Як стрес впливає на жінок та чому варто відвідувати гінеколога
Вставка
- Опубліковано 10 лис 2024
- Як потурбуватися про себе в кризових ситуаціях та мінімізувати вплив стресу на жіноче здоров'я, а також як запобігти онконедугам і підготуватися до вагітності, Tvoemisto.tv запитало в гінекологині, медичної директорки Центру медичних інновацій NOVO Анжели Диби.
Чому важливо звертатися до гінеколога? Як часто це потрібно робити і які аналізи здавати?
До 25 років жінка повинна звертатися до гінеколога один раз на рік, якщо немає жодних порушень чи інших скарг протягом року, зважаючи на генетику. Після 25 і до 45 років процедура не змінюється: один раз на рік потрібно проходити огляд в гінеколога, а також слід зважати на те, що було в жінки в цей період (змінюється стиль та спосіб життя тощо). Клімактеричний синдром (клімакс) змінює наш гормональний стан, тому радять двічі на рік записуватися на прийом до лікаря.
Незалежно від віку є «золотий стандарт», якого треба дотримуватися. Під час огляду жінка має здати онкомазок (так званий ПАП-тест,) та аналізи на флору (інфекційні захворювання). Окрім цього, необхідно раз на рік оглядати молочні залози до 10 дня менструального циклу. Якщо в родині були генетичні захворювання, приміром, у мами, бабці, то жінкам після 45 років радять робити онкоскринінги, щоби попередити виникнення раку.
Після 42 років треба пам’ятати і про мамографію, яку варто проводити один раз на два роки.
Як підготуватися до огляду?
Якщо у вас є попередні результати обстежень чи аналізів, обовʼязково принесіть їх з собою. Окрім цього, рекомендують записати заздалегідь усі питання до лікаря, щоби під час візиту було простіше зорієнтуватися. Занотувати можна також інформацію про менструальний цикл (дата останніх місячних і середня тривалість циклу тощо).
Як піклуватися про себе в кризових ситуаціях: коли надворі війна, а чимало жінок на передовій або з дітьми в бомбосховищах?
Організм в критичні моменти непередбачуваний, і на тлі постійного стресу від війни, незбалансованого харчування та поганого сну менструальний цикл може збитися, тимчасово пропасти або розпочатися раніше.
Перш за все, потурбуйтесь про прокладки для місячних, щоденні прокладки, серветки для інтимної гігієни та туалетний папір. Покладіть їх у всі можливі кишені одягу та до аптечки, з якими йдете в укриття під час оголошення повітряної тривоги. Окрім цього, туди ж покладіть знеболювальні препарати, які допоможуть під час менструального болю. Від тампонів та менструальної чаші варто тимчасово відмовитись, адже ви не завжди матимете можливість змінити й утилізувати їхній вміст, а це може призвести до синдрому токсичного шоку.
Білизну треба продовжувати змінювати щодня, а якщо такої можливості немає - часто змінювати щоденні прокладки. Руки, які торкаються статевих органів, повинні бути чисті, і головне - мийте водою або серветками вульву акуратно, не проникайте вглиб піхви, щоб не поранити її та запобігти розвитку інфекцій.
Якщо ви в укритті, а місячні почалися - забудьте про сором. Найважливіше в цій ситуації - залишити всю зону статевого органу сухою та чистою. Пам'ятайте, що в цей момент кожен має одну і ту ж біду та не звертатиме увагу на вас. Просіть інших жінок прикрити вас, якщо почуваєтесь некомфортно.
Скористайтеся засобами інтимної гігієни, а якщо їх не маєте, то розпитайте у кожної жінки, чи має вона прокладки. Якщо ні в кого не знайдете, тоді точно у когось в аптечці повинні бути бинти та вата. Будь-який шматок одягу також може підійти у цій ситації. У сховищах повинна бути санітарна зона, де ви можете спокійно зробити свої справи.
повна версія розмови з Анжелою Дибою