32:30 - 32:50..... Pavle, nejlepší point a message celého videa. Naprosto podtrhuji a souhlasím. Tohle, pokud si dotyčný jedinec neuvědomí, tak se s největší pravděpodobností nedobere tělesného (zdravotního) progresu.
Mě lidé často píšou o jídelníček. Vždy odpovídám, že je nebudu okrádat, že jídelníček nemá žádnou hodnotu, protože ho dokáže sestavit opice, za 3 minuty a zadarmo. 😉😁 Že pokud mají opravdu zájem, tak musíme konzultovat a někam to posouvat, tak aby si jídelníček sestavovali sami, a každý den.
Paní Střitecká má pěkný přístup. Snaha o správnou definici pojmů, komplexní pojetí dané problematiky. Pěkny, smysluplný rozhovor. A ano bílkoviny, sacharidy, tuky nejsou, já řikám jen kalorie, paní Střtecká, jen makra, ale plní spousty dalšich funkcí v těle.
Velmi příjemné video ;) Já, ačkoliv mám svůj systém a styl stravování, který je zkrátka ojedinělý a opravdu ryze specifický a prakticky udržitelný pro naprosté minimum lidí, tak zkrátka videa s Hanou zbožňuji, protože její názory jsou za Mě naprosto pravdivé a hlavně srozumitelné a logické :)) Mně se nejvíc ale líbí zde ta Pavlova pokora, prakticky v každém rozhovoru ale nejen s Hanou, ale i třeba panem doktorem Hrabákem, předvádí to, že třeba může mít /měl nějaké studie, nebo zkušenosti a zároveň předkládá ty propagátory a jejich názory pak předkládá hostům a tohle se mi líbí nejvíc. Že se nebojí za a, říct od koho třeba, za b, co konkrétně a pak to předloží a vyslechne si názor a odpověd :)) ♥ Hana je za mě naprosto úžasná a to samé Hrabák, protože oni dokáží říct vždy to PRO a PROTI a uvedou ale i případy, kdy to jde a kdy ne apod... Ještě by snad stálo za zmínku někdy pozval Jakuba Přibyla, ačkoliv nevím, zda by ho Pavel pozval/zná, ale taktéž by mě seděl do této trojice hostů ;) A opravdu chválím přístup paní Hany Střítecké a těším se na další video :)) PS: Rovnou bychom mohli na toto video navázat a přináším tedy tip :) - na konkrétně jedno video na to téma CHOLESTEROL a příjem vyššího množství nasycených tuků ze stravy. - jedno větší téma s tím, že by se mohlo zařadit a popovídat od Hany na názory opačné sacharidům, tedy jak vnímá to, že cholesterol ze stravy už je passe, nasycené tuky NEJSOU špatné a NEMAJÍ vliv na vzestup LDL, příjem živočišných tuků NENÍ špatný a důležité hraje roli původ toho tuku, než to, že to jsou tuky - viz.např. tuk z masa/vajec/mléka od zvířat farmových a přirozených se ZÁSADNĚ liší...dále pak ale třeba co zmínka o tom, že samotný cholesterol už NENÍ to správné a důležitější jsou jiné ukazatelé např. apolipo. A a B apod..;) ... Mimochodem samostatné téma bílkovin taktéž uvítám ;) :))
Určitě se to pokusím zapracovat, ale mám doplňující dotaz. Co znamená zvíře farmové, a chované přirozeně? Protože hospodářská zvířata se chovají prostě na farmě. Nebo myslíte například maso divokých zvířat, versus domestikovaných? Například prase, versus divočák? A ano, máte trochu pravdu, lidi co jsou si něčím absolutně jistí, nevysvětlí kontext, ale přesto dávají jednoznačná doporučení, mám trochu za hlupáky. Proto mám rád Jirku, a i Hanku. S Hankou, když jsem se poprvé viděl, a nastínil jí jak jím, tak mi řekla, že asi umřu. Ale pak. když jsem jí vysvětlil kontext, tak o tom začala přemýšlet, a neoznačila mě hned za vymletou pumpičku. Jen lidé rádi jednoznačná tvrzení, a většina, na rozdíl od Vás, si nevšimne, že jejich oblíbený influencer postupem času nahazuje pořád nové a nové teze, a nepozastaví se nad tím, že postupně obrací. Vysvětlí to tím, že se jeho názor vyvinul. Já mám trochu jiný názor, mnoho influencerů a poradců to mám prostě jako byznys, ale praktickou zkušenost má nula. Znám top poradce, který jí de facto jen v hospodě, ale hovoří o nutnosti sofistikované výživy. Znám dalšího, který mluví o zdraví a dlouhověkosti, ale nezvládne dát dvě konzultace bez pauzy na 3 cigarety, vtipné, že jeho klienti mi to potvrdili, ale vůbec jim to nepřišlo divné. Já nikomu nic nepředepisuji, protože nejsem tak suverénní, že bych si myslel, že bych přesně věděl co jak je správně. Nabízím jen názor.
@@PavelSamek😊❤ Přesně tak a naprosto souhlasím Pavle. Též se mi toto nelíbí a mám s tím tu zkušenost, že rádoby dávat rady a doporučení, avšak sám ten člověk žije opačně;)) Kde je asi pak chyba? ;) To pak na mě působí takový člověk jen jako knihovna, nebo rádoby mudrc, který sice ZNÁ teorii, ale sám praxi nedokáže, avšak prodávat ji jako doporučení pod svým jménem (převedeno řecí byznyssu - jídelníčky a plány :) - to ano a to umí...) A jak píšete, Pavle, o tom nahrazování tezí u poradců a influencerů, tak za tuto myšlenku, jsem byla označena kriticky, právě proto, že přeci VĚDA se vyvíjí a je NORMÁLNÍ , že člověk bude měnit neustále názory a opak, že je ŠPATNĚ , pokud by je neměnil ;)) Ano - vím, že se věda vyvíjí a jsou zkušenosti i nové věci, ale zkrátka nesouhlasím a přesně jak píšete i Vy, tak je rozdíl říct, že je něco nově, ale ne neustále zrovna po určité době OBRACET názory , protože ZROVNA jsem si někde přečetl/slyšel něco jiného a za b, a to bohužel je MÁ zkušenost s takovými influencery /poradci , že ještě mnozí moc rádi toto používají a předkládají vždy RŮZNÉ názory zrovna také tam, kde aktuálně se jim to hodí - viz. rozhovory pro rádia, TV, podcasty apod...Je pak celkem totiž usměvné, když člověk totožnou osobu slyší s různými názory na různých platformách ;))) Spíš je mi pak otázkou, že se nad tím lidstvo nezamýšlí, že to je divné a jsou jen jako slepé ovce :)) No- špatná jsem pak ale Já :)) K těm zvířatům ano - myslela jsem tím klidně i to s tou zvěřinou, že například červené maso od BIO hovězího masa z farmy,. ačkoliv bude BIO a třeba celoročně pastvene a nedostávat žádný doplňkové krmivo vs. například volně žijící jelen/muflon, tak zkrátka to maso a kvalita tuku bude rozhodně odlišná a zde není pravda určitě to, že se to bude stejně projevovat i na vstřebávání atd... včetně dalších látek, vitamínů a třeba rozložení tuků v mase u zvěře vs. hospodářských zvířat + bych zde i řekla, že dost velkou roli hraje i plemeno a prošlechtění, nebot určitě je rozdíl, když se konzumuje maso od zvířat, která jsou již leta šlechtěna na maso -viz. hovězí masný , nebo jak jsem zmínila obyčejný divočák, nebo srnec apod ;)) - to samé ale bude samozřejmě platit u mléčného dobytka, drůbeže či faremních ryb ;). Mohlo by se rovněž zmínit i to téma vlivu nasycených tuků na metabolismus a konkrétně co je pravdy i na tom, že červené maso obsahuje hemové železo, které může v nadbytku škodit ?? ;) Dále pak ještě i zmínku o vnitřnostních a jejich konzumace a prospěšnost :). Moc díky za možnosti Pavle.
Ahoj. Prosím moc ráda bych jedno větší video na téma POTRAVINY a to konkrétně bych moc vítala podtéma samostatné na GMO. Probrat případně : NEGATIVA GMO plodin a potravin z nich ( je to opravdu taková katastrofa, nebo ne..) , dále pak vliv GMO plodin na složení krmiva pro zvířata a následně pak ovlivnění produktů ze zvířat krmených GMO plodinami - viz.skot, slepice, které budou krmeny právě směsmi, které obsahují GMO -> ( obilí - kukuřice, soja apod..) a to i MALODROBNO chovatelé, čili opět neznamená, že slepička z domácho chovu je ale krmena čistou stravou a co pak to vejce -viz. vliv následně na všude omílané omega 3 a 6, kdy když bude slepice krmena GMO kukuřicí, sojou a slunečnicí, ale bude se jednat o tu domácí slípku, tak je to za Vás třeba stále kvalitnější vajíčko? Jak hodně se u nás v ČR obecně pěstují a stále využívají právě GMO plodiny v nějakém obecném zastoupení? Dále pak k potravinám ještě, kdyby to šlo jednou zabrousit na téma KONVENČNÍ vs. BIO + ale kdyby to šlo tak i další systémy pro produkci ovoce a zeleniny - IPZ, KPZ a SISPO. Jak to třeba vnímáte v porovnání s konvencí, a pokud byste k tomu byli schopni přidat do popisků i nějaké studie o skutečném prospěchu non GMO plodin, tak budu ráda. Pak, kdyby šlo video trošku téma MASO - cholesterol a jednotlivé druhy (drůbež, červené maso, vnitřnosti a ta zvěřina volně žijící a lovená ) -> Je pravda, že volně lovená zvěř má stále lepší poměr nasycených tuků a i kvality masa i oproti třeba BIO hovězího dobytka, který může být v režimu tzn. Grass Fed? A třetí poslední téma : MLÉKO a MLÉČNÉ VÝROBKY - vliv mléčného tuku ( nasycené MK) na trávení a cholesterol, laktoza a jeji "negativa" , obecně mléko jak vidíte a i kysané mléč. výrobky z hlediska zpracování -> viz. kysané jsou doporučovány, avšak mléko jako čisté a celistvé je přeci lepší, když nebylo nijak upraveno,ani právě těmi kys. kulturami. Dále druhy mléka ( ovčí, kozí, kravské..) ,pasterace/homogenizace/standardizace - jsou tyto procesy opravdu velké zásahy do mléka a ovlivnují následně složení mléka a co víc i vstřebávání živin- pozn. homogenizace i standardizace mají velký vliv i na střevní mikrobiom a tyto procesy opravdu narušují kvalitu mléka - jedná se už o ZPRACOVANÉ potraviny vs. rizika syrového mléka. ? , Dál opět se podívat na rozdíl mezi mlékem od krav z BIO / farmářského chovu (pasoucí se bez krmných objemných směsí) vs. klasické velkoprůmyslové kravíny -> aneb farmáři sice chovají pár zvířat doma, ale už neznamená, že co je farmářské je třeba i bez GMO, nebo chemie, takže čemu dáváte i Vy přednost? Mockrát děkuji 🙂
První věc, vzdy mluví o správném stravování člověk který vypada ze sam nema sportovní pohyb a ji chleba pivo a utopence a to je pani odbornice která mluví o tom stravování. Za mě je to tak jak každému vyhovuje, je nas tady na zemy 8 miliard a není geneticky ani jeden totožný člověk na planetě s nikým z nás. Druhá věc vždycky byla a bude základní stavební složka svalů Bílkovina a to ta nejlepší živočišná na druhém místě jw to rostlina bílkovina. Dnes se právě sacharidy považuji za přednost ale pokud někomu vyhovují at je tam ma ale určitě neni důležité treba u kulturisty aby jedl třeba jako vezsina 500 nebo i 600 g sacharidů denně!? Ja treba hlídal hlavně denni prijem bílkovin protože telo si neumí tvořit samo bílkoviny ty se musi stále doplňovat a kvalitní příjem tuků sacharidy jsem mel na 3 místě kdy jsem nikdy vic jak 250 g za den neprijimal a energie byla tak ze když jsem mel pred závody zvedal jsem lepší váhy než v objemu cítil jsem se mnohém lépe v dietě když telo netravilo takové množství sacharidů atd a mel jsem kolem 100kg na závody 95 kg 92kg . At si kazdy najde svůj bod a a at kazdy kdo mluví na toto téma se neznaží za každou cenu prosadit to své.
Mám to podobné. Dokonce je to ve videu zmíněno. Toto co píšete, jsem doporučoval před 15 lety, a byl za blázna. Přece objem a 600g/s. Prostě lidé se často pohybují ode zdi ke zdi. Ta poznámka k Hance je, ale dost hloupá. Ano Hanka není sportovkyně, ale má kondici vzhledem ke svému věku velmi dobrou. A rozhodně není příkladem poradce, co káže vodu a pije víno.
my ale říkali, že není potřeba těch 500-600 g/kg , ale že prostě nějaké být zachované by měly být a pak ještě že bez cukru to jede...ale ne bez těch vyšších sacharidů jinak ano, nejsem vrcholový sportovec s vyrýsovanou želvičkou na břiše a nikdy jsem nebyla...ale to neznamená, že nemám kondičku.. a na již téměř 50ti letou mám pořád svaloviny více než je bežný standard...A protože mám možnost kontinuálního záznamu z InBody, tak za posledních 12 let postupně hmotnost +4 kg bez změny svaloviny....což rozhodně se zdravotními komplikacemi, přechodem a pod rozhodně není špatný...a ano mám ráda dobré jídlo...vždycky jsem měla ... a přesně proto učím o výživě a kvalitě potravin, jak se v nich orientovat, jak si je vybírat a hlavně jak jíst skutečné jídlo a ne sr... :) :) :)
Cukr a sacharid je totéž,správné dělení je na mono,oligo a polysacharidy.Jinak podcast bezva a někdy musíme Pavle na to kafe,jak jsme si slíbili.Ortoped z Plzně
dobře, sacharidy se skládají z mono a di sacharidů(tedy cukry), polysacharidy a pak vláknina...už nejen u sportovců, ale i v běžné populaci se cukry vydělují samostatně, už jen proto, že i na potravinách máte sacharidy, z toho cukry...proto to nemůže být to samé :), a pod pojmem sacharidy pak berou ty složené poly...
Toto má být nějaký fór? To nemá cenu ani poslechnout celé, takové nevědomosti, takové nepochopení základních termínů a faktů ať z biochemie a celkově velmi neseriózní přístup z hlediska vědy. ikdyž je člověk holt neúplně nadaný , tak může získat v dnešním světě tituly i pozice. Toto jsou snad ještě horší a základnější misinformace než byl rozhovor o omega kyselinách. Hrůza!!!! Nechci tady nikomu argumentovat fakty, obzvlášť pokud je nadmíru jasné, že toto je kanál, který chce prodávat. Minutu po minutě bych mohl dementovat názory paní, ale nemá to smysl. Možná si paní PhD. myslela, že ji tady bude poslouchat někdo kdo chápe základní vědecká fakta. Uvedu alespoň jeden: Výrok že záleží o jaký sacharid se jedná je misinformace, jelikož jakýkoliv sacharid se rozštěpí na glukózu což je několik molekul něčeho - to by paní měla vědět. Rychlost zvýšení krevní glukózy není pro inzulinovou rezistenci důležitý, navíc inzulínová rezistence je stále jen konstrukt ikdyž pravděpodobný, ale nikoliv fakt. Fakt je naopak hyperinsulinie, která se dá změřit, ale inzulínová rezistence nelze změřit. Proces glykogeoneze umožňuje každému člověku vytvořit i za extrémních situací dostatek krevní glukózy, toto je fakt. Naopak potřeba exogenní glukózy je pro lidský organismus nula, protože si ho člověk vyrobí v dostatečném množství, navíc doplnění glykogenu trvá kratší dobu po adaptaci než pokud se podává exogenní glukóza v jaké koliv podobě. Takže potřeba exogenních sacharidů atd. je nula a patří mezi neesenciální makroživinu. Tedy Jakékoliv množství sacharidů je toxické, jelikož není potřebné a tudíž vytváří nerovnováhu v celém metabolismu. Můžeme dát pouze pozitivní výrok, že lidé jsou různě odolní této toxicitě a je doba kterou tělo bude odolávat této toxicitě je velmi individuální a záleží na mnoho faktorech jako pohyb, genetické rizikové faktory, ale je nevyhnutelná protože nabourává rovnováhu metabolismu a nejen metabolismu, ale i získávání energie z mitochondrií a další procesy nezbytné k dosažení maximálního zdraví za dané časové období. Kdyby paní rozuměla například Randallovo cyklu a následně Krebsovi cyklu, nemohla by tvrdit takovéto hypotézy. Bohužel není důkazem kolholiv dosavadní celoživotní dobrá forma např. Pavla Samka, vzhledem k daným faktů můžeme jen tvrdit, že je velice tolerantní vůči sacharidům a že dokáže oddálit následky metabolického onemocnění, bohužel pokud existuje zatím prokázaných 8 faktorů tzv. metabolického zdraví, tak svým životním stylem dokáže ovlivnit pouze 4 tyto faktory ale ostatní 4 faktory nemůže při konzumaci nadlimitniho příjmu sacharidů což je přesně více než nula nijak ovlivnit, respektive s vyšším množství exogenních sacharidů může tento metabolismus degradující a determinující proces zastavit. Zdá se, že ani neinformovaní vědci, ani trenéři, či špičkový sportovci nerozumí jak tělo funguje. Jako příklad bych uvedl zcela komický pojem: " vypálit glykogen ze svalů" Taková situace nikdy nevzniká ( až na vyjímky např. koncentrační tábory za 2.svetové války). To k čemu dochází je to, že jakékoliv exogenní množství sacharidů, což je stále 0, způsobuje několik věcí, jako je nadbytečné a poškozující vyloučení nad potřebného inzulínu. Dále nadbytečný příjem sacharidů způsobuje ukládání energie v podobně tělesného tuku, zvyšování trigleciridů. Glykogen se vždy doplní na svoji současnou optimální hladinu s příjmem i bez příjmu sacharidů, zbytková dodáná exogenní glukóza glykooxiduje na různých místech, váže se také na krevní hemoglobin a nemalé množství, se ukládá do různých struktur orgánů a tkání. Toto nadbytečné množství glukózy samozřejmě na sebe váže molekuly vody, stejně tak jako sodík, tedy jedná molekuly glukózy na sebe váže 4 molekuly vody. Takže při vypalování glykogenu ve skutečnosti vede pouze k vyloučení nadbytečné škodlivé glukózy v jiných strukturách těla než jsou svaly, jelikož ty jsou vždy naplněny optimální množstvím glykogenu a hned se doplňuje a to pouze do optimálního množství. Atd.
Glykogeoneze? Asi jsi měl na mysli glukoneogeneze. Prave asi ty bys sis měl rozhovor poslechnout, protože rozporujes neco, co řečeno ani nebylo. A pokud chceš opravovat a poučovat, měl by ses dovzdelat. Začíná mě čím dal víc utvrzovat, jaká je keto nebo carnivore sekta. Fuj sacharidy, ani klackem bych se toho nedotkl.
Na základě Vašeho erudovaného rozboru - jaký způsob stravování preferujete Vy? Popřípadě, kde můžeme vidět Vaší formu na základě Vámi zvoleného stravovacího stylu - potažmo obecně fitness stylu (fyzická aktivita, stravování apod.)? Děkuji
Pokud nejste schopen vysvětlit problém v nekolika větách a píšete takový elaborát, k čemu to je? Proste sacharidy a bilkoviny plus podle mě okolo tréninku větvené aminokyseliny plus glutamin, cca do hodiny protein a trochu dextrozy a to je vse. Bez sacharidů není energie a nestimuluje se inzulín to je pro sportovce konečná. neni to jaderná fyzika.
@@OndraP86 Dobrý den. Cílem mého komentáře nebylo nikoho devalvovat, či někoho přesvědčovat. Mé výroky byly směrovány pouze na paní vědkyni, kdy uváděla zcela nevědecká fakta atd. Tam rozhodně kritika patří a proto se domnívám, že abychom mohli my sami dělat kvalitní informovaná rozhodnutí, potřebujeme vědět od vědců, kteří by teoreticky těmto témátům měli rozumět a neměli by používat názory, tvrzení tak, že jsou prezentována jako fakta, my samozřejmě potom se na základě těchto autorit snažíme řídit. Co se mě týče, jelikož se nutričnímu oborům věnuji něco k 40 rokům z osobních důvodů, jsem se rozhodl, pokud mě závěry těchto autorit neuspokojují, závěry které navíc byly velmi často v průběhu měněny a často tyto závěry byly protichůdné, začal jsem se věnovat netrpíc tzv.kognitivním zkreslením, věnovat a rozebrat základy každého aspektů lidské výživy, od základní fyziologie, biochemie, biologie až například po vývojovou antropologii. Psal jste ať už ironicky nebo bez ironie" erudovaný elaborát". což opravdu není pravda, ke každému jednotlivému faktu či výroku existují stovky experimentů, studií, závěrů, chemických rovnic a zcela zavádějících epidemiologických závěrů, které paradoxně pod drobnohledem a jejich rozboru mohou dokázat pravý opak svého výsledku. Takže žádný elaborát. Nemusím a někteří to ve společnosti vyžadují od ostatních, nemusím být ani stručný či zkratkovitý. To by jistě platilo pro případ, kdybych chtěl těch tisíce hodin a peněz investovaných do vzdělávání se nějak zpeněžit či vytvořit jak někdo psal sektu. Ale odpovím rád na Vaši otázku pokud možno stručně. Za mě se stravuji na základě druhu živočicha specifické stravy, tím živočichem míním člověka. Toto se týká zejména jaké suroviny volím, tedy živočišnou stravu a týká se to frekvence stravování, což znamená pokud mám hlad. Tyto dva faktory na základě specificky dané stravy pro člověka ( každý jiný druh to tak má a nepřemýšlí co a kdy bude jíst) . Tyto dva faktory mě dlouhodobě a prokazatelně např.castymi testy a tzv.well beingem pokryjí nejen nutričně a energeticky, ale i zasycením. A co se týká pohybové aktivity, při řekněme pracovním měsíci o 250 hodin mě vychází každý den nějaká tréninková jednotka, abych byl konkrétnější: sprint, fitko - různé systémy- silovo-vzperacsky trénink, klasika kulturistický trénink, chůze, boj.sporty, příležitostně míčové hry zejména basket a řekněme mentální hygiena. Pokud by jste chtěl vidět moje výkony či formu, tak jediné možnosti jsou asi nějaké fitko, les, nějaký koupák popřípadě by jste se musel stát mojí přítelkyní, ale pravděpodobně bych svoji přítelkyni nevyměnil už jen výhledem k faktu, že jste muž. A na závěr bych chtěl podotknout, že není dobré používat argumentační fauly typu : ukaž formu apod. Míra znalostí faktů se nemusí a nevyžaduje si něčí formu a nesvědčí o ničem, maximálně o falešném důkazů. Stejně tak by to byl faul na paní PhD Střiteckou s poukazování na její formu a erudici. Ale souhlasím s tím a nevím jestli jste to tak myslel, že navzdory dnešní předimenzované korektnosti je a vždy bude výkon a vzhled základním znakem zdraví více než některé diagnostické metody, které by měly být pouze pomocným vodítkem. Disclaimer: ačkoliv jsem člověk jak vy ostatní a prožívám občasnou disociasi ( jako když sledujete napínavý film, nebo hajíte člověka, kterého třeba neznáte, nebo obhajujete určitý výživový směr, či svého politika, snažím se toto si uvědomovat a toto co nejvíce umenšovat, čili ode mě nečekejte už další reakci, na jakýkoliv jiný komentář ať už validující nebo devalvující moje výroky nebo moji osobu. Budu rád pokud budu moci sledovat tento kanál zejména inspurující díly týkajíce se tréninků či zajímavých životních příběhů.
@@JaJa-jb6hx Po pravdě, já moc nechápu, co zde rozporujete. Nikde jsem nenašel, jaká je podle vás správná výživa. Ono už pojem "správná výživa" je takový vágní pojem, protože systém stravování bude pro jedince benefitní pouze v kontextu ostatních aktivit. Pokud to chápu správně, tak tvrdíte, že je nesmysl, že by strava měla obsahovat sacharidy? Ale jistý si tím nejsem, protože píšete jakési chaotické vyjádření, a opravdu netuším, co přesně rozporujete. Každopádně, empiricky i na základě studií se ukazuje spíše opak. Protože lidé, kteří dožívají vysokého věku a ve zdraví, naopak konzumují na sacharidy bohatou stravu rostlinného původu. Já sám se stravuji trochu jinak, a vůbec bych si netroufal tvrdit, že má strava je optimální pro zdraví a dlouhověkost. Je to strava, která respektuje kontext mého životního stylu. Je zajímavé, že vy jste si absolutně jistý svými tvrzeními, i když úplně přesně nejsem schopen říci, co vlastně tvrdíte. Ale to už samo o sobě přinejmenším ukazuje na váš nedostatek poznání.
Každý styl stravy a života se ukáže jako benefitní nebo ne, až na konci života, a tehdy to je už nevratné. Může ale posloužit jiným lidem. Takže každý z nás je vlastně takový experiment pro druhé
Někdo, a i já to dělával, tak třeba v dietě vyřadí veškeré jednoduché sacharidy, tedy i ovoce. Dnes už to nedělám, myslím, že jako ve všem je potřeba najít optimální rovnováhu. Tedy jednoduché sacharidy používat uvážlivě.
predchozi komentar jsem smazal, protoze jsem byl rozcileny :D ale necham vam tu info o studii ua-cam.com/video/hamiuTMGZFU/v-deo.html nikomu se telo po 10 letech na ketu nerozsypalo, jak rika pani Stritecka a vim o lidech co to drzi i 20 let.
Podíval jsem se na video, a pán hovoří o pacientech s diabetem prvního typu. Nevím jestli si to uvědomujete, ale diabetes mellitus 1. typu lze kvalifikovat jako těžké autoimunitní onemocnění metabolismu. A o tom přímo dokonce mluvíme, ano nízkosacharidová dieta může a často i má terapeutický efekt při některých onemocněních. Tedy video přesně koresponduje s tím co zde Hanka tvrdí.
@@PavelSamekNa ten diabetes se vymlouva cim dal tim vic lidi. Bohuzel studie na udravych lidech nejsou, ale Pavle, prosím vás, přece nechcete tvrdit, že pokud nemám diabetes 1, tak mě keto dieta rozloží tělo. Momentálně jsem na ketu 8 měsíc a zatím poznávám jen benefity at už v nárůstu svalove hmoty a nebo energie, která je stabilní po celý den. Regenerace po cvičení je taky úplně jinde. Fredy Krygl by mohl povídat více, snad bude reagovat na tu část, kde o něm mluvíte. 😊
@@detoxa81já tam zdravotní rizika nehodnotím. To mi nepřísluší, nejsem v tom odborník. Hanka učí na lékařské fakultě, a má tam větší vhled. Já osobně nemohu hodnotit benefity, jen z empirického pozorování konstatuji, že jsem neviděl sportovce, který z tohoto extrémního způsobu prosperoval. Tím samozřejmě neříkám, že když jsem to neviděl, že to není možné.
@@PavelSamek a zná paní Hanka například svého kolegu pl.m.wikipedia.org/wiki/Jan_Kwa%C5%9Bniewski který nizkosaharidove stravování doporučoval už od poloviny 70 let minulého století? Proslo mu rukama stovky lidí? Tohle stravování je tady s nama delší dobu než si myslíte. Já jen chci aby se uváděla správná fakta a ne že se vám rozpadne tělo, hlava nefunguje a do pár let jste ko.
Velmi poučné,víc takových videi 🙏a už se těším na téma bílkovin👌
32:30 - 32:50..... Pavle, nejlepší point a message celého videa. Naprosto podtrhuji a souhlasím. Tohle, pokud si dotyčný jedinec neuvědomí, tak se s největší pravděpodobností nedobere tělesného (zdravotního) progresu.
Mě lidé často píšou o jídelníček. Vždy odpovídám, že je nebudu okrádat, že jídelníček nemá žádnou hodnotu, protože ho dokáže sestavit opice, za 3 minuty a zadarmo. 😉😁 Že pokud mají opravdu zájem, tak musíme konzultovat a někam to posouvat, tak aby si jídelníček sestavovali sami, a každý den.
Děkuji za video. Na díl s bílkovinama se moc těším, to se zas bude odborníku, jak to ve fitness bejvá =D Ať se daří =)
Paní Střitecká má pěkný přístup. Snaha o správnou definici pojmů, komplexní pojetí dané problematiky. Pěkny, smysluplný rozhovor. A ano bílkoviny, sacharidy, tuky nejsou, já řikám jen kalorie, paní Střtecká, jen makra, ale plní spousty dalšich funkcí v těle.
Velmi příjemné video ;) Já, ačkoliv mám svůj systém a styl stravování, který je zkrátka ojedinělý a opravdu ryze specifický a prakticky udržitelný pro naprosté minimum lidí, tak zkrátka videa s Hanou zbožňuji, protože její názory jsou za Mě naprosto pravdivé a hlavně srozumitelné a logické :)) Mně se nejvíc ale líbí zde ta Pavlova pokora, prakticky v každém rozhovoru ale nejen s Hanou, ale i třeba panem doktorem Hrabákem, předvádí to, že třeba může mít /měl nějaké studie, nebo zkušenosti a zároveň předkládá ty propagátory a jejich názory pak předkládá hostům a tohle se mi líbí nejvíc. Že se nebojí za a, říct od koho třeba, za b, co konkrétně a pak to předloží a vyslechne si názor a odpověd :)) ♥ Hana je za mě naprosto úžasná a to samé Hrabák, protože oni dokáží říct vždy to PRO a PROTI a uvedou ale i případy, kdy to jde a kdy ne apod... Ještě by snad stálo za zmínku někdy pozval Jakuba Přibyla, ačkoliv nevím, zda by ho Pavel pozval/zná, ale taktéž by mě seděl do této trojice hostů ;) A opravdu chválím přístup paní Hany Střítecké a těším se na další video :)) PS: Rovnou bychom mohli na toto video navázat a přináším tedy tip :) - na konkrétně jedno video na to téma CHOLESTEROL a příjem vyššího množství nasycených tuků ze stravy. - jedno větší téma s tím, že by se mohlo zařadit a popovídat od Hany na názory opačné sacharidům, tedy jak vnímá to, že cholesterol ze stravy už je passe, nasycené tuky NEJSOU špatné a NEMAJÍ vliv na vzestup LDL, příjem živočišných tuků NENÍ špatný a důležité hraje roli původ toho tuku, než to, že to jsou tuky - viz.např. tuk z masa/vajec/mléka od zvířat farmových a přirozených se ZÁSADNĚ liší...dále pak ale třeba co zmínka o tom, že samotný cholesterol už NENÍ to správné a důležitější jsou jiné ukazatelé např. apolipo. A a B apod..;) ... Mimochodem samostatné téma bílkovin taktéž uvítám ;) :))
Určitě se to pokusím zapracovat, ale mám doplňující dotaz. Co znamená zvíře farmové, a chované přirozeně? Protože hospodářská zvířata se chovají prostě na farmě. Nebo myslíte například maso divokých zvířat, versus domestikovaných? Například prase, versus divočák? A ano, máte trochu pravdu, lidi co jsou si něčím absolutně jistí, nevysvětlí kontext, ale přesto dávají jednoznačná doporučení, mám trochu za hlupáky. Proto mám rád Jirku, a i Hanku. S Hankou, když jsem se poprvé viděl, a nastínil jí jak jím, tak mi řekla, že asi umřu. Ale pak. když jsem jí vysvětlil kontext, tak o tom začala přemýšlet, a neoznačila mě hned za vymletou pumpičku. Jen lidé rádi jednoznačná tvrzení, a většina, na rozdíl od Vás, si nevšimne, že jejich oblíbený influencer postupem času nahazuje pořád nové a nové teze, a nepozastaví se nad tím, že postupně obrací. Vysvětlí to tím, že se jeho názor vyvinul. Já mám trochu jiný názor, mnoho influencerů a poradců to mám prostě jako byznys, ale praktickou zkušenost má nula. Znám top poradce, který jí de facto jen v hospodě, ale hovoří o nutnosti sofistikované výživy. Znám dalšího, který mluví o zdraví a dlouhověkosti, ale nezvládne dát dvě konzultace bez pauzy na 3 cigarety, vtipné, že jeho klienti mi to potvrdili, ale vůbec jim to nepřišlo divné. Já nikomu nic nepředepisuji, protože nejsem tak suverénní, že bych si myslel, že bych přesně věděl co jak je správně. Nabízím jen názor.
@@PavelSamek😊❤ Přesně tak a naprosto souhlasím Pavle. Též se mi toto nelíbí a mám s tím tu zkušenost, že rádoby dávat rady a doporučení, avšak sám ten člověk žije opačně;)) Kde je asi pak chyba? ;) To pak na mě působí takový člověk jen jako knihovna, nebo rádoby mudrc, který sice ZNÁ teorii, ale sám praxi nedokáže, avšak prodávat ji jako doporučení pod svým jménem (převedeno řecí byznyssu - jídelníčky a plány :) - to ano a to umí...) A jak píšete, Pavle, o tom nahrazování tezí u poradců a influencerů, tak za tuto myšlenku, jsem byla označena kriticky, právě proto, že přeci VĚDA se vyvíjí a je NORMÁLNÍ , že člověk bude měnit neustále názory a opak, že je ŠPATNĚ , pokud by je neměnil ;)) Ano - vím, že se věda vyvíjí a jsou zkušenosti i nové věci, ale zkrátka nesouhlasím a přesně jak píšete i Vy, tak je rozdíl říct, že je něco nově, ale ne neustále zrovna po určité době OBRACET názory , protože ZROVNA jsem si někde přečetl/slyšel něco jiného a za b, a to bohužel je MÁ zkušenost s takovými influencery /poradci , že ještě mnozí moc rádi toto používají a předkládají vždy RŮZNÉ názory zrovna také tam, kde aktuálně se jim to hodí - viz. rozhovory pro rádia, TV, podcasty apod...Je pak celkem totiž usměvné, když člověk totožnou osobu slyší s různými názory na různých platformách ;))) Spíš je mi pak otázkou, že se nad tím lidstvo nezamýšlí, že to je divné a jsou jen jako slepé ovce :)) No- špatná jsem pak ale Já :))
K těm zvířatům ano - myslela jsem tím klidně i to s tou zvěřinou, že například červené maso od BIO hovězího masa z farmy,. ačkoliv bude BIO a třeba celoročně pastvene a nedostávat žádný doplňkové krmivo vs. například volně žijící jelen/muflon, tak zkrátka to maso a kvalita tuku bude rozhodně odlišná a zde není pravda určitě to, že se to bude stejně projevovat i na vstřebávání atd... včetně dalších látek, vitamínů a třeba rozložení tuků v mase u zvěře vs. hospodářských zvířat + bych zde i řekla, že dost velkou roli hraje i plemeno a prošlechtění, nebot určitě je rozdíl, když se konzumuje maso od zvířat, která jsou již leta šlechtěna na maso -viz. hovězí masný , nebo jak jsem zmínila obyčejný divočák, nebo srnec apod ;)) - to samé ale bude samozřejmě platit u mléčného dobytka, drůbeže či faremních ryb ;). Mohlo by se rovněž zmínit i to téma vlivu nasycených tuků na metabolismus a konkrétně co je pravdy i na tom, že červené maso obsahuje hemové železo, které může v nadbytku škodit ?? ;) Dále pak ještě i zmínku o vnitřnostních a jejich konzumace a prospěšnost :). Moc díky za možnosti Pavle.
Velká paráda👏👏👏
Ahoj. Prosím moc ráda bych jedno větší video na téma POTRAVINY a to konkrétně bych moc vítala podtéma samostatné na GMO. Probrat případně : NEGATIVA GMO plodin a potravin z nich ( je to opravdu taková katastrofa, nebo ne..) , dále pak vliv GMO plodin na složení krmiva pro zvířata a následně pak ovlivnění produktů ze zvířat krmených GMO plodinami - viz.skot, slepice, které budou krmeny právě směsmi, které obsahují GMO -> ( obilí - kukuřice, soja apod..) a to i MALODROBNO chovatelé, čili opět neznamená, že slepička z domácho chovu je ale krmena čistou stravou a co pak to vejce -viz. vliv následně na všude omílané omega 3 a 6, kdy když bude slepice krmena GMO kukuřicí, sojou a slunečnicí, ale bude se jednat o tu domácí slípku, tak je to za Vás třeba stále kvalitnější vajíčko?
Jak hodně se u nás v ČR obecně pěstují a stále využívají právě GMO plodiny v nějakém obecném zastoupení?
Dále pak k potravinám ještě, kdyby to šlo jednou zabrousit na téma KONVENČNÍ vs. BIO + ale kdyby to šlo tak i další systémy pro produkci ovoce a zeleniny - IPZ, KPZ a SISPO. Jak to třeba vnímáte v porovnání s konvencí, a pokud byste k tomu byli schopni přidat do popisků i nějaké studie o skutečném prospěchu non GMO plodin, tak budu ráda.
Pak, kdyby šlo video trošku téma MASO - cholesterol a jednotlivé druhy (drůbež, červené maso, vnitřnosti a ta zvěřina volně žijící a lovená ) -> Je pravda, že volně lovená zvěř má stále lepší poměr nasycených tuků a i kvality masa i oproti třeba BIO hovězího dobytka, který může být v režimu tzn. Grass Fed?
A třetí poslední téma : MLÉKO a MLÉČNÉ VÝROBKY - vliv mléčného tuku ( nasycené MK) na trávení a cholesterol, laktoza a jeji "negativa" , obecně mléko jak vidíte a i kysané mléč. výrobky z hlediska zpracování -> viz. kysané jsou doporučovány, avšak mléko jako čisté a celistvé je přeci lepší, když nebylo nijak upraveno,ani právě těmi kys. kulturami. Dále druhy mléka ( ovčí, kozí, kravské..) ,pasterace/homogenizace/standardizace - jsou tyto procesy opravdu velké zásahy do mléka a ovlivnují následně složení mléka a co víc i vstřebávání živin- pozn. homogenizace i standardizace mají velký vliv i na střevní mikrobiom a tyto procesy opravdu narušují kvalitu mléka - jedná se už o ZPRACOVANÉ potraviny vs. rizika syrového mléka. ? , Dál opět se podívat na rozdíl mezi mlékem od krav z BIO / farmářského chovu (pasoucí se bez krmných objemných směsí) vs. klasické velkoprůmyslové kravíny -> aneb farmáři sice chovají pár zvířat doma, ale už neznamená, že co je farmářské je třeba i bez GMO, nebo chemie, takže čemu dáváte i Vy přednost?
Mockrát děkuji 🙂
V komentářích zase standardně nablito :D
První věc, vzdy mluví o správném stravování člověk který vypada ze sam nema sportovní pohyb a ji chleba pivo a utopence a to je pani odbornice která mluví o tom stravování. Za mě je to tak jak každému vyhovuje, je nas tady na zemy 8 miliard a není geneticky ani jeden totožný člověk na planetě s nikým z nás. Druhá věc vždycky byla a bude základní stavební složka svalů Bílkovina a to ta nejlepší živočišná na druhém místě jw to rostlina bílkovina. Dnes se právě sacharidy považuji za přednost ale pokud někomu vyhovují at je tam ma ale určitě neni důležité treba u kulturisty aby jedl třeba jako vezsina 500 nebo i 600 g sacharidů denně!? Ja treba hlídal hlavně denni prijem bílkovin protože telo si neumí tvořit samo bílkoviny ty se musi stále doplňovat a kvalitní příjem tuků sacharidy jsem mel na 3 místě kdy jsem nikdy vic jak 250 g za den neprijimal a energie byla tak ze když jsem mel pred závody zvedal jsem lepší váhy než v objemu cítil jsem se mnohém lépe v dietě když telo netravilo takové množství sacharidů atd a mel jsem kolem 100kg na závody 95 kg 92kg . At si kazdy najde svůj bod a a at kazdy kdo mluví na toto téma se neznaží za každou cenu prosadit to své.
Mám to podobné. Dokonce je to ve videu zmíněno. Toto co píšete, jsem doporučoval před 15 lety, a byl za blázna. Přece objem a 600g/s. Prostě lidé se často pohybují ode zdi ke zdi. Ta poznámka k Hance je, ale dost hloupá. Ano Hanka není sportovkyně, ale má kondici vzhledem ke svému věku velmi dobrou. A rozhodně není příkladem poradce, co káže vodu a pije víno.
my ale říkali, že není potřeba těch 500-600 g/kg , ale že prostě nějaké být zachované by měly být a pak ještě že bez cukru to jede...ale ne bez těch vyšších sacharidů
jinak ano, nejsem vrcholový sportovec s vyrýsovanou želvičkou na břiše a nikdy jsem nebyla...ale to neznamená, že nemám kondičku.. a na již téměř 50ti letou mám pořád svaloviny více než je bežný standard...A protože mám možnost kontinuálního záznamu z InBody, tak za posledních 12 let postupně hmotnost +4 kg bez změny svaloviny....což rozhodně se zdravotními komplikacemi, přechodem a pod rozhodně není špatný...a ano mám ráda dobré jídlo...vždycky jsem měla ... a přesně proto učím o výživě a kvalitě potravin, jak se v nich orientovat, jak si je vybírat a hlavně jak jíst skutečné jídlo a ne sr... :) :) :)
Cukr a sacharid je totéž,správné dělení je na mono,oligo a polysacharidy.Jinak podcast bezva a někdy musíme Pavle na to kafe,jak jsme si slíbili.Ortoped z Plzně
dobře, sacharidy se skládají z mono a di sacharidů(tedy cukry), polysacharidy a pak vláknina...už nejen u sportovců, ale i v běžné populaci se cukry vydělují samostatně, už jen proto, že i na potravinách máte sacharidy, z toho cukry...proto to nemůže být to samé :), a pod pojmem sacharidy pak berou ty složené poly...
Toto má být nějaký fór? To nemá cenu ani poslechnout celé, takové nevědomosti, takové nepochopení základních termínů a faktů ať z biochemie a celkově velmi neseriózní přístup z hlediska vědy. ikdyž je člověk holt neúplně nadaný , tak může získat v dnešním světě tituly i pozice. Toto jsou snad ještě horší a základnější misinformace než byl rozhovor o omega kyselinách. Hrůza!!!! Nechci tady nikomu argumentovat fakty, obzvlášť pokud je nadmíru jasné, že toto je kanál, který chce prodávat. Minutu po minutě bych mohl dementovat názory paní, ale nemá to smysl. Možná si paní PhD. myslela, že ji tady bude poslouchat někdo kdo chápe základní vědecká fakta. Uvedu alespoň jeden: Výrok že záleží o jaký sacharid se jedná je misinformace, jelikož jakýkoliv sacharid se rozštěpí na glukózu což je několik molekul něčeho - to by paní měla vědět. Rychlost zvýšení krevní glukózy není pro inzulinovou rezistenci důležitý, navíc inzulínová rezistence je stále jen konstrukt ikdyž pravděpodobný, ale nikoliv fakt. Fakt je naopak hyperinsulinie, která se dá změřit, ale inzulínová rezistence nelze změřit. Proces glykogeoneze umožňuje každému člověku vytvořit i za extrémních situací dostatek krevní glukózy, toto je fakt. Naopak potřeba exogenní glukózy je pro lidský organismus nula, protože si ho člověk vyrobí v dostatečném množství, navíc doplnění glykogenu trvá kratší dobu po adaptaci než pokud se podává exogenní glukóza v jaké koliv podobě. Takže potřeba exogenních sacharidů atd. je nula a patří mezi neesenciální makroživinu. Tedy Jakékoliv množství sacharidů je toxické, jelikož není potřebné a tudíž vytváří nerovnováhu v celém metabolismu. Můžeme dát pouze pozitivní výrok, že lidé jsou různě odolní této toxicitě a je doba kterou tělo bude odolávat této toxicitě je velmi individuální a záleží na mnoho faktorech jako pohyb, genetické rizikové faktory, ale je nevyhnutelná protože nabourává rovnováhu metabolismu a nejen metabolismu, ale i získávání energie z mitochondrií a další procesy nezbytné k dosažení maximálního zdraví za dané časové období. Kdyby paní rozuměla například Randallovo cyklu a následně Krebsovi cyklu, nemohla by tvrdit takovéto hypotézy. Bohužel není důkazem kolholiv dosavadní celoživotní dobrá forma např. Pavla Samka, vzhledem k daným faktů můžeme jen tvrdit, že je velice tolerantní vůči sacharidům a že dokáže oddálit následky metabolického onemocnění, bohužel pokud existuje zatím prokázaných 8 faktorů tzv. metabolického zdraví, tak svým životním stylem dokáže ovlivnit pouze 4 tyto faktory ale ostatní 4 faktory nemůže při konzumaci nadlimitniho příjmu sacharidů což je přesně více než nula nijak ovlivnit, respektive s vyšším množství exogenních sacharidů může tento metabolismus degradující a determinující proces zastavit. Zdá se, že ani neinformovaní vědci, ani trenéři, či špičkový sportovci nerozumí jak tělo funguje. Jako příklad bych uvedl zcela komický pojem: " vypálit glykogen ze svalů" Taková situace nikdy nevzniká ( až na vyjímky např. koncentrační tábory za 2.svetové války). To k čemu dochází je to, že jakékoliv exogenní množství sacharidů, což je stále 0, způsobuje několik věcí, jako je nadbytečné a poškozující vyloučení nad potřebného inzulínu. Dále nadbytečný příjem sacharidů způsobuje ukládání energie v podobně tělesného tuku, zvyšování trigleciridů. Glykogen se vždy doplní na svoji současnou optimální hladinu s příjmem i bez příjmu sacharidů, zbytková dodáná exogenní glukóza glykooxiduje na různých místech, váže se také na krevní hemoglobin a nemalé množství, se ukládá do různých struktur orgánů a tkání. Toto nadbytečné množství glukózy samozřejmě na sebe váže molekuly vody, stejně tak jako sodík, tedy jedná molekuly glukózy na sebe váže 4 molekuly vody. Takže při vypalování glykogenu ve skutečnosti vede pouze k vyloučení nadbytečné škodlivé glukózy v jiných strukturách těla než jsou svaly, jelikož ty jsou vždy naplněny optimální množstvím glykogenu a hned se doplňuje a to pouze do optimálního množství. Atd.
Glykogeoneze? Asi jsi měl na mysli glukoneogeneze. Prave asi ty bys sis měl rozhovor poslechnout, protože rozporujes neco, co řečeno ani nebylo. A pokud chceš opravovat a poučovat, měl by ses dovzdelat. Začíná mě čím dal víc utvrzovat, jaká je keto nebo carnivore sekta. Fuj sacharidy, ani klackem bych se toho nedotkl.
Na základě Vašeho erudovaného rozboru - jaký způsob stravování preferujete Vy? Popřípadě, kde můžeme vidět Vaší formu na základě Vámi zvoleného stravovacího stylu - potažmo obecně fitness stylu (fyzická aktivita, stravování apod.)? Děkuji
Pokud nejste schopen vysvětlit problém v nekolika větách a píšete takový elaborát, k čemu to je? Proste sacharidy a bilkoviny plus podle mě okolo tréninku větvené aminokyseliny plus glutamin, cca do hodiny protein a trochu dextrozy a to je vse. Bez sacharidů není energie a nestimuluje se inzulín to je pro sportovce konečná. neni to jaderná fyzika.
@@OndraP86 Dobrý den. Cílem mého komentáře nebylo nikoho devalvovat, či někoho přesvědčovat. Mé výroky byly směrovány pouze na paní vědkyni, kdy uváděla zcela nevědecká fakta atd. Tam rozhodně kritika patří a proto se domnívám, že abychom mohli my sami dělat kvalitní informovaná rozhodnutí, potřebujeme vědět od vědců, kteří by teoreticky těmto témátům měli rozumět a neměli by používat názory, tvrzení tak, že jsou prezentována jako fakta, my samozřejmě potom se na základě těchto autorit snažíme řídit. Co se mě týče, jelikož se nutričnímu oborům věnuji něco k 40 rokům z osobních důvodů, jsem se rozhodl, pokud mě závěry těchto autorit neuspokojují, závěry které navíc byly velmi často v průběhu měněny a často tyto závěry byly protichůdné, začal jsem se věnovat netrpíc tzv.kognitivním zkreslením, věnovat a rozebrat základy každého aspektů lidské výživy, od základní fyziologie, biochemie, biologie až například po vývojovou antropologii. Psal jste ať už ironicky nebo bez ironie" erudovaný elaborát". což opravdu není pravda, ke každému jednotlivému faktu či výroku existují stovky experimentů, studií, závěrů, chemických rovnic a zcela zavádějících epidemiologických závěrů, které paradoxně pod drobnohledem a jejich rozboru mohou dokázat pravý opak svého výsledku. Takže žádný elaborát. Nemusím a někteří to ve společnosti vyžadují od ostatních, nemusím být ani stručný či zkratkovitý. To by jistě platilo pro případ, kdybych chtěl těch tisíce hodin a peněz investovaných do vzdělávání se nějak zpeněžit či vytvořit jak někdo psal sektu. Ale odpovím rád na Vaši otázku pokud možno stručně. Za mě se stravuji na základě druhu živočicha specifické stravy, tím živočichem míním člověka. Toto se týká zejména jaké suroviny volím, tedy živočišnou stravu a týká se to frekvence stravování, což znamená pokud mám hlad. Tyto dva faktory na základě specificky dané stravy pro člověka ( každý jiný druh to tak má a nepřemýšlí co a kdy bude jíst) . Tyto dva faktory mě dlouhodobě a prokazatelně např.castymi testy a tzv.well beingem pokryjí nejen nutričně a energeticky, ale i zasycením. A co se týká pohybové aktivity, při řekněme pracovním měsíci o 250 hodin mě vychází každý den nějaká tréninková jednotka, abych byl konkrétnější: sprint, fitko - různé systémy- silovo-vzperacsky trénink, klasika kulturistický trénink, chůze, boj.sporty, příležitostně míčové hry zejména basket a řekněme mentální hygiena. Pokud by jste chtěl vidět moje výkony či formu, tak jediné možnosti jsou asi nějaké fitko, les, nějaký koupák popřípadě by jste se musel stát mojí přítelkyní, ale pravděpodobně bych svoji přítelkyni nevyměnil už jen výhledem k faktu, že jste muž. A na závěr bych chtěl podotknout, že není dobré používat argumentační fauly typu : ukaž formu apod. Míra znalostí faktů se nemusí a nevyžaduje si něčí formu a nesvědčí o ničem, maximálně o falešném důkazů. Stejně tak by to byl faul na paní PhD Střiteckou s poukazování na její formu a erudici. Ale souhlasím s tím a nevím jestli jste to tak myslel, že navzdory dnešní předimenzované korektnosti je a vždy bude výkon a vzhled základním znakem zdraví více než některé diagnostické metody, které by měly být pouze pomocným vodítkem. Disclaimer: ačkoliv jsem člověk jak vy ostatní a prožívám občasnou disociasi ( jako když sledujete napínavý film, nebo hajíte člověka, kterého třeba neznáte, nebo obhajujete určitý výživový směr, či svého politika, snažím se toto si uvědomovat a toto co nejvíce umenšovat, čili ode mě nečekejte už další reakci, na jakýkoliv jiný komentář ať už validující nebo devalvující moje výroky nebo moji osobu. Budu rád pokud budu moci sledovat tento kanál zejména inspurující díly týkajíce se tréninků či zajímavých životních příběhů.
@@JaJa-jb6hx Po pravdě, já moc nechápu, co zde rozporujete. Nikde jsem nenašel, jaká je podle vás správná výživa. Ono už pojem "správná výživa" je takový vágní pojem, protože systém stravování bude pro jedince benefitní pouze v kontextu ostatních aktivit. Pokud to chápu správně, tak tvrdíte, že je nesmysl, že by strava měla obsahovat sacharidy? Ale jistý si tím nejsem, protože píšete jakési chaotické vyjádření, a opravdu netuším, co přesně rozporujete.
Každopádně, empiricky i na základě studií se ukazuje spíše opak. Protože lidé, kteří dožívají vysokého věku a ve zdraví, naopak konzumují na sacharidy bohatou stravu rostlinného původu. Já sám se stravuji trochu jinak, a vůbec bych si netroufal tvrdit, že má strava je optimální pro zdraví a dlouhověkost. Je to strava, která respektuje kontext mého životního stylu.
Je zajímavé, že vy jste si absolutně jistý svými tvrzeními, i když úplně přesně nejsem schopen říci, co vlastně tvrdíte. Ale to už samo o sobě přinejmenším ukazuje na váš nedostatek poznání.
Každý styl stravy a života se ukáže jako benefitní nebo ne, až na konci života, a tehdy to je už nevratné. Může ale posloužit jiným lidem. Takže každý z nás je vlastně takový experiment pro druhé
nizko-cukerna dieta, znamena, ze sa mam vyhybat aj ovociu? ci je ovocie povazovane za "dobry cukor" ?
Někdo, a i já to dělával, tak třeba v dietě vyřadí veškeré jednoduché sacharidy, tedy i ovoce. Dnes už to nedělám, myslím, že jako ve všem je potřeba najít optimální rovnováhu. Tedy jednoduché sacharidy používat uvážlivě.
v těch extrémech ano, zejména ovoce neb to zastánci považují za skutečně bohaté na cukr
predchozi komentar jsem smazal, protoze jsem byl rozcileny :D ale necham vam tu info o studii ua-cam.com/video/hamiuTMGZFU/v-deo.html nikomu se telo po 10 letech na ketu nerozsypalo, jak rika pani Stritecka a vim o lidech co to drzi i 20 let.
Já tedy ne
Podíval jsem se na video, a pán hovoří o pacientech s diabetem prvního typu. Nevím jestli si to uvědomujete, ale diabetes mellitus 1. typu lze kvalifikovat jako těžké autoimunitní onemocnění metabolismu. A o tom přímo dokonce mluvíme, ano nízkosacharidová dieta může a často i má terapeutický efekt při některých onemocněních. Tedy video přesně koresponduje s tím co zde Hanka tvrdí.
@@PavelSamekNa ten diabetes se vymlouva cim dal tim vic lidi. Bohuzel studie na udravych lidech nejsou, ale Pavle, prosím vás, přece nechcete tvrdit, že pokud nemám diabetes 1, tak mě keto dieta rozloží tělo. Momentálně jsem na ketu 8 měsíc a zatím poznávám jen benefity at už v nárůstu svalove hmoty a nebo energie, která je stabilní po celý den. Regenerace po cvičení je taky úplně jinde. Fredy Krygl by mohl povídat více, snad bude reagovat na tu část, kde o něm mluvíte. 😊
@@detoxa81já tam zdravotní rizika nehodnotím. To mi nepřísluší, nejsem v tom odborník. Hanka učí na lékařské fakultě, a má tam větší vhled. Já osobně nemohu hodnotit benefity, jen z empirického pozorování konstatuji, že jsem neviděl sportovce, který z tohoto extrémního způsobu prosperoval. Tím samozřejmě neříkám, že když jsem to neviděl, že to není možné.
@@PavelSamek a zná paní Hanka například svého kolegu pl.m.wikipedia.org/wiki/Jan_Kwa%C5%9Bniewski který nizkosaharidove stravování doporučoval už od poloviny 70 let minulého století? Proslo mu rukama stovky lidí? Tohle stravování je tady s nama delší dobu než si myslíte. Já jen chci aby se uváděla správná fakta a ne že se vám rozpadne tělo, hlava nefunguje a do pár let jste ko.