Кошерна система ФАРАР. Предимства, недостатъци и как да я използвате ЕФЕКТИВНО

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 12

  • @valeriivaylovmadzharov9564
    @valeriivaylovmadzharov9564 26 днів тому +1

    Браво

  • @DimitarStamenov
    @DimitarStamenov Місяць тому

    Здравей Цвети, благодаря за полезното видео, абонирах се за канала. Аз също имам няколко кошера система Фарар. Може ли да направиш едно видео за двумайчиното отглеждане при Фарар, и как то може да помогне за усвояването на ранната паша?

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  Місяць тому +2

      Привет Митко, разбира се ще в първия момент когато времето ми позволи ще заснема видео за двумайчиното отглеждане. Просто трябва да спре да вали защото ми се иска да извадя няколко корпуса и да покажа кое как се подрежда. Продължавайте да задавате въпроси и да предлагате теми, така ще мога да бъда максимално полезен.

  • @antonzaprianov5081
    @antonzaprianov5081 Місяць тому +1

    В кой район пчеларстваш?

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  Місяць тому +1

      Привет, пчеларствам много близо до гр. Криводол (област Враца)

  • @nikolaypetrov3647
    @nikolaypetrov3647 Місяць тому +1

    Какъв е размерът на Фарар рамката?!

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  Місяць тому

      Привет, използвам стандартни магазинни ДБ рамки с размер 434/435 х 160мм. При мен има малка особеност при корпусите и понеже аз си ги изработвам съм нагласил разстоянията така, че между рамките в отделните корпуси да остават между 5 и 7мм. По този начин пчелите минават спокойно между корпусите а в същото време не изграждат мостове, с който да залепят рамките от горния корпус за долните. Интересна статия е тази : e-pchelin.blogspot.com/2015/02/10.html ако ви е интересна я разгледайте. Не съм спазвал всичко има и много мой модификации за които ще има отделно видео, но в статията има интересни решения и трикове :-).

  • @krasenjekov9362
    @krasenjekov9362 Місяць тому +1

    Защо бързото нанасяне на нектар в питите сте го отбелязали, като минус? Ако е толкова бурна пашата защо не се сложат 2-3 корпуса на веднъж? :)

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  Місяць тому +2

      Привет, минус е от към чести посещения, не е минус многото нектар :-). Слагането на повече от един магазин поне за мен не е ОК. Тогава пчелите нанасят нектар в най долния магазин и когато е запълнен на 50-70% спират в него и започват в следващия нагоре. По този начин не се получават пълни магазини иили не ги запечатват едновременно и ми е по трудоемко да оперирам с тях, да ги деля да ги преглеждам рамка по рамка и т.н. Така, че бързото нанасяне на нектар е супер, но трябва да сме там за да им осигурим навременно разширение и да подредим магазините както трябва за да ни е лесно после на нас :-).

  • @stanimirdobrev6536
    @stanimirdobrev6536 5 днів тому

    Системата не е подходяща за "съботно-неделно пчеларстване", особено пролетта и е желателно да се работи с помощник при ротация на корпусите, особено когато семействата са силни - по-малко пчели се мачкат. Според мен това е система за професионални пчелари.

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  4 дні тому

      Привет, според мен и да и не :). Зависи каква степен от капацитета на Фарар искаш да използваш като пчелар. Системата предлага много, но може да се гледа и мързеливо и без много грижи. Просто няма да получиш тези добиви и няма да използваш пълните възможности на системата. Все пак има възможност да се гледа Фарар и без ротация, но тогава се губи голяма част от предимството и. Инак ротираш ли да съгласен съм, че помощника е силно препоръчителен :).