Pan Edward to wzór Influencera.Elokwencja,inteligencja i skarbnica wiedzy technicznej.Życzyłbym sobie żeby przestrzeń medialna wypełniona była treścią na takim właśnie poziomie,a nie marketingowym bełkotem.Takich fachowców-pasjonatów powinno się promować.Ludzie którzy wiedzą o czym mówią i w przystępny sposób potrafią przekazać to odbiorcy.
Pan Edward ma bardzo ładne szelki - podobają mi się. Poza tym mówicie jedną ważną rzecz - każdy ma inne potrzeby i już Wszystkiego dobrego w te Święta Wam i nam życzę :)
Bardzo mądre rozwiązanie, sam stosuje tu w UK takie rozwiązanie. Mam podgrzewacz do natrysku a wężyk z prysznica kładę na umywalkę i mam za moment ciepłą wodę. A z piecyka gazowe woda idzie przez strych i trzeba dobrą chwilę czekać na ciepłą wodę. Pomyślności w Nowym Roku
Dziadkowie jak jeszcze żyli to mieli junkersa gazowego. To też było grzanie wody przepływowe. Nie wiem jakiej to mocy było ale nadal jest to zamontowane w ich domu który stoi na razie pusty. Oczywiście przyłącze gazu też jest. Normlanie chwilę trzeba było zaczekać i gorąca woda szła z kranu w kuchni czy też można było się umyć w łazience.
To forma ogrzewania przepływowego, oszczędne ponieważ pobiera gaz tylko kiedy chcesz ciepłej wody. Aczkolwiek jak zawsze, zależy kto, kiedy i na ile osób potrzebuje i co ma jako alternatywę.
Jeśli mamy PV to świetną opcją CWU dla 3-4 osób jest zwykły klasyczny tani bojler (terma) ok 100 litrów na jednofazowej grzałce 1,5 kW. Traktujemy go jak magazyn ciepła. W dzień ustawiony timer (lub czujnik światła) na max. grzanie na termostacie. Do następnego dnia pięknie trzyma temperaturę w pełnym komforcie prysznicowania, mycia do max 4 osób. Od marca do października praktycznie darmowe CWU :)
Witam I pozdrawiam kanał Dobry Projekt. Mieszkam w UK od 17 lat i mogę dodać że w wielu mieszkaniach są pod prysznicem przepływowe ogrzewacze wody. I są bardzo popularne. I ogrzewacz jest montowany w kabinie , plusem jest to że doprowadzamy tylko jedną rurkę z zimną wodą. Pozdrawiam Wasz kanał.
Nie wiem co jest w UK, ale u nas taki prysznic przy naszej pogodzie potrzebuje minimum 7 kW + jeszcze bezpieczny zapas 3 kW na resztę domu. A mało kto takim przyłączem dysponuje na dom. Już nie wspomnę jak masz 2 łazienki +kuchnia i cała CW idzie w prądzie to masz blackout każdego dnia w domu. :)
Ogólnie ciekawy kanał, ale w Życiu nie chodzi o to żeby jakoś przeżyć tylko żeby Żyć 😊 .... takie spartańskie półśrodki ehhh....a można było się w szkole (bezpłatnie) ...uczyć:D 😊 Offgrid jest dla ludzi gdzie nie ma możliwości podłączenia energii elektrycznej. Koniec kropka 🎉
Góral z Bukowiny T. pozdrawia -Pana Edwarda i Marcina ! ;) Też mam taki mały bojlerek w łazience 50 L... , włącza sie automatycznie na 3ciej taryfie.. Wystarcza to dla 2 osób .. :) Bufor 300 L. jest zakręcony.. , czeka na inny moment.. ;) Pozdrawiam z Podhala . Hej ! ;)
Też tyle płaciłem. Później kupiłem trochę drewna, wrzucić do pieca, podpalić i prawie za darmo. Jak przeszedłem na drewno koszty ogrzewania przy obecnych zimach mocno spadły. Ciągle mam ten sam piec.
Panie Fabianie może ma Pan kontakt do tego jak mu tam Einstaina, jak jest mądry to chętnie zrobię z nim odcinek, później z Panem :) Spełnienia marzeń w nowym 2024 roku 😇
To ja też zgłoszę odkrycie: o ile nie trzymasz tego bojlera i rur od niego w stodole, nieogrzewanej piwnicy lub strychu albo wręcz na dworze - to te straty nie są stratami. Tak samo recyrkulacja. To "uciekające" ciepło nie ulatuje sobie w kosmos, tylko wydziela się wewnątrz domu, a zatem robi za dodatkowy grzejnik. Wszystko zależy od konkretnych warunków. Co do spuszczania wody w instalacji bez recyrkulacji zanim zacznie lecieć ciepła - pełna racja, też mnie szlag trafia, że zanim przetrę oczy muszę wywalić wiadro wody prosto w ściek.
Witam, ja od kilku - nastu lat grzeję wodę godzinę przed kąpielą, i po kąpieli jest odłączony bojler i nie grzeje bo nie ma to żadnego uzasadnionego sensu, miałem kiedyś junkersa gazowego na butlę 11kg która potrafiła zejść wciągu miesiąca, i jak robiłem testy na bojlerze elektrycznym i junkersie kilka lat temu to wynik mnie zaskoczył,ponieważ na tamte czasy gdy butle gazu chodziły po 50 złotych polskich monet to miałem co miesiąc wydatek na samą kąpiel 50 pln a po miesięcznym teście na bojlerze elektrycznym miałem rachunek 32 złote ,liczone po 1 zł za kw, czyli wniosek jest jeden, tak jak Pan Edward mówi,trzeba umiejętnie to ogarnąć i można bardzo dużo zaoszczędzić, bardzo ciekawy film i bardzo pożyteczny, pozdrawiam i życzę Zdrowych i Spokojnych Świąt dla Kanału Dobry Projekt i jego gości.
Trudno darmo, nie ma dwóch takich samych instalacji i budynków. Nawe deweloper robiący na tym samym projekcie domy robi różne. Szeregowiec niby taki sam a jednak różny, bliźniak niby taki sam a różny. Dlaczego? Jeden jest od strony wschodniej a drugi od zachodniej, jeden w środku a inny na szczycie,...
Jedna uwaga! Lepiej jest stosować autonomiczne przepływowe pogrzewacze wody które schowamy pod umywalką czy zlewem (często w kuchni mamy tam też ukryte gniazdo 230V) "podłączając" bezpośrednio do elastycznych przewodów ściennych (podłogowych). Wtedy nie trzeba zmieniać baterii i w czasie przepalenia grzałek naprawa wymiany podgrzewacza jest prostsza i tańsza.
@@edwardfrydryczek7895 Panie Edwardzie nie chce Pana martwić, ale te podgrzewacze będą się przepalać (oby tylko w czasie gwarancji). Niech Pan dołoży trochę (z 50zl więcej) i kupi polskie DAFI. Niezawodne i niezniszczalne dodatkowo 3lata gwarancji. Zdrowosci na Nowy Rok.
przez ponad 20 lat korzystałam w Polsce centralnej z solarów próżniowych (korzystających także z rozproszonego słońca) połączonych z dużym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej (idealnie zaizolowanym cieplnie) zestaw firmy Viessman. Glikol który krążył w układzie pomiędzy solarem i wężownicą w zbiorniku był wymieniony tylko 2 razy, był badany co 2 lata i ciągle trzymał parametry. Maksymalna temperatura w zbiorniku wody podgrzewanej przez solar była ustawiona na ca 80 stopni. W czasie bezsłonecznych krótkich zimowych dni solar podgrzewał wodę do ca 25 stopni., co bylo też wielką oszczędnością w stosunku do temp. wody napływającej z sieci. Resztę dogrzewała w razie konieczności druga wężownica w zbiorniku - z pieca. Istotna informacja - obiegówka w domu nie była włączona. Przez 3/4 roku 4 osoby korzystały z wody tylko ogrzewanej solarem. Resztę roku dogrzewał automatem piec. Rewelacyjne urządzenie sprzed ponad 20 lat. Przypuszczam ze aktualne mają jeszcze wyższą sprawność.
Panie Edwardzie. Czas żeby wynalazł pan boiler z wewnętrznym obiegiem cieszy by miala jednakową temp przez całą pojemność podczas podgrzewania. A tak to ludzie nagrzewają do 60 stopni w górze zeby srednio wyszlo 40 stopni...
Tak jest jak pan pisze mam18000kwh nadwyzki jak pisze ENEA na magazynie. Ale jak ja zaczynałem 9lat temu to nikt nie myślał o magazynie energi myślałam że utatuje świat zKiedys pracowałem w Instytucie Wdrozeniowym Chemicznym i lubię lubię doswiadczenia
Po kompanii wieczorem włączała sie u mnie pompa ciepla aby nagrzac zbiornik, poniewaz denerwowal mnie dzwięk jaki wydaje, ustawiłem grzanie CWU na rano, teraz slysze ze nieswiadomie zmniejszyłem straty ukladu, w sumie to na to nie wpadłem.
Panowie odkrywacie koło na nowo....? Np. Azja: Kambodża, Tajlandia, Chiny, stosują elektryczne przepływowe podgrzewacze wody od wielu lat ! Problem jest inny... Skąd wziąć wystarczającą ilość taniej energii elektrycznej do zasilania w miejscu zamieszkania przez CAŁY ROK ! Tylko tyle i aż tyle !!! Pozdrawiam świątecznie ! Mam działkę niezabudowaną, na niej studnię z wodą. Na mojej działce wiatr nie wieje...... Pozostają Panele fotowoltaiczne... Ps. Co mi osobiście najbardziej odpowiada: Ogrzewanie pomieszczeń: Grzejnik z regulowaną grzałką wypełniony czymś co jak najdłużej akumuluje ciepło -np. w zakładach chemicznych jako bezpieczne wypełnienie grzejników stosuje się specjalny piasek zamiast cieczy! Odpadają wszelkie rury, a grzejnik można umieścić swobodnie w wybranym miejscu ! Łazienka: Umywalka, prysznic wanna - tylko przepływowy elektryczny podgrzewacz wody z regulacją temperatury wody !!! Kuchnia - zlew: podgrzewacz wody !!! Instalacja wodna tylko zimnej wody do łazienki i kuchni ! Finito !!!
@6:45 «…a to jest tylko 3 kilowaty.» A w blokach z PRLu najczęstsze przyłącza to 4 kilowaty. Czajnik to często ponand kilowat, pralka, gdy wodę sobie grzeje, też niemalo ciągnie. Przekroczyć chwilowo 4kW bardzo łatwo.
Witam.Jaka jest temperatura wody na pelnym przepływie?Mialem kiedys podrzewacz i zeby byla optymalnie ciepla woda trzeba bylo zrobic minimalny przeplyw,takze o kapieli z takim cisnieniem mozna bylo zapomniec,ledwo kubek umyc
@@edwardfrydryczek7895 Może na jedną czy dwie osoby to jest ekonomiczne ale przy większej liczbie osób to nie wiem.Ja grzeje latem z pv za darmo i co do grzania bojlera z pv plus jest taki że mam ciepła wode za darmo również po zmroku.Wszystko zależy jakie zużycie i nie każdemu dana metoda może odpowiadać.Szczesliwego Nowego Roku🙂
Panowie, jeśli chodzi o ciepłą wodę to też trochę w życiu prób przeszedłem, miałem bojler, później przepływowy, podgrzewanie z co itd. Ale od ponad roku posiadam i użytkuję pompę ciepła do cwu (link poniżej) i na tym pozostanę, bo to najlepsza opcja jaką miałem pod względem energetycznym i komfortowym, pompę mam zamontowaną w piwnicy i z tamtąd pobiera ciepło potrzebne na ogrzanie wody w zasobniku (zasobnik 200L) pobór prądu wacha się od 0,7 do 1,5kWh na dobę w zależności od temperatury powietrza, natomiast a temperatura powietrza uzależniona jest od pory roku i kształtuje się w zimie od 8 do 20 stopni w lecie. Pompę mam zaprogramowaną tak że grzeje wodę tylko raz dziennie (średnio od 2 do 4 godzin, aż osiągnie w zasobniku 50 stopni) i do trojki domowników jest pełny luksus. Widzę że często nagrywacie filmy z Panem Edwardem więc może coś podpowiem w tym temacie energetycznym i warto spróbować coś w nowoczesnej technologii, grzanie średnio wychodzi 1 do 3, czyli z 1 kWh prądu otrzymujemy 3kWh ciepłej wody. A tu link mojej pompy; www.mk.net.pl/sklep/index.php?category=details&product=1370&promo&ceneo_cid=ee9bbc01-b863-a97d-5e95-73f81c0055d2
@@DobryProjekt Obserwuję Was od jakiegoś czasu, bo Pan Edward mimo swojego wieku jego aktywność i wiedza techniczna mocno mnie zainspirowały. Pompę można ustawić na dwa podstawowe sposoby, grzeje wodę tylko pompa, lub szybkie grzanie, pompa + grzałka, ja mam ustawioną tylko samą pompą, grzeje dłużej, ale jest najbardziej oszczędna i mam ustawione 50 stopni co wystarcza aż za nad, bo to 200l wody, zakres temperatur samej pompy to: 50-55 stopni, z grzałką można wodę podgrzać znacznie wyżej, ale po co 😉 Dodam że bawię się też fotowoltaiką, mam dwie fotowoltaiki z magazynami. Życzę również wszystkiego dobrego i energetycznego w tym przyszłym roku.
Też używam pompy do grzania wody. U mnie zbiornik 300l i pompa latem przy grzaniu do 55 stopni potrzebowała około 3kwh prądu. Teraz mam ustawione 47 ale pompa zakańcza się dwa razy dziennie taki harmonogram. Pompa do temperatury 50 stopni pobiera około 400 W a powyżej 50 stopni to bliżej 600W
podgrzewacz pod-umywalkowy miałem na całe mieszkanie, a teraz mam w mieszkaniu na cała łazienkę podpięty do 2 baterii - umywalkowa i prysznicowa .... tak już od wielu lat - w bloku sie sprawdza bo woda w rurach niejest lodowata w domku od jesieni do wiosny NIE SPRAWDZA bo woda wchodząca do podgrzewacza lodowata i podgrzewacza (biawar, dafi 5kw) ma problem mocniej dogrzać
Zależy kto co lubi. Jeśli ciepłej wody potrzebujemy sporadycznie w okresie letnim n.p. w altance na działce, to uzasadniona jest instalacja ogrzewacza. W domu latem kiedy trzeba zasłaniać solary, bo woda zbyt gorąca, to raczej po co. W domu Edwarda ogrzewanym prądem, cała pobrana energia elektryczna jest zamieniana w ciepło i wypromieniowywana do otoczenia przez powierzchnie zewnętrzne budynku. Bojler zainstalowany wewnątrz budynku, generując "straty" wspomaga grzejniki, które bilansują zapotrzebowanie. Teoretycznie można go owinąć folią grzewczą i zrezygnować z grzejnika na ścianie. Przykładowo przewód zasilający grzejnik, mimo że się grzeje co jest ewidentną stratą, to robi dokładnie tę samą robotę co grzałka obok. Jeszcze jedno. Zasilanie 230V 3kW to prąd 13A spadek napięcia na 20m 2,5 mm2 instalacji =3,686V. Moc strat 48 W.
@@DobryProjekt nie ma złych rozwiązań są tylko nieprawidłowo dobrane do danego zastosowania - o ile przepływówka sprawdzi się świetnie w umywalce przy WC o tyle już do wanny czy zlewozmywaka nie nadaje się kompletnie
@@DobryProjekt To zrozumiałe. Inaczej różnorodność rozwiązań dla CWU, była by ograniczona, a przy tym nie koniecznie optymalna w kosztach i komforcie użytkowania. 🙂
Trochą dziwne te 700 zł. W łazience od 12 lat mam bojler 30 L (grzałka 2 kW) włączony non-stop na EKO, woda prawie parzy. Oczywiście ciepłej wody nie ma od razu bo do odbiorników są jakieś odległości (minimum to jakieś 2 metry). Rodzina 4 osobowa w tym 3 dziewczyny (to ważny parametr). Mogą się wykąpać 4 osoby jedna po drugiej. Używany przez 4 miesiące latem do podgrzania c.w.u kiedy wyłączony piec C.O. Nie kapiemy się w wannie tylko pod prysznicem + umywalka w wc + umywalka w łazience + kran nad wanną + zlewozmywak w kuchni (zmywanie w zmywarce). W tym roku latem z ciekawości podłączyłem miernik. Wyszło 3kWh na dobę, czyli 90 kWh na miesiąc = 90 - 100 zł/m-c brutto z wszystkimi dodatkami na fakturze. Proszę mnie przekonać , że przepływowy podgrzewacz wyjdzie taniej (bez wiatraka lub paneli)
Pana układ grzania wody działa prawie jak tzeplywowy bo 3kwh to 30 l wody ogrzanej od zera do 100st C z tego wyliczenia wychodzi 60lwody o temp 50st a biorąc pod uwagę że woda na wejsci ma pewnie 8st to realna ilość wody do wykorzystania to napewno powyżej 70l i dlatego Pana układ działa prawidłowo prawie bez strat i niepotrzebny Panu ogrzewacz przepływowy.Pozdrawiam
Jakoś mi trudno sobie wyobrazić 3 wiaderka gorącej wody w której po zmieszaniu z 3 zimnej wykąpią się 4 osoby. No chyba że brakuje mi wyobraźni bo dla mnie kąpiel to przede wszystkim odprężenie a nie tylko higiena. Na mój brak wyobraźni w tym zakresie zapewne wpływa też fakt że nie miałem nigdy prysznica więc i doświadczenie znikome.
@@wiktorm-ci3uudlatego nie mam zamiaru nikogo przekonywać aby zmienił swoje przyzwyczajenia. Tu chodziło tylko o koszt, a powszechnie wiadomo, że luksus kosztuje.😊
Każdy sam u siebie decyduje skąd pobiera energię cieplną, możemy pokazać, podpowiedzieć ale to właściciel domu decyduje czy korzysta z wiedzy, dotacji ... i sam wybiera sobie nauczyciela. Dopiero jak uczeń jest gotowy, pojawia się nauczyciel.
Totalnie się nie zgadzam. 15 lat używalem jedynie przepływowego ogrzewacza wody. Urządzenie centralne w bardzo malym mieszkanku. Kuchnia z łazienką sąsiadują więc rurek (tworzywowych) było łącznie może ze 2-3m czyli wzór. Podgrzewacz 15 kW. Zużycie energii kosmiczne. Bardzo dużo wody musi przeplynąć zanim bedzie odpowiednio ciepła. Wydatek mały. Pod prysznicem brakowało cieplej wody. My jakoś przywykliśmy ale znajomi marudzili jak nocowali u nas. Trzeba było ograniczac przeplyw zeby temperatura byla komfortowa. Nie kazdy to ogarniał. Co jakies 3-4 lata przepalała sie jedna z grzalek. Wymiana kosztowna (kilka stow plus robocizna). Ze 2 lata temu przerobilem instalacje likwidujac przeplywowy podgrzewacz oraz instalujac bojler 30 l. Jest o niebo lepiej. Zuzycie energii spadlo. Jak bym miał wiecej miejsca to przyznaje ze bym wolal bojler ok 50 l na 2 osoby. Mieszkalem tez wcześniej w UK i potwierdzam ze sa czesto stosowane tam podgrzewacze w prysznicach i jednym slowem nie zbyt milo je wspominam. Bardzo czesto kapieli towarzyszyla frustracja. To trochę tak jakby porownac podmywanie sie w misce do bierzącej wody. Zupełnie inna kultura korzystania. Przy moim trybie życia wlaczanie bojlera godzinę przed kąpielą graniczy z cudem. Potwierdzam natomiast że przeplywowe ogrzewacze na baterii lub solo to bardzo dobre rozwiązanie ale: -malej mocy na umycie rąk itp. -w obiektach gdzie uzywanie jest nieciagle, randomowe i nieprzewidywalne. Raczej jakieš toaletki w magazynach, lokalach użytkowych gdzie nie bardzo sie przewidzi ile osob skorzysta, o jakich porach itp. Sugeruję dokladnie zbadac temat i przepytac dokladnie uzytkownikow takich rozwiazań przed podjęciem decyzji. Szczęśliwego nowego roku.
Panowie robicie niezły kabaret! takie zabawy w strumyki ciepłej wody w realnych warunkach nie występują i daję konia z rzędem temu co skłoni swoje Panie w domu do korzystania z takiego strumyka ;-)))
Edward wydał 100 tysięcy złotych raz żeby płacić tylko opłatę licznikową. Patrz na filmy właściciela kanału z zimy. Samo biadolenie i gadanie o tym samym. Jeden ciekawy film wrzucił jak wygląda rzeczywistość... Ten jak jeździł do kogoś żeby wszystkie stacje zasilania naładować żeby móc żarówkę świecić w domku angielskim po środku lasu. Śmiech na sali to mało powiedziane. Ten wyimaginowany świat offgrid...
Z ogromnym szacunkiem podchodzę do potrzeb ludzi i tego, że są one różne. Mamy ogromne szczęście, że mieszkamy w Polsce. Właśnie by kolega tego konia z rzędem musiał by oddać bo +/- 90% Agryki oddało by dużo, żeby mieć dostęp do tego strumyka.... +/- 80% Mieszkanek Azji poludniow-wschodniej ... Nie wspomnę o reszcie świata, widziałem ludzi mieszkających na ulicach w slumsach, wiec wiem co piszę. Mam szczęść mieć porównanie dzieki "zaliczeniu" 1/3 Świata. Wśród moich najblizszych mam przykłady że na jedną osobę przypada 1000m2 dom a inni gdzieś tam śpią na kartonie. Trzeba patrzeć szeroko i szanować różnorodność mając na uwadze jak mamy dobrze. Pozdrawiamy serdecznie 😊
@@DobryProjekt Marcin, chodzi o to, że fizyki nie oszukasz. Albo agregat i kupujesz paliwo marnując energię na spalanie paliwa albo kupujesz prąd w inny sposób i generalnie nie chodziło mi gdzie mieszkasz czy jak mieszkasz tylko jak żyjesz. Słabo to wygląda z boku a z pierwszej osoby jeszcze gorzej i takie są fakty.
Chciałem jeszcze dodać, że uwielbiam Twoje filmy, gości których pokazujesz, jestem offgridowcem od ubiegłego roku i wiem co z czym się je. Kibicuję Ci obyś w życiu miał zawsze tylko lepiej. Życzę Ci dużo cierpliwości, dążenia do celu, wytrwałości i dużo, dużo zdrowia. Szczęśliwego nowego roku!
Tyle tych grzejników, chciałbym zobaczyć obliczenia i zużycie prądu ilość kilowatow i temperaturę otoczenia. Odnośnie ciepłej wody i strat dobrze Panowie mówicie. Ja mam inne rozwiązanie bardziej komfortowe. Podgrzewam ciepła wodę wstępnie pompą ciepła, to działa na cyrkulacji według czujnika ruchu. Na końcu odcinka wody mam mały podgrzewacz wody dobrze izolowany1, 5kw.Mam komfort i ciśnienie. Ogrzewanie 100m2 i ciepła woda mieszczę się rocznie ww 3000kw. Dodam jeszcze że sam tą pompę ciepła przerobiłem z klimy za mały budżet. Pozdrawiam
Czy kobiecie która do myca garów i kąpieli musi rozpalić w piecu drewnem można zaproponować PC i dodatkowo dogrzewanie chyba nie a takie gospodarstwa domowe jeszcze istnieją
Ogrzewacz przepływowy owszem da radę do zlewu lub do umywalki, ale z prysznicem to sobie panowie chyba żartujecie? Może jeszcze latem się sprawdzi, bo woda nie jest taka zimna na wejściu. Jednak zimą to jakieś nieporozumienie. Trzebaby mieć przyłącze po kilkanaście kilowatów na dom żeby z takiej ciepłej wody swobodnie i komfortowo korzystać. Tymczasem do niewielkiego bojlera wystarczy w zupełności 2kW. A przepływówka 3 kW to nadaje się co najwyżej do mycia rąk. Niewielki bojler z grzałką 3 kW zagrzeje wodę na jeden prysznic w około 20-25 minut, a komfort kąpieli jest dużo lepszy niż w przepływowym.
w teksasie czy we Fracncji cena energii wzrosła nawet 65 krotnie okresowo. To raz dwa mam bojler - bufor który daje mi ciepłą wodę z solarów przez pół roku korzysta 4 osoby a mogłoby korzystać 8 i to za darmo.
A to indukowanie się prądu skąd się bierze? Jeśli już to raczej wskazałbym na fakt że drut oporowy ma mniejszą rezystancję "na zimno" jako przyczynę zwiększonego poboru. Żarówki tradycyjne nie bez powodu przepalają się przy włączaniu.
Zapomniano o głównej rzeczy że nie wolno stosować urządzeń prądowych w łazienkach i pomieszczeniach mokrych . Woda i prąd to śmierć na miejscu . W hotelach omija sie elektryczne podgrzewacze przepływowe . Przykład logiczny z Anglii : nie wolno mieć butli gazowej w domach lub budynkach . Butla musi byc na zewnątrz budynku . Podobnie jest z elektrycznym podgrzewaczem wody ( nie może być blisko obszaru kąpania się ) ,. Omija sie również montaż gniazd elektrycznych w łazienkach ( szuszarki do włosów ) . Pominięto wyjątki ale taka jest myśl przewodnia . Ja osobiście nakrzyczałem na syna że zostawił podpiętą ładowarke do golarki elektrycznej podczas kąpieli wnuka w wannie .
Czy coś się zgadza ? Czy coś powiedzieliśmy dobrze ? Może jest jakiś wątek porszony który warto podkreślić jako ten do naśladowania. Rozumiemy i wiemy, wszyscy to przeczytają, że nakrzyczał kolega na syna. Może tak przy okazji z jakiego powodu jest kolega dumny z syna ?
Mam pytanie. W jakich hotelach jest omijane ogrzewanie podłogowe i gdzie? Woda i prąd to wg Ciebie to śmierć to dlaczego właśnie są ogrzewania wady przez bojlery, wszelkie podgrzewania przepływowe? Przecież to grzałki są bezpośrednio w wodzie 🫣. Można wiele mieć wątpliwości ale trzeba czerpać wiedzę od takich ludzi jak na filmie.
Mój drogi jestem praktykiem i małym projektantem hoteli i nie tylko . Przewodnia myśl : usuwać urządzenia elektryczne najdalej od kąpieliska ( brodziki , wanny , umywalki ) . Są montowane gniazdka w łazienkach 110 V ale tam gdzie woda nie może sięgnąć. Nie rozumiesz co wyprawia się w hotelach . Będąc na kolonii jako chłopak elktryk pomylił kolory i całą kolonie prąd lekko pieścił przy myciu rąk . Anglia jest uważana za najlepszy poziom elektryki w Europie . Wszystkie bojlery są stosowane w osobnych pomieszczeniach lub w piwnicy ( najczęściej gazowe lub na różny opał ). Wentylator na prąd dobrze by było jakby był w ostatnim kącie łazienki
@@wladjezu nadal mi nie odpowiedziałeś gdzie te hotele są o gdzie je projektujesz? Co do fachowca co pomylił podłączenie gniazdka to też nie napisałeś jak pomylił bo można różnie pomylić ale bez wpływu na bezpieczeństwo. Zwykle i to jest standardem, że odbiera ktoś pracę po kimś i ktoś się podpisuje pod protokołami i on jest w takim razie odpowiedzialny za taki błąd. Z twojej wypowiedzi wynika, że to Anglia więc tam szczególnie dbają o bezpieczeństwo 🫣😲 w szczególności żeby ciepła woda nie poparzyła przypadkiem zimnej wody🤔😅
Patent angielski ,,Legionella ". Rozdzielone krany na wodę ( osobno kran z zimną wodą , osobno kran z ciepłą wodą ) w restauracjach , dużych kuchniach i jadłodajniach .
Panie Edwardzie podziwiam wysiłek i ilość tych urządzeń grzewczych jakich Pan zamontował, ale sumując złuzycie watów tych wszystkich elektrycznych grzejników pewnie będzie 2krotnie wyższa od pompy ciepła.
Nie mam możliwości zastosowania pompyciepla.Ale proszę zwrócić uwagę że ten tzw COP np3 to stosunek energi przed i za pompa a przecież rozprowadzenie tego ciepla to straty conajmniej 30 procent I pozostaje COP tylko 2 do 1.W podczerwieni tych strat nie ma.Anazlizujac dalej interaktywności tzn wyłączanie grzejników na noc używanie ich tylko w pomieszczeniach w których są ludzi czas używania grzejników jest średnio 2razy krótszy niż w pompie ciepla.Zatem znów zyskujemy przewagę nad pompa conajmniej 30procent . Z krótkiej analizy wynika że pompa zużywa tyle samo energi co ogrzewanie w podczerwieni a koszt założenia pompy jest 5 razy większy.Moj dom i zużycie energii na poziomie 4300 na rok jest tego dowodem
@@edwardfrydryczek7895 bardzo dziękuję Panie Edwardzie, na wiosnę planuję montaż wiatraka 2kW i zaczynam od 8 paneli x 565W, od czegoś trzeba zacząć ten offgrid ❤️
Witam ponownie Panie Edwardzie, czy testował Pan holenderskiego producenta folli grzewczej KRIL & BLÖHM? Cenowo wypadają atrakcyjniej niż HeatDecor, czy badał Pan temperaturę mocy 140W i 220W, jaka jest różnica w temperaturze?
@@BeJu79Im większa moc tym większa temperatura i szybkość nagrzewania ale może być przy mocy 400Wat zbyt nieprzyjemne ciepło ale też więcej pobierze prądu ( folie to ślepy zaułek )nie ma perpetuum mobile.
czy ogrzewacz przepływowy dobrze współpracuje z baterią termostat? zawsze spotykałem się ze zwykłą baterią bez termostatu przy przepływowych ogrzewaczach.
też mam podgrzewacz wody można powiedzieć że za śmieszną kwotę mam ciepłom wodę w porównaniu do bojlera to jest zajebista przepaść cenowa jeśli chodzi o rachunek za prąd
Z tym wykorzystaniem baterii z umywalki do prysznica to będzie lipa bo cała łazienka będzie mokra i wizualnie taki długi wąż w łazience będzie ją szpecił.
6Kwa bojler to chyba w zakładzie przemysłowym bo normalne to mają 2Kwa ale zgadzam się że przepływowe są w pewnym stopniu ekonomiczne ze względu straty ciepła ale i wody . Ale to wszystko zależy od instalacji śr długości ale rozwiązania z obiegiem wody za pomocą pompki nie mają strat na wodzie a tylko na stracie ciepła które w zasadzie tylko latem jest stratą bo zima ogrzewają dom no chyba że bojler jest na środku działki postawiony 😊. Przepływowe to nie jest jakaś nowość a stosunkowo mała popularność zawdzięcza tylko awaryjnosci. Mam taki za 50zl ale w pomieszczeniu gdzie korzystam bardzo rzadko. Natomiast ogrzewanie tymi foliami na podczerwień nie różni się niczym od ogrzewania tym bojlerem . Tylko pompa ma sens bo zgodnie z nazwą nie grzeje !!!! a tylko przenosi ciepło a wszystko inne to grzałki 1 do 1. Latem pompa ciepła na 2 osoby na dobę to zużycie od 1 do 1.5 Kwa. Folie też mam ale tylko dlatego że dałem się kiedyś nabrać na oszczędności z tytułu ich użytkowania i są jako źródło zapasowe. A wracając do tych chińskich podgrzewaczy to bez czujników zalaniowych skomunikowanych z głównym zaworem wody nie ryzykował . Kiedyś nie ten ogrzewacz ale jeden z trzech zbiorników na filtrze wody się rozszczelnił i gdyby nie to że byłem obok to pewnie po kilku godzinach bym pływał.
czyli w takim razie projektujac dom 70m2 p.z. nie robic instalacji cieplej wody ani nie wstawiac bojlera? istnienie bojlera ma te zalete, ze gromadzi kilkaset litrow wody w razie braku wody z wodociagow oraz moze byc za darmo podgrzewana z pradu z fotowoltaili. Natomiast przepływowy ogrzewacz wody dodaje komfort cieplwj wody juz od poczatku strumienia.
potrafię zbudować perpetuum mobile jako jedyny człowiek na świecie ktory głośno o tym mówi i nikt tego nie neguje że mówie prawdę ale nikt nie jest zainteresowany budową
Czyli, zeby wejsc pod prysznic przy przzeplowywym ogrzewaniu i tak trzeba czekac z minute ;p 4 osoby w domu, dziennie 4kw na kompiele czyli 1500kw tylko na mycie sie
@@DobryProjekt Oczywiscie, ze tak. Ogolnie bardzo interesuje mnie wszelka energia odnawialna ale niestety zauwazylem, ze to mniej lub wiecej styl zycia.. Jesli chcemy wziac kogos kto zalozy wiatraki panele i cala instalacje to wychodzi bardzo drogo i wlasciwie sie na tym nie oszczedza tylko czeka az sie zwroci. Jesli zrobimy to sami, zeby przyoszczedzic to i tak sie dlugo zwraca nie liczac poswieconego czasu, zeby wiedziec co i jak i to wszystko wykonac. Dlatego to jest taki styl zycia a nie cos latwo przystepnego, jak jazda elektrykami, nie tankujesz i jedziesz tylko cala trasa musi byc pod to zaplanowana, zeby sie spotykac z ladowarkamii trzeba uwazac na predkosc, zeby w ogole dojechac. Takze u mnie narazie jedyny kontakt z energia odnawialna jest w fabrycznie zamontowanym solarze w bmw 7 e66 ;p A w mieszkaniu piecyk gazowy po prostu.
Taki który działa, są takie, aczkolwiek trzeba szukać:) Bardzo trudny rynek i brak tych działających... Tak jest prawda :/ Choć jest nadzieja bo są takie, które działają, aczkolwiek ja żadnego nie polecę.
Sprawdzony 4kw poniżej 35decybeli bo inaczej sąsiad poda do sądu.Jest to nie tylko moja opinia a opinia długoletnich polskich producentów Swind i Chestermatik.Umnie pracuje już 8lat I coraz bardziej jestem z niego zadowolony.
Moje doświadczenia z tego typu urzadzeniami jest negatywny, raz za zimne, raz za gorące, nie wyobrażam sobie mieć tego na codzień. Wolałbym przy projektowaniu instalacji wod-kan zwiększyć izolację na rurkach i obowiązkowo cyrkulacja oraz kolektory do CWU
Istnieją też {samemu używam} prysznicowe natryski wyposażone we włącznik. Woda leci, tylko wtedy, gdy jej potrzebujemy. Oszczędności są znaczne. Do bojlera idealne.
Za mało zrozumiałam (ja tylko zwykła kobieta jestem ), jeśli chciałabym zamontować urzadzenie pokazane w filmie to gdzie mam i czego szukać,czy już jest w sklepie do nabycia,?
Są bojlery i bojlery. Mój bojler 200 l zasilany słońcem grzeje mi cwu a jego straty cieplne ogrzewają mi łazienkę, żeby te straty zwiększyć zdjąłem z niego górną izolację.
Dom stary i nieduży ogrzewany tylko kominkiem z konwekcją grawitacyjną, łazienka była zimna i wilgotna teraz jest tak ciepła jak pokój kominkowy.@@DobryProjekt
Też tak można. Sądzę że poruszony temat właściwie pokazuje rangę zagadnienia i prawie wszyscy zyskają od wszystkich wiedzę jak należy postąpić we własnym przypadku
Osobiście mam podłączony u siebie właśnie przepływowy ogrzewacz wody niby mniej ciągnie niż boiler bo nie ma strat jednak przy mojej fotowoltaice i 3 fazach z deye 12kw pobiera mi 10 kw ogrzewacz wody zastanawiałem się nad buforem ale chyba jednak zostanę przy przepływowym podgrzewaczu wody z tym że może jakiś 6kw aby akumulatory wydały mi to xD 15kwh w akumulatorze chyba powinno wystarczyć xD na 4 osoby aby się wykąpać
mam duze pv , w tamtym roku od maja do pazdziernika miałem podłaczony bojler pod prad i watomierz zuzyłem 1100Kw na 3 osoby w domu , wiec wydaje mi sie ze podgrzewacz jest bardziej ekonomiczny , szybko to stygnie dlatego duzo kw idzie . teraz za miesiac zakładam rurki solarne ale z racji tego ze od znajomego niemca dostałem za prawie darmo bo kupowac rurek nie warto jako intalacji za 5000zł jak 1kwp paneli to koszt 1500zł
Panowie to co pokazujecie to terma. Bojler oprócz grzałki ma wężownice ;-) a jeśli chodzi o grzanie wody to podgrzanie 1L wody o 1 sC to 1,16Wh; reszta to tylko matematyka, w które należy uwzględnić straty ciepła w czasie. Z pozdrowieniami
Nieopłacalne w domu z większą ilością mieszkańców - grzeję 300l pompą ciepła. Nawet zimą max 150zl /mc za ciepłą wodę non stop. A jak jest slonce - kolektory w drugiej wężownicy... Przepływowym ogrzewaczom mówię nie.
@@DobryProjekt mądre pytanie :) Obawiam się, że musiałbym założyć jednocześnie trzy... Są chwile. że leci woda do wanny, ktoś inny korzysta w tym samym czasie z prysznica, i w kuchni jest kolejny kran, gdzie ciepła woda jest potrzebna. Pobór chwilowy (Pan Edward o mocy wspomniał) byłby duuuży. W jego wypadku - to może być dobre rozwiązanie, ale szkoda mi kolektorów, które przy słońcu dają ciepłą wodę ze słońca za darmo - o tym też kiedyś Pan Edward wspominał. Tym niemniej - dobry kawał roboty, za co dziękuję... a ponieważ jestem z okolic, to może się kiedyś miniemy jak z Waldkiem :) Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku dla obydwu Panów :)
Dobry projekt ja nie zrozumiałem pytania które zadałeś do Pana Edwarda. ua-cam.com/video/5UjNMGu6yLg/v-deo.html Twierdzisz że bojler grzany przez 1godzinę w ciągu doby generował większe koszty gdy korzystał z niego jeden człowiek, a mniejsze koszty, jak korzystały z niego 2 osoby? Czy to oznacza ze przy 4 osobach nie tylko nie będzie strat ale będzie to zysk? Przecież to bez sensu.
Źle wytłumaczyłem a kolega przesadził z interpretacją to znaczy, że 10 osób korzystających to 10x większe oszczędności;) hehe. Bojler grzany nocną taryfą dla 1 osoby kosztuje wiecej niż dla dwóch kiedy grzałka jest włączona przez 1,5 h dziennie.
@@DobryProjekt Czy to chodzi o to że Bojler grzany nocną taryfą przez 1,5 h kosztuje tyle samo dla jednej jaki i dla dwóch osób. Jednak w drugim przypadku koszty grzania rozkłada się na dwa, wiec jednostkowo jest taniej. Czy teraz to dobrze zrozumiałem?
@@DobryProjekt Czy dało by radę pokazać u kogoś zamontowanie pompy ciepła na dachu wpiętą do wylotu kanałów wentylacyjnych, chodzi o schłodzenie do maksa powietrza wychodzącego z budynku a zarazem dużego odzysku ciepła z tego powietrza szczególnie przy bardzo niskich temperaturach i wysokiej wilgotności powietrza jakie jest zimą na dworze
Taki podgrzewacz to pod prysznic dobry bedzie.Do wanny na kąpiele solankowe z siarczanami 120L wody ile czasu bedzie napełniał? Bojler wystarczy odsunąć od ściany i zabudować styropianem grafit 20cm i szczeliny zalać pianką bo fabryczne ocieplenie jest beznadziejne
@@DobryProjekt mój bojler miał tylko 5cm pianki fabrycznie i jak zagrzałem do 80C to czuć było ciepło jak ogrzewa pomieszczenie niepotrzebnie (kotłownie) gdzie jest 10-15C w zime to zrzynkami z budowy całego obudowałem dodatkowo grafitem 20CM i 7 pianek montażowych zużyłem aby całość uszczelnić.Różnica jest ogromna woda gorąca 24h a w kotle pali się 4-5h dziennie i gaśnie.Grzałki elektrycznej w nim nie mam to ciężko określić ile mniej energii potrzebuje...
To może się owijać rurą i grzać wodę? Powinno Polaków być stać na ogrzewanie i lekkie marnotrawstwo a nie wymyślanie oszczędności i wymiany kotłów i ogrzewania co rok dla oszczędności...Może pomyśleć jak zarobić dodatkowe 2k na ogrzewanie a nie na wiatraki, panele itd. a po roku ustawa zmienia wszystko i znowu godziny na YT w poszukiwaniu "darmowego" źródła ciepła.
Dobry tor myślenia, może by nie likwidować starch źródeł ciepła, kotłów itd itp, tylko dokładać nowe. ? Przestaniemy się zastanawiać nad "co znowu wymyślą"
1zł za 20 min/osoba? Zbiornik 250l (używka ponad 10 letnia), pompa ciepła CWU (z dotacji miejskiej), podłączona pod hybrydę off grid, temperatura 50 stopni. Listopad - Styczeń mi wychodzi jakieś 1,5-2kwh na rodzinę 2+2/dzień (liczmy, że ¹/⁴ ze słońca, bo zima -mało fotonów, więc nawet licząc z górką, w zimie 2zł na 4 osoby, gdzie dzieciaki lecą pod prysznicem ze 30 minut/dzień. Chyba, że jest zimno to wtedy faktycznie ze 3zł pompa ciśnie, no ale na 4 osoby. Faktycznie Wam wychodzi ok 1zł/osoba/20 min przy tym przepływowym podgrzewaczu? Cyrkulacja z czujnikiem ruchu w łazience pobiera 0,03kwh/dzień (nie liczę ceny baterii w czujniku, bo była w zestawie), więc te straty w rurach mi jakoś umykają, ale nie widzę żadnego plusa w takim systemie przepływowym... Widzę nawet minus w skali roku... Nie wiem co by było, gdybym się znał i kupił prawdziwy zasobnik, a nie taki stary, używany jaki kupiłem za 200zł... W lecie zużycie było mniejsze, bo do dolnej wężownicy jest wpięty kolektor ( i nie było jeszcze off gridu), solar teraz pracuje 2 min dziennie, więc chyba nawet wychładza zbiornik. Nie mam porównania do innych, bo mieszkam na razie 10 miesięcy, ale 1zł za 20 min kąpieli to moim zdaniem drogo jak się fachowca i specjalistę, no chyba że w tropikach na urlopie razem z dobrym alkoholem🤣🤣
Mam podgrzewacz przepływowy na warsztacie tez około 3kw i niby jakim cudem ten podgrzewacz tak dobrze grzeje? nie jest to realne i wiem to z doświadczenia :D takie 3 kw wystarcza żeby umyć ręce w letniej wodzie lub w gorącej ale przy minimalnym przepływie :D zwłaszcza zimą gdy woda w rurociągach jest zimniejsza. przepływowe podrzewacze są spoko ale na pewno nie żeby się kąpać przy takim co ma 3 kw :D
Dom około 180 metrów a zużycie to niewiem bo nie mam pod licznika na niego ale w okresie letnim około 400 zl rachunek za cały dom wychodziło czyli między 100 a 180 zł plus minus. Za dwa miesiące.
Pan Edward to wzór Influencera.Elokwencja,inteligencja i skarbnica wiedzy technicznej.Życzyłbym sobie żeby przestrzeń medialna wypełniona była treścią na takim właśnie poziomie,a nie marketingowym bełkotem.Takich fachowców-pasjonatów powinno się promować.Ludzie którzy wiedzą o czym mówią i w przystępny sposób potrafią przekazać to odbiorcy.
Z ogromną przyjemnością podpiszę się pod tym komentarzem. Bardzo dziękuję ❤
Miło zobaczyć znów p.Edwarda w dobrym zdrowiu. Dobrych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia dla obu panów.
Bardzo bardzo, dziękuję w imieniu "Naszego" Edwarda i moim :) Spełnienia wszystkich marzeń w nowym 2024🎉roku
Pan Edward ma bardzo ładne szelki - podobają mi się. Poza tym mówicie jedną ważną rzecz - każdy ma inne potrzeby i już
Wszystkiego dobrego w te Święta Wam i nam życzę :)
Dokładnie tak, również uważam, że szelki są git 😊 Ponadto mam identyczne podejść, każdy ma inne potrzeby a ja pokazuję różne punkty widzenia 🎉😊❤
Zaciekawiło mnie bardzo! Będę oglądał i pytał! Jestem laikiem, ale to do mnie dociera! Pozdrawiam Edwarda i Marcina
Coś jest na rzeczy :) Zdrowych i wesolych świat no i spełnienie wszystkich marzeń off-grid 🎉 No i dobrego na nowy rok :) 😊
Pan Edward to jest mistrz!
Wszyscy lubimy go słuchać i spędzać z nim czas,:) To dobrze zainwestowane minuty, godziny ;) 😀
Zdrowych i Spokojnych Świąt dla Całego Zespołu Kanału Dobry Projekt!
Bardzo dziękuję w imieniu naszych wszystkich przyjaciół po obu stronach ekranu :) 😊🎉❤
Wspaniale... Gratulację.... Dalszych sukcesów życzę...
Również życzymy wszystkiego dobrego, zapraszamy na inne odcinki. Playlista wiatrak offgrid
również pozdrawiam ze Śląska i ma Pan rację co do Śląska, i do ogrzewania również,,
Faktycznie coś na tym Śląsku jest, potwierdzam ❤ Pozdrawiamy serdecznie i oczywiście wuecej filmów z Edwardem na playliście "Wiatrak off grid"
Witam Wszystkiego naj naj Zdrowych Wesołych Świąt dla Edwarda.Marcina i ich rodzin !!!!!
Bardzo bardzo dziękujemy 😊 To miłe, przeczytać taki komentarz, życzenia 😊
To lecimy z tematem😉. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego😉
Bardzo dziękuję za obecność i wspieranie nas miły słowem. Spełnienia marzeń tych off-grid w nowym 2024🎉😊🎉❤
Bardzo mądre rozwiązanie, sam stosuje tu w UK takie rozwiązanie. Mam podgrzewacz do natrysku a wężyk z prysznica kładę na umywalkę i mam za moment ciepłą wodę. A z piecyka gazowe woda idzie przez strych i trzeba dobrą chwilę czekać na ciepłą wodę. Pomyślności w Nowym Roku
Bardzo dziękujemy, również wszystkiego co najlepsze na nawy rok :)
Dziadkowie jak jeszcze żyli to mieli junkersa gazowego. To też było grzanie wody przepływowe. Nie wiem jakiej to mocy było ale nadal jest to zamontowane w ich domu który stoi na razie pusty. Oczywiście przyłącze gazu też jest. Normlanie chwilę trzeba było zaczekać i gorąca woda szła z kranu w kuchni czy też można było się umyć w łazience.
To forma ogrzewania przepływowego, oszczędne ponieważ pobiera gaz tylko kiedy chcesz ciepłej wody. Aczkolwiek jak zawsze, zależy kto, kiedy i na ile osób potrzebuje i co ma jako alternatywę.
Uwielbiam Pana Edwarda. Pozdrowienia ze Śląska
Bardzo dziękuję, rozumiem że inne filmy z playlisty Wiatrak off grid są zaliczone ? :) Dobrego na nowy rok
@@DobryProjekt Oczywiście :) Do siego Roku !
wszystko jest piękne, gratuluję pomysłów i sukcesów, ale nie zapomnijmy powiedzieć, że pierwotnego ogniska nic nie zastąpi. Dobroci w Nowym Roku!
Bardzo dziękujemy:) Również wszystkiego najlepszego na Nowy Rok
Jeśli mamy PV to świetną opcją CWU dla 3-4 osób jest zwykły klasyczny tani bojler (terma) ok 100 litrów na jednofazowej grzałce 1,5 kW. Traktujemy go jak magazyn ciepła. W dzień ustawiony timer (lub czujnik światła) na max. grzanie na termostacie. Do następnego dnia pięknie trzyma temperaturę w pełnym komforcie prysznicowania, mycia do max 4 osób. Od marca do października praktycznie darmowe CWU :)
Kolega albo nas ogląda albo wie jak robić CWU darmo 😅😊❤
Gościu PV - (sprawnosc 15% )do ogrzewania wody w bojlerze to DEBILIZM. Do ogrzewania wody to tylko kolektor cieczowy - (sprawnosc 75%)
P.Edward świetny człowiek i pasjonat oraz kopalnia przydatnej wiedzy.
Bardzo dziękujemy Edwardowi za dzielenie się wiedzą:) 😊
POZDRAWIAM P. EDWARDA !
Witam I pozdrawiam kanał Dobry Projekt. Mieszkam w UK od 17 lat i mogę dodać że w wielu mieszkaniach są pod prysznicem przepływowe ogrzewacze wody. I są bardzo popularne. I ogrzewacz jest montowany w kabinie , plusem jest to że doprowadzamy tylko jedną rurkę z zimną wodą. Pozdrawiam Wasz kanał.
Super za info z praktyki stosowanej w UK, więc coś jest na rzeczy 😊
Jedna rurka! Genialne. Przecież to jest połowa kosztów. Dlaczego nasze majstry tego nie doradzają.
Nie wiem co jest w UK, ale u nas taki prysznic przy naszej pogodzie potrzebuje minimum 7 kW + jeszcze bezpieczny zapas 3 kW na resztę domu. A mało kto takim przyłączem dysponuje na dom. Już nie wspomnę jak masz 2 łazienki +kuchnia i cała CW idzie w prądzie to masz blackout każdego dnia w domu. :)
@@andrzejnowak6664 w Polsce też są ogrzewacze na jedno źródło
Ogólnie ciekawy kanał, ale w Życiu nie chodzi o to żeby jakoś przeżyć tylko żeby Żyć 😊 .... takie spartańskie półśrodki ehhh....a można było się w szkole (bezpłatnie) ...uczyć:D 😊
Offgrid jest dla ludzi gdzie nie ma możliwości podłączenia energii elektrycznej. Koniec kropka 🎉
Edwardowi nawet płacili jak robił doktorat z Chemii. Teraz dobrze się bawi, bezcenne czyż nie?
Góral z Bukowiny T. pozdrawia -Pana Edwarda i Marcina ! ;)
Też mam taki mały bojlerek w łazience 50 L... , włącza sie automatycznie na 3ciej taryfie.. Wystarcza to dla 2 osób .. :)
Bufor 300 L. jest zakręcony.. , czeka na inny moment.. ;)
Pozdrawiam z Podhala . Hej ! ;)
Pozdrawiamy serdecznie i dobrego na nowy rok 2024 :) Spełnienia wszystkich marzeń off grid
Fajne madre bbrawo panowie pozdrawiam.❤
Też tyle płaciłem. Później kupiłem trochę drewna, wrzucić do pieca, podpalić i prawie za darmo. Jak przeszedłem na drewno koszty ogrzewania przy obecnych zimach mocno spadły. Ciągle mam ten sam piec.
A jaki kolega ma duży dom ? I moc pieca ? 😊 Dobrego w nowym roku :)
130 m2 14 kw dobrze ocieplony. podłogówka. Nawet za prąd płacę niewiele. Wszyscy w koło mają foto.@@DobryProjekt
"W starym piecu diabeł pali".ua-cam.com/video/T31mm3429WM/v-deo.htmlsi=45s0TmifCqh2ct3u
Bardzo miło, że kolega znalazł swoje bezpieczeństwo energetyczne 😊@@przeterminowany
Lubię takich samouków co wymyślają koło na nowo, a inny Einstein go nagrywa i się jarają "nowym kółkiem" :D
Fajnie że są tacy ludzie jak Pan i słyszeli o Einstainie.Pozdrawiam
Panie Fabianie może ma Pan kontakt do tego jak mu tam Einstaina, jak jest mądry to chętnie zrobię z nim odcinek, później z Panem :) Spełnienia marzeń w nowym 2024 roku 😇
Koło jeszcze nie jest opatentowane może Pan go opatentuje
@@edwardfrydryczek7895 Nie da się opatentować koła. "je"
To ja też zgłoszę odkrycie: o ile nie trzymasz tego bojlera i rur od niego w stodole, nieogrzewanej piwnicy lub strychu albo wręcz na dworze - to te straty nie są stratami. Tak samo recyrkulacja. To "uciekające" ciepło nie ulatuje sobie w kosmos, tylko wydziela się wewnątrz domu, a zatem robi za dodatkowy grzejnik. Wszystko zależy od konkretnych warunków. Co do spuszczania wody w instalacji bez recyrkulacji zanim zacznie lecieć ciepła - pełna racja, też mnie szlag trafia, że zanim przetrę oczy muszę wywalić wiadro wody prosto w ściek.
Witam, ja od kilku - nastu lat grzeję wodę godzinę przed kąpielą, i po kąpieli jest odłączony bojler i nie grzeje bo nie ma to żadnego uzasadnionego sensu, miałem kiedyś junkersa gazowego na butlę 11kg która potrafiła zejść wciągu miesiąca, i jak robiłem testy na bojlerze elektrycznym i junkersie kilka lat temu to wynik mnie zaskoczył,ponieważ na tamte czasy gdy butle gazu chodziły po 50 złotych polskich monet to miałem co miesiąc wydatek na samą kąpiel 50 pln a po miesięcznym teście na bojlerze elektrycznym miałem rachunek 32 złote ,liczone po 1 zł za kw, czyli wniosek jest jeden, tak jak Pan Edward mówi,trzeba umiejętnie to ogarnąć i można bardzo dużo zaoszczędzić, bardzo ciekawy film i bardzo pożyteczny, pozdrawiam i życzę Zdrowych i Spokojnych Świąt dla Kanału Dobry Projekt i jego gości.
Dziękuję bardzo, każdy komentarz napisany w miłym tonie jest bardzo cenny. Dobrego na nowy rok, dla kolegi :)
Każdy przypadek jest inny i tez Pan może miec racje decyduje bilans energetyczno ekonomiczny
Trudno darmo, nie ma dwóch takich samych instalacji i budynków. Nawe deweloper robiący na tym samym projekcie domy robi różne. Szeregowiec niby taki sam a jednak różny, bliźniak niby taki sam a różny. Dlaczego? Jeden jest od strony wschodniej a drugi od zachodniej, jeden w środku a inny na szczycie,...
Jedna uwaga! Lepiej jest stosować autonomiczne przepływowe pogrzewacze wody które schowamy pod umywalką czy zlewem (często w kuchni mamy tam też ukryte gniazdo 230V) "podłączając" bezpośrednio do elastycznych przewodów ściennych (podłogowych). Wtedy nie trzeba zmieniać baterii i w czasie przepalenia grzałek naprawa wymiany podgrzewacza jest prostsza i tańsza.
tlumacz google tego nie łyka
Też dobry pomysł bo ja niestety jeden podgrzewacz już wymieniałem ale kosztuje obecnie 99zl
@@edwardfrydryczek7895 Panie Edwardzie nie chce Pana martwić, ale te podgrzewacze będą się przepalać (oby tylko w czasie gwarancji). Niech Pan dołoży trochę (z 50zl więcej) i kupi polskie DAFI. Niezawodne i niezniszczalne dodatkowo 3lata gwarancji. Zdrowosci na Nowy Rok.
Do kabiny prysznicowej polecam chińskie podgrzewacze w głowicy natryskowej, bez zbędnego przedłużania przewodów do słuchawek.
Czy kolega sam to używa? Jak długo?
Wez opisz to dokladniej
Fajnie was posłuchać! Pytanko-czemu nikt nie mówi o patencie Taratajcio (ogrzewanie wody wodą) może jakiś wywiad.
Bo to ściema?
Jeśli kolega coś wie to poproszę o namiary ?
ogrzewanie wody wodą to tytuł na UA-cam
Wacław Szwaczka i Jan Taratajcio polski wynalazek
przez ponad 20 lat korzystałam w Polsce centralnej z solarów próżniowych (korzystających także z rozproszonego słońca) połączonych z dużym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej (idealnie zaizolowanym cieplnie) zestaw firmy Viessman. Glikol który krążył w układzie pomiędzy solarem i wężownicą w zbiorniku był wymieniony tylko 2 razy, był badany co 2 lata i ciągle trzymał parametry. Maksymalna temperatura w zbiorniku wody podgrzewanej przez solar była ustawiona na ca 80 stopni. W czasie bezsłonecznych krótkich zimowych dni solar podgrzewał wodę do ca 25 stopni., co bylo też wielką oszczędnością w stosunku do temp. wody napływającej z sieci. Resztę dogrzewała w razie konieczności druga wężownica w zbiorniku - z pieca. Istotna informacja - obiegówka w domu nie była włączona. Przez 3/4 roku 4 osoby korzystały z wody tylko ogrzewanej solarem. Resztę roku dogrzewał automatem piec. Rewelacyjne urządzenie sprzed ponad 20 lat. Przypuszczam ze aktualne mają jeszcze wyższą sprawność.
Brzmi dobrze :) Warto więc iść w stronę solarów, Edward mówi dokładnie tak samo.
czy w zime te rurki nie zachowuja sie jak radiator i chłodzą bojler? Jak w lato nie przegrzac instalacji ? pytam bo dostałem zestaw Viesmana
Szacuneczek :-)
Panie Edwardzie. Czas żeby wynalazł pan boiler z wewnętrznym obiegiem cieszy by miala jednakową temp przez całą pojemność podczas podgrzewania. A tak to ludzie nagrzewają do 60 stopni w górze zeby srednio wyszlo 40 stopni...
No właśnie przecież to teoretycznie jest mega proste, teoretycznie.
Tak jest jak pan pisze mam18000kwh nadwyzki jak pisze ENEA na magazynie. Ale jak ja zaczynałem 9lat temu to nikt nie myślał o magazynie energi myślałam że utatuje świat zKiedys pracowałem w Instytucie Wdrozeniowym Chemicznym i lubię lubię doswiadczenia
Ludzie Ciebie słuchają, ale nieliczni słyszą.
Po kompanii wieczorem włączała sie u mnie pompa ciepla aby nagrzac zbiornik, poniewaz denerwowal mnie dzwięk jaki wydaje, ustawiłem grzanie CWU na rano, teraz slysze ze nieswiadomie zmniejszyłem straty ukladu, w sumie to na to nie wpadłem.
Trzeba testować i oglądać Dobry Projekt a później komentarz, lajk i udostępnienie :) Spełnienia marzeń w 2024🎉
Dzień dobry 😊😊
Powitać kolegę:) Zdrowych i wesołych świąt:) 😇
@@DobryProjekt wzajemnie i spokojnego nowego roku
Oczywiście spełnienia marzeń tych off grid 😅😊❤
Panowie odkrywacie koło na nowo....?
Np. Azja: Kambodża, Tajlandia, Chiny, stosują elektryczne przepływowe podgrzewacze wody
od wielu lat ! Problem jest inny... Skąd wziąć wystarczającą ilość taniej energii elektrycznej
do zasilania w miejscu zamieszkania przez CAŁY ROK ! Tylko tyle i aż tyle !!!
Pozdrawiam świątecznie !
Mam działkę niezabudowaną, na niej studnię z wodą. Na mojej działce wiatr nie wieje......
Pozostają Panele fotowoltaiczne...
Ps. Co mi osobiście najbardziej odpowiada:
Ogrzewanie pomieszczeń:
Grzejnik z regulowaną grzałką wypełniony czymś co jak najdłużej akumuluje ciepło
-np. w zakładach chemicznych jako bezpieczne wypełnienie grzejników stosuje się specjalny piasek zamiast cieczy! Odpadają wszelkie rury, a grzejnik można umieścić swobodnie w wybranym miejscu !
Łazienka: Umywalka, prysznic wanna - tylko przepływowy elektryczny podgrzewacz wody z regulacją temperatury wody !!!
Kuchnia - zlew: podgrzewacz wody !!!
Instalacja wodna tylko zimnej wody do łazienki i kuchni ! Finito !!!
@6:45 «…a to jest tylko 3 kilowaty.» A w blokach z PRLu najczęstsze przyłącza to 4 kilowaty. Czajnik to często ponand kilowat, pralka, gdy wodę sobie grzeje, też niemalo ciągnie. Przekroczyć chwilowo 4kW bardzo łatwo.
A kolega jaki ma pomysł na zbicie rachunków?
dokładam łapkę
Dziękuję za łapkę i zapraszam na inne odcinki z Edwardem, playlista Wiatrak off grid
Witam.Jaka jest temperatura wody na pelnym przepływie?Mialem kiedys podrzewacz i zeby byla optymalnie ciepla woda trzeba bylo zrobic minimalny przeplyw,takze o kapieli z takim cisnieniem mozna bylo zapomniec,ledwo kubek umyc
Wszystko zależy od mocy, to jest punkt wyjścia.
Pod koniec porannego golenia często parzy mi ręce i pojawią się para
@@edwardfrydryczek7895 Na dużym przepływie wody?
@@AdamAdam-cd2fs Nie będzie to bardzo obfity przelew ależ do przeciętnej kąpieli wystarczy.Na 4szt takich bateri jedną musiałem wymienić w Mrówce
@@edwardfrydryczek7895 Może na jedną czy dwie osoby to jest ekonomiczne ale przy większej liczbie osób to nie wiem.Ja grzeje latem z pv za darmo i co do grzania bojlera z pv plus jest taki że mam ciepła wode za darmo również po zmroku.Wszystko zależy jakie zużycie i nie każdemu dana metoda może odpowiadać.Szczesliwego Nowego Roku🙂
Panowie, jeśli chodzi o ciepłą wodę to też trochę w życiu prób przeszedłem, miałem bojler, później przepływowy, podgrzewanie z co itd. Ale od ponad roku posiadam i użytkuję pompę ciepła do cwu (link poniżej) i na tym pozostanę, bo to najlepsza opcja jaką miałem pod względem energetycznym i komfortowym, pompę mam zamontowaną w piwnicy i z tamtąd pobiera ciepło potrzebne na ogrzanie wody w zasobniku (zasobnik 200L) pobór prądu wacha się od 0,7 do 1,5kWh na dobę w zależności od temperatury powietrza, natomiast a temperatura powietrza uzależniona jest od pory roku i kształtuje się w zimie od 8 do 20 stopni w lecie.
Pompę mam zaprogramowaną tak że grzeje wodę tylko raz dziennie (średnio od 2 do 4 godzin, aż osiągnie w zasobniku 50 stopni) i do trojki domowników jest pełny luksus.
Widzę że często nagrywacie filmy z Panem Edwardem więc może coś podpowiem w tym temacie energetycznym i warto spróbować coś w nowoczesnej technologii, grzanie średnio wychodzi 1 do 3, czyli z 1 kWh prądu otrzymujemy 3kWh ciepłej wody. A tu link mojej pompy;
www.mk.net.pl/sklep/index.php?category=details&product=1370&promo&ceneo_cid=ee9bbc01-b863-a97d-5e95-73f81c0055d2
Przy jakiej temperaturze zauważył kolega najniższe zużycie energii? Wszystkiego dobrego na nowy rok 😇
@@DobryProjekt Obserwuję Was od jakiegoś czasu, bo Pan Edward mimo swojego wieku jego aktywność i wiedza techniczna mocno mnie zainspirowały.
Pompę można ustawić na dwa podstawowe sposoby, grzeje wodę tylko pompa, lub szybkie grzanie, pompa + grzałka, ja mam ustawioną tylko samą pompą, grzeje dłużej, ale jest najbardziej oszczędna i mam ustawione 50 stopni co wystarcza aż za nad, bo to 200l wody, zakres temperatur samej pompy to: 50-55 stopni, z grzałką można wodę podgrzać znacznie wyżej, ale po co 😉
Dodam że bawię się też fotowoltaiką, mam dwie fotowoltaiki z magazynami.
Życzę również wszystkiego dobrego i energetycznego w tym przyszłym roku.
Też używam pompy do grzania wody. U mnie zbiornik 300l i pompa latem przy grzaniu do 55 stopni potrzebowała około 3kwh prądu. Teraz mam ustawione 47 ale pompa zakańcza się dwa razy dziennie taki harmonogram. Pompa do temperatury 50 stopni pobiera około 400 W a powyżej 50 stopni to bliżej 600W
@@grzechuskl6684Bardzo dziękuję za fajny komentarz :) Merytoryczny 😊
@@jerry76-jc5mgSuper za podzielenie się wiedzą praktyczną 😊
podgrzewacz pod-umywalkowy miałem na całe mieszkanie, a teraz mam w mieszkaniu na cała łazienkę podpięty do 2 baterii - umywalkowa i prysznicowa .... tak już od wielu lat - w bloku sie sprawdza bo woda w rurach niejest lodowata w domku od jesieni do wiosny NIE SPRAWDZA bo woda wchodząca do podgrzewacza lodowata i podgrzewacza (biawar, dafi 5kw) ma problem mocniej dogrzać
Dokładnie tak :) lato a zima to ogromna różnica, ale są na to recepty 😊 Może zrobię odcinek, Dobry Projekt, dobry temat
Zależy kto co lubi. Jeśli ciepłej wody potrzebujemy sporadycznie w okresie letnim n.p. w altance na działce, to uzasadniona jest instalacja ogrzewacza.
W domu latem kiedy trzeba zasłaniać solary, bo woda zbyt gorąca, to raczej po co. W domu Edwarda ogrzewanym prądem, cała pobrana energia elektryczna jest zamieniana w ciepło i wypromieniowywana do otoczenia przez powierzchnie zewnętrzne budynku. Bojler zainstalowany wewnątrz budynku, generując "straty" wspomaga grzejniki, które bilansują zapotrzebowanie. Teoretycznie można go owinąć folią grzewczą i zrezygnować z grzejnika na ścianie. Przykładowo przewód zasilający grzejnik, mimo że się grzeje co jest ewidentną stratą, to robi dokładnie tę samą robotę co grzałka obok. Jeszcze jedno. Zasilanie 230V 3kW to prąd 13A spadek napięcia na 20m 2,5 mm2 instalacji =3,686V. Moc strat 48 W.
Myślę, że kolega zgodzi się z nami co dobre dla jednego niekoniecznie dla drugiego ?
Bojler 100l to akumulator do 9 kWh energii. Może korzystać z niestabilnego źródła energii n.p. wiatraka, PV czy solarów.
@@DobryProjekt nie ma złych rozwiązań są tylko nieprawidłowo dobrane do danego zastosowania - o ile przepływówka sprawdzi się świetnie w umywalce przy WC o tyle już do wanny czy zlewozmywaka nie nadaje się kompletnie
@@DobryProjekt To zrozumiałe. Inaczej różnorodność rozwiązań dla CWU, była by ograniczona, a przy tym nie koniecznie optymalna w kosztach i komforcie użytkowania. 🙂
@@DobryProjektno tak ale to wy gadacie tak jakby to była jedyna słuszna droga 😅 a jak zwykle to wszystko zależy od użytkownika
Trochą dziwne te 700 zł. W łazience od 12 lat mam bojler 30 L (grzałka 2 kW) włączony non-stop na EKO, woda prawie parzy. Oczywiście ciepłej wody nie ma od razu bo do odbiorników są jakieś odległości (minimum to jakieś 2 metry). Rodzina 4 osobowa w tym 3 dziewczyny (to ważny parametr). Mogą się wykąpać 4 osoby jedna po drugiej. Używany przez 4 miesiące latem do podgrzania c.w.u kiedy wyłączony piec C.O. Nie kapiemy się w wannie tylko pod prysznicem + umywalka w wc + umywalka w łazience + kran nad wanną + zlewozmywak w kuchni (zmywanie w zmywarce). W tym roku latem z ciekawości podłączyłem miernik. Wyszło 3kWh na dobę, czyli 90 kWh na miesiąc = 90 - 100 zł/m-c brutto z wszystkimi dodatkami na fakturze. Proszę mnie przekonać , że przepływowy podgrzewacz wyjdzie taniej (bez wiatraka lub paneli)
Pana układ grzania wody działa prawie jak tzeplywowy bo 3kwh to 30 l wody ogrzanej od zera do 100st C z tego wyliczenia wychodzi 60lwody o temp 50st a biorąc pod uwagę że woda na wejsci ma pewnie 8st to realna ilość wody do wykorzystania to napewno powyżej 70l i dlatego Pana układ działa prawidłowo prawie bez strat i niepotrzebny Panu ogrzewacz przepływowy.Pozdrawiam
Jakoś mi trudno sobie wyobrazić 3 wiaderka gorącej wody w której po zmieszaniu z 3 zimnej wykąpią się 4 osoby. No chyba że brakuje mi wyobraźni bo dla mnie kąpiel to przede wszystkim odprężenie a nie tylko higiena. Na mój brak wyobraźni w tym zakresie zapewne wpływa też fakt że nie miałem nigdy prysznica więc i doświadczenie znikome.
@@wiktorm-ci3uudlatego nie mam zamiaru nikogo przekonywać aby zmienił swoje przyzwyczajenia. Tu chodziło tylko o koszt, a powszechnie wiadomo, że luksus kosztuje.😊
Żadnej magii tu nie ma :)
A czuje kolega, magię Świąt Bożego Narodzenia ? 🤔
Też mam ale są straty na płaszczu bojlera i włączam go sporadycznie
Każdy sam u siebie decyduje skąd pobiera energię cieplną, możemy pokazać, podpowiedzieć ale to właściciel domu decyduje czy korzysta z wiedzy, dotacji ... i sam wybiera sobie nauczyciela. Dopiero jak uczeń jest gotowy, pojawia się nauczyciel.
Proszę sprawdzic temp zewnętrzną izolacji zbiornika musi być bardzo dobrze zaizolowany i wtedy to jest prawdą co Pan napisal
Dziękuję Ci Edward za poświęcony czas i podzielenie się własnymi przemyśleniami, doświadczeniami 😊
Marcinie ten grzejnik co miał 80stop jakiej firmy jest folia zainstalowana w tym grzejniku?????
Tutaj wladny jest Edward w kwestii odpowiedzi :) POZDRAWIAMY serdecznie
Pytanie do Panów, a może szczególnie do Pana Edwarda: Czy jest jakiś nośnik ciepła inny niż woda o temperaturze wrzenia
Czy sprawdzał kolega temperaturę wrzenia nośników energii ... Może tak podpowiem gdzie szukać:)
Fajnie było by podać nazwy folii grzewczych wykorzystanych w grzejnikach.
Gdzieś na playliście wiatrak off grid jest to podane :)
za 10 groszy się moczę,wchodzę do wanny,natrysk minuta,zamykam,namydlam się i spłukuję przez minutę
Totalnie się nie zgadzam. 15 lat używalem jedynie przepływowego ogrzewacza wody. Urządzenie centralne w bardzo malym mieszkanku. Kuchnia z łazienką sąsiadują więc rurek (tworzywowych) było łącznie może ze 2-3m czyli wzór. Podgrzewacz 15 kW. Zużycie energii kosmiczne. Bardzo dużo wody musi przeplynąć zanim bedzie odpowiednio ciepła. Wydatek mały. Pod prysznicem brakowało cieplej wody. My jakoś przywykliśmy ale znajomi marudzili jak nocowali u nas. Trzeba było ograniczac przeplyw zeby temperatura byla komfortowa. Nie kazdy to ogarniał. Co jakies 3-4 lata przepalała sie jedna z grzalek. Wymiana kosztowna (kilka stow plus robocizna). Ze 2 lata temu przerobilem instalacje likwidujac przeplywowy podgrzewacz oraz instalujac bojler 30 l. Jest o niebo lepiej. Zuzycie energii spadlo. Jak bym miał wiecej miejsca to przyznaje ze bym wolal bojler ok 50 l na 2 osoby. Mieszkalem tez wcześniej w UK i potwierdzam ze sa czesto stosowane tam podgrzewacze w prysznicach i jednym slowem nie zbyt milo je wspominam. Bardzo czesto kapieli towarzyszyla frustracja. To trochę tak jakby porownac podmywanie sie w misce do bierzącej wody. Zupełnie inna kultura korzystania. Przy moim trybie życia wlaczanie bojlera godzinę przed kąpielą graniczy z cudem.
Potwierdzam natomiast że przeplywowe ogrzewacze na baterii lub solo to bardzo dobre rozwiązanie ale:
-malej mocy na umycie rąk itp.
-w obiektach gdzie uzywanie jest nieciagle, randomowe i nieprzewidywalne. Raczej jakieš toaletki w magazynach, lokalach użytkowych gdzie nie bardzo sie przewidzi ile osob skorzysta, o jakich porach itp.
Sugeruję dokladnie zbadac temat i przepytac dokladnie uzytkownikow takich rozwiazań przed podjęciem decyzji.
Szczęśliwego nowego roku.
Wniosek taki, kolega potwierdził to co zawsze mówimy nie wszystko wszędzie i dla każdego. Pozdrawiam i dobrego na nowy rok :)
Panowie robicie niezły kabaret! takie zabawy w strumyki ciepłej wody w realnych warunkach nie występują i daję konia z rzędem temu co skłoni swoje Panie w domu do korzystania z takiego strumyka ;-)))
Edward wydał 100 tysięcy złotych raz żeby płacić tylko opłatę licznikową. Patrz na filmy właściciela kanału z zimy. Samo biadolenie i gadanie o tym samym. Jeden ciekawy film wrzucił jak wygląda rzeczywistość... Ten jak jeździł do kogoś żeby wszystkie stacje zasilania naładować żeby móc żarówkę świecić w domku angielskim po środku lasu. Śmiech na sali to mało powiedziane. Ten wyimaginowany świat offgrid...
Z ogromnym szacunkiem podchodzę do potrzeb ludzi i tego, że są one różne. Mamy ogromne szczęście, że mieszkamy w Polsce. Właśnie by kolega tego konia z rzędem musiał by oddać bo +/- 90% Agryki oddało by dużo, żeby mieć dostęp do tego strumyka.... +/- 80% Mieszkanek Azji poludniow-wschodniej ... Nie wspomnę o reszcie świata, widziałem ludzi mieszkających na ulicach w slumsach, wiec wiem co piszę. Mam szczęść mieć porównanie dzieki "zaliczeniu" 1/3 Świata. Wśród moich najblizszych mam przykłady że na jedną osobę przypada 1000m2 dom a inni gdzieś tam śpią na kartonie. Trzeba patrzeć szeroko i szanować różnorodność mając na uwadze jak mamy dobrze. Pozdrawiamy serdecznie 😊
@@DobryProjekt Marcin, chodzi o to, że fizyki nie oszukasz. Albo agregat i kupujesz paliwo marnując energię na spalanie paliwa albo kupujesz prąd w inny sposób i generalnie nie chodziło mi gdzie mieszkasz czy jak mieszkasz tylko jak żyjesz. Słabo to wygląda z boku a z pierwszej osoby jeszcze gorzej i takie są fakty.
Chciałem jeszcze dodać, że uwielbiam Twoje filmy, gości których pokazujesz, jestem offgridowcem od ubiegłego roku i wiem co z czym się je. Kibicuję Ci obyś w życiu miał zawsze tylko lepiej. Życzę Ci dużo cierpliwości, dążenia do celu, wytrwałości i dużo, dużo zdrowia. Szczęśliwego nowego roku!
jest jedna wada promiennikow IR - one nie nasycaja scian ciepłem, czyli jak sa wlaczone to jest cieplo a jak sie je wylaczy to natychmiast jest zimno.
A jak się ma podgrzewacz wody, gdy podlaczymy go na ciepłej wodzie? Jak dojdzie do niego ciepla woda np. z kotła to co wtedy? Ma on termostat?
Tak ma
Tyle tych grzejników, chciałbym zobaczyć obliczenia i zużycie prądu ilość kilowatow i temperaturę otoczenia. Odnośnie ciepłej wody i strat dobrze Panowie mówicie. Ja mam inne rozwiązanie bardziej komfortowe. Podgrzewam ciepła wodę wstępnie pompą ciepła, to działa na cyrkulacji według czujnika ruchu. Na końcu odcinka wody mam mały podgrzewacz wody dobrze izolowany1, 5kw.Mam komfort i ciśnienie. Ogrzewanie 100m2 i ciepła woda mieszczę się rocznie ww 3000kw. Dodam jeszcze że sam tą pompę ciepła przerobiłem z klimy za mały budżet. Pozdrawiam
Może jakieś sugestie, rady? Dla naszych widzów:) Poprosimy
Czy kobiecie która do myca garów i kąpieli musi rozpalić w piecu drewnem można zaproponować PC i dodatkowo dogrzewanie chyba nie a takie gospodarstwa domowe jeszcze istnieją
@@DobryProjekt proszę o kontakt ze mną.
@@edwardfrydryczek7895można zaproponować..
Ogrzewacz przepływowy owszem da radę do zlewu lub do umywalki, ale z prysznicem to sobie panowie chyba żartujecie? Może jeszcze latem się sprawdzi, bo woda nie jest taka zimna na wejściu. Jednak zimą to jakieś nieporozumienie. Trzebaby mieć przyłącze po kilkanaście kilowatów na dom żeby z takiej ciepłej wody swobodnie i komfortowo korzystać. Tymczasem do niewielkiego bojlera wystarczy w zupełności 2kW. A przepływówka 3 kW to nadaje się co najwyżej do mycia rąk. Niewielki bojler z grzałką 3 kW zagrzeje wodę na jeden prysznic w około 20-25 minut, a komfort kąpieli jest dużo lepszy niż w przepływowym.
w teksasie czy we Fracncji cena energii wzrosła nawet 65 krotnie okresowo. To raz dwa mam bojler - bufor który daje mi ciepłą wodę z solarów przez pół roku korzysta 4 osoby a mogłoby korzystać 8 i to za darmo.
Kolektory słoneczne mają wysoką sprawność i trudno je przebić to fakt.
Bajka z Mchu i Paproci. Podgrzewacz najwiecej pradu zuzywa na malych przebiegach gdyz podczas startu prąd się indukuje i jest drastyczny skok zuzycia.
Zdrowych i wesołych świąt po świętach plus dobrego nowego roku 2024🎉
A to indukowanie się prądu skąd się bierze?
Jeśli już to raczej wskazałbym na fakt że drut oporowy ma mniejszą rezystancję "na zimno" jako przyczynę zwiększonego poboru. Żarówki tradycyjne nie bez powodu przepalają się przy włączaniu.
Minusy :
Żywotność ? niektórzy na alegro narzekają
Temperaturą sterujemy natężeniem przepływu wody
W zimie na ciepłą wode trzeba czekać dłużej
W Niemczech montuje takie przepływowe podgrzewacze w uniwersytetach i domach. Odpada problem zachodzący w buforze cwu z bakterią legionelli!
Zapomniano o głównej rzeczy że nie wolno stosować urządzeń prądowych w łazienkach i pomieszczeniach mokrych . Woda i prąd to śmierć na miejscu . W hotelach omija sie elektryczne podgrzewacze przepływowe . Przykład logiczny z Anglii : nie wolno mieć butli gazowej w domach lub budynkach . Butla musi byc na zewnątrz budynku . Podobnie jest z elektrycznym podgrzewaczem wody ( nie może być blisko obszaru kąpania się ) ,. Omija sie również montaż gniazd elektrycznych w łazienkach ( szuszarki do włosów ) . Pominięto wyjątki ale taka jest myśl przewodnia . Ja osobiście nakrzyczałem na syna że zostawił podpiętą ładowarke do golarki elektrycznej podczas kąpieli wnuka w wannie .
Czy coś się zgadza ? Czy coś powiedzieliśmy dobrze ? Może jest jakiś wątek porszony który warto podkreślić jako ten do naśladowania. Rozumiemy i wiemy, wszyscy to przeczytają, że nakrzyczał kolega na syna. Może tak przy okazji z jakiego powodu jest kolega dumny z syna ?
Mam pytanie.
W jakich hotelach jest omijane ogrzewanie podłogowe i gdzie?
Woda i prąd to wg Ciebie to śmierć to dlaczego właśnie są ogrzewania wady przez bojlery, wszelkie podgrzewania przepływowe?
Przecież to grzałki są bezpośrednio w wodzie 🫣.
Można wiele mieć wątpliwości ale trzeba czerpać wiedzę od takich ludzi jak na filmie.
Mój drogi jestem praktykiem i małym projektantem hoteli i nie tylko . Przewodnia myśl : usuwać urządzenia elektryczne najdalej od kąpieliska ( brodziki , wanny , umywalki ) . Są montowane gniazdka w łazienkach 110 V ale tam gdzie woda nie może sięgnąć. Nie rozumiesz co wyprawia się w hotelach . Będąc na kolonii jako chłopak elktryk pomylił kolory i całą kolonie prąd lekko pieścił przy myciu rąk . Anglia jest uważana za najlepszy poziom elektryki w Europie . Wszystkie bojlery są stosowane w osobnych pomieszczeniach lub w piwnicy ( najczęściej gazowe lub na różny opał ). Wentylator na prąd dobrze by było jakby był w ostatnim kącie łazienki
@@wladjezu nadal mi nie odpowiedziałeś gdzie te hotele są o gdzie je projektujesz?
Co do fachowca co pomylił podłączenie gniazdka to też nie napisałeś jak pomylił bo można różnie pomylić ale bez wpływu na bezpieczeństwo.
Zwykle i to jest standardem, że odbiera ktoś pracę po kimś i ktoś się podpisuje pod protokołami i on jest w takim razie odpowiedzialny za taki błąd.
Z twojej wypowiedzi wynika, że to Anglia więc tam szczególnie dbają o bezpieczeństwo 🫣😲 w szczególności żeby ciepła woda nie poparzyła przypadkiem zimnej wody🤔😅
Patent angielski ,,Legionella ". Rozdzielone krany na wodę ( osobno kran z zimną wodą , osobno kran z ciepłą wodą ) w restauracjach , dużych kuchniach i jadłodajniach .
Panie Edwardzie podziwiam wysiłek i ilość tych urządzeń grzewczych jakich Pan zamontował, ale sumując złuzycie watów tych wszystkich elektrycznych grzejników pewnie będzie 2krotnie wyższa od pompy ciepła.
Zapraszam na playlistę Wiatrak off grid tam Edward tłumaczy dlaczego postawił na podczerwień:) Dobrego na nowy rok 2024
Nie mam możliwości zastosowania pompyciepla.Ale proszę zwrócić uwagę że ten tzw COP np3 to stosunek energi przed i za pompa a przecież rozprowadzenie tego ciepla to straty conajmniej 30 procent I pozostaje COP tylko 2 do 1.W podczerwieni tych strat nie ma.Anazlizujac dalej interaktywności tzn wyłączanie grzejników na noc używanie ich tylko w pomieszczeniach w których są ludzi czas używania grzejników jest średnio 2razy krótszy niż w pompie ciepla.Zatem znów zyskujemy przewagę nad pompa conajmniej 30procent . Z krótkiej analizy wynika że pompa zużywa tyle samo energi co ogrzewanie w podczerwieni a koszt założenia pompy jest 5 razy większy.Moj dom i zużycie energii na poziomie 4300 na rok jest tego dowodem
Drogi Edwardzie, proszę podaj nazwę producenta, jaki miałby dobrej jakości matę grzewczą na podczerwień o szerokości 30cm, z góry dziękuję ❤️😙
Takie tajniki może zdradzić tylko Edward :). Wszystko dobrego na nowy 2024 rok 😇
Obecnie testuję folie Heat Deckor z Krakowa i narazie sprawuje się bardziej dobrze. Ale do prawdziwych testów potrzebne są lata
@@edwardfrydryczek7895 bardzo dziękuję Panie Edwardzie, na wiosnę planuję montaż wiatraka 2kW i zaczynam od 8 paneli x 565W, od czegoś trzeba zacząć ten offgrid ❤️
Witam ponownie Panie Edwardzie, czy testował Pan holenderskiego producenta folli grzewczej KRIL & BLÖHM? Cenowo wypadają atrakcyjniej niż HeatDecor, czy badał Pan temperaturę mocy 140W i 220W, jaka jest różnica w temperaturze?
@@BeJu79Im większa moc tym większa temperatura i szybkość nagrzewania ale może być przy mocy 400Wat zbyt nieprzyjemne ciepło ale też więcej pobierze prądu ( folie to ślepy zaułek )nie ma perpetuum mobile.
czy ogrzewacz przepływowy dobrze współpracuje z baterią termostat? zawsze spotykałem się ze zwykłą baterią bez termostatu przy przepływowych ogrzewaczach.
O proszę bardzo ciekawe pytanie no właśnie:)
W jaki sposob moge skontaktowac sie z Panem Edwardem bardzo prosze.
też mam podgrzewacz wody można powiedzieć że za śmieszną kwotę mam ciepłom wodę w porównaniu do bojlera to jest zajebista przepaść cenowa jeśli chodzi o rachunek za prąd
Poproszę o szczegóły, moc rodzaj model ... Bardzo dziękuję za komentarz i życzymy spełnienia marzeń w nowym 2024 roku 😇
@@DobryProjekt Ogrzewacz wody DAFI 4,5 kW (230V)
Moc grzewcza: 4,5 kW
Znamionowy pobór mocy: 4500 W
Napięcie znamionowe: 1/N/PE~230 V 50 Hz
Prąd znamionowy: 19,6 A
Stopień ochrony: IPX4
Przewód elektryczny: 3 x 2,5 mm
Bezpiecznik automatyczny: 20 A1
dziękuje wzajemnie 🙂
@@owsiak6Dziękuję za tak obszerną odpowiedź:) 😊
Z tym wykorzystaniem baterii z umywalki do prysznica to będzie lipa bo cała łazienka będzie mokra i wizualnie taki długi wąż w łazience będzie ją szpecił.
Potraktujmy to jako sugestię, przykład.
To następne pytanie czy jest i gdzie do nabycia to użądzenie przepływowe
Zapraszam na allegro tam powinni mieć
A jaki to boiler co 1.5h grzania starcza jeśli można spytać? :)
80l grzałka 1,5 kw
@@DobryProjekt dzięki!
1.5h x 1.5kwh = 2.25kwh
Taka moc ogrzejemy 80l wody z 8 stopni (woda z wodociągu tyle ma) do temp 32 33 stopni... Trochę mało na kąpiel
6Kwa bojler to chyba w zakładzie przemysłowym bo normalne to mają 2Kwa ale zgadzam się że przepływowe są w pewnym stopniu ekonomiczne ze względu straty ciepła ale i wody . Ale to wszystko zależy od instalacji śr długości ale rozwiązania z obiegiem wody za pomocą pompki nie mają strat na wodzie a tylko na stracie ciepła które w zasadzie tylko latem jest stratą bo zima ogrzewają dom no chyba że bojler jest na środku działki postawiony 😊. Przepływowe to nie jest jakaś nowość a stosunkowo mała popularność zawdzięcza tylko awaryjnosci. Mam taki za 50zl ale w pomieszczeniu gdzie korzystam bardzo rzadko. Natomiast ogrzewanie tymi foliami na podczerwień nie różni się niczym od ogrzewania tym bojlerem . Tylko pompa ma sens bo zgodnie z nazwą nie grzeje !!!! a tylko przenosi ciepło a wszystko inne to grzałki 1 do 1. Latem pompa ciepła na 2 osoby na dobę to zużycie od 1 do 1.5 Kwa. Folie też mam ale tylko dlatego że dałem się kiedyś nabrać na oszczędności z tytułu ich użytkowania i są jako źródło zapasowe. A wracając do tych chińskich podgrzewaczy to bez czujników zalaniowych skomunikowanych z głównym zaworem wody nie ryzykował . Kiedyś nie ten ogrzewacz ale jeden z trzech zbiorników na filtrze wody się rozszczelnił i gdyby nie to że byłem obok to pewnie po kilku godzinach bym pływał.
czyli w takim razie projektujac dom 70m2 p.z. nie robic instalacji cieplej wody ani nie wstawiac bojlera? istnienie bojlera ma te zalete, ze gromadzi kilkaset litrow wody w razie braku wody z wodociagow oraz moze byc za darmo podgrzewana z pradu z fotowoltaili. Natomiast przepływowy ogrzewacz wody dodaje komfort cieplwj wody juz od poczatku strumienia.
potrafię zbudować perpetuum mobile jako jedyny człowiek na świecie ktory głośno o tym mówi i nikt tego nie neguje że mówie prawdę ale nikt nie jest zainteresowany budową
A więc proszę zbudować to samemu. Chyba, że to zbyt duży projekt ?
🎉🎉🎉
😊🎉😊
Czyli, zeby wejsc pod prysznic przy przzeplowywym ogrzewaniu i tak trzeba czekac z minute ;p 4 osoby w domu, dziennie 4kw na kompiele czyli 1500kw tylko na mycie sie
Co dobre dla jednego niekoniecznie dla drugiego. Czyż nie ? Jak kolega grzeje CWU?
@@DobryProjekt Oczywiscie, ze tak. Ogolnie bardzo interesuje mnie wszelka energia odnawialna ale niestety zauwazylem, ze to mniej lub wiecej styl zycia.. Jesli chcemy wziac kogos kto zalozy wiatraki panele i cala instalacje to wychodzi bardzo drogo i wlasciwie sie na tym nie oszczedza tylko czeka az sie zwroci. Jesli zrobimy to sami, zeby przyoszczedzic to i tak sie dlugo zwraca nie liczac poswieconego czasu, zeby wiedziec co i jak i to wszystko wykonac. Dlatego to jest taki styl zycia a nie cos latwo przystepnego, jak jazda elektrykami, nie tankujesz i jedziesz tylko cala trasa musi byc pod to zaplanowana, zeby sie spotykac z ladowarkamii trzeba uwazac na predkosc, zeby w ogole dojechac. Takze u mnie narazie jedyny kontakt z energia odnawialna jest w fabrycznie zamontowanym solarze w bmw 7 e66 ;p A w mieszkaniu piecyk gazowy po prostu.
3KW przy jakim przepływie?
Panie Edwardzie a jaki wiatrak najlepszy ,??
Taki który działa, są takie, aczkolwiek trzeba szukać:) Bardzo trudny rynek i brak tych działających... Tak jest prawda :/ Choć jest nadzieja bo są takie, które działają, aczkolwiek ja żadnego nie polecę.
Sprawdzony 4kw poniżej 35decybeli bo inaczej sąsiad poda do sądu.Jest to nie tylko moja opinia a opinia długoletnich polskich producentów Swind i Chestermatik.Umnie pracuje już 8lat I coraz bardziej jestem z niego zadowolony.
Bardzo dawno wyrzuciłem bojler i wszędzie mam przepływowe ogrzewacze.
Moje doświadczenia z tego typu urzadzeniami jest negatywny, raz za zimne, raz za gorące, nie wyobrażam sobie mieć tego na codzień.
Wolałbym przy projektowaniu instalacji wod-kan zwiększyć izolację na rurkach i obowiązkowo cyrkulacja oraz kolektory do CWU
Kolega ma złe doświadczenia, jakiej mocy był kolegi podgrzewacz ? Może tam tkwi kłopot
@@DobryProjekt różne od takich małych po 3kw, po duże po 16kw
Nie mówię, że tak nie jest ;)
Istnieją też {samemu używam} prysznicowe natryski wyposażone we włącznik. Woda leci, tylko wtedy, gdy jej potrzebujemy. Oszczędności są znaczne. Do bojlera idealne.
Nie zrozumiałem, do czego ten włącznik?
Do regulacji przepływu wody używam zaworów...
Poproszę trochę więcej informacji :)
Włącznik jest w rączce prysznicowej. Gdy zwolnimy na niego nacisk, woda przestaje wypływać.@@wiktorm-ci3uu
Takie rozwiązanie jest w camperach od wielu lat
Właśnie. Dlaczego tego pomysłu , nie zastosować w domu.@@TheStenc
Za mało zrozumiałam (ja tylko zwykła kobieta jestem ), jeśli chciałabym zamontować urzadzenie pokazane w filmie to gdzie mam i czego szukać,czy już jest w sklepie do nabycia,?
A jaki cel chce Pani osiągnąć? Jakieś szczegóły proszę podać to będzie łatwiej coś doradzić.
Przepływowe ogrzewacze są na rynku od bardzo dawna.
Bardzo dziękuję koledze za pomoc w odpowiedzi naszej koleżance:) Życzę dobrego w nowym roku 2024
Trzeba kupić w internecie kosztuje 99zl
👍
:)
Są bojlery i bojlery. Mój bojler 200 l zasilany słońcem grzeje mi cwu a jego straty cieplne ogrzewają mi łazienkę, żeby te straty zwiększyć zdjąłem z niego górną izolację.
O proszę I jak to się sprawdza?
Dom stary i nieduży ogrzewany tylko kominkiem z konwekcją grawitacyjną, łazienka była zimna i wilgotna teraz jest tak ciepła jak pokój kominkowy.@@DobryProjekt
Też tak można. Sądzę że poruszony temat właściwie pokazuje rangę zagadnienia i prawie wszyscy zyskają od wszystkich wiedzę jak należy postąpić we własnym przypadku
Osobiście mam podłączony u siebie właśnie przepływowy ogrzewacz wody niby mniej ciągnie niż boiler bo nie ma strat jednak przy mojej fotowoltaice i 3 fazach z deye 12kw pobiera mi 10 kw ogrzewacz wody zastanawiałem się nad buforem ale chyba jednak zostanę przy przepływowym podgrzewaczu wody z tym że może jakiś 6kw aby akumulatory wydały mi to xD 15kwh w akumulatorze chyba powinno wystarczyć xD na 4 osoby aby się wykąpać
mam duze pv , w tamtym roku od maja do pazdziernika miałem podłaczony bojler pod prad i watomierz zuzyłem 1100Kw na 3 osoby w domu , wiec wydaje mi sie ze podgrzewacz jest bardziej ekonomiczny , szybko to stygnie dlatego duzo kw idzie . teraz za miesiac zakładam rurki solarne ale z racji tego ze od znajomego niemca dostałem za prawie darmo bo kupowac rurek nie warto jako intalacji za 5000zł jak 1kwp paneli to koszt 1500zł
Marcin lecz nic nie było o drzwiach od łazienki😢
A był kolega na playliście Wiatrak off grid ?
Marcin jestem trochę młodszym od p.Edwarda i jak to szukać????
Panowie to co pokazujecie to terma. Bojler oprócz grzałki ma wężownice ;-) a jeśli chodzi o grzanie wody to podgrzanie 1L wody o 1 sC to 1,16Wh; reszta to tylko matematyka, w które należy uwzględnić straty ciepła w czasie. Z pozdrowieniami
Dziękuję za merytoryczny komentarz, takie lubimy najbardziej ❤
Odpowiedź na 6 I takich prawdziwych obliczeń łatwo zrozumieć jakie mamy straty na ogrzewaniu wody
ciepło towar deficytowy..:)
Na szczęście tylko zimą 🤣
Dokładnie tak a zimą to już 😅😅😅
Nieopłacalne w domu z większą ilością mieszkańców - grzeję 300l pompą ciepła. Nawet zimą max 150zl /mc za ciepłą wodę non stop. A jak jest slonce - kolektory w drugiej wężownicy... Przepływowym ogrzewaczom mówię nie.
A miał kiedyś kolega taki ?
@@DobryProjekt mądre pytanie :) Obawiam się, że musiałbym założyć jednocześnie trzy... Są chwile. że leci woda do wanny, ktoś inny korzysta w tym samym czasie z prysznica, i w kuchni jest kolejny kran, gdzie ciepła woda jest potrzebna. Pobór chwilowy (Pan Edward o mocy wspomniał) byłby duuuży. W jego wypadku - to może być dobre rozwiązanie, ale szkoda mi kolektorów, które przy słońcu dają ciepłą wodę ze słońca za darmo - o tym też kiedyś Pan Edward wspominał. Tym niemniej - dobry kawał roboty, za co dziękuję... a ponieważ jestem z okolic, to może się kiedyś miniemy jak z Waldkiem :) Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku dla obydwu Panów :)
Dobry projekt ja nie zrozumiałem pytania które zadałeś do Pana Edwarda. ua-cam.com/video/5UjNMGu6yLg/v-deo.html Twierdzisz że bojler grzany przez 1godzinę w ciągu doby generował większe koszty gdy korzystał z niego jeden człowiek, a mniejsze koszty, jak korzystały z niego 2 osoby? Czy to oznacza ze przy 4 osobach nie tylko nie będzie strat ale będzie to zysk? Przecież to bez sensu.
Źle wytłumaczyłem a kolega przesadził z interpretacją to znaczy, że 10 osób korzystających to 10x większe oszczędności;) hehe.
Bojler grzany nocną taryfą dla 1 osoby kosztuje wiecej niż dla dwóch kiedy grzałka jest włączona przez 1,5 h dziennie.
@@DobryProjekt Czy to chodzi o to że Bojler grzany nocną taryfą przez 1,5 h kosztuje tyle samo dla jednej jaki i dla dwóch osób. Jednak w drugim przypadku koszty grzania rozkłada się na dwa, wiec jednostkowo jest taniej. Czy teraz to dobrze zrozumiałem?
Rekuperacja z syfonów też jest znana od 20 lat.
O proszę widzę, kolega fan pozyskiwania darmowej energii?
@@DobryProjekt Czy dało by radę pokazać u kogoś zamontowanie pompy ciepła na dachu wpiętą do wylotu kanałów wentylacyjnych, chodzi o schłodzenie do maksa powietrza wychodzącego z budynku a zarazem dużego odzysku ciepła z tego powietrza szczególnie przy bardzo niskich temperaturach i wysokiej wilgotności powietrza jakie jest zimą na dworze
Gdzie kupię taki natrysk xd
U najlepszych dystrybutorów
Aliexpress
Jak ktos uzywa malo wody i grzeje elektrycznue to z pewnoscia najtaniej, jak ktos grzeje gazem lub fotowoltaika to juz moze byc taniej.
Może grzać i tak i tak, zależy od pory roku?
Prawie wszystkie komentarze wnoszą wiedzę bardzo przydatną
Nie montuje się bojlera tylko PC do cwu
Zagrzanie wody 250 l to około 2 kWh 🎉🎉🎉
Wszystkiego dobrego na nowy rok 😊
@@DobryProjekt wszystkiego dobrego
Cena takiej pompy? Podgrzewacz 500 1000
Taki podgrzewacz to pod prysznic dobry bedzie.Do wanny na kąpiele solankowe z siarczanami 120L wody ile czasu bedzie napełniał? Bojler wystarczy odsunąć od ściany i zabudować styropianem grafit 20cm i szczeliny zalać pianką bo fabryczne ocieplenie jest beznadziejne
Kolega dobrze prawi 😇 Pytanie tylko czy kolega to już testował?
@@DobryProjekt mój bojler miał tylko 5cm pianki fabrycznie i jak zagrzałem do 80C to czuć było ciepło jak ogrzewa pomieszczenie niepotrzebnie (kotłownie) gdzie jest 10-15C w zime to zrzynkami z budowy całego obudowałem dodatkowo grafitem 20CM i 7 pianek montażowych zużyłem aby całość uszczelnić.Różnica jest ogromna woda gorąca 24h a w kotle pali się 4-5h dziennie i gaśnie.Grzałki elektrycznej w nim nie mam to ciężko określić ile mniej energii potrzebuje...
To może się owijać rurą i grzać wodę? Powinno Polaków być stać na ogrzewanie i lekkie marnotrawstwo a nie wymyślanie oszczędności i wymiany kotłów i ogrzewania co rok dla oszczędności...Może pomyśleć jak zarobić dodatkowe 2k na ogrzewanie a nie na wiatraki, panele itd. a po roku ustawa zmienia wszystko i znowu godziny na YT w poszukiwaniu "darmowego" źródła ciepła.
Dobry tor myślenia, może by nie likwidować starch źródeł ciepła, kotłów itd itp, tylko dokładać nowe. ? Przestaniemy się zastanawiać nad "co znowu wymyślą"
Jak się ma netbiling to w dzień grzeję bojler na full, bo nie będę złodziejom z tałruna oddawał energii za darmo. Pozdro.
Właściwe rozumowanie popieram
1zł za 20 min/osoba? Zbiornik 250l (używka ponad 10 letnia), pompa ciepła CWU (z dotacji miejskiej), podłączona pod hybrydę off grid, temperatura 50 stopni. Listopad - Styczeń mi wychodzi jakieś 1,5-2kwh na rodzinę 2+2/dzień (liczmy, że ¹/⁴ ze słońca, bo zima -mało fotonów, więc nawet licząc z górką, w zimie 2zł na 4 osoby, gdzie dzieciaki lecą pod prysznicem ze 30 minut/dzień. Chyba, że jest zimno to wtedy faktycznie ze 3zł pompa ciśnie, no ale na 4 osoby. Faktycznie Wam wychodzi ok 1zł/osoba/20 min przy tym przepływowym podgrzewaczu? Cyrkulacja z czujnikiem ruchu w łazience pobiera 0,03kwh/dzień (nie liczę ceny baterii w czujniku, bo była w zestawie), więc te straty w rurach mi jakoś umykają, ale nie widzę żadnego plusa w takim systemie przepływowym... Widzę nawet minus w skali roku... Nie wiem co by było, gdybym się znał i kupił prawdziwy zasobnik, a nie taki stary, używany jaki kupiłem za 200zł... W lecie zużycie było mniejsze, bo do dolnej wężownicy jest wpięty kolektor ( i nie było jeszcze off gridu), solar teraz pracuje 2 min dziennie, więc chyba nawet wychładza zbiornik. Nie mam porównania do innych, bo mieszkam na razie 10 miesięcy, ale 1zł za 20 min kąpieli to moim zdaniem drogo jak się fachowca i specjalistę, no chyba że w tropikach na urlopie razem z dobrym alkoholem🤣🤣
Mam podgrzewacz przepływowy na warsztacie tez około 3kw i niby jakim cudem ten podgrzewacz tak dobrze grzeje? nie jest to realne i wiem to z doświadczenia :D takie 3 kw wystarcza żeby umyć ręce w letniej wodzie lub w gorącej ale przy minimalnym przepływie :D zwłaszcza zimą gdy woda w rurociągach jest zimniejsza. przepływowe podrzewacze są spoko ale na pewno nie żeby się kąpać przy takim co ma 3 kw :D
Jak to usprawnić?
Wszystko fajnie ,tylko nie wszyscy mają talent żeby wykonać coś takiego,pokaż jak to zrobić jak Adam Słodowy w "zrób to sam",pozdrawiam
Co pokazać?
U mnie wisi kospel 24kw na cały dom i nie potrzeba nic więcej.
A jaka wielkość domu ? I ile to pobiera, zużycie?
Dom około 180 metrów a zużycie to niewiem bo nie mam pod licznika na niego ale w okresie letnim około 400 zl rachunek za cały dom wychodziło czyli między 100 a 180 zł plus minus. Za dwa miesiące.