Поздравления за идеята колега. Бих искал да споделя и моя горчив опит в тази връзка. Една седмица преди акациевата паша, обединих две семейства, не бяха от най силните, но не бяха и слаби, на по 4-5 рамки с пило. Обединих ги с цел по високи добиви на мед, както бях чувал че се прави. Никой обаче не може да каже какво ще е времето по време на главна акациева паша. Е за мой късмет валеше през ден. Не само че не събраха мед, ами и изядоха всички запаси които имаха, наложи се дори да подхранвам, но това не беше най лошото. Десет дни след обединението, естествено остава само една майка, започват да се излюпват много нови пчели които нямат работа заради дъждовния период и какво... Роене... Нито мед, дори едно семейство назад. Вашият метод е различен от моя,, и вероятно успешен. Но това бих го направил преди слънчоглед, когато времето е по стабилно. През последните години наблюдаваме дъждовна пролет и ултра сухо лято. Всеки трябва да си познава района и климата. Споделям моя опит под вашето клипче, за да знаят неопитните млади Пчелари, какви са рисковете от обединяване на семеиства. Приятна и успешна година. И весели празници на всички. 13:21
Благодаря за интересното видео! Може ли да споделиш, до каква степен се увеличава добива при този тип двумайчино семейство, в сравнение с общия добив от двете семейства, ако са напълно отделни? И има ли някакви други предимства?
Плюсовете са няколко, като основните са: - конкуренция м/у двете майки и повече пило, следователно повече пчели; - по - здрави пчели, заради двойното количество феромони които получават пчелите работнички, те са много по здрави, силни и доказано имат по продължителен живот; - по - лесно отбраняване и потдържане на кошера (повечето и по - силни пчели) - по бърз старт пролетно време един път заради конкуренцията втори път заради макар и малкото топлина която дава долното семейство на горното: - повечето мед който събират, доказано е, че две пчели заедно ще донесат с малко повече мед отколкото същите тези две пчели но отделно. Вероятно се дължи на по голямата жизненост заради феромони или конкуренция, това не е ясно, но е факт че носят повече нектар отколкото поотделно. Има и други, но тези са плюсовете които според мен компенсират минуса с повечето грлижа около тях и "хамалогията" по местенето на корпуси.
Привет, времето позволи и действам :-). Нещо също много важно е двете майки да са на еднаква възраст! Това е важно за да са колкото може по еднакви по сила феромоните. В противен случай настъпва така наречения "антагонизъм" и тази с по слабите феромони ще изчезне! Заради това и когато няма паша се връща плътната преграда. Другото нещо е, че след последния мед аз си ги слагам един до друг кошерите за да са ми по - лесни за зазимяване, подхранване и т.н. Следващата година тези ще са контролни и за майки а отводките направени през тази годината ще станат двумайчини. Това е важно от гледна точка на подреждането на кошерите в пчелина. Всяко правило има изключения разбира се и някой колеги държат двумайчиния кошер в работно състояние цяла година, но това зависи силно от региона и от други неща. Не спирайте да се информирате, винаги има какво да научим един от друг. Успех!
Много дълга подготовка за обединямане на двете майки.има начин да съкратиш на повина работата както и ивентара. Пускането рано на плолет да работят две майки носи риск да получиш обратния ефект. Преди основните паши едната майка се затваря/горната/ долната пчелите сями я блокират. Затворената майка се пуска след 10-12 дни.
Привет, радвам се, че споделящ и твоя метод. Би ли описал какво имаш в предвид "да съкратим времето и инвентара", тъй като времето и на мен ми пречи понякога и е трудничко планирането 3 седмици напред особенно пролет когато не знаеш ще вали ли слънце ли ще е :-).
@@Отпетъкдонеделятези 3-4 седмици които губиш за обединяване се съкращава на 1. За инвентара. Правите междинно дъно подобно на вашата пчелогонка самоче с вход. В средата на дъното се изрязва отвор приблизително 1/3 от площа които отвор се монтира неподвижно ХР и подвижно мрежа. Демарирането което правиш е много рисковано с оглед високата рамка голямото разширение. За отводката : правите отводка с двете стари майки заедно а в основното семейство придавате две нови млади.
Според мен в началото е нужно силното семейство да се сложи като горно, понеже при преместването му всички летящи пчели ще налетят в долното и така ще се изравнят. Ако се направи по споделеният от Вас начин, и слабото се сложи като горно, то толкова ще отслабне, че в никакъв случай няма да догони долното, колкото и да му е топло.
Привет, със сигурност част от летящите пчели ще се опитат и част от тях ще влязат отдолу, но явно при толкова близки входове и различни миризми се ориентират и си се качват горе. Все пак знаете, че налитане на пчели се прави като се смени кошер но е точно на мястото си. Тук взимаме горния от друго място и го слагаме върху долния пчелите тепърва свикват с ново място знаят, че долната прелка не е тяхната, както знаят и, че има нещо гнило в горната макар, че прилича на тяхната и мирише на тяхната. До сега не съм забелязал подобно налитане на горните в долния. Според мен ще са равни горе долу тези които ще отидат от горе долу толкова ще се опитат и ще сгрешат и от долу горе. Все пак наистина трябват силни семейства за тази дейност, както казвам и в клипа. Но при малка разлика, все пак има по - силно, спод книгите и моя опит то трябва да е отгоре.
Да така е. С 2 - 3 кошера няма да стане :-). Но аз когато опитах за първи път да направя двумайчин (един на брой :-) ) имах 10 кошера и се получи. Мисля, че със силни 5 кошера може да се опита! За по - голяма сигурност всичко над 10 ще е ОК и ще зависи само вече броя на двумайчините семейства които искаме да създадем и можем да се грижим за тях.
Поздравления за идеята колега.
Бих искал да споделя и моя горчив опит в тази връзка.
Една седмица преди акациевата паша, обединих две семейства, не бяха от най силните, но не бяха и слаби, на по 4-5 рамки с пило. Обединих ги с цел по високи добиви на мед, както бях чувал че се прави.
Никой обаче не може да каже какво ще е времето по време на главна акациева паша. Е за мой късмет валеше през ден.
Не само че не събраха мед, ами и изядоха всички запаси които имаха, наложи се дори да подхранвам, но това не беше най лошото. Десет дни след обединението, естествено остава само една майка, започват да се излюпват много нови пчели които нямат работа заради дъждовния период и какво... Роене... Нито мед, дори едно семейство назад.
Вашият метод е различен от моя,, и вероятно успешен. Но това бих го направил преди слънчоглед, когато времето е по стабилно.
През последните години наблюдаваме дъждовна пролет и ултра сухо лято.
Всеки трябва да си познава района и климата.
Споделям моя опит под вашето клипче, за да знаят неопитните млади Пчелари, какви са рисковете от обединяване на семеиства.
Приятна и успешна година. И весели празници на всички. 13:21
Благодаря за интересното видео! Може ли да споделиш, до каква степен се увеличава добива при този тип двумайчино семейство, в сравнение с общия добив от двете семейства, ако са напълно отделни? И има ли някакви други предимства?
Плюсовете са няколко, като основните са:
- конкуренция м/у двете майки и повече пило, следователно повече пчели;
- по - здрави пчели, заради двойното количество феромони които получават пчелите работнички, те са много по здрави, силни и доказано имат по продължителен живот;
- по - лесно отбраняване и потдържане на кошера (повечето и по - силни пчели)
- по бърз старт пролетно време един път заради конкуренцията втори път заради макар и малкото топлина която дава долното семейство на горното:
- повечето мед който събират, доказано е, че две пчели заедно ще донесат с малко повече мед отколкото същите тези две пчели но отделно. Вероятно се дължи на по голямата жизненост заради феромони или конкуренция, това не е ясно, но е факт че носят повече нектар отколкото поотделно.
Има и други, но тези са плюсовете които според мен компенсират минуса с повечето грлижа около тях и "хамалогията" по местенето на корпуси.
Благодаря!
Привет, времето позволи и действам :-).
Нещо също много важно е двете майки да са на еднаква възраст! Това е важно за да са колкото може по еднакви по сила феромоните. В противен случай настъпва така наречения "антагонизъм" и тази с по слабите феромони ще изчезне! Заради това и когато няма паша се връща плътната преграда. Другото нещо е, че след последния мед аз си ги слагам един до друг кошерите за да са ми по - лесни за зазимяване, подхранване и т.н. Следващата година тези ще са контролни и за майки а отводките направени през тази годината ще станат двумайчини. Това е важно от гледна точка на подреждането на кошерите в пчелина.
Всяко правило има изключения разбира се и някой колеги държат двумайчиния кошер в работно състояние цяла година, но това зависи силно от региона и от други неща.
Не спирайте да се информирате, винаги има какво да научим един от друг.
Успех!
Много дълга подготовка за обединямане на двете майки.има начин да съкратиш на повина работата както и ивентара.
Пускането рано на плолет да работят две майки носи риск да получиш обратния ефект.
Преди основните паши едната майка се затваря/горната/ долната пчелите сями я блокират. Затворената майка се пуска след 10-12 дни.
Привет, радвам се, че споделящ и твоя метод. Би ли описал какво имаш в предвид "да съкратим времето и инвентара", тъй като времето и на мен ми пречи понякога и е трудничко планирането 3 седмици напред особенно пролет когато не знаеш ще вали ли слънце ли ще е :-).
@@Отпетъкдонеделятези 3-4 седмици които губиш за обединяване се съкращава на 1.
За инвентара. Правите междинно дъно подобно на вашата пчелогонка самоче с вход. В средата на дъното се изрязва отвор приблизително 1/3 от площа които отвор се монтира неподвижно ХР и подвижно мрежа.
Демарирането което правиш е много рисковано с оглед високата рамка голямото разширение.
За отводката : правите отводка с двете стари майки заедно а в основното семейство придавате две нови млади.
Според мен много по добър резултат ще се постигне преди късна главна паша да се остави едната майка , така резултатът от медосбора ще е добър
Семейството което ще остане ще има по малко пило за изхранване и ще има минимум 2 магазина +
100% вярно :-). Просто пчеларя трябва да реши кога и какво да прави с едната майка.
Много добро видео адмирации
Според мен в началото е нужно силното семейство да се сложи като горно, понеже при преместването му всички летящи пчели ще налетят в долното и така ще се изравнят. Ако се направи по споделеният от Вас начин, и слабото се сложи като горно, то толкова ще отслабне, че в никакъв случай няма да догони долното, колкото и да му е топло.
Привет, със сигурност част от летящите пчели ще се опитат и част от тях ще влязат отдолу, но явно при толкова близки входове и различни миризми се ориентират и си се качват горе. Все пак знаете, че налитане на пчели се прави като се смени кошер но е точно на мястото си. Тук взимаме горния от друго място и го слагаме върху долния пчелите тепърва свикват с ново място знаят, че долната прелка не е тяхната, както знаят и, че има нещо гнило в горната макар, че прилича на тяхната и мирише на тяхната. До сега не съм забелязал подобно налитане на горните в долния. Според мен ще са равни горе долу тези които ще отидат от горе долу толкова ще се опитат и ще сгрешат и от долу горе.
Все пак наистина трябват силни семейства за тази дейност, както казвам и в клипа. Но при малка разлика, все пак има по - силно, спод книгите и моя опит то трябва да е отгоре.
Не е лоша идеята, но трябва да работиш с определен брой кошери.
Да така е. С 2 - 3 кошера няма да стане :-). Но аз когато опитах за първи път да направя двумайчин (един на брой :-) ) имах 10 кошера и се получи. Мисля, че със силни 5 кошера може да се опита! За по - голяма сигурност всичко над 10 ще е ОК и ще зависи само вече броя на двумайчините семейства които искаме да създадем и можем да се грижим за тях.