Velostat [RS Elektronika]
Вставка
- Опубліковано 9 лют 2025
- Do czasu realizacji tego odcinka, nie miałem pojęcia, czym jest Velostat.
Myślę, że wielu z Was też nie wie, co to takiego.
Po obejrzeniu tego odcinka, mam nadzieję, że to się zmieni.
Opiszę Wam jak to jest zbudowane, jak działa i jak można wykorzystać coś takiego.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu
/ reduktorszumu
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.
Uwielbiam oglądać RS i RS Elektronikę, chyba nie ma lepszego kanału na YT co by tak merytorycznie i składnie przekazywał wiedzę. Zupełnie nie spodziewałem się że te opakowania mogą mieć takie właściwości jednak obawiam się że klawiatura instrumentu zbudowana na podstawie Velostatu mogła by się nie sprawdzić gdyż mogła by się okazać mało precyzyjna w kwestii dynamiki a i nie wiadomo jak z wytrzymałością materiału, pozdrawiam serdecznie
Dlatego zaznaczone było, że "można by za jego pomocą skonstruować TANIĄ klawiaturę dla instrumentów" ;)
nie wiedziałem o zmianie jego rezystancji, szok. Dobry materiał
Takiego tematu nie widziałem. Brawo.
Gdy usłyszałem zeby położyć coś cieżkiego przyszedł mi do głowy duży trafo po tem patrze i nie wierze :) usmiałem sie!! Pozdrawiam!
Mam velostat, korzystam, zbudowałem potencjometry liniowe jako joystick we wkładkach obuwia do chodzenia w VR, robiłem matrycę nacisku, w połaczeniu z Arduino mega i Muxshield 2 wyszła nawet spora mata monitorująca nacisk.
Świetny odcinek, jak zawsze :).
Co do klawiatur instrumentów muzycznych - lepsze klawiatury posiadają funkcję docisku po naciśnięciu klawisza (aftertouch), która mogłaby być zrealizowana właśnie za pomocą Velostatu.
Typowa klawiatura w układzie fortepianowym ma dwa zwykłe, gumowe kontakty na klawisz. Dynamika to różnica czasu załączenia obu tych kontaktów. Dźwięk będzie tym głośniejszy im szybciej (nie mocniej ;) ) naciśniemy klawisz, pewnie stąd siła uderzenia klawisza w nomenklaturze MIDI to nie "siła" a "prędkość" - MIDI Note Velocity :).
Dziękuję za nowy odcinek i za ciekawe informacje. Pozdrawiam.
Co najmniej od 30 lat stosuje się velostaty przy zabezpieczaniu dostępu do maszyn. Nacisk np. od stopy/dłoni powoduje zatrzymanie maszyny, bądź wywołanie alarmu. Teraz stosuje się podczerwień.
Fajny temat. Szanowny Reduktoże zrób odcinek o elektronicznych miernikach zużycie energii cieplnej. Temat jak najbardziej na czasie. :)
I znowu sos nowego się dowiedziałem Łapka w górę pozdrawiam serdecznie
Super materiał, dziękuję i pozdrawiam.
Znakomite! Baaardzo dziękuję!
jak zwykle klasa odcinek.
Wzorce pobierane od najlepszych :)
Tez mam takie pierwsze skojarzenie
Bardzo ciekawy odcinek. Czy mógłbyś rozważyć nagranie poradnika w jaki sposób nawinąć transformator na karkasie z ferrytowym rdzeniem? Myślę, że taki odcinek byłby ciekawy dla początkujących elektrotechników którzy potrzebują małe transformatorki do swoich projektów.
Dziękuje- bardzo ciekawe
Pomysł z klawiaturą dynamiczna - genialny. Być może do adaptacji w przestrzeni publicznej!
Mógłby Pan nagrać film o gitarach i innych instrumentach elektrycznych
👍👍👍super jak zawsze 😁
Bardzo ciekawe. W sumie logiczne, że do transportu przydało by się by komponenty nie ulegały zniszczeniu. Czy to jest to samo co takie czarne worki, w których opakowane są nowe laptopy po wyjęciu z pudełka?
Fajne 👍
Mnie się skojarzyło z urządzeniem utrzymującym stałą prędkość ruchu roweru :)
Gdy studiowałam, zetknęłam się z polimerami przewodzącymi podczas zajęć laboratoryjnych. Chyba mierzyłyb śmy rezystancję w funkcji udziału frakcji przewodzącej w mieszaninie granulatów. Nie kojarzę jednak, abyśmy badały rezystancję w funkcji nacisku... a to mogłoby być całkiem fajne.
Mam jeszcze gdzieś na zapasach karty z podzespołami telekomunikacyjnymi Lucenta zapakowanych w taką folię. Zawsze mnie dziwiło co oni za torebki dali. A tu taka historia.
Można wykorzystać taką folie do czujników zderzenia w aucie chociaż to nie jest super pomysł. Zaprogramować jaki opór jest właściwy i odchyłkę. Ciekawe czy używa się taki do tabletów graficznych aby odwzorować nacisk pędzla.
W tabletach graficznych zwykle mierzy się zmianę indukcyjności lub rezonansu w określonym punkcie. W przypadku nacisku to dochodzi jeszcze pojemność w części naciskowej. Te od Apple trochę inteligentniej to robią ale opiera się zwykle na mierzeniu tych powyższych.
Jak działa barometr elektroniczny?!
P Może w pszyszlosci jakiś odcinek o izolatorze topologicznym.
5:20 Wagę? Czyli tensometr. Ale taki zbudowany z giętkiego materiału. A co sie jeszcze robi z giętkich materiałów? Dużo rzeczy... Ale pomyslałem o ubraniach. Można zrobić kimono 2.0 .
Ciekawe czy działało by to w drugą stronę, tj przyłożenie napięcia powoduje odkształcenie
dzięki
👍
Przydałby się link do materiału o tensometrach czujnikach tensometrycznych. Nie spodziewałem się że ta folia ma takie właściwości.
z takiej folii antystatycznej można sobie zrobić rysik do tabletu czy telefonu
A wskaźnik jak u Adama Słodowego dobre wzory
💪
Może kolejny odcinek o paralizatorach
Po nazwie myślałem że będzie o mechanizmie napędowym taśmy w odtwarzaczu.
Czy klawiatury membranowe nie są robione z velostatu
nie
Chociaż raz, pierwszy. :)
Do robienia pały
Ciekawe co będzie za tydzień
Gratulacje! To naprawdę spory krok w przyszłość.
@@pogodanaprzygode 👍🙈
ludzie to mają pierdolca z tym pierwszym.... ciekawe czy na ulicy jak leży papierek też za wszelką cenę chcesz go podnieść i wyrzucić do kosza jako pierwszy 😉
Czyli jest to rodzaj prymitywnego, bo niestabilnego, tensometru. Funkcję wykrywania nacisku realizowało się na matach pojemnościowych, które są prostsze i tańsze w budowie.
możesz wrzucić link do jakiejś maty pojemnościowej? nie mogę nic konkretnego znaleźć
Jak dla mnie to ten układ pomiarowy był raczej słaby, to co mierzyłeś to moim zdaniem w co najmniej 90% rezystancja wynikająca z jakości styku tego materiału z miedzianymi foliami a nie zmiany rezystancji samego materiału pod wpływem nacisku.
miałem coś pisać właśnie o tej kwestii ..
Też tak mi się wydaje, ale nie jestem pewien. Może Reduktor dokładniej wyjaśni.
To BYŁY zmiany rezystancji velostatu.
@@grzeniu9972 O ile mi wiadomo to był film a nie podcast. Skoro Ty oglądając ten film nie widziałeś tej konstrukcji na oczy to albo nie widziałeś filmu albo masz problemy ze wzrokiem.
@@RSElektronika W jakimś stopniu na pewno, ale co by nie powiedzieć, przykładając miedź do materiału o średniej przewodności elektrycznej jakim wydaje się być powierzchnia velostatu, powierzchnia styku powinna mieć spore znaczenie dla rezystancji takiego obwodu, a im większy nacisk tym większa powierzchnia styku. wydaje mi się że dla tego różnice rezystancji mogły być znacznie większe niż oczekiwałeś. Zastanawia mnie jakie wyniki uzyskałbyś łącząc velostat z omomierzem np za pomocą jakichś klipsów i ściskał sam materiał.
albo wycieraczki do wzmaków
Ciekawy odcinek,niby człowiek nie zwaca na ten material uwagi a posiada takie właściwości.
ACF, pokazać ludziom kiedyś/ anisolm itd .
Wszystko super ale ten przedmiot który ma wklejone dwa paski miedzi to zwykła tektura. Słowo "dektóra nie istnieje w języku polskim.
Też miałeś się czego uczepić, serio...
Ale to przecież nie była dektóra, tylko dektura
dzięki.
👍