Napisałem to już w sekcji komentarzy i na czacie premierowym, ale napiszę to tutaj znowu. Jest Pan obiektywnym i apolitycznym zawodowcem. Szkoda, że takich ludzi jest tak mało w Polsce w dzisiejszych czasach.
A ja pisałem że za PO profesor Dudek w TVP bywał często, a teraz chyba w ogóle, także nie rozumiem tej fascynacji apolitycznym profesjonalizmem ... po prostu profesor ma zdrowy ale liberalny pogląd co pisowi w niesmak
Człowiek był świadkiem tych wydarzeń, ale dopiero dzisiaj wie, ile mu wówczas umknęło. Duże podziękowania dla p. Profesora za omawianie tak ważnych zdarzeń z najnowszej historii Polski.
Panie profesorze, jestem zachwycona pańskimi ”audycjami” . Od kiedy kliknęłam na pierwszy pana filmik, który mi "wyskoczył" na YT jakieś dwa miesiące temu (strasznie żałuję , ze tak późno), nie mogę przestać pana słuchać . Dopiero teraz zaczynam rozumieć co się wydarzało w tamtej chwili gdy byłam młodą osobą i byłam niemalże w samym centrum wydarzeń . Nigdy nie jest za późno na naukę, zwłaszcza historii własnego kraju. Nie umiem znaleźć słów , które były w stanie wyrazić moją wdzięczność i zachwyt za pracę jaką wykonuje pan dla nas Polaków . Bardzo…bardzo dziękuję i choć mam jeszcze wiele do nadrobienia to proszę o więcej .
To prawda!!! Jestem rocznik 84 i jak chodziłem do podstawówki i liceum to historia się ucinała na II WŚ, dopiero na WOS w Liceum coś było o PRL, ale tak po macoszemu że szkoda gadać. Pan Profesor Dudek robi rewelacyjną robotę tymi vlogami. Te materiały powinny obowiązkowo być na WOS w Liceum, bo to wartość nieoceniona!!!
@@Qbas006 zawsze po II WŚ była powtórka materiału do egzaminu/matury i tak Mezopotamia albo Egipt gruntownie omówione, ale o najnowszej historii po 1945 r. praktycznie ani słowa. Niestety zamiast dobrego WOSu mamy historię i teraźniejszość, który jest obok religii najbardziej zideologizowanym przedmiotem w szkole, zwłaszcza jeśli uczy się go według niesławnego podręcznika Roszkowskiego.
Pana kanał to nieoceniona skarbnica wiedzy, popartej niesamowitymi materiałami źródłowymi. Zawsze z niecierpliwością czekam na nowe odcinki i dziękuje za Pana wkład profesorze.
Bardzo dziękuję za filmy❤! Jestem rocznik 2000 i dotąd nikt nie opowiadał mi tak wspaniale o wydarzeniach które były tak ważne dla naszej tożsamości narodowej.
Odbywałem wtedy zasadniczą służbę wojskową w Świnoujściu. Na wieczornym apelu, dowódca kompanii wystąpił i powiedział: już pewnie niektórzy z was o tym słyszeli, więc oficjalnie przekazuję że od dziś jesteśmy członkiem NATO. Ktoś z tyłu się odezwał - no i fajnie. Tak przeżyłem tę doniosłą chwilę. Dziękuję za kolejny ciekawy wykład.
Wejście Polski do NATO ledwie dekadę po transformacji to niesamowity sukces, wręcz niewyobrażalny. Co tknęło Jelcyna, żeby powiedzieć takie slowa ;) dziś nie do pomyślenia. Z drugiej strony, czy mamy dzis takich lobbystów, dyplomatów, ludzi którzy mają jaja by mówić o interesie Polski? Może mamy, tylko ich nie widać. Fantastyczny odcinek.
Prezydent Wałęsa porobił się z Jelcynem dzień wcześniej no i finalnie dostaliśmy zielone światło. ua-cam.com/video/Vx0xWA-GphQ/v-deo.html Prezydent Kwaśniewski wspomina tamta sytuacje w wywiadzie powyżej (22 minuta 50 sekunda).
Ach jak miło wrócić z pracy w piątek i zobaczyć nowy film mojego ulubionego nauczyciela historii. Panie profesorze sto lat i niech Pan uczy nas jak najdłużej. Ode mnie jak zwykle łapka w górę.
Kolejny świetny materiał, niby się trochę pamięta ( jestem rocznik 1985), ale jednak to jest odkrywanie historii na nowo, bo jednak jako dziecko zapamiętałem tylko nazwiska i pewne szczegóły z rozmów rodziców, ale tak wyłożonej historii nie da się z niczym porównać 👍😉
Jelcyn to najbardziej zacny przywódca rosyjski, odnośnie stosunku do Polski. Im więcej wypił, tym bardziej był "swój", jednocześnie działał na zgubę swojego kraju. Dziś się tego nie docenia, powinien mieć chociaż ulicę w Polsce, albo tablicę pamiątkową.
Ano, warto przypomnieć jego, jak na polityka bardzo szczere, przeprosiny za Katyń, z tym "przebaczcie". Jak się historia później potoczyła i jak dziś wygląda Rosja to już inna sprawa.
Dlaczego uważasz, że Jelcyn działał na zgubę swojego kraju? Czy uważasz, tak jak propaganda rosyjska, że NATO - pakt obronny stanowi zagrożenie dla Rosji? To Putin właśnie rozwalił Rosję i wyprał mózgi jej obywatelom.
obejrzałam wszystkie odcinki i czekam na kolejne z niecierpliwością Znać się na historii to jedno ale opowiadać o nie w tak interesujący i obiektywny sposób to drugie, gratuluję Panie profesorze!
"Nothing about you without you. Nic o was bez was" - chyba jeszcze coś takiego zapamiętałem z przemówienia prezydenta Clintona 😁 Oglądaliśmy to w TV, o ile pamiętam, było już upalnie, cieszyła się cała rodzina, niedługo potem zaczęły się deszcze i powódź tysiąclecia... To ostatnie oczywiście bez związku - po prostu wracają wspomnienia 😀 Za które - jak zawsze - dziękuję Profesorowi 👍 I mówiąc szczerze to trochę tęsknię do czasów, w których, mimo wszelkich różnic, czuć było, że przynajmniej w kilku fundamentalnych kwestia w zasadzie wszyscy się zgadzamy 😁 pozdrawiam 😀
Kolejny przykład na to, że zgoda buduje. To przykład konsekwencji. Działanie, które dobitnie ukazuje, że jeśli ludzie mający różne opinie na dane tematy, pochodzący z różnych środowisk, potrafią się ze sobą dogadać, to korzystają na tym wszyscy. Szkoda, że od wielu, wielu lat w polskim sejmie, zapomniano już o tej maksymie.
@@mariusz07 No właśnie zapomniano, a przypominają sobie raz na kilka lat, jak powinni dla nas pracować. Wymieniłeś dwa przykłady; to stanowczo za mało jak na czas, który upłynął od 1989r. Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Dwie - też nie.
@@Michaur , przy demokracji tak to niestety będzie wyglądać, że rząd z opozycją będą w dużym sporze. Na szczęście ja widzę że w samorządach jest dużo lepiej i odrzuca się partyjne animozje.
TO jest przykład, że w sejmie mamy jedną opcję polityczną, okrągłostołową, służących niemieckich, rosyjskich i amerykańskich. Różnią się w drobnych rzeczach, w sprawach ustrojowych zawsze głosują tak samo. Przez udział w NATO polscy żołnierze tracili życie w wojnach o amerykańską ropę + musimy zakupywać wojskowe zabawki od panów zza Wielkiej Wody za ciężkie miliardy. Przyjedzie tutaj jakiś słupek, powie dwa okrągłe zdania, skasuje x mld dolarów za kontrakty, a miejscowym sprzedawczykom/naiwniakom się zdaje, że Pana Boga za nogi złapali. Traktują nas jak konkwistadorzy podbite ludy Ameryki w XVI wieku.
Panie Profesorze, urodziłam się w 1976 roku. Wiele rzeczy widziałam ale niewiele wtedy rozumiałam z tego co się działo. W liceum nie zdążyliśmy z historią współczesną, a może trzeba byłoby powiedzieć publicystyką historyczną. Tak mówiło się w tamtym czasie. Jak wiele analogii z tamtych lat widać dzisiaj. Dziękuję.
Panie profesorze gratuluje, kolejnego znakomitego odcinka. Pomysł edukacji społeczeństwa w zakresie historii najnowszej Polski za pomocą kanału na "You-tubie" uważam za niezwykle trafiony i potrzebny. Takie źródło wiedzy z zakresu historii najnowszej szczególnie potrzebne jest osobą takim jak Ja, czyli urodzonym pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Nie byliśmy świadomymi świadkami tamtych wydarzeń a podstawa programowa nauczania historii w szkołach uniemożliwiała nam dogłębne zaznajomienie się z nimi. Wiem, że jest Pan autorem biografii Bolesława Piaseckiego, który według mnie niekiedy jest mylnie nazywany najwybitniejszym kontynuatorem myśli politycznej Romana Dmowskiego. Żywię nadzieję na to, że w jednym z najbliższych filmów opowie nam Pan o powojennych losach Piaseckiego, jego akolitów z RNR i utworzonym stowarzyszeniu "PAX". Interesuje mnie czy uważa go Pan (tak jak Ja) za politycznego hipokrytę i konformistę, który przeszedł drogę od narodowca, przez faszystę do komunisty czy jednak dopatruje się Pan w jego zachowaniu podjęcia nieudanej gry z sowietami (na miarę gry podjętej swego czasu przez Dmowskiego z Rosją). Sadzę, że ciekawym pomysłem na odcinek byłoby również opowiedzenie o powojennym życiu politycznym polskiego wychodźstwa, w tym o rzeczywistym kontynuatorze myśli Dmowskiego tj. o Tadeuszu Bieleckim i innych członkach Rady Politycznej. Jeżeli Pan profesor czułby się na siłach, aby opowiedzieć o konfliktach na łonie wspomnianej emigracji politycznej i tak np. o konflikcie Bieleckiego z Giertychem, również byłbym kontent z takiego odcinka. Za wartą opowiedzenia uważam również historię Ligi Narodowo-Demokratycznej Górnego i Kosseckiego oraz okoliczności jej rozbicia przez SB. Trzymam kciuki za dalszy rozwój kanału.
,Moj ojciec i brat mowili ze NATOi i ,UE nie ma racji bytu ale historia pokazala ze sie mylili.Tak naprawde uwazam ze Polska w NATO i UE to jest wielkie dobrodziejstwo dla Polski i Polakow✌✌
Kolejny bardzo dobry odcinek o historii Polski. Jedna z najwiekszych zalet tych programow jest Pana obiektywizm. Wszyscy przyszli redaktorzy, analitycy polityczni itp. - uczcie sie od Mistrza.
Trafiłam do Pana Profesora po występie w Imponderabiliach i jestem zachwycona Pana wiedzą i sposobem jej przekazywania. Słuchamy Pana z moją mamą - nauczycielką historii zresztą. Pozdrawiamy!
Niemal wszystkie omawiane na kanale Profesora wydarzenia przeżywałam świadomie, bardzo się tym interesowałam, w niektórych uczestniczyłam, wszystko oglądałam w tv z zapartym tchem. A jednak, spojrzenie z perspektywy lat i aspektów, które w nawale ówczesnych zdarzeń były niewidoczne lub wręcz ukryte, jest dla mnie niezwykle cenną powtórką z historii najnowszej. Czuję i widzę rękę rasowego fachowca, który nie nadużywa własnych poglądów w przedstawianiu historii. Gadanie w komentarzach o obiektywiźmie jest bałamutne, nikt nie jest i nie może być obiektywny w sprawach historii najnowszej własnego kraju. W Pana opowieści nie czuję fałszu ani zapalczywości, i to jest całkowicie satysfakcjonujące. Dziękuję Panu.
Panie Profesorze, żeby oddać jak wartościowe i potrzebne są treści na Pana kanale, przytoczę Panu proces edukacji historii dla rocznika '86: 1) 6ścio letnia podstawówka ( za sprawą min. charyzmatycznego gabinetu P. Buzka ). Od 4rtej klasy rozpoczęliśmy Starożytnym Egiptem, Grecją i Rzymem. Zdążyliśmy "dojechać" do XVII wieku. 2) 3 letnie gimnazjum. Zamiast kontynuować treści z podstawówki, jedziemy od początku! A zatem Starożytny Egipt, Grecja i Rzym! Na koniec 3ciej klasy tekst: "sorry, nie zdążyliśmy, brak czasu i narzędzi :) 3) 3 letnie liceum. Zamiast kontynuować treści z gimnazjum, jedziemy jeszcze raz od początku! Ukochany Starożytny Egipt, Grecja i Rzym! Na koniec 3ciej klasy, przed maturą chaos, bałagan, brak wiedzy u prowadzących na temat kryteriów maturalnych itd. I oczywiście na deser tekst: "sorry, nie zdążyliśmy, brak czasu i narzędzi. Finalizując, rocznik '86 został wg polskiego systemu edukacji wybitnie wyedukowany w zakresie wiedzy sprzed kilku tysięcy lat. O XX wieku, nie wspominając najnowszej historii Polski nie słyszano :) I to jest moje podziękowanie za Pana pracę na kanale i nie tylko. Pana wykłady znaczą więcej niż wszystkie te lekcje historii z 9 lat razem wzięte. Przykre, prawdziwe :)
Tez tak mam Na najciekawsze tresci zawsze brakowalo czasu Moj naczyciel historii pan Świst zawsze jednak znalazl czas zeby przemycic nam cos z rzeczywistej historii Moze stad wzielo sie moje zainteresowanie
Maturę zdawałam w 1974, w poprzednim systemie 8+4, więc przerabiałam starożytność tylko dwa razy. Ale tak samo brakowało czasu na czasy najnowsze. To samo z jęz.😂 polskim...
Kolejny ciekawy odcinek tego jednego z najbardziej wartościowych kanałów na polskim YouTubie. Rzetelny, niespolaryzowany i niewygłupiający się, jak inne najpopularniejsze kanały historyczne na YouTubie. Życzę naszemu społeczeństwu więcej odcinków oraz więcej programów tego typu (nie tylko o historii najnowszej). Dodatkowy plus za formę w stylu wywiadu, wykładu, a nie perfidnego czytania wcześniej przygotowanego tekstu, dzięki czemu oglądanie jest przyjemniejsze w odbiorze. Bardzo dobry materiał!
Po zakończonym maratonie maturalnym mam nareszcie czas, by zapoznać się ze wszystkimi materiałami na tym kanale. Bardzo doceniam Pana fachową pracę i obiektywne relacjonowanie wydarzeń historyczno-politycznych.
W domu się o historii nie rozmawiało, nikt jej nie znał i nie lubił to i w szkole nie było kolorowo z ocenami. Do dziś jak mam czytać o dawnych wydarzeniach to mi to do głowy nie wchodzi. Ale Pana słucham z przyjemnością i śledzę każdy nowy odcinek. Bardzo Panu dziękuję za materiały :)
Pozytywny😂 1 maja 2004 - następny pozytywny 🤦 Jakie mamy korzyści oprócz utraty życia polskich żołnierzy w wojnach (zwanych przez państwa terrorystyczne operacjami) w interesie USA?
Pamiętam dobrze lata 70 jako nastolatek. 80 już b świadomie śledziłem i w mikroskali brałem udział. 90 lata spędziłem na budowie rodziny, domu i tzw kariery więc wiele spraw z polityki mi umknęło. Świetne przypomnienie. Jeszcze jedno: aby osiągać tak wielkie sukcesy, epokowe, jak wejście do NATO, trzeba umieć się porozumiewać i pracować dla takich celów w zakresie wykraczającym poza jedną czy dwie kadencje. Jest przed nami wiele takich wyzwań...
@@antonidudek2172 No szkoda. Mimo wszystko jeszcze raz dziękuje. Dzięki Pana opowieściom udało mi się poukładać w sensowną całość czasy transformacji i pierwsze lata demokracji w Polsce, kiedy to przypadły moje wczesne lata szkolne :). Wszystkie te wydarzenia gdzieś w głowie i mojej pamięci funkcjonowało, ale to były jakieś majaki z gorączki gdzie w jedna całość zlały się obrady Okrągłego Stołu, wybory czerwcowe, pierwsze wolne wybory prezydenckie, Nocna Zmiana, egzekucja Caucescu, wojna na Bałkanach czy wojna w Zatoce. Dzięki panu powróciłem do tego okresu żeby to sobie wszystko poukładać i pozbyć się wrażenia gorączkowej majaki 🙃
Dziękuję wszystkim politykom, którzy przyczynili się do wejścia Polski do NATO. Dzięki nim czuję się w Polsce bezpieczniej mimo wojny na Ukrainie. To rzeczywiście było wielkie wydarzenie w naszej historii. Dziękuję Panu Profesorowi za ten wykład. Powinno się ten i inne wykłady Pana Profesora wprowadzić do szkół, żeby młode pokolenie Polaków zdawało sobie sprawę z tego, w jakim kraju żyją, jakie są zagrożenia i co robić, żeby kolejne pokolenia mogły żyć w bezpiecznym kraju. Wolność, którą udało się nam odzyskać po 1989 roku nie jest nam dana na zawsze. Musimy o nią wciąż zabiegać i pielęgnować w naszym kraju. Trzeba tego nauczyć młodych, począwszy od przedszkola.
Nie stać mnie by wspierać wszystkie kanały - teraz kiedy mam wolny grosz to chcę wspierać zrzutki na Ukrainę i wiem, że mój komentarz, to wręcz gówniane wsparcie, a nie pieniądze - ale po prostu dziękuję. Jestem rocznikiem 89. Gdyby Panu brakło kiedyś funduszy czy motywacji..... to taka, bardzo smutna ciekawostka... Od szkoły podstawowej po liceum plastyczne - nigdy żaden nauczyciel nie sięgnął do historii współczesnej. Nigdy. Czasem kończyło się na kilku ciekawostkach, ale maksymalnie o drugiej wojnie światowej - resztę można było się dowiedzieć tylko z materiałów Wołoszańskiego. Często wypytałem o czasy po Drugiej Wojnie Światowej swoją miłość, która pisała rozszerzoną maturę z historii, ale o czasach współczesnych miała taką samą wiedzę jak ja - zerową... Bardzo poważnie stwierdzę, że dzięki takim ludziom jak Pan - wiem czym żyli moi rodzice - czym się cieszyli a za co są źli. Dziękuję ❤
7:20 btw. Ostatnio miałem okazję zapoznać się nieco bliżej z postacią ministra Skubiszewskiego w książce o historii Polaków na Litwie w latach 1989-1994 i jak dla mnie, gdyby chcieć wybrać najwybitniejszego z naszych ministrów lat 90., to byłby to najprędzej on.
Jedność klasy politycznej to jedno, ale ogromną rolę odegrał jeszcze jeden czynnik - wyjątkowe okienko w historii, słaba Rosja z Jelcynem za sterami. Zresztą to z tej słabości może wynikać punkt pierwszy, komuchy musiały się przewerbować, bo patron w Moskwie złapał straszą zadyszkę. W pierwszej dekadzie XXI wieku z Putinem i jego reżimem już by się to chyba nie udało. Zmontowaliby rosyjskie stronnictwo w Polsce, mieszali, straszyli, lepiej manipulowali Zachodem. Chociaż może bredzę, bo kraje nadbałtyckie weszły w 2004.
0:00 [intro] 0:32 Wstęp: Clinton z zaproszeniem do NATO 2:23 Polska w szarej strefie 4:56 „NATO-bis” 7:43 Ameryka ma wątpliwości 12:35 Zgoda Jelcyna 14:50 Partnerstwo dla Pokoju. Przygotowania po stronie USA 21:14 Akt stanowiący NATO-Rosja. Zaproszenie 25:31 Opór ze strony USA. Polacy lobbują 28:25 Oficjalne włączenie do NATO 30:22 Podsumowanie
Bardzo ciekawy i merytoryczny program. Proszę o polecenie książek historycznych w tematyce Polski w czasach PRL dla laika. Interesujące jest dla mnie wybicie polskiej inteligencji, powiązania obecnych "elit" z Rosją oraz życie codzienne ludzi w tym czasie. Jako reprezentant rocznika '95 nie do końca mam pojęcie o wcześniejszych latach. Dziękuje i pozdrawiam!
Można powiedzieć, że Jelcyn to szczęśliwy prezydent. Dla nas szczęśliwy. Gdyby na jego miejscu wtedy był Putin to nie ukrywam, że mogłoby być inaczej. A miałabym pytanie czy istotna z perspektywy wejścia Polski do NATO była niestabilna sytuacja w Czeczenii?
Bardzo dobry materiał. Jako kontynuacja, fajny by był kolejny o Polsce już w NATO w kontekście zaangażowania Polski w różne misje pokojowe oraz w świetle ataków 11 września i co za tym idzie tajnych baz CIA w Polsce, oraz wojen w Afganistanie i Iraku. Temat Iraku jest szczególnie ciekawy ze względu na trudności i kontrowersje w budowaniu koalicji, a baz CIA z powodów oczywistych.
Rocznik 1962, pana mini wykłady doskonale odświeżają pamięć.... i doskonale pasują do wspomnień z tamtych lat. Kiedy usłyszałem o wstąpieniu RP do NATO, pomyślałem: styropiany przesadziły, to się nie może dobrze skończyć, ruscy się otrząsną i wrócą do nas. Normalnie miałm stracha ! I nie byłem osamotniony. Dzisiaj śmieję się ze swoich obaw, całe szczęście, że jesteśmy w NATO.
Wejście do Nato - "Wspólne dzieło polityków, bardzo różnych orientacji na co dzień ze sobą walczących." Oby takich projektów Nas jednoczących było jak najwięcej.
Czy będzie odcinek o powstaniu AWS? Jaką rolę w powstaniu tej koalicji miał Międzynarodowy Instytut Republikański, amerykańska rządowa instytucja nonprofit zajmująca się rozwojem wolności i demokracji?
Pamiętam lata 90 i wtedy raczej zwykły Kowalski nie myślał poważnie o Nato. Dużo polityków dawało różne sprzeczne sygnały i kluczyło w temacie. Sam byłem w szoku że to się udało zaledwie kilka lat po wyjściu wojsk radzieckich z Polski. Raczej nikt z nas się nie spodziewał że stanie się to jeszcze w XX wieku. Myśleliśmy o tym w kontekście kolejnej dekady, może dwóch dekad.
Można wiele zarzucić Wałęsie agenture, to co teraz wyprawia, człowiek mem. Lecz Miał kilka dobrych pomyślow. Dla mnie jest megalomanem z przeszłością lekko pozytywną. Jest za bardzo idealizowany jak Beck
Dziękuję za kolejny film. Ponownie porządkuje fakty i ich chronologię. Natomiast wciąż uciekają mi powody dla których Rosja jednak zaakceptowała fakt rozszerzenia. Po prostu uświadomienie sobie, że nie jest w stanie skutecznie tego zablokować?
Przepiękna miniatura 😂 Jakie szczęście mieliśmy w latach 90-tych, że pomimo ogromnych podziałów, upadających co 15 minut rządów, sejmów złożonych z partii, której posłów można byłoby posadzić na jednej kanapie, etc. to dołączyliśmy do NATO i do Unii Europejskiej.
Pomimo wielu 'fakapów' był to dla naszego kraju niesamowicie korzystny okres. Przyznaję też, że jako zwolennik Wałęsy ostatnimi laty również poddałem się narracji dyskredytującej jego osobę (bo też nie jest to postać z brązu), natomiast zastanawiające jest źródło jak i nośniki tej nagonki zwłaszcza w kontekście jego roli chociażby przedstawionej powyższym materiale.
Napisałem to już w sekcji komentarzy i na czacie premierowym, ale napiszę to tutaj znowu. Jest Pan obiektywnym i apolitycznym zawodowcem. Szkoda, że takich ludzi jest tak mało w Polsce w dzisiejszych czasach.
Obiektywny i apolityczny w szkle kontaktowym. Dobrze że akurat leżę.
Z tą apolitycznością to akurat nie róbmy sobie jaj
@@vmaxguy2610 no jak go zaprosili to dlaczego mialby nie isc?
A ja pisałem że za PO profesor Dudek w TVP bywał często, a teraz chyba w ogóle, także nie rozumiem tej fascynacji apolitycznym profesjonalizmem ... po prostu profesor ma zdrowy ale liberalny pogląd co pisowi w niesmak
Niepolityczny ???!!! Przeciez on ma ciagoty w kierunku PIS !!!
Człowiek był świadkiem tych wydarzeń, ale dopiero dzisiaj wie, ile mu wówczas umknęło. Duże podziękowania dla p. Profesora za omawianie tak ważnych zdarzeń z najnowszej historii Polski.
Mam tak samo, niby widziałam, a mało pamiętam i oglądam te materiały z wielkim zaciekawieniem
Ja też.
Panie profesorze, jestem zachwycona pańskimi ”audycjami” . Od kiedy kliknęłam na pierwszy pana filmik, który mi "wyskoczył" na YT jakieś dwa miesiące temu (strasznie żałuję , ze tak późno), nie mogę przestać pana słuchać . Dopiero teraz zaczynam rozumieć co się wydarzało w tamtej chwili gdy byłam młodą osobą i byłam niemalże w samym centrum wydarzeń . Nigdy nie jest za późno na naukę, zwłaszcza historii własnego kraju. Nie umiem znaleźć słów , które były w stanie wyrazić moją wdzięczność i zachwyt za pracę jaką wykonuje pan dla nas Polaków . Bardzo…bardzo dziękuję i choć mam jeszcze wiele do nadrobienia to proszę o więcej .
Panie Profesorze robi Pan super robotę! W szkołach najnowsza historia zawsze była traktowana po macoszemu i najczęściej brakowało na nią czasu.
To prawda!!! Jestem rocznik 84 i jak chodziłem do podstawówki i liceum to historia się ucinała na II WŚ, dopiero na WOS w Liceum coś było o PRL, ale tak po macoszemu że szkoda gadać. Pan Profesor Dudek robi rewelacyjną robotę tymi vlogami. Te materiały powinny obowiązkowo być na WOS w Liceum, bo to wartość nieoceniona!!!
@@Qbas006 zawsze po II WŚ była powtórka materiału do egzaminu/matury i tak Mezopotamia albo Egipt gruntownie omówione, ale o najnowszej historii po 1945 r. praktycznie ani słowa. Niestety zamiast dobrego WOSu mamy historię i teraźniejszość, który jest obok religii najbardziej zideologizowanym przedmiotem w szkole, zwłaszcza jeśli uczy się go według niesławnego podręcznika Roszkowskiego.
Pana kanał to nieoceniona skarbnica wiedzy, popartej niesamowitymi materiałami źródłowymi.
Zawsze z niecierpliwością czekam na nowe odcinki i dziękuje za Pana wkład profesorze.
Bardzo dziękuję za filmy❤! Jestem rocznik 2000 i dotąd nikt nie opowiadał mi tak wspaniale o wydarzeniach które były tak ważne dla naszej tożsamości narodowej.
Odbywałem wtedy zasadniczą służbę wojskową w Świnoujściu. Na wieczornym apelu, dowódca kompanii wystąpił i powiedział: już pewnie niektórzy z was o tym słyszeli, więc oficjalnie przekazuję że od dziś jesteśmy członkiem NATO. Ktoś z tyłu się odezwał - no i fajnie. Tak przeżyłem tę doniosłą chwilę. Dziękuję za kolejny ciekawy wykład.
A jakie panowały nastroje wśród trepów, jak się zapatrywali na ten sojusz?
@@teodorw.8398Trepy to są od strzelania.
Fantastyczny kanał. Duzo zdrowia Panie Profesorze.
Wejście Polski do NATO ledwie dekadę po transformacji to niesamowity sukces, wręcz niewyobrażalny. Co tknęło Jelcyna, żeby powiedzieć takie slowa ;) dziś nie do pomyślenia.
Z drugiej strony, czy mamy dzis takich lobbystów, dyplomatów, ludzi którzy mają jaja by mówić o interesie Polski?
Może mamy, tylko ich nie widać.
Fantastyczny odcinek.
Prezydent Wałęsa porobił się z Jelcynem dzień wcześniej no i finalnie dostaliśmy zielone światło.
ua-cam.com/video/Vx0xWA-GphQ/v-deo.html
Prezydent Kwaśniewski wspomina tamta sytuacje w wywiadzie powyżej (22 minuta 50 sekunda).
Ach jak miło wrócić z pracy w piątek i zobaczyć nowy film mojego ulubionego nauczyciela historii. Panie profesorze sto lat i niech Pan uczy nas jak najdłużej. Ode mnie jak zwykle łapka w górę.
Fantastyczna wiedza, wyważone sądy i mądre komentarze. Z przyjemnością słucham i patrzę. Dziękuję Panie Profesorze.
Kolejny świetny materiał, niby się trochę pamięta ( jestem rocznik 1985), ale jednak to jest odkrywanie historii na nowo, bo jednak jako dziecko zapamiętałem tylko nazwiska i pewne szczegóły z rozmów rodziców, ale tak wyłożonej historii nie da się z niczym porównać 👍😉
Jelcyn to najbardziej zacny przywódca rosyjski, odnośnie stosunku do Polski. Im więcej wypił, tym bardziej był "swój", jednocześnie działał na zgubę swojego kraju. Dziś się tego nie docenia, powinien mieć chociaż ulicę w Polsce, albo tablicę pamiątkową.
Ano, warto przypomnieć jego, jak na polityka bardzo szczere, przeprosiny za Katyń, z tym "przebaczcie".
Jak się historia później potoczyła i jak dziś wygląda Rosja to już inna sprawa.
Dlaczego uważasz, że Jelcyn działał na zgubę swojego kraju? Czy uważasz, tak jak propaganda rosyjska, że NATO - pakt obronny stanowi zagrożenie dla Rosji? To Putin właśnie rozwalił Rosję i wyprał mózgi jej obywatelom.
Az dziwne ze go nie odpalili ;)
@@Parandoski Putin go wykiwał, czyli odpalił.
Zgadza się. Też tak uważam. 👍
Znakomity odcinek, który pokazuje jak można porozumieć się ponad podziałami. Dziękujemy!
Jak zwykle wspaniały wykład.Dziękuję Panu, Panie Profesorze. Pozdrawiam i czekam na dalsze odcinki opowiadające o naszej historii.✌
obejrzałam wszystkie odcinki i czekam na kolejne z niecierpliwością Znać się na historii to jedno ale opowiadać o nie w tak interesujący i obiektywny sposób to drugie, gratuluję Panie profesorze!
"Nothing about you without you. Nic o was bez was" - chyba jeszcze coś takiego zapamiętałem z przemówienia prezydenta Clintona 😁 Oglądaliśmy to w TV, o ile pamiętam, było już upalnie, cieszyła się cała rodzina, niedługo potem zaczęły się deszcze i powódź tysiąclecia... To ostatnie oczywiście bez związku - po prostu wracają wspomnienia 😀 Za które - jak zawsze - dziękuję Profesorowi 👍 I mówiąc szczerze to trochę tęsknię do czasów, w których, mimo wszelkich różnic, czuć było, że przynajmniej w kilku fundamentalnych kwestia w zasadzie wszyscy się zgadzamy 😁 pozdrawiam 😀
Poza merytoryką uwielbiam ten kanał za archiwalne nagrania 👍
Kolejny przykład na to, że zgoda buduje. To przykład konsekwencji. Działanie, które dobitnie ukazuje, że jeśli ludzie mający różne opinie na dane tematy, pochodzący z różnych środowisk, potrafią się ze sobą dogadać, to korzystają na tym wszyscy. Szkoda, że od wielu, wielu lat w polskim sejmie, zapomniano już o tej maksymie.
Wcale nie zapomniano. W kluczowych sprawach dla Polski ta zgoda nadal jest - patrz Gazoport, czy Baltic Pipe.
@@mariusz07 No właśnie zapomniano, a przypominają sobie raz na kilka lat, jak powinni dla nas pracować. Wymieniłeś dwa przykłady; to stanowczo za mało jak na czas, który upłynął od 1989r. Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Dwie - też nie.
@@Michaur , przy demokracji tak to niestety będzie wyglądać, że rząd z opozycją będą w dużym sporze. Na szczęście ja widzę że w samorządach jest dużo lepiej i odrzuca się partyjne animozje.
TO jest przykład, że w sejmie mamy jedną opcję polityczną, okrągłostołową, służących niemieckich, rosyjskich i amerykańskich. Różnią się w drobnych rzeczach, w sprawach ustrojowych zawsze głosują tak samo. Przez udział w NATO polscy żołnierze tracili życie w wojnach o amerykańską ropę + musimy zakupywać wojskowe zabawki od panów zza Wielkiej Wody za ciężkie miliardy. Przyjedzie tutaj jakiś słupek, powie dwa okrągłe zdania, skasuje x mld dolarów za kontrakty, a miejscowym sprzedawczykom/naiwniakom się zdaje, że Pana Boga za nogi złapali.
Traktują nas jak konkwistadorzy podbite ludy Ameryki w XVI wieku.
Panie Profesorze, urodziłam się w 1976 roku. Wiele rzeczy widziałam ale niewiele wtedy rozumiałam z tego co się działo. W liceum nie zdążyliśmy z historią współczesną, a może trzeba byłoby powiedzieć publicystyką historyczną. Tak mówiło się w tamtym czasie. Jak wiele analogii z tamtych lat widać dzisiaj. Dziękuję.
Mogę Pana słuchać godzinami.Pełen profesjonalizm, klasa i skarbnica wiedzy.👍
Panie profesorze gratuluje, kolejnego znakomitego odcinka. Pomysł edukacji społeczeństwa w zakresie historii najnowszej Polski za pomocą kanału na "You-tubie" uważam za niezwykle trafiony i potrzebny. Takie źródło wiedzy z zakresu historii najnowszej szczególnie potrzebne jest osobą takim jak Ja, czyli urodzonym pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Nie byliśmy świadomymi świadkami tamtych wydarzeń a podstawa programowa nauczania historii w szkołach uniemożliwiała nam dogłębne zaznajomienie się z nimi. Wiem, że jest Pan autorem biografii Bolesława Piaseckiego, który według mnie niekiedy jest mylnie nazywany najwybitniejszym kontynuatorem myśli politycznej Romana Dmowskiego. Żywię nadzieję na to, że w jednym z najbliższych filmów opowie nam Pan o powojennych losach Piaseckiego, jego akolitów z RNR i utworzonym stowarzyszeniu "PAX". Interesuje mnie czy uważa go Pan (tak jak Ja) za politycznego hipokrytę i konformistę, który przeszedł drogę od narodowca, przez faszystę do komunisty czy jednak dopatruje się Pan w jego zachowaniu podjęcia nieudanej gry z sowietami (na miarę gry podjętej swego czasu przez Dmowskiego z Rosją). Sadzę, że ciekawym pomysłem na odcinek byłoby również opowiedzenie o powojennym życiu politycznym polskiego wychodźstwa, w tym o rzeczywistym kontynuatorze myśli Dmowskiego tj. o Tadeuszu Bieleckim i innych członkach Rady Politycznej. Jeżeli Pan profesor czułby się na siłach, aby opowiedzieć o konfliktach na łonie wspomnianej emigracji politycznej i tak np. o konflikcie Bieleckiego z Giertychem, również byłbym kontent z takiego odcinka. Za wartą opowiedzenia uważam również historię Ligi Narodowo-Demokratycznej Górnego i Kosseckiego oraz okoliczności jej rozbicia przez SB. Trzymam kciuki za dalszy rozwój kanału.
,Moj ojciec i brat mowili ze NATOi i ,UE nie ma racji bytu ale historia pokazala ze sie mylili.Tak naprawde uwazam ze Polska w NATO i UE to jest wielkie dobrodziejstwo dla Polski i Polakow✌✌
Bądź cierpliwy i daj czas ojca słowom ;)
Panie Profesorze, mam nadzieję, że kiedyś będą też odcinki o wyborach 1997, 2001.
a na razie niezmiernie się cieszę, że znowu coś wpadło na kanał 😉
Będą
Dziękuję, Panie Profesorze za kolejny doskonały wykład. Czekam z niecierpliwością na następne.
Najwyższy poziom wiedzy, doświadczenia i inteligencji, chciałbym być Pana magistratem 😊😊😊
Chętnie przyszedł bym na Pana wykład na żywo jako wolny słuchacz. Mam nadzieje, że kiedyś będzie szansa.
Prof. Dudek, Jerzy Dudek, kabaret Dudek, wszystko z przymiotem "Dudek" oznacza wyborną jakość. Pozdrawiam
Ireneusz no i same dudki zresztą też przyjemne🙂
Jeszcze się nie zaczęło...a już wiem, że będzie świetnie (pod kątem merytoryki i wiedzy Pana Profesora).
👍👍
Wiadomo. W końcu Profesor Dudek to obiektywny i apolityczny zawodowiec. Mało takich ludzi w Polsce. Za mało.
Super, że takie kanały powstają! Za jakiś czas pewnie, pojawi się też lepsza jakość dźwięku. Super materiał!
Kolejny bardzo dobry odcinek o historii Polski. Jedna z najwiekszych zalet tych programow jest Pana obiektywizm. Wszyscy przyszli redaktorzy, analitycy polityczni itp. - uczcie sie od Mistrza.
Trafiłam do Pana Profesora po występie w Imponderabiliach i jestem zachwycona Pana wiedzą i sposobem jej przekazywania. Słuchamy Pana z moją mamą - nauczycielką historii zresztą. Pozdrawiamy!
Niemal wszystkie omawiane na kanale Profesora wydarzenia przeżywałam świadomie, bardzo się tym interesowałam, w niektórych uczestniczyłam, wszystko oglądałam w tv z zapartym tchem. A jednak, spojrzenie z perspektywy lat i aspektów, które w nawale ówczesnych zdarzeń były niewidoczne lub wręcz ukryte, jest dla mnie niezwykle cenną powtórką z historii najnowszej. Czuję i widzę rękę rasowego fachowca, który nie nadużywa własnych poglądów w przedstawianiu historii. Gadanie w komentarzach o obiektywiźmie jest bałamutne, nikt nie jest i nie może być obiektywny w sprawach historii najnowszej własnego kraju. W Pana opowieści nie czuję fałszu ani zapalczywości, i to jest całkowicie satysfakcjonujące. Dziękuję Panu.
Wpadłem na kanał przez przypadek ale co tu się wyprawia. Rewelacyjne filmy!
Panie Profesorze, żeby oddać jak wartościowe i potrzebne są treści na Pana kanale, przytoczę Panu proces edukacji historii dla rocznika '86:
1) 6ścio letnia podstawówka ( za sprawą min. charyzmatycznego gabinetu P. Buzka ). Od 4rtej klasy rozpoczęliśmy Starożytnym Egiptem, Grecją i Rzymem. Zdążyliśmy "dojechać" do XVII wieku.
2) 3 letnie gimnazjum. Zamiast kontynuować treści z podstawówki, jedziemy od początku! A zatem Starożytny Egipt, Grecja i Rzym! Na koniec 3ciej klasy tekst: "sorry, nie zdążyliśmy, brak czasu i narzędzi :)
3) 3 letnie liceum. Zamiast kontynuować treści z gimnazjum, jedziemy jeszcze raz od początku! Ukochany Starożytny Egipt, Grecja i Rzym! Na koniec 3ciej klasy, przed maturą chaos, bałagan, brak wiedzy u prowadzących na temat kryteriów maturalnych itd. I oczywiście na deser tekst: "sorry, nie zdążyliśmy, brak czasu i narzędzi.
Finalizując, rocznik '86 został wg polskiego systemu edukacji wybitnie wyedukowany w zakresie wiedzy sprzed kilku tysięcy lat. O XX wieku, nie wspominając najnowszej historii Polski nie słyszano :)
I to jest moje podziękowanie za Pana pracę na kanale i nie tylko. Pana wykłady znaczą więcej niż wszystkie te lekcje historii z 9 lat razem wzięte. Przykre, prawdziwe :)
Dziękuję. Właśnie dlatego uruchomiłem ten kanał.
Tez tak mam Na najciekawsze tresci zawsze brakowalo czasu
Moj naczyciel historii pan Świst zawsze jednak znalazl czas zeby przemycic nam cos z rzeczywistej historii Moze stad wzielo sie moje zainteresowanie
Maturę zdawałam w 1974, w poprzednim systemie 8+4, więc przerabiałam starożytność tylko dwa razy. Ale tak samo brakowało czasu na czasy najnowsze. To samo z jęz.😂 polskim...
Kolejny ciekawy odcinek tego jednego z najbardziej wartościowych kanałów na polskim YouTubie. Rzetelny, niespolaryzowany i niewygłupiający się, jak inne najpopularniejsze kanały historyczne na YouTubie. Życzę naszemu społeczeństwu więcej odcinków oraz więcej programów tego typu (nie tylko o historii najnowszej). Dodatkowy plus za formę w stylu wywiadu, wykładu, a nie perfidnego czytania wcześniej przygotowanego tekstu, dzięki czemu oglądanie jest przyjemniejsze w odbiorze. Bardzo dobry materiał!
Po zakończonym maratonie maturalnym mam nareszcie czas, by zapoznać się ze wszystkimi materiałami na tym kanale. Bardzo doceniam Pana fachową pracę i obiektywne relacjonowanie wydarzeń historyczno-politycznych.
Jak poszło ? 😏
@@conradsz dziękuję, dosyć dobrze, więc jestem zadowolony
@@kacperkacper3624 👍🏼
W domu się o historii nie rozmawiało, nikt jej nie znał i nie lubił to i w szkole nie było kolorowo z ocenami. Do dziś jak mam czytać o dawnych wydarzeniach to mi to do głowy nie wchodzi. Ale Pana słucham z przyjemnością i śledzę każdy nowy odcinek. Bardzo Panu dziękuję za materiały :)
Współczuję Pani. W moim domu o historii mówiło się na porządku dziennym. Uwielbiam od dziecka po dziś.
Genialny odcinek, miło jest posłuchać czegoś pozytywnego w dziejach naszej historii, czekam na epizod o wejściu do Unii Europejskiej
Ciekawe czy będzie epizod z wyjściem...
Pozytywny😂 1 maja 2004 - następny pozytywny 🤦
Jakie mamy korzyści oprócz utraty życia polskich żołnierzy w wojnach (zwanych przez państwa terrorystyczne operacjami) w interesie USA?
@@mmgg0608 nie no, jak wolisz martwić się o codzienny pokój w państwie, to rozumiem
@@mmgg0608tali pożytek, że Putin zatrzymał się w Ukrainie.
Pamiętam dobrze lata 70 jako nastolatek. 80 już b świadomie śledziłem i w mikroskali brałem udział. 90 lata spędziłem na budowie rodziny, domu i tzw kariery więc wiele spraw z polityki mi umknęło. Świetne przypomnienie.
Jeszcze jedno: aby osiągać tak wielkie sukcesy, epokowe, jak wejście do NATO, trzeba umieć się porozumiewać i pracować dla takich celów w zakresie wykraczającym poza jedną czy dwie kadencje.
Jest przed nami wiele takich wyzwań...
Świetny materiał Panie Profesorze
Kanał odkryłem niedawno. Miło się słucha
Czekałem na taki materiał, dziękuję Panie Profesorze i życzę kolejnych równie dobrych, a nawet jeszcze lepszych.
Panie profesorze dziękuje i gratuluje kanału. 🎉🎉🎉
Zachęcam do premiery częściej niż raz w tyg.
Nie da rady
@@antonidudek2172 No szkoda. Mimo wszystko jeszcze raz dziękuje. Dzięki Pana opowieściom udało mi się poukładać w sensowną całość czasy transformacji i pierwsze lata demokracji w Polsce, kiedy to przypadły moje wczesne lata szkolne :). Wszystkie te wydarzenia gdzieś w głowie i mojej pamięci funkcjonowało, ale to były jakieś majaki z gorączki gdzie w jedna całość zlały się obrady Okrągłego Stołu, wybory czerwcowe, pierwsze wolne wybory prezydenckie, Nocna Zmiana, egzekucja Caucescu, wojna na Bałkanach czy wojna w Zatoce. Dzięki panu powróciłem do tego okresu żeby to sobie wszystko poukładać i pozbyć się wrażenia gorączkowej majaki 🙃
Dziękuję wszystkim politykom, którzy przyczynili się do wejścia Polski do NATO. Dzięki nim czuję się w Polsce bezpieczniej mimo wojny na Ukrainie. To rzeczywiście było wielkie wydarzenie w naszej historii. Dziękuję Panu Profesorowi za ten wykład. Powinno się ten i inne wykłady Pana Profesora wprowadzić do szkół, żeby młode pokolenie Polaków zdawało sobie sprawę z tego, w jakim kraju żyją, jakie są zagrożenia i co robić, żeby kolejne pokolenia mogły żyć w bezpiecznym kraju. Wolność, którą udało się nam odzyskać po 1989 roku nie jest nam dana na zawsze. Musimy o nią wciąż zabiegać i pielęgnować w naszym kraju. Trzeba tego nauczyć młodych, począwszy od przedszkola.
Jak zwykle świetna opowieść o historii. Gratululace!🙂
No proszę - trafiłem idealnie (10:59) i zupełnie przypadkiem na premierę
dziękuję za Pańską pracę profesorze i bodaj Pana diagnozy z występu w "didaskaliach" red. Wyżgi były niespełnione
Nie stać mnie by wspierać wszystkie kanały - teraz kiedy mam wolny grosz to chcę wspierać zrzutki na Ukrainę i wiem, że mój komentarz, to wręcz gówniane wsparcie, a nie pieniądze - ale po prostu dziękuję. Jestem rocznikiem 89. Gdyby Panu brakło kiedyś funduszy czy motywacji..... to taka, bardzo smutna ciekawostka... Od szkoły podstawowej po liceum plastyczne - nigdy żaden nauczyciel nie sięgnął do historii współczesnej. Nigdy. Czasem kończyło się na kilku ciekawostkach, ale maksymalnie o drugiej wojnie światowej - resztę można było się dowiedzieć tylko z materiałów Wołoszańskiego. Często wypytałem o czasy po Drugiej Wojnie Światowej swoją miłość, która pisała rozszerzoną maturę z historii, ale o czasach współczesnych miała taką samą wiedzę jak ja - zerową... Bardzo poważnie stwierdzę, że dzięki takim ludziom jak Pan - wiem czym żyli moi rodzice - czym się cieszyli a za co są źli.
Dziękuję ❤
Dziękuję Panie Profesorze za Pana audycję/ wykłady. Oglądam je od początku i to nie raz:) dużo zdrowia, pozdrawiam 😊
Dziękuję za materiały. Pozdrawiam 😊
Widze ze od wizyty u Wojewodzkiego przybylo panu pare tysiecy subskrybentow :) Swietnie Czekamy na wiecej pozytecznhch tresci Dziekuje
Duzo zdrowia Panie Dudek;)wspaniale materialy;)
Lizus
Jak zwykle Super opowiedziane.
Znakomity material. Dziekuje i Pozdrawiam
7:20 btw. Ostatnio miałem okazję zapoznać się nieco bliżej z postacią ministra Skubiszewskiego w książce o historii Polaków na Litwie w latach 1989-1994 i jak dla mnie, gdyby chcieć wybrać najwybitniejszego z naszych ministrów lat 90., to byłby to najprędzej on.
Jedność klasy politycznej to jedno, ale ogromną rolę odegrał jeszcze jeden czynnik - wyjątkowe okienko w historii, słaba Rosja z Jelcynem za sterami. Zresztą to z tej słabości może wynikać punkt pierwszy, komuchy musiały się przewerbować, bo patron w Moskwie złapał straszą zadyszkę. W pierwszej dekadzie XXI wieku z Putinem i jego reżimem już by się to chyba nie udało. Zmontowaliby rosyjskie stronnictwo w Polsce, mieszali, straszyli, lepiej manipulowali Zachodem. Chociaż może bredzę, bo kraje nadbałtyckie weszły w 2004.
0:00 [intro]
0:32 Wstęp: Clinton z zaproszeniem do NATO
2:23 Polska w szarej strefie
4:56 „NATO-bis”
7:43 Ameryka ma wątpliwości
12:35 Zgoda Jelcyna
14:50 Partnerstwo dla Pokoju. Przygotowania po stronie USA
21:14 Akt stanowiący NATO-Rosja. Zaproszenie
25:31 Opór ze strony USA. Polacy lobbują
28:25 Oficjalne włączenie do NATO
30:22 Podsumowanie
Robi Pan świetna robotę. Dzięki.
Od jakiegos czasu dzwiek jest z poglosem przez co komfort ogladania nieco spadl. Sama tresc jak zawsze na najwyzszym poziomie.
Bardzo ciekawy i merytoryczny program. Proszę o polecenie książek historycznych w tematyce Polski w czasach PRL dla laika. Interesujące jest dla mnie wybicie polskiej inteligencji, powiązania obecnych "elit" z Rosją oraz życie codzienne ludzi w tym czasie. Jako reprezentant rocznika '95 nie do końca mam pojęcie o wcześniejszych latach.
Dziękuje i pozdrawiam!
Dziękuję za to co Pan robi.
Rocznik 1981
Panie Profesorze DZIĘKUJE za wspaniałe wyklady.Pozdrawiam
Można powiedzieć, że Jelcyn to szczęśliwy prezydent. Dla nas szczęśliwy. Gdyby na jego miejscu wtedy był Putin to nie ukrywam, że mogłoby być inaczej. A miałabym pytanie czy istotna z perspektywy wejścia Polski do NATO była niestabilna sytuacja w Czeczenii?
Bardzo dobry materiał. Jako kontynuacja, fajny by był kolejny o Polsce już w NATO w kontekście zaangażowania Polski w różne misje pokojowe oraz w świetle ataków 11 września i co za tym idzie tajnych baz CIA w Polsce, oraz wojen w Afganistanie i Iraku. Temat Iraku jest szczególnie ciekawy ze względu na trudności i kontrowersje w budowaniu koalicji, a baz CIA z powodów oczywistych.
Z czasem o tym opowiem.
Dobra robota!
Ciekawy podcast jak zwykle 👍🏻
Rocznik 1962, pana mini wykłady doskonale odświeżają pamięć.... i doskonale pasują do wspomnień z tamtych lat.
Kiedy usłyszałem o wstąpieniu RP do NATO, pomyślałem: styropiany przesadziły, to się nie może dobrze skończyć, ruscy się otrząsną i wrócą do nas. Normalnie miałm stracha ! I nie byłem osamotniony. Dzisiaj śmieję się ze swoich obaw, całe szczęście, że jesteśmy w NATO.
Dziękuję za ciekawy materiał
Kapitalnie się tego słucha.. Pozdrawiam
Wejście do Nato - "Wspólne dzieło polityków, bardzo różnych orientacji na co dzień ze sobą walczących." Oby takich projektów Nas jednoczących było jak najwięcej.
Dziękuję za materiał.👍
Pan profesor robi fantastyczne filmy
1:23 A gdzie jest Jurek Kiler?
Dla zasięgów. Kanal uwielbiam
Czy będzie odcinek o powstaniu AWS? Jaką rolę w powstaniu tej koalicji miał Międzynarodowy Instytut Republikański, amerykańska rządowa instytucja nonprofit zajmująca się rozwojem wolności i demokracji?
Będzie
Pełen profesjonalizm i klasa.
dużo zdrowia panie profesorze :)
Dziękujemy:)
Pamiętam lata 90 i wtedy raczej zwykły Kowalski nie myślał poważnie o Nato. Dużo polityków dawało różne sprzeczne sygnały i kluczyło w temacie. Sam byłem w szoku że to się udało zaledwie kilka lat po wyjściu wojsk radzieckich z Polski. Raczej nikt z nas się nie spodziewał że stanie się to jeszcze w XX wieku. Myśleliśmy o tym w kontekście kolejnej dekady, może dwóch dekad.
13:13 Niby Jelcyn nawalony, a trzeźwo gada😎.
Świetne się słucha .Dziękuje
Świetny materiał. Dziękujemy 😊
Bardzo dziękuje za kolejny odcinek.
dobra robota, jak zwykle :)
Można wiele zarzucić Wałęsie agenture, to co teraz wyprawia, człowiek mem. Lecz Miał kilka dobrych pomyślow. Dla mnie jest megalomanem z przeszłością lekko pozytywną. Jest za bardzo idealizowany jak Beck
Pozdrowienia, komentarz zasięgowy 😀
Super odcinek!
Dziękuję za kolejny film. Ponownie porządkuje fakty i ich chronologię. Natomiast wciąż uciekają mi powody dla których Rosja jednak zaakceptowała fakt rozszerzenia. Po prostu uświadomienie sobie, że nie jest w stanie skutecznie tego zablokować?
Rosja zostala oszukana i teraz się upomina o sprawiedliwośc.Oni się nie umawiali na rozszerzanie NATO .
Dokładnie tak.
Jednak się umawiali, to pod warunkami określonymi w układzie z 97
Oglądanie Pana filmów to czysta przyjemność 😊
Ojejku jeszcze pocałuj go tam gdzie nie dochodzi światło
@@sewerynwisniewski5954 Ojejku, najpierw poproszę Pana o szkolenie, bo widzę, że Pan już wprawiony w tej dziedzinie 😊
Zawsze oglądam zawsze Top 😊
W końcu nowy odcinek :)
Najbardziej zasłużony dla tej sprawy byl Walesa, bo uchlał Jelcyna i wycofał wojska ruskie.
Noc mocnej wątroby
PamietaMY [*]
Uchlał to Dziewulski.
Gdzie była ta kolacja ?
@@kosher333 Musi w Belwederze.
Zastanawiam się jak potoczyłyby się nasze losy gdyby wtedy zamiast Wałęsy był ktoś z obecnych polityków.....
Świetny materiał jak zawsze.
Przepiękna miniatura 😂
Jakie szczęście mieliśmy w latach 90-tych, że pomimo ogromnych podziałów, upadających co 15 minut rządów, sejmów złożonych z partii, której posłów można byłoby posadzić na jednej kanapie, etc. to dołączyliśmy do NATO i do Unii Europejskiej.
To był dobry GESZEFT i na pewno nie dla Polaków i Polski!
@@ANERI2005 yhym, wystarczy zobaczyć jak poradziła sobie Ukraina, która startowała z wyższym PKB niż Polska. Gdzie jesteśmy my a gdzie oni.
@@michakolasa4044
UPAina jest w czarnej d...e a my tuż za nią!
@@ANERI2005 proszę mówić za siebie, sądząc po poziomie Pani komentarzy, akurat w tej kwestii ma Pani rację. Pozdrawiam cieplutko.
@@ANERI2005 tuż za nią, czyli uważasz, że w Rosji i na Białorusi jest lepiej?
Dziękuję
Miniaturka z Billem Clintonem jak z teletubisiów piękna :))
Moja praca maturalna w 1999 zamknęła się w 11 stronach i dotyczyła tematu wejścia Polski do NATO.
Pomimo wielu 'fakapów' był to dla naszego kraju niesamowicie korzystny okres. Przyznaję też, że jako zwolennik Wałęsy ostatnimi laty również poddałem się narracji dyskredytującej jego osobę (bo też nie jest to postać z brązu), natomiast zastanawiające jest źródło jak i nośniki tej nagonki zwłaszcza w kontekście jego roli chociażby przedstawionej powyższym materiale.
Dobrze, że choć jeden zupełnie optymistyczny w wydźwięku odcinek o 3RP;-)
The New York Timer ,wciąż nie odmiennie największy ,,przyjaciel" Polski.
Wspaniały odcinek. Czy wie Pan Profesor albo czy ktoś z Państwa wie z którego roku jest wypowiedź P. Daniela Frieda o rozszerzeniu NATO?
Z okolic 2005
Świetny kanał Profesorze
Jak się okazuje rzutem na taśmę mamy to co mamy. Orkowie boją się wejść w nasze granice.
A szkoda że nie weszli, nato natychmiast by się rozpadło