Witam absolutnie nie przesadza Pan i dystrybutor tego urządzenia powinien z Pana wziąść przykład,bardzo słuszna decyzja w szczególności dotycząca napięć stałych,dobra recenzja pozdrawiam i proszę więcej takich praktycznych filmów 👌👌👍👍.
Super skrzynki, godne uwagi, nie zapominajmy nigdy że z pustego to i salomon nie nalej, czyli już jakiś czas temu postawiłem dwie setki aby kiedy długie ciemne dni nastaną, a nastaną napewno, nie siedzieć przy świecach.
@@ewkajulek1 Napisałem że elektronika psuje się nagle a świeca odpala nawet zamoczona i lepiej świec nakupować dwoma świeczkami nawet herbatę zaparzysz, panelem 200w nawet i w słoneczny dzień będzie ciężko coś zagrzać a gdy zgaśnie słońce nic ci to nie da, nie ma słońca używasz świec, sam wspomniałeś o ciemnych dniach. Tak więc sam się zastanów co piszesz. W ciemne dni i tak będziesz palił świecę i tobie szybciej ich zabraknie niż mi, bo to nie ja będę miał bezużyteczne panele na dachu dachu a zapas świec do świecenia w tej kwocie.
Kurdee, Już myślałem że się nie doczekam tej przetwornicy. Fajny materiał na wieczór Ale powiem Ci nigdy wcześniej nie powiedziałbym że to z VOLTA będzie
Ja jestem zwolennikiem magazynów energii, ale bardzo polecam to urządzenie i na pewno znajdzie się w moim posiadaniu. Jest solidnie wykonane, mimo to naprawiałem już kilka egzemplarzy, uszkodzonych przez błędy użytkownika. Masz rację, przebieg napięcia nie jest sinusoidalny, tylko trapezowy.
Nareszcie! Bo już nudny wieczór się robił. Mistrzu na migający obraz jest sposób. Zainstaluj Filmic Pro na smartfonie. Tam jest możliwość nagrywania w 25 FPS oraz wybór filtra 50/60 Hz. Jak się da 25FPS i 50 Hz to nic nie migocze. Pozdrawiam. 👍👍👍
@@lesnydziad7905 Jeśli nagrywasz w 30/60 FPS to nigdy poprawnie nie ustawisz migotania gdyż przy 30 FPS to będzie 1/60s migawki przy 60FPS 1/120s. A to nie są krotności poprawne z prądem w gniazdku 50Hz. Co innego 25/50 FPS i wtedy jest 1/50s i 1/100s i migotania nie ma.
@@lesnydziad7905 Samo się nie dostosuje jak nie masz do wyboru 25/50 FPS i z automatu migawka 1/50 lub 1/100. Po prostu nagrywanie w 30/60 FPS w Polsce to se ne da!
Ciekawy test, myślę że te urządzenie można zastąpić dobrą przetwornicą. Mając 720w paneli 200 akumulatorów, gotowałam 1,5 godziny na indukcji. Akumulatory nie miały tyle zmagazynowanego prądu dlatego myślę że w słoneczny dzień panele potraktowały akumulatory jako przejście do przetwornicy, która zasilała indukcję, tak mogę gotować tylko w słoneczne dni. Pozdrawiam🌸🌺🌸 serdecznie
Zadałem też kilka pytań do firmy Volt, która rozwiała moje wątpliwości oraz napisali w ten sposób: "Informuję dodatkowo, że już niedługo za ok. pół roku wprowadzimy odświeżoną wersję tego modelu z poszerzonym zakresem pracy z fotowoltaiki i zmienionym okablowaniem."
Ok reasumując, pomimo zastosowanych zabezpieczeń w green boost, czy : 1. należy dodać zabezpieczenie odgromowe na drodze panele (topik t1,t2)- green boost? 2. Czy jest wyjście do uziomu? 3. Do wejścia nr 1 można dodać czysty sinus i na bieżąco korzystać ze słońca, a do wyjścia 2 bojler.... 4. Czy stosuje się jakieś specjalne grzałki do bojlerów? 5. Jaką wartość prądu pomija green booster przełączając się na gniazdko 2? Co mistrzu myślisz?
1. Wolna wola posiadacza i temat rzeka o realnej skuteczności 2.uziom do obudowy 3.nie rozumiem co masz na mysli , wejście tego urządzenia to DC z paneli reszta to wyjścia 4.nie rozumiem co to jest grzałka specjalna i czym się różni od grzałki którą opisuja dwa parametry elektryczne jak V i W , przecież urządzenie jest na 230v i max 3000W a to oznacza że możesz podłączyć grzałkę od 0-3000W na 230V czyli 100W 230V , 500W 230v 1000W 230v , 1500W 230v , 2000w 230V i nawet 3000W 230v , sens taki że jeśli masz w panelach max 3000W i max 350V dc to ma sens grzałka 3000W , to chyba logiczne że nie wyjmiesz więcej niż włożysz , czy by to rozumieć potrzebne są jakieś specjalne studia ? bo jak tak to ja nie mam 5.nie mierzyłem
@@nietypowerozwiazania1659 Jeżeli suma napięcia z paneli wyniesie 200 V to stosujemy grzałkę na 230V ale przewymiarowanej mocy? Pytam pod kątem tego urządzenia. Dla przykładu: Łączna moc paneli to 2140W, napięcie 200V (dane w NOCT) czyli grzałka 2500W/230V powinna pracować z mocą ok 1890W. Czy tak zadziała? Zakładając, że dzień jest słoneczny.
Lodówki, jeśli komuś wystarczy naprawdę mała, trzeba poszukać z ogniwem Peltiera. Są takie turystyczne, ale i tzw. hotelowe, na 230V. Odpada problem skoku napięcia przy starcie agregatu.
TO NIE JEST FALOWNIK! Jest to przetwornica, inwerter. Falownik, jest to urządzenie elektroniczne do regulacji prędkości obrotowej silnika indukcyjnego, poprzez zmianę częstotliwości napięcia przyłożonego do uzwojeń silnika. Pierwsze falowniki w Polsce były produkowane przez Apator. Natomiast urządzenie STABILIZUJĄCE napięcie do 230V, to inwerter. Zasada działania jest bardzo podobna jak w UPS. Z tym, że w UPS mamy akumulatory 6/12/24/48V i prąd stały jest przemieniany na prąd przemienny, oraz podwyższany i stabilizowany do pożądanego napięcia. Są to podobne urządzenia. Również podobna zasada działania jest zastosowana w spawarkach inwerterowych, półprzewodnikowych regulatorach grzałek i w wielu innych rozwiązaniach codziennego użytku. We wszystkich tych urządzeniach układ wykonawczy (w tym przypadku tranzystory IGBT) jest sterowany przez Puls-Width Modulation. Ludzie. Nauczcie się nazywać rzeczy po imieniu i nie wprowadzajcie w błąd. Gdyby mnie ktoś się spytał, czy podłączę jemu falownik. Spytałbym się o jakiej mocy silnik chodzi. Za cholerę nie wpadł bym na to, że on chce podłączyć PV.
super sprawa dla tych co mają za mało akumulatorów do przechowania mocy na późniejszą porę , za dnia korzystamy a wieczorkiem lecimy na naszych bateriach wpiętych pod przetwornice lub bezpośrednio z nich, oświetlenie i jakieś media . . .
Żółwik ;) świetne te filmiki , mam prawie rok na rozmyśllania , dobrze że Ty dajesz porady i można pomyśleć co akurat danej Osobie będzie potrzebne , o wielu rozwiązaniach nawet nie wiedziałem , pozdro
Jak lodówka na tym nie pójdzie, to całe to ustrojstwo sporo traci... Kosiarka może przeczekać awarię sieci a odpoczynek od komputera dobrze nam zrobi. :)
Mysle ze mozna po niewielkiej modefikacji zastosowac regulator napiecia 3-6kw od agregatu prądotwórczeg i wyprowadzic gniazdo do urzytku innych urządzeń, nie stosowalem jeszcze tego ale mysle ze moglo by to dzialac
Pytanko do fachowców - posiadam inwerter Growat niehybrydowy 3 fazowy. Chcailbym uzywac energii generowanej przez pv bez posiadania akumulatorów w czasie braku pradu w sieci. Slyszalem ze mozna to zrobic podlaczajac do falownika np trojfazowy przetwornik obrotow silnika z ups z regulowana czetotliwoscia, oczywiscie odlaczajac uprzednio fazy oraz N. Czy to zadziala i czy trzeba w inwerterze ustawic Export zero? czy to niema znaczenia. Bede wdzieczny za pomoc.
Pozdrawiam z Olsztyna. W sprawie izolacji przewodów prądu stałego. W latach 80tych byłem kinooperatorem. W tym czasie w kinach przechodzono z światła łukowego na kolby xenonowe. I jedne i drugie wymagały prądu stałego od 100do 200 voltów. Oczywiście prąd jaki występował na wyjściu z bloku prostowniczego to było 200-600amperów.Do załączenia hebli była potrzeba stania na dywanie gumowym w gumiakach w przyłbicy w rękawicach izolacyjnych. Mimo 15 mm izolacjii tak 15 mm przewodów i tak zdarzało się że przeskoczyła iskra. Na solara h izolacjii nigdy za wiele, byłem świadkiem gdy metalowy Kątownik przewrócony na przewody solarów poprostu zespawał się z nimi i rozbłysł pomarańczowym (pięknym) światłem. Prąd stały to nie zabawa
Coś ci się chyba pokręciło licząc przykładowo najmniejsze wartości które podałeś 100 Voltów x 200 Amperów dawało by moc 20 OOO Watów A jak by przyjąć najwyższe to 200x600=120 000 Watów. To nie było by do zasilania projektora kinowego, ale chyba reflektora przeciwlotniczego na ciężarówce! Wejdź sobie na aledrogo i zobacz jakie są tam dostępne żarniki do projektorów kinowych. Wystarczy wpisać "lampa kinowa" i wyskakuje sporo i mają parametry max 4 500 W i napięcie 30V czyli wielokrotnie mniejsze są to wartości.
@@nietypowerozwiazania1659 wcale nie za dużo zer wcale. Nie mam zwyczaju gadać o czymś o czym nie mam pojęcia. Mówiłem o latach 80.Prąd do rozruchu kolby made in DDR to było 200a i 28kw a moc dochodziła do 45kwatów
A mogę prosić o sprawdzić skuteczność działania zabezpieczeń. Jak wygląda kwestia uziemienia i jak zachowuje się ten sprzęt w przypadku awarii grzałki polegającej na zwarciu linii L z PE
@@arcziiii4576 Zupełnie nie wiem czego mogę się spodziewać po tego typu urządzeniach. Wizerunkowo firma na pewno zyska jeśli okaże się, że urządzenie jest bezpieczne dla użytkownika.
Nareszcie wyczekiwany film;) chciałbym skomentować tak jak ja myślę..... ale boję się znów gownoburzy w komentarzach..... więc zostawię sobie to dla siebie pozdro!!!🙂🙂🙂🙂🙂
ma to sens choć z niskiego na 230 v ac potem na DC niżej to tak średnio wygląda , dobrze ze zasilacze impulsowe działają już od praktycznie 90V *(wiele)
Coś mi się wydaje, że te oryginalne przewody były w izolacji sylikonowych i z plecionką bardzo cieniutkimi pojedynczymi drucikami których może być w tym kablu nawet kilkaset, w zależności od przekroju i takie przewody potrafią naprawdę przenieść wielkie obciążenie. Dla przykładu taki kabel 10AWG w przybliżeniu 5mm² posiada 1050 drucików i może przenieść prąd ciągły 88A i maksymalny 140A, zaś ten typowy solarny 6mm² przeniesie 70A
Ja mam trochę innego 'eco-boosta', nie zielonego, ale pewnie w instrukcji jest to samo - że nie wolno podłączać obciążeń/urządzeń indukcyjnych... Że urządzenie (inwerter) się uszkodzi i brak gwarancji. No więc ja bym troche sie obawiał podłączania tej oplarki i szlifierki, ale dobrze że inni robią to za mnie :) Widzę że machiny działają, ale testem byłaby dla mnie jakaś dłuższa praca takich urządzeń.
Nikt by nie oglądał tak długiego filmu :) Green boost wytrzymuje bez problemu indukcyjne , znajony ma pompę w stawie ale nie wiem jak twój inny coś tam boost by to przyjął
Ma ten inverter jedną fajną zaletę a mianowicie prąd przemienny AC(przebieg prostokątny) na wyjściu dzięki temu bez kombinacji mogę podpiąć czajnik czy zwykłą maszynkę elektryczną(bez elektroniki). W końcu jestem z niego zadowolony. Pozdrawiam
Lodówka gdyby zdobyć absorpcyjną gdzie nie ma sprężarki tylko grzałka do takiego off-grid'u była by jak znalazł bo dla grzałki przebieg jest nieistotny...
Inna nazwa trimixte , ponieważ działa na 3 źródła energii jeśli kempingowa(zależy od modelu,hotelowe absorpcyjne tylko na prąd)230v,12 v i gaz.Kup i zrób odcinek o zasilaniu w dzień panelem a w nocy biogazem.
Ewentualnie nagrzej wodę panelem fotowoltaicznym lub solarem i w nocy spróbuj wykorzystać do podgrzania czynnika w lodówce absorpcyjnej.Ciekaw jestem czy zadziała.Brak mi czasu na ten eksperyment a nikt na UA-cam nie próbował
Uważam oczywiście za przesadę wymianę kabli na takie z grubszą izolacją (tam jest grubsza bo to kabel do stosowanie na zewnątrz wiec musi być dodatkowo mocniejszy fizycznie), sam przekrój żyły wydaje się być taki sam. To samo dotyczy kostki, to nie są napięcia powyżej 1000V aby się tak zabezpieczać przed przeskokiem łuku) a tekst z pająkiem uważam za kiepski. Jedynie co bym tam dorobił to jakiś rodzaj klapki, aby tam ktoś (dziecko) paluchów nie wsadziło i z tego powodu może bezpieczniej faktycznie jest po przeróbce.
zacznijmy od tego że to urządzenie ma prostokątną sin. i jest przeznaczone do grzałek z termostatem nie elekronicznym , 1mm2 przenosi standardowo 5A , mając kable 4 mm = ok 25A , czytaj specyfikację max 300V/3000W=10A na uj kable zmieniać jeśli mają zapas 2,5/1 ?
izolacja ma atesty , a ty jakie masz uprawnienia seposkie by to kwestionować ? może nie jest odporna na szarpanie i zginanie lecz kto to robi ? ta maszynka ma wisieć w pomieszczeniu z dala od wiatru i dzieci raz podłączona i jak te kable uszkodzić mechanicznie ? mówiłem o sinusie do grzałek ( nie zasilaczy ) by miały termostat manualny nie elektroniczny bo sinus prostokątny powali je , zasilacze to inna piosenka te bez transformatora też powalisz , dzień dwa i padną 50 Hz tam nie jest gwarantowane +/- masz tolerancję i prostokąt nie falę i to wystarczy by elektronikę wysadzić a manual jak łopata wiele wytrzyma .
nie widziałem pytania, ale serdecznie proszę o odpoiedź co sie stanie jak bedzie swicic słonce a nie będzie zadnego obciązenia ? czy wogole jest taka możliwość? chodzi o to ze np podpinam sobie do tego np kosiarkę, ale ide zrobić przerwę na herbate, to czy musi być to drugie urządzenie podpięte? czy poprostu kończąc pracę wyłączamy bezpiecznik na wejściu z solarów ? bo rozumiem ze jak wyłącze kosiarkę a na drugim wejsciu nic nie bedzie to sie cos spali ?
Jestem laikiem w temacie, ale stoje przed zakupem instalacji fotovoltaicznej do grzaki w buforze i z filmiku wynika, ze takie urzadzenie temu podoła. Ale skoro ono kosztuje tyle ile kosztuje to czy nie lepiej było by dołożyć troche i kupić prosty falownik off grid który z kilku paneli zasili mi grzałkę w buforze, ale tez bez problemu inne urządzenia w domu. Mówimy o instalacji jednofazowej
@@nietypowerozwiazania1659 lecę po komentarzach i znalazłem już tę odpowiedź n'ty raz, ale dzięki Gdzie ja znajdę grzałkę z termostatem bimetalicznym? Mogli zastosować przewód z czujnikiem temp. byłoby łatwiej, bo grzałek bez termostatu jest na pęczki.
Czyżbyś był ostatnim Jutubersem który jeszcze nie został kupipny przez volta? Hmn... Ciekawe ciekawe :D Również zapytałem o wymianę przewodów (we własnym zakresie lub poprzez volt) w odpowiedzi jest lakpniczna informacja o utracie gwarancji przez ingerencję w urządzenie.....
Wymiana przewodów niepotrzebna izolacja chroni tylko i wyłącznie przed wysokim napięciem wartość Prądu nie ma tu znaczenia chyba że prąd byłby zbyt duży do przekroju i przewód by się nagrzewał wtedy może uszkodzić izolacja
Tak i siak będzie działać ale w jakim położeniu bardziej efektywnie to musisz zobaczyć kiedy będzie większa wartość A i V na wyjściu czyli środkowy i dolny wyświetlacz , jak pomnozysz te wartości to będziesz wiedział ile w danym momencie jest Watów na grzałce
Zamówiona przetwornica z miłą niespodzianką u producenta (cena) odbiór w połowie pazdziernika nie bedę reklamował tego urzadzenia jak podłącze do coś napisze dwie instalacje pod grzałki 8paneli x320w i 7paneli x550w narazie pracuja na azo 3000pro i przetwornica solarna z Siechnic małe urządzenie aluminiowa obudowa , 2 grzałki 2 kw (testy z grzałkami 2,3,4,5kw najlepiej sobie radzą z 2kw przy 2,5kw tez by było ok. ale nie mam takiej grzałki)bojler 140l od 2lipca co dnia 80stopni . Zamówiony bajler ermet 300l z mozliwością podłączenia 2 grzałek i dwupłaszczem do pieca .
@@ireneszsocki9021 w Pl nic już się nie produkuje , z Ali zawsze będzie taniej czy podobnych serwisów ale ta wysyłka bywa kosztowna . W PL nigdzie tego praktycznie nie ma i każdy twierdzi że czeka na dostawę . Jak ktoś wziął od Ciebie kasę z PL czekając na dostawę to nie zna ani daty ani ceny .
Farelka czy piec olejowy to na jesien i w zimie . A w lecie? Ja (latem) uzywam to drugie gniazdo do plyty ceramicznej do gotowania (max. 2 palniki) ,oraz do czajnika elektrycznego . Tyle .
czy w takim działaniu tego falownika mógłbym podłączyć ładowarkę 36v 1a do hulajnogi elektrycznej lub seryjną ładowarkę do samochodu elektrycznego, i czy było by to bezpieczne?
Nie wiem jak zladowarka samochodowa ale zasilacz impulsowy działa tak że napięcie wejściowe idzie do prostownika więc totalnie jego przebieg nie ma znaczenia , ładowarką samochodowa może głupiec przy spadkach napięcia podczas zachmurzenia
Dobre.... A ile paneli trzeba podłączyć żeby pociągnęło dwa panele podczerwieni po 700wat i czy to wg ogóle będzie działać. Rozumiem że w nocy nie dziala
@@nietypowerozwiazania1659 aby uzyskać 1400W potrzeba załóżmy 4x350W paneli, tyle że uzyskamy ok 135V z tych paneli. Z jakim efektem będą działać te maty na podczerwień? bo na pewno nie na 100% czy 90%?!
Cześć, mam bojler Elektrometr 220 litr. z grzałką EJK 2000 watt z termoregulatorem z bezstopniową regulacją temperatury ( czyli chyba elektroniczny ) i pytanie czy mogę podłączyć tą grzałkę przez tą przetwornicę czy nie ulegnie przepaleniu układ regulacji temperatury w grzałce ?
Nie czytało się instrukcji? Nie ładnie: do wyjścia „2” można podłączyć kolejny odbiornik energii, ale funkcja ta działa tylko z termostatem bimetalicznym. Urządzenia z regulatorami elektronicznymi mogą być zasilane tylko i wyłącznie z gniazda nr „1”.
A latem w upalny dzień jak będzie podłączony do tego falownika standardowy bojler o mocy 1,5Kw i termostat go wyłączy bo się woda nagrzeje,a do drugiego gniazda w zielonej skrzynce nic nie będzie podłączone to co się dzieje z napięciem z fotowoltaiki??Chodzi mi przy dużej wydajności paneli a braku odbioru energii z falownika jest bezpiecznie???Nic się nie zapali,czy nie będzie pchało prądu na siłe do przykładowego bojlera?
@@nietypowerozwiazania1659 Czyli po naładowaniu bojlera z gniazda nr1, zacznie ładować bojler z gniazda nr 2. Kiedy oba bojlery zostaną rozłączone przez termostaty to inverter wejdzie bezpiecznie w stan czuwania, bez negatywnych skutków dla niego? Będzie czekał na uruchomienie gniazda 1 lub 2?
A czy jest możliwe stworzenie instalacji fotowoltaicznej do zasilania tylko jednego sprzętu np. komputera o mocy do 750W, bez akumulatora ? W sensie tak, aby energia wytworzona przez panel docierała bezpośrednio do tego sprzętu i nie był on podłączony do domowej sieci energetycznej.
Pytanie co do przetwornicy na obrazku (inwertera, konwertera step up/step down) - jakim czasie radiatory te się zakitują kurzem i stracą swoją funkcję (wpływ ma poziom zakurzenia i rodzaj zanieczyszczeń). widoczne na zdjęciu radiatory nie są łatwe w czyszczeniu.
Sprężone powietrze, w środku też. Czyścisz jak domowy komputer. Pytanie, jakiego rozmiaru jest ten radiator? Łożyska kiedyś padną, o ile tam jakieś są?!
Jest możliwość podłączenia do tego inwertera małej klimatyzacji w domu jak jest lato aby wychłodzić salon nie korzystając z zasilania sieciowego tylko z paneli solarnych?
do tego nie bo takie urządzenie nie lubi niestabilnego napięcia , możesz grzałkę bo jej to wisi a do klimatyzatora potrzebny bufor w postaci aku czyli urządzenia o nazwie sinus pro 2500W np lub S z regulatorem ładowania ale osobiście wole zewnętrzny regulator
Jeżeli chcemy zajechać inwerter i stracić gwarancję, to oczywiście, że można! ;) Do zasilania klimatyzacji jest wymagany pełny Sinus. Już lepiej w tym celu zainstalować instalację kilku paneli PV 18V połączonych równolegle z regulatorem 12V do ładowania akumulatorów AGM. Do AGM podłączamy przetwornicę pełny sinus o mocy ciągłej najlepiej ok. 2kW i tym już zasilimy klimatyzację :) Ja w ten sposób zasilam ogrzewanie podczerwienią w nocy. No i mam w razie blackoutu awaryjne zasilanie.
@@marcinmarcin6993 Sinuspro 2000E 1200W mocy stałej, ale wymienię go z czasem na Sinus ECO 6000, 3000W stałej mocy. Poza sezonem grzewczym zasili też pralkę/zmywarkę/suszarkę.
@@RadekRatomski dzięki. Ja planuję zakup sinuspro 5000s ale co gdzieś zaczynam czytać widzę komentarze typu: nie kupuj Volta bo to gówno ale jak zapytam co polecasz to cisza....
2:22 nie pokazałeś na filmie jak podłączyłeś ten falownik pod te rury na ścianie, możesz dograć drugą część? Mój sąsiad też ma takie rury z falownikiem i ładuje nimi Teslę.
"Zabezpieczenie na wejściu, to jest niesmaczny żart, bezpiecznik AC na napięcie DC. Pokazuje dobitnie ja VOLT Polska dba o nasze bezpieczeństwo. Film jako taki spoko.
@@nietypowerozwiazania1659 No właśnie jako odłącznik również słabo się spisze, ze względu na niewielkie odległości między rozłączanymi punktami oraz żadne lub mizerne zdolności do gaszenia łuków elektrycznych. Pozdrawiam serdecznie Kolegę po fachu elektrycznym :) PS: częściej filmy proszę - i dla mnie bywają motywacją i świetną kopalnią pomysłów
A tak na szybko myśląc pod drugie wyjście można podpiąć np.prostownik czy jakoś UPS albo przetwornice i wówczas nie ma ma problemu z podpieciemn innych urządzeń .
Mam takiego malego upsa na 3aku chyba 12ah. Myślisz, że można zasilić z tej "zielonej skrzyni" Upsa do ladowania tych akumulatorów a potem do zasilania lodówki?
@@nietypowerozwiazania1659 no dobra a nie mogę podłączyć tego upsa i ups zasili już lodówkę? Pytam bo po prostu to mam. Przetwornicę mam jakaś marną, więc lodówki nie ruszy
@@danieldaniel8314 Do startu kompresora lodówki potrzebujesz przetwornicy o mocy chwilowej najlepiej 2kW. UPS o mocy chwilowej do 800W nawet nie ruszy tradycyjnej lodówki.
Witam. A czy jeśli panele są z optymalizatorami Solar Edge a nie szeregowo? I czy bezpieczne jest przepinanie wejścia kiedy świeci słońce a akurat mamy przerwę w energii elektrycznej? Ile max. paneli 450W w jednym stringu pociągnie to urządzenie?
Witam. Mam pytanie. Czy posiadając stabilizator napięcia ( również firmy VOLT) daje to jakieś rozwiązanie ? Mówi Pan że nie można podłączyć lodówki gdyż pracuje w prostokącie, a ze stabilizatorem ? Pozdrawiam.
AVR raczej tyle że by wystartowała lodówka potrzebujemy co najmniej kilowat z paneli a w taką pogodę i porę roku to ta lodówka będzie dzialala pol godziny na dobę więc do lodówki to nie będzie dobre rozwiązanie
Zastanawiam się, czy wbudowany bezpiecznik po stronie DC może robić za rozłącznik, czy raczej trzeba dołożyć osobny. Czy istnieje ryzyko porażenia domowników np podczas kąpieli w dzień i czy można się przed tym zabezpieczyć?
To pytanie o grzałkę a nie inwerter , grzałka działa od 0v tylko do pewnego momentu możesz niezauwaxyc że działa , na filmie pokazuje od jakiego najniższego napięcia ten inwerter startuje , nie pamiętam od ilu , zobacz film dokładnie to będziesz wszystko wiedział , moc w W to V razy A , obserwując wyświetlacz inwertera dowiesz się jaka jest aktualna moc grzałki
Mam konkretne pytanie w związku z moimi warunkami ale zacznę od tego, że posiadałem coś podobnego firmy AZO - ten niebieski model. Podłączyłem u siebie do grzałki 3kW i 2kW odpowiednio priorytet oraz podległy. Mam poprowadzone od mojej sterowni do piwnicy gdzie jest bufor przewody 2 szt 3x2,5mm2 o długości ok. 10m. Działało to bardzo dobrze 3 dni a na czwarty zaprzestało. O przepychankach w AZO nie będę się rozwijać bo zrobiłem to w kilku innych miejscach. A teraz moje pytania: ten model Volta chciałbym podłączyć jak poprzednio do grzałki 3kW lub 2 kW w zależności która będzie lepsza. Dysponuję 9 szt. paneli Longi 450Wp Voc 49V a robocze napięcie 41,5V. Panele mogę rozpinać i konfigurować, ponieważ są na gruncie. Myślę o użyciu 7-8 szt. x 41,5V = czy napięcie pracy podane do 350V ma się do napięcia układu otwartego czy roboczego? Drugie pytanie i ważniejsze czy mogę z wyjścia tego urządzenia poprowadzić tymi samymi przewodami nawet je łącząc ze sobą czyli 2x2,5mm2 na fazowy oraz 2x2,5mm2 dla neutralnego oraz uziom. Czy to zadziała czy koniecznie urządzenie musze mieć zaraz przy grzałkach?
Przewód zasilający grzałki 10m i 2,5mm2 nie powinno stanowić żadnego problemu , kondensatory wewnątrz są na 400V i z chęcią bym zrobił eksperyment czy sprzęt wybuchnie czy nie gdy zrobimy robocze pod 350V a Voc zbliży się do 400V bo generalnie w takich urządzeniach raczej podana jest wartość Voc ale sama praca urządzenia od poniżej 100V bo testowe działało już na 70V powoduje że masz cały czas napięcie robocze bo jest pobór mocy lecz niebezpieczny może być moment przełączania odbiornika .Gdzie mieszkasz ?
@@nietypowerozwiazania1659 Cześć. Udało mi się zakupić to urządzenie z dosyć ciekawej cenie bo 1080 zł brutto z tym, że po moim zakupie zmienili szybko cenę na 1399 zł... W dniu wczorajszym kurier doręczył paczkę. Miałem już wszystko przygotowane więc uruchomienie trwało kilka minut. Podłączyłem wstępnie 7 x panel Longi 450W i napięcie obwodu otwartego jakie wyświetliło się na urządzeniu Volt wynosiło 334V więc w dopuszczalnym zakresie. Było kilka minut po godzinie 13ej i warunki dobre. Podłączona grzałka 2kW i wskazania: napięcie z paneli 259V, natężenie 8,4A a napięcie wyjścia 240V. 259x8,4=2175,6W - tyle szło na grzałkę. Co ciekawe po przełączeniu na 3kW nieco spadło tak, że zostawiłem grzałkę 2kW. Pod koniec dnia zaczęło mnie kusić aby dołączyć jeszcze jeden panel i tak zrobiłem. Voc na urządzeniu 354V i po chwili włączył się alarm zbyt wysokiego napięcia + migająca czerwona dioda. Obmyśliłem sobie, że rano włączę od razu z odbiornikiem jednak o godz. 9ej Voc wynosił 374V i od razu alarm nawet przy włączonym urządzeniu odbiorczym (grzałka). Podsumowując: nie można przekroczyć napięcia 350Voc bo urządzenie posiada zabezpieczenie. Teraz zajmuje mnie cos innego. Mianowicie podane jest, że moc maksymalna przyłączonych paneli nie może przekroczyć 4500W (w tabelce w instrukcji) ale dalej w treści jest 5000W jako granica. Interesuje mnie o jakim maksymalnym natężeniu mogę podać prąd na wejście od PV? Policzyłem wstępnie to w ten sposób 4500W : 350V = 12,85A. Za miesiąc gdy słońce zejdzie jeszcze niżej to może uda podłączyć się panele szeregowo/równolegle? 1+1 przez diody x 6 (muszę dokupić 3 panele) tak aby natężenie mieściło się do tych 12A. Myślę, że tak będzie bezpiecznie.
To urządzenie kosztuje 800 zł nie 1200 😏chyba ze są podobne 🤷😏
Zobacz datę filmu
Obecnie 780 zł
@@marzannawodarczyk3187 w ostatnim filmie jest link do najlepszej oferty jaką znalazłem - wersja poprawiona urządzenia : webep1.com/go/9962392452
Tydzień temu kupilem przez Empik za 933zl z wysylka, sprzedał Eltrox
Świetne komentarze, bardzo proszę o takie "łopatologiczne" - te są najlepsze, stawiasz kawę na ławę. Tak trzymać! :)
Dzięki za film, mam off-grida do zasilania w razie blackoutów i wspiera ogrzewanie w nocy. Teraz myślę o takim zestawie do CWU i się skuszę :)
Witam absolutnie nie przesadza Pan i dystrybutor tego urządzenia powinien z Pana wziąść przykład,bardzo słuszna decyzja w szczególności dotycząca napięć stałych,dobra recenzja pozdrawiam i proszę więcej takich praktycznych filmów 👌👌👍👍.
Mistrzu jestes doskonaly !. Dziekuje i pozdrawiam.
Nareszcie kurczę Panie tyle czekania na kolejny seans wieczornego oglądania :D pozdro mistrzu. W 2:24 nawet kotek się załapał w oddali :D
Białas!
Super skrzynki, godne uwagi, nie zapominajmy nigdy że z pustego to i salomon nie nalej, czyli już jakiś czas temu postawiłem dwie setki aby kiedy długie ciemne dni nastaną, a nastaną napewno, nie siedzieć przy świecach.
Gdy ci nastaną długie ciemne dni to ci te panele guzik naładują 🤣
Bo z pustego to i Salomon nie naleje i dalej będzie siedział przy świeczkach.
Jasne że tak, z tą różnicą że kiedy Tobie zabraknie świeczek, ja będę swoje zapałał
@@ewkajulek1 A dlaczego mi by miało zabraknąć świeczek a tobie nie?
Elektronika ma to do siebie że się psuje nagle, świeca nawet zamoczona odpala.
Widzę że nie mogę Ci pomóc bo kiedy zasugeruję że zapas świeczek może się skończyć odpowiesz… a tobie też🤦
@@ewkajulek1 Napisałem że elektronika psuje się nagle a świeca odpala nawet zamoczona i lepiej świec nakupować dwoma świeczkami nawet herbatę zaparzysz, panelem 200w nawet i w słoneczny dzień będzie ciężko coś zagrzać a gdy zgaśnie słońce nic ci to nie da, nie ma słońca używasz świec, sam wspomniałeś o ciemnych dniach.
Tak więc sam się zastanów co piszesz.
W ciemne dni i tak będziesz palił świecę i tobie szybciej ich zabraknie niż mi, bo to nie ja będę miał bezużyteczne panele na dachu dachu a zapas świec do świecenia w tej kwocie.
4mm spoko na taką długość przewodu. Nie przesadzajmy, nie jest to kilka/kilkanaście metrów.
Chyba, że ktoś chce spawarke podłączyć. - 😆😆😆
Dzięki . Od Roku Grzesiek tym tym w bojlerze . Działa zadowalająco . Pozdrawiam .
Kurdee,
Już myślałem że się nie doczekam tej przetwornicy. Fajny materiał na wieczór
Ale powiem Ci nigdy wcześniej nie powiedziałbym że to z VOLTA będzie
Przebieg jest tak kwadratowy że aż boli. Urządzenie wyłącznie do grzałek i mniej wymagających silników.
jakie to sa mniej wymagajace silniki ??,
@@mareks6934 komutatorowe uniwersalne.
przebieg kwadratowy nie przeszkadza w zasilaniu sprzętu używającego zasilaczy, u mnie wszystko działa oprócz urządzeń z silnikami szcztkowymi.
@@marekszewczyk2878 jakie są z tymi silnikami problemy?
Taaa a potem klient mówi mi ze zasilił pompe ciepła agregatem za 700zł i nawet udało się nie uwalić inwertera .
Ja jestem zwolennikiem magazynów energii, ale bardzo polecam to urządzenie
i na pewno znajdzie się w moim posiadaniu.
Jest solidnie wykonane, mimo to naprawiałem już kilka egzemplarzy,
uszkodzonych przez błędy użytkownika.
Masz rację, przebieg napięcia nie jest sinusoidalny, tylko trapezowy.
Nareszcie! Bo już nudny wieczór się robił. Mistrzu na migający obraz jest sposób. Zainstaluj Filmic Pro na smartfonie. Tam jest możliwość nagrywania w 25 FPS oraz wybór filtra 50/60 Hz. Jak się da 25FPS i 50 Hz to nic nie migocze. Pozdrawiam. 👍👍👍
Wystarczy w OpenCamera czas naświetlania ustawić na około 100 ms (ułamek sekundy)
Jedyne co wystarczy to w opcjach aparatu ustawić automatyczne odświeżanie, po cholerę i inne aplikacje pobierać.
@@lesnydziad7905 Jeśli nagrywasz w 30/60 FPS to nigdy poprawnie nie ustawisz migotania gdyż przy 30 FPS to będzie 1/60s migawki przy 60FPS 1/120s. A to nie są krotności poprawne z prądem w gniazdku 50Hz. Co innego 25/50 FPS i wtedy jest 1/50s i 1/100s i migotania nie ma.
@@MichalT Dlatego wybierasz auto, samo się dostosowuje.
@@lesnydziad7905 Samo się nie dostosuje jak nie masz do wyboru 25/50 FPS i z automatu migawka 1/50 lub 1/100. Po prostu nagrywanie w 30/60 FPS w Polsce to se ne da!
pięknie dziękuje za tą wiedze
Fajna ta zabaweczka 🤗👍💪
Przy 3kW i 300V będzie 10A. Można zrobić 1,5mm² na długości 20cm i nic to nie zmieni, ale dobrze być przezornym.
350V DC - głównie chodziło o izolacje i brak odsłoniętych połączeń
Ciekawy test, myślę że te urządzenie można zastąpić dobrą przetwornicą. Mając 720w paneli 200 akumulatorów, gotowałam 1,5 godziny na indukcji. Akumulatory nie miały tyle zmagazynowanego prądu dlatego myślę że w słoneczny dzień panele potraktowały akumulatory jako przejście do przetwornicy, która zasilała indukcję, tak mogę gotować tylko w słoneczne dni. Pozdrawiam🌸🌺🌸 serdecznie
Zimą jest tak mało słońca że xd
Zaczynam oglądać na pierwszy rzut to przewody wydają mi się z małym przekrojem. Ciekawe co się dowiem na Twoim kanale.
Ale się stęskniłem za Robertem jak jestem w pracy to mi łzy po oczach idą tak tęsknie
to od temperatury
⁹z 1q
🤣🤣🤣
Zadałem też kilka pytań do firmy Volt, która rozwiała moje wątpliwości oraz napisali w ten sposób: "Informuję dodatkowo, że już niedługo za ok. pół roku wprowadzimy odświeżoną wersję tego modelu z poszerzonym zakresem pracy z fotowoltaiki i zmienionym okablowaniem."
Oby nie było embarga na szmelc z Chin :) Wystarczy że Władek dostanie jakąś pomoc i może tak się stać :)
i co? wprowadzili?
super rozwiązanie z zielonym pudełkiem np do warsztatu w nocy się nie rtobi
Ok reasumując, pomimo zastosowanych zabezpieczeń w green boost, czy :
1. należy dodać zabezpieczenie odgromowe na drodze panele (topik t1,t2)- green boost?
2. Czy jest wyjście do uziomu?
3. Do wejścia nr 1 można dodać czysty sinus i na bieżąco korzystać ze słońca, a do wyjścia 2 bojler....
4. Czy stosuje się jakieś specjalne grzałki do bojlerów?
5. Jaką wartość prądu pomija green booster przełączając się na gniazdko 2?
Co mistrzu myślisz?
1. Wolna wola posiadacza i temat rzeka o realnej skuteczności
2.uziom do obudowy
3.nie rozumiem co masz na mysli , wejście tego urządzenia to DC z paneli reszta to wyjścia
4.nie rozumiem co to jest grzałka specjalna i czym się różni od grzałki którą opisuja dwa parametry elektryczne jak V i W , przecież urządzenie jest na 230v i max 3000W a to oznacza że możesz podłączyć grzałkę od 0-3000W na 230V czyli 100W 230V , 500W 230v 1000W 230v , 1500W 230v , 2000w 230V i nawet 3000W 230v , sens taki że jeśli masz w panelach max 3000W i max 350V dc to ma sens grzałka 3000W , to chyba logiczne że nie wyjmiesz więcej niż włożysz , czy by to rozumieć potrzebne są jakieś specjalne studia ? bo jak tak to ja nie mam
5.nie mierzyłem
@@nietypowerozwiazania1659 Jeżeli suma napięcia z paneli wyniesie 200 V to stosujemy grzałkę na 230V ale przewymiarowanej mocy? Pytam pod kątem tego urządzenia.
Dla przykładu: Łączna moc paneli to 2140W, napięcie 200V (dane w NOCT) czyli grzałka 2500W/230V powinna pracować z mocą ok 1890W. Czy tak zadziała? Zakładając, że dzień jest słoneczny.
Lodówki, jeśli komuś wystarczy naprawdę mała, trzeba poszukać z ogniwem Peltiera. Są takie turystyczne, ale i tzw. hotelowe, na 230V. Odpada problem skoku napięcia przy starcie agregatu.
Mam taką lodówkę. Schładza o 15 stopni poniżej temperatury otoczenia. To za malo latem.
Cześć witam fajny filmik, no jeszcze możesz porobić jakieś testy ciekawe na nim, przymierzam się do zakupu
TO NIE JEST FALOWNIK! Jest to przetwornica, inwerter. Falownik, jest to urządzenie elektroniczne do regulacji prędkości obrotowej silnika indukcyjnego, poprzez zmianę częstotliwości napięcia przyłożonego do uzwojeń silnika. Pierwsze falowniki w Polsce były produkowane przez Apator. Natomiast urządzenie STABILIZUJĄCE napięcie do 230V, to inwerter. Zasada działania jest bardzo podobna jak w UPS. Z tym, że w UPS mamy akumulatory 6/12/24/48V i prąd stały jest przemieniany na prąd przemienny, oraz podwyższany i stabilizowany do pożądanego napięcia. Są to podobne urządzenia. Również podobna zasada działania jest zastosowana w spawarkach inwerterowych, półprzewodnikowych regulatorach grzałek i w wielu innych rozwiązaniach codziennego użytku. We wszystkich tych urządzeniach układ wykonawczy (w tym przypadku tranzystory IGBT) jest sterowany przez Puls-Width Modulation.
Ludzie. Nauczcie się nazywać rzeczy po imieniu i nie wprowadzajcie w błąd. Gdyby mnie ktoś się spytał, czy podłączę jemu falownik. Spytałbym się o jakiej mocy silnik chodzi. Za cholerę nie wpadł bym na to, że on chce podłączyć PV.
Niepotrzebne czepialstwo. Polski nie jest jedynym językiem w którym taką zabawkę nazywa się falownikiem.
Kolektor rurowy zapewne świetnie grzeje w lipcu, tak jak jest teraz.
super sprawa dla tych co mają za mało akumulatorów do przechowania mocy na późniejszą porę , za dnia korzystamy a wieczorkiem lecimy na naszych bateriach wpiętych pod przetwornice lub bezpośrednio z nich, oświetlenie i jakieś media . . .
Szkoda że nie ma pełnego sinusa pod lodówkę
Jak to rozdzielić na Aku? stringiem?
Żółwik ;) świetne te filmiki , mam prawie rok na rozmyśllania , dobrze że Ty dajesz porady i można pomyśleć co akurat danej Osobie będzie potrzebne , o wielu rozwiązaniach nawet nie wiedziałem , pozdro
Może szybciej Cię wypuszczą :)
@@nietypowerozwiazania1659 hihi raczej wpuszczą do banku hehe ;)
Ja chcę u siebie wykonać offgrid z pakietem Aku. W celu zasilania oświetlenia, wszytskie zasilacze impulsowe do routerów, monitoring itp.
Jakie panele byłyby dobrym rozwiązaniem dla tej przetwornicy. Ma pan coś do poleceniela?
POZDRAWIAM SERDECZNIE .
Jak lodówka na tym nie pójdzie, to całe to ustrojstwo sporo traci... Kosiarka może przeczekać awarię sieci a odpoczynek od komputera dobrze nam zrobi. :)
Zima masz na dworze lodówkę
@@nietypowerozwiazania1659 Tylko zimą :) Gdyby podłączyć do tego ustrojstwa stabilizator to lodówka da radę ?
Mysle ze mozna po niewielkiej modefikacji zastosowac regulator napiecia 3-6kw od agregatu prądotwórczeg i wyprowadzic gniazdo do urzytku innych urządzeń, nie stosowalem jeszcze tego ale mysle ze moglo by to dzialac
Pytanko do fachowców - posiadam inwerter Growat niehybrydowy 3 fazowy. Chcailbym uzywac energii generowanej przez pv bez posiadania akumulatorów w czasie braku pradu w sieci. Slyszalem ze mozna to zrobic podlaczajac do falownika np trojfazowy przetwornik obrotow silnika z ups z regulowana czetotliwoscia, oczywiscie odlaczajac uprzednio fazy oraz N. Czy to zadziala i czy trzeba w inwerterze ustawic Export zero? czy to niema znaczenia. Bede wdzieczny za pomoc.
Pozdrawiam z Olsztyna. W sprawie izolacji przewodów prądu stałego. W latach 80tych byłem kinooperatorem. W tym czasie w kinach przechodzono z światła łukowego na kolby xenonowe. I jedne i drugie wymagały prądu stałego od 100do 200 voltów. Oczywiście prąd jaki występował na wyjściu z bloku prostowniczego to było 200-600amperów.Do załączenia hebli była potrzeba stania na dywanie gumowym w gumiakach w przyłbicy w rękawicach izolacyjnych. Mimo 15 mm izolacjii tak 15 mm przewodów i tak zdarzało się że przeskoczyła iskra. Na solara h izolacjii nigdy za wiele, byłem świadkiem gdy metalowy Kątownik przewrócony na przewody solarów poprostu zespawał się z nimi i rozbłysł pomarańczowym (pięknym) światłem. Prąd stały to nie zabawa
Coś ci się chyba pokręciło licząc przykładowo najmniejsze wartości które podałeś 100 Voltów x 200 Amperów dawało by moc 20 OOO Watów A jak by przyjąć najwyższe to 200x600=120 000 Watów.
To nie było by do zasilania projektora kinowego, ale chyba reflektora przeciwlotniczego na ciężarówce!
Wejdź sobie na aledrogo i zobacz jakie są tam dostępne żarniki do projektorów kinowych. Wystarczy wpisać "lampa kinowa" i wyskakuje sporo i mają parametry max 4 500 W i napięcie 30V czyli wielokrotnie mniejsze są to wartości.
za dużo zer ale nie trzeba dużych prądów na DC by oglądać ładne łuki
@@nietypowerozwiazania1659 wcale nie za dużo zer wcale. Nie mam zwyczaju gadać o czymś o czym nie mam pojęcia. Mówiłem o latach 80.Prąd do rozruchu kolby made in DDR to było 200a i 28kw a moc dochodziła do 45kwatów
@@dupadupaw701 jesteś wytworem imaxów i tandetnej chińskiej techniki, poczytaj o kinowej technice lat 60-80 20wieku
Przewód zasilający to 12AWG czyli 3.3 mm^2
Dzień dobry 👍
A mogę prosić o sprawdzić skuteczność działania zabezpieczeń. Jak wygląda kwestia uziemienia i jak zachowuje się ten sprzęt w przypadku awarii grzałki polegającej na zwarciu linii L z PE
A jak myślisz,że będzie?
@@arcziiii4576 Zupełnie nie wiem czego mogę się spodziewać po tego typu urządzeniach. Wizerunkowo firma na pewno zyska jeśli okaże się, że urządzenie jest bezpieczne dla użytkownika.
@@szmytu postaram się zrobić taki eksperyment przy najbliższej okazji prób zepsucia zielonej paskudy :)
Uziemić trzeba koniecznie.
Nareszcie wyczekiwany film;) chciałbym skomentować tak jak ja myślę..... ale boję się znów gownoburzy w komentarzach..... więc zostawię sobie to dla siebie pozdro!!!🙂🙂🙂🙂🙂
Brzmisz jak niewolnik co się boi wyrazić własne zdanie. Ludzi się olewa a nie przejmuje.
Do drugiego urządzenia włączamy prostownik do akumulatorów i ładujemy baterię
ma to sens choć z niskiego na 230 v ac potem na DC niżej to tak średnio wygląda , dobrze ze zasilacze impulsowe działają już od praktycznie 90V *(wiele)
raczej siedzimy i pilnujemy, ale jak mówisz da się?!?
Ciekawy temat👍👍👍👍✌🏻✌🏻
Coś mi się wydaje, że te oryginalne przewody były w izolacji sylikonowych i z plecionką bardzo cieniutkimi pojedynczymi drucikami których może być w tym kablu nawet kilkaset, w zależności od przekroju i takie przewody potrafią naprawdę przenieść wielkie obciążenie. Dla przykładu taki kabel 10AWG w przybliżeniu 5mm² posiada 1050 drucików i może przenieść prąd ciągły 88A i maksymalny 140A, zaś ten typowy solarny 6mm² przeniesie 70A
W tanim chińczyku nie spodziewałbym się znaleźć rozwiązania high-tech. Raczej budżetowe wystarczy. Może się nie zapali.
Ja mam trochę innego 'eco-boosta', nie zielonego, ale pewnie w instrukcji jest to samo - że nie wolno podłączać obciążeń/urządzeń indukcyjnych... Że urządzenie (inwerter) się uszkodzi i brak gwarancji. No więc ja bym troche sie obawiał podłączania tej oplarki i szlifierki, ale dobrze że inni robią to za mnie :) Widzę że machiny działają, ale testem byłaby dla mnie jakaś dłuższa praca takich urządzeń.
Nikt by nie oglądał tak długiego filmu :) Green boost wytrzymuje bez problemu indukcyjne , znajony ma pompę w stawie ale nie wiem jak twój inny coś tam boost by to przyjął
Ma ten inverter jedną fajną zaletę a mianowicie prąd przemienny AC(przebieg prostokątny) na wyjściu dzięki temu bez kombinacji mogę podpiąć czajnik czy zwykłą maszynkę elektryczną(bez elektroniki). W końcu jestem z niego zadowolony. Pozdrawiam
Wiele innych urządzeń też działa
@@nietypowerozwiazania1659 Niech tworzy się ich lista:
Lodówka gdyby zdobyć absorpcyjną gdzie nie ma sprężarki tylko grzałka do takiego off-grid'u była by jak znalazł bo dla grzałki przebieg jest nieistotny...
Sam panel PV przywiązany do płotu i by działało ale gdzie ty znajdziesz taki zabytek ? Z kamperów są w cenie :)
@@nietypowerozwiazania1659 Pełno takich staroci na portalach aukcyjnych, ja posiadam taką w komodzie z PRL, fajna sprawa na zimny trunek.
@@m.r8656 a to poszukam bo ma to sens :)
Inna nazwa trimixte , ponieważ działa na 3 źródła energii jeśli kempingowa(zależy od modelu,hotelowe absorpcyjne tylko na prąd)230v,12 v i gaz.Kup i zrób odcinek o zasilaniu w dzień panelem a w nocy biogazem.
Ewentualnie nagrzej wodę panelem fotowoltaicznym lub solarem i w nocy spróbuj wykorzystać do podgrzania czynnika w lodówce absorpcyjnej.Ciekaw jestem czy zadziała.Brak mi czasu na ten eksperyment a nikt na UA-cam nie próbował
Ciekawy poradnik😀
Do poradnika jeszcze daleko ale będę się jeszcze pastwił nad zieloną skrzynką :)
Ciekawy pomysł na patent
Uważam oczywiście za przesadę wymianę kabli na takie z grubszą izolacją (tam jest grubsza bo to kabel do stosowanie na zewnątrz wiec musi być dodatkowo mocniejszy fizycznie), sam przekrój żyły wydaje się być taki sam. To samo dotyczy kostki, to nie są napięcia powyżej 1000V aby się tak zabezpieczać przed przeskokiem łuku) a tekst z pająkiem uważam za kiepski. Jedynie co bym tam dorobił to jakiś rodzaj klapki, aby tam ktoś (dziecko) paluchów nie wsadziło i z tego powodu może bezpieczniej faktycznie jest po przeróbce.
350V AC czy 350V DC to ogromna różnica , Łuk 10mm na DC to żaden problem
mechanicy tak maja , pradow boja sie jak ognia
Panie Robercie, mam nadzieję że jest Pan zajęty montażem kolejnego filmu.
Jestem zajęty lenistwem :) a poważniej to mam trochę klipów do poskładania :)
zacznijmy od tego że to urządzenie ma prostokątną sin. i jest przeznaczone do grzałek z termostatem nie elekronicznym , 1mm2 przenosi standardowo 5A , mając kable 4 mm = ok 25A , czytaj specyfikację max 300V/3000W=10A na uj kable zmieniać jeśli mają zapas 2,5/1 ?
Izolacja kolegio była problemem nie żyła , wszystkie elektroniczne zasilacze akceptują taki przebieg
izolacja ma atesty , a ty jakie masz uprawnienia seposkie by to kwestionować ? może nie jest odporna na szarpanie i zginanie lecz kto to robi ? ta maszynka ma wisieć w pomieszczeniu z dala od wiatru i dzieci raz podłączona i jak te kable uszkodzić mechanicznie ? mówiłem o sinusie do grzałek ( nie zasilaczy ) by miały termostat manualny nie elektroniczny bo sinus prostokątny powali je , zasilacze to inna piosenka te bez transformatora też powalisz , dzień dwa i padną 50 Hz tam nie jest gwarantowane +/- masz tolerancję i prostokąt nie falę i to wystarczy by elektronikę wysadzić a manual jak łopata wiele wytrzyma .
nie widziałem pytania, ale serdecznie proszę o odpoiedź co sie stanie jak bedzie swicic słonce a nie będzie zadnego obciązenia ? czy wogole jest taka możliwość? chodzi o to ze np podpinam sobie do tego np kosiarkę, ale ide zrobić przerwę na herbate, to czy musi być to drugie urządzenie podpięte? czy poprostu kończąc pracę wyłączamy bezpiecznik na wejściu z solarów ? bo rozumiem ze jak wyłącze kosiarkę a na drugim wejsciu nic nie bedzie to sie cos spali ?
Nic się nie dzieje - przecież kilka filmów wcześniej testowałem prototyp na właśnie kosiarce : ua-cam.com/video/tJdXWOkZQ7A/v-deo.html
nie było odcinka i teraz 3 tyg bedę czekać zeby zobaczyć dzieje Robertowe
Super film
Poszła już ta zielona skrzynka?
Moim skromnym zdaniem wystarczy prosty ups i duży przekaźnik , aby oszukiwać każdy falownik .
Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią (Łk 23, 34a)
Jestem laikiem w temacie, ale stoje przed zakupem instalacji fotovoltaicznej do grzaki w buforze i z filmiku wynika, ze takie urzadzenie temu podoła. Ale skoro ono kosztuje tyle ile kosztuje to czy nie lepiej było by dołożyć troche i kupić prosty falownik off grid który z kilku paneli zasili mi grzałkę w buforze, ale tez bez problemu inne urządzenia w domu. Mówimy o instalacji jednofazowej
To się nadaję jedynie do grzania wody i zasilania przetwornic impulsowych
wszystkie elektronarzędzia , silniki indukcyjne przynajmniej moje tez dają radę ale oczywiście zaprojektowane jest do grzałek
to się nadaje AŻ do grzania wody, ciepłą wodę potrzebuje umywalka, zlew, prysznic, wanna, zmywarka, pralka, basen i wąż ogrodowy
Co się dzieje z urządzeniem kiedy nie ma poboru prądu na wyjściu 230V? Czy urządzenie grzeje się mocno, tzn czy można bezpiecznie postawić w kotłowni?
Nie powinno się grzać ale sprawdzę
@@nietypowerozwiazania1659 Co nastąpi jeśli z gniazda 1 i 2 nie będzie odbioru energii. Czy urządzenie zwyczajnie wstrzyma pracę czy ulegnie awarii?
@@arkadiuszk.3898 nic się nie stanie
@@nietypowerozwiazania1659 lecę po komentarzach i znalazłem już tę odpowiedź n'ty raz, ale dzięki
Gdzie ja znajdę grzałkę z termostatem bimetalicznym? Mogli zastosować przewód z czujnikiem temp. byłoby łatwiej, bo grzałek bez termostatu jest na pęczki.
Witam Pana Majstra 🙂
Witam. Cóż to za nudne sobotnie wieczory były bez filmów. Ale rozumiem urlop należy się każdemu
eeee tam , coś się dzieje :)
Czyżbyś był ostatnim Jutubersem który jeszcze nie został kupipny przez volta?
Hmn... Ciekawe ciekawe :D
Również zapytałem o wymianę przewodów (we własnym zakresie lub poprzez volt) w odpowiedzi jest lakpniczna informacja o utracie gwarancji przez ingerencję w urządzenie.....
Współpracę kończą się gdy wytkne jakieś niedoskonałości więc jestem raczej na czarnych listach w Pl jak i ChRL :)
6:23 ciekawe na ile "motogodzin" wystarczą te kondziołki z dmuchanego ryżu...?
Fajny filmik
Wymiana przewodów niepotrzebna izolacja chroni tylko i wyłącznie przed wysokim napięciem wartość Prądu nie ma tu znaczenia chyba że prąd byłby zbyt duży do przekroju i przewód by się nagrzewał wtedy może uszkodzić izolacja
350V DC to już sporo
jak komuś 0,5m odpowiada to może zostawić
podziwiam cie sam mógłbym tak działać ale mam fajna praca.
Spoko opcja
dobra robota
Witam czy do grzania wody w bojlerze ten czerwony przycisk ma być włączony czy nie.
Tak i siak będzie działać ale w jakim położeniu bardziej efektywnie to musisz zobaczyć kiedy będzie większa wartość A i V na wyjściu czyli środkowy i dolny wyświetlacz , jak pomnozysz te wartości to będziesz wiedział ile w danym momencie jest Watów na grzałce
Zamówiona przetwornica z miłą niespodzianką u producenta (cena) odbiór w połowie pazdziernika nie bedę reklamował tego urzadzenia jak podłącze do coś napisze dwie instalacje pod grzałki 8paneli x320w i 7paneli x550w narazie pracuja na azo 3000pro i przetwornica solarna z Siechnic małe urządzenie aluminiowa obudowa , 2 grzałki 2 kw (testy z grzałkami 2,3,4,5kw najlepiej sobie radzą z 2kw przy 2,5kw tez by było ok. ale nie mam takiej grzałki)bojler 140l od 2lipca co dnia 80stopni . Zamówiony bajler ermet 300l z mozliwością podłączenia 2 grzałek i dwupłaszczem do pieca .
Producent siedzi w Chinach :) i nic nie wie o zamówieniu :)
@@nietypowerozwiazania1659 Za tą cenę to może być nawet z Chin jak wszystko
@@ireneszsocki9021 nie wiem co Ty tam kupiłeś i za ile ale gdy to przejdzie przez Urząd Celny to cena będzie podobna
@@nietypowerozwiazania1659 Producent Polski w środku na pewno Chińczyk tutaj raczej Urząd skarbowy nie celny😉
@@ireneszsocki9021 w Pl nic już się nie produkuje , z Ali zawsze będzie taniej czy podobnych serwisów ale ta wysyłka bywa kosztowna . W PL nigdzie tego praktycznie nie ma i każdy twierdzi że czeka na dostawę . Jak ktoś wziął od Ciebie kasę z PL czekając na dostawę to nie zna ani daty ani ceny .
Farelka czy piec olejowy to na jesien i w zimie . A w lecie? Ja (latem) uzywam to drugie gniazdo do plyty ceramicznej do gotowania (max. 2 palniki) ,oraz do czajnika elektrycznego . Tyle .
Super. Ile paneli jest potrzebne do tego urządzenia z zapasem
To zależy jakie panele , sumujesz napięcia z tabliczek i nie może przekroczyć 350v
@@nietypowerozwiazania1659 Z tabliczki STC czy z NOCT?
czy w takim działaniu tego falownika mógłbym podłączyć ładowarkę 36v 1a do hulajnogi elektrycznej lub seryjną ładowarkę do samochodu elektrycznego, i czy było by to bezpieczne?
Nie wiem jak zladowarka samochodowa ale zasilacz impulsowy działa tak że napięcie wejściowe idzie do prostownika więc totalnie jego przebieg nie ma znaczenia , ładowarką samochodowa może głupiec przy spadkach napięcia podczas zachmurzenia
Super odcinek
Dobre.... A ile paneli trzeba podłączyć żeby pociągnęło dwa panele podczerwieni po 700wat i czy to wg ogóle będzie działać. Rozumiem że w nocy nie dziala
ile wchodzi tyle wychodzi , w pytaniu jest odpowiedź
@@nietypowerozwiazania1659 aby uzyskać 1400W potrzeba załóżmy 4x350W paneli, tyle że uzyskamy ok 135V z tych paneli. Z jakim efektem będą działać te maty na podczerwień? bo na pewno nie na 100% czy 90%?!
Cześć, mam bojler Elektrometr 220 litr. z grzałką EJK 2000 watt z termoregulatorem z bezstopniową regulacją temperatury ( czyli chyba elektroniczny ) i pytanie czy mogę podłączyć tą grzałkę przez tą przetwornicę czy nie ulegnie przepaleniu układ regulacji temperatury w grzałce ?
Nie mam pojęcia jaki tam jest układ sterowania grzałką bo jak elektroniczny to termostat z pokrętłem alkoholowy też bezstopniowy kosztuje z 30 zł
Nie czytało się instrukcji? Nie ładnie:
do wyjścia „2” można podłączyć kolejny odbiornik energii,
ale funkcja ta działa tylko z termostatem bimetalicznym. Urządzenia z
regulatorami elektronicznymi mogą być zasilane tylko i wyłącznie z
gniazda nr „1”.
A latem w upalny dzień jak będzie podłączony do tego falownika standardowy bojler o mocy 1,5Kw i termostat go wyłączy bo się woda nagrzeje,a do drugiego gniazda w zielonej skrzynce nic nie będzie podłączone to co się dzieje z napięciem z fotowoltaiki??Chodzi mi przy dużej wydajności paneli a braku odbioru energii z falownika jest bezpiecznie???Nic się nie zapali,czy nie będzie pchało prądu na siłe do przykładowego bojlera?
nic się nie stanie , po prostu nie będzie odbioru energii
@@nietypowerozwiazania1659 Czyli po naładowaniu bojlera z gniazda nr1, zacznie ładować bojler z gniazda nr 2. Kiedy oba bojlery zostaną rozłączone przez termostaty to inverter wejdzie bezpiecznie w stan czuwania, bez negatywnych skutków dla niego? Będzie czekał na uruchomienie gniazda 1 lub 2?
A czy jest możliwe stworzenie instalacji fotowoltaicznej do zasilania tylko jednego sprzętu np. komputera o mocy do 750W, bez akumulatora ? W sensie tak, aby energia wytworzona przez panel docierała bezpośrednio do tego sprzętu i nie był on podłączony do domowej sieci energetycznej.
Potrzeba ustabilizować akumulatorem , koparka potrzebuje stabilnej mocy
Pytanie co do przetwornicy na obrazku (inwertera, konwertera step up/step down) - jakim czasie radiatory te się zakitują kurzem i stracą swoją funkcję (wpływ ma poziom zakurzenia i rodzaj zanieczyszczeń). widoczne na zdjęciu radiatory nie są łatwe w czyszczeniu.
Trudno powiedzieć
Sprężone powietrze, w środku też. Czyścisz jak domowy komputer. Pytanie, jakiego rozmiaru jest ten radiator? Łożyska kiedyś padną, o ile tam jakieś są?!
Jest możliwość podłączenia do tego inwertera małej klimatyzacji w domu jak jest lato aby wychłodzić salon nie korzystając z zasilania sieciowego tylko z paneli solarnych?
do tego nie bo takie urządzenie nie lubi niestabilnego napięcia , możesz grzałkę bo jej to wisi a do klimatyzatora potrzebny bufor w postaci aku czyli urządzenia o nazwie sinus pro 2500W np lub S z regulatorem ładowania ale osobiście wole zewnętrzny regulator
Jeżeli chcemy zajechać inwerter i stracić gwarancję, to oczywiście, że można! ;) Do zasilania klimatyzacji jest wymagany pełny Sinus. Już lepiej w tym celu zainstalować instalację kilku paneli PV 18V połączonych równolegle z regulatorem 12V do ładowania akumulatorów AGM. Do AGM podłączamy przetwornicę pełny sinus o mocy ciągłej najlepiej ok. 2kW i tym już zasilimy klimatyzację :) Ja w ten sposób zasilam ogrzewanie podczerwienią w nocy. No i mam w razie blackoutu awaryjne zasilanie.
@@RadekRatomski jaki masz inwerter to zasilania ogrzewania podczerwienią?
@@marcinmarcin6993 Sinuspro 2000E 1200W mocy stałej, ale wymienię go z czasem na Sinus ECO 6000, 3000W stałej mocy. Poza sezonem grzewczym zasili też pralkę/zmywarkę/suszarkę.
@@RadekRatomski dzięki. Ja planuję zakup sinuspro 5000s ale co gdzieś zaczynam czytać widzę komentarze typu: nie kupuj Volta bo to gówno ale jak zapytam co polecasz to cisza....
Falownik hybrydowy 3kw jest tańszy i będzie działać bez bateryjek .
Daj jakoś namiar bo najtaniej widzę 2200 zł
2:22 nie pokazałeś na filmie jak podłączyłeś ten falownik pod te rury na ścianie, możesz dograć drugą część? Mój sąsiad też ma takie rury z falownikiem i ładuje nimi Teslę.
Te rury produkują tylko ciepło
"Zabezpieczenie na wejściu, to jest niesmaczny żart, bezpiecznik AC na napięcie DC. Pokazuje dobitnie ja VOLT Polska dba o nasze bezpieczeństwo. Film jako taki spoko.
To nie jest zabezpieczenie a odłącznik , żaden inwerter on czy off. Grid nie ma zabezpieczeń w sobie , to się robi w oddzielnej skrzynce
@@nietypowerozwiazania1659 No właśnie jako odłącznik również słabo się spisze, ze względu na niewielkie odległości między rozłączanymi punktami oraz żadne lub mizerne zdolności do gaszenia łuków elektrycznych. Pozdrawiam serdecznie Kolegę po fachu elektrycznym :) PS: częściej filmy proszę - i dla mnie bywają motywacją i świetną kopalnią pomysłów
A tak na szybko myśląc pod drugie wyjście można podpiąć np.prostownik czy jakoś UPS albo przetwornice i wówczas nie ma ma problemu z podpieciemn innych urządzeń .
Mam takiego malego upsa na 3aku chyba 12ah. Myślisz, że można zasilić z tej "zielonej skrzyni" Upsa do ladowania tych akumulatorów a potem do zasilania lodówki?
Ładowarkę aku do przetwornicy z sinusem do lodówki np
@@nietypowerozwiazania1659 no dobra a nie mogę podłączyć tego upsa i ups zasili już lodówkę? Pytam bo po prostu to mam. Przetwornicę mam jakaś marną, więc lodówki nie ruszy
jak zasilisz UPSa kwardarek to na wyjsciu bedzie sinus ?? najpiwre pomysl a potem strzelaj
@@danieldaniel8314 Do startu kompresora lodówki potrzebujesz przetwornicy o mocy chwilowej najlepiej 2kW. UPS o mocy chwilowej do 800W nawet nie ruszy tradycyjnej lodówki.
Witam. A czy jeśli panele są z optymalizatorami Solar Edge a nie szeregowo? I czy bezpieczne jest przepinanie wejścia kiedy świeci słońce a akurat mamy przerwę w energii elektrycznej?
Ile max. paneli 450W w jednym stringu pociągnie to urządzenie?
Policz sumę voc to będziesz znał liczbę , jak nie mokrymi rękoma pi prysznicemTo będzie ok , nie powinieneś zginąć od tego :) nawet jak Cię popieścić
Witam. Mam pytanie. Czy posiadając stabilizator napięcia ( również firmy VOLT) daje to jakieś rozwiązanie ? Mówi Pan że nie można podłączyć lodówki gdyż pracuje w prostokącie, a ze stabilizatorem ? Pozdrawiam.
AVR raczej tyle że by wystartowała lodówka potrzebujemy co najmniej kilowat z paneli a w taką pogodę i porę roku to ta lodówka będzie dzialala pol godziny na dobę więc do lodówki to nie będzie dobre rozwiązanie
A czy odkurzacz da radę popracować?
Tak pracuje
*Czasem kończy się smutno.....,a czasem wesoło.
Jaka nazwa tego urządzenia, symbol
green boost 3000
Wpinając w to silnik, inwerter może ulec uszkodzeniu, co na to producent
Zielony? Bo jest pomalowany na zielono? Innego uzasadnienia dla zieloności urządzenia brak.
To SA zabezpieczenia czy tylko wlacznik I wylacznie? Potrzebuje jakies dodatkowe bezpieczniki?
Odłącznik, warto było by mieć dodatkowy DC
Czy to urządzenie mogę podłączyć do uziemienia domowego, czy musze robić osobne?
Uziom to uziom jeśli ma prawidłowe parametry
Witam, a folie grzewcze na podczerwień też by można tym zasilić?
bez problemu
Witaj. Możesz dać link do zakupu tego cuda?
Kilku sprzedawców na Allegro to ma ale kupiłem bezpośrednio z Volt
Zastanawiam się, czy wbudowany bezpiecznik po stronie DC może robić za rozłącznik, czy raczej trzeba dołożyć osobny.
Czy istnieje ryzyko porażenia domowników np podczas kąpieli w dzień i czy można się przed tym zabezpieczyć?
To właśnie jest odłącznik, to tak jak pytał byś elektrownie czy może przez nią porazić domowników bojler podczas kąpieli :)
Czy między panelami FV należy stosować jakieś zabezpieczenia ?
Między panelami a inwerterem tak
Witam,jakie musi byc najnizsze napiecie z tego inwertera,zeby grzalka 1500v 230w ruszyla?,pozdrawiam
To pytanie o grzałkę a nie inwerter , grzałka działa od 0v tylko do pewnego momentu możesz niezauwaxyc że działa , na filmie pokazuje od jakiego najniższego napięcia ten inwerter startuje , nie pamiętam od ilu , zobacz film dokładnie to będziesz wszystko wiedział , moc w W to V razy A , obserwując wyświetlacz inwertera dowiesz się jaka jest aktualna moc grzałki
Da to radę zasilić kocioł pelletowy 1,2kw?
elektroniki kotła bym nie ryzykował tym bardziej że to działa tylko gdy świeci słońce
Do zasilenia kotła to minimum Aku 100Ah przetwornica 1000w sinus i panel 250-400w
@@nietypowerozwiazania1659 podstępne pytanie, napisał kocioł a potem wepnie szereg komputerów, regulatorów, pomp i będzie szukał winnego:)
Mam konkretne pytanie w związku z moimi warunkami ale zacznę od tego, że posiadałem coś podobnego firmy AZO - ten niebieski model. Podłączyłem u siebie do grzałki 3kW i 2kW odpowiednio priorytet oraz podległy. Mam poprowadzone od mojej sterowni do piwnicy gdzie jest bufor przewody 2 szt 3x2,5mm2 o długości ok. 10m. Działało to bardzo dobrze 3 dni a na czwarty zaprzestało. O przepychankach w AZO nie będę się rozwijać bo zrobiłem to w kilku innych miejscach. A teraz moje pytania: ten model Volta chciałbym podłączyć jak poprzednio do grzałki 3kW lub 2 kW w zależności która będzie lepsza. Dysponuję 9 szt. paneli Longi 450Wp Voc 49V a robocze napięcie 41,5V. Panele mogę rozpinać i konfigurować, ponieważ są na gruncie. Myślę o użyciu 7-8 szt. x 41,5V = czy napięcie pracy podane do 350V ma się do napięcia układu otwartego czy roboczego? Drugie pytanie i ważniejsze czy mogę z wyjścia tego urządzenia poprowadzić tymi samymi przewodami nawet je łącząc ze sobą czyli 2x2,5mm2 na fazowy oraz 2x2,5mm2 dla neutralnego oraz uziom. Czy to zadziała czy koniecznie urządzenie musze mieć zaraz przy grzałkach?
Przewód zasilający grzałki 10m i 2,5mm2 nie powinno stanowić żadnego problemu , kondensatory wewnątrz są na 400V i z chęcią bym zrobił eksperyment czy sprzęt wybuchnie czy nie gdy zrobimy robocze pod 350V a Voc zbliży się do 400V bo generalnie w takich urządzeniach raczej podana jest wartość Voc ale sama praca urządzenia od poniżej 100V bo testowe działało już na 70V powoduje że masz cały czas napięcie robocze bo jest pobór mocy lecz niebezpieczny może być moment przełączania odbiornika .Gdzie mieszkasz ?
@@nietypowerozwiazania1659 Ziemianek w Borach Tucholskich
@@danielrajszczak to nie supr blisko ale da się dojechać :)
@@nietypowerozwiazania1659 Cześć. Udało mi się zakupić to urządzenie z dosyć ciekawej cenie bo 1080 zł brutto z tym, że po moim zakupie zmienili szybko cenę na 1399 zł... W dniu wczorajszym kurier doręczył paczkę. Miałem już wszystko przygotowane więc uruchomienie trwało kilka minut. Podłączyłem wstępnie 7 x panel Longi 450W i napięcie obwodu otwartego jakie wyświetliło się na urządzeniu Volt wynosiło 334V więc w dopuszczalnym zakresie. Było kilka minut po godzinie 13ej i warunki dobre. Podłączona grzałka 2kW i wskazania: napięcie z paneli 259V, natężenie 8,4A a napięcie wyjścia 240V. 259x8,4=2175,6W - tyle szło na grzałkę. Co ciekawe po przełączeniu na 3kW nieco spadło tak, że zostawiłem grzałkę 2kW. Pod koniec dnia zaczęło mnie kusić aby dołączyć jeszcze jeden panel i tak zrobiłem. Voc na urządzeniu 354V i po chwili włączył się alarm zbyt wysokiego napięcia + migająca czerwona dioda. Obmyśliłem sobie, że rano włączę od razu z odbiornikiem jednak o godz. 9ej Voc wynosił 374V i od razu alarm nawet przy włączonym urządzeniu odbiorczym (grzałka). Podsumowując: nie można przekroczyć napięcia 350Voc bo urządzenie posiada zabezpieczenie. Teraz zajmuje mnie cos innego. Mianowicie podane jest, że moc maksymalna przyłączonych paneli nie może przekroczyć 4500W (w tabelce w instrukcji) ale dalej w treści jest 5000W jako granica. Interesuje mnie o jakim maksymalnym natężeniu mogę podać prąd na wejście od PV? Policzyłem wstępnie to w ten sposób 4500W : 350V = 12,85A. Za miesiąc gdy słońce zejdzie jeszcze niżej to może uda podłączyć się panele szeregowo/równolegle? 1+1 przez diody x 6 (muszę dokupić 3 panele) tak aby natężenie mieściło się do tych 12A. Myślę, że tak będzie bezpiecznie.
@@nietypowerozwiazania1659 I jak się okazało długość przewodu prawie 13 metrów nie stanowi problemu.
Czy można do tego gniazdka podłączyć sterownik mppt do ładowania akumulatorów?
Pewnie większość tak
Czy sinus z tego volta nie będzie stanowił problemu do ladowania akumulatorów w upsie?
dla żądnej ładowarki impulsowej nie robi to problemu - przynajmniej u mnie żadna nie wybuchła