Podzielę się takim trikiem: piorąc ręcznie, zwłaszcza swetry, ważne jest aby płukać je w tej samej temperaturze wody, w jakiej się prało. Robię tak od lat i nigdy nie skurczyłam ani nie rozciągnęłam w praniu żadnego sweterka.
jeżeli chodzi o przechowywanie swetrów, to ja nie lubię składać ich to szuflady czy szafki a jednym z powodów jest to, ze ich nie widać tak jak w walk-in na wieszakach. Dlatego, gdy rzeczywiście zdarzyło mi się pare razy ze nie mogłam swetra włożyć bo miał wybrzuszenia w miejscach gdzie się kończy wieszak, zaczęłam je składać na pół i przewieszac na męskich wieszakach. Kupiłam duże wieszaki garniturowe takie w których miejsce na spodnie jesz szerokie i przewieszam złożony w pół sweter przez poprzeczkę przeznaczona na spodnie. Niektóre wieszaki maja tez taka łapkę aby spodnie się nie zsuwaly, i tego można użyć tez to cieńszych swetrów. Druga moja metoda jest taka, ze wieszam swetry na wieszakach ktore maja takie miejsca zabezpieczające aby np. bluzki bez rękawów się nie usuwały. Więc gdy używam takiego wieszaka to zwijam rękawy w harmonijkę i końcówkę rękawa wkładam w te "dziurę" aby ciężar swetra był mniejszy i w ten sposób sweter się nie odkształca, a jego ciężar rozkłada się inaczej. Czyli - warto czasami zainwestować w dobre wieszaki :)
Do kaszmiru grzebień (osobiście bardzo polecam kupiony w ciuchlandzie ze swetrem kaszmirowym był zapakowany razem z metkami także 2 pieczenie na 1 ogniu 😁) do wełny i wełny z domieszkami golarka hoffen. Co do prania ja nakładam bawełniana koszulkę z rękawkiem pod sweter przyjemnie się nosi i nie trzeba tak czesto prać swetra.
Ja wrzucam kaszmir i wełnę do pralki na program 'wełna', zmieniam ręcznie ustawienia na 30 stopni, wirowanie na 400 obrotów, daje płyn (jakiś ekologiczny najchętniej) do prania wełny i jedziemy. Potem rozwieszam swetry na suszarce do prania: w pionie tylko na tych najgrubszych prętach i daje pod nie ręcznik albo w poziomie na całej suszarce i też kładę pod sweter ręcznik. Ja nie mam miejsca to na oparciu fotela na ręczniku. Nigdy mi się nic nie stało.
Zgadzam się Zosiu z wszystkimi Twoim poradami, jeśli mogę coś dodać to ja nie używam płynów do płukania, bo oblepiają włókna a do ostatniego płukania dodaje ocet-co nadaje miękkości.
Chodzi o wyżymanie, nie o wyżynanie ani wyrzynanie. Nb. tak, zęby się wyrzynają, ale wyżyna się nożem/sierpem itd. chwasty, wyżyna się wzory w drewnie itd. „Wyżynać”==„wycinać”.
Cześć Zosiu, miło posłuchać Cię w kolejnym odcinku. Chciałabym zwrócić uwagę na terminologię z której korzystasz. Wspominasz cały czas o swetrach z 'włókien naturalnych', myślę ze można bardziej to sprecyzować i korzystać z terminu 'włókna zwierzęce'. Do włókien naturalnych zaliczamy np. Bawełnę, a swetry z bawełny spokojnie można prać w pralce. Kolejno chciałam odnieść się do terminu 'wyrzynać' - skorzystałaś z tego słowa opisując odprowadzanie nadmiaru wody z swetrów. W włókiennictwie korzystamy jednak z słowa 'wyrzymać' - jest to jedna literka różnicy, ale bardzo istotna. Pozdrawiam serdecznie, Maria
Witam! Fantastyczny temat i oczywiście na czasie bo sezon swetrowy w pełni!! Chciałabym się podzielić swoimi doświadczeniami. Golarki używam do bawełnianych swetrów oraz tych o bardzo gładkich splotach aby odświeżyć ich wygląd. Do wełny i kaszmiru używam właśnie tylko dedykowanych grzebieni ponieważ błyskawicznie usuwają kulki ale nie pozbawiaja swetra puszystości w przeciwieństwie do golarki która goli sweter do zera a wiec z kulek ale też tej miłej puchowej warstwy. Jeśli pranie w pralce to tylko program pranie ręczne i tylko w zimnej wodzie bez środków zmiękczających.Uwaga program wełna 40' nadaje się tylko do wełny tzw. gotowanej czyli takiej, która została już maksymalnie celowo skurczona przed wykonaniem swetra. Dbanie o swetry kiedyś było dla mnie zmorą,teraz sprawia mi przyjemność. Pozdrawiam ciepło!
Mam kilka kaszmirowych swetrów 100%. Tak jak mówi Zosia mają jakieś magiczne właściwości. Piorę raz max dwa razy w sezonie. Pralka pranie ręczę, później suszarka - mam koszyk do suszenia ( niestety jedno suszenie jeden sweter ) program do delikatnych materiałów. Sweter nie wychodzi zupełnie suchy później dosuszam na płasko na ręczniku. Pielęgnacja jest "upierdliwa" ale warto.Rok temu kupiłam pierwszy czarny kaszmirowy golf i "plastikowy". Kaszmirowy jest jak nowy, plastik wygladowal w śmietniku przed końcem sezonu. Rok w rok unikałam drogich rzeczy nie patrząc na to, że co roku kupowałam kilka swetrów. Nie jest to dobre dla portfela i przyrody.
Tak, to jest ważny temat jak dbać o takie swetry. Ja parę zniszczyłam właśnie przez pranie, niby program w pralce do wełny i kaszmiru a i tak się skurczyły. Przeczytałam żeby kaszmir wyprać w odżywce do włosów na objętość ale nie sprawdziła mi się ta metoda. Podpisuję się pod zaleceniem Zosi aby pod taki sweter nakładać koszulkę a potem sweter wietrzę i odświeżam parownicą.
Czasem dekolt lub struktura swetra jest taka, że trudno dobrać koszulkę, której nie widać. Ja piorę swetry ręcznie w letniej wodzie, wyciskam w ręczniku, rozkładem na ziemi na suchym ręczniku. Miałam do tej pory ok 50 swetrów lub bluzeczek z kaszmiru i wełny. Tylko jeden mi się zniszczył. Woda była za gorąca.
Zosiu, może zrobisz odcinek o garderobach - pomieszczeniach? Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu? Jakie elementy powinna zawierać funkcjonalna garderoba, która jednocześnie będzie wyglądała stylowo w domu? Jak układać ubrania, aby ciekawie się prezentowały w przestrzeni garderoby (np wg kolorów)? Co wieszamy a co lepiej położyć na półce? Jakie oświetlenie? Jakie dodatki (pufy/ lustra)? Może też jakieś zdjęcia inspiracyjne fajnych garderób?
Cześć! Ja tylko dodam, że programy wełna w pralce nie zawsze są adekwatne do prania wełny. Problem polega na tym, że wełna nie lubi zmian temperatur a często pralki na trybie wełna maja odpowiednią temp i wirowanie natomiast płuczą w zimnej wodzie co powoduje skurczenie włókien.
A ja się "pochwalę" że siedzę sobie z wysypką na szyi i dekolcie bo jak się okazuje mam uczulenie na wełnę i mój pierwszy w życiu wełniany płaszcz, prezent od męża z okazji rocznicy ślubu, pierwsza inwestycja w lepszy składowo produkt, tak mnie załatwiła 🙈🙈🙈 Pod choinkę napaliłam się na jedwabny szal ale boję się że okaże się iż na jedwab też mam uczulenie 😎
Ważne jest też, żeby do wełny nie stosować żadnego płynu do płukania. Najczęściej spowoduje sfilcowanie wełny i sweterek się skurczy. Z reguły na etykietkach motków wełny merino superwash też jest ta informacja. Pozdrawiam! NutkaStyle
Hmmm, wszystkie swetry piorę w pralce bez temperatury, obroty 600. Te bardziej delikatne wkładam w dużą siatkę do prania i nic im się nie dzieje. Moje swetry są dobrej jakości, ale z różnej wełny. Do suszenia trzeba rozłożyć na ręczniku. W ten sam sposób piorę wełniane kaszmirowe płaszcze. Płyn do prania z lanoliną. Piorę dwa ciuchy razem, w przypadku płaszcza to płaszcz i np. sweter.
Ja lubie naturalne tkaniny, ale welna i kaszmir u mnie nie przejda przez alergie oraz drapanie. Niemniej te swetry, ktore mialam, oddalam mamie. Sluza jej od 7 lat, a pierze je w pralce w trybie recznym z dodatkiem specjalnego plynu. Robi to dosyc czesto i nic sie nie dzieje. Uwaza tylko na suszenie na plasko i czasem pozbywa sie kulek. My generalnie pierzemy wszystko w pralce, tylko w specjalnych trybach pracy, nawet jedwab, dodajemy do tego odpowiedni plyn i nie mamy zniszczonych ubran. Generalnie ubrania nam sie nie niszcza, za wyjatkiem tych skorzanych, bo te lubia po pewnym czasie pekac.
Wełnę przed zabrudzeniem chroni lanolina, to rodzaj tłuszczu produkowany przez skórę zwierząt. Nasza skóra takiej możliwości nie ma, dlatego do prania każdej wełny, warto używać preparatów z dodatkiem lanoliny. Pozdrawiam.
Czesc Zosiu, do poprzednich komentarzy, z ktorymi sie w pelni zgadzam, moge dodac, ze dobrze jest, gdy zlozone w kostke swetry w szafie maja miejsce i nie sa scisniete i stlamszone pod cala sterta innych ubran. Wtedy nie maja po rozlozeniu nieladnych "kantow" i zagniecen.
Ja bym jeszcze dorzucila temat przechowywania i co za tym idzie moli. Przy naturalnych wloknach niestety sie pojawiaja i warto co pare miesiecy kupowac lawendowe torebeczki czy inne srodki przeciw molom bo mozemy miec pieknie zadbane swetry ale z dziurkami.
Mój sposób na pranie wyrobów z kaszmiru i innych wełen naturalnych to dodanie do płukania odżywki do włosów.. A nawet pranie tylko w letniej wodzie z odżywką do włosów.
A ja mam raczej odwrotny problem, bo dużo swetrów mi się rozciąga i to zarówno te cienkie (bo są delikatne i podatne na naciąganie) jak i te grubsze, bo wtedy ich ciężkość powoduje mocniejszy "rzut" o bęben pralki :) z kurczeniem za to nie mam problemu, jeśli coś piorę na 30 stopni
A ja moje kaszmirowe swetry piorę w pralce w programie pranie ręczne w 20 stopniach. Wiruje na najniższych obrotach i po wyjęciu sweter lekko rozciągam na wszystkie strony. Potem wieszam na wieszak i sweter sobie spokojnie schnie. Nigdy nic złego mi się z nimi nie stało.
Dziekuję, a jak najlepiej prasować welne i kaszmir? Czy przykładać żelazko bezpośrednio do materiału czy lepiej coś podłożyć pomiędzy i z jakiego materiału?
Zawsze piorę ręcznie a później wiruje normalnie w pralce. I tak jak mówisz składam w kostkę 😉 wszystkie swetry wełniane i kaszmirowe mam z second hand bo czasem nie warto przepłacać 😉😉
hej Justyna waśnie sie zastanawiałam czy mozna wyprać a później odwirować bo dla mnie to dużo roboty jak ten sweter jest taki morky i schnie na płasko, nic sie z nimi nie dzieje??
Potwierdzam. Mam swetry wykonane z dziewiczej wełny i z wełny merynosów i się skulkowały. Co do prania, to większość pralek ma program do prania wełny, z którego korzystam i nie ma problemu. Polecam ubrania z naturalnych tkanin. Teraz nie chce żadnych sztucznych.
Ja zwijam sweter ciasno, wkładam do siateczi- takiej do prania bielizny, całość oplatuję gumką recepturką i dopiero wtedy wkładam do pralki na delikatny program lub ten do prania wełny
Właśnie ostatnio zniszczyłam sobie ulubiony sweter z 60% wełny przez lenistwo -wrzuciłam go do pralki, bo stwierdziłam, że w 30 stopniach nic mu nie grozi.. Co prawda, nie skurczył się, ale zaczął bardzo mechacić, a wręcz sypią się z niego kłaczki:(
Zawsze piore swetry w pralce , w dobrym plynie z lanolina i dobrym plynem do płukania. Niskie odroty wirowki i suszenie na plasko.W przypadku prania ręcznego trudno trafić z temperaturą( ja przynajmniej nie mam termometru ,ani termostatu przy baterii) . Miszanki sa ok. w zalezności od tego jak bardzo chcemy aby sweter byl cieply, nie zwasze 100% welan ,moher jest ok. u nas jednak w pomieszczeniach zazwyczaj jest gorąco , lubimy sie przegrzewac w budynkach wiec cieńsza wełna z domieszka jest ok. Faktycznie swetry z domieszka trzymaja formę dlużej , trudniej sie wypychają i rozciągają .
Dziękuję za ten film. Niestety zniszczylam kilka swetrów męża (50% wełna, 50% poliamid) piorąc co prawda na 30 stopniach w pralce, ale skurczyły się na tyle, że są zbyt obcisłe. Teraz będę uważać...😔
Ja mam swetry ktore sa 100% welniane, na metce jest napisane new wool i mozna prac w pralce, ale mam tez jeden swetr "niewypal" z moheru, jest piekny ale te wloski mam wszedzie gdzie usiade, na kanapie na fotelu w aucie, na spodniach, i teraz lezy sobie w szafie juz drugi rok, moze ktos wie jak okielzac to wypadanie ? mrozilam w zamrazarce, pryskalam lakierem do wlosow, nic nie pomaga, moze ktos ma pomysl jak go okielzac czy raczej spisac na straty.
Co robić z rozciągającymy się łokciami? Mam kolejny sweterek z bawełny i przy drugim założeniu wyciagnęły się łokcie. Z grubszymi bawełnianymi bluzkami z długim rękawem robi się to samo, bez różnicy czy kosztowały 30 czy 300zł. Nie umiem sobie z tym problemem poradzić :(
Uwielbiam kaszmirowe swterki i mam ich sporo, a do prania polecem kapsułki w ksztalce dysku pewnej fimy na P.., jeszcze nigdy moje swetry nie były tak miękkie i puchate. 😁
Witam wszystkich na forum, kupilam kilka kaszmirowych swetrow w tym sezonie, i niestety one sie tak bardzo siepia, tj gubia wlosy ( co prawda po raz pierwszy mialam tej jasny sweterek ubrany) i mam nadzieje ze ktoras a was moze cos madrego poradzic na to. Czy jest jakis sposob? z niecierpliwoscia czekam na wasze komentarze, pozdrawiam Joanna
Moja historia jest taka:D kiedyś uzbierało mi się kilka swetrów kaszmirowych/wełnianych do prania ręcznego. Więc postanowiłam; dobra trzeba to w końcu zrobić. Nalałam do miski wodę a swetry położyłam na stercie ciemnych ubrań czekających w kolejce do prania w pralce. Pech chciał że sweter który położyłam jako pierwszy na stercie prania był granatowy i go poprostu nie zauważyłam, tak jak i moja mama która wlozyla wszystkie ciuchy razem z moim pięknym kaszmirem do pralki na 40 stopni . W ten sposób pozbawiłam się swetra wartego parę stówek, a z materiału mogłam zrobić już tylko filcowe podkładki pod meble.
Od lat prałam wszystko ręcznie, bo się bałam w pralce, raz przez przypadek zawinęłam z ciuchami do prania 100% merino sweter chlopaka i po praniu już był dla małego bratanka 😅 Ale ostatnio kupiłam na lumpach dużo nowych swetrów wełnianych i jeszcze swoich w tym sezonie nie prałam więc wrzuciłam wszystko do pralki na pranie wełny, 20°, wywirowalam 400 obrotów i o dziwo jak nowe, super się dopralo, i roboty mniej 😅
Robie tak samo od lat. Tylko jeszcze wkladam kazdy sweter osobno w takie worki do prania bielizny, zeby sie o siebie w praniu nie ocieraly, albo gdzies nie zachaczyly o beben pralki.
Mam 2 swetry Massimo Dutti. Pierwszy kupiłam czarny rozm M a rok później z doświadczenia wiekszy beżowy rozm L 95wełna i 5kaszmir.... oba mi się skurczyły po praniu.... pomimo prania na programie wełna. Pomocy..... jak je rozciągnąć?
Welne można spokojnie prac w 40 stopniach tyle tylko ze w programie do wełny, nie żądnym delikatnym, nie żadnym recznym programie, tylko i wyłącznie do wełny. Dlatego ze w każdym innym programie niż tym do wełny płukanie jest w zimnej wodzie to zmiana temperatury właśnie niszczy welne. A do prania plyn Sonett do wełny i plyn regenerujący Sonett jako plyn do płukania rozrobiony. Nie wolno stosować zwykłych proszków i płynów do płukania bo to prosta droga do rwania włókien.
mieliscie sytaucje w ktorej lekko spociliscie sweter 100% welna i zaczal smierdziec specyficznie jakby.. 'zwierzeciem' ? 3 razy musialem plukac w pralce zeby oddal zapach. Jakis sposob na to? Nie chodzic na dluzsze wycieczki gorskie w swetrze po prostu czy jak? :)
Pani Zosiu, dziękuję za ten przydatny odcinek i porady . Mam jeszcze małe pytanie: czy stosuje Pani jakieś preparaty odstraszające mole odzieżowe, a jeśli tak, to co konkretnie Pani poleca?
Parownicą możesz delikatnie odświeżyć sweter i go rozprostować, ale jeżeli jest przepocony to ten zapach nie zniknie w 100%. Może szafy parowe dadzą sobie z tym radę...
Podaję bezpośredni link: ansin.pl/granatowa-bluzka-oversize-nietoperz ja ma na sobie rozmiar XS. Można rozważyć rozmiar mniejszy, niż zwykle się nosi ponieważ jest dość lużna.
Golarka zmieniła moje życie. Miałam też grzebień i szczotkę, która jest na filmie, ale trzeba uważać, bo można zaciągnąć lub zrobić dziurę. Maszynka jednorazowa zbyt szybko się zapycha :) jeśli chodzi o pranie to piorę w pralce w programie ręcznym 30 stopni wirowanie 800 i nic się nie dzieje :)
To zależy jaki się trafi. Ja raz miałam z Massimo kaszmirowy sweter i świetnie mi się go nosiło. Ale słyszałam też różne opinie od innych. Natomiast z moich doswiadczen Massimo ma raczej lepszą jakość.
Mam dwie golarki: jedna z lidla z chropowatą otoczką wokół każdej dziurki i druga z zupełnie gładką powierzchnią golenia innej firmy, nie philipsa, ale o większej powierzchni, dlatego ją kupiłam. Kilka rzeczy zniszczyłam używając tej drugiej, nigdy nic nie stało się podczas używania pierwszej. Polecam więc dokładne obejrzenie tarczy do golenia przed zakupem golarki.
@@annasorbet golarka usuwa nie tylko duże kulki ale też małe. Bardzo odświeża to wygląd ubrań. Golę staniki skarpetki tshirty czapki. Ręcznie nie usunie się mniejszych kuleczek. Duże kulki czasem faktycznie zrywam ręcznie. Nie mam wrażenia, że golenie zamienia ubranie w szmatkę.
Mnie też , tym bardziej że to tylko podwójne sploty w większości , ja co prawda zapłacilam za sweter 1200 zl ale z potrójnym splotem , teraz moge chodzic zima bez kurtki :)
Zupelnie niepotrzebnie. To jest tak mieciusie, ze nawet nie zdajesz sobie sprawy, jakbys zalozyla chmurke. Poza tym stosuja bardzo etyczna metode pozyskiwania futerka, a nie tak, jak w chinskich karszmirach, gdzie biedne zwierze kompletnie sie nie liczy. To wszystko kosztuje i dlatego sa marka premium, a nie badziewiem, ktore gryzie. Ja wole kupic jeden porzadny sweter na lata (a ich modele sa ponadczasowe), niz kilka, ktore szybko wyrzuce, co czesto okazuje sie w ostatecznosci nie tylko ekologiczne, ale takze korzystniejsze dla mojej kieszeni.
Ja mam tak samo jak Twoja koleżanka, Zosiu, lubię dawać nowe życie dobrym ubraniom 🙂 Ja swetry kaszmirowe i wełniane piorę w pralce, żaden kaszmirowy jeszcze się nie skurczył, tylko 2-3 wełniane się skurczyły, ale jako że jestem niewysoka, to i tak są dobre 🙂
Rany! Jeśli dbanie o te naturalne swetry to aż taki problem, to chyba lepiej już w ogóle tych mega-naturalnych nie nosić! Hehehe XD ale fajny odcinek, przydatny.
Ja od lat nie kupuję innych. Tak jak poliestrowych chust czy szalików. Wełna i jedwab tylko. Wygląd takich rzeczy jest zupełnie inny. Wystarczą dżinsy i taki sweterek, i wyglądasz o niebo lepiej. Czasem w sieciowkach oglądam te akryle i poliestry, i zastanawiam się kto to kupuje. Warto kupić wełnę mimo całego zamieszania. Nawet w ciucholandzie, na próbę. ;)
Nie jest to zadnym problemem, jezeli masz pralke z programem na welne. Piora tak swetry od lat. Program welna lub reczne na 20 stopni albo zimna wode. kazdy sweter osobno w siatke do prania bielizny, zeby sie o siebie nie ocieraly i nie chaczyly o beben pralki. Wiruje na 400 obrotow. jeszcze nigdy mi sie zaden sweter nie skurczyl. Do prania uzywam plynu Perwoll do welny i zadnego Lenora czy innych plynow do plukania, bo sklejaja wlokna.
Podzielę się takim trikiem: piorąc ręcznie, zwłaszcza swetry, ważne jest aby płukać je w tej samej temperaturze wody, w jakiej się prało. Robię tak od lat i nigdy nie skurczyłam ani nie rozciągnęłam w praniu żadnego sweterka.
Ubrania z kaszmiru, wełny....nie wolno nosić dzień po dniu, należy robić przerwę, żeby oddały zapach...😉
jeżeli chodzi o przechowywanie swetrów, to ja nie lubię składać ich to szuflady czy szafki a jednym z powodów jest to, ze ich nie widać tak jak w walk-in na wieszakach. Dlatego, gdy rzeczywiście zdarzyło mi się pare razy ze nie mogłam swetra włożyć bo miał wybrzuszenia w miejscach gdzie się kończy wieszak, zaczęłam je składać na pół i przewieszac na męskich wieszakach. Kupiłam duże wieszaki garniturowe takie w których miejsce na spodnie jesz szerokie i przewieszam złożony w pół sweter przez poprzeczkę przeznaczona na spodnie. Niektóre wieszaki maja tez taka łapkę aby spodnie się nie zsuwaly, i tego można użyć tez to cieńszych swetrów. Druga moja metoda jest taka, ze wieszam swetry na wieszakach ktore maja takie miejsca zabezpieczające aby np. bluzki bez rękawów się nie usuwały. Więc gdy używam takiego wieszaka to zwijam rękawy w harmonijkę i końcówkę rękawa wkładam w te "dziurę" aby ciężar swetra był mniejszy i w ten sposób sweter się nie odkształca, a jego ciężar rozkłada się inaczej. Czyli - warto czasami zainwestować w dobre wieszaki :)
Do kaszmiru grzebień (osobiście bardzo polecam kupiony w ciuchlandzie ze swetrem kaszmirowym był zapakowany razem z metkami także 2 pieczenie na 1 ogniu 😁) do wełny i wełny z domieszkami golarka hoffen.
Co do prania ja nakładam bawełniana koszulkę z rękawkiem pod sweter przyjemnie się nosi i nie trzeba tak czesto prać swetra.
Ja wrzucam kaszmir i wełnę do pralki na program 'wełna', zmieniam ręcznie ustawienia na 30 stopni, wirowanie na 400 obrotów, daje płyn (jakiś ekologiczny najchętniej) do prania wełny i jedziemy. Potem rozwieszam swetry na suszarce do prania: w pionie tylko na tych najgrubszych prętach i daje pod nie ręcznik albo w poziomie na całej suszarce i też kładę pod sweter ręcznik. Ja nie mam miejsca to na oparciu fotela na ręczniku. Nigdy mi się nic nie stało.
Zgadzam się Zosiu z wszystkimi Twoim poradami, jeśli mogę coś dodać to ja nie używam płynów do płukania, bo oblepiają włókna a do ostatniego płukania dodaje ocet-co nadaje miękkości.
Uprane ubranie wyżyMamy (a nie wyżyNamy).
Uprane ubrania można WYŻĄĆ (a nie wyżNąć).
WyżyNają się np. zęby. WyżyNamy coś w drewnie wyżyNarką. Itd.
Hmmm...zęby się "wyrzynają" (techniczka dentystyczna) :-)
Chodzi o wyżymanie, nie o wyżynanie ani wyrzynanie.
Nb. tak, zęby się wyrzynają, ale wyżyna się nożem/sierpem itd. chwasty, wyżyna się wzory w drewnie itd. „Wyżynać”==„wycinać”.
Cześć Zosiu, miło posłuchać Cię w kolejnym odcinku. Chciałabym zwrócić uwagę na terminologię z której korzystasz. Wspominasz cały czas o swetrach z 'włókien naturalnych', myślę ze można bardziej to sprecyzować i korzystać z terminu 'włókna zwierzęce'. Do włókien naturalnych zaliczamy np. Bawełnę, a swetry z bawełny spokojnie można prać w pralce. Kolejno chciałam odnieść się do terminu 'wyrzynać' - skorzystałaś z tego słowa opisując odprowadzanie nadmiaru wody z swetrów. W włókiennictwie korzystamy jednak z słowa 'wyrzymać' - jest to jedna literka różnicy, ale bardzo istotna.
Pozdrawiam serdecznie, Maria
Racja. Dziękuje :)
A jednak nie tylko ta jedna literka była istotna...
"WyŻymać", a nie "wyrzymać"!
Witam! Fantastyczny temat i oczywiście na czasie bo sezon swetrowy w pełni!!
Chciałabym się podzielić swoimi doświadczeniami. Golarki używam do bawełnianych swetrów oraz tych o bardzo gładkich splotach aby odświeżyć ich wygląd. Do wełny i kaszmiru używam właśnie tylko dedykowanych grzebieni ponieważ błyskawicznie usuwają kulki ale nie pozbawiaja swetra puszystości w przeciwieństwie do golarki która goli sweter do zera a wiec z kulek ale też tej miłej puchowej warstwy. Jeśli pranie w pralce to tylko program pranie ręczne i tylko w zimnej wodzie bez środków zmiękczających.Uwaga program wełna 40' nadaje się tylko do wełny tzw. gotowanej czyli takiej, która została już maksymalnie celowo skurczona przed wykonaniem swetra. Dbanie o swetry kiedyś było dla mnie zmorą,teraz sprawia mi przyjemność. Pozdrawiam ciepło!
Dzięki Cyntia za rady, a konkretnie jakich grzebieni używasz i gdzie można kupić dobre jakościowo?
Też się chętnie dowiem
Z jakiej firmy ten grzebień do kaszmiru?
Z firmy Eric Bompard
@@cynthiasteiner3774 Dziękuję 🙂
Mam kilka kaszmirowych swetrów 100%. Tak jak mówi Zosia mają jakieś magiczne właściwości. Piorę raz max dwa razy w sezonie. Pralka pranie ręczę, później suszarka - mam koszyk do suszenia ( niestety jedno suszenie jeden sweter ) program do delikatnych materiałów. Sweter nie wychodzi zupełnie suchy później dosuszam na płasko na ręczniku. Pielęgnacja jest "upierdliwa" ale warto.Rok temu kupiłam pierwszy czarny kaszmirowy golf i "plastikowy". Kaszmirowy jest jak nowy, plastik wygladowal w śmietniku przed końcem sezonu. Rok w rok unikałam drogich rzeczy nie patrząc na to, że co roku kupowałam kilka swetrów. Nie jest to dobre dla portfela i przyrody.
Uuuuu to nie szkoda Ci suszarki na jeden sweter? chyba szybciej by wysechł normalnie na ręczniku na suszarce takiej tradycyjnej. Spróbuj kiedyś.
@@jullypassport3138 trochę szkoda, spróbuję.
Tak, to jest ważny temat jak dbać o takie swetry. Ja parę zniszczyłam właśnie przez pranie, niby program w pralce do wełny i kaszmiru a i tak się skurczyły. Przeczytałam żeby kaszmir wyprać w odżywce do włosów na objętość ale nie sprawdziła mi się ta metoda. Podpisuję się pod zaleceniem Zosi aby pod taki sweter nakładać koszulkę a potem sweter wietrzę i odświeżam parownicą.
Czasem dekolt lub struktura swetra jest taka, że trudno dobrać koszulkę, której nie widać. Ja piorę swetry ręcznie w letniej wodzie, wyciskam w ręczniku, rozkładem na ziemi na suchym ręczniku. Miałam do tej pory ok 50 swetrów lub bluzeczek z kaszmiru i wełny. Tylko jeden mi się zniszczył. Woda była za gorąca.
Polecam pranie w plynie eucalan. Wazne zeby woda podczas prania i plukania miala taka sama temperature.
Kupiliśmy z mężem swetry z Alpaki w Peru. Czyścimy tylko chemicznie raz w roku. Są Przepiekne, ponadczasowe i wyglądają jak nowe!
Polecam prać w siatce do prania. Wtedy pralka ich nie ciągnie. Delikatny program 20-30 ° i siatka. Wtedy wiruje na 800. Ale musi być ta siatka.
Dziękuję za info, jestem bardzo wdzięczna!
Ja zawsze wyłączam wirowanie.
Zosiu, może zrobisz odcinek o garderobach - pomieszczeniach? Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu? Jakie elementy powinna zawierać funkcjonalna garderoba, która jednocześnie będzie wyglądała stylowo w domu? Jak układać ubrania, aby ciekawie się prezentowały w przestrzeni garderoby (np wg kolorów)? Co wieszamy a co lepiej położyć na półce? Jakie oświetlenie? Jakie dodatki (pufy/ lustra)? Może też jakieś zdjęcia inspiracyjne fajnych garderób?
Cześć! Ja tylko dodam, że programy wełna w pralce nie zawsze są adekwatne do prania wełny. Problem polega na tym, że wełna nie lubi zmian temperatur a często pralki na trybie wełna maja odpowiednią temp i wirowanie natomiast płuczą w zimnej wodzie co powoduje skurczenie włókien.
Dziękuję za informację!
To święta prawda, ja też sie na tym przejechałam z moimi swetrami ...zimna woda do płukania...
To jaki program polecacie? Program z zimną wodą?
Ja mam ten grzebyk z 3:23, kupiony na allegro za kilka złotych. Świetnie sprawdza się np. Do skulkowanych rękawów płaszcza lub gładkich swetrów :)
A ja się "pochwalę" że siedzę sobie z wysypką na szyi i dekolcie bo jak się okazuje mam uczulenie na wełnę i mój pierwszy w życiu wełniany płaszcz, prezent od męża z okazji rocznicy ślubu, pierwsza inwestycja w lepszy składowo produkt, tak mnie załatwiła 🙈🙈🙈
Pod choinkę napaliłam się na jedwabny szal ale boję się że okaże się iż na jedwab też mam uczulenie 😎
Przecież można ubrać golf pod spód, wywinąć kołnierz lub pilnować aby szalik był powyżej.
Sama mam sweter z Mahogany. A następny juz w drodze. Uwielbiam. Pasują mi badzo ich proste kroje i zawsze świetnie wyglądają.
Ważne jest też, żeby do wełny nie stosować żadnego płynu do płukania. Najczęściej spowoduje sfilcowanie wełny i sweterek się skurczy. Z reguły na etykietkach motków wełny merino superwash też jest ta informacja. Pozdrawiam! NutkaStyle
Hmmm, wszystkie swetry piorę w pralce bez temperatury, obroty 600. Te bardziej delikatne wkładam w dużą siatkę do prania i nic im się nie dzieje. Moje swetry są dobrej jakości, ale z różnej wełny. Do suszenia trzeba rozłożyć na ręczniku. W ten sam sposób piorę wełniane kaszmirowe płaszcze. Płyn do prania z lanoliną. Piorę dwa ciuchy razem, w przypadku płaszcza to płaszcz i np. sweter.
Skurczylam w pralce mężowi już ze 3 swetry, ale nie ma tego złego … :) teraz są dobre na mnie 😜
Bardzo polecam tę golarkę Philipsa. Mialam dwie inne i dopiero ta to jest mistrzostwo, a uzywam jej juz ponad 5 lat.
Ja lubie naturalne tkaniny, ale welna i kaszmir u mnie nie przejda przez alergie oraz drapanie. Niemniej te swetry, ktore mialam, oddalam mamie. Sluza jej od 7 lat, a pierze je w pralce w trybie recznym z dodatkiem specjalnego plynu. Robi to dosyc czesto i nic sie nie dzieje. Uwaza tylko na suszenie na plasko i czasem pozbywa sie kulek. My generalnie pierzemy wszystko w pralce, tylko w specjalnych trybach pracy, nawet jedwab, dodajemy do tego odpowiedni plyn i nie mamy zniszczonych ubran. Generalnie ubrania nam sie nie niszcza, za wyjatkiem tych skorzanych, bo te lubia po pewnym czasie pekac.
Wełnę przed zabrudzeniem chroni lanolina, to rodzaj tłuszczu produkowany przez skórę zwierząt. Nasza skóra takiej możliwości nie ma, dlatego do prania każdej wełny, warto używać preparatów z dodatkiem lanoliny. Pozdrawiam.
Czesc Zosiu, do poprzednich komentarzy, z ktorymi sie w pelni zgadzam, moge dodac, ze dobrze jest, gdy zlozone w kostke swetry w szafie maja miejsce i nie sa scisniete i stlamszone pod cala sterta innych ubran. Wtedy nie maja po rozlozeniu nieladnych "kantow" i zagniecen.
Ja bym jeszcze dorzucila temat przechowywania i co za tym idzie moli. Przy naturalnych wloknach niestety sie pojawiaja i warto co pare miesiecy kupowac lawendowe torebeczki czy inne srodki przeciw molom bo mozemy miec pieknie zadbane swetry ale z dziurkami.
Mój sposób na pranie wyrobów z kaszmiru i innych wełen naturalnych to dodanie do płukania odżywki do włosów.. A nawet pranie tylko w letniej wodzie z odżywką do włosów.
A ja mam raczej odwrotny problem, bo dużo swetrów mi się rozciąga i to zarówno te cienkie (bo są delikatne i podatne na naciąganie) jak i te grubsze, bo wtedy ich ciężkość powoduje mocniejszy "rzut" o bęben pralki :) z kurczeniem za to nie mam problemu, jeśli coś piorę na 30 stopni
A ja moje kaszmirowe swetry piorę w pralce w programie pranie ręczne w 20 stopniach. Wiruje na najniższych obrotach i po wyjęciu sweter lekko rozciągam na wszystkie strony. Potem wieszam na wieszak i sweter sobie spokojnie schnie. Nigdy nic złego mi się z nimi nie stało.
Tak, podobno kaszmir to pranie co 4 noszenia 🎊🎊🙏. Super materiał
Sprawdzony trik: skurczony wełniany sweter wystarczy namoczyć w gorącej wodzie, porozciągać i wysuszyć
Mam golarkę za około 20-30 zł z Rossmana i jestem zadowolona. Dobrze goli, nie zacina, łatwo się oczyszcza. Dopiero raz zmieniałam baterie
Możesz podlinkowac proszę?
Dziekuję, a jak najlepiej prasować welne i kaszmir? Czy przykładać żelazko bezpośrednio do materiału czy lepiej coś podłożyć pomiędzy i z jakiego materiału?
Zawsze piorę ręcznie a później wiruje normalnie w pralce. I tak jak mówisz składam w kostkę 😉 wszystkie swetry wełniane i kaszmirowe mam z second hand bo czasem nie warto przepłacać 😉😉
hej Justyna waśnie sie zastanawiałam czy mozna wyprać a później odwirować bo dla mnie to dużo roboty jak ten sweter jest taki morky i schnie na płasko, nic sie z nimi nie dzieje??
@@paulinape89 zawsze piorę ręcznie a później wiruje i nigdy nic mi się nie stało ☺️
Super dzięki..muszę wypróbować 😃
Jak to wirujesz? 😱
W pralce, daje 1000 obrotów 💪
Potwierdzam. Mam swetry wykonane z dziewiczej wełny i z wełny merynosów i się skulkowały. Co do prania, to większość pralek ma program do prania wełny, z którego korzystam i nie ma problemu. Polecam ubrania z naturalnych tkanin. Teraz nie chce żadnych sztucznych.
Ja zwijam sweter ciasno, wkładam do siateczi- takiej do prania bielizny, całość oplatuję gumką recepturką i dopiero wtedy wkładam do pralki na delikatny program lub ten do prania wełny
Niby spoko bo się nie ociera w czasie orania ale nie powiedz mi ze dokładnie się wypierze
Temat na czasie. Dziękuję za pomocne informacje 🤗👌💪👍❤
Właśnie ostatnio zniszczyłam sobie ulubiony sweter z 60% wełny przez lenistwo -wrzuciłam go do pralki, bo stwierdziłam, że w 30 stopniach nic mu nie grozi.. Co prawda, nie skurczył się, ale zaczął bardzo mechacić, a wręcz sypią się z niego kłaczki:(
Zawsze piore swetry w pralce , w dobrym plynie z lanolina i dobrym plynem do płukania. Niskie odroty wirowki i suszenie na plasko.W przypadku prania ręcznego trudno trafić z temperaturą( ja przynajmniej nie mam termometru ,ani termostatu przy baterii) . Miszanki sa ok. w zalezności od tego jak bardzo chcemy aby sweter byl cieply, nie zwasze 100% welan ,moher jest ok. u nas jednak w pomieszczeniach zazwyczaj jest gorąco , lubimy sie przegrzewac w budynkach wiec cieńsza wełna z domieszka jest ok. Faktycznie swetry z domieszka trzymaja formę dlużej , trudniej sie wypychają i rozciągają .
Dziękuję za ten film. Niestety zniszczylam kilka swetrów męża (50% wełna, 50% poliamid) piorąc co prawda na 30 stopniach w pralce, ale skurczyły się na tyle, że są zbyt obcisłe. Teraz będę uważać...😔
Zosiu dziękuję bardzo uratowałaś moje golfy 😘😘😘😘
Ja mam swetry ktore sa 100% welniane, na metce jest napisane new wool i mozna prac w pralce, ale mam tez jeden swetr "niewypal" z moheru, jest piekny ale te wloski mam wszedzie gdzie usiade, na kanapie na fotelu w aucie, na spodniach, i teraz lezy sobie w szafie juz drugi rok, moze ktos wie jak okielzac to wypadanie ? mrozilam w zamrazarce, pryskalam lakierem do wlosow, nic nie pomaga, moze ktos ma pomysl jak go okielzac czy raczej spisac na straty.
Co robić z rozciągającymy się łokciami? Mam kolejny sweterek z bawełny i przy drugim założeniu wyciagnęły się łokcie. Z grubszymi bawełnianymi bluzkami z długim rękawem robi się to samo, bez różnicy czy kosztowały 30 czy 300zł. Nie umiem sobie z tym problemem poradzić :(
Mam wszystkie swetry z wełny albo kaszmiru, piorę w 30 stopniach, suszę na płasko na suszarce i są cudowne ❤ najbardziej lubię te z grubszym splotem
Jaki płyn używa Pani do prania kaszmiru?
@@kasiaj6751 lanoliny i nic nie daje do płukania.
Uwielbiam kaszmirowe swterki i mam ich sporo, a do prania polecem kapsułki w ksztalce dysku pewnej fimy na P.., jeszcze nigdy moje swetry nie były tak miękkie i puchate. 😁
Ja goląc kaszmirowy sweter zwykłą golarką wygoliłam w nim dziurę. Dobrze, że był z drugiej ręki. W tym roku kupię golarkę do swetrów :D
Witam wszystkich na forum, kupilam kilka kaszmirowych swetrow w tym sezonie, i niestety one sie tak bardzo siepia, tj gubia wlosy ( co prawda po raz pierwszy mialam tej jasny sweterek ubrany) i mam nadzieje ze ktoras a was moze cos madrego poradzic na to. Czy jest jakis sposob? z niecierpliwoscia czekam na wasze komentarze, pozdrawiam Joanna
Dziękuję za odcinek, niezwykle przydatny materiał.
Moja historia jest taka:D kiedyś uzbierało mi się kilka swetrów kaszmirowych/wełnianych do prania ręcznego. Więc postanowiłam; dobra trzeba to w końcu zrobić. Nalałam do miski wodę a swetry położyłam na stercie ciemnych ubrań czekających w kolejce do prania w pralce. Pech chciał że sweter który położyłam jako pierwszy na stercie prania był granatowy i go poprostu nie zauważyłam, tak jak i moja mama która wlozyla wszystkie ciuchy razem z moim pięknym kaszmirem do pralki na 40 stopni . W ten sposób pozbawiłam się swetra wartego parę stówek, a z materiału mogłam zrobić już tylko filcowe podkładki pod meble.
Od lat prałam wszystko ręcznie, bo się bałam w pralce, raz przez przypadek zawinęłam z ciuchami do prania 100% merino sweter chlopaka i po praniu już był dla małego bratanka 😅 Ale ostatnio kupiłam na lumpach dużo nowych swetrów wełnianych i jeszcze swoich w tym sezonie nie prałam więc wrzuciłam wszystko do pralki na pranie wełny, 20°, wywirowalam 400 obrotów i o dziwo jak nowe, super się dopralo, i roboty mniej 😅
Robie tak samo od lat. Tylko jeszcze wkladam kazdy sweter osobno w takie worki do prania bielizny, zeby sie o siebie w praniu nie ocieraly, albo gdzies nie zachaczyly o beben pralki.
Super film ❤️😀Pięknie wyglądasz Zosiu. Pozdrawiam serdecznie
A co z wypchanymi lokciami? Zapieracie tylko rekawy?
Jaka świetna bluzeczka! Co za kolor!
Ostatnio zaopatrzyłam się w taką golarkę jaką masz ty Zosiu i super się sprawdza 💖💖.Daje drugie życie swetrom i nie tylko 💖💖
Mnie też mega zaskoczyło, jak można nią odnowić ubrania. Nawet moje stare T-shirty sprzed lat odnowiłam :)
@@ZOPHIAStylistka Ja też moje odnowiłam, wszystkie kuleczki i zmechacenia pięknie zeszły 🤗❤
Bardzo cenne rady. Dziękuję 👍
Bardzo przydatny film, dziękuję 😊
Mam 2 swetry Massimo Dutti. Pierwszy kupiłam czarny rozm M a rok później z doświadczenia wiekszy beżowy rozm L
95wełna i 5kaszmir.... oba mi się skurczyły po praniu.... pomimo prania na programie wełna. Pomocy..... jak je rozciągnąć?
Welne można spokojnie prac w 40 stopniach tyle tylko ze w programie do wełny, nie żądnym delikatnym, nie żadnym recznym programie, tylko i wyłącznie do wełny. Dlatego ze w każdym innym programie niż tym do wełny płukanie jest w zimnej wodzie to zmiana temperatury właśnie niszczy welne.
A do prania plyn Sonett do wełny i plyn regenerujący Sonett jako plyn do płukania rozrobiony. Nie wolno stosować zwykłych proszków i płynów do płukania bo to prosta droga do rwania włókien.
Dziewczyny wyżej pisały, ze niektóre pralki na programie do wełny tez mają plukanie w zimnej wodzie.
Czy poleciłaby Pani jakiś dobry płyn do prania wełny i kaszmiru?
Perwoll do delikatnych :)
3:21 miałam takie specjalne grzebyczki z alliexpress ale u mnie się nie sprawdziły tylko zaciągały bardzo! Zdecydowanie golarka elektryczna!
O, to dzięki za opinię.
Oooo świetny temat ❤️❤️
Czy golarką można golić płaszcz z wełny? Owcza + alpaka
No ok super odcinek alé kurcze dwa i pol tysiaca za sweter😱 sporca przesada nawet jesli by Sami welne chodowali i na drutach robili
Z jakiej firmy używa Pani płyny do prania swetrów kaszmirowych?
A swetry z domieszką wełny?
mieliscie sytaucje w ktorej lekko spociliscie sweter 100% welna i zaczal smierdziec specyficznie jakby.. 'zwierzeciem' ? 3 razy musialem plukac w pralce zeby oddal zapach. Jakis sposob na to? Nie chodzic na dluzsze wycieczki gorskie w swetrze po prostu czy jak? :)
Pani Zosiu, dziękuję za ten przydatny odcinek i porady . Mam jeszcze małe pytanie: czy stosuje Pani jakieś preparaty odstraszające mole odzieżowe, a jeśli tak, to co konkretnie Pani poleca?
Ja kupuję plastry na mole spożywcze Raid i wieszam w garderobie. Polecam.
Lawenda!
#pytanie do Zosi
Czy sweter z wełny lub kaszmiru zamiast prać mogę potraktować parownicą?
Słyszałam o tej metodzie, ale nigdy nie praktykowałam. Wiec trudno mi się tu wypowiedzieć. Może ktoś z Was tego próbował?
Parownicą możesz delikatnie odświeżyć sweter i go rozprostować, ale jeżeli jest przepocony to ten zapach nie zniknie w 100%. Może szafy parowe dadzą sobie z tym radę...
To "mohogany" czy "mahogany"? 😉 Cała Zosia 😄 Filmik super jak zawsze 🙂
Polecam odcinek pani Barbary Krakowiak o praniu swetrów: ua-cam.com/video/E4j2PAYe30M/v-deo.html
Mój się zaczoł mechacić zanim go jeszcze pierwszy raz uprałam
Dlaczego?
Super filmik! Akurat dorwałam cudowny płaszcz (80% wełna, 20% poliamid, i 100% wiskozowa podszewka), więc rady jak znalazł
Parownica
Najprościej wyprać w delikatnym programie, wywirować tak aby był jeszcze bardzo mokry i taki powiesić na wieszaku do wyschnięcia.
Kaszmirowe swetry zawsze piorę w pralce w programie wełna 20stopni na lewej stronie i nigdy się nie skurczyły
Proszę o radę: czy lepiej wybrać płaszcz 35% kaszmir 65% wełna czy 75% alpaka i 25% wełna?
Podejrzewam, że ten z alpaki będzie cieplejszy. Alpaka to najdrozszy rodzaj wełny, bo najlepszy.
Zosiu, podzielisz się, gdzie można dostać bluzkę, którą masz na sobie?
Podaję bezpośredni link: ansin.pl/granatowa-bluzka-oversize-nietoperz ja ma na sobie rozmiar XS. Można rozważyć rozmiar mniejszy, niż zwykle się nosi ponieważ jest dość lużna.
@@ZOPHIAStylistka Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.☺
Podasz linka do wspomnianej golarki ?
bit.ly/3mYKaYi
Mozna linka?
Golarka zmieniła moje życie. Miałam też grzebień i szczotkę, która jest na filmie, ale trzeba uważać, bo można zaciągnąć lub zrobić dziurę. Maszynka jednorazowa zbyt szybko się zapycha :) jeśli chodzi o pranie to piorę w pralce w programie ręcznym 30 stopni wirowanie 800 i nic się nie dzieje :)
Czy swetry z kaszmiru Massimo Dutti albo z Mango są dobrej jakości?
To zależy jaki się trafi. Ja raz miałam z Massimo kaszmirowy sweter i świetnie mi się go nosiło. Ale słyszałam też różne opinie od innych. Natomiast z moich doswiadczen Massimo ma raczej lepszą jakość.
Dla mnie nie. Duzo lepsze sa firmy Allude, Pure Collection czy Fabiana Filippi czy chocby Christian Berg.
A kaszmirowe produkty firmy Gobi? Czy zna Pani te markę?
@@joannamrozik8868 Mam sweter z tej firmy kupiony w Mongolii w ich firmowym sklepie. Noszę to już 5 lat i w dalszym ciągu ma się dobrze.
Zosiu jak zwykle super przydatny filmik.
Mam pytanie czym masz usta pomalowane, piękny kolor?
Kredka do ust Inglot nr 74 i pomadka Inglot lip pencil nr 24. Czasem używam jednej z nich, a czasem mieszam je ze sobą. Tym razem mieszałam :)
Dziękuję bardzo za wiadomość 😘
Dodam jeszcze, że jeśli piorę w rękach, to wyżymam w ręcznik papierowy, taki do kuchni 😊
Taki sprzęt używam od trzydziestu lat.
Tak właśnie uważajcie, mi golarka zniszczyła sweter, zrobiły sie dziury, nadaje się juz tylko do wyrzucenia
można zacerować małe dziurki bez problemu i nawet nie będzie widać na wełnie
Moze udałoby się uratować tymi "naklejkami" z allegro Wear Fix mi to pomogło z bluzkami
Mam dwie golarki: jedna z lidla z chropowatą otoczką wokół każdej dziurki i druga z zupełnie gładką powierzchnią golenia innej firmy, nie philipsa, ale o większej powierzchni, dlatego ją kupiłam. Kilka rzeczy zniszczyłam używając tej drugiej, nigdy nic nie stało się podczas używania pierwszej. Polecam więc dokładne obejrzenie tarczy do golenia przed zakupem golarki.
@@annasorbet golarka usuwa nie tylko duże kulki ale też małe. Bardzo odświeża to wygląd ubrań. Golę staniki skarpetki tshirty czapki. Ręcznie nie usunie się mniejszych kuleczek.
Duże kulki czasem faktycznie zrywam ręcznie. Nie mam wrażenia, że golenie zamienia ubranie w szmatkę.
@@annasorbet może jest tak jak piszesz skoro tak piszesz :). Ale ja akurat nie zauważyłam negatywnych skutków korzystania z golarki.
ponat 800 zł?! za sweter ?! A ja mój ręcznie zrobiony sprzedałam za 330 zł....
Ja wiem że wełna i kaszmir swoje kosztują ale ceny dzisiejszego sponsora mnie szczerze rozbawiły 🤣
Mnie też , tym bardziej że to tylko podwójne sploty w większości , ja co prawda zapłacilam za sweter 1200 zl ale z potrójnym splotem , teraz moge chodzic zima bez kurtki :)
Zupelnie niepotrzebnie. To jest tak mieciusie, ze nawet nie zdajesz sobie sprawy, jakbys zalozyla chmurke. Poza tym stosuja bardzo etyczna metode pozyskiwania futerka, a nie tak, jak w chinskich karszmirach, gdzie biedne zwierze kompletnie sie nie liczy. To wszystko kosztuje i dlatego sa marka premium, a nie badziewiem, ktore gryzie. Ja wole kupic jeden porzadny sweter na lata (a ich modele sa ponadczasowe), niz kilka, ktore szybko wyrzuce, co czesto okazuje sie w ostatecznosci nie tylko ekologiczne, ale takze korzystniejsze dla mojej kieszeni.
@@monikamanuszewska7509Bardzo etyczna metoda pozyskiwania futerka ? saaaaat whhaaaatt 😂😂
Ja mam tak samo jak Twoja koleżanka, Zosiu, lubię dawać nowe życie dobrym ubraniom 🙂 Ja swetry kaszmirowe i wełniane piorę w pralce, żaden kaszmirowy jeszcze się nie skurczył, tylko 2-3 wełniane się skurczyły, ale jako że jestem niewysoka, to i tak są dobre 🙂
Inna moja rada to prac takie sweterki w szamponie do włosów dla dzieci
🌹🌹🌹
Potwierdzam. Sweter - wełna merino - prawie nie trzeba prać :)
Wszystkie kaszmirowe swetry piore w prace na programie pranie reczne
Dlatego nie kupuję takich swetrów. Ciężkie pieniądze i zabawa przy praniu mnie nie przekonują.
Dlatego kupuję wełnę tylko w ciucholandzie. Jak płacę za nia max 20 zl nie żałuję jak coś się z mi ze swetrem dzieje. Będzie nastepny ;)
Nie jestem fanką swetrów. Jeśli już to bawełniane...
Rany! Jeśli dbanie o te naturalne swetry to aż taki problem, to chyba lepiej już w ogóle tych mega-naturalnych nie nosić! Hehehe XD ale fajny odcinek, przydatny.
Ja od lat nie kupuję innych. Tak jak poliestrowych chust czy szalików. Wełna i jedwab tylko. Wygląd takich rzeczy jest zupełnie inny. Wystarczą dżinsy i taki sweterek, i wyglądasz o niebo lepiej. Czasem w sieciowkach oglądam te akryle i poliestry, i zastanawiam się kto to kupuje. Warto kupić wełnę mimo całego zamieszania. Nawet w ciucholandzie, na próbę. ;)
Nie jest to zadnym problemem, jezeli masz pralke z programem na welne. Piora tak swetry od lat. Program welna lub reczne na 20 stopni albo zimna wode. kazdy sweter osobno w siatke do prania bielizny, zeby sie o siebie nie ocieraly i nie chaczyly o beben pralki. Wiruje na 400 obrotow. jeszcze nigdy mi sie zaden sweter nie skurczyl. Do prania uzywam plynu Perwoll do welny i zadnego Lenora czy innych plynow do plukania, bo sklejaja wlokna.
Nie ma żadnego problemu, a na zimne dni nie ma lepszego rozwiązania