Kochani polscy youtuberzy, nie wiem czemu jesteście przekonani że wywiad może trwać najwyżej półgodziny, a dłuższego nikt nie będzie oglądał, otóż będą. UA-cam to nie jest telewizja śniadaniowa, żebyście się tak spieszyli, tu nie ma limitów czasowych
Szacunek dla tego pana. Zastanawiam się dlaczego dowiaduję się o takiej wspaniałej postaci stąd. To niedorzeczne, że żyje wśród nas taki geniusz i nie jest w ogóle rozpoznawalny. Ale tvp woli poświęcać czas i pieniądze na zenka martyniuka... Ostatnio dużo czytam o Marii Curie Skłodowskiej i ona była naukowcem dla idei, nie dla zaszczytów, czy pieniędzy. Czerpała z doświadczeń i nauki mnóstwo satysfakcji. Zupełnie jak pan Trautman. Życzę zdrowia i dwustu lat życia, bo setki już nie wypada :) jednocześnie dziękuję za to wideo. Pozdrawiam 😉
Większość osób ma niestety gdzieś naukę, ich interesują tematy bardziej przyziemne pomimo tego że nauka wygenerowała całą cywilizację techniczna, która obserwują dookoła. Tematy naukowe się tak nie sprzedają jak jakieś kuriozalne informacje czy muzyka. Spora część naukowców w szczególności tych wybitnych jest naukowcami dla idei czy z własnej miłości do nauki, dlatego własnie mamy tak wiele nowych informacji każdego dnia. Telewizja się nie zmieni bo tam liczą się pieniądze. Na szczęście youtube (a raczej twórcy) wypełnia niszę o filmach naukowych. Jeśli chodzi o formę pisaną to tego akurat nie brakuje bo książek, czasopism czy naukowych serwisów internetowych jest od groma.
po rozmowie wnioskuję że on jest raczej zadowolony z tego, że nie jest rozpoznawalny. Wykonawcy muzyczni zawsze będą dążyli do popularności, z resztą mają o wiele łatwiejsze zadanie bo muzyka to rozrywka dla wyszystkich, a kto ci się zainteresuje odkryciem fal grawitacyjnych? Na tym kanale pewnie dużo ludzi ale ogólnie to mała część, wąskie grono zainteresowanych kosmologią/astronomią Może za 50 lat wejdzie to odkrycie do podstawy programowej tak jak Maria Curie Skłodowska ze swoimi dwoma pierwiastami
@@Resc0ne masz rację, książek, różnych artykułów nie brakuje na szczęście, ale podałem przykład tvp, bo to jest telewizja państwowa, czyli nie rządzi się prawami typowej komercji, bo jest dotowana z rządu, więc w ich interesie jest taka właśnie narracja. Ile osób wie kto to był Rudolf Weigl, Ernest Malinowski, Stefan Banach, czy Stanisław Ulam? To osoby, które wpłynęły nie tylko na los Polski, ale i innych państw, a niektóre wpłynęły na los całego świata. Nie stać nas na to, by tych i wielu innych nazwisk nie znać.
@@rigux7739 też tak myślę, to skromny człowiek, który chce żyć w zaciszu. Ale to niesprawiedliwe, by chociaż jakakolwiek wzmianka nie pojawiła się w wiadomości publicznej. Skarb to nie tylko złoto, pieniądze. Skarb to też taki umysł, bo wkład i wartość takiego człowieka jest nieoceniona. Podałem też jako kontrast martyniuka, bo akurat tvp zrobiło film biograficzny na jego temat. Muzyki niech każdy sobie słucha jakiej chce, ale jeśli już mają być wydawane pieniądze z podatków, to niech to przyniesie jakiś pożytek,a z całym szacunkiem, ale są w tym kraju osobistości, które bardziej zasługują na akcje tego typu, niż jakiś martyniuk ;)
Czy możemy liczyć na wersję z napisami/ nagraniem po angielsku? Gdzie można dofinansować takie przedsięwzięcie? Poproszę like do wywindowania komentarza. :)
@@KtosZPlanetyZiemia nie ma miejsca na znaczące pomyłki. Tego rodzaju materiał nie jest tylko promocją. Sama koncepcja użyta w materiale może się stać bogatym przedmiotem krytyki i lepiej aby ewentualny błąd w tłumaczeniu nie brał w tej krytyce udziału :)
niekoniecznie tak jest.Einstein był mega zdolny i inteligentny, ale do Skromnych nie nalezał. Poprawiał wykladowców, był arogancki, obnosił sie ze swoją wiedząa i kwestionował wszystkich mimo iz nie byl pewny swoich przekonań ( byl narcyzem)
@@Janekx899 Einstein zablokował rozwój fizyki na 120 lat. W tym sensie faktycznie był zdolny.🤨 W jakiej sprawie poprawiał wykładowców? Te historyjki są zmyślane tak samo jak niezliczone cytaty, które niby powiedział Einstein. To nie ma żadnego związku z prawdą.🧐
Genialny, inteligentny i obrzydliwie skromny. Aż się wzruszyłem kiedy powiedział że nie jest spragniony nagrody Nobla tylko satysfakcję sprawia mu jego praca. To nagranie powinno mieć angielskie napisy aby wszyscy zrozumieli jego geniusz i skromność.
Niestety ale dzisiaj nagrody otrzymuja Ci ktorzy albo cos ukradna , albo potrafia sie sprzedac . Takich ludzi juz nie bedzie jak ten Pan. Najwazniejsza praca, nauka, jakosc tej pracy i prac naukowych, a nie medialne pierdoły i dyplomiki. Mega
Polska głupota, naiwność, zakompleksienie i skromność..... to nie są cechy godne pochwały... Polacy poprawiają wszystkich a jakoś nikt o nich nie słyszał. Ta naprawde jesteśmy małoznaczącym narodem na świecie, więc możemy pomachać sobie szabelką że POLAK POPRAWIŁ NAJWIĘKSZEGO GENIUSZA WSZECHCZASÓW... WOW cóż za marne dowartościowanie.
@@ppanek Nie, dziś nagrody się dostaje głównie za poglądy polityczne :) Obiektywna nauka, obiektywne piękno, dobro, kunszt, rzemiosło - to wszystko odchodzi do lamusa. Nagrodę Nobla dostał Obama (za bombadrowania Syryjskich wiosek), Wałęsa (za teczki)...Szymborska (za wiersze pochwalające Stalina), Tokarczuk (sami wiecie za co ;)) , nagrody pokojowe, artystyczne czy naukowe - są polityczne. Dziś wielkie korporacje zatrudniają "naukowców" aby dowieść tezę, anie żeby dążyć do prawdy. Jeśli ktoś dziś dostaje nagrodę - to dla mnie jest śliski.
A co to za różnica z jakiego kraju kto jest ? Człowiek to człowiek jeśli ma osiągnięcia to należy się uznanie ale co ma za znaczenie z jakiego jest kraju
@@boru-cnc No właśnie nie powinno mieć znaczenia, a w przestrzeni publicznej ma. Media chętnie rozpisują się o amerykańskich naukowcach, ale polskich również z wielkimi osiągnięciami pomijają
Fantastyczny człowiek, pełen skromności, który trafił na pełnego szacunku, uprzejmego popularyzatora nauki. Wspaniała rozmowa na wysokim poziomie. Dziękuję Panie Tomku! Puszczam w eter ;-)
Niesamowity człowiek !!! Bardzo dziękuję za ten materiał i chętnie zobaczę więcej wywiadów z polskimi naukowcami . Dużo zdrowia dla pana Trautmana jak i prowadzącego !
Pięknie powiedziane: "nie pragnę jakiejkolwiek nagrody, wystarczy satysfakcją, jaką daje mi praca naukowa". Tak jest! Nauka to nie konkurs piękności, ani wyścigi konne.
@@pawewyszkowski199 To zależy od człowieka i jego sytuacji. Są na tym świecie fascynaci, ktorzy potrafią skupić sie wyłącznie na swojej pasji. Cenę tego zazwyczaj płaci rodzina, otoczenie. Na pewno trudno pogodzić pasję naukową z zarabianiem większych pieniędzy. Taka sztuka udaje sie nielicznym. I chyba najleosza sytuację mają tacy, którzy rozwijaja swoje zainteresowania posiadajac jakies zabezpieczenie materialne z rodzinnego domu.
@@przemkowaliszewski3290 Pewnie jest jak mówisz ale nasz wiek określa nasze emocje i pragnienia. To człowiek "stojacy nad grobem" więc skupił sie juz tylko nad jednym. Każdy z nas jest próżny i lubi pochwały ale z czasem są dla nas coraz mniej istotne.
@@pawewyszkowski199 Ludzka natura. Jesteśmy tak skonstruowani. Lubimy, gdy ktoś zauważa naszą pracę. Dobrze się z tym czujemy. Otrzymujemy ompuls do dalszych wysiłków. Oczywiście, i w tym zakresie nie brakuje patologii np tzw ekspertów, czyli osobników, którzy z nieznanych powodów zostają awansowani np przez media do roli znawców jakiegoś zagadnienia, a w rzeczywistisci nie potrafią niczego oryginalnego wymyślić i nie posiadają znaczących wyników pracy. Co innego, gdy ktoś jest na początku drogi zawodowej. Wtedy faktycznie ma najwięcej sił i entuzjazmu, aby coś wartościowego zrobić. Tyle, że wtedy ma też największe potrzeby materialne, a to bywa trudne do zaspokojenia z pracy np na uczelni.
Nie wiem co napisać bo słowa nie oddadzą tego co czuję. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Proszę więcej i więcej wywiadów, spotkań z tak zacnymi osobistościami! Tacy ludzie pobudzają ludzi do działania, bezgranicznego oddania nauce z czystej miłości do niej. Mam nadzieję, że seria spotkań z naukowcami będzie się dynamicznie rozrastać. Zarówno z naukowcami teoretykami, jak szanowny Pan Profesor, ale również z naukowcami praktykami włącznie z takimi, którzy działali i działają w przemyśle. Ktoś wspomniał o Patronite. Idea crowdfundingowego wsparcia kanału jest bardzo dobra, szczególnie żeby umożliwiać rozwinięcie takiej serii z naukowcami. Odnosząc się do laboratorium, które powstało na podstawie badań Profesora, powinno być to obwieszczone wszem i wobec. Tylko wybitne jednostki dają rozwój. Najsilniejszych kłosów się nie obcina by „pole” było równe.
Dziękuję Panie Tomaszu za pracę którą Pan wykonuje. Nie mam nic wspólnego z fizyka a dzięki Panu mogę troszkę zrozumieć i daje mi to bardzo dużą satysfakcję. Dzięki!
"wiem że nic nie wiem " i to mię cieszy ogromnie bo, tyle nauki mam do zdobycia jeszcze :) super wywiad >> mega człowiek, otwarty umysł bezgranicznie :) pozdro
Świetny, dobrze poprowadzony i inteligentny wywiad z bardzo ciekawym człowiekiem. Ogląda się z przyjemnością od początku do końca. Pozdrawiam serdecznie!!
Mam olbrzymi szacunek dla takich sędziwych Panów którzy są po ludzku grzeczni, skromni bez żadnych zgrzybiałych odruchów. Więcej takich wywiadów jak z księdzem Hallerem i tym Panem.
Na krajach zachodnich, osiemdziesięcio-kilkulatek, żyjący samodzielnie, jeżdżący samochodem i potrafiący coś załatwić to sprawa normalna. To komuna wypatrzyła u nas pogląd, że 65-70 latek to już zamknięcie się na wsi, zawał, demencja i szykowanie się powoli do piachu. A jednak nic bardziej mylnego.
Poza tym co wszyscy już powiedzieli, chciałbym dodać, że dawno nie słyszałem naukowca nauk ścisłych wypowiadającego się jak językoznawca Bralczyk czy Miodek. Bardzo przyjemnie się słucha.
Fantastyczny materiał!!! Niesamowity człowiek z pana profesora, wielki i otwarty umysł. Poczułam się jak kiedyś, jak podjarany nauką (której nie rozumiem, a która fascynuje) dzieciak słuchając z rozdziawioną japą! Serdecznie pozdrawiam.
A teraz wyobraźcie sobie że macie takiego dziadka. No przecież ja bym nie wychodził domu dopóki bym go nie wymęczył pytaniami :D Umysł trzeba trenować całe życie jak mięśnie, a nawet bardziej.
Bardzo dobry wywiad i rozmowa! Mimo że trudno jest rozmawiać ze starszymi naukowcami, to jednak cięcia idealne, bez zbędnych dygresji. Wielki ukłon za tę pracę!
@@jacekolejniczak8726 czytałem. Studiowałem. To wielki geniusz. Nie taki pseudo fizyk jak Tesla, który stworzył bzdurną teorię atomu, twierdził, że jądro atomowe jest nierozszczepialne a teoria względności była jego zdaniem bzdurą 😂😅😂.
@@J.S.Arthur Ponieważ gdybym napisał bez cudzysłowu, to mógłby ktoś pomyśleć, że chodzi o ...klasę szkoły, duża klasa, wyższe wykształcenie. Chciałem słowem potocznym zaznaczyć dużą kulturę, dużą wiedzę. Ktoś z "klasą" to ktoś, kto wyróżnia się ponad przeciętnością (bez urazy dla wszystkich czytających). Dziękuje za pytanie. Często pytania ważniejsze są niż odpowiedzi :-)
Wspaniały skromny o wielkiej którzy człowiek..Takich ludzi potrzeba nam na uczelniach..Podziękowania również dla prowadzącego za profesjonalne przygotowanie I umjętne prowadzenie rozmowy..Świetny pomysł na ukazanie światu genialnego naukowca....
Im większa inteligencja tym większa skromność a taki człowiek jest mniej rozpoznawalny niż choćby Ekipa friza..... dziwny mamy świat, ogromny szacunek dla tego Pana i innych rozwiązujących takie trudne sprawy
Niesamowita rozmowa! PAN OPOWIADA W TAK PRZYSTĘPNY I ZROZUMIAŁY SPOSÓB. I ta skromność! Niesamowity Człowiek. Dzięki Niemu ktoś otrzymuje nagrodę Nobla! Wielki szacunek
Fajny kulturalny, inteligent. Prawdziwy inteligent. Skromny człowiek o nieprzeciętnym umyśle. Klasa. Trudno spotkać takich ludzi w dzisiejszym świecie.
@@mariuszsaassa414 Duch czysto polski a to najwazniejsze...niemcy czy austryjacy jesli katolicy to szybko sie polonizowali i to do konca... o ile bez zydowskiej domieszki...
Zazdroszczę Panu Profesorowi umysłu, który "nie musi sobie wyobrażać". Kto nie miał nigdy doświadczenia z poważną matematyką, nie zrozumie, jak bardzo tzw. "wyobraźnia", jakaś konieczność odnoszenia toku abstrakcyjnego rozumowania do przestrzennej rzeczywistości, może być ograniczająca. Wspaniały uczony i mimo wieku w doskonałej kondycji. Bardzo mnie cieszy ten wywiad. Dziękuję.
Bardzo dziękuję za podjęcie tematu fal grawitacyjnych. Z wielką nadzieją ( prośbą) będę oczekiwać, że pojawią się na tym kanale jeszcze inne infirmacje o mechanice kwantowej
Fantastyczny wywiad! Dodatkowo - bardzo przyjemny w odbiorze i szczegółowy kadr Profesora :) Takiej jakości materiały były kiedyś dostępne wyłącznie w telewizji. Teraz dzięki Panu także „na Facebooku i YouTubie” 🤩
Wielki, niesamowicie skromny i mądry człowiek (Pan też, doktorze, ale tutaj mówię o Panu Profesorze 😉) Niesamowicie lekko słucha się tak skomplikowanych rzeczy. Dziękuję obu Panom i zdrowia życzę.
Bardzo inteligentny człowiek. Szkoda, że tak mało znany. Tyle się mówi o jakichś "gwiazdach" czort wie skąd a na przykład o takim wielkim Polaku ani słowa. Smutne.
Jeśli obiekty elektromagnetyczne np fotony odziaływują z polem grawitacyjnym to music być związek i koherencja pomiędzy matematycznymi opisami tych pòl. Wielce ciekawa rozmowa i Wielki Człowiek Sapien!
Panie Tomku, co za wspaniały, skromny człowiek. Z przyjemnością wysłuchałem tego wywiadu. No i jak zwykle - dlaczego tak krótko ;) Pozdrawiam Pana i dopinguję mocno.
Naprawde świetny materiał. Nie przepadam za fizyką i ucze sie jej tylko dlatego, ze na studiach mam obowiazkowa, ale ten wywiad bym swietnie orzeprowadzony. Wszystko zrozumialam, a to nie jest temat, ktora da sie w prosty sposob wyjasnic. Jeszcze raz gratulacje
Jakbym miał kogoś takiego w rodzinie i mógłbym mieć przyjemność z taką osobą rozmawiać o fizyce. To ten przedmiot ze znienawidzonych stałby się ulubionym i może nawet pasją. Niestety chyba nigdy nie trafiłem na osobę, która potrafiłaby w tak przyjemny sposób mówić o fizyce że nie dość że mógłbym ją rozumieć to jeszcze by mi się to podobało. Niewielu niestety jest takich nauczycieli
Ci PROFESOROWIE... Ten człowiek zasłużył na najwyższe zaszczyty swiata, chociaż jest teoretykiem. To co On sobą reprezentuje to według mnie podstawa do poznania otaczającego wszechświata. Jego inteligencja, obycie z ludźmi niekumatymi i to jak się to wszystko słucha to czapka, kudły, sierść i skóra-a mówiąc w wielkim skrócie cały skalp z głów. Chociaż ja osobiście jestem tylko budowlańcem i się na fizyce znam tyle, co mnie na Polibudzie wyuczyli to dla Tego Pana i jego zasług mogę sobie darować mój tytuł magistra...(inżyniera sobie zostawię.,.to jednak coś jeszcze niestety w tym kraju coś znaczy...)oby tacy ludzie, co mają mądrość w tematach
Proponuję lekturę książki: "Wszechświat grawitacji dualnej". Chyba jeszcze można ją zamówić w księgarni internetowej PWN. Można też w Empiku. Tak, "potrzebny jest pomysł zupełnie nowy" - jak powiedział prof. Andrzej Trautman.
potwierdza się tu pewna teoria: pokora (czyt otwartość) jest wprost proporcjonalna do naukowego dorobku trzeba naprawdę dużo wiedzieć by stwierdzić że się wie niewiele ot paradoks ;) świetny Gość, świetny materiał!
Feeling proud as a member of scientific community: Andrzej Trautman coauthored with Paolo Budinich, "The spinorial chessboard", 1988, Paolo Budinich coauthored with Marco Budinich, "A spinorial formulation of the maximum clique problem of a graph", 2006 Marco Budinich coauthored with Panos M. Pardalos, "The maximum clique problem", 1999 Panos M. Pardalos coauthored with Paul G. Spirakis, "On the design of agent agreement protocol using linear error-correcting codes", 2014 and Paul G. Spirakis coauthored with Łukasz Kuszner, "Temporal flows in temporal networks." 2019 :)
Nie widzieli a uwierzyli... trudno sobie zdać sprawę że nasz Rodak znalazł błąd w równaniu Einstein'a, że potrafił myśleć tak dalekosiężnie... niezwykle inspirująca i skromna persona, wielki szacunek dla Prof. Trautman'a! Dużo zdrowia i wytrwałości w oczekiwaniu na nieodzownie zasłużoną Nagrodę Nobla!
Uwielbiam materiały z Waszego kanału! Jestem ciekaw jak Pan profesor zapatruje się na możliwość stworzenia sztucznej grawitacji w warunkach kosmicznych bądź czegoś na kształt nieważkości w warunkach ziemskich.
Największą nagrodą dla tak mądrego i skromnego człowieka jest jego ego skromność a nie pogoń za pieniądzem i cwaniactwo.Tylu mądrych ludzi zostało wyeliminowanych przez cwaniaków którzy zbudowali swoje zasługi kosztem takich ludzi jak Pan Profesorze.Bóg obdarzył Pana mądrością i skromnością niech Panu błogosławi.
Rewelacyjny materiał, dobre wizualizacje. Szkoda, że tak późno odkryłem ten kanał. Człowiek z ulicy nawet nie ma pojęcia o istnieniu takich ludzi w PL. Jaka przepaść bije między tym człowiekiem, a tymi, których przedstawia się społeczeństwu jako zasłużonych, inteligentnych i wykształcownych oraz nazywa ich nazwiskami ulice.
Panie Tomku, bardzo dziękuję! Zawsze to niezmiernie ciekawe, kiedy ktoś mądry opowiada o swojej pasji. A tym bardziej uczony na poziomie światowym. Jeśli dodać skromność Mistrza i jego umiejętność upraszczania do poziomu laika, to już ogromna przyjemność. Wspaniale mieć takich ludzi wśród nas, a dzięki internetowi mieć do nich dostęp. A tak na marginesie zauważmy, znów się powtarza: pasja zaczęła się od dobrej, wartościowej książki. :-) Czy nie to Pan podkreślał w jednym z filmów o edukacji? Pozdrawiam serdecznie.
Mega podziwiam takich dziadków. Wielki wieki szacun za IQ, skromność, fascrynację swiatem i asertywność. Nagroda Nobla juz dawno niestety sie zdewaluowala i to nie to samo co kiedys. Przynajmniej ta pokojowa i z literatury , sa uwarunkowane politycznie. Chociaz pewnie z fizyka i chemia nie jest tak zle , mam nadzieje.
Bombowy wywiad! Cudownie, że zostało to uwiecznione! Czy mógłbym prosić o napisy? Zrobię je, jeśli mogę dostać dostęp :) Pan profesor mówi trochę niewyraźnie, prawdopodobnie ze względu na wiek. I więcej takich materiałów, brawo!
🌕 ⚪️ ⏺️ ✴️ 🌀 Slyszalem o falsch grawitacyjnch ⚛️ale dopiero dzis 02.26.2020 dowiaduje sie ze to Polak nad tym pracowal ▫️przebywam w niemczech i wogule o tym malo bylo slychac🔸pozdrawiam tego Pana ,wielki szacunek!!
Witam. Chętnie dowiedziałbym się, jak marnowanie żywności wpływa na środowisko. Czy rzeczywiście przyczynia się to do zwiększenia efektu cieplarnianego? Jakie są przyczyny marnowania żywności i jak temu zapobiec? Jak będzie wyglądała Ziemia w przyszłości, jeśli nie przestaniemy wyrzucać jedzenia?
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał:
ua-cam.com/users/naukatolubie
ale pan Roman Szostek udowodnil ze oni wszyscy sie myla wiec co Wy tu piszecie za glupoty ze on taki madry i skromny jak glupoty obaj gadaja
Prosze zrobić odcinek o płaszczyznie w jakiej porusza się ziemia 🌏 i księżyc względem naszej planety oraz inne planety względem słońca i galaktyki.
"Ten film nie ma włączonej opcji dodawania tłumaczeń przez użytkowników. " Dlaczego?
Kochani polscy youtuberzy, nie wiem czemu jesteście przekonani że wywiad może trwać najwyżej półgodziny, a dłuższego nikt nie będzie oglądał, otóż będą. UA-cam to nie jest telewizja śniadaniowa, żebyście się tak spieszyli, tu nie ma limitów czasowych
Może ktoś taki mądry i wytłumaczy jak te fale się rozchodzą I w czym skoro nie ma Eteru
Szacunek dla tego pana. Zastanawiam się dlaczego dowiaduję się o takiej wspaniałej postaci stąd. To niedorzeczne, że żyje wśród nas taki geniusz i nie jest w ogóle rozpoznawalny. Ale tvp woli poświęcać czas i pieniądze na zenka martyniuka... Ostatnio dużo czytam o Marii Curie Skłodowskiej i ona była naukowcem dla idei, nie dla zaszczytów, czy pieniędzy. Czerpała z doświadczeń i nauki mnóstwo satysfakcji. Zupełnie jak pan Trautman. Życzę zdrowia i dwustu lat życia, bo setki już nie wypada :) jednocześnie dziękuję za to wideo. Pozdrawiam 😉
Zgadzam sie
Większość osób ma niestety gdzieś naukę, ich interesują tematy bardziej przyziemne pomimo tego że nauka wygenerowała całą cywilizację techniczna, która obserwują dookoła. Tematy naukowe się tak nie sprzedają jak jakieś kuriozalne informacje czy muzyka. Spora część naukowców w szczególności tych wybitnych jest naukowcami dla idei czy z własnej miłości do nauki, dlatego własnie mamy tak wiele nowych informacji każdego dnia. Telewizja się nie zmieni bo tam liczą się pieniądze. Na szczęście youtube (a raczej twórcy) wypełnia niszę o filmach naukowych. Jeśli chodzi o formę pisaną to tego akurat nie brakuje bo książek, czasopism czy naukowych serwisów internetowych jest od groma.
po rozmowie wnioskuję że on jest raczej zadowolony z tego, że nie jest rozpoznawalny. Wykonawcy muzyczni zawsze będą dążyli do popularności, z resztą mają o wiele łatwiejsze zadanie bo muzyka to rozrywka dla wyszystkich, a kto ci się zainteresuje odkryciem fal grawitacyjnych? Na tym kanale pewnie dużo ludzi ale ogólnie to mała część, wąskie grono zainteresowanych kosmologią/astronomią
Może za 50 lat wejdzie to odkrycie do podstawy programowej tak jak Maria Curie Skłodowska ze swoimi dwoma pierwiastami
@@Resc0ne masz rację, książek, różnych artykułów nie brakuje na szczęście, ale podałem przykład tvp, bo to jest telewizja państwowa, czyli nie rządzi się prawami typowej komercji, bo jest dotowana z rządu, więc w ich interesie jest taka właśnie narracja. Ile osób wie kto to był Rudolf Weigl, Ernest Malinowski, Stefan Banach, czy Stanisław Ulam? To osoby, które wpłynęły nie tylko na los Polski, ale i innych państw, a niektóre wpłynęły na los całego świata. Nie stać nas na to, by tych i wielu innych nazwisk nie znać.
@@rigux7739 też tak myślę, to skromny człowiek, który chce żyć w zaciszu. Ale to niesprawiedliwe, by chociaż jakakolwiek wzmianka nie pojawiła się w wiadomości publicznej. Skarb to nie tylko złoto, pieniądze. Skarb to też taki umysł, bo wkład i wartość takiego człowieka jest nieoceniona. Podałem też jako kontrast martyniuka, bo akurat tvp zrobiło film biograficzny na jego temat. Muzyki niech każdy sobie słucha jakiej chce, ale jeśli już mają być wydawane pieniądze z podatków, to niech to przyniesie jakiś pożytek,a z całym szacunkiem, ale są w tym kraju osobistości, które bardziej zasługują na akcje tego typu, niż jakiś martyniuk ;)
Czy możemy liczyć na wersję z napisami/ nagraniem po angielsku? Gdzie można dofinansować takie przedsięwzięcie?
Poproszę like do wywindowania komentarza. :)
Stefan Tompson- on przetlumaczyl wiele tresci na j.ang.
Grzegorz Stalmierski jak ktoś napisy de potrzebuje mogę pomoc
Faktycznie, przydałaby się wersja po angielsku.
@@xnmrphr nom, tak co do odcinka o promowaniu naszych za granicą. :)
Ale pytanie, czy ktoś popełni tłumaczenie poprawnie.
@@KtosZPlanetyZiemia nie ma miejsca na znaczące pomyłki. Tego rodzaju materiał nie jest tylko promocją.
Sama koncepcja użyta w materiale może się stać bogatym przedmiotem krytyki i lepiej aby ewentualny błąd w tłumaczeniu nie brał w tej krytyce udziału :)
Im większa inteligencja człowieka tym miej chce sławy, tym większa kultura i tym skromniejszy. Podziwiam ^^
Abstrachując od dzisiejszej polityki, ale czytając twój komentarz nasunął mi się na myśl Wałęsa :P
Jak patrzę na ludzi to stwierdzam że masz rację
👏👏
niekoniecznie tak jest.Einstein był mega zdolny i inteligentny, ale do Skromnych nie nalezał. Poprawiał wykladowców, był arogancki, obnosił sie ze swoją wiedząa i kwestionował wszystkich mimo iz nie byl pewny swoich przekonań ( byl narcyzem)
@@Janekx899 Einstein zablokował rozwój fizyki na 120 lat. W tym sensie faktycznie był zdolny.🤨
W jakiej sprawie poprawiał wykładowców? Te historyjki są zmyślane tak samo jak niezliczone cytaty, które niby powiedział Einstein. To nie ma żadnego związku z prawdą.🧐
Świetny wywiad, rzeczowy, bez naukowych fanaberii. Jak to mówią: mądrego warto posłuchać :) (a tu jest ich dwóch). Panie Tomaszu wielki szacun.
Genialny, inteligentny i obrzydliwie skromny. Aż się wzruszyłem kiedy powiedział że nie jest spragniony nagrody Nobla tylko satysfakcję sprawia mu jego praca. To nagranie powinno mieć angielskie napisy aby wszyscy zrozumieli jego geniusz i skromność.
Niestety ale dzisiaj nagrody otrzymuja Ci ktorzy albo cos ukradna , albo potrafia sie sprzedac . Takich ludzi juz nie bedzie jak ten Pan. Najwazniejsza praca, nauka, jakosc tej pracy i prac naukowych, a nie medialne pierdoły i dyplomiki. Mega
@@ppanek Żyjemy w pociągu zachodu i tu dla nas jest miejsce w przedziale daleko z tyłu by nikt na czele nie czuł się gorszy.
Polska głupota, naiwność, zakompleksienie i skromność..... to nie są cechy godne pochwały... Polacy poprawiają wszystkich a jakoś nikt o nich nie słyszał. Ta naprawde jesteśmy małoznaczącym narodem na świecie, więc możemy pomachać sobie szabelką że POLAK POPRAWIŁ NAJWIĘKSZEGO GENIUSZA WSZECHCZASÓW... WOW cóż za marne dowartościowanie.
@@introwertyk Wow, genialny opis rzeczywistości!
@@ppanek Nie, dziś nagrody się dostaje głównie za poglądy polityczne :)
Obiektywna nauka, obiektywne piękno, dobro, kunszt, rzemiosło - to wszystko odchodzi do lamusa.
Nagrodę Nobla dostał Obama (za bombadrowania Syryjskich wiosek), Wałęsa (za teczki)...Szymborska (za wiersze pochwalające Stalina), Tokarczuk (sami wiecie za co ;)) , nagrody pokojowe, artystyczne czy naukowe - są polityczne. Dziś wielkie korporacje zatrudniają "naukowców"
aby dowieść tezę, anie żeby dążyć do prawdy.
Jeśli ktoś dziś dostaje nagrodę - to dla mnie jest śliski.
Świetny wywiad. Szkoda, że tak mało mówi się o osiągnięciach polskich naukowców w przestrzeni publicznej.
A co to za różnica z jakiego kraju kto jest ? Człowiek to człowiek jeśli ma osiągnięcia to należy się uznanie ale co ma za znaczenie z jakiego jest kraju
@@boru-cnc No właśnie nie powinno mieć znaczenia, a w przestrzeni publicznej ma. Media chętnie rozpisują się o amerykańskich naukowcach, ale polskich również z wielkimi osiągnięciami pomijają
Fantastyczny człowiek, pełen skromności, który trafił na pełnego szacunku, uprzejmego popularyzatora nauki. Wspaniała rozmowa na wysokim poziomie. Dziękuję Panie Tomku! Puszczam w eter ;-)
Czy możemy spodziewać się Patronite ? Jest to jeden z najlepszych Kanałów na polskim YT
taka propozycja: dodaj imię tego pana do tytułu, tak poprostu żeby jak ktoś będzie szukał informacji na jego temat łatwiej trafił na ten film.
opis
Popieram. Samo nazwisko w opisie to za mało. Ludzie są w większości wzrokowcami i nazwisko w tytule naprawdę by pomogło.
@@J.S.Arthur Pan Trautman jest skromnym człowiekiem, jak sam powiedział
Zmienił
@@varix4048 ok
Panie Tomaszu, dziękuję za niezwykłą rozmowę z profesorem. Teoria względności, teoria pola i teoria grawitacji zawsze mnie fascynowały.
Niesamowity człowiek !!!
Bardzo dziękuję za ten materiał i chętnie zobaczę więcej wywiadów z polskimi naukowcami .
Dużo zdrowia dla pana Trautmana jak i prowadzącego !
Prof. Andrzej Trautman był moim wykładowcą Mechaniki Kwantowej na Wydziale Fizyki UW. Pamiętam go jako bardzo dobrego wykładowcę.
Pięknie powiedziane: "nie pragnę jakiejkolwiek nagrody, wystarczy satysfakcją, jaką daje mi praca naukowa". Tak jest! Nauka to nie konkurs piękności, ani wyścigi konne.
Myślę że gdyby mówił to 40 lat wcześniej to by inaczej do nagrody podchodził.
@@pawewyszkowski199 To zależy od człowieka i jego sytuacji. Są na tym świecie fascynaci, ktorzy potrafią skupić sie wyłącznie na swojej pasji. Cenę tego zazwyczaj płaci rodzina, otoczenie. Na pewno trudno pogodzić pasję naukową z zarabianiem większych pieniędzy. Taka sztuka udaje sie nielicznym. I chyba najleosza sytuację mają tacy, którzy rozwijaja swoje zainteresowania posiadajac jakies zabezpieczenie materialne z rodzinnego domu.
@@przemkowaliszewski3290
Pewnie jest jak mówisz ale nasz wiek określa nasze emocje i pragnienia.
To człowiek "stojacy nad grobem" więc skupił sie juz tylko nad jednym.
Każdy z nas jest próżny i lubi pochwały ale z czasem są dla nas coraz mniej istotne.
@@pawewyszkowski199 Ludzka natura. Jesteśmy tak skonstruowani. Lubimy, gdy ktoś zauważa naszą pracę. Dobrze się z tym czujemy. Otrzymujemy ompuls do dalszych wysiłków. Oczywiście, i w tym zakresie nie brakuje patologii np tzw ekspertów, czyli osobników, którzy z nieznanych powodów zostają awansowani np przez media do roli znawców jakiegoś zagadnienia, a w rzeczywistisci nie potrafią niczego oryginalnego wymyślić i nie posiadają znaczących wyników pracy.
Co innego, gdy ktoś jest na początku drogi zawodowej. Wtedy faktycznie ma najwięcej sił i entuzjazmu, aby coś wartościowego zrobić. Tyle, że wtedy ma też największe potrzeby materialne, a to bywa trudne do zaspokojenia z pracy np na uczelni.
Nie wiem co napisać bo słowa nie oddadzą tego co czuję. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Proszę więcej i więcej wywiadów, spotkań z tak zacnymi osobistościami! Tacy ludzie pobudzają ludzi do działania, bezgranicznego oddania nauce z czystej miłości do niej.
Mam nadzieję, że seria spotkań z naukowcami będzie się dynamicznie rozrastać. Zarówno z naukowcami teoretykami, jak szanowny Pan Profesor, ale również z naukowcami praktykami włącznie z takimi, którzy działali i działają w przemyśle.
Ktoś wspomniał o Patronite. Idea crowdfundingowego wsparcia kanału jest bardzo dobra, szczególnie żeby umożliwiać rozwinięcie takiej serii z naukowcami.
Odnosząc się do laboratorium, które powstało na podstawie badań Profesora, powinno być to obwieszczone wszem i wobec. Tylko wybitne jednostki dają rozwój. Najsilniejszych kłosów się nie obcina by „pole” było równe.
Dziękuję Panie Tomaszu za pracę którą Pan wykonuje. Nie mam nic wspólnego z fizyka a dzięki Panu mogę troszkę zrozumieć i daje mi to bardzo dużą satysfakcję. Dzięki!
Dziękuje Panie Tomaszu za zaproszenie niesamowitego gościa i
prace która pan wkłada
"wiem że nic nie wiem " i to mię cieszy ogromnie bo, tyle nauki mam do zdobycia jeszcze :)
super wywiad >> mega człowiek, otwarty umysł bezgranicznie :)
pozdro
Prawie nic nie rozumiem z fizyki. Ale miłość do niej tego pana, ogrom wiedzy i pasja, a przy tym wielka skromność rozłożyły mnie na łopatki. Szacunek
Cudowne, jak wspaniale się słucha waszej rozmowy. Panowie czapki z głów. Dumny jestem, że takie fimy powstają.
Świetny, dobrze poprowadzony i inteligentny wywiad z bardzo ciekawym człowiekiem. Ogląda się z przyjemnością od początku do końca. Pozdrawiam serdecznie!!
Mam olbrzymi szacunek dla takich sędziwych Panów którzy są po ludzku grzeczni, skromni bez żadnych zgrzybiałych odruchów. Więcej takich wywiadów jak z księdzem Hallerem i tym Panem.
Jak ja lubię takie rozmowy.Najbardziej uśpione komórki wtedy budzą się i słucham z najwyższą uwagą 🌹
Przyjemność słuchania profesora Trautmana jest przeogromna - dziękuję.
Chciałbym mieć taką sprawność umysłową w tym wieku.
I zdrowie
ćwicz umysł jak i sprawnosc fizyczną... wielu ludzi głabieje i gniuśnieje na własne zyczenie.....
Ja nie posiadam od urodzenia.
Na krajach zachodnich, osiemdziesięcio-kilkulatek, żyjący samodzielnie, jeżdżący samochodem i potrafiący coś załatwić to sprawa normalna. To komuna wypatrzyła u nas pogląd, że 65-70 latek to już zamknięcie się na wsi, zawał, demencja i szykowanie się powoli do piachu. A jednak nic bardziej mylnego.
Poza tym co wszyscy już powiedzieli, chciałbym dodać, że dawno nie słyszałem naukowca nauk ścisłych wypowiadającego się jak językoznawca Bralczyk czy Miodek. Bardzo przyjemnie się słucha.
Ten Pan jest wspanialy. Ma taki swietny umysł pomimo tego wieku. To bardzo niesamowite. Dziekujemy za ten film.
Fantastyczny materiał!!! Niesamowity człowiek z pana profesora, wielki i otwarty umysł. Poczułam się jak kiedyś, jak podjarany nauką (której nie rozumiem, a która fascynuje) dzieciak słuchając z rozdziawioną japą! Serdecznie pozdrawiam.
Mega odcinek! :D Profesor Andrzej Trautman bardzo przyjemny i miły naukowiec. Jeżeli chodzi o mnie chcę więcej takich ludzi i takiej formy nagrań.
Wow, na prawdę świetny wywiad. Niesamowity człowiek. Gdybym miał takiego wykładowcę na studiach, moje życie mogłoby potoczyć się zupełnie inaczej.
A teraz wyobraźcie sobie że macie takiego dziadka. No przecież ja bym nie wychodził domu dopóki bym go nie wymęczył pytaniami :D Umysł trzeba trenować całe życie jak mięśnie, a nawet bardziej.
Dokładnie. Mi wystarczylby taki sąsiad chociażby 😉
Chciałbym mieć takiego sąsiada.
@C H A M P Kopis Obie rzeczy są równie ważne...
Niestety, jeden z moich dziadków lubił złośliwie szczuć psy na siebie, a drugi zaczynał dzień od szklaneczki spirytusu...
@@PiotrPilinko Stary, masz szczęście że Cię tego nie nauczyli. 😁🍀
Bardzo dobry wywiad i rozmowa! Mimo że trudno jest rozmawiać ze starszymi naukowcami, to jednak cięcia idealne, bez zbędnych dygresji. Wielki ukłon za tę pracę!
Cudowny i wspaniały wykładowca - wciąga aż do końca. Dziękuję Panie Profesorze!
Proszę o więcej tego typu wywiadów! Odcinki typu "monolog" też są dobre, ale więcej głosu naukowców przyda się.
Takie banalne rzeczy to asystent powinien wychwycić 😀
@@KtosZPlanetyZiemia Einstein był oszustem. Poczytaj o nim.
@@jacekolejniczak8726 czytałem. Studiowałem. To wielki geniusz. Nie taki pseudo fizyk jak Tesla, który stworzył bzdurną teorię atomu, twierdził, że jądro atomowe jest nierozszczepialne a teoria względności była jego zdaniem bzdurą 😂😅😂.
Pierwszy raz oglądam wywiad z uwagą i bez przewijania cały od początku do końca. Szacunek dla obu panów
Ja nawet nie przyspieszyłem wideo :v
to samo, jak zobaczyłem wywiad 20 minut to chciałem przewijać ale nie dało się, wspaniały materiał
Wspaniały gość, ta skromność... szanuję.
Bardzo skromny a jednocześnie mądry profesor z bardzo dobrym podejściem do edukacji! Dziwię się, że nigdy wcześniej o nim nie słyszałem?!
Świetnie się słucha. Człowiek starej daty w najlepszym tego słowa znaczeniu! Klasa!
Dziękuję za film. Duża "klasa" Prowadzącego, duża "klasa" Gościa.
dlaczego w cudzysłowach O.o
@@J.S.Arthur Ponieważ gdybym napisał bez cudzysłowu, to mógłby ktoś pomyśleć, że chodzi o ...klasę szkoły, duża klasa, wyższe wykształcenie. Chciałem słowem potocznym zaznaczyć dużą kulturę, dużą wiedzę. Ktoś z "klasą" to ktoś, kto wyróżnia się ponad przeciętnością (bez urazy dla wszystkich czytających).
Dziękuje za pytanie. Często pytania ważniejsze są niż odpowiedzi :-)
Wspaniały skromny o wielkiej którzy człowiek..Takich ludzi potrzeba nam na uczelniach..Podziękowania również dla prowadzącego za profesjonalne przygotowanie I umjętne prowadzenie rozmowy..Świetny pomysł na ukazanie światu genialnego naukowca....
Im większa inteligencja tym większa skromność a taki człowiek jest mniej rozpoznawalny niż choćby Ekipa friza..... dziwny mamy świat, ogromny szacunek dla tego Pana i innych rozwiązujących takie trudne sprawy
Niesamowita rozmowa! PAN OPOWIADA W TAK PRZYSTĘPNY I ZROZUMIAŁY SPOSÓB. I ta skromność! Niesamowity Człowiek. Dzięki Niemu ktoś otrzymuje nagrodę Nobla! Wielki szacunek
Fajny kulturalny, inteligent. Prawdziwy inteligent. Skromny człowiek o nieprzeciętnym umyśle. Klasa. Trudno spotkać takich ludzi w dzisiejszym świecie.
Bardzo dobry odcinek! Dziękuję za ten wywiad z Panem Profesorem. Chętnie posłuchałabym innych kompetentnych w teorii kwantowej, osób.
Dzięki takim ludziom jak Prof. Trautman ten świat idzie do przodu, świetny wywiad.
Genialny a skromny.
PRAWDZIWY POLAK , CZYSTEJ KRWI...
@@JanKowalski-bh6gf trautman to 100 procentow polskie nazwisko ? Klocilbym sie
@@mariuszsaassa414 Duch czysto polski a to najwazniejsze...niemcy czy austryjacy jesli katolicy to szybko sie polonizowali i to do konca... o ile bez zydowskiej domieszki...
@@JanKowalski-bh6gf prawdziwy Polak to by walczył a nie uciekał..
@@mariuszgolonko8154 Musimy sie oduczyc popelniania bohatersko sepuku ... trzeba przetrwac i budowac Wielka Polske...a to czesto trudniejsze...
żeby mieć taki umysł w tym wieku jak prof. Trautman,super materiał.....
Jedno z najbardziej inspirujących nagrań na tym kanale.
Zazdroszczę Panu Profesorowi umysłu, który "nie musi sobie wyobrażać". Kto nie miał nigdy doświadczenia z poważną matematyką, nie zrozumie, jak bardzo tzw. "wyobraźnia", jakaś konieczność odnoszenia toku abstrakcyjnego rozumowania do przestrzennej rzeczywistości, może być ograniczająca. Wspaniały uczony i mimo wieku w doskonałej kondycji. Bardzo mnie cieszy ten wywiad. Dziękuję.
Bardzo dziękuję za podjęcie tematu fal grawitacyjnych. Z wielką nadzieją ( prośbą) będę oczekiwać, że pojawią się na tym kanale jeszcze inne infirmacje o mechanice kwantowej
Fantastyczny wywiad! Dodatkowo - bardzo przyjemny w odbiorze i szczegółowy kadr Profesora :)
Takiej jakości materiały były kiedyś dostępne wyłącznie w telewizji. Teraz dzięki Panu także „na Facebooku i YouTubie” 🤩
Bardzo fajnie posłuchać takich wywiadów. Dziękuje Panom za ten materiał! Pozdrowienia z Bournemouth
oj panie Naukowiec bardzo się ciesze że zdążyłeś ,
Dużo zdrowia panu profesorowi ,
dziękuje
Wielki, niesamowicie skromny i mądry człowiek (Pan też, doktorze, ale tutaj mówię o Panu Profesorze 😉) Niesamowicie lekko słucha się tak skomplikowanych rzeczy. Dziękuję obu Panom i zdrowia życzę.
Super temat, piękny człowiek, wspaniały wywiad, świetna robota. Dziękuję
Bardzo inteligentny człowiek. Szkoda, że tak mało znany. Tyle się mówi o jakichś "gwiazdach" czort wie skąd a na przykład o takim wielkim Polaku ani słowa. Smutne.
Myślę, że na równie wielki podziw zasługuje skromność Pana Profesora Trautmana.
Niezwykle przyjemnie słucha się profesora, trafia w mój gust wypowiadania się.
Jeśli obiekty elektromagnetyczne np fotony odziaływują z polem grawitacyjnym to music być związek i koherencja pomiędzy matematycznymi opisami tych pòl.
Wielce ciekawa rozmowa i Wielki Człowiek Sapien!
Panie redaktorze genialne pytania dzięki.
Słucham przeoczoną rozmowę z doktorem w trójce, a tutaj już nowy film na YT. Jeee!
Panie Tomku, co za wspaniały, skromny człowiek. Z przyjemnością wysłuchałem tego wywiadu.
No i jak zwykle - dlaczego tak krótko ;)
Pozdrawiam Pana i dopinguję mocno.
Dzieki za odcinek. Wielka wiedza i pasja tego pana powala! Duzo zdrowia dla pana Andrzeja!!!
Naprawde świetny materiał. Nie przepadam za fizyką i ucze sie jej tylko dlatego, ze na studiach mam obowiazkowa, ale ten wywiad bym swietnie orzeprowadzony. Wszystko zrozumialam, a to nie jest temat, ktora da sie w prosty sposob wyjasnic. Jeszcze raz gratulacje
Jakbym miał kogoś takiego w rodzinie i mógłbym mieć przyjemność z taką osobą rozmawiać o fizyce. To ten przedmiot ze znienawidzonych stałby się ulubionym i może nawet pasją. Niestety chyba nigdy nie trafiłem na osobę, która potrafiłaby w tak przyjemny sposób mówić o fizyce że nie dość że mógłbym ją rozumieć to jeszcze by mi się to podobało. Niewielu niestety jest takich nauczycieli
Ci PROFESOROWIE... Ten człowiek zasłużył na najwyższe zaszczyty swiata, chociaż jest teoretykiem. To co On sobą reprezentuje to według mnie podstawa do poznania otaczającego wszechświata. Jego inteligencja, obycie z ludźmi niekumatymi i to jak się to wszystko słucha to czapka, kudły, sierść i skóra-a mówiąc w wielkim skrócie cały skalp z głów. Chociaż ja osobiście jestem tylko budowlańcem i się na fizyce znam tyle, co mnie na Polibudzie wyuczyli to dla Tego Pana i jego zasług mogę sobie darować mój tytuł magistra...(inżyniera sobie zostawię.,.to jednak coś jeszcze niestety w tym kraju coś znaczy...)oby tacy ludzie, co mają mądrość w tematach
Hermaszewski zrobił dla poznania otaczającego wszechświata nieskończenie wiele więcej od tego profesora.
Proponuję lekturę książki: "Wszechświat grawitacji dualnej". Chyba jeszcze można ją zamówić w księgarni internetowej PWN. Można też w Empiku. Tak, "potrzebny jest pomysł zupełnie nowy" - jak powiedział prof. Andrzej Trautman.
Tak. Potrzebne napisy po angielsku, abyśmy mogli to podlinkowywać na innych kanałach.
Wspaniały człowiek z Pana Trautmana. Życzę mu wieczności, bo co to jest 100 lat dla takiej persony.
2:12 "to dowodzi mojego zamiłowania do fizyki, że ten wykładowca mnie nie zniechęcił" :-))))))))
Fascynujący wywiad! Czy możemy liczyć na więcej tego typu nagrań? Może cała seria wywiadów z polskimi naukowcami?
Wow! Z wielką przyjemnością obejrzę wywiad. To, że Trautman nie dostał Noble'a kompromituje tę nagrodę.
Super się ogląda.
Pomyśleć, o ilu geniuszach jeszcze nie słyszeliśmy..
Internet twoim przyjacielem.
Mogę tylko podziękować za ten wywiad. Pozdrawiam obu panów
Szacun, więcej takich wywiadów panie doktorze!
potwierdza się tu pewna teoria: pokora (czyt otwartość) jest wprost proporcjonalna do naukowego dorobku
trzeba naprawdę dużo wiedzieć by stwierdzić że się wie niewiele
ot paradoks ;)
świetny Gość, świetny materiał!
Feeling proud as a member of scientific community:
Andrzej Trautman coauthored with Paolo Budinich, "The spinorial chessboard", 1988,
Paolo Budinich coauthored with Marco Budinich, "A spinorial formulation of the maximum clique problem of a graph", 2006
Marco Budinich coauthored with Panos M. Pardalos, "The maximum clique problem", 1999
Panos M. Pardalos coauthored with Paul G. Spirakis, "On the design of agent agreement protocol using linear error-correcting codes", 2014
and
Paul G. Spirakis coauthored with Łukasz Kuszner, "Temporal flows in temporal networks." 2019 :)
Nie widzieli a uwierzyli... trudno sobie zdać sprawę że nasz Rodak znalazł błąd w równaniu Einstein'a, że potrafił myśleć tak dalekosiężnie... niezwykle inspirująca i skromna persona, wielki szacunek dla Prof. Trautman'a! Dużo zdrowia i wytrwałości w oczekiwaniu na nieodzownie zasłużoną Nagrodę Nobla!
Obaj panowie dobrze się dogadują i w efekcie wywiad jest naprawdę ciekawy .
Pozdrawia serdecznie .Józef Kozicki
Pan Profesor to wspaniały i wybitny człowiek :) pozdrawiam serdecznie!
Uwielbiam materiały z Waszego kanału! Jestem ciekaw jak Pan profesor zapatruje się na możliwość stworzenia sztucznej grawitacji w warunkach kosmicznych bądź czegoś na kształt nieważkości w warunkach ziemskich.
Największą nagrodą dla tak mądrego i skromnego człowieka jest jego ego skromność a nie pogoń za pieniądzem i cwaniactwo.Tylu mądrych ludzi zostało wyeliminowanych przez cwaniaków którzy zbudowali swoje zasługi kosztem takich ludzi jak Pan Profesorze.Bóg obdarzył Pana mądrością i skromnością niech Panu błogosławi.
Człowiek z Pasją i Honorem zje chleb ze smalcem.Szkoda że coraz mniej takich ludzi szacunek pozdrawiam
Madry czlowiek- mądre wypowiedzi i skromność, której innym brakuje.Wielki szacunek dla Pana.
Brawo! Takich naukiwców sobie życzmy-skromnych j kompetentnych
Pan profesor bardzo ciekawie opowiada. Słucha się go bardzo przyjemnie, a i temat jest ciekawy. Dziękuję za nagranie wywiadu :)
Mimo, że "fizyk" ze mnie marny, lubię posłuchać dwóch ludzi mówiących o czymś, co ich interesuje
Mega odcinek. Przesyłać, polecać bo, jak widzimy warto.
Rewelacyjny materiał, dobre wizualizacje. Szkoda, że tak późno odkryłem ten kanał. Człowiek z ulicy nawet nie ma pojęcia o istnieniu takich ludzi w PL. Jaka przepaść bije między tym człowiekiem, a tymi, których przedstawia się społeczeństwu jako zasłużonych, inteligentnych i wykształcownych oraz nazywa ich nazwiskami ulice.
Dziękujemy za kolejny świetny materiał. 👏🏼👏🏼👏🏼
Oj przydałyby się napisy w j. angielskim do takich filmów. To jest coś więcej niż tylko wywiad.
Absolutnie fantastyczny wywiad
Panie Tomku, bardzo dziękuję! Zawsze to niezmiernie ciekawe, kiedy ktoś mądry opowiada o swojej pasji. A tym bardziej uczony na poziomie światowym. Jeśli dodać skromność Mistrza i jego umiejętność upraszczania do poziomu laika, to już ogromna przyjemność. Wspaniale mieć takich ludzi wśród nas, a dzięki internetowi mieć do nich dostęp.
A tak na marginesie zauważmy, znów się powtarza: pasja zaczęła się od dobrej, wartościowej książki. :-) Czy nie to Pan podkreślał w jednym z filmów o edukacji?
Pozdrawiam serdecznie.
No na pewno Ci odpowie...
tak, prawie zawsze gdy rozmawiam z wybitnym człowiekiem, niezależnie od profesji, słyszę, że wszystko zaczęło się od książki.
Mega podziwiam takich dziadków. Wielki wieki szacun za IQ, skromność, fascrynację swiatem i asertywność. Nagroda Nobla juz dawno niestety sie zdewaluowala i to nie to samo co kiedys. Przynajmniej ta pokojowa i z literatury , sa uwarunkowane politycznie. Chociaz pewnie z fizyka i chemia nie jest tak zle , mam nadzieje.
Świetny wywiad, aż mi smutno, że tak krótki.
Bombowy wywiad! Cudownie, że zostało to uwiecznione! Czy mógłbym prosić o napisy? Zrobię je, jeśli mogę dostać dostęp :)
Pan profesor mówi trochę niewyraźnie, prawdopodobnie ze względu na wiek. I więcej takich materiałów, brawo!
Wielki człowiek.Szkoda że tak mało się o tym Panu mówi.
🌕 ⚪️ ⏺️ ✴️ 🌀
Slyszalem o falsch grawitacyjnch ⚛️ale dopiero dzis 02.26.2020 dowiaduje sie ze to Polak nad tym pracowal ▫️przebywam w niemczech i wogule o tym malo bylo slychac🔸pozdrawiam tego Pana ,wielki szacunek!!
Szacun dla Pana Andrzeja!!!!
Wielki Polak
Chylę czoło
Witam. Chętnie dowiedziałbym się, jak marnowanie żywności wpływa na środowisko. Czy rzeczywiście przyczynia się to do zwiększenia efektu cieplarnianego? Jakie są przyczyny marnowania żywności i jak temu zapobiec? Jak będzie wyglądała Ziemia w przyszłości, jeśli nie przestaniemy wyrzucać jedzenia?