Dopiero od półtora miesiąca jeżdżę na nowym rowerze gravelowym, który kupiłem przez internet i nie miałem możliwości przymierzenia się do niego. Będąc na styku rozmiarów zdecydowałem się na większą ramę, no i odczuwając jakiś dyskomfort w plecach bałem się, że wybrałem zbyt duży rozmiar. Po kilku tygodniach się nieco uspokoiłem, a po obejrzeniu odcinka upewniłem się, że dla moich potrzeb dokonałem dobrego wyboru, także dzięki wielkie za ten odcinek :)
Świetny odcinek, ciekawy, dobrze się słuchało. Ja miałem szczęście kierując się tylko tabelkami producenta wybrałem dobrze, dobrze mi się jeździ, nic nie boli, jazda sprawia przyjemność.
Temat trafiony w przysłowiową 10. Miałem ten między wymiarowy problem. Nie jestem ścigantem, lubię jeździć szybko na miarę swoich możliwości ale też komfortowo i stabilnie. Dlatego po jazdach próbnych wybrałem rozmiar większy. Model ramy endurance.
Dzięki temu materiałowi, kupiłem rower o charakterystyce endurance i nie jestem zawiedziony, po 3 miesiącach jazdy, nie doskwiera mi żaden ból pleców oraz nie doświadczam drętwień kończyn co zdarzało mi się na rowerze typu race znajomego, cieszę się że nie porwałem się na race jako na pierwszy rower szosowy choć nie wykluczam zakupu w przyszłości.
Dzięki za ten film, choć o kilka dni za późno 😄 Kupiłam właśnie Liva M, a mam 170cm. W tym akurat modelu nie jestem na granicy, ale w większości już tak. Musiałam przyciąć nieco kierownicę i wymienić mostek, ale pozycjabjest teraz rewelka. Na Sce czułam, jakby brakowało mi miejsca, a kierownica miała mi zrobić dziurę w kolanie, więc M to chyba jednak dobry wybór. Okaże się po lecie:) Pozdrawiam Panowie 🙌
Na kanale Dirt It more był filmik jak się rozciągać.A tak naprawdę to wystarczy widać w UA-cam rosciaganie dla kolarzy i jest tego pełno Szczególnie w języku angielskim.
Też uważam, że nie ma nic gorszego niż youtubowe poradniki jak wykonywać ćwiczenia. Krzywdę sobie można zrobić - dobry fizjo pokaże dokładnie co i jak, bo BARDZO ważne są detale!
@@bikeshowcc Dokładnie. Ja byłem w Gdańsku za 120zł / 1h u fizjoterapeuty który prywatnie też jest kolarzem ;) Bawi się w imprezy typu pomorska 500, więc wszystko mi pokazał, wyjaśnił, zobaczył czy poprawnie wszystko wykonuję. Rewelacja. Po tym co zobaczyłem i doświadczyłem nie wyobrażam sobie w tych kwestiach w 100% zdać się na yt.
No ja przy wzroście 172cm idealnie na styku S52/M54 (lub XS/S w Canyon) może z wyjątkiem Treka, który ma rozmiar ramy co dwa centymetry Twojego wzrostu (nie samej ramy). Bike fitting dla pozycji sport 70% zwykle wskazuje mi większą ramę. Super merytoryczny film! Zwłaszcza odnośnie zwyczajów prosów i tendencji dla MTB dla porównania. Dzięki!
Wartościowy odcinek. Oczywiście jak Panowie zauważyli temat jest bardzo szeroki. Jeśli jesteśmy na granicy dwóch rozmiarów to jednak warto kupić model z klasycznym mostkiem, a nie monokokiem. W przeciwnym razie ewentualny adjustment może być trudny i droższy.
Dobry odinek, dużo się można dowiedzieć. I zmusza do zastanowienia się nad ramą. Właśnie niedawno kupiłem Ridleya Helium SLA i po obejrzeniu zaczynam rozkminić co trzeba będzie zmieniać:)
Trafiłem na okazje i od kolegi odkupiłem tcr’a w rozmiarze m/l (przy 179cm), myślałem, ze będzie idealny, niestety w trakcie bikefittingu wyszło, ze muszę skrócić mostek o 2cm, bo rower jest za długi. Polecam wszystkim usługę bikefittingu, dobór siodła, długość mostka w znaczący sposób poprawia jakość i komfort jazdy na rowerze ! Super film
Ja jestem na rozmiaru ramy s/m z tym że mam niestety krótkie ręce. Dopiero gdy zamontowałem krótszy mostek z kątem na + jazda stała się dużo przyjemniejsza. Rower stał się trochę bardziej nerwowy ale po zamontowaniu szerszych opon jest już elegancko. Niestety też na wygodę ma wpływ nasza waga a mało kto o tym mówi. Gdy miałem większą nadwagę bolały mnie plecy i tyłek ( po podróżach 100km+) gdy schudłem ból minął. Nie wiem jakby moje ciało zareagowało na ponad 200km ale takie podróże już mnie nudzą. Najlepiej mi się jeździ po 40km-100km. Pozdrawiam
Najlepiej to mieć możliwość przymierzenia się do konkretnego roweru. Ja nie miałem, i kupiłem ramę M (silex 700) głównie dlatego, że S nie było, a wg. danych producenta powinienem mieć S. Mimo wszystko wydaje mi się, że M jest dla mnie. Zero problemów.
Nie zgadzam się z definiowaniem wygody ramy tylko za pomocą Reach i stack. Przykładowy mniejszy Reach może zostać zniwelowany przez kat podsiodlowej i lub albo sztyca z offsetem 20mm. I mamy wówczas sytuacje że rower z reachem mniejszym o 30 ma górna rurę dłuższą o 8 mm niż rower do którego porównujemy. I nadal mamy długi rower.
Muszę przyznać, że oglądam głównie anglojęzyczne kanały, ale masz u mnie suba. Pozdrawiam. ps. ja wolę zawsze mniejszy rozmiar, bo sztywniej, szybciej i lżej
Mam nowego Speca SL7 pro DI2 numer 56 i śmiem twierdzić, ze jest za duży choć jestem na górnej granicy. Mój wzrost 181cm, Spec podaje rozmiar 56 dla 175-180cm. Będę sprawdzać na Bikefitingu co da się zrobić z ta ramą. Druga kwestia jest taka, że poddałem się trendowi, że ramy agresywne nie są dla jazdy wygodniej dla amatora. Mam speca pierwsza moja jazda w ogóle na rowerze szosowym bez bikefitingu pokazała ze ten rower jest jak najbardziej wygodny i po pokonaniu 70km w terenie górskim nie zauwzylem żeby był to rower dla prosów. Żadnych bólów karku rak nadgarstków itp.
Brakuje mi poruszania tematu nie proporcjonalnej budowy ciała. Np dłuższych lub krótszych nóg. Wydaje się logiczne ze krótsze nogi to mniejsza rama plus dłuższy mostek ale miło by było coś więcej na ten temat usłyszeć.
To są tematy już mocno indywidualne podpadające po prostu pod dobrą sesję fittingową/własne doświadczenie i preferencje i ciężko w teorii rozstrzygać, co będzie dla Ciebie dobre. Moim zdaniem to jest przede wszystkim kwestia ustawienia konkretnego roweru.
@@bikeshowcc Mecze ten temat bo nie mam możliwości iść na bike fitting (nie chodzi o fundusze )fizycznie tez nie mam możliwości sprawdzenia roweru i jestem w kropce bo ich nie ma. Dziekuje za odpowiedz.
Moja rada - nie przejmuj się tym aż tak bardzo. Tak jak mówimy w filmie - to są niuanse, głównie chodzi o to, żeby nie popełniać GRUBYCH błędów przy doborze rowerów. Tak naprawdę pokolenia rowerzystów/kolarzy nie miały możliwości tak precyzyjnego dopasowywania rowerów jak obecnie i mimo tego spokojnie jeździły, cieszyły się pasją i kilometrami. Trzeba spróbować, z czasem przyjdzie wiedza, świadomość swoich potrzeb i ewentualne poprawki. Nie można się dać zwariować:)
@@bikeshowcc No ale jednak w filmie można by jakieś jedno zdanie że to może mieć wpływ, ale są to niuanse. Kiedyś przy recenzji jakiegoś roweru sam mówiłeś że wolisz jeździć na rozmiarach mniejszych bo masz długie nogi. Czepiam się, bo jest to jedyny temat, którego mi zabrakło, żeby film był kompletny. Pozdro! :)
Super film! Szkoda, że tak późno ... Gdy kupowałem rower Marin Four Corners pod wycieczki bikepackingowe plus możliwość wyżycia się w weekendy na leśnych ścieżkach, też byłem dokładnie na styku rozmiarów. Sądziłem, że jako słabo-wytrenowany facio z brzuszkiem wezmę mniejszy rozmiar, aby łatwiej dosięgnąć do kierownicy - jak się okazuje na filmie to błąd w założeniach. Po wielu przejechanych kilometrach i problemach ze znalezieniem wygodnej pozycji na rowerze stwierdziłem, że mam za nisko siodełko, niedużo tak o 5 mm, ale już byłem przy ograniczeniu na sztycy i nie mogłem bardziej podnieść siodełka, więc byłem zmuszony kupić sztycę dłuższą. Po tym zabiegu jestem w stanie spędzić "w siodle" ponad 10h dziennie przez wiele kolejnych dni bez poczucia dyskomfortu. Mimo wszystko nie żałuję wyboru mniejszego rozmiaru, a to dlatego, że jak pierwszy raz wsiadłem na rower to wydawał mi się makabrycznie mało zwrotny. Jeżeli większa rama to większa stabilność (to akurat dla mnie na plus), ale jednocześnie ograniczenie zwrotności, to ja jednak wybieram zwrotność. Po obejrzeniu filmu bardzo ciekawi mnie czy bym się polubił z ramą o rozmiar większą. Pozdrawiam i liczę na więcej filmów w podobnej tematyce, tłumaczących różnice w geometrii i jej wpływ na jazdę.
1. O ile kilometrów na godzinę będzie szybsza pozycja agresywna-jazda "w dropie"? 2. Zwykłe "leżenie" na kierownicy, bez lemondki, będzie szybsze od którejś pozycji? 3. Jakie są prędkości przelotowe na rowerze szosowym? 4. Jadąc umiarkowanie czy niewysilająco - jakie prędkości można osiągnąć lub jakie są minimum na rowerze szosowym? 5. Duża różnica jest pomiędzy jazdą rowerem szosowym (nawet w bardzo rekreacyjnej pozycji) a MTB 26" na oponach 26×1,75 trekingowych o nieco ogresywnej pozycji?
ideał dla mnie to wąskie opony szosowe i jazda bez wymuszonej pochylonej pozycji bo wolę zdrowszą pozycję od szybszej i brak amortyzacji i żeby nie rdzewiało czyli np: z aluminium i żeby przerzutki były. Lubię też szybko pojeździć ale nie żeby być najszybszym na świecie to wygoda się liczy bardzo
@@jakubjakubowski5098 mam TCX w rozmiarze ML, akurat w przełajach preferuje mniejsza ramę. Propela też miałem ML, a TCR już L. Każdy wybierałem po jeździe próbnej. Wybierając mniejszą ramę warto też sprawdzić maksymalne wysunięcie sztycy, taki tip 😁
Możecie Panowie doradzić w sprawie tcr właśnie. Mam okazje kupić tcx’a z rama z 2019 roku i rozmiarówka z tego roku wskazuje ze rama do 177 cm, a ta sama rama z 2020 roku do 181 cm. Mam równe 180 cm wzrostu i nie wiem co zrobić bo kawałek drogi mam żeby jechać i rower przymierzyć.
Pozdrawiamy serdecznie KAROLA Bardzo ważny temat w wyborze roweru . Dzięki za kolejny super film Życzymy wam wszystkiego najlepszego i wytrwałości oraz sukcesów . Pozdrawiamy z Chicago 🚲🌞🇵🇱
Wydaje mi się że w przypadku mniej profesjonalnego użytkowania w rowerze o agresywnej geometrii trzeba iść w komfort lub prawie idealny komfort przy wszystkich podkładkach i mostku np 90mm, z tej pozycji można rozwijać się do 0 podkładek i dłuższego mostka. Przy wybraniu mniejszej ramy nie podniesiemy już bardziej więc pozycja będzie zawsze bardzo rozciągnięta. To o czym mówicie aby pójść w mniejszy rozmiar gdzie będziemy jeździć prawie bez podkładek docelowo chyba łatwiej osiągnąć z ramami endurance - ale ja nie jestem super rozciągnięty i te ramy myślę są mniej dopasowane (wygodniejsze ale dużo bardziej ospałe ) Ja bym podsumował tak: na styku rozmiarów w ramie endurance rozmiaj mniej w ramie racingowej - nie brać - brać dopasowaną przy wszystkich lub prawie wszystkich podkładkach. Jak ktoś jest pro i super rozciągnięty oczywiście inny temat.
Dzięki!!! Miałem wątpliwości co do rozmiaru ramy przed zamówieniem nowego roweru, jestem idealnie między 56/58, ale teraz dzięki Wam że lepszym rozmiarem do moich zastosowań będzie 58!. Dzięki!
Jakoś strasznie namieszaliście i wydaje mi się, że jest zupełnie odwrotnie. Mniejsza rama przeznaczona dla osób z brzuszkiem, które nie potrafią się rozciągać? Przecież mniejsze ramy mają krótsze główki, pozycja jest na nich jeszcze bardziej pochylona, szczególnie w dolnym chwycie. Druga sprawa, co jest komfortowego w leżeniu na większej ramie z rękami wskazującymi horyzont, gdzie główka jest na wysokości siodełka? :P Nie wiem, jakoś ten film do mnie nie trafia. Jak byłem głupi przed filmem, tak dalej wiem, że nic nie wiem :D
Super temat. Dziękuję za ten film. Ja jestem 175.26cm. I nigdy nie jestem pewny jakiego rozmiaru nowy rower kupić. Kończy się zawsze na L w MTB a w szosie 56cm. ale nie wiem do końca czy to jest dobra decyzja.
Dla mojego wzrostu 184cm sugerowany rozmiar to zazwyczaj 58, ale dla mojej wewnętrznej długości nogi 93cm większość producentów podaje rozmiar 62... Czym powinienem się kierować?
No klikamy, klikamy, aż paluchy bolą ;) Namieszaliście w głowie to teraz ratujcie. Mam 174 cm (może i te 175 cm) wzrostu, rozkrok 80 cm. Obecnie mam od 2 lat Giant Contend SL 2 Disc rozmiar M. Dobrze mi się jeździ czasem 230 km da się zrobić po pagórkowatym asfalcie, czy dołączyć się do jakieś ekipy i pojechać z nimi 30-35 km/h. Zachciało mi się czasem wjechać na nasze Mazursko-Podlaskie szutry (swoją droga zapraszam :) ) i już to co mogłem wsadzić, czyli oponę 28c, to za mało. Pomyślałem zmienię na Gianta Contend AR 1, kupie dwie pary kół na szosę i na szuter. Ma to sens? Czy także rozmiar M będzie ok? i ew. zabawa z mostkiem ? Nie mam jakoś ciśnienia na ściganie.
W przypadku Venge Speca różnica pomiędzy rozmiarami 52 a 54 w przypadku rostawu osi (wheel base) to 3 mm co przekłada się na efektywną różnicę długości górnej rury 9 mm. Czy w takim przypadku mniejszy rozmiar ramy i dłuższy mostek nie będzie bardziej stabilny (mniej nerwowy) niż większa rama z krótszym o 10 mm mostkiem?
A co jeśli kolarz o wzroście 185cm wzrostu warzy 70kg a drugi o tym samym wzroście jest muskularny i wazy 110kg, będą jeździć na tym samym rozmiarze ramy? mam wrażenie ze wszyscy skupiają sie na wzroście łącznie z producentami a mało kto patrzy na budowę ciała danej osoby. CO myślicie? Druga sprawa, im większy rozmiar ramy tym oczywiście dłuższa rama ale i bardzo często producenci dają dłuższy mostek niż w rozmiarze mniejszym, czyli w większym rozmiarze jest bardziej wyciągnięta pozycja do przodu tym samym bardziej pochylona sylwetka, czy sie mylę? Pozdrawiam
Mostek i siodło to elementy, które zawsze powinny być dopasowane do użytkownika, a nie roweru i jest to pierwsza rzecz, którą zapewne wymienią Ci na bikefittingu. Kazdy z nas jest na tyle inny jeśli chodzi o budowę, że jak mówimy o naprawdę dobrym dopasowaniu do roweru, to jest tu zdecydowanie więcej zmiennych niż "rower S, M, L i XL":) Tematy które poruszasz bardzo drobiazgowo omawialiśmy w dwóch poprzednich filmach o bikefittingu. Nie chodzi tu tyle o wagę użytkownika, co jego generealne "wysportowanie", ruchomość i sprawność. Dobrze rozciągniętego kolarza możesz ustawić do bardzo agresywnej pozycji, gdybyś chciał do niej dopasować gościa, który wczoraj wstał z kanapy, to by mu kręgosłup du@ą wystrzelił - dlatego generalnie bikefitting polega na dopasowaniu roweru do konkretnej osoby z jej możliwościami i ograniczeniami.
Cześć fajny film ja właśnie mam dylemat chce kupić CUBE ATTAIN SL DISC Mam 176cm i 82 do kroku. Niby mój rozmiar to 54 ale.cube takiego nie robi. Albo 53 albo 56. Mam nadwagę bo ważę 110kg i nie wiem który wybrać.
Robiliśmy cykl filmów o tym, co daje bikefitting i jak bardzo nie chodzi tu tylko o ustawienie gotowego roweru - polecam obejrzeć, bo dużo daje właśnie w kontekście tego, o co pytasz:)
Dzięki za materiał. Mam pytanie - jaką ramę będzie rozsądniej wybrać przy stosunkowo długich nogach do tułowia? Obecnie mam Anyroad w rozmiarze M i sztyca podsiodłowa jest wysunięta prawie na styk natomiast mostek skrócony z fabrycznego 10cm na 8cm. Chciałem kupić Giant Revolt, ale dostępna była tylko Mka i czułem się zbyt wyciągnięty. Ski niestety nie przymierzałem.
Bardzo często tak, ale tak jak mówimy w filmie - mamy wrażenie, że gravele wkrótce czeka pewnego rodzaju podział drzewa genealogicznego. Jedna odnoga pójdzie w stronę takiej "szosy plus" i tutaj będzie czerpała pełnymi garściami z geometrii szosowej, a druga linia pójdzie mocno w offroadowy/wyprawowy charakter i tutaj na pełnej wjadą patenty rodem z MTB takie jak inne kąty widelca, inne proporcje ramy. To w zasadzie już się dzieje:)
Hej Janku ma pytanie jakiej model tylniej lampki używasz? Na początku filmu wydaje się dawać bardzo solidne, jaskrawe światło. Akuratnie szukam czegoś co zapewni mi lepszą widoczność w słoneczna dni. Pozdrawiam serdecznie.
Po 7 latach pracy w popularnym markecie sportowym z niebieskim szyldem stwierdzam, że chciałbym zobaczyć Pana Karola na moim miejscu pracy, w akcji Pan Karol vs. Klient w bluzie armani z synem Brajanem kiedy to delikwent 145cm wzrostu jest sadzany na ramę 19/21 cali. Mogłaby z tej sytuacji wyniknąć pasta lepsza niż neoprenowe rękawiczki.
Rama (tzw. serce roweru) Treka model Madone 3.1 WSD r. 52, rocznik?, koła szosowe koniecznie na wysokim stożku od 75mm wzwyż z dobrymi piastami (np. DT Swiss 240s), szytka najwyższy model (np. Tufo Elite Ride), łańcuch z najwyższej światowej półki (np. Shimano Dura-Ace lub XTR), wysokiej klasy wkład suportu (np. Ceramicspeed, C-Bear lub innego producenta) oraz nieodzowne hamulce szczękowe i najlepsze klocki hamulcowe (np. SwissStop) - wg mnie najważniejsze elementy wyposażenia roweru; pozostałe składowe roweru: osprzęt, kierownica, owijka, licznik (np. Garmin Edge 830 lub Wahoo V1, V2), pedały, buty (np. Bontrager Xxx) mają drugorzędne i wtórne znaczenie.
Noo i gdzie ten wysyp graveli z boostem :)? Nie wiem od jakiego rozmiaru opony zaczyna się uznawać za 29 a nie 28", ale jeśli przyjmiemy jakieś 55mm to gravele 29" to też wciąż nisza (może to w nich boost się pojawia)? Ogólnie jakby się tam pojawił boost to przynajmniej więcej (tylnych) piast/kół XC i gravel byłoby wzajemnie kompatybilne, a przecież te koła co do swoich parametrów się częściowo zazębiają.
Ja bylem teraz w decathlonie na tescie i jezdzilem na triban rc520 i rc120 ramy rozm.M ja mam 176cm i czułem się jak olbrzym na malym rowerze a według tabeli mam miec Mke
Nie było mało, tylko wcale, bo to nie jest żaden problem w rowerze szosowym/większości graveli, w praktycznie każdym rowerze o w miarę wyścigowej geometrii będziesz się z tym zjawiskiem spotykał. To bardziej kwestia budowy rowerów szosowych i tego, do jakiej jazdy zostały stworzone, a nie złego rozmiaru.
Kross Esker 6.0, 169, jeżdżę głównie na szosie, ale planuje czasem wjechać sobie na szutry. S jest do 170, M od 168. Lubię jeździć szybko 😊 jaki brać rozmiar?
Ja mam wzrost 182cm i dostałem rower w rozmiarze M, czyli w Kross 19 cali i cały czas mam problemy bólowe. Jak nie kark, szyja, to kręgosłup. Jestem załamany, bo chcę i mam chęć jeździć, ale boli w czasie jazdy, jak i po. 🙈 Myślę, czy to nie problem za małej ramy do wzrostu? 🙄
A jaki model i jaka długość nogi? Ja niedawno kupowałem transa 5.0, mam dokładnie tyle samo wzrostu, przekrok 82 cm. Wszędzie sugerowano mi rozmiar 21, a po przymiarce w sklepie okazało się, że 21 jest za duży, więc wziąłem 19 i był idealny. Dolegliwości mogą wynikać z wielu innych czynników, ale właśnie istotne jest jaki to model, bo inna pozycja będzie na trekkingu, a inna na mtb.
@@KamilR468 Ja mam Krossa Evado 2.0. Niby też wygląda na rower idealny dla mnie, a zawsze mnie coś po nim boli. Teraz chodzi mi po głowie gravel Romet Boreas 1, ale najpierw muszę spróbować, czy to zabawka dla mnie? 🤔
@@maciekk253 Jeżeli nie masz żadnych chorób układu kostnego i np. zacząłeś jeździć po dłuższej przerwie większe dystanse, to bóle mogą występować, jak po każdej nowej, albo dawno nie uprawianej aktywności. Jednak z czasem powinny ustępować. Jeżeli dalej występują, to myślę, że w większości przypadków to kwestia pozycji. Wysokość siodła, kierownicy, kąt i długość mostka - wszystko może mieć znaczenie. Jeżeli gripy i siodło są kiepskie, to też dobrze jest odżałować trochę grosza na coś porządnego i dobranego do nas, bo siodło za 500 zł nic Ci nie da, jak będzie za wąskie. A boreas to bardzo fajny rower. Pamiętaj tylko, że z graveli rometa ten ma bardziej sportową geometrię niż aspre, a co za tym idzie bardziej pochyloną pozycję. W razie problemów można znaleźć dobrego bike fittera i na pewno pomoże.
Wszystko pięknie, ładnie, ale nikt nie wspomniał o przekroku. Jeśli jestem na granicy rozmiaru, chcę ten większy ale wiszę jajami na ramie to co wtedy?
To zupełnie inny temat. We współczesnych rowerach enduro/trail wielkość ramy bardzo często dobieramy pod kątem preferencji i stylu jazdy, a nie sztywnych zasad dotyczących bikefittingu i pozycji na rowerze. Znam modele rowerów i osoby, które jeżdżą przy 170 cm na L, albo takie, które na tym samym modelu roweru wolą latac hopy po bike parkach i śmigają na S.
No dobra ludzie, to ja mam pytanie. Zbudowałem sobie gravela na ramie genesis vagabond. Z godnie z tabelami na stronie producenta wybrałem rozmiar L (mam 178 cm wzrostu) i teoretycznie powinno być idealnie bo M jest teoretycznie do wzrostu max 176. I od początku czuję na tym rowerze zbyt wyciągnięty. Wsadziłem możliwie najkrótszy mostek i nadal nie jest to co bym dokładnie chciał. Czy nie jest tak, że rozmiary ram w większości przypadków są jednak nieco zawyżone i tak naprawdę zamiast brać pod uwagę nasz wzrost, powinno się uwzględniać długość ramion, nóg i tułowia? Za tydzień mam bike fitting więc mam nadzieję znaleźć nieco odpowiedzi, bo eksperymentowanie mi już bokiem wychodzi. Pozdrawiam
Cześć, długość roweru możesz jeszcze dopasować dl mostka, reachem kierownicy, jeśli montujesz klamki hydrauliczne shimano to dodatkowo będzie wydłużać pozycje. Wzrost mam ten sam i mialem te same dylematy jak większość ludzi którzy są na granicy rozmiarowek. Pierwszy rower szosowy kupiłem za duzy(teoretycznie 177-185), wydawało mi się że mniejszy rozmiar jest za maly. Z biegiem czasu usuwałem podkładki pod mostkiem aż zabrakło, siodełko przesuwałem do przodu itd. Przed zakupem kolejnego roweru wykupiłem w airbike usluge doboru ramy 45 min i chyba za 100pln. Pewnie większość profesjonalnych bfstudio ma to w ofercie, w airbiku odliczają ta 100 od ostatecznego bf po zakupie roweru. Dostałem raport, porozmawiałem. Wyszło że idealny rozmiar ramy to 55, (chciałem treka, speca lub canyon). Przymierzałem się do 56 treka (za długi), spec 54 jakiś przykrótki a 56 był podobnego rozmiaru co mój poprzedni rower. Skończyło się giantem który w M ma 550 długości górnej rury.
@@qr2r257 oczywiście że długość roweru można dopasować ale są pewne granice tego ile możesz skrócić reach. Ja już krótszego mostka wsadzić nie mogę. A przesuwanie siodełka nie służy do skracania czy wydłużania reach'a
porównaj geometrię i zalecenia swojej ramy z podobnymi tabelkami na stronie np gianta czy innego producenta i bedziesz wiedział co jest nie tak. Często są dość duże rozbiezności w zaleceniach roznych firm.
No nie wiem. Ja mam 168 cm i jestem na styku XS i S. Wybrałem S - moim zdaniem wcale nie jest wygodniej, bo muszę się dosyć mocno wyciągać. Zwłaszcza w dolnym chwycie. Wydaje mi się, że XS byłby jednak wygodniejszy.
Nas nie interesuje w tym filmie coś takiego jak "rower XS i rower S", a rama w rozmiarze XS i S. Mostek, kierownica, siodło, ustawienie sztycy, ustawienie siodła to kwestie indywidualne i zależne od konkretnego użytkownika i jak mówimy o faktycznie dobrze dopasowanym rowerze to nie gotowcu ze sklepu, a faktycznym dopasowaniu, gdzie odpowiedni rozmiar ramy jest bazą w danym kierunku.
@@bikeshowcc no i właśnie tutaj leży problem. Są sklepy które sprzedają rowery a są sklepy takie jak mój gdzie dobieramy odpowiedni rower jako bazę i podmieniamy mostki, sztyce, siodełka po idmatch tak aby już na wstępie rower byl lepiej dopasowany. A jeśli jest to konieczne odsyłamy do zaprzyjaźnionego Velolab na konkretny fit.
Siema! Od krótkiego czasu mam Oakley Radar jestem mega zadowolony. Mam nietypowe pytanie czy korzystacie ze specjalnego zestawu do czyszczenia: płyn i chusteczka, czy to przerost formy nad treścią?
Mail i możliwość umówienia się do Karola na konsultację znajdziesz na www.veloart.cc, gdzie fizjoterapią i bikefittingiem zajmuje się w ramach swojej pracy:)
No dobra a co jak ktoś jest początkującym i wybór większej ramy będzie sprawiał problem z wysokością przekroku? O ile pozycje podczas jazdy można skorygować mostkiem to już standovera nie.
Mówimy o byciu na skraju dwóch rozmiarów, gdzie z założenia kazdy z nich jest z grubsza ok, a my mówimy o niuansach. Jak w jakiejś ramie masz problem z przekrokiem, to nie jesteś na styku rozmiarów, a odpowiedź na pytanie jaki rozmiar wybrać nasuwa się sama:)
@@bikeshowcc o obu ramach możesz mieć zapas przy przekroku a jednak nie każdy jest tak samo proporcjonalnie zbudowany albo wyraźnie twierdzi iż chce mieć pozycje bardziej wyprostowaną bo dopiero zaczyna jeździć na gravelu czy szosie endurance. W sklepie przy sprzedaży rowerów klientowi końcowemu mamy wiele takich sytuacji. Najgorzej jak trafią się klient który wie lepiej i chce np. za duży rower bo wcześniej na takim jeździł i się do tego przyzwyczaił. Dobrze że mamy testówki i jesteśmy uparci w dobieraniu właściwych rozmiarów i sprzętu ;)
Bardzo fajny odcinek lecz mam jedno zastrzeżenie, bo do tej pory wydawało mi się że rowery do ścigania są mniejsza główka ale jednocześnie są krótsze a tu mówicie inaczej co do długości 🤔
No właśnie też mi tak się wydaję, że rower racing z reguły główka ramy krótsza, chociaż w tych nowych ramach np tarmac już jest troszkę inaczej,ale rozmiar większy automatycznie główka ramy większą,i dość istotna kwestia nie poruszona,przekrok do wzrostu, proporcję ciała,ja mam 183 cm,ale przekrok 91 cm,co w ramach na mnie czyli L zawsze daję mi ramę wizualnie za małą,ale znowu górę ciała mam krótką i nie mogę mieć ramy większej....
@@adamjaniak9063 trochę się zagłębiłem w temacie i tu trochę sam się wprowadziłem w błąd gdyż patrząc na rozmiar roweru nie sugeruje się litera czy jest:S, M czy L tylko patrzę na długość roweru(jak dla mnie 56 przy 190 cm wzrostu) teraz porównałem sobie dwie marki:Giant i Merida i przy tych samych rozmiarach rowery "szybsze" są dłuższe 😉
Dla początkującego chyba lepsza rama trochę wieksza ale czy musi być karbonowa a może zamiast endurance lepiej fitness jeżeli tylko ma być dla rekreacji i wygody
Zależy jak na to patrzeć, jeździłem na fitness i jak przesiadłem się na endurance to się zacząłem zastanawiać jak mogłem tyle lat jeździć bez baranka. Błądziłem.
Cześć. Planuję kupić rower szosowy Trek Domane 2.3 o rozmiarze ramy 54 cm.Ja mam 182 cm wzrostu i proszę podpowiedzcie czy bedzie to dobry wybór?.Pozdrawiam.
Rama większa, czyli pozycja wyciągnięta, czyli rekreacyjna. Rama mniejsza, czyli pozycja wyprostowana jak w rowerze miejskim, czyli według Panów mędrków sportowa. Bez komentarza.
Odpowiedzialność spoczywa na widzu, by więcej jeździł niż oglądał. A filozofowanie jest naturalną formą celebracji pasji. Czasem przeradza się to w patologię pod tytułem "więcej sprzętu niż talentu", ale od filozofowania właśnie jest jutub, a od jeżdżenia jest rower. I życzę nam wszystkim zdrowych proporcji, abyśmy nie poprzestali na filozofowaniu :P.
Dopiero od półtora miesiąca jeżdżę na nowym rowerze gravelowym, który kupiłem przez internet i nie miałem możliwości przymierzenia się do niego. Będąc na styku rozmiarów zdecydowałem się na większą ramę, no i odczuwając jakiś dyskomfort w plecach bałem się, że wybrałem zbyt duży rozmiar. Po kilku tygodniach się nieco uspokoiłem, a po obejrzeniu odcinka upewniłem się, że dla moich potrzeb dokonałem dobrego wyboru, także dzięki wielkie za ten odcinek :)
Świetny odcinek, ciekawy, dobrze się słuchało. Ja miałem szczęście kierując się tylko tabelkami producenta wybrałem dobrze, dobrze mi się jeździ, nic nie boli, jazda sprawia przyjemność.
Sztos odcinek 🙌 bardzo wartościowy dla większości, nie tylko tych zaczynających ale rownież dla tych z większym bagażem doświadczenia.
Temat trafiony w przysłowiową 10. Miałem ten między wymiarowy problem. Nie jestem ścigantem, lubię jeździć szybko na miarę swoich możliwości ale też komfortowo i stabilnie. Dlatego po jazdach próbnych wybrałem rozmiar większy. Model ramy endurance.
Dzięki temu materiałowi, kupiłem rower o charakterystyce endurance i nie jestem zawiedziony, po 3 miesiącach jazdy, nie doskwiera mi żaden ból pleców oraz nie doświadczam drętwień kończyn co zdarzało mi się na rowerze typu race znajomego, cieszę się że nie porwałem się na race jako na pierwszy rower szosowy choć nie wykluczam zakupu w przyszłości.
Dzięki za ten film, choć o kilka dni za późno 😄 Kupiłam właśnie Liva M, a mam 170cm. W tym akurat modelu nie jestem na granicy, ale w większości już tak. Musiałam przyciąć nieco kierownicę i wymienić mostek, ale pozycjabjest teraz rewelka. Na Sce czułam, jakby brakowało mi miejsca, a kierownica miała mi zrobić dziurę w kolanie, więc M to chyba jednak dobry wybór. Okaże się po lecie:) Pozdrawiam Panowie 🙌
Może nagracie jakiś odcinek własnie o rozciąganiu/stretchingu dla kolarzy? Ewentualnie ma ktoś do polecenia jakieś ciekawe materiały na ten temat?
Na kanale Dirt It more był filmik jak się rozciągać.A tak naprawdę to wystarczy widać w UA-cam rosciaganie dla kolarzy i jest tego pełno Szczególnie w języku angielskim.
@@SGREGOR1983 no własnie jest tego pełno ale w sumie ciężko znaleźć coś konkretnego :)
@@Famouzi polecam wizytę u fizjoterapeuty. Wszystko pokaże, wytłumaczy. Nie wszystko trzeba z yt brać.
Też uważam, że nie ma nic gorszego niż youtubowe poradniki jak wykonywać ćwiczenia. Krzywdę sobie można zrobić - dobry fizjo pokaże dokładnie co i jak, bo BARDZO ważne są detale!
@@bikeshowcc Dokładnie. Ja byłem w Gdańsku za 120zł / 1h u fizjoterapeuty który prywatnie też jest kolarzem ;) Bawi się w imprezy typu pomorska 500, więc wszystko mi pokazał, wyjaśnił, zobaczył czy poprawnie wszystko wykonuję. Rewelacja. Po tym co zobaczyłem i doświadczyłem nie wyobrażam sobie w tych kwestiach w 100% zdać się na yt.
No ja przy wzroście 172cm idealnie na styku S52/M54 (lub XS/S w Canyon) może z wyjątkiem Treka, który ma rozmiar ramy co dwa centymetry Twojego wzrostu (nie samej ramy). Bike fitting dla pozycji sport 70% zwykle wskazuje mi większą ramę. Super merytoryczny film! Zwłaszcza odnośnie zwyczajów prosów i tendencji dla MTB dla porównania. Dzięki!
co wy macie z tymi małymi ramami? Niektórzy to wyglądają jakby dziecku rower ukradli.
@@frondipl1918 lepsze niz dokladanie 10 podkladek i wyciaganie sie, zeby dosiegnac do kierownicy xD
Wartościowy odcinek. Oczywiście jak Panowie zauważyli temat jest bardzo szeroki. Jeśli jesteśmy na granicy dwóch rozmiarów to jednak warto kupić model z klasycznym mostkiem, a nie monokokiem. W przeciwnym razie ewentualny adjustment może być trudny i droższy.
Dobry odinek, dużo się można dowiedzieć. I zmusza do zastanowienia się nad ramą. Właśnie niedawno kupiłem Ridleya Helium SLA i po obejrzeniu zaczynam rozkminić co trzeba będzie zmieniać:)
Trafiłem na okazje i od kolegi odkupiłem tcr’a w rozmiarze m/l (przy 179cm), myślałem, ze będzie idealny, niestety w trakcie bikefittingu wyszło, ze muszę skrócić mostek o 2cm, bo rower jest za długi. Polecam wszystkim usługę bikefittingu, dobór siodła, długość mostka w znaczący sposób poprawia jakość i komfort jazdy na rowerze ! Super film
Ja jestem na rozmiaru ramy s/m z tym że mam niestety krótkie ręce. Dopiero gdy zamontowałem krótszy mostek z kątem na + jazda stała się dużo przyjemniejsza. Rower stał się trochę bardziej nerwowy ale po zamontowaniu szerszych opon jest już elegancko. Niestety też na wygodę ma wpływ nasza waga a mało kto o tym mówi. Gdy miałem większą nadwagę bolały mnie plecy i tyłek ( po podróżach 100km+) gdy schudłem ból minął. Nie wiem jakby moje ciało zareagowało na ponad 200km ale takie podróże już mnie nudzą. Najlepiej mi się jeździ po 40km-100km. Pozdrawiam
Część pomożesz może dobrać krótszy mostek ?
Milego dnia. Pozdrawiam.
Najlepiej to mieć możliwość przymierzenia się do konkretnego roweru. Ja nie miałem, i kupiłem ramę M (silex 700) głównie dlatego, że S nie było, a wg. danych producenta powinienem mieć S. Mimo wszystko wydaje mi się, że M jest dla mnie. Zero problemów.
Nie zgadzam się z definiowaniem wygody ramy tylko za pomocą Reach i stack. Przykładowy mniejszy Reach może zostać zniwelowany przez kat podsiodlowej i lub albo sztyca z offsetem 20mm. I mamy wówczas sytuacje że rower z reachem mniejszym o 30 ma górna rurę dłuższą o 8 mm niż rower do którego porównujemy. I nadal mamy długi rower.
Muszę przyznać, że oglądam głównie anglojęzyczne kanały, ale masz u mnie suba. Pozdrawiam.
ps. ja wolę zawsze mniejszy rozmiar, bo sztywniej, szybciej i lżej
Jest alternatywa dla bikefit tuesday :-)
Mam nowego Speca SL7 pro DI2 numer 56 i śmiem twierdzić, ze jest za duży choć jestem na górnej granicy. Mój wzrost 181cm, Spec podaje rozmiar 56 dla 175-180cm. Będę sprawdzać na Bikefitingu co da się zrobić z ta ramą. Druga kwestia jest taka, że poddałem się trendowi, że ramy agresywne nie są dla jazdy wygodniej dla amatora. Mam speca pierwsza moja jazda w ogóle na rowerze szosowym bez bikefitingu pokazała ze ten rower jest jak najbardziej wygodny i po pokonaniu 70km w terenie górskim nie zauwzylem żeby był to rower dla prosów. Żadnych bólów karku rak nadgarstków itp.
I co wyszło na fittingu?
@@esphb300 Jeszcze nie dotarłem :)
Karol nas chyba trolluje tym "areo" :D
dobrze, że nie mówił "Oreo"😂
Tak, a wymiary pewnie mierzy w łokciach.. 😆
W stopach.
wydawało mi się, że się przesłyszałam. Trochę to ... dziwne, nie potrafić wypowiedzieć słowa w branży, która tego słowa używa bardzo często :D
Mam kolegę który non stop przekręca tak słowa, ale tak poza tym to chłopak jest w swojej profesji bardzo dobry
Filmów o wyborze rozmiaru ramy wg wzrostu jest wiele, a tu kolejny w którym nie poruszono tak istotnego wątku jak dysproporcje w budowie ciała.
Chyba chodziło Ci o proporcję :p
@@konradkubala51 dysproporcja - brak równowagi, np. pomiędzy długością tulowia, a kończyn.
Jeszcze raz mówię że chodzi Ci o proporcje. Dysproporcje to masz jeśli porównujesz jedną kończynę z drugą
@@konradkubala51 jeżeli ktoś ma bardzo długie nogi i bardzo krótki tułów to jest proporcjonalnie zbudowany?
Brakuje mi poruszania tematu nie proporcjonalnej budowy ciała.
Np dłuższych lub krótszych nóg.
Wydaje się logiczne ze krótsze nogi to mniejsza rama plus dłuższy mostek ale miło by było coś więcej na ten temat usłyszeć.
To są tematy już mocno indywidualne podpadające po prostu pod dobrą sesję fittingową/własne doświadczenie i preferencje i ciężko w teorii rozstrzygać, co będzie dla Ciebie dobre. Moim zdaniem to jest przede wszystkim kwestia ustawienia konkretnego roweru.
@@bikeshowcc
Mecze ten temat bo nie mam możliwości iść na bike fitting (nie chodzi o fundusze )fizycznie tez nie mam możliwości sprawdzenia roweru i jestem w kropce bo ich nie ma.
Dziekuje za odpowiedz.
Moja rada - nie przejmuj się tym aż tak bardzo. Tak jak mówimy w filmie - to są niuanse, głównie chodzi o to, żeby nie popełniać GRUBYCH błędów przy doborze rowerów. Tak naprawdę pokolenia rowerzystów/kolarzy nie miały możliwości tak precyzyjnego dopasowywania rowerów jak obecnie i mimo tego spokojnie jeździły, cieszyły się pasją i kilometrami. Trzeba spróbować, z czasem przyjdzie wiedza, świadomość swoich potrzeb i ewentualne poprawki. Nie można się dać zwariować:)
@@bikeshowcc
Dzięki za sprowadziłes mnie na ziemie.
Bardzo dobra rada.
@@bikeshowcc No ale jednak w filmie można by jakieś jedno zdanie że to może mieć wpływ, ale są to niuanse. Kiedyś przy recenzji jakiegoś roweru sam mówiłeś że wolisz jeździć na rozmiarach mniejszych bo masz długie nogi. Czepiam się, bo jest to jedyny temat, którego mi zabrakło, żeby film był kompletny. Pozdro! :)
Super film!
Szkoda, że tak późno ...
Gdy kupowałem rower Marin Four Corners pod wycieczki bikepackingowe plus możliwość wyżycia się w weekendy na leśnych ścieżkach, też byłem dokładnie na styku rozmiarów. Sądziłem, że jako słabo-wytrenowany facio z brzuszkiem wezmę mniejszy rozmiar, aby łatwiej dosięgnąć do kierownicy - jak się okazuje na filmie to błąd w założeniach.
Po wielu przejechanych kilometrach i problemach ze znalezieniem wygodnej pozycji na rowerze stwierdziłem, że mam za nisko siodełko, niedużo tak o 5 mm, ale już byłem przy ograniczeniu na sztycy i nie mogłem bardziej podnieść siodełka, więc byłem zmuszony kupić sztycę dłuższą. Po tym zabiegu jestem w stanie spędzić "w siodle" ponad 10h dziennie przez wiele kolejnych dni bez poczucia dyskomfortu. Mimo wszystko nie żałuję wyboru mniejszego rozmiaru, a to dlatego, że jak pierwszy raz wsiadłem na rower to wydawał mi się makabrycznie mało zwrotny. Jeżeli większa rama to większa stabilność (to akurat dla mnie na plus), ale jednocześnie ograniczenie zwrotności, to ja jednak wybieram zwrotność.
Po obejrzeniu filmu bardzo ciekawi mnie czy bym się polubił z ramą o rozmiar większą.
Pozdrawiam i liczę na więcej filmów w podobnej tematyce, tłumaczących różnice w geometrii i jej wpływ na jazdę.
Jak zrobisz formę, to będziesz zadowolony ze swojego wyboru ;). Ja powinienem mieć 56, ale jestem na tyle rozciągnięty, że 54 jest idealne ;)
1. O ile kilometrów na godzinę będzie szybsza pozycja agresywna-jazda "w dropie"?
2. Zwykłe "leżenie" na kierownicy, bez lemondki, będzie szybsze od którejś pozycji?
3. Jakie są prędkości przelotowe na rowerze szosowym?
4. Jadąc umiarkowanie czy niewysilająco - jakie prędkości można osiągnąć lub jakie są minimum na rowerze szosowym?
5. Duża różnica jest pomiędzy jazdą rowerem szosowym (nawet w bardzo rekreacyjnej pozycji) a MTB 26" na oponach 26×1,75 trekingowych o nieco ogresywnej pozycji?
Scott Addict RC i co tam Areo,to smakowite Kinder Bueno,dyskretny mistrz👌
No i nareszcie wiem, dziękuję!
Szanowny Panie, ponieważ mówi Pan do setek, a może nawet tysięcy widzów, Pana sposób siedzenia ma znaczenie. Bardzo ciekawe i pouczające.
To było fajne Panowie. Lubię Was
ideał dla mnie to wąskie opony szosowe i jazda bez wymuszonej pochylonej pozycji bo wolę zdrowszą pozycję od szybszej i brak amortyzacji i żeby nie rdzewiało czyli np: z aluminium i żeby przerzutki były. Lubię też szybko pojeździć ale nie żeby być najszybszym na świecie to wygoda się liczy bardzo
Ogólnie ujęcia i montaż fajny, czasem prawie jak top gear. Ale takich ujec, jak od 6:45 to bym jednak unikał :)
Film w idealnym momencie :) Dzięki
Przypomniałeś mi Krzynówka 👌
Bardzo ciekawy film nawet dla starca 🙂
Świetne tematy poruszacie. Dobry kierunek. Czekam na kolejne filmy.
Nie ukrywam że planuję zrobić fiting w velo 😁 dzięki bksh ciekawi mnie co mi gościu powie 🤔
Ciekawy temat.. Giant w TCR to przewidział i ma rozmiar pośredni M/L ❗😁
Właśnie przy zakupie TCR miałem dylemat, czy M/L, czy L 😁 Po kilku jazdach testowych wybrałem L dla moich 187cm.
Ja mam 188 i noge 88 i zastanawiam się miedzy M/L a L tylko że rower ma być to przełajowy także Gianta.
@@jakubjakubowski5098 mam TCX w rozmiarze ML, akurat w przełajach preferuje mniejsza ramę. Propela też miałem ML, a TCR już L. Każdy wybierałem po jeździe próbnej. Wybierając mniejszą ramę warto też sprawdzić maksymalne wysunięcie sztycy, taki tip 😁
Możecie Panowie doradzić w sprawie tcr właśnie. Mam okazje kupić tcx’a z rama z 2019 roku i rozmiarówka z tego roku wskazuje ze rama do 177 cm, a ta sama rama z 2020 roku do 181 cm. Mam równe 180 cm wzrostu i nie wiem co zrobić bo kawałek drogi mam żeby jechać i rower przymierzyć.
Pozdrawiamy serdecznie KAROLA Bardzo ważny temat w wyborze roweru . Dzięki za kolejny super film Życzymy wam wszystkiego najlepszego i wytrwałości oraz sukcesów . Pozdrawiamy z Chicago 🚲🌞🇵🇱
Wydaje mi się że w przypadku mniej profesjonalnego użytkowania w rowerze o agresywnej geometrii trzeba iść w komfort lub prawie idealny komfort przy wszystkich podkładkach i mostku np 90mm, z tej pozycji można rozwijać się do 0 podkładek i dłuższego mostka. Przy wybraniu mniejszej ramy nie podniesiemy już bardziej więc pozycja będzie zawsze bardzo rozciągnięta. To o czym mówicie aby pójść w mniejszy rozmiar gdzie będziemy jeździć prawie bez podkładek docelowo chyba łatwiej osiągnąć z ramami endurance - ale ja nie jestem super rozciągnięty i te ramy myślę są mniej dopasowane (wygodniejsze ale dużo bardziej ospałe ) Ja bym podsumował tak: na styku rozmiarów w ramie endurance rozmiaj mniej w ramie racingowej - nie brać - brać dopasowaną przy wszystkich lub prawie wszystkich podkładkach. Jak ktoś jest pro i super rozciągnięty oczywiście inny temat.
Ja poproszę odcinek pt. "Ranking przednich amortyzatorów" gdzie przedstawicie ze 20 najlepszych amortyzatorów.
Dobre pytanie
Dobry materiał :) oby takich więcej!
A co w przypadku gdy jestem na styku rozmiaru M i L dla mtb Speca konkretnie Chisel?
Dzięki!!! Miałem wątpliwości co do rozmiaru ramy przed zamówieniem nowego roweru, jestem idealnie między 56/58, ale teraz dzięki Wam że lepszym rozmiarem do moich zastosowań będzie 58!. Dzięki!
Jakoś strasznie namieszaliście i wydaje mi się, że jest zupełnie odwrotnie.
Mniejsza rama przeznaczona dla osób z brzuszkiem, które nie potrafią się rozciągać?
Przecież mniejsze ramy mają krótsze główki, pozycja jest na nich jeszcze bardziej pochylona, szczególnie w dolnym chwycie.
Druga sprawa, co jest komfortowego w leżeniu na większej ramie z rękami wskazującymi horyzont, gdzie główka jest na wysokości siodełka? :P
Nie wiem, jakoś ten film do mnie nie trafia. Jak byłem głupi przed filmem, tak dalej wiem, że nic nie wiem :D
Super temat. Dziękuję za ten film. Ja jestem 175.26cm. I nigdy nie jestem pewny jakiego rozmiaru nowy rower kupić. Kończy się zawsze na L w MTB a w szosie 56cm. ale nie wiem do końca czy to jest dobra decyzja.
Dla mojego wzrostu 184cm sugerowany rozmiar to zazwyczaj 58, ale dla mojej wewnętrznej długości nogi 93cm większość producentów podaje rozmiar 62... Czym powinienem się kierować?
dobrałeś sobie rower? mam podobne proporcje ciała chętnie bym się dowiedział co wybrałeś i jaka geometria. pozdro
No klikamy, klikamy, aż paluchy bolą ;)
Namieszaliście w głowie to teraz ratujcie. Mam 174 cm (może i te 175 cm) wzrostu, rozkrok 80 cm. Obecnie mam od 2 lat Giant Contend SL 2 Disc rozmiar M. Dobrze mi się jeździ czasem 230 km da się zrobić po pagórkowatym asfalcie, czy dołączyć się do jakieś ekipy i pojechać z nimi 30-35 km/h. Zachciało mi się czasem wjechać na nasze Mazursko-Podlaskie szutry (swoją droga zapraszam :) ) i już to co mogłem wsadzić, czyli oponę 28c, to za mało. Pomyślałem zmienię na Gianta Contend AR 1, kupie dwie pary kół na szosę i na szuter. Ma to sens? Czy także rozmiar M będzie ok? i ew. zabawa z mostkiem ? Nie mam jakoś ciśnienia na ściganie.
Super odcinek, jeden z lepszych na kanale. Brawo!
Bardzo fajny odcinek :D
Dygresja na pełnej... bombie ;]
W przypadku Venge Speca różnica pomiędzy rozmiarami 52 a 54 w przypadku rostawu osi (wheel base) to 3 mm co przekłada się na efektywną różnicę długości górnej rury 9 mm. Czy w takim przypadku mniejszy rozmiar ramy i dłuższy mostek nie będzie bardziej stabilny (mniej nerwowy) niż większa rama z krótszym o 10 mm mostkiem?
Większa rama wygodniejsza a krótsza bardziej pro? Ja czuję na odwrót!
A co jeśli kolarz o wzroście 185cm wzrostu warzy 70kg a drugi o tym samym wzroście jest muskularny i wazy 110kg, będą jeździć na tym samym rozmiarze ramy? mam wrażenie ze wszyscy skupiają sie na wzroście łącznie z producentami a mało kto patrzy na budowę ciała danej osoby. CO myślicie?
Druga sprawa, im większy rozmiar ramy tym oczywiście dłuższa rama ale i bardzo często producenci dają dłuższy mostek niż w rozmiarze mniejszym, czyli w większym rozmiarze jest bardziej wyciągnięta pozycja do przodu tym samym bardziej pochylona sylwetka, czy sie mylę?
Pozdrawiam
Mostek i siodło to elementy, które zawsze powinny być dopasowane do użytkownika, a nie roweru i jest to pierwsza rzecz, którą zapewne wymienią Ci na bikefittingu. Kazdy z nas jest na tyle inny jeśli chodzi o budowę, że jak mówimy o naprawdę dobrym dopasowaniu do roweru, to jest tu zdecydowanie więcej zmiennych niż "rower S, M, L i XL":)
Tematy które poruszasz bardzo drobiazgowo omawialiśmy w dwóch poprzednich filmach o bikefittingu. Nie chodzi tu tyle o wagę użytkownika, co jego generealne "wysportowanie", ruchomość i sprawność. Dobrze rozciągniętego kolarza możesz ustawić do bardzo agresywnej pozycji, gdybyś chciał do niej dopasować gościa, który wczoraj wstał z kanapy, to by mu kręgosłup du@ą wystrzelił - dlatego generalnie bikefitting polega na dopasowaniu roweru do konkretnej osoby z jej możliwościami i ograniczeniami.
Cześć fajny film ja właśnie mam dylemat chce kupić CUBE ATTAIN SL DISC
Mam 176cm i 82 do kroku. Niby mój rozmiar to 54 ale.cube takiego nie robi. Albo 53 albo 56. Mam nadwagę bo ważę 110kg i nie wiem który wybrać.
To może przed zakupem szosy udać się na jakiś podstawowy fitting, gdzie wyjdzie jaki rozmiar będzie odpowiedni?
Robiliśmy cykl filmów o tym, co daje bikefitting i jak bardzo nie chodzi tu tylko o ustawienie gotowego roweru - polecam obejrzeć, bo dużo daje właśnie w kontekście tego, o co pytasz:)
Dzięki za materiał. Mam pytanie - jaką ramę będzie rozsądniej wybrać przy stosunkowo długich nogach do tułowia? Obecnie mam Anyroad w rozmiarze M i sztyca podsiodłowa jest wysunięta prawie na styk natomiast mostek skrócony z fabrycznego 10cm na 8cm. Chciałem kupić Giant Revolt, ale dostępna była tylko Mka i czułem się zbyt wyciągnięty. Ski niestety nie przymierzałem.
Super film- ciekaw jestem czy to można odnieść 1:1 w przypadku gravela.
Bardzo często tak, ale tak jak mówimy w filmie - mamy wrażenie, że gravele wkrótce czeka pewnego rodzaju podział drzewa genealogicznego. Jedna odnoga pójdzie w stronę takiej "szosy plus" i tutaj będzie czerpała pełnymi garściami z geometrii szosowej, a druga linia pójdzie mocno w offroadowy/wyprawowy charakter i tutaj na pełnej wjadą patenty rodem z MTB takie jak inne kąty widelca, inne proporcje ramy. To w zasadzie już się dzieje:)
Dobry film. Dobrze sie tego slucha.natomiast nie poruszyliscie jednego tematu… mniejsza rama a toe overlap.
Bo to żaden problem🤟
Mam 184 wzrostu... Jaki rozmiar ramy potrzebuje do kolarki....?
Hej Janku ma pytanie jakiej model tylniej lampki używasz? Na początku filmu wydaje się dawać bardzo solidne, jaskrawe światło. Akuratnie szukam czegoś co zapewni mi lepszą widoczność w słoneczna dni. Pozdrawiam serdecznie.
To akurat KNOG Blinder Skull.
Odcinek jak zawsze fajny i mega mi sie podoba ten kolor szosy szary mat :D
Po 7 latach pracy w popularnym markecie sportowym z niebieskim szyldem stwierdzam, że chciałbym zobaczyć Pana Karola na moim miejscu pracy, w akcji Pan Karol vs. Klient w bluzie armani z synem Brajanem kiedy to delikwent 145cm wzrostu jest sadzany na ramę 19/21 cali. Mogłaby z tej sytuacji wyniknąć pasta lepsza niż neoprenowe rękawiczki.
178 cm, coach potato, kross esker rama M jest do 178, a w ramie L 178 cm jest gdzieś w środku widelek i się waham jaki rozmiar kupić:)
Rama (tzw. serce roweru) Treka model Madone 3.1 WSD r. 52, rocznik?, koła szosowe koniecznie na wysokim stożku od 75mm wzwyż z dobrymi piastami (np. DT Swiss 240s), szytka najwyższy model (np. Tufo Elite Ride), łańcuch z najwyższej światowej półki (np. Shimano Dura-Ace lub XTR), wysokiej klasy wkład suportu (np. Ceramicspeed, C-Bear lub innego producenta) oraz nieodzowne hamulce szczękowe i najlepsze klocki hamulcowe (np. SwissStop) - wg mnie najważniejsze elementy wyposażenia roweru; pozostałe składowe roweru: osprzęt, kierownica, owijka, licznik (np. Garmin Edge 830 lub Wahoo V1, V2), pedały, buty (np. Bontrager Xxx) mają drugorzędne i wtórne znaczenie.
Noo i gdzie ten wysyp graveli z boostem :)? Nie wiem od jakiego rozmiaru opony zaczyna się uznawać za 29 a nie 28", ale jeśli przyjmiemy jakieś 55mm to gravele 29" to też wciąż nisza (może to w nich boost się pojawia)? Ogólnie jakby się tam pojawił boost to przynajmniej więcej (tylnych) piast/kół XC i gravel byłoby wzajemnie kompatybilne, a przecież te koła co do swoich parametrów się częściowo zazębiają.
Ja bylem teraz w decathlonie na tescie i jezdzilem na triban rc520 i rc120 ramy rozm.M ja mam 176cm i czułem się jak olbrzym na malym rowerze a według tabeli mam miec Mke
Mało było o zaczepianiu palcem o przednie koło przy skręcie. Kiedy to jest ok, a kiedy należy poszukać innego roweru?
Nie było mało, tylko wcale, bo to nie jest żaden problem w rowerze szosowym/większości graveli, w praktycznie każdym rowerze o w miarę wyścigowej geometrii będziesz się z tym zjawiskiem spotykał. To bardziej kwestia budowy rowerów szosowych i tego, do jakiej jazdy zostały stworzone, a nie złego rozmiaru.
Kross Esker 6.0, 169, jeżdżę głównie na szosie, ale planuje czasem wjechać sobie na szutry. S jest do 170, M od 168. Lubię jeździć szybko 😊 jaki brać rozmiar?
Można wybrać innego producenta.
Ja mam wzrost 182cm i dostałem rower w rozmiarze M, czyli w Kross 19 cali i cały czas mam problemy bólowe. Jak nie kark, szyja, to kręgosłup. Jestem załamany, bo chcę i mam chęć jeździć, ale boli w czasie jazdy, jak i po. 🙈 Myślę, czy to nie problem za małej ramy do wzrostu? 🙄
A jaki model i jaka długość nogi? Ja niedawno kupowałem transa 5.0, mam dokładnie tyle samo wzrostu, przekrok 82 cm. Wszędzie sugerowano mi rozmiar 21, a po przymiarce w sklepie okazało się, że 21 jest za duży, więc wziąłem 19 i był idealny. Dolegliwości mogą wynikać z wielu innych czynników, ale właśnie istotne jest jaki to model, bo inna pozycja będzie na trekkingu, a inna na mtb.
@@KamilR468 Ja mam Krossa Evado 2.0. Niby też wygląda na rower idealny dla mnie, a zawsze mnie coś po nim boli. Teraz chodzi mi po głowie gravel Romet Boreas 1, ale najpierw muszę spróbować, czy to zabawka dla mnie? 🤔
@@maciekk253 Jeżeli nie masz żadnych chorób układu kostnego i np. zacząłeś jeździć po dłuższej przerwie większe dystanse, to bóle mogą występować, jak po każdej nowej, albo dawno nie uprawianej aktywności. Jednak z czasem powinny ustępować. Jeżeli dalej występują, to myślę, że w większości przypadków to kwestia pozycji. Wysokość siodła, kierownicy, kąt i długość mostka - wszystko może mieć znaczenie. Jeżeli gripy i siodło są kiepskie, to też dobrze jest odżałować trochę grosza na coś porządnego i dobranego do nas, bo siodło za 500 zł nic Ci nie da, jak będzie za wąskie. A boreas to bardzo fajny rower. Pamiętaj tylko, że z graveli rometa ten ma bardziej sportową geometrię niż aspre, a co za tym idzie bardziej pochyloną pozycję. W razie problemów można znaleźć dobrego bike fittera i na pewno pomoże.
Wszystko pięknie, ładnie, ale nikt nie wspomniał o przekroku. Jeśli jestem na granicy rozmiaru, chcę ten większy ale wiszę jajami na ramie to co wtedy?
Serio ktoś Ci to musi powiedzieć?:D
@@bikeshowcc Poproszę :)
Kup mniejszy.
A jak te wskazówki mają się do wyboru roweru do Enduro? Czy też lepiej iść w mniejszą ramę będąc na styku?
To zupełnie inny temat. We współczesnych rowerach enduro/trail wielkość ramy bardzo często dobieramy pod kątem preferencji i stylu jazdy, a nie sztywnych zasad dotyczących bikefittingu i pozycji na rowerze. Znam modele rowerów i osoby, które jeżdżą przy 170 cm na L, albo takie, które na tym samym modelu roweru wolą latac hopy po bike parkach i śmigają na S.
Świetny odcinek!!!
w mniejszym rozmiarze mamy silniejsze doznania
No dobra ludzie, to ja mam pytanie. Zbudowałem sobie gravela na ramie genesis vagabond. Z godnie z tabelami na stronie producenta wybrałem rozmiar L (mam 178 cm wzrostu) i teoretycznie powinno być idealnie bo M jest teoretycznie do wzrostu max 176. I od początku czuję na tym rowerze zbyt wyciągnięty. Wsadziłem możliwie najkrótszy mostek i nadal nie jest to co bym dokładnie chciał. Czy nie jest tak, że rozmiary ram w większości przypadków są jednak nieco zawyżone i tak naprawdę zamiast brać pod uwagę nasz wzrost, powinno się uwzględniać długość ramion, nóg i tułowia? Za tydzień mam bike fitting więc mam nadzieję znaleźć nieco odpowiedzi, bo eksperymentowanie mi już bokiem wychodzi. Pozdrawiam
Cześć, długość roweru możesz jeszcze dopasować dl mostka, reachem kierownicy, jeśli montujesz klamki hydrauliczne shimano to dodatkowo będzie wydłużać pozycje. Wzrost mam ten sam i mialem te same dylematy jak większość ludzi którzy są na granicy rozmiarowek. Pierwszy rower szosowy kupiłem za duzy(teoretycznie 177-185), wydawało mi się że mniejszy rozmiar jest za maly. Z biegiem czasu usuwałem podkładki pod mostkiem aż zabrakło, siodełko przesuwałem do przodu itd. Przed zakupem kolejnego roweru wykupiłem w airbike usluge doboru ramy 45 min i chyba za 100pln. Pewnie większość profesjonalnych bfstudio ma to w ofercie, w airbiku odliczają ta 100 od ostatecznego bf po zakupie roweru. Dostałem raport, porozmawiałem. Wyszło że idealny rozmiar ramy to 55, (chciałem treka, speca lub canyon). Przymierzałem się do 56 treka (za długi), spec 54 jakiś przykrótki a 56 był podobnego rozmiaru co mój poprzedni rower. Skończyło się giantem który w M ma 550 długości górnej rury.
@@qr2r257 oczywiście że długość roweru można dopasować ale są pewne granice tego ile możesz skrócić reach. Ja już krótszego mostka wsadzić nie mogę. A przesuwanie siodełka nie służy do skracania czy wydłużania reach'a
porównaj geometrię i zalecenia swojej ramy z podobnymi tabelkami na stronie np gianta czy innego producenta i bedziesz wiedział co jest nie tak. Często są dość duże rozbiezności w zaleceniach roznych firm.
Super materiał . Podrzucam pomysł na odcinek "Spec Roubaix czy Cannondale Synapse" który będzie bardziej komfortowy na nasze kiepskie asfalty?
Synapse. Cannondale od lat rozwija w tych ramach mikroamortyzację.
Bike fitting MTB 🙏
No nie wiem. Ja mam 168 cm i jestem na styku XS i S. Wybrałem S - moim zdaniem wcale nie jest wygodniej, bo muszę się dosyć mocno wyciągać. Zwłaszcza w dolnym chwycie. Wydaje mi się, że XS byłby jednak wygodniejszy.
A spróbowałeś krótszego mostka, przesunięcia siodełka do przodu, lub zmiany na sztyce bez offsetu?
Nas nie interesuje w tym filmie coś takiego jak "rower XS i rower S", a rama w rozmiarze XS i S. Mostek, kierownica, siodło, ustawienie sztycy, ustawienie siodła to kwestie indywidualne i zależne od konkretnego użytkownika i jak mówimy o faktycznie dobrze dopasowanym rowerze to nie gotowcu ze sklepu, a faktycznym dopasowaniu, gdzie odpowiedni rozmiar ramy jest bazą w danym kierunku.
@@bikeshowcc Kwestia semantyki.
@@raptuspl Jeszcze nie. Pewnie będę się tym ratował, a następny rower (o ile będę czuł potrzebę zmiany obecnego), będzie w mniejszym rozmiarze.
@@bikeshowcc no i właśnie tutaj leży problem. Są sklepy które sprzedają rowery a są sklepy takie jak mój gdzie dobieramy odpowiedni rower jako bazę i podmieniamy mostki, sztyce, siodełka po idmatch tak aby już na wstępie rower byl lepiej dopasowany. A jeśli jest to konieczne odsyłamy do zaprzyjaźnionego Velolab na konkretny fit.
Świetny merytoryczny film
Taka mała uwaga - nie areo- tylko aerodynamika :)
Bo bikefiting to też ustawienie kolarza nie tylko roweru😁
Siema! Od krótkiego czasu mam Oakley Radar jestem mega zadowolony. Mam nietypowe pytanie czy korzystacie ze specjalnego zestawu do czyszczenia: płyn i chusteczka, czy to przerost formy nad treścią?
Mogę mail do kolegi ? Mam pytanko odnośnie rozmiaru jezdze juz 8 lat na szosie
Mail i możliwość umówienia się do Karola na konsultację znajdziesz na www.veloart.cc, gdzie fizjoterapią i bikefittingiem zajmuje się w ramach swojej pracy:)
Dobrze gadają te dwie klamkomanetki 😅
Karolu, Janku byliście choć na Wyspach Kokosowych?
Nie, ale byliśmy kiedyś w Radomiu.
@@bikeshowcc próbuje rozwikłać zagadkę Twojej domeny cc czyli Wysp Kokosowych?
No dobra a co jak ktoś jest początkującym i wybór większej ramy będzie sprawiał problem z wysokością przekroku? O ile pozycje podczas jazdy można skorygować mostkiem to już standovera nie.
Mówimy o byciu na skraju dwóch rozmiarów, gdzie z założenia kazdy z nich jest z grubsza ok, a my mówimy o niuansach. Jak w jakiejś ramie masz problem z przekrokiem, to nie jesteś na styku rozmiarów, a odpowiedź na pytanie jaki rozmiar wybrać nasuwa się sama:)
@@bikeshowcc o obu ramach możesz mieć zapas przy przekroku a jednak nie każdy jest tak samo proporcjonalnie zbudowany albo wyraźnie twierdzi iż chce mieć pozycje bardziej wyprostowaną bo dopiero zaczyna jeździć na gravelu czy szosie endurance. W sklepie przy sprzedaży rowerów klientowi końcowemu mamy wiele takich sytuacji. Najgorzej jak trafią się klient który wie lepiej i chce np. za duży rower bo wcześniej na takim jeździł i się do tego przyzwyczaił. Dobrze że mamy testówki i jesteśmy uparci w dobieraniu właściwych rozmiarów i sprzętu ;)
Bardzo fajny odcinek lecz mam jedno zastrzeżenie, bo do tej pory wydawało mi się że rowery do ścigania są mniejsza główka ale jednocześnie są krótsze a tu mówicie inaczej co do długości 🤔
No właśnie też mi tak się wydaję, że rower racing z reguły główka ramy krótsza, chociaż w tych nowych ramach np tarmac już jest troszkę inaczej,ale rozmiar większy automatycznie główka ramy większą,i dość istotna kwestia nie poruszona,przekrok do wzrostu, proporcję ciała,ja mam 183 cm,ale przekrok 91 cm,co w ramach na mnie czyli L zawsze daję mi ramę wizualnie za małą,ale znowu górę ciała mam krótką i nie mogę mieć ramy większej....
@@adamjaniak9063 trochę się zagłębiłem w temacie i tu trochę sam się wprowadziłem w błąd gdyż patrząc na rozmiar roweru nie sugeruje się litera czy jest:S, M czy L tylko patrzę na długość roweru(jak dla mnie 56 przy 190 cm wzrostu) teraz porównałem sobie dwie marki:Giant i Merida i przy tych samych rozmiarach rowery "szybsze" są dłuższe 😉
@@adamjaniak9063 na jakiej ramie (stack,reach) jeżdzisz?
Jak mam 178 wzrostu to jaką ramę wybrać
Dla początkującego chyba lepsza rama trochę wieksza ale czy musi być karbonowa a może zamiast endurance lepiej fitness jeżeli tylko ma być dla rekreacji i wygody
Zależy jak na to patrzeć, jeździłem na fitness i jak przesiadłem się na endurance to się zacząłem zastanawiać jak mogłem tyle lat jeździć bez baranka. Błądziłem.
Cześć. Planuję kupić rower szosowy Trek Domane 2.3 o rozmiarze ramy 54
cm.Ja mam 182 cm wzrostu i proszę podpowiedzcie czy bedzie to dobry
wybór?.Pozdrawiam.
Ja jeżdżę na domane al 4 disc z 2022 r i przy wzroście 185cm mam L i jest to idealny rozmiar ramy dla mnie
Trzy miesiące jezdze na tubeles na szosie i jest ok.Jeżdżę bez mleka
Gorzej jak ktoś ma powyżej 2m wzrostu. Wtedy dobranie roweru graniczy z niemożliwością.
A Canyon?
dzień dobry podaje dwa rodzaje rowerów gravel gravel dziękuje do widzenia
1.Szosa
2.MTB
Gravel do wszystkiego, czyli do...?
Pozdro
ale desperacja na końcu ;)
6:44 mistrz drugiego planu????
Tak dużo tematów o bike fittingu a u prowadzącego można zauważyć dosyć spore skrzywienie kręgosłupa...
Rama większa, czyli pozycja wyciągnięta, czyli rekreacyjna. Rama mniejsza, czyli pozycja wyprostowana jak w rowerze miejskim, czyli według Panów mędrków sportowa. Bez komentarza.
RejsingowOM, łagodnOM, kierownicOM, kurde, to się powinno leczyć...
Jak mnie wkurzają te migoczące światełka.Jadąc za taka dyskoteką można szału dostać.Powinien być zakaz używania tego typu ustawień.
Kadr z 7:20 - porażka.
Po 6 minucie dałem sobie spoko. Po prostu pieprzenie ponad miarę.
Obecnie mamy więcej filozofowania, niż jazdy.
I coraz więcej "kolarzy", którzy bez yotube nie wiedzieliby, w którą stronę kręcić korbą.
My nie:)
Odpowiedzialność spoczywa na widzu, by więcej jeździł niż oglądał. A filozofowanie jest naturalną formą celebracji pasji. Czasem przeradza się to w patologię pod tytułem "więcej sprzętu niż talentu", ale od filozofowania właśnie jest jutub, a od jeżdżenia jest rower. I życzę nam wszystkim zdrowych proporcji, abyśmy nie poprzestali na filozofowaniu :P.