Fantastyczny wykład. Ogrom wiedzy, dla przeciętnego zjadacza chleba (spożywcza kawy :D) - kosmos. Naprawdę, moja wiedza na ten temat była nikła, bardzo nieuporządkowana. Teraz poczułam się pewniej. Zakupu kolejnej kawy dokonam zupełnie w inny sposób, niż dotąd. Dziękuję za podzielenie się tą wiedzą.
Dziękuję za te wszystkie miłe słowa. Cieszę się, że założenie się spełniło. Trochę profesjonalnej wiedzy podanej, w formie dla każdego. Nie wszyscy muszą być ekspertami od kawy, ale każdy chętnie będzie pił kawę lepszą niż gorszą. Zabieram się do przygotowania kolejnych materiałów. Będzie mi miło jeśli podpowiesz jakie jeszcze "problemy" kawowe mogę wyjaśnić czy rozwiązać. Zachęcam także do poczytania ebooka. Dostępny na www.gdynskapalarniakawy.pl po zapisaniu się do newslettera.
@@gdynskapalarniakawy6831 o rety! Widziałam/słyszałam o tym e-booku podczas oglądania tego nagrania (przesłuchałam dziś cały ten wykład i notatki nawet starałam się zrobić 🙈). Bardzo dziękuję! Już tam biegnę, z przyjemnością go pobiorę. Jestem bardzo mile zaskoczona sposobem prowadzenia tego webinaru. Obawiałam się nieco przed jego rozpoczeciem, czy ja coś z tego zrozumiem. Profesjonalista mówi o dość specyficznych kwestiach, takich dość odległych "przeciętnemu Kowalskiemu" (nie mam nic do Kowalskich - wolę dodać 😉). Jasny język, klarowne przykłady, z przyjemnością go słuchałam i.. z coraz większym zaskoczeniem - jak nikłą wiedzę na ten temat posiadam. Uwielbiam kawę, a szczególnie mleczne napoje kawowe. Właśnie z tego powodu zainteresowałam się tematem. Chcę nauczyć się dobierać kawy (mieszanki kaw), które z moim domowym kolbowym ekspresem cisnieniowym pozwolą zbliżyć mi się choć troszkę, do tych kawiarnianych, ulubionych cappuccino. Nie chcę liczyć na przypadek w sklepie, że "może tym razem trafię na jakąś dobrą kawę". Nie, nie chcę. Chcę dobierać ją świadomie, odpowiednio mielić i przygotować w ekspresie. Właśnie o to w tym wszystkim chodzi - nie trzeba być ekspertem, ale jeśli ktoś naprawdę lubi ten smak, relaksuje go, sprawia mu przyjemność, to warto się zagłębić w ten temat. Ja po prostu po tym wykładzie przepadałam. 🙂 Widzę, że już na YT jest kilka innych kwestii omówionych ("lektury" przede mną 🙂), jak np. mielenie i jego wpływ na smak, stopień palenia a smak, więc na razie o nic więcej nie będę pytać, ale jeśli tylko zrodziłyby się we mnie pytania, to będę wdzięczna za możliwość rozwiania moich wątpliwości.
Bardzo wartościowy i merytoryczny przekaz z webinaru z poleceniem konkretnych typów kawy dla konkretnego stylu smakowego użytkownika. Widać doświadczenie w przekazanych treściach i finalnie jakościowe doradztwo.
Niestety często kawa nie smakuje dlatego, że nie umiemy jej wybrać, kupić, zaparzyć. Podstawowa wiedza powoduje, że kawa ma zupełnie inny wymiar. Życzę powodzenia i dobrej zabawy w odkrywaniu kawy :) Dzięki :)
Dzięki, za tę opinię. Cieszę się, że mogłem pomóc. W przygotowaniu kolejne odcinki, już w nieco zmienionej formie. Będzie trochę bardziej dynamicznie i jeszcze bardziej merytorycznie. Pozdrawiam
Właśnie słucham, kocham kawę, eksperymentuję, działam, marzenie moje trafić na jakiś kurs. Ale mam pytanie co do jakości kawy. Odebrałem dziś paczkę, zamówiłem Barbera Hesperia. Otwarłem opakowanie i na pierwszy rzut oka znalazłem ziarna jakby zniszczone, jakby wysuszone jak cholera, na ściankach paczki kawałeczki skórek, łusek. Czy to jest okej ? Kawa jest faktycznie smaczna, czuć orzech, troche może czekolada, crema jest bardziej ciemnobrązowa
Dobre pytanie. To co piszesz wskazuje, że jest tam sporo robusty. Zwykle to z niej jest trochę "latającej" łuski. Tym bym się nie przejmował. Natomiast ziarna zdecydowanie powinny być cale, dorodne, zdrowe. Połamane ziarna nie wypalą się dobrze i zawsze będzie to bardziej gorzkie, puste, płaskie w smaku. Jeśli jest ich sporo to nie jest dobra jakość.
Dzien dorby. Posiadam delonghi dynamica plus ktora ma 19 barow. Wydawalo mi się w trakcie zakupu ze im wiecej barow tym lepiej. Wyczytalem znow ze idealne espresso jest robione z cisnieniem 8.5 do 9.5 bara. Kawa wychodzaca z trgonekspresu ni jak sie ma do kawy z ekspresu baristycznego kolbowego z kawiarni gdzie kawa jest gesta "tlusta". Czy da sie w jakiś spodob zblizyć do takiej kawy z kawiarni na takim ekspresie?
Czasem da się zbliżyć. Trzeba zmusić maszynę, żeby z największej dozy parzyła 60ml w około 25s. W temacie ciśnienia (mocy) to odsyłam do serwisantów. W mojej ocenie automat nie ma możliwości skorzystać z tak dużego ciśnienia. I zapraszam na profil na TT tam trochę więcej w kontekście porównania kawy z maszyn automatycznych i ciśnieniowych.
a ja tu się zastanawiałem czy w ekspresie - młynek stalowy czy ceramiczny, bo precyzja mielenia itd.... a w sumie wychodzi, że ekspres automatyczny to automatyczny. Nie zmieli tak drobno jak PRO i nie zaparzy tak dobrze jak kolbowy... więc w sumie rozkminianie godzinami, który młynek (zintegrowany) lepszy jest bez sensu :D
W sumie tak jest. Wiadomo, że są sprzęty lepsze i gorsze, ale nie ma co iść w przerost formy nad treścią. Najczęściej ważniejsze, czy bardziej istotne dla walorów w filiżance są sprawy zupełnie podstawowe. Ale o tym nie mówią w reklamach ani kawy, ani ekspresów w TV ;)
Bardzo proszę o pomoc, zrobiłem chyba z 20 kaw pod rząd i nadal nie potrafię ustawić tak aby smak mi pasował, czyli minimalna ilość kwasowości i lekka gorycz. Mój nowy deloghni dinamica 19bar jest dla mnie nie odkryty. Przechodząc do sedna, ktoś kto ma deloghni (automat) 19 barowego mógłby napisać mi jaką ilość kawy, ilość wody, stopień mielenia oraz temperaturę ustawić aby sprostać moim oczekiwaniom. Woda oczywiście filtrowana z paska twardości minimalnie twarda. Co do kawy próbowałem ustawić na pellini top bo tylko taka miałem na stanie poza słabo palonymi do przelewu. Jedzie już do mnie classic od twórcy i pytanie jaki konfig dać pod tą kawę żeby zadowoliły lub choć zbliżyły się do moich preferencji. Dziękuje
Sporo będzie zależało od samej kawy. Proponuję następujące rozwiązanie. 1. Ustaw temperaturę na środek. (Tym będziemy się bawić na końcu) 2. Doza na środek 3. Wlewaj do filiżanki zawsze taką samą ilość naparu, i zadbaj o to, żeby nie leciało z wylewki już to białe. Zatrzymaj wtedy kiedy leci jeszcze jasno brązowe. I teraz możemy zacząć ustawiać. 1. Młynek. Reguluj najpierw tylko młynek, w stronę drobniejszego mielenia. 2. Jeżeli kawa będzie wciąż zbyt lekka, albo zbyt mało goryczy, zwiększ dozę. 3. Jeżeli dalej będzie zbyt mało goryczy, zwiększ temperaturę. Musisz przyjąć metodykę i nie regulować wszystkich opcji na raz. Czyli zmieniasz jedno ostawienie i sprawdzasz. Daj znać jak poszło, ewentualnie pisz na FB, będziemy myśleć ;)
Słucham oglądam, skłoniło mnie do tego moje kiepskie doświadczenie z kawą Segafredo cafe crema classico. No generalnie rzadko kupuje w markecie, zwykle Illy albo w lokalnej palarni. Wracając do Segafredo, nawet nie jest napisane ze to mieszanka, bo to mieszanka na pewno +, a raczej przede wszystkim fatalnej jakości, wypalona we wszystkich kolorach, połamane dziwnie wykrećone ziarna..ble. Dramat. Zapachu kawy brak. Jak kupiłam Illy, które pakowane są w puszki, to mimo zakręconej puszki jak otworzyłam szafkę czułam piękny zapach kawy. A dzięki Wam dowiedziałam się, że potrzebuję domieszki Robusty bo ja po kawie przysypiam, a pije głownie, po to żeby się obudzić i dla smaku też.
Dzięki, cieszę się, że mogłem pomóc. Teraz pora na kolejny krok. Kawa prosto z palarni, dopasowana i przede wszystkim świeża. Droga dobra, kierunek właściwy ;)
Dzięki, mam nadzieję, że udało się Tobie wyłowić najważniejsze informacje. To Zapis webinaru ale zgadzam się, że można opracować kompakt najważniejszych informacji typowo dla YT. Popracuję nad tym.
Fantastyczny wykład. Ogrom wiedzy, dla przeciętnego zjadacza chleba (spożywcza kawy :D) - kosmos. Naprawdę, moja wiedza na ten temat była nikła, bardzo nieuporządkowana. Teraz poczułam się pewniej. Zakupu kolejnej kawy dokonam zupełnie w inny sposób, niż dotąd. Dziękuję za podzielenie się tą wiedzą.
Dziękuję za te wszystkie miłe słowa. Cieszę się, że założenie się spełniło. Trochę profesjonalnej wiedzy podanej, w formie dla każdego. Nie wszyscy muszą być ekspertami od kawy, ale każdy chętnie będzie pił kawę lepszą niż gorszą.
Zabieram się do przygotowania kolejnych materiałów. Będzie mi miło jeśli podpowiesz jakie jeszcze "problemy" kawowe mogę wyjaśnić czy rozwiązać.
Zachęcam także do poczytania ebooka. Dostępny na www.gdynskapalarniakawy.pl po zapisaniu się do newslettera.
@@gdynskapalarniakawy6831 o rety! Widziałam/słyszałam o tym e-booku podczas oglądania tego nagrania (przesłuchałam dziś cały ten wykład i notatki nawet starałam się zrobić 🙈). Bardzo dziękuję! Już tam biegnę, z przyjemnością go pobiorę.
Jestem bardzo mile zaskoczona sposobem prowadzenia tego webinaru. Obawiałam się nieco przed jego rozpoczeciem, czy ja coś z tego zrozumiem. Profesjonalista mówi o dość specyficznych kwestiach, takich dość odległych "przeciętnemu Kowalskiemu" (nie mam nic do Kowalskich - wolę dodać 😉). Jasny język, klarowne przykłady, z przyjemnością go słuchałam i.. z coraz większym zaskoczeniem - jak nikłą wiedzę na ten temat posiadam. Uwielbiam kawę, a szczególnie mleczne napoje kawowe. Właśnie z tego powodu zainteresowałam się tematem. Chcę nauczyć się dobierać kawy (mieszanki kaw), które z moim domowym kolbowym ekspresem cisnieniowym pozwolą zbliżyć mi się choć troszkę, do tych kawiarnianych, ulubionych cappuccino. Nie chcę liczyć na przypadek w sklepie, że "może tym razem trafię na jakąś dobrą kawę". Nie, nie chcę. Chcę dobierać ją świadomie, odpowiednio mielić i przygotować w ekspresie.
Właśnie o to w tym wszystkim chodzi - nie trzeba być ekspertem, ale jeśli ktoś naprawdę lubi ten smak, relaksuje go, sprawia mu przyjemność, to warto się zagłębić w ten temat. Ja po prostu po tym wykładzie przepadałam. 🙂
Widzę, że już na YT jest kilka innych kwestii omówionych ("lektury" przede mną 🙂), jak np. mielenie i jego wpływ na smak, stopień palenia a smak, więc na razie o nic więcej nie będę pytać, ale jeśli tylko zrodziłyby się we mnie pytania, to będę wdzięczna za możliwość rozwiania moich wątpliwości.
Bardzo wartościowy i merytoryczny przekaz z webinaru z poleceniem konkretnych typów kawy dla konkretnego stylu smakowego użytkownika. Widać doświadczenie w przekazanych treściach i finalnie jakościowe doradztwo.
Dzięki, czy wiedza z webinaru pomogła Ci pić lepszą kawę?
Bardzo merytorycznie i prosto wytłumaczone. Przyda mi się to do mojego DeLonghi, bo do tej pory kupowałam kawę "na łapu capu" :)
Niestety często kawa nie smakuje dlatego, że nie umiemy jej wybrać, kupić, zaparzyć. Podstawowa wiedza powoduje, że kawa ma zupełnie inny wymiar. Życzę powodzenia i dobrej zabawy w odkrywaniu kawy :) Dzięki :)
Fenomenalny wykład, dobrze że trafiłem na Pana. Pozdrawiam Gdynię, zostawiłem tam serce i wnuki. Rozjaśnił mi Pan poranki :) kawowe
Dzięki, za tę opinię. Cieszę się, że mogłem pomóc. W przygotowaniu kolejne odcinki, już w nieco zmienionej formie. Będzie trochę bardziej dynamicznie i jeszcze bardziej merytorycznie. Pozdrawiam
Właśnie słucham, kocham kawę, eksperymentuję, działam, marzenie moje trafić na jakiś kurs. Ale mam pytanie co do jakości kawy. Odebrałem dziś paczkę, zamówiłem Barbera Hesperia. Otwarłem opakowanie i na pierwszy rzut oka znalazłem ziarna jakby zniszczone, jakby wysuszone jak cholera, na ściankach paczki kawałeczki skórek, łusek. Czy to jest okej ? Kawa jest faktycznie smaczna, czuć orzech, troche może czekolada, crema jest bardziej ciemnobrązowa
Dobre pytanie. To co piszesz wskazuje, że jest tam sporo robusty. Zwykle to z niej jest trochę "latającej" łuski. Tym bym się nie przejmował. Natomiast ziarna zdecydowanie powinny być cale, dorodne, zdrowe. Połamane ziarna nie wypalą się dobrze i zawsze będzie to bardziej gorzkie, puste, płaskie w smaku. Jeśli jest ich sporo to nie jest dobra jakość.
Dzien dorby. Posiadam delonghi dynamica plus ktora ma 19 barow. Wydawalo mi się w trakcie zakupu ze im wiecej barow tym lepiej. Wyczytalem znow ze idealne espresso jest robione z cisnieniem 8.5 do 9.5 bara. Kawa wychodzaca z trgonekspresu ni jak sie ma do kawy z ekspresu baristycznego kolbowego z kawiarni gdzie kawa jest gesta "tlusta". Czy da sie w jakiś spodob zblizyć do takiej kawy z kawiarni na takim ekspresie?
Czasem da się zbliżyć. Trzeba zmusić maszynę, żeby z największej dozy parzyła 60ml w około 25s.
W temacie ciśnienia (mocy) to odsyłam do serwisantów. W mojej ocenie automat nie ma możliwości skorzystać z tak dużego ciśnienia.
I zapraszam na profil na TT tam trochę więcej w kontekście porównania kawy z maszyn automatycznych i ciśnieniowych.
a ja tu się zastanawiałem czy w ekspresie - młynek stalowy czy ceramiczny, bo precyzja mielenia itd.... a w sumie wychodzi, że ekspres automatyczny to automatyczny. Nie zmieli tak drobno jak PRO i nie zaparzy tak dobrze jak kolbowy... więc w sumie rozkminianie godzinami, który młynek (zintegrowany) lepszy jest bez sensu :D
W sumie tak jest. Wiadomo, że są sprzęty lepsze i gorsze, ale nie ma co iść w przerost formy nad treścią. Najczęściej ważniejsze, czy bardziej istotne dla walorów w filiżance są sprawy zupełnie podstawowe. Ale o tym nie mówią w reklamach ani kawy, ani ekspresów w TV ;)
Bardzo proszę o pomoc, zrobiłem chyba z 20 kaw pod rząd i nadal nie potrafię ustawić tak aby smak mi pasował, czyli minimalna ilość kwasowości i lekka gorycz. Mój nowy deloghni dinamica 19bar jest dla mnie nie odkryty. Przechodząc do sedna, ktoś kto ma deloghni (automat) 19 barowego mógłby napisać mi jaką ilość kawy, ilość wody, stopień mielenia oraz temperaturę ustawić aby sprostać moim oczekiwaniom. Woda oczywiście filtrowana z paska twardości minimalnie twarda. Co do kawy próbowałem ustawić na pellini top bo tylko taka miałem na stanie poza słabo palonymi do przelewu. Jedzie już do mnie classic od twórcy i pytanie jaki konfig dać pod tą kawę żeby zadowoliły lub choć zbliżyły się do moich preferencji. Dziękuje
Sporo będzie zależało od samej kawy. Proponuję następujące rozwiązanie.
1. Ustaw temperaturę na środek. (Tym będziemy się bawić na końcu)
2. Doza na środek
3. Wlewaj do filiżanki zawsze taką samą ilość naparu, i zadbaj o to, żeby nie leciało z wylewki już to białe. Zatrzymaj wtedy kiedy leci jeszcze jasno brązowe.
I teraz możemy zacząć ustawiać.
1. Młynek. Reguluj najpierw tylko młynek, w stronę drobniejszego mielenia.
2. Jeżeli kawa będzie wciąż zbyt lekka, albo zbyt mało goryczy, zwiększ dozę.
3. Jeżeli dalej będzie zbyt mało goryczy, zwiększ temperaturę.
Musisz przyjąć metodykę i nie regulować wszystkich opcji na raz. Czyli zmieniasz jedno ostawienie i sprawdzasz.
Daj znać jak poszło, ewentualnie pisz na FB, będziemy myśleć ;)
Słucham oglądam, skłoniło mnie do tego moje kiepskie doświadczenie z kawą Segafredo cafe crema classico. No generalnie rzadko kupuje w markecie, zwykle Illy albo w lokalnej palarni. Wracając do Segafredo, nawet nie jest napisane ze to mieszanka, bo to mieszanka na pewno +, a raczej przede wszystkim fatalnej jakości, wypalona we wszystkich kolorach, połamane dziwnie wykrećone ziarna..ble. Dramat. Zapachu kawy brak. Jak kupiłam Illy, które pakowane są w puszki, to mimo zakręconej puszki jak otworzyłam szafkę czułam piękny zapach kawy. A dzięki Wam dowiedziałam się, że potrzebuję domieszki Robusty bo ja po kawie przysypiam, a pije głownie, po to żeby się obudzić i dla smaku też.
Dzięki, cieszę się, że mogłem pomóc. Teraz pora na kolejny krok. Kawa prosto z palarni, dopasowana i przede wszystkim świeża. Droga dobra, kierunek właściwy ;)
Przydatne informacje 👍👍
Dzięki, cieszę się, że mogłem pomóc. W razie co, jestem do dyspozycji. Śmiało pisz, dzwoń... ;)
Jura Malabar ❤️
👌
Dobra informacja, ale za dużo nie potrzebnego gadania.
Dzięki, mam nadzieję, że udało się Tobie wyłowić najważniejsze informacje. To Zapis webinaru ale zgadzam się, że można opracować kompakt najważniejszych informacji typowo dla YT. Popracuję nad tym.