Countdown Game Show - Number Rounds (26 October 2023)
Вставка
- Опубліковано 29 вер 2024
- Colin Murray and Rachel Riley host as contestants race against the clock to pit their wits against vowels, consonants and numbers. Mark Watson joins Susie Dent in Dictionary Corner. Each day two contestants compete in 15 rounds of words and numbers to become the Countdown Champion.
#Channel4 #Countdown
BACKGROUND
Countdown is the channel’s longest running show and the first show ever broadcast on Channel 4 when it launched 40 years ago, in November 1982. The original version of Channel 4's Countdown is the French television programme « Des chiffres et des lettres » (literally "numbers and letters"), where the Numbers Round is referred to as « Le compte est bon » ("the total is right"). The show debuted in 1965 as « Le mot le plus long » using letters only, and reached its present format in 1972. This year marks the shows 51st anniversary.
Playlist: • The Original Countdown...
SPIN-OFF
"8 Out of 10 Cats Does Countdown" is hosted by Jimmy Carr, with Rachel Riley and Susie Dent assuming their Countdown roles. The formation of the crossover with "8 Out if 10 Cats" began as a series of specials, the first of which was broadcast on 2 January 2012, when Channel 4 orchestrated a special "mash-up night", merging two shows to form a special edition of the pair, as part of its 30th-anniversary celebrations eleven years ago.
Playlist: • Series 23 - 8oo10cdc (...
217 took me all of two seconds off the bat. 25 x 9 - 8 = 217.
How did you get the 25
The school teacher look for Rachel today.
217:
25 * 9 = 225
225 - 8 = 217
9 - 7 = 2
100 * 2 = 200
200 + 25 - 8 = 217
25 + 3 = 28
28 * 8 = 224
224 - 7 = 217
For the 717, I did what the contestants did but took away the 9, as Rachel said. Surely 1 away is better than 3?
If you said
100-25=75
75+5=80
80*9=720
And 720-3 gives you the 717.
Sometimes I see it quick, or not at all 🙈
lol on the first one he was 1 away then did -4 to be 3 away
In the first numbers ound I saw Rachel's solution, but also had these solutions:
2 + 1 = 3
75 / 3 = 25
25 x 8 = 200
4 x 2 = 8
200 + 8 = 208
4 - 1 = 3
75 / 3 = 25
2 / 2 = 1
25 + 1 = 26
26 x 8 = 208
4 + 1 = 5
75 / 5 = 15
15 - 2 = 13
13 x 8 x 2 = 208
In the second numbers round, the contestants both made it really much harder than necessary. It was a two-step problem:
25 x 9 = 225
225 - 8 = 217
However, I did see Caroline's solution and I thought I'd be offering it as one of the alternatives, because I really did think they'd spot the obvious way. I also had this from factoring:
100 / 25 = 4
9 x 4 = 36
8 - 3 = 5
36 - 5 = 31
31 x 7 = 217
And another way was:
7 - 3 = 4
25 x 4 = 100
100 + 100 + 9 + 8 = 217
In the third numbers round, I saw Rachel's method and I'm sure the other way she had in mind was:
25 x 10 = 250
10 - 2 = 8
250 - 8 = 242
242 x 4 = 968
Or she might have had it this way:
25 - 1 = 24
24 x 10 x 4 = 960
10 - 2 = 8
960 + 8 = 968
In the final numbers round, Rachel spiked my guns because I saw it the way she did it, except that for fun I multiplied all the way across to get it up to 18,000 before dividing by 25. However, I can have some more modest fun:
100 - 25 = 75
75 + 5 = 80
80 x 9 = 720
720 - 3 = 717
5 x 4 = 20
100 - 20 = 80
80 x 9 = 720
720 - 3 = 717
100 x 9 = 900
900 x 4 = 3600
3600 / 5 = 720
720 - 3 = 717
217 was the easiest, (25x9)-8.
I got that. I don't know why the contestants didn't do it like that.
I: Got Rachel's solution within the time. Usually don't get those which have a bit of the tricky way to get there... :)
II: That one got me.
III: Got closer than the first player:
10X4=40
40-1=39
39X25=975
975-10=965
965+2 gets one away.
And once again I get humbled because they want us to factor it...
IV: Ouch. Surprised neither player got the easy 716:
4+3=7
7X100=700
700+25=725
Subtract the 9 for one away.
Got the Conundrum.
75 : (2 + 1) = 25 x 8 = 200 + (2 x 4) = 208
100 - 25 = 75 x 3 = 225 - 8 = 217
just didn't see the third
100 - (5 x 4) = 80 x 9 = 720 - 3 = 717
Got 217 this way.
1:31 208=75/(2+1)*8+(4*2)
3:33 217=25*9-8 go direct
7:28 had 718=100*5+25*9-4-3
Same way for 208 for me
208=2x(75+((8-1)x4))+2
217=100x(9-7)+(25-8)
968= (25-1)x(4x10)+(10-2)
Got 968 this way as well.
First one was again very easy if you stick to the method of using what you have. You have a 2, which brings you to 104. Can you make 104? Yes. Done.
1. 75/(1+2)=25x2x4+8=208
2. (25+9-3)x7=217 or (25+3)x8-7=217
3. (25x10-10+2)x4=968 or (4x25-2-10)x(1+10)=968
4. (25-5)x4x9-3=717
Rachel over-complicated the 717 round.
25-5=20
20*4=80
80*9=720
720-3=717
717=9×(100-25+5)-3
Round 1
(75 / (2 + 1)) x 8 + (2 x 4)
Round 2
(25 + 3) x 8 - 7
Round 3
(25 x 10 - 10 + 2) x 4
Round 4
(100 - 25 + 5) x 9 - 3
First time in living history that I’ve ever got the conundrum.
I got 717 in a similar way, but I did 100 - (4 * 5) to get the 80.
So I’m only one away anyway. Ive got dead ball delivery.
25 * 9 = 225
225 - 8 = 217
I am shocked that neither of them spotted that.
I replied realising I used one of the two twice.
Yes, me too - saw that straight away
all avenues work
You can take the 9, you can take the 7, you can also take the 8x(25+3)
9 - 7 = 2
2 × 100 = 200
25 - 8 = 17
(200 + 17 = 217)
25 - 5 = 20
20 - 100 = 80
80 × 9 = 720
(720 - 3 = 717)
Dressed a bit more demure then the other countdown
25-1 =24
X 4 = 96
X 10 = 960
Other 10 - 2 = 8
960 + 8.
First round 208
4*8=32, 32+75=107, 107-2-1=104, 104*2=208
Second round 217
9×25=225, 225-8=217
Third round 968
4×10=40, 25-1=24, 40×24=960, 10-2=8, 960+8=968
Fourth round 717 - one away in 30 seconds
3+4=7, 7×100=700, 25-9=16, 700+16=716
Then you’ve only got 20 left.
25 times 4 is 100 times 10 is 1,000.
For 217 I got
25 × 9 = 225 OR (100 - 25) × 3 = 225
225 - 8 = 217
For 968 I got
25 - 1 = 24
24 × 10 = 240
240 + 2 = 242
242 × 4 = 968
I got this by spotting 25 × 4 × 10 = 1000, and then I could just add or take something at each stage to get 968
25 x 10 = 250 - 10 + 2 = 242 x 4 = 968
968:
(25 - 1) * (10 * 4) = 24 * 40 = 960
960 + 10 - 2 = 968
8 times 9 is 72.
{[(25 - 1) × 10] + 2} × 4 = (240 + 2) × 4 = 968.
3 times 7 is 21
For 968 I did 25*4=100*10=1000 then 10*3=30 and take that off to make 970
968 = (25 - 1) * 4 * 10 + 10 - 2
2nd one 9X25 = 225
225 -8= 217
4th one 100/25 = 4
9X5=45
4x4= 16
16X45=720
720- 3=717
968=(10+1)×(4×25-10-2)
(25*9)-8 = 217
125+93=218.
125+72=197.
717:
100 + 5 - 25 = 80
80 * 9 = 720
720 - 3 = 717
5 * 4 = 20
100 - 20 = 80
80 * 9 = 720
720 - 3 = 717
25 - 5 = 20
20 * 9 * 4 = 720
720 - 3 = 717
100+25=125.
208:
8 * 4 = 32
75 + 32 - 2 - 1 = 104
104 * 2 = 208
2 + 1 = 3
75 / 3 = 25
25 * 4 * 2 = 200
200 + 8 = 208
4 - 1 = 3
75 / 3 = 25
2 / 2 = 1
25 + 1 = 26
26 * 8 = 208
Same of Rachel but also 25*10=250+2-10=242*4=968
4+1 = 5 75÷5 = 15-2 = 13X8 = 104X2 = 208
4-1 = 3 75÷3 = 25 2÷2 = 1+25 = 26X8 = 208
9-3 = 6+25 = 31X7 = 217
7X3 = 21-8 = 13X9 = 117+100 = 217
25X4 = 100-10-2 = 88 10+1 = 11X88 = 968
10-8 = 2 25X10 = 250-8 = 242X4 = 968
100-25+5 = 80X9 = 720-3 = 717
25+4 = 29X9 = 261 100X5 = 500-261 = 239X3 = 717
7:00 surprised that this was overlooked, he clearly muddled up his solution and Rachel wrote down the wrong calculation. No VAR check?
He wrote it down, so if he wrote down 4+3 but mispronounced it’s fine as his working is there. Someone probably checked it and it didn’t make the final TV edit. It wouldn’t have been allowed if he declared it as not written down though, the timings are also very strict on a not written down declaration to avoid people trying to just make it up on the spot
For 968 I saw an easy way to take 40 off 1000:
10*4=40
40*(25-1)=960
960+10-2=968
25*10=250
250- (10-2)=242
242*4= 968
BUT on the Celebrity version when she was giving out tips on the first numbers round she mentioned there is a way to spot factors of 11:
take a 3 digit number ABC add A to C and if it equals B it's divisible by 11 (11* AC = ABC), but there are some that are hidden like 968.
11*11=121 A+C=B
11*22=242 2+2=4
33... 363
44... 484
54... 594... 5+4=9
55... 605... 5+5=10 the 5 from A just got hidden by the 1 of 10 from the B.
66... 726
11*77=847... 7+7=14
11*88=968... 8+8=16
99... 1089... 9+9=18
The factors of 9 are fun to play with but I can see why Rachel likes 11, still working on figuring out her love of the number 7.
217=7×(25+9-3)
217=8×(25+3)-7
"217 whatever"?
Something to do with some banter we didn't see. Rachel said "That put Colin Murray in his place" as she was picking the numbers.
@@Chris-dm1je
ummm ... yes ... that's what I am asking: What happened before?
@ricksimon9867 Sorry, my mistake. No idea.
This time, all of them were easy if only you stick to the method of using what you have.
208 - You have a 2, which gets you to 104. Can you make 104? Yes. Done.
217 - You have a 7, which gets you to 31. Can you make 31? Yes (and much easier than she did, 25+9-3).
968 - You have a 25, which gets you to 40. Can you make 40? Yes, and the two factors allow you get to the 968: 25x10 is 250, x4 would get you 32 away, so you need an 8 to substract, and you have an 8 from 10-2.
717 - You have a 9, which gets you to 80. Can you make 80? Yes. 100 +5 - 25. And -3 for the win.
It does not always work, obviously, but usually it doesn't take very long, so if it is a dead end, you still have some time left.
_
717. 100+5-25=80*9=720-3=717
It's much easier to follow if you do it logically one step at a time rather than making one big line.
100+5-25=80
80×9=720
720-2=717
The way you've written it is just much harder to follow?
@@scragar very very very very good
968:
25 - 1 = 24
24 * 10 = 240
240 + 2 = 242
242 * 4 = 968
25 * 10 = 250
250 + 2 - 10 = 242
242 * 4 = 968
10 + 1 = 11
25 * 4 = 100
100 - 10 - 2 = 88
88 * 11 = 968