First round: 100+75+25=200 3x10=30 200-30-6=164 Second round: The exact same as Rachel Third round: 75+25+100=200 200-6=194 5*194=970 970+7=977 Final round: 75-9=66 66*10=660 50*5=250 660+250+4=914
In the first numbers round, this easier-to-calculate solution was also possible: 6 / 3 = 2 75 x 2 = 150 150 + 10 = 160 100 / 25 = 4 160 + 4 = 164 Another way of doing the same thing, since the ratio between the large numbers permits it, is: 25 x 6 = 150 150 + 10 = 160 100 x 3 = 300 300 / 75 = 4 160 + 4 = 164 In the second round, I saw Rachel's solution and I think this may be the only other solution: 8 x 6 = 48 75 - 48 = 27 25 + 4 = 29 29 x 27 = 783 783 + 4 = 787 With an odd target number and no odds among the small numbers, it usually limits the number of potential solutions drastically. In the third round, I had this pair of related solutions: 50 / 25 = 2 100 x 2 = 200 200 - 6 = 194 194 x 5 = 970 970 + 7 = 977 100 x 50 = 5000 25 x 6 = 150 5000 - 150 = 4850 4850 / 5 = 970 970 + 7 = 977 In the final numbers round, I saw Rachel's solution and also had these ones: 75 - 9 = 66 10 + 4 = 14 66 x 14 = 924 50 / 5 = 10 924 - 10 = 914 75 x 10 = 750 50 - 9 = 41 41 x 4 = 164 750 + 164 = 914
If she did it like me she probably used the 7 times table... 91/7 = 13, which is therefore 6.5 x 14, then scale it up by ten, i.e. 65 x 14 You have to remember she's been doing this for years and knows all the tricks... as well as being mathematically gifted. I got there in the end, but it took me way longer than 30 seconds... I got 915 within the time... 75x(9+4)-50-10
For the first round, I get a similar way as Rachel's solution: 25 + 6 + 10 = 41 3 x 100 = 300 300 / 75 = 4 41 x 4 = 164 For the second round, Rachel's solution is very obvious, since 4+6=10 give a clue to the solution. For the third round, apart from Rachel's solution, I also get this: 50 / 25 = 2 2 x 100 = 200 200 - 6 = 194 194 x 5 = 970 970 + 7 = 977 For the last round, I only get one 913 solution and many solutions getting 915 until I see Rachel's solution.
I am absolutely enjoying Baroness Benjamin's energy and charisma hosting the show 🥰
Glad you enjoy it!
She once presented the only tv programme I've ever seen deducated to house plants. I used to have a house full of plants and loved it.
914:
75 - 10 = 65
9 + 5 = 14
65 * 14 = 910
910 + 4 = 914
75 * 10 = 750
50 - 9 = 41
41 * 4 = 164
750 + 164 = 914
The first one seemed so innocent, but then revealed itself so tricky. Today was a day of challenging numbers and sums
Yeah, very appropriate for the 40th anniversary... only the second round was anything like straight forward... and even that was a little tricky.
Pretty straightforward 200-36=164
The first one i did:
100+75=175
25-10=15
15/3=5
5+6=11
175-11=164
Kudos to Ms Riley and Floella
1. (75+10-3)x(6-100/25)=164 or (75/3+6+10)x100/25=164
2. 75x(4+6)+25+4+8=787
3. 1 away: 100x50/5-25+7-6=976
4. 1 away: (75-50)x4x9+5+10=914
First round:
100+75+25=200
3x10=30
200-30-6=164
Second round:
The exact same as Rachel
Third round:
75+25+100=200
200-6=194
5*194=970
970+7=977
Final round:
75-9=66
66*10=660
50*5=250
660+250+4=914
Didn’t see third round right, solution:
25-6=19
50x19=950
100/5=20
950+20+7=977
In the first numbers round, this easier-to-calculate solution was also possible:
6 / 3 = 2
75 x 2 = 150
150 + 10 = 160
100 / 25 = 4
160 + 4 = 164
Another way of doing the same thing, since the ratio between the large numbers permits it, is:
25 x 6 = 150
150 + 10 = 160
100 x 3 = 300
300 / 75 = 4
160 + 4 = 164
In the second round, I saw Rachel's solution and I think this may be the only other solution:
8 x 6 = 48
75 - 48 = 27
25 + 4 = 29
29 x 27 = 783
783 + 4 = 787
With an odd target number and no odds among the small numbers, it usually limits the number of potential solutions drastically.
In the third round, I had this pair of related solutions:
50 / 25 = 2
100 x 2 = 200
200 - 6 = 194
194 x 5 = 970
970 + 7 = 977
100 x 50 = 5000
25 x 6 = 150
5000 - 150 = 4850
4850 / 5 = 970
970 + 7 = 977
In the final numbers round, I saw Rachel's solution and also had these ones:
75 - 9 = 66
10 + 4 = 14
66 x 14 = 924
50 / 5 = 10
924 - 10 = 914
75 x 10 = 750
50 - 9 = 41
41 x 4 = 164
750 + 164 = 914
I did 914. 75-9=66 10+4=14 66*14=924, 50/5=10 924-10=914
i did the same
Round 1
100 + (6 x 10) + 3 = 163
Round 2
(6 + 4) x 75 + 25 + 8 + 4
Round 3
(25-6) x 50 + (100 / 5) + 7
Round 4
(75 - 5) x (9 + 4) + (50 / 10) = 915
For the second one I did
6+4=10
75×10=750
25+8+4=37
750+37=787
First one is much easier. 100+25+75-(3x10+6) = 164
164 = 100 + 25 + 75 - (3 x 10) - 6.
Thank you.
7:13 Did you do that on the 65 times table, or the 14 times table?
If she did it like me she probably used the 7 times table... 91/7 = 13, which is therefore 6.5 x 14, then scale it up by ten, i.e. 65 x 14
You have to remember she's been doing this for years and knows all the tricks... as well as being mathematically gifted. I got there in the end, but it took me way longer than 30 seconds... I got 915 within the time... 75x(9+4)-50-10
50/25=2
2×100=200
200-6=194
194×5=970
970+7=977
100 + 75 = 175
(25-10)/3 = 5
175 - 5 - 6 = 164
977 = (25 - 6) x 50 + 100/5 + 7
164 75+10-3=82 100÷25=4 6-4=2×82=164
10X3 = 30 100+75+25 = 200-30 = 170-6 = 164
6+4 = 10X75 = 750+25+8+4 = 787 (This 1 was super easy)!! Me n Rach think alike!!
25-6 = 19X50 = 950 100/5 = 20 950+20+7 = 977
75-10 = 65 9+5 = 14X65 = 910+4 = 914
164=75×6/3+10+100/25
My solutions:
(75x(6/3))+(100/25)+10 = 164
75x(6+4)+25+8+4 = 787
(25-6)x50+(100/5)+7 = 977
(75-10)x(9+5)+4 = 914 (took me way longer than 30 seconds)
For the 977 I had 975 with the following:
6*5=30
100/50=2
30+7+2=39
39*25=975
977:
25 - 6 = 19
50 * 19 = 950
100 / 5 = 20
950 + 20 + 7 = 977
50 / 25 = 2
100 * 2 = 200 (or 100 / 25 = 4, 50 * 4 = 200)
200 - 6 = 194
194 * 5 = 970
970 + 7 = 977
For the first round, I get a similar way as Rachel's solution:
25 + 6 + 10 = 41
3 x 100 = 300
300 / 75 = 4
41 x 4 = 164
For the second round, Rachel's solution is very obvious, since 4+6=10 give a clue to the solution.
For the third round, apart from Rachel's solution, I also get this:
50 / 25 = 2
2 x 100 = 200
200 - 6 = 194
194 x 5 = 970
970 + 7 = 977
For the last round, I only get one 913 solution and many solutions getting 915 until I see Rachel's solution.
164:
6 / 3 = 2
75 * 2 = 150
100 / 25 = 4
150 + 10 + 4 = 164
100 + 75 + 25 = 200
10 * 3 = 30
200 - 30 - 6 = 164
25 + 10 + 6 = 41
100 * 3 = 300
300 / 75 = 4
41 * 4 = 164
For the first one, 6 times 6 is 150 plus 10 is 160. 3 times 100 divides by 75 is 4 and add the four to get 164
My guy, 6*6 is 36
@@seymourbutz5353 It's been 9 months, I don't remember if I was trolling or I just messed up.
787:
6 + 4 = 10
75 * 10 = 750
750 + 25 + 8 + 4 = 787
25 + 4 = 29
6 * 8 = 48
75 - 48 = 27
29 * 27 = 783
783 + 4 = 787