Jest rok 2020. Oglądam i jestem Panu bardzo wdzięczny za pracę włożoną w ten odcinek i całą Pana twórczość. Bardzo pomocne dla mnie-początkującego elektronika z pasją w audio. Brawo💪
Zajebiście miło ogląda się Twoje filmy i tyle! Życze Ci dużo zdrowia, żebyś mógł nagrać jeszcze setki cikawych filmów, będących alternatywą dla kulejącej techniki w polskim systemie edukacji.
Konkretne uwagi bez zbędnej ściemy. Jako elektronik z dość długą praktyką w dzierżoniowskiej Diorze obiema rękami podpisuję się pod poradami Autora. Dokładnie to samo robiliśmy modyfikując fabryczny sprzęt. Brzmiał zdecydowanie lepiej i był bardziej niezawodny.
ciekawy odcinek. pochwalam... aczkolwiek zostaje przy swoim zdaniu lecz nadal bede oglądał RS bo ciekawy kanał....szacunek.... szkoda tylko ze zwróciłeś uwag tylko na ledy i ramki altusów,,, co do konswnsatorów ja posiadam 4x12000 mikro u siebie
Super odcinek, według mnie im dłuższy jest tym lepiej. Chciałbym filmik o transformatorach- wiem to kanał nastawiony bardziej na audio, ale w większości wzmaków jest właśnie trafo. Konkretnie interesuje mnie jak go samodzielnie obliczyć i nawinąć. W internecie jest sporo wzorów, ale nie wiadomo czy są dobre.. Super bylyby też jakieś konstrukcje audio DIY
Ostatnio znalazłem trochę czasu. I odrabiam zaległości w RS i RS elektronika. Naprawdę sporo ciekawych i przydatnych informacji. Zastanawiam się tylko nad tuningiem wzmacniaczy. Jedynie mam na myśli stosunek wydanych pieniędzy do efektów przeróbek(w pewnych przypadkach). Choć teraz składam drugi wzmacniacz lampowy i gdzie tu logika oszczędzania pieniędzy. Jednak chęć zdobywania wiedzy i przyjemność i konstruowania jest większa. Pozdrawiam RS naprawdę miło się słucha i ogląda.
To jest temat tuningu Wydaje mi się ,że nie tylko dla specjalistów z wiedzą o teorii elektrotechniki i elektroniki. Wobec czego fani Reduktora nie zajmujący się profesjonalnie obliczaniem obwodów pokładają pewne zaufanie w cenne porady dotyczące modernizacji i eksploatacji np wzmacniaczy audio.
Do 5:52 w filmie : nie żebym chciał się mądrzyć, ale tam są pokazane ferrytowe toroidy, nie torusy (torus to wystarczająco długi walec wygięty w zamknięte kółko czyli kształt nadmuchanej dętki)
Witam Ograniczenie pojemności kondensatorów kompensujących w końcówce mocy warto jednak proszę Pana poprzedzić wymianą tranzystorów mocy . Jeśli wymienimy tranzystor 2N3055 (ft=1MHz) na tranzystory o ft=10Mhz to zapewne kondensatory kompensujące da się znacząco zmniejszyć. Warunek : mamy oscyloskop i widzimy skutki naszej zabawy np na kształcie fali prostokątnej (brak wzbudzeń !!!)
Mam fajny pomysł na odcinek ,kiedyś składałem sobie wzmacniacze i wiem że pojemność kondensatorów w zasilaczu ma wpływ na jego pracę .Płytka wzmacniacza + płytka zasilacza na którym sukcesywnie będzie dokładanie pojemność filtracji 2x 4x krotnie.Można zacząć od przysłowiowego minimum przez pojemności optymalną aż do przesady i kiedy wzrost pojemności nie ma sensu .Pomiary oczywiście generatorem plus polecam na zwykłej muzyce kiedy człowiek sam słyszy kiedy wzmacniacz traci stabilność .Sam bym coś takiego wrzucił ale na moi kanale nie ma takich zasięgów .
A co z modyfikacją, np zwiększenia czułości głowicy w odbiorniku radiowym, np przebywamy w miejscy gdzie ten sygnał jest dość słaby i są problemy z chociaż średnim wysterowaniem stacji? Aby nie używać dodatkowych zewnętrznych wzmacniaczy antenowych.
kiedyś przerobiłem wzmak continental edison pa 9907, dodałem wskażniki wysterowania przesuwając przełącznik w miejsce mikrofonu , wymieniając trafo na większe , zmieniając parę tranzystorów sterujacych kondensatory i wyszedł ws 503 40W w pięknej obudowie ze wskażnikami , ale to za komuny było i były chęci
Może by tak wziąć na tapetę Radmora 5102? Myślę, że nadal jest to jeden z najpopularniejszych modeli. Z tego co wiem serwisanci z Radmora przeczepiali np linie 6.3V aby uzyskiwać ok 35W na wyjściu. Manipulowano też rezystorem sprzężania zwrotnego itp
Podstawową wadą Radmora 5102 są bardzo wolne tranzystory wyjściowe 2N3055, mają pasmo ft w zależności od producenta od 500kHz do 1MHz. Te tranzystory to muły nadające się do stabilizatorów szeregowych. Jeśli używasz kolumn o impedancji 8Ohm ( lub większej) możesz spróbować wymienić je na dosyć tanie BDY25 . Ale jeśli chcesz wycisnąć maksa to np proponowałbym NTE 283 i podkładki kaponowe zamiast miki... Potem trzeba jeszcze dobrać kondensator kompensujący C1005 tak aby impulsy prostokątne nie miały podwzbudzeń przy obciążeniu używanymi kolumnami (potrzebny generator i oscyloskop )...
mam problem z wzmacniaczem technics SU-v460 od pewnego czasu wzmacniacz nie chce się uruchomić włącza sie lampka kontrolna voltage control ale nie włącza sie lampka current drive przez co wzmacniacz nie chce przetwarzać dzwięku proszę o pomoc :)
Ciekawy odcinek wiem że był to z 2015 roku ale zapytam czy możliwość aby mój wzmacniacz mógł pracować również z kolumnami 4 Ohm mój wzmacniacz ma niestety STK a jest nim Sharp 8800 pozdrawiam
Witam moj wzmacniacz samochodowy bose sie strasznie grzeje i slabo gra subwoofer, wiecej mocy idzie na tylne glosniki niz na suba. Mozna z tym cos zrobic?
Aktualnie posiadam wzmacniacz Pioneer A-407R. Mam z nim problem tego typu, że ma bardzo słabe niskie tony. Nie rozchodzi mi się tutaj o jakieś łupanie muzyką dubstep, tylko ogólnie w każdej muzyce brakuje tego basu. Wyczytałem w internecie, że Pioneery tej klasy tak już mają. Po zmianie z Technicsa SU-810 (hybryda) na aktualnego Pioneera A-407R (tranzystory) poprawiła się stereofonia i lepsze są wysokie tony. Basu zaś jednak ubyło i to dość sporo. Czy można by było coś z tym pokombinować? Naprowadźcie mnie :)
Witam wszystkich. Mam (zdawałoby się) proste pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi w sieci, a brzmi ono: jakimi przekrojami przewodów okablowć wnętrze wzmacniacza? Tor zasilający prosta sprawa,ale sygnałowe...? Chodzi oczywiście o przewody do potencjometrów, obowów wejsciowych i wyjściowych. Czy zasada im "grubszy" tym lepszy też tu działa? Czy są jakieś minimalne przekroje dla przewodów sygnałowych gdzie nie ma pogorszenia sygnału audio? I w końcu - czy i które przewody muszą być ekranowane? Bo niby do potencometrów muszą być, niby... Aha wzmacniacz moc wyjściową ma 2x100W jeśli to miałoby coś zmienić. Z góry dziekuję za wszelkie informacje. Pozdrawiam.
pytanie - chciałbym zrobić konkretną końcówkę mocy około 500W RMS i czy opłacało by mi się z np.: tda7294 zrobić stopień ster zasilanie tam jest chyba +-40V na to dorobić sterowanie na +-60V i konkretne końcówki na szynie ??? Ma to sens czy lepiej kombinować nad projektowaniem stopnia ster bezpośrednio pod +-60V i to na stopień mocy... szukam jakiś rozwiązań na necie ale wolę się zapytać kogoś kto zna się na rzeczy jak ugryźć ten temat pozdrawiam
Po obejrzeniu tego odcinka - jeszcze raz , zastanowiła mnie jedna rzecz - grzanie się wzmacniacza ,chyba nadmierne ,czy można w jakiś sposób je zmniejszyć , czy może to być spowodowane jakąś usterką , czy niektóre wz. tak po prostu mają , jak mój Denon 980 ...?
Witam ja mam wzmacniacz na układzie 2xtda7294 (na kolumne i subwoofer) w układzie zasilającym mam tylko 2 kondensatory elektrolityczne 4700uF/50V. Dobrym krokiem zamontowanie jest 2x10000uF albo 4x10000uF?
djwisna Późno bo poźno, ale dla innych ciekawych tego tematu to owszem. Zwiększenie pojemności filtracji zasilania zawsze może przynieść korzyść. Z racji większego ładunku bass może się bardziej wzmocnić.
Hej Planuje wymienić kondensatory w moim wzmaku. Stare już są mocno zmęczone. Nie mogę dostać nigdzie oryginalnych, więc moje pytanie brzmi: jakie kondensatory mogę zastosować jeżeli oryginalne posiadają 12000uf i 56WV? Pozdrawiam
9:32 - Zaraz, zaraz, coś mi się nie zgadza. W jednym z odc. o naprawie B&O Reduktor chwali użycie tantali i mówi, że to jest rzadko niespotykane nawet dziś. W innym komuś, komu zależało na solidnej naprawie na lata, też RSz wlutował tantale. Ogólnie jak dobrze pamiętam, to kilka razy tantale były chwalone i polecane, a tu nagle taka zmiana... O co chodzi? Jeżeli mam sprzęt 30-letni i chcę go naprawić na kolejne min. 30 lat, to mam wymieniać stare elektrolity na nowe elektrolity markowe (np. Rubycon) czy lepiej na tantalowe? Ceny tantali mnie nie odstraszają, sprzęt ma być zrobiony "na wieki" ;)
Kup jakieś dobre Nippony i będziesz zadowolony z elektrolitów. Tylko nie daj się naciągnąć na kondensatory "audio". Zazwyczaj ich parametry podane w notach katalogowych nie są zbyt imponujące(o ile mówimy o dużych producentach bo w przypadku jakiś audiofilskich wynalazków często noty katalogowe praktycznie nie istnieją co wiele mówi o ich jakości).
CIekaw jestem jak można ulepszyć lampowy wzmacniacz gitarowy, gdzie dźwięk przesterowany bywaczymś oczekiwanym. Czy wymiana kondensatorów powiedzmy 100 µF 385 V można wymienić np na takie 200µF400v ?
Zależy w jakim miejscu i co robią kondensatory. Bardzo często manewr opisany pomaga , czasem przynosi zaskakująco dobre rezultaty. Ale podwojenie pojemności kondensatora to również podwojenie w pewnej sytuacji prądów i może skutkować uszkodzeniem elementów. Zastąpić w układzie kondensator kondensatorem na większe napięcie czy na wyższą temperaturę zawsze można...(chyba że ktoś planuje użyć kondensatora jako bombę)
Ciekawy odcinek, chociaż wszystkie wymienione modyfikacje niewiele zmienia w brzmieniu całego zastawu audio. Największy wpływ na brzmienie znawstwu audio mają kolumny głośnikowe i akustyka pomieszczenia. Te opisane tutaj zmiany w sprzęcie będą miały marginalny wpływ na jakość dźwięku. Większość będzie absolutnie niesłyszalna..Chyba, że dotyczą wymiany uszkodzonych elementów jak potencjometry czy przełączniki.
Sławomir Maciejewski W moim wzmacniaczu wymiana opampa w przedwzmacniaczu mocno wpływa na dźwięk, wszyscy, których prosiłem o testowanie potwierdzili że jest różnica.
+Kacper Żabicki Nie, bo wzmacniacz pobiera tyle ile on potrzebuje a nie więcej. Gdybyś podłączył diodę led z rezystorem 100ohm do zasilacza 5v 1A to pobierała by prąd 20mA. Gdybyś tą samą diodę z rezystorem podłączył do zasilacza 5v 10A, to również pobierałaby 20mA.
Witam posiadam Eltrona 100u i podejrzewam wymiane kondensatora przy włączeniu szumi i przycisza sie ale zaraz jest ok możliwe ze kondensator stracił elektrolit mogę dać mocniejszy polepszy to coś i czy warto dzieki za odp :)
+Przemysław Kuleta Te stuki przy włączaniu to normalne zachowanie. Jeśli ten kondensator jest wybrzuszony, albo napięcie zasilania jest zaniżone, to go wymień. Wystarczy 2x10000uF/50V.
+Jakub Kijak nie jest wybrzuszony oki dam jak pan pisał dziękuje za odpowieć a tak zapytam słyszał pan o amplitunerah sonab r4000-3 dobre są bo dałem do naprawy podejrzewam końcówke bo się kiedyś zaymiło zaduzo mu podłaczyłem kolumn :) pozdrawiam i dziękuje jeszcze raz :D
+Przemysław Kuleta No tak to już jest, jak się nie patrzy na oznaczenia minimalnej impedancji obciążenia. M.in. po to Pan Krzysztof (pozdrawiam serdecznie) zrobił film pt. "Terminale głośnikowe".
Leniu ! Wystarczy w google wpisać selektor wejść: serwis.avt.pl/manuals/AVT5297.pdf albo jak dla lenia i ograniczonego : allegro.pl/listing/listing.php?fuzzy=1&order=m&string=selektor+wej%C5%9B%C4%87&bmatch=seng-v6-p-sm-isqm-2-e-1218
Maniekvip1988 o jej to straszliwa sprawa że ktoś poprosił o pomoc. Nic to trudno takie społeczeństwo zamiast pomagać jeden drugiemu to lepiej napisać jakim jest się zajebistym i wskazać drogę do google xD
Maciek podał konkretne linki. Odesłał do google prawidłowo. Zadaj na jakimś szanowanym forum błahe oczywiste pytanie to bankowo otrzymasz odpowiedź że google nie boli trzeba tylko chcieć. Przecież wiadomo gdzie można kupić sprzęt elektro jak i wiadomo gdzie można kupić ryby. Szukanie na allegro jest bardzo łatwe, ale po co szukać samemu jak można zadać pytanie i czekać aż ktoś wyszuka to za nas. Ja rozumiem pomoc w problemach np. Jaki kupić selektor wejść aby był dobrej jakości? W tedy oczekujemy na zasłużoną odpowiedź ludzi którzy jakieś posiadają i mogą wyrazić o nich opinię.
Witam, mam do Pana pytanie (ewentualnie do użytkowników mających doświadczenie), czy w związku z efektami jakich można spodziewać się po tuningu, sensownym jest zakupić dowolny wzmacniacz renomowanej firmy i poprawić jego brzmienie z byle jakiego do zadowalającego? Pozdrawiam
Jak Pan myśli, czy we wzmacniaczu Kenwood KA-3020 mógłbym się pozbyć lub zmniejszysz szumy występujące na wyjściu słuchawkowym ? Jest to bardzo irytujące, lecz nie wiem jak się za to zabrać oraz czy jest to opłacalne :)
Sprawa już pewnie nieaktualna, a wzmacniacz na śmietniku. Ale ponieważ zagadnienie może interesować też innych, to pozwolę sobie je wyjaśnić. Otóż szum nie powstaje na wyjściu wzmacniacza! Ok. 90 szumu powstaje w stopniu WEJściowym wzmacniacza! Po prostu kolumny są dalej i szumu nie słychać, a słuchawki wiszą na samych uszach i szum słychać. Jest to jednak zawsze głownie ten sam szum wejściowy. Jeszcze coś. Słuch nie działa liniowo. Dlatego określając głośność posługujemy się decybelami, które są skalą logarytmiczną. A to oznacza tyle, że tak naprawdę słyszymy tylko szum wejściowy i to nie w 90%, ale w 99%. A zatem aby ograniczyć szum słyszalny, musimy poprawić stopień WEJściowy wzmacniacza, a nie samo wyjście słuchawkowe. W stopniu wejściowym wzmacniacza Kenwood KA-3020 działają wzmacniacze operacyjne NJM4556, które mają szumy wejściowe na poziomie 10 nV na pierwiastek z Herca. To nie jest zły wynik. One nie mają prawa szumieć w sposób uciążliwy. Mogą szumieć tylko przed podłączeniem źródła sygnału (np. CD), ale po podłączeniu szum powinien zniknąć. No chyba że to CD szumi. Przyczyną szumu bez podłączenia sygnału jest wysoka impedancja wejściowa. Po podłączeniu sygnału impedancja spada i szumy powinny ustać. Jeśli tak się nie dzieje, to znaczy, że coś się popsuło lub zużyło. Mało prawdopodobne, by padły same wzmacniacze operacyjne i nagle zaczęły szumieć. Raczej nie ma sensu ich wymieniać. Za to stare kondensatory elektrolityczne w stopniu wejściowym mogą szumieć. Mogą też być problemy z ekranowaniem przewodów i odsprzęganiem zasilania. Ale takich rzeczy się na odległość nie stwierdzi. Żeby sprawdzić, czy szumi coś innego, czy sam wzmacniacz, trzeba zewrzeć WEJście do masy. Dla bezpieczeństwa np. przez rezystor 100 do 1000 omów (ale nie większy). Przez rezystor, bo jeśli gdzieś tam są uszkodzone elektrolity i napięcia na wejściu jest różne trochę od 0V, to dzięki rezystorowi nie spalimy wzmaka. Po zwarciu wejścia do masy za pomocą małego rezystora, szum w słuchawkach powinien ustać. Natomiast bez zwarcia szum może się pojawiać! Jest to szum cieplny rezystora wejściowego. To się wydaje trochę bez sensu. Po co komu wzmacniacz, który nie szumi dopiero przy zwarciu wejścia. Ależ on nie szumi też po podłączeniu np. CD lub komórki, bo wyście CD lub komórki też ma niską impedancję i robi właśnie takie "zwarcie" - to samo co ten nasz próbny rezystor. W każdym razie nie wolno oceniać szumu bez podłączenia źródła sygnału lub bez zwarcia wejścia za pomocą rezystora. A jeśli szumi nawet po zwarciu rezystorem 100 omów? No to coś nawaliło. Opampy NJM4556 nie powinny szumieć. Trudno je tu wymienić na coś lepszego, bo układy niskoszumne wymagają niskiej impedancji, a impedancja wejściowa KA-3020 to 470 kOmów.
Zapewne spotkał się Pan z taką sytuacją, że ktoś zbliża mikrofon do głośnika i nagle rozpoczyna się koszmarny gwizd. Sygnał wylatuje z głośnika, trafia do mikrofonu, z mikrofonu leci do wzmacniacza i na głośnik, a z głośnika znów na mikrofon. No i mamy koszmar. Uszy bolą. Wywołane jest to dodatnim sprzężeniem zwrotnym. Akustyczne, dodatni sprzężenie zwrotne zamienia wzmacniacz w generator. I to jest właśnie wzbudzenie. Ale dodatnie sprzężenie zwrotne i zamiana wzmacniacza w generator może się zdarzyć i bez mikrofonu. Wzmacniacze mają pętlę UJEMNEGO sprzężenia zwrotnego - sygnał wychodzący ze wzmacniacza ponownie do niego wchodzi, ale jakby odwrócony. Bez tego by dobrze nie działały. Ta pętla sprzężenia zwrotnego poszerza pasmo przenoszenia i zmniejsza zniekształcenia wzmacniacza. Dlaczego? Dlatego że wzmacniacz ma przykładowo wzmocnienie 100 tyś. razy, a my potrzebujemy wzmocnić sygnał np. tylko 100 razy. W uproszczeniu można powiedzieć, że dzięki pętli sprzężenia zwrotnego wzmocnienie rzędu 99900 razy jest wykorzystywane na poprawienie jakości i poszerzenie pasma przenoszenia, a tylko te 100 razy idzie na prawdziwe wzmocnienie sygnału, którego słuchamy. Jak już pisałem, jest to pętla ujemnego sprzężenia zwrotnego. Oznacza to, że sygnał w pętli ODEJMUJĄ SIĘ od sygnału wzmocnionego, a reszta to sygnał którego słuchamy. Odejmują się, bo sygnał wzmocniony akurat ma górkę, a sygnał powracający dołek. Jednak pętla ujemnego sprzężenia zwrotnego ma swoją wadę. Oto ona. Sygnał krążący we wzmacniaczu zawsze ma jakieś opóźnienia. Opóźnienia pojawiają się z powodu pojemności elementów. Pojawiają się więc na kondensatorach, ale także np. na złączach tranzystora. Tak tak - każdy tranzystor opóźnia sygnał. Szczególnie wolne są tranzystory w końcówkach mocy! Przy niskich częstotliwościach te opóźnienia nie odgrywają większej roli. Każdy wzmacniacz ma jednak taką częstotliwość graniczną, przy której następuje przesunięcie sygnału sinusoidalnego o 180 stopni. Inaczej mówiąc górka pojawia się tam, gdzie był dołek! Górka i górka już się nie odejmują, ale się na siebie nakładają i powstaje górka o podwójnej wysokości. Ujemne sprzężenie zwrotne w taki oto sposób nagle zamienia się na dodatnie i wzmacniacz się wzbudza - jak w przypadku zbliżenia mikrofonu do głośnika. Ponieważ jednak są to wysokie częstotliwości (np. 200 kHz, albo 1 MHz), to tego nie słuchać jako gwizd. Słychać za to "pierdzenie" wzmacniacza, a końcówka mocy grzeje się aż do zniszczenia. Tego wzbudzenia unika się za pomocą ograniczenia pasma przenoszenia. Pewnie Pan słyszał, że wzmacniacz ma pasmo przenoszenia np. 22 kHz, albo (taki już lepszy) 100 kHz. To pasmo się sztucznie ogranicza właśnie po to, żeby dla tej niebezpiecznej częstotliwości, przy której wzmacniacz może się wzbudzić, wzmocnienie było już mniejsze niż jeden. Jeśli wzmocnienie jest mniejsze niż jeden, to wzmacniacz dla tej częstotliwości się nie wzbudzi. Trzeba po prostu tak obciąć pasmo przenoszenia, by przy tej niebezpiecznej częstotliwości granicznej wzmacniacz nie mógł się wzbudzić. Ot i cała filozofia. Tak naprawdę jest to bardziej skomplikowane. Budując wzmacniacz dba się o to, by był zachowany margines fazy (phase margin) co najmniej ok. 30 stopni i margines wzmocnienia (gain margin) na poziomie przynajmniej kilku decybeli. Wiele osób przerabiających wzmacniacze w domu nie wie o tych sprawach, co skutkuje wzbudzaniem się wzmacniacza.
ja przerobiłem wzmak ŁZR PW3017 zmieniłem transformator na mocniejszy i z wyższym napięciem. Kondensatory główne to Elna For Audio 12000uF 50V i zmienione kondensatory oraz tranzystory.
Wydaj mi się, że w odcinku poruszono za dużo tematów, wystarczyłoby dogłębnie skupić się na np samych zasilaczach. Już tu jest duże pole manewru. Wymiana transformatora EI na toroidalny, o identycznych napięciach i np większej mocy. Powinno to nieco zredukować przydźwięk. Jeżeli już wymieniać transformator, to można zastosować jednak taki o większych napięciach i dodać stabilizator liniowy (pokroju LM317+LM337, lub 78xx + 79xx), jednak działa to tylko dla małych mocy. Idąc dalej - dlaczego całkowicie nie zastąpić transformatora przetwornicą? Dobra przetwornica całkowicie eliminuje problem przydźwięku. Można również pokusić się o podwyższenie napięć zasilających, jednak będzie się to wiązało z dalszymi zmianami, które ostatecznie mogą doprowadzić do podwyższenia mocy wyjściowej. Czekam na kolejne odcinki :)
Co do wymiany diod prostowniczych na diody Schottky’ego, to pozwolę sobie zwrócić uwagę, że obecnie można na Aliexpress zamówić np. 10 szt diody Schottky’ego 20A za 4...10zł z przesyłką. To nie są konkretne pieniądze, a zawsze będziemy mieli pod blachą mniej grzejących się elementów i te głupie 0,5...0,8V wyższe zasilanie na końcówce.
.. nawet mamy 2019 tak się zastanawiam czy można poprawić jakość wzmacniacza wstępnego w sprzęcie diory. Wymiana kondensatorów, i wymiana tranzystorów na inne mniej szumiące to już chyba standard. Skłaniam się w kierunku modyfikacji filtrów aby zmniejszyć efekt tłumienia środka... Faktycznie brzmią nieco metalicznie.
Mam kartę zewnętrzną na USB gdzie podobno wymiana OPAMPów jest bardzo prosta i podobno warto gdyż ten dawany fabrycznie nie jest wybitny. Ale czy faktycznie jak włożę nowy scalak poczuję różnicę? Nie uważam bym miał wybitnie czułe ucho :>
W wielu amplitunerach stosowanych jako np. wzmacniacze slynnej Unitry mamy do czynienia z analogowa podziałka częstotliwości tunera. Czy mozna poswiecic jeden odcinek, Tuningowaniu np Tunera FM/AM dodajac Cyfrowy Licznik Czestotliwosci. Moje pytanie brzmi, jak tego dokonac i w jakim miejscu sie podpiac do ukladu? Pozdrawiam.
Ja mam jeszcze pytanie o kondensatory we wzmacniaczu. Chodzi mi dokładnie jakie marki brać pod uwagę. Próbowałem kiedyś szukać takich informacji w internetach tylko problem polegał na tym, że każdy ma inne zdanie. dodatkowo: czy te kondensatory panasonic FC są AŻ TAK świetne jak piszą o nich na forach internetowych?
Drakan Wszystkie markowe kondensatory (np. Nichicon, Panasonic, Elna, Wima (głównie poliestrowe), Mundorf (głównie do lamp), nawet niektóre Rubycon) przeważnie pcha się do tuningu wzmacniaczy. Warto też poczytać o seriach kondensatorów, bo to też może mieć jakieś mniejsze czy większe znaczenie w zależności od zastosowania: nichicon-us.com/english/products/alm_mini/pict_f.htm (na samym dole strony jest dział For Audio Equipment). Jedne kondensatory nadają się do jednej rzeczy, drugie do drugiej, więc musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie jakie kondensatory zastosować. W elektrolitach w zasilaczach (bo mniemam, że o tych piszesz) liczy się przede wszystkim mały ESR, bo kondensator z zasady musi dostarczyć dużo prądu w krótkim czasie. Dodatkowo słabo wykonane elektrolity stosunkowo szybko wysychają (ChongX czy jakieś inne wynalazki), dlatego markowe kondensatory wiodą tutaj prym. Co do kondensatorów w torze audio - autor filmu wyjaśnił, na czym polega problem. Dodatkowo: Wg mnie nie - wystarczy zastosować po prostu dobry, markowy kondensator (niekoniecznie Panasonic), a 99% populacji nie zauważy różnicy w brzmieniu.
+ReduktorSzumu Panie Krzysztofie, zapomniał Pan o jeszcze jednej godnej uwagi modyfikacji. Nie wiem czy to było już podawane w komentarzach, ale spojrzałem na moją kochaną WS-kę 502 i przypomniało mi się jednej rzeczy którą sam o owym wzmacniaczu parę lat wstecz popełniłem. Chodzi o zrobienie standby z prawdziwego zdarzenia, którego np. stare wzmacniacze Diory, np. rzeczona WS-ka 502, zamiast niego miała pseudo-standby które sprowadzało się tylko na zmutingowaniu hybrydy. Osobiście ze swoim wzmacniaczem zrobiłem tak, że wpakowałem do niego trafko z Diora i oczywiście popularny 7805. Ponadto mam jeszcze zbypassowane połączenia w puszcze z gniazdkami do pozostałych klocków, aby poza głównym trafem rozłączało mi pozostałe klocki, ponieważ mam jeszcze przyłączone klocki MDS,FS,CD i AS. Ponadto mam jeszcze zrobiony przekaźnik, który oczywiście rozłącza dodatkowy zasilacz. Jak wiadomo taki zestaw potrafi sobie "zjeść" sporo prądu pomimo trybu pseudo-standby, dlatego biorąc pod uwagę że z pewnością nie jednej osobie zdarzyło się zapomnieć wyłączyć wzmacniacz jest to mod godny uwagi, gdyż jakby nie patrzeć takie trafko mające na utrzymaniu tylko procka mniej prądu "zje" od tego bydlaka co zasila całość, bo wiadomo iż on już nie musi mieć takiej wydajności jak transformator główny.
Ja uważam, że diody prostownicze mają znaczenie w zasilaczu. Robilem doświadczenia w zasilaniu daca. Wstawilem zwykly mostek, mur860 i mur460. Najlepiej wypadly diody mur460, robilem dwa podejścia i zawsze wypadaly sporo lepiej. Wstawilem kiedys mur860 do odtwarzacza CD marantza to sie wyraźnie odmulil. Moim zdaniem zwykly mostek muli dźwiek,
Jest rok 2020. Oglądam i jestem Panu bardzo wdzięczny za pracę włożoną w ten odcinek i całą Pana twórczość. Bardzo pomocne dla mnie-początkującego elektronika z pasją w audio. Brawo💪
Zajebiście miło ogląda się Twoje filmy i tyle! Życze Ci dużo zdrowia, żebyś mógł nagrać jeszcze setki cikawych filmów, będących alternatywą dla kulejącej techniki w polskim systemie edukacji.
Bardzo rzeczowy odcinek, moje prośby o rozwinięcie tematu tuningu wzmacniaczy zostały wysłuchane ;-)
Konkretne uwagi bez zbędnej ściemy. Jako elektronik z dość długą praktyką w dzierżoniowskiej Diorze obiema rękami podpisuję się pod poradami Autora. Dokładnie to samo robiliśmy modyfikując fabryczny sprzęt. Brzmiał zdecydowanie lepiej i był bardziej niezawodny.
Przypominam o zaznaczania przy swoim komentarzu opcji możliwości odpowiedzi na komentarz.
Czasem ktoś pyta i nie ma możliwości mu odpowiedzieć.
ciekawy odcinek. pochwalam... aczkolwiek zostaje przy swoim zdaniu lecz nadal bede oglądał RS bo ciekawy kanał....szacunek.... szkoda tylko ze zwróciłeś uwag tylko na ledy i ramki altusów,,, co do konswnsatorów ja posiadam 4x12000 mikro u siebie
Super odcinek, według mnie im dłuższy jest tym lepiej. Chciałbym filmik o transformatorach- wiem to kanał nastawiony bardziej na audio, ale w większości wzmaków jest właśnie trafo. Konkretnie interesuje mnie jak go samodzielnie obliczyć i nawinąć. W internecie jest sporo wzorów, ale nie wiadomo czy są dobre.. Super bylyby też jakieś konstrukcje audio DIY
Ostatnio znalazłem trochę czasu. I odrabiam zaległości w RS i RS elektronika. Naprawdę sporo ciekawych i przydatnych informacji. Zastanawiam się tylko nad tuningiem wzmacniaczy. Jedynie mam na myśli stosunek wydanych pieniędzy do efektów przeróbek(w pewnych przypadkach). Choć teraz składam drugi wzmacniacz lampowy i gdzie tu logika oszczędzania pieniędzy. Jednak chęć zdobywania wiedzy i przyjemność i konstruowania jest większa. Pozdrawiam RS naprawdę miło się słucha i ogląda.
To jest temat tuningu Wydaje mi się ,że nie tylko dla specjalistów z wiedzą o teorii elektrotechniki i elektroniki. Wobec czego fani Reduktora nie zajmujący się profesjonalnie obliczaniem obwodów pokładają pewne zaufanie w cenne porady dotyczące modernizacji i eksploatacji np wzmacniaczy audio.
Do 5:52 w filmie : nie żebym chciał się mądrzyć, ale tam są pokazane ferrytowe toroidy, nie torusy (torus to wystarczająco długi walec wygięty w zamknięte kółko czyli kształt nadmuchanej dętki)
Witam w amplitunerze bang & olufsen 1800 w torze wzmacniacz są tantalowe kondensatory mają mniejsze szumy
No to ja z niecierpliwością czekam na odcinek o tuningu odtwarzaczy cd.
Pozdrawiam!
Super jak zawsze
Witam
Ograniczenie pojemności kondensatorów kompensujących w końcówce mocy warto jednak proszę Pana poprzedzić wymianą tranzystorów mocy . Jeśli wymienimy tranzystor 2N3055 (ft=1MHz) na tranzystory o ft=10Mhz to zapewne kondensatory kompensujące da się znacząco zmniejszyć. Warunek : mamy oscyloskop i widzimy skutki naszej zabawy np na kształcie fali prostokątnej (brak wzbudzeń !!!)
jak zwykle świetny materiał
Świetny odcinek, jestem bardzo ciekawy co masz jeszcze do powiedzenia.
Mam fajny pomysł na odcinek ,kiedyś składałem sobie wzmacniacze i wiem że pojemność kondensatorów w zasilaczu ma wpływ na jego pracę .Płytka wzmacniacza + płytka zasilacza na którym sukcesywnie będzie dokładanie pojemność filtracji 2x 4x krotnie.Można zacząć od przysłowiowego minimum przez pojemności optymalną aż do przesady i kiedy wzrost pojemności nie ma sensu .Pomiary oczywiście generatorem plus polecam na zwykłej muzyce kiedy człowiek sam słyszy kiedy wzmacniacz traci stabilność .Sam bym coś takiego wrzucił ale na moi kanale nie ma takich zasięgów .
Super , artykuł . Konkretny !
Czyli nie warto stosować stabilizatora tranzystorowego, odpowiedniej wydajności prądowej dla zasilania (+ - U np.+36V i -36V) samej końcówki mocy ?
dzięki bardzo, przynajmniej zrozumiałem po co mi tyle tranzystorów przed końcówką mocy :)
Czy można małe kondensatory filtrujące wymienić na wimy w dualu cv1400?
A co z modyfikacją, np zwiększenia czułości głowicy w odbiorniku radiowym, np przebywamy w miejscy gdzie ten sygnał jest dość słaby i są problemy z chociaż średnim wysterowaniem stacji? Aby nie używać dodatkowych zewnętrznych wzmacniaczy antenowych.
To odcinek o wzmacniaczach, nie o odbiornikach radiowych.
***** Wypadałoby zrobić materiał o przeróbkach tunerów.
Bardzo ciekawy odcinek !
Mam Cornwall 4 i też bym chciał inne zwrotnice czy Panowie mogą mi to wykonać
Słucham ich od 3mcy i zadowolony do końca nie jestem .
Bardzo bym prosił
rozkręcam, dzięki ;)
kiedyś przerobiłem wzmak continental edison pa 9907, dodałem wskażniki wysterowania przesuwając przełącznik w miejsce mikrofonu , wymieniając trafo na większe , zmieniając parę tranzystorów sterujacych kondensatory i wyszedł ws 503 40W w pięknej obudowie ze wskażnikami , ale to za komuny było i były chęci
Może by tak wziąć na tapetę Radmora 5102? Myślę, że nadal jest to jeden z najpopularniejszych modeli. Z tego co wiem serwisanci z Radmora przeczepiali np linie 6.3V aby uzyskiwać ok 35W na wyjściu. Manipulowano też rezystorem sprzężania zwrotnego itp
Podstawową wadą Radmora 5102 są bardzo wolne tranzystory wyjściowe 2N3055, mają pasmo ft w zależności od producenta od 500kHz do 1MHz.
Te tranzystory to muły nadające się do stabilizatorów szeregowych. Jeśli używasz kolumn o impedancji 8Ohm ( lub większej) możesz spróbować wymienić je na dosyć tanie BDY25 . Ale jeśli chcesz wycisnąć maksa to np proponowałbym NTE 283 i podkładki kaponowe zamiast miki...
Potem trzeba jeszcze dobrać kondensator kompensujący C1005 tak aby impulsy prostokątne nie miały podwzbudzeń przy obciążeniu używanymi kolumnami (potrzebny generator i oscyloskop )...
mam problem z wzmacniaczem technics SU-v460 od pewnego czasu wzmacniacz nie chce się uruchomić włącza sie lampka kontrolna voltage control ale nie włącza sie lampka current drive przez co wzmacniacz nie chce przetwarzać dzwięku proszę o pomoc :)
Ciekawy odcinek wiem że był to z 2015 roku ale zapytam czy możliwość aby mój wzmacniacz mógł pracować również z kolumnami 4 Ohm mój wzmacniacz ma niestety STK a jest nim Sharp 8800 pozdrawiam
Witam moj wzmacniacz samochodowy bose sie strasznie grzeje i slabo gra subwoofer, wiecej mocy idzie na tylne glosniki niz na suba. Mozna z tym cos zrobic?
Witam w wzmacniaczu ONKYO A-06 są kondensatory 6800uf 40v i mam dylemat czy mogę zamienić na większe z napięciem 50v
możesz
Aktualnie posiadam wzmacniacz Pioneer A-407R. Mam z nim problem tego typu, że ma bardzo słabe niskie tony. Nie rozchodzi mi się tutaj o jakieś łupanie muzyką dubstep, tylko ogólnie w każdej muzyce brakuje tego basu. Wyczytałem w internecie, że Pioneery tej klasy tak już mają. Po zmianie z Technicsa SU-810 (hybryda) na aktualnego Pioneera A-407R (tranzystory) poprawiła się stereofonia i lepsze są wysokie tony. Basu zaś jednak ubyło i to dość sporo. Czy można by było coś z tym pokombinować? Naprowadźcie mnie :)
Super info
Witam wszystkich. Mam (zdawałoby się) proste pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi w sieci, a brzmi ono: jakimi przekrojami przewodów okablowć wnętrze wzmacniacza? Tor zasilający prosta sprawa,ale sygnałowe...? Chodzi oczywiście o przewody do potencjometrów, obowów wejsciowych i wyjściowych. Czy zasada im "grubszy" tym lepszy też tu działa? Czy są jakieś minimalne przekroje dla przewodów sygnałowych gdzie nie ma pogorszenia sygnału audio? I w końcu - czy i które przewody muszą być ekranowane? Bo niby do potencometrów muszą być, niby... Aha wzmacniacz moc wyjściową ma 2x100W jeśli to miałoby coś zmienić. Z góry dziekuję za wszelkie informacje. Pozdrawiam.
Witam czy da się z tuningowaci Wzmacniacz /amplituner megatone avs 8010
pytanie - chciałbym zrobić konkretną końcówkę mocy około 500W RMS i czy opłacało by mi się z np.: tda7294 zrobić stopień ster zasilanie tam jest chyba +-40V na to dorobić sterowanie na +-60V i konkretne końcówki na szynie ??? Ma to sens czy lepiej kombinować nad projektowaniem stopnia ster bezpośrednio pod +-60V i to na stopień mocy... szukam jakiś rozwiązań na necie ale wolę się zapytać kogoś kto zna się na rzeczy jak ugryźć ten temat pozdrawiam
Witam. A do jakiej klasy mozna zaliczyć wzmacniacz sony ta f 808 es. Pozdrawiam
Po obejrzeniu tego odcinka - jeszcze raz , zastanowiła mnie jedna rzecz - grzanie się wzmacniacza ,chyba nadmierne ,czy można w jakiś sposób je zmniejszyć , czy może to być spowodowane jakąś usterką , czy niektóre wz. tak po prostu mają , jak mój Denon 980 ...?
Genialny!!!
Witam ja mam wzmacniacz na układzie 2xtda7294 (na kolumne i subwoofer) w układzie zasilającym mam tylko 2 kondensatory elektrolityczne 4700uF/50V. Dobrym krokiem zamontowanie jest 2x10000uF albo 4x10000uF?
djwisna Późno bo poźno, ale dla innych ciekawych tego tematu to owszem. Zwiększenie pojemności filtracji zasilania zawsze może przynieść korzyść. Z racji większego ładunku bass może się bardziej wzmocnić.
witam , czy do wzmacniacz unitra diora WS4421 moge dac zamiast 2x4700 elektrolita 2 kondensatory o pojemnosci ,po10,000 na 63v
Tak
Hej
Planuje wymienić kondensatory w moim wzmaku. Stare już są mocno zmęczone.
Nie mogę dostać nigdzie oryginalnych, więc moje pytanie brzmi: jakie kondensatory mogę zastosować jeżeli oryginalne posiadają 12000uf i 56WV?
Pozdrawiam
Przynajmniej 10000uF/63V.
9:32 - Zaraz, zaraz, coś mi się nie zgadza. W jednym z odc. o naprawie B&O Reduktor chwali użycie tantali i mówi, że to jest rzadko niespotykane nawet dziś. W innym komuś, komu zależało na solidnej naprawie na lata, też RSz wlutował tantale. Ogólnie jak dobrze pamiętam, to kilka razy tantale były chwalone i polecane, a tu nagle taka zmiana... O co chodzi? Jeżeli mam sprzęt 30-letni i chcę go naprawić na kolejne min. 30 lat, to mam wymieniać stare elektrolity na nowe elektrolity markowe (np. Rubycon) czy lepiej na tantalowe? Ceny tantali mnie nie odstraszają, sprzęt ma być zrobiony "na wieki" ;)
Kup jakieś dobre Nippony i będziesz zadowolony z elektrolitów.
Tylko nie daj się naciągnąć na kondensatory "audio". Zazwyczaj ich parametry podane w notach katalogowych nie są zbyt imponujące(o ile mówimy o dużych producentach bo w przypadku jakiś audiofilskich wynalazków często noty katalogowe praktycznie nie istnieją co wiele mówi o ich jakości).
Dziękuję za radę, uwzględnię przy zakupach :-)
CIekaw jestem jak można ulepszyć lampowy wzmacniacz gitarowy, gdzie dźwięk przesterowany bywaczymś oczekiwanym. Czy wymiana kondensatorów powiedzmy 100 µF 385 V można wymienić np na takie 200µF400v ?
zfiltrować napięcia i po ekranować niektóre rzeczy a będzie trochę lepiej
Zależy w jakim miejscu i co robią kondensatory. Bardzo często manewr opisany pomaga , czasem przynosi zaskakująco dobre rezultaty. Ale podwojenie pojemności kondensatora to również podwojenie w pewnej sytuacji prądów i może skutkować uszkodzeniem elementów. Zastąpić w układzie kondensator kondensatorem na większe napięcie czy na wyższą temperaturę zawsze można...(chyba że ktoś planuje użyć kondensatora jako bombę)
Super
Ciekawy odcinek, chociaż wszystkie wymienione modyfikacje niewiele zmienia w brzmieniu całego zastawu audio. Największy wpływ na brzmienie znawstwu audio mają kolumny głośnikowe i akustyka pomieszczenia. Te opisane tutaj zmiany w sprzęcie będą miały marginalny wpływ na jakość dźwięku. Większość będzie absolutnie niesłyszalna..Chyba, że dotyczą wymiany uszkodzonych elementów jak potencjometry czy przełączniki.
Sławomir Maciejewski W moim wzmacniaczu wymiana opampa w przedwzmacniaczu mocno wpływa na dźwięk, wszyscy, których prosiłem o testowanie potwierdzili że jest różnica.
jak wzmacniacz potrzebuje 12v 5a co się stanie jak się da 12v 16a
nic złego
ale nie spali czy coś
+Kacper Żabicki Nie, bo wzmacniacz pobiera tyle ile on potrzebuje a nie więcej. Gdybyś podłączył diodę led z rezystorem 100ohm do zasilacza 5v 1A to pobierała by prąd 20mA. Gdybyś tą samą diodę z rezystorem podłączył do zasilacza 5v 10A, to również pobierałaby 20mA.
a no sorki nie wiedziałem dzięki
czasem możesz skrócić jego żywotność
Witam posiadam Eltrona 100u i podejrzewam wymiane kondensatora przy włączeniu szumi i przycisza sie ale zaraz jest ok możliwe ze kondensator stracił elektrolit mogę dać mocniejszy polepszy to coś i czy warto dzieki za odp :)
+Przemysław Kuleta Te stuki przy włączaniu to normalne zachowanie. Jeśli ten kondensator jest wybrzuszony, albo napięcie zasilania jest zaniżone, to go wymień. Wystarczy 2x10000uF/50V.
+Jakub Kijak nie jest wybrzuszony oki dam jak pan pisał dziękuje za odpowieć a tak zapytam słyszał pan o amplitunerah sonab r4000-3 dobre są bo dałem do naprawy podejrzewam końcówke bo się kiedyś zaymiło zaduzo mu podłaczyłem kolumn :) pozdrawiam i dziękuje jeszcze raz :D
+Przemysław Kuleta No tak to już jest, jak się nie patrzy na oznaczenia minimalnej impedancji obciążenia. M.in. po to Pan Krzysztof (pozdrawiam serdecznie) zrobił film pt. "Terminale głośnikowe".
OK - Gdzie kupić taki zestaw przekaźników by zbudować na nim selektor wejść ???
Leniu ! Wystarczy w google wpisać selektor wejść: serwis.avt.pl/manuals/AVT5297.pdf albo jak dla lenia i ograniczonego : allegro.pl/listing/listing.php?fuzzy=1&order=m&string=selektor+wej%C5%9B%C4%87&bmatch=seng-v6-p-sm-isqm-2-e-1218
Maciej Szczepanski nie pozwalaj sobie za dużo kolego ok?
dongregoriomazda Jak nie wiesz gdzie kupić selektor wejść to idź do rybnego zapytać może mają na stanie. Najłatwiej czekać aż podają wszystko na tacy.
Maniekvip1988 o jej to straszliwa sprawa że ktoś poprosił o pomoc.
Nic to trudno takie społeczeństwo zamiast pomagać jeden drugiemu to lepiej napisać jakim jest się zajebistym i wskazać drogę do google xD
Maciek podał konkretne linki. Odesłał do google prawidłowo. Zadaj na jakimś szanowanym forum błahe oczywiste pytanie to bankowo otrzymasz odpowiedź że google nie boli trzeba tylko chcieć.
Przecież wiadomo gdzie można kupić sprzęt elektro jak i wiadomo gdzie można kupić ryby. Szukanie na allegro jest bardzo łatwe, ale po co szukać samemu jak można zadać pytanie i czekać aż ktoś wyszuka to za nas. Ja rozumiem pomoc w problemach np. Jaki kupić selektor wejść aby był dobrej jakości? W tedy oczekujemy na zasłużoną odpowiedź ludzi którzy jakieś posiadają i mogą wyrazić o nich opinię.
Jakie lampki wstawiłeś w pre Yanka 10L?
Witam, mam do Pana pytanie (ewentualnie do użytkowników mających doświadczenie), czy w związku z efektami jakich można spodziewać się po tuningu, sensownym jest zakupić dowolny wzmacniacz renomowanej firmy i poprawić jego brzmienie z byle jakiego do zadowalającego? Pozdrawiam
tak można poprawić brzmienie a nawet bardzo lepiej w tym filmie trochę powiedział ważnych uwag ale też się trochę miną lub je nie zauważa
2:46 proszę dajcie linka do tego ludzika xDD
+Xeblinho Reddy Kilowatt.
Dzięki :D
Jak Pan myśli, czy we wzmacniaczu Kenwood KA-3020 mógłbym się pozbyć lub zmniejszysz szumy występujące na wyjściu słuchawkowym ? Jest to bardzo irytujące, lecz nie wiem jak się za to zabrać oraz czy jest to opłacalne :)
Sprawa już pewnie nieaktualna, a wzmacniacz na śmietniku. Ale ponieważ zagadnienie może interesować też innych, to pozwolę sobie je wyjaśnić.
Otóż szum nie powstaje na wyjściu wzmacniacza! Ok. 90 szumu powstaje w stopniu WEJściowym wzmacniacza! Po prostu kolumny są dalej i szumu nie słychać, a słuchawki wiszą na samych uszach i szum słychać. Jest to jednak zawsze głownie ten sam szum wejściowy.
Jeszcze coś. Słuch nie działa liniowo. Dlatego określając głośność posługujemy się decybelami, które są skalą logarytmiczną. A to oznacza tyle, że tak naprawdę słyszymy tylko szum wejściowy i to nie w 90%, ale w 99%. A zatem aby ograniczyć szum słyszalny, musimy poprawić stopień WEJściowy wzmacniacza, a nie samo wyjście słuchawkowe.
W stopniu wejściowym wzmacniacza Kenwood KA-3020 działają wzmacniacze operacyjne NJM4556, które mają szumy wejściowe na poziomie 10 nV na pierwiastek z Herca. To nie jest zły wynik. One nie mają prawa szumieć w sposób uciążliwy. Mogą szumieć tylko przed podłączeniem źródła sygnału (np. CD), ale po podłączeniu szum powinien zniknąć. No chyba że to CD szumi.
Przyczyną szumu bez podłączenia sygnału jest wysoka impedancja wejściowa. Po podłączeniu sygnału impedancja spada i szumy powinny ustać. Jeśli tak się nie dzieje, to znaczy, że coś się popsuło lub zużyło. Mało prawdopodobne, by padły same wzmacniacze operacyjne i nagle zaczęły szumieć. Raczej nie ma sensu ich wymieniać. Za to stare kondensatory elektrolityczne w stopniu wejściowym mogą szumieć. Mogą też być problemy z ekranowaniem przewodów i odsprzęganiem zasilania. Ale takich rzeczy się na odległość nie stwierdzi.
Żeby sprawdzić, czy szumi coś innego, czy sam wzmacniacz, trzeba zewrzeć WEJście do masy. Dla bezpieczeństwa np. przez rezystor 100 do 1000 omów (ale nie większy). Przez rezystor, bo jeśli gdzieś tam są uszkodzone elektrolity i napięcia na wejściu jest różne trochę od 0V, to dzięki rezystorowi nie spalimy wzmaka. Po zwarciu wejścia do masy za pomocą małego rezystora, szum w słuchawkach powinien ustać. Natomiast bez zwarcia szum może się pojawiać! Jest to szum cieplny rezystora wejściowego.
To się wydaje trochę bez sensu. Po co komu wzmacniacz, który nie szumi dopiero przy zwarciu wejścia. Ależ on nie szumi też po podłączeniu np. CD lub komórki, bo wyście CD lub komórki też ma niską impedancję i robi właśnie takie "zwarcie" - to samo co ten nasz próbny rezystor. W każdym razie nie wolno oceniać szumu bez podłączenia źródła sygnału lub bez zwarcia wejścia za pomocą rezystora. A jeśli szumi nawet po zwarciu rezystorem 100 omów? No to coś nawaliło. Opampy NJM4556 nie powinny szumieć. Trudno je tu wymienić na coś lepszego, bo układy niskoszumne wymagają niskiej impedancji, a impedancja wejściowa KA-3020 to 470 kOmów.
Witam serdecznie może jakiś odcinek o słuchawkach jak o nie dbać konserwować i jakie wybrać;)pozdrawiam
Ja mam dziwne wzmacniacze nawalone małe gówienka jak w komputerze i to klepie
a czemu niebieskich LED'ów
Witam mam pytanie czy Magnat 302A będzie dobrym subem do zestawu Denon avr x500 + Eltax Monaco?
Witam. Co to znaczy, że wzmacniacz się wzbudza? Pozdrawiam :)
Zapewne spotkał się Pan z taką sytuacją, że ktoś zbliża mikrofon do głośnika i nagle rozpoczyna się koszmarny gwizd. Sygnał wylatuje z głośnika, trafia do mikrofonu, z mikrofonu leci do wzmacniacza i na głośnik, a z głośnika znów na mikrofon. No i mamy koszmar. Uszy bolą. Wywołane jest to dodatnim sprzężeniem zwrotnym. Akustyczne, dodatni sprzężenie zwrotne zamienia wzmacniacz w generator. I to jest właśnie wzbudzenie. Ale dodatnie sprzężenie zwrotne i zamiana wzmacniacza w generator może się zdarzyć i bez mikrofonu.
Wzmacniacze mają pętlę UJEMNEGO sprzężenia zwrotnego - sygnał wychodzący ze wzmacniacza ponownie do niego wchodzi, ale jakby odwrócony. Bez tego by dobrze nie działały. Ta pętla sprzężenia zwrotnego poszerza pasmo przenoszenia i zmniejsza zniekształcenia wzmacniacza. Dlaczego? Dlatego że wzmacniacz ma przykładowo wzmocnienie 100 tyś. razy, a my potrzebujemy wzmocnić sygnał np. tylko 100 razy. W uproszczeniu można powiedzieć, że dzięki pętli sprzężenia zwrotnego wzmocnienie rzędu 99900 razy jest wykorzystywane na poprawienie jakości i poszerzenie pasma przenoszenia, a tylko te 100 razy idzie na prawdziwe wzmocnienie sygnału, którego słuchamy.
Jak już pisałem, jest to pętla ujemnego sprzężenia zwrotnego. Oznacza to, że sygnał w pętli ODEJMUJĄ SIĘ od sygnału wzmocnionego, a reszta to sygnał którego słuchamy. Odejmują się, bo sygnał wzmocniony akurat ma górkę, a sygnał powracający dołek. Jednak pętla ujemnego sprzężenia zwrotnego ma swoją wadę. Oto ona.
Sygnał krążący we wzmacniaczu zawsze ma jakieś opóźnienia. Opóźnienia pojawiają się z powodu pojemności elementów. Pojawiają się więc na kondensatorach, ale także np. na złączach tranzystora. Tak tak - każdy tranzystor opóźnia sygnał. Szczególnie wolne są tranzystory w końcówkach mocy! Przy niskich częstotliwościach te opóźnienia nie odgrywają większej roli. Każdy wzmacniacz ma jednak taką częstotliwość graniczną, przy której następuje przesunięcie sygnału sinusoidalnego o 180 stopni. Inaczej mówiąc górka pojawia się tam, gdzie był dołek! Górka i górka już się nie odejmują, ale się na siebie nakładają i powstaje górka o podwójnej wysokości. Ujemne sprzężenie zwrotne w taki oto sposób nagle zamienia się na dodatnie i wzmacniacz się wzbudza - jak w przypadku zbliżenia mikrofonu do głośnika. Ponieważ jednak są to wysokie częstotliwości (np. 200 kHz, albo 1 MHz), to tego nie słuchać jako gwizd. Słychać za to "pierdzenie" wzmacniacza, a końcówka mocy grzeje się aż do zniszczenia.
Tego wzbudzenia unika się za pomocą ograniczenia pasma przenoszenia. Pewnie Pan słyszał, że wzmacniacz ma pasmo przenoszenia np. 22 kHz, albo (taki już lepszy) 100 kHz. To pasmo się sztucznie ogranicza właśnie po to, żeby dla tej niebezpiecznej częstotliwości, przy której wzmacniacz może się wzbudzić, wzmocnienie było już mniejsze niż jeden. Jeśli wzmocnienie jest mniejsze niż jeden, to wzmacniacz dla tej częstotliwości się nie wzbudzi. Trzeba po prostu tak obciąć pasmo przenoszenia, by przy tej niebezpiecznej częstotliwości granicznej wzmacniacz nie mógł się wzbudzić. Ot i cała filozofia.
Tak naprawdę jest to bardziej skomplikowane. Budując wzmacniacz dba się o to, by był zachowany margines fazy (phase margin) co najmniej ok. 30 stopni i margines wzmocnienia (gain margin) na poziomie przynajmniej kilku decybeli. Wiele osób przerabiających wzmacniacze w domu nie wie o tych sprawach, co skutkuje wzbudzaniem się wzmacniacza.
"(...)maja tak od urodzenia". :)
ja przerobiłem wzmak ŁZR PW3017 zmieniłem transformator na mocniejszy i z wyższym napięciem. Kondensatory główne to Elna For Audio 12000uF 50V i zmienione kondensatory oraz tranzystory.
przetwilom oglądałem odcinek rs elektronika
Jest możliwość dania swojego sprzętu Wam by poddać go tuningu?
No ale co z tymi lampkami :(? Kolorowymi diodami, pozłacanymi bezpiecznikami...
Wydaj mi się, że w odcinku poruszono za dużo tematów, wystarczyłoby dogłębnie skupić się na np samych zasilaczach.
Już tu jest duże pole manewru. Wymiana transformatora EI na toroidalny, o identycznych napięciach i np większej mocy. Powinno to nieco zredukować przydźwięk.
Jeżeli już wymieniać transformator, to można zastosować jednak taki o większych napięciach i dodać stabilizator liniowy (pokroju LM317+LM337, lub 78xx + 79xx), jednak działa to tylko dla małych mocy.
Idąc dalej - dlaczego całkowicie nie zastąpić transformatora przetwornicą? Dobra przetwornica całkowicie eliminuje problem przydźwięku.
Można również pokusić się o podwyższenie napięć zasilających, jednak będzie się to wiązało z dalszymi zmianami, które ostatecznie mogą doprowadzić do podwyższenia mocy wyjściowej.
Czekam na kolejne odcinki :)
ładnie trochę myślisz dobrze powodzenia
Jeśli prąd spoczynkowy wpływa na "głębokość" klasy A w klasie AB, to czy na pewno zwiększenie prądu spoczynkowego nie może wpłynąć na jakość dźwięku?
Co do wymiany diod prostowniczych na diody Schottky’ego, to pozwolę sobie zwrócić uwagę, że obecnie można na Aliexpress zamówić np. 10 szt diody Schottky’ego 20A za 4...10zł z przesyłką. To nie są konkretne pieniądze, a zawsze będziemy mieli pod blachą mniej grzejących się elementów i te głupie 0,5...0,8V wyższe zasilanie na końcówce.
.. nawet mamy 2019 tak się zastanawiam czy można poprawić jakość wzmacniacza wstępnego w sprzęcie diory. Wymiana kondensatorów, i wymiana tranzystorów na inne mniej szumiące to już chyba standard. Skłaniam się w kierunku modyfikacji filtrów aby zmniejszyć efekt tłumienia środka... Faktycznie brzmią nieco metalicznie.
..
czy podjął by Się Pan ReduktorSzumu naprawy wzmacniacza Unitra ws 442 ????
pan reduktor unitry nie trawi, pewnie by sie niechciał. hehe
Zaciekawiłem się zamianą starych układów scalonych TL072. Czy taka wymiana ma sens w 30 letnim Marshall'u gitarowym?
Mam kartę zewnętrzną na USB gdzie podobno wymiana OPAMPów jest bardzo prosta i podobno warto gdyż ten dawany fabrycznie nie jest wybitny. Ale czy faktycznie jak włożę nowy scalak poczuję różnicę? Nie uważam bym miał wybitnie czułe ucho :>
W wielu amplitunerach stosowanych jako np. wzmacniacze slynnej Unitry mamy do czynienia z analogowa podziałka częstotliwości tunera. Czy mozna poswiecic jeden odcinek, Tuningowaniu np Tunera FM/AM dodajac Cyfrowy Licznik Czestotliwosci. Moje pytanie brzmi, jak tego dokonac i w jakim miejscu sie podpiac do ukladu?
Pozdrawiam.
Ja mam jeszcze pytanie o kondensatory we wzmacniaczu. Chodzi mi dokładnie jakie marki brać pod uwagę.
Próbowałem kiedyś szukać takich informacji w internetach tylko problem polegał na tym, że każdy ma inne zdanie.
dodatkowo: czy te kondensatory panasonic FC są AŻ TAK świetne jak piszą o nich na forach internetowych?
Drakan Wszystkie markowe kondensatory (np. Nichicon, Panasonic, Elna, Wima (głównie poliestrowe), Mundorf (głównie do lamp), nawet niektóre Rubycon) przeważnie pcha się do tuningu wzmacniaczy. Warto też poczytać o seriach kondensatorów, bo to też może mieć jakieś mniejsze czy większe znaczenie w zależności od zastosowania: nichicon-us.com/english/products/alm_mini/pict_f.htm (na samym dole strony jest dział For Audio Equipment). Jedne kondensatory nadają się do jednej rzeczy, drugie do drugiej, więc musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie jakie kondensatory zastosować.
W elektrolitach w zasilaczach (bo mniemam, że o tych piszesz) liczy się przede wszystkim mały ESR, bo kondensator z zasady musi dostarczyć dużo prądu w krótkim czasie. Dodatkowo słabo wykonane elektrolity stosunkowo szybko wysychają (ChongX czy jakieś inne wynalazki), dlatego markowe kondensatory wiodą tutaj prym.
Co do kondensatorów w torze audio - autor filmu wyjaśnił, na czym polega problem.
Dodatkowo: Wg mnie nie - wystarczy zastosować po prostu dobry, markowy kondensator (niekoniecznie Panasonic), a 99% populacji nie zauważy różnicy w brzmieniu.
+ReduktorSzumu
Panie Krzysztofie, zapomniał Pan o jeszcze jednej godnej uwagi modyfikacji. Nie wiem czy to było już podawane w komentarzach, ale spojrzałem na moją kochaną WS-kę 502 i przypomniało mi się jednej rzeczy którą sam o owym wzmacniaczu parę lat wstecz popełniłem. Chodzi o zrobienie standby z prawdziwego zdarzenia, którego np. stare wzmacniacze Diory, np. rzeczona WS-ka 502, zamiast niego miała pseudo-standby które sprowadzało się tylko na zmutingowaniu hybrydy. Osobiście ze swoim wzmacniaczem zrobiłem tak, że wpakowałem do niego trafko z Diora i oczywiście popularny 7805. Ponadto mam jeszcze zbypassowane połączenia w puszcze z gniazdkami do pozostałych klocków, aby poza głównym trafem rozłączało mi pozostałe klocki, ponieważ mam jeszcze przyłączone klocki MDS,FS,CD i AS. Ponadto mam jeszcze zrobiony przekaźnik, który oczywiście rozłącza dodatkowy zasilacz. Jak wiadomo taki zestaw potrafi sobie "zjeść" sporo prądu pomimo trybu pseudo-standby, dlatego biorąc pod uwagę że z pewnością nie jednej osobie zdarzyło się zapomnieć wyłączyć wzmacniacz jest to mod godny uwagi, gdyż jakby nie patrzeć takie trafko mające na utrzymaniu tylko procka mniej prądu "zje" od tego bydlaka co zasila całość, bo wiadomo iż on już nie musi mieć takiej wydajności jak transformator główny.
Ja uważam, że diody prostownicze mają znaczenie w zasilaczu. Robilem doświadczenia w zasilaniu daca. Wstawilem zwykly mostek, mur860 i mur460. Najlepiej wypadly diody mur460, robilem dwa podejścia i zawsze wypadaly sporo lepiej. Wstawilem kiedys mur860 do odtwarzacza CD marantza to sie wyraźnie odmulil. Moim zdaniem zwykly mostek muli dźwiek,
Po tym odcinku zapewne wszystkim sceptykom ulepszeń opadły szczęki.
raczej nie bo w tym temacie można zawsze dużo mówić
nie radze zmienac Kondersatoròw. A jurz napewno nie na dwa razy wiéksze. mozna uszkodzic mostek i trafo
nic dla początkujących nie ma
wasza pazerność nie zna granic, reklamy jak w Polsacie, 10 reklam w 15 minut
A idioci kupują kable i podstawki pod nie i uważają że dźwięk jest lepszy ;)
pierwszy
Nie ma ledów to sprzęt gra gorzej 😂