O nie! Burza! i inne niebezpieczne zjawiska pogodowe w lotnictwie.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 лип 2021
  • O nie! Burza! i inne niebezpieczne zjawiska pogodowe w lotnictwie.
    Burza, turbulencja, uskok wiatru, pioruny, oblodzenie, mgła, zamglenie, mała widzialność, niskie chmury.
    Film powstał dzięki życzliwości Szkoły Lotniczej Embry-Riddle Aeronautical University. Zapraszam do obejrzenia oryginalnej wersji anglojęzycznej.
    • Weather for Pilots - 0...
    Zapraszam na nasz fanpage na FB:
    / awiacjadlakazdego
    Równowaga atmosfery to sposób, w jaki zachowuje się ona, gdy wystąpi pionowy ruch powietrza. Istnieją trzy stany równowagi:
    stała, obojętna i chwiejna.
    Równowaga stała oznacza, że gdy powietrze zostanie uniesione, powróci do pierwotnej wysokości. W równowadze obojętnej powietrze, które zostanie uniesione, pozostaje w nowym miejscu i wreszcie równowaga chwiejna to taka, w której, gdy powietrze
    zostanie uniesione, będzie nadal się wznosić. Równowaga chwiejna jest kluczowym warunkiem tworzenia się chmur cumulonimbus oraz burz. Obok małej widzialności
    i niskich chmur, burze są jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk pogodowych dla pilotów.
    Burza powstaje gdy obecne są trzy główne czynniki: wysoka wilgotność, równowaga chwiejna i siła unosząca powietrze, np front. Burzom towarzyszą największe zagrożenia dla samolotów, takie jak turbulencja, uskok wiatru, grad, trąba powietrzna, pioruny i oblodzenie. Niektóre z nich mogą wystąpić również bez burzy.
    Powietrze nie zawsze jest spokojne na skutek pionowych ruchów powietrza. Lot przez obszary silnych turbulencji może skutkować uszkodzeniem samolotu i obrażeniami pasażerów z powodu gwałtownych zmian położenia samolotu.
    Uskok wiatru to każda zmiana kierunku lub prędkości wiatru na krótkim odcinku. Może on powodować turbulencje i jest szczególnie niebezpieczny w pobliżu ziemi podczas startu lub lądowania samolotu. Nagła zmiana kierunku wiatru lub jego prędkości może wpłynąć na osiągi samolotu. Nagła zmiana kierunku wiatru z czołowego na tylny może spowodować gwałtowny spadek prędkości i w konsekwencji przeciągnięcie samolotu. Jeżeli stanie się to na małej wysokości pilot może nie zdążyć wyprowadzić z przeciągnięcia i uderzyć w ziemię.
    Oblodzenie jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, które może negatywnie wpłynąć na osiągi samolotu.
    Tylko zatwierdzone i odpowiednio wyposażone statki powietrzne mogą latać w obszarach o znanych warunkach oblodzenia. Oblodzenie występuje, gdy samolot znajduje się w obszarze widocznej wilgoci, takiej jak deszcz lub chmury, a temperatura jest poniżej 0. Kropelki wody w tych warunkach nazywane są przechłodzonymi, ponieważ są w stanie ciekłym poniżej temperatury zamarzania i zamarzają po zderzeniu z powierzchnię samolotu.
    Oblodzenie zwiększa masę samolotu, a lód na krawędzi natarcia skrzydeł będzie miał negatywny wpływ na przepływ powietrza wokół skrzydła i stworzy opór powietrza.
    Samoloty wyposażone są w różne układy przeciwoblodzeniowe. Mniejsze samoloty napędzane śmigłem często posiadają pneumatyczne tzw buty na przedniej części skrzydła, aby usunąć oblodzenie po jego utworzeniu się.
    Niektóre samoloty mają rozpylany na powierzchnię alkohol, aby zapobiec przywieraniu lodu. Większe samoloty o mocniejszym napędzie, wyposażone są w pobory powietrza z silnika, aby ogrzać
    powierzchnie samolotu i stopić oraz zapobiegać tworzeniu się lodu. Istnieją trzy rodzaje oblodzenia: matowe, przeźroczyste i mieszane. Wielkość kropel wody warunkuje, który rodzaj lodu się utworzy. Oblodzenie matowe powstaje gdy małe kropelki wody uderzają w samolot i zamarzają. Małe kropelki wody zwykle znajdują się w stratusach lub chmurach warstwowych. Oblodzenie matowe jest szorstkie i ma biały kolor. Tworzy szorstki osad na krawędzi natarcia, a w ekstremalnych przypadkach może stworzyć garby, które zmniejszają wytwarzanie siły nośnej.
    Oblodzenie przeźroczyste tworzy się, gdy większe krople wody uderzają i zamarzają na powierzchni samolotu. Te większe krople znajdują się w chmurach cumulus lub cumulonimbus, posiadających ruchy pionowe powietrza. Kiedy te duże krople wody uderzają w samolot rozpływają się po powierzchni i zamarzają. Dzięki temu lód jest przezroczysty, gładki i przyjmuje kształt powierzchni. Oblodzenie to najczęściej występuje na skrzydłach, gdzie dopasowuje się do krzywizny profilu i zaburza przepływ powietrza, ale jego głównym zagrożeniem jest dodatkowa masa. Trzeci rodzaj oblodzenia nazywany jest oblodzeniem mieszanym.
    Ograniczona widzialność może stanowić zagrożenie dla samolotów. Może ona utrudniać dostrzeżenie pasa startowego podczas podejścia do lądowania, punktów nawigacyjnych na ziemi podczas lotu po trasie, a nawet kolizyjnego ruchu. Mgła, zamglenie, dym i pył mogą utrzymywać się w powietrzu i zmniejszać widzialność. Gdy spadnie ona poniżej 5km konieczne jest przejście do lotu według wskazań przyrządów. W skrajnych przypadkach widzialność może spaść do tak małych wartości, że całkowicie uniemożliwia podejście do lądowania dla większości samolotów.

КОМЕНТАРІ • 25

  • @djdiejususis1839
    @djdiejususis1839 2 дні тому +1

    Szkoda że nasz przyjaciel juz nie nagrywa nowych materialow :(

  • @janjanowski3958
    @janjanowski3958 Рік тому +2

    Fajny kanał, szkoda, że od ponad roku martwy :/

  • @huxon149
    @huxon149 2 роки тому +4

    Bardzo się cieszę, ze natrafiłem na twój kanał, świetne robisz materiały. Zdecydowanie zasługujesz na więcej uwagi :)

    •  2 роки тому +2

      Dziękuję! Zapraszam do oglądania wszystkich filmów i już niebawem kolejny 😀 pozdrawiam

  • @silvia.maria.m
    @silvia.maria.m 2 роки тому +1

    Super kanał! Wszystko pięknie wytłumaczone 😀 czekam na nowe filmy!

    •  2 роки тому

      Bardzo się cieszę 😀 jaki temat Cię interesuje? 😁

  • @sloniu89jastrzab24
    @sloniu89jastrzab24 2 роки тому +1

    Prosimy o więcej, leci subik i łapka w górę

    •  2 роки тому

      Dzięki! Więcej będzie już wkrótce 😀

  • @Bartek1910RTS
    @Bartek1910RTS Рік тому +3

    Kiedy wrócicie???

  • @arturko6392
    @arturko6392 2 роки тому +1

    Czy jak obejrzę wszystkie filmy z kanału, zdam z marszu egzamin teoretyczny PPL(A) :D ?
    super kanał! świetnie tłumaczone, czysty konkret bez dziwnych opowieści i dygresji. Dzięki temu tutaj 5 minut przekazuje więcej wiedzy niż u niektórych w 45minut

    •  2 роки тому

      Witam, dziękuję za miły komentarz 😀 na kanale poruszamy na razie tylko niektóre zagadnienia z egzaminu do PPL (A), niestety może stanowić to tylko uzupełnienie do nauki i rozwiązywania testów. Naszym założeniem jest poszerzanie ciekawych zagadnień i zachęcanie wszystkich do lotnictwa. Pozdrawiam 😀

    • @kubakuba7101
      @kubakuba7101 2 роки тому

      Jest to mały ułamek wiedzy jaka musisz posidac do zdania ppl w ulcu, ale nie zmienia to faktu ze kanał bardzo pomocny

  • @sylweex
    @sylweex 3 роки тому +3

    Poprosimy o nowy film 😎

    •  2 роки тому +2

      Dzięki za przypomnienie 😀 cisza spowodowana jest przygotowywaniem czegoś niesamowitego! 😎 Odezwiemy się wkrótce!

    • @sylweex
      @sylweex Рік тому

      @ :)

  • @malloyszybowiec999
    @malloyszybowiec999 2 роки тому

    No nareszcie ktoś zrobił kanał o samolotach tak jak chciałem !

  • @boryswiniarczyk4785
    @boryswiniarczyk4785 2 роки тому +1

    Świetny film! 😊

    •  2 роки тому

      Dzięki, będzie więcej! Pozdrawiam 😀

  • @sylweex
    @sylweex 3 роки тому +1

    Fajny film, dzięki! Zastanawiałem się jak wpłynie na samolot uderzenie pioruna? Samochody na ziemi są uziemione, ale co z samolotem? Czy ładunek nie uszkodzi układu elektrycznego?

    • @bogu806
      @bogu806 3 роки тому +1

      Testowali te teorie na samochodzie który nie stał na ziemi a potem stał w trakcie przywalenia piorunem, nie było żadnej różnicy. W teorii nic się malemu samolocikowi stać nie powinno ale piorun potrafi rozłupać drzewo wiec chyba różnie bywa.

    •  3 роки тому +1

      Uderzenie pioruna nie jest dla współczesnych samolotów dużym zagrożeniem. Może się rzadko zdarzyć oślepienie załogi oraz awaria układu elektrycznego, ale samoloty są dziś na tyle zabezpieczone, że często uderzenie pioruna odkrywane jest dopiero na ziemi. Dużo groźniejszymi zjawiskami związanymi z burzami są turbulencja, uskoki wiatru oraz oblodzenie omówione w filmie. Dzięki za pytanie, być może jest to inspiracja na kolejny film. Pozdrawiam serdecznie! 😀

  • @sylweex
    @sylweex 2 роки тому +4

    Kiedy nowy film?

    •  2 роки тому +1

      Kiedy przyjdzie burza 🤩🤩🤩

    • @sylweex
      @sylweex 2 роки тому +1

      @ Czyli kiedy?

  • @Tomek_Rch
    @Tomek_Rch Рік тому

    Kiedy nowy film???!