Nagyon jó volt ez a videó is. Külön tetszik, hogy kihangsúlyoztátok, hogy az öregek tudását, és munkáját tovább kell vinni és megmenteni a régi fajtákat.
Nagyon örülök hogy rátaláltam a csatornátokra. Rengeteg hasznos információval lettem gazdagabb. Ha egyszer mutatnátok egy magaságyás építést azt nagyon szívesen megnézném. Csak így tovább!
5 років тому+1
Nincs kizárva hogy lesz majd abból is videó. 🙂 Köszönjük szépen az elismerést!
Sziasztok! Nagyon szívet melengető videót csináltatok. Le a kalappal, a régi emlékeket idézi elő amikor nagyapámmal birsalma fába körtét oltottunk. Nagyon jó a falusi hangulat. Nem áll messze tőlem mert én is vidéki vagyok mikor kicsi voltam imádtam a madarak hangját hallani, segíteni fát hasítani. Nagyon nosztalgikus hatást keltett a videó. Nem tudom hogyan tudnám meghálálni Nektek ezt az érzést. 😁
5 років тому+3
Már azzal megháláltad, hogy ezt leírtad nekünk és megosztottad a szíved emlékeit! :) Jó olvasni az ilyeneket és ez minket is motivál, hogy folytassuk azt amit csinálunk. :) Köszönjük szépen a hozzászólást és a támogatást! :)
Üdv srácok. Ez megint egy tökéletesre sikeredett videó minden megvan benne amiért nézlek titeket! Nagyon várom a következő videótokat és ahogy az előttem szólókhoz csatlakozzak a zene nagyon ide illő volt. Így tovább!
5 років тому
Köszönjük szépen István! Örülünk, hogy itt vagy és nézel minket! :)
Az Áldatlan állapotok a kertben című videónkban van róla szó és meg is mutatjuk 🙂 viszont sok a megkeresés ezzel kapcsolatban, szóval lehet hogy készül majd egy újabb videó belőle
Nem kioktatásképp mondtam de biztos ismeritek a fa keresztmetszeti képét. (kéreg háncs kambium fatest) Pont a kambium miatt fontos hogy a kéreg a kéreggel érintkezzen. Az egy osztódó sejt és a szállítást(gyökértől a koronáig) is az végzi. Tudom hülyén néz ki de majd idővel varasodik a seb és a oltóvessző is megerősödik. A másik amire érdemes figyelni hogy már alapból úgy teszitek be az oltóvesszőt (úgy ékelitek), hogy figyeltek a rügyre. Megfelelő irány tudjon fejlődni. Ez kb.: +10mp oda kell próbálni.
5 років тому+7
@@BYGardener Köszönjük a hasznos tudnivalókat, nem vettük okoskodásnak! :) Így tanul az ember. :)
Köszönöm. Nekem is van 2öreg körte, minden évben rengeteg a gyümölcse. 2 alma. Bio a kertem 25 éve biztosan nincs permetezve. Szívesen adnék oltóanyagot, ha valakit érdekel! Trobertlivia@gmail.com
Az első verzió a héj alá oltás lenne. Viszont nem egyéves vesszővel történt. Kár két oldalról faragni a vesszőt, elég egy oldalról lapozni, két szemet hagyni az oltócsapon. A csap végét és az alanyon a sebfelületet lekezelni. Az eszközök fertőtlenítésére 70%-os alkohol vagy hipó is jó. Az oltóvesszőn almánál-körténél a megindult rügyek virágrügyek, amiket le lehet nyugodtan pattintani, hiszen hajtásrügyből fog a fa kihajtani. A hajtásrügy később indul meg, mint a virágrügy! A március 25 pedig nem pont az oltás napja, hanem addig szokás oltani, de igazából a növény állapota határozza meg. Jó ha az alanyon a nedvkeringés beindult, viszont az oltóveesző még nyugalomban van. Ezért decembertől szedik már az oltóvesszőket.
5 років тому+10
Köszönjük a részletes, szakszerű tanácsot és helyesbítést! Mi így tanultuk és alkalmaztuk is már többször 70-80%-os sikerrel, ezért osztottuk meg ezt a nézőkkel. Viszont mindig tanul valamit az ember, még egyszer köszönjük hogy kijavította a dolgokat! :)
@@peterbodi3870 Hűtőszekrény zöldséges rekeszében nedves papírba és fóliába tekerve. Vagy pincében nedves faforgácsban. De nem kell decemberben szedni, csak onnantól lehet, mert a növény hormonális folyamatai addigra megfelelő állapotba hozzák a vesszőket. Szedheti februárban is.
Régebben szemet tettem héj alá ami 90 % eredményt adott , és nem tudom , h miért az utóbbi években alig ered meg .Azt hiszem áttérek én is az oltésra . Még február elején ( viszonylag jó időben) begyüjtöttem a sárgabarack vesszőket és a bemutatottak szerint próbálkozom . Köszi a videot .
Kedves Herbert úr! Nagyon jó és hasznos ez a videó! Az szeretném kérdezni hogy ha március vége fele is vannak ilyen -2;-3 fokok hajnalban akkor is be lehet oltani a fákkat? További sok sikert a videókhoz és a munkákhoz!
@ Köszönöm! Esetleg barackba? Van egy nagyon rossz helyen lévő cseresznyefám, amit kivágnék, ugyanakkor a termése meg finom.. Az a nagy szemű, szív alakú fajta. A telken, szóba jöhető helyen csak ecetfám és barackfám van.
@@drew_idea Az ecetfa büdös. Ezt egy olyan olaj okozza, amit azért termel az ecetfa, hogy kiirtson maga körül minden más növényt. nem hinném, hogy jót tesz az oltványnak, vagy ha valami csoda folytán meg is ered, akkor büdös lesz a cseresznyéd :). Kétféle fát is neveznek ecetfának. a bálványfáról beszéltem én most, de a vasfát is nevezik így.
De ha kivagodik a fa több oltványt is készíteni, biztos ami biztos, az ecetfa szóba sem jöhet, a barack sem működik mert más "csoport" a Barack rá szilvát lehet, az almára körtét de a csoportok egymás közt nem átjárhatóak, szakkifejezések nem tudom, de az biztos, hogy cseresznyét meggyre kell, én is azt szeretnék azért utánanéztem
Az oltás időpontjára van egy jó szabályom: Telihold környékén kell csinálni az oltást. Ekkor a gyökérnyomás nagyobb, jobban adja a kérgét is a fa. eddig kb 50 oltvány készítettem, amióta figyelem a holdat, mind megeredt - bár volt hogy később elvitte őket a monília. De majd ezután leszeszelem a szerszámokat, lehet hogy az volt a baj. Be szoktam hűteni a vesszőket. Leszedem még február körül, mikor már kezd kicsit duzzadni, de még alszik. Szigorúan csak vizes palackba szabad tenni, az üdítős palackokban meghalnak a vesszők. Akkorára kell darabolni a vesszőket, hogy beleférjen. Kell mellé tenni egy evőkanál vizet. Ha a fajta réztűrő, akkor jót tehet egy két kristálynyi rézgálic, hogy ne penészedjen. Most tavasszal a cseresznye vesszőim mind meghaltak, akkor utánanéztem, és megtudtam, hogy pl a cseresznye nem bírja a rezet, nem is lehet vele szórni. A vesszőket be kell tenni a hűtőbe, és akár májusban is elő lehet venni, ha a korábbi teliholdat lekéstük volna. A zene, tetszik! Hol lehet ilyeneket találni, amit nem tilt le a Google vagy az Artist Juss?
Igen, visszavadúl, aprósodik, savanyodik, mondjuk egy generáció belefér, de annak a magját már igazán nem éri meg, csak úgy hogy kikkel és alany lesz, amire ráoltja az eredetit
Sziasztok! Esetleg van már eredmény? Meg fakadt valamelyik?
5 років тому+2
Szia! Az "Áldatlan állapotok a kertben" című videónkban van róla szó és meg is mutatjuk az akkori eredményeket. De lesz majd egy kisebb videó még róla ha lesz rá igény.
A videoban lehet latni ket ,,traktort" is. Keszithettek azokrol is videot, bemutatot, osszehasonlitast vagy mulnka kozbeni rovid videokat is. Jok vagytok! 👍✌
5 років тому
Tervben van, arról is lesz majd videó a jövőben! :) Köszönjük! :)
Nagyon hasznos videó! A szomszédban zajlott az élet? 😁🤣
5 років тому+9
Köszi szépen! Hát igen, ilyen a vidéki élet! :D A nagyfater is kopácsolt, meg a Körös parton is játszottak a gyerekek, de hát inkább ezt hallgatjuk, mint a nagyvárosok zaját! :)
Srácok nagyon jó kis videókat készítetek, de ebben a videóban olyan kardinális hibák vannak, ami mellett nem lehet elmenni. Kezdve azzal , hogy alanyvesszőt nemesről nem szedünk. Az alany az amire oltunk, a nemes pedig az oltovessző. Ez a folyamat nem naptárhoz, inkább időjáráshoz kötött. Az oltovessző mindig jól fejlett 1 éves legyen, amit kora tavasszal vagy még télen meg kell szedni, és megfelelően nedvesítve 1-5 fok között tárolni. Oltani csak a nedvkeringest követően lehet, amikor az alanyban annyi nedvesség halmozódik fel, hogy a nyugalomban lévő oltovesszőt el tudja látni nedvességgel, és így az összeforradás elindulhat. A hasíték oltás a leg brutálisabb oltásmód , szerintem ne alkalmazd. A fúrógépes oltás meg valami aberrált, agyhalott, lusta ember találmánya, aki még egy kést sem tud élesre fenni, ettől a hideg futkosott a hátamon. Végezetül ne fekete, hanem fehér szigeteloszalagot használj, a fekete beszívja a meleget, így az oltovessző kiszárad.
Nem nagyon volt időm sosem a gyümölcsfákra,de 3 éve elkezdtem a kertbe telepíteni,mert elég nagy,és nem akarom az egészet kapálni,a videó kapóra jött,esetleg egy metszős videó,ilyen közérthető formában,mint ez jól jönne,bár nem kívánságműsor tudom.......gondolom van elég más melótok is.:D
5 років тому
Örülünk, ha tudtunk segíteni, jó munkát kívánunk! :) Sajnos már kipattantak a rügyek a fákon, szóval nem nagyon lehet metszeni, majd csak ősszel legközelebb. :/ Viszont A Tanyasi Projekt videónkban beszéltünk a metszésről, esetleg nézzen bele, ha érdekli a dolog! :) Itt a link, 7 perc 20-tól kezdődik a metszés! :) ua-cam.com/video/5iD4_HMQVHo/v-deo.html
Helló nagyon jó videó csak ne kövezsd el azt a hibát még egyszer hogy a frissen vágott mecfelületet ne fogdozsd meg mert ezért is szenyeződik a felület !!! tapasztalatból mondom akkor ha ezt betartod 10/9 lesz a sikered!! ennyi.
5 років тому+3
Teljesen jogos, remélhetőleg nem lesz gond vele. Köszönjük!
A hasiték oltáson azt már el cseszted hogy a oltócsap és az alany férge nem találkozott kéreg a kéregget sikolnia kellene legalább az egyik oldalon mert ott jön létre a kaluszosodás magyarul a összeforradás is igy hát a hasiték oltást azt olzsd újra ha sikert akarsz vele ! sok sikert
5 років тому+1
Köszönjük az észrevételt, figyelni fogunk rá legközelebb!
65 éves vagyok...15 éve oltok..minden tavasszal valamiket...lehetőleg hagyományosakat...16 féle gyümölcs teremhet a portámon...de azért vettem szakkönyvet...olvatam azt is, meg a videókat-mert sok ilyen van ám!!!! Nemrég az orosz módszert láttam...fúrta fát és a lyukba teszi a oltványt...március 24-én ezt is kipróbáltam...Kiegészítenélek benneteket : Az a Gyümölcsoltó Boldogasszony duma pontosításra szorul...a katolikus ünnep a és a Hold újulása az két dolog...a lényeg, hogy az ünnephez legközelebbi Holdújulást idejét kell kiválasztani oltani...Ez 2020 márc. 24-én 10:28 perckor volt...ez az ár-apály tetőzése...ilyenkor legerősebb a bolygón a folyadék vonzása a Kozmosz felől...ezért jó ilyenkor oltani Hajrá fiuk!
A fúrásos módszernél-könyörgöm!.- mi lett volna, ha a késsel szépen körbe keríted a kérget, mert úgy szabályos vonalat kapsz, és úgy tolod a lyukba?! Könyörgöm, gondolkozz...
Hát ezt nem. A kéreg alá oltásnál csak egyik oldalát kell sípra vágni teljes keresztmetszettel. Ez egy ékoltás lenne, de ahhoz keresztvágás kellene a bütüs metszeten!
Gyerekek vad rózsával mit tudok kezdeni?Vagy beoltani,hogyan ,mert ki írtani nem tudom!Azt se tudom hogy a picsába kerültek az udvarra!30 éve nem permetezek,mindent dió levélel írtok,de ezek azt is túlélik!Valami tanács jól jönne!
Itt csak az a baj hogy szinte kis csemete korában kell elvégezni vagyis várni kell éveket. Ebben a videóban pedig már kész/éves fákat lehet beoltani másik terméssel.(ne vedd támadásnak csak gondoltam megemlítem)
Az a baj, hogy a növények is öregszenek, tehát attól, hogy levágod egy ágát, az az ág nem annyi idős, amennyi ideje kinőtt, hanem amennyi az alanya. Ezért IS gyengülnek a többszáz éves szőlőfajták. Aztán meg alanyokat meg nem is találni sehol. Mármint akármilyet, se oltóvesszőt. Szóval, ha én kiválasztok egy alanyt az alapján, hogy hova kell, ugye a törpe fák gyengébbek is, akkor nem találok sehol. Csak azt tudom csinálni, hogy veszek egy valamilyen, általában ismeretlen alanyra oltott valamit.
5 років тому
Igen valóban nem egyszerű műveletek ezek, de azért amit lehet megteszünk, hogy továbbvigyünk azokat a géneket.
@ Félreérthetően írtam. Az ág korával kapcsolatban az alany alatt azt értettem, amiről azt, vagy az ősét levágták, mert az már hiába új hajtás, abból származik, és ahogy a mi sejtjeink is osztódnak, kicserélődnek újakra, mégis öregszünk, az is annyi idős, amennyi ideje kikelt magról az, amiről először levágták a dugványt, vagy oltóvesszőt. Ezért mondtam, hogy a többszáz éves szőlőfajták, többszáz évesek, plusz a nemesítés is gyengíteni szokta a fákat, mert általában vagy bőtermő, nagy gyümölcsű, és finom, és gyenge, vagy fordítva. Minden nem lehet. A másik esetben az alany alatt arra gondoltam, amire ráoltják. Régen azért voltak nagy almafák, mert olyan fajta alanyra oltották őket. Aminek előnye, hogy szívósabb, viszont nehezebb szedni, plusz ha leesik, megütődik, másnapra megrohad. Egy ideje már csak törpe növésű alanyokat használnak, amik pedig fordítva működnek, nem olyan szívós, de könnyebb szedni, és nem ütődik akkorát. De az alanyt az alapján kéne választani, ahova ültetve lesz. Pl. a napokban néztem Feketicsi meggyet, ami ellenálló. Utánaolvastam, hogy 3-féle alany jöhet szóba, és azon belül is vannak variációk, és van köztük olyan fajta amivel nem kompatibilis. 1 sajmeggy 2 vadcseresznye 3 vadmeggy. Mindnek más a télállósága, növekedési erélye, a gyökér szétterjedése, mélysége, amiből következik a talaj kötöttsége, megtartása, és a fa szárazságtűrése. Nekem agyagos földbe a legjobb a vadmeggy lenne, de olyan alanyba oltott nincs, és sok helyen az sincs leírva, hogy mibe oltották, csak oltvány oszt jóvan. Az a baj, hogy ha utánajárok, és szerencsére van róla információ, akkor sem csinálhatom úgy, hogy jó legyen, hiába tudom, hogy hogy kéne.
Mi is köszönjük, hogy átadjátok a gondos, értékmentő munkátok információit. Bátorságot ad a követésre.
Nagyon jó volt ez a videó is. Külön tetszik, hogy kihangsúlyoztátok, hogy az öregek tudását, és munkáját tovább kell vinni és megmenteni a régi fajtákat.
Nagyon szuperek vagytok srácok, köszönjük a világ nevében :)
Gratulálok, értékes dolgot alkottatok. Külön jó volt a zenei aláfestés.
Nagyon sokat tanultam tőletek. Köszönöm szépen!
Ez nagyin jó!!! Köszönjük szépen, közérthető, sallangmentes... Gratulálok! Megyek is oltani 🍷🍷🍷
Megint tanultam valami újat ,7x után is !Köszönöm!
Nagyon jó, szemléletes volt a bemutatò. Köszönjük. Még ma (marc.25) meg is próbálom.
Nagyan kedvesek vogytak, jó videó,algyan Isten benneteket!
csak így tovább, és köszönjük a tanácsadást!
Csak így tovább srácok!
Nagyon ügyesek vagytok!
Köszönjük szépen! :)
Laczikolacika and
Na én pont az ilyen videókért nézlek titeket. Teljesen érthetően magyarázzátok el a lényeget. Ez a reneszánsz zene is nagyon bejön. Csak így tovább!
Nagyon szépen köszönjük! Örülünk, hogy elnyerte a tetszésed és hogy ilyen támogató az alakuló kis közösségünk nagy része! :)
Sziasztok, nagyon jok vagytok :) Hala es koszonet, hogy ebben a mostani vilagunkban vannak meg ilyen szuper Fiverek :) Koszonom szepen a videokat :)
Nagyon szívesen! Mi köszönjük hogy itt vagy 🙂
Példamutató amit csináltok!! Nagyon sok sikert a továbbiakban!
Nagyon szépen köszönjük!
Nagyon köszönöm !!!
Nagyon jók vagytok.
Sziasztok!
Mi lett a sorsa a fúrással készült oltásnak? Megmaradt?
Köszönöm szépen, most megokosodtam :)
Szia. Sikerült az oltás? Milyen lett az eredmény? Megmaradt? 😬
Nagyon örülök hogy rátaláltam a csatornátokra. Rengeteg hasznos információval lettem gazdagabb. Ha egyszer mutatnátok egy magaságyás építést azt nagyon szívesen megnézném. Csak így tovább!
Nincs kizárva hogy lesz majd abból is videó. 🙂 Köszönjük szépen az elismerést!
Sziasztok! Nagyon szívet melengető videót csináltatok. Le a kalappal, a régi emlékeket idézi elő amikor nagyapámmal birsalma fába körtét oltottunk. Nagyon jó a falusi hangulat. Nem áll messze tőlem mert én is vidéki vagyok mikor kicsi voltam imádtam a madarak hangját hallani, segíteni fát hasítani. Nagyon nosztalgikus hatást keltett a videó. Nem tudom hogyan tudnám meghálálni Nektek ezt az érzést. 😁
Már azzal megháláltad, hogy ezt leírtad nekünk és megosztottad a szíved emlékeit! :) Jó olvasni az ilyeneket és ez minket is motivál, hogy folytassuk azt amit csinálunk. :) Köszönjük szépen a hozzászólást és a támogatást! :)
Üdv srácok. Ez megint egy tökéletesre sikeredett videó minden megvan benne amiért nézlek titeket! Nagyon várom a következő videótokat és ahogy az előttem szólókhoz csatlakozzak a zene nagyon ide illő volt. Így tovább!
Köszönjük szépen István! Örülünk, hogy itt vagy és nézel minket! :)
Majd legyen nyáron after videó, hogy lássuk, mi lett a kis fákból ! :)
Amint lesz értékelhető eredmény, lesz videó Papi! :)
@ na van fejlemény?🙂
Az Áldatlan állapotok a kertben című videónkban van róla szó és meg is mutatjuk 🙂 viszont sok a megkeresés ezzel kapcsolatban, szóval lehet hogy készül majd egy újabb videó belőle
@ Közben megtaláltam köszönöm a gyors választ. Ügyesek vagytok így tovább
Sziasztok, teljesen megnyugtató nézni a videóitokat. Jó látni azt a fajta hozzáértést amit Ti képviseltek. Köszi az ötleteket.
Ennek felettébb örülünk, reméljük tudtunk segíteni! :)
Nagyon jók vagytok,fiúk.Üdv Csallóközből
Köszönjük szépen, üdv! :)
Másodiknál javallom legközelebb húzd teljesen az egyik oldalra. Kéreg találkozzon kéreggel. Úgy biztosabb az eredés.
Köszönjük a tanácsot, megfogadjuk! :) Mindig van mit tanulni! :)
Nem kioktatásképp mondtam de biztos ismeritek a fa keresztmetszeti képét. (kéreg háncs kambium fatest)
Pont a kambium miatt fontos hogy a kéreg a kéreggel érintkezzen. Az egy osztódó sejt és a szállítást(gyökértől a koronáig) is az végzi.
Tudom hülyén néz ki de majd idővel varasodik a seb és a oltóvessző is megerősödik.
A másik amire érdemes figyelni hogy már alapból úgy teszitek be az oltóvesszőt (úgy ékelitek), hogy figyeltek a rügyre. Megfelelő irány tudjon fejlődni. Ez kb.: +10mp oda kell próbálni.
@@BYGardener Köszönjük a hasznos tudnivalókat, nem vettük okoskodásnak! :) Így tanul az ember. :)
Köszönöm. Nekem is van 2öreg körte, minden évben rengeteg a gyümölcse. 2 alma. Bio a kertem 25 éve biztosan nincs permetezve. Szívesen adnék oltóanyagot, ha valakit érdekel! Trobertlivia@gmail.com
Igen a kambium ami élő része a fának azoknak a rétegeknek kell találkoznia különben nem tud egyesülni a két fél. Az a kéreg alatti osztódó sejtréteg.
😀 köszi a videót srácok. Hasznos volt.
Nagyon szivesen, mi köszönjük hogy szántál rá időt és megtekintetted! :)
@ szántam rá időt??? Alig várom az újabb és újabb videókat 🤣😅😁 Csak így tovább, nagyok vagytok !!! 😉
@@szilardkapros3196 Tesszük, amit tennünk kell és örülünk neki, ha ennyire értékeled! :)
Fúrógépes oltás működött végül?
Nagyon ügyesek vagytok, csak a fúrásnál fentebb fogd meg az ágat, mert végig kellett imádkoznom az akciót.
Az első verzió a héj alá oltás lenne. Viszont nem egyéves vesszővel történt. Kár két oldalról faragni a vesszőt, elég egy oldalról lapozni, két szemet hagyni az oltócsapon. A csap végét és az alanyon a sebfelületet lekezelni. Az eszközök fertőtlenítésére 70%-os alkohol vagy hipó is jó. Az oltóvesszőn almánál-körténél a megindult rügyek virágrügyek, amiket le lehet nyugodtan pattintani, hiszen hajtásrügyből fog a fa kihajtani. A hajtásrügy később indul meg, mint a virágrügy! A március 25 pedig nem pont az oltás napja, hanem addig szokás oltani, de igazából a növény állapota határozza meg. Jó ha az alanyon a nedvkeringés beindult, viszont az oltóveesző még nyugalomban van. Ezért decembertől szedik már az oltóvesszőket.
Köszönjük a részletes, szakszerű tanácsot és helyesbítést! Mi így tanultuk és alkalmaztuk is már többször 70-80%-os sikerrel, ezért osztottuk meg ezt a nézőkkel. Viszont mindig tanul valamit az ember, még egyszer köszönjük hogy kijavította a dolgokat! :)
En ugy tudtam, hogy 'Gyūmölcsoltò Boldogasszony' = marc.25.-ei heten kell-ene, akkor a legeredményesebb.
Tökéletes
Es az oltovesszo marciusik hol van tarolva?
@@peterbodi3870 Hűtőszekrény zöldséges rekeszében nedves papírba és fóliába tekerve. Vagy pincében nedves faforgácsban. De nem kell decemberben szedni, csak onnantól lehet, mert a növény hormonális folyamatai addigra megfelelő állapotba hozzák a vesszőket. Szedheti februárban is.
Régebben szemet tettem héj alá ami 90 % eredményt adott , és nem tudom , h miért az utóbbi években alig ered meg .Azt hiszem áttérek én is az oltésra . Még február elején ( viszonylag jó időben) begyüjtöttem a sárgabarack vesszőket és a bemutatottak szerint próbálkozom .
Köszi a videot .
sziasztok azt szeretném kérdezni hogy esetleg akacba lehet vagy csak egyszerűen gyümölcs fába köszi a választ
Nagyon jó lett a videó, de hiányolom a későbbi eredményt, hogy sikerültek az oltások, lehetne erre linket kérni? Nagyon várom! Köszönöm!
Ez nagyon igaz tapasztalatból mondom kihalnak az ős gyümölcsök
Az oltócsap tetején nem szárad ki? Azt nem kezelted, vagy ragasztottad le.
Kedves Herbert úr! Nagyon jó és hasznos ez a videó! Az szeretném kérdezni hogy ha március vége fele is vannak ilyen -2;-3 fokok hajnalban akkor is be lehet oltani a fákkat? További sok sikert a videókhoz és a munkákhoz!
Ügyesek vagytok csak így tovább !
Köszönjük! :)
oszi barackot szeretnek oltani ,hogyann es milyen gyumolcsfaba olthatom be es mikor vagjam le az oltasnak valo agacskat ,koszi a valaszotokat
Barackot, más barack fajtába vagy szilvába érdemes oltani. Február és március a legalkalmasabb időpont erre.
@ koszonom szepen a valaszt
Ha most vagok oltast le az el all marciusig ??
Abban nem vagyunk biztosak, még úgy nem próbáltuk.
Sziasztok!
Mit gondoltok, cseresznye ágat lehet ecetfába oltani?
Mi nem tartjuk valószínűnek, mivel nem gyümölcsfa, de egy próbát talán megér.
@ Köszönöm!
Esetleg barackba?
Van egy nagyon rossz helyen lévő cseresznyefám, amit kivágnék, ugyanakkor a termése meg finom..
Az a nagy szemű, szív alakú fajta.
A telken, szóba jöhető helyen csak ecetfám és barackfám van.
@@drew_idea Az ecetfa büdös. Ezt egy olyan olaj okozza, amit azért termel az ecetfa, hogy kiirtson maga körül minden más növényt. nem hinném, hogy jót tesz az oltványnak, vagy ha valami csoda folytán meg is ered, akkor büdös lesz a cseresznyéd :). Kétféle fát is neveznek ecetfának. a bálványfáról beszéltem én most, de a vasfát is nevezik így.
Cseresznye ágat meggyfa magonc a lehet oltani, amit egyszerű a meggymagot kikelteted és második évben rá lehet oltani
De ha kivagodik a fa több oltványt is készíteni, biztos ami biztos, az ecetfa szóba sem jöhet, a barack sem működik mert más "csoport" a Barack rá szilvát lehet, az almára körtét de a csoportok egymás közt nem átjárhatóak, szakkifejezések nem tudom, de az biztos, hogy cseresznyét meggyre kell, én is azt szeretnék azért utánanéztem
Sziasztok! Engem érdekelne, hogy melyik oltásnak mi lett az eredménye?
Igen én is ezt szeretném látni!!!
Hasítéknál úgy tudom hogy legalább az egyik oldalon "találkozniuk" kell. Háncs, hánccsal, kéreg, kéreggel.
Sziasztok birsalmába körtét pròbáltatok oltani???
Az oltás időpontjára van egy jó szabályom:
Telihold környékén kell csinálni az oltást. Ekkor a gyökérnyomás nagyobb, jobban adja a kérgét is a fa. eddig kb 50 oltvány készítettem, amióta figyelem a holdat, mind megeredt - bár volt hogy később elvitte őket a monília. De majd ezután leszeszelem a szerszámokat, lehet hogy az volt a baj. Be szoktam hűteni a vesszőket. Leszedem még február körül, mikor már kezd kicsit duzzadni, de még alszik. Szigorúan csak vizes palackba szabad tenni, az üdítős palackokban meghalnak a vesszők. Akkorára kell darabolni a vesszőket, hogy beleférjen. Kell mellé tenni egy evőkanál vizet. Ha a fajta réztűrő, akkor jót tehet egy két kristálynyi rézgálic, hogy ne penészedjen. Most tavasszal a cseresznye vesszőim mind meghaltak, akkor utánanéztem, és megtudtam, hogy pl a cseresznye nem bírja a rezet, nem is lehet vele szórni. A vesszőket be kell tenni a hűtőbe, és akár májusban is elő lehet venni, ha a korábbi teliholdat lekéstük volna.
A zene, tetszik! Hol lehet ilyeneket találni, amit nem tilt le a Google vagy az Artist Juss?
Sziasztok!
Miért csak oltással lehet továbbvinni? Ha elültetem a magot akkor már másmilyen lesz a termés?
Igen, visszavadúl elaprósodik savanyodik
Igen, visszavadúl, aprósodik, savanyodik, mondjuk egy generáció belefér, de annak a magját már igazán nem éri meg, csak úgy hogy kikkel és alany lesz, amire ráoltja az eredetit
Nekem csak a kéreg alá oltások sikerültek , a hasíték oltásokból egyik se jött össze .
jó lett
Sok ilyen fiatal kellene a hazában. Remélem sokan követnek benneteket.
Gyarapszunk szépen! Örülünk hogy vannak hasonló gondolkodásúak is! :) Köszönjük szépen!
Sziasztok! Esetleg van már eredmény? Meg fakadt valamelyik?
Szia! Az "Áldatlan állapotok a kertben" című videónkban van róla szó és meg is mutatjuk az akkori eredményeket. De lesz majd egy kisebb videó még róla ha lesz rá igény.
A videoban lehet latni ket ,,traktort" is. Keszithettek azokrol is videot, bemutatot, osszehasonlitast vagy mulnka kozbeni rovid videokat is. Jok vagytok! 👍✌
Tervben van, arról is lesz majd videó a jövőben! :) Köszönjük! :)
Én is így vagyok.
Miért kellett ékre vágni ha csak egy oldalával érinkezik az első kéregalá oltásnál?
Az egyik fele a fával érintkezik, a másik pedig kéreggel, mivel kéreg alá van helyezve! A lényeg, hogy minél több vizet tudjon felvenni ezáltal.
Mert a kerget >megfeszitette< volna! igy keskenyebb a beillesztes.
@@michaelmorgan6576 Így van, ez is közrejátszik.
Köszönöm a választ.Akkor én elrontottam mivel én csak az egyik oldalát vágtam meg az oltványnak
@@laszlosamson9908 Nem biztos hogy el lesz rontva. Amit mi mondtunk el, az csak nagyobb esélyt ad az oltóvesszőnek! :)
Szilva fara mit lehet oltani?????
Szilvát, sárgabarackot, és őszibarackot is.
Nagyon hasznos videó!
A szomszédban zajlott az élet?
😁🤣
Köszi szépen!
Hát igen, ilyen a vidéki élet! :D A nagyfater is kopácsolt, meg a Körös parton is játszottak a gyerekek, de hát inkább ezt hallgatjuk, mint a nagyvárosok zaját! :)
Minden el ismerésem!
Srácok nagyon jó kis videókat készítetek, de ebben a videóban olyan kardinális hibák vannak, ami mellett nem lehet elmenni. Kezdve azzal , hogy alanyvesszőt nemesről nem szedünk. Az alany az amire oltunk, a nemes pedig az oltovessző. Ez a folyamat nem naptárhoz, inkább időjáráshoz kötött. Az oltovessző mindig jól fejlett 1 éves legyen, amit kora tavasszal vagy még télen meg kell szedni, és megfelelően nedvesítve 1-5 fok között tárolni. Oltani csak a nedvkeringest követően lehet, amikor az alanyban annyi nedvesség halmozódik fel, hogy a nyugalomban lévő oltovesszőt el tudja látni nedvességgel, és így az összeforradás elindulhat. A hasíték oltás a leg brutálisabb oltásmód , szerintem ne alkalmazd. A fúrógépes oltás meg valami aberrált, agyhalott, lusta ember találmánya, aki még egy kést sem tud élesre fenni, ettől a hideg futkosott a hátamon. Végezetül ne fekete, hanem fehér szigeteloszalagot használj, a fekete beszívja a meleget, így az oltovessző kiszárad.
ua-cam.com/video/IBdPu3V7_oY/v-deo.html
A belinkelt videót nézzetek még sokat segíthet!
Honnan szerezhetőek a régi fajták?
Barna es fiai faiskola
Milyen hónaptól meddig szabad/lehet oltani?
Február végétől március végig ajánlatos, de persze időjárástól is függ.
Sziasztok. Érdeklődnék hogy mi lett az eredmény?
Az Áldatlan állapotok a kertben című videóban bemutatjuk hogy mire vitték az oltások 🙂 Ha lesz rá igény akkor csinálok majd egyet jövő tavasszal is
Háttérzene, és a hangok nekem a Baldurs gate játékot juttatta eszembe:)
Legendás játék az biztos, de nem onnan van a zene. :)
Tudom csak olyan volt a hatás halk zene fűrészelés hangja a háttérben valakik "kiabálnak." Nekem tetszett:-)
Nem nagyon volt időm sosem a gyümölcsfákra,de 3 éve elkezdtem a kertbe telepíteni,mert elég nagy,és nem akarom az egészet kapálni,a videó kapóra jött,esetleg egy metszős videó,ilyen közérthető formában,mint ez jól jönne,bár nem kívánságműsor tudom.......gondolom van elég más melótok is.:D
Örülünk, ha tudtunk segíteni, jó munkát kívánunk! :) Sajnos már kipattantak a rügyek a fákon, szóval nem nagyon lehet metszeni, majd csak ősszel legközelebb. :/ Viszont A Tanyasi Projekt videónkban beszéltünk a metszésről, esetleg nézzen bele, ha érdekli a dolog! :) Itt a link, 7 perc 20-tól kezdődik a metszés! :)
ua-cam.com/video/5iD4_HMQVHo/v-deo.html
Ügyesek vagytok nekem nem sikerült az oltás
Helló nagyon jó videó csak ne kövezsd el azt a hibát még egyszer hogy a frissen vágott mecfelületet ne fogdozsd meg mert ezért is szenyeződik a felület !!! tapasztalatból mondom akkor ha ezt betartod 10/9 lesz a sikered!! ennyi.
Teljesen jogos, remélhetőleg nem lesz gond vele. Köszönjük!
Megkérdezném hogy milyen kamerát használtok? Különben nagyon jók a videóitok.🤡👍
Egyelőre még telefonnal (Xiaomi Redmi 5 Plus) készülnek a videók, de a jövőben tervben van még egy komolyabb kamera. :) Köszönjük szépen! :)
Na és ismeritek e a párositást és az angol nyelves párositást esetleg??
Nem, nem ismerjük!
A hasiték oltáson azt már el cseszted hogy a oltócsap és az alany férge nem találkozott kéreg a kéregget sikolnia kellene legalább az egyik oldalon mert ott jön létre a kaluszosodás magyarul a összeforradás is igy hát a hasiték oltást azt olzsd újra ha sikert akarsz vele !
sok sikert
Köszönjük az észrevételt, figyelni fogunk rá legközelebb!
Videót látva meghoztátok a kedvem ahhoz,hogy nagyszüleim kertjét laboratóriummá változtassam🤗
65 éves vagyok...15 éve oltok..minden tavasszal valamiket...lehetőleg hagyományosakat...16 féle gyümölcs teremhet a portámon...de azért vettem szakkönyvet...olvatam azt is, meg a videókat-mert sok ilyen van ám!!!! Nemrég az orosz módszert láttam...fúrta fát és a lyukba teszi a oltványt...március 24-én ezt is kipróbáltam...Kiegészítenélek benneteket : Az a Gyümölcsoltó Boldogasszony duma pontosításra szorul...a katolikus ünnep a és a Hold újulása az két dolog...a lényeg, hogy az ünnephez legközelebbi Holdújulást idejét kell kiválasztani oltani...Ez 2020 márc. 24-én 10:28 perckor volt...ez az ár-apály tetőzése...ilyenkor legerősebb a bolygón a folyadék vonzása a Kozmosz felől...ezért jó ilyenkor oltani Hajrá fiuk!
A fúrásos módszernél-könyörgöm!.- mi lett volna, ha a késsel szépen körbe keríted a kérget, mert úgy szabályos vonalat kapsz, és úgy tolod a lyukba?! Könyörgöm, gondolkozz...
Hát ezt nem. A kéreg alá oltásnál csak egyik oldalát kell sípra vágni teljes keresztmetszettel. Ez egy ékoltás lenne, de ahhoz keresztvágás kellene a bütüs metszeten!
Erre lett volna jó a rézeleje a pálinkafőzésből. Nem kellett volna kidobni!
megfakadtak a vesszők?
Az áldatlan állapotok a kertben című videónkban megmutatjuk mi lett az eredmény.
Ilyet is csináltok? 40 gyümölcsfa egy fán :)
ua-cam.com/video/ik3l4U_17bI/v-deo.html
Jó fejek vagytok, jó a hozzá állás de ez eléggé szakmaiatlan lett.
Senki nem is mondta hogy szakértők vagyunk, mi csak megmutattuk hogy miként csináljuk.
Nosztalgia kabaré
Szerintem a hasitékos oltás nemsikerült mert nem találkozik a kéreg a méreggel ha jól láttam de remek video
a hasitot oltas biztos nem fog megfokadni... az egyik oldalt paszitani kelet volna a kergeket
elötte meg kéne izlelni a páleszt hogy biztosra menjen az ember
Gyerekek vad rózsával mit tudok kezdeni?Vagy beoltani,hogyan ,mert ki írtani nem tudom!Azt se tudom hogy a picsába kerültek az udvarra!30 éve nem permetezek,mindent dió levélel írtok,de ezek azt is túlélik!Valami tanács jól jönne!
Ez egy jó kérdés, ezzel még mi sem próbálkoztunk.
Ezt nézzétek végig mert ebből taultam én is nagyon sokat ez igazi 1977 videó nagyon jó oktató videó !!!ua-cam.com/video/IBdPu3V7_oY/v-deo.html
ua-cam.com/video/aVnQxp3aCxs/v-deo.html itt van egy jó videó rolla én ezt alkalmazom és nekem ez vált be 99,7% ban sikerül !!
Itt csak az a baj hogy szinte kis csemete korában kell elvégezni vagyis várni kell éveket. Ebben a videóban pedig már kész/éves fákat lehet beoltani másik terméssel.(ne vedd támadásnak csak gondoltam megemlítem)
Az a baj, hogy a növények is öregszenek, tehát attól, hogy levágod egy ágát, az az ág nem annyi idős, amennyi ideje kinőtt, hanem amennyi az alanya. Ezért IS gyengülnek a többszáz éves szőlőfajták. Aztán meg alanyokat meg nem is találni sehol. Mármint akármilyet, se oltóvesszőt. Szóval, ha én kiválasztok egy alanyt az alapján, hogy hova kell, ugye a törpe fák gyengébbek is, akkor nem találok sehol. Csak azt tudom csinálni, hogy veszek egy valamilyen, általában ismeretlen alanyra oltott valamit.
Igen valóban nem egyszerű műveletek ezek, de azért amit lehet megteszünk, hogy továbbvigyünk azokat a géneket.
@ Félreérthetően írtam. Az ág korával kapcsolatban az alany alatt azt értettem, amiről azt, vagy az ősét levágták, mert az már hiába új hajtás, abból származik, és ahogy a mi sejtjeink is osztódnak, kicserélődnek újakra, mégis öregszünk, az is annyi idős, amennyi ideje kikelt magról az, amiről először levágták a dugványt, vagy oltóvesszőt. Ezért mondtam, hogy a többszáz éves szőlőfajták, többszáz évesek, plusz a nemesítés is gyengíteni szokta a fákat, mert általában vagy bőtermő, nagy gyümölcsű, és finom, és gyenge, vagy fordítva. Minden nem lehet. A másik esetben az alany alatt arra gondoltam, amire ráoltják. Régen azért voltak nagy almafák, mert olyan fajta alanyra oltották őket. Aminek előnye, hogy szívósabb, viszont nehezebb szedni, plusz ha leesik, megütődik, másnapra megrohad. Egy ideje már csak törpe növésű alanyokat használnak, amik pedig fordítva működnek, nem olyan szívós, de könnyebb szedni, és nem ütődik akkorát. De az alanyt az alapján kéne választani, ahova ültetve lesz. Pl. a napokban néztem Feketicsi meggyet, ami ellenálló. Utánaolvastam, hogy 3-féle alany jöhet szóba, és azon belül is vannak variációk, és van köztük olyan fajta amivel nem kompatibilis. 1 sajmeggy 2 vadcseresznye 3 vadmeggy. Mindnek más a télállósága, növekedési erélye, a gyökér szétterjedése, mélysége, amiből következik a talaj kötöttsége, megtartása, és a fa szárazságtűrése. Nekem agyagos földbe a legjobb a vadmeggy lenne, de olyan alanyba oltott nincs, és sok helyen az sincs leírva, hogy mibe oltották, csak oltvány oszt jóvan. Az a baj, hogy ha utánajárok, és szerencsére van róla információ, akkor sem csinálhatom úgy, hogy jó legyen, hiába tudom, hogy hogy kéne.
olyan oltás nincs hogy egyből barackpálinka