Przyłącze elektryczne remont4you.pl
Вставка
- Опубліковано 9 лют 2025
- Zapraszam do mojego sklepu po profesjonalne narzędzia i gadżety kanału remont4you:
sklep.remont4y...
Zostań Patronem kanału. Pamiętaj że patroni mają dostęp do zniżek w sklepie.
patronite.pl/p...
Grupa Remont4you:
/ 370522083954494
Subskrybuj:
/ @remont4you
Facebook:
/ remont4youpl-100232954...
INSTAGRAM:
/ remont4you.pl
Mój drugi kanał:
/ @remont4youshorts
Patroni kanału:
Adrian Szymański
Krzysztof Soporowski
Mateusz Socha
Krzysztof Karpiński
Łukasz Czaja
Lukasz Pordzik
Michał Pałubicki
Damian Tyran
Michał Budzisz
Tomasz Baczyński
Mateusz Czech
Jacek Niedzielak
out_of.office
Roman Nieprzecki
Dariusz Nowicki
Paweł Traczyk
Piotr Nietubyć
Adam Marcińczyk
Arkadiusz Okoń
Łukasz
Grzegorz Stefaniak
Michał Turas
Marcin Walas
Damian Lech
Mateusz Pająk
Korneliusz Zaczek
Rafał Biśtyga
Paweł Wysocki Magda Kak
Lucjan Migdalewicz
Wojciech Bartczak
Kacper Bieganowski
Grzegorz Zaraś
Łukasz Rudzki
Jakub Barzdo
Łukasz Karpowicz
Zdzisław Szulta
Remont DIY
Marcin Szerszenowicz
Rafał Gondzio
Mariusz Rozwora
Mateusz Hanak
Michał Kudłacz
Łukasz Wojcieszek
nikodem
Czarek Sowa
Rafał Reterski
Voytas
Piotr Bartniczuk
Paweł Grabowski
Marcin Stefański
#remont4you
Jeśli chodzi o kolorystykę to wg. Norm EU (też VDE czyli wyznacznika) przyjmuje się w nowych kablach w większości przypadków cztery kolory dla 4 żyłowych tj. Brązowy, Czarny, Szary, Niebieski. Ta kolejność nie jest przypadkowa, kabel jest wykonany wedle ściśle określonego kierunku zawijania żył. Jeśli przyjmiemy, że kolejność tych kolorów to odwzorowanie w zasilaniu np. domu to kolejno faza 1> L1-Brązowy; faza 2> L2-Czarny; faza3> L3-Szary; neutralny> N-Niebieski. Podłączanie wszystkich odbiorników w tej kolejności było by zatem logiczne. Jestem elektrykiem z zawodu i spotkałem się z tą kolejnością podłączania w kilku obiektach, natomiast na co dzień raczej używana jest kolejność Czarny, Brązowy, Szary dla faz. Jest to podyktowane z prostej przyczyny, którą tak się definiuje "od najciemniejszego do najjaśniejszego". Dla ciekawostki dodam, że w USA stosowana jest zupełnie inna kolorystyka w której np. przewód Niebieski to jedna z FAZ!!! Stosuje się tam skrót RYB (RED, YELLOW, BLUE,) i fazy L1, L2, L3 to kolejno Czerwony, Żółty, Niebieski, a rolę przewodu neutralnego pełni kolor Czarny.To w zasadzie tyle w tym temacie.
Pozdrawiam z Krakowa :)
i.pinimg.com/originals/5e/4b/84/5e4b8434514c15fca1f688d4bc69f1c9.jpg
Zarąbiście objaśnione :) 🍺
Póki co w Polsce nie ma na to żadnej normy.
Pierwsze słyszę o żółtym przewodzie jako fazowym przy napięciu 120V/208-230V. Niebieski, czerwony, czarny owszem. Ewentualnie czerwony, czarny, niebieski. Przewód neutralny zawsze biały.
Przy napięciu 277/480V - żółty, pomarańczowy, brązowy. Neutral biały, bądź szary.
Mnie na szkoleniu uczyli, że pierwszy zawsze jest brązowy, w kablu trzyżyłowym jak i w pieciożyłowym faza pierwsza to brązowy a ostatnia to szary. Są kable które mogą mieć kilka czarnych przewodów dlatego je dajemy w środku. Pierwszy brązowy, drugi czarny, trzeci szary. Neutralny zawsze niebieski, PE zawsze żółtozielony.
W europejskim kraju austria L1 Czarny
Tak na przyszłość, staraj się układać kable w ziemi "slalomem". Zostawiasz w ten sposób zapas przewodu, jak wiadomo ziemia pracuje i z czasem kabel może się naciągać i w wyniku zerwać ;) pozdrawiam
popukaj się po głowie. nigdy kabla równo nie ułożysz ale żeby slalomem. Boże co za bzdury tu ludzie wygadują.
Chodzi o to, zeby nie leciał w lini prostej jak struna, ale w praktyce jak ułożysz go w arocie i obsypiesz Dobrze pisakiem to w lini prostej może być
@@marorfive to Ty wypisujesz bzdury w starych normach, PBUE i nowych normach ciągle występuje "faliście na dnie wykopu po wykonaniu podsypki"
@@romanzaustowicz1377 mistrzu, kiedy ty kładłeś kabel w ziemi? Nawet gdybym chciał położyć prosto to i tak bym nie dał rady. kabel po wrzuceniu do rowu kladzie sie sinusoidalnie samostnie z racji tej ze jest odkrecany a teren pr,ewaznie nierówny i wyglada to zawsze jak skręco y waż. Mam wyslać zdjęcia?
@@marorfive widzę, że masz niewielkie pojęcie o budowie linii kablowych. Kabel rozciągany ręcznie z bębna lub układany układarką mechaniczną jest prosty. Normatyw zużycia w liniach kablowych wynosi 104 m kabla na 100 m linii kablowej. To co przytoczyłem o układaniu faliście to przepisy a nie wynik układania kabla z odcinka zwiniętego w kręgach bez bębna.
Ten uczuć kiedy podłączasz 240 mm2 a ktoś narzeka że ciężko zagiąć 16.
😂
też mnie to rozwala :D
Jeżeli łączysz bednarkę z szpilkami uziemiającymi to wykorzystujesz wszystkie elementy. Blaszka, którą wyrzuciłeś bo uznałeś ją za niepotrzebną też ma swoje zadanie (18:36 czas filmu). Na wykończeniówce się znasz, ale elektryka kuleje i to mocno. To, że masz świadectwo kwalifikacji SEP (popularnie zwane uprawnienia elektryczne, lub SEP) wcale nie oznacza tego, że swoją pracę wykonałeś prawidłowo.
11:38 - na RBkach jest wyraznie napisane - ZAŁACZAĆ / ROZŁACZAĆ SZYBKO! ( pewnym ruchem ) Kiedys sie przekonasz, ze nie bez powodu :) Pracuj bezpiecznie.
Łuk elektryczny. Dwa razy w życiu dałem się rutynie. Raz z mojej winy, też jak kolega laicko sobie podszedłem do tematu, drugim razem hmm też w sumie z mojej winy bo nie zauwałyżyłem od doły peknięcia skrzyneczki na RBki.
To tam nie było obciążenia , spokojnie. Co innego , jak się załącza obwód pod obciążeniem , tedy musi być szybko i pewnie !
Przy wykonaniu takiego uziomu dobrze jest odrazu robic pomiar rezystancji uziemienia w celu uniknięcia poprawek. Jezeli tam jest taka ziemia jak z wykopu czyli piach i ziemia mimo zabicia 3 szpil moze nie wyjsc poniżej 10 Ohm. Kabel ziemny na przyszłość układaj zygzakiem jak już ktos tez o tym napisał. Pozdawiam
raczej na pewno nie ma uziomu.
To raczej, czy na pewno ? bo w jednym zdaniu masz sprzeczność.
@@remont4you nie wiem co masz konkretnie na myśli...
Pisałem do komentującego wyżej :)
@@remont4yousamo raczej nic nie oznacza, są formy raczej tak i raczej nie, nowomowa gdzie używa się samego raczej nie jest prawidłowa, więc kolega @marorfive może prawidłowo użył tego słowa.
Tak samo słowo budżetowy w kontekście niskiej ceny nie jest prawidłowe. Powinno być niskobudżetowy lub wysokobudżetowy.
Ile wyszło w pomiarach rezystancji uziemienia? czy i jak zabezpieczyliście izolację fundamentu?
Ja to przed załączeniem 11:40 zawsze sprawdzam rezystancję izolacji kabla WLZ.
Hmm bednarka położona i sondy/szpilki wbite.. Ale przed zasypaniem powinien być zrobiony pomiar. Jeśli pomiar będzie kiepski to w każdej chwili można jeszcze dobić więcej sond głębiej.
W 100 % racja, poza tym na gliniastym podłożu prawdopodobnie szybciej złapałbyś Omy.
Jako elektryk, proponuje stosować aroty, wjeżdżasz wtedy takim arotem do rozdzielni i przeciągasz przewodów ile tylko chcesz i ile sie zmieści. Obok w rozdzielni dajesz jeszcze jeden pusty, na przyszłość, zakopujesz go na zewnątrz, robisz zdjęcia w którym miejscu mniej wiecej i problem z dołożeniem skrętki, domofonu, światłowodu w przyszłości nie istnieje :)
Mam też tak u siebie zrobione 🍺👍
@ziomal2004 to ironia ma się rozumieć? :D
@ziomal2004 to zaklejasz koniec tasmą
Fachowcem nie jestem ale wydaje mi się że przewiercanie izolacji pionowej to nie najlepszy pomysł. Skoro nie ma zawczasu puszczonej rury pod fundamentami to raczej należało by przewodem wejść przynajmniej trochę nad poziom gruntu (np 30 cm) i dopiero tam wchodzić do środka budynku. A przynajmniej tak mi powiedział elektryk jak mi robili przyłącze. Izolacja pionowa ma chyba chronić przed dostawaniem się wody do styropianu i muru.
ja tam wiem że powinny być specjalne przejścia szczelne.... montuje je w na rurach...
BM załączaj szybkim ruchem. ta blaszka która odkładasz jest po to aby bednarka szla prosto czyli dwie płaskie na bednarkę jedna z półkolem na sonde
Zrobił to jak powiedział "książkowo". Przykrył kabel WLZ i bednakrę razem.
Wg współczesnych norm kolorystyka przewodów fazowych to L1-brązowy, L2-czarny, L3-szary.
alfabetycznie po prostu
Żadna norma tego nie reguluje, jak podłączysz będzie dobrze, byle trzymać się tego schematu do końca
Norma PN-HD 308 S2 mówi o kolorach. I zgadza się nie ma przypisanych faz do kolorów, ale jest tak przyjęte i nie spotkasz innej zasady jak ta :
L1-brąz
L2-czarny
L3-szary
tak to we włoszech w polsce L1 czarny
@@marorfive To są normy międzynarodowe, nie tylko we Włoszech to obowiązuje, w Polsce używa się tłumaczenia tych samych norm.
Powinna z ławy wystawać bednarka lub otok,gdzie ja wole otok bezpieczniejszy przy wyładowaniu prądu udarowego,nie niszczy betonu.dobrze bednarkę ułożyłeś na sztorc ok ale co ziemi to spawam i powłoka anty korozyjna i taśma denz
Ja bym jeszcze zastosował masę bitumiczną na połączenia z bednarką... Ale to tylko moja sugestia.
Ja bym tez zabepieczyl kazda srobke co jest przykrecana
No jeszcze pasowaloby zrobic pomiar uziemienia. Bednarke nalezy przyspawac do szpilek mozna rowniez zalozyc zaciski krzyzowe ale do szpilek stosuje sie nieco inne rzecz jasna miejsce spawania trzeba zabezpieczyć przed korozją
Szkoda, że kolega zaprosił Pana na budowę dopiero jak dom jest w stanie surowym otwartym a nie w momencie zbrojenia ław fundamentowych. Nowy dom to tylko uziom fundamentowy sztuczny lub naturalny (po uzgodnieniach z konstruktorem i jeśli się zgodzi). Do tego byłyby przygotowane niezbędne przepusty kablowe w ścianach fundamentowych. Uważam jednak, że w tym stanie powinien być wykonany otok (ekwipotencjalizacja budynku), działka jeszcze surowa i można póki co rozkopać. Szpilki to niestety ostateczność. Filmik spoko, przyjemnie się ogląda:) Pozdrawiam i sukcesów życzę:)
zbrojenie ław to świetny sposób na uszkodzenie fundamentu przy wyładowaniu. Tylko otok ok. 1mb od fundamentu.
mierzyłes ten uziom?
Na ile czasu dajesz gwarancję tego uziomu ?
Do stu dni, a studnia jest przy bramie. 🤭
Witam. Mam pytanie czy bednarka może iść razem z kablem zasilającym do budynku, chodzi mi czy może być w fundamencie jedna dziura i w niej bednarka i kabel zasilający? Czy muszą być dwa otwory w jakiejś odległości?
Wszyscy znawcy nagrajcie jak wy robicie ocenimy.Dobra robota niema się co przejmować opiniami innych.Pozdrawiam i czekam na więcej filmów😃💪💪💪
nie ma chyba problemu w ułożeniu w 1 wykopie dodatkowo jeszcze kabla od zasilania bramy, oświetlenia i domofonu ?
Ta trzecia blaszka odrzucona jest do lepszego złączenia bednarki jak coś
Mnie ciekawi dlaczego przy nowo nudowanym domu nie ma uziomu fundamentowego
Uziom fundamentowy zapomniany? Potem dodatkowa praca i koszty.
dodatkowa praca i koszty jak udar uszkodzi ci ławę fundamentową...
Jak się obsypuje wszystko przy kopanym w ziemi fundamencie to się szybko leje beton a nie lata że spawarką i bednarka. No chyba że wmówicie inwestorowi że trzeba wywieźć 132 ciężarówki ziemi i fundament lać w deskowaniu. No wtedy to się można bawić z przykręceniem bednarki a inwestor zapłaci. Przecież dom nawet mały musi kosztować 2 miliony
Jaki przydział mocy tu był? Spodziewałem się grubszych przewodów (w skrzynce) na dom.
A czemu szpilki ? Budowlańcy zapomnieli o uziomie fundamentowym ? Czy pomiar rezystancji nie wyszedł ? :D
Uziom fundamentowy to nie taka prosta sprawa chcąc to zrobić dobrze. Mało która firma umie to robić poprawnie w Polsce.
@@patryk4565 nieważne..mogli zrobić chociaż prowizorke to zawsze już mniej szpilek zużyjesz
No tak średnio bym powiedział. Kabel powinien w wykopie być ułożony wężykiem żeby nie było na nim niepotrzebnych naprężeń przy "ubijaniu się" ziemi. U Was tu jest prawie na prosto położony w ziemi. Inwestor nie pomyślał żeby przepusty sobie zostawić na etapie wykonywania fundamentów? Tak samo z uziomem, powinien być fundamentowy i tylko w razie konieczności dobijany szpilkami. Trochę to takie rzeźbienie.
faktycznie ktos uklada ten kabel "wezykiem"??
wystarczy aort w ziemi na całej długości kabla, nie trzeba sypać wtedy piasku oraz martwic o kabel w momencie ubijania ziemi itp
@@meczugorie Arota zakładają partacze, kabel ziemny, jak sama nazwa wskazuje powinien być ułożony w ziemi, na podsypce z piachu, układanie w rurze osłonowej powinno być pod chodnikami, czy drogami.
@@maleckimalecki a dlaczego nie? Zgodnie ze sztuką tak właśnie powinno być i każdy szanujący się elektryk tak robi. Ile zużyjesz więcej metrów kabla? 3-4? Koszt żaden a ma się pewność że kabel nie będzie naprężony i nie będzie trzeba po kilku latach wracać do tematu.
@@Roketlog nie zgadzam się z kolegą w tym temacie ,każdy ma swoja opinie stosuje arot i mam pewność ze nic z przewodem się nie stanie
Dzięki za kalendarz! :D
Kable powinny być podłączone w kolejności brązowy, czarny, szary zgodnie z kolejnością alfabetyczną B,C,S.
w żadnej normie nie ma napisane który kolor jest pierwszy czy ostatni. Kolejność alfabetyczna to twój wymysł
BZDURA
@@maniek0607chodzi o kolejność skrecania i ułożenia żył w samym przewodzie
prawda
A ja wolę skrót cbś tj. czarny brązowy siwy
Witam, chciałbym się podzielić moimi doświadczeniami, robię przyłącza domowe na codzień w Niemczech i jest troszczę inaczej ponieważ przekrój kabla jest ustalony w góry 4x50mm Aluminium , wejście do domu jest wykonane specjalnym 2 lub 4 komorowym wodo i wiatro szczelnym wejściem, kablem wchodzimy do skrzynki bezpiecznikowej przedlicznikowej a że skrzynki lecimy do licznika z licznika do rozdzielni elektrycznej, kabel podłączamy zazwyczaj pod napięciem do głównej żyły zasilania 4x150mm Aluminium i tak to wygląda 😁😁
U nas też tak było/jest napowietrzne przyłącze do domu!
Czyli złączy kablowych nie stawia się tam tylko robi na kablu mufy rozgałęźne - odejściowe?
ja robie hydraulike, tam przejście szczelne to Doyma - producent.
Jak chata nie ma obciążeń to na ósemce poleci spokojnie,ale cena faktycznie podobna
Jakie są formalności po wpięciu wlzta?
Ile omów wyszło z takiego uziomu? Nowy budynek i trzeba robić prowizorkę, dlaczego nie ma uziomu fundamentowego?
no nie ma fundamentowego jest taki. Nie było jeszcze pomiarów robionych jak będą to ci powiem ile wyszło
Istotne aby rcd mogły zadziałać prawidłowo. ...jeśli elektryk uznał ze 3 szt w tym gruncie wystarczą. .. :) najwyżej dopłaci :) fajny jasny przekaz ziomus. Co to za duża mlotowiertarka? Spisuje się? Pzdr Fajoski materiał
@@rikitiki5437 a co ma uziom do zadziałania rcd?
@@rikitiki5437 po pierwsze co ma uziom do rcd? Po drugie elektryk nie uznaje tylko mierzy uziom i jak nie wychodzi to kopie dalej i wbija więcej szpilek i kładzie więcej bednarki. Cięzko zejść poniżej 6 omów w takim gruncie. Tylko dlaczego robota wydaje się być skończona a pomiarów nie ma??? Szkoda zakopywać dziury żeby drugi raz to rozkopywać jak nie wyjdzie pomiar. No chyba że sprawa zostanie załatwiona jak mówisz na uznanie elektryka. Będzie pan zadowolony.
@@remont4you dodatkowym plusem uziomu fundamentowego o którym zapomniano jest fakt że nie ma konieczności jego okresowych pomiarów co 3 - 5 lat i płacenia cały czas pieniążków bo w betonie się "nie utleni" a w ziemi tak. Mieszkam w starym domu i niedawno przerabiałem ten temat z konieczności ale żeby w nowym, szkoda trochę. I teraz 300 zł za pomiar pyk, a za trzy lata powtórka i tak cały czas niestety.
Szkoda, że nie 5x16 mm2 bo wtedy oznaczałoby to podział PEN już w przyłączu. Bednarka najlepiej Cu Sn bo po latach tej ocynkowanej może już w ziemi nie być.
Napisz proszę co jest lepszego w takim rozwiązaniu? Abyś zrobił podział z TN-C na TN-C-S to musisz uziemić punkt podziału w przyłączu, a tam prawie nigdy nie ma uziomu lokalnego. W domu i tak musisz wykonać uziom oraz zrobić ekwipotencjalizację. Płacisz tylko dodatkowo za piątą żyłę. W praktyce układy sieciowe TN-S występują niezwykle rzadko, właściwie tylko wtedy gdy na obiekcie znajduje się transformator nN.
Witam mam pytanie jakie pomiary i formalnosci należy zlecić (dopelnic) po wykonaniu złącza kablowego i instalacji w domu żeby zakład energetyczny odebrał instalację i podłączył licznik. Dziękuję za pomoc pozdrawiam
Jaki to rejon energetyczny?
A gdzie peszel do ziemi? ?
dlaczego nie używasz rur ochronnych?? zawsze można przeciągać. ....
Jak jest minimalna głębokość takiego przyłącza?
A co to tak przewierty robisz? Nie dali arota i uziomu na etapie zalewania i murowaniu fundamentów?
no jak widać nie
Czy to mnie pokręciło, czy to jest film o kładzeniu WLZ, a nie przyłącza?? Przyłącze to chyba raczej jest na zewnątrz działki, i doprowadza ono prąd do złącza, do którego to potem podłącza się WLZ, która łączy się z rozdzielnicą w domu!
Czy mam rozumieć, że te prawie wszystkie ogłoszenia zleceń o wykonaniu "przyłącza" to tak naprawdę są o zrobienie WLZ???
Ja chromole... Takie szczegóły też są ważne I nie ułatwiają życia początkującym...
Ciekawe ile lat wytrzymuje to uziemienie zanim się rozpuści w ziemi.
przysypujemy piachem idziemy na piwko ;) Świetne wykonanie Pozdrawiam
Ja lubię takie skrzynki z gniazdkiem
Cześć, orientujesz się ile kosztuje zmiana sieci 1 fazowej na 3 fazową, wiem tylko tyle że opłata za każdy dodatkowy 1kw to 140 zł, a jakie są dalsze koszta , kto wymienia kabel napowietrzny, kto płaci za tą wymianę itd , pozdrawiam
Witam🙂 jestem z tematem na bieżącą, jak masz 1 fazę puszczoną napowietrznie to za dołożenie jeszcze dwóch zapłacisz jakieś 5-7 tys. Zapytasz czemu tak drogo, odrazu odpowiem bo teraz już się tak nie robi. Natomiast jak napiszesz wypowiedzenie umowy i rozbiorą linie, no i zabiorą licznik, a później podpiszesz na nowo to do 200 MB od słupa, z przebiciem pod droga i skrzynkę stawiają na granicy działki płaci się około 80 zł za kW. Czyli jakieś 11kW x 80 zł to koszt 880. Informacje aktualne z PGE. Tylko to trochę potrwa, bo wypowiedzenie miesiąc i później podłączenie do 18 miesiecy
@ziomal2004 To jest w zakresie zakładu który sprzedaję usługę dostarczenia energii , podpisujesz umowę i zakład ma obowiązek zasilić w tej cenie daną posiadłosć tyle że trzeba się nalatać i naczekać z powodu biurokracii
za darmo teoretycznie a w praktyce kupe kasy bo pewnie skrzynki, przyłąćza itd itd ...złoż wniosek o warunki jest darmowy to zobaczysz i pogadaj z elektrykiem
Dawajcie zawsze bednarkę conajmnej miedziowaną, bo ocynkowana to jest interes na 15 lat.
Cześć, mam w domu przyłącze jednofazowe przewodem 2x4mm2 (linia napowietrzna). Jestem w trakcie ocieplania budynku i przed położeniem styropianu chce przeciągnąć nowe przewody aby w przyszłości ewentualnie uruchomić 3 fazy. Zastanawiam się czy położyć kabel 4x10 mm2 czy 5x10mm2?
4x10 i podział PEN w rozdzielnicy ( tylko sprawdź czy czasami nie masz w warunkach przyłączenia układu TT)
Tam to się prosi o skrzynkę z licznikiem na zewnątrz a nie dziadowanie po staremu
@@zino7945 A co przeszkadza że jest w domu?
skąd masz klucz od skrzynki? :D jak to wygląda? bo ja czekam na skrzynkę od energetyki, dadza klucze? tak o od tak?
Tu jest klucz na tak zwany półksiężyc ale jak masz wkładki nowsze dzwonisz do energetyki u umawaiasz się kiedy maja otworzyć
Kupisz na necie ;)
Jaki koszt takiego dokładnie przyłącza ?
Dlaczego w ZK jest kostka łączeniowa, a nie ma ogranicznika mocy ? Czy to opcja tymczasowa, do momentu podpisania umowy z ZE ?
Bo to inny region energetyczny
Przedlicznikowe służy jako ograniczenie mocy.
A uziom fundamentowy, "majstry" zapomniały 😀
właśnie też tak zacząłem myśleć gdzie uziom do fundamentu ;)
@@rafad1201 jak zwykle elektryk po czasie pojawia się na budowie
@@thomaspo9702 Bo w 90% elektryka ssie szuka jak juz ściany stoją. Chyba tylko 3 doby robiłem, gdzie wiedzzialem kiedy będą lane fundamenty i miałem możliwość dospawania Bednarek i do uziomu na "zapas"
beton zawsze wilgotny to pomiary lepiej wyjdą a tutaj w tym piasku trzeba się postarać
Od biedy można przyspawać do belki :). Jest prawdopodobieństwo, że pospawana belka i połączona z PE przy uderzeniu pioruna zgromadzi taki potencjał, że beton zrobi Ka Bum :D
Gdybyś kabel dal 5 źyłowy to podział PEN zrobiony byłby w zlaczu i tam uziemienie I podłączenie bednarki. Czy odległość wtedy by nie była za duża do domu żeby był podział w zlaczu ?
Z tego co mi się kojarzy rozdziału przewodu pen nie może być w skrzynce licznikowej
@@Lolek24177 taka niewiadoma? Maciej Dolata - elektrotechnika praktyczna opisuje ze podział należy wykonać w zlaczu o ile nie jest bardzo oddalone od rozdzielni .
Obecne przepisy nie pozwalają na "wspólne" PE z ZE. Wydaje mi się to też nielogiczne, ale niestety tak jest. Bardziej mnie dziwi czemu w trakcie takich prac jest już licznik. Kto się podpisał na wniosku do ZE.
Tylko po co przerywać izolacje fundamentu .kablem można wjechać na wysokości rozdzielni lub na poziomie wylewki
Sam ją przerwałeś na filmiku własnym,obliczenia badania gruntu i pętlę zwarciowa.
od kiedy bednarka idzie wlz
Łukasz Bilski co ty bredzisz nie mam kanału na yt .
Czy to mnie pokręciło, czy to jest film o kładzeniu WLZ, a nie przyłącza?? Przyłącze to chyba raczej jest na zewnątrz działki, i doprowadza ono prąd do złącza, do którego to potem podłącza się WLZ, która łączy się z rozdzielnicą w domu!
Czy mam rozumieć, że te prawie wszystkie ogłoszenia zleceń o wykonaniu "przyłącza" to tak naprawdę są o zrobienie WLZ???
Ja chromole... Takie szczegóły mogą zmienić nie mojej "kariery"!
@@mfst100 ja powiem tak. Z punktu widzenia Rejonu Energetycznego to jest WLZ a z punktu widzenia prawa budowlanego to jest przyłącze.
W przemysłowych jest ABC czyli kolory w kolejności alfabetycznej brązowy czarny szary
Na dole masz 400V nie dotykać się ... a na górze ile ? ;)
399 :p
Z tego co pamiętam to kable się daje alfabetycznie czyli brązowy, czarny, szary. Następnie natural i pe
ja rozumiem że to tylko domek jednorodzinny, i nie wiele tam się zgadza z projektem, ale WLZ pot. Przyłącz, powinien być w projekcie opisany, przekrój i rodzaj kabla. wykonawca nie może sobie wybierać tego jak mu się podoba. chyba że chce się mieć na głowie kierownika i inwestora jak pomiary nie przejdą bo pomiarowiec będzie widział nieścisłości, a osoba bez uprawnień sama sobie poprawek do projektu nie naniesie.
U nas w warunkach Przylacza nie opisują jaki przewód. 🤷♂️ jak ja robiłem przyłącze do siebie to miałem wyraźnie napisane ale teraz tego nie robią.
Czy do budowy domu lepsze są takie pustaki czy bloczki b 25 ?
A slyszałem że w Łódzkim na Bednarke mówią uziom :)
🤣🤣
Jak mój elektryk ma podłączyć WLZ do skrzynki w granicy działki jak nie ma klucza do tej skrzynki? Bez podłączenia WLZ można wystawić oświadczenie o gotowości do przyłączenia? Ma zostawić zapas kabla przed skrzynką czy wepchnąć go do środka na ślepo?
Zmień elektryka ?
Hej mam taki sam problem jak to załatwiłeś ?
Minimalny przekrój przewodu PEN wg normy to 10mm^2. O fazowych nic nie piszą ;).
te 10 to se w dupe wsadż. minimalny 16 musi być
Mariusz czyżbyś nie znał norm ?
Ktoś tu chyba buraka strzelił i se komentarz usunął
@@marorfive do mieszkania w układzie 3p+pen tnc po co ci 16mm2?
Ja mam warsztat na 4x10mm2 i śmiga. Pomiary wyszły spoko, 25A na ograniczniku mocy;) Wlzta mam 7m tylko, to mogę do 40A podbić spokojnie;) a od biedy i 60A by poszło 😂
@@remont4you PEN 10 mm ?
zastanów się
bednarka ze szpilkami idzie od strony rozdzielnicy domowej tylko, czy łączy się ją też z licznikiem ?
nie można się podłączać do uziemienia w złączu
O ile dobrze widzę układ sieci tnc. W ZK jest mostek który rozdziela PEN na PE oraz N zrobiony nieprawidłowo ale to tu nie ma znaczenia gdyż i tak jest podłączony przewód 4x16 i podział PEN będzie dopiero w rozdzielnicy a w ZK nie widzę żadnego uziemienia to jak możemy sie z nim połączyć
my jeszcze dajemy taśmę antykorozyjną na łączenia bednarki z szpilką :D, z koparkowym to szybko się robi :D
Witaj
Robotą wykonana całkiem spoko ale jedno mnie zastanawia i stąd pytanie. Złącze kablowe licznik zabezpieczenie w postaci wkładek nożycowych BM( Jakiej wartości są te wkładki). Zastanawia mnie cze mu nie w zlaczu ogranicznika mocy. U nas w rejonie standard, wkładki nożycowe 50A i ogranicznik mocy np etimat 25A.
Tak bylo w warunkach ogranicznikiem mocy jest zabezpieczenie przedlicznikowe w tym wypadku.
@@remont4you Spoko dzięki za info.
Chłopaki jeszcze ogranicznik mocy w złączu powinien się znaleźć
Dokąd dałeś bednarkę lub ile metrów musi mieć taki uziom ????
Bednarka jest długości 25 metrow nie tnę jej tylko zostawiam cala w wykopie
Długość zależy od gruntu. Czasem wystarczy 10m, a czasem 100m mało :D
@@remont4you Dobrze mówiłeś w filmie że dałeś kabel 4x16 u mnie jest 5x10 mm z przewodem ochronnym podlacz9nym do złącza kiedy daje się kabel 4 zylowy A kiedy 5 zylowy i od czego to zależy???
@@rafalk3060 w moim projekcie był 5x50 Alu. Dostałem zgodę od projektanta na 5x16,ale też się zastanawiam czemu jedni robią 4 żyły inni 5?
@@remont4you Czemu nie zrobiłeś uziom otokowy wokól budynku ?? Za bardzo nie wiem co mówią na ten temat normy ??
może ktoś mi pomoże ..mam 500m od skrzynki do domu 😕 chce kabel aluminiowy ..jaka grubość żeby nie było spadku bo odloglosc jest duża 🙄
Dobrze gadać pozdrawiam
Inowrocław elektryk pozdrawiam
uziemienie nie powinno byc zrobione na etapanie zalewania law fundamentowych ??
@ziomal2004 według mnie kierownik budowy powinien tego dopilnowac
wiemy co powinno być a nie jest, tak samo jak wprowadzenie arota przy zalewaniu fundamentów aby nie trzeba było wiercić w izolacji 4 otworów,
Wszystko super fajny film. Podoba mi się całość oracy tylko zgodnie ze sztuką bednarka ma być przykryta warstwą rodzimą czyli czystą ziemią bo to UZIEMIENIE a tak to spoko.
Witam oby grunt był gliniany bo będzie ciezko z uziomem
@@miettar807 gratuluję wbijać 6 lub 8 m szpilek..
@@miettar807 robiłem ostatni uziom pod fotowoltaike, 4,5m wbite w gliniastą ziemię i ledwo, ledwo poniżej 10 Ohm
Pożyczasz hilti na 60J i bez problemu ;)
@@tomlam1139 myślisz że to jakiś problem? Wbijałem po 21 metrów i dało się.
Bardzo fajna robota ale ja bym albo zabezpieczył łącze krzyzowe lub zaspawał łączenia :)
nie wiesz dlaczego tak wykopał ??? powiem Ci ,bo tam idzie płot i gość nie będzie sie póżniej przy nim pocił
15:24 z włączonym prądem będzie robił w ziemi ciekawe
Po takim podłączeniu,przeniesieniu skrzynki do budynku, inwestor będzie płacił już normalnie za prąd czy dalej jak za prąd budowlany (ileś razy drożej)????
musisz mieć odbiór "końcowy" budynku czyli taki już przed zamieszkaniem obecnie jest to dalej "budowa" płacisz taryfę budowlaną
@@elmajster7896 dzięki kolego
kto dziś robi prąd budowlany, ludzie czy wam naprawde szkoda zatrudnić elektryka
Kolego a ja mam takie pytanie:
mam wspólną skrzynkę ze sąsiadem i są w niej po 2 sztuki drzwiczek (1 na dole na przyłącze i 2 na górze na licznik, w sumie 4 sztuki drzwiczek). I sąsiad teraz się buduje i przyprowadzil fachmana do przełożenia tego kabla z posesji do skrzynki. Nic dziwnego, ale fachman otwiera nasze przyłącze i tam grzebie. Jak się zapytałem czemu otwiera nasze to na mnie z morda i prawie z pazurami. Sprawe zgłosiłem, ale oni mają w dupie. Mam nagranie poza tym.
Moje pytanie jest takie: czy mógł otwierać moje przyłącze? I czy mogę sobie założyć tam kłódkę? Klucze nie są trójkątne.
Fachman tłumaczył się, że z mojej strony ma lepszy dostęp, a potem mówi, że jak będzie chciał to od strony sąsiada też może nam odłączyć prąd.
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Skrzynkę z licznikiem możesz otworzyć nie wiem co prawda po co to robił. Dolna skrzynka to cześć elektrowni(złącze) nie można tego otwierać
Na swoją część pomiarową nie możesz założyć kłódki bo tam musi od czasu do czasu zajrzeć inkasent.
A dlaczego skrzynka sasiaduje na siąsiada działce?
?
@@remont4you ta skrzynka prądowa powinna byc na granicy działki a ona jest naśrodku 2 działek dlaczego?
21:50 minuta filmu zerknij
EMIL bo z lewej strony jest licznik sąsiada
@@remont4you a rozumie dzieki za odp.,:)
Czyli te video nie jest nakręcone przez elektryka ?
BARTOSZUK2011 nie, przez kamerę.
Już na pierwszy rzut oka widać, że to nie elektryk. Chłop normalny, komunikatywny, odzywa się normalnie, pomocnik normalny.
i o to mam żal do filmu i do autora. Mógł wynająć elektryka do materiału video.....aaacchhhh
miedź czy aluminium?
Przekrój a średnica kabla to dwa inne tematy
Jak to jest że wykonawca budowy domu nie robi uziemienia ???
Witamy w Polsce
Normalnie
Ciekawe od kiedy niewolno otworzyć dolnych drzwiczek jak u nas robimy bez problemów a tym bardziej że i tak musisz tamtędy kabel prowadzić od 30 lat robię nigdy nie było problemów
Po pierwsze co tak ułożona folia ochroni? Folia powinna być nad kablem nie mniej niż 25 cm.
Minimalna temperatura układania przewodu była zachowana?
Brak uziomu fundamentowego.
I nie podpisujemy umów z elektrownia tylko z operatorem systemu dystrybucyjnego.
Chcesz komuś zwracać uwagę na spartaczoną robotę, to najpierw nie pozwól, żeby Tobie zwracali.
a gdzie tam widzisz przewód? przewody?
@@janwicher7837 kabel też jest przewodem...
@@piotrgrabczak35 nie
Nie ma napisane gdyż wlz projektuje projektant od elektryki. Nie ZE
o ja p****...same szpece jak tak czytam...Pewne tematy są tematami tabu, jak je dotkniesz to zaczynają brzydko pachnieć. Wytrwałości!
Niezły film. Wrazie W... będę prosił o podpowiedź.
z tego co wiem to to jest uziom a nie sonda , ale robota zrobiona ok. zastanawiam sie jeszcze czemu aż trzy uziomy i dla czego bednarka jest w wykopie no ale to moze byc wymóg energetyczny w polsce . tak mi sie zdaje . Pozdrawiam.
11:10 Denerwujący to są ci co nie chcą i nie umieją tłumaczyć, ale za to cwaniakować i mądrzyć się to tak.
WITAM PRZY JAKICH KLOWIEK PRACACH PRZY ELEKRYCE NALEZY ODLACZYC PRAD. GLOWNE ZABEZPIECZENIE PRZY LICZNIKU. PODLANCZAMY PRZEWODY W REKAWICZKACH. PRZEWODY Brązowy, Czarny, Szary, Niebieski. ZIELONO ZOLTY.
Gdzie jest 400volt? Panie kochany 400 v jest na slupie przed transformatorem
Kolory czarny z brazowym pomylone przyjelo sie brazowy czarny szary
Po co Ci te 4x16😂
BCS w PL nie ma na to normy wg norm DE to 1-b, 2. c , 3 sz.
Czy ktoś kompetentny może mi odpowiedzieć dlaczego 4 żyłowy kabel a nie 5 żyłowy, skoro dużo sie mówi o projekcie to co jest w nim napisane - TN-C, TN-S albo TN-C-S , a może nic nie ma???
do rozdzielni cianesz 4 żyłowym i w rozdzielni uziemiasz i rozdzielasz na N i PE. To dla bezpieczeństwa, żeby rezystancja PE do ziemi była jak najmniejsza.
w warunkach przyłączenia masz napisane jak ma być zrobiona instalacja
Ile byś wziął rynkowo za samą robociznę za takie przyłącze z kopaniem i zasypem?
Często składają alfabetycznie czyli faza brązowa czarna szara
Tak są produkowane kable. 1 Faza to brązowy 2 czarny 3 szary. Obierz kabel i patrz. Trzy pierwsze PODSTAWOWE żyły po obwodzie to ZielonoŻólty, Niebieski, Brązowy. Dalej idą Czarny i Szary. A pierwszy jest Brązowy/ Dawniej były przewody z dwoma Czarnymi , nie było Szarego. A to dlatego, że jak był odwrotny kierunek fazy, to zamieniałeś czarny z czarnym. 2 faza z 3 fazą. I wszystko optycznie pasowało. :)
10:30 ja tam rasistą nie jestem, ale jeśli chodzi o przewody fazowe to u mnie czarny jest ostatni ;) szary/ brąz/czarny ;p
😂
Też znam takich inteligentów, którzy zamieniają żyłę 1 z 3 gdy fazy są odwrotnie.
Dobrze mówisz L1-czarny L2-brązowy L3-szary
Waldek Grochowski brązowy L1 czarny L2 szary L3 mówi o tym norma vde oraz Bs oraz PN-EN zobacz również ułożenie kolorystyki przewodów w przewodzie płaskim 5 żyłowym
Nie ma żadnej normy ustalającej kolor przewodów w PL powiem więcej przewody mogły by być nawet koloru białego wszystkie poza uziemieniem i było by to zgodne.
Spotkałem się nawet z tym ze było 5 przewodow żółto zielonych :) na tej zasadzie co te biale
Mogę zrobić przyłącze kablem w gumie (linka)?
Arkadiusz W. W przepisach jest o ile się nie mylę YKY minimum 10mm2 czyli drut
@@remont4you ciekawe czym to jest podyktowane?
Arkadiusz W. Powiem Ci że nie wiem ale ktoś robi jskieś badania wprowadza normy. Po coś to jest. Pozdr.
Wymóg to minimum 10mm2 dla przewodu PEN
Yky czyli przewód ziemny. Guma sparcieje w ziemi. Do ziemi dajemy tylko przewody ziemne :)
powinno być otokowe!
Pytanie po co skoro nie ma instalacji odgromowej