To kawałek historii kolejnictwa i dobrze że jeszcze pasjonaci. Mieszkam blisko Skansenu w Chabówce. Wyjeżdżając pociąg retro robi niesamowite wrażenie na wszystkich. Ludzie ustawiają się w załóż trasy przejazdu i robią zdjęcia. Pracowałem w hali napraw i dziwi mnie że sieć trakcyjna znajduje się w hali ze względu częstych wypadków. A co do pantografów ślizgacze są wykonane z wysokiej jakości miedzi i pokryte smarem grafitowym by poprowadzi styk szczególnie przy niskich temperaturach Pozdrawiam.
Obejrzałem z uwagą cały odcinek. Kolejna kolejowa perełka. Przedstawienie WKD od kuchni robi wrażenie, w szczególności przejście od historycznego taboru aż do współczesności.
Wspaniały Odcinek o kolei dojazdowej, jej historia i teraźniejszość. Ogląda się jak Wołoszańśkiego tylko inna tematyka :) Dziękujemy za włożoną pracę przy tworzeniu filmów.
Świetny odcinek. Nic nie cieszy tak bardzo jak godzinna produkcja Pana Kuleckiego :) Chciałbym jeszcze dodać do pańskiego materiału, że możemy zauważyć jak bardzo na przestrzeni lat zmieniają się kwestie bezpieczeństwa. Kto by dzisiaj pomyślał, że kabina maszynisty może być dostępna w tak łatwy sposób, jak np. W EN80... Dzisiaj maszynista jest hermetycznie zamknięty w klimatyzowanej przestrzeni, a kontakt z ludźmi odbywa się jedynie za pomocą łączności radiowej.
Dziękuję za piękny komentarz. To prawda: dziś maszynista jest fizycznie odcięty od przestrzeni pasażerskiej. A w starych EN57 w WWK to ma takie rygle, jak w sejfie :) .
Rewelacja, to sie lepiej ogląda niz film w kinie , ja tylko poproszę jeszcze o cała trasę ( film z calej trasy z kabiny )Warszawa - Grodzisk na pokladzie jednego z nowych pojazdow taboru WKD.
ehh, akurat robię prezentację do szkoły o instrukcji ir-5. Jak to dobrze, że mam podzielną uwagę, oglądanie kuleckiego podczas nauki to najlepsza rzecz na świecie :)
,, Kuba tu Kuba" znasz ten tekst. Panie szacun za odcinek i Kubuś....ja wolę jak zrobisz odcinek raz na miesiąc ale taki jak ten! ,niż co tydzień robić materiał a to jest mocno czasochłonne!!! Brawo stary dobry Kulecki wrócił!!!
Bardzo ciekawe,nigdy przedtem nie dowiedziałem się aż tyle o WKD,ale przede wszystkim nigdy nie widziałem hali,a zawsze mnie ciekawiło co tam się dzieje,jak tam wszystko to wygląda.Niesamowite,no i jeszcze te zabytkowe eksponaty.
Super film. Mieszkam 4 kilometry od Grodziska i między innymi od WKD zaczęła się moja przygoda z koleją. Nie raz jechałem EN94 jak i tymi nowszymi jednostkami. Pozdrawiam
Wychowałem się dojeżdżając WKD do szkoły ze stacji Kazimierówka najpierw do Podkowy Leśnej później do Warszawy. Od paru lat tylko sporadycznie zaglądam w tamte okolice i przejazd kolejką WKD jest zawsze miłym przeżyciem. Pamiętam jak w Podkowie Leśnej świeżo wyremontowany EN 80 z okazji jakiejś weekendowej imprezy był uruchomiony i przewoził pasażerów ze stacji Podkowa Leśna Główna na bocznicę przy tej stacji i z powrotem, dzisiaj już to nie jest możliwe przez zmianę napięcia. EN94 też miały swój charakter, nimi jeździłem chyba najwięcej, choć czasem wracając ze szkoły specjalnie czekałem dłużej, do 15:05 by przejechać się EN95 który zwykle jeździł o tej porze, nazywaliśmy go "Grucha" ze względu na kształt od frontu. Jak pojawiły się EN97 miały ksywę "Pokemon", później EN100 tak jak mówiłeś "Predator". WKD zawsze było bardzo punktualne w porównaniu z innymi środkami komunikacji, co również warto dodać mówiąc o ich walce o pasażerów. Bardzo się cieszę że mogę zobaczyć film który niesie tyle wspomnień, dziękuję!
Ile ja się najeździłem w młodości EN-ami 94. Pamiętam te harmonijkowe drzwi przez które hulał niesamowicie wiatr i siedzenia ze skaju były, a nie plastikowe. No i oczywiście konduktorzy sprzedający bilety.
Znam te okolice bardzo dobrze. Kiedyś pomieszkiwałem u znajomego w Milanówku niedaleko przystanku Grudów. Wtedy bardzo często korzystałem z WKD.
5 років тому+5
Warto dodać, że EN95 to pociąg w jakimś sensie przełomowy dla polskiego przemysłu - pierwszy EZT po ED73, a tym samym pierwszy przedstawiciel drugiej generacji tego typu składów. EKD/WKD była w czymś pierwsza dwa razy w swojej historii 🙂
Jakimś szczególnym fanem kolei nie jestem, ale uwielbiam Twoje materiały. I fajnie opowiadasz. Wincyj! Zwłaszcza materiałów z wnętrz lokomotyw zwłaszcza spalinowych :)
Na WKD nawet kontrolerzy biletów są inni. Raz skończył mi się bilet miesięczny i zapomniałem kupić następny. Akurat dzień po skończeniu się terminu biletu była kontrola, pokazałem całkowicie nieświadomie ten przeterminowany i kontroler powiedział, że bilet nieważny. Powiedziałem -trudno - moja wina, zagapiłem się, poproszę karę, Na to kontroler powiedział, abym się nie przejmował i jechał dalej, ale abym jeszcze tego samego dnia kupił koniecznie następny bilet, bo jutro już tego nie darują. Wygląda na to, że mają dyspozycję, aby nie łapać stałych klientów (czyli z miesięcznym), którzy mają 1 dniową obsuwę.
Kiedyś wracałem z Warszawy do Milanówka i musiałem skasować bilet w Opaczy, ponieważ tam się kończy strefa na której można jeździć z kartą miejską którą miałem. Usiadłem na fotelu i przysnąłem, zupełnie nie zauważyłem że kolejka już jedzie, obudził mnie kontroler biletów jakoś w Regułach i zobaczywszy, że śpię z nieskasowanym biletem w ręce po prostu go skasował za mnie i pozwolił jechać dalej. Musiałem wyglądać na zmęczonego :D
Mi się raz przysnęło między śródmieściem a ochotą, obudziłam się, próbuję kasować, akurat była już kontrola, no i niestety, mandacik bo próbuję kasować bilety podczas sprawdzania, odwoływanie się nic nie dało :p no i zapłaciłam mandat, a po paru miesiącach przyszło mi pocztą wezwanie do zapłaty 0,00zł. Trochę zestresowana, a trochę rozśmieszona poszłam do biura WKD na Radońskiej, przedstawiłam sytuację i tam panie powiedziały mi, że skoro zapłaciłam to mam to zignorować i wszystko jest w porządku. I tak było, ale do dzisiaj mnie to wezwanie śmieszy
Dziś rano był przymrozek, uwielbiam patrzeć jak iskrzy między odbierakiem a trakcją. Niestety tylko przez chwilę gdy wyjeżdża z peronu na główny szlak gdzie lód jest już wytarty. Ale kiedyś miałem taką podróż do Zakopanego gdzie iskrzyło od Krakowa prawie przez cały czas.
To jest piękny widok. Co ma dwa kije, jeździ z obydwoma w górze: pierwszy zbiera szadź, drugi pobiera prąd. Zwłaszcza w porannej szarówce ładnie to wygląda.
8:20 adolf :) btw, widzę, że Twoje nazwisko coraz częściej otwiera drzwi, które na codzień są zamknięte dla ludzi nie będących "w branży" i to mnie osobiście cieszy. Ludzie mogą zobaczyć kolej od drugiej strony. Tak trzymaj 👍
A już chciałem pisać zażalenie, że coś za szybko te "20 min" zleciało🙂. Jak zwykle wspaniale przygotowany materiał. Fajnie, że mamy taki kolejowy odpowiednik Sensacji XX wieku😉. Mam nadzieję, że będzie kiedyś odcinek o EP09.
Skończyłem oglądać wszystkie 81 odcinków. Ostatni raz zrobiłem cos z takiego z żoną, jak pojawił się II sezon HoC. Tak czy owak, jestem na bieżąco, subskrypcja włączona, dzwonek kliknięty. Czekam na KOLEJny odcinek, zwarty i gotowy !
Jak zwykle mega odcinek. Ale cały czas czekam na odcinek Twojej drugiej pasji w postaci lotnictwa. Jak ktoś nie słyszał startującego MD-11 to nie wie, że żyje. Może temat zaczniesz od tematu dostarczania koleją paliwa na lotnisko.
Odcinek bardzo ciekawy :) Ale jest jedna drobniuteńka nieścisłość. WKD/EKD nie były pierwszymi normalnotorowymi kolejami elektrycznymi w Polsce. Pierwszy był odcinek 3km Wąbrzeźno Główne - Wąbrzeźno Miasto zelektryfikowany w 1898r. Na początku funkcjonowały jako Wąbrzeska Kolej Powiatowa, później "wcielone" do PKP. W rozkładzie była to linia nr 264. Obecnie w miejscu starego torowiska jest ścieżka rowerowa, a przy dworcu Miasto, znajduje się "instalacja pamiątkowa" z tablicą i fragmentem szyn.
Świetny film, zawsze chciałem zobaczyć WKD szczególnie ciekawiły mnie składy z EN94 , jechałem tylko parę razy, niestety mieszkam z innej strony stolicy.
Aż żałuję że nie mam okazji często korzystać w WKD. Mieszkam po wschodniej stronie Wisły więc bliska mi jest Kolej Mazowiecka. Tu sugestia na odcinek bo ostatnio KM ma świetny tabor odnowionych, wygodnych, jasnych i przejrzystych EN57 (pamiętałem że wspominał pan o nich w którymś odcinku). Wiedza o tym że trakcja wije się niczym wąż żeby odbiorniki prądu zużywały się równomiernie rozwaliła mi mózg, dziękuję. Pozdrawiam
W Grodzisku znajduje się też chyba wagon tramwajowy K, podarowany WKD przez Tramwaje Warszawskie? Część takich wagonów jeździła na WKD po wojnie przez pewien czas, w zamian WKD remontowała te wagony.
Bardzo fajny odcinek. Co jakiś czas robimy sobie wycieczki rodzinne WKD do Grodziska Mazowieckiego. Obiad w knajpie na stacji, wizyta w muzeum i powrót. I choć knajpa już nie ta sama, to wycieczka WKD nadal cieszy. Myślę, że jeśli ktoś by mnie zapytał czy przeprowadził bym się za pracą to tak, ale wyłącznie jeśli w grę wchodzi Grodzisk Mazowiecki i praca w zajezdni WKD. 😄
Jerzy Jabłoński - dziękuję. Polecam środy lub niedziele, kiedy to w Grodzisku jest otwarta Izba Tradycji. Tuż przy stacji. Warto odwiedzić, bo nazwa nie wyjaśnia, że jest to pełnokrwiste muzeum EKD / WKD.
@@PokoleizKuleckim musi Pan wiedzieć, że takie filmy to nie jest tylko przedstawienie suchych faktów, to jest otwieranie świata niedostępnego zwykłym śmiertelnikom, świata który nas fascynuje i jednocześnie przyciąga a pańska praca pozwala milionom ludzi na całym świecie zobaczyć to czego nie da się zobaczyć patrząc na peronie Warszawa Gdańska w stronę torów. Pisze milionom ponieważ zasięg youtube jest globalny. Zrobił Pan coś wyjątkowego co się nie zdarza zbyt często za co szczerze w imineniu tych wszystkich ludzi przed ekranami DZIEKUJĘ !!!
Świetny film. Ogładałem go z wielkim zainteresowaniem . Mieszkam na południu polski i w warszawie jestem raz na ruski rok ale to co pan , panie Jakubie pokazujesz w tych filmach, pokazuje naszą stolicę w zupełnie w nowym świetle. Te filmy są świetne. Czy zrobi pan kiedyś materiał o warszawskim metrze?
Panie Jakubie! Super odcinek, super temat. Z racji historii, takiej a nie innej, miejsca zamieszkania mej rodziny temat EKD - WKD jest mi bliski. Z moich dziecinnych lat (1960-1968) pamiętam kolejkę EKD jeżdżącą w Milanówku ulicami Grudowską i Warszawską, do i z kierunku stacji Milanówek EKD i Milanówek PKP leżących jedna obok drugiej. Dziś gdy patrzę na szerokość ulicy Grudowskiej niezmienioną do dnia obecnego od tamtych czasów, zwłaszcza jej szerokość przy skrzyżowaniu wspomnianych ulic wydaje się niemożliwym, by pociągi EKD mogły kiedyś tamtędy wyjeżdżać z dość wąskiej Grudowskiej ze skrętem. W domach przy skrzyżowaniu, podczas takiego przejazdu musiały dzwonić wtedy wszystkie szklanki, garnki i szyby w oknach, a jednak ludzie jakoś to znosili. Starczyło "drobne" 50 lat i diametralnie zmieniły się oczekiwania i potrzeby ludzi. Cóż..., tak zmienia się nasz świat... Wielkie dzięki za tę migawkę wózka napędowego z osłoną przekładni napędu. Czy dobrze kojarzę (dwa czerwone korki na przekładni), że przekładnia jest typu mokrego? Pański filmik o WKD skłonił mnie, by mimo moich dysfunkcji ruchowych wybrać się choć na krótką przejażdżkę najnowszym składem WKD, zobaczyć na własne oczy jak to wygląda. Sprawa dla mnie dość prosta, bo mam blisko, tylko muszę sobie to jakoś zaplanować. Wszystkich zachęcam do odwiedzenia muzeum WKD w Grodzisku Mazowieckim, do którego z Wawki można przyjechać, a jakże, kolejką WKD. W wydarzeniach "Noc Muzeów" Muzeum WKD też bierze zwykle czynny udział, ale często "Noc" w WKD zaczyna się dość wcześnie (ok13.00-14.00-ta) co dla dzieciaków jest dużym plusem. (Info zawsze w necie.)
Bardzo dziękuję za piękne wspomnienia. Nie wiem dokładnie, jak smarowana jest przekładnia: czy smarem stałym, czy jest kąpiel olejowa; musiałbym się dowiedzieć. Rzeczywiście, łuki na miejskich odcinkach Milanówka i Grodziska były ekstremalne... i tamten tabor dawał sobie z tym radę. WKD jest bardzo dostępna - a niska podłoga w wagonach dobrze zaaranżowana. Pozdrawiam serdecznie!
@@PokoleizKuleckim Dzięki za info. Smar stały wydawał mi się mniej prawdopodobny, ale przecież tak smaruje się przeguby napędowe w samochodach z przednim napędem. Poszukam sobie w necie info na ten temat. Jeśli znajdę dam znać. pzdr
@@PokoleizKuleckim He, he..., a to mi nie przyszło do głowy, choć to przecie prosta i skuteczna metoda. Ja w W-bgu 1300 w mieszkach z przodu robiłem mieszankę smaru grafitowego z małym dodatkiem oleju, co zdecydowanie poprawiało efekt smarowania. Chodziło o to by smar był nieco rzadszy, ale nie w takim stopniu co olej, który przy niskim napełnieniu lubi spływać do dołu (grawitacja). W moim dzisiejszym samochodziku 4x4 mam dwa mosty stąd pomysł przegubów tylko na przód. Ech..., te szablony myślenia czasem ułatwiają życie, czasem je komplikują. :-)
@@heliodorbard - z drugiej strony to producenci potrafią naprawdę od nowa koło wynaleźć... ileż to zaskakujących rozwiązań konstrukcyjnych można czasem spotkać. Profesor Chris ładnie niektóre opisuje.
Witam kolegę Kulickiego. WKD to nic innego jak Tramwaj podmiejski. Chyba jedyny już w Polsce . Bo miasto obok Warszawy o swoich podmiejskich tramwajach zapomniał . Ale nie ważne . Nie mówmy o tym mieście . EN80 to nic innego jak Tramwaj Zagłębia Dąbrowskiego. Też należący do tej samej szkółki przedwojennej co EKD . WKD jest wspaniałym przekładem dobrego zarządzania spółka przez jej władze . Kibicuje im bardzo aby się nadal rozwijali . Może kiedyś dojadą chodzby do Nadarzyna . Bo też pamientam twój odcinek poświęcony tematowi o rozwoju przedwojennego tej kolejki . Jak jestem w Warszawie u cioci potrawie cały dzień spędzić na WKD . A tak na marginesie czy twoje Olsztyńskie tramwaje nie.przypominaja WKD. Pozdrawiam serdecznie z Pragi . Bartek
Coś w tym jest - stare zagłębiowskie tramwaje miały trochę podobieństw do WKD. Olsztyński jest typowo miejski, natomiast łódzkie tramwaje mają trochę tego podmiejskiego klimatu, choć te prawdziwe podmiejskie tramwaje zdają się być w odwrocie. Potwierdzam, WKD jest świetnie zarządzana.
@@PokoleizKuleckim a nie można pomarzyć. O tramwaju do Lidzbarka . Przecież Niemcy udowodniają że są takie nowe sieci tramwajowej podmiejskie .Praga myśli o Tramwaju do Klana aby pomóc Autobus i kolejki bo już sobie rady nie dają . Jak jest dobra taryfa i dobry tabor to lubię autka zostawiam u pojadą koleją czy tramwajem do pracy . W Pradze jest taki pomysł aby właściciela aut co zostawiał auta na parkingu i kupują Bllet roczny na komunikację . Zapraszać ich na piwko . O tak walka ze smogiem po Czesku . Pozdrawiam
Pierwowzór EN94 zwanym akwarium doskonale pamiętam z grodziskiej zajezdni w latach 90-tych. EZT stał tam na bocznicy i niszczał, ostatecznie został rozebrany. Zawsze mnie zastanawiało co to za jakaś dziwna kolej tam stoi przypominająca tramwaj.
Miałem okazje podróżować każdym pociągiem WKD. Od Anglików jako dzieciak jeszcze, po Szwajcara. W tym ostatnim Nobel dla twórców układu siedzeń względem okien się należy jak nie wiem co, normalnie :D :D :D
@@PokoleizKuleckim To może okna są źle rozplanowane, albo żeby pasażer jak najmniej zobaczył widoków za nimi. A nie sa takie złe żeby się ich wstydzić :D
Nie ma to jak godzinny materiał na pierwsze w karierze L4 :D Specyfika taboru WKD pokazuje, że da się stworzyć coś pośredniego między tramwajem, a klasycznym pociągiem (pełnowymiarowym - o klasycznej skrajni). Swoją drogą podobnie jak w przypadku LHS utrzymanie taboru przez WKD stoi na podobnym - wysokim poziomie :) 4:05 - Te wióry generują nie tylko rany cięte ale także ze względu na swoją charakterystykę także rany szarpane :/ 12:50 - To w sumie kolejne potwierdzenie tego jak blisko pojazdy EKD z założenia były substytutem dla tramwajów na dystansie większym niż centrum miasta :) 24:40 - U nas te czujniki prędkości to Tachometry :D W nowoczesnych pojazdach sygnał z nich trafia do rejestratora TELOC (2000 lub 3000) firmy Hasler, który znajduje się najczęściej w szafie systemu ETCS (lub osobnej szafie jeżeli pojazd nie jest wyposażony w urządzenia tego systemu) :) 40:50 - Małą ciekawostka - gdy te pojazdy kursowały jeszcze pod napięciem 600V wykorzystywane były obydwa pantografy, po przełączeniu napięcia na 3kV w użytku jest tylko pantograf "najazdowy" (pierwszy względem kierunku jazdy), a zasilanie drugiego członu odbywa się poprzez sprzęg wysokiego napięcia :D Świetny materiał Jakubie ! :D
Ta linia jest wykorzystywana tylko przez składy pasażerskie. Czy ktoś kiedyś widział na tej linii coś innego niż osobowy? Pytam z ciekawości. Materiał pierwsza klasa!
@@PokoleizKuleckim podczas remontu, można było widzieć SM42 z dluuuuuuugim składem węglarek z podsypką, ponoć kiedyś był ruch towarowy do podkowy leśnej głównej, dlatego jest to pełna stacja z torami odstawczymi, oraz podobno był prowadzony „żeberkiem” łączącym stację Komorów oraz stację Pruszków
Ponad godzina świetnie spędzonego czasu ;)
Dziękuję :) .
Dokładnie tak super odcinek. Przypomniał mi czasy wojska i jazdy kanciakami.Pozdrawiam autora.
Rewelacyjny odcinek. SUPER!
Ekstra odcinek.
To kawałek historii kolejnictwa i dobrze że jeszcze pasjonaci. Mieszkam blisko Skansenu w Chabówce. Wyjeżdżając pociąg retro robi niesamowite wrażenie na wszystkich. Ludzie ustawiają się w załóż trasy przejazdu i robią zdjęcia. Pracowałem w hali napraw i dziwi mnie że sieć trakcyjna znajduje się w hali ze względu częstych wypadków. A co do pantografów ślizgacze są wykonane z wysokiej jakości miedzi i pokryte smarem grafitowym by poprowadzi styk szczególnie przy niskich temperaturach
Pozdrawiam.
EN94 jest tak brzydkie aż piękne 🙂
Super że strony WKD że udostępnia obiekty do pokazania. Szacun
A materiał, jak zawsze pełna profeska
Kulecki to taki Bogusław Wołoszański kolejnictwa :)
Oj tam oj tam :) . Gdzie mi do Mistrza. Wychowałem się na Wołoszańskim.
@@PokoleizKuleckim No i uczeń przerósł Mistrza! Dzięki za ciekawy odcinek Inżynierze
@@magikzdaleka - proszę bez przesady :) . Wołoszański nie ma sobie równych.
100%racja
@system error - tmechatronika polecam najgoręcej. To zawodowiec.
Nareszcie Panie Jakubie, niechaj natchnienie i moc Wielkiego Kolejmistrza nigdy Pana nie opuszcza !
I z wzajemnością :) . Dziękuję!
Obejrzałem z uwagą cały odcinek. Kolejna kolejowa perełka. Przedstawienie WKD od kuchni robi wrażenie,
w szczególności przejście od historycznego taboru aż do współczesności.
Przy takich eksponatach robi się samo... dziękuję :) .
Wspaniały Odcinek o kolei dojazdowej, jej historia i teraźniejszość. Ogląda się jak Wołoszańśkiego tylko inna tematyka :) Dziękujemy za włożoną pracę przy tworzeniu filmów.
Dziękuję za czas poświęcony na oglądanie :) .
Świetny odcinek. Nic nie cieszy tak bardzo jak godzinna produkcja Pana Kuleckiego :) Chciałbym jeszcze dodać do pańskiego materiału, że możemy zauważyć jak bardzo na przestrzeni lat zmieniają się kwestie bezpieczeństwa. Kto by dzisiaj pomyślał, że kabina maszynisty może być dostępna w tak łatwy sposób, jak np. W EN80... Dzisiaj maszynista jest hermetycznie zamknięty w klimatyzowanej przestrzeni, a kontakt z ludźmi odbywa się jedynie za pomocą łączności radiowej.
Dziękuję za piękny komentarz. To prawda: dziś maszynista jest fizycznie odcięty od przestrzeni pasażerskiej. A w starych EN57 w WWK to ma takie rygle, jak w sejfie :) .
Rewelacja, to sie lepiej ogląda niz film w kinie , ja tylko poproszę jeszcze o cała trasę ( film z calej trasy z kabiny )Warszawa - Grodzisk na pokladzie jednego z nowych pojazdow taboru WKD.
Dziękuję... chwilowo muszę obrobić zrealizowane materiały z innych miejsc, bo mam zaległości... za to już nie mam urlopu w tym roku :) .
Kiedy uczyłem się w Technikum Kolejowym miałem tam praktyki. Dziękuję za ten filmik i inne również. Robisz świetną robotę. Dziękuję
Nic dodać nic ująć - Jesteś "The best" czekam na następny odcinek z niecierpliwością !
Kłaniam się nisko... dziękuję!
Piękna opowieść jak zwykle zresztą. Pięknie pokazane to, że jednak w Polsce można...nie wszystko trzeba kupować od innych. Panie Jakubie "szapo ba"😉👍
Dziękuję, kłaniam się nisko.
ehh, akurat robię prezentację do szkoły o instrukcji ir-5. Jak to dobrze, że mam podzielną uwagę, oglądanie kuleckiego podczas nauki to najlepsza rzecz na świecie :)
Dziękuję :) . Z Ir-5 to tylko pyrlandia się załapała... i kapsch.
@@PokoleizKuleckim godzina 22:30 melduję, że prezentacja zrobiona. Robiłem ją od 16:00
Aż godzina... oglądane na trzy razy... ale oczywiście było warto jak zawsze! 😊👍
Dziękuję!
,, Kuba tu Kuba" znasz ten tekst. Panie szacun za odcinek i Kubuś....ja wolę jak zrobisz odcinek raz na miesiąc ale taki jak ten! ,niż co tydzień robić materiał a to jest mocno czasochłonne!!! Brawo stary dobry Kulecki wrócił!!!
Dziękuję. Będzie trochę tego, trochę owego. Materiału mam na miesiące montowania.
Odcinek wybitny,rzetelny,wciągający -w każdym słowie wyczuwa się radość i zaangażowanie autora,gratulacje i czekamy na kolejne :)))
Cała przyjemność po mojej stronie!
Bardzo ciekawy film, WKD to początek mojej przygody z koleją. Pozdrawiam
Bardzo ciekawe,nigdy przedtem nie dowiedziałem się aż tyle o WKD,ale przede wszystkim nigdy nie widziałem hali,a zawsze mnie ciekawiło co tam się dzieje,jak tam wszystko to wygląda.Niesamowite,no i jeszcze te zabytkowe eksponaty.
Bardzo dziękuję.
Wzorowo zarządzana firma, świetny materiał.
Dziękuję! I przekazuję podziękowania adresatom.
Inżynier Kulecki to człowiek orkiestra 👏
potwierdzam, z przyjemnością.
Dzięki za super miłe, ponad godzinne odreagowanie od dzisiejszych problemów dnia 28.12.2020..
Super film. Mieszkam 4 kilometry od Grodziska i między innymi od WKD zaczęła się moja przygoda z koleją. Nie raz jechałem EN94 jak i tymi nowszymi jednostkami. Pozdrawiam
Bardzo dziękuję. Pozdrawiam również!
Dzienkuje za pokaz Historycznych i Nowoczesnych Tramwajow.
Wychowałem się dojeżdżając WKD do szkoły ze stacji Kazimierówka najpierw do Podkowy Leśnej później do Warszawy. Od paru lat tylko sporadycznie zaglądam w tamte okolice i przejazd kolejką WKD jest zawsze miłym przeżyciem. Pamiętam jak w Podkowie Leśnej świeżo wyremontowany EN 80 z okazji jakiejś weekendowej imprezy był uruchomiony i przewoził pasażerów ze stacji Podkowa Leśna Główna na bocznicę przy tej stacji i z powrotem, dzisiaj już to nie jest możliwe przez zmianę napięcia. EN94 też miały swój charakter, nimi jeździłem chyba najwięcej, choć czasem wracając ze szkoły specjalnie czekałem dłużej, do 15:05 by przejechać się EN95 który zwykle jeździł o tej porze, nazywaliśmy go "Grucha" ze względu na kształt od frontu. Jak pojawiły się EN97 miały ksywę "Pokemon", później EN100 tak jak mówiłeś "Predator". WKD zawsze było bardzo punktualne w porównaniu z innymi środkami komunikacji, co również warto dodać mówiąc o ich walce o pasażerów. Bardzo się cieszę że mogę zobaczyć film który niesie tyle wspomnień, dziękuję!
Gutos32 - bardzo dziękuję za piękne wspomnienia!
Ile ja się najeździłem w młodości EN-ami 94. Pamiętam te harmonijkowe drzwi przez które hulał niesamowicie wiatr i siedzenia ze skaju były, a nie plastikowe. No i oczywiście konduktorzy sprzedający bilety.
Lajk jak zwykle przed obejrzeniem.
Wielkie dzięki za Pańską robotę.
Pafawag Wrocław górą.
Puotr Witek Wrocław.
miło się oglądało,fajnie że WKD zachowuje swoją historie i dba o nią,szacunek.
Jak zawsze film klasa sama w sobie. Dziękuję za dobrze spędzony czas. Pozdrawiam Pana i czekam na kolejne odcinki.
Bardzo dziękuję!
jesteś Panie prze prze gość pozdrawiam
Kłaniam się nisko. Praca zespołowa, ja tylko opowiedziałem.
Witam , wybitny materiał , pozdrawiam klasa super ciekawostki , wiedza
Lucjan Andrychów - bardzo dziękuję. Dostałem dobre materiały i wielką pomoc... tylko to opowiedziałem :) .
Nooo Jakubie!!! Ten odcinek, według mnie, to już jest prawdziwy cymes wśród całej kolejowej filmografii na YT. Wielkie dzięki i pozdro znad morza :-)
Gustaf NA100Q - dziękuję i kłaniam się nisko. Pozdrawiam z mroźnego Mazowsza.
Wiedz, ze z niecierpliwością czekam na każdy odcinek. Niewiele kanałów oglądam. Ten jest jednym z niewielu.
Dziękuję. Dołożę starań, aby wciąż było warto.
Znam te okolice bardzo dobrze. Kiedyś pomieszkiwałem u znajomego w Milanówku niedaleko przystanku Grudów. Wtedy bardzo często korzystałem z WKD.
Warto dodać, że EN95 to pociąg w jakimś sensie przełomowy dla polskiego przemysłu - pierwszy EZT po ED73, a tym samym pierwszy przedstawiciel drugiej generacji tego typu składów. EKD/WKD była w czymś pierwsza dwa razy w swojej historii 🙂
Dokładnie tak! Pierwszy ezet dwudziestego pierwszego wieku!
Świetny film . Brawo .
Dziękuję za miłe wspomnienia i świetny odcinek o WKD.
Wspaniałe programy, widać ogrom pracy i pasji! Tak trzymaj! :)
Dziękuję, kłaniam się!
Jakimś szczególnym fanem kolei nie jestem, ale uwielbiam Twoje materiały. I fajnie opowiadasz. Wincyj! Zwłaszcza materiałów z wnętrz lokomotyw zwłaszcza spalinowych :)
Dziękuję - zobaczymy, co się uda zrobić.
Nastepny wyczekany przefajny odcinek
Mój syn 7 lat ogląda z ciekawością ze mną
Dziękuję. Młodzież trzeba zarażać pasjami od małego - inaczej ich smartfonoza ogarnie.
Super! Mam nadzieję, że oprócz kolejnych materiałów o starszych pojazdach pojawią się jeszcze jakieś o nowym taborze :)
Heremit - wszystko w swoim czasie :) .
Zaje**stą Pan ma wiedzę i doceniać trzeba to, że chce Pan ją przekazywać innym...szacun...mega odcinek:)
Dziękuję... wiedzę podsuwają eksperci, ja tylko powielam :) . Serdecznie pozdrawiam!
Świetna robota! 👏👏👏👍✌️
Jak zawsze super film.
Na WKD nawet kontrolerzy biletów są inni. Raz skończył mi się bilet miesięczny i zapomniałem kupić następny. Akurat dzień po skończeniu się terminu biletu była kontrola, pokazałem całkowicie nieświadomie ten przeterminowany i kontroler powiedział, że bilet nieważny. Powiedziałem -trudno - moja wina, zagapiłem się, poproszę karę, Na to kontroler powiedział, abym się nie przejmował i jechał dalej, ale abym jeszcze tego samego dnia kupił koniecznie następny bilet, bo jutro już tego nie darują. Wygląda na to, że mają dyspozycję, aby nie łapać stałych klientów (czyli z miesięcznym), którzy mają 1 dniową obsuwę.
Kiedyś wracałem z Warszawy do Milanówka i musiałem skasować bilet w Opaczy, ponieważ tam się kończy strefa na której można jeździć z kartą miejską którą miałem. Usiadłem na fotelu i przysnąłem, zupełnie nie zauważyłem że kolejka już jedzie, obudził mnie kontroler biletów jakoś w Regułach i zobaczywszy, że śpię z nieskasowanym biletem w ręce po prostu go skasował za mnie i pozwolił jechać dalej. Musiałem wyglądać na zmęczonego :D
Mi się raz przysnęło między śródmieściem a ochotą, obudziłam się, próbuję kasować, akurat była już kontrola, no i niestety, mandacik bo próbuję kasować bilety podczas sprawdzania, odwoływanie się nic nie dało :p no i zapłaciłam mandat, a po paru miesiącach przyszło mi pocztą wezwanie do zapłaty 0,00zł. Trochę zestresowana, a trochę rozśmieszona poszłam do biura WKD na Radońskiej, przedstawiłam sytuację i tam panie powiedziały mi, że skoro zapłaciłam to mam to zignorować i wszystko jest w porządku. I tak było, ale do dzisiaj mnie to wezwanie śmieszy
Super materiał, wymagający i czasochłonny, ale mamy za to kompleksowe przedstawienie całej problematyki, pozdrawiam
Dziękuję za dobre słowo. WKD stworzyło wyśmienite warunki do filmowania. Świetni ludzie.
Po kolei z Kuleckim a to zapewne, żeby uzyskać te wszystkie zgody, skonsultować itp., to wymaga wysiłku i zaangażowania. Fajnie, że chcieli pomóc.
@@KOLEJmirmur2 - chcieli. Dobra załoga.
Jak zwykle wspaniały materiał, dziękuję.
Jak zwykle sztos! Wiecej takich filmów :)
Dziękuję. Lece oglądać!
Toż to prezent na święta godzinny odcinek :)
Dziś rano był przymrozek, uwielbiam patrzeć jak iskrzy między odbierakiem a trakcją. Niestety tylko przez chwilę gdy wyjeżdża z peronu na główny szlak gdzie lód jest już wytarty. Ale kiedyś miałem taką podróż do Zakopanego gdzie iskrzyło od Krakowa prawie przez cały czas.
To jest piękny widok. Co ma dwa kije, jeździ z obydwoma w górze: pierwszy zbiera szadź, drugi pobiera prąd. Zwłaszcza w porannej szarówce ładnie to wygląda.
8:20 adolf :) btw, widzę, że Twoje nazwisko coraz częściej otwiera drzwi, które na codzień są zamknięte dla ludzi nie będących "w branży" i to mnie osobiście cieszy. Ludzie mogą zobaczyć kolej od drugiej strony. Tak trzymaj 👍
Adolf... ładne! Nie znałem.
Ano jakoś tak się dzieje... jedno napędza drugie. Dziękuję za wsparcie, działam dalej!
Super odcinek , bardzo ciekawy ...jak zawsze zresztą :)
A już chciałem pisać zażalenie, że coś za szybko te "20 min" zleciało🙂. Jak zwykle wspaniale przygotowany materiał. Fajnie, że mamy taki kolejowy odpowiednik Sensacji XX wieku😉. Mam nadzieję, że będzie kiedyś odcinek o EP09.
Bardzo dziękuję. Też bym chciał, ale najpierw muszę obrobić to, co mam.
Skończyłem oglądać wszystkie 81 odcinków. Ostatni raz zrobiłem cos z takiego z żoną, jak pojawił się II sezon HoC. Tak czy owak, jestem na bieżąco, subskrypcja włączona, dzwonek kliknięty. Czekam na KOLEJny odcinek, zwarty i gotowy !
Bardzo serdecznie dziękuję. Kolejne w drodze.
Panie Jakubie Niech Pan pojedzie do Wolsztyna proszę
Chętnie, ale chwilowo mało podróżujący jestem.
Jakbym przeczuwał że będzie drugi odcinek o WKD i przypomniałem sobie pierwszy odcinek niedawno
Jak zwykle mega odcinek. Ale cały czas czekam na odcinek Twojej drugiej pasji w postaci lotnictwa. Jak ktoś nie słyszał startującego MD-11 to nie wie, że żyje. Może temat zaczniesz od tematu dostarczania koleją paliwa na lotnisko.
Coś mi chodzi po głowie, ale nie chcę psuć niespodzianki.
jak zwykle świetna robota :) pozdrawiam
Ależ to piękne cacko ten EN80! I nie wiem czy mi się wydaje, ale koła zupełnie jakby nie miały skośnego profilu...
Artur Artur - wedle moje wiedzy mają zbliżony do tramwajowego. Bardzo dobre spostrzeżenie.
Jak zawsze. Wypas. Pełna profeska.
Dziękuję.
Odcinek bardzo ciekawy :) Ale jest jedna drobniuteńka nieścisłość. WKD/EKD nie były pierwszymi normalnotorowymi kolejami elektrycznymi w Polsce. Pierwszy był odcinek 3km Wąbrzeźno Główne - Wąbrzeźno Miasto zelektryfikowany w 1898r. Na początku funkcjonowały jako Wąbrzeska Kolej Powiatowa, później "wcielone" do PKP. W rozkładzie była to linia nr 264. Obecnie w miejscu starego torowiska jest ścieżka rowerowa, a przy dworcu Miasto, znajduje się "instalacja pamiątkowa" z tablicą i fragmentem szyn.
Bardzo dziękuję za piękne sprostowanie. Co fakt, to fakt: Wąbrzeźno było w granicach II RP, gdzie znalazło się wraz z koleją dekadę przed EKD.
Niestety znalazłem chwilę tylko na fragmenty. Łapkę awansem zostawiam i pozdrawiam
Dzięki Ci i zapraszam w wolnej chwili.
@@PokoleizKuleckim oczywiście, nie omieszkam tu wrócić
Świetny film, zawsze chciałem zobaczyć WKD szczególnie ciekawiły mnie składy z EN94 , jechałem tylko parę razy, niestety mieszkam z innej strony stolicy.
Świetny film!:) Aż nie wiem kiedy ta godzinka zleciała:)
Po kolei z Kuleckim pierwszy długi materiał ? fajnie łapa leci jak zwykle ;)
Aż żałuję że nie mam okazji często korzystać w WKD. Mieszkam po wschodniej stronie Wisły więc bliska mi jest Kolej Mazowiecka. Tu sugestia na odcinek bo ostatnio KM ma świetny tabor odnowionych, wygodnych, jasnych i przejrzystych EN57 (pamiętałem że wspominał pan o nich w którymś odcinku). Wiedza o tym że trakcja wije się niczym wąż żeby odbiorniki prądu zużywały się równomiernie rozwaliła mi mózg, dziękuję. Pozdrawiam
To ja dziękuję. Odcinek o KM bliżej, niż by się mogło wydawać ;) .
@@PokoleizKuleckim w takim razie czekam niecierpliwie.
W końcu udało mi się cały obejrzeć. Świetny odcinek. Świetna robota. Mam nadzieję, że więcej tego typu odcinków się pojawi. 👍 Pozdrawiam
Dziękuję. Różnie to będzie, bo takie długie odcinki wymagają wielu zarwanych nocy. Będzie trochę tego, trochę owego.
Świetna wycieczka i fajnie, że mogliśmy ją z Tobą przebyć.
To ja dziękuję.
Świetny materiał, długi.
Na Stacji Muzeum też chyba był jeden egzemplarz, i chyba z wagonem doczepnym. Tylko w gorszym stanie jak tu go zapamiętałem.
Świetny odcinek. Pozdrawiam
Tabor godny podziwu ;) pozdrawiam
W Grodzisku znajduje się też chyba wagon tramwajowy K, podarowany WKD przez Tramwaje Warszawskie?
Część takich wagonów jeździła na WKD po wojnie przez pewien czas, w zamian WKD remontowała te wagony.
Dokładnie. Czeka na renowację, ale jest zabezpieczony. Za to jego model jest do zobaczenia na dioramie w Izbie Tradycji WKD.
Kolejny odcinek który jest super
Piękna historia tej linii. Dziękuję i Pozdrawiam 👍👋👋
Wspaniały film, bardzo interesujący ;)
Dlugo ale bardzo ciekawie .
Dziękuję, tak wyszło... dano nam mnóstwo czasu.
Blagam niech ktos ogarniety zrobi trase WKD do jakiegos symulatora kolejowego. 😍
Bardzo fajny odcinek. Co jakiś czas robimy sobie wycieczki rodzinne WKD do Grodziska Mazowieckiego. Obiad w knajpie na stacji, wizyta w muzeum i powrót. I choć knajpa już nie ta sama, to wycieczka WKD nadal cieszy. Myślę, że jeśli ktoś by mnie zapytał czy przeprowadził bym się za pracą to tak, ale wyłącznie jeśli w grę wchodzi Grodzisk Mazowiecki i praca w zajezdni WKD. 😄
To żeś się pan nagadał, panie święty ;) Miło się słuchało i oglądało. Będę kiedyś zmuszony pojechać do Wawki to się przejadę WKD. A co tam.
Jerzy Jabłoński - dziękuję. Polecam środy lub niedziele, kiedy to w Grodzisku jest otwarta Izba Tradycji. Tuż przy stacji. Warto odwiedzić, bo nazwa nie wyjaśnia, że jest to pełnokrwiste muzeum EKD / WKD.
Sam mieszkam w Warszawie, a nigdy nią nie jechałem 😜
@@PokoleizKuleckim Byłem w tym roku na Nocy Muzeów. Rewelka. 😉
No co tu dużo gadać kolejny rewelacyjny film😁😁😁 Świetnie dla nas, że się Pan rozkręca 😁😁😁
Dziękuję - takie dłuższe będą od czasu do czasu, bo doby by nie starczyło na obróbkę :)
@@PokoleizKuleckim musi Pan wiedzieć, że takie filmy to nie jest tylko przedstawienie suchych faktów, to jest otwieranie świata niedostępnego zwykłym śmiertelnikom, świata który nas fascynuje i jednocześnie przyciąga a pańska praca pozwala milionom ludzi na całym świecie zobaczyć to czego nie da się zobaczyć patrząc na peronie Warszawa Gdańska w stronę torów. Pisze milionom ponieważ zasięg youtube jest globalny. Zrobił Pan coś wyjątkowego co się nie zdarza zbyt często za co szczerze w imineniu tych wszystkich ludzi przed ekranami DZIEKUJĘ !!!
Świetny film. Ogładałem go z wielkim zainteresowaniem . Mieszkam na południu polski i w warszawie jestem raz na ruski rok ale to co pan , panie Jakubie pokazujesz w tych filmach, pokazuje naszą stolicę w zupełnie w nowym świetle. Te filmy są świetne. Czy zrobi pan kiedyś materiał o warszawskim metrze?
Mariusz Rachwał - bardzo dziękuję za dobre słowo. Pewnie zrobię, kwestia umówienia paru spraw związanych... i urlopu.
Szacun. Wspaniałe męskie kino :)
Dziękuje. Damy też oglądają ;) .
Świetny odcinek, proszę o więcej długich monografii
Dziękuję. Będzie trochę tego, trochę owego - tak długiemu odcinkowi jestem w stanie podołać raz na jakiś czas. Doby brakuje.
Gratuluję wideo. Super!!! Pozdrawiam!
Algorytm youtube ostatnio serwuje dobre filmy i kanały.
Dziękuję za dobre słowo... też nie narzekam: Irytujący Historyk, Rick Beato...
Panie Jakubie! Super odcinek, super temat. Z racji historii, takiej a nie innej, miejsca zamieszkania mej rodziny temat EKD - WKD jest mi bliski. Z moich dziecinnych lat (1960-1968) pamiętam kolejkę EKD jeżdżącą w Milanówku ulicami Grudowską i Warszawską, do i z kierunku stacji Milanówek EKD i Milanówek PKP leżących jedna obok drugiej. Dziś gdy patrzę na szerokość ulicy Grudowskiej niezmienioną do dnia obecnego od tamtych czasów, zwłaszcza jej szerokość przy skrzyżowaniu wspomnianych ulic wydaje się niemożliwym, by pociągi EKD mogły kiedyś tamtędy wyjeżdżać z dość wąskiej Grudowskiej ze skrętem. W domach przy skrzyżowaniu, podczas takiego przejazdu musiały dzwonić wtedy wszystkie szklanki, garnki i szyby w oknach, a jednak ludzie jakoś to znosili. Starczyło "drobne" 50 lat i diametralnie zmieniły się oczekiwania i potrzeby ludzi. Cóż..., tak zmienia się nasz świat...
Wielkie dzięki za tę migawkę wózka napędowego z osłoną przekładni napędu. Czy dobrze kojarzę (dwa czerwone korki na przekładni), że przekładnia jest typu mokrego?
Pański filmik o WKD skłonił mnie, by mimo moich dysfunkcji ruchowych wybrać się choć na krótką przejażdżkę najnowszym składem WKD, zobaczyć na własne oczy jak to wygląda. Sprawa dla mnie dość prosta, bo mam blisko, tylko muszę sobie to jakoś zaplanować.
Wszystkich zachęcam do odwiedzenia muzeum WKD w Grodzisku Mazowieckim, do którego z Wawki można przyjechać, a jakże, kolejką WKD. W wydarzeniach "Noc Muzeów" Muzeum WKD też bierze zwykle czynny udział, ale często "Noc" w WKD zaczyna się dość wcześnie (ok13.00-14.00-ta) co dla dzieciaków jest dużym plusem. (Info zawsze w necie.)
Bardzo dziękuję za piękne wspomnienia. Nie wiem dokładnie, jak smarowana jest przekładnia: czy smarem stałym, czy jest kąpiel olejowa; musiałbym się dowiedzieć.
Rzeczywiście, łuki na miejskich odcinkach Milanówka i Grodziska były ekstremalne... i tamten tabor dawał sobie z tym radę.
WKD jest bardzo dostępna - a niska podłoga w wagonach dobrze zaaranżowana.
Pozdrawiam serdecznie!
@@PokoleizKuleckim Dzięki za info. Smar stały wydawał mi się mniej prawdopodobny, ale przecież tak smaruje się przeguby napędowe w samochodach z przednim napędem. Poszukam sobie w necie info na ten temat. Jeśli znajdę dam znać. pzdr
@@heliodorbard - z góry dziękuję.
Nie tylko w tych przednionapędowych - w 4x4 z tyłu też mam mieszki na półosiach.
@@PokoleizKuleckim He, he..., a to mi nie przyszło do głowy, choć to przecie prosta i skuteczna metoda. Ja w W-bgu 1300 w mieszkach z przodu robiłem mieszankę smaru grafitowego z małym dodatkiem oleju, co zdecydowanie poprawiało efekt smarowania. Chodziło o to by smar był nieco rzadszy, ale nie w takim stopniu co olej, który przy niskim napełnieniu lubi spływać do dołu (grawitacja). W moim dzisiejszym samochodziku 4x4 mam dwa mosty stąd pomysł przegubów tylko na przód. Ech..., te szablony myślenia czasem ułatwiają życie, czasem je komplikują. :-)
@@heliodorbard - z drugiej strony to producenci potrafią naprawdę od nowa koło wynaleźć... ileż to zaskakujących rozwiązań konstrukcyjnych można czasem spotkać. Profesor Chris ładnie niektóre opisuje.
Witam kolegę Kulickiego. WKD to nic innego jak Tramwaj podmiejski. Chyba jedyny już w Polsce . Bo miasto obok Warszawy o swoich podmiejskich tramwajach zapomniał . Ale nie ważne . Nie mówmy o tym mieście . EN80 to nic innego jak Tramwaj Zagłębia Dąbrowskiego. Też należący do tej samej szkółki przedwojennej co EKD . WKD jest wspaniałym przekładem dobrego zarządzania spółka przez jej władze . Kibicuje im bardzo aby się nadal rozwijali . Może kiedyś dojadą chodzby do Nadarzyna . Bo też pamientam twój odcinek poświęcony tematowi o rozwoju przedwojennego tej kolejki . Jak jestem w Warszawie u cioci potrawie cały dzień spędzić na WKD . A tak na marginesie czy twoje Olsztyńskie tramwaje nie.przypominaja WKD. Pozdrawiam serdecznie z Pragi . Bartek
Coś w tym jest - stare zagłębiowskie tramwaje miały trochę podobieństw do WKD. Olsztyński jest typowo miejski, natomiast łódzkie tramwaje mają trochę tego podmiejskiego klimatu, choć te prawdziwe podmiejskie tramwaje zdają się być w odwrocie.
Potwierdzam, WKD jest świetnie zarządzana.
@@PokoleizKuleckim a nie można pomarzyć. O tramwaju do Lidzbarka . Przecież Niemcy udowodniają że są takie nowe sieci tramwajowej podmiejskie .Praga myśli o Tramwaju do Klana aby pomóc Autobus i kolejki bo już sobie rady nie dają . Jak jest dobra taryfa i dobry tabor to lubię autka zostawiam u pojadą koleją czy tramwajem do pracy . W Pradze jest taki pomysł aby właściciela aut co zostawiał auta na parkingu i kupują Bllet roczny na komunikację . Zapraszać ich na piwko . O tak walka ze smogiem po Czesku . Pozdrawiam
Wow Panie Jakubie 1 h materiału :D
Pierwowzór EN94 zwanym akwarium doskonale pamiętam z grodziskiej zajezdni w latach 90-tych. EZT stał tam na bocznicy i niszczał, ostatecznie został rozebrany. Zawsze mnie zastanawiało co to za jakaś dziwna kolej tam stoi przypominająca tramwaj.
To może właśnie odcinek o tych numerach serii, z czego wynikają i co z nich można wyczytać. I przy okazji numery EVN.
Coś trzeba będzie na ten temat popełnić. Muszę się jednak przygotować.
Chłopie gdzie chodzisz!? fajnie 😃 że pokazałeś zaplecze ,pasażer nie ma możliwość zajżenia tam🤗
Ano, dobrze wykorzystałem urlop :) .
10:21 Niestety po zmianie napięcia na sieci trakcyjnej WKD ten wagon silnikowy sam nie wyjedzie na szlak.
Miałem okazje podróżować każdym pociągiem WKD. Od Anglików jako dzieciak jeszcze, po Szwajcara. W tym ostatnim Nobel dla twórców układu siedzeń względem okien się należy jak nie wiem co, normalnie :D :D :D
Ha... nie jestem pewien, ale coś mi się kołacze, że te ekstra siedzenia zapewniły dodatkowe punkty w przetargu :) .
@@PokoleizKuleckim To może okna są źle rozplanowane, albo żeby pasażer jak najmniej zobaczył widoków za nimi. A nie sa takie złe żeby się ich wstydzić :D
Rozgadales się. Fajnie
Dziękuję. Miałem czas, to sobie pogadałem ;) .
Nie ma to jak godzinny materiał na pierwsze w karierze L4 :D
Specyfika taboru WKD pokazuje, że da się stworzyć coś pośredniego między tramwajem, a klasycznym pociągiem (pełnowymiarowym - o klasycznej skrajni).
Swoją drogą podobnie jak w przypadku LHS utrzymanie taboru przez WKD stoi na podobnym - wysokim poziomie :)
4:05 - Te wióry generują nie tylko rany cięte ale także ze względu na swoją charakterystykę także rany szarpane :/
12:50 - To w sumie kolejne potwierdzenie tego jak blisko pojazdy EKD z założenia były substytutem dla tramwajów na dystansie większym niż centrum miasta :)
24:40 - U nas te czujniki prędkości to Tachometry :D W nowoczesnych pojazdach sygnał z nich trafia do rejestratora TELOC (2000 lub 3000) firmy Hasler, który znajduje się najczęściej w szafie systemu ETCS (lub osobnej szafie jeżeli pojazd nie jest wyposażony w urządzenia tego systemu) :)
40:50 - Małą ciekawostka - gdy te pojazdy kursowały jeszcze pod napięciem 600V wykorzystywane były obydwa pantografy, po przełączeniu napięcia na 3kV w użytku jest tylko pantograf "najazdowy" (pierwszy względem kierunku jazdy), a zasilanie drugiego członu odbywa się poprzez sprzęg wysokiego napięcia :D
Świetny materiał Jakubie ! :D
Dziękuję za piękne uzupełnienie!
Ano, wiór jest z zasady nieogradowany... nie doświadczyłem, ale mam bujną wyobraźnię.
Ta linia jest wykorzystywana tylko przez składy pasażerskie. Czy ktoś kiedyś widział na tej linii coś innego niż osobowy? Pytam z ciekawości. Materiał pierwsza klasa!
Dziękuję. Zdarzają się techniczne, plus różne dziwne jazdy testowe. Ostatnio SM42-350 tu hulała.
@@PokoleizKuleckim podczas remontu, można było widzieć SM42 z dluuuuuuugim składem węglarek z podsypką, ponoć kiedyś był ruch towarowy do podkowy leśnej głównej, dlatego jest to pełna stacja z torami odstawczymi, oraz podobno był prowadzony „żeberkiem” łączącym stację Komorów oraz stację Pruszków
EN100...piękna maszyna.
Super ☺
Super film pelna profeska. Warto by było jeszcze wspomniec o taborze technicznym lokomotywie 401da.
A, była! I jeszcze trochę taboru technicznego... no to jest pomysł na część trzecią. Dziękuję podwójnie!
@@PokoleizKuleckim Ciekawe jak 401da wpisuje sie w te ciasne łuki.