Selektywność różnicówek

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 61

  • @tomaszjaworski5285
    @tomaszjaworski5285 8 місяців тому +1

    Fajny i rzeczowy wykład

  • @Lkm87634
    @Lkm87634 7 місяців тому +2

    Bardzo fajnie wytłumaczone. Powodzenia w rozwijaniu kanału. 👍🏻

  • @dominikaj7067
    @dominikaj7067 8 місяців тому +1

    Myslalam ze się nie da tego prościej omówić a tu widzę że jednak da się 😅 super i czekam na kolejne wideo

  • @maggie1637
    @maggie1637 8 місяців тому +1

    Jak zawsze w punkt 👍🏽

    • @Lkm87634
      @Lkm87634 7 місяців тому

      Jest Pani też elektrykiem?

    • @beno20
      @beno20 6 місяців тому

      @@Lkm87634inżynierem

  • @michachmielewski3464
    @michachmielewski3464 3 місяці тому +2

    Ale kto daje szeregowo różnicówki - po co kiedy w jakim przypadku, Selektywność pozioma jest tak samo potrzebna do analizowania jak instalacja w bloku obok .. ale fajnie w sumie łapka w górę

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  2 місяці тому

      Film przedstawia po prostu wszelkie dostępne konfiguracje. W praktyce wygląda to naprawdę różnie

    • @michalgrad9923
      @michalgrad9923 2 місяці тому +1

      Jest to stosowane jako np. zabezpieczenie przeciwpożarowe (niewielki upływ ciągły w obwodach przed RCD poniżej zadziałania wyłącznika nadprądowego - np. przewody pomiędzy subrozdzielnicami, przed niektórymi SPD na wypadek mało prawdopodobnej awarii połaczonej ze starzeniem się warystora)

  • @kamilg.4413
    @kamilg.4413 3 місяці тому +2

    A jak wygląda dobór "głównej" roznicowki, jeśli poszczególne fazy są zabezpieczone różnicowkami typu A, a napięcie do nich dochodzi z bloku rozdzielczego? Jaki typ i parametry powinna mieć różnicowka przed blokiem rozdzielczym? Pozdrawiam.

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  3 місяці тому +1

      Zgodnie z zamieszczonym materiałem, conajmniej typu A. Prąd ciągły In aby był w stanie obsłużyć odbiorniki po stronie obciążenia. Prąd znamionowy różnicowy zgodnie z zasadą 3x Ideltan czyli jeśli obecnie są wyłączniki na 30mA to zabezpieczenie główne 100mA lub więcej aby było selektywne względem wyłączników na 30mA w zakresie prądu wyzwalania.

    • @kamilg.4413
      @kamilg.4413 3 місяці тому +1

      @@KanalElektryczny czyli różnicowka 300mA typ F załatwi sprawę, zgadza się?

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  3 місяці тому

      @@kamilg.4413 tak, warunki spełnione. Proszę też pamiętać by prąd roboczy In był odpowiedni

    • @kamilg.4413
      @kamilg.4413 3 місяці тому +1

      @@KanalElektryczny bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie - w garażu znajduje się rozdzielnica główna, w piwnicy podrozdzielnica która chce zasilić z tej w garażu, z bloku rozdzielczego. Czy przewód wychodzący z bloku i kończący się w podrozdzilnicy powinien być zabezpieczony np rozłącznikiem bezpiecznikowym?

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  3 місяці тому

      @@kamilg.4413 Uważam że tak chociażby ze względu na selektywność - jeśli miałoby dojść np do zwarcia w sekcji zasilanej z podrozdzielnicy, to szkoda tracić zasilanie w RG.

  • @jerzybrakoniecki225
    @jerzybrakoniecki225 5 місяців тому

    Ciekawe i zrozumiale wytłumaczone ale w dobie oszczędności kosztów "jak naj mniej do zaplacenia tu i teraz" nie spotkałem się z zabezpieczaniem grupy RCD innym RCD. W tym z czym miałem do tej pory doczynienia niezależnie od stopnia złożoności i ilości elementów w układzie najczęstszą praktyką jest stosowanie wkładek topikowych (lub kilku grup) pomiędzy źródłem zasilania a zabezpieczeniami konkretnych obwodów lub grup obwodów zabezpieczonych pojedynczo lub grupowo aparatem RCD. Oszczędności tego typu często powodują zwiększenie strefy "zaciemnienia" po zadziałaniu aparatu i wywoluja przestoje w tej strefie do czasu zlokalizowania i usunięcia najczęściej pierdolowatej usterki gdzieś w obwodzie pobocznym lub pomocniczym wynikajacej z bledu ludzkiego lub niechlujnego wykonania zabezpieczeń od warunków zawartych, jak woda lub uszkodzenia mechaniczne okablowania.

  • @rekib9988
    @rekib9988 6 місяців тому +1

    Film ciekawy i ładnie przedstawiony, ale trudno mi się zgodzić z postawioną tezą co do ustawienia wyłączników różnicowych zaproponowanych w filmie według typu. Tzn. np.: B najbliżej złącza, potem A, a najgłębiej w instalacji AC. Takie ustawienie nie powoduje selektywności, działa dokładnie odwrotnie. Będę wdzięczny, jeżeli poda Pan jakieś źródła, z których można wyciągnąć takie wnioski odnośnie selektywności. Rozumiem natomiast dlaczego w taki właśnie sposób należałoby zaprojektować instalację ze względów bezpieczeństwa chcąc trochę zaoszczędzić - ale powtórzę, nie ze względu na selektywność. [Uważam, że selektywność będzie zachowana, gdy najczulsze, najszybciej działające aparaty będą znajdowały się „najdalej” od złącza. A wolniejsze lub mniej czułe bliżej złącza. W omawianym przypadku najczulsze i najszybsze będą urządzenia typu B, potem A, potem F i na końcu AC (porównując urządzenia bezzwłoczne/krótko zwłoczne oraz selektywne oddzielnie)]. Przykład: upływ jednopołówkowy na urządzeniu odbiorczym, najbliższe zabezpieczenie AC nie wyłącza, bo jest nieczułe na taki upływ, wyłączy następne (typu A lub B) - wystąpi brak selektywności! Pozdrawiam

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  6 місяців тому +1

      Szkoda że nie podał Pan konkretnego czasu nagrania do którego się Pan odnosi. Stopniowanie polega na tym, że jeśli mamy wyłącznik konkretnego typu to za nim nie powinien być aparat o czulszym typie. Przykład zasilanie główne aparat typu AC a na odpływie B. Dlaczego? Typ B w wielu przypadkach toleruje pewne przebiegi prądowe i wartości ignorując je, podczas gdy prąd różnicowy wracając i płynąc przez aparat AC może spowodować jego wyzwolenie. Tak się dzieje chociażby w układach napędowych gdy jest realizowana ochrona przed porażeniem za pomocą RCD

  • @pawezoty467
    @pawezoty467 7 місяців тому +2

    A co się stanie w przypadku braku selektywności pionowej w typach lub prądzie upływu ?

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  7 місяців тому

      Dzień dobry w przypadku typów jest szansa że przy uszkodzeniu nie zadziała najbliższe zabezpieczenie względem miejsca uszkodzenia o ile są rzecz jasna spełnione odpowiednie warunki. Przy prądzie upływu sprawa jest prostsza - brak selektywności oznacza w uproszczeniu losowe działanie

  • @teresabukowska8326
    @teresabukowska8326 7 місяців тому +1

    Czym różni się typ AC od typu A? Spotkałam się z twierdzeniem aby nie kupować typu AC a stosować właśnie typ A. Mam na myśli oczywiście prostą instalację w domu

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  7 місяців тому +2

      W skrócie typ AC reaguje wyłącznie na prąd zmienny różnicowy. Gdy pojawi się uszkodzenie, które będzie np. pulsować, albo w gorszym przypadku pulsować i zawierać tętnienie DC, to taki wyłącznik typu AC "głupieje" i reaguje z dużym opóźnieniem, czyli jest nieskuteczny. A skąd to pulsowanie w domu? A od przekształtników - np w pralce, lodówce, komputerze, routerze, płycie indukcyjnej itp.

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 7 місяців тому

      @@KanalElektryczny czy mam rozumieć że potwierdza Pan to aby nie stosować typu AC w domu?

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  7 місяців тому +1

      @@teresabukowska8326 ja polecam zawsze zaczynać od typu A. Nie widzę sensu oszczędzania 100-200zł na wyłącznikach różnicowoprądowych w mieszkaniu w momencie kiedy wartość samego mieszkania wynosi kilkaset tysięcy złotych. Koszt montażu przecież ten sam. Rzecz jasna życia ludzkiego nie da się wycenić.

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 7 місяців тому +1

      @@KanalElektryczny czyli typu A, dziękuję i pozdrawiam

    • @Illuminant93
      @Illuminant93 2 місяці тому

      @@KanalElektryczny @Kanałelektryczny Wydaje mi się że brakuje tu pewnej logiki. Skoro mogę zamontować bliżej odbiornika rcd AC a bliżej źródła zasilania A to skuteczniejsze jest zabezpieczenie typu A i to ono zadziała szybciej mimo że nie powinno wg zasad selektywności! Proszę o informację zwrotną czy występują jakieś jeszcze różnice bo taki układ wydaje się nie być selektywny!

  • @ukaszmazurek2716
    @ukaszmazurek2716 3 місяці тому +1

    Witam, czy dobór jak w linku spełnia założenia omawianej selektywności
    ua-cam.com/channels/Fs4ktohC2sTxB7k2Q1Jl0A.htmlcommunity?lb=Ugkx3ldeJQ_MKww0fQxxmZYY4kEfs0R3Act2

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  3 місяці тому

      Tak, na zasilaniu ma Pan aparat 300mA typu A, na odpływach 30mA typu AC lub A. Jest to dobrane poprawnie, stopniowanie prądu roboczego również jest ok. Pozdrawiam

  • @ukaszjanus3614
    @ukaszjanus3614 8 місяців тому

    W jakiej sytuacji stosujemy selektywność pionową dla RCD?
    Z tego co kojarzę, to w układzie sieci TT.
    Czy są jeszcze inne przypadki gdy musimy stosować selektywność pionową?

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  8 місяців тому

      Dobry wieczór, przytoczone w filmie rozporządzenie ws warunków technicznych mówi o wymogu selektywności dla zabezpieczeń. Tyle i aż tyle - bo jeśli inne przywołane normy nie dokonują wykluczenia, to selektywność stosujemy zawsze. Czasami rezygnuje się z selektywności na rzecz wyzwalania back-up ale nie ma to zastosowania dla RCD.
      Selektywność dla RCD stosujemy zarówno w układzie TT jak i TN-C-S (za rozdziałem), TN-S jak i IT z przewodem neutralnym. Nie stosujemy tylko RCD w układzie TN-C więc i brak możliwości zastosowania selektywności dla RCD. Mam nadzieję, że objaśnienie znajduje Pan jako wyczerpujące. Miłego wieczoru!

    • @ukaszjanus3614
      @ukaszjanus3614 8 місяців тому

      W układzie TN-C-S do tej pory spotykałem się z RCD w układzie poziomym, gdzie każde RCD zabezpiecza własne obwody, ale nie było nadrzędnego RCD w układzie pionowym.

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  8 місяців тому

      @@ukaszjanus3614 żeby daleko nie szukać - instalacje mieszkaniowe deweloperskie. TM w mieszkaniu zwykle RCD 3fazowe 30mA AC a zanim jedna lub dwie różnicówki 1faz 25A 30mA AC. Instalacja w lokalu jest już w układzie TN-S i powinno być stopniowanie pionowe przy takim szeregowym podłączeniu. W domach jednorodzinnych podobna historia

    • @MRbooociek
      @MRbooociek 7 місяців тому +1

      @@KanalElektryczny Tylko że te różnicówki montowane w mieszkaniach, lokalach deweloperskich są od siebie nie zależne i nie są montowane jedna po drugiej

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  7 місяців тому

      @@MRbooociek potwierdzam i zaznaczam, że widuję oba przypadki

  • @xani666
    @xani666 8 місяців тому +2

    A po co właściwie stosować różnicówkę przed różnicówką ?

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  8 місяців тому

      Dzień dobry, że względu na selektywność właśnie. Mając jeden aparat jego zadziałanie odcina od zasilania wszystkie odbiorniki które zasila. Przykładowo mając jeden główny 3-fazowy i kilka kolejnych 1-fazowych przy zadziałaniu 1-fazowego wciąż zasilamy pozostałe. Inna sprawa to to że odbiorniki są różne i do każdego dobieramy właściwy typ RCD - nie wszystkie muszą być takie same

    • @xani666
      @xani666 8 місяців тому +2

      ​@@KanalElektryczny Ok ale pytam po co mieć
      "bezpiecznik główny -> RCD 1 fazowe 300mA -> RCD 1 fazowe 30mA -> bezpieczniki do obwodów"
      zamiast po prostu
      "bezpiecznik główny -> RCD 1 fazowe 30mA -> bezpieczniki do obwodów" ?
      wtedy dalej mamy selektywność (bo nam te jednofazowe RCD rozłączają się niezależnie), co nam ten "RCD do RCD" daje właściwie pod względem bezpieczeństwa ?

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  8 місяців тому

      @@xani666 większość instalacji elektrycznych, a na pewno już tych nowych jest trójfazowa stąd aparaty trójfazowe na zasilaniu głównym. Nie stosując ich musimy zastosować 3 aparaty jednofazowe co jest 3x droższe. Można użyć trzech aparatów jednofazowych i zabezpieczyć każdą fazę osobno w instalacji trójfazowej, wtedy zadziałanie powoduje utratę fazy w instalacji. W instalacji 1-fazowej rzecz jasna to zagadnienie nie występuje

    • @xani666
      @xani666 8 місяців тому +1

      @@KanalElektryczny
      Ja mam jedną 3 fazową na płytę indukcyjn.ą + 3x1 fazowe na reszte urządzeń (właśnie ze względu na selektywność) + jedna na zewnątrz (z takiego samego powodu, selektywność, jak coś na zewnątrz zaleje to mi nic w domu nie wyłączy).
      Nie mam jednej na "głównym" do której podłączone są kolejne różnicówki, ale każdy przewód wychodzący z rozdzielni jest za różnicówką
      > większość instalacji elektrycznych, a na pewno już tych nowych jest trójfazowa stąd aparaty trójfazowe na zasilaniu głównym. Nie stosując ich musimy zastosować 3 aparaty jednofazowe co jest 3x droższe.
      Mówie o rysunku 9:05 gdzie masz jedną różnicówkę do której podłączone są 2 kolejne. Przed czym ta różnicówka "poziom wyżej" zabezpiecza przed czym te poziom niżej już nie chronią?

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  8 місяців тому

      @@xani666przywołany przykład pokazuje po prostu błędne stopniowanie. Brak RCD na zasilaniu głównym może rozwiązać problem lub wymiana na typ B w tym omawianym przykładzie. W rzeczywistości zwykle bywa tak że mamy RCD główne i na odpływie, potem modernizacja i dokładamy aparat nie współgrający z dotychczasowymi zabezpieczeniami - to obrazuje ten przykład

  • @MRbooociek
    @MRbooociek 7 місяців тому

    Aparaty różnicowo prądowe i ten "parametr" o którym wspominasz "In" nie odnosi się tak jak mówisz do zabezpieczeń przeciążeniowych bo to nie apart różnicowonadprądowy. I twierdzenie, że tak wygląda typowa instalacja instalacja domowa wskazywało by, że chyba Pan nie zrobił żadnej instalacji domowej chyba że pochodzi Pan z regionu gdzie króluje sieć TT .

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  7 місяців тому

      Przy omawianiu selektywności wyłączników RCCB prąd ciągły In nie ma zastosowania, więc go celowo pomijam jak Pan zauważył. Jeśli chodzi oni instalacje domowe, to omawiany przykład stanowi: RCCB 3-fazowe a z niego zasilane RCCB 1-fazowe.

  • @66sebolek
    @66sebolek 8 місяців тому

    Czemu stosuje się selektywność pionową? Nie wystarcza pozioma?

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  8 місяців тому

      Nie zawsze się da - brakuje miejsca w rozdzielnicy przy modernizacjach by dokładać nowe obwody i prowadzić przewody

  • @grzylen
    @grzylen 7 місяців тому

    Nie widziałem nigdy instalacji wykonanej tak jak na pierwszym schemacie. Nie wiem skąd teza ze większość tak wyglada

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  7 місяців тому

      Proszę się pochwalić w takim razie jakie Pan widział

    • @grzylen
      @grzylen 7 місяців тому

      @@KanalElektryczny w większości instalacji selektywność ograniczenia się jedynie do zabezpieczeń nadprądowych.

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  7 місяців тому

      @@grzylen niestety potwierdzam, pomija się tą selektywność w zakresie wyłączników różnicowoprądowych

  • @mynameis5886
    @mynameis5886 7 місяців тому

    1:44 a co z selektywnością jeśli będzie upływ po stronie Neutrala do ziemi? Przecież te wszystkie różnicówki wystrzelą w tym samym czasie. Pytam serio, bo w takim układzie nie będzie żadnej selektywności. Po jakiego wała jest tam 4 róznicówki o tym samym prądzie rozłączenia? Dlaczego nie został zastosowany wyłącznik różnicowo prądowy a na wspólnej szynie 1P czy 3P nie zastosowano wyłączników nadprądowych? Wtedy będzie zachowana selektywność jak również niższe koszty instalacji. Zapytam czy Ty w ogóle jesteś elektrykiem czy tylko powielasz farmazony które czytasz?

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  7 місяців тому

      Upływ z każdego przewodu roboczego a nie tylko N może być przyczyną zadziałania RCD. Jeśli ma Pan na myśli że wszystkie RCD 1f z przykładu wyzwolą jednocześnie - dementuję, takie coś się nie stanie. Przypominam że to jest tylko przykład obrazujący zasadę doboru

    • @mynameis5886
      @mynameis5886 7 місяців тому

      @@KanalElektrycznyI L i N jest przewodem roboczym , napisałem celowo o N żeby Pan zrozumiał ale tak się nie stało. Więc odniosę się do Pańskiej odpowiedzi - niech będzie w przypadku upływu z przewodu L który człon w module RCBO zadziała? Nie pytam o RCD bo go nie ma w Pana tym przykładzie.
      A teraz drugie pytanie - trochę uproszczę dla jasności - do zabezpieczenia F4.1 podłączona jest pralka w której cześć prądu z przewodu neutralnego odprowadzana jest do ziemi (uszkodzony Varystor po stronie neutralnej w zasilaniu falownika) . Który człon zabezpieczenia zadziała i w którym zabezpieczeniu - proszę podać te symbole F*.* których Pan używa?
      Zapraszam do dyskusji i czekam na odpowiedź. Pozdrawiam, K

    • @KanalElektryczny
      @KanalElektryczny  7 місяців тому

      @@mynameis5886 Na omawianych przykładach nie ma wyłączników kombinowanych (różnicowych z członem nadprądowym), tylko same wyłączniki różnicowoprądowe (RCCB). W przywołanym przez Pana ćwiczeniu, mając zamiast omawianego przeze mnie wyłącznika różnicowoprądowego (RCCB) wyłącznik kombinowany RCBO, zasada działania członów różnicowych będzie ta sama. Przy upływie z przewodu roboczego czy to L do PE czy N do PE, człon różnicowy wykryje to i wyzwoli wyłącznik o ile rzecz jasna wartość tego upływu jest odpowiednia. Co do tematyki wyłącznik RCD w układach napędowych, to będzie na to osobny tekst na www.kanalelektryczny.pl i film na youtube.

  • @maggie1637
    @maggie1637 8 місяців тому

    Jak zawsze w punkt 👍🏽