Cholesterolis mitai ir tiesa....

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 гру 2024
  • Kokie procesai mūsų organizme įtakoja širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimą? Kodėl pagal cholesterolio lygį negalima diagnozuoti širdies ligų? Kaip cholesterolis veikia mūsų organizmą?
    Mes nuolat girdime, kad pagrindinis širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys yra didelis blogojo cholesterolio kiekis kraujyje.
    Šiandien pasaulio mokslininkai įrodė, kad pagal cholesterolio lygį negalima diagnozuoti širdies ligų, o standartiniai jo mažinimo receptai, tokie kaip mažai riebalų ar angliavandenių turinčios neveiksmingos dietos bei rimtą šalutinį poveikį sukeliantys statinų grupės vaistai, užgožia tikrąsias širdies ligos priežastis. Tą patvirtina ir Lietuvoje atliktas didžiausios apimties mokslinis tyrimas.
    Įvertinus virš pusantro milijono lipidogramų, o lipidograma - tai grupė rodiklių, kurie nustatomi vertinant koronarinės širdies ligos riziką, mokslininkai nustatė, kad 68 % žmonių turinčiu didesnį kiekį nei yra norma blogojo cholesterolio neserga širdies ir kraujagyslių ligomis.
    Mūsų laidos „Sveikatos kodo“ projekto „Sveikatos link“ dalyvis Vilniaus Šv. Kristoforo kamerinio orkestro dirigentas profesorius Donatas Katkus kelis dešimtmečius serga įvairiomis širdies ir kraujagyslių ligomis, bet niekada gyvenime neturėjęs cholesterolio virš normos.
    Maestro žmona filologijos mokslų daktarė, docentė Laima Katkuvienė kiekvieną kartą, kai tekdavo dėl kraujotakos ligų kreiptis į gydytojus visada stebindavo savo cholesterolio tyrimais.
    Medikai negalėjo patikėti, kad tiek metų sergančių pacientų cholesterolis visuomet buvo normų ribose. Tai reiškia, kad ne cholesterolis išprovokavo širdies ir kraujagyslių ligas. Tai kokie procesai mūsų organizme įtakoja širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimą?
    Mokslininkai tvirtina, kad visiems žmonėms taikyti vienodas cholesterolio normas, negalima.
    Pabaigai norime priminti, kad nerimaujant dėl augančių mirčių nuo COVID-19 viruso bei jo sukeltų komplikacijų skaičių, nereiktų pamiršti ir kitos niūrios statistikos, kurią Lietuvos gydytojai stebi jau daugelį metų, - itin aukšto mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Praėjusiais metais Lietuvoje nuo šių ligų mirė net 22 000 žmonių. Tai reiškia, kad kasdien miršta apie šešiasdešimt žmonių. Pagal šią statistiką vis dar pirmaujame Europos sąjungoje, ir sąjungos šalių vidurkį lenkiame net keturis kartus. Pasaulinės širdies federacijos atlikti tyrimai įrodė, kad net 80 proc. priešlaikinių mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų galima išvengti, kontroliuojant pagrindinius rizikos veiksnius. Bet apie tai kitoje mūsų laidoje.
    Apie tai:
    Prof. Hab. Dr. Arvydas Ambrozaitis, Vilniaus Universiteto profesorius;
    Dr. Mindaugas Dūdonis, Klinikos„Sveikatos ratas“, šeimos gydytojas;
    Prof. Žaneta Petrulionienė, VUL Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro I kardiologijos, skyriaus vedėja;
    Prof. Donatas Katkus, Vilniaus Šv. Kristoforo kamerinio orkestro dirigentas;
    Neringa Sakalauskė, „Antėja laboratorija“ šeimos gydytoja.

КОМЕНТАРІ • 13

  • @altimetras
    @altimetras 9 місяців тому +2

    Ačiū Jums. Pasakėte apie ligos priežastį, o ne apie simptomų gydymą. Jūs nenupirkti farmakologų. Gerbiu.

    • @SveikatosKodas
      @SveikatosKodas  4 місяці тому +1

      Ačiū Jums

    • @altimetras
      @altimetras 4 місяці тому

      Paprastai. Cholesterolis- kietasis alkoholis, į vašką panaši medžiaga. Organizme būna tik junginyje su baltymais. Iš cholesterolio sudarytos ląstelių membranos. Cholesterolis, užlopo kraujagyslių pažeidimus. Organizmas, gamina cholesterolio tiek, kiek jam reikia, ir nei gramo daugiau. Tarp kitko, cholesterolį kepenys sintezuoja ne iš riebalų, o iš fruktozės. (vaisių cukraus).

  • @monikakliv
    @monikakliv 9 місяців тому +2

    Labai dėkinga yz puikią laidą! 👌👍
    Komentatoriams, kurie pyksta, kad gydytojai negydo..
    Sveikai gyventi reikia, nereikės gydytoju kaltinti.
    Numesti savo gyvenimo stiliaus atsakomybę kitiems yra lengviausia.🤷🏻‍♀️

    • @SveikatosKodas
      @SveikatosKodas  4 місяці тому

      Ačiū už gražius žodžius :)

    • @justinakateiviene6305
      @justinakateiviene6305 2 місяці тому

      Jei taip galėtų išsilaikyti susirgus ,tai iš viso gydytojų nereikėtų

  • @juzefarupsiene4253
    @juzefarupsiene4253 2 роки тому +22

    Pirmiausia sutvarkykit gydymą Lietuvoje o paskui snekekit apie cholesterolį dabar gydymas yra nulis o kur dingot geri gydytojai

  • @DianaDiana-te8fy
    @DianaDiana-te8fy 8 місяців тому

    Kaip laukiau, kada ir Lietuvos kardiologai pradės kalbėti apie uždegiminius procesus ir Omegos-3 naudą.
    @Eqology 🇳🇴mokslininkai jau senai pabrėžia Omegos-3 svarbą ir naudą, ir kaip prevenciją aukšto holesterolio kraujo rodikliui, bei vykstantiems kraujagyslių uždegiminiams procesams.

    • @SveikatosKodas
      @SveikatosKodas  5 місяців тому

      Džiaugiuosi, kad ne tik jūs, bet ir Lietuvos kardiologai pradeda kalbėti apie uždegiminių procesų ir omega-3 riebalų rūgščių svarbą širdžiai ir kraujagyslėms. Iš tiesų, norvegai (@Eqology 🇳🇴) jau seniai pabrėžia šių junginių naudą, o moksliniai tyrimai vis labiau patvirtina jų teigiamą poveikį.
      Omega-3 riebalų rūgštys, ypač EPA ir DHA, pasižymi stipriomis priešuždegiminėmis savybėmis. Jos gali padėti:
      Sumažinti uždegiminių žymenų kiekį kraujyje
      Pagerinti kraujotaką
      Sumažinti trombų susidarymo riziką
      Apsaugoti kraujagysles nuo pažeidimų
      Sumažinti kraujospūdį
      Pagerinti širdies ritmo reguliavimą
      Be to, omega-3 riebalų rūgštys gali būti naudingos ir kitoms organizmo sistemoms, tokioms kaip smegenys, akių tinklainė ir sąnariai.
      Aukšto cholesterolio kiekis kraujyje yra dar vienas svarbus rizikos veiksnys, siejamas su širdies ir kraujagyslių ligomis. Omega-3 riebalų rūgštys gali padėti sumažinti LDL ("blogojo") cholesterolio kiekį kraujyje ir padidinti HDL ("gerojo") cholesterolio kiekį.
      Taigi, teisingai pastebėjote, kad omega-3 riebalų rūgščių vartojimas gali būti naudinga prevencinė priemonė siekiant išvengti aukšto cholesterolio ir kraujagyslių uždegiminių procesų.
      Ką galite padaryti, kad gautumėte pakankamai omega-3 riebalų rūgščių?
      Valgykite riebią žuvį, tokią kaip lašiša, skumbrė, sardinės ir silkė, bent du kartus per savaitę.
      Vartokite omega-3 maisto papildus. Prieš vartodami bet kokius papildus, pasitarkite su savo gydytoju.
      Į savo racioną įtraukite linų sėklas, chia sėklas ir graikinius riešutus.
      Svarbu pažymėti, kad sveika mityba ir reguliarus fizinis aktyvumas yra esminiai norint išlaikyti sveiką širdį ir kraujagysles. Omega-3 riebalų rūgštys gali būti naudinga šių pastangų dalis, tačiau jos neturėtų pakeisti sveiko gyvenimo būdo.