Po kolei z Kuleckim - Odcinek 164 - Pilawa w razie "W"

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 234

  • @MrChruppp
    @MrChruppp 2 роки тому +8

    Dodam, odnośnie potrzeb mieszkańców, że w bliskiej odległości od Pilawy leży Garwolin, miasto powiatowe liczące 25-30 tys. mieszkańców oraz liczne, duże wsie i miasteczka w okolicy. Mieszkańcy Garwolina oraz okolicznych miejscowości od wielu lat korzystają ze stacji Pilawa, dojeżdżając do niej i pozostawiając tam pojazdy. Obecnie funkcjonuje duży parking samochodowy i miejsca na rowery, a kilkadziesiąt lat temu (jeszcze w początkach lat '50) funkcjonowała przechowalnia rowerów z osobową obsługą, która zapewniała bezpieczeństwo pozostawionym dwuśladom. Obecnie parking i miejsca na rowery są monitorowane, a cała infrastruktura jest wyremontowana z udziałem środków UE. Mieszkańcy Pilawy, Garwolina i okolicznych miejscowości licznie korzystają z oferowanych połączeń i pozostawiają pojazdy na (bezpłatnym) parkingu. Tak więc dość dużej skali stacji Pilawa nie można mierzyć tylko potrzebami mieszkańców Pilawy. Jest to ważna stacja dla regionalnych mieszkańców.

  • @zbigniewstaniszewski210
    @zbigniewstaniszewski210 2 роки тому +5

    Witaj Młodszy. Jak zwykle ciekawie i obiekt znany mi osobiście. Ojciec od lat 60-tych pracował w URP-pie (Urząd Rezerw Państwowych). Więc i moja poźniejsza wiedza o rezerwach strategicznych np. parowozów lub poźnij lokomotyw spaliwowych (i nie tylko) jest calkiem spora. Tak trzymać. Pozdrawiam serdecznie w oczekiwaniu na kolejne odcinki. Zbyszek

  • @llyyssyy
    @llyyssyy 2 роки тому +4

    Ale w ch.. merytoryczną rozkminę zrobiłeś z tych torów, bardzo lubię Twój kanał

  • @grzegorzw5042
    @grzegorzw5042 2 роки тому +5

    Fajny odcinek. Jeździłem na tą stację jak byłem mały. Jest jeszcze klika ważnych aspektów, ale być może nie można było pokazać ich na filmie. Zaraz obok stacji była duża jednostka wojskowa. Stacjonowało tam w charakterystycznych barakach naprawdę dużo żołnierzy. Były też najprawdopodobniej wspomniane pociągi naprawcze. Do tego do jakiegoś 1990 roku na stacji stał zawsze przynajmniej jeden parowóz, a na peronach były działające przyłącza wody do napełniania parowozów.
    Do tego w okolicy była duża fabryka przetwórstwa chemicznego - polifarb Pilawa. Za pewne w przypadku W mogła ona przejść z produkcji farb na coś bardziej adekwatnego do sytuacji. Tutaj raczej nie ma przypadku.

  • @gagarin9273
    @gagarin9273 2 роки тому +4

    Kolejny petarda odcinek kolejne ciekawe historie i ładna stacja warta odwiedzenia

  • @landart64
    @landart64 2 роки тому +4

    To jest jeden z niewielu kanałów na UA-cam, gdzie z przyjemnością czytam komentarze pod filmami. Udało się stworzyć społeczność, która swoją wiedzą i historiami wzbogaca i tak ciekawe materiały. Niestety za mało wiem o historii kolei na ziemiach polskich, aby samemu dołożyć cegiełkę, ale tym bardziej jestem wdzięczny wszystkim uzupełniającym filmy swoimi komentarzami.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому

      To jest dla mnie największa radość - Widzowie i Słuchacze i dyskusja pod każdym filmem.

    • @heliodorbard
      @heliodorbard 2 роки тому +1

      Wbrew pozorom w wielu przypadkach (np. moim) ta "wiedza" to wynik szwendań urlopowych i wszelakich innych + przeglądanie googlemapsów, szczególnie w widoku satelitarnym. Tam naprawdę bardzo dużo można zobaczyć. Do tego też grzebanie w necie kolejowym (tematycznie). pzdr

  • @Mit_Ari
    @Mit_Ari Рік тому +3

    W razie W.. Świetny materiał. Apetyt rośnie :)

  • @marcinhadrys
    @marcinhadrys 2 роки тому +3

    Ciekawy materiał, bardzo dziękuje. Pozdrawiam.

  • @maciekszymanski8340
    @maciekszymanski8340 2 роки тому +17

    To co mnie bardziej kręci jako geografa, to miastotwórczy wpływ kolei. Pilawa jest jedną z typowych miejscowości, które obecność kolei zmieniła w miasto.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +6

      O, temat rzeka! Kształt całej metropolii warszawskiej jest efektem miastotwórczego działania kolei. O to to!

    • @tomaszachut
      @tomaszachut 2 роки тому +3

      @@PokoleizKuleckim Podobnie stało się w miejscowości Strzemieszyce , skąd ja pochodzę. Otóż tam pierwsza kolej dotarła w 1846 roku i była to kolej Warszawsko-Wiedeńska obecnie od Ząbkowic do Krakowa nr 133. Ale wtedy miała trochę inny przebieg, Od miejscowości Ząbkowice dochodzi do Szczakowej i Krakowa. Około roku 1878 dotarła do Strzemieszyc druga linia kolejowa z Dęblina w stronę Katowic ,a że Dęblin wyedy nosił nazwę ,,Iwangrod'' to taką potoczną nazwę do dnia dzisiejszego ma ta linia kolejowa nr 62. W związku z rozwojem kolei pod koniec XIX wieku zaczęła rozwijać szybciej się nasza miejscowość. Powstało wtedy mnóstwo domków dla Kolejarzy. W budynku dworca kolejowego na piętrach mieszkali też Kolejarze powstały nawet bloki kolejowe oraz parowozownia, która jest do tej pory. Służy obecnie jako Zakład Naprawczy do taboru kolejowych pociągów sieciowych. Obecnie charakter miejscowości nieco się zmienił gdyż kolej nieco straciła na znaczeniu ,a w pobliżu została wybudowana Huta Katowice , Huta Szkła ,, Sen Globen '' i wiele innych zakładów przemysłowych. Pozdrawiam Pana Jakuba oraz Wszystkich Widzów Twojego kanału.

  • @Zire83
    @Zire83 2 роки тому +3

    Jak zwykle ciekawy film. Jeszcze nie tak dawno podczas przebudowy linii Lublin - Warszawa cały ruch między tymi miastami został puszczony właśnie po trasie przez odcinek Lublin - Łuków-Pilawa. Miałem okazję jechać. Do jednej rzeczy muszę się przyczepić. W 14:27 miasto na zachodniej granicy to z całą pewnością Kostrzyn a nie Kostrzyń. Wiem bo to moje rodzinne miasto. :). Jednak nie obrażam się. To dość popularny błąd. W ramach pokuty zachęcam drugi już raz do odwiedzenia kostrzyńskiego węzła i dwupoziomowego dworca w Kostrzynie. Pozdrawiam i czekam na więcej.🙂

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +3

      Bardzo dziękuję za piękny komentarz... i sprostowanie.

  • @wojciik
    @wojciik 2 роки тому +4

    8:03 - W beczce jest benzen.

  • @Tomasz_M
    @Tomasz_M 2 роки тому +4

    Dobrzeżewieczór!

  • @leszekdyminski7926
    @leszekdyminski7926 2 роки тому +2

    Idealnie na wieczór 👌

  • @kamiloron5592
    @kamiloron5592 2 роки тому +2

    Jakubie, chylę czoło przed naprawdę wielkim poziomem merytorycznym tego materiału, poziomem przez wielkie P! Miło mi, że odwiedziłeś moją siódemkę :) Odnośnie samej Pilawy to mam nadzieję, że na tych łącznicach doczekam się kiedyś ruchu pasażerskiego regionalnego :)

  • @michakrezel8878
    @michakrezel8878 2 роки тому +2

    22:00 - w Zarzece k. Dęblina była taka "baza rezerwy", najpierw parowozów a potem ST44.

  • @witoldstenka2049
    @witoldstenka2049 2 роки тому +2

    Jak zwykle ciekawe i pouczające 😊👍

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      Kłaniam Ci się za dobre słowo. Tylu lądowań, co startów.

  • @paulinakwiatkowsk-serafin3167
    @paulinakwiatkowsk-serafin3167 2 роки тому +1

    Bardzo dziękuję za ten reportaż. Pełen profesjonalizm. Miło dowiedzieć się nowych rzeczy o własnym mieście.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому

      Kłaniam się nisko, dziękuję serdecznie!

    • @ziggyra2
      @ziggyra2 2 роки тому

      @Paulina - jaki to profesjonalista mówi potworkiem językowym "w Ukr...." hę ???

  • @Darek_J
    @Darek_J 2 роки тому +2

    Odcinek świetny, a motyw muzyczny na samym końcu, majstersztyk.

  • @transport_bez_cenzury
    @transport_bez_cenzury 2 роки тому +13

    Dzień dobry. Materiał jako studium przypadku powinien być w celach dydaktycznych skopiowany i rozesłany do ministerstwa, dyrekcji linii kolejowych oraz wszelkich innych siedlisk transportowych ignorantów, mających poprzez swoją decyzyjność szkodliwy wpływ na nasze codzienne życie i jego bezpieczeństwo. Bardzo ważne aspekty w projektowaniu linii zostały bowiem omówione w niniejszym odcinku; z jednej strony przesłanki militarne mające uelastycznić sieć w czasie potencjalnych działań, a z drugiej - sposób trasowania linii tranzytowych, chroniący przed wzrokiem ciekawskich wojskowe eszelony, ale też odsuwający ruch pociągów strategicznie ważnych i mogących być celem ataków - od skupisk bytowania ludności cywilnej. W warunkach pokojowych zaś, takie położenie linii towarowych jak omawianej S-Łki, eliminuje zagrożenia związane choćby z transportem materiałów szczególnie niebezpiecznych. Czym może się skończyć pchanie tego rodzaju ruchu przez miasta lub choćby obszary względnie zurbanizowane, mógł się przekonać dwukrotnie Białystok w czasie wykolejeń składów cystern.
    Zaledwie kilka lat po drugim zdarzeniu w Białymstoku doszło do wykolejenia pociągu koło Wydmin na Mazurach. Tradycyjnie spadła obręcz z koła bosego jednego z wagonów, ale obecny na miejscu zdarzenia partyjny aparatczyk odpowiedzialny z nadania PiS za kolej - choć z wykształcenia geodeta , wymądralował do kamery, że elektryfikacja i modernizacja linii podniesie jej rangę do i bezpieczeństwo (sic!) Mowa o linii 38 biegnącej przez Ełk, Giżycko, Kętrzyn oraz Korsze, a także przez Krainę Wielkich Jezior Mazurskich stanowiącą dobro o szczególnej wartości turystycznej, estetycznej i ekologicznej. Co by było, gdyby skład zamiast turlać się po de facto podrzędnej linii, pędził setką po zelektryfikowanej magistrali wpisanej w sieć TEN-T i zamiast żywicy, wiózł poważną chemię? Mamy całkowity reset Mazur, przy którym Odra to niewiele znaczący incydent. Niestety wszystko wskazuje na to, że w głowach ludzi którzy formalnie odpowiadają za Państwo i kolej, po tym zdarzeniu nic nie zaświtało w głowach, kropki nadal się nie łączą, a 1+1 to ciągle dwie jedynki tyle tylko że z takim fikuśnym krzyżykiem.
    Gdy lobbyści branży budownictwa infrastrukturalnego wklepują do głów urzędników pełniących w moim odczuciu dziś wyłącznie już rolę akwizytorów tych branż, myślenie strategiczne schodzi na dalszy plan. Co tam dalszy, ono ucieka daleko za horyzont... Zrobienie dobrze, perspektywicznie i z uwzględnieniem tego co zostało powiedziane w tym odcinku serii "Po Kolei z Kuleckim" choćby nawet za dekadę - byłoby w interesie publicznym, a zdaje się dziś w tym kraju jest on ostatnim uwzględnianym, za którym upomina się już coraz mniejsza garstka sfrustrowanych społeczników. Sytuacja linii 38 na Mazurach pokazuje jak systemowo lekceważony jest interes publiczny. Prace na linii 38 przyspieszyły w związku z projektem Bałtyckiej Ukrainy czyli planowanym korytarzem komunikującym Ukrainę z bałtyckimi portami - docelowo portem w Elblągu. Nie czuję się upoważniony do formułowania uwag w zakresie geopolityki, natomiast strategiczny charakter korytarza zwłaszcza w czasie trwającej wojny na Ukrainie, absolutnie nakazuje jego przeniesienie w lokalizację analogiczną do trasy S-Ł. Taka możliwość ciągle istnieje i do wytyczenia tranzytowej trasy towarowej kapitalnie nadaje się ciąg Olsztyn - Ostrołęka - Łapy i dalej w Klepaczach (lub poprzez wykonanie łącznicy Łapy - Zimochy) wejście w linię w kierunku Siedlec. Obie linie biegną przez tereny odludne, a ciąg oparty o te linie i ich łącznicę zapewniałby ominięcie miast takich jak Ostrołęka, Łomża, Białystok, Hajnówka. Ale co tam bezpieczeństwo publiczne, ekonomia czy wartości kulturowe (o dobrach kultury materialnej linii 38 nawet już nie wspominam) gdy korporacje w obliczu recesji aż przebierają nogami by dorwać się do miodu publicznych zamówień.
    Kłaniam się nisko dziękując za ważny odcinek
    - Marcin Banach
    Pozdrawiam serdecznie ✋
    PS.
    No i nawet taką Pilawę można spieprzyć. Co trzeba mieć za przeproszeniem we łbie, żeby stworzyć tak długie i nieprzyjazne w odbiorze społecznym dojście na perony? A później to zdziwienie malujące się na urzędniczych twarzyczkach dlaczego nikt nie korzysta z kolei, z kolei do której trzeba się przebijać przez labirynty z ekranów akustycznych lub klaustrofobiczne korytarze rodem z horrorów, podczas gdy prywatny bus odjeżdża z przystanku w centrum miejscowości.

    • @fifi81pl
      @fifi81pl 2 роки тому +5

      Dodałbym jedynie, że kolej jeśli ma pełnić strategiczną rolę to też musi mieć strategiczne finansowanie infrastruktury. Wszak cięcia przełomu wieku były wynikiem właśnie tego, że po 89 roku źródełka "wojskowe" zaczęły wysychać, a koszty utrzymania pozostały.

    • @transport_bez_cenzury
      @transport_bez_cenzury 2 роки тому +5

      @@fifi81pl
      Absolutna zgoda. Albo kolej na serio, albo wcale. Kosztowny i niefunkcjonalny absorbent środków unijnych jest bezsprzecznie zbędnym dodatkiem do państwa z dykty. I oczywiście wizja, bo w tej chwili to jest jakiś przypadkowy patchwork który petryfikuje układ otrzymany w spadku po zaborcach. Proszę zwrócić uwagę na bezsensowność prowadzonych inwestycji. Railbaltica przez Białystok i Ełk, a szprycha "mazurska" przez Ostrołękę i do sezonowego Giżycka. Tymczasem linie pospieszne prywatnej komunikacji autobusowej od kilkunastu lat wskazują gdzie są największe potoki (Ełk - Grajewo - Łomża - Warszawa). Gdyby tak poprowadzić linię Railbaltica od stacji Małkinia na azymut przez Łomżę (z obejściem miasta od strony wschodniej i ze stacją na wysokości przedłużenia ulicy Piłsudskiego za Zambrowską), następnie przez Grajewo i dalej Ełk, Olecko, Suwałki z umiejętną dystrybucją usługi dostępnej w węzłach z wykorzystaniem skomunikowanej kolei regionalnej, byłoby na miarę cywilizowanego świata. A tak, to tradycyjnie w polskim stylu zostało spieprzone na etapie projektowania niczym druga linia warszawskiego metra i tramwaj przy Redutowej.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +4

      Panie Marcinie - nieustanne pokłony za Pańskie wyśmienite komentarze, które wnoszą więcej, niż same filmy.
      W przypadku S-Łki widać również, że nie da się mieć wszystkiego: albo mamy linię tranzytową na uboczu, albo mamy wydajny ruch pasażerski - perony przystanków i stacji na S-Łce porosły zielskiem, gdyż linia biegnie właśnie przez tereny odludne, nie zbiarające docenialnych potoków pasażerskich... choć z drugiej strony, gdy kolej regionalna nie jest już mierzona w liczbie EN57 w składzie, szynobus dowożący do Skierniewic, Czachówka, czy właśnie Pilawy, mógłby być wartą rozważenia opcją...
      Pozdrawiam Pana bardzo serdecznie.

    • @transport_bez_cenzury
      @transport_bez_cenzury 2 роки тому +3

      @@PokoleizKuleckim Ależ tak. Mówimy przecież o priorytecie towarowym czy nawet specjalizacji linii, a nie o wykazywaniu, że ruchu pasażerskiego "niedasieee". No właśnie by się dało i to całkiem sensownie oraz adekwatnie do skali i kierunków ciążenia. Szynobus Pilawa - Skierniewice powinien być skomunikowany z pociągami osobowymi KM na linii radomskiej tak, aby na przystanku Czachówek Dolny meldował się około 10 minut po przyjeździe składu z Warszawy i na tyle samo przed odjazdem pociągu do Warszawy. Ciężko powiedzieć żeby pociągi KM kursowały w takcie, ale tak się składa, że na przystanku Czachówek Górny pociągi z Warszawy są mniej więcej 15 - 20 po każdej godzinie, a do Warszawy około 40 po. Zatem idealne warunki do skomunikowania - szynobus powinien być 30 min. po każdej godzinie. Na linii S-Ł powinna powstać większa liczba kompaktowych przystanków dostosowanych długością i wysokością do niskopodłogowego szynobusu, funkcjonujących w trybie "na żądanie" (lekki, kompaktowy tabor umożliwia taką opcję). Niemal jestem pewien sukcesu takiego rozwiązania.

  • @kato7611
    @kato7611 2 роки тому +1

    Świetne opowiadanie w tym historia minionego czasu.... No cóż miejmy nadzieje że pokój na nadal będzie i nie dojdzie do najgorszego do "W".

  • @kolejepoludniowegozachodu
    @kolejepoludniowegozachodu 2 роки тому +2

    Znakomity materiał jak zwykle!

  • @robertbenasiewicz8253
    @robertbenasiewicz8253 2 роки тому +1

    Po jednym z odcinków byłem pod Puławami w miejscu, gdzie przygotowano kolejową przeprawę pontonową. Teraz Piława i okolica wchodzi na listę.
    Świetny odcinek.

  • @mike-ivy
    @mike-ivy 2 роки тому +10

    Nie tylko tory kolejowe miały znaczenie militarne - lecz kolejowa łączność telefoniczna ( sieć ) była tak zaprojektowana i rozbudowana że można było dzwonić nawet do budki dróżnika w szczerym polu z dowolnego miejsca gdzie kolej miała telefon - i czy wspominałeś że skrzynki przy torach z wielką literą T oznaczały telefon i często dogodne miejsce do styku łączności polowej wojsk z wielką siecią kolejowa - tyle że to mało widoczny i nie bardzo filmowy kawałek żelaznej drogi ...
    ps. Kolej dysponowała też radiostacjami krótko i średniofalowymi średniej mocy (lampowymi oczywiście odpornymi na szok elektromagnetyczny) w całej Polsce ( dyrekcje i największe węzły ) co mogły w razie potrzeby przejść na potrzeby czy to armii albo rządu .
    Budynek dyrekcji PKP na Pradze - jest tego przykładem - jeszcze kilkadziesiąt lat temu miał na dachu zestawy dipoli na KF i SF i być może nawet na zakres długofalowy w niewielkim zakresie . Dlatego m.innymi ten budynek po wojnie był wybrany na pierwszą siedzibę komunistycznego rządu w Warszawie .
    Pozdrawiam twórcę tak ciekawego kanału wielce serdecznie !

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +2

      Ha! Dokładnie! Łączności zazdrościły kolei wszystkie służby; w wiosce mogło nie być ani jednego telefonu, ale dróżnik na przejeździe miał, jak najbardziej.
      Wśród pociągów "wojennych" były też POŁ-y, czyli pociągi odbudowy łączności, które miały zapewniać działanie komunikacji, ale też odbudowę urządzeń zabezpieczenia ruchu kolejowego.
      Piękny komentarz. Dziękuję.

    • @mike-ivy
      @mike-ivy 2 роки тому +2

      @@PokoleizKuleckim To ja pięknie dziękuję za ciekawe filmy !

  • @johnblacktorne3143
    @johnblacktorne3143 2 роки тому +3

    Kilka lat temu, przez kilka tygodni, łącznicą Jaźwiny - Żołnierka jeździł TLK "Ustronie" relacji Kraków Gł. - Kołobrzeg (tylko w jedną stronę). Posterunek istniał jeszcze kilkanaście lat temu. Co ciekawe, dyżurnym ruchu towarzyszył pies. Pamiętam, że buda po tym psiaku ostała się dłużej niż sam podg, co było widać z przejeżdżających pociągów.

  • @piorab
    @piorab 2 роки тому +1

    Jak zwykle, doskonały film!

  • @sebastianbalsam5157
    @sebastianbalsam5157 2 роки тому +2

    Jak zawsze 1klasa materiał i wykonanie.Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na Dolny Śląsk jest co oglądać.

  • @em_ha6775
    @em_ha6775 2 роки тому +1

    Pilawa nie tylko brzmi jak Piła! 😉 Opisywany odcinek skojarzył mi się z torem łączącym między stacją Piła Gł. a posterunkiem odgałęźnym Piła Północ. Zresztą pilski węzeł wydaje się być podobnie funkcjonalny, jest nawet dawna stacja rozrządowa (chyba z górką!).
    Dla mnie największym brakiem jest niemożliwość utworzenia połączenia z Gdańska przez Chojnice i Piłę do Poznania. Uprzedzając - znam plany rozbudowy stacji o dodatkowe rozjazdy koło mostu nad Gwdą. 👌 Na pewno warto by było stworzyć tam podobny materiał.

  • @sylwiajasiak205
    @sylwiajasiak205 2 роки тому +3

    Nareszcie Pilawa. Juhu!

  • @comettoPL
    @comettoPL 2 роки тому +4

    Ta wieża ciśnień wygląda mi raczej na standardowy projekt międzywojenny w stylu "dworkowym".

  • @alexeykapchikov3026
    @alexeykapchikov3026 2 роки тому +1

    Niech będzie pokój, dziękuję i pozdrawiam

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      Niech będzie pokój! Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie i dziękuję za oglądanie!

  • @orzech20406
    @orzech20406 2 роки тому +4

    22:48 - Gagar i Ty2 - ""kałachy" na torach"

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      Dokładnie... гнётся, не ламётся.

  • @huluk
    @huluk 2 роки тому +2

    Panie Jakubie - odnośnie takich łącznic omijających stacje dla ruchu wschód - zachód warto wspomnieć (mapka z 14:27) o łącznicach omijających Wielbark i Działdowo - umożliwiały szybki przejazd bez zmiany czoła i z pominięciem tych stacji dla odcinka Ostrołęka - Grudziądz / Toruń. Wydaje mi się też, że w podobnym celu zbudowano "objazd" stacji Skandawa (jako pierwszej za granicą i potencjalnie narażonej na zniszczenie) przez Frączkowo (Anielin Gradowo) do Modgarb.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +2

      Jak najbardziej! Celne spostrzeżenia. Północna trasa właśnie z tych obejść korzystała, nimi też podróżowało paliwo i odpady atomowe z Niemiec.
      Bardzo dziękuję!

  • @tomaszka1442
    @tomaszka1442 2 роки тому +2

    Fajen odcinek

  • @jozefbak3195
    @jozefbak3195 2 роки тому +3

    Mieliśmy jeszcze Pułki Kolejowe w Przemyślu. Ale je rozwiązano 💥

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому

      Dokładnie tak - właśnie w Przemyślu stacjonowały.

  • @jacekkomuda533
    @jacekkomuda533 2 роки тому +2

    Świetny odcinek, nie sądziłem, że Pilawa odgrywała taką rolę w planach militarnych Sowietów.

  • @MariuszCuch
    @MariuszCuch 2 роки тому +2

    18:35 na M1 stacja Wierzbno jest ostatnia z wrotmi p.atomowymi, na M2 to nawet mam wątpliwości, czy są rezerwy materiałowe na zabezpieczenie p.powodziowe stacji C13 Powiśle. Na Młocinach spokojnie można było wyjechać na poziom terenu i wpiąć się w układ torowy huty, nawet bez podrażania, bo ostatnie kilka stacji M1 mogło iść po terenie. Problemem był brak przystosowania sładów, chyba tylko Serii 81, do warunków atmosferycznych (np. w Paryżu tego problemu nie ma). Wcześniej zakładano, że do sieci metra będą dwa wjazd z kolei, jakiś czas temu od tego ostąpiono - imho błędnie. Może się okazać, że za kilkanaście lat STP Kabaty skanibalizują developerzy a jedyne połączenie M z koleją będzie z STP Mory.

    • @fifi81pl
      @fifi81pl 2 роки тому +2

      Z metrem to jest trochę inaczej i to jest trochę bardziej skomplikowane.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +2

      Wedle mojej wiedzy metro nie spełnia skrajni kolejowej, a to mocno komplikuje sprawę.

    • @MariuszCuch
      @MariuszCuch 2 роки тому

      @@PokoleizKuleckim Zdecydowanie tak jest, jest mniejsza niż GPL-1 (ale nie aż tak jak w Londynie :) ), a na metrze tylko tory na STP (skrajnia, promienie łuków i geometria rozjazdów) prowadzące do placu składowego spełniają ww. Nie zmienia to faktu, że zaadaptowany skad na szpital z trakcją zenętrzną poza metrem mógły się ewakuować bezpośrednio w tunele.

  • @Darriio80
    @Darriio80 2 роки тому +2

    Podobny odcinek juz był. Pozdrawiam serdecznie 😊

  • @mattaimp
    @mattaimp 2 роки тому +4

    Nadmiarowość to jedno, alternatywa w kontrze do nowoczesności - może się okazać jedynym wybawieniem w nietypowej sytuacji. Wszak trudniej zniszczyć coś sprzed wieku, niż delikatną elektronikę z czasów współczesnych. Fizyka jest nieubłagana.

  • @arty2989
    @arty2989 2 роки тому +1

    Siema Jakub ;) Fajnie opowiedziany odcinek.

  • @adamzieba8364
    @adamzieba8364 2 роки тому +2

    Na jednym z niemieckojęzycznych forów dla zainteresowanych historią techniki i komunikacji przeczytałem kiedyś, że w czasach zimnej wojny w Niemczech Zachodnich a także w Szwecji utrzymywano w pogotowiu podstacje trakcyjne w postaci kilku wagonów (rozdzielnia WN, transformator, rozdzielnia napięcia trakcyjnego), aby w razie konfliktu zbrojnego można było nimi szybko zastąpić zniszczone stałe podstacje. Uważano, że w przeciwieństwie do zniszczonych torów i trakcji podstacje są trudniejsze do odbudowy.
    Takie przewoźne podstacje przechowywano w dobrze zamaskowanych miejscach, a w Szwecji w tunelach wykutych w skale.
    Ciekawe, czy coś podobnego istniało w Polsce.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому

      Wedle mojej wiedzy przewidywano naprawę sieci, ale trzonem trakcyjnym w razie "W" miały być lokomotywy spalinowe i parowozy właśnie. Naprawa sieci, a przede wszystkim - dostarczenie energii do tejże - to byłoby wielkie wyzwanie w wojennych warunkach.

  • @pat49722
    @pat49722 2 роки тому +2

    14:28 Na zachodzie jest stacja KOSTRZYN, a miejscowość nazywa się Kostrzyn nad Odrą. Jednak w starych dokumentach i mapach widnieje Kostrzyń. Ciekawe kiedy i dlaczego zmieniono nazwę. Przy okazji zapraszam w te rejony, bo mamy tu dwupoziomową stację.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      Ano, miałem z tym problem. Zwłaszcza mapy i dokumenty z lat 1945-47 wprowadzają sporo zamieszania. Dziękuję!

    • @pat49722
      @pat49722 2 роки тому +1

      Mówimy tu o województwie lubuskim. A co ciekawe w województwie wielkopolskim jest miejscowość Kostrzyn, ale tam stacja ma nazwę Kostrzyn Wlkp. Na odwrót.

    • @YachuYT
      @YachuYT 2 роки тому

      @@PokoleizKuleckimCzy miejscowość pod Kostrzynem zaznaczona na mapie to nie przypadkiem Rzepin?

  • @krzysztofzbytomia9553
    @krzysztofzbytomia9553 2 роки тому +1

    Pozdrawiam 👍

  • @MatiMK
    @MatiMK 2 роки тому +1

    Ciekawy materiał

  • @Robert_Barszcz
    @Robert_Barszcz Рік тому

    Fajnie opowiadasz.
    Przyjaciół się wybiera
    A braci masz takich porąbanych jak się urodzą.
    Ale i tak będę oglądał Twoje programy.
    Czas rozburtowania węglarki do platformy to 58".

  • @pirogronianus
    @pirogronianus Рік тому +1

    Czyżbym właśnie się dowiedział, dlaczego aż do lat 90-tych parowozy były ciągle u nas używane na niektórych liniach? Cóż, jeśli tak, to swoiste szczęście w pechu, może dzięki wojennemu obłędowi tyle się ich zachowało ku uciesze koneserów 👍🏻

  • @wiktor9892
    @wiktor9892 2 роки тому +3

    Na kolei woduje się nie tylko parowozy, ale też wagony :)

  • @TomaszWawa
    @TomaszWawa 2 роки тому +1

    Super, dzięki. Właśnie też kilka tygodni temu zwiedziałem tę stację. Szkoda, że dworzec dla pasażerów jest dość ubogi - czyli aktualnie perony są odnowione i bardziej funkcjonalne niż sama stacja.

  • @miktka4667
    @miktka4667 2 роки тому +2

    Kolejny konkret, elegancko. Szkoda, że tylko stolica. Nawet nie wiesz jakie piękne są dolnośląskie koleje. Warszawa powoli zaczyna już nudzić xd. Oglądałem każdy odcinek i życzę jak zawsze wszystkiego dobrego i powtarzam: najlepszy kanał na yt o polskiej kolei.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      Ech, ciągnie mnie w Polskę, ale możliwości są, jakie są. Na zmontowanie czeka jeszcze parę odcinków wyjazdowych.

    • @miktka4667
      @miktka4667 2 роки тому +1

      @@PokoleizKuleckim Uwierz mi, że Warszawa to nuda w porównaniu z Dolnym Sląskiem bez obrazy

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      @@miktka4667 - ależ ja wiem o tym :) . Ale daleko.

  • @orzech20406
    @orzech20406 2 роки тому +2

    18:50 - czyli wieża nie jest zagrożona rozbiórką :)

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      Dokładnie. Wiele jest takich budowli, którym drugie życie jako BTS uratowało byt.

  • @marekmickaniewski8029
    @marekmickaniewski8029 2 роки тому +3

    To może coś o tunelu pod Białą Górą na lini nr 8 któego wcale nie trzeba było budować, ale też powstał na wypadek W, tylko że po to aby ruch zablokować

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      Chętnie, tylko daleko. Takich tematów jest nieskończoność.

  • @rostilembe
    @rostilembe 2 роки тому +3

    Bardzo ciekawy monolog. Dziękuję. Dodam że lokomotywy serii M62 w ZSSR były skupione na drogach żelaznych zachodnich regionów ZSSR. Było to zrobione też w celach W. Lokomotywownie zachodnich regionów były przygotowane na szybkie przerobienie wózków tych lokomotyw na 1435 mm. No i M62 już był w gabarytach europejskich toru normalnego, więc kazano je służyć na zachodzie wielkiego dmuchanego NIC. Pozdrawiam!

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      O to to...
      A wszystkie lokomotywy budowane w Polsce od pewnego momentu obowiązkowo miały gniazda do sprzęgów SA-3... obsesja!
      Trzymajcie się, nie dajcie się!

    • @rostilembe
      @rostilembe 2 роки тому +2

      @@PokoleizKuleckim dziękuję! Dziś było nerwowo, i gdzie nie gdzie nie wesoło. Prąd już jest.

    • @fifi81pl
      @fifi81pl 2 роки тому +1

      @@PokoleizKuleckim Gniazda sprzęgu centralnego... nie koniecznie SA-3.
      Kojarzysz ten dziwaczny sprzęg w Stacji Muzeum? No to właśnie po to... przynajmniej teraz jesteśmy gotowi na rewolucję, którą szykuje ERA.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому

      @@fifi81pl - jak najbardziej, choć w tamtych realiach SA-3 był strategicznie wdrożonym rozwiązaniem.
      Ten w Stacji Muzeum to jeden poziom wyżej, bo jest zintegrowany ze sprzęgiem pneumatycznym.

    • @fifi81pl
      @fifi81pl 2 роки тому +1

      @@PokoleizKuleckim Ale gniazda były właśnie pod "UNI-coupler" czyli mamy mocne przygotowanie pod przyszły DAC (Digital Automatic Coupler)

  • @gravelpit6459
    @gravelpit6459 2 роки тому +2

    ...z Pilawy do Iławy połączenie Jest!🙂

  • @paweajdacki3976
    @paweajdacki3976 Рік тому +1

    Nazwa "Żołnierka" wzięła się ze względu na istniejące w tym miejscu magazyny wojskowe w latach 1944-45 (a może i kilka lat potem). Były magazyny dla wojsk mających atakować na zachód.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Рік тому +1

      Bardzo dziękuję za uzupełnienie.

    • @mrozu9750
      @mrozu9750 6 місяців тому

      Nazwa "Żołnierka" wystepuje już na mapach z 20-lecia międzywojennego, więc myślę, że magazyny mogły powstać znacznie wcześniej.

  • @pralkatv3485
    @pralkatv3485 2 роки тому +1

    W pierwszej chwili pomyliłem Pilawę z Piławą Górną (Dolny Śląsk).

  • @robertstepien3787
    @robertstepien3787 2 роки тому +6

    Z pilawskich ciekawostek historycznych i kolejowych dodam coś jeszcze o samym budynku dworca w Pilawie.
    Ten budynek, który widać obecnie w Pilawie, to nie jest oryginalny dworzec Kolei Nadwiślańskiej. Ten jest - na co zwrócił Pan inżynier uwagę - konstrukcji szkieletowej, a konkretnie szachulcowej. Tego typu domy wskazują dobitnie na ich pochodzenie albo przynajmniej na pochodzenie architekta. No właśnie...
    Ten wciąż działający w swojej użytecznej funckji budynek dworca w Pilawie został zbudowany w latach 40. XX w. przez Niemców. A konkretnie to przez osadników niemieckich, których osiedlono w Pilawie w czasie hitlerowskiej okupacji. W 1944 r. osadnicy niemieccy zostali z Pilawy ewakuowani, a dworzec szachulcowy - pozostał.
    Dziś ten budynek jest ewenementem na linii nr 7, bo nie ma w sobie nic:
    - ani z carskiej architektury drewnianej sięgającej początków tej linii w XIX w.(np. Życzyn, Dęblin, jeszcze trochę Otwock - w Otwocku chodzi budynki mieszkalne dla pracowników kolei i domek dróżnika),
    - ani z architektury klasycystycznej (np. dworce w Otwocku czy Lublinie),
    - ani z modernistycznej (przystanki kolejowe między Międzylesiem i Świdrem),
    - ani z architektury peerelowskiej z lat 70. czy 80. XX w. (np. dawne zabudowania w Rudzie Talubskiej czy Garwolinie).
    On przypomina np. budynki stacyjne na Kaszubach albo na Pomorzu Zachodnim czy gdzieś na wschodnim wybrzeżu Bałtyku w dzisiejszej Republice Federalnej Niemiec.
    Szczerze pisząc, to mocno obawiałem się, że podczas modernizacji LK 7 między Otwockiem i Lublinem ten niemiecki dworzec w Pilawie zostanie zastąpiony dworcem modułowym, np. takim jak w Nidzicy, albo w ogóle zniknie (że zastąpią go wiaty peronowe stawiane według szablonu na całym odcinku zmodernizowanych stacji i przystanków LK 7 między Otwockiem i Lublinem).
    Mam nadzieję, że to uzupełnienie usatysfakcjonowało Pana inżyniera. :)
    Pozdrawiam serdecznie
    RS

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      Cudowne uzupełnienie, dziękuję!
      Aby się zrewanżować dodam jedynie, że opuszczony budynek prostokątnej hali lokomotywowni też jest pochodzenia niemieckiego. Niemcy budowali hale prostokątne, gdyż obrotnica była uważana za najsłabsze ogniwo - wysadzenie obrotnicy mogło skutkować unieruchomieniem dużej liczby odciętych od sieci lokomotyw. Stąd niemieckie wojenne hale prostokątne.

    • @sylwiajasiak205
      @sylwiajasiak205 2 роки тому +2

      We wszystkich przewodnikach jest napisane, że dworzec został zbudowany w 1887 roku. Takie informacje widnieją w rejestrze zabytków. Być może ten mur pruski jest jakoś, nie wiem jak , powiązany z przekazami miejscowych że Pilawa to osada pierwotnie niemiecka. I rzeczywiście można znaleźć tu spolszczone niemieckie nazwiska lub typowe niemieckie.

    • @robertstepien3787
      @robertstepien3787 2 роки тому +1

      @@sylwiajasiak205 tak jest napisane w przewodnikach, ale to jest mało prawdopodobne, żeby ten dworzec, który widzimy dzisiaj, był dworcem oryginalnym.
      Teraz napiszę argumenty za i argumenty przeciw.
      Za:
      1) w Pilawie była dosyć mocno rozwinięta diaspora niemiecka już w okresie budowy Kolei Nadwiślańskiej, czyli w latach 1874-1877. Wiązało się to przede wszystkim z osadnictwem Olędrów nad Wisłą między ujściem Pilicy a Warszawą. Na wysokości Pilawy osadnictwo nadwiślańskie z rejonów pogranicza dzisiejszych Niemiec i Niderlandów jest bardzo widoczne w zabudowie, kanałach, nasadzeniach roślinnych i nazwiskach. Okolice Radwankowa, Sobień, Otwocka, Karczewa, Ostrówka - tam do dziś są tego namacalne ślady. Poza tym osadnictwo niemieckie w Pilawie w tamtym czasie wiąże się z magnesem położonym daleko od Wisły, czyli hutą szkła założoną w Trąbkach przez czeską rodzinę Hordliczków. Ona z pewnością przyciągała imigrantów fachowców z Niemiec albo nawet nie tyle z Niemiec, co Niemców fachowców od szkła żyjących w Czechach (np. z terenów Sudetów). Dodatkowo stacje w Pilawie oraz Mirwaniu (dzisiaj to jest chyba Ruda Talubska albo Garwolin) specjalizowały się w ekspedycji w świat drewna z lasów Hordliczków. W Pilawie była nie tylko stacja, lecz także tartak. W którym mogli pracować głównie ci osadnicy niemieccy.
      2) Niemcy (wojsko pruskie) okupowali te tereny podczas I wojny światowej. Bardzo mocno eksploatowali okoliczne lasy. Powstał wtedy w Pilawie nawet drugi tartak. To był wprost rabunek lasu i drewna. Do tego Niemcy potrzebowali dodatkowych fachowców, oczywiście nie miejscowych, lecz Niemców. I to wtedy prawdopodobnie w Pilawie pojawiła się najliczniejszą grupa osadników z Niemiec. I oni zostali co najmniej do 1939 r. I to oni mogli ewentualnie naprawić wtedy, wyremontować szachulcowy dworzec (jeśli zakładamy, że powstał on w 1887 r., czyli w 10. rocznicę uruchomienia Kolei Nadwiślańskiej).
      Przeciw:
      1) ten budynek chyba nie jest z muru pruskiego, lecz z szachulca (w drewnianym szkielecie wypełnieniem chyba nie jest czerwona cegła, lecz mieszanina torfu, gliny i innego lepiszcza, następnie tynkowana i bielona wapnem). Takie domy są trwałe, ale bez fachowej obsługi i remontu szczezłyby najpóźniej w latach 70. XX w. (gdyby zakładać, że dworzec powstał w 1887 r.).
      2) dworzec w Pilawie został poważnie uszkodzony, jeśli nie zniszczony całkowicie, podczas I wojny światowej. Wtedy odbudować go mogli ci sprowadzeni w 1915 r. niemieccy osadnicy, specjaliści tartaczni. Stawiam dużo, że dzisiejszy dworzec w Pilawie powstał najwcześniej w 1915 r. Ale nie idę va bank, bo...
      3) kiedy po wybuchu II wojny światowej w 1939 r. znów do Pilawy przyszły okupacyjne wojska niemieckie, to władze okupacyjne postanowiły tych starych puławskich Niemców (tych pochodzenia olęderskiego, rodziny Niemców osiadłych za Hordliczków, Niemców osiadłych po 1915 r.) przenieść do Reichu. Niektórzy z nich wracali do Vaterlandu dobrowolnie, opornych hitlerowcy przesiedlali przymusowo, bo byli podejrzani o zbytnie ich spolszczenie. Natomiast jednocześnie hitlerowcy dbali o dalsze utrzymanie niemczyzny na tym terenie. Domy przesiedlonych starych Niemców z Pilawy i Trąbek - oraz domy wymordowanych Żydów w Parysowie - zajmowali albo Niemcy przywiezieni z Reichu, albo - co było znacznie częstsze - Volksdeutsche przywiezieni tu z pogranicza, czyli Mazur, Pomorza, Kaszub, Litwy, a także Niemcy z Besarabii. Wiem coś o tym, ponieważ u jednego z takich Niemców w Parysowie był "przyspisabiany" do bycia prawdziwym Niemcem dziadek mojej żony. On był małym chłopcem z zamojskiej wioski, którego hitlerowcy uznali za spełniającego kryteria aryjskości. Był młodym, dobrze rozwijającym się niebieskookim blondynem. Dlatego hitlerowcy oderwali go od jego licznej polskiej zamojskiej rodziny i wysłali go do osadniczej rodziny niemieckiej do Parysowa oddalonego kilkaset kilometrów od Zamościa. Dziadek mojej żony to klasyczne Dziecko Zamojszczyzny, które wycierpiało niemożebnie swój przymusowy pobyt u Niemca w Parysowie. I ja stąd wiem, że tych nowych Niemców w Pilawie i okolicach było między 1939 a 1944 r. sporo. I że nie szczędzili sił (często sił swoich niewolników), by budować tu swój Heimat.
      4) z tego okresu, czyli lat 1939-1944, pochodzi też lokomotywownia w Pilawie. Jest niemiecka, z okresu II wojny światowej. Nie wiem, czy podczas tego okresu dworzec Pilawski ucierpiał. Stawiam - i tu już prawie va bank - że został jednak zbombardowany przez Niemców we wrześniu 1939 r. A potem, między 1940 a 1944 r., został przez tych ostatnich osadników niemieckich, za Hitlera, odbudowany w kształcie, jakim go widzimy dzisiaj. Czyli powiedzmy, że dziś ma około 80 lat. Jeśli popatrzymy np. na domy szachulcowe (a także te z muru pruskiego) na Pomorzu Środkowym z tego okresu (lata 40. XX w.), to one przy jakotakim ich remontowaniu przez ich nowych polskich lokatorów wyglądają mniej więcej tak, jak dzisiaj dworzec w Pilawie (taki jest ich stan). Natomiast domów w kratę z końca XIX w. już tam nie ma. A te z lat 1914-1920 są tylko ruinami.
      Dlatego uważam (choć tego nie badałem ani w archiwach, ani szpachlą i pędzelkiem), że ten dworzec pilawski, który widzimy dziś, to jest budynek, który został wzniesiony przez Niemców w latach 1940-1944.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому

      @@sylwiajasiak205 - wedle mojej wiedzy to uruchomienie stacji miało miejsce w 1877 roku; co do oddania do użytku obecnego dworca musiałbym doczytać.

    • @sylwiajasiak205
      @sylwiajasiak205 2 роки тому +1

      @@robertstepien3787 Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jestem pod wrażeniem Pana wiedzy. Miasto Pilawa powinno Panu zlecić przeprowadzenie rzetelnych badań nad historią miasta i dobrze za to zapłacić. Pamiętam że na obecnym cmentarzu w Pilawie było kilka bardzo starych poniemieckich grobów sprzed założenia parafii w Pilawie ( mieszkańcy Pilawy po wojnie grzbani byli w Trąbkach/Hucie Czechy). Rzeczywiście parowozownia którą niegdyś było mi dane nielegalnie zwiedzać to niemiecka porządna robota. Imponująca budowla - szczególnie górne piętra. Obok obecnego tartaku (ul przemysłowa) do niedawna był poniemiecki budynek w którym mieściła się transformatorownia. Za Niemca chyba tam były silniki diesla? Z drugiej strony stacji (wylot szlaku na Dęblin na wysokości jednostki wojskowej) jest jeszcze poniemiecki budynek (chyba była to nastawnia?) Jeszcze ma dach z ceramicznej dachówki.

  • @netinstal
    @netinstal 2 роки тому +1

    Na stacji zarzeka stało kiedyś sporo parowozów i lokomotyw st44 odstawionych jako zapas wojenny.

  • @adamzieba8364
    @adamzieba8364 2 роки тому +1

    7:04 Widać wyraźnie takie jakby zapadnięcie się toru łącznicy - pewnie w związku z tym ograniczenie prędkości do 20 lub 30 km/h

  • @marekbienko8142
    @marekbienko8142 2 роки тому +1

    Kiedyś odwiedziłem Archiwum Akt Nowych. Znalazłem jakieś notatki Inspektora Bezpieczeństwa Kolejowego w którym była mowa o posterunku blokowym Grabianka (wieś miedzy Jaźwinami a Osieckiem).
    W 1977r. funkcjonowal także posterunek blokowy Warszówka. Tak wiec sporo się działo na SŁce.
    Co do nazwy Żołnierka, wydaje mi się, że pojawiła się ona z uwagi na pobliskie groby partyzantów w lesie.

  • @irekkur3210
    @irekkur3210 2 роки тому +1

    Na przedwojennych mapach Polski występowała miejscowość Piława/Pilawa z języka polskiego,Pillau z języka niemieckiego a po zakończeniu drugiej wojny światowej ,występuje w zasadzie tylko w jednym języku i to ruskim/rosyjskim jako Bałtijsk.Tak to czasy się zmieniły....Chodzi Mi o port morski a w zasadzie morską bazę wojskową koło ,notabene,Królewca,Konigsbergu,Kaliningradu....

  • @andrzejhaman1253
    @andrzejhaman1253 2 роки тому +2

    ok. 21 minuty: elektryfikacja linii do Lublina to połowa lat 60; linii Skierniewice -- Łuków początek 70; pociągi zbiorowe bywały prowadzone parowozami nawet "pod drutem" jeszcze w latach 80 (sam widziałem taki na SŁ w Tarczynie w lecie 83 albo 84); toż eszelony wojskowe (które za PRL potrafiły kursować bardzo dziwnymi trasami robiąc np. ponad 150 km by przewieźć wojsko efektywnie o 40). Przypuszczam zatem, że infrastruktura do wodowania parowozów w Pilawie mogła być w użyciu jeszcze niespełna 40 lat temu.
    NB. Obecna infrastruktura kolejowa w Pilawie jest konsekwencją przebudowy linii nr 7 w ostatnich latach; poprzedni układ torowy różnił się znacząco, np. linia 12 miała własne perony które przy okazji przebudowy zlikwidowano zaś LK 7 dysponowała tylko jednym peronem wyspowym za którym od strony Garwolina były tory odstawcze dla pociągów aglomeracyjnych (od elektryfikacji linii od Owocka używane tylko przez EZT ale mające jeszcze rozjazd na końcu umożliwiający obieg parowozu).
    NB2: linia 13 w czasie gdy odcinek Otwock Pilawa był jednotorowy była wykorzystywana także przez pociągi dalekobieżne; w związku z przebudową torów między Wawrem a dworcem Wschodnim może być tak i teraz (trzebaby sprawdzić w rozkładzie jazdy).
    NB3: Gdzieś kiedyś czytałem że w latach 50 sowieccy stratedzy zażądali od PKP przygotowania 5 linii dofrontowych dostosowanych do skrajni rosyjskiej oraz 3 rokad. Nie wiem jak te linie miały przebiegać, ale wydaje mi się że pewną wskazówką może być dziwaczny z punku widzenia polskich potrzeb transportowych przebieg linii dwutorowych na Pomorzu. Bo niby dlaczego magistrala Szczecin -- Koszalin -- Gdańsk jest po większej części jednotorowa a dwutorowa jest linia Runowo -- Szczecinek -- Chojnice mająca raczej nikłe znaczenie gospodarcze? (faktycznie za PRL obsługująca sowiecką infrastrukturę wojskową, ale w czasie pokoju i do tego celu jednotor by wystarczał).

    • @dareksmagowski7472
      @dareksmagowski7472 2 роки тому +2

      Już Ci opowiadam dlaczego linia Szczecin - Koszalin - Gdańsk po części jest jednotorowa.Była 2 torowa ale ruskie zabrali drugi tor po wojnie . Dziadek po wojnie mieszkał przy torach i opowiadał jak rozbierali.

    • @andrzejhaman1253
      @andrzejhaman1253 2 роки тому +2

      @@dareksmagowski7472 Owszem, wiem o tym. Ale czemu nie odbudowali drugiego toru na tej, a odbudowali na tamtej, tak jakby komuś zależało na dwutorowym ciągu Królewiec -- Szczecin omijającym Trójmiasto?

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому

      @@dareksmagowski7472 - dokładnie tak. Na jednej z map sieci kolejowej linia ta jest zaznaczona jako linia z jednym torem rozebranym.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому

      Wyśmienity komentarz. Bardzo dziękuję.

    • @dareksmagowski7472
      @dareksmagowski7472 2 роки тому

      @@PokoleizKuleckim na linii Gdańsk- Szczecin, od Białogardu w stronę Szczecina jest doskonale widoczne że to była linia dwutotowa ( szerokość nasypu,przeprawy mostowe na dwa tory , i przebieg toru nie jest centralnie po nasypie tak jakby czekano na drugi tor) .Jakby miał Pan kiedyś chęć odwiedzić stację w Białogardzie zapraszam.

  • @grzegorzmadej590
    @grzegorzmadej590 2 роки тому +4

    No w obecnym kryzysie parowowozy to dobry pomysł na zastąpienie,przynajmniej dopóty się gospodarka na stabilizuje i nie zejdą ceny w dół elektro i spalinowozów.

    • @grzegorzmadej590
      @grzegorzmadej590 2 роки тому +3

      Bo jak wiadomo można je opalać praktycznie byle czym co się do palenia nadaje.

    • @fifi81pl
      @fifi81pl 2 роки тому +2

      Przy obecnych cenach i dostępności węgla?

    • @Ravsos
      @Ravsos 2 роки тому +2

      @@fifi81pl oponami xd

    • @grzegorzmadej590
      @grzegorzmadej590 2 роки тому +1

      Jak nie węglem to drewnem i chrustem oraz makulatura.

    • @fifi81pl
      @fifi81pl 2 роки тому +1

      @@grzegorzmadej590 ano właśnie nie. Każdy kocioł jest skonstruowany pod dany typ paliwa i tego się nie da zmienić z dnia na dzień.

  • @GourangaPL
    @GourangaPL Рік тому +2

    Skoro Pociąg Odbudowy Nawierzchni to PON a odbudowy mostów to POM, to czy pociąg odbudowy mostów i nawierzchni to POMPON? :)

  • @fajnyszoter2498
    @fajnyszoter2498 2 роки тому +1

    Taki zapasowe lokomotywy w razie "w" stały na stacji Zarzeka koło Dęblina

  • @micha8164
    @micha8164 Рік тому +1

    Bardzo bym prosił Panie Jakubie osobny odcinek o linii kolejowej nr 12 🙂 pozdrawiam

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Рік тому +1

      O to to... przyjdzie taki dzień, ale to jeszcze chwilę potrwa.

    • @micha8164
      @micha8164 Рік тому

      @@PokoleizKuleckim będę oczekiwał z cierpliwością 👍😃

  • @SQ3LLX
    @SQ3LLX Рік тому +2

    Czy możesz podać linki lub udostępnić instrukcje przebudowy Węglińcu (pamięć świadka już nie taka...) w wykorzystaniu do ruchu parowozów. Wszystkie dostępne parowozy przegrupowano do Węglińca i pracowały w normalnym ruchu szlakowym zamiast lokomotyw spalinowych i elektrycznych. Taka ciekawostka.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Рік тому

      Niestety nie mam w zanadrzu... ale bywało, że Widzowie mieli.

  • @scurekburek2092
    @scurekburek2092 2 роки тому +1

    Szanowny Autor zakupił chyba jakiegoś "klawisza", bo tło muzyczne z gitarowego "brum-brum" się zmieniło się na elektryczne "bippipip" :). A materiał jak zwykle klasa.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому

      Ależ u mnie zarówno "brum-brum", jak i "bippipip". Czasem nawet w jednej kompozycji.
      Dziękuję!

  • @darun71
    @darun71 2 роки тому +2

    👍👍👍

  • @tomaszachut
    @tomaszachut 2 роки тому +3

    Witajcie moim zdaniem bardzo ciekawy odcinek. Pokazuje bowiem A ciekawe aspekty którymi można poprawić funkcjonalność węzłów kolejowych. Ciekawe tylko dlaczego w stronę Warszawy jest 40 pociągów a w stronę Skierniewic zostały wszystkie zlikwidowane przecież tutaj też mieszkają ludzie. Można pogodzić i nie towarową z kilkoma chociaż pociągami osobowymi.

    • @andrzejhaman1253
      @andrzejhaman1253 2 роки тому +2

      Nie wystarczy, że są ludzie i linia kolejowa. Jeszcze ta linia musi prowadzić w kierunku, w którym ludzie jeżdżą. Bo droga w takim kierunku zazwyczaj istnieje. Jeszcze jak na SŁ był prowadzony ruch osobowy zdarzyło mi się jechać do Puszczy Mariańskiej. Fakt, sobota czy niedziela we wrześniu (wycieczka do lasu) ale w całym składzie ze Skierniewic poza mną byli tylko kolejarze... Gdy KM reaktywowały ruch do Góry Kalwarii uruchomiły też pociągi do Pilawy przez Osieck i bardzo szybko z nich zrezygnowały bo okazało się że wożą powietrze.

  • @Hrabia_von_Wpiździeszturhau
    @Hrabia_von_Wpiździeszturhau 2 роки тому +10

    To rzadkość we współczesnych "internetach". Za każdym razem jestem pod wrażeniem nienagannej polszczyzny Drogiego Autora, i to zarówno na poziomie bogactwa językowego precyzyjnych wyrażeń, jak i gramatyki zdania, jak i stylistyki, jak i starannej dykcji, a kończąc (czy nawet w gruncie rzeczy NIE kończąc) na prawidłowej intonacji wypowiedzi (bez tak powszechnego, irytującego, pretensjonalnego tefałenowego zaciągania). Utwierdza to tylko moje - jako zawodowego językoznawcy - dawne spostrzeżenie, że humaniści stosunkowo często nie potrafią prawidłowo liczyć - natomiast inżynierowie stosunkowo często potrafią prawidłowo mówić... 😉

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      Kłaniam się pokornie za dobre słowo. To jest niekończąca się nauka języka, jakże trudnego i pełnego niuansów...

  • @marianpkp
    @marianpkp Рік тому +1

    Takich zapasowych lokomotyw, to chyba dziś słabo szukać - jeśli mowa o parowozach. Ostatnio czasy robią się niepewne.
    Życzę spokojnych czasów. 😉

  • @mateuszbieniek1483
    @mateuszbieniek1483 2 роки тому +3

    Cześć. Nagrasz kiedyś odcinek o lokomotywie EL-2? Jest to lokomotywa o bardzo ciekawej konstrukcji nazywana krokodylem. Jeździ ich kilka w KWB Konin.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +2

      Jeszcze nie było okazji. Zastanawiam się, czy zdążę. Bardzo bym chciał.

  • @frsimon7680
    @frsimon7680 2 роки тому +2

    Tego pan Kulecki może nie wiedzieć ale linia w kierunku Mińska Mazowieckiego była wykorzystywana dla ruchu pasażerskiego w czasie remontu Lini Lublin - Warszawa przed kilku laty

    • @netinstal
      @netinstal 2 роки тому +2

      Już przed remontem większość pociągów pospiesznych jeździła linia na Mińsk.

    • @michakaczynski8908
      @michakaczynski8908 2 роки тому +1

      Dość długo przed remontem pociągi do Lublina jeździły przez Mińsk Mazowiecki. Jako mieszkaniec Otwocka (pospiesznie się tam zatrzymywały) kiedyś wsiadłem do takiego... wracałem osobowym z Pilawy

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому

      Tak było - nawet miałem okazję tędy jechać przy okazji jednego z wcześniejszych wyłączeń.

    • @kamilj4269
      @kamilj4269 2 роки тому

      W tym roku władze woj. Mazowieckiego informowały o rozpoczęciu rozmów z PKP PLK w sprawie budowy infrastruktury pasażerskiej dla lini nr 13. Sama linia nr 13 wraz z linia nr 10 również stanowi kolejową obwodnicę Warszawy.

  • @maciejcyl
    @maciejcyl 2 роки тому +2

    Jak by nie patrzeć ... analogi górą :-) Przywróciłeś mi wiarę w siebie :-)

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +2

      Bezsprzecznie :) . Sam w to wierzę :) .

    • @Silver-amber
      @Silver-amber 2 роки тому

      Sekundę za późno - William Forstchen

  • @PaulusLapkov
    @PaulusLapkov 2 роки тому +2

    👏👏👏👍✌️

  • @andrzejkaowski2602
    @andrzejkaowski2602 2 роки тому +1

    Witam bardzo fajny film,i od dawna zastanawiam się czemu do tej pory nie zbudowano łącznicy Jaźwiny - Augustówka kierunek do Otwocka

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому

      Dziękuję.
      Nie znam się, to się wypowiem: S-Łka jest używana wyłącznie w ruchu towarowym, zaś kierunek Otwock to wyłącznie ruch pasażerski… nie było pewnie takiej potrzeby. Nawet gdyby któregoś dnia S-Łką ponownie ruszyły pociągi osobowe, to naturalnym byłby przejazd przez Pilawę, nawet ze zmianą czoła.

  • @grzegorzjanspruch5500
    @grzegorzjanspruch5500 2 роки тому +3

    Panie Jakubie, na Pana schematach brakuje jeszcze jednej możliwości połączeń między liniami a mianowicie LK7 a LK13. Jadąc od Otwocka przed PO Augustówka odchodzi nasyp w stronę LK13. Widać ten nasyp wyraźnie nawet na Mapach Google.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому

      Prawda! Bardzo przepraszam za przeoczenie. Widać go też na railmap'ie.

  • @mateusz--
    @mateusz-- 6 місяців тому +1

    Jest tutaj jeszcze jeden nasyp widoczny z satelity i chodząc pieszo po lesie. Po położeniu toru pozwalalby z otwocka skrecac od razu w kierunku Mińska. Szkoda że nic na jego temat nie mogę znaleźć. Obok wsi Augustówka

    • @mrozu9750
      @mrozu9750 6 місяців тому

      Normalnie kiedyś na miejscu tego nasypu były tory kolejowe. Na mapach z I wojny światowej są one zaznaczone. Na mapie z 1922 jeszcze występują, ale już w późniejszych czasach tory kolejowe prawdopodobnie zostały rozebrane. Na mapach z przed II wojny światowej jest zaznaczony tylko sam nasyp, tak samo jak na mapie rosyjskiej z 1959 r. Dlaczego zdecydowano się na rozebranie tych torów? Odpowiedź ciężko będzie wskazać.

  • @samsunggalaxy9288
    @samsunggalaxy9288 Рік тому +1

    Czas powiedzieć coś o Łukowie i stacji Pozdrawiam

  • @tomaszcezarybernard8982
    @tomaszcezarybernard8982 2 роки тому +2

    Witaj Kuba. Dzięki za ten odcinek.
    Niby taka niepozorna stacja w Pilawie, a tu proszę jakie ma znaczenie . ✌️🚂🚃

  • @MrGrymasik
    @MrGrymasik 2 роки тому +1

    I był jeszcze w Warszawie łącznik wojskowy dla Armii Czerwonej pomiędzy stacją Warszawa Rembertów, a Warszawa Wawer.

    • @adamantosiewicz3106
      @adamantosiewicz3106 Рік тому

      Nie. Te tory to były resztki kolei Wawer - Zegrze

    • @MrGrymasik
      @MrGrymasik Рік тому

      @@adamantosiewicz3106 Potężny błąd! Tory o których napisałem istniały do 90-tych lat, osobiście je widziałem, były normalnotorowe, rozebrane po odejściu Armi Czerwonej niezwyciężonej. Kolejka Wawer -Zegrze wiadomo że istniała, była wąskotorowa , i nikt pewnie już nie żyje kto ją pamięta

    • @adamantosiewicz3106
      @adamantosiewicz3106 Рік тому

      @@MrGrymasik jakieś źródło, dowód?

  • @kamilbystryk9509
    @kamilbystryk9509 2 роки тому +1

    Wspomniana łącznica, po której pozostał nasyp nie wnosi nic pod kątem zabezpieczenia na wypadek wojny - łatwiej zdjąć wysadzone resztki wiaduktu, niż budować tor. Dodatkowo, sądząc po promieniu łuku - to pozostałość po budowie trasy wg. pierwotnego projektu, przed powstaniem nasypu w kierunku Otwocka.

  • @ukaszprzybysz5519
    @ukaszprzybysz5519 Рік тому +1

    Może jak kiedyś wybudują to słynne CPK to wtedy ruszyłaby linia pasażerska Łukow - Skierniewice

  • @heliodorbard
    @heliodorbard 2 роки тому +2

    Ach, przypomnialo mi sie, ze w kwestiach militarno-kolejowych bylo kiedys takie pojecie jak "rejon wymiany". Bylo to miejsce, gdzie spotykaly sie tory normalne i szerokie. Przy naszej wschodniej granicy byly takie w okolicach Siemianowki i Przemysla. Jesli dobrze wysledzilem, to uklad torowy bywal tam taki, ze do peronu dochodzily z jednej strony tory normalne, a z drugiej szerokie. Te miejsca dosc dobrze widac nawet dzis na googlowych zdjeciach satelitarnych, choc dzis funkcje maja one nieco inne niz planowano pierwotnie.

    • @huluk
      @huluk 2 роки тому +2

      W mojej okolicy jest taki jeden - Wojskowy Rejon Przeładunkowy w okolicach Chruściela (na potrzeby przeładunku z kierunku Kaliningradu do Elbląga) - ukryte w lesie 4 bocznice, po 2 w każdą stronę, różnej długości. Rampa, po jednej stronie tor 1435, po drugiej 1520.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +2

      Dokładnie tak. Były Stałe Rejony Przeładunkowe (SRP) i Zapasowe Rejony Przeładunkowe (ZRP). Przeładunek z toru szerokiego na normalny był jedną z najtrudniejszych, najbardziej wpływających na wydajność systemu, czynności w całym łańcuchu transportowym.
      Dziękuję!

  • @michal199011
    @michal199011 2 роки тому +1

    Dlaczego tak późno opublikowałeś ten film?

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +4

      Cykl realizacyjny odcinków zwykle ciągnie się w miesiące, czasem w lata. Robię to po nocach i cierpię na syndrom modelarza: łatwiej się zbiera materiał, niż wykańcza. Montaż dwudziestominutowego filmu to ileś godzin siedzenia, czyli wiele nocy.

  • @harrypotter9853
    @harrypotter9853 2 роки тому +1

    Witaj Jakubie...
    Co do wspomnianych baz rezerw... W Sufczynie, parę lat temu leżały jeszcze za podwojnym ogrodzeniem fragmenty przęseł i konstrukcji nośnych...Teraz to albo przenieśli albo zezłomowali...Jak kompa reanimuję, to postaram sie wygrzebać fotke z okna składu do Lublina...
    Pozdrawiam,...
    ps. odcinek jak zawsze prima sort😃👍

    • @michakrezel8878
      @michakrezel8878 2 роки тому +1

      O ile dobrze kojarzę, to był most w razie "W", do odbudowy przeprawy nad rzeką Świder.

    • @ryszardlonski9454
      @ryszardlonski9454 2 роки тому

      @@michakrezel8878 w czersku na ostbahnie tez takie staly wrazie czego na mosty m tczewie

    • @ryszardlonski9454
      @ryszardlonski9454 2 роки тому

      przepraszam w tczewie

  • @przemekcieslik5960
    @przemekcieslik5960 2 роки тому +1

    O proszę Warszawa-Dorohusk jeszcze miejscami jest jednotorowa?

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому

      Wstyd się przyznać, ale nie wiem z marszu... chyba już nie, choć była.

    • @adamantosiewicz3106
      @adamantosiewicz3106 Рік тому

      Od 2 lat już nie. Inż Kulecki popełnił w filmie błąd. Ten przejazd jest na linii Krusze - Pilawa

  • @andrzejhaman1253
    @andrzejhaman1253 2 роки тому +2

    ok. 5 minuty: nie linia nr 7 Warszawa -- Dorohusk tylko linia 13 Krusze -- Mińsk Maz. -- Pilawa

  • @szakal5903
    @szakal5903 2 роки тому +4

    Polska niestety utraciła jakiekolwiek rezerwy. Tutaj już nawet nie wspominamy wojnę atomową. Obecnie jest potrzeba przewiezienia węgla porty-reszta kraju. Wszystko co było by potrzebne poszło na żyletki. Na wchodzie bez zmian. Rezerwy BR52 i M62 tam gdzie miały być to i są. Ciekawe, że kiedyś był problem transportu węgla Śląsk-porty a obecnie jak by o 180 stopni jest kłopot na kierunku statek, port- reszta kraju.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      Właśnie... okazuje się, że strategiczne potrzeby nie wygasają, a mogą jedynie czasowo być niepotrzebne... a potem przychodzi kryzys i brak przygotowania mści się bezlitośnie.

    • @szakal5903
      @szakal5903 2 роки тому +1

      @@PokoleizKuleckim Dokładnie tak. Obecni "decydenci" (tutaj taki mocny cudzysłów bo jacy to decydenci co niczego nie potrafią i to nie chodzi o daną partię ale od 30 lat mamy dyletantów) biorą rzeczywistość tu i teraz. No dobrze jak jest dobrze. Po czym pojawia się kryzys, kolejny bo co kilka lat mamy takowy. No i co? Ano zamiast uruchomić rezerwy to...nie mamy niczego. Kolej dawniej była pewnikiem działania w stanach kryzysowych. Obecnie w stanach kryzysowych okazuje się być przysłowiową piętą tego na A :) Panie Jakubie jak zwykle dziękuję za ciekawy odcinek i pozdrowienia :)

  • @wojtekfruwak439
    @wojtekfruwak439 2 роки тому +1

    Szczęść Wam wszystkim Boże . Niech Nas wszystkich oświeci mądrość Ducha Świętego! 💞 .....Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu....Miłujcie waszych nieprzyjaciół ! Kto mieczem wojuje, od miecza ginie znaczy, że działanie skierowane przeciwko komuś obróci się przeciwko nam, że jeśli próbuje się kogoś skrzywdzić, to zostaje się pokonanym tymi samymi sposobami. Program super OK nawet sprawy kontrowersyjne można wysłuchać zachowując obiektywizm sytuacyjny. !!! Proszę kontynuować. Bóg Zapłać Tobie ❣ Niech Ci Matka Boska to wynagrodzi obsypując Łask Bożych deszczem! Amen !

  • @elblaskakolej1713
    @elblaskakolej1713 2 роки тому +1

    słyszał pan że w gutkowie zmieniają semafory na świetlne

  • @piotrpawowski6014
    @piotrpawowski6014 2 роки тому +3

    Nie do końca się zgadzam linią kolejową nr 13 na odcinku pilawa - mińsk maz, kursuje większość pociągów intercity z Lublina/Chełma/Zamościa/Rzeszowa do Warszawy i dalej w głąb z Polski z uwagi na objazd linii kolejowej nr 7 pomiędzy pilawą otwockiem a warszawą gdzie zaczął się remont torów pomiędzy stacjami warszawa wawer a warszawa wschodnia. Na wprost od pilawy przez otwock do warszawy kierowane są tylko dwa pociągi IC w ciągu doby oraz wszystkie pociągi spółki koleje mazowieckie, cała reszta pociągów spółki Intercity od stacji Pilawa kierowana jest wspomnianą przeze mnie wyżej lk nr 13 w kierunku minska maz i dalej przez dębe - sulejówek - rembertów do warszwy wschodniej.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      Bardzo dziękuję za sprostowanie. Sytuacja zapewne będzie się zmieniać.

    • @Jgfgbhh
      @Jgfgbhh 2 роки тому +1

      Pociągi dalekobieżne tą łącznica jeździły długo przed rozpoczęciem remontu.

    • @adamantosiewicz3106
      @adamantosiewicz3106 Рік тому

      Informacje nieaktualne od dwóch lat. Teraz przez Otwock jedzie znakomita większość IC. Pewnie znowu się to zmieni z uwagi na budowę czterech torów do Otwocka, ale 3 miesiące temu widziałem nawer ukraińskie stodoły jadące przez Otwock, które nigdy nie odwiedzały tych okolic ze względu na przekroczoną skrajnię na wysokich peronach.
      PS. Po budowie 4 torów wszystkie pociągi pasażerskie, zarówno krajowe jak i międzynarodowe, będą jeździły przez Otwock :)

    • @piotrpawowski6014
      @piotrpawowski6014 Рік тому

      @@adamantosiewicz3106 sam jesteś nieaktualny, spójrz na post kiedy był pisany, wtedy większość lubelskich ic jeździła przez lk13. Teraz być może większość przez otwock. To jest dymaniczne. Wystarczy spojrzeć w rozkład jazdy a nie klepać na klawiaturze swoje brednie.

    • @adamantosiewicz3106
      @adamantosiewicz3106 Рік тому

      @@piotrpawowski6014 post był pisany 5 miesięcy temu. 2 lata minus pięć miesięcy daje około półtora roku. Masz rację, jesteś nieaktualny nie od 2 lat, a od półtora roku. Dalej w chwili publikacji komentarza miałeś nieaktualne dane i refleks szachisty, jakieś półtora roku opóźnienia :D

  • @TEM-sformers
    @TEM-sformers 2 роки тому +1

    Często jeżdżę tymi liniami o których opowiadasz

  • @fifi81pl
    @fifi81pl 2 роки тому +2

    Czuć "Big-Zbigiem"

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      Big-Zbig kultowym autorem jest. Dla niewtajemniczonych: mowa o Zbigniewie Tucholskim.

  • @stasiekpiekarski
    @stasiekpiekarski 2 роки тому +1

    Mówiąc o tamtych okolicach, jadąc z Osiecka do Pilawy (i nie tylko), wprost uderza przyroda. Z grubymi drzewami przy drodze, których nikomu nie przyszło do głowy wyciąć i wzniesieniami, nieczęstymi na płaskim Mazowszu. Wiosną masa zwierząt, tam jest pięknie.
    Co do Linii nr 12 ("esełki"), szkoda, że nie można pojechać pociągiem z Piławy do Góry Kalwarii... Podróż koleją z azjatyckiej strony Wisły na zachodnią? Do czego by to doprowadziło!! ..no chyba, że przez centrum Warszawy...

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      Wszystko prawda! Dla mnie to był też oddech świeżym powietrzem w lesie, wśród saren, zajęcy, dzięciołów i bażantów... sam relaks.

    • @stasiekpiekarski
      @stasiekpiekarski 2 роки тому +1

      @@PokoleizKuleckim Tam to trzeba wiosną albo latem pojechać rowerem, względnie wziąć rower w pociąg i przyjechać linią nr 7 :)

    • @andrzejhaman1253
      @andrzejhaman1253 2 роки тому +2

      Po reaktywacji ruchu do Góry Kalwarii kilka pociągów skierowano dalej do Pilawy, w tym jeden weekendowy wyraźnie nastawiony na obsługę spacerowiczów w lasach koło Ponurzycy. Niestety KM szybko wycofały się z tego pomysłu bo pociągi te woziły głównie powietrze. Warto też zwrócić uwagę na to co mówi Błażej Dikunow w: ua-cam.com/video/XOb45kKe-ds/v-deo.html . Perony na linii 12 wymagają modernizacji (podwyższenia do co najmniej 55 cm) by można było na nią puścić nowoczesny tabor. Aktualne często nie mają nawet 30 cm. Uwzględniwszy to, IMHO obsługa odcinka linii 12 między Pilawą a Górą Kalwarią miała by sens jedynie pociągami do Dęblina (na LK7 przyspieszonymi) kierowanymi z/do Warszawy przez Piaseczno. Do służewieckiego Mordoru jest tamtędy bliżej, niż przez centrum Warszawy. Na omawianym odcinku jedyną miejscowością mogącą generować jaki taki ruch pasażerski jest Osieck.

    • @stasiekpiekarski
      @stasiekpiekarski 2 роки тому

      @@andrzejhaman1253 Pewnie masz rację. Nie zgłębiałem tematu zbytnio, ale kiedyś sprawdzałem możliwość przejechania z Pilawy do Ģóry Kalwarii i byłem zawiedziony. Bo tory są, ale nie można po nich pojechać. Moze chociaż mały szynobus by się kalkulował... I co to znaczy, że ma się kalkulować? Infrastruktura jest wybudowana i też kosztowała. Jak się buduje drogę dla samochodów, to się jakoś inaczej patrzy na koszt i zysk ( trudno policzalny). Każde połączenie nie może przynosić zysku, chyba, że jest ich mało, jedynie na obleganych trasach. Ale czy o to chodzi? Temat rozległy i pełen niuansów. Ja bym chciał, żeby się jednak dało pojechać:) Pozdrawiam

    • @andrzejhaman1253
      @andrzejhaman1253 2 роки тому

      @@stasiekpiekarski Infrastruktura linii nr.12 służy ruchowi towarowemu, dość intensywnemu choć nie tak, jak za PRL. Pasażerska jest w stanie ruiny a jej odbudowa miałaby sens tylko tam gdzie mogłaby służyć sensownemu ruchowi pasażerskiemu. A nie wydaje mi się, by dla mieszkańców wsi leżących na prawym brzegu Wisły na zachód od Pilawy w zasięgu LK12 była jakaś inna dostatecznie atrakcyjna by angażować do tego kolej destynacja podróży niż Warszawa, przy czym te wsie same z siebie dostatecznego potoku podróżnych nie wygenerują. Jak pokazuje wspomniany wyżej przeze mnie przykład efemerycznego pociągu weekendowego (w zimie odjeżdżał z Osiecka o zmierzchu, w sam raz by wybrać się na narty z Zabieżek do Czarciego Dołu i w Osiecku zakończyć wycieczkę) atrakcyjność turystyczna Lasów Celestynowskich też nie generuje opłacalnego ruchu. Za mało warszawiaków chce się w to bawić...

  • @szwed1514
    @szwed1514 2 роки тому

    10,30 no teraz połączenie do kijowa to by była obraza jeżeli by takiego połączenia nie było a politycznie to już by był samobój

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому

      W warunkach wojennych nie wszystko się da zrealizować.

  • @KonradZiembicki
    @KonradZiembicki 2 роки тому +2

    Zastananawia mnie czy powineneś pokazywać teraz kluczowe dla WP i sojuszników:) Dziwi mnie że linia na Dorohusk jest jedno torowa :/

    • @KonradZiembicki
      @KonradZiembicki 2 роки тому +1

      Spojżałem na te RF miejscowści co mówiłeś , z sat widać że były bocznice . taraz są puste a pociągi pewnie nie ma -żyletki :(

    • @Kuracyjastartodnowa
      @Kuracyjastartodnowa 2 роки тому +3

      eSeŁkę wybudowano za PRLu. I NATO, i FR o tym wiedzą.

  • @heliodorbard
    @heliodorbard 2 роки тому +2

    Jakubie, po pierwsze przepraszam, za brak polskich liter, ale jestem "na wojnie" z systemem lapka i poki co wygrywam na razie potyczki. Wojne wygram na pewno, to tylko kwestia czasu i mego konsekwentnego dazenia, a ja nie odpuszczam. No ale ad rem. Kazdy Wasz kolejny odcinek "namawia mnie" by pojechac tam na miejsce i zobaczyc na wlasne oczy to co jest na filmiku. W wielu z pokazywanych w Waszych filmach miejsc bylem, ale sam wiesz, ze czlekowi zawsze pozostaje niedosyt "bycia tam". Zwykle juz chwilke po wyjezdzie wiesz, ze z braku czasu nie poszedles "tam" i "dokads", ze zbraklo czasu na podjechanie 1km by zobaczyc i obfocic "cos", czy by choc tylko nieco dluzej pokontemplowac miejsce jedyne w swej niezwyklosci. W Pilawie tez bylem i choc zatrzymalem sie tam, to jednak bylem przejazdem. Reszte rozumiesz.
    Biezacy odcinek ZDAL MI SIE zrobiony dosc pospiesznie, bo jak dla mnie, zbyt krotko pokazywales rysunki przebiegu linii kolejowych. Wydaje mi sie, ze nawet jesli wracasz, do rysunku juz wczesniej pokazywanego, to "ogladacz" nie ma go w swej "pamieci podrecznej" w takim stopniu w jakim ma go "realizator", wiec musi sie w niego wpatrzec, nieco dluzej, by go dobrze zrozumiec. Nawet fantastyczna przejrzystosc tych rysunkow i ich klarownosc musi ustapic przed procesem pojmowania zajmujacym nieco czasu.
    Wielkie dzieki, za te Pilawe, a mam niejakie podejrzenia, ze symetryczne wzgledem Wisly masz tez w planach wszystkie Czachowki, ale tam platanina torow to kosmos, wiec odcinek bylby bardzo pracochlonny. Tam w jednym miejscu stoi parowoz bezpaleniskowy. Mam nadzieje, ze nie zniknie on w czelusciach jakiegos pieca hutniczego i bedzie mozna go podziwiac w jakims skansenie kolejowym.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +2

      Dziękuję Ci za uwagi techniczne - rzeczywiście, ilustracje powinny być wyświetlane dłużej; z perspektywy montażysty wszystko to wygląda inaczej, a okiem widza - inaczej. Obiecuję poprawę.
      Bardzo, bardzo Ci dziękuję!

    • @heliodorbard
      @heliodorbard 2 роки тому +2

      @@PokoleizKuleckim Mam nadzieję, że te moje życzliwe uwagi wspomogą nieco Wasze działania. Niemniej muszę przyznać, że poprzeczkę stawiacie wysoko, a to na pewno przekłada się na oglądalność.
      PS Jak widzisz polskie znaki już mam, z tym moim lapkiem wojna, wojna i po wojnie. Oby Ukraińcom tak gładko poszło jak mnie. 🇺🇦 🇵🇱 ✌

    • @piorab
      @piorab 2 роки тому +2

      Na szczęście to film na youtubie, a nie w tv, więc można zatrzymać jakiś interesujący moment :)

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      @@piorab - niby tak, ale muszę to dopracować.

  • @MariuszCuch
    @MariuszCuch 2 роки тому +1

    Niemal to samo oczami expertów od wojny: ua-cam.com/video/0XCo9deIUq8/v-deo.html, dziwię się, że Pana nie zaprosili.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому +1

      O to to! Będę oglądać! Dziękuję!
      Nie zaprosili, bo tam są profesjonaliści, a jam amator.

    • @MariuszCuch
      @MariuszCuch 2 роки тому +1

      ​@@PokoleizKuleckim To co rożni amatora od pro to tylko to, że jeden robi coś za pieniądze. Tutaj na YT nie jest to kryterium, liczy się wiedza, charyzma, pasja, dowcip.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  2 роки тому

      @@MariuszCuch - w kategorii wiedzy wymiękam niestety. Pozostałe prerekwizyty w miarę ogarniam.

  • @FizykaTV
    @FizykaTV 2 роки тому

    спасибо за инструкцию... Завтра я передам полученные данные Путину.

  • @piotrekkarpik795
    @piotrekkarpik795 2 роки тому +3

    I właśnie zawieszenie słk było zamrożeniem rozwoju regionu- most w górze Kalwarii ma rezerwę na drugi tor, ludzie z góry Kalwarii i z tamtej strony nie tylko Warszawy w szybki sposób nogi by przedostać się na lubelszczyzne- zawieszenie tych połączeń było ogromnym błędem. Niby coś tam mówią o planach rewitalizacji tej linii ale jak to zwykle w Polsce bywa nic z tego nie będzie