WFO w Alei Gwiazd - prof. Rafał Syska, Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 чер 2024
  • W czwartek 18 kwietnia o godzinie 13:00 Aleja Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej wzbogaci się o kolejną gwiazdę. Gwiazdę Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Jak podkreśla gość "Filmowej migawki", prof. Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej i przewodniczący łódzkiej kapituły Alei Gwiazd, dorobek WFO to ważna i niebagatelna część historii polskiej kinematografii. Odsłonięcie gwiazdy, stanowić będzie hołd dla setek ludzi, którzy przez blisko osiem dekad istnienia Oświatówki, stworzyli ok. pięciu tysięcy unikatowych filmów.
    Kilka godzin po ceremonii, w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi (ul. Targowa 1/3, sala „ODEON” III p.) o godzinie 18:00 rozpocznie się pokaz specjalny filmów WFO.
    Odsłonięcie gwiazdy, zorganizowano w ramach obchodów 75-lecia istnienia Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.
    Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Łódzkiego, Grzegorz Schreiber oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
    Cykl przeglądów filmowych z okazji jubileuszu 75-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury.
    Partnerzy:
    Muzeum Miasta Łodzi
    Filharmonia Łódzka
    Muzeum Kinematografii w Łodzi
    Narodowe Centrum Kultury Filmowej
    Patronat medialny:
    TVP 3 Łódź
    Radio Łódź
    "Kalejdoskop"
    00:00 - Intro
    00:22 - Rafał Syska
    00:50 - NCKF
    01:32 - Aleja gwiaz w Łodzi
    02:22 - Kapituła
    02:59 - Gwiazda dla WFO
    04:15 - Jubileusz WFO w NCKF 18.04.24
    04:58 - Projekcje filmów WFO
    06:12 - Outro
    --------------------
    Naszych podcastów możecie słuchać na platformie UA-cam, Spotify, Apple podcast, Google Podcast, Amazon Music, na na stronie Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych oraz na portalu UMWŁ www.drzwidokultury.pl
    Muzyka: Maha fixum
    ----
    VOD: vimeo.com/wfolodz/vod_pages
    Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi
    wfo@wfo.com.pl
    FB: / wytworniafil. .
    IG: / wytworniafi. .
    TikTok: / wytworniafilm. .
    Portal Streamingowy i VOD - Drzwi do kultury: drzwidokultury.pl/instytucja-...
    ----
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.
  • Фільми й анімація

КОМЕНТАРІ • 3

  • @PiotrekKaszkur-bz6oz
    @PiotrekKaszkur-bz6oz 2 місяці тому +2

    Super ❤ Piotrek kaszkur Artysta pozdrawia serdecznie ❤

  • @waldemar3486
    @waldemar3486 2 місяці тому +3

    To nie dziwi mnie, prof. Rafał Syska (krakowianin) ma prawo nie znać historii łódzkiej WFO. Więc mały wykład: Wytwórnia Filmów Oświatowych powstała w 1935 r. Założona przez Seweryna Nowickiego (jej pierwszego dyrektora) w Warszawie, jako Instytut Filmowy Polskiej Agencji Telegraficznej. Po wojnie to: Instytut Filmowy - Wydział Filmów Oświatowych (od marca 1945 do 31.grudnia 1949 r.). Seweryn Nowicki dotrwał na tym stanowisku do marca 1950 r. Wytwórnia działała z przerwą wojenną do dziś, czyli ma 89 lat, a nie jak tu wskazuje prof. filmoznawstwa od 1949/1950 r. ! Na wystawie w NCKF też, nie prezentuje się postaci POMNIKOWEJ założyciela tej wytwórni SEWERYNA NOWICKIEGO, wskazując, że tę wytwórnię założyli stalinowcy. Przypomnę to NOWICKI założył w 1945 r. Centralne Archiwum Filmowe Instytutu Filmowego. to on uratował ogromne zbiory filmów fabularnych ukrywając je podczas wojny i oddając do dyspozycji P. P. "Film Polski", to on po zwolnieniu z WFO, zorganizował polski dubbing. To on był dyr. WFF na Łąkowej. Pnie profesorze filmoznawstwa, historię Łodzi Filmowej na piastowanym przez Pana stanowisku należy znać !

  • @user-ve3gh5xg9q
    @user-ve3gh5xg9q 2 місяці тому

    Chyba aleja rozgwiazd😁