II wojna światowa. ORP Piorun. W pościgu za pancernikiem Bismarck.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 кві 2024
  • Jeżeli podobał się Państwu odcinek i chcieliby Państwo wesprzeć rozwój kanału, to mogą Państwo to zrobić poprzez postawienie symbolicznej kawy, klikając w ten link:
    buycoffee.to/nieznaneoblicza
    Mogą również Państwo zostać patronem kanału:
    patronite.pl/Nieznane.oblicza
    Za wszystkie formy wsparcia serdecznie dziękuję.
    Zdjęcia użyte w materiale pochodzą z Wikipedii lub domeny publicznej
    26 maja 1941 roku. Tuż przed godziną 23.00. Obszar północnego Atlantyku. Aliancki pościg za niemieckim pancernikiem „Bismarck” wchodzi właśnie w decydującą fazę. Rozpoczyna się około godzinne starcie tego okrętu z załogą polskiego niszczyciela „Piorun”, które przeszło do legendy polskiej marynarki wojennej.
    Zapraszam Państwa do wysłuchania materiału opisującego przebieg wydarzeń, prowadzących do sytuacji, w której relatywnie niewielki „Piorun” znalazł się w bezpośrednim kontakcie bojowym z tym ówcześnie jednym z najpotężniejszych okrętów wojennych na świecie…
  • Розваги

КОМЕНТАРІ • 196

  • @robertpiskor3734
    @robertpiskor3734 День тому +2

    Nasi dziadkowie byli bohaterami ,niszczycielem na pancernik takie rzeczy to tylko nasi dziatkowie chwała im

  • @tubemarcys29
    @tubemarcys29 Місяць тому +47

    Niesamowite jest to, jakim nimbem chwały okryła się załoga "Pioruna" po tej bitwie. Utrzymanie w kontakcie bojowym "Bismarcka" przez ponad godzinę, przekazanie radiowo jego aktualnej pozycji i zmuszenie pancernika do manewrowania, kiedy próbował uciec pogoni - naprawdę trudno było wymagać od Polaków więcej w tej sytuacji.

    • @JanKowalski-he3gh
      @JanKowalski-he3gh Місяць тому +9

      Masz rację zrobili swoje, do pełni szczęścia brakowało tylko ataku torpedowego, ale inne niszczyciele Viana próbowały i żaden nie trafił.

    • @Tomasz-dw3iv
      @Tomasz-dw3iv Місяць тому +13

      To dzięki doświadczeniu kmdr. Pławskiego, który zastosował taktykę jakiej nauczył się w czasie pierwszej wojny . Służył wtedy na torpedowcu na morzu Czarnym. I brał udział w walce z niemieckim krążownikiem. Polecam książkę jego autorstwa pt. Fala za falą. Super napisana autobiografia. Dodam tylko ,że " Żeńka " brał udział w tworzeniu polskiej floty od zera. Wyszkolił wielu jej oficerów i marynarzy. Był kawalerzystą, lotnikiem , a na końcu marynarzem. Dowodził Szkołą morską w Modlinie, wkraczał na czele wojsk polskich do Torunia w 1918r. Był komendantem pierwszego portu wojennego w Pucku , to on dowodził pocztę sztandarowym w czasie zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920r. Nadzorował i dowodził pierwszym okrętem podwodnym ORP ŻBIK. Potem dowodził całym dywizjonem okrętów podwodnych. Organizował zakup i transport broni z Francji do Polski tuż przed wybuchem wojny. Niestety nie dopłynęli do Rumunii.

    • @MrMarek41
      @MrMarek41 Місяць тому +5

      Po prawdzie "Bismarck " miał już wtedy mocno ograniczoną zdolność manewrowania, ale sam fakt bycia przez ponad godzinę w zasięgu jego artylerii i uniknięcie wszystkich jego pocisków, to wyczyn sam w sobie. Trzeba dodać, że nie gdyby szczęśliwe dla Anglików trafienie torpedą w stery i zablokowanie jednej śruby, to pomimo tak ogromnej przewagi Anglików ,"Bismarck" By spokojnie uciekł do Brestu .

    • @tubemarcys29
      @tubemarcys29 Місяць тому +3

      @@MrMarek41 Właśnie o to chodzi, dysproporcja i tak była ogromna.

    • @JanKowalski-he3gh
      @JanKowalski-he3gh Місяць тому +3

      @@MrMarek41 Masz rację te uszkodzenie steru było decydujące.
      Co do niszczycieli i pancerników to nie jest takie proste.
      Pancerniki walczyły parę razy z niszczycielami w trakcie II wojny światowej i aż tak łatwo im nie szło.
      Wystarczy spojrzeć na II bitwę w zatoce Sytra czy bitwę koło wyspy Samar.

  • @darekpowroci7590
    @darekpowroci7590 Місяць тому +15

    Brawo za wybór tego tematu. To bardzo potrzebne dziś gdy raczej się minimalizuje osiągnięcia Polaków podczas II Wojny.

  • @user-xc7lc7hy1c
    @user-xc7lc7hy1c Місяць тому +24

    Salwa burtowa ORP Pioruna 132 kg. Salwa burtowa Bismarcka z działa średniego i najcięższego kalibru 8 ton. Szacunek i podziw dla załogi ORP Piorun.

    • @JarekC250
      @JarekC250 Місяць тому +1

      To daje do myślenia.

    • @jerzygondol1480
      @jerzygondol1480 29 днів тому +1

      @@JarekC250 I jest już jakiś efekt tego myślenia? 😉

    • @jacekdarski6745
      @jacekdarski6745 23 дні тому

      To była walka morska dwóch flot morskich narodów: Kriegsmarine i Royal Navy.."Bismarcka" (dumy Niemiec) i zespołu niszczycieli[ HMS"Cossack"- flagowy " Zulu", " Maori", "Sikh"] i ORP "Piorun"]. To los sprawił, że akurat marynarze maleńkiej floty zaistnieli (dzielnością )na chwilę-na kartach historii. Pomimo tego, że dostęp do morza- to było 35?km. Ale zaistnieli.

    • @JanKowalski-he3gh
      @JanKowalski-he3gh 20 днів тому

      Udało się ORP Piorun utrzymywał kontakt ile mógł dał radę, nie został trafiony było ok

    • @1ramyus
      @1ramyus 20 днів тому +1

      @@JanKowalski-he3gh A powinien był wykonać atak torpedowy.

  • @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
    @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365  Місяць тому +28

    Witajcie drodzy widzowie. O starciu Pioruna z Bismarckiem słyszał zapewne każdy z nas. Niemniej nie wszyscy wiedzą jak doszło do tego starcia i jaki dokładnie miało ono przebieg. W dzisiejszym materiale postaram się to Wam w miarę dokładnie przedstawić. Dziękuję Wam również serdecznie za wszelkie formy wsparcia kanału, a także komentarze i lajki. Pozdrawiam serdecznie i życzę przyjemnego oglądania.

    • @JanKowalski-he3gh
      @JanKowalski-he3gh Місяць тому

      PMW miała ogromne znaczenie propagandowe.
      Żałuję że w Polsce został ORP Wicher, że tak późno dostaliśmy starego ORP Dragon, im jednostka wyższej klasy tym bardziej było nas widać.

    • @jedrzejwrotynski9421
      @jedrzejwrotynski9421 Місяць тому +3

      Dziękuję za ten ciekawy materiał. "Doczepiłbym się" do stwierdzenia z 6:10, że w skład flotylli niszczycieli dowodzonej przez RN CPT Viana wchodziły jeszcze cztery jednostki tego typu co ORP Piorun, gdy tymczasem wszystkie one (HHMS Cossack, Maori, Sikh, Zulu) należały do typu "TRIBAL", czyli właściwie "plemiennego", bo brały swe nazwy od wojowniczych plemion z różnych regionów świata w tym walczących z brytyjskim imperium. Tribale były większe od ORP Piorun należącego do typu N (HMS Nerissa). Miały dwukominową sylwetkę i o jedną wieżę (na rufie) z działami kalibru 120 mm więcej (8 wobec 6 dział), choć i to mogło być zmieniane w przebiegu służby niektórych tribali. Imponujące niszczyciele typu tribal były inspiracją dla kierownictwa PMW w latach trzydziestych do zamówienia w Wielkiej Brytanii niszczycieli typu Grom i próby budowy kolejnych w Gdyni, co z kolei przerwał wybuch wojny.

    • @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
      @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365  Місяць тому +1

      Dziękuję za wyłapanie tego przeinaczenia. Chodziło mi nie o typ lecz klasę. Mój błąd ;-)

    • @jedrzejwrotynski9421
      @jedrzejwrotynski9421 Місяць тому +1

      @@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 OK rozumiem. Z klasą i typem trzeba też uważać przy źródłach angielskich, bo angielskie class (klasa) oznacza to, co my zwykle rozumiemy przez typ. Tribal class, to typ tribal 🙂

    • @jedrzejwrotynski9421
      @jedrzejwrotynski9421 Місяць тому +1

      Być może uda się także przypomnieć bitwę pod Ushant, bo w czerwcu będzie okrągła rocznica...?

  • @gumis1020
    @gumis1020 Місяць тому +19

    Dziękuję za budowanie naszej tożsamości narodowej

    • @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
      @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365  Місяць тому +4

      A ja dziękuję za super komentarz i pozdrawiam serdecznie.

    • @jacekdarski6745
      @jacekdarski6745 Місяць тому +2

      O tyle cenne podziękowanie, że lekceważące opinie są popularne/ trendy. A jednak Kraj ( pomimo resursu zaledwie 20 lat Niepodległości) wygenerował elitarne wojska( lotnicy, marynarze, spadochroniarze, strzelcy górscy i czołgiści). Takie wojsko na poziomie ...

    • @1ramyus
      @1ramyus 18 днів тому

      @@jacekdarski6745 To może wytłumacz mi, tak bez żadnej ironii, co elitarnego jest w działaniu Pioruna, który mając unieruchomionego już de facto Bismarcka na widelcu, nie podjął próby ataku torpedowego co trwałoby kilkanaście minut, ale mogło go nawet zatopić, zamiast tego wolał przez godzinę uganiać się wokół niego wiedząc że działami 120 mm nie może wyrządzić mu żadnej krzywdy? Gdyby Lutjens wiedział z góry że Piorun nie przystąpi do ataku torpedowego, zapewne nawet nie otworzyłby do niego ognia, tylko spokojnie zajmowałby się przywracaniem sprawności steru.

  • @zbigniew62
    @zbigniew62 Місяць тому +15

    O tej walce Pioruna wiem od co najmniej 40 lat a nawet dłużej, od kiedy przeczytałem książeczkę serii tygrysek pt. Atakuje was Piorun. Żadne informacje podane na tym filmie nie stanowią dla mnie nowości. Ludzie którzy interesują się marynistyką znają sprawę od bardzo dawna, temat jest im dokładnie znany jednak rzadko się o tym wspomina a Anglicy milczą. Dzięki 47 minut sam na asm Pioruna z Bismackiem flota angielska mogła się odpowiednio przegrupować i przygotować do zatopienia pancernika.

    • @marekklimkiewicz4616
      @marekklimkiewicz4616 Місяць тому

      Polecam lekturę książki Na kursie Bismarck.

    • @1ramyus
      @1ramyus 20 днів тому

      Anglicy nie milczą. Jakie angielskie opracowania na ten temat znasz? Tyle że może nie chcą mówić głośno, że wyposażony w torpedy 533 mm niszczyciel, przez godzinę badział się po oceanie strzelając z dział do Bismarcka na wiwat, zamiast przystąpić do ataku torpedowego, którym mógł zatopić niemiecki okręt.

    • @marekklimkiewicz4616
      @marekklimkiewicz4616 20 днів тому

      @@1ramyus atak torpedowy w sztormie?.

    • @zbigniew62
      @zbigniew62 20 днів тому

      @@1ramyus co znaczy "godzinę badział" to po pierwsze po drugie nie strzelał na wiwat tylko trafiał jednak 120 mm działa nie mogły wiele zrobić pancernikowi. Do ataku torpedowego trzeba odpowiednio manewrować i ustawiać okręt a przypominam że ORP Piorun był pod ostrzałem i uchylał się od salw z dział 380 mm pancernika, po za tym jeżeli dobrze pamiętam atak torpedowy wykonano jednak torpedy nie trafiły. Najważniejsze jednak było to że skupił na sobie uwagę Niemców przez 47 minut co dało czas innym okrętom Royal Nawy na odpowiednie przygotowanie się do ataku i zatopienie Bismarcka. Jeżeli chodzi o opracowania angielskie nie znalazłem ani jednego. Może użyłem złego sformułowania miałem na myśli, że niewiele jest informacji o udziale polskiego okrętu po za wojskowymi w przestrzeni.

    • @1ramyus
      @1ramyus 19 днів тому

      @@zbigniew62 To znaczy tyle, że Piorun nie wykorzystał swojej szansy, na wykonanie skutecznego ataku torpedowego. Jego szansą było skrócenie dystansu, bo działa artylerii głównej Bismarcka nie mogły strzelać na odległość mniejszą niż ca. 3 km, na dodatek nie były w stanie obracać się tak szybko, aby nadążyć za prędkością kątową Pioruna. Tymczasem Bismarck w momencie walki z Piorunem, był już praktycznie unieruchomiony, po zablokowaniu mu steru przez torpedę Swordfisha.

  • @wiedzminka_3536
    @wiedzminka_3536 Місяць тому +4

    Komandor Eugeniusz Pławski pozostawił po sobie bardzo ciekawe wspomnienia. Jak ktoś zainteresowany tematem to jego książka "Fala za falą" spełni oczekiwania. Po akcji Kierownictwo za plecami dowódcy ORP Piorun prowadziło dochodzenie w sprawie ewentualnych błędów. Ostrzegł go o tym komandor Pitułko. Na pytanie jednego z członków komisji o co chodzi Pławski usłyszał, że niech się cieszy, że nie zatopił Bismarcka, gdyż dostał by jego wartość do zwrotu😉

  • @JozefGajos
    @JozefGajos Місяць тому +4

    ✋👊👊👊
    Dziękuję

  • @StanisawSzczepanski-ej3qh
    @StanisawSzczepanski-ej3qh 19 днів тому +1

    Pościg i starcie ORP Pioruna z Pacernikiem Bismark można określić średnio po stronie ORP Pioruna. Pancernik Bismark miał większa siłę ognia. Analityk... Piotr Kowalik.

  • @Johny666EU
    @Johny666EU Місяць тому +4

    swietny material, potrzebujemy tego aby podrzymac nasza historie i tozsamosc ktora w obecnych czasach jak i podczas zaborow byla niszczona.

  • @Adam-ec8gf
    @Adam-ec8gf 25 днів тому +3

    kiedyś dotarłem do informacji ,że Piorun został odwołany przez angielskie dowództwo w czasie walki z Bismarckiem w obawie ,że faktycznie przypadnie Polakom chwała za zatrzymanie pancernika ,dowódca okrętu szykował się do ataku torpedowego na pancernik

    • @1ramyus
      @1ramyus 20 днів тому

      Godzinę szykował się do tego ataku torpedowego będąc w odległości 8 mil od pancernika?

    • @Adam-ec8gf
      @Adam-ec8gf 19 днів тому

      @@1ramyus na taką informację natknąłem się było to co prawda na granicy zasięgu torped ale.... torpedy Mark IX. Głowica torpedy zawierała 340 kg TNT, napęd stanowił silnik Brotherhooda, zasilany sprężonym powietrzem i naftą, o mocy 264 KM. Zapewniał on zasięg 9,6 km przy prędkości 36 węzłów (12,4 km przy 30 węzłach)[33]. Okręt przenosił zapas 8 torped, 8 mil czyli nieca łe 15km wystarczył urwać z 2-3 mile z dystansu

    • @1ramyus
      @1ramyus 19 днів тому

      @@Adam-ec8gf Powiedzmy że musiałby zbliżyć się na odległość 4 mil, celem wykonania skutecznego strzału torpedowego, a pewno i większą biorąc pod uwagę że Bismarck pozbawiony był już wówczas możliwości manewrowania - nie mógł więc wykonywać uników celem uniknięcia trafienia. To oznacza że z odległości 8 mil wyjście na pozycję do strzału, zajęłoby Piorunowi nie więcej niż 4 do 5 minut, powiedzmy 10 - jeśli miałby płynąć z mniejszą prędkością. Dla mnie nie podjęcie tego ataku można wytłumaczyć tylko jednym - niechęcią do podjęcia ryzyka. Kmdr Pławski zadowolił się jedynie "prezentowaniem bandery".

  • @slawomirnapierala1985
    @slawomirnapierala1985 Місяць тому +2

    Bardzo lubię takie opowieści. Przyjemnie się słuchało 🙂👍👍👍👍

  • @tomekmackiewicz710
    @tomekmackiewicz710 29 днів тому +1

    Łeee fajne to było. Sie mi to podobało. Klimatyczne takie.

  • @JanKowalski-he3gh
    @JanKowalski-he3gh Місяць тому +5

    Fajny program.
    ORP Piorun świetnie się spisał.
    Zaznaczył swój udział w pościgu za Bismarckiem, nie odniósł uszkodzeń.
    PR wyszło rewelacyjnie, oczywiście szkoda że nie udało się torped wystrzelić.

    • @marekklimkiewicz4616
      @marekklimkiewicz4616 Місяць тому +1

      Noooo,do ataku torpedowego potrzeba warunków.a ocean był wzburzony.

    • @JanKowalski-he3gh
      @JanKowalski-he3gh Місяць тому +1

      @@marekklimkiewicz4616 Pozostałe niszczyciele Viana próbowały choć żaden nie trafił

    • @marekklimkiewicz4616
      @marekklimkiewicz4616 Місяць тому +1

      Na Piorunie służyli marynarze którzy przeżyli zatopienie Groma.to oni tak żywiołowo reagowali na fakt, że mogą strzelać i to celnie do wroga.zeby to zrozumieć trzeba przeżyć gorycz rozłąki z krajem, śmierć wielu kolegów na Gromie, uganianie się bezsilnym za wrogiem po oceanie.a tu nagle mają go w zasięgu wzroku i mogą do niego strzelać.w pewnym miejscu w Gdyni wisi obraz,który prezentuje artylerzystów z tylnej wieży,podczas załadunku armat.a w tle Bismarck na horyzoncie.i to nie jakaś fantazja,tylko oddanie pędzlem artysty realnej,historycznej sceny.

    • @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
      @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365  Місяць тому +3

      Dziękuję

    • @jacekdarski6745
      @jacekdarski6745 Місяць тому

      ​@@JanKowalski-he3ghW ogóle uwaga " taka sobie". Zespół pięciu niszczycieli kmdra Viana- to flagowy " Cossac",+ " Sikh ", " Maori", " Zulu" i" Piorun" . Nazwy to nawiązanie do najdzielniejszych z dzielnych wojownikow " Kozak"," Sikh","Maorys","Zulus" i "Piorun" zjaw. atmosferyczne . I były dzielne- ale do pojedynku miał szczęście nasz.

  • @sawomirdoraczynski9685
    @sawomirdoraczynski9685 Місяць тому +2

    Dziękuję!

  • @malwinasralwina
    @malwinasralwina Місяць тому +2

    Niektóre źródła podają że Bismarck sam zdradził swoje położenie wysyłając wiadomość do dowódctwa . Akcja z omyłkowym rozpoznaniem okretów angielskich oraz informacją że Bismark płynie z silną eskortą nie była mi znana . Dlatego warto słuchać informacji z kilku źródeł. Dziekuję za dogłębną relację pozdrawiam

  • @barbarawitos100
    @barbarawitos100 Місяць тому +3

    nie mam słów,straszliwie ciekawy film

  • @SzybkiTEST
    @SzybkiTEST Місяць тому +3

    Dziękuję

  • @martabant153
    @martabant153 Місяць тому +4

    Jak zawsze KOZAK 😊

    • @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
      @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365  Місяць тому +1

      Dziękuję

    • @marekklimkiewicz4616
      @marekklimkiewicz4616 Місяць тому +1

      Jaki kozak.trzeba zrozumieć,co czuł marynarz polski,gdy nagle odkrywa obecność ogromnego okrętu w niemal bezpośredniej bliskości.decyzja o otwarciu ognia to odreagowanie traumy i nienawiści do wroga.

  • @paulkellerman2603
    @paulkellerman2603 Місяць тому +4

    Mat Dolecki zameldował na widok Bismarcka: „Ależ to stodoła!".

    • @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
      @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365  Місяць тому +1

      Był to całkowicie nieregulaminowy okrzyk. Niemniej emocje na widok Bismarcka wzięły górę nad regulaminem.

  • @kkierczak
    @kkierczak Місяць тому +1

    Dobra robota ! Super opowiedziane !

  • @roberts1938
    @roberts1938 Місяць тому +2

    Czy czasem ten krążownik i kontrtorpedowce, które według lotniczego rozpoznania miały towarzyszyć Bismarckowi, to nie były omyłkowo zidentyfikowane własne okręty Royal Navy (Sheffield jako krążownik i reszta razem z Piorunem)?
    Audycja bardzo ciekawa.
    Mapki doskonale wyjaśniają sytuację, uatrakcyjniając przekaz i czyniąc go bardziej dokładnym.
    Taki pojedynek był niezwykle trudny dla artylerzystów polskich, biorąc pod uwagę pogodę, liczne manewry unikowe dokonywane na dużej szybkości. Co innego ta niemiecka "stodoła", która niewątpliwie była stabilniejsza na wodzie i dysponowała większym kalibrem dział a pewnie i ich radary i przyrządy dalej sięgały, niż Pioruna.

    • @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
      @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365  Місяць тому +1

      Dziękuję.

    • @robertsikora8449
      @robertsikora8449 Місяць тому

      Niemożliwość utrzymania stałego kursu przez Bismarcka działała na niekorzyść Niemców, kalkulatory artyleryjskie miały problem z wyliczeniem prawidłowych danych do celnego strzelania, co pokazała ostatnia walka Niemca.

  • @krzysztofbaszkowski
    @krzysztofbaszkowski Місяць тому +4

    Dziękuję za materiał, łapka w ciemno . Wiem że się nie zawiodę !!!😀😀😀

  • @mirosawapinski2151
    @mirosawapinski2151 Місяць тому

    Znalazł się następny odkrywca historyjiiiii👍

  • @lukaszblij9831
    @lukaszblij9831 Місяць тому +2

    Ekstra

  • @Pelcer-ml2ul
    @Pelcer-ml2ul Місяць тому +2

    No...
    Taki Harcownik z Niego 🤞

  • @michasd3148
    @michasd3148 Місяць тому +2

    Spóźniłem się... Ale zaraz to naprawię 😉

  • @cwojtek1
    @cwojtek1 Місяць тому +4

    świetny materiał. Jakby Bismark raz trafił to nie było by komu opowiadać :D

    • @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
      @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365  Місяць тому +2

      Zapewne tak by było... Załoga Pioruna miała dużo szczęścia.

    • @JanKowalski-he3gh
      @JanKowalski-he3gh Місяць тому +1

      ​@@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365Vitorio Veneto trafił jednym pociskiem 381mm jeden z brytyjskich niszczycieli na Morzu Śródziemnym (teraz musiałbym poszukać).
      Dużo zależy od szczęśliwego trafu, jak zawsze.

    • @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
      @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365  Місяць тому +2

      Czy to było podczas bitwy u Przylądka Spartivento?

    • @JanKowalski-he3gh
      @JanKowalski-he3gh Місяць тому

      @@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 Vitorio Veneto atakował konwój, tam były same lekkie jednostki, muszę trochę poszperać

    • @JanKowalski-he3gh
      @JanKowalski-he3gh Місяць тому +1

      @@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 II Bitwa w Zatoce Sytra.
      To był Littorio jednak sorki, niszczyciel HMS Havock oberwał jednym pociskiem 381mm.

  • @jurekn4712
    @jurekn4712 Місяць тому +1

    Jeśli komuś wpadnie w ręce książka Wielkie dni małej floty- to 👍

  • @pawepablo7477
    @pawepablo7477 Місяць тому +2

    Witam serdecznie wszystkich, ktoś kojarzy książkę na podstawie tej historii była opisana. Pozdrawiam serdecznie wszystkich 😊😊

    • @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
      @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365  Місяць тому +1

      Witam. to "Wielkie dni małej floty" Jerzego Pertka oraz "Atakuje was Piorun" Zbigniewa Damskiego.

    • @pawepablo7477
      @pawepablo7477 Місяць тому +1

      Dziękuję bardzo ✌️✌️✌️

    • @wiedzminka_3536
      @wiedzminka_3536 Місяць тому +1

      Polecam wspomnienia komandora Eugeniusza Pławskiego "Fala za falą" Czyta się ją bardzo dobrze. Autor opisuje całą swoją służbę w mundurze w tym w Polskiej Marynarce Wojennej od jej powstania do demobilizacji. Jest też opisana akcja pościgu za Bismarckiem.

  • @user-yy2tz9bz4l
    @user-yy2tz9bz4l Місяць тому +1

    Szkoda .... że zabrakło paliwa ... komandor Sławski rozważał decyzję ataku torpedowego .. choć bardzo ryzykowna , utrata kontaktu z maori , zulu i sikh - reszta dywizjonu wiazała się z ryzykiem 💥💪

    • @Amrod97
      @Amrod97 Місяць тому +1

      Akurat padł rozkaz salw torpedowych. Pomimo niskich szans na trafienie wszyscy poza Orłem je wystrzelili. Pławski stwierdził, że szkoda marnować torpedy. Miał później przez to problemy.

    • @waldekkaszubski2149
      @waldekkaszubski2149 Місяць тому +2

      Dowódcą ORP PIORUN był kmdr Eugeniusz Pławski …

  • @marekzieterski9514
    @marekzieterski9514 Місяць тому

    a czemu nieznane?Może Ty i inni o tym nie wiedzieli.Dla mnie ten fakt jest znany jak tylko zacząłem czytać książki.

  • @Sonia2222
    @Sonia2222 Місяць тому +3

    👍👍

  • @rafamucha4071
    @rafamucha4071 Місяць тому +1

    👍👏

  • @krzysiekpolak1329
    @krzysiekpolak1329 Місяць тому +1

    ów pancernik miał uszkodzony ster i kręcił się w kółko a nie umykał

    • @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
      @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365  Місяць тому

      Bismarck przez niemal cały dzień 26 maja 1941 roku umykał przed brytyjskimi siłami. Jego stery zostały uszkodzone dopiero po godzinie 21.00, a więc pod koniec doby i wtedy faktycznie mimowolnie się zatrzymał.

    • @1ramyus
      @1ramyus 20 днів тому

      @@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 O 21, czyli o 23 gdy zaatakował go Piorun, był już pozbawioną możliwości manewru tarczą strzelniczą dla torped, którego to faktu nawet nie próbował wykorzystać Piorun. W trakcie ataku Pioruna, Bismarck był już w stanie tylko kręcić się w kółko.

  • @user-ue1in7mh1e
    @user-ue1in7mh1e Місяць тому +2

    Czemu Piorun nie użył wyrzutni torpedowych ? - klasyka w pojedynkach niszczycieli z cięższymi jednostkami..

    • @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
      @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365  Місяць тому +1

      Był za daleko aby wykonać atak torpedowy. Na zbliżenie się nie pozwalała ciężka artyleria Bismarcka.

    • @jerzygondol1480
      @jerzygondol1480 29 днів тому

      W sztormowych warunkach szansa na trafienie torpedą jest praktycznie zerowa. Inna sprawa, że wysokie fale nie pozwalały też Bismarckowi na celny ogień, a zadaniem Pioruna było tylko utrzymywanie kontaktu z pancernikiem. Nie wiem czy w historii II wojny światowej był chociaż jeden przypadek poważnego uszkodzenia pancernika czy ciężkiego krążownika przez pojedynczy niszczyciel.

    • @1ramyus
      @1ramyus 20 днів тому

      @@jerzygondol1480 Dlaczego "praktycznie zerowa", skoro zaledwie chwilę wcześniej Bismarcka trafiły torpedy Swordfishy blokując mu ster?

    • @jerzygondol1480
      @jerzygondol1480 20 днів тому

      @@1ramyus Ponieważ Swordfish to (wbrew nazwie) samolot a nie okręt i wysokie fale nie przeszkadzają mu w namierzeniu celu.

    • @1ramyus
      @1ramyus 19 днів тому

      @@jerzygondol1480 Radarom Pioruna też nie.

  • @adamtutaj1220
    @adamtutaj1220 Місяць тому

    Przeszło do historii chyba nie do legendy?

  • @jerzygondol1480
    @jerzygondol1480 Місяць тому +1

    Tak nawiasem, to gdyby zamiast Bismarcka i Tirpitza Niemcy zbudowali jeszcze kilkadziesiąt U-botów, to mogliby wygrać bitwę o Atlantyk. Ale Adolf, jak większość socjalistów, potrzebował wielkich budowli.

    • @lukaszraczek4476
      @lukaszraczek4476 Місяць тому +1

      na pewno by nie wygrali, nawet dodatkowe 100 ubotów niczego by nie zmieniło.

    • @jerzygondol1480
      @jerzygondol1480 29 днів тому +1

      @@lukaszraczek4476 Niemcy nie miały szans na wygranie całej wojny po zaatakowaniu Związku Sowieckiego. Ale zatapiając dwa razy więcej transportowców opóźniłyby ostateczne zwycięstwo na froncie zachodnim. Inna sprawa, że zdając sobie sprawę z małych szans na dotarcie konwoju do celu być może alianci zaprzestaliby wspomagania Sowietów przynajmniej do czasu gdy opracowali skuteczny sposób na walkę z u-botami (czyli do 1943 r.).

  • @piotrzawierucha6021
    @piotrzawierucha6021 Місяць тому

    muzykę dałeś jakbyś horror robił

  • @KorNick781
    @KorNick781 Місяць тому +3

    Milimetrów nie milimetry przy podawaniu kalibru dział .. 380 milimetrów , nie 380 milimetry .

    • @robertsikora8449
      @robertsikora8449 Місяць тому

      38 cm, taki kaliber podawali Niemcy.

    • @KorNick781
      @KorNick781 Місяць тому

      @@robertsikora8449 Owszem Niemcy przy podawaniu kalibru działa posługiwali się miarą w centymetrach . Na filmie narrator ma jednak prawo podać kaliber w milimetrach :)

    • @jerzygondol1480
      @jerzygondol1480 29 днів тому

      @@robertsikora8449 Wtedy konsekwentnie należałoby mówić "38 centymetry" zamiast "38 centymetrów". 😁

  • @Pepe-cg9mb
    @Pepe-cg9mb 29 днів тому

    Ja uważam ze spokojnie Piorun rozwalił by Bismarka gdyby przy wodowaniu pękło Patykiem Pisane.

  • @WaldekXX
    @WaldekXX Місяць тому +1

    Tytuł typowo propagandowy . Jak niszczyciel mniejszy 26 krotnie od pancernika uzbrojony w pociski 22 kilogramowe wobec 780 kilogramowych pancernika może go ścigać? Dysproporcja sił większa niż u boksera wagi papierowej wobec boksera wagi cieżkiej

    • @marekklimkiewicz4616
      @marekklimkiewicz4616 Місяць тому +3

      Poczytaj o tym co nieco to zrozumiesz...

    • @jerzkos1301
      @jerzkos1301 Місяць тому +1

      Tak, jak wataha wilków może rzucić się na żubra?

    • @marekklimkiewicz4616
      @marekklimkiewicz4616 Місяць тому +2

      @@jerzkos1301 człowieku,one miały go zlokalizować i trwać w dystansie, wciąż podając jego pozycję.

    • @marekklimkiewicz4616
      @marekklimkiewicz4616 Місяць тому

      Walorem niszczyciela jest jego manewrowość, która pozwala do pewnego momentu unikać nakrycia pociskami.gdy dochodzi do obramowania,musi odejść by uniknąć trafienia.i tak postąpił Sławski...

    • @jerzkos1301
      @jerzkos1301 Місяць тому +1

      @@marekklimkiewicz4616 Dzięki za uznanie, że jestem człowiekiem 🤣
      To była pierwsza część rozkazów. Zlokalizować i podawać pozycję. Piorun miał tutaj trochę pecha i trochę szczęścia, bo znalazł się niespodziewanie w zasięgu dział Bismarcka i... swoich. Dowódca wydał komendę "trzy salwy na cześć Polski". Wykonano. Ze względu na porę oraz stan pogody, Piorun utrzymywał niedaleki dystans, do czasu nadejścia flotylii, a ta otrzymała rozkaz wykonania ataku torpedowego półdywizjonami. Jako że Piorun został do flotylii Viana dokooptowany niejako z marszu, nie ćwiczył z nią przedtem, nasze dowództwo okrętu nie miało danych odnośnie stosowania taktyki podczas ataku torpedowego i nie chcąc wprowadzać zamieszania, postanowiło usunąć się, dając pole Brytyjczykom. Resztę znamy, a reszta, to paliwo...

  • @user-cf5ew4kx8h
    @user-cf5ew4kx8h Місяць тому +2

    Świetny materiał.

  • @raulkramarski2082
    @raulkramarski2082 Місяць тому +2

    Super materiał

  • @Marcin_Kostrzewa
    @Marcin_Kostrzewa Місяць тому +1

    Lecimy z kolejnym odcinkiem

  • @userkrys
    @userkrys Місяць тому

    Co to te kontrtorpedowce?

    • @wojciechchmura5031
      @wojciechchmura5031 Місяць тому +1

      Niszczyciele były tak nazywane

    • @robertsikora8449
      @robertsikora8449 Місяць тому +1

      Kalka z francuskiego: contre-torpilleur (tu Francuzi mieli na myśli duże niszczyciele powyżej dwóch tysięcy ton standard, zgodnie z francuską terminologią Polska posiadała tylko torpilleurs d'escadre, czyli torpedowce eskadrowe). Anglicy używali nazwy torpedo boat destroyer (w skrócie destroyer), Niemcy Zerstorer. Terminologia w poszczególnych flotach różni się.

  • @norbertwaega5551
    @norbertwaega5551 Місяць тому +1

    No to tak jak by chciałby ruski zatrzymać tygrysa z pepeszki !

    • @darekpowroci7590
      @darekpowroci7590 Місяць тому +3

      Nie z pepeszy a z mosina. Jest o tym komiks :)

  • @adrianasicki2953
    @adrianasicki2953 27 днів тому +1

    Dziękuję!