Matkailuautolla Euroopassa - Epäonnistunut vuorivaellus (Osa 6) // Zell am See / Imbachhorn

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 8

  • @jhcycling3098
    @jhcycling3098 7 років тому +4

    5/5. Ihan ku itteäin kuuntelisin/kattelisin välistä. Ekaa kertaa fillaroimassa Alpeilla 12 vuotta sitten ja reteesti läksin ylös.. parin sadan noustun metrin jälkeen soittelin pojalle, että kuolema tuloo! Meinas pumppu tulla kurkusta ulos.. ja olin sentäs lenkkeilyä harrastan koko ikäni. :D Samaten yhen huipun meinasin, kirjaimellisesti, juosta suorinta tietä ylös vartissa.. LoooL.. juu, niin varmaan. Ei noita etäisyyksiä opi ku kantapään kautta. (Nykyään tiukimmat päivät, Ötztaler Radmarathon, on sen 240km ja 5500 nousumetriä.. sen jälkeen kyl sit kiitti ja tattis.)
    Heti alkuun, ku ilmoitit reilun 1600 nousumetrin haasteesta fillarilla.. iso reppu selässä.. puuvillapaita päällä.. jep, ei tuu onnistumaan ja jos onnistuu niin HUHHUH! :))) Sit myöhemmmin jalkaisin kapuaminen vaan jatkuu vaikka näkee jo auringonvalon rajan vuorten seinämistä.. Tuolla tulee säkkipimeää ja se tulee sitten 20 minuutissa, ku alkaa valo katoamaan. Epäilit varmaan samaa kuin minäkin, että pimeys voittaa.. onneks ei niin käyny.
    Noi ajat noissa kylteissä on ilmoitettu keskivertotallaajaan mukaan eli kyllähän rivakka jäbä voi ottaa ainakin kolmanneksen aina pois.. jopa puolet. Alastullessa, jos pystyy juoksemaan, niin enemmänkin.
    Oli kyllä fiilistä tässä videossa. Oikein tunsin fyysisesti ton sun kaipuun päästä fillaroimaan.. on se vaan parrautta! :D

    • @petteri81
      @petteri81  7 років тому

      Itse yllätyin niistä kylteissä olevista ajoista. Minusta tuolla vuorilla ne on yllättävän tiukkoja aikoja tuolla. Ehkä sinne ei yleensä ihan huonokuntoiset lähde, joten se keskiverto kulkija on jo aika kova menijä. Vaikka tuo reissu "epäonnistui", niin oli kyllä huikean hieno kokemus kuitenkin.

  • @Soleilstrips
    @Soleilstrips 8 років тому +3

    Hienoa! Hyvä yritys, muttei se vuorien valloitus niin helppo juttu olekaan. Tuosta on kuitenkin hyvä harjoituksia jatkaa! :)
    Vuorille myös pitää lähteä heti aamusta. Monesti juuri iltapäivästä tulee ukkonen, joka on suuri vaara vuorilla.
    Olimme illalla katsoneet juuri tämän sinun vuorenvalloitusyrityksen hymy huulilla. Sanoi monta kertaa lauantaina meidän ennätysvaelluksen aikana, että käyköhän meillä samalla lailla kuin Petterillä, että pimeä kerkiää tulla. ;)
    soleilblogi.blogspot.fi/2016/08/1382016-ennatysvaellus-saikahdysjarvelle.html
    Ps. Petteri tällainen tieto sinulle ja muillekin, jos vuoria alat valloittelemaan. Jos vuorilla loukkaa itsensä, niin ettei enää alas pääse kävelemään, niin Eurooppalaisella sairasvakuutuskortilla et saa pelastuslentoa ilmaiseksi. Helikopteripelastuksen hinta on 5-7 tuhatta
    euroa. Voi olla ettei edes pelasteta jos sinulla ei ole vuoripelastusvakuutusta, Bergrettung. Tässä jutussa on tuosta vakuutusasiasta.
    soleilblogi.blogspot.fi/2016/07/15-172016-vuorista-lumoutuneena.html

    • @petteri81
      @petteri81  8 років тому

      Kävin tässä toissa viikonloppuna kokeilemassa uudestaan samaa vuorta ja tällä kertaa onnistui melko helposti (ainakin edelliseen yritykseen verrattuna). Tuli siinä toinenkin huippu käytyä samalla reissulla ja vähän matkaa yhtä haastavampaakin reittiä mentiin. Lähipäivinä ilmaantuu video tästäkin seikkailusta.

    • @MarkusKilpijoki
      @MarkusKilpijoki 7 років тому

      Mielenkiinnosta kuvaukseen ja äänen nauhoittamiseen, minkälainen kuvauskalusto käytössä? Joku gimball? Irtomikki? Hienoa taltiointia ja hyvää leikkausta. Ilo katsoa (Y)

  • @leijonamom8766
    @leijonamom8766 7 років тому

    Hienosti yritetty ja upeat maisemat. Kyllä kopterilla saa upeita kuvia.

    • @petteri81
      @petteri81  7 років тому

      Leijona Mom Kyllä sillä saa hyvää kuvaa kun on noin hienot maisemat.
      Myöhemmin valloitin tuon vuoren huipun. Siitäkin löytyy video.

    • @leijonamom8766
      @leijonamom8766 7 років тому

      Petteri Vähäkangas täytyypä katsoa sekin 😊