Trzeba usiąść z kalkulatorem i to policzyć. Bo co z tego, że w B1 wymienimy napęd, jak zostanie nam lichy amortyzator, słabsze koła, takie sobie hamulce. Żeby ten rower doposażyć do tego co oferuje B6, na końcu może się okazać, że wydamy tyle samo, albo więcej. No i do tego dochodzi "zabawa" ze sprzedażą starych części rowerowych, lataniem na pocztę itd. Droga Daniela jest okej, ale tylko pod warunkiem dobrego przekalkulowania, czy w naszym przypadku się opłaca i to nie tylko finansowo. Według mnie, jeżeli chce się zaoszczędzić na zakupie, to najlepiej kupić rower właśnie teraz, w lutym, marcu. Dostaniecie na rower 15-20%, a często jeszcze więcej rabatu.
Dokładnie, kross ma wyjątkowo dziwną politykę i na jednej prostej ramie ma miliony różnorakich modeli, co tylko jest naciąganiem nieświadomych klientów. I kompletnie zgadzam się z Danielem, B1 i B7 są coś warte a pośrednie modele to jakieś nieporozumieie
Hej, I ja bym chciał wtrącić swoje trzy grosze. Półtora roku temu kupiłem Treka DS 8.5 za dokładnie 4k. Patrzyłem przede wszystkim na profil ramy - do czego będę wykorzystywał ów sprzęt. Oczywiście zależało mi na solidnym osprzęcie ale, że nie za bardzo się znałem to jak zobaczyłem, że jest na osprzęcie Deore to mi to wystarczyło. Nie podejrzewałem, że przy takiej kasie (jak dla mnie to niemała kwota) będzie wsadzony jakiś, powiedzmy delikatnie, osprzęt znacząco gorszej kategorii. A jednak z czystej ciekawości, po odcinku dot. klas osprzętu, postanowiłem sobie sprawdzić co ja tak na prawdę kupiłem. I faktycznie: Deore: przerzutki przód i tył (XT) oraz dźwignia zmiany biegów. Koniec Deore... Kaseta jakaś Shimano noname, korba FSA na kwadrat (!), hamulce hydrauliczne jakieś BR 355 (nie mogłem tego w ogóle znaleźć...). Już to jakoś przełknąłem ale trochę szkoda, że wcześniej się nie zainteresowałem i nie podjąłem świadomie decyzji. Dzięki Szajbajk za ten kaganek oświaty, następny rower kupię świadomie. Czas na wymianę osprzętu.
Tylko że jak kupuje się nowy rower to chcąc mieć nadal gwarancje nie można zmieniać:korby,amortyzatora,koła itd,jedynie części eksploatacyjne klocki,tarcze,suport,kasete itd.Ja tak miałem w gwarancji gdy kupiłem nowy rower,dlatego od tej pory straciło dla mnie sens kupowanie nowego roweru wiedząc że za jakiś czas będę je zmieniać na lepsze.teraz wole sobie samemu złożyć rower na takich częściach na jakich chce.
Ja uważam że jak ktoś kupuje rower z niższej półki by potem dostosować do siebie powymieniać to i owo jest zachowaniem bezsensu. Lepiej kupić samą ramę i zamontować części pod siebie.
No i problem w tym, że nie każdy ma czas i ochotę na zabawę w wyjmowanie i wkładanie części lub też - tak jak ja - nie czuje się na siłach, nie potrafi zrobić tego samemu. Może i mógłbym "spróbować", ale i tak jak znam życie musiałbym z tym lecieć do serwisu, a to znowu dodatkowe koszty :)
SzajBajk tak ale liczsc to ze np. kupujac caly rower musisz i wymnieniasz np. korbe to w zasadzie kupuje sie 2 korby. Stara ale nowa albo idzie na sprzedaz za grosze albo zasila zlom. wiec podliczajac zakup podwojnie czesci ( tych co dostaje sie z rowerem i tych zakupionych osobno) nie wiem czy wyjdzie drozej. drozej wyjdzie porownujac gotowy rower w ktorym nic nie wymieniasz a skladanym od podstaw. Choc ja wole mimo ze wychodzi drozej jednak skladac od podstaw.
Zgadzam się co do wyboru roweru kierując się przede wszystkim ramą. Ja zrobiłem podobnie ze swoim Trekiem. Kupiłem model dość podstawowy a po czasie z oryginalnych części została tylko rama. Jest to dobre rozwiązanie. Z tym, że oryginalny osprzęt katowałem jeszcze kilka sezonów i wymieniałem go sukcesywnie. Nie widzę większego sensu w kupowaniu roweru i na dzień dobry wymianie połowy części. Pozwólmy mu popracować i się zużyć. Ten osprzęt ściągnięty z taniego roweru nie będzie realnie zbyt wiele wart pod warunkiem, że w ogóle znajdzie nabywcę. W zeszłym sezonie kupiłem Cannondale Synapse, model na osprzęcie Claris z myślą o późniejszym upgrade. Ale zdawałem sobie sprawę, że będzie to kosztowna zabawa gdyż przechodząc na napęd z 2x8 na 2x11 trzeba wymienić naprawdę dużo części. Tym czasem katuję to co jest na nim założone i wszystko działa. Chcąc od razu wymieniać części pod siebie, brałbym jednak opcję droższą np. już w pełni kompatybilną z najwyższymi grupami osprzętu.
Gdy rok temu kupowałem nowy rower, rozważałem jeden model. Chciałem tam od razu wymienić kasetę. W sklepie powiedzieli mi, że wymienić mogą, ale od razu stracę gwarancję na całość. A "dożywotnia gwarancja" to wymysł marketingowy. Tak, jak telefony za złotówkę. Przede wszystkim "dożywotnia" to nie jest odpowiednie tłumaczenie lifetime. A jak sprawdzi się jakiś regulamin "dożywotniej gwarancji", to chyba zawsze jest zapis, że w przypadku wykonania zmian w rowerze ta gwarancja jest nieważna.
W nawiązaniu do wymiany części ,mam X6 i X3 (Kross) w X6 dałem większą tarczę tylnego hamulca a założyłem do X3 tarczę zamiast V-brake tył i pomyślę po jakimś czasie o amorku M3030 wymienić na lepszy(gdy obecny się zużyje ),chyba warto
Siema. Ja w Krossie Level R3 wymieniłem wszystko, a jak już byłem zadowolony z uzyskanych efektów zmuszony byłem wymienić ramę, bo postanowiła sobie pęknąć. Wiem, bywa i takie jest życie. Na Krossa się już nie zdecydowałem i wybrałem ramę Authora ;-) Byłem też blisko zakupu B8 Rio, ale rozsądek wygrał z sercem :-D
jak ? ;) poskladac, mialem w zyciu juz kilka rowerow, kazdy skladany od podstaw własnoręcznie, jezeli producenci maja taniej części z ktorych skladaja rowery to...ktoś tu sciemnia ;) wyszukujac w sklepach pl i de i porównujac efekt do rowerow gotowych w podobnych pieniadzach mialem zawsze lepszy osprzęt nie wspominajac ze mialem wszystko "dokladnie" kupione pod siebie, mowie o przedziale finansowym 7-15k
overlogged marża sklepowa to jakieś 30% (wierząc temu co można dowiedzieć się na forach) a to w przypadku rowerów 7-15 cena niezłego amortyzatora/osprzętu.
Rok temu kupiłem rowerek Kross Level A3 ogólnie jestem zadowolony, ale zdecydowanie muszę coś zmienić w napędzie, przede wszsytkim zwiękrzyć napięcie łańcucha bo w terenie zaczyna latać jak... oraz może coś z korbą. Proszę o jakąś pomooc bo w doborze sprzętu nie mam zbytniego doświadczenia. Z góry dzięki :) NAPĘD PRZERZUTKA PRZÓD Shimano Altus FD-M370 PRZERZUTKA TYŁ Shimano Alivio RD-M4000 SGS Shadow HAMULCE PRZÓD Shimano BR-M355 (hydrauliczne, tarcza 160mm) HAMULCE TYŁ Shimano BR-M355 (hydrauliczne, tarcza 160mm) DŹWIGNIE HAMULCA Shimano BL-M355 (hydrauliczne) MANETKI Shimano Altus SL-M370, 9 biegów KORBY SR Suntour XCM 44/32/22T SUPORT SR Suntour ŁAŃCUCH Shimano CN-HG53 KASETA / WOLNOBIEG Shimano Alivio CS-HG300-9 11-32T
Hej! Ciekawy jestem co sądzisz o ramach sikorski? (nie, żeby było to na mój poziom, lub na moje pieniądze, bo do jednego i drugiego mi baaardzo daleko :p) Miałeś może okazję kiedyś okazję taką testować? Pytam tak właściwie bez powodu, po prostu bardzo mi się podobają, mimo że w ciągu najbliższych 10 lat na pewno takiej sobie nie kupię. Pozdrawiam!
Daniel czy te widelce z najtańszych modeli można nazwać amortyzatorami ? W porównaniu ze średnimi i wysokimi modelami ? To tak jak na zasadzie jest jakiś rower i pisze "super osprzęt Shimano!" a wychodzi potem że jeden z najniższych modeli :)
Ogólnie się spierdzieliło Markom w fabrycznych rowerach bo np. nie wyobrażam sobie montować do auta pseudo amortyzatorów albo do motocykla a na rowerze też nabieramy dość sporych prędkości
swietny film wlasnie miotam sie pomiedzy roznymi rowerami. jednak przekladanie i sprzedawanie mnie przeraża. czekam na dalsze filmy, szczególnie crossy dla kobiet. taki prezent przed dniem kobiet
chcę wymienić widelec na powietrzny i korbe. możecie mi dać link do tych części które by pasowały przy tym rowerze. wiem że jak pójdę do sklepu-serwisu to mój portfel będzie płakał.
Hej, mam pytanie z trochę innej beczki. ;) Jaki typ roweru ma najbardziej optymalną pozycję dla obciążenia kręgosłupa? Próbuję tatę namówić na rower i chyba to najważniejsze kryterium dla niego. ;)
Ja mam problemy z kręgosłupem i z mojego doświadczenia plus z informacji z neta wynika, że najlepsza pozycja (dla mnie) to nachylenie pośrednie pomiędzy kolarką a pozycją wyprostowaną. Taką pozycję mam na rowerze crossowym, ale to chyba zależy od konkretnego modelu. Kolarki odpadają, bo kręgosłup jest za bardzo wygięty, a w przypadku np. przepukliny kręgosłupa to jest tragedia. Wyprostowana sylwetka jest OK, o ile jeździ się po równym asfalcie. W lekkim terenie lepiej jest prawdopodobnie pochylić się do przodu, żeby odciążyć kręgosłup. Do tego potrzebna jest jakaś "amortyzacja" kręgosłupa - ideałem byłby rower z pełną amortyzacją, ale to jest kosztowne rozwiązanie. Ja mam siodełko żelowe i opony 1,5-1,75", które też ratują mój kręgosłup przed mniejszymi nierównościami.
@SzajBajk Cześć posiadam kroosa level b2, identyczny jak ten co mialeś otwarty w filmie. Jestem z niego bardzo zadowolony, jednak każdy chyba chciałby coś w swoim rowerze zmienić, możesz mi doradzić jaki napęd itp zastosowac deore czy xt? 😉 Pozdrawiam 😉
najjaśniejszy czarodziej Polecasz dużo bardziej? Mój kross ma okolo 14kg wagi dlatego myślę najpierw o napędzie, zreszta przeszkadza mi trzecia zębatka na przodzie, według mnie jest zbędna, jeszcze ani razu jej nie użyłem i chyba nie zamierzam nawet.
wiem ze amortyzator jest ciezki ale to juz i na bajka, mam krossa na osprzęcie alivio nie jest zle ale mogloby byc lepiej dlatego szukaam optymalnego rozwiązania
Marcin Mrozowski Pomiędzy slx a xt nie ma podobno dużej różnicy, biegi zmieniają się tak samo precyzyjnie a różnice to chyba nieco silniejsza sprężyna z tyły ( nie wiem czy to robi jakąkolwiek różnice ) i ciężej chodzące manetki ( może dla większego wyczucia czy czegoś bo xt to bardziej profesionalna grupa niż slx ) różnica w cenie pomiędzy pełną grupą xt a slx to kilka set złotych, wydaje mi się że lepiej kupić pełną grupę slx ( napęd i hamulce ) niż sam napęd xt bo pewnie nie zrobi ci to żadnej różnicy. Powiedział bym ci jak sprawuje się tylna przerzutka slx w porównaniu do deore ale nowy rower wyciągne pewnie w okolicach marca bo w lasach sam lód a na drogach więcej soli i piachu niż śniegu...
Marcin Mrozowski Pomiędzy slx a xt nie ma podobno dużej różnicy, biegi zmieniają się tak samo precyzyjnie a różnice to chyba nieco silniejsza sprężyna z tyły ( nie wiem czy to robi jakąkolwiek różnice ) i ciężej chodzące manetki ( może dla większego wyczucia czy czegoś bo xt to bardziej profesionalna grupa niż slx ) różnica w cenie pomiędzy pełną grupą xt a slx to kilka set złotych, wydaje mi się że lepiej kupić pełną grupę slx ( napęd i hamulce ) niż sam napęd xt bo pewnie nie zrobi ci to żadnej różnicy. Powiedział bym ci jak sprawuje się tylna przerzutka slx w porównaniu do deore ale nowy rower wyciągne pewnie w okolicach marca bo w lasach sam lód a na drogach więcej soli i piachu niż śniegu...
Mam nowy rower z hamulcami tektro auriga i słabizna, skrzypią jak po pokoju przejechałm na dworze nie jeżdżę bo sól jest dodam że tarcze odtłuszczałem benzyną ekstraksyjną, co robić
a ja miałem dwa treki w tym samym czasie jeden kosztował jakieś 11.000 zł a drugi 24.000 zł i w tym droższym suport strzelał praktycznie od nowa , łożyska normalnie miały luz w mufie i nic z tym nie można było zrobić . a teraz mam kross-a i jak na razie jest ok , ale nie o tym chciałem powiedzieć . chodzi o cenę kross za tą samą cenę ma o wiele lepszy osprzęt , różnicy w jeżdzie ja nie widzę , to poco mam przepłacać za markę trek . osprzęt mam lepszy to zostaje tylko rama która może jest trochę lepsza ,ale kto to wie ? i ja to mówię z autopsji a nie z po oglądaniu rowerów na fotografiach . pozdrawiam !!!
Mam podobne odczucia do twoich . Kross wstawia np do roweru o wartości 2000 zł łożyska steru o wartości 260 zł. co zaś tyczy się ram - może nie są jakiś pięknie pospawane ale są solidne często podwójnie cieniowane i hydrokształtowane.
norbert pietranis brzmi to jak propaganda krossa. dlaczego? zareklamuj ramę Trek'a po 8 latach jeżdżenia bo pękła-wymienią. Kross po 2 latach odrzuci reklamację. Trek wywodzi się z kolebki kolarstwa a Kross z przasnyskich pół kapusty i buraków gdzie o jeździe rowerem górskim nie ma mowy. zapłacenie Majce (edit. Włoszczowskiej - pozdro dla kumatych :)i innym nie czyni ich specjalistami od MTB bo jakoś nie przypominam sobie by Kross chwalił się przejęciem inżyniera z jakiegoś dużego zespołu producentów. Dlaczego? Bo większość ram to chińskie projekty. a dział R&D w Przasnyszu jest w powijakach bo gdyby nie był to by już dawno propaganda o tym szła w świat -jakostatnie filmy Intense - od projektu, przez spawanie po jazdę. to samo Polski Antidote a Twoja odpowiedź tylko potwierdza łyknięcie marketingowej papki Krossa.
Majka nie jeździ na rowerze Krossa tylko na rowerze firmy Specialized. Rafał Majka jest utalentowanym sportowcem oraz mistrzem Polski i na litość boską odrobina szacunku należy mu się. Pomówienia że ktoś mu za coś płaci są naprawdę nie na miejscu . Co zaś tyczy się ram rowerów Kross masz trochę racji, ale tylko trochę. Większość ram jest produkowana w Polsce. Sprowadzane z za granicy są tylko ramy do modeli topowych.
1) przed kupnem kross-a nie słuchałem nikogo i nic nie czytałem na jego temat ,czyli nic nie łyknąłem . 2) TREK czy inni też musieli kiedyś zacząć i nie wiadomo czy pierwsze rowerki nie były klepane w stodole obok pola kukurydzy . ale to nic złego takie są początki. 3) trochę z innej beczki ,nie wiem czy pamiętasz jaką potężną marką była NOKIA ! jeszcze 10/15 lat temu ,dziś jest w du.....e ,konkluzja jest taka ten co był pierwszy nie musi być wciąż i na zawsze najlepszy ! 4)ktoś dał dla n.p TREKA wyjść z powijaków to niech da i dla KROSS-a to jest normalna kolej rzeczy . 5)a to że ktoś zatrudnia inżynierów ! nawet z zagranicy ! to normalna praktyka na całym świecie ,nie widzę tu nic dziwnego , ba więcej zakazanego !.lub nie uczciwego ! 6)co chodzi o wymianę ramy rzecz prosta trek jest firmą zamożniejszą i stać go na wieczystą gwarancję ramy elementu który nie oszukujmy się rzadko kiedy sam z siebie się psuje , czemu nie daje na inne podzespoły , przecież produkuje je we własnym zakresie N.P KOŁA .miałem kupę rowerów nigdy mi nie pękła rama ! co nie oznacza że nie pękają ! a jak pęka to często z naszej winy! i co wtedy z gwarancją TREK-a tylko zjeść ! no i nie wszystkie dobre marki dają gwarancję dożywotnią ! 7) podsumowanie , nie bądżmy złośliwi według producentów rodzinnych bo nigdy się nie wybiją , i zawsze będziemy narzekać że Polacy nic nie umieją zrobić dobrze POZDRZWIZM !!!
norbert pietranis co do 5) to właśnie w krossie tych inż nie uwidzisz. natomiast Polakom bardzo kibicuję: 1) Antidote 2) Dragon Bike Components 3) NS BIKES 4) Raven BIKES 5) Dartmoor 6) Dark Owl to jest prawdziwa myśl techniczna, prawdziwe projekty i praca u podstaw
Zastanawiam się czy jest sens kupowania mtb 26 cali jeszcze bo trafia mi się super promocja z 4200 na 2600 z powietrznym amortyzatorem model z 2013 roku nowy? Pomykałem próbnie na 29 cali i nie mają tego czegoś jak kobyła powolny start natomiast 26 cali to rakiety od startu...Mam 176 centymetrów wzrostu jeśli to ma jakieś znaczenie.
Obecnie ma gravela giant anyroad 2 ale na asfalt nie próbowałem jeszcze terenu na nim póki co, wcześniej miałem 26 cali kellysa na ramie 19,5 cala i był super dopasowany do mojego wzrostu 176 cm i super mi się na nim jeżdziło. Do tego dochodzi waga mam 102 kilo i boję się żeby nie uszkodzić w puszczy anyroada gdyż oprócz piachu są tam odcinki ze sporymi korzeniami.
26forlife, ale jeśli jeździsz po lesie niekoniecznie po hopkach to rozglądałbym się za 27.5, bo to kompromis między sztywnością 26 i ich przyspieszeniem, a dużą powierzchnią styku z podłożem, podobnie jak w 29. Wszystko zależy od ciebie, osobiście wybrałbym 26, ale wszyscy wiemy, że świat się zmienia i wszyscy jarają się 27.5, więc jeśli nie zależy ci na prestiżu, a na dobrej zabawie, to bierz rower który ci pasuje, osobiście uważam że 2600 to super cena, powiedz tylko, jaki to rower?
jest pewna prawda którą gdzieś przeczytałem kiedy ktoś pyta mnie co wybrać? WYBIERZ PO PIERWSZE TAKI KTÓRY CI SIĘ PODOBA I JEST DLA CIEBIE NAJWYGODNIEJSZY. czyli porównuj przymierzając bo nie naklejka na ramie i opinie innych będą jeździć tylko TY. gadanie marketingowców nie zrekompensuje tego co TY czujesz podczas jazdy. idąc za Terym Prathetem "skoro miliony much jedzą g**no to te miliony much nie mogą się mylić"
dla mnie najważniejsza jest rama; a tak naprawdę jej geometria - i według tego paramettu przesiewam oferty, w drugiej kolejnosci jakosc amortyzatora i hamulców a na koncu osprzęt. Man kilka rowerow na ramach o roznej geometrii I największy wpkyw na zachowanie roweru ma rana oraz amortyzacja. A ilosc przełożeń tak naprawdę na drugorzędne znaczenie. Tym bardziej jak nie ma sie dobrej lydy. Ostatnio zamienilem sie z synem rowerami na jednym z wypadów i pomimo ze dostal rower o klade kepszy na odcinkach gdzie trzeba było pedalowac nie dawal rady. Natomuast na zjazdach miał caly czas banana na twarzy bo rower sie lepiej prowadzil. Powiedziałem mu ze dostanie nawet lepsza rame niz moja ale musi jeździć. Kasety 10, 11 rządowe same nie jadą ;)
Szajbajk zapomniał o jednej ważnej kwestii: gwarancja. Z tego co wiem w Krossie nie można niczego samemu wymienić, bo się ją straci. Jeszcze pozostaje kwestia techniczna: czy tylna piasta przyjmie kasetę 10 rz, tam może być o zgrozo wolnobieg, co się często zdarza w najtańszych rowerach.
Tu wszędzie masz 8-rzędówki, więc już raczej kaseta. Co do gwarancji - na ramę zwykle jest oddzielnie, pozostałe części wymieniasz, więc po co Ci na nie gwarancja?
Jest trochę zabawy ,ludzie są wygodni a czas bezcenny . Sprzedaż i zakup osprzętu w rozsądnych cenach wymaga zachodu. Sposób bardzo dobry sam szukam okazji ale w tym czasie muszę mieć na czym jeździć czyli super dla osoby świadomej i kupującej kolejny rower :). Pozdrawiam.
Przyjemne pożegnanie! Pomów też trochę o Kellysie(wiem, że to słowacka firma). Prowadzisz też anglojęzyczny kanał, a skoro 29er coraz bardziej popularny, a ta popularność "przypłynęła" do nas zza oceanu, czemu nie? Łączy się? No pewnie, że się łączy!
Przy braku funduszy odrazu na lepszy rower, nie lepiej wziąć raty, niż pieprzyc sie z wymianą (odkręcanie, sprzedawanie, wysylanie , kupowanie) ? Fakt faktem, hartail na amorze powietrznym i grupa deore to już 4000zł wiec niemało.
Szajbajk może i ma rację, ale nie dla przeciętnego Kowalskiego. Ja sam trochę bawiłem się w mechanika rowerowego i powiem szczerze, że nie chciałoby mi się kupować nowego roweru i od razu na allegro wystawiać części, później kupować nowe i kombinować jak to profesjonalnie założyć bez klucza dynamometrycznego. O innych narzędziach nie wspomnę, bo akurat je mam, ale Kowalski musi je kupić dopiero. I wszędzie dodatkowo pojawia się CZAS... okazuje się, że kupiłeś rower i w ogóle nie jeździsz tylko siedzisz na necie albo w garażu. Z jednej strony fajna przygoda, a z drugiej ten czas... każdy sobie musi odpowiedzieć sam ile na tym tak na prawdę zaoszczędził.
A jak ma się pecha i później coś jest nie tak... Na przykład łańcuch spadający na zawodach z napędu 1xN albo dziwne problemy ze zmianą przełożeń... W sklepie za darmo nie pomogą, bo gwarancję sobie sami anulowaliśmy.
SzajBajk- tak jak Cię lubię, tak w tym filmie kompletnie się z Tobą nie zgadzam. Rower to nie tylko rama i napęd. Wszedłem na stronę Krossa i te kilkuset złotowe różnice cenowe między tymi modelami są całkowicie uzasadnione- w skrócie dostajesz to za co płacisz. Takie "upgradowanie" roweru za 2k, skończy się tak że wydasz na "upgrade" kolejne 2-3 tysiące i będziesz się bujał pół roku z odsprzedaniem oryginalnych części za pół darmo. Kupisz B1 za 2000 zł, dodasz 1000 zł na Deore, 400 zł na hamulce M395 z tarczami, ze 400 zł na piasty M475 z obręczami (same piasty to ok 150 pln) , 700 zł na sprężynowego RockShoxa... i... właśnie wydałeś 4500 zł na Levela B6 którego Kross sprzedaje oficjalnie za 3700, a w sklepie kupisz spokojnie za 3400. Nawet jak sprzedasz wszystkie części z oryginału to co najwyżej wyjdziesz na zero- choć ja nawet w to nie wierzę. Bo kto Ci kupi Altusa z drugiej ręki, albo korby Suntoura ? Dajcie se ludzie z czymś takim spokój, gra nie warta świeczki- rowery za 2-4 tysięcy to się kupuje taki na jaki cię stać i się jeździ :) Co do zmian między grupami u Krossa: Hamulce- w B1 masz Mechaniczne tarczówki Shimano, w droższym B2 masz hydrauliki Tektro, w B3 masz już podstawowe hydrauliki Shimano, B4 Avidy na większych tarczach, B5-B6 wraca do hydraulików Shimano ale wyższego modelu niż w B3 i lepszego od Avidów, I tutaj jeszcze dochodza problemy z mocowaniem tarczy do piasty bo np. Avidy, Tektro są na IS2000, a Shimano zależnie od modelu na CenterLocku albo IS'ie. Widelce- w B1 i B2 masz HXT HLO, dla B3-B4 masz XCM RL, w B5 masz XCR 32 RL, w B6 masz już RockShox XC 30 TK. Oraz kupa innych podzespołów takich jak obręcze, piasty, czy stery. Pedały i siodełka pominę, bo to i tak bardzo często się wymienia na dopasowane do własnych nóg i tyłka.
Kupić nowy rower aby na początku wymienić części? Dla mnie bez sensu totalnie!Gwarancji tez nie będzie.Tak można robić kupując używaną bazę w postaci ramy a nie ulepszać fabrykę!
SzajBaik przyjedziesz na zawody facebook.com/events/252917001806529/?ref=1&action_history=%5B%7B%22surface%22%3A%22permalink%22%2C%22mechanism%22%3A%22surface%22%2C%22extra_data%22%3A%5B%5D%7D%5D
Kupić nowy rower aby na początku wymienić części? Dla mnie bez sensu totalnie!Gwarancji tez nie będzie.Tak można robić kupując używaną bazę w postaci ramy a nie ulepszać fabrykę!
Trzeba usiąść z kalkulatorem i to policzyć. Bo co z tego, że w B1 wymienimy napęd, jak zostanie nam lichy amortyzator, słabsze koła, takie sobie hamulce. Żeby ten rower doposażyć do tego co oferuje B6, na końcu może się okazać, że wydamy tyle samo, albo więcej.
No i do tego dochodzi "zabawa" ze sprzedażą starych części rowerowych, lataniem na pocztę itd.
Droga Daniela jest okej, ale tylko pod warunkiem dobrego przekalkulowania, czy w naszym przypadku się opłaca i to nie tylko finansowo.
Według mnie, jeżeli chce się zaoszczędzić na zakupie, to najlepiej kupić rower właśnie teraz, w lutym, marcu. Dostaniecie na rower 15-20%, a często jeszcze więcej rabatu.
W dodatku w B1 jest wolnobieg, więc żeby była kaseta 10 trzeba jeszcze koła wymieniac
Dokładnie, kross ma wyjątkowo dziwną politykę i na jednej prostej ramie ma miliony różnorakich modeli, co tylko jest naciąganiem nieświadomych klientów. I kompletnie zgadzam się z Danielem, B1 i B7 są coś warte a pośrednie modele to jakieś nieporozumieie
filmiki na ktore czekamy super !!! upgrade spedza sen z powiek nie jednemu/jednej z nas dzieki Danielu jestes wielki !!!
Hej,
I ja bym chciał wtrącić swoje trzy grosze. Półtora roku temu kupiłem Treka DS 8.5 za dokładnie 4k. Patrzyłem przede wszystkim na profil ramy - do czego będę wykorzystywał ów sprzęt. Oczywiście zależało mi na solidnym osprzęcie ale, że nie za bardzo się znałem to jak zobaczyłem, że jest na osprzęcie Deore to mi to wystarczyło. Nie podejrzewałem, że przy takiej kasie (jak dla mnie to niemała kwota) będzie wsadzony jakiś, powiedzmy delikatnie, osprzęt znacząco gorszej kategorii. A jednak z czystej ciekawości, po odcinku dot. klas osprzętu, postanowiłem sobie sprawdzić co ja tak na prawdę kupiłem. I faktycznie: Deore: przerzutki przód i tył (XT) oraz dźwignia zmiany biegów. Koniec Deore... Kaseta jakaś Shimano noname, korba FSA na kwadrat (!), hamulce hydrauliczne jakieś BR 355 (nie mogłem tego w ogóle znaleźć...).
Już to jakoś przełknąłem ale trochę szkoda, że wcześniej się nie zainteresowałem i nie podjąłem świadomie decyzji. Dzięki Szajbajk za ten kaganek oświaty, następny rower kupię świadomie. Czas na wymianę osprzętu.
Tylko że jak kupuje się nowy rower to chcąc mieć nadal gwarancje nie można zmieniać:korby,amortyzatora,koła itd,jedynie części eksploatacyjne klocki,tarcze,suport,kasete itd.Ja tak miałem w gwarancji gdy kupiłem nowy rower,dlatego od tej pory straciło dla mnie sens kupowanie nowego roweru wiedząc że za jakiś czas będę je zmieniać na lepsze.teraz wole sobie samemu złożyć rower na takich częściach na jakich chce.
Bynajmniej to nie przynajmniej
Ja uważam że jak ktoś kupuje rower z niższej półki by potem dostosować do siebie powymieniać to i owo jest zachowaniem bezsensu. Lepiej kupić samą ramę i zamontować części pod siebie.
Kross nie sprzedaje swoich ram i tyle w temacie.
No i problem w tym, że nie każdy ma czas i ochotę na zabawę w wyjmowanie i wkładanie części lub też - tak jak ja - nie czuje się na siłach, nie potrafi zrobić tego samemu. Może i mógłbym "spróbować", ale i tak jak znam życie musiałbym z tym lecieć do serwisu, a to znowu dodatkowe koszty :)
SlayerHan W dobrym sklepie wymienną ci to przy zakupie w cenie roweru.
Składanie roweru za 2000 zł na nowych częściach zazwyczaj wychodzi znacznie drożej.
SzajBajk tak ale liczsc to ze np. kupujac caly rower musisz i wymnieniasz np. korbe to w zasadzie kupuje sie 2 korby. Stara ale nowa albo idzie na sprzedaz za grosze albo zasila zlom. wiec podliczajac zakup podwojnie czesci ( tych co dostaje sie z rowerem i tych zakupionych osobno) nie wiem czy wyjdzie drozej. drozej wyjdzie porownujac gotowy rower w ktorym nic nie wymieniasz a skladanym od podstaw.
Choc ja wole mimo ze wychodzi drozej jednak skladac od podstaw.
Zgadzam się co do wyboru roweru kierując się przede wszystkim ramą. Ja zrobiłem podobnie ze swoim Trekiem. Kupiłem model dość podstawowy a po czasie z oryginalnych części została tylko rama. Jest to dobre rozwiązanie. Z tym, że oryginalny osprzęt katowałem jeszcze kilka sezonów i wymieniałem go sukcesywnie. Nie widzę większego sensu w kupowaniu roweru i na dzień dobry wymianie połowy części. Pozwólmy mu popracować i się zużyć. Ten osprzęt ściągnięty z taniego roweru nie będzie realnie zbyt wiele wart pod warunkiem, że w ogóle znajdzie nabywcę.
W zeszłym sezonie kupiłem Cannondale Synapse, model na osprzęcie Claris z myślą o późniejszym upgrade. Ale zdawałem sobie sprawę, że będzie to kosztowna zabawa gdyż przechodząc na napęd z 2x8 na 2x11 trzeba wymienić naprawdę dużo części. Tym czasem katuję to co jest na nim założone i wszystko działa. Chcąc od razu wymieniać części pod siebie, brałbym jednak opcję droższą np. już w pełni kompatybilną z najwyższymi grupami osprzętu.
co ja sadze? trzebaby sprawdzic warunki gwarancji, bo rozne niespodzianki moga spotkac klienta, ktory po zakupie dokonuje jakis zmian
Dokładnie, zmienisz osprzęt i zapewne gwarancja przepada, więc jak coś będzie z ramą, to zostaje się z problemem.
Gdy rok temu kupowałem nowy rower, rozważałem jeden model. Chciałem tam od razu wymienić kasetę. W sklepie powiedzieli mi, że wymienić mogą, ale od razu stracę gwarancję na całość.
A "dożywotnia gwarancja" to wymysł marketingowy. Tak, jak telefony za złotówkę. Przede wszystkim "dożywotnia" to nie jest odpowiednie tłumaczenie lifetime. A jak sprawdzi się jakiś regulamin "dożywotniej gwarancji", to chyba zawsze jest zapis, że w przypadku wykonania zmian w rowerze ta gwarancja jest nieważna.
Można zachować oryginalne części i jak trzeba będzie oddać na gwarancję to zamontować te co były fabrycznie.
Witam jaki góral w cenie ok. 2 tyś jakość =cena myślę o KROSS, KTM, FOCUS,CUBE z ramą w rozm. L i koło 29 jako pierwszy góral dla 17 latka.
czy nowe tarcze w nowym rowerze mogą być lekko krzywe bo moje są, tarcze tektro?
A czy jest sens upgradeu roweru na stalowej ramie, czy to wyrzucanie pieniędzy w błoto i lepiej dozbierać i kupić coś za 2 tyś zł?
W nawiązaniu do wymiany części ,mam X6 i X3 (Kross) w X6 dałem większą tarczę tylnego hamulca a założyłem do X3 tarczę zamiast V-brake tył i pomyślę po jakimś czasie o amorku M3030 wymienić na lepszy(gdy obecny się zużyje ),chyba warto
mógł byś zrobić filmik o Kross kabel B8 Rio czym się różni od zwykłego b8
Siema. Ja w Krossie Level R3 wymieniłem wszystko, a jak już byłem zadowolony z uzyskanych efektów zmuszony byłem wymienić ramę, bo postanowiła sobie pęknąć. Wiem, bywa i takie jest życie. Na Krossa się już nie zdecydowałem i wybrałem ramę Authora ;-) Byłem też blisko zakupu B8 Rio, ale rozsądek wygrał z sercem :-D
jak ? ;) poskladac, mialem w zyciu juz kilka rowerow, kazdy skladany od podstaw własnoręcznie, jezeli producenci maja taniej części z ktorych skladaja rowery to...ktoś tu sciemnia ;) wyszukujac w sklepach pl i de i porównujac efekt do rowerow gotowych w podobnych pieniadzach mialem zawsze lepszy osprzęt nie wspominajac ze mialem wszystko "dokladnie" kupione pod siebie, mowie o przedziale finansowym 7-15k
overlogged marża sklepowa to jakieś 30% (wierząc temu co można dowiedzieć się na forach) a to w przypadku rowerów 7-15 cena niezłego amortyzatora/osprzętu.
Rok temu kupiłem rowerek Kross Level A3 ogólnie jestem zadowolony, ale zdecydowanie muszę coś zmienić w napędzie, przede wszsytkim zwiękrzyć napięcie łańcucha bo w terenie zaczyna latać jak... oraz może coś z korbą. Proszę o jakąś pomooc bo w doborze sprzętu nie mam zbytniego doświadczenia. Z góry dzięki :)
NAPĘD
PRZERZUTKA PRZÓD Shimano Altus FD-M370
PRZERZUTKA TYŁ Shimano Alivio RD-M4000 SGS Shadow
HAMULCE PRZÓD Shimano BR-M355 (hydrauliczne, tarcza 160mm)
HAMULCE TYŁ Shimano BR-M355 (hydrauliczne, tarcza 160mm)
DŹWIGNIE HAMULCA Shimano BL-M355 (hydrauliczne)
MANETKI Shimano Altus SL-M370, 9 biegów
KORBY SR Suntour XCM 44/32/22T
SUPORT SR Suntour
ŁAŃCUCH Shimano CN-HG53
KASETA / WOLNOBIEG Shimano Alivio CS-HG300-9 11-32T
Daniel co sądzisz o osprzęcie Unibike Expert 29 2016 w cenie 3700?
Szajbajku czy romet mustang na 27,5 jest ok jak na swoją cenę?
Hej! Ciekawy jestem co sądzisz o ramach sikorski? (nie, żeby było to na mój poziom, lub na moje pieniądze, bo do jednego i drugiego mi baaardzo daleko :p) Miałeś może okazję kiedyś okazję taką testować? Pytam tak właściwie bez powodu, po prostu bardzo mi się podobają, mimo że w ciągu najbliższych 10 lat na pewno takiej sobie nie kupię. Pozdrawiam!
Jaki rower polecacie do 1700zł może być używany. Wymagania solidna mocna rama koła 28-9 cali dobry osprzęt. Z góry dzięki :)
Wszystko pięknie fajnie ale jak w korbę Turney wymienić na Deore? Pierwsza ma support na kwadrat druga HII
w deorce są łożyska i klucz inny
i suport HII bedzie apsowal pod otwor suportu na kwadrat???
kwadrat to tylko sposób połączenia korby z suportem, a nie osadzenia suportu w ramie
Daniel czy te widelce z najtańszych modeli można nazwać amortyzatorami ? W porównaniu ze średnimi i wysokimi modelami ? To tak jak na zasadzie jest jakiś rower i pisze "super osprzęt Shimano!" a wychodzi potem że jeden z najniższych modeli :)
Ogólnie się spierdzieliło Markom w fabrycznych rowerach bo np. nie wyobrażam sobie montować do auta pseudo amortyzatorów albo do motocykla a na rowerze też nabieramy dość sporych prędkości
czy merida big seven to dobry wybór
Danielu co zrobić gdy zerwał mi sie gwint na support w ramie ? moze osobny material o tym? Szajbajki pomożcie koledze :D
swietny film wlasnie miotam sie pomiedzy roznymi rowerami. jednak przekladanie i sprzedawanie mnie przeraża. czekam na dalsze filmy, szczególnie crossy dla kobiet. taki prezent przed dniem kobiet
chcę wymienić widelec na powietrzny i korbe. możecie mi dać link do tych części które by pasowały przy tym rowerze. wiem że jak pójdę do sklepu-serwisu to mój portfel będzie płakał.
Hej, mam pytanie z trochę innej beczki. ;) Jaki typ roweru ma najbardziej optymalną pozycję dla obciążenia kręgosłupa? Próbuję tatę namówić na rower i chyba to najważniejsze kryterium dla niego. ;)
Ja mam problemy z kręgosłupem i z mojego doświadczenia plus z informacji z neta wynika, że najlepsza pozycja (dla mnie) to nachylenie pośrednie pomiędzy kolarką a pozycją wyprostowaną. Taką pozycję mam na rowerze crossowym, ale to chyba zależy od konkretnego modelu.
Kolarki odpadają, bo kręgosłup jest za bardzo wygięty, a w przypadku np. przepukliny kręgosłupa to jest tragedia.
Wyprostowana sylwetka jest OK, o ile jeździ się po równym asfalcie. W lekkim terenie lepiej jest prawdopodobnie pochylić się do przodu, żeby odciążyć kręgosłup.
Do tego potrzebna jest jakaś "amortyzacja" kręgosłupa - ideałem byłby rower z pełną amortyzacją, ale to jest kosztowne rozwiązanie. Ja mam siodełko żelowe i opony 1,5-1,75", które też ratują mój kręgosłup przed mniejszymi nierównościami.
Zrób Hardtaile do 4k :D
Kacper Głodowski popieram
czy warto kupić Lapiere RAID 229 za 2000 PLN ???
SzajBajk co bardziej opłaca się zrobić?
Samemu złożyć rower czy kupić gotowy i powymieniać części na lepsze ?
Jeżeli się znasz na tym i znajdziesz dobrą ramę w przystępnej cenie to według mnie złożyć rower bardziej się opłaca ;D
Łukasz Wolski dzięki
a porównanie fulli
świetna taktyka Panie Danielu!
@SzajBajk Cześć posiadam kroosa level b2, identyczny jak ten co mialeś otwarty w filmie. Jestem z niego bardzo zadowolony, jednak każdy chyba chciałby coś w swoim rowerze zmienić, możesz mi doradzić jaki napęd itp zastosowac deore czy xt? 😉 Pozdrawiam 😉
Marcin Mrozowski jeśli kupić napęd xt to dla ciebie nie problem to lepiej kup pełną grupe slx
najjaśniejszy czarodziej Polecasz dużo bardziej? Mój kross ma okolo 14kg wagi dlatego myślę najpierw o napędzie, zreszta przeszkadza mi trzecia zębatka na przodzie, według mnie jest zbędna, jeszcze ani razu jej nie użyłem i chyba nie zamierzam nawet.
wiem ze amortyzator jest ciezki ale to juz i na bajka, mam krossa na osprzęcie alivio nie jest zle ale mogloby byc lepiej dlatego szukaam optymalnego rozwiązania
Marcin Mrozowski Pomiędzy slx a xt nie ma podobno dużej różnicy, biegi zmieniają się tak samo precyzyjnie a różnice to chyba nieco silniejsza sprężyna z tyły ( nie wiem czy to robi jakąkolwiek różnice ) i ciężej chodzące manetki ( może dla większego wyczucia czy czegoś bo xt to bardziej profesionalna grupa niż slx ) różnica w cenie pomiędzy pełną grupą xt a slx to kilka set złotych, wydaje mi się że lepiej kupić pełną grupę slx ( napęd i hamulce ) niż sam napęd xt bo pewnie nie zrobi ci to żadnej różnicy. Powiedział bym ci jak sprawuje się tylna przerzutka slx w porównaniu do deore ale nowy rower wyciągne pewnie w okolicach marca bo w lasach sam lód a na drogach więcej soli i piachu niż śniegu...
Marcin Mrozowski Pomiędzy slx a xt nie ma podobno dużej różnicy, biegi zmieniają się tak samo precyzyjnie a różnice to chyba nieco silniejsza sprężyna z tyły ( nie wiem czy to robi jakąkolwiek różnice ) i ciężej chodzące manetki ( może dla większego wyczucia czy czegoś bo xt to bardziej profesionalna grupa niż slx ) różnica w cenie pomiędzy pełną grupą xt a slx to kilka set złotych, wydaje mi się że lepiej kupić pełną grupę slx ( napęd i hamulce ) niż sam napęd xt bo pewnie nie zrobi ci to żadnej różnicy. Powiedział bym ci jak sprawuje się tylna przerzutka slx w porównaniu do deore ale nowy rower wyciągne pewnie w okolicach marca bo w lasach sam lód a na drogach więcej soli i piachu niż śniegu...
Mam nowy rower z hamulcami tektro auriga i słabizna, skrzypią jak po pokoju przejechałm na dworze nie jeżdżę bo sól jest dodam że tarcze odtłuszczałem benzyną ekstraksyjną, co robić
Po pokoju to się nie dowiesz czy działają poprawnie( dobre to nigdy nie będą) . Wez do lasu tam soli nie ma .
a ja miałem dwa treki w tym samym czasie jeden kosztował jakieś 11.000 zł a drugi 24.000 zł i w tym droższym suport strzelał praktycznie od nowa , łożyska normalnie miały luz w mufie i nic z tym nie można było zrobić . a teraz mam kross-a i jak na razie jest ok , ale nie o tym chciałem powiedzieć . chodzi o cenę kross za tą samą cenę ma o wiele lepszy osprzęt , różnicy w jeżdzie ja nie widzę , to poco mam przepłacać za markę trek . osprzęt mam lepszy to zostaje tylko rama która może jest trochę lepsza ,ale kto to wie ? i ja to mówię z autopsji a nie z po oglądaniu rowerów na fotografiach . pozdrawiam !!!
Mam podobne odczucia do twoich . Kross wstawia np do roweru o wartości 2000 zł łożyska steru o wartości 260 zł. co zaś tyczy się ram - może nie są jakiś pięknie pospawane ale są solidne często podwójnie cieniowane i hydrokształtowane.
norbert pietranis brzmi to jak propaganda krossa. dlaczego? zareklamuj ramę Trek'a po 8 latach jeżdżenia bo pękła-wymienią. Kross po 2 latach odrzuci reklamację.
Trek wywodzi się z kolebki kolarstwa a Kross z przasnyskich pół kapusty i buraków gdzie o jeździe rowerem górskim nie ma mowy. zapłacenie Majce (edit. Włoszczowskiej - pozdro dla kumatych :)i innym nie czyni ich specjalistami od MTB bo jakoś nie przypominam sobie by Kross chwalił się przejęciem inżyniera z jakiegoś dużego zespołu producentów. Dlaczego? Bo większość ram to chińskie projekty. a dział R&D w Przasnyszu jest w powijakach bo gdyby nie był to by już dawno propaganda o tym szła w świat -jakostatnie filmy Intense - od projektu, przez spawanie po jazdę. to samo Polski Antidote
a Twoja odpowiedź tylko potwierdza łyknięcie marketingowej papki Krossa.
Majka nie jeździ na rowerze Krossa tylko na rowerze firmy Specialized. Rafał Majka jest utalentowanym sportowcem oraz mistrzem Polski i na litość boską odrobina szacunku należy mu się. Pomówienia że ktoś mu za coś płaci są naprawdę nie na miejscu . Co zaś tyczy się ram rowerów Kross masz trochę racji, ale tylko trochę. Większość ram jest produkowana w Polsce. Sprowadzane z za granicy są tylko ramy do modeli topowych.
1) przed kupnem kross-a nie słuchałem nikogo i nic nie czytałem na jego temat ,czyli nic nie łyknąłem . 2) TREK czy inni też musieli kiedyś zacząć i nie wiadomo czy pierwsze rowerki nie były klepane w stodole obok pola kukurydzy . ale to nic złego takie są początki. 3) trochę z innej beczki ,nie wiem czy pamiętasz jaką potężną marką była NOKIA ! jeszcze 10/15 lat temu ,dziś jest w du.....e ,konkluzja jest taka ten co był pierwszy nie musi być wciąż i na zawsze najlepszy ! 4)ktoś dał dla n.p TREKA wyjść z powijaków to niech da i dla KROSS-a to jest normalna kolej rzeczy . 5)a to że ktoś zatrudnia inżynierów ! nawet z zagranicy ! to normalna praktyka na całym świecie ,nie widzę tu nic dziwnego , ba więcej zakazanego !.lub nie uczciwego ! 6)co chodzi o wymianę ramy rzecz prosta trek jest firmą zamożniejszą i stać go na wieczystą gwarancję ramy elementu który nie oszukujmy się rzadko kiedy sam z siebie się psuje , czemu nie daje na inne podzespoły , przecież produkuje je we własnym zakresie N.P KOŁA .miałem kupę rowerów nigdy mi nie pękła rama ! co nie oznacza że nie pękają ! a jak pęka to często z naszej winy! i co wtedy z gwarancją TREK-a tylko zjeść ! no i nie wszystkie dobre marki dają gwarancję dożywotnią ! 7) podsumowanie , nie bądżmy złośliwi według producentów rodzinnych bo nigdy się nie wybiją , i zawsze będziemy narzekać że Polacy nic nie umieją zrobić dobrze POZDRZWIZM !!!
norbert pietranis co do 5) to właśnie w krossie tych inż nie uwidzisz.
natomiast Polakom bardzo kibicuję:
1) Antidote
2) Dragon Bike Components
3) NS BIKES
4) Raven BIKES
5) Dartmoor
6) Dark Owl
to jest prawdziwa myśl techniczna, prawdziwe projekty i praca u podstaw
Zastanawiam się czy jest sens kupowania mtb 26 cali jeszcze bo trafia mi się super promocja z 4200 na 2600 z powietrznym amortyzatorem model z 2013 roku nowy? Pomykałem próbnie na 29 cali i nie mają tego czegoś jak kobyła powolny start natomiast 26 cali to rakiety od startu...Mam 176 centymetrów wzrostu jeśli to ma jakieś znaczenie.
Krzysztof Szewczyk do czego chcesz ten rower? :)
Jazda wyłącznie rekreacyjna bez wyścigów w lekkim terenie Puszcza Kampinowska i reszta asfalt.
Obecnie ma gravela giant anyroad 2 ale na asfalt nie próbowałem jeszcze terenu na nim póki co, wcześniej miałem 26 cali kellysa na ramie 19,5 cala i był super dopasowany do mojego wzrostu 176 cm i super mi się na nim jeżdziło. Do tego dochodzi waga mam 102 kilo i boję się żeby nie uszkodzić w puszczy anyroada gdyż oprócz piachu są tam odcinki ze sporymi korzeniami.
26forlife, ale jeśli jeździsz po lesie niekoniecznie po hopkach to rozglądałbym się za 27.5, bo to kompromis między sztywnością 26 i ich przyspieszeniem, a dużą powierzchnią styku z podłożem, podobnie jak w 29. Wszystko zależy od ciebie, osobiście wybrałbym 26, ale wszyscy wiemy, że świat się zmienia i wszyscy jarają się 27.5, więc jeśli nie zależy ci na prestiżu, a na dobrej zabawie, to bierz rower który ci pasuje, osobiście uważam że 2600 to super cena, powiedz tylko, jaki to rower?
www.arkus.sklep.pl/rower-kellys-magnus-p-4715.html to ten bike
Mam pytanie na temat roweru Kands comp-er 29 alivio opłaca sie za 1900 czy nie ?
SitH' s kands to najtańsza chińska ramą z polskim pomysłem na pomalowanie. Lepiej szukaj markowej wygodnej ramy i zmieniaj osprzęt jak w filmie
jest pewna prawda którą gdzieś przeczytałem kiedy ktoś pyta mnie co wybrać? WYBIERZ PO PIERWSZE TAKI KTÓRY CI SIĘ PODOBA I JEST DLA CIEBIE NAJWYGODNIEJSZY. czyli porównuj przymierzając bo nie naklejka na ramie i opinie innych będą jeździć tylko TY. gadanie marketingowców nie zrekompensuje tego co TY czujesz podczas jazdy.
idąc za Terym Prathetem "skoro miliony much jedzą g**no to te miliony much nie mogą się mylić"
Szajbajku proszę wyraz swoją opinie o kross level r6 2016
Ja widziałem za 2500 i się zastanawiam bo dobra okazja
Arek Cios nie lepszy b6 ? koła 29 cali są dużo lepsze od 27.5
Niestety niski trochę jestem, wręcz karzelek 😔
Dzięki :)
dla mnie najważniejsza jest rama; a tak naprawdę jej geometria - i według tego paramettu przesiewam oferty, w drugiej kolejnosci jakosc amortyzatora i hamulców a na koncu osprzęt. Man kilka rowerow na ramach o roznej geometrii I największy wpkyw na zachowanie roweru ma rana oraz amortyzacja. A ilosc przełożeń tak naprawdę na drugorzędne znaczenie. Tym bardziej jak nie ma sie dobrej lydy. Ostatnio zamienilem sie z synem rowerami na jednym z wypadów i pomimo ze dostal rower o klade kepszy na odcinkach gdzie trzeba było pedalowac nie dawal rady. Natomuast na zjazdach miał caly czas banana na twarzy bo rower sie lepiej prowadzil. Powiedziałem mu ze dostanie nawet lepsza rame niz moja ale musi jeździć. Kasety 10, 11 rządowe same nie jadą ;)
Szajbajk zapomniał o jednej ważnej kwestii: gwarancja. Z tego co wiem w Krossie nie można niczego samemu wymienić, bo się ją straci.
Jeszcze pozostaje kwestia techniczna: czy tylna piasta przyjmie kasetę 10 rz, tam może być o zgrozo wolnobieg, co się często zdarza w najtańszych rowerach.
Tu wszędzie masz 8-rzędówki, więc już raczej kaseta. Co do gwarancji - na ramę zwykle jest oddzielnie, pozostałe części wymieniasz, więc po co Ci na nie gwarancja?
W Krossie chyba jest na całość i do tego są odpowiednie zapisy, ale tutaj musiałby się wypowiedzieć jakiś właściciel Krossa.
W Krossie kręci mnie ta rama,nie stop z którego jest zrobiona ale jej kształt,może to zauroczenie ale w rowerze tak
Jest trochę zabawy ,ludzie są wygodni a czas bezcenny . Sprzedaż i zakup osprzętu w rozsądnych cenach wymaga zachodu. Sposób bardzo dobry sam szukam okazji ale w tym czasie muszę mieć na czym jeździć czyli super dla osoby świadomej i kupującej kolejny rower :). Pozdrawiam.
Przyjemne pożegnanie! Pomów też trochę o Kellysie(wiem, że to słowacka firma). Prowadzisz też anglojęzyczny kanał, a skoro 29er coraz bardziej popularny, a ta popularność "przypłynęła" do nas zza oceanu, czemu nie? Łączy się? No pewnie, że się łączy!
Daniel, jaką używkę do dh polecisz do około 2-3 tysięcy? :D (oczywiście sztywniak, bo wątpię że fulla znajdę w tej cenie)
Ladeyber zobacz koniecznie ten film i odpowiedz sobie sam co Ci potrzebne www.imbikemag.com/mountain-bike-news/2016/11/fabio-wibmer-out-of-mind/
Bardzo dobre podejście
Przy braku funduszy odrazu na lepszy rower, nie lepiej wziąć raty, niż pieprzyc sie z wymianą (odkręcanie, sprzedawanie, wysylanie , kupowanie) ? Fakt faktem, hartail na amorze powietrznym i grupa deore to już 4000zł wiec niemało.
Zrób kolejny film o rowerach z serii B9-B+.
Level B4 ma napęd 3x9 a nie 3x8 :D
przydatny filmik
Szajbajk może i ma rację, ale nie dla przeciętnego Kowalskiego. Ja sam trochę bawiłem się w mechanika rowerowego i powiem szczerze, że nie chciałoby mi się kupować nowego roweru i od razu na allegro wystawiać części, później kupować nowe i kombinować jak to profesjonalnie założyć bez klucza dynamometrycznego. O innych narzędziach nie wspomnę, bo akurat je mam, ale Kowalski musi je kupić dopiero. I wszędzie dodatkowo pojawia się CZAS... okazuje się, że kupiłeś rower i w ogóle nie jeździsz tylko siedzisz na necie albo w garażu. Z jednej strony fajna przygoda, a z drugiej ten czas... każdy sobie musi odpowiedzieć sam ile na tym tak na prawdę zaoszczędził.
A jak ma się pecha i później coś jest nie tak... Na przykład łańcuch spadający na zawodach z napędu 1xN albo dziwne problemy ze zmianą przełożeń... W sklepie za darmo nie pomogą, bo gwarancję sobie sami anulowaliśmy.
SzajBajk- tak jak Cię lubię, tak w tym filmie kompletnie się z Tobą nie zgadzam. Rower to nie tylko rama i napęd. Wszedłem na stronę Krossa i te kilkuset złotowe różnice cenowe między tymi modelami są całkowicie uzasadnione- w skrócie dostajesz to za co płacisz.
Takie "upgradowanie" roweru za 2k, skończy się tak że wydasz na "upgrade" kolejne 2-3 tysiące i będziesz się bujał pół roku z odsprzedaniem oryginalnych części za pół darmo.
Kupisz B1 za 2000 zł, dodasz 1000 zł na Deore, 400 zł na hamulce M395 z tarczami, ze 400 zł na piasty M475 z obręczami (same piasty to ok 150 pln) , 700 zł na sprężynowego RockShoxa... i... właśnie wydałeś 4500 zł na Levela B6 którego Kross sprzedaje oficjalnie za 3700, a w sklepie kupisz spokojnie za 3400. Nawet jak sprzedasz wszystkie części z oryginału to co najwyżej wyjdziesz na zero- choć ja nawet w to nie wierzę. Bo kto Ci kupi Altusa z drugiej ręki, albo korby Suntoura ?
Dajcie se ludzie z czymś takim spokój, gra nie warta świeczki- rowery za 2-4 tysięcy to się kupuje taki na jaki cię stać i się jeździ :)
Co do zmian między grupami u Krossa:
Hamulce- w B1 masz Mechaniczne tarczówki Shimano, w droższym B2 masz hydrauliki Tektro, w B3 masz już podstawowe hydrauliki Shimano, B4 Avidy na większych tarczach, B5-B6 wraca do hydraulików Shimano ale wyższego modelu niż w B3 i lepszego od Avidów,
I tutaj jeszcze dochodza problemy z mocowaniem tarczy do piasty bo np. Avidy, Tektro są na IS2000, a Shimano zależnie od modelu na CenterLocku albo IS'ie.
Widelce- w B1 i B2 masz HXT HLO, dla B3-B4 masz XCM RL, w B5 masz XCR 32 RL, w B6 masz już RockShox XC 30 TK.
Oraz kupa innych podzespołów takich jak obręcze, piasty, czy stery.
Pedały i siodełka pominę, bo to i tak bardzo często się wymienia na dopasowane do własnych nóg i tyłka.
Wydaje mi się ale w tej ramie jest możliwość pociągnięcia linek w ramie ;D
allegro.pl/rower-27-5-kands-comp-er-mtb-acera-18-czar-czerw-i6716896571.html#thumb/3 co o nim myślicie?
Do B1 nie włożysz dobrego, drogiego amora bo główka ramy nie jest zwężana. A reszta się zgadza ;).
Kupić nowy rower aby na początku wymienić części? Dla mnie bez sensu totalnie!Gwarancji tez nie będzie.Tak można robić kupując używaną bazę w postaci ramy a nie ulepszać fabrykę!
Ten sklep to jakaś masakra jest. Sprzedają coś czego nie posiadają!
SzajBaik przyjedziesz na zawody facebook.com/events/252917001806529/?ref=1&action_history=%5B%7B%22surface%22%3A%22permalink%22%2C%22mechanism%22%3A%22surface%22%2C%22extra_data%22%3A%5B%5D%7D%5D
Szajbajk nie promuj złomu nawet za 5 tys zł! promuj SKŁADANIE OD ZERA.
Złozylem sobie MTB za 3600zł a jest wart 7 tysiecy!!!
7 tysiecy groszy. Juz sie boje cos zmajstrowal
Bezsens... Po co to kombinowac. Lepiej kupic sama rame i sobie zlozyc rower
sory szajbajk ale spuźniłeś się dziś kupiony nowy
A jaki, jeśli można wiedzieć? :)
1
Może nagraj odcinek o 5 rowerach górskich do 2300 zł.
Popieram
ja tysz (xd) jestem za
I ja
Kupić nowy rower aby na początku wymienić części? Dla mnie bez sensu totalnie!Gwarancji tez nie będzie.Tak można robić kupując używaną bazę w postaci ramy a nie ulepszać fabrykę!