Dziękuję za tę uwagę👍🏻. Faktycznie, montując odcinek na ekranie monitora wyglądało wszystko ok. Na telefonach jednak to, co na tablicy, jest faktycznie słabo widoczne.
Trzeba sporządzić dobrą umowę tak żeby instalator był odpowiedzialny za to co montuje To fachowiec odpowiada za to co robi i co proponuję klientowi Jak słyszę montaż pompy w punkt jeszcze do tego bez bufora to szczyt głupoty Bufor musi być im większy tym lepszy i do tego pompa przewymiarowana Pozdrawiam
"zawory kalafiego", "grzejniki żeberkowe potrzebują więcej ciepła", "zawór trójdrogowy", "grzałki do defrostu", nic o punkcie biwalentnym, nic o tym, że bufor często jest zbędny. Pan nawołuje do korzystania z wiedzy i rąk specjalistów a opowiada rzeczy w stylu: "w moim odczuciu bufor minimum 200 litrów" czy "rozszczelnienie instalacji" przy zamknięciu jej i zainstalowaniu naczynia przeponowego (przy 1.5-2 barów). "zawory kalafiego" nie zrzucają całej wody a często nie zabezpieczają w ogóle układu, Pan Piotr nie wie jak one działają. Kolejny absurd, zwrot inwestycji instalacji źródła ogrzewania domu- to nigdy nie jest inwestycja, która się zwraca. Miałem piec na ekogroszek, teraz mam pompę ciepła, bez fotowoltaiki mój koszt ogrzewania wzrósł o około 15%, jest to koszt, z którym się godzę dla wygody użytkowania pompy i tyle, kropka. Tu nie ma mowy o zwrocie inwestycji. Specjalistą jest Pan Stanisław Glodny z Panasonica, posłuchajcie tego gościa a nie Pana Piotra. Stanisław rozumie działanie pompy ciepła, wie jak powinna wyglądać prawidłowa instalacja, ba, wie co to jest COP, nie można tego powiedzieć o rozmówcy.
Nawet bez fotowoltaiki PC ma uzasadnienie wynikające z prostego faktu - to jedyne źródło ciepła mające 4 krotnie wyższą sprawność niż jakiekolwiek inne źródło znane ludziom.
@@aaasdddaaaasfddas5015 Pod warunkiem racjonalnej i konkurencyjnej ceny prądu elektrycznego w porównaniu do innych nośników energii cieplnej oraz struktury jej wytwarzania. W Polsce mamy ją głównie z węgla i jest jedną z najdroższych w Europie.
140m2 dom z 92r grzejniki pompa Chinol mononoblok za 10tys 5 sezon skończyła i od 01.10 do dziś niecałe 3100Kwa kalkulator każdy ma i może sobie policzyć . Oczywiście z CWU. Oczywiście doinwestowane budynku niezbędne
Dużo bzdur mam monobloka instalacja stara przelewowa zalana glikolem na ok minus 10stopni wody w obiegu ok 330litrow razem z buforem w pompie 80litrowym . Pompa bez grzałek z temperaturą włącz 38 stopni do 43 wyłącz i w godzinach od 6 do 23 pracuje. Pompa 8.5Kwa i na dom 140m2 od 5 lat daje radę zużycie w tym roku będzie rekordowo niskie bo zimy nie było i przewiduje ok 3200Kwa a poprzednie sezony do 3800Kwa. Montował to zwykły hydraulik ja trochę sterowania i wyszło razem z pompą 13500 zł 5 lat temu całkowity koszt
świetny film.tylkk chciałem sprostować początek. Na pierwszym miejscu zależy nam na ekonomi ogrzewania a potem może być ewentualnie ekologia. nigdy odwrotnie
Film wyjaśnia wiele, za co dziękuję ale... Poprosiłbym o kolejny film z udziałem p. Piotra w którym omówiłby jeśli to możliwe, optymalny wg niego system dla takiego typowego domku np. 70 m. kw. obejmujący co, cwu, chłodzenie i wentylacja (o tym wcale w tym filmie nie było mowy, a to również ważne elementy). Pozdrawiam serdecznie.
@@drPrzemekLonyszyn Cieszę się z góry :) Wiem, że jest wiele zmiennych, ale brakuje na polskim YT holistycznego podejścia do instalacji w budynku. Toniemy jako inwestorzy w oceanie szczegółowych informacji, ale nie będąc fachowcami ciężko nam poskładać te wszystkie "klocki" w optymalny system instalacji. Jednak mam nadzieję, że dla człowieka o bogatym doświadczeniu praktycznym oraz wiedzy teoretycznej jest możliwe wskazanie dwóch, trzech holistycznych rozwiązań uwzględniających również aspekt finansowy ważny dla większości inwestorów. Pozdrawiam.
Ale herezje. Szczególnie przy wyjaśnieniach dotyczących odszraniania. Odszranianie realizuje się najczęściej metodą odwrócenia cyklu (rewersja). W tym trybie wymienniki zamieniają się rolami , skraplacz staje się parownikiem, a parownik skraplaczem. Czasami odszranianie parownika realizuje się za pomocą grzałek elektrycznych montowanych na parowniku. Do odszraniania używany jest więc czynnik chłodniczy lub prąd elektryczny. Nie spotkałem takich rozwiązań, w których do odszraniania używa się czynnika grzewczego, w dodatku czerpanego ze zbiornika buforowego. Grzałki elektryczne w układzie czynnika grzewczego służą do uzupełnienia brakującej mocy grzewczej , w okresach kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury. Pompa ciepła nie ma wtedy wystarczającej wydajności.
Prowadzę firme instalacyjną od 2001 r. I dużo montujemy z projektów . Mimo że film dla mnie nic nie wnosi nowego to dla handlowcow powinien byc lekturą. Pozdrawiam fajnie jak byś nagrał film uświadamiający jakie cop jest przy -10 dla powietrznej a rownolegle warunki gruntowe +8 ( -2m) dla gruntowej lub z pionowymi sondami. Ty pochwaliłeś sie co zamontowałeś w domu, to wpisz veiessman wizualizacja to ja mam w domu. Dom pasywny 200m styczen caly miesiąc 350kW!!! C.O.
Chyba nie znasz się na pompach ciepła bo ja mam w ogrzewaniu podłogowym 26 stopni które jak zniknie mi prąd to spadnie mi po trzech dniach temperatura czyli nie potrzebuję bufora
Jak na razie nie ma lepszego źródła ciepła niż PC, której sprawność wynosi średnio 4 - czyli z 1kW energii pobranej zyskujemy ok. 4 kW energii cieplnej i choćby nie wiem co kto powiedział - to ja z liczbami nie dyskutuje. Żadne inne źródło ciepła takiej sprawności nie ma. Natomiast zupełnie inną kwestią jest to, że nie do każdego budynku PC będzie się nadawać, ale to nie jest problem urządzenia tylko zastosowania. Porównując - do samochodu ciężarowego z naczepą - nie będzie odpowiedni silnik z Seicento i odwrotnie - silnik ze Scanii może nie być odpowiedni do Seicento - i nie ze względu na to, że te silniki mają jakiś problem techniczny. Po prostu urządzenia techniczne muszą być dobrane do zastosowań.
Jak myślisz co się stanie zimą przy mroźnej pogodzie jak prawie wszyscy na wiosce dom w dom będą mieć pompy ciepła? To samo co teraz z fotowoltaiką latem przy słonecznej pogodzie. Dopóki nie zmodernizujemy naszą przestarzałą infrastrukturę, niedostosowaną do nowych wymagań poboru mocy przez urządzenia - będziemy w d......e.
@@ukaszw.5461 Kompletnie nic się nie stanie jeśli wszyscy na wsi włączą swoje PC , pod warunkiem że wszyscy zaizolują swoje budynki. Moja PC pracuje tylko na uzupełnienie strat cieplnych budynku, a że te straty nie są duże, to PC pracuje pobierając z sieci 400-500 W a często mniej. PC słabo nadają się do ogrzewania budynków nieizolowanych, bo straty cieplne takich budynków są tak duże, że PC pracując na pełnej mocy nie jest w stanie go ogrzać a przy tym zużywa dużo prądu.
Firmy montowały ludziom chińskie małe PC 5kw przystosowane do grzania basenów w domach typu klocek z piwnicą, grzejnikami i pięcioma balkonami .To nie mogło działać już z samego założenia więc zaufanie do pomp i instalatorow spadła.Czy się opłaca jeździć BMW V8 ?nie taniej jeździć astra LPG.Pompy nikt nie kupuje żeby się zwróciła tylko żeby było wygodnie i bezpiecznie.
Nie warto oglądać. Najwięcej pomp ciepła jest zainstalowanych dlatego, że ktoś zgarnął dotację i zniknął z rynku. Rząd dotacjami zniszczył zaufanie do branzy pomp ciepła.
Bo Polak chce być cwańszy od innego Polaka,sąsiada,czy znajomego.Wybiera szkodliwych polityków ,a potem kombinuje jak nie dać się tym politykom zgnębić finansowo i prawnie.Ważne,żeby należeć do ukochanego Zachodu.
Zobaczymy jakie rachunki będą pokazywać ci co grzeją węglem jak się skończy dopłacanie i utrzymywanie sztucznie zaniżonych cen. Wtedy pogadamy o rachunkach grozy 😄😄
@@jurabielyj Ludzie jak wy kompletnie nic nie kumacie 🤦 Jeśli PGG brakuje obecnie ponad 2 mld zł - czyli tyle wynosi strata na działalności gospodarczej - to naprawdę nie trzeba być mistrzem intelektu aby wiedzieć że do spółek węglowych dopłacają wszyscy podatnicy, bo gdyby nie dopłacali to kopalnie musiałyby upaść. Górnicy biorą pensje co miesiąc choć kopalnia nic nie zarabia. Nadążasz miszczu? 🤦 Cuda w postaci zamiany wody w wino podobno się wydarzyły ponad 2 tys lat temu i jak dotąd nikt tego nie powtórzył!!!!! 😂😂😂😂
@@tomdar6913 co to za bzdury? Mam pompę ciepła od prawie roku. Tej zimy był czas kiedy temperatura spadała po niżej -20 stopni, pompa działała bez problemu, nawet grzałki się nie załączały. W sumie przez ten czas pompa pobrała 3000 kW prądu. Chyba musiałem coś zrobić źle, bo u mnie działa to dobrze i tanio.
Pracuje z pompami ciepla okolo 20 lat, zainstalowalem przez pierwsze 8 lat ponad 500 urzadzen (gruntowki i powietrze-woda). Wiedza Pana Piotra idze ku dobrym kierunku ale jeszcze duzo brakuje. COP nie jest podawane przy +10/+25 C tylko przy +7/+35. To jest norma. Co jest istotne to SCOP i t.z. P-design. Po drugie to wybral bym R32 przed R290 jezeli pompa pracuje z temperatura zasilania ponizej 55-60 C. I najwazniejsze: nigdy nie instalowal bym Chinczka w moim domu.
@@jurabielyj Mam gruntowke. Dom ma 230 m2 i pobor pradu jest w skali roku okolo 3800 kWh na ogrzewanie i wode. Jestesmy 5 osob w rodzinie ze duzo wody idzie.
@@tomaswiak3625 Jeśli to prawda, 🥴 to świetny wynik. Gratuluję! No i jakim cudem, udało Ci się uniknąć "chińczyka"... To dzisiaj praktycznie niemożliwe, bo jakieś części pompy muszą być produkowane w Chinach.
@@jurabielyj Kolego też posiadam gruntówkę (od 2012) i na dom ponad 250m2 na ogrzewanie (CO) około 3500 kWh rok + około 1000 kWh na CWU (obecnie 4 os. - głównie wanna) pompa szwedzka (sprężarka mitsubishi) pompa pracuje w domu - nie jest narażona na czynniki atmosferyczne (posiadam odwierty 3)
5 minuta i juz jakas pseudo teoria o stratach energii na ciepłej wodzie w monobloku, a jak myślisz gaz w splicie jaką ma temperature ? nie mamy tych strat bo medium jakim jest gaz jest " magiczne i nie wywoluje strat" szkoda to dalej oglądać
wymyślili ciemnej stronie społeczeństwa że zaoszczędzą aby zarobić. Jeżeli temperatura kilka tygodni bedzie poniżej -10 stopni to ich liczniki zakręcą się jak karuzela. Trzeba być durniem aby uwierzyć w oszczędność i zielone szaleństwo
Widzę, że chętnie przedstawia Pan swoje opinie. Super👍🏻! Zachęcam do obejrzenia całości wywiadu, aby dowiedzieć się, dlaczego ma Pan problemy z pompą przy temperaturach poniżej -10 stopni C.
@@drPrzemekLonyszyn Trzeba było WSPOMNIEĆ o gruntowych pompach ciepła, gdzie ujemne temperatury NIE wystepują! I trzeba WSPOMNIĘĆ, że Ue rabuje nam 40% kosztów produkcji energii! Na razie.
@@drPrzemekLonyszyn - gruntowa nie ma problemu nawet jak jest temperatura minus 25!!! bo dolne źródło to grunt - jak jest wszystko dobrze dobrane policzone i wykonane to jest to temat dożywotni z zawsze energią dodatnią czy jest na zewnątrz plus 5 czy minus 25 jestem tylko "zwykłym" użytkownikiem pompy gruntowej od 2012 (czyli 12 sezonów minęło) zero problemów, zero pracy i zużycie w tym sezonie 23/24 (01.10-01.05 - 210 dni) wyszło na ogrzewanie (CO) 12,75 kWh/m2/7miesięcy temp. w domu od 22,2 do 24,5 czy to duże zużycie ??? Jak dobrze znam geografię to POLSKA leży w północnej części Świata czyli jest zima nikt nie powiedział, że zim nie będzie dlatego POMPA POMPIE NIERÓWNA
Dziękuję za szczerość i proste objaśnienia. Teraz wiemy jaką decyzję podjąć. Jeszcze raz dziękujemy. Super kanał informacyjny.
Prost i rzetelnie wyjaśniony temat, dziekuje,, szukam wykonawcy,
Bardzo dobry odcinek, dobrze wyjaśnione!
Ciekawy odcinek szkoda ze brak wizualizacji tego co bylo rysowane na bordzie. Pozdrawiam
Dziękuję za tę uwagę👍🏻. Faktycznie, montując odcinek na ekranie monitora wyglądało wszystko ok. Na telefonach jednak to, co na tablicy, jest faktycznie słabo widoczne.
Trzeba sporządzić dobrą umowę tak żeby instalator był odpowiedzialny za to co montuje
To fachowiec odpowiada za to co robi i co proponuję klientowi
Jak słyszę montaż pompy w punkt jeszcze do tego bez bufora to szczyt głupoty
Bufor musi być im większy tym lepszy i do tego pompa przewymiarowana
Pozdrawiam
"zawory kalafiego", "grzejniki żeberkowe potrzebują więcej ciepła", "zawór trójdrogowy", "grzałki do defrostu", nic o punkcie biwalentnym, nic o tym, że bufor często jest zbędny. Pan nawołuje do korzystania z wiedzy i rąk specjalistów a opowiada rzeczy w stylu: "w moim odczuciu bufor minimum 200 litrów" czy "rozszczelnienie instalacji" przy zamknięciu jej i zainstalowaniu naczynia przeponowego (przy 1.5-2 barów).
"zawory kalafiego" nie zrzucają całej wody a często nie zabezpieczają w ogóle układu, Pan Piotr nie wie jak one działają.
Kolejny absurd, zwrot inwestycji instalacji źródła ogrzewania domu- to nigdy nie jest inwestycja, która się zwraca. Miałem piec na ekogroszek, teraz mam pompę ciepła, bez fotowoltaiki mój koszt ogrzewania wzrósł o około 15%, jest to koszt, z którym się godzę dla wygody użytkowania pompy i tyle, kropka. Tu nie ma mowy o zwrocie inwestycji.
Specjalistą jest Pan Stanisław Glodny z Panasonica, posłuchajcie tego gościa a nie Pana Piotra. Stanisław rozumie działanie pompy ciepła, wie jak powinna wyglądać prawidłowa instalacja, ba, wie co to jest COP, nie można tego powiedzieć o rozmówcy.
Z fotowoltaiką na nowych zasadach nie ma uzasadnienia pompa ciepła (na starych jak najbardziej).
Nawet bez fotowoltaiki PC ma uzasadnienie wynikające z prostego faktu - to jedyne źródło ciepła mające 4 krotnie wyższą sprawność niż jakiekolwiek inne źródło znane ludziom.
@@aaasdddaaaasfddas5015 Pod warunkiem racjonalnej i konkurencyjnej ceny prądu elektrycznego w porównaniu do innych nośników energii cieplnej oraz struktury jej wytwarzania. W Polsce mamy ją głównie z węgla i jest jedną z najdroższych w Europie.
@@ukaszw.5461
Właśnie dlatego energetyka przechodzi na OZE - bo jest to najtańsze źródło energii
140m2 dom z 92r grzejniki pompa Chinol mononoblok za 10tys 5 sezon skończyła i od 01.10 do dziś niecałe 3100Kwa kalkulator każdy ma i może sobie policzyć . Oczywiście z CWU. Oczywiście doinwestowane budynku niezbędne
Dużo bzdur mam monobloka instalacja stara przelewowa zalana glikolem na ok minus 10stopni wody w obiegu ok 330litrow razem z buforem w pompie 80litrowym . Pompa bez grzałek z temperaturą włącz 38 stopni do 43 wyłącz i w godzinach od 6 do 23 pracuje. Pompa 8.5Kwa i na dom 140m2 od 5 lat daje radę zużycie w tym roku będzie rekordowo niskie bo zimy nie było i przewiduje ok 3200Kwa a poprzednie sezony do 3800Kwa. Montował to zwykły hydraulik ja trochę sterowania i wyszło razem z pompą 13500 zł 5 lat temu całkowity koszt
świetny film.tylkk chciałem sprostować początek. Na pierwszym miejscu zależy nam na ekonomi ogrzewania a potem może być ewentualnie ekologia. nigdy odwrotnie
A nie lepiej zamontować gruntową pompę ciepła?
Lepiej. Ale drożej.
Film wyjaśnia wiele, za co dziękuję ale... Poprosiłbym o kolejny film z udziałem p. Piotra w którym omówiłby jeśli to możliwe, optymalny wg niego system dla takiego typowego domku np. 70 m. kw. obejmujący co, cwu, chłodzenie i wentylacja (o tym wcale w tym filmie nie było mowy, a to również ważne elementy). Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję za propozycję tematu 👍🏻. Po wakacjach poproszę Piotra o kolejną rozmowę. Mam nadzieję, że się zgodzi😊.
@@drPrzemekLonyszyn Cieszę się z góry :) Wiem, że jest wiele zmiennych, ale brakuje na polskim YT holistycznego podejścia do instalacji w budynku. Toniemy jako inwestorzy w oceanie szczegółowych informacji, ale nie będąc fachowcami ciężko nam poskładać te wszystkie "klocki" w optymalny system instalacji. Jednak mam nadzieję, że dla człowieka o bogatym doświadczeniu praktycznym oraz wiedzy teoretycznej jest możliwe wskazanie dwóch, trzech holistycznych rozwiązań uwzględniających również aspekt finansowy ważny dla większości inwestorów. Pozdrawiam.
@@drPrzemekLonyszynczekamy.
Ale herezje. Szczególnie przy wyjaśnieniach dotyczących odszraniania. Odszranianie realizuje się najczęściej metodą odwrócenia cyklu (rewersja). W tym trybie wymienniki zamieniają się rolami , skraplacz staje się parownikiem, a parownik skraplaczem. Czasami odszranianie parownika realizuje się za pomocą grzałek elektrycznych montowanych na parowniku. Do odszraniania używany jest więc czynnik chłodniczy lub prąd elektryczny. Nie spotkałem takich rozwiązań, w których do odszraniania używa się czynnika grzewczego, w dodatku czerpanego ze zbiornika buforowego. Grzałki elektryczne w układzie czynnika grzewczego służą do uzupełnienia brakującej mocy grzewczej , w okresach kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury. Pompa ciepła nie ma wtedy wystarczającej wydajności.
Prowadzę firme instalacyjną od 2001 r. I dużo montujemy z projektów . Mimo że film dla mnie nic nie wnosi nowego to dla handlowcow powinien byc lekturą. Pozdrawiam fajnie jak byś nagrał film uświadamiający jakie cop jest przy -10 dla powietrznej a rownolegle warunki gruntowe +8 ( -2m) dla gruntowej lub z pionowymi sondami. Ty pochwaliłeś sie co zamontowałeś w domu, to wpisz veiessman wizualizacja to ja mam w domu. Dom pasywny 200m styczen caly miesiąc 350kW!!! C.O.
Uczciwie wyjaśnione magicznie COP..i temat grzejników i niezbędnej modernizacji... oraz naganiaczy bez żadnej wiedzy technicznej..😃Pozdrawiam 👍
I dzwonię do Pana instalatora i pytam jaki bufor do 6kw pompy ciepła a On że 60litrów to będzie idealnie. I co teraz?
Bo może ma rację. Zależy od sterowania, rodzaju oddawania ciepła, zapotrzebowania itd
Ekologia polega na tym żeby zarobić jak najszybciej i najwięcej kasy , jak to Niemiec mowi Polak głupi wszystko kupi 😂😂
Chyba nie znasz się na pompach ciepła bo ja mam w ogrzewaniu podłogowym 26 stopni które jak zniknie mi prąd to spadnie mi po trzech dniach temperatura czyli nie potrzebuję bufora
Strata przy monobloku na przesył a gaz jak jest prowadzony do domu przy splicie to nie ma straty ? No bez sensu
Jak na razie nie ma lepszego źródła ciepła niż PC, której sprawność wynosi średnio 4 - czyli z 1kW energii pobranej zyskujemy ok. 4 kW energii cieplnej i choćby nie wiem co kto powiedział - to ja z liczbami nie dyskutuje. Żadne inne źródło ciepła takiej sprawności nie ma.
Natomiast zupełnie inną kwestią jest to, że nie do każdego budynku PC będzie się nadawać, ale to nie jest problem urządzenia tylko zastosowania.
Porównując - do samochodu ciężarowego z naczepą - nie będzie odpowiedni silnik z Seicento i odwrotnie - silnik ze Scanii może nie być odpowiedni do Seicento - i nie ze względu na to, że te silniki mają jakiś problem techniczny. Po prostu urządzenia techniczne muszą być dobrane do zastosowań.
Jak myślisz co się stanie zimą przy mroźnej pogodzie jak prawie wszyscy na wiosce dom w dom będą mieć pompy ciepła? To samo co teraz z fotowoltaiką latem przy słonecznej pogodzie. Dopóki nie zmodernizujemy naszą przestarzałą infrastrukturę, niedostosowaną do nowych wymagań poboru mocy przez urządzenia - będziemy w d......e.
@@ukaszw.5461
Kompletnie nic się nie stanie jeśli wszyscy na wsi włączą swoje PC , pod warunkiem że wszyscy zaizolują swoje budynki. Moja PC pracuje tylko na uzupełnienie strat cieplnych budynku, a że te straty nie są duże, to PC pracuje pobierając z sieci 400-500 W a często mniej. PC słabo nadają się do ogrzewania budynków nieizolowanych, bo straty cieplne takich budynków są tak duże, że PC pracując na pełnej mocy nie jest w stanie go ogrzać a przy tym zużywa dużo prądu.
Nie ma takiej pompy co ma cop 4 chyba że SCOP wtedy jest szansa
@@---ro3dm są takie pompy, które mają cop bliżej 5 a nawet ponad 5 😉 i to zimą przy minusowych temp.
@@---ro3dm
Podaj najwyższy COP kotłów węglowych, na drewno lub gazowych - porównamy z PC.
Firmy montowały ludziom chińskie małe PC 5kw przystosowane do grzania basenów w domach typu klocek z piwnicą, grzejnikami i pięcioma balkonami .To nie mogło działać już z samego założenia więc zaufanie do pomp i instalatorow spadła.Czy się opłaca jeździć BMW V8 ?nie taniej jeździć astra LPG.Pompy nikt nie kupuje żeby się zwróciła tylko żeby było wygodnie i bezpiecznie.
Jak w Polsce zostana wybudowane elektrownie atomowe to mozna myslec o pompach ciepla.
Masz na myśli że wtedy dopiero będzie ekologicznie czy że tanio....?
@@janek1976 dokładnie :) Teraz na atom nas pchają. Kampania w TV i już wszyscy chcą. Masakra.
Nie warto oglądać. Najwięcej pomp ciepła jest zainstalowanych dlatego, że ktoś zgarnął dotację i zniknął z rynku. Rząd dotacjami zniszczył zaufanie do branzy pomp ciepła.
Ludzie jak te cielaki instalują pompy ciepla na prąd który jest bardzo drogi. Lapia sie na dofinansowanie a potem pokazują rachunki grozy. 😊
Bo Polak chce być cwańszy od innego Polaka,sąsiada,czy znajomego.Wybiera
szkodliwych polityków ,a potem kombinuje jak nie dać się tym politykom zgnębić
finansowo i prawnie.Ważne,żeby należeć do ukochanego Zachodu.
Kradzione NIE tuczy! Te "dofinansowanie" to część naszych podatków, pozostała po rabunku przez bankierów i urzędasów!☹
Zobaczymy jakie rachunki będą pokazywać ci co grzeją węglem jak się skończy dopłacanie i utrzymywanie sztucznie zaniżonych cen. Wtedy pogadamy o rachunkach grozy 😄😄
@@aaasdddaaaasfddas5015 Co masz na myśli? Kto dopłaca do węgla i ile?😂 Aha, w Polsce prad mamy... z WĘGLA!
@@jurabielyj
Ludzie jak wy kompletnie nic nie kumacie 🤦
Jeśli PGG brakuje obecnie ponad 2 mld zł - czyli tyle wynosi strata na działalności gospodarczej - to naprawdę nie trzeba być mistrzem intelektu aby wiedzieć że do spółek węglowych dopłacają wszyscy podatnicy, bo gdyby nie dopłacali to kopalnie musiałyby upaść. Górnicy biorą pensje co miesiąc choć kopalnia nic nie zarabia. Nadążasz miszczu? 🤦
Cuda w postaci zamiany wody w wino podobno się wydarzyły ponad 2 tys lat temu i jak dotąd nikt tego nie powtórzył!!!!! 😂😂😂😂
Pompa ciepła = lipa I nie dostatecznie wydajna tylko my biedni ludzie mam płacić za prad i te ich wyimaginowane EKO JA PIERDOLE JAKA SCIEMa
Dobrze opowiedziane, z wszystkimi za i przeciw.
nie do końca, masz być frajerem który uwierzy że istnieją dobre pompy ciepła a to jest bzdura, wszystko wyjdzie poniżej -10 stopni mrozu
@@tomdar6913 co to za bzdury? Mam pompę ciepła od prawie roku. Tej zimy był czas kiedy temperatura spadała po niżej -20 stopni, pompa działała bez problemu, nawet grzałki się nie załączały. W sumie przez ten czas pompa pobrała 3000 kW prądu. Chyba musiałem coś zrobić źle, bo u mnie działa to dobrze i tanio.
Pracuje z pompami ciepla okolo 20 lat, zainstalowalem przez pierwsze 8 lat ponad 500 urzadzen (gruntowki i powietrze-woda). Wiedza Pana Piotra idze ku dobrym kierunku ale jeszcze duzo brakuje. COP nie jest podawane przy +10/+25 C tylko przy +7/+35. To jest norma. Co jest istotne to SCOP i t.z. P-design. Po drugie to wybral bym R32 przed R290 jezeli pompa pracuje z temperatura zasilania ponizej 55-60 C. I najwazniejsze: nigdy nie instalowal bym Chinczka w moim domu.
Aha, to nie masz pompy w domu, tylko "uszczęśliwiasz" innych...
@@jurabielyj Mam gruntowke. Dom ma 230 m2 i pobor pradu jest w skali roku okolo 3800 kWh na ogrzewanie i wode. Jestesmy 5 osob w rodzinie ze duzo wody idzie.
@@tomaswiak3625 Jeśli to prawda, 🥴 to świetny wynik. Gratuluję! No i jakim cudem, udało Ci się uniknąć "chińczyka"... To dzisiaj praktycznie niemożliwe, bo jakieś części pompy muszą być produkowane w Chinach.
@@tomaswiak3625Wymiennik poziomy, czy pionowy?
@@jurabielyj
Kolego też posiadam gruntówkę (od 2012)
i na dom ponad 250m2 na ogrzewanie (CO) około 3500 kWh rok
+ około 1000 kWh na CWU (obecnie 4 os. - głównie wanna)
pompa szwedzka (sprężarka mitsubishi) pompa pracuje w domu - nie jest narażona na czynniki atmosferyczne (posiadam odwierty 3)
Polecam kalkulator internetowy cieploapp
Jeżeli są 3 prawdy, to tu tą trzecią zapodano!
5 minuta i juz jakas pseudo teoria o stratach energii na ciepłej wodzie w monobloku, a jak myślisz gaz w splicie jaką ma temperature ? nie mamy tych strat bo medium jakim jest gaz jest " magiczne i nie wywoluje strat" szkoda to dalej oglądać
Pompa ciepła to jeden wielki błąd w samym założeniu.
wymyślili ciemnej stronie społeczeństwa że zaoszczędzą aby zarobić. Jeżeli temperatura kilka tygodni bedzie poniżej -10 stopni to ich liczniki zakręcą się jak karuzela. Trzeba być durniem aby uwierzyć w oszczędność i zielone szaleństwo
uzasadnij
Widzę, że chętnie przedstawia Pan swoje opinie. Super👍🏻! Zachęcam do obejrzenia całości wywiadu, aby dowiedzieć się, dlaczego ma Pan problemy z pompą przy temperaturach poniżej -10 stopni C.
@@drPrzemekLonyszyn Trzeba było WSPOMNIEĆ o gruntowych pompach ciepła, gdzie ujemne temperatury NIE wystepują! I trzeba WSPOMNIĘĆ, że Ue rabuje nam 40% kosztów produkcji energii! Na razie.
@@drPrzemekLonyszyn - gruntowa nie ma problemu nawet jak jest temperatura minus 25!!!
bo dolne źródło to grunt - jak jest wszystko dobrze dobrane policzone i wykonane
to jest to temat dożywotni z zawsze energią dodatnią czy jest na zewnątrz plus 5 czy minus 25
jestem tylko "zwykłym" użytkownikiem pompy gruntowej od 2012 (czyli 12 sezonów minęło)
zero problemów, zero pracy
i zużycie w tym sezonie 23/24 (01.10-01.05 - 210 dni) wyszło na ogrzewanie (CO) 12,75 kWh/m2/7miesięcy
temp. w domu od 22,2 do 24,5
czy to duże zużycie ???
Jak dobrze znam geografię to POLSKA leży w północnej części Świata
czyli jest zima
nikt nie powiedział, że zim nie będzie
dlatego POMPA POMPIE NIERÓWNA
brandzlowanie powietrza 🙂
Jezu,,, jakie nudy!