Czy biologiczny mózg wciąż wygrywa? - Rozmowa z prof. Włodzisławem Duchem

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 33

  • @dariuszpielacinski3804
    @dariuszpielacinski3804 7 годин тому +2

    Miód na moje myślenie, świetny wywiad! Wszystko jest względne, pozdrawiam

  • @jarpel11
    @jarpel11 2 години тому

    Fantastyczna rozmowa fascynująca tematyka mnóstwo ciekawych informacji przedstawionych w zrozumiały sposób wielkie podziękowania :)

  • @terminusek
    @terminusek 8 годин тому +5

    Niesamowita rozmowa.

  • @AnnaMaria-xi6qs
    @AnnaMaria-xi6qs 5 годин тому +1

    Świetna rozmowa. Dziękuję. :)

  • @wojciechguzik8487
    @wojciechguzik8487 7 годин тому +2

    Kapitalny wywiad!!!

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin 3 години тому +3

    My stajemy się coraz głupsi a sztuczna inteligencja coraz mądrzejsza

  • @krisl2753
    @krisl2753 2 години тому

    Fajny format 👍😜

  • @PoetawDrodze
    @PoetawDrodze 6 годин тому

    Dziękuję za wykład-pogadankę.

  • @yeepayeepa666
    @yeepayeepa666 7 годин тому +1

    Pouczająca rozmowa z piękną przestrzenią w tle.
    Miło było też zobaczyć Pana na festiwalu w Katowicach.
    😊

  • @tomek-gr
    @tomek-gr 7 годин тому +1

    Sieci neuronowe są zbyt inteligentne żeby się zakochać. Super rozmowa :)

  • @studiomedia-arttomaszzbore1251
    @studiomedia-arttomaszzbore1251 7 годин тому +5

    Bardzo zajmujaca i cenna rozmowa, natomiast poziom głośności dalece za niski (Statystyki dla nerdów -- 12,5 dB ! ) , co powoduje , że nastepująca znormalizowana głośnościowo reklama "uderza" po uszach .

  • @waldemarjurkowski6037
    @waldemarjurkowski6037 9 годин тому +5

    To naprawdę modelowo przeprowadzona rozmowa. Najlepsza jaką widziałem. Osoba prowadząca, mająca jako takie ogólne pojęcie tematu - pyta o szczegóły osobę, która wie wiecej 😊
    Jakież to odmienne od większości innych wywiadów, gdzie prowadzący zadaje głupie sztampowe pytania

  • @Gasiorek102
    @Gasiorek102 8 годин тому +1

    ❤️‍🔥❤️‍🔥

  • @MrOki44
    @MrOki44 7 годин тому +1

    Rozmowa z profesorem Duchem zawsze jest fascynująca, ale tym razem została nagrana przez profesjonalistów. Duża sprawa a nie zawsze tak było.

  • @sledczy-x1h
    @sledczy-x1h 6 годин тому

    Nie. Media nie namieszały "troszkę". One wręcz uczyniły z ludzi "elektroniczne małpoludy". Nadal zresztą nie próżnują.

  • @spisk199Podcast
    @spisk199Podcast 4 години тому +1

    Niech się Pan nie obawia przyjdzie rozbłysk słoneczny i wszystko naprostuje ;)

  • @wuhazet
    @wuhazet 7 годин тому

    Cały czas słyszymy tutaj jak działa maszyna a nie dlaczego maszyna działa...😢

  • @kacper7516
    @kacper7516 7 годин тому

    Dźwięk w 3 minucie mi się nie podoba

  • @IN-vm1wt
    @IN-vm1wt 4 хвилини тому

    Akgorytm czy sztuczna inteligencja. To jest pytanie klucz.

  • @veritatisamica
    @veritatisamica 6 хвилин тому

    Taak, w XIX wieku chłopskie dzieci nie miały praw które by je chroniły. Jakby ktoś domagał się reakcji władz za skrzywdzenie kota, to wszyscy by pomyśleli, że wariant albo opętany. Także ostrożnie z tym wyrokowaniem.

  • @koprolity
    @koprolity 9 годин тому +13

    Zazwyczaj biologiczny mózg przegrywa z jakimś innym biologicznym mózgiem.

  • @zbyszanna
    @zbyszanna 6 годин тому

    Dziwne trochę pytania szczerze mówiąc.
    Co do zmysłów, to nie są one nam potrzebne do myślenia, nie biorą udziału w tym procesie. Conajwyżej dostarczają wejścia, które jest przedmiotem pewnych procesów myślenia, ale do samego myślenia nie są potrzebne.
    Nie rozumiem trochę też tej niechęci do filmików z dziećmi - prowadzący sugeruję, że ludzie, którzy to oglądają śmieją się z tego, że te dzieci są takie głupie a przecież oni sami to był na pewno złapali, sugeruję, że dorośli nie rozumieją, że dla dziecka te sprawy są trudne i normalne jest, że dziecko nie złapie. Otóż wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę i nie śmiejemy się z dziecka, że jest takie głupie czy niedorozwinięte, tylko to jest śmiech wynikający z przełamania pewnego tabu, to jest taki śmiech z poczuciem winy jednocześnie.

    • @petertechst1430
      @petertechst1430 5 годин тому

      Za brakło ewidentnie w rozmowie rozwinięcia wątku "ucieleśnionego umysłu". Mózg na tym etapie ewolucji nie mógł się rozwinąć bez złożonego ciała. A zatem sztuczna inteligencja bez ciała nie będzie miała przekonującego umysłu.

  • @petertechst1430
    @petertechst1430 7 годин тому +1

    Znowóż tym Bogiem ma być mózg? Jaka był szansa na powstanie czegoś co nazywamy świadomością? Sam początek, myślałem, że Rożek jest za atomemem. 15:41 Magia. 38:19 To mądrze powiedział, myślenie jest konstruktem psychologicznym, a nawet społecznym a charakter funkcjonowania mózgu jest procesowy. 39:20 najpierw zaimprowizował granie by po tym o tym powiedzieć. Zresztą tu pasuje koncepcja ucieleśnionego umysł, gdzie ciało w toku ewolucji warunkuje mózg. Piłkarz bardziej. Często sieci neuronowe są w wywiadzie używane określając algorytmy i struktury mózgowe i to się dzieje w całej bańce, wolę jednak wychodzić z jaskini. Ktoś gdzieś zaproponował podział na s. neuronowe algorytmów i s. neuronalne mózgowe 1:03:13 . Może to biały króliczek a może nie. Rejonizacja poszczegolnych struktur i funkcjonalności mózgu. Najcześciej wciąż korelaty. Ale wiemy, że ośrodki mowy mieszczą się w lewej pólkuli płat ciemieniowy Peterson mówił, że często obraz z prawej pułkuli trafia do lewej np. w procesie podejmowania decyzji. Obraz strachu. 1:01:11 To już jest gruba informacja 🪵🧠-> Neurotransmitery. Stwarzamy nową jakoś życia, na krzemie, czy doskonalące się narzędzie służące człowiekowi? Taka babeczka jest po tych internetach, wymiata i jej głos. Neurony modulują. Alicja Puścian. Kolejna sprawa, na ile świadomość, percepcja, choćby z której pułkuli pochodzi informacja czy rezonans stymuluje prace mózgu, by stawał się skuteczniejszym narzędziem, czy nawigatorem pomaga. Samo zastanawianie się nad ruchem ręki może choćby w minimalnym stopniu ją pobudzać. Czy jak w pień mózgu się pukniemy to wzmożemy procesy poznawcze? Czy jak przywołujemy obraz sieci neuronalnych to używamy właśnie tych neuronów? Ciekawie też powiedział, o tym że do jednego neuronu dochodzą impulsy z różnych rejonów mózgu, i z tego miałby wyrosnąć kolec dentrytyczny? Jakoś mam wrażenie, że byłby przeładowany, może tak tylko "machnął", jednak gdzieś indziej usłyszałem informacje, że spoidło wielkie ma raptem 200 tysięcy połączeń nerwowych a nie jak Profesor Duch powiedział milionów. To jest bardzo ważne, wąskie gardło czy szerokopadmówka. Jakoś mam wrażenie, że to tylko tysiące, co tłumaczyłoby kłopoty z synchronizacją pracy półkul. Natomiast, przyjmimy najprostsza jednostka wiedzy, słowo zakodowana jest w nieraz liczącej kilka tysięcy neuronów grupie Słowo mózgowe🪳O🪲1🐚0🕷1🕸1🪱0🐜0... Sieci Neuronalne. Raczej też sceptyk neuroplastyczności, autostrady, ale może i dobrze są informacje, że ów "cudowny" proces towarzyszy np. schizofrenii. Zatem nikt o zdrowych zmysłach nie zaryzykowałby podkręcenie "procka" narażając się na tą chorobę. Ludzki mózg się "Panu Bogu" udał Sir Penrose ma 93 lata, ten fizyk, ciągle w ruchu🧠💫. I ten Sir David Attenborough, 98lat, ciągle w ruchu🧠🐒.👋.

  • @andrzej4469
    @andrzej4469 6 годин тому

    Odechciewa mi się jak prowadzący zapomina języka polskiego w gębie i wstawia jakieś triggery. Wyzwalacze do qrwy nędzy.
    Jak zapomniałeś języka polskiego zrób wywiad po angielsku jeśli umiesz...

    • @petertechst1430
      @petertechst1430 5 годин тому

      Trochę tak, ale Duch sypał mocno angielskim. Rozgraniczanie znaczenia przytomność od świadomości było zasadne. Przytomni jesteśmy jak nie śpimy i jesteśmy trzeźwi. Natomiast na pewno wymierzony wulgaryzm nie był stosowną karą za słówko.