Ten kanał to czyste złoto, bardzo brakuje w mediach rzetelnej analizy najnowszej historii Polski. Czy będzie odcinek o przystąpieniu Polski do wojny w Iraku i Afganistanie ?
Nigdy wczesniej dotarcie do wiedzy nie bylo latwiejsze. A ze tabuny dekli wola czytac onet czy inny tiktok to juz inny problem. To pocieszajace ze tak wielu tu pisze ze dowiedzialo sie czegos o najnowszej historii ale jednoczesnie bezdennie smutne bo sa to rzeczy oczywiste ktore kazdy kto ma IQ wyzsze od temperatury ciala powinien znac.
Rany boskie jak bardzo brakowało takiego obiektywnego podejścia do historii III RP. Wielki szacunek dla Pana Panie profesorze. W obecnej sytuacji polaryzacji, zakłamania nacjonalizmu jest pan bezcenną wartością.
Mój nowy idol ze sfery Inteligencji polskiej. Cieszy każdy odcinek i elokwencja prowadzącego. Proszę pamiętać, że robi Pan świetną robotę w poszerzaniu świadomości politologicznej odbiorców. Powodzenia
Odkryłem ten kanał w sumie przez przypadek kilka dni temu. Pochłonąłem już większość filmów. Każdy jest 10/10 imho. Plusem są zdjęcia/ikonografiki pokazujące o kim Pan wspomina w danym momencie.
Te 25 lat obowiązywania tej Konstytucji pokazało, że jest ona naprawdę dobra, jak na czasy kiedy ja wprowadzono i ogólny podział społeczeństwa. Można sobie bez trudu wyobrazić przyjęcie znacznie gorszych projektów.
Pamietam, na pierwszym roku studiów przedmiot Prawo Konstytucyjne. Tam na pierwszych zajęciach już było zadanie, przeczytać Konstytucję i na kolejnych od razu kolokwium z testem, i jedno z pytań które pamietam odnosiło się do progu frekwencji w referendum, żeby było wiążące. W tym wykładzie znalazłem jeszcze kilka artykułów o które pytano wtedy na teście :)
Panie Profesorze, bardzo się cieszę na nowy film! Mam pytanie czy poruszy Pan może okres czasów powojennych i stalinowskich? Właśnie słuchałam u Karola Paciorka pana wywiadu i tam Pan mówi o różnicy między latami 50 a 70 i jakoś mnie zafascynował ten okres terroru powojennego. Czytam także biografie Agnieszki Osieckiej i ona często wspomina o październiku 56 jako wielkiej cezurze w życiu. Myślę że dla mojego pokolenia (90-00) to może być fascynujący okres - młodość naszych dziadków przypada na te lata i może nam to przybliżyć realia w jakich się znajdowali się oni dopiero u początków życia - w tak ciężkich warunkach społeczno-politycznych. Często oglądam kroniki z tamtych czasów ale ciagle mam wrażenie ze ten okres jest dość enigmatyczny, nie wszyscy starsi ludzie mówią chętnie o tych latach - co zrozumiałe (np.moja babcia). Jestem ciekawa!
"Dudek o Historii" to bardzo wartościowy kanał także dla mnie jako absolwenta studiów historycznych w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego gdzie jednak, nie licząc przedmiotu "Współczesne stosunki międzynarodowe", zajmowaliśmy się historią do 1989 roku. Dobrze jest mieć możliwość w przystępny sposób dokształcić się w zakresie wiedzy o wydarzeniach, które pamięta się z autopsji, ale które mają już zdecydowanie charakter historyczny. Czas na UA-cam nie musi być czasem straconym. Bardzo dziękuję za te materiały i pozdrawiam Profesora. Piotr Kapusta
Weekend jest zawsze lepszy gdy mozna znaleźć nowy odcinek Panie Profesorze! Bardzo dziękuję za tę serie, często otwiera oczy,zawsze poszerze horyzonty :)
Panie Profesorze, jak zwykłe bardzo ciekawy wykład. Dzieki temu kanałowi bardziej niż do tej pory zacząłem interesować się najnowszą historią Polski. Jeszcze raz dziękuję i z niecierpliwością czekam na kolejne wykłady na kanale.
Wreszcie moge posłuchać na temat czasów mojej młodości. W 1997 roku miałem 13 lat i niewiele rozumiałem z polityki :-) Obecnie byłbym bardziej za systemem prezydenckim. pozdrawiam serdecznie i dziękuję
Bardzo pouczający materiał. Znów świetnie archiwalia. W 1997 roku byłem w ogólniaku i to było moje pierwsze głosowanie. Dobrze pamiętam ten czas. Mam podwójną satysfakcję z tego odcinka, ponieważ parę miesięcy temu sugerowałem nieśmiało Panu Profesorowi ten właśnie temat. Czekamy na kolejne odcinki. Pozdrowienia
Dopiero niedawno zaczęłam oglądać, ale lista zdarzeń chronologicznie jest tak wciągająca, że lepsza niż niejeden drogi serial historyczny. Przyjemnie się słucha! Dziękuję, klasa!
Bardzo dziękuję za ten materiał! Pamiętam dobrze te spory i jest mi niezmiernie przykro że nikt wtedy nie zauważył że konstytucja tak naprawdę betonia w Polsce system partyjny w którym politycy nie ponoszą odpowiedzialności za nic... Angażowały nas wszystkich spory o Boga w spory o artykuł 90 w spory o członkostwo w organizacjach międzynarodowych... A o tej kwestii kompletnie nie było mowy.
Najlepszym dla mnie w tym kanale jest posiadanie świadomości o braku wybitnej pasji do historii tego okresu, acz głos i sposób przekazywania wiedzy przez Pana Profesora jest w pewien sposób hipnotyzujący
@@dudekohistoriiKomisja Orlenowska to chyba było jedno z największych obrzucań się błotem w historii III RP. Giertych pokazał się wtedy jako człowiek bez jakichkolwiek zahamowań i nic się od tego czasu nie zmienił, mimo swojej wolty politycznej.
Nie zgodzę się, mnie na wosie uczyli historii najnowszej w tylko w takim zakresie by zrozumieć kontekst bieżących wydarzeń oraz analizy materiałów źródłowych takich jak prasa czy tv (wtedy jeszcze nie było portali internetowych) i bardzo to sobie chwale.
Byłem jednym z tych, którzy dostali list z konstytucją, jako maturzysta 🙂 Guzik mnie to wtedy interesowało, żyłem maturą i przyszłymi studiami. Teraz po wielu latach z nostalgią wracam do tych chwil.
Panie Profesorze, dziękuję za Pana materiały. Od dłuższego czasu szukałem materiałów nt. wczesnej IIIRP w przystępnym wydaniu i ku ucieszeniu znalazłem Pana kanał.
Wartosciowy materiał. W młodości szedlem na sznurku kościoła i też byłem przeciw konstytucji. Teraz dzięki temu materiałowi z przerażeniem przypomnialem sobie i uświadomiłem w jakie bagno AWS wepchnąłby Polskę. Konstytucja RP okazała się nad podziw dalekowzroczna i mimo pewnych zastrzeżeń dobrze sprawdziła się w utrzymaniu demokratycznego ustroju oraz strategicznych interesów związanych z UE.
Bardzo brakowało takiego kanału! Rzeczowo, treściwie i bez zbędnych emocji, przy okazji widać tez jak trwała jest niechęć części środowisk postsolidarnościowych do porządku konstytucyjnego z 1997
Zawsze miło Pana posłuchać! Konstytucja była ostatnio dość kontestowanym tematem a poznanie źródeł jej powstania powinno pomóc w zrozumieniu, czy ci, którzy krzyczą "Kon Sty Tuc Ja" mają rację, czy może ci z drugiej strony "barykady".
Kiedyś słyszałem opinię jednego z prawników, który był współautorem treści tej konstytucji. Niestety nje pamiętam jego nazwiska. To było wtedy gdy PiS dopuszczał się naruszeń ustawy zasadniczej po roku 2015. Ten prawnik wówczas powiedział, że gdy teraz czyta jej tekst na nowo to stwierdza, że rzeczywiście jest ona mało precyzyjna i dość ogólnikowa w wielu punktach, ale autorzy nie przypuszczali, że przyjedzie taka władza, która podważy pewne oczywistości umowy społecznej i zasad etycznych! A tutaj taka niespodzianka. Ten prawnik tą wypowiedzią potwierdził, że PiS może pewne rzeczy interpretować na swoją korzyść, gdyż zapisy nie są wystarczająco szczegółowe. W mojej opinii ta wypowiedź była najbardziej wiarygodna i rzeczowa wśród tej całej politycznej burzy polityków PiSu i PO.
Zbyt duże uszczegółowienie też bywa niebezpieczne, bo wtedy taka konstytucja stała by się opasłym tomiskiem dla prawników a nie dla zwykłych ludzi. Więc wszystko z umiarem. Ta konstytucja nie jest zła choć ma swoje mankamenty.
@@rafadrzewiecki1905 Problem tylko taki, że politycy z tych luk korzystają. Ja nie wierzę, że po PiSie nowy rząd nie będzie robił nocnych obrad i przepuszczał wiele baboli, bo konstytucja nie jest idiotoodporna.
@@mariuszmichalak8638 teraz już nikt nie uszczegółowi konstytucji tak by było dobrze. A to co robi pis to osobny temat. Teraz tylko społeczeństwo może coś zrobić przy urnie. Największym problemem uważam, jest wojna polsko-polska i brak rzetelnych, bezstronnych mediów, które nie traktują swoich odbiorców jak idiotów (choć tu powoli sytuacja się zmienia na lepsze dzięki kanałom na yt, portalom takim jak Defence24, zbiam czy różnym podkastom.)
@@rafadrzewiecki1905 Innymi słowy jak PO będzie chciała rozliczyć PiS to trzeba również rozliczyć lewicę, PSL i konfę, bo z nimi głosowali w wielu kwestiach ergo zdrajcy narodu polskiego. I znowu będziemy mieli "noc teczek".
Bardzo ciekawy materiał, zresztą jak i cały kanał. Bez wątpienia wysokich lotów próba, podobnie jak audycje nieodżałowanej pamięci prof. Wieczorkiewicza. A co do plusów Konstytucji, to warto jeszcze dodać, że zadziała w 2010 r., w związku z opróżnieniem urzędu Prezydenta......
W '97 r. byłem - trochę na wyrost - przeciwko proponowanej ustawie zasadniczej. Na szczęście nie byłem uprawniony do głosowania 😉 Dziś - też trochę na wyrost - jestem jej zwolennikiem. Na szczęście na razie nie ma nowego referendum nad tą czy inną konstytucją - mimo wszystko oby na razie tak zostało 🤔 Tak czy inaczej warto przypomnieć sobie, gdzie biją źródła sporu o ustrój naszego państwa. Dziękując Profesorowi za kolejny odcinek, fanom tego podcastu polecam ostatnią książkę jego Autora " O dwóch takich..." - prezent na Dzień Ojca zrobił robot 😁. Na inne okazje też może się sprawdzić 😁 Pozdrawiam i powodzenia 😊
Jak zwykle świetna robota Panie Profesorze. Brakowało moim zdaniem tego typu treści na UA-cam, naprawdę fajnie że Panu się chce ;) Przy okazji pytanie - planuje Pan odcinek o rynku medialnym w Polsce po 1989? A jeśli nie cały odcinek, to może szerzej poruszy Pan ten wątek przy okazji jakiegoś innego tematu?
Świetny odcinek. Zdecydowanie wolę więcej Pana Profesora, wniosków i analiz, niż długie fragmenty starych filmów - w ostatnich odcinkach te proporcje były zachwiane, ale tu powrót do dobrych relacji. Dziękuję i pozdrawiam :)
Panie profesorze to już nie tylko historia, ale też młodość wielu z nas. Myślę też, że jasną stroną tej konstytucji jest upodmiotowienie w niej samorządu terytorialnego. Fajne czasy. Pan
Byłem wtedy małym gówniarzem, fajnie posłuchać co się wtedy działo i popatrzeć na te urywki, jak ludzie przyznają się, że głosują w referendum, a nawet nie przeczytali ustawy co do której się wypowiadają. Teraz mamy to w sejmie, posłowie nie czytają ustaw, nad którymi głosują.
Dziękuję za kolejny wykład. Chciałbym dopytać, czy to prawda, że już na początku, profilaktycznie odrzucono ideę systemu prezydenckiego na rzecz słabszego prezydenta, w obawie, że Lech Wałęsa miał szansę wygrać drugą kadencję ? Bo pamiętam też takie głosy.
Jeśli chodzi o frekwencję w referendum, to kurczę - rozumiem absencję w takim referendum, jak tegoroczne, które faktycznie było próbą dodatkowej mobilizacji wyborców na rzecz PiS. Ale w takich jak to z 1997, które było rzetelnie przygotowane - jeśli ktoś nie głosuje, to nie ma potem prawa krytykować podjętej decyzji. Dokładnie tak samo, jakby to się działo w dowolnej mniejszej grupie społecznej.
@@maciektrybuszewski9964 z Twojego wpisu wynika, ze skoro najbardziej podstawowe prawo, jakim jest konstytucja, jest z kartonu, to cały kraj jest z kartonu
Trzymam kciuki za rodaków. Mimo że jest coraz lepiej ludzie nie zdają sobie sprawy jaki ciągle jest syf w polityce. I to nie przez rosje czy niemcy lecz przez naiwność i brak inicjatywy.
Marian Krzaklewski, niegdyś niezwykle popularny polityk z dnia na dzień, gdzieś zaczął znikać z przestrzeni publicznej od połowy pierwszej dekady XXI wieku.
Panie Profesorze, dzięki za kolejny super wykład. Czy można liczyć na odcinek na temat "małej konstytucji"? Co w niej było? Jak została przyjęta? Skoro weszła w życie w 1992 roku, to nasz ustrój opierał się na niej przez połowę lat 90-tych. W takim razie, na jakiej podstawie prawnej działaliśmy przed 1992 rokiem? Serdeczne pozdrowienia!
Dziękuję za nagranie. Mam propozycję, aby przedstawić genezę PO i PiS-u, dlaczego powstały i jakie były założenia początkowe. No i czemu to tak się rozjechało, bo mam wrażenie że panowie Tusk i Kaczyński z 2001 roku nie poznaliby swoich współczesnych wersji.
No ludzie odpowiadający w sądzie ulicznej mocno się skompromitowali, a najbardziej gościu od "nic ciekawego się nie dzieje w polityce" . Mocne brawa dla niego.
I to jest jedyny Antoni (z całym szacunkiem dla Pana Profesora), za którym bym skandował bez końca „Antoni! Antoni!”. Kapitalny kanał Panie Profesorze.
2:51 "A specjalnie udziele wywiadu żeby mieć materiał do wykładu za ponad 30 lat"
Pomyślał profesor Dudek.
Nie takie ponad 30 lat. Raptem do dziś 26 :D
Fragment wypowiedzi Pana Profesora z 97 roku pokazuje jak moda na oprawki okularów zatacza koło. Obecnie takie są bardzo popularne ;-)
ogólnie moda co jakiś czas zatacza koło 😉
@@Karol33where żupan
Moda ogólnie zatacza koło. Dzwony są już popularne trzeci raz w ostatnich 50-60 latach.
@@michal__he nie mogę się doczekać. Nie znoszę garniturów. Do tego taliowanych.
Ja na miejscu Pana Profesora rozważyłbym powrót do tamtej stylówy😉 Dzisiaj bardzo na czasie
Ten kanał to czyste złoto, bardzo brakuje w mediach rzetelnej analizy najnowszej historii Polski. Czy będzie odcinek o przystąpieniu Polski do wojny w Iraku i Afganistanie ?
Na pewno tego nie pominę
Nigdy wczesniej dotarcie do wiedzy nie bylo latwiejsze. A ze tabuny dekli wola czytac onet czy inny tiktok to juz inny problem.
To pocieszajace ze tak wielu tu pisze ze dowiedzialo sie czegos o najnowszej historii ale jednoczesnie bezdennie smutne bo sa to rzeczy oczywiste ktore kazdy kto ma IQ wyzsze od temperatury ciala powinien znac.
@@podunkman2709 XD
Afganistanie w 2002 i Iraku w 2003
Każdy inteligentny człowiek powinien posiadać specjalistyczną wiedzę o tym jak uchwalano konstytucję sprzed prawie 30 lat? Nieźle
Wypowiedź profesora Dudka w materiale źródłowym do filmu profesora Dudka- szanuję ❤
PS- stylowe okulary Pan miał ❤
Tak mi się właśnie wydawało, że prof. Dudek się wypowiadał w materiałach archiwalnych.
Prof. wygląda lepiej dziś niż w 97’
Idzie łeb w łeb z Ibiszem.
Rany boskie jak bardzo brakowało takiego obiektywnego podejścia do historii III RP. Wielki szacunek dla Pana Panie profesorze. W obecnej sytuacji polaryzacji, zakłamania nacjonalizmu jest pan bezcenną wartością.
Młody Dudek wygrywa ten odcinek! :D Pozdrawiam
Kopara mi opadła jak zobaczyłem Młodego Dudka
Wstajesz rano. Masz weekend. Widzisz, że zaraz wjeżdża DoH.
Idealna sobota
Ale to jest super kanał❤ za każdym razem jest podany wyczerpujący i szeroki kontekst okoliczności wydarzeń. Bardzo dobry wykład, dzięki.
Mój nowy idol ze sfery Inteligencji polskiej. Cieszy każdy odcinek i elokwencja prowadzącego. Proszę pamiętać, że robi Pan świetną robotę w poszerzaniu świadomości politologicznej odbiorców. Powodzenia
Miałem przyjemność uczestniczyć w Pana wykladach na "Uksfordzie", nawet mam notatki;)
Panie Profesorze, pozwolę powiedzieć jest Pan Gość:)
Wielką przyjemnością być gościem na Pana kanale.
Dziękuję za fenomenalny wykład.
2:41 zaskoczyło mnie pojawienie się w materiałach archiwalnych samego profesora.
Odkryłem ten kanał w sumie przez przypadek kilka dni temu. Pochłonąłem już większość filmów. Każdy jest 10/10 imho. Plusem są zdjęcia/ikonografiki pokazujące o kim Pan wspomina w danym momencie.
Te 25 lat obowiązywania tej Konstytucji pokazało, że jest ona naprawdę dobra, jak na czasy kiedy ja wprowadzono i ogólny podział społeczeństwa. Można sobie bez trudu wyobrazić przyjęcie znacznie gorszych projektów.
Gdyby pisali konstytucję dzisiaj miałaby pewnie z 2000 stron
Pamietam, na pierwszym roku studiów przedmiot Prawo Konstytucyjne. Tam na pierwszych zajęciach już było zadanie, przeczytać Konstytucję i na kolejnych od razu kolokwium z testem, i jedno z pytań które pamietam odnosiło się do progu frekwencji w referendum, żeby było wiążące. W tym wykładzie znalazłem jeszcze kilka artykułów o które pytano wtedy na teście :)
Wszystkim znajomym, zwłaszcza tym młodszym, polecam ten kanał. Znakomite, obiektywne, rzeczowe przedstawianie tamtych lat.
Serdecznie i tradycyjne juz pozdrawiam wszystkich i Pana Profesora przede wszystkim
Panie Profesorze, bardzo się cieszę na nowy film! Mam pytanie czy poruszy Pan może okres czasów powojennych i stalinowskich? Właśnie słuchałam u Karola Paciorka pana wywiadu i tam Pan mówi o różnicy między latami 50 a 70 i jakoś mnie zafascynował ten okres terroru powojennego. Czytam także biografie Agnieszki Osieckiej i ona często wspomina o październiku 56 jako wielkiej cezurze w życiu. Myślę że dla mojego pokolenia (90-00) to może być fascynujący okres - młodość naszych dziadków przypada na te lata i może nam to przybliżyć realia w jakich się znajdowali się oni dopiero u początków życia - w tak ciężkich warunkach społeczno-politycznych. Często oglądam kroniki z tamtych czasów ale ciagle mam wrażenie ze ten okres jest dość enigmatyczny, nie wszyscy starsi ludzie mówią chętnie o tych latach - co zrozumiałe (np.moja babcia). Jestem ciekawa!
Z czasem będzie.
@@dudekohistorii super! Dziękuje za odpowiedź! Pozdrawiam i wracam do oglądania o konstytucji ’97🙂
W 97r piałem maturę i każdy przy wyjściu z sali dostawał broszurkę z konstytucją.
Też😂
I większość tych broszurek walało się później po całej szkole, od kibla zaczynając
"Dudek o Historii" to bardzo wartościowy kanał także dla mnie jako absolwenta studiów historycznych w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego gdzie jednak, nie licząc przedmiotu "Współczesne stosunki międzynarodowe", zajmowaliśmy się historią do 1989 roku. Dobrze jest mieć możliwość w przystępny sposób dokształcić się w zakresie wiedzy o wydarzeniach, które pamięta się z autopsji, ale które mają już zdecydowanie charakter historyczny. Czas na UA-cam nie musi być czasem straconym. Bardzo dziękuję za te materiały i pozdrawiam Profesora.
Piotr Kapusta
Weekend jest zawsze lepszy gdy mozna znaleźć nowy odcinek Panie Profesorze! Bardzo dziękuję za tę serie, często otwiera oczy,zawsze poszerze horyzonty :)
Panie Profesorze, jak zwykłe bardzo ciekawy wykład. Dzieki temu kanałowi bardziej niż do tej pory zacząłem interesować się najnowszą historią Polski. Jeszcze raz dziękuję i z niecierpliwością czekam na kolejne wykłady na kanale.
Bardzo ciekawy odcinek, aż sobie przeczytam konstytucje, bo gdzieś w domu mam tą konstytucje którą przysłał mi do domu A. Kwaśniewski
Jak zawsze ekstra 🎉
Komentuję dla algorytmu, bo warto, żeby szło w świat
Bardzo fajny i ciekawy materiał, jak zawsze ;-)
Panie Profesorze, nie ma nic lepszego na wakacjach niż słuchanie podcastów pana produkcji. Pozdrawiam serdecznie z plaży!
Wreszcie moge posłuchać na temat czasów mojej młodości. W 1997 roku miałem 13 lat i niewiele rozumiałem z polityki :-) Obecnie byłbym bardziej za systemem prezydenckim. pozdrawiam serdecznie i dziękuję
Dzień dobry Panie Profesorze dziękuję za zapowiedziany kolejny wykład tym razem o konstytucji 3 RP z 2.04 1997 roku . Pozdrawiam 🙂.
Oczywiście podziękowania za bardzo interesujący program!
Bardzo pouczający materiał. Znów świetnie archiwalia. W 1997 roku byłem w ogólniaku i to było moje pierwsze głosowanie. Dobrze pamiętam ten czas. Mam podwójną satysfakcję z tego odcinka, ponieważ parę miesięcy temu sugerowałem nieśmiało Panu Profesorowi ten właśnie temat. Czekamy na kolejne odcinki. Pozdrowienia
Super o Konstytucji RP. Temat bardzo ważny dla każdego z nas.
Świetny materiał o historii i analizie Konstytucji.
Dopiero niedawno zaczęłam oglądać, ale lista zdarzeń chronologicznie jest tak wciągająca, że lepsza niż niejeden drogi serial historyczny. Przyjemnie się słucha! Dziękuję, klasa!
Łapki do góry, dziękujemy za bardzo dobry materiał.
Dobrze by było słuchać więcej o współczesnej historii Polski!
Dudek w wieku 30 lat wyglądał na 40. A teraz w wieku 56 lat wygląda na 46. Profesura odmładza człowieka.
Nie każdego...
Pan profesor jak wino im starszy tym lepszy. Za 20 lat gdy będzie omawiał rządy PiS będzie zapewnie wyglądał jeszcze lepiej.
Bardzo dziękuję za ten materiał! Pamiętam dobrze te spory i jest mi niezmiernie przykro że nikt wtedy nie zauważył że konstytucja tak naprawdę betonia w Polsce system partyjny w którym politycy nie ponoszą odpowiedzialności za nic... Angażowały nas wszystkich spory o Boga w spory o artykuł 90 w spory o członkostwo w organizacjach międzynarodowych... A o tej kwestii kompletnie nie było mowy.
Najlepszym dla mnie w tym kanale jest posiadanie świadomości o braku wybitnej pasji do historii tego okresu, acz głos i sposób przekazywania wiedzy przez Pana Profesora jest w pewien sposób hipnotyzujący
Jedyny kanał, którego oglądam wszystkie odcinki od A do Z. Dziękuję.
pan profesor prawie się nie zmienił przez te 25 lat ostatnie
Dziękuję za ten kanał. Porzebne było coś takiego. Czy będzie odcinek o Aferze Orlenu?
Na pewno jako wątek w odcinku o rządzie Millera.
@@dudekohistoriiKomisja Orlenowska to chyba było jedno z największych obrzucań się błotem w historii III RP. Giertych pokazał się wtedy jako człowiek bez jakichkolwiek zahamowań i nic się od tego czasu nie zmienił, mimo swojej wolty politycznej.
Jak zawsze odcinek na super poziomie, zostawiam komentarz taktyczny
Ten kanał i jego autor robią lepszą robotę niż wszystkie lata nauki WOSu w szkole. Dziękuję jak zawsze za ciekawy wykład!
Nie zgodzę się, mnie na wosie uczyli historii najnowszej w tylko w takim zakresie by zrozumieć kontekst bieżących wydarzeń oraz analizy materiałów źródłowych takich jak prasa czy tv (wtedy jeszcze nie było portali internetowych) i bardzo to sobie chwale.
Dziękuję za kolejny jakościowy materiał, Panie Profesorze
Byłem jednym z tych, którzy dostali list z konstytucją, jako maturzysta 🙂
Guzik mnie to wtedy interesowało, żyłem maturą i przyszłymi studiami.
Teraz po wielu latach z nostalgią wracam do tych chwil.
Panie Profesorze, dziękuję za Pana materiały. Od dłuższego czasu szukałem materiałów nt. wczesnej IIIRP w przystępnym wydaniu i ku ucieszeniu znalazłem Pana kanał.
Wartosciowy materiał. W młodości szedlem na sznurku kościoła i też byłem przeciw konstytucji. Teraz dzięki temu materiałowi z przerażeniem przypomnialem sobie i uświadomiłem w jakie bagno AWS wepchnąłby Polskę. Konstytucja RP okazała się nad podziw dalekowzroczna i mimo pewnych zastrzeżeń dobrze sprawdziła się w utrzymaniu demokratycznego ustroju oraz strategicznych interesów związanych z UE.
Świetny wykład jak zawsze, kompletny kontekst i masa ciekawostek, niby to człowiek przeżył, ale masy rzeczy się na bieżąco nie analizuje, dziękuję
Bardzo brakowało takiego kanału! Rzeczowo, treściwie i bez zbędnych emocji, przy okazji widać tez jak trwała jest niechęć części środowisk postsolidarnościowych do porządku konstytucyjnego z 1997
Cześć AWS jest obecnie w PO albo w Trzeciej Drodze i jest teraz za tą konstytucją. Wałęsa nawet chodzi cały czas z tą słynną koszulką OTUA.
Świetna robota Panie Profesorze. Dziękujemy za Pańską pracę, bardzo potrzebną w mojej opinii.
Nieodmiennie uwielbiam Profesora i ta miłość trwa od studiów :).
Czekam na kolejne odcinki, pozdrawiam.
Fajnie było Pana znów posłuchać. Dziękuję za materiał. 👍👍👍
Wspaniałe jest że Pan to robi. Proszę zwiększyć częstotliwość. Pozdrowienia z UK. 🤝
Świetnie się słuchało i oglądało. Dziękuję 😊.
Zawsze miło Pana posłuchać! Konstytucja była ostatnio dość kontestowanym tematem a poznanie źródeł jej powstania powinno pomóc w zrozumieniu, czy ci, którzy krzyczą "Kon Sty Tuc Ja" mają rację, czy może ci z drugiej strony "barykady".
Świetny odcinek. Dziękuje za solidne podkreślenie 2015 roku.
Świetny odcinek, jak zawsze. Czy planuje Pan podjąć temat denominacji złotego w 1995 roku?
Świetny materiał!
Pań profesor Dudek zatrzymał czas😂 dobrze się trzyma. Materiał jak zawsze na wysokim poziomie.👌
Kiedyś słyszałem opinię jednego z prawników, który był współautorem treści tej konstytucji. Niestety nje pamiętam jego nazwiska. To było wtedy gdy PiS dopuszczał się naruszeń ustawy zasadniczej po roku 2015. Ten prawnik wówczas powiedział, że gdy teraz czyta jej tekst na nowo to stwierdza, że rzeczywiście jest ona mało precyzyjna i dość ogólnikowa w wielu punktach, ale autorzy nie przypuszczali, że przyjedzie taka władza, która podważy pewne oczywistości umowy społecznej i zasad etycznych! A tutaj taka niespodzianka. Ten prawnik tą wypowiedzią potwierdził, że PiS może pewne rzeczy interpretować na swoją korzyść, gdyż zapisy nie są wystarczająco szczegółowe. W mojej opinii ta wypowiedź była najbardziej wiarygodna i rzeczowa wśród tej całej politycznej burzy polityków PiSu i PO.
Najgorsze, że PO po wyborach może zachować się gorzej od PiSu, bo będą mieli moralny obowiązek rozliczyć stricte komunistyczny rząd.
Zbyt duże uszczegółowienie też bywa niebezpieczne, bo wtedy taka konstytucja stała by się opasłym tomiskiem dla prawników a nie dla zwykłych ludzi. Więc wszystko z umiarem.
Ta konstytucja nie jest zła choć ma swoje mankamenty.
@@rafadrzewiecki1905 Problem tylko taki, że politycy z tych luk korzystają. Ja nie wierzę, że po PiSie nowy rząd nie będzie robił nocnych obrad i przepuszczał wiele baboli, bo konstytucja nie jest idiotoodporna.
@@mariuszmichalak8638 teraz już nikt nie uszczegółowi konstytucji tak by było dobrze. A to co robi pis to osobny temat. Teraz tylko społeczeństwo może coś zrobić przy urnie.
Największym problemem uważam, jest wojna polsko-polska i brak rzetelnych, bezstronnych mediów, które nie traktują swoich odbiorców jak idiotów (choć tu powoli sytuacja się zmienia na lepsze dzięki kanałom na yt, portalom takim jak Defence24, zbiam czy różnym podkastom.)
@@rafadrzewiecki1905 Innymi słowy jak PO będzie chciała rozliczyć PiS to trzeba również rozliczyć lewicę, PSL i konfę, bo z nimi głosowali w wielu kwestiach ergo zdrajcy narodu polskiego. I znowu będziemy mieli "noc teczek".
Bardzo ciekawy materiał, zresztą jak i cały kanał. Bez wątpienia wysokich lotów próba, podobnie jak audycje nieodżałowanej pamięci prof. Wieczorkiewicza.
A co do plusów Konstytucji, to warto jeszcze dodać, że zadziała w 2010 r., w związku z opróżnieniem urzędu Prezydenta......
Po raz kolejny znakomity materiał. Gratuluję i dziękuję.
Dziekuje Panie profesorze za jak zawsze ciekawy wyklad.
Dziękuje za materiał. Pozdrawiam
Bardzo się cieszę, że mogę poznać historię najnowszą Polski 😊
pełen profesjonalizm. czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki
W '97 r. byłem - trochę na wyrost - przeciwko proponowanej ustawie zasadniczej. Na szczęście nie byłem uprawniony do głosowania 😉 Dziś - też trochę na wyrost - jestem jej zwolennikiem. Na szczęście na razie nie ma nowego referendum nad tą czy inną konstytucją - mimo wszystko oby na razie tak zostało 🤔 Tak czy inaczej warto przypomnieć sobie, gdzie biją źródła sporu o ustrój naszego państwa. Dziękując Profesorowi za kolejny odcinek, fanom tego podcastu polecam ostatnią książkę jego Autora " O dwóch takich..." - prezent na Dzień Ojca zrobił robot 😁. Na inne okazje też może się sprawdzić 😁 Pozdrawiam i powodzenia 😊
Też byłem przeciw, a teraz wiem, że lepszej szybko nie będzie.
Zapewne - tak na wyrost - nie czytałeś jej ani wtedy, ani teraz ;)
@@gd7668 Wystaw se, że owszem, czytałem. I to całkiem dogłębnie. A co, koszmary nocne wracają? 😉
@@pawesikorski4596 O! To winszuję :D
Jak zwykle świetna robota Panie Profesorze. Brakowało moim zdaniem tego typu treści na UA-cam, naprawdę fajnie że Panu się chce ;)
Przy okazji pytanie - planuje Pan odcinek o rynku medialnym w Polsce po 1989? A jeśli nie cały odcinek, to może szerzej poruszy Pan ten wątek przy okazji jakiegoś innego tematu?
Planuję
@@dudekohistorii Fantastycznie, dziękuję za odpowiedź i czekam z niecierpliwością :)
Antoni Dudek w materiale archiwalnym w filmie Antoniego Dudka na UA-cam.
Dudkocepcja? 😛
To taki trochę easteregg ;-)
Matrioszka?
Jak ja jestem wdzięczny Wiechowi że dzięki niemu poznałem Prof. Dudka. Te filmy to czyste złoto.
jak zwykle wyczerpujàco i na temat;)duzo zdrowia;).pzdr.
Krótko i na temat:)
Słyszałem, że po przeroczeniu 100000 subskrypcji prof. Dudek rzuca uniwersytet i zamierza zostać youtuberem na pełny etat😊.
Zabrakło jednego zera...
@@dudekohistoriito można dostawić Z Ziobrę i gotowe😉
Świetny materiał 🥰
Kolejny rewelacyjny wykład 👌
Prof. Dudek jest dla mnie guru w sprawach polityki i gospodarki Kraju.
Dziękuję!
Pozdrawiam- dla zasięgu
Świetny odcinek. Zdecydowanie wolę więcej Pana Profesora, wniosków i analiz, niż długie fragmenty starych filmów - w ostatnich odcinkach te proporcje były zachwiane, ale tu powrót do dobrych relacji. Dziękuję i pozdrawiam :)
Będą różne.
Panie profesorze to już nie tylko historia, ale też młodość wielu z nas. Myślę też, że jasną stroną tej konstytucji jest upodmiotowienie w niej samorządu terytorialnego. Fajne czasy. Pan
Pewnie samorząd to jedna z największych zdobyczy polskich po 1989 r. obok niemal nieprzerwanego rozwoju gospodarczym trwającego od ponad 30 lat.
Byłem wtedy małym gówniarzem, fajnie posłuchać co się wtedy działo i popatrzeć na te urywki, jak ludzie przyznają się, że głosują w referendum, a nawet nie przeczytali ustawy co do której się wypowiadają. Teraz mamy to w sejmie, posłowie nie czytają ustaw, nad którymi głosują.
Jak zwykle ciekawie opowiedziany temat
Dziękuję za kolejny wykład. Chciałbym dopytać, czy to prawda, że już na początku, profilaktycznie odrzucono ideę systemu prezydenckiego na rzecz słabszego prezydenta, w obawie, że Lech Wałęsa miał szansę wygrać drugą kadencję ? Bo pamiętam też takie głosy.
Generalnie poza Wałęsą systemu prezydenckiego chciał tylko KPN Moczulskiego. Reszta od lewa, do prawa była przeciw, obawiając się dyktatury.
Świetny materiał Panie Profesorze!
Jeśli chodzi o frekwencję w referendum, to kurczę - rozumiem absencję w takim referendum, jak tegoroczne, które faktycznie było próbą dodatkowej mobilizacji wyborców na rzecz PiS.
Ale w takich jak to z 1997, które było rzetelnie przygotowane - jeśli ktoś nie głosuje, to nie ma potem prawa krytykować podjętej decyzji. Dokładnie tak samo, jakby to się działo w dowolnej mniejszej grupie społecznej.
Dzięki 👍
Niestety obecnie ta konstytucja traktowana jest jako zbiór luźnych zaleceń.
No właśnie
Przecież ta konstytucja to pełen nieścisłości gniot.
Przecież to jest zbiór luźnych zaleceń. W dodatku niejasnych bardziej niż prawo podatkowe.
To jest tylko symbol, jak godło czy flaga. W środku pusty.
@@maciektrybuszewski9964 z Twojego wpisu wynika, ze skoro najbardziej podstawowe prawo, jakim jest konstytucja, jest z kartonu, to cały kraj jest z kartonu
@@miecz23 przesadzasz
Profesor Dudek nabrał od 1997 roku luzu przed kamerą. A materiał jak zawsze ciekawy :)
Trzymam kciuki za rodaków. Mimo że jest coraz lepiej ludzie nie zdają sobie sprawy jaki ciągle jest syf w polityce. I to nie przez rosje czy niemcy lecz przez naiwność i brak inicjatywy.
Marian Krzaklewski, niegdyś niezwykle popularny polityk z dnia na dzień, gdzieś zaczął znikać z przestrzeni publicznej od połowy pierwszej dekady XXI wieku.
Panie Profesorze, dzięki za kolejny super wykład. Czy można liczyć na odcinek na temat "małej konstytucji"? Co w niej było? Jak została przyjęta? Skoro weszła w życie w 1992 roku, to nasz ustrój opierał się na niej przez połowę lat 90-tych. W takim razie, na jakiej podstawie prawnej działaliśmy przed 1992 rokiem? Serdeczne pozdrowienia!
Wspominam o tym w odcinku "Premierka"
Dziękuję za nagranie. Mam propozycję, aby przedstawić genezę PO i PiS-u, dlaczego powstały i jakie były założenia początkowe. No i czemu to tak się rozjechało, bo mam wrażenie że panowie Tusk i Kaczyński z 2001 roku nie poznaliby swoich współczesnych wersji.
Będzie
No ludzie odpowiadający w sądzie ulicznej mocno się skompromitowali, a najbardziej gościu od "nic ciekawego się nie dzieje w polityce" . Mocne brawa dla niego.
Niestety, takie uroki demokracji.
A pan profesor jak widać w świetnej formie od wielu lat😀
Dziekuje
I to jest jedyny Antoni (z całym szacunkiem dla Pana Profesora), za którym bym skandował bez końca „Antoni! Antoni!”. Kapitalny kanał Panie Profesorze.
Świetny materiał
Świetna robota Panie Profesorze