Przyznaję, niemal zignorowałem temu też Dziękuje jestem na prawdę ogromnie wdzięczny za ten filmik! Uratowałeś nim miłość mojego życia - mx5 nb6c z 98. Marzę o tym, żeby "się znać" I codziennie toczę bitwę o wiedzę, w której niesamowicie mi pomagasz, niestety jednak, łatwo, że tak powiem, mnie zgnębić, wprowadzić w błąd z czego chętnie korzystają ludzie w moim otoczeniu I tak o to mimo, że słyszałem I czułem, że coś jest nie tak, dałem sobie wmówić, że nic się nie dzieje. Chciałbym kiedyś odwiedzić Twój garaż I poznać każdą dolegliwość mojej ukochanej. Niestety, utknęłem w brytyjskim piekle I każdy moment poświęcam, żeby zarobić na lawetę do Polski I uciec, co niestety nie podoba się komuś na tyle, żeby mi to uniemożliwiać już od roku. Głupio mi trochę się tak tu spowiadać, wiem jak to może brzmieć dla niektórych, ale mniejsza z tym. Pewnie nawet nigdy tego nie odczytasz wśród tego stosu komentarzy, chcę tylko powiedzieć, że na prawdę doceniam pracę Twoją oraz całej ekipy m4k, dla mnie znaczy tyle co życie. Dziękuję jeszcze raz, za wiedzę, za siłę I nadzieję na lepsze jutro! Życzcie mi szczęścia I oby do zobaczenia jak najszybciej! Od serca Pozdrawiam Mateusz
Dzięki za za info o tych stukach i markach. Mam Seata Cordobę po 145 tyś. km z 1999 roku i coś mi zaczęli stukać na zimnym silniku. Jadę więc do dobrego (tak mi się zdawało) mechanika, decyduję o ekstra zmianie oleju (nie sugerował użycia płukanki, a wtedy jeszcze nic o płukankach nie wiedziałem) a stuki po prostu radził zignorować. Dzięki Tobie wiem, że w Seacie mimo małego przebiegu (jest autentyczny) tego nie wolno robić i dopóki nie wyeliminujemy stuków, to nie ma jazdy, a pierwszymi podejrzanymi są panewki. Jeszcze raz dziękuję.
Michu uwielbiam Cię! Dużo można się od Ciebie nauczyć na prawdę. Mój mechanik nigdy mi nie zalecił płukanki. Wgl z jego ust nie słyszałem tego. A co do panewek to kilka lat temu w civic v 1.3 75km mi obróciło nie rozjebało tłoka ale wał był nie do odratowania. Na szczęście trafiła mi się jednostka za 300 zł która przeżyła spruchniale progi i wszystko inne :)
Michu dzięki za to że robisz takie programy.Mam stare audi z silnikiem 1.8T ma już 23 lata dbam o niego jak tylko mogę. Dzìęki Tobie wiele się nauczyłem. Choć wszyscy sìę śmieją że mnie że do takiego starego trupa leję olej taki jak producent zaleca to i tak to robię i do tej pory auto mnie nie zawiodło. Poza tym chcę jeżdzić bezpiecznie bo mam 3 dzieci. Pozdrawiam Cię i czekam na następne odcinki.
Witaj Michu ja nie miałem takiej na szczęście sytuacji abym zignorował stukanie pod maską i aby mi się silnik rozleciał. Ale w zeszłym roku uratowałem przed tym silnik toyoty 3S-FE 2.0 16V 129KM gdyż jak dodawałem gazu to lekko szurał dźwięk jak z uszkodzonego łożyska pralki silnika itp. szurał tylko przy pewnych obrotach i czasem to ustępowało zwłaszcza jak był zimny olej. Dałem samochód do diagnostyki powiedziałem aby sprawdzili wszystko. osprzęt łożyska wszystkie Panewki pompę oleju pompę wody itp. i okazało się że doszło do zmęczeniowego zużycia pompy oleju i lekkiego przytarcia jednej panewki korbowej. Panewka nie była jeszcze przebarwiona ale miała ryski i takie kropki jakby wypłukany materiał. wymiana panewek na wszelki wypadek wszystkich i główny i korbowodowych i nowa pompa oleju oraz nowy napęd rozrządu i silnik śmiga jak nowy.
Focus mk1 srebrna strzała super autko. Dużo dobrych wspomnień ;) Coś stukało - "Diesel" mówili potem zaczęła mrugać lampa alladyna na wolnych obrotach ale nie zawsze. Jechałem "eską" zbliżał się mój zjazd. Puściłem gaz, obroty się zmniejszyły, nagle strzał auto zwolniło a we wstecznym lusterku zobaczyłem tylko czarną szybę. Na szczęście nikt za mną nie jechał. Od razu też zadzwoniłem do drogowców niech olej zabezpieczą. Dziura w bloku - wyskoczyła panewka a silnik odpalał bez problemu. Polecam 1,8Tddi ;)
Układ korbowo - tłokowy to loteria. A bardziej to zależy na co trafimy w konstrukcji danej jednostki i nawet częsta zmiana super oleju może nie zapobiec jego awarii.
A takie filmy, mając oczywiście ogromną wartość edukacyjną, działają jeszcze na wyobraźnię i człowiek cały czas się zamartwia... Ja np. nienawidzę kiedy z radia jakiś nietypowy dźwięk się przedostanie. Od razu analizuję całe zachowanie auta...
15:25 Teraz producenci "życzą" sobie olejów takich, by spełniały wyśrubowane normy zużycia paliwa/emisji spalin. Dla tych samych silników poza EU lub USA, zalecane są oleje o wyższej lepkości. To co w EU lub USA ma wymagany 0W20, to w Azji lub Ameryce płd. ma 5W30 a nawet 5W40.
Oleje i interwały to polecam stosować się do norm amerykańskich. A z ciekawych przypadkach to ostatnio z kolegą remontowałem a raczej szukaliśmy przyczyny złej pracy w ciągniku rolniczym Zetor 12145 po trzecim rozkręceniu pokrywy rozrządu i ściągnięciu rozrządu wyszło że wyklepało mocowanie klina na wałku pompy paliwowej. Diagnoza jaka była to nierówna praca silnika a ma 6 garów, lejące dwa pierwsze wtryski (wymiana wszystkich i pompa robiona, regulacja zaworów i wymiana uszczelki pod głowicą) grzanie się silnika oraz duże stuki. Do wymiany został rozrząd królewski wałek do pompy oraz sprzęgło do pompy paliwowej. Najlepsze jest to że rozrząd sprawdzaliśmy dwa razy - znaki przekręcenie silnika kilka razy, próba wtryskowa na 1 cylindrze oraz sprawdzenie klina na wale korbowym
Zniszczone wały korbowe (przetarcia)szlif głęboki i regeneracja natryskowa molibdenem np. W ten sposób z 4 podwymiaru jak takowy jest ,robi się nominalny. Pozdrawiam Ekipę M4K i prowadzoncemu Masę zdrówka .Michu trzymaj się zdrowo.
Znajomy oelj zalewany w ASO na przeglądzie spuszczał zaraz po dotarciu do domu i zalewał swój bo ten zalecany przed producenta gotował się po 15min amatorskiej jazdy po torze (focus RS)
Tu masz rację gdy producent zaleca 5w30 a auto dostaje czasem w pi... to ten olej znika. I potem dziwota jak to oleju nie mam wymieniałem 3 tys temu aa jeb*c tą kontrolkę.... a interwał co roku albo 10tys
M.A.N. najnowszy interwał olejowy co 140 tyś km. olej 5W30,od nowości pierwsza wymiana po 140 tyś, ponoć silnik przekonstruowany i posiada bardzo duże możliwości magazynowania opiłków i bardzo duże filtry oleju. Podobno. Po 42 tyś km dolałem już 5 litrów
Ej przez lata się zastanawiałem co było nie tak z autem roboczym jak pracowałem w pizzeri, ponieważ na pewnych obrotach na 3 biegu coś tam postukiwało jakby. Teraz już wiem! 😊 Coś w silniku było zatarte i wchodziło w rezonans. Dzięki Łysy! Tyle lat to pytanie było bez odpowiedzi, aż do tego odcinka
Jak zmieniałem PB+gaz na diesla to uczyłem się dźwięków od nowa. Do tego stopnia, że żona już dostawała gorączki jak zaczynałem nasłuchiwać, czy wszystko jest cacy. Aktualnie przekroczyłem 250kkm w okrytej złą sławą jednostce 1.9 BLS i trzeba będzie zajrzeć do panewek. Pozdro dla całej ekipy M4K!
Dobry odcineczek, potrzebny dla kazdego, bo tyle dziwnych odglosow slychac przy silniku, ale niestety niektorzy nie slysza nic, albo prawie nic. Pozdrowienia.
@@AmatorElektronik to ty chcesz zmieniać olej co 5 lat??? Olej nie zużywa się tylko podczas pracy Jak sądzisz który olej będzie bardziej zużyty Olej po 2 miesiącach i 10 tys km Czy olej 2tys km ale po 5 latach? No chyba odpowiedź jest jasna Jak jeździsz 15km rocznie, czyli pewnie głównie po mieście to olej co 6 miesięcy powinieneś zmienić A nie co 5 lat 🤣 A potem mówią "kurła panie ta motoryzacja się kuńczy, kiedyś to robiły samochody, a tyroz to nie to samo" Jak się zmienia olej co 5 lat to cud będzie jak ten silnik dojeździ do tej pierwszej zmiany oleju 🤣 Zobacz jak wygląda silnik po 30tys km na jednym oleju, potem pomnoż to przez 2 i dodaj do tego że ten olej ma 5 lat Takim "olejem" To można spokojnie dziury w asfalcie łatać a nie na tym jeździć Nie szkoda wam samochodów? Mnie już serce boli jak mam świadomość ze mam zrobione 10tys km na oleju No ale cóż Po tych pięciu latach jeszcze przez szmatke przefiltrować i drugie 5 lat przejeździe nie? 🤣🤣
@@kacpermajewski2581 tos mi pocisnal. Nie szkoda mi samochodu bo to auto nie zrobic wiecej niz 5 max 6 lat zycia i powazna awaria i czy bede robil olej codziennie czy nigdy to magiczne 5 lat i max absolutny max 100kkm i to zlom wiec co 3 lata nalezy zmieniac auto bo to juz nie wytrwa 15 lat. Ja mam auta pelnoletnie, leje niestandardowy olej co 10kkm i dziala. I nie zmieniam oleju od stania bo nie zauwazylem zeby zwietrzal albo miska olejowa mu zaszkodzila. Zobacz kanal szymon blacharz w 3 letnim paserattim robil po dzownie tylny blotnik ktory juz korodowal od srodka. I po cholere trzymac to auto? Rozumiesz? Nic juz nie uratujesz bo swiat tych aut niechce wiec producenci tna koszty na max, salony winduja ceny na max a za 3 do 5 lat pojdziesz po nowe bo wladza ci zablokuje wjazd starym autem bo jest beee albo fuuu nawet jak technicznie lepsze od nowego.
@@InfidelAtWork bo 5W30 zapewnia słabe smarowanie w wyższych temperaturach. Kilka mocniejszych odejść i silnik traci efektywne smarowanie. To jest olej do geriatrycznej jazdy.
@@homikkkk to duża różnica jest między 5W-30 a 5W-40? Bo kupiłem litra 5W-30 do diesla (K2), ale teściu zalecił 5W-40 (ma ten sam motor - mondeo 2.0 tdci, 2006).
Tak dokładnie najlepiej wlać 0w20 :) bo tak producent powiedział ... z tego co pamietam tez producent nie zalecał wymiany oleju po pierwszych kilometrach 🤔🤔
Najlepiej wlać od razu 5w60 wyczynowy - wtedy pompa oleju może klęknąć, jeśli jest słaba, jeśli dobra, to mamy w silniku dobry olej, który nie spali się podczas stania w korku w 30 stopniowym upale. Wysoka lepkość, to podstawa ;)
@@polakpatriotapolakpatryiot8154 Dlatego napisałem o W60, bo to odwrotność tego, co zazwyczaj zaleca producent ;) Zauważ, że kiedyś oleje silnikowe o indeksie lepkości W30, były olejami wyłącznie jednosezonowymi, do użytku w okresie zimowym. Dlatego gdy kumpel pochwalił się, że nalał do silnika właśnie 0W20, zapytałem go, czy na wakacje wybiera się nad ocean arktyczny, bo tam przy -60 teoretycznie taki olej mógłby się sprawdzić.
Ja kiedyś kupiłem Focus MK1 1.8tdci, nie było dziwnych dla mnie dźwięków, ale pewnego słonecznego dnia poczułem szarpnięcie wraz ze stuknięciem, po przejechaniu 25 km (połowa z pracy do domu), panna panewka poszła na spacer wraz z częścią tłoku, ale zrobiła to w taki sposób, że trzy palce do bloku można było wsadzić, straż, lawety, te sprawy. Mechanik stwierdził, że mogłem kupić z wadą ukrytą. Kocham okazje;)
Co do zrzutu oleju to może być go aż 40 litrów w silniku ciężarówki. Następna ciekawostka pochodzi z mojego BMW e34 z silnikiem m20b20. Tak jak była mowa w odcinku paneweczka zastukała, obróciła się, rozszerzając korbę, która później w zakładzie szlifierskim została przywrócona do wymiaru nominalnego. Następnym zdziwieniem był wał, sądziłem że będzie wymagał obróbki, a po zmierzeniu okazało się że jest nietknięty, trzyma wymiar nominalny gdzie silnik ma ok 400 tys przebiegu.
Zignorowałem klekot w KIA Ceed kombii 1.6 115KM 2008r samochód miał przejechane 200.000 km., a co 10.000 wymieniany był olej i cóż panewki się obróciły. Niefart😎
Ja jak miałem 15 lat podebrałem ojcu dużego fiata :) Zignorowałem migającą kontrolkę ciśnienia oleju. Było -15 stopni i przejechałem ok 400m. Wał z panewkami stał się jedną całością i nawet nie szło tego rozebrać.
Dokładnie tak mi się tłukło jak na filmiku, okazało się, że wał korbowy się rozwalił. Była też uszczelka pod głowicą + inne duperele i jak się okazało silnik do wymiany😂🤷🏻♂️
Super materiał 👊 A ja trochę z innym tematem ale z równie bolesnymi konsekwencjami ;-( Trochę czasu minęło ale myślę że temat wciąż aktualny. Audi A3 1.9 TDI. Wszystkie wymiany na bieżąco. Często nawet przed czasem. Dbało się. Pieściło. I nagle jeb...ok80km/h może 90 Dobra do sedna. Śruba czy inaczej szpilka napinacza paska rozrządu rozciągnęła się, nie pamiętam o ile ale przy pomiarach względem nowej nie było wątpliwości. I pasek chodził pod minimalnym kątem. Wystarczyło żeby napinacz się poddał. Reszty niech się każdy domyśli...W każdym razie były próby reanimacji. Inna głowica. Rozebranie silnika. Zrobiliśmy co się dało i przez chwilę było dobrze. Kompresja przyzwoita. Ale. jak to się mówi Operacja się udała ale pacjent zmarł. ;-( Kupowanie wtedy innego silnika było za bardzo ryzykowne pozatym w okolicy nie było niczego godnego uwagi. No niestety. Zawaliła śruba za 10zł :-/ Jak takie detale mają taki duży wpływ na całość. A tak w ogóle to mi się w głowie nie mieści jak taka szpileczka jest w stanie znosić takie przeciążenia 🤔 Nic było minęło. Ku przestrodze ;-)
Mając 19 lat zatarłem swój 1 samochód - poloweczke w sedanie z 97r bo miałem wycieki a nie dolewalem xd minęło już 6 lat i od tamtej chwili często sprawdzam olej ;)
Ja jestem przewrażliwiona na punkcie niecodziennych dźwięków i na nieszczęście mojego mechanika, często się do niego zgłaszam 😁😁 odpukać, nigdy nie miałam problemów z silnikiem, pomijając przeciekające koło zmiennych faz rozrządu 😅 no ale tak jest jak poprzedni właściciel oszczędza. 🤭
Citroen C4 Picasso 1.6hdi 165tyś przebiegu. Olej i filtry wymienione miesiąc temu. Tydzień temu na autostradzie zaczęło nieźle stukać z pod maski. Po zatrzymaniu się podejrzenie padło na panewkę. Kontynuowałem jazdę już z mniejszą prędkością tak 80km/h. Po ok. 2km już było po wszystkim. Udało mi się zebrać z asfaltu kawałek pokrywy stopy, ułamany trzon korbowodu i kawałek bloku silnika. Samochód na razie stoi i czeka na nowy silnik :-) Generalnie olej często był wymieniany.
Super świetna informacja, że M4K będzie w Szczecinie, na pewno bede na otwarciu a co do odcinka to jestem zdania, ze maksymalnie do 10 tysiecy km i wymiana oleju, no przy Saabie trzeba tego pilnowac :3
Mój tata zrobił tak, mamy golfa V 1.9tdi BKC 105km przy 309k przebiegu zaczęło stukać, mówię tacie jedźmy do warsztatu, a tata mówi "starość stuka" Przy 310k wyleciała korba, ale dojechaliśmy do warsztatu o własnych siłach, mimo że silnik wydawał odgłos jakby ktoś młotem walił o karoserię. Wymieniliśmy silnik.
Olej nie do końca smaruje, on sprawia że wał korbowy, dokładnie czopy wału "pływają" w oleju, dosłownie unoszą się korby, na warstwie oleju, nazywamy to smarowaniem hydrodynamicznym, wynika to z podstawowej właściwości każdej cieczy, jest ona nie ściśliwa i przyjmuje obciążenie jako "całość", energia jest równo przekazywana na każdą cząsteczkę w miejscu np uderzenia. Kłania się trybologia. W dużych silnikach, przed ich uruchomieniem, włącza się pompy olejowe, żeby korby uniosły się z panewek i nie doszło do suchego tarcia. Kolejna sprawa jest to, że zamki w panewkach, faktycznie zabezpieczają przed ich obracaniem, oraz przesuwaniem.
Kiedyś Oplem z silnikiem 1.6ecotec 😁 wyprzedzając tira na trasie wypluło mi korbę to było nocą olej poszedł prosto na wydech za kolektorem to tira za mną nie widziałem przez chwilę. Olej się zapalił szybka akcja i laweta do domu wycieczka zakończona po 80km... 👍
Ja miałem pecha i kupiłem samochód z motodoktorem w silniku, po zakupie mój mechanik wymienił olej, zrobiłem około 1000-1500 km i zapaliła się kontrolka oleju i zaczęło stukać, musiałem wymienić już silnik, wszystko było przytarte, nie kupowałem od handlarza tylko od znajomej mamy, powiem tylko że już nie są znajomymi
"Baba" to nawet mogła nie wiedzieć co tam było i co jej mechanik narobił, zaczeło stukać pojechała do mechanika, ten wlał doktora przestało stukać, 500zł skasował i tyle, a ta myslała ze ma zajebiście naprawione
Dzięki Wam wygraliśmy walke z serwisem, po ich nieprawidłowej wymianie rozrządu. Dziękujemy, edukujcie dalej! (Silnik poszedl do remontu, rozrzad spadł, po złożeniu wszystkiego do kupy cos im się tluklo, stwierdzili ze to dwumasa zablokowała rozrzad i dlatego spadł haha- nie dokrecili rozrusznika)
W sprawie zmiany oleju uwazam, ze moj widzimiś co do częstości zmiany oleju chyba jest bardziej na plus niz minus. Producent zaleca zmiane co 30 tys a wymieniam co 10 tys. Tak samo co do lepkości zalecany jest 5w40 a jezeli ktos lubi czesto poupalać to 5w50 raczej nie zaszkodzi. (Wszystko zalezy od auta) 💪
Łysy to dzięki twoim filmom w których tłumaczysz wszystko w taki łatwy do zrobienia sposób. Od jakiegoś czasu też amatorsko kręcę śrubki w garażu. Teraz staram się doprowadzić do stanu fabrycznego moja kochaną Audi 80 B4 1.9 TDI w 4 biegowym automacie . Po tym filmie próbowałem znałeś odpowiedź na forach kiedy wymienić panewki. Jakieś rady kiedy jak i co ? Z góry dziękuję :)
Super odcinek Michu ;) Dodam, ze jeśli ktoś nie robi tych 10 tyś. km rocznie tylko przykładowo 5 tyś. wtedy należy wymienić olej po roku od zalania świeżego, ponieważ również traci on swoje właściwości ;)
@@bartekw1177 a w silniku jest nie szczelny i oddycha świeżym powietrzem? Przeciez nawet odma w zasadzie jest szczelna, przepustnica przymknieta, zawory otwarte na wydechu i ssaku dla 2 piecy w 4 cyl silniku i co? Nic mu sie nie dzieje, zyje we wlasnych oparach. Wymiana przez rozcienczenie paliwem jak ktos jezdzi po bulki i ciagle zimny to woda i paliwo to pasuje zmienic ale jak trasa rozgrzewa olej to ja nie widze sensu zmiany, wymysl aso zebys raz na rok minimum wydal 800 na zmiane oleju i przeglad i tyle. Ja zmieniam co przebieg nawet jak stoi auto dlugo, naklepie przebiegu to zmiana.
@@AmatorElektronik Jak jest w pudełku to i jest folia i korek więc jest szczelnie zamknięty , w silniku tak jak powiedziałeś mimo że odma niby jest szczelna ale jednak to powietrze zawsze wejdzie , to samo przez cylindry , oczywiście nie ubrudzi się , żaden syf się nie dostanie ale to powietrze tak czy tak wejdzie do silnika i będą zachodzić jakieś procesy , których my nie zauważymy , tym bardziej w zimie nawet jak ktoś przepali auto rozgrzeje silnik i zgasi w mrozie to ten olej się zużywa bo jest zmiana temperatury , dla spokojnej głowy lepiej kupić sobie ten olej i wymienić , po co sobie zaprzątać głowę tym czy olej wytrzyma czy nie , przynajmniej ten raz w roku wymienić olej chyba że ktoś trasy robi to wiadomo częściej i cieszyć się z użytkowania auta . Jak się dba tak się ma , ja w swoim aucie wymieniam co 10 000 km i ze spokojną głową jeżdżę i wiem że jak mi przyjdzie nagle trasa dalsza to nie mam co się bać pzdr . :D
U mnie przyczyna była trochę inna (ford mondeo mk2 z 2.0 zetec +lpg ) zaczeło sie od wypalenia gniazd zaworowych dziwne stuki przy odpalaniu ... pozniej słyszane przy wyzszych obrotach na końcu silnik chodził jak trakor, ale jeździł i tez korba wyleciała bokiem , ale po za tym ze mimo tego,że silnik był zapocony trzymał moc i tez lampa alladyna sie pojawiała na zakretach :D ,fajny silnik zmarł przy 290tys
16:55 Tydzień temu, przez jakieś dwa dni (20 tyś przejeżdżonych kilometrów) świeciła mi żółta kontrolka check engine i przestała. Zignorowałem ją. Teraz się boję że źle postąpiłem.
Polecam film z treningiem siłowym micha. Jest dobrze opisany trening, jak robić pompki i przysiady. Reszta jego wiedzy na temat motoryzacji na podobnym poziomie.
Ja jestem zdania że 10tyś. km to max , i zmieniam co 8tyś. wszystkie filtry i olej , i nie oszczędzam na olejach ani na filtrach. Bo koszty naprawy mogą przerosnąć wartość auta, zwłaszcza że obecne silniki są z gówno litu.
@@waderTV Nie przesadzajmy , 8tyśkm, to jest dobry czas na zmianę , lej d tego czasu nadal jest czysty , i ma jeszcze swoje właściwości. Nigdy nie oszczędzam na aucie dzięki czemu omijają mnie nie potrzebne kosztowne naprawy. Panewki nie muszę sprawdzać , bo zawsze po zakupie auta to jako pierwsze robię rozrząd i wymianę panewek , koszt śmieszny , a bynajmniej nie muszę się martwić że mi się obróci . Wyczułem od razu sarkazm w twojej wypowiedzi , dlatego informuję cię że robię tak częste wymiany , z racji iż silniki w moich autach dostają bardzo po dupie , nie jeżdżę jak każdy że 50km/h i piaty bieg , u mnie piąty bieg jest dopiero przy 180km/h , w mieście na Wrocławiu to rzadko wrzucam czwarty bieg , jeżdżę dość dynamicznie. Po za tym stać mnie to zmieniam , u mnie bynajmniej jak rozbierzesz silnik , to będzie cały czyściutki bez nagarów , i bez po przycieranych wałków itp.. Ty to pewnie zmiany robisz co 15tyśkm. to jest twój wybór , rób jak chcesz , ale ja wszystkim zalecam wymianę co 8tyśkm max 10tyśkm , nie więcej , i tak samo filtry powietrza bo tego też większość nie wymienia , ja u siebie wymieniam dwa razy w roku , z racji iż moim zdaniem jest to najważniejszy filtr w całym samochodzie . Teraz pewnie będziesz zastanawiał się miesiąc albo i dłużej dlaczego akurat filtr powietrza. Pozdrawiam
@@intelvisawrocaw700 co 8 tys km, to 5 razy w roku mam wymieniać olej? Samochód ma mi służyć i ułatwiać życie, a nie ja mam żyć dla samochodu i co 2 miesiące odstawiać auto do mechanika na serwis olejowy. Producent zaleca co 30 tys km, gdy skrócę o połowę ten interwał, to już nie jest mało, ale jak ktoś lubi i życie kręci się tylko wokół samochodu, to niech i co miesiąc zmienia olej, silnik będzie bardzo zadowolony :)
Mojemu ojcu w 125p coś zastukało, zaświeciła się kontrolka ciśnienia oleju. Zgasił silnik, ale i tak panewka się już obróciła. Zrobiony całkowity remont silnika. Jeździliśmy ponad 10 lat tym autem od tego momentu i nigdy się nie zepsuł.
w moim przypadku dźwięki były ignorowane i następstwem była turbina do regeneracj, także słuchajcie Łysego ;) Koszta niemałe bo intercooler do czyszczenia i wymiana filtrów plus olej także nie OLEJwajcie tego
Ja osobiście nie miałem takiej sytuacji, ale pamiętam sytuacje jaka przydarzyła się mojemu ojcu jak wracaliśmy od babci. Nie pamiętam jaka była przyczyna, ale skończyło się pęknięciem wału między 2 a 3 cylindrem i późniejszym przeszczepem silnika, a pacjentem był Fiat 125P ( efekt był taki ,że spadła moc i maksymalna prędkość osiągana przez pojazd wynosiła jak dobrze pamiętam około 60km\h
W moim pierwszym samochodzie - escorcie 5 1.4 z 92 r. jak wracałem na studiach zimą przy -18 samochód najpierw nie mógł się nagrzać potem zaczęło migać kontrolką oleju na koniec padł a jak odpalił to tłukło piękinie i już nie pojechało. Dobrze, że samochód to był złom i sporo na nim można sie było tanim kosztem nauczyć😁
W naszym buggy coś pukało aż któregoś razu jak jechaliśmy, kuzyn na siedzeniu pasażera krzyknął a silnik (1.6 opel ecotec) zgasł. Okazało się że dostał w plecy ( przez fotel ale poczuł ) czymś z silnika bo zrobiło się okienko rewizyjne ;) Pozdrawiam!
Przypadek mojego auta - Benzyna klekotała (a przynajmniej miała podobne odgłosy) jak diesel. Tak metalicznie. Jakby na 3 gary chodził. Żółty check z wypadaniem zapłonu. Auto tak kupione, więc nie było szans zauważyć różnicy. Nie znam historii wymian olejowych auta, ale w pewnym momencie był robiony rozrząd. Prawdopodobnie coś poszło źle - musiał przeskoczyć i pociągnęło za sobą kłopoty z wypadaniem zapłonu. Mój mechanik miał wątpliwości czy aby na pewno 3 lata wcześniej rozrząd był ruszany. Tylko zanim doszło do odgadnięcia co powoduje kłopoty minął rok i 5 tyś km przejechane, ale ile zrobił poprzedni to nie wiem. Wypalony zawór na jednym z cylindrów był winowajcą tych nieprawidłowych dźwięków z komory silnika. Po pozbyciu się wszystkich błędów auto chodzi normalnie
Michu tak właśnie powinno wyglądać uświadamianie!!! Pokazać co może się stać z nie przestrzeganie zmiany interwału oleju. 1. Miałem Maluszka Fiata 126, 600 i zatarłem silnik. Naprawa kosztowała mnie tylko 200 zł. W cenie: wał, panewki, pierscienie, uszczelki i olej. Kiedyś było inaczej. 2. Wymiana oleju to obowiązek, bo w garażu nie da się zrobić naprawy silnika. 3. Kochasz swój bolit to trzeba dbać o niego!!! Ps. Kiedy ten Szczecin i gdzie bo mam cókierki do wymiany!!! 😋 Pozdrowionka M4K!!!
Ja zignorowałem takie miganie lampki alladyna 😁 teraz olej wymieniam co 10-15k i sprawdzam raz w tygodniu bo 2.0TDi vw lubi sobie chlapnąć. Pozdrawiam 😊
Około 2014 roku jechałem do Tczewa z Gdańska Alfą 146 1.6 twin spark, przed Tczewem zaczęło coś stukać i zapaliła się kontrolka akumulatora, drogę powrotną odbyłem SKM po obróceniu się panewki 😅
Raz mi się zdarzyło zobaczyć dziurę po korbie , kupiłem Vectrę b x20xev i jakiś magik przed sprzedażą nalał motodoktora , po wymianie oleju nagle zaczął stukać i korba powiedziała że wychodzi z imprezy , mało tego kupiłem 2 silnik , założyłem i sobie gdzieś wyczytałem że można zrobić płukankę ropą , zrobiłem , pojeździłem raptem z 2 miesiące i wszystkie panewki się zatarły 😁
Dziwne stuki bardzo sporadyczne na trasie. Czyli przeskoczył rozrząda o pare ząbków i w końcu oberwany zawór wydechowy przy prędkości 160km/h😭😭😭😭 brak kompresji na trzecim cylindrze😭😭😭😭
Kupiłem nówkę z salonu z LPG, wtryskiwacze były dość głośne od nowości. Ileż to ja się nasłuchałem przez te sześć lat od kumpli "znawców", że mam jakąś awarie, bo nie może tak stukać. Oczywiście silnik nadal działa idealnie.
Fajnie wytłumaczone Michu Ja na szczęście nie miałem żadnej takiej sytuacji extremalnej z moimi silnikami. A co do oleju to cała prawda ''Jak Dbasz tak Masz" heh pozdrawiam ;)
W aucie mojego taty, Skoda 1000Mb, w pewnym momencie coś zaczęło stukać, znajomy "znawca" tematu powiedział: "jak stuka, niech stuka, może coś wystuka". Po bardzo krótkim czasie stopka korbowodu wyszła przez blok. Na owe czasy - kasacja. Wystarczyło tylko zdjąć miskę by się przekonać że poluźniły się śrubki mocujące. Naprawa 1h, koszt - symboliczny ale niestety stało się inaczej. Nauczony tym smutnym przypadkiem nie ignoruje już żadnego niepokojącego odgłosu w aucie. Pozdrawiam serdecznie.👍
Ja w tym roku robiłem osobiście remont zatartego silnika dwusuwowego. Tam naprawdę nie wiele trzeba żeby zatrzeć silnik - pomimo iż urządzenie było mocno markowe i z wysokiej półki - "Husqvarna 345RX".
Wymieniam olej co 10-12tys w dieslu. Jaki czas temu coś stukało, przejechałem jeszcze ok 200km. Na szczęście lub nieszczęście były to szklanki zaworowe
Naprawdę jesteś spoko najlepszym mechanikiem uczę się duzi poprzez twoje filmiki i idę Na mechanika we wrześniu 1.09.2021.r. Do szkoły Branżowej I stopnia.
Sprawdziłem swoją bunię na Carverticalu i dowiedziałem się, że jednak jej przebieg jest o 150k większy niż ma obecnie 😶 była też uszkodzona w 2013 ale obecnie jest w lepszych rękach :D
U mnie olej jak przykazano, wymiany co 10-12 tyś, przebieg niespełna 200k, a jak zaczęło to stukało przez jakieś 300 metrów, korba poszła na spacer i .. kupno bloku, wału, reszty gratów i budowa nowego silnika FIAT 2.0 R5 TURBO... dobrze że na zjeździe z autostrady, a olej to potrafi też się zapalić jak rzygnie na rozgrzanego kata lub turbo - całe szczęście jak podejrzewasz co się stało - wiesz gdzie strzelać gaśnicą i jak masz szczęście .. to zgasisz ... Lubię swoją niesforną włoszkę i mnie udało się ugasić, ale po wydaniu 15k na silnik i po tym jak pół roku później typ mi zajechał drogę i poszła lampa.. AXA stwierdziła, że samochód jest wart mniej jak złom i nie chce wypłacić przez kolejne pół roku ubezpieczenia na wymianę lampy przedniej i błotnika z lakierowaniem.. gdybym wiedział to jak się zapaliła, nie gasiłbym bo mając AC dostałbym tyle, że spokojnie wystarczyłoby na zakup drugiego samochodu. OT PATOLOGIA POLSKI - jechanie w ..... przez zakłady ubezpieczeniowe, a w zasadzie syndykat ubezpieczycieli-złodziei....
Moja dziewczyna ignorowała kontrolkę. Zwało się wine na czujnik że wadliwy i jeździła dalej aż w końcu w trasie nagle zaczęło głośniej pracować. Przy głośnej muzyce pod sam koniec żywota usłyszeliśmy że coś nie tak zawróciliśmy i poszło bokiem. :)
Witaj Łysy Kupując auto od 2008 roku sprawdzam jakie są zalecenia producenta ale olej wymieniam nie częściej niż 12000km na rok ale w Subaru i Dodge ostanie moje auta wymieniam co 8000km lub raz na pół roku, wole wymienić częściej. Miej to kosztuje niż remont silnika. Pozdrawiam
Niektóre silniki posiadają malutka misję olejowa. Np almera n16 1. 5. Wchodzi 2.7. Z książki 2. 8. Ale wiadomo całość nigdy nie z cieknie. Dlatego warto to kontrolować raz na jakiś czas. Choć silnik na pb nie bierze praktycznie nic. To na lpg lubi 1l na 10k wypić. Przy tak małej misce. Trzeba sprawdzać
na komisie mieliśmy passerati b5 FL 110KM z góry wiadome było że motor padaka(po pierwszej rozmowie z klientem), ale wjeżdżając na lawete korbę bokiem wypierdoliło :D jak gość doprowadził TDI'ka do takiego stanu to ja nie wiem... zwłaszcza że ogólnie ładny i niestyrany egzemplarz (wiadomo jak to w fl'u "poszły" przednie błotniki-tylna klapa)
W ambulansie Mercedes sprinter 2,2 litra wymiana w serwisie co 50000 km. Drugiej wymiany oleju nie doczekał . Na chwilę zastukało i bokiem wyleciało . 😁
Zawory mi stukały przez 3 lata - blisko 30 tyś km aż w końcu ruda dokończyła swoją pracę zaczętą w fabryce :V. 1.4 16v ecotec benzyniak który został dieselem :D
Fajnie, że nawiązałeś do odcinka z mojego kanału. Pozdrawiam :-)
Czekam na kolejne ciekawe materiały i Pozdrawiam 🔥👌
Jesteś lepszy od łysego
Pomylił się 💩
Dopiero co oglądałem
Przyznaję, niemal zignorowałem temu też Dziękuje jestem na prawdę ogromnie wdzięczny za ten filmik! Uratowałeś nim miłość mojego życia - mx5 nb6c z 98. Marzę o tym, żeby "się znać" I codziennie toczę bitwę o wiedzę, w której niesamowicie mi pomagasz, niestety jednak, łatwo, że tak powiem, mnie zgnębić, wprowadzić w błąd z czego chętnie korzystają ludzie w moim otoczeniu I tak o to mimo, że słyszałem I czułem, że coś jest nie tak, dałem sobie wmówić, że nic się nie dzieje. Chciałbym kiedyś odwiedzić Twój garaż I poznać każdą dolegliwość mojej ukochanej. Niestety, utknęłem w brytyjskim piekle I każdy moment poświęcam, żeby zarobić na lawetę do Polski I uciec, co niestety nie podoba się komuś na tyle, żeby mi to uniemożliwiać już od roku. Głupio mi trochę się tak tu spowiadać, wiem jak to może brzmieć dla niektórych, ale mniejsza z tym. Pewnie nawet nigdy tego nie odczytasz wśród tego stosu komentarzy, chcę tylko powiedzieć, że na prawdę doceniam pracę Twoją oraz całej ekipy m4k, dla mnie znaczy tyle co życie. Dziękuję jeszcze raz, za wiedzę, za siłę I nadzieję na lepsze jutro! Życzcie mi szczęścia I oby do zobaczenia jak najszybciej!
Od serca
Pozdrawiam
Mateusz
Szyby w górę radio na full i jedziemy dalej 😂
XDDDD
Paneweczka sobie stuka, korba wyjścia sobie szuka 😉💁♂️👊
Znam inną wersje w rytm znanego szlagieru .
Paneweczka stuka
Dziury w bloku szuka
Silniczek zepsuty
Pojedzie do huty .
Dzięki za za info o tych stukach i markach. Mam Seata Cordobę po 145 tyś. km z 1999 roku i coś mi zaczęli stukać na zimnym silniku. Jadę więc do dobrego (tak mi się zdawało) mechanika, decyduję o ekstra zmianie oleju (nie sugerował użycia płukanki, a wtedy jeszcze nic o płukankach nie wiedziałem) a stuki po prostu radził zignorować. Dzięki Tobie wiem, że w Seacie mimo małego przebiegu (jest autentyczny) tego nie wolno robić i dopóki nie wyeliminujemy stuków, to nie ma jazdy, a pierwszymi podejrzanymi są panewki. Jeszcze raz dziękuję.
Coś ci stuka mój kolego, dolej sobię coś gęstego 😁 pozdrawiam.
Ja wlewam tani olej i ceramizer na spalanie oleju i pomaga a olej oczywiscie do pełna :)
@@piotrpartacz8622 xD
koniec kropka wymiana co 10 000 i jest git.pozdro.
Michu uwielbiam Cię! Dużo można się od Ciebie nauczyć na prawdę. Mój mechanik nigdy mi nie zalecił płukanki. Wgl z jego ust nie słyszałem tego. A co do panewek to kilka lat temu w civic v 1.3 75km mi obróciło nie rozjebało tłoka ale wał był nie do odratowania. Na szczęście trafiła mi się jednostka za 300 zł która przeżyła spruchniale progi i wszystko inne :)
Michu dzięki za to że robisz takie programy.Mam stare audi z silnikiem 1.8T ma już 23 lata dbam o niego jak tylko mogę. Dzìęki Tobie wiele się nauczyłem. Choć wszyscy sìę śmieją że mnie że do takiego starego trupa leję olej taki jak producent zaleca to i tak to robię i do tej pory auto mnie nie zawiodło. Poza tym chcę jeżdzić bezpiecznie bo mam 3 dzieci. Pozdrawiam Cię i czekam na następne odcinki.
Mówisz o tych olejach juz z 1000 razy żeby wymieniać! Ale kurła bardzo dobrze dziękujemy ci za to :)
Witaj Michu ja nie miałem takiej na szczęście sytuacji abym zignorował stukanie pod maską i aby mi się silnik rozleciał. Ale w zeszłym roku uratowałem przed tym silnik toyoty 3S-FE 2.0 16V 129KM gdyż jak dodawałem gazu to lekko szurał dźwięk jak z uszkodzonego łożyska pralki silnika itp. szurał tylko przy pewnych obrotach i czasem to ustępowało zwłaszcza jak był zimny olej. Dałem samochód do diagnostyki powiedziałem aby sprawdzili wszystko. osprzęt łożyska wszystkie Panewki pompę oleju pompę wody itp. i okazało się że doszło do zmęczeniowego zużycia pompy oleju i lekkiego przytarcia jednej panewki korbowej. Panewka nie była jeszcze przebarwiona ale miała ryski i takie kropki jakby wypłukany materiał. wymiana panewek na wszelki wypadek wszystkich i główny i korbowodowych i nowa pompa oleju oraz nowy napęd rozrządu i silnik śmiga jak nowy.
W oplu rekordzie 2 korby wyskoczyły A po zmianie silnika mechanik nie skręcił konwentera po jakimś czasie je też rozerwało 🙂
Focus mk1 srebrna strzała super autko. Dużo dobrych wspomnień ;) Coś stukało - "Diesel" mówili potem zaczęła mrugać lampa alladyna na wolnych obrotach ale nie zawsze. Jechałem "eską" zbliżał się mój zjazd. Puściłem gaz, obroty się zmniejszyły, nagle strzał auto zwolniło a we wstecznym lusterku zobaczyłem tylko czarną szybę. Na szczęście nikt za mną nie jechał. Od razu też zadzwoniłem do drogowców niech olej zabezpieczą. Dziura w bloku - wyskoczyła panewka a silnik odpalał bez problemu. Polecam 1,8Tddi ;)
dizle njet
Jest na YouTub Majster od panewki 😜🤪
Układ korbowo - tłokowy to loteria. A bardziej to zależy na co trafimy w konstrukcji danej jednostki i nawet częsta zmiana super oleju może nie zapobiec jego awarii.
A takie filmy, mając oczywiście ogromną wartość edukacyjną, działają jeszcze na wyobraźnię i człowiek cały czas się zamartwia... Ja np. nienawidzę kiedy z radia jakiś nietypowy dźwięk się przedostanie. Od razu analizuję całe zachowanie auta...
Ja wymieniam co roku pomimo zalecenia producęta co 20000 km . Pomimo że auto robi max 5000 rocznie . Ojciec stary szofer mnie nauczył
Ja robię około 12000 km rocznie i niekiedy dwa razy w roku zmieniam. Zazwyczaj na zimę i na wiosnę .
*PRODUCĘTA*
Olej co max 13tys
przez 4 lata zrobilem 220 tys, zmieniam co 10 tys, juz mam 400tys mazda 6
Ja zmieniam olej co miesiąc, lepsza profilaktyka niż leczenie
15:25 Teraz producenci "życzą" sobie olejów takich, by spełniały wyśrubowane normy zużycia paliwa/emisji spalin. Dla tych samych silników poza EU lub USA, zalecane są oleje o wyższej lepkości. To co w EU lub USA ma wymagany 0W20, to w Azji lub Ameryce płd. ma 5W30 a nawet 5W40.
Zapomniałeś o jedynym elemencie który daje identyczne objawy jak panewka
- klepiący kolektor z klapami o zmiennej długości np Opel z18xe
Oleje i interwały to polecam stosować się do norm amerykańskich. A z ciekawych przypadkach to ostatnio z kolegą remontowałem a raczej szukaliśmy przyczyny złej pracy w ciągniku rolniczym Zetor 12145 po trzecim rozkręceniu pokrywy rozrządu i ściągnięciu rozrządu wyszło że wyklepało mocowanie klina na wałku pompy paliwowej. Diagnoza jaka była to nierówna praca silnika a ma 6 garów, lejące dwa pierwsze wtryski (wymiana wszystkich i pompa robiona, regulacja zaworów i wymiana uszczelki pod głowicą) grzanie się silnika oraz duże stuki. Do wymiany został rozrząd królewski wałek do pompy oraz sprzęgło do pompy paliwowej. Najlepsze jest to że rozrząd sprawdzaliśmy dwa razy - znaki przekręcenie silnika kilka razy, próba wtryskowa na 1 cylindrze oraz sprawdzenie klina na wale korbowym
DZięki stary, musiałem dolać 1,5litra oleju, nigdy nie było czasu sprawdzić)),a po odcinku jak najbardziej.
Znowu konkret informacje, dzięki 😃👍
Zniszczone wały korbowe (przetarcia)szlif głęboki i regeneracja natryskowa molibdenem np. W ten sposób z 4 podwymiaru jak takowy jest ,robi się nominalny. Pozdrawiam Ekipę M4K i prowadzoncemu Masę zdrówka .Michu trzymaj się zdrowo.
Olej olejem a interwały olejowe co 30tyś które zaleca producent? Może zalecić również zły olej 🙂
Dokładnie , dziś nawet do Aventadora zalecają 5w30 jak do TDI...
Znajomy oelj zalewany w ASO na przeglądzie spuszczał zaraz po dotarciu do domu i zalewał swój bo ten zalecany przed producenta gotował się po 15min amatorskiej jazdy po torze (focus RS)
Tu masz rację gdy producent zaleca 5w30 a auto dostaje czasem w pi... to ten olej znika. I potem dziwota jak to oleju nie mam wymieniałem 3 tys temu aa jeb*c tą kontrolkę.... a interwał co roku albo 10tys
Ostatnio widziałem reklamę liqui Molly o interwałach wymiany oleju. 10 000 to ok a im dalej tym ciekawiej
M.A.N. najnowszy interwał olejowy co 140 tyś km. olej 5W30,od nowości pierwsza wymiana po 140 tyś, ponoć silnik przekonstruowany i posiada bardzo duże możliwości magazynowania opiłków i bardzo duże filtry oleju. Podobno. Po 42 tyś km dolałem już 5 litrów
Ej przez lata się zastanawiałem co było nie tak z autem roboczym jak pracowałem w pizzeri, ponieważ na pewnych obrotach na 3 biegu coś tam postukiwało jakby. Teraz już wiem! 😊
Coś w silniku było zatarte i wchodziło w rezonans. Dzięki Łysy!
Tyle lat to pytanie było bez odpowiedzi, aż do tego odcinka
Jak zmieniałem PB+gaz na diesla to uczyłem się dźwięków od nowa. Do tego stopnia, że żona już dostawała gorączki jak zaczynałem nasłuchiwać, czy wszystko jest cacy.
Aktualnie przekroczyłem 250kkm w okrytej złą sławą jednostce 1.9 BLS i trzeba będzie zajrzeć do panewek.
Pozdro dla całej ekipy M4K!
Dobry odcineczek, potrzebny dla kazdego, bo tyle dziwnych odglosow slychac przy silniku, ale niestety niektorzy nie slysza nic, albo prawie nic. Pozdrowienia.
3:02 interwały wymian oleju podane przez producentów co 30k-50k albo nawet 70k na pewno dobrą kondycję silnika 🤣🤣
Przy 5 latach i 15kkm rocznie to w zasadzie starczy co 70kkm bo i tak bedzie juz po gwarancji.
@@AmatorElektronik to ty chcesz zmieniać olej co 5 lat???
Olej nie zużywa się tylko podczas pracy
Jak sądzisz który olej będzie bardziej zużyty
Olej po 2 miesiącach i 10 tys km
Czy olej 2tys km ale po 5 latach?
No chyba odpowiedź jest jasna
Jak jeździsz 15km rocznie, czyli pewnie głównie po mieście to olej co 6 miesięcy powinieneś zmienić
A nie co 5 lat 🤣
A potem mówią "kurła panie ta motoryzacja się kuńczy, kiedyś to robiły samochody, a tyroz to nie to samo"
Jak się zmienia olej co 5 lat to cud będzie jak ten silnik dojeździ do tej pierwszej zmiany oleju 🤣
Zobacz jak wygląda silnik po 30tys km na jednym oleju, potem pomnoż to przez 2 i dodaj do tego że ten olej ma 5 lat
Takim "olejem" To można spokojnie dziury w asfalcie łatać a nie na tym jeździć
Nie szkoda wam samochodów?
Mnie już serce boli jak mam świadomość ze mam zrobione 10tys km na oleju
No ale cóż
Po tych pięciu latach jeszcze przez szmatke przefiltrować i drugie 5 lat przejeździe nie? 🤣🤣
@@kacpermajewski2581 tos mi pocisnal. Nie szkoda mi samochodu bo to auto nie zrobic wiecej niz 5 max 6 lat zycia i powazna awaria i czy bede robil olej codziennie czy nigdy to magiczne 5 lat i max absolutny max 100kkm i to zlom wiec co 3 lata nalezy zmieniac auto bo to juz nie wytrwa 15 lat. Ja mam auta pelnoletnie, leje niestandardowy olej co 10kkm i dziala. I nie zmieniam oleju od stania bo nie zauwazylem zeby zwietrzal albo miska olejowa mu zaszkodzila. Zobacz kanal szymon blacharz w 3 letnim paserattim robil po dzownie tylny blotnik ktory juz korodowal od srodka. I po cholere trzymac to auto? Rozumiesz? Nic juz nie uratujesz bo swiat tych aut niechce wiec producenci tna koszty na max, salony winduja ceny na max a za 3 do 5 lat pojdziesz po nowe bo wladza ci zablokuje wjazd starym autem bo jest beee albo fuuu nawet jak technicznie lepsze od nowego.
Na stronie producentów oleju, po wybraniu konkretnego modelu auta potrafi wyskoczyć kilka rodzajów olejów (5w-30, 10w40, 5w-40 )
Z automatu odrzucasz 5W30
@@homikkkk niby dlaczego ? Na zime spoko
@@homikkkk dlaczego?
@@InfidelAtWork bo 5W30 zapewnia słabe smarowanie w wyższych temperaturach. Kilka mocniejszych odejść i silnik traci efektywne smarowanie. To jest olej do geriatrycznej jazdy.
@@homikkkk to duża różnica jest między 5W-30 a 5W-40? Bo kupiłem litra 5W-30 do diesla (K2), ale teściu zalecił 5W-40 (ma ten sam motor - mondeo 2.0 tdci, 2006).
U mnie stukała panewka, taką diagnozę usłyszałem na dwóch warsztatach. Badanie oczywiście na ucho a okazało się że stuka pompa wspomagania 🤣🤣🤣
👍Wszystko fajnie , ale trzeba też uwzględnić z jakiego materiału wykonany jest dany element....👍
Tak dokładnie najlepiej wlać 0w20 :) bo tak producent powiedział ... z tego co pamietam tez producent nie zalecał wymiany oleju po pierwszych kilometrach 🤔🤔
Najlepiej wlać od razu 5w60 wyczynowy - wtedy pompa oleju może klęknąć, jeśli jest słaba, jeśli dobra, to mamy w silniku dobry olej, który nie spali się podczas stania w korku w 30 stopniowym upale. Wysoka lepkość, to podstawa ;)
@@marcinos303 nikt tu Marcinku nie mówi o 60 jeżeli zauważyłeś
@@polakpatriotapolakpatryiot8154 Dlatego napisałem o W60, bo to odwrotność tego, co zazwyczaj zaleca producent ;)
Zauważ, że kiedyś oleje silnikowe o indeksie lepkości W30, były olejami wyłącznie jednosezonowymi, do użytku w okresie zimowym. Dlatego gdy kumpel pochwalił się, że nalał do silnika właśnie 0W20, zapytałem go, czy na wakacje wybiera się nad ocean arktyczny, bo tam przy -60 teoretycznie taki olej mógłby się sprawdzić.
@@marcinos303 i lidzie wierzą w te brednie to tak samo jakby zalał olejem roślinnym silnik ale Dpf będzie czysty mówili
Ja kiedyś kupiłem Focus MK1 1.8tdci, nie było dziwnych dla mnie dźwięków, ale pewnego słonecznego dnia poczułem szarpnięcie wraz ze stuknięciem, po przejechaniu 25 km (połowa z pracy do domu), panna panewka poszła na spacer wraz z częścią tłoku, ale zrobiła to w taki sposób, że trzy palce do bloku można było wsadzić, straż, lawety, te sprawy. Mechanik stwierdził, że mogłem kupić z wadą ukrytą. Kocham okazje;)
Przy odpowiednim poziomie oleju, łożyska korbowe wału i łożyska stóp korbowodów, są też smarowane rozbryzgiem oleju przez korbowody.
Co do zrzutu oleju to może być go aż 40 litrów w silniku ciężarówki. Następna ciekawostka pochodzi z mojego BMW e34 z silnikiem m20b20. Tak jak była mowa w odcinku paneweczka zastukała, obróciła się, rozszerzając korbę, która później w zakładzie szlifierskim została przywrócona do wymiaru nominalnego. Następnym zdziwieniem był wał, sądziłem że będzie wymagał obróbki, a po zmierzeniu okazało się że jest nietknięty, trzyma wymiar nominalny gdzie silnik ma ok 400 tys przebiegu.
Zignorowałem klekot w KIA Ceed kombii 1.6 115KM 2008r samochód miał przejechane 200.000 km., a co 10.000 wymieniany był olej i cóż panewki się obróciły. Niefart😎
Za często go zmieniłeś
Ja jak miałem 15 lat podebrałem ojcu dużego fiata :) Zignorowałem migającą kontrolkę ciśnienia oleju. Było -15 stopni i przejechałem ok 400m. Wał z panewkami stał się jedną całością i nawet nie szło tego rozebrać.
Dzień dobry, w kwestii zamka panewki. Można sworzyć panewkę bez zamka i idealnie ustawić je w korbowodzie. Nie popracuje długo. Pozdrawiam.
Dokładnie tak mi się tłukło jak na filmiku, okazało się, że wał korbowy się rozwalił. Była też uszczelka pod głowicą + inne duperele i jak się okazało silnik do wymiany😂🤷🏻♂️
Super materiał 👊
A ja trochę z innym tematem ale z równie bolesnymi konsekwencjami ;-(
Trochę czasu minęło ale myślę że temat wciąż aktualny. Audi A3 1.9 TDI. Wszystkie wymiany na bieżąco. Często nawet przed czasem. Dbało się. Pieściło. I nagle jeb...ok80km/h może 90
Dobra do sedna. Śruba czy inaczej szpilka napinacza paska rozrządu rozciągnęła się, nie pamiętam o ile ale przy pomiarach względem nowej nie było wątpliwości. I pasek chodził pod minimalnym kątem. Wystarczyło żeby napinacz się poddał. Reszty niech się każdy domyśli...W każdym razie były próby reanimacji. Inna głowica. Rozebranie silnika. Zrobiliśmy co się dało i przez chwilę było dobrze. Kompresja przyzwoita. Ale. jak to się mówi
Operacja się udała ale pacjent zmarł. ;-(
Kupowanie wtedy innego silnika było za bardzo ryzykowne pozatym w okolicy nie było niczego godnego uwagi.
No niestety. Zawaliła śruba za 10zł :-/
Jak takie detale mają taki duży wpływ na całość. A tak w ogóle to mi się w głowie nie mieści jak taka szpileczka jest w stanie znosić takie przeciążenia 🤔
Nic było minęło. Ku przestrodze ;-)
Mając 19 lat zatarłem swój 1 samochód - poloweczke w sedanie z 97r bo miałem wycieki a nie dolewalem xd minęło już 6 lat i od tamtej chwili często sprawdzam olej ;)
Ja jestem przewrażliwiona na punkcie niecodziennych dźwięków i na nieszczęście mojego mechanika, często się do niego zgłaszam 😁😁 odpukać, nigdy nie miałam problemów z silnikiem, pomijając przeciekające koło zmiennych faz rozrządu 😅 no ale tak jest jak poprzedni właściciel oszczędza. 🤭
4:31 "Wygrałeś oleju dolewke, na te KURWE panewke"
Citroen C4 Picasso 1.6hdi 165tyś przebiegu. Olej i filtry wymienione miesiąc temu. Tydzień temu na autostradzie zaczęło nieźle stukać z pod maski. Po zatrzymaniu się podejrzenie padło na panewkę. Kontynuowałem jazdę już z mniejszą prędkością tak 80km/h. Po ok. 2km już było po wszystkim. Udało mi się zebrać z asfaltu kawałek pokrywy stopy, ułamany trzon korbowodu i kawałek bloku silnika. Samochód na razie stoi i czeka na nowy silnik :-)
Generalnie olej często był wymieniany.
Super świetna informacja, że M4K będzie w Szczecinie, na pewno bede na otwarciu a co do odcinka to jestem zdania, ze maksymalnie do 10 tysiecy km i wymiana oleju, no przy Saabie trzeba tego pilnowac :3
Mój tata zrobił tak, mamy golfa V 1.9tdi BKC 105km przy 309k przebiegu zaczęło stukać, mówię tacie jedźmy do warsztatu, a tata mówi "starość stuka" Przy 310k wyleciała korba, ale dojechaliśmy do warsztatu o własnych siłach, mimo że silnik wydawał odgłos jakby ktoś młotem walił o karoserię. Wymieniliśmy silnik.
Olej nie do końca smaruje, on sprawia że wał korbowy, dokładnie czopy wału "pływają" w oleju, dosłownie unoszą się korby, na warstwie oleju, nazywamy to smarowaniem hydrodynamicznym, wynika to z podstawowej właściwości każdej cieczy, jest ona nie ściśliwa i przyjmuje obciążenie jako "całość", energia jest równo przekazywana na każdą cząsteczkę w miejscu np uderzenia. Kłania się trybologia. W dużych silnikach, przed ich uruchomieniem, włącza się pompy olejowe, żeby korby uniosły się z panewek i nie doszło do suchego tarcia. Kolejna sprawa jest to, że zamki w panewkach, faktycznie zabezpieczają przed ich obracaniem, oraz przesuwaniem.
ja jestem w szoku, że trzeba takie materiały nagrywać.
bo ludzie nie wiedza takich rzeczy ,tylko wiedza jak przekrecic stacyjke
Kiedyś Oplem z silnikiem 1.6ecotec 😁 wyprzedzając tira na trasie wypluło mi korbę to było nocą olej poszedł prosto na wydech za kolektorem to tira za mną nie widziałem przez chwilę. Olej się zapalił szybka akcja i laweta do domu wycieczka zakończona po 80km... 👍
U mnie Volvo S80 3l tt pukało chwilę (2 dni) i tłok się zdematerializował, od góry przez otwór świecy było widać korbowód i sworzeń tłoka
Oleje longlife są super jeśli wymieniamy 3x częściej.
Ja miałem pecha i kupiłem samochód z motodoktorem w silniku, po zakupie mój mechanik wymienił olej, zrobiłem około 1000-1500 km i zapaliła się kontrolka oleju i zaczęło stukać, musiałem wymienić już silnik, wszystko było przytarte, nie kupowałem od handlarza tylko od znajomej mamy, powiem tylko że już nie są znajomymi
"Baba" to nawet mogła nie wiedzieć co tam było i co jej mechanik narobił, zaczeło stukać pojechała do mechanika, ten wlał doktora przestało stukać, 500zł skasował i tyle, a ta myslała ze ma zajebiście naprawione
Dzięki Wam wygraliśmy walke z serwisem, po ich nieprawidłowej wymianie rozrządu. Dziękujemy, edukujcie dalej! (Silnik poszedl do remontu, rozrzad spadł, po złożeniu wszystkiego do kupy cos im się tluklo, stwierdzili ze to dwumasa zablokowała rozrzad i dlatego spadł haha- nie dokrecili rozrusznika)
W 2008 miałem takie cudo w lanci Dedra 1,616v jak dupło to przez tą dziurę w bloku można było wsadzić głowę 😉
Otwor rewizyjny, bez zdejmowania miski mona paneweczki zmienic.
W sprawie zmiany oleju uwazam, ze moj widzimiś co do częstości zmiany oleju chyba jest bardziej na plus niz minus.
Producent zaleca zmiane co 30 tys a wymieniam co 10 tys.
Tak samo co do lepkości zalecany jest 5w40 a jezeli ktos lubi czesto poupalać to 5w50 raczej nie zaszkodzi. (Wszystko zalezy od auta) 💪
Łysy to dzięki twoim filmom w których tłumaczysz wszystko w taki łatwy do zrobienia sposób. Od jakiegoś czasu też amatorsko kręcę śrubki w garażu. Teraz staram się doprowadzić do stanu fabrycznego moja kochaną Audi 80 B4 1.9 TDI w 4 biegowym automacie . Po tym filmie próbowałem znałeś odpowiedź na forach kiedy wymienić panewki. Jakieś rady kiedy jak i co ? Z góry dziękuję :)
Super odcinek Michu ;) Dodam, ze jeśli ktoś nie robi tych 10 tyś. km rocznie tylko przykładowo 5 tyś. wtedy należy wymienić olej po roku od zalania świeżego, ponieważ również traci on swoje właściwości ;)
Jakie właściwości traci olej po roku?
To na polkach sklepowych tez po roku traci swoje wlasciwosci?
@@krzysztofkowalski723 nie, bo jest szczelnie zamknięty.
@@bartekw1177 a w silniku jest nie szczelny i oddycha świeżym powietrzem? Przeciez nawet odma w zasadzie jest szczelna, przepustnica przymknieta, zawory otwarte na wydechu i ssaku dla 2 piecy w 4 cyl silniku i co? Nic mu sie nie dzieje, zyje we wlasnych oparach. Wymiana przez rozcienczenie paliwem jak ktos jezdzi po bulki i ciagle zimny to woda i paliwo to pasuje zmienic ale jak trasa rozgrzewa olej to ja nie widze sensu zmiany, wymysl aso zebys raz na rok minimum wydal 800 na zmiane oleju i przeglad i tyle. Ja zmieniam co przebieg nawet jak stoi auto dlugo, naklepie przebiegu to zmiana.
@@AmatorElektronik Jak jest w pudełku to i jest folia i korek więc jest szczelnie zamknięty , w silniku tak jak powiedziałeś mimo że odma niby jest szczelna ale jednak to powietrze zawsze wejdzie , to samo przez cylindry , oczywiście nie ubrudzi się , żaden syf się nie dostanie ale to powietrze tak czy tak wejdzie do silnika i będą zachodzić jakieś procesy , których my nie zauważymy , tym bardziej w zimie nawet jak ktoś przepali auto rozgrzeje silnik i zgasi w mrozie to ten olej się zużywa bo jest zmiana temperatury , dla spokojnej głowy lepiej kupić sobie ten olej i wymienić , po co sobie zaprzątać głowę tym czy olej wytrzyma czy nie , przynajmniej ten raz w roku wymienić olej chyba że ktoś trasy robi to wiadomo częściej i cieszyć się z użytkowania auta . Jak się dba tak się ma , ja w swoim aucie wymieniam co 10 000 km i ze spokojną głową jeżdżę i wiem że jak mi przyjdzie nagle trasa dalsza to nie mam co się bać pzdr . :D
Łysy jak zawsze konkretnie i na temat👍🍻
Mi kiedyś w oplu astrze pasek przeskoczył o 10 ząbków bo w zaspę wpadłem i do domu dojechałem 💪🏻 fajny materiał Michu 👊🏻
3:41 Przede wszystkim smaruje a przy okazji odprowadza ciepło :) pozdrawiam ciepło :)
U mnie przyczyna była trochę inna (ford mondeo mk2 z 2.0 zetec +lpg )
zaczeło sie od wypalenia gniazd zaworowych
dziwne stuki przy odpalaniu ... pozniej słyszane przy wyzszych obrotach na końcu silnik chodził jak trakor, ale jeździł i tez korba wyleciała bokiem , ale po za tym ze mimo tego,że silnik był zapocony trzymał moc i tez lampa alladyna sie pojawiała na zakretach :D ,fajny silnik zmarł przy 290tys
No to czekam na niedzielę kolejne odcinki od micha wiedzy. Pozdro
16:55 Tydzień temu, przez jakieś dwa dni (20 tyś przejeżdżonych kilometrów) świeciła mi żółta kontrolka check engine i przestała. Zignorowałem ją. Teraz się boję że źle postąpiłem.
Polecam film z treningiem siłowym micha. Jest dobrze opisany trening, jak robić pompki i przysiady. Reszta jego wiedzy na temat motoryzacji na podobnym poziomie.
BARDZO fajny odcinek pozdrawiam
Michu, ważne żeby nie zalewać rzepakowego do silnika i nie jechać dookoła Polski, znam jednego co tak zrobił 😎
Mój kumpel stareńkim Nissanem Sunny 1,7D jeździł na rzepaku w silniku i w zbiorniku - da się , tylko trzeba taki rzepak wymienić po 200 kilometrach ;)
Ja jestem zdania że 10tyś. km to max , i zmieniam co 8tyś. wszystkie filtry i olej , i nie oszczędzam na olejach ani na filtrach. Bo koszty naprawy mogą przerosnąć wartość auta, zwłaszcza że obecne silniki są z gówno litu.
Masz rację ja już mam najechane peugeotem 350 tyś i śmiga
Za rzadko, zmieniaj co 4 tys km lepiej, a co 20 tys profilaktycznie sprawdzaj stan panewek
@@waderTV Nie przesadzajmy , 8tyśkm, to jest dobry czas na zmianę , lej d tego czasu nadal jest czysty , i ma jeszcze swoje właściwości. Nigdy nie oszczędzam na aucie dzięki czemu omijają mnie nie potrzebne kosztowne naprawy. Panewki nie muszę sprawdzać , bo zawsze po zakupie auta to jako pierwsze robię rozrząd i wymianę panewek , koszt śmieszny , a bynajmniej nie muszę się martwić że mi się obróci . Wyczułem od razu sarkazm w twojej wypowiedzi , dlatego informuję cię że robię tak częste wymiany , z racji iż silniki w moich autach dostają bardzo po dupie , nie jeżdżę jak każdy że 50km/h i piaty bieg , u mnie piąty bieg jest dopiero przy 180km/h , w mieście na Wrocławiu to rzadko wrzucam czwarty bieg , jeżdżę dość dynamicznie. Po za tym stać mnie to zmieniam , u mnie bynajmniej jak rozbierzesz silnik , to będzie cały czyściutki bez nagarów , i bez po przycieranych wałków itp.. Ty to pewnie zmiany robisz co 15tyśkm. to jest twój wybór , rób jak chcesz , ale ja wszystkim zalecam wymianę co 8tyśkm max 10tyśkm , nie więcej , i tak samo filtry powietrza bo tego też większość nie wymienia , ja u siebie wymieniam dwa razy w roku , z racji iż moim zdaniem jest to najważniejszy filtr w całym samochodzie . Teraz pewnie będziesz zastanawiał się miesiąc albo i dłużej dlaczego akurat filtr powietrza. Pozdrawiam
@@intelvisawrocaw700 co 8 tys km, to 5 razy w roku mam wymieniać olej? Samochód ma mi służyć i ułatwiać życie, a nie ja mam żyć dla samochodu i co 2 miesiące odstawiać auto do mechanika na serwis olejowy. Producent zaleca co 30 tys km, gdy skrócę o połowę ten interwał, to już nie jest mało, ale jak ktoś lubi i życie kręci się tylko wokół samochodu, to niech i co miesiąc zmienia olej, silnik będzie bardzo zadowolony :)
Mojemu ojcu w 125p coś zastukało, zaświeciła się kontrolka ciśnienia oleju. Zgasił silnik, ale i tak panewka się już obróciła. Zrobiony całkowity remont silnika. Jeździliśmy ponad 10 lat tym autem od tego momentu i nigdy się nie zepsuł.
Ja właśnie ignoruje ale to z nie wiedzy. ale teraz wiem co to jest wielkie dzięki
w moim przypadku dźwięki były ignorowane i następstwem była turbina do regeneracj, także słuchajcie Łysego ;)
Koszta niemałe bo intercooler do czyszczenia i wymiana filtrów plus olej także nie OLEJwajcie tego
Ja osobiście nie miałem takiej sytuacji, ale pamiętam sytuacje jaka przydarzyła się mojemu ojcu jak wracaliśmy od babci. Nie pamiętam jaka była przyczyna, ale skończyło się pęknięciem wału między 2 a 3 cylindrem i późniejszym przeszczepem silnika, a pacjentem był Fiat 125P ( efekt był taki ,że spadła moc i maksymalna prędkość osiągana przez pojazd wynosiła jak dobrze pamiętam około 60km\h
W moim pierwszym samochodzie - escorcie 5 1.4 z 92 r. jak wracałem na studiach zimą przy -18 samochód najpierw nie mógł się nagrzać potem zaczęło migać kontrolką oleju na koniec padł a jak odpalił to tłukło piękinie i już nie pojechało. Dobrze, że samochód to był złom i sporo na nim można sie było tanim kosztem nauczyć😁
W naszym buggy coś pukało aż któregoś razu jak jechaliśmy, kuzyn na siedzeniu pasażera krzyknął a silnik (1.6 opel ecotec) zgasł. Okazało się że dostał w plecy ( przez fotel ale poczuł ) czymś z silnika bo zrobiło się okienko rewizyjne ;)
Pozdrawiam!
Bardzo ciekawy odcinek,wiedza z mechaniki się poszerza.
Przypadek mojego auta - Benzyna klekotała (a przynajmniej miała podobne odgłosy) jak diesel. Tak metalicznie. Jakby na 3 gary chodził. Żółty check z wypadaniem zapłonu. Auto tak kupione, więc nie było szans zauważyć różnicy. Nie znam historii wymian olejowych auta, ale w pewnym momencie był robiony rozrząd. Prawdopodobnie coś poszło źle - musiał przeskoczyć i pociągnęło za sobą kłopoty z wypadaniem zapłonu. Mój mechanik miał wątpliwości czy aby na pewno 3 lata wcześniej rozrząd był ruszany. Tylko zanim doszło do odgadnięcia co powoduje kłopoty minął rok i 5 tyś km przejechane, ale ile zrobił poprzedni to nie wiem. Wypalony zawór na jednym z cylindrów był winowajcą tych nieprawidłowych dźwięków z komory silnika. Po pozbyciu się wszystkich błędów auto chodzi normalnie
Michu tak właśnie powinno wyglądać uświadamianie!!! Pokazać co może się stać z nie przestrzeganie zmiany interwału oleju.
1. Miałem Maluszka Fiata 126, 600 i zatarłem silnik. Naprawa kosztowała mnie tylko 200 zł. W cenie: wał, panewki, pierscienie, uszczelki i olej. Kiedyś było inaczej.
2. Wymiana oleju to obowiązek, bo w garażu nie da się zrobić naprawy silnika.
3. Kochasz swój bolit to trzeba dbać o niego!!!
Ps. Kiedy ten Szczecin i gdzie bo mam cókierki do wymiany!!! 😋 Pozdrowionka M4K!!!
Ja zignorowałem takie miganie lampki alladyna 😁 teraz olej wymieniam co 10-15k i sprawdzam raz w tygodniu bo 2.0TDi vw lubi sobie chlapnąć. Pozdrawiam 😊
Około 2014 roku jechałem do Tczewa z Gdańska Alfą 146 1.6 twin spark, przed Tczewem zaczęło coś stukać i zapaliła się kontrolka akumulatora, drogę powrotną odbyłem SKM po obróceniu się panewki 😅
Raz mi się zdarzyło zobaczyć dziurę po korbie , kupiłem Vectrę b x20xev i jakiś magik przed sprzedażą nalał motodoktora , po wymianie oleju nagle zaczął stukać i korba powiedziała że wychodzi z imprezy , mało tego kupiłem 2 silnik , założyłem i sobie gdzieś wyczytałem że można zrobić płukankę ropą , zrobiłem , pojeździłem raptem z 2 miesiące i wszystkie panewki się zatarły 😁
Dziwne stuki bardzo sporadyczne na trasie. Czyli przeskoczył rozrząda o pare ząbków i w końcu oberwany zawór wydechowy przy prędkości 160km/h😭😭😭😭 brak kompresji na trzecim cylindrze😭😭😭😭
Dobry materiał oby więcej takich 👍
Temat dobry materiał też ale cosik za bardzo przeciągany w długości 😉 Michu konkretnie krótko, rzeczowo na temat, i będzie git 😉😉
W niektórych modelach wtryskiwacze szczególnie LPG również słychać, znam przypadek niepotrzebnego remontu silnika a słychać było wtryskiwacze od LPG.
lub hydrauliczny popychacz :)
@@brakbrak2260 dobrze gada, polać mu
Kupiłem nówkę z salonu z LPG, wtryskiwacze były dość głośne od nowości. Ileż to ja się nasłuchałem przez te sześć lat od kumpli "znawców", że mam jakąś awarie, bo nie może tak stukać. Oczywiście silnik nadal działa idealnie.
Mi tak stukało przez jakieś 800km. Na szczęście okazało się że to łapa silnika ma luz 😪
Fajnie wytłumaczone Michu
Ja na szczęście nie miałem żadnej takiej sytuacji extremalnej z moimi silnikami.
A co do oleju to cała prawda ''Jak Dbasz tak Masz" heh pozdrawiam ;)
W aucie mojego taty, Skoda 1000Mb, w pewnym momencie coś zaczęło stukać, znajomy "znawca" tematu powiedział: "jak stuka, niech stuka, może coś wystuka". Po bardzo krótkim czasie stopka korbowodu wyszła przez blok. Na owe czasy - kasacja. Wystarczyło tylko zdjąć miskę by się przekonać że poluźniły się śrubki mocujące. Naprawa 1h, koszt - symboliczny ale niestety stało się inaczej. Nauczony tym smutnym przypadkiem nie ignoruje już żadnego niepokojącego odgłosu w aucie.
Pozdrawiam serdecznie.👍
Ja w tym roku robiłem osobiście remont zatartego silnika dwusuwowego. Tam naprawdę nie wiele trzeba żeby zatrzeć silnik - pomimo iż urządzenie było mocno markowe i z wysokiej półki - "Husqvarna 345RX".
Wymieniam olej co 10-12tys w dieslu. Jaki czas temu coś stukało, przejechałem jeszcze ok 200km. Na szczęście lub nieszczęście były to szklanki zaworowe
Naprawdę jesteś spoko najlepszym mechanikiem uczę się duzi poprzez twoje filmiki i idę Na mechanika we wrześniu 1.09.2021.r. Do szkoły Branżowej I stopnia.
Eeeeej, kontrolka od ręcznego na czerwono to mogą być problemy z hamulcami 😅
Pozdrawiam Michu, dzięki jak zawsze za merytoryczność odcinka 👊
Sprawdziłem swoją bunię na Carverticalu i dowiedziałem się, że jednak jej przebieg jest o 150k większy niż ma obecnie 😶 była też uszkodzona w 2013 ale obecnie jest w lepszych rękach :D
Podziękowanie kolejne.
U mnie olej jak przykazano, wymiany co 10-12 tyś, przebieg niespełna 200k, a jak zaczęło to stukało przez jakieś 300 metrów, korba poszła na spacer i .. kupno bloku, wału, reszty gratów i budowa nowego silnika FIAT 2.0 R5 TURBO... dobrze że na zjeździe z autostrady, a olej to potrafi też się zapalić jak rzygnie na rozgrzanego kata lub turbo - całe szczęście jak podejrzewasz co się stało - wiesz gdzie strzelać gaśnicą i jak masz szczęście .. to zgasisz ... Lubię swoją niesforną włoszkę i mnie udało się ugasić, ale po wydaniu 15k na silnik i po tym jak pół roku później typ mi zajechał drogę i poszła lampa.. AXA stwierdziła, że samochód jest wart mniej jak złom i nie chce wypłacić przez kolejne pół roku ubezpieczenia na wymianę lampy przedniej i błotnika z lakierowaniem.. gdybym wiedział to jak się zapaliła, nie gasiłbym bo mając AC dostałbym tyle, że spokojnie wystarczyłoby na zakup drugiego samochodu. OT PATOLOGIA POLSKI - jechanie w ..... przez zakłady ubezpieczeniowe, a w zasadzie syndykat ubezpieczycieli-złodziei....
Moja dziewczyna ignorowała kontrolkę. Zwało się wine na czujnik że wadliwy i jeździła dalej aż w końcu w trasie nagle zaczęło głośniej pracować. Przy głośnej muzyce pod sam koniec żywota usłyszeliśmy że coś nie tak zawróciliśmy i poszło bokiem. :)
Witaj Łysy
Kupując auto od 2008 roku sprawdzam jakie są zalecenia producenta ale olej wymieniam nie częściej niż 12000km na rok ale w Subaru i Dodge ostanie moje auta wymieniam co 8000km lub raz na pół roku, wole wymienić częściej. Miej to kosztuje niż remont silnika.
Pozdrawiam
musisz stworzyć "Muzeum Absurdu" i te wszystkie korby i inne tarcze hamulcowe sprzęgłowe zostawiać i z krótkim opisem.
Niektóre silniki posiadają malutka misję olejowa. Np almera n16 1. 5. Wchodzi 2.7. Z książki 2. 8. Ale wiadomo całość nigdy nie z cieknie. Dlatego warto to kontrolować raz na jakiś czas. Choć silnik na pb nie bierze praktycznie nic. To na lpg lubi 1l na 10k wypić. Przy tak małej misce. Trzeba sprawdzać
Dziękuję za film oraz wiedzę ;)
na komisie mieliśmy passerati b5 FL 110KM z góry wiadome było że motor padaka(po pierwszej rozmowie z klientem), ale wjeżdżając na lawete korbę bokiem wypierdoliło :D jak gość doprowadził TDI'ka do takiego stanu to ja nie wiem... zwłaszcza że ogólnie ładny i niestyrany egzemplarz (wiadomo jak to w fl'u "poszły" przednie błotniki-tylna klapa)
W ambulansie Mercedes sprinter 2,2 litra wymiana w serwisie co 50000 km. Drugiej wymiany oleju nie doczekał . Na chwilę zastukało i bokiem wyleciało . 😁
kochamy serwisy ONI wiedzą NAJLEPIEJ :):D
Nowy transit wymiana 1 oleju po 40tys przy 37tys zatarł się silnik...
jaki przebieg całkowity ?
Zawory mi stukały przez 3 lata - blisko 30 tyś km aż w końcu ruda dokończyła swoją pracę zaczętą w fabryce :V. 1.4 16v ecotec benzyniak który został dieselem :D