Nie jestem warszawiakiem, ale słucham Pana gawęd z wielkim zaciekawieniem. Mówi Pan jasno, lekko, nie stroniąc od żartu. Prócz tego masa wiadomości i odniesień do źródeł. Nie tylko wielce pożyteczny "wykład", ale i świetny wywczas intelektualny. No i głos fonogeniczny oraz dobra dykcja. Gratulacje!
Od tylu lat nie mogę wyjść ze zdziwienia, że tak ciekawych, wysokiej jakości materiałów tworzonych przez przekompetentnych ludzi trzeba szukać w internecie, a nie np w państwowej telewizji. Ogromne gratulacje dla Pana. Dziękuję i trzymam kciuki za dlaszy rozwój.
A mądrzy ,,eksperci " dziwią się że ludzie czerpią swoją wiedzę głównie z internetu i YouTuba. To skąd ją mają brać jeżeli telewizja i radio pokazuje to co im wygodnie? Oczywiście w internecie jest mnóstwo syfu. Nawet Wikipedia często podaje nieprawdzie informacje. Po prostu trzeba wiedzieć jak szukać. Potrafić odsiać ziarna od plew.
@@opowiadamhistoriealgorytm mi podrzucił Pański kanał... i z ogromną ciekawością obejrzałam do samiuśkiego końca. Kiedyś w Łodzi mieliśmy takiego pasjonata historii miasta, pana Bonisławskiego. Nawet miał swój program w tv. Z niecierpliwością ja i moje nieco bardziej dojrzałe latorośle, czekaliśmy na następny odcinek wedrowrk po zakamarkach miasta. Były też prawdziwe (nie wirtualne) spacery z panem Bonisławskim. Ileż się dowiedziałam o moim mieście, którego do tamtego czasu nie lubiłam, ba, nawet nienawidziłam. Historia przekazana w interesujący sposób robi swoje. A od dziś nie umkną mi Pańskie programy. Jest "łapka" i sub. Dziękuję.
Ja również trafiłem na ten film przypadkiem. Absolutnie świetny. Szczególnie ciekawe dla mnie, który wychowałem się w tych rejonach. Super👌, dziękuję i będę tu zaglądał. Czekam niecierpliwie na kolejne filmy.👍 Pozdrawiam 🙂
Witam.Też uważam ,że odbudowa Pałacu Saskiego w formie sprzed wrześniowej mija się z celem.Przez niemieckich barbarzyńców mamy, niepowtarzalną szansę na odtworzenie barokowo-rokokowego założenia które ,zdecydowanie lepiej by pasowało do Pałacu Bruhla.Jak odbudowywać to mądrze.A,mnie osobiście boli jak potraktowano po wojnie Pałac Kronenberga.Pozdrowienia z Tczewa.
Prawie niczego o tym palacu barokowym nie wiemy. Mamy kilka obrazow. Nie mozna zrobic dokladnej rekonstrukcji. Wynikiem bylby kicz jak w przypadku palacu w Wilnie, gdzie jest jakas elewacja odpowiadajaca starym rysunkom z strony placu, ale reszta to fantazia i w srodku sa nawet schody ruchome... Nie chodzi przeciez tylko o odbudowe jednego budynku, ale tez o przywrocenie ksztaltu placu Pilsudskiego. Ksztalt ten w postaci przed 1939 r. jest dobrze zdokumentowany i jest czescia pamieci zbiorowej.
Bedac dzieckiem, w latach 70 tych widzialam film o tym doktorze. Czarno- bialy. Zrobil na mnie wrażenie. Pamietam smutek patrzac na zalamanego lekarza.
Dawno nie byłem w takiej sytuacji, w której wyczekiwałem z tak wielką niecierpliwością na kolejny film na jakimś kanale UA-cam jak na nowy film na Opowiadam Historie. Może dlatego, że obejrzałem wszystkie Pana filmy po kilka razy i fakt, że ogląda i słucha się Pana jak Wołoszańskiego albo Cejrowskiego w swoim primie - sprawia, że materiały na tym kanale są niezwykle interesujące i wciągające niczym Sensacje XX wieku. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za pracę włożoną w nagrania i montaż. P.S. Mam wielką nadzieję na tym kanale na film o Powstaniu Listopadowym i związanymi z nim miejscami i budynkami w Warszawie.
Bardzo ciekawie opowiedziana historia/ część/ Ogrodu Saskiego. Jestem zachwycona. Warszawę zwiedzałam w 2019 roku. Skradła moje serce. Uwielbiałam posiedzieć na ławeczce w Ogrodzie Saskim.
Nie spodziewałem się tak dobrego filmu! Ostatnio jest wysyp różnych kanałów z "historiami" w nazwie, większość słabej jakości - czytanie z wikipedii i to jeszcze z błędami. Myślę, że warto pomyśleć o innej nazwie, bardziej wyróżniającej się z tłumu. Poziom materiałów jest za dobry, żeby trafiał do tak wąskiej grupy odbiorców.
nagrywam zwykłym dyktafonem w telefonie i kiedy mówię głośniej, to po pierwsze bardziej się męczę a poza tym potem w programie kiedy składam film robią mi się przesterowania. Mówię więc optymalnie :D Pozdrawiam z Woli :)
Ogród Saski w Warszawie to prawdziwa oaza zieleni i spokoju w sercu miasta. Spacerując po tym urokliwym parku, czuję się jakbym uciekł od zgiełku miejskiego życia i zanurzył się w pięknie utrzymanej przestrzeni. Zadziwiają mnie tu piękne, kolorowe kwiaty oraz różnorodność roślin, która sprawia, że każda wizyta w ogrodzie Saskim jest unikalnym doświadczeniem, szczególnie wiosną i latem. Mnogość ławek i skrytek do piknikowania zachęca do odpoczynku i delektowania się świeżym powietrzem. Historia tego miejsca jest fascynująca, a jego eleganckie alejki oraz zabytkowe elementy architektoniczne dodają mu wyjątkowego uroku. Ogółem, Ogród Saski to idealne miejsce na spędzenie czasu na łonie natury w samym centrum Warszawy, co czyni go niezwykle cennym aktywem miejskim.
To obecnie tylko fragment dawnego założenia ogrodu barokowego w stylu francuskim co nie odbiera mu uroku oczywiście. Brakuje mi tam fontann, parterów wodnych, boskietów i nasadzeń kompozycyjnych. Szkoda że rzeźby są ustawione przypadkowo i niewłaściwie, niezgodnie z tym co propagował André Le Nôtre. Obecnie jest on jakimś rodzajem wariacji na temat ogrodu francuskiego. By zobaczyć takie ogrody trzeba zobaczyć rezydencje pałacowe we Francji.
Nie ogród, a co? Lotnisko, boisko? A czy waszeć, zapewne warszawiak, był choć raz na Cmentarzu Powstańców Warszawy? Albo wie, gdzie pochowany jest nasz rosyjski Dobrodziej: Sokrates Starynkiewicz? I za co go Warszawa kochała, a niektórzy jak ja, do dziś?@@podunkman2709
Cudowne opowieści, przypomina mi się dzieciństwo i historie przekazywane przez pradziadków i dziadków. Te spacery po Warszawie i zwiazane z odwiedzanymi miejscami opowiadania z cudownym slodkim przerywnikiem w pachnacych cukierenkach.....sic transit gloria mundi....
@@opowiadamhistorie Ja również się cieszę, że mogę na Pana kanale słuchać ciekawych historii, przywołując wspomnienia i ciesząc się nowo poznanymi ciekawostkami. Życzę powodzenia 👍
Wspaniały film i bardzo ambitna praca magisterska. Szykuje sie nam wybitny urbanista albo raczej architekt świadomy historii miejsca. Obyśmy go nie zmarnowali.
Ale super odcinek 😊 wspaniały ogród, wspaniałą oś mam nadzieję że Pałac Saski zostanie odbudowany - nawet jak nie jestem on do końca Saski i wybudowali go zaborcy - przecież nikt nie chce dziś burzyć Filtrow tylko dla tego że zbudowali je Ruscy - Teraz jest puste miejsce - można je zabudować zgodnie z kontekstem historycznym a dodatkowe powierzchnie miejskie są potrzebne bo miasto się rozrasta a centralne urzędy są ściśnięte w starych budynkach
Dziękuję bardzo za kolejny fantastyczny materiał. Bardzo często odwiedzałam Ogród Saski, nawet na randki zdarzało mi się w nim umawiać :) Często czułam, że coś mi tu nie pasuje, ale z braku czasu, a może, co z przykrością stwierdzam z lenistwa nie dociekałam co to takiego. Dzięki Panu już wiem! Świetnie potrafi Pan nomen omen opowiadać historię, odnajduję w Pańskich opowieściach nie tylko prawdziwą pasję poszukiwacza prawdy, ale też talent gawędziarski. Jestem zauroczona Pana opowieściami. Pozdrawiam serdecznie!
Dziś ogrodzony teren można podglądać przez...profesjonalnie wycięte w płytach ogrodzenia otwory. Pięknie widać teren objęty wykopaliskami, doczekaliśmy się nawet szklanej gabloty, w której umieszczono wydobyte przedmioty.
Rewelacyjny odcinek. Jest to kolejny materiał który oglądam na kanale, który powinien być wg mnie "lekturą obowiązkową". Olbrzymia dawka wiedzy przekazana w sposób ciekawy i przystępny. Dziękuję
niezwykle pasjonujący komentarz ! bogata kwerenda historyczna, a w dodatku podana lekko i przyjemnie. Takich rzeczy powinna się uczyć młodzież w szkołach, a mielibyśmy pokolenie Polaków świadomych i wrażliwych. dziękuję za Pana pracę i proszę o więcej
Cóż za wspaniała historia. Bardzo dziękuję. Zyskał Pan kolejnego subskrybenta. Bardzo się cieszę, że mam do nadrobienia tak wiele ciekawych filmów. Wstyd się przyznać, ale będę odkrywał od wielu pokoleń rodzinne miasto na nowo. Lepiej późno niż wcale. Pozdrawiam. 🇵🇱
@@opowiadamhistorie gwarantuje, że znajdą się wartościowi odbiorcy, którzy na pewno nie ziewną 😅 co to 8 minut takich ciekawych opowieści, przy 8 minucie dopiero się rozkręcasz 😄
super odcinek jak zawsze. teraz następny spacer w tej okolicy poświęcam na oglądanie pomników i porównywanie podpisów do atrybutów przedstawionych postaci :)
tylko trzeba pamiętać, że rzeźbom czasem coś dodano, czasem coś odjęto + skojarzenia mogą być mylne bo klepsydra u Historii to nie Historia. Jest tu trochę Indiany Jonesa :)
@@MegaPaul305 proszę mi wierzyć lub sprawdzić co dziś dzieje się w Warszawie z zabytkami… Od przedwojennej balustrady na Powązkowskiej, która radośnie jest podwiązana trytytkami aż po kapliczki wokół kościoła św. Barbary.
@@opowiadamhistorie Obaj wiemy że przykładów takiego nie wiem, szaleństwa czy ignorancji? …jest wiele. Nie inaczej jest w innych częściach kraju. Świadomość historyczna społeczna to rodzaj wydmuszki i wiedzy pozornej.
Ten koncept odbudowy Osi Saskiej z końca wideo to coś pięknego. Moim zdaniem należałoby przesunąć styl architektoniczny w stronę historyzmu (żeby nie stworzono nam kolejnego MSN-u), ale układ urbanistyczny to majstersztyk. A ten link triumfalny to wisienka na torcie, bo przecież wspaniałe domykałby oś widokową od wzdłuż Marszałkowskiej.
Bezcenny materiał, i mówię to jako Poznaniak, dziękuję. Niemniej coś takiego jak "odniesienie do historii w nowoczesnej formie" budzi we mnie nieodmiennie daleko posunięty niesmak.
To niestety los zburzonych miast. Czy odbudowywać wiele lat po wojnie1:1 czyli robić makiety historyczne czy szanując historie odbudowywać architekturę na miarę naszych czasów. Nie rozwiążemy tego dylematu.
@@opowiadamhistorie Jeżeli odbudowywać to tak jak było w oryginale, w innym wypadku to niema sensu. Albo coś zrobić dobrze, albo w ogóle. Szczególnie w tak ważnych miejscach z tradycją i historią
Otóż to, "na miarę naszych czasów", postmodernistycznie. Coś odbudowane czy w ogóle budowane "na miarę naszych czasów" zawsze będzie brzydkie i nienaturalne.
@@agenturawubekistanie niekoniecznie; ten sposób myślenia np. barokizował gotyckie świątynie a potem zdejmowano zdobienia bo żniw przyszła moda na gotyk. Więcej tu zniszczono dzieł sztuki niż ich zachowano. U nas tak tego nie widać ale kiedy się zwiedza kościoły np Rzymu to widać to doskonale. Żyjemy w czasach postmodernizmu i nie wiem czy budowanie barokowych makiet jest najlepszym pomysłem. Ale jak mówiłem, nie rozwiążemy tego dylematu.
Od razu zaorać i sprzedać pod patodeweloperkę, bo jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać. Albo szanujemy historię i tradycję, odbudowując zgodnie z oryginałem, albo zlejemy beton że stalą w postmodernistyczne nijakie badziewie i tyle, a zleceniodawca i projektant będą się branzlować jak to oni bardzo szanują historię. To już lepiej zrobić park w takim miejscu. Zresztą, o czym my tu mówimy, skoro najważniejszym jest zadbanie o te zabytki, które przetrwały, a z tym jest w naszym kraju beznadziejnie i coraz gorzej.
Odpowiada pan na pytania których szukam od lat, za co serdecznie dziękuje... Kocham Warszawę , jest miastem niezwykłym i cudownym , zarazem... Szkoda, iż tak mało ludzi zna jego historię dogłębnie... Ale cóż to co jest jego zaletą jest i jego przekleństwem zarazem... a mianowicie, jego napływ...
Nie jestem warszawiakiem, ale słucham Pana gawęd z wielkim zaciekawieniem. Mówi Pan jasno, lekko, nie stroniąc od żartu. Prócz tego masa wiadomości i odniesień do źródeł. Nie tylko wielce pożyteczny "wykład", ale i świetny wywczas intelektualny. No i głos fonogeniczny oraz dobra dykcja. Gratulacje!
Bardzo dziękuję za miłe słowa :)
Od tylu lat nie mogę wyjść ze zdziwienia, że tak ciekawych, wysokiej jakości materiałów tworzonych przez przekompetentnych ludzi trzeba szukać w internecie, a nie np w państwowej telewizji.
Ogromne gratulacje dla Pana. Dziękuję i trzymam kciuki za dlaszy rozwój.
Telewizja z definicji schlebia rozrywce. Kanały takie jak TVP Kultura czy kiedyś Discovery to jednak margines i raczej w kablówce.
OglądajTVP HISTORIA...
Weź się za bibliografię którą autor zamieścił pod filmem .
A mądrzy ,,eksperci " dziwią się że ludzie czerpią swoją wiedzę głównie z internetu i YouTuba. To skąd ją mają brać jeżeli telewizja i radio pokazuje to co im wygodnie?
Oczywiście w internecie jest mnóstwo syfu. Nawet Wikipedia często podaje nieprawdzie informacje. Po prostu trzeba wiedzieć jak szukać. Potrafić odsiać ziarna od plew.
Bo telewizja jest od programowania ludzi. Odpowiedniego programowania 🥴 to nie jest źródło informacji.
Diagnozę popieram, ale na YT mniej reklam🙂
Natrafiłem na ten kanał zupełnie przypadkiem i w ogóle nie żałuję. Nie mieszkam w Warszawie, ale bardzo przyjemnie się słucha o jej historii.
zapraszamy kiedyś na spacer :)
Podpisuje się pod komentarzem naprawdę ciekawe spacery jestem Warszawianka i tyle ciekawych historia się dowiaduje . Włączam następny filmik
@@opowiadamhistorie A gdzie sie zapisac na liste oczekujacych w kolejce na spacer?
@@annamalachowska7572 w tym sensie, że zapraszamy żeby pospacerować po Warszawie ale już z tą wiedza. Spaceruje się inaczej.
Ten kanał jest fantastyczny! Od urodzenia mieszkam w Warszawie, ale z każdego odcinka dowiaduję się nowych i fascynujących informacji. Świetna robota!
A ja się dopiero rozkręcam 😉
@@opowiadamhistoriealgorytm mi podrzucił Pański kanał... i z ogromną ciekawością obejrzałam do samiuśkiego końca.
Kiedyś w Łodzi mieliśmy takiego pasjonata historii miasta, pana Bonisławskiego. Nawet miał swój program w tv. Z niecierpliwością ja i moje nieco bardziej dojrzałe latorośle, czekaliśmy na następny odcinek wedrowrk po zakamarkach miasta. Były też prawdziwe (nie wirtualne) spacery z panem Bonisławskim. Ileż się dowiedziałam o moim mieście, którego do tamtego czasu nie lubiłam, ba, nawet nienawidziłam. Historia przekazana w interesujący sposób robi swoje.
A od dziś nie umkną mi Pańskie programy. Jest "łapka" i sub. Dziękuję.
Ja również trafiłem na ten film przypadkiem. Absolutnie świetny. Szczególnie ciekawe dla mnie, który wychowałem się w tych rejonach. Super👌, dziękuję i będę tu zaglądał. Czekam niecierpliwie na kolejne filmy.👍
Pozdrawiam 🙂
Mądrego warto posłuchać. Wszystkiego dobrego dla Pana.
Jaki on tam madry: nadety i obrazony.
Witam.Też uważam ,że odbudowa Pałacu Saskiego w formie sprzed wrześniowej mija się z celem.Przez niemieckich barbarzyńców mamy, niepowtarzalną szansę na odtworzenie barokowo-rokokowego założenia które ,zdecydowanie lepiej by pasowało do Pałacu Bruhla.Jak odbudowywać to mądrze.A,mnie osobiście boli jak potraktowano po wojnie Pałac Kronenberga.Pozdrowienia z Tczewa.
Prawie niczego o tym palacu barokowym nie wiemy. Mamy kilka obrazow. Nie mozna zrobic dokladnej rekonstrukcji. Wynikiem bylby kicz jak w przypadku palacu w Wilnie, gdzie jest jakas elewacja odpowiadajaca starym rysunkom z strony placu, ale reszta to fantazia i w srodku sa nawet schody ruchome...
Nie chodzi przeciez tylko o odbudowe jednego budynku, ale tez o przywrocenie ksztaltu placu Pilsudskiego. Ksztalt ten w postaci przed 1939 r. jest dobrze zdokumentowany i jest czescia pamieci zbiorowej.
Piękny Ogród Saski w Warszawie. Dziękuję. ❤❤❤❤
Kapitalne ilustracje filmu.
Fantastyczny spacer i historia Ogrodu. Dziękuję bardzo i czekam na następne opowieści.
Bedac dzieckiem, w latach 70 tych widzialam film o tym doktorze. Czarno- bialy. Zrobil na mnie wrażenie. Pamietam smutek patrzac na zalamanego lekarza.
Dziękuję bardzo ❤
Bardzo pięknie dziękuję.
Genialny kanał, dziękuje !
Dawno nie byłem w takiej sytuacji, w której wyczekiwałem z tak wielką niecierpliwością na kolejny film na jakimś kanale UA-cam jak na nowy film na Opowiadam Historie. Może dlatego, że obejrzałem wszystkie Pana filmy po kilka razy i fakt, że ogląda i słucha się Pana jak Wołoszańskiego albo Cejrowskiego w swoim primie - sprawia, że materiały na tym kanale są niezwykle interesujące i wciągające niczym Sensacje XX wieku.
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za pracę włożoną w nagrania i montaż.
P.S. Mam wielką nadzieję na tym kanale na film o Powstaniu Listopadowym i związanymi z nim miejscami i budynkami w Warszawie.
dziękuję :)
na liście są losy tzw. lojalistów
Wspaniała audycja❤ Akurat niedawno byłam w Warszawie kilka dni.Mimo że nie pochodzę z Warszawy czuję że jestmi bliskie...
Bardzo ciekawy filmik. Plusem jest bogaty materiał wizualny i optymalne tempo narracji. 😊
Milo posluchac cie o histori Polski dzieki pozdrawiam 🇸🇪🇵🇱 lubie sluchac historie Polski !!!
Rewelacyjny odcinek, w końcu ktoś odpowiedział na wszystkie pytania, które krążyły mi po głowie!
Materiał przekozacki!!!👍👍👍 Dziękuję ❤🤗
Bardzo ciekawie opowiedziana historia/ część/ Ogrodu Saskiego. Jestem zachwycona.
Warszawę zwiedzałam w 2019 roku. Skradła moje serce. Uwielbiałam posiedzieć na ławeczce w Ogrodzie Saskim.
Tak, to piękna ostra zieleni w centrum miasta
Trafiłam tu dziś po raz pierwszy i jestem pod wielkim wrażeniem. Oczywiście zasubskrybowałam ten kanał natychmiast.
Polecam polecać, warto, prawda?
Fascynujące ciekawostki, o wielu dowiedziałem się dopiero z tego odcinka. Gratuluję wiedzy, szacun za pasję i wykonaną robotę.
Nie spodziewałem się tak dobrego filmu! Ostatnio jest wysyp różnych kanałów z "historiami" w nazwie, większość słabej jakości - czytanie z wikipedii i to jeszcze z błędami.
Myślę, że warto pomyśleć o innej nazwie, bardziej wyróżniającej się z tłumu. Poziom materiałów jest za dobry, żeby trafiał do tak wąskiej grupy odbiorców.
Bardzo ciekawy materiał. Szczególnie zdjęcia, rysunki i ciekawostki z wieku XVIII i XIX. Pozdrawiam
Projekt z pracy magisterskiej jest wspaniały. Szkoda że nigdy nie zostanie zrealizowany.
Zgadzam się; projekt jest świetny, a jego realizacja byłaby jednym z najlepszych pomysłów na wydanie publicznych środków
@@funthomas472a co? nie widziałeś jak banda parchów kładła się trupem by nie doPuścić do Odbudowy Pałacu?
A może zostanie zrealizowany? Nic nie wiadomo
Raczej należałoby dziękować opatrzności za wybawienie od kolejnego postmodernistycznego śmietnika...
Świetny odcinek! Już wiem, gdzie zabiorę rodzinę w najbliższy weekend. Serdecznie pozdrawiam.
Bardzo ciekawe. Dziękuję.
Odbudowa Ogrodu Saskiego to powinna być nasza powinność 👍❤️
A komu to potrzebne? Są bardziej palące sprawy a nie ładowanie 2,5mld na odbudowę.
Pieknie Pan opowiada aczkolwiek ciut za cicho ....zostawiam łapkę w górę i subcia ...Pozdrawiam z Warszawy Bielan 😊
nagrywam zwykłym dyktafonem w telefonie i kiedy mówię głośniej, to po pierwsze bardziej się męczę a poza tym potem w programie kiedy składam film robią mi się przesterowania. Mówię więc optymalnie :D
Pozdrawiam z Woli :)
czy tak czy inaczej pięknie Pan opowiada 😄
Świetny materiał. Dziękuję.
Ogród Saski w Warszawie to prawdziwa oaza zieleni i spokoju w sercu miasta. Spacerując po tym urokliwym parku, czuję się jakbym uciekł od zgiełku miejskiego życia i zanurzył się w pięknie utrzymanej przestrzeni. Zadziwiają mnie tu piękne, kolorowe kwiaty oraz różnorodność roślin, która sprawia, że każda wizyta w ogrodzie Saskim jest unikalnym doświadczeniem, szczególnie wiosną i latem. Mnogość ławek i skrytek do piknikowania zachęca do odpoczynku i delektowania się świeżym powietrzem.
Historia tego miejsca jest fascynująca, a jego eleganckie alejki oraz zabytkowe elementy architektoniczne dodają mu wyjątkowego uroku. Ogółem, Ogród Saski to idealne miejsce na spędzenie czasu na łonie natury w samym centrum Warszawy, co czyni go niezwykle cennym aktywem miejskim.
To obecnie tylko fragment dawnego założenia ogrodu barokowego w stylu francuskim co nie odbiera mu uroku oczywiście. Brakuje mi tam fontann, parterów wodnych, boskietów i nasadzeń kompozycyjnych.
Szkoda że rzeźby są ustawione przypadkowo i niewłaściwie, niezgodnie z tym co propagował André Le Nôtre. Obecnie jest on jakimś rodzajem wariacji na temat ogrodu francuskiego. By zobaczyć takie ogrody trzeba zobaczyć rezydencje pałacowe we Francji.
To nie ogrod. To jakies zaniedbane zarosla.
O "osi saskiej" wie moze co 10 000 "warszawiak"
Nie ogród, a co? Lotnisko, boisko? A czy waszeć, zapewne warszawiak, był choć raz na Cmentarzu Powstańców Warszawy? Albo wie, gdzie pochowany jest nasz rosyjski Dobrodziej: Sokrates Starynkiewicz? I za co go Warszawa kochała, a niektórzy jak ja, do dziś?@@podunkman2709
Fantastyczna praca....
Cudowne opowieści, przypomina mi się dzieciństwo i historie przekazywane przez pradziadków i dziadków. Te spacery po Warszawie i zwiazane z odwiedzanymi miejscami opowiadania z cudownym slodkim przerywnikiem w pachnacych cukierenkach.....sic transit gloria mundi....
ciesze się, że mogłem choć na chwilę przywołać te wspomnienia :)
@@opowiadamhistorie Ja również się cieszę, że mogę na Pana kanale słuchać ciekawych historii, przywołując wspomnienia i ciesząc się nowo poznanymi ciekawostkami. Życzę powodzenia 👍
Nie sądziłem, że słuchanie historii o parku może być takie interesujące. Bardzo miło się słuchało. Pozdrawiam.
Bardzo interesujące informacje.
Dzięki za filmy. Z przyjemnością oglądam.
Cieszę się że się podobało 🙂
Nie jestem warszawiakiem ale świetnie opowiadałeś. Kawał ciekawej historii.
bardzo dziękuję :)
Dziękuje za opowieść i spacer.
Super materiał :-)
Podziwiam Pana wiedzę i to że się Pan nią w bardzo zwięzły i zrozumiały sposób dzieli . Dziękuję 😁👍
Woooooooow!.Coś wspaniałego 😊
Co odcinek, to coś nowego i ciekawego, super!
Dla zasięgu ❤
Wspaniale opowiedziana historia parku. Bardzo dziekuje!
dziękuję!
Wspaniały film i bardzo ambitna praca magisterska. Szykuje sie nam wybitny urbanista albo raczej architekt świadomy historii miejsca. Obyśmy go nie zmarnowali.
Te filmiki i opowieści to prawdziwa uczta.
Dziękuję 🌹🍀🌿
zawsze nie mogę sie doczekać następnego odcinka na pana kanale
Super. Kawał dobrej roboty.
Genialny kanał! Już promuje wśród znajomych!
Bardzo dziękuję!
@@opowiadamhistorie To ja dziękuję 👊
To jest genialna robota. Przywraca pan Warszawie Warszawiaków.. Co prawda Neowarszawiaków. Ale zawsze.
:)
Niedawno odkryłam ten kanał, doskonały, piękna robota. Dzięki.
dziękuję, staram się :)
Po prostu rewelacja. Treść i forma filmiku to mistrzostwo.
Ale super odcinek 😊 wspaniały ogród, wspaniałą oś mam nadzieję że Pałac Saski zostanie odbudowany - nawet jak nie jestem on do końca Saski i wybudowali go zaborcy - przecież nikt nie chce dziś burzyć Filtrow tylko dla tego że zbudowali je Ruscy - Teraz jest puste miejsce - można je zabudować zgodnie z kontekstem historycznym a dodatkowe powierzchnie miejskie są potrzebne bo miasto się rozrasta a centralne urzędy są ściśnięte w starych budynkach
Wow, człowieku! 27 minut, a ciekawostek bez liku! Coś fantastycznego ✴
dziękuję :)
Ekstra, nowy film :) Jak zwykle ciekawie :)
Dziękuję bardzo za kolejny fantastyczny materiał. Bardzo często odwiedzałam Ogród Saski, nawet na randki zdarzało mi się w nim umawiać :) Często czułam, że coś mi tu nie pasuje, ale z braku czasu, a może, co z przykrością stwierdzam z lenistwa nie dociekałam co to takiego. Dzięki Panu już wiem! Świetnie potrafi Pan nomen omen opowiadać historię, odnajduję w Pańskich opowieściach nie tylko prawdziwą pasję poszukiwacza prawdy, ale też talent gawędziarski. Jestem zauroczona Pana opowieściami. Pozdrawiam serdecznie!
Teraz można randkować oczarowując drugą połówkę historią 😉
@@opowiadamhistorie 😀
super
Fantastyczna opowieść!
Masz Pan nowego subskrybenta😊
One of the most beautiful city parks in the world!
My vote:
Rebuild it!
Odkrywał twój kanał.Cudnie opowiadasz!
Kanał super piekny przekaz.Dziekuje
Petarda materiał
Oglądałem z zachwytem
Dziś ogrodzony teren można podglądać przez...profesjonalnie wycięte w płytach ogrodzenia otwory. Pięknie widać teren objęty wykopaliskami, doczekaliśmy się nawet szklanej gabloty, w której umieszczono wydobyte przedmioty.
Wspaniały spacer. Oś saska do przywrócenia.
Rewelacyjny odcinek. Jest to kolejny materiał który oglądam na kanale, który powinien być wg mnie "lekturą obowiązkową".
Olbrzymia dawka wiedzy przekazana w sposób ciekawy i przystępny.
Dziękuję
proszę bardzo :)
niezwykle pasjonujący komentarz ! bogata kwerenda historyczna, a w dodatku podana lekko i przyjemnie. Takich rzeczy powinna się uczyć młodzież w szkołach, a mielibyśmy pokolenie Polaków świadomych i wrażliwych. dziękuję za Pana pracę i proszę o więcej
Robię ile mogę 🙂
Świetnie opowiedziana historia. Z pewnością już inaczej spojrzę na swój prysznic ;-)
Cóż za wspaniała historia. Bardzo dziękuję. Zyskał Pan kolejnego subskrybenta. Bardzo się cieszę, że mam do nadrobienia tak wiele ciekawych filmów. Wstyd się przyznać, ale będę odkrywał od wielu pokoleń rodzinne miasto na nowo. Lepiej późno niż wcale. Pozdrawiam. 🇵🇱
Zatem dobrze, że mogę się przydać 🙂
Kapitalny materiał
Super odcinek, czekam na kolejne, i stanowczo zgłaszam petycje o dłuższy czas trwania 😅😊
statystyki mówią, że widzowie zaczynają ziewać przy 8 minucie :D
@@opowiadamhistorie gwarantuje, że znajdą się wartościowi odbiorcy, którzy na pewno nie ziewną 😅 co to 8 minut takich ciekawych opowieści, przy 8 minucie dopiero się rozkręcasz 😄
trzymam za słowo :D
Świetny kanał.
Chyba się uzależniłam od tych spacerów, fascynujące, super, że jest taki kanał 😊
Nie zalecam detoksu 😁
Świetny kanał, wysokiej jakości wiedza podana w ciekawy sposób.
bardzo dziękuję :)
Świetny materiał. Historie Warszawy są pasjonujące, gratuluję opowieści!
super odcinek jak zawsze. teraz następny spacer w tej okolicy poświęcam na oglądanie pomników i porównywanie podpisów do atrybutów przedstawionych postaci :)
tylko trzeba pamiętać, że rzeźbom czasem coś dodano, czasem coś odjęto + skojarzenia mogą być mylne bo klepsydra u Historii to nie Historia. Jest tu trochę Indiany Jonesa :)
@@opowiadamhistorieNa to wszystko (zakładam) pozwolił konserwator zabytków o zgrozo.
@@MegaPaul305 proszę mi wierzyć lub sprawdzić co dziś dzieje się w Warszawie z zabytkami… Od przedwojennej balustrady na Powązkowskiej, która radośnie jest podwiązana trytytkami aż po kapliczki wokół kościoła św. Barbary.
@@opowiadamhistorie Obaj wiemy że przykładów takiego nie wiem, szaleństwa czy ignorancji? …jest wiele. Nie inaczej jest w innych częściach kraju. Świadomość historyczna społeczna to rodzaj wydmuszki i wiedzy pozornej.
wspanialy kanal polecam kazdemu
Bardzo interesujący materiał. Pozdrawiam!
Wspaniały materiał, świetnie przedstawione fakty. Można dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy.
dziękuję, mam nadzieję, że inne filmy też będą się podobać :)
Super materiał
super odcinek!
Dzękuję❤
Świetny "spacer". Dziękuję.
kolejny super odcinek,dziekuje
Bardzo interesujący ten spacer :) pozdrawiam.
Ciekawie Pan opowiada 👍
Rewelacja! Swietnie zrobiony material, a co najwazniejsze bardzo ciekawy.
Wrocław ogląda! jak zwykle świetny film
łączą nas kapelusze elektorskie :)
Dziękuję 😊❤
Ten koncept odbudowy Osi Saskiej z końca wideo to coś pięknego.
Moim zdaniem należałoby przesunąć styl architektoniczny w stronę historyzmu (żeby nie stworzono nam kolejnego MSN-u), ale układ urbanistyczny to majstersztyk.
A ten link triumfalny to wisienka na torcie, bo przecież wspaniałe domykałby oś widokową od wzdłuż Marszałkowskiej.
super materiał !
Dzieki, jak bede w wawie to pujde twoimi sladami . Pozdrawiam
Rewelacyjny material, juz bylem porównać te rzeźby:)
I jak? Miałem rację? 😉
@@opowiadamhistorie oczywiście!!! Dzięki za bardzo interesujące materiały
@@opowiadamhistorie jak moglbym sie z toba skontaktowac?
@@fjk8 przez IG najszybciej
@@opowiadamhistorie a jakoś inaczej? Nie korzystam z tego raka:)
Bezcenny materiał, i mówię to jako Poznaniak, dziękuję. Niemniej coś takiego jak "odniesienie do historii w nowoczesnej formie" budzi we mnie nieodmiennie daleko posunięty niesmak.
To niestety los zburzonych miast. Czy odbudowywać wiele lat po wojnie1:1 czyli robić makiety historyczne czy szanując historie odbudowywać architekturę na miarę naszych czasów. Nie rozwiążemy tego dylematu.
@@opowiadamhistorie Jeżeli odbudowywać to tak jak było w oryginale, w innym wypadku to niema sensu. Albo coś zrobić dobrze, albo w ogóle. Szczególnie w tak ważnych miejscach z tradycją i historią
Otóż to, "na miarę naszych czasów", postmodernistycznie. Coś odbudowane czy w ogóle budowane "na miarę naszych czasów" zawsze będzie brzydkie i nienaturalne.
@@agenturawubekistanie niekoniecznie; ten sposób myślenia np. barokizował gotyckie świątynie a potem zdejmowano zdobienia bo żniw przyszła moda na gotyk. Więcej tu zniszczono dzieł sztuki niż ich zachowano. U nas tak tego nie widać ale kiedy się zwiedza kościoły np Rzymu to widać to doskonale. Żyjemy w czasach postmodernizmu i nie wiem czy budowanie barokowych makiet jest najlepszym pomysłem. Ale jak mówiłem, nie rozwiążemy tego dylematu.
Od razu zaorać i sprzedać pod patodeweloperkę, bo jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać. Albo szanujemy historię i tradycję, odbudowując zgodnie z oryginałem, albo zlejemy beton że stalą w postmodernistyczne nijakie badziewie i tyle, a zleceniodawca i projektant będą się branzlować jak to oni bardzo szanują historię. To już lepiej zrobić park w takim miejscu. Zresztą, o czym my tu mówimy, skoro najważniejszym jest zadbanie o te zabytki, które przetrwały, a z tym jest w naszym kraju beznadziejnie i coraz gorzej.
Super historia ciekawostki
Superciekawe!
Odpowiada pan na pytania których szukam od lat, za co serdecznie dziękuje... Kocham Warszawę , jest miastem niezwykłym i cudownym , zarazem... Szkoda, iż tak mało ludzi zna jego historię dogłębnie... Ale cóż to co jest jego zaletą jest i jego przekleństwem zarazem... a mianowicie, jego napływ...
Sub dany, kanał pierwsza klasa.
trudno mi zaprzeczyć :D