Най - важното за пчелите през Декември

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 7

  • @antonzaprianov5081
    @antonzaprianov5081 Місяць тому +2

    Обясняваш много добре. Браво!

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  Місяць тому +3

      Благодаря много! Радвам се, че мога да помогна макар и с малко :-).

  • @dragoshtupalov2643
    @dragoshtupalov2643 Місяць тому +2

    Обяснете моля ви кои са препаратите на билкова за нозематоза, има ли такива и срещу акар, аз съм начинаещ! Благодаря ви!

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  Місяць тому +1

      Привет, радвам се, че има хора които тепърва започват с пчелите и имат жажда за знание. С уговорката, че това не е реклама :-). Срещу нозематоза аз използвам Нозевит + и съм доволен от него. Според производителя съдържа само естествени съставки, регистриран е като хранителна добавка (не като лекарство) и се твърди, че е подходящ за екологично пчеларство, но не е одобрен за биологично такова (според мен просто е непознат на ветерианрите и нашата администрация е бавна), мисля, че няма причина да бъде регистриран ако състава му е изцяло натурален.
      Възможно е да се използва и захарен сироп с ниски концентрации на йод (от аптеката), като на 1л. захарен сироп се добавят 1-2 капки йодна тинктура. Може да се комбинира и с разни етерични масла за усилване на ефекта. Аз лично не съм го пробвал и препоръчвам внимание към всяко ново нещо. В никакъв случай не се третира целия пчелин а само избрани контролни кошери и се следи състоянието им.
      Относно акара, там нещата са по регулирани. На следващия линк има интересна информация за това кое е БИО и на какви условия трябва да отговаря, както и препариатите:
      www.naas.government.bg/vprosi-i-otgovori/publikuvani-otgovori/iziskvaniya-za-biologichno-pchelarstvo
      Аз лично използвам оксалова киселина и към момента смятам, че се справям с акара като го държа на неоходимия минимум (пълно отърваване няма да знаеш). Важно е да е в границите на 2-5%, което означава 2 до 5 акара на 100 пчели. Аз лично редовно правя тестове за да знам дали всичко е ОК. Освен оксала има и други БИО методи, други киселини, тимол и други различни етерични масла и извлеци и/или производни. Просто всеки избира сам за себе си с какво и как. Аз имам собствено мнение и заради това съм избррал окслаовата к-на, за мен предимствата са повече от евентузлните недостатъци и за момента благодарение на тестовете мисля, че е достатъчно ефективна.
      Питай още нещо ако искаш конкретика по нещо споменато по - горе.

  • @СтоянМеханджиев
    @СтоянМеханджиев Місяць тому

    Здравейте!Може ли да се разпечата плодникова пита за храна .кога и къде да се сложи ? Благодаря !

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  Місяць тому +6

      Привет, да можете да използвате и плодникова пита, стига разбира се да има достатъчно мед на нея. разпечатва се и се поставя легнала върху рамките където се намира пчелното кълбо с меда надолу към пчелите. Тук идва момента, че кошера или трябва да има надставка за да може да се компенсира височината от тази сложена рамка, или капака трябва да е висок и да може той да поеме увеличената височина на този корпус (плодник). Трябва да се внимава само да не се разместят корпусите или капака и да не могат да се затворят хубаво. След като се постави рамката отгоре върху другите рамки с пчелите се завиват с покривало и тогава останалите корпуси или капак. Има известно значение и с кава система кошер си и каква е неговата конфигурация. Но обобщено, да може да се използва всяка рамка със хубав не захаросан мед, като се разпечатва макар и не напълно и се поставя легнала непосредствено върху рамките на които е пчелното кълбо (да са максимално близо пчелите до меда). Кога да се постави зависи от това колко храна имат. Ако нямат изобщо се слага възможно най - скоро и след това се продължава с обръщане на тази рамка ако има мед със слагане на друга рамка и/или питки от мед или от магазина. Важно е да е сравнително тихо времето и да е поне 8-10 градуса за да не им пречим много. Така или инак ще нарушим зимното кълбо ако отворим кошера, важно е да е поне 8-10 градуса за да могат да се съберат отново и да формират ново кълбо преди да са измръзнали :-).
      Ако има още нещо с което да съм полезен или искаш да обясня нещо по конкретно съм на линия.

    • @СтоянМеханджиев
      @СтоянМеханджиев Місяць тому +1

      @Отпетъкдонеделя Благодаря за коментара!!!