Zdravím, s tímto videem mi jdete přímo na ruku.Chtěl jsem. Vám napsat mojí zkušenost. Asi před měsícem mi známá přinesla baterií ze skútru s tím že jim nejde nabít. Baterie měla jen velmi malé napětí tuším pár desetin voltů. A to už určitě dlouhou dobu možná někde od od jara, kdy nechali zapnutý klíček. Zkusil jsem laboratorní zdroj a pomalu jí nabíjet ale nešlo do ní nic dostat. Pak jsem vzal asi 50 let starou nabíječku a po několika hodinách do ní začalo téct snad jen 10 miliampér. Poté jsem ji připojil na laboratorní zdroj a nabíjel jen velmi malým proudem a nechal probublávat zhruba na hodnotě 15,5V. Po zhruba 2 dnech a po odpojení měla napětí 12.5V. A skůtr na ni v pohodě startuje. Min. rok syn asi zapomněl stejně puštěný klíček v traktoru Zetor, a já když ho chtěl asi po měsíci nastartovat zjistil jsem že baterie je prázdná. Měla napětí něco kolem 4 voltů. S baterkou už jsem se předem rozloučil, ale řekl jsi že ji zkusím oživit. Taky použitá nabíječka asi 60 let stará po dědovi která umí asi max. 5A ale napětí necelých 16V a několikadenní provařování nízkým proudem. Baterie pak dlouhou dobu držela jen asi 12, 3 V, ale traktor na ní startoval dál v pohodě. Celou zimu jsem ji pak používal na bufíka v garáži a pravidelně dobíjel a dnes baterka drží asi 12,6 V dlouhodobě. Díky moc za Vaše videa a rady.
Stačilo baterku, která se nechytí při nabíjení, protože má na svorkách dost malé napětí, připojit paralelně k jiné nabité baterce. Stačí i k jinému stejnosmětnému 12 voltovému zdroji. Pak připojit dnešní procesorové nabíječky, které hned začnou nabíjet. Dnešní nabíječky začnou nabíjení, když na svorkách baterky je cca voltů.
Docela přišlo zklamání, že Ctek nepomohl. Díky Vašim videím jsem si ho pořídil. MXS 5.0 test&charge. Vím, že není všespásná, ale zamrzí takové zjištění. Mám teď v novém autě AGM tak se snažím o ni starat. Když jsem začínal jezdit, tak jsme měli doma Škodu 100. Tam takové starosti nebyly 😁. Jinak srozumitelná a věcná videa. Díky za ně
@@bateriecepekPane Čepku, mohl byste nám prozradit, v jakém finančním rozmezí se ta vaše rekondiční nabíječka pohybuje? Může si jí dovolit kde jaký smrtelník, nebo je to vyloženě pro firmy?
@@bateriecepek Jj, uz jen odchazejici (oxidujici) tlacitko na Cteku je smutna casta zavada... Osobne mam Ctek a Victron a nakonec sem koupil dalsiho Victrona - ma i storage rezim, kde je napeti 13,2Va 13,6V jako u CTEK. Recondition rezim je na Victronu take lepsi - ozivil mi baterku, kterou nechali v servise vybit na 0V a nejakou chvili tam takhle lezela.....
Ano, odcházející přepínací tlačítko je u Ctek velký problém, ale co je za mě horší, že to Ctek neřeší. Už tím přístup k této závadě je plno věcí jasné. O udržovacím napětí se toho řeklo hodně a každý má asi tu svoji "pravdu", hlavně se o tom rozjela debata, když to bylo zmíněno v komerčním článku ve světě motorů. Když se zeptáte výrobců autobaterií jaké udržovací napětí, tak se všichni shodnou, že je to hodnota 13,6-13,7V. Za mě jsou lepší nabíječky než Ctek, ale Ctek má poměrně velkou reklamu, takže ho lidi chtějí.
Poděkování pro pana Čepka za ochotu prověření baterie (k tomu pár dobrých rad) při cestě přes ZR. Perfektní YT kanál kde se dá dozvědět hodně k problematice autobaterií. Díky za to.👍
Dobrý den, rád sleduji Vaše videa, jsou velmi poučné a díky za ně. Vlastní blbostí se mi na jednom autě vybila baterie na 3V. O to horší, že je 8 měsíců stará (Exide Premium CB2.0 85Ah). Běžnou "inteligentní" nabíječkou to nabít nešlo, tak jsem připojil laboratorní zdroj nastavený na 14,2V a proud na 1,5A. Ano, je to málo, ale nechtěl jsem to dráždit. První den to nebralo nic, druhý den už to bralo 0,5A a třetí den napětí spadlo na 11,5V a proud byl na limitu, 1,5A. Takto jsem to nechal 3 týdny. Pokud bych tu baterii chtěl co nejlépe "zachránit", jak mám ten zdroj nastavit? Mám modelářskou nabíječku a ta nabíjí Pb baterie na 14,7V metodou CC/CV. Je toto napětí vhodné i pro startovací baterii, která nemá možnost dolití destilky? Děkuji!
Dobrý den, záleží jaké má baterie hodnoty vnitřního odporu a další. Podle toho nastavuji nabíjení. Někdy nabíjím až 16,2 V 1 A klidně i 7-14 dní, samozřejmě s nonstop hlídáním teploty. Vhledem k tomu, že i Exide Premium má dvojité víko, většina odpařené vody zůstane ve víku. Jinak většina kvalitních inteligentním nabíječek nabíjí od 2-3 V, případně lze použit režim supply.
@@bateriecepek Děkuji za odpověď, to dvojité víko mne trochu uklidňujě, práve z vyvaření jsem měl obavy. Objednal jsem měřák na autobaterie tak uvidím. Mám ještě měřák na měřeni vnitřního odporu který používám na Li-Ion a Li-Po, tak to s tím objednaným porovnám, popravdě jsem to s ním ještě neměřil. Jinak dnes, po 3 dnech od odpojení zdroje bylo na baterii 12,94V, což nevypadá zle ale o jejím vnitřním odporu to nic nevypovídá, pravda že. Připojím tu modelářskou nabíječku a uvidím, co se do ní ještě "vleze".
@@bateriecepek Dobrý den prosím o radu. Stala se mi podobná věc. Mám auto s IBS modulem a po 2 týdnech stání jsem k němu přišel a po otočení klíčku se ani budíky "nerožly". Baterie měla 4V. Přes starou nabíječku která umí probudit i totální mrtvoly se nám podařilo baterku nabudit natolik, aby jí "chytrá" nabíječka začala dobíjet. Jedná se bohužel o baterii AGM Exide EK950 kterou mám 3/4 roku, tudíž je víceméně zánovní. Jak to je u těchto baterií s odpařováním elektrolytu? Jelikož má na sobě baterie nalysovaný plastový dekl tak se nedá elektrolyt doplnit, ale zároveň má z boku otvory na odvětrávání do kterých se v kufru u vozu napojuje hadička....nedochází k odpařování a odvětrávání elektrolytu právě skrze tyto otvory? Jinak když mám připojenou tuto baterii na "inteligentní" nabíječku, tak mi multimetr během dobíjení hlásí pouze okolo 13V...není to málo? Nabíječku používám NOCO Genius 5. Baterie má po dobití 13V a po 1 dni klesla na 12.72. Dále přemýšlím, že bych od vás koupil baterii "Endurance 12V 100Ah 920A" s tím, že bych jednou za čas zkontroloval hladinu elektrolytu, případně jej doplnil a s chytrou nabíječkou provedl "desulfataci".... Jak dlouhé životnosti se dá dosáhnout když se člověk o tu baterii pak takto stará?
Díky za skvělá videa, určitě by nás zajímalo to srovnání jak nabíječka z Lidlu a jiné nabíječky zregenerují AKU anebo taky ne. kouopil jsem si Cteka oranžovou , a nějak sem si předtsaavoval že to bude lepší...a ono není. 74 AH baterku v Octavii mi něco vybíjí , za pár dnů tam mám hned 12 V max- mam voltmetr/usb nabíječku z číny / zapojený v zapalovači/samozřejmě to jen zmerim a vytahnu/, připojil sem solární minipanel přes zapalovač, nic moc to taky nezlepšilo. asi vyvedu kabel od toho Cteku pod stěrač a budu na chatě nabíjet 2x za měsíc aby to k něčemu bylo...bohužel jezdim po Praze jen občas pár kilometrů a jinak auro stojí, takže jízdou se to moc nedobije.
Já mám problém s důvěřou. Jednou jsem zašel k "baterkáři", byla to moje první zkušenost s vybitou baterkou. Položil si to na stůl a změřil napětí baterie a hned řekl že je po smrti. Na zemi měl hromadu baterek o kterých jistě každému zákazníkovi řekl že je mrtvá. Působilo to na mě jako spíš podvod. Když je baterka po smrti tak ji zákazník nechce a nechal jsem mu ji když mě to nabídl. Mám podezření, že záměrně řekne o každé baterce, že je po smrti aby dostal prachy za výkup a navíc doufá že si u něj zákazník koupí novou. Už jsem tam nikdy nešel ani nikomu jinému. Můžete mně doporučit někoho z Olomouce nebo okolí? Děkuji
Je to těžké, vím jak někteří baterkáři podvádí. Ruku do ohně už za nikoho nedávám, ale o někom bych věděl a myslím si, že to nedělá špatně. Napiš email nebo WhatsApp.
Zabehni si z Olomouca do Brna ku Čepekovi. Nemámš to tak ďaleko. Ja som si od neho nechal poslať baterku do Žiliny. Som s ňou spokojný. Starám sa podľa jeho videí. Dokonca sa mi podľa jeh rád podarilo značne zvýšiť kapacitu starej baterky, ktorú som mal v aute.
@@radoslavmichalkopera Přesně tak. Taky jsem si nechal poslat baterku od pana Čepka až do Podkrkonoší a koupil si u něj i kvalitní nabíječku. Naprostá spokojenost! A taky se řídím jeho radami a mohu potvrdit, že se mi podařilo oživit 11 let používanou baterku a dále ji využívám. Sice už ne v autě i když by tam sloužila dál, ale pro modelářské potřeby je snad téměř nesmrtelná. Takže okrajově to trochu pomohlo i té, v poslední době, tak propagované ekologii.😊
@@ladycvach desulfovat se dá timhle způsobem i baterie která se tváří jako "mrtvá", tj. má do 2V.. stejnej postup, dolejt ale začal bych nejnižšim proudem, tzn. 20-30A. Hlavní je tady napětí, 14.5V co dává altík a klasický nabíječky NIKDY PbS (síran olovnatý) neboli sulfaci NEROZPUSTÍ takže se síra nedostane tam kam má a to jest to kyseliny. PbS má mimochodem izolační vlastnosti takže nevede proud, což u baterie vede ke snižování napětí, kapacity a jednou prostě nenastartuješ. Teď to čeká i mě, moje baterie má ráno 12.2-12.3V takže přes víkend doleju, teď jsem objednával nejlevnější invertní svářečku (1100,-) dává až 200A (to je ale pro baterii reálně moc, pokud nemá 100Ah a víc)
Tak co jsem tak vycetl, tak pokud bych se staral o baterie jak doporucujete, tak nedelam nic jinyho. 3 traktory = 5 baterek, unc 1 baterka, 3 motorky, kombajn 2, auta 2, baterka ohradniku, detsky auticko, ebike 🙈 prebaterkovano.😂
Ctek má hlavně výborný tým právníků, který popotahuje všechny youtubery testující nabíječky pokud v testu ukážou, že Ctek jsou císařovi nové šaty. V kombinaci s ošizeným akumulátorem Varta to byla drahá zkušenost. Když říkám ošizenou Vartou myslím tím sílu olověné mřížky 0,6mm. Všechny běžně prodávané nabíječky s mikroprocesorem nepřesáhnou 15,8V. Nemusíte akumulátor odpojovat od palubní sítě vozu a proto tyto nabíječky nedokážou vyrovnat elektrolyt na stejnou hodnotu. To je hlavní problém. Potřebujete napětí vyšší. Za mě to u jednoho akumulátoru bylo až 16,8 V. Nutné je vyjmout akumulátor z vozidla. Akumulátor od akumulátoru i stejného typu potřebuje nepatrně jiné cílové napětí, aby došlo s vyrovnání hustoty elektrolytu. Napětí se nastaví takové, aby byl akumulátor malým proudem dobíjen. Tak mírně plynuje a zároveň se dobíjí. Rozhodně nevaří. Stačí laboratorní zdroj za dva tisíce. Kouzlo je že přímo na displey zdroje vidíte velikost napětí i proudu. Při správném nastavení nic neriskujete. I kdyby jste zapomněli, tak dobíjecí proud při dosažení cílového napětí klesá až zanikne. Změřím hustotu elektrolytu ve všech článcích. Pokud je stále menší než požadovaná, zvýším nepatrně cílové napětí a cyklus zopakuji. Nejslabší články se dobíjí a ostatní pouze rozkládají vodu na kyslík a vodík. Větrat a nejiskřit. Tyto servisní operace jsou hlavní důvod proč nekoupím akumulátor bez zátek. Mohu měřit a doplnit destilovanou vodu. Za sebe potvrzuji, že jednotlivé články hlavně u pólů jsou časem méně dobité a tento postup prodlužuje životnost celého akumulátoru. Tahle rada pomůže hlavně zákazníkům, kterým prodejce autobaterie ukáže zdvižený prostředníček.
Je snad jasné, že je ten recond tak trochu naprd. Ono až zkuteční desufátor to dokáže. Já měl na autě zkrat, a sem tam jsem zapoměl vypnout světla (protože ten pípák byl ve stejném obvodu) a dostal jsem se na 11.7V okamžitě jsem ji vrazil na nabíječku Ctek MXS 10. Naštěstí se mě podařilo spravit, jak auto (ten zkrat i baterku) Ano chceme další video s těmi nabíječkami Lidl krám vs Ctek. Jenom jsem dám hodnocení Ctek MXS 10 vs Ctek MXS 3.8 nevím nebo se mě to zdá, že ta 3.8 nabíjí lépe než ta 10! Protože po nabítí 10 ta baterka měla snahu padat dolu s napětím, a po nabítí 3.8 byla baterka najednou ok.
Tajně jsem doufal, že režim recond bude účinnější. Co se týká MXS 3.8 vs 10 tak mužu potvrdit něco podobného. Na prodejně používáme úplně všechny modely a prostě jednou zač to udělají na střídačku úplně všechny, že baterii nabíjí málo a nebo napětí rychle padá. Po připojení na jiný Ctek OK. A dělají to opravdu všechny od 0.8 až po 10, včetně variant TTG, TACH, SS. Něco podobného mi nabíječka od EXIDE nebo Defa nikdy neudělají. Zajímavé.
@@bateriecepek No ono to bude tím, že prostě 47Ah baterka a cpát tam 10A je prostě lepší jen 3.8A a je to kvalitněji nabité. Ale nelituji, že jsem od vás koupil Ctek MXS 10.
Pokud budete pane Čepku zkoušet různé nabíječky, tak se přimlouvám za test některé z nabíječek victron energy BlueSmart. Třeba tu co dá 5A, ta bude asi nejpoužívanější. Zajímal by mně váš názor na ní.
Dříve se běžně nabíjeli olověné baterie na 100% kapacity, tedy nechali se plynovat až do skoro 17V, kdy již všechna vkládaná energie rozkládala vodu. Nebyl totiž problém baterii dolít destilkou a i během normálního provozu se to dělalo běžně. Dnešní bezúdržbové baterie se už na 100% nenabíjejí. Plynování je totiž nežádoucí, protože baterie nelze normálně dolít. A proto ani nabíječky většinou takto vysoko baterie nedokáží nabíjet, protože by to často naopak vedlo k destrukci baterie. Obnovení takto vybité baterie až plynujícím napětím lze mnoho způsoby. Já to dělám laboratorním zdrojem, ale lze použít i Step-down či Step-Up měnič CC/CV, který lze koupit za pár desetikorun a k němu připojit již vlastněný zdroj.Tam si člověk nastaví max. proud a napětí, aby plynování bylo pozvolné. Důležité je pouze nabíjet ve větraném prostoru a hlídat hladinu elektrolytu.
Mam dva roky nabijecku z aliexpresu, ma rezim rekondicniho nabíjení. Jiny rezim nepouzivam a nabijecka ma tak skvele vysledky, ze jsem ji pujcoval a ted ji maj vsichni kamarádi skoro.
@@bateriecepek je to takova oranzova krabice 7v1 charger, stavalo to 350kc a ted za to chcou asi 800kc. Ten repair mod nabiji pulzama o napeti asi 17V baterku 16 hodin asi. Je to uplne hloupe, ale pomaha to udrzet v kondici baterie a nebo ozivit skoro mrtve baterky. Blbe je, ze nemam zadne otevřené na test abych mohl merit hustotu. Zjistil jsem, ze ten proud 7A nenj moc dobrej na baterky nad 100Ah, trakcni do FVE rozhybal az muj vynalez, rele cvakajici v sekundovych intervalech pripojovalo velkej kondenzator k baterii, ktery se nabijel na 24V ze stareho usmernwneho trafa. Delalo to pulzy dle osciloskopu az 100A
A co tato nabíječka Konnwei RC-10 ? Je to stejné jako nabíječka z Lidlu nebo usměrňovací nabíječka 12/24V 10 A z Číny ? Co se týče nabíječky CTEK, tak ta je akorát vhodná na udržování autobaterií, ale na pořádné oživení, nabití autobaterie není. To jsme viděli v tomto videu.
Zdravím Vás, zajímala by mě jedna věc... Jezdim se svým autem 1.9tdi (baterie 77Ah) vždy v pondělí v kuse cca 100km do práce. Tam auto stojí 14 dní zatímco já jezdím s kamionem. Poté s autem po 14 dnech opět jedu v kuse 100km domů. Slyšel jsem něco o tom, že novější auta už nedobíjí baterii konstantně, ale kvůli spotřebě a emisím jen za určitých podmínek. Jde zhruba odhadnout, kolik času nabíjení přes alternátor (času jízdy) potřebuje aby vyrovnala start a ještě se po těch čtrnácti dnech trochu dobila? Nabíječku zatím nemám ale uvažuji o ní. Děkuji za odpověď a pokud je to hloupý dotaz tak se omlouvám :)
Používáte klasikou zaplavenou baterii a k tomu staré 1.9 tdi takže inteligentní dobíjení nemáte. Start se dobije po cca 15-25 min. jízdy dle baterie a teploty. Po 14 dnech stání bych dobíjel z kvalitní nabíječky, ne jen jízdou.
@@bateriecepek Ok, plánuji si nabíječku pořídit ale chci do ní trochu investovat, tak to trvá. Uklidnilo mě že nemám to "inteligentní" dobíjení (auto r.v. 2008) a že start se teoreticky dobije už do půl hodiny. Díky za odpověď.
Nechápu, proč se ruční VZV vozíky mají nabíjet, až jsou vybité. Prý vozík počítá cykly. Tak asi proto. Olovo nikdy nevybíjím do červených hodnot na ukazateli na vozíku, čistícím stroji atd. Pokud se tak stane, hned ji dám na nabíječku. Třeba i přes noc.
Prosím Vás jakou životnost má baterie která je úplně uzavřená :To znamená ,že nelze dolit destilku .Je to baterie japonské výroby 80 ah.Dekuji baterie 5000 Kč.
Dobrý den, životnosti jsou různé, záleží v čem a jak baterie slouží a jak se o baterii staráte. Jestli je uzavřena nebo ne, nemá v případě startovacích baterií za běžných provozních podmínek žádný vliv. Jinak kupovat 80Ah zaplavenou baterii startovací za 5000 je dle mě cenový nesmysl.
Chemická desulftace je k ničemu, protože leptá i desky a dochází sice k desulfataci, ale zároveň trvalému poškození desek, chcete-li elektrod. Možná jste myslel toto ua-cam.com/video/SKoNlbFUO80/v-deo.html .
Dnes je lepší používat proti sulfatizaci desek baterie nabíječky, které mají i funkci desulfátoru. Jednu takovou mám doma a díky ní v autě je stále původní autobaterie. Je to už 13 let.
Schválně vybíjet aku a je jedno jakou chemii je totální blbost a nejlepší cesta jak je zničit. Jediná vyjímka je chemie nicd. U lion je to super jak je rychle zničit (vybíjením)
Jéj skvělé video. Určitě by bylo super natočit video o nabíječce z Lidlu a porovnat s jinou. Zdravím Vás a hodně štěstí 👍
Ano chceme video s porovnáním Lídl krámu vs kvalitní nabíječky. Už se na něj těším.
Zdravím, s tímto videem mi jdete přímo na ruku.Chtěl jsem. Vám napsat mojí zkušenost. Asi před měsícem mi známá přinesla baterií ze skútru s tím že jim nejde nabít. Baterie měla jen velmi malé napětí tuším pár desetin voltů. A to už určitě dlouhou dobu možná někde od od jara, kdy nechali zapnutý klíček. Zkusil jsem laboratorní zdroj a pomalu jí nabíjet ale nešlo do ní nic dostat. Pak jsem vzal asi 50 let starou nabíječku a po několika hodinách do ní začalo téct snad jen 10 miliampér. Poté jsem ji připojil na laboratorní zdroj a nabíjel jen velmi malým proudem a nechal probublávat zhruba na hodnotě 15,5V. Po zhruba 2 dnech a po odpojení měla napětí 12.5V. A skůtr na ni v pohodě startuje. Min. rok syn asi zapomněl stejně puštěný klíček v traktoru Zetor, a já když ho chtěl asi po měsíci nastartovat zjistil jsem že baterie je prázdná. Měla napětí něco kolem 4 voltů. S baterkou už jsem se předem rozloučil, ale řekl jsi že ji zkusím oživit. Taky použitá nabíječka asi 60 let stará po dědovi která umí asi max. 5A ale napětí necelých 16V a několikadenní provařování nízkým proudem. Baterie pak dlouhou dobu držela jen asi 12, 3 V, ale traktor na ní startoval dál v pohodě. Celou zimu jsem ji pak používal na bufíka v garáži a pravidelně dobíjel a dnes baterka drží asi 12,6 V dlouhodobě. Díky moc za Vaše videa a rady.
Stačilo baterku, která se nechytí při nabíjení, protože má na svorkách dost malé napětí, připojit paralelně k jiné nabité baterce. Stačí i k jinému stejnosmětnému 12 voltovému zdroji. Pak připojit dnešní procesorové nabíječky, které hned začnou nabíjet. Dnešní nabíječky začnou nabíjení, když na svorkách baterky je cca voltů.
Dlouho nebylo nové video, i tak je to pěkný příklad o pokusu obnovení baterie. A ano je více nabíječek, nejraději mám klasiku s trafem.
Docela přišlo zklamání, že Ctek nepomohl. Díky Vašim videím jsem si ho pořídil. MXS 5.0 test&charge. Vím, že není všespásná, ale zamrzí takové zjištění. Mám teď v novém autě AGM tak se snažím o ni starat. Když jsem začínal jezdit, tak jsme měli doma Škodu 100. Tam takové starosti nebyly 😁. Jinak srozumitelná a věcná videa. Díky za ně
Ctek a režim recond ještě vyzkoušíme na jiné baterii. Jinak za mě Ctek není špatný a patří mezi dobre nabíječky, ale jsou i lepší.
@@bateriecepekPane Čepku, mohl byste nám prozradit, v jakém finančním rozmezí se ta vaše rekondiční nabíječka pohybuje? Může si jí dovolit kde jaký smrtelník, nebo je to vyloženě pro firmy?
Bohužel, cenově pro běžného uživatele nesmysl. Cena je kolem 950 eur, plus dopravné
@@bateriecepek Jj, uz jen odchazejici (oxidujici) tlacitko na Cteku je smutna casta zavada...
Osobne mam Ctek a Victron a nakonec sem koupil dalsiho Victrona - ma i storage rezim, kde je napeti 13,2Va 13,6V jako u CTEK.
Recondition rezim je na Victronu take lepsi - ozivil mi baterku, kterou nechali v servise vybit na 0V a nejakou chvili tam takhle lezela.....
Ano, odcházející přepínací tlačítko je u Ctek velký problém, ale co je za mě horší, že to Ctek neřeší. Už tím přístup k této závadě je plno věcí jasné.
O udržovacím napětí se toho řeklo hodně a každý má asi tu svoji "pravdu", hlavně se o tom rozjela debata, když to bylo zmíněno v komerčním článku ve světě motorů. Když se zeptáte výrobců autobaterií jaké udržovací napětí, tak se všichni shodnou, že je to hodnota 13,6-13,7V. Za mě jsou lepší nabíječky než Ctek, ale Ctek má poměrně velkou reklamu, takže ho lidi chtějí.
Poděkování pro pana Čepka za ochotu prověření baterie (k tomu pár dobrých rad) při cestě přes ZR. Perfektní YT kanál kde se dá dozvědět hodně k problematice autobaterií. Díky za to.👍
Mě zajímá všechno, cokoliv, i ze života na prodejně 🙂 na každé video se těším 👍
Díky za moje odpovědi po emailu, cením si toho!
Děkuji za podporu, moc si toho vážím. 👍🏻
Dobrý den, rád sleduji Vaše videa, jsou velmi poučné a díky za ně. Vlastní blbostí se mi na jednom autě vybila baterie na 3V. O to horší, že je 8 měsíců stará (Exide Premium CB2.0 85Ah). Běžnou "inteligentní" nabíječkou to nabít nešlo, tak jsem připojil laboratorní zdroj nastavený na 14,2V a proud na 1,5A. Ano, je to málo, ale nechtěl jsem to dráždit. První den to nebralo nic, druhý den už to bralo 0,5A a třetí den napětí spadlo na 11,5V a proud byl na limitu, 1,5A. Takto jsem to nechal 3 týdny. Pokud bych tu baterii chtěl co nejlépe "zachránit", jak mám ten zdroj nastavit? Mám modelářskou nabíječku a ta nabíjí Pb baterie na 14,7V metodou CC/CV. Je toto napětí vhodné i pro startovací baterii, která nemá možnost dolití destilky? Děkuji!
Dobrý den,
záleží jaké má baterie hodnoty vnitřního odporu a další. Podle toho nastavuji nabíjení. Někdy nabíjím až 16,2 V 1 A klidně i 7-14 dní, samozřejmě s nonstop hlídáním teploty. Vhledem k tomu, že i Exide Premium má dvojité víko, většina odpařené vody zůstane ve víku. Jinak většina kvalitních inteligentním nabíječek nabíjí od 2-3 V, případně lze použit režim supply.
@@bateriecepek Děkuji za odpověď, to dvojité víko mne trochu uklidňujě, práve z vyvaření jsem měl obavy. Objednal jsem měřák na autobaterie tak uvidím. Mám ještě měřák na měřeni vnitřního odporu který používám na Li-Ion a Li-Po, tak to s tím objednaným porovnám, popravdě jsem to s ním ještě neměřil. Jinak dnes, po 3 dnech od odpojení zdroje bylo na baterii 12,94V, což nevypadá zle ale o jejím vnitřním odporu to nic nevypovídá, pravda že. Připojím tu modelářskou nabíječku a uvidím, co se do ní ještě "vleze".
@@bateriecepek
Dobrý den
prosím o radu. Stala se mi podobná věc. Mám auto s IBS modulem a po 2 týdnech stání jsem k němu přišel a po otočení klíčku se ani budíky "nerožly". Baterie měla 4V. Přes starou nabíječku která umí probudit i totální mrtvoly se nám podařilo baterku nabudit natolik, aby jí "chytrá" nabíječka začala dobíjet.
Jedná se bohužel o baterii AGM Exide EK950 kterou mám 3/4 roku, tudíž je víceméně zánovní. Jak to je u těchto baterií s odpařováním elektrolytu? Jelikož má na sobě baterie nalysovaný plastový dekl tak se nedá elektrolyt doplnit, ale zároveň má z boku otvory na odvětrávání do kterých se v kufru u vozu napojuje hadička....nedochází k odpařování a odvětrávání elektrolytu právě skrze tyto otvory?
Jinak když mám připojenou tuto baterii na "inteligentní" nabíječku, tak mi multimetr během dobíjení hlásí pouze okolo 13V...není to málo? Nabíječku používám NOCO Genius 5.
Baterie má po dobití 13V a po 1 dni klesla na 12.72.
Dále přemýšlím, že bych od vás koupil baterii "Endurance 12V 100Ah 920A" s tím, že bych jednou za čas zkontroloval hladinu elektrolytu, případně jej doplnil a s chytrou nabíječkou provedl "desulfataci".... Jak dlouhé životnosti se dá dosáhnout když se člověk o tu baterii pak takto stará?
Díky za skvělá videa, určitě by nás zajímalo to srovnání jak nabíječka z Lidlu a jiné nabíječky zregenerují AKU anebo taky ne.
kouopil jsem si Cteka oranžovou , a nějak sem si předtsaavoval že to bude lepší...a ono není. 74 AH baterku v Octavii mi něco vybíjí , za pár dnů tam mám hned 12 V max- mam voltmetr/usb nabíječku z číny / zapojený v zapalovači/samozřejmě to jen zmerim a vytahnu/, připojil sem solární minipanel přes zapalovač, nic moc to taky nezlepšilo. asi vyvedu kabel od toho Cteku pod stěrač a budu na chatě nabíjet 2x za měsíc aby to k něčemu bylo...bohužel jezdim po Praze jen občas pár kilometrů a jinak auro stojí, takže jízdou se to moc nedobije.
Já mám problém s důvěřou. Jednou jsem zašel k "baterkáři", byla to moje první zkušenost s vybitou baterkou. Položil si to na stůl a změřil napětí baterie a hned řekl že je po smrti. Na zemi měl hromadu baterek o kterých jistě každému zákazníkovi řekl že je mrtvá. Působilo to na mě jako spíš podvod. Když je baterka po smrti tak ji zákazník nechce a nechal jsem mu ji když mě to nabídl. Mám podezření, že záměrně řekne o každé baterce, že je po smrti aby dostal prachy za výkup a navíc doufá že si u něj zákazník koupí novou. Už jsem tam nikdy nešel ani nikomu jinému.
Můžete mně doporučit někoho z Olomouce nebo okolí? Děkuji
Je to těžké, vím jak někteří baterkáři podvádí. Ruku do ohně už za nikoho nedávám, ale o někom bych věděl a myslím si, že to nedělá špatně. Napiš email nebo WhatsApp.
Zabehni si z Olomouca do Brna ku Čepekovi. Nemámš to tak ďaleko. Ja som si od neho nechal poslať baterku do Žiliny. Som s ňou spokojný. Starám sa podľa jeho videí. Dokonca sa mi podľa jeh rád podarilo značne zvýšiť kapacitu starej baterky, ktorú som mal v aute.
@@radoslavmichalkopera Přesně tak. Taky jsem si nechal poslat baterku od pana Čepka až do Podkrkonoší a koupil si u něj i kvalitní nabíječku. Naprostá spokojenost! A taky se řídím jeho radami a mohu potvrdit, že se mi podařilo oživit 11 let používanou baterku a dále ji využívám. Sice už ne v autě i když by tam sloužila dál, ale pro modelářské potřeby je snad téměř nesmrtelná. Takže okrajově to trochu pomohlo i té, v poslední době, tak propagované ekologii.😊
Vďaka za video.
Tohle je naprd. Sulface - invertní svářečka 50-100A po dobu 1-2 hodin, hodina pauza, příp. opakovat. Výsledek, baterie je VĚČNÁ a to garantuju
Fakt? Ikdyz je uz docela v mizerny kondici?
@@ladycvach desulfovat se dá timhle způsobem i baterie která se tváří jako "mrtvá", tj. má do 2V.. stejnej postup, dolejt ale začal bych nejnižšim proudem, tzn. 20-30A. Hlavní je tady napětí, 14.5V co dává altík a klasický nabíječky NIKDY PbS (síran olovnatý) neboli sulfaci NEROZPUSTÍ takže se síra nedostane tam kam má a to jest to kyseliny. PbS má mimochodem izolační vlastnosti takže nevede proud, což u baterie vede ke snižování napětí, kapacity a jednou prostě nenastartuješ. Teď to čeká i mě, moje baterie má ráno 12.2-12.3V takže přes víkend doleju, teď jsem objednával nejlevnější invertní svářečku (1100,-) dává až 200A (to je ale pro baterii reálně moc, pokud nemá 100Ah a víc)
Tak co jsem tak vycetl, tak pokud bych se staral o baterie jak doporucujete, tak nedelam nic jinyho. 3 traktory = 5 baterek, unc 1 baterka, 3 motorky, kombajn 2, auta 2, baterka ohradniku, detsky auticko, ebike 🙈 prebaterkovano.😂
Jasně, další videa s ruznými nabiječkami :-)
Jak by si stým poradila DEFA smartcharge 4A? Mne zatial funguje !
Ctek má hlavně výborný tým právníků, který popotahuje všechny youtubery testující nabíječky pokud v testu ukážou, že Ctek jsou císařovi nové šaty. V kombinaci s ošizeným akumulátorem Varta to byla drahá zkušenost. Když říkám ošizenou Vartou myslím tím sílu olověné mřížky 0,6mm. Všechny běžně prodávané nabíječky s mikroprocesorem nepřesáhnou 15,8V. Nemusíte akumulátor odpojovat od palubní sítě vozu a proto tyto nabíječky nedokážou vyrovnat elektrolyt na stejnou hodnotu. To je hlavní problém. Potřebujete napětí vyšší. Za mě to u jednoho akumulátoru bylo až 16,8 V. Nutné je vyjmout akumulátor z vozidla. Akumulátor od akumulátoru i stejného typu potřebuje nepatrně jiné cílové napětí, aby došlo s vyrovnání hustoty elektrolytu. Napětí se nastaví takové, aby byl akumulátor malým proudem dobíjen. Tak mírně plynuje a zároveň se dobíjí. Rozhodně nevaří. Stačí laboratorní zdroj za dva tisíce. Kouzlo je že přímo na displey zdroje vidíte velikost napětí i proudu. Při správném nastavení nic neriskujete. I kdyby jste zapomněli, tak dobíjecí proud při dosažení cílového napětí klesá až zanikne. Změřím hustotu elektrolytu ve všech článcích. Pokud je stále menší než požadovaná, zvýším nepatrně cílové napětí a cyklus zopakuji. Nejslabší články se dobíjí a ostatní pouze rozkládají vodu na kyslík a vodík. Větrat a nejiskřit. Tyto servisní operace jsou hlavní důvod proč nekoupím akumulátor bez zátek. Mohu měřit a doplnit destilovanou vodu. Za sebe potvrzuji, že jednotlivé články hlavně u pólů jsou časem méně dobité a tento postup prodlužuje životnost celého akumulátoru. Tahle rada pomůže hlavně zákazníkům, kterým prodejce autobaterie ukáže zdvižený prostředníček.
Je snad jasné, že je ten recond tak trochu naprd. Ono až zkuteční desufátor to dokáže. Já měl na autě zkrat, a sem tam jsem zapoměl vypnout světla (protože ten pípák byl ve stejném obvodu) a dostal jsem se na 11.7V okamžitě jsem ji vrazil na nabíječku Ctek MXS 10. Naštěstí se mě podařilo spravit, jak auto (ten zkrat i baterku)
Ano chceme další video s těmi nabíječkami Lidl krám vs Ctek.
Jenom jsem dám hodnocení Ctek MXS 10 vs Ctek MXS 3.8 nevím nebo se mě to zdá, že ta 3.8 nabíjí lépe než ta 10! Protože po nabítí 10 ta baterka měla snahu padat dolu s napětím, a po nabítí 3.8 byla baterka najednou ok.
Tajně jsem doufal, že režim recond bude účinnější.
Co se týká MXS 3.8 vs 10 tak mužu potvrdit něco podobného. Na prodejně používáme úplně všechny modely a prostě jednou zač to udělají na střídačku úplně všechny, že baterii nabíjí málo a nebo napětí rychle padá. Po připojení na jiný Ctek OK. A dělají to opravdu všechny od 0.8 až po 10, včetně variant TTG, TACH, SS.
Něco podobného mi nabíječka od EXIDE nebo Defa nikdy neudělají. Zajímavé.
@@bateriecepek No ono to bude tím, že prostě 47Ah baterka a cpát tam 10A je prostě lepší jen 3.8A a je to kvalitněji nabité. Ale nelituji, že jsem od vás koupil Ctek MXS 10.
Nový multimete Hioki, krásný. Jste si pořídil podle videa od Jirky Bekra?
Multimetr jsem dostal na Vánoce 🎅🎁
Pokud budete pane Čepku zkoušet různé nabíječky, tak se přimlouvám za test některé z nabíječek victron energy BlueSmart. Třeba tu co dá 5A, ta bude asi nejpoužívanější. Zajímal by mně váš názor na ní.
Victron nemám a nemám v plánu ho kupovat
@@bateriecepek A co tak zapůjčit na test? Nebo máte k victron produktům vyloženě nějaký odpor?
Dříve se běžně nabíjeli olověné baterie na 100% kapacity, tedy nechali se plynovat až do skoro 17V, kdy již všechna vkládaná energie rozkládala vodu. Nebyl totiž problém baterii dolít destilkou a i během normálního provozu se to dělalo běžně. Dnešní bezúdržbové baterie se už na 100% nenabíjejí. Plynování je totiž nežádoucí, protože baterie nelze normálně dolít. A proto ani nabíječky většinou takto vysoko baterie nedokáží nabíjet, protože by to často naopak vedlo k destrukci baterie.
Obnovení takto vybité baterie až plynujícím napětím lze mnoho způsoby. Já to dělám laboratorním zdrojem, ale lze použít i Step-down či Step-Up měnič CC/CV, který lze koupit za pár desetikorun a k němu připojit již vlastněný zdroj.Tam si člověk nastaví max. proud a napětí, aby plynování bylo pozvolné. Důležité je pouze nabíjet ve větraném prostoru a hlídat hladinu elektrolytu.
Ano, souhlasím a není od věci hlídat teplotu baterie, ideálně, aby se nabíjení samo přerušilo při dosažení vysoké teploty.
Mam dva roky nabijecku z aliexpresu, ma rezim rekondicniho nabíjení. Jiny rezim nepouzivam a nabijecka ma tak skvele vysledky, ze jsem ji pujcoval a ted ji maj vsichni kamarádi skoro.
Co je to za nabíječku a dokáže nabít na požadovanou hustotu?
@@bateriecepek je to takova oranzova krabice 7v1 charger, stavalo to 350kc a ted za to chcou asi 800kc.
Ten repair mod nabiji pulzama o napeti asi 17V baterku 16 hodin asi.
Je to uplne hloupe, ale pomaha to udrzet v kondici baterie a nebo ozivit skoro mrtve baterky.
Blbe je, ze nemam zadne otevřené na test abych mohl merit hustotu.
Zjistil jsem, ze ten proud 7A nenj moc dobrej na baterky nad 100Ah, trakcni do FVE rozhybal az muj vynalez, rele cvakajici v sekundovych intervalech pripojovalo velkej kondenzator k baterii, ktery se nabijel na 24V ze stareho usmernwneho trafa. Delalo to pulzy dle osciloskopu az 100A
@@bateriecepek jasne, to je ono. Koukam cena sla dolů
@@amperak Tak jsem ji objednal, vyzkoušíme :)
@@bateriecepek tak to jsem zvědavej
Nově koupená baterka přielepená od výrobce je spolehlivá?
Prosím vas jste ochoten školit zájemce?
Řada bych znala víc druhů baterií, která na co je, co do velikost sílí,jednoduchosti.Dekuji
Dobrý večer je možné zakúpiť si regeneračnú nabíjačku ako máte vy ? Od akého výrobcu a aký model regeneračnej nabíjačky autobatérií máte ? ďakujem
Cena 2 roky zpět kolem 30 tis.
Jak změříte rozbalancovanost , když jsou jen dva kontakty ? Hustota? Díky za odpověď.
12V
Nejjednodušší způsob je změřením hustoty
Ten test s tou Lidl nabíječkou by se mi líbil
A co tato nabíječka Konnwei RC-10 ? Je to stejné jako nabíječka z Lidlu nebo usměrňovací nabíječka 12/24V 10 A z Číny ? Co se týče nabíječky CTEK, tak ta je akorát vhodná na udržování autobaterií, ale na pořádné oživení, nabití autobaterie není. To jsme viděli v tomto videu.
Uvedenou nabíječku neznám
Zdravím Vás, zajímala by mě jedna věc... Jezdim se svým autem 1.9tdi (baterie 77Ah) vždy v pondělí v kuse cca 100km do práce. Tam auto stojí 14 dní zatímco já jezdím s kamionem. Poté s autem po 14 dnech opět jedu v kuse 100km domů. Slyšel jsem něco o tom, že novější auta už nedobíjí baterii konstantně, ale kvůli spotřebě a emisím jen za určitých podmínek.
Jde zhruba odhadnout, kolik času nabíjení přes alternátor (času jízdy) potřebuje aby vyrovnala start a ještě se po těch čtrnácti dnech trochu dobila? Nabíječku zatím nemám ale uvažuji o ní. Děkuji za odpověď a pokud je to hloupý dotaz tak se omlouvám :)
Používáte klasikou zaplavenou baterii a k tomu staré 1.9 tdi takže inteligentní dobíjení nemáte.
Start se dobije po cca 15-25 min. jízdy dle baterie a teploty.
Po 14 dnech stání bych dobíjel z kvalitní nabíječky, ne jen jízdou.
@@bateriecepek Ok, plánuji si nabíječku pořídit ale chci do ní trochu investovat, tak to trvá. Uklidnilo mě že nemám to "inteligentní" dobíjení (auto r.v. 2008) a že start se teoreticky dobije už do půl hodiny. Díky za odpověď.
1.9 nema ne volnobezku na remenici altiku
Toto poznam s prace,vyzralo ich gps-ko,aj ked vypnes odpojovac gps je zapojene mimo a to ti ich domrdá😅
Mam Ctek MXS 10 a Ctek MXS 5 TEST&Charge a pracuju perfektne. Nezaplatili mi,aby som preferoval Exide atd...a ani Ctek. Perfektne nabijacky!
Jasně mě někdo zaplatil 🙈😂 vyzkoušej někdy Exide 12/7 nebo Defa smartcharge, sleduj delsi dobu jak nabijí, měr hodnoty a pak dej vědět 👍🏻
Koukám, že se Vaše baterky už objevují i u jiných youtuberů. Vše nej do nového roku pane Čepku 🙂ua-cam.com/video/yRP1EDB4SMM/v-deo.html
Zaujímave natoč dakedy tu nabijacku čo to dokáže ona tam tlači 16V??
Co když po marném startu skutru jeden článek baterie bublá, je to na vyhození? Tváří se na nabíječce, ze je nabitá, ale kolísá napětí.
Zkrat
@@bateriecepek co s tím?
@@dvck0 Samozřejmě vyhodit
@@bateriecepek už se stalo
Nechápu, proč se ruční VZV vozíky mají nabíjet, až jsou vybité. Prý vozík počítá cykly. Tak asi proto. Olovo nikdy nevybíjím do červených hodnot na ukazateli na vozíku, čistícím stroji atd. Pokud se tak stane, hned ji dám na nabíječku. Třeba i přes noc.
co dělá rekondiční nabijení ?
Plně nabije baterii a udělá tolik žádanou věc, že dosáhne požadované hustoty elektrolytu, která je nezbytná pro dlouhou životnost baterie.
Ke komu to dát nabít,aby to bylo správné?
Aj mne sa to stalo.A nemyslím si že to bol skrat alebo nadmerným odberom spotrebiča.😮
Ale baterie se sama o sobě za měsíc nedokáže vybít na 1,5 V, něco ji muselo vybít 👍🏻
@@bateriecepekVětšinou to udělá starší autorádio.
Prosím Vás jakou životnost má baterie která je úplně uzavřená :To znamená ,že nelze dolit destilku .Je to baterie japonské výroby 80 ah.Dekuji baterie 5000 Kč.
Dobrý den,
životnosti jsou různé, záleží v čem a jak baterie slouží a jak se o baterii staráte. Jestli je uzavřena nebo ne, nemá v případě startovacích baterií za běžných provozních podmínek žádný vliv. Jinak kupovat 80Ah zaplavenou baterii startovací za 5000 je dle mě cenový nesmysl.
Pán asi myslel AGM baterii. Životnost běžně 8let dávají varty, a i poté fungujou.@@bateriecepek
Varty 8 let? Bývávalo, dnes spíše výjimka.
Myslíte klesla kvalita, nebo je to spíš o způsobu jak ji lidi/auta týrají?@@bateriecepek
@@rm6857 obojí
Co zkusit elektrolit promíchat v mixéru? 😂😂
Na stratifikaci elektrolytu asi dobré, ale obavám se, že na malé nabití to nepomůže 😂
Mam gyshflash ale eště jsem ji nezkoušel mate nějaké zkušenosti
Znám, nemám vyzkoušené.
Zajímalo by mne jak ta lídl nabiječka dopadne
V Lídli majú dobré čučoriedky.
@@ivanm.4777XD
No ja bych to připojil na laboratorní zdroj, omezil proud, dal tak na 15.5, a pak chvíli i na 16V.
Za totáče se dal koupit desulvator v prášku a ten uměl regenerovat články da se někde koupit dnes vevi někdo kde
Chemická desulftace je k ničemu, protože leptá i desky a dochází sice k desulfataci, ale zároveň trvalému poškození desek, chcete-li elektrod. Možná jste myslel toto ua-cam.com/video/SKoNlbFUO80/v-deo.html .
Dnes je lepší používat proti sulfatizaci desek baterie nabíječky, které mají i funkci desulfátoru. Jednu takovou mám doma a díky ní v autě je stále původní autobaterie. Je to už 13 let.
@@miselmisell4177 Asi se nepodělíte o značku a typ?
Schválně vybíjet aku a je jedno jakou chemii je totální blbost a nejlepší cesta jak je zničit. Jediná vyjímka je chemie nicd. U lion je to super jak je rychle zničit (vybíjením)
Občas se podívám a moc se mi to nelíbí. Zbytečné kecy kolem aby asi to bylo delší což asi diváka nezajímá. Nic moc....
To máš jednoduché Jaromíre, nedívej se vůbec :)