Bardzo estetycznie. Jedna mała uwaga praktyczna: końce przewodów lepiej odizolować nieco dłużej i złożyć na pół - lepiej się trzyma, zwłaszcza w śrubowych zaciskach listew ochronnych i neutralnych.
Hej. Film jak zawsze ciekawie nakręcony i wykonanie na dobrym poziomie. Jedynie można by dać zaślepka na końcówki szyn, lub w inny sposób je zabezpieczyć. Odnośnie aparatury wypowiem się tylko tyle, że raz wziąłem 2 szt wyłączników nadmiarowo prądowych i 1 szt nie wytrzymała zalecanego momentu dokręcania, obudowa rozchodziła się na wszystkie strony jakby miała pęknąć.
Jak zwykle szybko zwięźle i na temat, przede wszystkim pełen profesjonalizm. Szkoda tylko że to wszystko na gównianej za przeproszeniem aparaturze modółowej
Czemu ?, paliły się, rozwalały się, nie reagowały na zwarcia lub przekroczenia prądu ? Pytam z ciekawości bo nigdy nie stosowałem ich i chciałbym dowiedzieć się o ich wadach
@@thepafalelgofarel3757 przy wzięciu do ręki ideala i np siemensa czy hagera już wiadać różnice w wykonaniu przy chociażby przełączaniu dźwigni. Dokręcając styki zazwyczaj bardziej lub mniej pęka obudowa. Czasem po kilku latech lub miesiącach różnicówki nie przechodzą pomiarów raz mi się zdażyło już po montarzu. Dwa razy montowałem i mam nadzieję że więcej mi się nie zdarzy Pozdro 😉
Tak czytam te komemtarze i nie wierze jacy niektórzy ludzie mają smutne życie . Wbijają tylko , żeby albo hejtować albo docinać drugiemu , który coś robi . Naprawdę nie kumam tego . Spoko pokazane . Pozdrawiam wykonawcę 👋😉😎🤝
Rozdzielnica wykonana bardzo starannie, a komentarz jest jasny i klarowny. Bardzo dobry materiał zwłaszcza dla początkujących w tym fachu. Jeśli miałbym się o coś przyczepić to o brak ograniczka przepięć oraz formę bezosobową: użyto, wykonano, przykręcono itd. Niemniej jednak materiał jak najbardziej na plus. Pozdrawiam.
Wreszcie znalazłem profesjonalny film zrobiony przez fachowca, jedyne co przykuło moją uwagę to że przewody przykręcone w aparatach nie zostały wycięte w literę U, nie wiem czy to tylko dobra praktyka czy wymóg
Mam pytanie- z rozdzielni w domu wychodzi kabel na ogrod. Doprowadzilem go do domku narzedziowego. W domku tym robie mala rozdzielnie i nie wiem czy dac tam przepieciowke. W rozdzielni w domu jest perzepieciowka na poczatku calej instalacji, wiec kabel do domku w ogrodzie jest teoretycznie chroniony, ale co jak np. piorun pierdyknie w domek ogrodowy?
Nie jestem elektrykiem ale jeśli mogę podpowiedzieć to, można założyć różnicowy ale wg mnie nie trzeba, masz już RCD na każdą fazę pewnie osobny więc nie ma takiej konieczności. Doprowadzasz przewód do domku roboczego, zakładasz wyłącznik nadprądowy tzw. S'ke jeśli to przewód (YDYp z.o 1,5mm2) od światła dajesz wyłącznik typu B6 lub B10 proponuję B6 pewnie będzie jedna lampa max 2, jeśli dajesz przewód (YDYp z.o 2,5mm2) na gniazdka dajesz wyłącznik typu B16 lub B20 w zależności od ilości gniazdek ja mam na B16 na 8 gniazd i jest ok.
mam pytanie odnośnie wyprowadzenia fazy z wyłącznika nadprądowego, a mianowicie: czy nie lepiej wprowadzać przewód fazowy do wyłącznika nadprądowego od strony styku nieruchomego, czyli od góry ? słyszałem opinie, że styki nieruchome mają większą wytrzymałość od styków ruchomych dlatego to do nich powinna być doprowadzona faza Czy to faktycznie ma znacznie ?
Mam pytanie, dlaczego w szynie oświetlenia zamontowano wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym a następnie wyłączniki nadprądowe. Nie można zastosować zwykłego wyłącznika różnicowoprądowego a następnie wyłączniki nadprądowe?
Witam. Czym można wypełnić ubytek w kablu elektrycznym po wierceniu w ścianie i skuwaniu ? Zaznaczam, że izolacja była bardzo gruba i uszkodzona jest tylko gruba osłona, pozostała część izolacji chroniąca przewody miedziane nie została uszkodzona. Kabel idzie w betonowej płycie, po wypełnieniu ubytku chciałbym zatynkować zaprawą cementową.
Filmik dość poprawnie nakręcony, a wykonywane czynności były profesjonalne. Jedynej rzeczy, której brakuje mnie w tej rozdzielnicy, to ogranicznik przepięć kl.II (C). Ale, jeżeli rozdzielnica nie ma zapewniać zasilania dla urządzeń wrażliwych na przepięcia (zasilacze, telewizory, laptopy, komputery, centralne odkurzacze, telefony itp.) to dramatu nie ma. Jednak zakładając, że przewód naturalny "N" jest zaliczany do przewodów czynnych,w instalacjach elektroenergetycznych to jednak, podobnie jak przewód fazowy L1, przepuszczam go przez rozłącznik izolacyjny. A w przypadku tej rozdzielnicy, będzie to rozłącznik dwutorowy (dla L1 i N).
Złożyłem setki rozdzielnic,nie mam się czego przyczepić oprócz braku ochronnika,tego IDEALa nigdy bym nie założył i tych 8 minut.Powinieneś być bardzo bogaty jeśli jesteś taki szybki------przesadziłeś.
Jak zasilanie do budynku idzie kablem w ziemii, a nie linią napowietrzną, to od biedy, ogranicznik przepięć można sobie darować. Ale zgodnie z 'przepisami' powinno się go dawać w rozdzielnicę.
Jedna uwaga. Kluczem czy wkrętakiem dynamometrycznym NIGDY nie dokręca się na dwa razy. Przeczytacie to w każdej instrukcji użytkowania. Dodatkowo wykonywany ruch jest zbyt gwałtowny. Przekroczyliście zaprojektowaną wartość siły dokręcenia. Pozdrawiam.
Jakich oznaczników przewodów używacie? Można prosić o jakiś link do aukcji? Widzę, że te pokazane na filmiku dobrze trzymają się na żyle i są dosyć ciasne, a wiele firm oferuje właśnie słabej jakości i zsuwające się z przewodu... nie mogę ciągle trafić na odpowiednie.
Zdecydowanie stosujemy tulejki na przewodach typu linka 😉 ale możemy też powiedzieć z doświadczenia że nie raz spotkaliśmy się z połączeniem bez tulejek i nic złego się nie działo a prądy były rzędu 25-35A zasilanie rozdzielnic wind.
czy z rodzielnicy głównej do dodatkowej można zrobić połączenie za pomocą przewodu typu linka np OMY, OnPg oczywiście przekrój odpowiedni , myślałem o 6mm2. przewód bedzie w peszlu i rurce pvc. Czy musi to być linka. Dodam że zasilanie z licznika do RG mam linką YLY 5x10mm2
Witam, co w przypadku starej instalacji w bloku. Z klatki dochodzą dwie zyly jednak z części wymienionej instalacji do skrzynki zostały doprowadzone kable 3x2,5 i teraz kable uziemienia są do niczego nie podpięte. Gdzie należy te kable wpiąć, może jakoś połączyć?
@@ElektroInstalTV niestety nie, to co jest zrobione na klatce to jest coś niebywałego, elektrycy że spółdzielni nie mają zamiar tego ruszać bo twierdzą że i tak musi kiedyś być zrobiony remont bo wszystko w aluminium jeszcze ale nie na najbliższe kilka lat więc zostaje z tym co jest niestety
Wszystko ładnie i starannie wykonane ale ja zawsze zaczynam od łączenia wszystkich przewodów neutralnych i ochronnych tak jest wygodniej. Szczególnie gdy rozdzielnia jest dwu lub więcej poziomowa i jest pełna aparatów.
Można wiedzieć co to za nóż monterski? Wygląda na niesamowicie ostry. Patrzyłem na narzędzia do skurowania przewodów w puszkach i praca tym wygląda na lżejszą przy cięciu niż może knipexa. Był on dodatkowo ostrzony?
Super robota ,a jaka trzeba kupić rozdzielnice na mieszkanie trzy pokojowe , kuchnia ,WC,łazienka ,przedpokój .Czy taka dwu szynowa jak na filmie czy jednoszynowa starczy i na ile bezpieczników .
Dobór wielkości rozdzielnicy zależna jest od ilości obwodów w instalacji i od tego ile chcemy zabezpieczeń RCD i czy układ zasilania jednofazowym czy może trójfazowy. Tak standardowo montuje się 2x12, 2x18, 3x12. Zawsze lepiej zainstalować odrobinę większą i mieć zapas.
Po to rordziela się PEN na PE i N żeby nigdy dalej, pod żadnym pozorem, ich z powrotem nie łączyć, bo wtedy kasujesz sobie układ zasilania TNC-S i robisz TN-C.
hello, most often the power supply to the premises or the house is 6,10,16 mm / 2 depends on the power allocation. In this implementation, the WLZ was 3 x LgY 6mm.
Jak do tego np. bezpiecznika jednego z tych podlaczyć inny bezpiecznik z opcją wifi ktory ma z lewych stron u gory 0 u dołu 0 a z prawej strony u gory L i u dołu L.
@@kriskrakow8726 Bardziej mi chodzi o to że część elektryków jest przeciwna wyłamywaniu ząbków w szynach grzebieniowych dlatego chciałem spytać jak to wygląda wg standardów.
W instalacji bez osobnej żyły ochronnej PE nie zakładamy wyłącznika RCD! Przy montażu gniazda z bolcem ochronnym należy podłączyć żyle PEN do bolca z mostkiem na zacisk N gniazda. Wyłącznik różnicowo prądowy można instalować tylko wtedy gdy w obwodach mamy osobno N i PE i nie wolno ich łączyć ponownie.
Ale jak to nie można???? Jeśli jest to sieć TN-C robimy podział PEN'a i dajemy roznicowki, jedynie podział jest nieuziemiony ale nie ma normy na uziemianie podziału, jedynie jako zabezpieczenie podziału uziemiamy ale w bloku jest to przeważnie nie możliwe.
@@artuss3846 Szanowny Panie Artuss3, proszę czytać ze zrozumieniem. Kolega Damian pytał o montaż RCD w instalacji dwużyłowej odbiorczej czyli to co idzie od tablicy mieszkaniowej do gniazd i wypustów oświetlenia. Nie chodzi w tym pytaniu o WLZ , rodzaj sieci i podział PEN... jeśli do gniazd mamy stare przewody dwużyłowe i nie ma doprowadzonych żył ochronnych (w starym budownictwie czasami ochronna była położona osobno) to w gniazdach łączymy nasz neutralno ochronny do zacisku ochronnego gniazda (bolca) a następnie do zacisku N (jest to często nazywane zerowaniem gniazda). W takiej instalacji nie instaluję się wyłącznika różnicowo prądowego!
@@ElektroInstalTV Szanowny Panie ElektroinstalTV oczywiście w takim przypadku o którym Pan pisze nie ma mowy i RCD, ale z pytania autora nie wynika nic że pytał o instalację od tablicy do gniazd. Bardziej można to zrozumieć jak pytanie o zasilanie dwuzylowe.
Witam według kolegi to która różnicówka jest połączona nieprawidłowo bo ja tam błędu nie widzę wszystko poprawnie jest połączone tak jak powinno być pozdrawiam
Neutralny z przed wyłącznika RCD nie może być połączony z tym za wyłącznika, to by nie działało prawidłowo. W filmie jest wykonane te połączenie osobno, główny N z WLZ bezpośrednio na RCD i mostek na drugi wyłącznik przez tulejkę podwójną natomiast neutralny za wyłącznikiem czyli w kierunku instalacji odbiorczej został doprowadzony do szyny łączeniowej na dole a w przypadku RCD oświetlenia neutralny obwodu podłączyliśmy bezpośrednio pod wyłącznik. Wystarczy dokładnie słuchać komentarzy lub zrobić stop klatka i przyjrzeć się dokładnie 😉
Nie montujecie głównego zabezpieczenia nadprądowego dla rozdzielnicy? Suma prądów wszystkich obwodów z łatwością może przekroczyć obciążalność tego WLZa
@@ElektroInstalTV Oczywiście, ale do tego wyłącznika zazwyczaj nie mamy dostępu. Pytam wyłącznie o praktykę instalacyjną, bo wydaje mi się że warto stosować zabezpieczenie główne o stopień niższym natężeniu niż to w skrzynce licznikowej, by użytkownik sam mógł przywrócić sobie zasilanie w swojej skrzynce zamiast czekać i płacić ZE za interwencję. W przypadku podrozdzielnicy również warto mieć lokalne zabezpieczenie główne by w przypadku przeciążenia nie latać do rozdzielnicy głównej
z mojej strony, mogę polecić Bosch Go 2 -> z plusów: jest porządnie wykonany, ma regulację momentu (sprzęgło), z wad: ładowanie za pomocą starego standardu micro usb
Mega filmik ,tylko podejrzewam ze to jest wasza ściana testowa, do pokazywania jak to powinno fachowo wyglądać, po raz kolejny ta sama sceneria podobny WLZ itp. W poprzednich filmikach pokazywaliście gdzie i jak jest podłączone zasilanie itp:) Oczywiście nie czepiam się:) tylko czy mam racje?:P
Zawsze się zastanawiam w jakim celu się kręci takie filmy? Żeby pan Henioo mógł robi sam z szwagrem? I N z oświetlenia bezpośrednio pod RCD... Więc zapasowy es jest bezcelowy . Ogólnie ładnie wykonane, pozdrawiam
@@zino7945 W tym że to czyjś zawód i ktoś z tego utrzymuje siebie , rodzinę i psa z kotem .. I tak wykonanie przez Henia jest bezcelowe bo gdy coś się stanie...co wtedy?! I daruj sobie proszę swoje teorie i uroczy tok myślenia. Pozdrawiam
@@crawen87 a co kogo interesuje czyjs zawod ? Ludzie tez nie chca wydawac mnostwo pieniedzy na fachure jak musza utrzymac rodziny poplacic rachunki itp a sami sobie moga zrobic jak ino potrafia i rozumieja tresc przekazywanej wiedzy
Wg mnie przewody neutralne wychodzące z 2 osobnych różnicówek nie mogą być na jednej liswie neutralnej. Muszą bvć 2 listwy neutralne. Pozdrawiam Mirosław
Sory po bardzo dokładnym oglądnieciu filmu zauważyłem że kabel neutraly został bezpośrednio podłączony pod róznicówke nia na listwe jak powinno być prawidłowo podłączone. Pozdrawiam Mirosław
@@1NeUtRaLnY1 to nie ma znaczenia, po prostu takie były dostępne od ręki. Prąd znamionowy przy RCD czy rozłączniku określa maksymalny prąd jaki może przez ten aparat popłynąć. Ważne aby ta wartość nie była za mała.
Nie bardzo wiem o co Ci dokładnie chodzi, rozłącznik izolacyjny modułowy jest o prądzie 25A a jeśli wspominasz o "mA" to zapewne masz na myśli RCD i jego prąd różnicowy który wynosi 0.03A.
A przy okazji dopytał się: Czy główny rozłączniki izolacyjny modułowy (25A) nie powinien być mocniejszy od wyłącznika RCD (40A)? Tak żeby była gradacja. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Jak zasilanie do obiektu idzie kablem w ziemii, to można, od biedy, ogranicznik sobie darować, ale lepiej jest go dawać, zresztą "przepisy" określają, że trzeba go montować.
wszystko jest świetne, ale ruchomy stycznik znajduje się w maszynie poniżej. A Ty masz górę. Przewód do konsumenta powinien znajdować się na dole, a przychodzący na górze. przeciwnie, maszyna nie będzie działać poprawnie.
osobiście zasugerowałbym zwiększenie punktu styku poprzez zagięcie przewodów i dopiero takie przewody przykręcałbym do zabezpieczeń, uchroni to w przyszłości przed ewentualnymi awariami.
Dzięki za pomoc. Potrzebowałem instrukcji podłączenia skrzynki i niemalże 1 do 1 będę wykonywał instalacje w garażu. Tak więc idealny film :)
Bardzo estetycznie. Jedna mała uwaga praktyczna: końce przewodów lepiej odizolować nieco dłużej i złożyć na pół - lepiej się trzyma, zwłaszcza w śrubowych zaciskach listew ochronnych i neutralnych.
Szczerze mówiąc nie ryzykował bym z montażem IDEAL -a w rozdzielnicy które składam ale robota pierwsza klasa
Przepięknie i czytelnie pokazane kroczek po kroczku. Po obejrzeniu nawet małpa nie da rady się pomylić. Więcej takich filmów.
jasno klarownie wytłumaczone i pokazane ;) jakość wykonania 1 klasa
Krótko, zwięźle i na temat. A cytując klasyka - "Mądrze gada - polać mu" !!
pozdrawiam
Hej.
Film jak zawsze ciekawie nakręcony i wykonanie na dobrym poziomie.
Jedynie można by dać zaślepka na końcówki szyn, lub w inny sposób je zabezpieczyć.
Odnośnie aparatury wypowiem się tylko tyle, że raz wziąłem 2 szt wyłączników nadmiarowo prądowych i 1 szt nie wytrzymała zalecanego momentu dokręcania, obudowa rozchodziła się na wszystkie strony jakby miała pęknąć.
Do pewnego momentu zrozumiałe jak dla mnie ale pod koniec to już się zgubiłem, tak czy inaczej sprawa piękna robot lux. Dzięki za Film
Jak zwykle szybko zwięźle i na temat, przede wszystkim pełen profesjonalizm. Szkoda tylko że to wszystko na gównianej za przeproszeniem aparaturze modółowej
Czemu ?, paliły się, rozwalały się, nie reagowały na zwarcia lub przekroczenia prądu ? Pytam z ciekawości bo nigdy nie stosowałem ich i chciałbym dowiedzieć się o ich wadach
@@thepafalelgofarel3757 przy wzięciu do ręki ideala i np siemensa czy hagera już wiadać różnice w wykonaniu przy chociażby przełączaniu dźwigni. Dokręcając styki zazwyczaj bardziej lub mniej pęka obudowa. Czasem po kilku latech lub miesiącach różnicówki nie przechodzą pomiarów raz mi się zdażyło już po montarzu. Dwa razy montowałem i mam nadzieję że więcej mi się nie zdarzy
Pozdro 😉
Tak czytam te komemtarze i nie wierze jacy niektórzy ludzie mają smutne życie . Wbijają tylko , żeby albo hejtować albo docinać drugiemu , który coś robi . Naprawdę nie kumam tego . Spoko pokazane . Pozdrawiam wykonawcę 👋😉😎🤝
Fajnie jasno pokazane. Może trochę za szybko, ale mogę sobie zatrzymać, cofnąć. Dziękuję.
Rozunie ze 8 minut montarzu to przy zmontowanym filmie.Ogolnie fajne wykonanie,podoba sie.
Oczywiście że to tylko film.
niesamowicie estetycznie zrobione. Na moją aż się boje patrzeć, bo jest takie spaghetti że może od patrzenia się zepsuć.
Nie przesadzaj wystarcza dobre polaczenia
nie zaginasz na koncu przewodów odizolowanych w eske ?
Mistrzowska robota.
Pozdrawiam!
Rozdzielnica wykonana bardzo starannie, a komentarz jest jasny i klarowny. Bardzo dobry materiał zwłaszcza dla początkujących w tym fachu. Jeśli miałbym się o coś przyczepić to o brak ograniczka przepięć oraz formę bezosobową: użyto, wykonano, przykręcono itd. Niemniej jednak materiał jak najbardziej na plus. Pozdrawiam.
Dodał bym jeszcze kontrolkę fazy. Ale to szczegół. Ale i tak jest profesjonalnie.
Jakieś mam dziwne hobby, że w wolnym czasie lubię oglądać podłączanie rozdzielnic oraz czytać o podzespołach xD Pozdrawiam, super kanał
Również pozdrawiamy 👋 dzięki
@@ElektroInstalTV Czy jest jakaś zasada, którą Pan stosuje co do kolejności podłączania aparatów? Widzę po filmikach, że często zaczynacie od Esek
Jaki nóż monterski polecacie?
Jak zwykle bardzo duża dokładność. Pozdrawiam Damian
Pięknie podłączona, aż żal obudową zasłaniać
To samo pomyślałem. Obudowa powoduje, że wszystkie wyglądają tak samo, a cały majstersztyk wykonania (albo lipa) są ukryte.
Bardzo fajny film instruktażowy! Zastosowałbym jedynie zabezpieczenia zakonczen listw połączeniowych
Czy jest jakaś metoda na przeciąganie instalacji między stropami w ścianie?
Wreszcie znalazłem profesjonalny film zrobiony przez fachowca, jedyne co przykuło moją uwagę to że przewody przykręcone w aparatach nie zostały wycięte w literę U, nie wiem czy to tylko dobra praktyka czy wymóg
Cześć, nie jest wymagane zawijanie końcówki w U. Nie wpływa to także negatywnie na połączenie. Można i tak i tak, ważne aby dokręci zacisk solidnie.
Z mojego doświadczenia wynika że zawinięcie powoduje brak luźnych przewodów przy przeglądach 5 letnich
Ło panie ale rozdzielnica malutka jak na 2x12 :D Myślałem, że od schneidera jest najmniejsza jeśli chodzi o 2x12
Ale że w 8 minut ??? I jeszcze tak estetycznie, szok 🤯
estetycznie? max poprawnie.
Dlaczego rozłącznik główny ma 25A, a dalej różnicowoprądowy ma 40A? Czy pod obciążeniem, nie wywali w pierwszej kolejności wyłącznika głównego?
A w jaki sposób ma "wywalić" rozłącznik główny? Przecież to tylko podnoszony palcem styk, a nie automat.
Wyłączniki różnicowo-prądowe równie dobrze działają jak się je założy po prawej stronie i nie ma potrzeby ingerencji w szynę łączeniową.
Pewnie tak jest bardziej intuicyjnie, bo czytamy od lewej do prawej... stąd hierarchia oczekiwana: od lewej do prawej i z góry do dołu.
Mam pytanie- z rozdzielni w domu wychodzi kabel na ogrod. Doprowadzilem go do domku narzedziowego. W domku tym robie mala rozdzielnie i nie wiem czy dac tam przepieciowke. W rozdzielni w domu jest perzepieciowka na poczatku calej instalacji, wiec kabel do domku w ogrodzie jest teoretycznie chroniony, ale co jak np. piorun pierdyknie w domek ogrodowy?
Nie jestem elektrykiem ale jeśli mogę podpowiedzieć to, można założyć różnicowy ale wg mnie nie trzeba, masz już RCD na każdą fazę pewnie osobny więc nie ma takiej konieczności. Doprowadzasz przewód do domku roboczego, zakładasz wyłącznik nadprądowy tzw. S'ke jeśli to przewód (YDYp z.o 1,5mm2) od światła dajesz wyłącznik typu B6 lub B10 proponuję B6 pewnie będzie jedna lampa max 2, jeśli dajesz przewód (YDYp z.o 2,5mm2) na gniazdka dajesz wyłącznik typu B16 lub B20 w zależności od ilości gniazdek ja mam na B16 na 8 gniazd i jest ok.
mam pytanie odnośnie wyprowadzenia fazy z wyłącznika nadprądowego, a mianowicie: czy nie lepiej wprowadzać przewód fazowy do wyłącznika nadprądowego od strony styku nieruchomego, czyli od góry ? słyszałem opinie, że styki nieruchome mają większą wytrzymałość od styków ruchomych dlatego to do nich powinna być doprowadzona faza Czy to faktycznie ma znacznie ?
Przyjęło się że zasilania do aparatury dajemy od spodu
Nie ma znaczenia
Mam pytanie, dlaczego w szynie oświetlenia zamontowano wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym a następnie wyłączniki nadprądowe. Nie można zastosować zwykłego wyłącznika różnicowoprądowego a następnie wyłączniki nadprądowe?
Witam. Czym można wypełnić ubytek w kablu elektrycznym po wierceniu w ścianie i skuwaniu ? Zaznaczam, że izolacja była bardzo gruba i uszkodzona jest tylko gruba osłona, pozostała część izolacji chroniąca przewody miedziane nie została uszkodzona. Kabel idzie w betonowej płycie, po wypełnieniu ubytku chciałbym zatynkować zaprawą cementową.
Filmik dość poprawnie nakręcony, a wykonywane czynności były profesjonalne. Jedynej rzeczy, której brakuje mnie w tej rozdzielnicy, to ogranicznik przepięć kl.II (C). Ale, jeżeli rozdzielnica nie ma zapewniać zasilania dla urządzeń wrażliwych na przepięcia (zasilacze, telewizory, laptopy, komputery, centralne odkurzacze, telefony itp.) to dramatu nie ma. Jednak zakładając, że przewód naturalny "N" jest zaliczany do przewodów czynnych,w instalacjach elektroenergetycznych to jednak, podobnie jak przewód fazowy L1, przepuszczam go przez rozłącznik izolacyjny. A w przypadku tej rozdzielnicy, będzie to rozłącznik dwutorowy (dla L1 i N).
Złożyłem setki rozdzielnic,nie mam się czego przyczepić oprócz braku ochronnika,tego IDEALa nigdy bym nie założył i tych 8 minut.Powinieneś być bardzo bogaty jeśli jesteś taki szybki------przesadziłeś.
Jak zasilanie do budynku idzie kablem w ziemii, a nie linią napowietrzną, to od biedy, ogranicznik przepięć można sobie darować. Ale zgodnie z 'przepisami' powinno się go dawać w rozdzielnicę.
"Nic nie rozumiem, ale buja!"
Chociaż do naprądowego bezpiecznika nie powinno się zacisnąć przewodu od dołu? Technicznie działa ale u mnie w technikum chcą od dołu
Elektryk ma u mnie szacun jak lekarz strażak czy inne tego typu zawody
Jedna uwaga. Kluczem czy wkrętakiem dynamometrycznym NIGDY nie dokręca się na dwa razy. Przeczytacie to w każdej instrukcji użytkowania. Dodatkowo wykonywany ruch jest zbyt gwałtowny. Przekroczyliście zaprojektowaną wartość siły dokręcenia. Pozdrawiam.
juz nie pajacuj...
O jakieś 1,5 Nm..
W mojej torbie jest z 8 narzędzi i miernik za 40 zł. Elektryk od 16 lat. Nie świrujcie. Nikt nie robi zgodnie ze sztuką.
@@wosciwojdobrociechgoscisaw7236jak ktoś nie ma wiedzy to mu najlepsze narzędzia nie pomogą. Jak ktoś ma wiedzę to patykiem naprawi.
Jakich narzędzi używasz czy mozesz podrzucić nazwy lub linki do zakupu ?
pięknie
Jakich oznaczników przewodów używacie? Można prosić o jakiś link do aukcji? Widzę, że te pokazane na filmiku dobrze trzymają się na żyle i są dosyć ciasne, a wiele firm oferuje właśnie słabej jakości i zsuwające się z przewodu... nie mogę ciągle trafić na odpowiednie.
Proszę bardzo ⬇️
www.tim.pl/oznacznik-przewodow-oz-01-10-zolty-e04zp-01020101100-100szt
Mam pytanie bo z różnymi opiniami się spotkałem. W przypadku łączenia linki z modułami, dawać tulejki czy nie?
Nie zbiedniejesz jak założysz kilka tulejek :)
Zdecydowanie stosujemy tulejki na przewodach typu linka 😉 ale możemy też powiedzieć z doświadczenia że nie raz spotkaliśmy się z połączeniem bez tulejek i nic złego się nie działo a prądy były rzędu 25-35A zasilanie rozdzielnic wind.
@@ElektroInstalTV tłumaczenie jakie słyszałem było takie, że lepszy kontakt jest, większa powierzchnia styku.
@@zdebel jest wymóg zarabiania końcówek lub ich lutowania na przewodach typu linka
Na pewnej budowie w Szwecji był zakaz używania tulejek ze względu na wzrost rezystancji. U nas trzeba zarabiać końcówki lub lutować .
Kurde, bardzo estetyczna praca. Wolicie sciagac izolacje automatami czy manualem z nwsa?
Nie wiem jak inni ale ja wolę automat😉
Jeden i drugi ma swoje zalety i wady. Raz sięgamy po automatyczny a raz ten NWS
@@ElektroInstalTV nws kiedy? Automat pewnie jak trzeba pod wago na okreslona dlugosc?
@@kfach123 zależy co akurat będzie pod ręką ;) mamy dwie Torby z narzędziami, Paweł swoją a ja swoją 😉
Dzień dobry. Co to za ściągacz izolacji , jaka firma ?
Czy odbiorniki pod druga roznicowka nie powinny być podłączone oddzielnie chodzi o zera czy dwie roznicowki mogą być Spisane do jednej listwy zero
Są osobno podłączone przewody neutralne.
Witam wszystkich ile by kosztowało zrobienie na nowo w domu 1 rodzinnym całej rozdzielnicy wraz z uziemieniem
czy z rodzielnicy głównej do dodatkowej można zrobić połączenie za pomocą przewodu typu linka np OMY, OnPg oczywiście przekrój odpowiedni , myślałem o 6mm2. przewód bedzie w peszlu i rurce pvc. Czy musi to być linka. Dodam że zasilanie z licznika do RG mam linką YLY 5x10mm2
Może być linka, ważne aby dostosować przekrój i zabezpieczenie WLZ
Szyny neutralne i ochronne są wymienne w tej rozdzielnicy? Jakbym chciał wstawić troszke wiekszą aby nie mostkować?
Witam, co w przypadku starej instalacji w bloku. Z klatki dochodzą dwie zyly jednak z części wymienionej instalacji do skrzynki zostały doprowadzone kable 3x2,5 i teraz kable uziemienia są do niczego nie podpięte. Gdzie należy te kable wpiąć, może jakoś połączyć?
Cześć, a macie możliwość wymiany WLZ na odcinku tablica mieszkaniowa i tablica podziałowa na klatce?
@@ElektroInstalTV niestety nie, to co jest zrobione na klatce to jest coś niebywałego, elektrycy że spółdzielni nie mają zamiar tego ruszać bo twierdzą że i tak musi kiedyś być zrobiony remont bo wszystko w aluminium jeszcze ale nie na najbliższe kilka lat więc zostaje z tym co jest niestety
@@ElektroInstalTV Każda różnicówka ma swoją listwę neutralną a czy żółto zielony można podpiąć w jedną listwę z wszystkich różnicówek?
Wszystko ładnie i starannie wykonane ale ja zawsze zaczynam od łączenia wszystkich przewodów neutralnych i ochronnych tak jest wygodniej. Szczególnie gdy rozdzielnia jest dwu lub więcej poziomowa i jest pełna aparatów.
Można wiedzieć co to za nóż monterski?
Wygląda na niesamowicie ostry. Patrzyłem na narzędzia do skurowania przewodów w puszkach i praca tym wygląda na lżejszą przy cięciu niż może knipexa. Był on dodatkowo ostrzony?
Dokręcamy wkrętakiem dynamometrycznym z siłą ... ?
Jakiej firmy są te oznaczenia numeryczne na przewodach? Ew gdzie można kupić podobne?
Firma ERGOM, są dostępne w sklepie elektrotechnicznym TIM.pl
Cześć. Jakiej marki przewodów używasz, Masz jakieś ulubione czy co popadnie? Pozdrawiam.
Cześć, co popadnie. Elpar, Bitner, NKT
przy dwoch rsd nie powinno byc dwoch szyn z neutralnymi podlaczeniami ?
Super robota ,a jaka trzeba kupić rozdzielnice na mieszkanie trzy pokojowe , kuchnia ,WC,łazienka ,przedpokój .Czy taka dwu szynowa jak na filmie czy jednoszynowa starczy i na ile bezpieczników .
Dobór wielkości rozdzielnicy zależna jest od ilości obwodów w instalacji i od tego ile chcemy zabezpieczeń RCD i czy układ zasilania jednofazowym czy może trójfazowy. Tak standardowo montuje się 2x12, 2x18, 3x12. Zawsze lepiej zainstalować odrobinę większą i mieć zapas.
@@ElektroInstalTVPytanie z innej beczki: dlaczego wewnętrzna linia zasilająca podłączona jest od góry, a nie od dołu?
Dlaczego neutralne przewody nie są pojedynczo wpisane w kazdy moduł tylko oddzielnie ?
Czy można łączyć PE w rozdzielnicy z N za RCD? Robi się tak? Albo przed RCD?
Po to rordziela się PEN na PE i N żeby nigdy dalej, pod żadnym pozorem, ich z powrotem nie łączyć, bo wtedy kasujesz sobie układ zasilania TNC-S i robisz TN-C.
Hello. what size incoming cables do you use it poland?
hello, most often the power supply to the premises or the house is 6,10,16 mm / 2 depends on the power allocation. In this implementation, the WLZ was 3 x LgY 6mm.
@@ElektroInstalTV Thanks
Very interesting and your wiring method is very good.
Od góry faza od dołu neutral?
Super robota
👍
Mam pytanie odnośnie rozłącznika, dlaczego tylko 25A? RCD daliście 40A?
To jest prąd znamionowy maksymalny, zabezpieczenie przedlicznikowe jest D25A, RCD może być od 25A wzwyż.
@@ElektroInstalTV A jeśli by dać np. 40A to będzie nieprawidłowo? Chodzi mi o rozłącznik
@@kilimanjaro5503 może być, to nie ograniczna prądu, to jest wartość maksymalnego obciążenia
Jak do tego np. bezpiecznika jednego z tych podlaczyć inny bezpiecznik z opcją wifi ktory ma z lewych stron u gory 0 u dołu 0 a z prawej strony u gory L i u dołu L.
Najlepsi Elektrycy w PL.
Po co 2 rcd?
Można tak wyrywać ząbki z szyn grzebieniowych?
Można. Wyłamuje się je. Nie ma z tym problemu
@@kriskrakow8726 Bardziej mi chodzi o to że część elektryków jest przeciwna wyłamywaniu ząbków w szynach grzebieniowych dlatego chciałem spytać jak to wygląda wg standardów.
Czy jest sens zakładać różnicówke w instalacji dwużyłowej z lat 90? Instalacja w miedzi
W instalacji bez osobnej żyły ochronnej PE nie zakładamy wyłącznika RCD! Przy montażu gniazda z bolcem ochronnym należy podłączyć żyle PEN do bolca z mostkiem na zacisk N gniazda. Wyłącznik różnicowo prądowy można instalować tylko wtedy gdy w obwodach mamy osobno N i PE i nie wolno ich łączyć ponownie.
Ale jak to nie można???? Jeśli jest to sieć TN-C robimy podział PEN'a i dajemy roznicowki, jedynie podział jest nieuziemiony ale nie ma normy na uziemianie podziału, jedynie jako zabezpieczenie podziału uziemiamy ale w bloku jest to przeważnie nie możliwe.
@@artuss3846 Szanowny Panie Artuss3, proszę czytać ze zrozumieniem. Kolega Damian pytał o montaż RCD w instalacji dwużyłowej odbiorczej czyli to co idzie od tablicy mieszkaniowej do gniazd i wypustów oświetlenia. Nie chodzi w tym pytaniu o WLZ , rodzaj sieci i podział PEN... jeśli do gniazd mamy stare przewody dwużyłowe i nie ma doprowadzonych żył ochronnych (w starym budownictwie czasami ochronna była położona osobno) to w gniazdach łączymy nasz neutralno ochronny do zacisku ochronnego gniazda (bolca) a następnie do zacisku N (jest to często nazywane zerowaniem gniazda). W takiej instalacji nie instaluję się wyłącznika różnicowo prądowego!
@@ElektroInstalTV Szanowny Panie ElektroinstalTV oczywiście w takim przypadku o którym Pan pisze nie ma mowy i RCD, ale z pytania autora nie wynika nic że pytał o instalację od tablicy do gniazd. Bardziej można to zrozumieć jak pytanie o zasilanie dwuzylowe.
Jakiego przekroju używacie linek ?
To zależy jaki WLZ jakie moce itp. Najczęściej 6 mmm, 10 mm i 16 mm/2
Czy dobrze widzę że połaczyliście przewody neutralne te za różnicówką z tymi przed różnicówką ?
Witam według kolegi to która różnicówka jest połączona nieprawidłowo bo ja tam błędu nie widzę wszystko poprawnie jest połączone tak jak powinno być pozdrawiam
@@Pablo-jn9ko To było pytanie ponieważ nie widzę dokładnie na filmie, pozdrawiam
Neutralny z przed wyłącznika RCD nie może być połączony z tym za wyłącznika, to by nie działało prawidłowo. W filmie jest wykonane te połączenie osobno, główny N z WLZ bezpośrednio na RCD i mostek na drugi wyłącznik przez tulejkę podwójną natomiast neutralny za wyłącznikiem czyli w kierunku instalacji odbiorczej został doprowadzony do szyny łączeniowej na dole a w przypadku RCD oświetlenia neutralny obwodu podłączyliśmy bezpośrednio pod wyłącznik. Wystarczy dokładnie słuchać komentarzy lub zrobić stop klatka i przyjrzeć się dokładnie 😉
Super to vizera
Nie montujecie głównego zabezpieczenia nadprądowego dla rozdzielnicy? Suma prądów wszystkich obwodów z łatwością może przekroczyć obciążalność tego WLZa
WLZ zabezpieczony jest wyłącznikiem nadpradowym przedlicznikowym o prądzie dostosowanym do przydziału mocy na dany lokal.
@@ElektroInstalTV Oczywiście, ale do tego wyłącznika zazwyczaj nie mamy dostępu. Pytam wyłącznie o praktykę instalacyjną, bo wydaje mi się że warto stosować zabezpieczenie główne o stopień niższym natężeniu niż to w skrzynce licznikowej, by użytkownik sam mógł przywrócić sobie zasilanie w swojej skrzynce zamiast czekać i płacić ZE za interwencję. W przypadku podrozdzielnicy również warto mieć lokalne zabezpieczenie główne by w przypadku przeciążenia nie latać do rozdzielnicy głównej
@@paszkoesg na naszym rejonie klient ma dostęp do zabezpieczania przedlicznikowego.
Panowie, możecie polecić jakiś budżetowy wkrętak akumulatorowy?
z mojej strony, mogę polecić Bosch Go 2 -> z plusów: jest porządnie wykonany, ma regulację momentu (sprzęgło), z wad: ładowanie za pomocą starego standardu micro usb
Jaki to dokladnie sciagacz do izolcji? Ten automatyczny ;)
Phoenix Contact
co to za wkrętak dynamometryczny?
Phoenix Contact
brakuje mi tylko złożonych końcówek przewodów by zwiększyć przekrój styku
Mega filmik ,tylko podejrzewam ze to jest wasza ściana testowa, do pokazywania jak to powinno fachowo wyglądać, po raz kolejny ta sama sceneria podobny WLZ itp. W poprzednich filmikach pokazywaliście gdzie i jak jest podłączone zasilanie itp:) Oczywiście nie czepiam się:) tylko czy mam racje?:P
Opisy obwodów jeszcze !!
Przystępnie omówiony temat.
dlaczego brakuje zęba na grzebieniu?
Wycina się go w miejscu zacisku N wyłącznika RCD.
Zawsze się zastanawiam w jakim celu się kręci takie filmy? Żeby pan Henioo mógł robi sam z szwagrem?
I N z oświetlenia bezpośrednio pod RCD... Więc zapasowy es jest bezcelowy .
Ogólnie ładnie wykonane, pozdrawiam
A to w czym problem zeby sobie zrobil "pan Henio" sam za darmo ?
@@zino7945 W tym że to czyjś zawód i ktoś z tego utrzymuje siebie , rodzinę i psa z kotem .. I tak wykonanie przez Henia jest bezcelowe bo gdy coś się stanie...co wtedy?! I daruj sobie proszę swoje teorie i uroczy tok myślenia. Pozdrawiam
@@crawen87 a co kogo interesuje czyjs zawod ? Ludzie tez nie chca wydawac mnostwo pieniedzy na fachure jak musza utrzymac rodziny poplacic rachunki itp a sami sobie moga zrobic jak ino potrafia i rozumieja tresc przekazywanej wiedzy
@@zino7945ciekawe czy będziesz taki mądry gdy coś "pójdzie " nie tak podczas montażu lub rozruchy tej własnoręcznie wykonanej rozdzielnicy 🙏
@@crawen87 ta juz pojdzie nie tak, jakby ludzie tak mysleli pesymistycznie jak Ty to by nic w zyciu chyba nie mogli robic
Dlaczego wlzty robicie w peszlach za pomocą przewodu lgy
Cześć, różnie to wykonujemy, raz jest to LgY w peszlu a czasem YDY / YDYp.
@@ElektroInstalTV okej, myślałem, że jakiś głębszy sens w tym bo często fo u was widzę
Wg mnie przewody neutralne wychodzące z 2 osobnych różnicówek nie mogą być na jednej liswie neutralnej. Muszą bvć 2 listwy neutralne. Pozdrawiam Mirosław
Panie Mirosławie, oczywiście że neutralne z dwóch osobnych RCD nie mogą być połączone, a czy na wideo tak zostało wykonane? Raczej nie 🙂
@@ElektroInstalTV Ja uważam że raczej tak,pod jedną listwe wszystkie przewody niebieskie zostały podłączone
Sory po bardzo dokładnym oglądnieciu filmu zauważyłem że kabel neutraly został bezpośrednio podłączony pod róznicówke nia na listwe jak powinno być prawidłowo podłączone. Pozdrawiam Mirosław
Dokładnie tak samo u mnie tyle że na eatonach
Dlaczego FRka tylko 25A?
Zabezpieczenie przedlicznikowe D25A i nie ma potrzeby instalowania rozłącznika o większym prądzie.
@@ElektroInstalTV A wyłącznik RCD 40A :)
@@1NeUtRaLnY1 to nie ma znaczenia, po prostu takie były dostępne od ręki. Prąd znamionowy przy RCD czy rozłączniku określa maksymalny prąd jaki może przez ten aparat popłynąć. Ważne aby ta wartość nie była za mała.
👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼
7:20 coś wystrzeliło przy dokręcaniu
Rozłącznik macie podany raz 30mA a drugi raz 25mA
Nie bardzo wiem o co Ci dokładnie chodzi, rozłącznik izolacyjny modułowy jest o prądzie 25A a jeśli wspominasz o "mA" to zapewne masz na myśli RCD i jego prąd różnicowy który wynosi 0.03A.
A przy okazji dopytał się: Czy główny rozłączniki izolacyjny modułowy (25A) nie powinien być mocniejszy od wyłącznika RCD (40A)? Tak żeby była gradacja.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Elektryk jak saper-tylko raz się myli
👍
Na 4 z+ Szału nie ma i estetyki też Mostki można było szyną zastąpić a ułożenie przewodów na barana
Wszystko pięknie, ale brakuje ochronnika przepięć...
Jak zasilanie do obiektu idzie kablem w ziemii, to można, od biedy, ogranicznik sobie darować, ale lepiej jest go dawać, zresztą "przepisy" określają, że trzeba go montować.
Wszystko wszystkim ale elektryk nie powinien nosić obrączki bransoletki w trakcie prac tym bardziej prze rozdzielni
Za mało miejsca między rzędami chodzi o esy jak będzie 24 esy dojdą grzebienie to zrobi się ciasno
super práca
Jeden robi drugi gada że Zrobiliśmy My :-)
Po obejrzeniu filmu to zrozumiałem że to 8mint to tylko samo nagranie filmu trwa
fajny mimlki
2 razy zabezpieczenie zadziała i do śmieci. Kto daje możliwość sprzdarzy takiego badziewia...
Czemu uważa Pan że ta aparatura jest złej jakości?
wszystko jest świetne, ale ruchomy stycznik znajduje się w maszynie poniżej. A Ty masz górę. Przewód do konsumenta powinien znajdować się na dole, a przychodzący na górze. przeciwnie, maszyna nie będzie działać poprawnie.
???
może zmień dostawcę...
osobiście zasugerowałbym zwiększenie punktu styku poprzez zagięcie przewodów i dopiero takie przewody przykręcałbym do zabezpieczeń, uchroni to w przyszłości przed ewentualnymi awariami.