0:09 #1 instalacje 4x1,5 0:49 #2 niezależny czujnik ruchu do lampy 2:00 #3 puste rury 3:17 #4 większe puszki 5:28 #5 większa rozdzielnica główna 6:16 #6 nie rób instalacji w kuchni 8:27 #7 nie rób instalacji w łazience 9:28 #8 zew. obwody do rozdzielnicy głównej 10:53 #9 uziom fundamentowy 11:55 #10 przewody do internetu i kamer
Bardzo dobre rady. Wiem coś o tym z praktyki jako inwestor. - Część z tych rad przewidziałem i zastosowałem. - Część przewidziałem ale nie dopilnowałem. - Części nie przewidziałem a szkoda. Film obowiązkowy dla każdego przed rozpoczęciem budowy. (Tak, wiem, przed rozpoczęciem budowy jest milion rzeczy do ogarnięcia.)
1. Obejście licznika. 2. Drutowanie bezpieczników topikowych. 3. Używanie rozgałęźników . 4. Stosowanie "złodziejek". 5. Podłączanie przewodów bez użycia wtyczek. 6. Stosowanie przedłużaczy dwu żyłowych do urządzeń klasy I. 7. Sterowanie oświetleniem za pomocą przewodu zerowego. 8. Obwód wytrzyma czajnik, zmywarkę, kuchenkę jeśli tylko zastosowałeś pkt. 2. 9. Instalację TNC szybko przerobisz na TNS zakładając gniazda z kołkiem ochronnym. 10. Gdy deweloper mówi, że nie masz fazy na kołku ochronnym to znaczy, że nie masz. Oczywiście proszę nie stosować w/w trików to ironia ale i przy okazji fakty zaobserwowane w życiu.
Pkt 8 widziałem w nowoczesnym wydaniu w kuchni w pewnej nowej restauracji, gdzie zamiast zrobić każde urządzenie na oddzielnym obwodzie, majster dał C25 na gniazdka i był bardzo dumny ze swojego rozwiązania.
11. 3x1.5 do lamp? Ależ tam już jest zapasowa żyła do podłączenia drugiej sekcji czy łącznika schodowego. 12. Kolor zapasowej żyły z pkt. 11 to nie problem - naklejasz na końcówkę kawałek czarnej taśmy klejącej (tzw izolacyjnej) i już przewód żółto-zielony zamienia się magicznie w czarny.
Mieszkam w bloku z wielkiej płyty i na etapie remontu wyrzuciłem mikrorurke na korytarz i zakończyłem ją w szafce pod telewizorem gdzie są dekodery i inne multimedia. Padł kabel antenowy, przyszedł Pan wrzucił światłowód i śmiga aż miło ;)
Mikrorurka to typowo światłowodowa, cienka (około 10-14mm) rurka, bardzo sztywna i dosyć tania, w którą napycha, lub wdmuchuje się światłowód. W odróżnieniu od kabli, światłowód w taką rurkę można wdmuchnąć przez wiele zakrętów i na dużo większe odległości. Kolega po prostu wkuł taką rurkę z klatki schodowej do miejsca gdzie stoi TV i nawet po skończonym remoncie miał możliwość dociągnięcia tam światłowodu. I o to w tych wszystkich pustych rurkach chodzi. Koszt na etapie budowy/remontu to kilkanaście, kilkadziesiąt złotych, a możliwości rozbudowy, czy modyfikacji instalacji ogromne przez dziesięciolecia. Niskim kosztem i bez bałaganu.
Co prawda jestem już na etapie domu w którym fundamenty i ściany są, ale przy remontach będę w stanie wrzucić sobie ten zegrar bo to lepszy pomysł niż montowanie tych gniazkowych timerów moim zdaniem. Cały obwód dookoła domu poprowadzić zewnętrzny przez ten zegar i z możliwością właśnie włączenia sobie na "stałe" zasilania to w ogóle dobra sprawa (nie tylko do czujników ruchu ale także w tym wypadku wydaje mi się to być osiągalne). Dzięki!
Fajnie, że o takich rzeczach mówisz. To wszystko jest niby proste i oczywiste, ale można zwyczajnie nie pamiętać o wszystkim. Czekamy na następne materiały :)
1 porada jak najbardziej na miejscu. pracowalem w DE i w 95% przypadkow zasilanie przychodzi 3x1.5 a pomiedzy wlacznikami i lampami najczesciej kladzie sie 5x1.5
Wielkie DZIĘKUJĘ że podzielił się Pan swoim doświadczeniem. Gdybym umiał to przepchnąłbym przez internet KRATĘ PIWA. Życzę zdrowia!
Рік тому+1
Bardzo dobry film! Ja kilka lat temu pomyślałem o tym wszystkim. A nawet więcej, puściłem kabel HDMI od rozdzielnicy do różnych pokojów. Dzięki temu po montażu rejestratora monitoringu mogę oglądać obraz z kamer na TV.
Sygnał HDMI można tez bez problemu przesyłać skrętką, jest najbardziej uniwersalna (kamery i małe urządzenia sieciowe można zasilać tym samym kablem), chyba najtańsza ze wszystkich dedykowanych kabli i w dodatku nawet jak się uszkodzi końcówki to można to tanim kosztem naprawić.
Akurat tego nie rozumiem, 1000x wygodniej mi oglądać go na komputerze jeżeli potrzebuje coś znaleźć w nagraniach. Oglądania na żywo nie bardzo potrafię usprawiedliwić, to nie market, że trzeba obserwować czy ktoś nie kradnie w biały dzień :)
Bardzo sensowne porady. Aczkolwiek nie dowiedziałem się wiele nowego, poza sposobem na uziom w fundamencie i informacji o zegarze astronomicznym. No i kluczowa rzecz o której dotąd nie wiedziałem to puszki z miejscem na elementy smart home. Tak czy inaczej dzięki.
Bardzo dobre podpowiedzi szczególnie dla inwestorów. Przynajmniej bedą wiedzieć za co dodatkowo płacą . Nie warto ścigać się z lepszą ceną za wykonanie instalacji. Następny remont prawdopodobnie będzie za 20-30 lat a braki w instalacji wyjdą już za kilka dni, tygodni. Co do kosztów to zawsze inwestor podejmuje decyjze jednak ważne jest aby elektryk również przestawił odpowiednio zalety zainwestowania w dodatkowe metry kabli i robocizny. Tak wykonana praca również zareklamuje elektryka w przyszłości .
To jest właśnie cel tego kanału, edukacja klientów żeby, tak jak piszesz, wiedzieli za co płacą i żeby wiedzieli czego powinni od swojego elektryka wymagać. Podpowiedzi "zrób to sam" jest na YT dużo, ale nie każdy chce i ma możliwość (nie każdy też powinien) wykonywać instalacje elektryczne samodzielnie, nie chcę tego powielać. Będę też zamieszczał tu odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów pytania, czy jak wstępnie zdiagnozować i zgłosić usterkę (i do kogo) operując zabezpieczeniami w rozdzielnicy i przy liczniku. Mam nadzieję, że w ten sposób oszczędzę swój czas (na mówieniu tego samego przez telefon) i klientów pieniądze (na wzywaniu niepotrzebnie elektryka) 😉
żałuję że nie oglądnąłem tego filmiku przed wykańczaniem domu. Natomiast skorzysałem z kilku rozwiązań o których wspominasz (3. / 4. / 5. / 10. ) najbardziej żałuję triku nr.1. że nie zrobiłem tego choćby w salonie, oraz triku nr.8 z zegarem astronomicznym, rozdzielnie mam b.dużą ale pełną, i zegar sie nie zmieści już, myślę jak to teraz rozwiązac ale musiałbym sie z Toba naradzić co mam a co mógłbym zrobić ;) Pozatym świetny filmik, gratuluje
Dzięki, spoko rady. Może pomysł na film jak dobrze zaplanować instalacje w domku i przy okazji nie zapomnieć o np oświetleniu podbitki, gniazdo hermetyczne w ogrodzie. Ewentualnie zasilenie pom. gospodarczego z jakimiś urządzeniami np do cięcia drewna lub budowania czegoś w hobby. Może jakieś doradzenie sterowania podlewania ogrodu itp Wszystkiego dobrego Pozdrowienia
Usunąłem większość twoich komentarzy, bo były albo obraźliwe, albo niemądre, tak jak ten wniosek żeby propozycję dołożenia za 100 zł dodatkowej żyły przyrównać do kilkuset tysięcy kosztów budowy zapasowego domu. Chłopie 😅
Jedna mała rzecz. Otóż uziom fundamentowy w betonie tzw wodoodpornym czyli z dodatkiem w8 niebędzie taki dobry jak taki sam uziom w betonie beż w8. Reszta to super rady!
Super materiał. Cos czego mi brakło może to wspomnienie ilości tych kabli eth, tak aby faktycznie było tego troche, ale tam gdzie TV to 2, nawet do lazineki co sie moze i wydaje glupie ... dzisiaj. Gdzies przy drzwiach wejsciowych. No i tam gdzie internet to Kat 6a, ale tez bym dociagna 1-2 przewody do kazdego gniazdka, to w przysclosci da nam mozliwosc zrobienia smart, a koszty za "groszowe". Taki moj ulubiony przyklad jaki zawsze przestawiam ludzia to zmiana jaka nastapila w ciagu ostatnich 30 lat za naszym TV. Byly dwa gniazdka 230+TV, moze u kogos dochodzil kabel do radia. Po pewnym czasie doszlo video, dwa gniazdka da rade, a za kilka lat DVD, i tutaj juz dochodzila lisstwa. Komus doszla konsola, a za chwile za 500zl mozna byko kupic juz zestaw 5.1, a wiec kazdy mial pod dywanem i za kanapa pociagniete te tanie przezroczyste przewody glosnikowe. Tak sie wszystko trzymalo i tworzylo haos, az w koncu za TV zaczeto montowac internet, po 4-5 gniazd, hdmi, gniazda antenowe, juz niby komplet. Dzisiaj mamy rok 2023 i mozna powiedziec, ze mozna sie i cofnac 30 lat. TV, bez dekodera bo kazdy ma netflixa, internet po wifi, zadnego 5.1 bo soundbar daje podobna jakosc, a laczy sie jednym przewodem z TV jak ktos nie jest audiofilem. Nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszlosc, ale zawsze nadmiarowo.
Jeśli chodzi o łazienkę i kuchnie to super jak mamy projekt wnętrza, unikamy wtedy błedów i wiemy gdzie co będzie. Tak zrobiłem u siebie budując dom. Unikamy wsztystkich tego typu problemów nie tylko związanych z instalacją elektryczną. Powodzenia w rozwoju kanału.
Jak mamy projekt i go nie zmieniamy, a to się często zdarza 😉 Rekordzista cztery razy zmieniał projekt kuchni w ciągu roku. Czasem przychodzi klientom coś do głowy już po położeniu płytek w łazience.
Bardzo fajny film. U mnie elektrykę robił wujek, nie taki "wujas" tylko elektryk z uprawnieniami ;) Montował właśnie te pomarańczowe puszki simeta, kable powyprowadzał na zapas, miejsce w rozdzileni tez jest. Zamontował nawet drugą rozdzilenie na piętro. Wiadomo że koszt większy ale i większe możliwości. Odgromówke robiliśmy klasycznie na prętach, w jednym miejscu 11 prętów poszło by były parametry...
Część z tych raz zastosowałem przy ostatnim remoncie łazienki i toalety. Jest tam tyle kabli co 40 lat temu w całym domu. Oczywiście wszystko według przepisów schodzi się do puszki łączeniowe poza łazienką
Ok to brzegu: 1. Przewód 4x1.5 jest DROŻSZY niż 5x1.5 2. Prowda jeno są lepsze i tańsze czujniki niż "Sztajnel". Warto wziąć z 3 pokrętłami... 3. To nie działa, chyba że rura min 32 i ułożona prosto. Chyba że jest ułożona pionowo. 4. Tylko głębokie puchy i z błonką. Lepiej zamontować sobie dodatkowa puszkę na samym dole i ją zostawić na czarną godzinę. 4a. Smart Home to jest drogi i często zbędny bajer i mówi to osoba co zamontowała Suple w domu😁 5. Nie wiem czemu się tak upieracie na podtynkowe rozdzielnice. I dużo pierdo, i kucia zamiast przykręcić ładna natynkową i cieszyć się życiem. 6. A nie lepiej zamówić sobie architekta co wszystko rozrysuje lub ew zostawić wystające przewody na 1.1m potem ew. Wiercimy i działa. Piekarnik i zmywarka dogadają się gdyż zmywarka ma zwiększony pobór tylko na moment podgrzewu wody. A te A+++++ to w ogóle nic nie żro. 7. Prowda. 8. Prowda. 9. Uziom wbijany to guano, często się zdarza że im głębiej, tym rezystancja rośnie. Lepiej bednarkę z INOXU kuźwa INOXU a nie jakiejś gównianej stali galwanizowanej wrzucić w ziemię z 15m i nie musi być otok dookoła budynku. Oczywiście ładnie wygląda i kosztuje ale mówimy o latach praktyki. A odnośnie uziomu fundamentowego...obecnie często kładzie się płyty xps pod budynek i wtedy mamy wspaniały izolator od utraty ciepła i utraty rezystancji. Kolega mówiąc o odpowiedniej chciał powiedzieć 10 Ohm. Nie mniej. 10. Prowda. I najlepiej ekranowane. Cat 5e też będzie ok. I wifi nie jest spoko. Zwłaszcza jeżeli wszystko hula na wifi. A jeżeli coś nowego "wejdzie" to i tak z 5 lat poczekasz aż to zechcesz. A teraz słowo na niedzielę: Wygoapodaruj z 2m² na wykończenie instalacji. Na falownik zostaw gdzieś miejsce i ja ew. baterie. I natynkowo też jest ok i jak tanio. Pozdrawiam z Magdeburga, w sumie komentarz techniczny miał być ale wyszlo jak wyszlo. Wszystkie prawa zastrzeżone i błędy orto są celowe.
1. Przejrzałem trzy największe platformy b2b i na każdej 4x1,5 jest tańszy niż 5x1,5, nie wiem jak w Magdeburgu 😉 2. Może, ale ja nie spotkałem. Poza tym to tylko przykład, niestety nie zapłacili mi za reklamę. Jeszcze 😉 3. Na zdjęciach są jak byk niebieskie rury fi40, oczywistością jest że maja być ułożone prosto. To nie film DIY 4a. Do kieszeni masz dostęp po zdjęciu osprzętu, do dodatkowej puszki dopiero po jej odkuciu, bo nie każdy chce zaślepki (nawet w formie atrapy osprzętu), można i tak, ale według mnie to nie to samo. 4b. Supla to jedno z najprostszych i najtańszych rozwiązań, bo nie wymaga centralki. Polecałbym ją raczej komuś, kto chce maksymalnie 10 urządzeń sterować spoza domu i szuka prostego systemu polskiego producenta. Do realizacji całego domu absolutnie się nie nadaje. 5. Ja daję klientowi wybór. Większość chce podtynk, a dwie godziny na wkucie rozdzielnicy mnie nie przeraża. Jest estetyczniej, nie wystaje, nie mnie oceniać. Montujemy też natynkowe, zwłaszcza w pomieszczeniach gospodarczych, albo duże stojące rozdzielnice, ale ja uważam, że to kwestia trzeciorzędna i istnieje więcej niż jedno dobre rozwiązanie. 6. Jeśli klient ma budżet i na wstępnej rozmowie widzę, że klient chciałby bajery, to sam mu polecam korzystanie z usług projektanta, bo ja nim nie jestem. Ale nie każdy chce wydawać na to pieniądze. W swojej karierze spotkałem niewielu dobrych i dokładnych projektantów. Piekarnik potrafi mieć 3,5kW, zmywarka 2,4kW, absolutnie nie powinny być projektowane jako jeden obwód. Akurat dziś dorabiamy klientowi nowe obwody w kuchni, bo stara instalacja, bo jeden bezpiecznik i mu wyrzuca po remoncie, a nikt go nie uprzedził, że to warto by było wymienić instalację i dorobić obwody w kuchni. 9. Kasa, jak klient jest skłonny zapłacić, to wykonujemy z nierdzewki. Robiliśmy też z bednarki miedzianej. Wszystko zależy od budżetu. A ocynk nie jest zły, odkopywałem 30-letnie uziomy, które były niemal jak nowe. Zależy od gleby. Bednarka ułożona na 0,6m głębokości ma dużo bardziej zmienne warunki niż uziom wbity na kilkanaście metrów. Kłótni o te 10 Ohm jest w internecie tyle, że nie chce mi się uczestniczyć w kolejnej. Odpowiednia, to odpowiednia, bo to zależy, nie wszędzie rezystancja powyżej 10 Ohm będzie dramatem. Co do płyty fundamentowej to oczywiście, ale to nie jest film na którym chcę rozważać wszystkie istniejące warianty. Czasami trzeba sprawy uprościć. 10. Kat 5 będzie ok, ale powinno się kłaść 6. Ekranowanie tak, ale złe podłączeni ekranu jest gorsze niż jego brak. A w domu aż takich zakłóceń nie ma, więc nie zobaczymy różnicy. Patrzycie kolego na wszystko ze swojego punktu widzenia, a inni ludzie mają inny budżet, inne potrzeby, inny tryb życia, jedni są gadżeciarzami, inni wręcz przeciwnie, jedni chcą mieć dom z bajerami bo prestiż, inni wolą prosto i skromnie. Dajmy każdemu zrobić jak może i lubi😉
imho jeszcze obwód na cały dom umożliwiający zasilanie awaryjne: lodówka, parę światełek, parę gniazdek, ruter, kotłownia , umożliwiający przełączenie na zasilanie typu agregat/bateria
Ja zrobilem instalacje w gwiazdę, poszlo ponad 6k przewodow roznego typu. Praktyczbmnie wszytsko o czym mowiles mam zrobione, oprócz uziomu fundamentowego. ;( bo całkowocie zapomniem o nim podczas robienia fundamentu. Tez mam skreteke Cat 6. Ale wiele bym teraz i tak zmienil. Ciagle cos dodaję
Co do WiFi to wystarczy w nowym routerze ustawić hasło takie jak w starym i po problemie. Poza tym w domu robi się instalacje mesh, bo w większych budynkach jeden router nie wystarczy, no chyba że wyprowadzimy sobie przewody antenowe do zewnętrznej anteny.
Niestety wielu klientów tego nie robi. Nowy router, nowe ustawienia to dość powszechna praktyka. Jak już pisałem, często do falowników od PV jeździmy zmieniać hasło do wifi, bo ktoś zmienił dostawcę, podłączył światłowód itp. a nie zna starych ustawień. Tam gdzie można podłączamy po kablu i to jest najlepsze rozwiązanie. Co do reszty zgoda.
Mesh tylko jak już ktoś zawalił i nie pociągnął kabli do kluczowych miejsc. I tak zalecałbym przy pierwszym remoncie dociągnąć brakujące kable w konkretne miejsca
@@sebek6543210 po pierwsze to mesh ale “zasilany” po LAN, a po drugie nie wszystkie urządzenia da się połączyć po LAN. U mnie np 160 adresów idzie po WiFi
Nie ma jak ludzie od wszystkiego, wmontują zmywarkę, przykręcą ją przez meble i osłony zmywarki, nogi max wkręcone, a potem kafelki kładą. Gniazda gdzieś poukrywane za szafkami, węże dociśnięte. No i weź potem wyciągnij zmywarkę bez demontażu połowy mebli.
11. Stawiaj zawsze własny Router z Access Pointem a od dostawcy internetu bierzesz tylko kabel sieciowy, nie będziesz musiał zmieniać hasła do WiFi przy zmianie dostawcy :D
Niestety najczęściej jest jeden router od dostawcy, a po zmianie nikt nie pamięta poprzednich ustawień, ani nawet nie wie że tak można. Sprawdzone na falownikach PV, do których jeździmy zmieniać hasło po zgłoszeniu, że "nie ma podglądu", większość przyczyn, to nowy router.
Dlatego falownik tez trzeba podłączać kablem do routera. Zaproponowana 11 porada jest znakomita i tak wlasnie powinno sie robic. Stosuje takie rozwiazanie i polecam!
Same konkrety. Dzięki! BTW mówiąc "router" miałeś pewnie na myśli kolejny "Acces Point" (AP). Zdecydowanie polecam system UniFi, ew alternatywny Omada (ale nie testowałem). Śmiga jak szalony o ile faktycznie mamy do każdego AP pociągniętą skrętkę.
@@wojciechchudzik1383 tu się nie zgodzę z takim podejściem. To tak jak wstawiać kolejne repeatery przedłużające zasięg. No może w domu 2 routery dużego zamieszania nie zrobią ale jak komuś zależy na dobrze działającej sieci to powinien unikać rozwiązań gdzie każdy sprzęt jest z innej parafii 😉
WiFI? Zdecydowanie ODRADZAM! Kabel to kabel, nie ma wzajemnego zakłócania się, nie ma spadków prędkości, problemów z zasięgiem i... Najważniejsze: żaden cwaniak nie będzie próbował mi nic zakłócać i hackować. (To znaczy: może próbować, ale z góry wiadomoże nic nie zdziała!) Ktoś powie: niemożliwe! A ja odpowiadam: niemożliwe jest tylko uniknąć śmierci i podatków, cała reszta JEST MOŻLIWA. Tylko czasami trochę trudna. Zabawa w "niezawodne" szyfry i zamki jest tak długa jak historia ludzkości i JEDNOCZEŚNIE jest ciągłym pasmem dowodów, że łamanie haseł i dostępu JEST MOŻLIWE! Że jest "niemożliwe" z zasady myśli właściciel do chwili gdy zostanie wydymany - potem, nie wiedzieć czemu, zmienia zdanie! Dlatego planując inwetycję należy zawszasu zaplanować, zaprojektować i to z solidnym nadmiarem porządną skrętkę szóstej generacji, jak zaleca pan Wojtek. To się po prostu bardzo opłaci!!!! A jak ktoś jest mundrzejszy, to jego sprawa, niech wcina potem swoją żabę sam. Bon appetit!
co do kuchni to poczytaj sobie normy, jeśli chodzi o rurki to powodzenia z przeciąganiem na zakrętach, powinieneś wspomnieć o odpowiednich średnicach i pilotach, uziom fundamentowy jest obowiązkowy jeśli chcemy żeby ogranicznik przepięć zadziałał a nie był atrapą, ogólnie spoko pomysły
Czytuję normy i nie widzę ich sprzeczności z tym co powiedziałem. Co do rurek to oczywiste, że trzeba je ułożyć w taki sposób, żeby dało się cokolwiek naciągnąć. Dlatego załączyłem zdjęcie gdzie są rury 40 ułożone w dwa łagodne łuki, lub ułożone prosto z rozdzielnicy na strych. Mógłbym wchodzić w różne niuanse, ale to rozwlekłoby niepotrzebnie film 😉. A to jest poradnik dla klientów i użytkowników, więc sposób podania też musi być inny niż dla instalatorów.
Jest pojemniejsza, łatwiej zamontować w niej moduły smart home. W standardowych puszkach jest to w zasadzie niemożliwe, albo wymaga mnóstwo nikomu niepotrzebnej pracy
@@wojciechchudzik1383Nie do końca się zgodzę, że praca nie jest nikomu potrzebna. Ponieważ istnieją jeszcze takie nałogi jak pracocholizm. Lub takie wypaczone poglądy jakoby trzeba było się napracować by zarobić. Niektórzy bywają jeszcze tak zacofani, że są skłonni utrudniać sobie pracę zamiast ułatwiać. Po to aby się tym chwalić, że aż tyle czasu opracowali. Przywiazanie do samej pracy zamiast do jej efektywności to pochodna starej wiejskiej mentalności kultu (-ry) ciężkiej pracy (na roli). Tego typu myślenie powoduje, że nie wszystkim podoba się ułatwiającą zycue automatyzacja oraz szeroko rozumiany postęp cywilizacji ( polegający min na takich innowacjach eliminujących zbędna pracę). Dlatego spodziewam się rozłamu społeczeństwa na neo jaskiniowców przywiązanych do wysiłku bo warunkujących jego nakładem poczucie własnej wartości. Oraz na ludzi światłych i wygidnych, mających trzeźwe, praktyczne spojzenie na życie (dlatego chętnie ułatwiający h je sobie adaptując nowe technologie, dla tych pierwszych budzące z czasem grozę bo kompletnie nie zrozumiałe np androidy)
Jedna uwaga - po zmianie dostawcy usług internetowych nie trzeba zmieniać hasła do wifi we wszystkich urządzeniach - wystarczy zmienić te parametry w nowym routerze na te dotychczasowe.
Pisałem już poniżej, "Zgadzam się, o ile znamy poprzednie ustawienia, lub mamy je skąd odczytać i jesteśmy samodzielnie w stanie to zrobić, a nie wszyscy sobie z tym radzą, zwłaszcza osoby starsze. Spotkałem się również z sytuacją, gdzie dostawca internetu nie pozwalał zmieniać niektórych ustawień w swoim routerze. Dodam ciekawostkę, że nigdzie nie robimy tylu gniazd internetowych co w domach zawodowych informatyków. Oni chyba coś więcej wiedzą 😉" Montujemy też fotowoltaikę i często się zdarza, że klienci zgłaszają brak podglądu w aplikacji i najczęstszą przyczyną jest zmiana dostawcy internetu i nowy router. Często nie ustawiają tych samych nazw i haseł.
Będzie :) Nagrałem już film jak sobie z awarią poradzić we własnym zakresie, lub przynajmniej wstępnie zlokalizować problem, kiedy wezwać elektryka, a kiedy pogotowie. Chęstnie też wysłucham sugestii, jakie tematy was ciekawią
ciekawi mnie temat ogrodowych rozdzielnic, instalacji w altanach ozdobnego oświetlenia w ogrodzie. Czy wrzucać kabel do rurek i jakich, na jakiej głębokości jeśli robi się np lampy na ogrodzeniu w ogródku. W czym puszczac kable na drewnianych konstrukcjach?
@@fromekfromek5554 Do sieci robiłbym 6a koniecznie. Prędkości internetu będą rosły. Teraz podłączasz światłowód 1Gb/s i mając komputer stacjonarny bądź konsole w salonie oczekujesz pełnej prędkości. A jeśli za 5 - 10 lat standardem będą prędkości 10 - 100 Gb/s ? skrętka 5e będzie bardzo wąskim gardłem w takiej sieci. 6a jest optymalna w tych czasach. 5e do kamer na spokojnie i 6a do sieci
Niestety nadal rozprowadzanie kabli pod internet jest mało powszechne. Co chwilę jeżdżę do nowych domów gdzie nie ma rozprowadzonych skrętek internetowych a chcą mieć WiFi w całym domu, i tu warto dodać że ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze ekranuje sygnały radiowe WiFi i w obecnym budownictwie parter + piętro 2 punkty Mesh to jest minimum, oczywiście spięte po kablu. Jeśli jesteś na etapie budowy koniecznie daj do każdego pokoju przynajmniej po 1 skrętce UTP minimum kat 5e (zalecane 6a), a w miejsca tzw. multimedialne tam gdzie ma być TV minimum 2 osobne UTP. Wszystko oczywiście osobno z jednego punktu gdzie planujesz podłączenie łącza od dostawcy. Telewizja od dostawcy światłowodowego musi być podłączona skrętką UTP i będzie to najstabilniejsze i najtańsze (nie trzeba dodatkowych zarządzalnych switchy) gdy łączymy ją osobno dla każdego dekodera bezpośrednio od modemu dostawcy i na tym kablu puszczamy tylko sygnał TV bez internetu (dlatego przykładowo do salonu 2 osobne).
Switch gigabitowy kosztuje grosze i nie wymaga żadnej konfiguracji, więc nie ma potrzeby ciągnięcia 2 skrętek, chyba, że ta druga będzie na wypadek uszkodzenia (w nowym domu można się pokusić nawet o peszel do kluczowych miejsc). Ja bym wstawił tam access point i od razu ma się pewne, stabilne wifi w salonie.
@@sebek6543210 Na drugiej skrętce możesz podłączyć dekoder, zrobić przedłużacz HDMI od rejestratora, lub USB, lub kilka innych rzeczy, masz wolną skrętkę, masz możliwości. Dwie skrętki w salonie to powinien być standard. Dwie w każdym pokoju, to też nie będzie rozrzutność.
O HDMI nie pomyślałem, o hubie usb również. Zastanawiam się tylko nad sterowaniem tego podglądu. Np. sterując ze smartfona można podglądać również z niego i tylko przerzucić obraz na TV@@wojciechchudzik1383
@@sebek6543210 Jak ze wszystkim, to zależy 😉 Mimo wszystko rejestrator wygodniej obsługuje się myszką. Nie każdy łączy się też z naszą aplikacją po wewnętrznej sieci, tylko pomimo tego, że jesteśmy w domu, dalej obraz leci przez chiński serwer i nie będzie 4K.
Jeśli masz możliwość połączenia się z nim lokalnie to będziesz miał też opcję połączenia się z nim zdalnie np. po poprzez VPN w domu. Ja aktualnie skonfigurowałem do tego terminal jako serwer VPN, który poprzez tunel do serwera mikrusa pozwala się łączyć do lokalnej sieci nawet bez publicznego IP. Nie mam aktualnie możliwości sprawdzić jaką mam przepustowość, bo terminal jest wpięty przez wifi o słabym sygnale, ale jak tylko dociągnę do niego skrętkę to spodziewam się czegoś blisko przepustowości mojego łącza, czyli 100 - 170 mbit/s. @@wojciechchudzik1383
Niby oczywiste, niby bardzo proste, ale głowę daję, że wielu instalatorów/inwestorów olało te wskazówki! A potem lament i rwanie włosów (resztek?) z głowy... A po co? Sam sos, bez lania wody! Zapisałem skwapliwie wszystkie wskazówki na przyszłość! :)))
Mam pytanie, jak wpiac czujnik ruchu w istalacji gdy mam zailanie 3x1,5 a pozniej przechodzi w przewod 5x1,5 gdzie oswietlenie zalaczne jest w kilki miejscach (w ostatnim wlaczniku wychodzi kabel 3x1,5 do lampy)
Do domu dochodzą powietrzem cztery przewody, a teraz widzę, że instalacje tzw. siłowe mają pięć bolców. Czy żółtozielony pochodzi od ziemi? Coś mi kiedyś elektrycy tłumaczyli, że zero robocze i zero ochronne... coś mi tak świta... Jak to jest?
Są dwie możliwości: Układ TN-C(S) Gdzie przychodzą 4 przewody i przewód Ochronno-neutralny PEN jest rozdzielany na Przewód ochronny PE (powinien być dodatkowo uziemiony) i przewód neutralny N Stąd 5 a nie 4 przewody jak w starych instalacjach. Druga opcja (gorsza) to układ TT gdzie również przychodzą 4 przewody jednak czwarty przewód to neutralny N. W przypadku tego typu instalacji bardzo trudne jest zapewnienie odpowiedniej wartości "pętli zwarcia" tak, żeby w razie zwarcia zadziałał wyłącznik nadprądowy. Dlatego, żeby spełnić warunek ochrony przeciwporażeniowej montuje się wyłączniki różnicowo-prądowe które są niezwykle czułe (wyłączają już przy 0,03A prądu który upływa gdzieś z obwodu np. przez dotyk ręką zepsutej pralki). Do dobrego działania takich wyłączników różnicowo prądowych (RCD) potrzeba jest dobrego uziomu (PE). Więc zliczając również mamy 5 przewodów L1,L2,L3,N,PE. Zero to mylna nazwa dlatego, że często jest tam jakiś potencjał, ale prawdopodobnie zerem roboczym nazywano N albo PEN , a zerem ochronnym przewód żółtozielony PE.
#4 A co jeśli trzeba zastosować pierścień dystansowy. Bo i tak bywa, w starych domach ciężko wszędzie wyprowadzić na tą samą długość. Puszka fajna, ale do prostych ścian 😁
Do tych puszek też są pierścienie dystansowe. Poza tym to są sugestie, nie prawdy objawione 😉, jeśli komuś dane rozwiązanie nie pasuje, to znaczy, że potrzebuje innego 👍
Ty mówisz o przewodzie 4x1,5 do lamp. Ja się zgadzam. Jednak większość samozwańczych elektryków wykorzystuje 3x1,5 bo dla nich przewód ochronny nie istnieje w instalacji więc też sobie żyrandol podzielą :)
Chyba na wykonanie instalacji jest jakiś projekt. 👾 👽 I w ogóle robi się zgodnie z projektem. Oczywiście zmiany są możliwe. Ale uzgodnione, a nie, że elektryk sobie wymyślił. 👾
@Marek-g2o No właśnie na wykonanie instalacji elektrycznej w domu najczęściej nie ma projektu, bo większość projektów elektryki, które znajdują się w gotowych projektach budowlanych nie odpowiada faktycznym potrzebom klienta. Projekty robione na zamówienie, też nie są bez wad i trzeba je konsultować, branże są nieskoordynowane itp.. Projekty od architektów wnętrz są często robione przez architektów wnętrz i zawierają tylko lokalizację gniazd, oświetlenia itp., a nie są projektem elektrycznym z prawdziwego znaczenia. Niewielu chce korzystać z usług projektanta elektrycznego aby wykonać drugi projekt elektryki, tym razem wykonawczy. Zachęcam do tego, ale jeśli ludzie tną koszty nie korzystając w ogóle z usług elektryka, tylko szwagra, kolegi, który kiedyś wstawiał okna i przez okno nauczył się kłaść kable, albo próbują samemu to wykonywać, to gdzie mowa o projekcie wykonawczym. Większość bazuje na poradach elektryka, który spokojnie ogarnie temat, jeśli rzeczywiście jest fachowcem i nie idzie na skróty. To czy będzie do lampy przewód 3-żyłowy, cztero czy pięcio, to nie są zmiany istotne i nie musi ich zatwierdzać projektant jeśli przekroje, typ przewodu i kolorystyka żył się zgadza. To samo tyczy się liczby gniazdek. Wykonawca musi wiedzieć, gdzie kończą się jego kompetencje i kiedy powinien skorzystać z usług projektanta, ale określenie "robi się zgodnie z projektem" jest bardzo niebezpieczne. Bo za wykonanie błędnie, ale zgodnie z projektem(który może zawierać sprzeczne informacje) wykonawca też może ponosić odpowiedzialność i nie zwalnia go to z myślenia.
Tak, ale wtedy nazywa się to "przewodem wyrównawczym funkcjonalnym" i musi być uzupełnione o uziom otokowy (jeśli mamy instalację odgromową), lub uziom szpilkowy + bednarka i wszystko połączone ze sobą już powyżej poziomu gruntu.
Dopytam bo się nie znam. Jeśli chodzi o ten przewód 4x1.5 to go od razu trzeba ciągnąć z rozdzielni do włączników światła, a później do źródła światła, czy mogę pociągnąć do włącznika 3x1.5, a później pójść przewodem 4x1.5 do źródła światła ?
Jak każda odpowiedź na tego typu pytanie brzmi, to zależy 😉Nie mniej niż 11kW, ja zalecam 14, 17 lub 22, zależy od tego ile będzie urządzeń w domu i czym będzie ogrzewany. Przy czym należy pamiętać, ze są to wartości dla PGE Warszawa, różne regiony, różne oddziały OSD mają różne przeliczniki kilowatów mocy przyłączeniowej dla konkretnej wartości zabezpieczenia. Dla domu jednorodzinnego różnica między 11 a 22kW jest tylko w jednorazowej opłacie za przyłączenie, warto więc wziąć nieco więcej na starcie, jeśli planujemy pompę ciepła, indukcję, klimę a zwłaszcza samochód elektryczny.
@@sebus12341234 Za dużo o tyle, że takie samo zabezpieczenie (32A) dostałbyś przy 17 lub 16 kW (w zależności od lokalnych warunków), należało od razu wystąpić o 21 lub 22 (jak wyżej, do sprawdzenia lokalnie). Jeśli dom będzie w stanie surowym zamkniętym, to najczęściej masz możliwość zawrzeć umowę w taryfie G, więc opłaty stałe nie są uzależnione od mocy przyłączeniowej/umownej. Natomiast jeśli zostaniesz zmuszony do zawarcia umowy w taryfie C, to wtedy co miesiąc będziesz dopłacał około 150zł nawet jeśli nie będzie żadnego zużycia. Dlatego trzeba od razu zawrzeć umowę na taryfę G, lub dążyć do jak najszybszej zmiany z C na G.
@@sebus12341234 dlatego też zawsze polecam brać lokalnego dobrego elektryka, który najlepiej się orientuje w lokalnych realiach i zwyczajach i może, poza porządnym wykonaniem instalacji, załatwić papierkowe tematy za klienta i zdjąć mu to głowy.
Czy są takie wyłączniki hybrydowe, które by do aktywacji oświetlenia zewnętrznego używały luksomierza, a do deaktywacji zegara? Czyli oświetlenie uruchamia się jak już jest szarówka, a wyłącza się np.o 23ciej??
albo w układ wpiąć inteligentny sterownik i połączyć go z czujnikiem zmierzchowym. Uruchomienie ustawić na zachód słońca, wyłączenie na określoną godzinę i działa bezobsługowo
@@niemaco1986 a po co tu jakieś magiczne sterowniki czy inne cuda. Wrzucasz czujnik zmierzchu i zegar astronomiczny w szereg. Zegar załącza obwód na czujniku (np. o 14:00), czujnik załącza stycznik (raczej wolałbyś uniknąć dużych obciążeń na zegarze i czujniku). O ustawionej godzinie zegar wyłącza czujnik i oświetlenie, koniec filozofii.
Zrobisz to na styczniku z przyciskami włącz/wyłącz (standardowy schemat) - tylko zamiast przycisków użyjesz styków NC/NO czujnika oświetlenia i czasówki i gotowe.
Zapomniales wspomnieć że instalacje do.automatyki budynkowej uzywają tez skrętki do wlacznikow swiatla /paneli sterowania. Tez warto je sobie rozprowadzic. Ja tego nie zrobilem i teraz żałuję
Jeśli ktoś planuje automatykę budynkową to jak najbardziej. Natomiast większość prostych automatyzacji da się ogarnąć radiówką i dotąd wystarczały nam pogłębiane puszki.
czy kabel cztery razy półtora muszę ciągnąć do włącznika czy wystarczy od włącznika do lampy? Czy nie lepiej połączyć czujnik dodatkowym kablem trzy razy półtora?
Nie można połączyć czujnika przewodem 3x1,5. Można zarówno 4x1,5 od czujnika do lampy, można od wyłącznika do czujnika, będzie prawidłowo w obu przypadkach, jeśli się prawidłowo podłączy.
@@wojciechchudzik1383 w projekcie rozdzielnice mam w wiatrołapie i tam zostawione były aroty w fundamencie, czy mogę przeciągnąć w arocie przewód głowny pod ociepleniem posadzki do garazu i tam zrobić rozdzielnice ?
Standardowa sonda do uziomu ma 1,5m, najczęściej wbija się kilka, czasem powyżej 10, aż do uzyskania pożądanej rezystancji. Natomiast sama rezystancja nie jest tak istotna (zwłaszcza w TNC, przy TT jest bardzo istotna), co prawidłowe wykonane wyrównanie potencjałów w obiekcie.
Jeśli od wyłącznika do lampy jest przewód 4x1,5 to nic więcej nie trzeba robić, kwestia właściwego połączenia i montażu czujnika obok lampy. Można też ułożyć osobny przewód od wyłącznika tej lampy (jeśli w puszce jest również zasilanie) do czujnika, lub od lampy do czujnika. Wszędzie polecam stosować przewód 4x1,5 z niebieską żyłą(Lumen).
niezły poradnik, kuchnia to wiadomo meble zamysł układ itp. Nawet nie siedząc w elektryce, domyślałem się, że jak może być wszystko na 1-2 obwodach. Sam kładę instalacje czyli w swoim domu. Miałem typa od remont łazienki robi, ale to co w łazience zrobił z kablami. Wielkich nie było zmian co do mebli i gdzie ma być wanna itp, tak samo 1 gniazdko (nadmiar kabla zapas zostawiony). Przychodzi "fachowiec", dalsze etapy końcówka remontu. Puszkę wkleił nw na co, krzywo, rurki mi po wywalał (zdrowe) po łamane, bo po co mają się przydać gdzie indziej... Nw jak to zrobił, ale przyciął kabel dosłownie na styk, pytam po co to ruszał i czy odłączył zasilanie.. Typ miał farta albo głupi ma szczęście, powiedział obcinał po kolei. Nie wypowiadam się na to co zrobił.. Żałuję, że nie było mnie jak to robił i patrząc jak ja robię instalację to amator lepiej by to zrobił. (podobno 7 lat robił). [Nie byłem zleceniodawcą remontu, ale kiedy mogłem to sprawdzałem jak tam robił. (ranki/popołudniówki miałem). Oprawę led nad umywalką też zajebiście zrobił. Uciał PE przy płytkach, a resztę podłączył-połączył drut z linką w wago ("SZACUN" ). Jeśli nie ma pojęcia o instalacji elektr to niech nie rusza. Całe szczęście, że to poprawiłem w puszcze i lampę, a nie wspomnę jak oczka zamontował i jak to łączył.... W kuchni to obwód osobny: lodówka, kuchenka, zmywarka, ekspres, mikrofala i toster, czajnik, (inne tymczasowe urządzenia). Pralnia-pralka, lodówka, może termostat, sterownik etc. Piwnica-pompa c.o. itd. 30-50% mam wymienionej instalacji i RZDZ głowna też. A np. 4x1.5 zastosuje do lampowentylator (w łączniku świecznikowym np. 1klawisz wiatrak 2klawisz światło, niż ciągać za łańcuszki pod sprzętem wiszącym. Ale z czujnikiem ciekawa sprawa, idąc do piwnicy lub wchodząc z garażu do piwnicy korytarz krótki, ale ciemny i nie szukać włącznika. Ale dobrze, że są dobrzy ludzie co mają pasję i zostawiają "serducho" w tym co robią i dzielą się na yt, czy gdzieś indziej... Zawsze jest szkoda, że takie osoby są bardzo daleko , z przysłowiowo z krańca Polski od nas :P Pozdrawiam
nie pytaj o budowę sieci komputerowej elektryków, to nie ich specjalizacja. Radość jest jak wejdziesz na budowę po elektrykach i są kable położone, a jak w gwiazdę to już luksus :) i na drugie urządzenie nie potrzebujesz rutera tylko akcesspointa. chcesz zasięg wifi rozszerzyć a nie routować na inną klasę ip czy NAT'a kolejnego stawiać.
Wato jeszcze pociągnąć kable do głośników, sygnalizatora od włamaniówki na elewacji, kabla do urządzenia radiowego od włamaniówki gdzie na strych, czujek dymu na suficie, koncentryków do satelity albo rurki, koncentryków do telewizji i rurki lub kabla do projektora. Warto zawsze przypomnieć klientowi o wyłączalnych gniazdach zewnętrznych. Jeśli robisz takie instalacje zawodowo warto zrobić sobie listę pytań do klienta żeby czegoś nie zapomnieć.
Zawsze pytam klienta o wszystko, bo każdy ma inne wymagania, budżet i tryb życia. Ale, żeby nie opowiadać za każdym razem tego samego zacząłem nagrywać filmy dla klientów. Wtedy na spotkaniu mamy już część mojego gadania z głowy 😉
Masz rację, na dziś i przez najbliższych 5-10 lat wystarczy zdecydowanej większości klientów, ale za 10 lat też wielu nie chciałoby kuć i wymieniać instalacji, bo do czegoś nie wystarcza 😉Postęp technologiczny jest ogromny. Różnica w cenie to kilkadziesiąt groszy, pracy przy tym jest tyle samo, kat 5e to najniższa z dostępnych, jest jeszcze 6, 6A, 7 i 7A. Ja proponuję tylko stopień wyżej od najtańszej opcji, na 100m instalacji klient dopłaci kilkadziesiąt zł. Wady? Może minimalnie trudniej wtyczkę zarobić. Kupując samochód ludzie 100x więcej za felgi dopłacają, przy przeciętnej instalacji wartej 20-30 tys. to różnica mniej niż jednego procenta w kosztach😉
10 lat temu też to słyszałem i wiesz co? Od tamtej prowadzono nowe standardy przewodów, bo wifi jeszcze długo ich nie zastąpi, a być może nigdy. A z gniazd LAN korzystam i w firmie i w domu, i klienci też z nich korzystają. Zaś najwięcej gniazd LAN ro bimy u informatyków, którzy się po prostu na tym znają. Jakby to było bez sensu, to by nie kazali sobie tych przewodów rozciagać po całym domu.
Można, dużo można zrobić na zaś, ale to nie licytacja 😉. Raz że ja wciąż się spotykam z instalacjami w całości wykonanymi przewodem 3x1,5 i najważniejsze, żeby tego uniknąć, dwa - chciałem tu opowiedzieć o najprostszych i najtańszych sposobach na zwiększenie funkcjonalności. Też robiliśmy dom, gdzie klient chciał aż tak na zaś i wszystkie lampy 5x1,5, natomiast później z tego nie skorzystał. I zdecydowana większość klientów z tego nie skorzysta, więc nie widzę takich potrzeb u klientów. Różnica między wykonaniem 3x1,5, a 4x1,5 jest minimalna, ale różnica między wykonaniem 3x1,5 mieszane z 4x1,5 a wszystko 5x1,5 już będzie bardziej zauważalna i niekoniecznie uda mi się klienta do tego przekonać, bo nie będzie w tym dla klienta realnej wartości. Raz że płaski 5x1,5 już się tak nie układa, więc zachodzi często konieczność bruzdowania (droższa usługa), puszki już obowiązkowo pogłębiane, więcej będzie kieszeniowych, lub wielokrotnych, bo nie wszystkie systemy mają potrójne klawisze (droższy cały materiał, nie tylko przewody). Co nie znaczy, że czasami się to nie sprawdzi. ale jak to zwykle bywa, zo zależy. Tam gdzie na pewno ma to sens to przewody do napędów bram wjazdowych, dajemy 5x1,5 lub 5x2,5, bo jak się komuś latarnie przypomną po ułożeniu kostki, to ma z czego wydzielić, a przewód już jest na zewnątrz. Podbitki też czasami robiliśmy przewodem 5x1,5, żeby zrobić dwa obwody świateł i gniazda w podbitce do oświetlenia świątecznego, czy w inny sposób wydzielić oddzielne sterowani (dodatkowe kinkiety, zasilanie markizy itp.). Już 4x1,5 jest trudno upchnąć w małych lampach jak jest przelotowo zrobione, 5x by się nie czasami nie dało. Dlatego lepiej nieraz dać oddzielne 4x1,5 niż jeden 5x1,5 i od oprawy do oprawy go puszczać. W toku doświadczeń na kilkuset instalacjach optymalnie cenowo i funkcjonalnie wychodzi właśnie 4x1,5. Przez ponad 10 lat stosowania tego rozwiązania, dosłownie 3 razy się zdarzyło żeby nam tej piątej żyły zabrakło, ale wtedy duży zakres zmian ze strony klienta nie wywoływał u niego frustracji z powodu kosztów przeróbek. Raczej był świadom, że dużo pozmieniał, a większość zmian ogarnęliśmy właśnie tą czwartą żyłą i z 20, jedna wymagała większego nakładu prac. To taki kompromis wypracowany przez lata. Ale to nie jest jakaś sztywna zasada, każda instalacja, jest inna. A znów przefajnować można w każda stronę, to też już przerobiłem i nabrałem nieco pokory względem własnych genialnych nowatorskich, ale niesprawdzonych rozwiązań🙂 . Jeśli klient ma projekt wykończenia wnętrza i dobrane konkretne oprawy, to jedna rezerwowa żyła wystarczy, bo wtedy najczęściej nie ma wielu zmian, jeśli jest planowany szynoprzewód 3-kanałowy to też raczej wiemy na etapie wykonywania instalacji i wtedy owszem, od razu idzie 5x1,5. Ale jeśli klient planował żyrandol na środku, a potem chce szynoprzewód, to i tak często czeka go kucie, bo szynoprzewód ma inny sposób przyłączania, a część szynoprzewodów jest jednokanałowa. A jest jeszcze aspekt ergonomiczny. W pewnym momencie zbyt duża liczba wyłączników utrudnia korzystanie z nich, bo klient nie będzie włączał każdej z 50 żarówek w salonie oddzielnie, tylko sekcjami. Często przy czterech podwójnych łącznikach obok siebie już zaczyna się robić mało intuicyjnie. To jest doświadczenie, którego człowiek nabiera z każdą kolejną realizacją, a co trudno jest czasami wytłumaczyć 🙂
Takie jakie podłączymy i takie jakie dopuszcza nasze zabezpieczenie nadprądowe 😉. Cieńszy przewód możemy zastosować do sterownia bramą, lub przekaźnikiem niskonapięciowym, gdzie steruje się najczęściej masą. Jeśli zakładamy, że przewód będzie bezpośrednio sterował obciążeniem i pracował na napięciu 230V, a obwód oświetleniowy jest najczęściej zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym B10A, typowe łączniki do oświetlenia mają obciążalność 10A, to zgodnie ze sztuką, normami i dobrymi praktykami stosujemy odpowiedni przewód instalacyjny o przekroju 1,5mm kwadratowego. Oprócz tego, że przewód ma się nie upalić po obciążeniu go dwiema żarówkami led, ma również (a nawet przede wszystkim) wyzwolić w odpowiednim czasie zabezpieczenie w przypadku przeciążenia i zwarcia. A zbyt cienki przekrój na długim odcinku zwyczajnie się zapali, zamiast wyzwolić wyłącznik, bo nie spełni wymogu minimalnej impedancji pętli zwarcia. Do tego dochodzi wytrzymałość mechaniczna. Przyjęte jest stosowanie do oświetlenia 1,5mm kwadratowego, bo nikt nie będzie tego liczył za każdym razem, czy w ramach oszczędności sięgających 20 zł, może zastosować mniejszy przekrój, za to droższy i mniejszy wyłącznik nadprądowy itp. Sprawa wydaję się na pierwszy rzut oka błaha, ale stosowanie się do norm i przepisów prawa budowlanego chroni nasze życie, mienie i zwiększa szansę wypłaty odszkodowania😉. Warto zdawać sobie też sprawę, że wyłączniki nadprądowe służą do ochrony instalacji i urządzeń i do nich są dobierane.
@@wojciechchudzik1383 Dziękuję za odpowiedź. Nie dorozumiałem użytego przez Ciebie pojęcia "sterowania". Do tej pory oznaczało dla mnie sterowanie mniejszym napięciem\prądem większych wartości.
@@s3rverius jeśli mamy ten 4x1,5 z szarą żyłą z rozdzielnicy do wiatrołapu, to możemy na nim podłączyć zarówno sterowanie przyciskiem bramą wjazdową, sterowanie dowolnym przekaźnikiem, jak i sterowanie bezpośrednie oświetleniem w ogrodzie. Taki jego urok, że możemy zrobić to, co akurat nam będzie potrzebne, albo zmienić zdanie po kilku latach bez kucia i ciągnięcia nowych przewodów 🙂 Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej jest to wyłącznik do oświetlenia w ogrodzie, podbitce, lub kinkietów zewnętrznych. Jako że zegar astronomiczny kosztuje dla niektórych astronomiczne pieniądze, zwłaszcza na początku użytkowania domu włączają sobie oświetlenie ręczne. Dołożyć automatykę można w każdej chwili, jak klient przetestuje i sam stwierdzi czy mu to odpowiada, znudzi mu się włączanie i wyłączanie ręczne, zostawi na cały dzień światło kilka razy itp. Zawsze łatwiej wyjść od tańszego rozwiązania i stopniowo przechodzić na droższe wedle potrzeb. Nie mam w zwyczaju wciskać klientowi wszystkiego co najdroższe, a potem patrzeć jak większości tych funkcji nie wykorzystuje i ma poczucie, że został na cos naciągnięty. Dlatego kilka dodatkowych przewodów, dodatkowa żyła w przewodzie, głębsza puszka itp. daje duże możliwości wprowadzania zmian, o których sam klient jeszcze nie wie że będzie je chciał 😉,a kosztuje dodatkowy jeden, góra klika procent do ceny instalacji.
Nazwa trochę myląca - "ulepszyć" - liczyłem na triki w już istniejącej instalacji, gdy dom jest już zamieszkały, a praktycznie wszystkie dotyczą sytuacji, gdy mamy dopiero budowany, remontowany dom.
Cóż, właśnie stąd właśnie te porady. Spotkałem się z wieloma zapytaniami jak coś zmienić dorobić/przerobić, kiedy wszystkie roboty zanikające już zanikły.😉 Dlatego w swojej pracy stosujemy rozwiązania, które niewielkim nakładem kosztów i przemyślanym dokładaniem "rezerwy" na etapie budowy/remontu mocno ułatwiają modyfikacje instalacji w przyszłości bez konieczności kucia, robienia gigantycznego bałaganu i dużo większych kosztów przeróbek, czy stosowania rozwiązań bezprzewodowych.
@wojciechchudzik1383 pełna zgoda, że tak jest lepiej, tylko filmik powinien się nazywać: "jak uniknąć błędów przy projektowaniu...", "jak dobrze zaprojektować..." itd.
Jeśli to nie będzie 10 zasilaczy 300W, albo oświetlenie kortu tenisowego w ogrodzie 100m od rozdzielnicy, to nie. Ale to już nie podpada pod typowe oświetlenie i powinno być wtedy rozpatrywane indywidualnie.
@@wojciechchudzik1383 Przy aktualnych wymaganiach ( patrz norma PN 60364- 4-41 do obwodów oświetleniowych w domach i mieszkaniach wymagany jest wyłącznik różnicowoprądowy do 30 mA) to 3 żyły są wskazane nawet jeśli założysz lampy 2 klasy ochronności. Przy popularnych kinkietach ( przedpokój, wejście itp) to mamy I klasę ochronności i tu już trzeba mieć żyłę ochronną PE. Minimum na oświetlenie to 3x1,5mm^2 ( proszę o sprawdzenie)
Skupiłem się na przekroju 2,5mm2, to że trzy żyły są obowiązkowe uważam za tak oczywiste, że nie przyszło mi do głowy żeby to wyjaśniać, aczkolwiek zdarza się, że ludzie robią wciąż dwużyłowymi przewodami. Jeśli to nie jest za zasilaczem 12/24V, to to jest dramat.
no tak tu kilkanascie tam kilkanascie a tam kilkaset i bach 10k wiecej, poaza tym juz widze jak w lazience po polozeniu plytek kujecie w tychze plytkach dziury pod kable.
Kto mówi o kuciu w płytkach? Dokładna lokalizacja gniazd w łazience wychodzi najczęściej przy rozmierzaniu płytek, a wtedy można sobie jeszcze kuć do woli. Poza tym Nie ma obowiązku stosować tych porad, można wybrać jedną, kilka, albo żadną. Nikt tego nie sprawdzi.
Zamiast kuć w płytkach można je zerwać i położyć od nowa lub precyzyjnie i głeboko wyciąć fugę lub wwywiercić się w dany punkt z innego pomieszczenia lub nawet z dworu.
Zaznacz wyraźnie że to żart 🙂, bo niepokojąco spotkamy takie rady w internecie dawane na poważnie. Każdy kolor ma swoją określoną funkcję i musi on być jednakowy na całej długości żyły. Nie ma więc mowy o żadnym znaczeniu na końcach. Do tego pozbywamy się wtedy ochrony, a to już jest narażanie użytkownika na niebezpieczeństwo i ponownie, wykonanie niezgodne z normami i zdrowym rozsądkiem. Spotkałem się wielokrotnie z fazą na obudowie lampy w 1 klasie izolacji, czasem w zasięgu ręki dziecka. Gdyby nie przewód ochronny i różnicówka, to mamy duże ryzyko porażenia prądem.
@@sebek6543210 owszem, dlatego najlepiej wykonywać instalacje zgodnie z normami, wtedy nie musimy pamiętać, co kombinowaliśmy na danej budowie, bo mamy jeden standard i jesteśmy spokojni, że prokurator się nami nie zainteresuje. Poprawiałem kiedyś schodowe/krzyżowe u klienta, bo elektrycy, którzy robili instalację, sami nie mogli dojść, jak to połączyli, żeby działało. Zajęło mi to prawie godzinę, ale łamigłówkę rozgryzłem i po 10 latach, klient mógł włączać i wyłączać światło na korytarzu z czterech miejsc. 😊
Zgadzam się, o ile znamy poprzednie ustawienia, lub mamy je skąd odczytać i jesteśmy samodzielnie w stanie to zrobić, a nie wszyscy sobie z tym radzą, zwłaszcza osoby starsze. Spotkałem się również z sytuacją, gdzie dostawca internetu nie pozwalał zmieniać niektórych ustawień w swoim routerze. Dodam ciekawostkę, że nigdzie nie robimy tylu gniazd internetowych co w domach zawodowych informatyków. Oni chyba coś więcej wiedzą 😉
@@przemkokozacki8639 Korozja może zachodzić w miejscu wyprowadzenia bednarki ocynkowanej z betonu do gruntu. Ale nie zachodzi w zbrojeniu. Nie zachodzi też, jeśli wyprowadzenie jest szczelne, lub jest wykonane bednarką ze stali nierdzewnej. Czytałem opracowania 😉
Zbrojenie jest ze stali, ktora koroduje w kontakcie z tlenem. Jesli zbrojenie w betonie ma mozliwosc miec kontakt z tlenem to znaczy, ze zbrojenie jest wykonane nieprawidlowo. Korodowac moze co najwyzej bednarka jesli jest z nieodpowiedniego materialu, albo nieprawidlowo 'zrobione" jest miejsce kontaktu bednarki z betonem.
Nie trzeba kupować niebieskich puszek bo najnowsze przełączniki i gniazda smart mają standardowe wymiary. Kupowanie i wkładanie osobnych modułów smart to prehistoria 😂
Tylko to dość mocno ogranicza klientowi wybór co do osprzętu. A ja nie lubię ograniczać klientom wyboru. To że są, nie oznacza, że każdemu będą odpowiadać.
0:09 #1 instalacje 4x1,5
0:49 #2 niezależny czujnik ruchu do lampy
2:00 #3 puste rury
3:17 #4 większe puszki
5:28 #5 większa rozdzielnica główna
6:16 #6 nie rób instalacji w kuchni
8:27 #7 nie rób instalacji w łazience
9:28 #8 zew. obwody do rozdzielnicy głównej
10:53 #9 uziom fundamentowy
11:55 #10 przewody do internetu i kamer
Poza fachowością Autora duża kultura języka. Przyjemnie się słucha. Dziękuję i gratuluję.
Bardzo dobre rady. Wiem coś o tym z praktyki jako inwestor.
- Część z tych rad przewidziałem i zastosowałem.
- Część przewidziałem ale nie dopilnowałem.
- Części nie przewidziałem a szkoda.
Film obowiązkowy dla każdego przed rozpoczęciem budowy. (Tak, wiem, przed rozpoczęciem budowy jest milion rzeczy do ogarnięcia.)
1. Obejście licznika.
2. Drutowanie bezpieczników topikowych.
3. Używanie rozgałęźników .
4. Stosowanie "złodziejek".
5. Podłączanie przewodów bez użycia wtyczek.
6. Stosowanie przedłużaczy dwu żyłowych do urządzeń klasy I.
7. Sterowanie oświetleniem za pomocą przewodu zerowego.
8. Obwód wytrzyma czajnik, zmywarkę, kuchenkę jeśli tylko zastosowałeś pkt. 2.
9. Instalację TNC szybko przerobisz na TNS zakładając gniazda z kołkiem ochronnym.
10. Gdy deweloper mówi, że nie masz fazy na kołku ochronnym to znaczy, że nie masz.
Oczywiście proszę nie stosować w/w trików to ironia ale i przy okazji fakty zaobserwowane w życiu.
Dobre pomysły na kanał satyryczny 😉
Pkt 8 widziałem w nowoczesnym wydaniu w kuchni w pewnej nowej restauracji, gdzie zamiast zrobić każde urządzenie na oddzielnym obwodzie, majster dał C25 na gniazdka i był bardzo dumny ze swojego rozwiązania.
Dobre, wszystko widziałem na żywo. np Kiedyś naprawa w bloku, wchodzimy do piwnicy, a tam lodówka do oprawy żarówki podpięta
11. 3x1.5 do lamp? Ależ tam już jest zapasowa żyła do podłączenia drugiej sekcji czy łącznika schodowego.
12. Kolor zapasowej żyły z pkt. 11 to nie problem - naklejasz na końcówkę kawałek czarnej taśmy klejącej (tzw izolacyjnej) i już przewód żółto-zielony zamienia się magicznie w czarny.
Mieszkam w bloku z wielkiej płyty i na etapie remontu wyrzuciłem mikrorurke na korytarz i zakończyłem ją w szafce pod telewizorem gdzie są dekodery i inne multimedia. Padł kabel antenowy, przyszedł Pan wrzucił światłowód i śmiga aż miło ;)
Co to znaczy wyrzuciłeś mikrorurke?
Mikrorurka to typowo światłowodowa, cienka (około 10-14mm) rurka, bardzo sztywna i dosyć tania, w którą napycha, lub wdmuchuje się światłowód. W odróżnieniu od kabli, światłowód w taką rurkę można wdmuchnąć przez wiele zakrętów i na dużo większe odległości. Kolega po prostu wkuł taką rurkę z klatki schodowej do miejsca gdzie stoi TV i nawet po skończonym remoncie miał możliwość dociągnięcia tam światłowodu. I o to w tych wszystkich pustych rurkach chodzi. Koszt na etapie budowy/remontu to kilkanaście, kilkadziesiąt złotych, a możliwości rozbudowy, czy modyfikacji instalacji ogromne przez dziesięciolecia. Niskim kosztem i bez bałaganu.
Jako architekt doceniam, że są takie filmy i kanały, gdzie można się doszkolić z rzeczy o których nie było na studiach
Bardzo dobre porady. Krótko i na temat. Dodatkowe peszle to super rozwiązanie.
Co prawda jestem już na etapie domu w którym fundamenty i ściany są, ale przy remontach będę w stanie wrzucić sobie ten zegrar bo to lepszy pomysł niż montowanie tych gniazkowych timerów moim zdaniem. Cały obwód dookoła domu poprowadzić zewnętrzny przez ten zegar i z możliwością właśnie włączenia sobie na "stałe" zasilania to w ogóle dobra sprawa (nie tylko do czujników ruchu ale także w tym wypadku wydaje mi się to być osiągalne).
Dzięki!
Tak fachowe i rzeczowe powinny być wszystkie filmy na YT. Przyjemnie było oglądać!
Fajnie, że o takich rzeczach mówisz. To wszystko jest niby proste i oczywiste, ale można zwyczajnie nie pamiętać o wszystkim. Czekamy na następne materiały :)
Super film, to się nazywa informacja w pigułce za ten film daje soba i czekam na więcej
Bardzo przydatny film. Dawno nie trafiłem na równie rzetelne informacje!
1 porada jak najbardziej na miejscu. pracowalem w DE i w 95% przypadkow zasilanie przychodzi 3x1.5 a pomiedzy wlacznikami i lampami najczesciej kladzie sie 5x1.5
Spoko rady, jak ktoś jest majsterkowicz i jest na etapie remontu budowy to polecam posłuchać ;)
super porady, dziękuję serdecznie, na pewno skorzystam :)
Super Panie Wojciechu proszę o więcej filmów z realizacji instalacji np podłączenie rozdzielnic
Wojtek świetne rady i pomysły. Szkoda że nie widziałem filmu przed instalacją u siebie. 4x1.5 super myśl oraz puste rury. Zawsze się to przyda. 👌
Wielkie DZIĘKUJĘ że podzielił się Pan swoim doświadczeniem. Gdybym umiał to przepchnąłbym przez internet KRATĘ PIWA. Życzę zdrowia!
Bardzo dobry film! Ja kilka lat temu pomyślałem o tym wszystkim. A nawet więcej, puściłem kabel HDMI od rozdzielnicy do różnych pokojów. Dzięki temu po montażu rejestratora monitoringu mogę oglądać obraz z kamer na TV.
Sygnał HDMI można tez bez problemu przesyłać skrętką, jest najbardziej uniwersalna (kamery i małe urządzenia sieciowe można zasilać tym samym kablem), chyba najtańsza ze wszystkich dedykowanych kabli i w dodatku nawet jak się uszkodzi końcówki to można to tanim kosztem naprawić.
Akurat tego nie rozumiem, 1000x wygodniej mi oglądać go na komputerze jeżeli potrzebuje coś znaleźć w nagraniach. Oglądania na żywo nie bardzo potrafię usprawiedliwić, to nie market, że trzeba obserwować czy ktoś nie kradnie w biały dzień :)
Bardzo sensowne porady. Aczkolwiek nie dowiedziałem się wiele nowego, poza sposobem na uziom w fundamencie i informacji o zegarze astronomicznym. No i kluczowa rzecz o której dotąd nie wiedziałem to puszki z miejscem na elementy smart home. Tak czy inaczej dzięki.
Bardzo dobre podpowiedzi szczególnie dla inwestorów. Przynajmniej bedą wiedzieć za co dodatkowo płacą . Nie warto ścigać się z lepszą ceną za wykonanie instalacji. Następny remont prawdopodobnie będzie za 20-30 lat a braki w instalacji wyjdą już za kilka dni, tygodni. Co do kosztów to zawsze inwestor podejmuje decyjze jednak ważne jest aby elektryk również przestawił odpowiednio zalety zainwestowania w dodatkowe metry kabli i robocizny. Tak wykonana praca również zareklamuje elektryka w przyszłości .
To jest właśnie cel tego kanału, edukacja klientów żeby, tak jak piszesz, wiedzieli za co płacą i żeby wiedzieli czego powinni od swojego elektryka wymagać. Podpowiedzi "zrób to sam" jest na YT dużo, ale nie każdy chce i ma możliwość (nie każdy też powinien) wykonywać instalacje elektryczne samodzielnie, nie chcę tego powielać. Będę też zamieszczał tu odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów pytania, czy jak wstępnie zdiagnozować i zgłosić usterkę (i do kogo) operując zabezpieczeniami w rozdzielnicy i przy liczniku. Mam nadzieję, że w ten sposób oszczędzę swój czas (na mówieniu tego samego przez telefon) i klientów pieniądze (na wzywaniu niepotrzebnie elektryka) 😉
żałuję że nie oglądnąłem tego filmiku przed wykańczaniem domu. Natomiast skorzysałem z kilku rozwiązań o których wspominasz (3. / 4. / 5. / 10. ) najbardziej żałuję triku nr.1. że nie zrobiłem tego choćby w salonie, oraz triku nr.8 z zegarem astronomicznym, rozdzielnie mam b.dużą ale pełną, i zegar sie nie zmieści już, myślę jak to teraz rozwiązac ale musiałbym sie z Toba naradzić co mam a co mógłbym zrobić ;)
Pozatym świetny filmik, gratuluje
Ja podłączam lokalnie sterowniki typu "Smart Home" np. Tuya (najchętniej z ZigBee) i mam dowolne sterowanie m. in. "zegar astronomiczny".
Fajnie, ciekawie rzeczowo. Życzę owocnego rozwoju kanału.
Dzięki, spoko rady.
Może pomysł na film jak dobrze zaplanować instalacje w domku i przy okazji nie zapomnieć o np oświetleniu podbitki, gniazdo hermetyczne w ogrodzie. Ewentualnie zasilenie pom. gospodarczego z jakimiś urządzeniami np do cięcia drewna lub budowania czegoś w hobby.
Może jakieś doradzenie sterowania podlewania ogrodu itp
Wszystkiego dobrego
Pozdrowienia
Z tych wywodów wynika jeden prosty wniosek. 😮 Budując dom, równolegle budujemy drugi, zapasowy. 👾 Bo nigdy nie wiadomo co nam będzie potrzebne. 😮
Usunąłem większość twoich komentarzy, bo były albo obraźliwe, albo niemądre, tak jak ten wniosek żeby propozycję dołożenia za 100 zł dodatkowej żyły przyrównać do kilkuset tysięcy kosztów budowy zapasowego domu. Chłopie 😅
@@wojciechchudzik1383 i 🎸
Jedna mała rzecz. Otóż uziom fundamentowy w betonie tzw wodoodpornym czyli z dodatkiem w8 niebędzie taki dobry jak taki sam uziom w betonie beż w8. Reszta to super rady!
W8 to nie dodatek tylko klasa wodoszczelności betonu, chętnie poczytam o zależności uziemienia od wodoszczelności betonu.
Super materiał. Cos czego mi brakło może to wspomnienie ilości tych kabli eth, tak aby faktycznie było tego troche, ale tam gdzie TV to 2, nawet do lazineki co sie moze i wydaje glupie ... dzisiaj. Gdzies przy drzwiach wejsciowych. No i tam gdzie internet to Kat 6a, ale tez bym dociagna 1-2 przewody do kazdego gniazdka, to w przysclosci da nam mozliwosc zrobienia smart, a koszty za "groszowe".
Taki moj ulubiony przyklad jaki zawsze przestawiam ludzia to zmiana jaka nastapila w ciagu ostatnich 30 lat za naszym TV. Byly dwa gniazdka 230+TV, moze u kogos dochodzil kabel do radia. Po pewnym czasie doszlo video, dwa gniazdka da rade, a za kilka lat DVD, i tutaj juz dochodzila lisstwa. Komus doszla konsola, a za chwile za 500zl mozna byko kupic juz zestaw 5.1, a wiec kazdy mial pod dywanem i za kanapa pociagniete te tanie przezroczyste przewody glosnikowe. Tak sie wszystko trzymalo i tworzylo haos, az w koncu za TV zaczeto montowac internet, po 4-5 gniazd, hdmi, gniazda antenowe, juz niby komplet. Dzisiaj mamy rok 2023 i mozna powiedziec, ze mozna sie i cofnac 30 lat. TV, bez dekodera bo kazdy ma netflixa, internet po wifi, zadnego 5.1 bo soundbar daje podobna jakosc, a laczy sie jednym przewodem z TV jak ktos nie jest audiofilem.
Nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszlosc, ale zawsze nadmiarowo.
Jeśli chodzi o łazienkę i kuchnie to super jak mamy projekt wnętrza, unikamy wtedy błedów i wiemy gdzie co będzie. Tak zrobiłem u siebie budując dom. Unikamy wsztystkich tego typu problemów nie tylko związanych z instalacją elektryczną. Powodzenia w rozwoju kanału.
Jak mamy projekt i go nie zmieniamy, a to się często zdarza 😉 Rekordzista cztery razy zmieniał projekt kuchni w ciągu roku. Czasem przychodzi klientom coś do głowy już po położeniu płytek w łazience.
@@wojciechchudzik1383 hehe mam nadzieję, że żona nie wpadnie na taki sam pomysł 😅
Bardzo dobry i praktyczny materiał, dzięki !
Super porady, wielkie dzięki
Bardzo fajny film. U mnie elektrykę robił wujek, nie taki "wujas" tylko elektryk z uprawnieniami ;) Montował właśnie te pomarańczowe puszki simeta, kable powyprowadzał na zapas, miejsce w rozdzileni tez jest. Zamontował nawet drugą rozdzilenie na piętro. Wiadomo że koszt większy ale i większe możliwości. Odgromówke robiliśmy klasycznie na prętach, w jednym miejscu 11 prętów poszło by były parametry...
Cenne wskazówki! Dzięki
Świetny materiał, chetnie obejrzał bym więcej 👌
Część z tych raz zastosowałem przy ostatnim remoncie łazienki i toalety. Jest tam tyle kabli co 40 lat temu w całym domu. Oczywiście wszystko według przepisów schodzi się do puszki łączeniowe poza łazienką
Super, przydatne informację.
Dzięki
Bardzo fajne rady zapamiętałem polubiłem i uzostępniłem 🙃🙃🌞
Dziękuję za komentarz i zapraszam do śledzenia kanału, wkrótce nowe materiały 🙂
Ok to brzegu:
1. Przewód 4x1.5 jest DROŻSZY niż 5x1.5
2. Prowda jeno są lepsze i tańsze czujniki niż "Sztajnel". Warto wziąć z 3 pokrętłami...
3. To nie działa, chyba że rura min 32 i ułożona prosto. Chyba że jest ułożona pionowo.
4. Tylko głębokie puchy i z błonką. Lepiej zamontować sobie dodatkowa puszkę na samym dole i ją zostawić na czarną godzinę.
4a. Smart Home to jest drogi i często zbędny bajer i mówi to osoba co zamontowała Suple w domu😁
5. Nie wiem czemu się tak upieracie na podtynkowe rozdzielnice. I dużo pierdo, i kucia zamiast przykręcić ładna natynkową i cieszyć się życiem.
6. A nie lepiej zamówić sobie architekta co wszystko rozrysuje lub ew zostawić wystające przewody na 1.1m potem ew. Wiercimy i działa. Piekarnik i zmywarka dogadają się gdyż zmywarka ma zwiększony pobór tylko na moment podgrzewu wody. A te A+++++ to w ogóle nic nie żro.
7. Prowda.
8. Prowda.
9. Uziom wbijany to guano, często się zdarza że im głębiej, tym rezystancja rośnie. Lepiej bednarkę z INOXU kuźwa INOXU a nie jakiejś gównianej stali galwanizowanej wrzucić w ziemię z 15m i nie musi być otok dookoła budynku. Oczywiście ładnie wygląda i kosztuje ale mówimy o latach praktyki. A odnośnie uziomu fundamentowego...obecnie często kładzie się płyty xps pod budynek i wtedy mamy wspaniały izolator od utraty ciepła i utraty rezystancji. Kolega mówiąc o odpowiedniej chciał powiedzieć 10 Ohm. Nie mniej.
10. Prowda. I najlepiej ekranowane. Cat 5e też będzie ok. I wifi nie jest spoko. Zwłaszcza jeżeli wszystko hula na wifi. A jeżeli coś nowego "wejdzie" to i tak z 5 lat poczekasz aż to zechcesz.
A teraz słowo na niedzielę: Wygoapodaruj z 2m² na wykończenie instalacji. Na falownik zostaw gdzieś miejsce i ja ew. baterie. I natynkowo też jest ok i jak tanio.
Pozdrawiam z Magdeburga, w sumie komentarz techniczny miał być ale wyszlo jak wyszlo. Wszystkie prawa zastrzeżone i błędy orto są celowe.
1. Przejrzałem trzy największe platformy b2b i na każdej 4x1,5 jest tańszy niż 5x1,5, nie wiem jak w Magdeburgu 😉
2. Może, ale ja nie spotkałem. Poza tym to tylko przykład, niestety nie zapłacili mi za reklamę. Jeszcze 😉
3. Na zdjęciach są jak byk niebieskie rury fi40, oczywistością jest że maja być ułożone prosto. To nie film DIY
4a. Do kieszeni masz dostęp po zdjęciu osprzętu, do dodatkowej puszki dopiero po jej odkuciu, bo nie każdy chce zaślepki (nawet w formie atrapy osprzętu), można i tak, ale według mnie to nie to samo.
4b. Supla to jedno z najprostszych i najtańszych rozwiązań, bo nie wymaga centralki. Polecałbym ją raczej komuś, kto chce maksymalnie 10 urządzeń sterować spoza domu i szuka prostego systemu polskiego producenta. Do realizacji całego domu absolutnie się nie nadaje.
5. Ja daję klientowi wybór. Większość chce podtynk, a dwie godziny na wkucie rozdzielnicy mnie nie przeraża. Jest estetyczniej, nie wystaje, nie mnie oceniać. Montujemy też natynkowe, zwłaszcza w pomieszczeniach gospodarczych, albo duże stojące rozdzielnice, ale ja uważam, że to kwestia trzeciorzędna i istnieje więcej niż jedno dobre rozwiązanie.
6. Jeśli klient ma budżet i na wstępnej rozmowie widzę, że klient chciałby bajery, to sam mu polecam korzystanie z usług projektanta, bo ja nim nie jestem. Ale nie każdy chce wydawać na to pieniądze. W swojej karierze spotkałem niewielu dobrych i dokładnych projektantów. Piekarnik potrafi mieć 3,5kW, zmywarka 2,4kW, absolutnie nie powinny być projektowane jako jeden obwód. Akurat dziś dorabiamy klientowi nowe obwody w kuchni, bo stara instalacja, bo jeden bezpiecznik i mu wyrzuca po remoncie, a nikt go nie uprzedził, że to warto by było wymienić instalację i dorobić obwody w kuchni.
9. Kasa, jak klient jest skłonny zapłacić, to wykonujemy z nierdzewki. Robiliśmy też z bednarki miedzianej. Wszystko zależy od budżetu. A ocynk nie jest zły, odkopywałem 30-letnie uziomy, które były niemal jak nowe. Zależy od gleby. Bednarka ułożona na 0,6m głębokości ma dużo bardziej zmienne warunki niż uziom wbity na kilkanaście metrów. Kłótni o te 10 Ohm jest w internecie tyle, że nie chce mi się uczestniczyć w kolejnej. Odpowiednia, to odpowiednia, bo to zależy, nie wszędzie rezystancja powyżej 10 Ohm będzie dramatem. Co do płyty fundamentowej to oczywiście, ale to nie jest film na którym chcę rozważać wszystkie istniejące warianty. Czasami trzeba sprawy uprościć.
10. Kat 5 będzie ok, ale powinno się kłaść 6. Ekranowanie tak, ale złe podłączeni ekranu jest gorsze niż jego brak. A w domu aż takich zakłóceń nie ma, więc nie zobaczymy różnicy.
Patrzycie kolego na wszystko ze swojego punktu widzenia, a inni ludzie mają inny budżet, inne potrzeby, inny tryb życia, jedni są gadżeciarzami, inni wręcz przeciwnie, jedni chcą mieć dom z bajerami bo prestiż, inni wolą prosto i skromnie. Dajmy każdemu zrobić jak może i lubi😉
pierwszy film na YT? Bardzo pomocny :)
Wiedza merytoryczna, gratulacje
imho jeszcze obwód na cały dom umożliwiający zasilanie awaryjne: lodówka, parę światełek, parę gniazdek, ruter, kotłownia , umożliwiający przełączenie na zasilanie typu agregat/bateria
To już raczej standart w dzisiejszych czasach
Super Panie kolego i dzięki.
Od jakiegoś czasu przerabiam instalację w swoim domu z lat 90-tych i właśnie brakuje tutaj różnych trików z tego filmu 😅
Ja zrobilem instalacje w gwiazdę, poszlo ponad 6k przewodow roznego typu. Praktyczbmnie wszytsko o czym mowiles mam zrobione, oprócz uziomu fundamentowego. ;( bo całkowocie zapomniem o nim podczas robienia fundamentu. Tez mam skreteke Cat 6. Ale wiele bym teraz i tak zmienil. Ciagle cos dodaję
Fenomenalny film, leci łapa w góre.
Bardzo fajny kanał, czekam na następne filmiki!
Czy możesz kiedyś zrobić jak zrobić gniazdko zew. w skończonej już elewacji?
Chętnie zobaczę wykonanie w rozdzielnicy twojego wykonania.
bardzo dobry filmik.
Dobre porady
Co do WiFi to wystarczy w nowym routerze ustawić hasło takie jak w starym i po problemie. Poza tym w domu robi się instalacje mesh, bo w większych budynkach jeden router nie wystarczy, no chyba że wyprowadzimy sobie przewody antenowe do zewnętrznej anteny.
Niestety wielu klientów tego nie robi. Nowy router, nowe ustawienia to dość powszechna praktyka. Jak już pisałem, często do falowników od PV jeździmy zmieniać hasło do wifi, bo ktoś zmienił dostawcę, podłączył światłowód itp. a nie zna starych ustawień. Tam gdzie można podłączamy po kablu i to jest najlepsze rozwiązanie. Co do reszty zgoda.
Mesh tylko jak już ktoś zawalił i nie pociągnął kabli do kluczowych miejsc. I tak zalecałbym przy pierwszym remoncie dociągnąć brakujące kable w konkretne miejsca
@@sebek6543210 po pierwsze to mesh ale “zasilany” po LAN, a po drugie nie wszystkie urządzenia da się połączyć po LAN. U mnie np 160 adresów idzie po WiFi
Nie ma jak ludzie od wszystkiego, wmontują zmywarkę, przykręcą ją przez meble i osłony zmywarki, nogi max wkręcone, a potem kafelki kładą. Gniazda gdzieś poukrywane za szafkami, węże dociśnięte. No i weź potem wyciągnij zmywarkę bez demontażu połowy mebli.
11. Stawiaj zawsze własny Router z Access Pointem a od dostawcy internetu bierzesz tylko kabel sieciowy, nie będziesz musiał zmieniać hasła do WiFi przy zmianie dostawcy :D
Niestety najczęściej jest jeden router od dostawcy, a po zmianie nikt nie pamięta poprzednich ustawień, ani nawet nie wie że tak można. Sprawdzone na falownikach PV, do których jeździmy zmieniać hasło po zgłoszeniu, że "nie ma podglądu", większość przyczyn, to nowy router.
Dlatego falownik tez trzeba podłączać kablem do routera.
Zaproponowana 11 porada jest znakomita i tak wlasnie powinno sie robic. Stosuje takie rozwiazanie i polecam!
Bardzo ciekawy film
Dziękuje za film
Same konkrety. Dzięki!
BTW mówiąc "router" miałeś pewnie na myśli kolejny "Acces Point" (AP). Zdecydowanie polecam system UniFi, ew alternatywny Omada (ale nie testowałem). Śmiga jak szalony o ile faktycznie mamy do każdego AP pociągniętą skrętkę.
Też, ale niekoniecznie, bo często w sklepie kupujemy router i ustawiamy go jako acces point, trochę mi wyszło takie "wiecie o co mi chodzi" 😉
@@wojciechchudzik1383 tu się nie zgodzę z takim podejściem. To tak jak wstawiać kolejne repeatery przedłużające zasięg. No może w domu 2 routery dużego zamieszania nie zrobią ale jak komuś zależy na dobrze działającej sieci to powinien unikać rozwiązań gdzie każdy sprzęt jest z innej parafii 😉
WiFI? Zdecydowanie ODRADZAM! Kabel to kabel, nie ma wzajemnego zakłócania się, nie ma spadków prędkości, problemów z zasięgiem i...
Najważniejsze: żaden cwaniak nie będzie próbował mi nic zakłócać i hackować. (To znaczy: może próbować, ale z góry wiadomoże nic nie zdziała!) Ktoś powie: niemożliwe! A ja odpowiadam: niemożliwe jest tylko uniknąć śmierci i podatków, cała reszta JEST MOŻLIWA. Tylko czasami trochę trudna.
Zabawa w "niezawodne" szyfry i zamki jest tak długa jak historia ludzkości i JEDNOCZEŚNIE jest ciągłym pasmem dowodów, że łamanie haseł i dostępu JEST MOŻLIWE! Że jest "niemożliwe" z zasady myśli właściciel do chwili gdy zostanie wydymany - potem, nie wiedzieć czemu, zmienia zdanie!
Dlatego planując inwetycję należy zawszasu zaplanować, zaprojektować i to z solidnym nadmiarem porządną skrętkę szóstej generacji, jak zaleca pan Wojtek. To się po prostu bardzo opłaci!!!! A jak ktoś jest mundrzejszy, to jego sprawa, niech wcina potem swoją żabę sam. Bon appetit!
co do kuchni to poczytaj sobie normy, jeśli chodzi o rurki to powodzenia z przeciąganiem na zakrętach, powinieneś wspomnieć o odpowiednich średnicach i pilotach, uziom fundamentowy jest obowiązkowy jeśli chcemy żeby ogranicznik przepięć zadziałał a nie był atrapą, ogólnie spoko pomysły
Czytuję normy i nie widzę ich sprzeczności z tym co powiedziałem.
Co do rurek to oczywiste, że trzeba je ułożyć w taki sposób, żeby dało się cokolwiek naciągnąć. Dlatego załączyłem zdjęcie gdzie są rury 40 ułożone w dwa łagodne łuki, lub ułożone prosto z rozdzielnicy na strych. Mógłbym wchodzić w różne niuanse, ale to rozwlekłoby niepotrzebnie film 😉. A to jest poradnik dla klientów i użytkowników, więc sposób podania też musi być inny niż dla instalatorów.
Jak ktoś zamiast napisać konkretnie co jest nie tak, rzuca hasło "poczytaj sobie normy" to już wiem, że dalej nie ma sensu czytać.
Cześć, super filmik. Jesteś w stanie rozwinąć dlaczego ta puszka jest lepsza do SMART HOME? Nie jestem w stanie znaleźć informacji dlaczego (4:42)
Jest pojemniejsza, łatwiej zamontować w niej moduły smart home. W standardowych puszkach jest to w zasadzie niemożliwe, albo wymaga mnóstwo nikomu niepotrzebnej pracy
@@wojciechchudzik1383Nie do końca się zgodzę, że praca nie jest nikomu potrzebna. Ponieważ istnieją jeszcze takie nałogi jak pracocholizm. Lub takie wypaczone poglądy jakoby trzeba było się napracować by zarobić.
Niektórzy bywają jeszcze tak zacofani, że są skłonni utrudniać sobie pracę zamiast ułatwiać. Po to aby się tym chwalić, że aż tyle czasu opracowali.
Przywiazanie do samej pracy zamiast do jej efektywności to pochodna starej wiejskiej mentalności kultu (-ry) ciężkiej pracy (na roli).
Tego typu myślenie powoduje, że nie wszystkim podoba się ułatwiającą zycue automatyzacja oraz szeroko rozumiany postęp cywilizacji ( polegający min na takich innowacjach eliminujących zbędna pracę).
Dlatego spodziewam się rozłamu społeczeństwa na neo jaskiniowców przywiązanych do wysiłku bo warunkujących jego nakładem poczucie własnej wartości. Oraz na ludzi światłych i wygidnych, mających trzeźwe, praktyczne spojzenie na życie (dlatego chętnie ułatwiający h je sobie adaptując nowe technologie, dla tych pierwszych budzące z czasem grozę bo kompletnie nie zrozumiałe np androidy)
@@wojciechchudzik1383moduły smart home są coraz mniejsze nawet czasami mieszczą się w niepogłebionej puszce.. Pzdr
Jedna uwaga - po zmianie dostawcy usług internetowych nie trzeba zmieniać hasła do wifi we wszystkich urządzeniach - wystarczy zmienić te parametry w nowym routerze na te dotychczasowe.
Pisałem już poniżej, "Zgadzam się, o ile znamy poprzednie ustawienia, lub mamy je skąd odczytać i jesteśmy samodzielnie w stanie to zrobić, a nie wszyscy sobie z tym radzą, zwłaszcza osoby starsze. Spotkałem się również z sytuacją, gdzie dostawca internetu nie pozwalał zmieniać niektórych ustawień w swoim routerze. Dodam ciekawostkę, że nigdzie nie robimy tylu gniazd internetowych co w domach zawodowych informatyków. Oni chyba coś więcej wiedzą 😉"
Montujemy też fotowoltaikę i często się zdarza, że klienci zgłaszają brak podglądu w aplikacji i najczęstszą przyczyną jest zmiana dostawcy internetu i nowy router. Często nie ustawiają tych samych nazw i haseł.
Fajny film, bedzie part 2?
Będzie :) Nagrałem już film jak sobie z awarią poradzić we własnym zakresie, lub przynajmniej wstępnie zlokalizować problem, kiedy wezwać elektryka, a kiedy pogotowie. Chęstnie też wysłucham sugestii, jakie tematy was ciekawią
ciekawi mnie temat ogrodowych rozdzielnic, instalacji w altanach ozdobnego oświetlenia w ogrodzie. Czy wrzucać kabel do rurek i jakich, na jakiej głębokości jeśli robi się np lampy na ogrodzeniu w ogródku.
W czym puszczac kable na drewnianych konstrukcjach?
Super materiał. Celne uwagi.
Skrętka kat. 6 do sieci wydaje się zasadna ale czy do kamer nie wystarczy kat.5?
Dzięki🙂 Wystarczy w zupełności👍
Do wszystkiego wystarczy 5 w ekranie... Aby jakościowy dobry. Dla normalnego człowieka wystarczy
@@fromekfromek5554 Do sieci robiłbym 6a koniecznie. Prędkości internetu będą rosły. Teraz podłączasz światłowód 1Gb/s i mając komputer stacjonarny bądź konsole w salonie oczekujesz pełnej prędkości. A jeśli za 5 - 10 lat standardem będą prędkości 10 - 100 Gb/s ? skrętka 5e będzie bardzo wąskim gardłem w takiej sieci. 6a jest optymalna w tych czasach. 5e do kamer na spokojnie i 6a do sieci
Jak podłączyć lampę, czujnik ruchu plus wyłącznik żeby dzialalo, jakiś schemat
Przełącznik i czujnik ruchu równolegle.
pomocne video
Niestety nadal rozprowadzanie kabli pod internet jest mało powszechne. Co chwilę jeżdżę do nowych domów gdzie nie ma rozprowadzonych skrętek internetowych a chcą mieć WiFi w całym domu, i tu warto dodać że ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze ekranuje sygnały radiowe WiFi i w obecnym budownictwie parter + piętro 2 punkty Mesh to jest minimum, oczywiście spięte po kablu. Jeśli jesteś na etapie budowy koniecznie daj do każdego pokoju przynajmniej po 1 skrętce UTP minimum kat 5e (zalecane 6a), a w miejsca tzw. multimedialne tam gdzie ma być TV minimum 2 osobne UTP. Wszystko oczywiście osobno z jednego punktu gdzie planujesz podłączenie łącza od dostawcy. Telewizja od dostawcy światłowodowego musi być podłączona skrętką UTP i będzie to najstabilniejsze i najtańsze (nie trzeba dodatkowych zarządzalnych switchy) gdy łączymy ją osobno dla każdego dekodera bezpośrednio od modemu dostawcy i na tym kablu puszczamy tylko sygnał TV bez internetu (dlatego przykładowo do salonu 2 osobne).
Switch gigabitowy kosztuje grosze i nie wymaga żadnej konfiguracji, więc nie ma potrzeby ciągnięcia 2 skrętek, chyba, że ta druga będzie na wypadek uszkodzenia (w nowym domu można się pokusić nawet o peszel do kluczowych miejsc). Ja bym wstawił tam access point i od razu ma się pewne, stabilne wifi w salonie.
@@sebek6543210 Na drugiej skrętce możesz podłączyć dekoder, zrobić przedłużacz HDMI od rejestratora, lub USB, lub kilka innych rzeczy, masz wolną skrętkę, masz możliwości. Dwie skrętki w salonie to powinien być standard. Dwie w każdym pokoju, to też nie będzie rozrzutność.
O HDMI nie pomyślałem, o hubie usb również. Zastanawiam się tylko nad sterowaniem tego podglądu. Np. sterując ze smartfona można podglądać również z niego i tylko przerzucić obraz na TV@@wojciechchudzik1383
@@sebek6543210 Jak ze wszystkim, to zależy 😉 Mimo wszystko rejestrator wygodniej obsługuje się myszką. Nie każdy łączy się też z naszą aplikacją po wewnętrznej sieci, tylko pomimo tego, że jesteśmy w domu, dalej obraz leci przez chiński serwer i nie będzie 4K.
Jeśli masz możliwość połączenia się z nim lokalnie to będziesz miał też opcję połączenia się z nim zdalnie np. po poprzez VPN w domu. Ja aktualnie skonfigurowałem do tego terminal jako serwer VPN, który poprzez tunel do serwera mikrusa pozwala się łączyć do lokalnej sieci nawet bez publicznego IP. Nie mam aktualnie możliwości sprawdzić jaką mam przepustowość, bo terminal jest wpięty przez wifi o słabym sygnale, ale jak tylko dociągnę do niego skrętkę to spodziewam się czegoś blisko przepustowości mojego łącza, czyli 100 - 170 mbit/s. @@wojciechchudzik1383
Dzięki za film
Niby oczywiste, niby bardzo proste, ale głowę daję, że wielu instalatorów/inwestorów olało te wskazówki! A potem lament i rwanie włosów (resztek?) z głowy... A po co?
Sam sos, bez lania wody! Zapisałem skwapliwie wszystkie wskazówki na przyszłość! :)))
Mam pytanie, jak wpiac czujnik ruchu w istalacji gdy mam zailanie 3x1,5 a pozniej przechodzi w przewod 5x1,5 gdzie oswietlenie zalaczne jest w kilki miejscach (w ostatnim wlaczniku wychodzi kabel 3x1,5 do lampy)
Do domu dochodzą powietrzem cztery przewody, a teraz widzę, że instalacje tzw. siłowe mają pięć bolców. Czy żółtozielony pochodzi od ziemi? Coś mi kiedyś elektrycy tłumaczyli, że zero robocze i zero ochronne... coś mi tak świta... Jak to jest?
Są dwie możliwości: Układ TN-C(S) Gdzie przychodzą 4 przewody i przewód Ochronno-neutralny PEN jest rozdzielany na Przewód ochronny PE (powinien być dodatkowo uziemiony) i przewód neutralny N Stąd 5 a nie 4 przewody jak w starych instalacjach. Druga opcja (gorsza) to układ TT gdzie również przychodzą 4 przewody jednak czwarty przewód to neutralny N. W przypadku tego typu instalacji bardzo trudne jest zapewnienie odpowiedniej wartości "pętli zwarcia" tak, żeby w razie zwarcia zadziałał wyłącznik nadprądowy. Dlatego, żeby spełnić warunek ochrony przeciwporażeniowej montuje się wyłączniki różnicowo-prądowe które są niezwykle czułe (wyłączają już przy 0,03A prądu który upływa gdzieś z obwodu np. przez dotyk ręką zepsutej pralki). Do dobrego działania takich wyłączników różnicowo prądowych (RCD) potrzeba jest dobrego uziomu (PE). Więc zliczając również mamy 5 przewodów L1,L2,L3,N,PE. Zero to mylna nazwa dlatego, że często jest tam jakiś potencjał, ale prawdopodobnie zerem roboczym nazywano N albo PEN , a zerem ochronnym przewód żółtozielony PE.
U mnie jest piekarnik i mikrofala jest na jednym obwodzie.Ale bardzo rzadko chodzą razem, a jakby razem chodziły to kilka minut.
Nie szkodzi. Piekarnik typowo 2 kW, mikrofala 900 W.
Typowo, a nietypowo piekarnik może mieć 3,5kW
Piekarnik ma 2,9 kw a mikrofala chyba 0,8 kw.Maksymalny prąd dla tego obwodu,(bezpiecznik 20 amper) to 4,6 kw.Także spokojnie mogą chodzic razem
Pierwsze slysze zeby piekarnik mial 3,5KW ja swoj mierzylem i ma tylko 1,8KW
#4 A co jeśli trzeba zastosować pierścień dystansowy. Bo i tak bywa, w starych domach ciężko wszędzie wyprowadzić na tą samą długość. Puszka fajna, ale do prostych ścian 😁
Do tych puszek też są pierścienie dystansowe. Poza tym to są sugestie, nie prawdy objawione 😉, jeśli komuś dane rozwiązanie nie pasuje, to znaczy, że potrzebuje innego 👍
@@wojciechchudzik1383 Podasz linka do tych dystansów? Szukałem i nie znalazłem nic 😅
@@tarzanboy8591 Proszę 🙂 www.simet.com.pl/pl/lista-produktow/wyposazenie-puszek-134
bardo dobre
Ty mówisz o przewodzie 4x1,5 do lamp. Ja się zgadzam. Jednak większość samozwańczych elektryków wykorzystuje 3x1,5 bo dla nich przewód ochronny nie istnieje w instalacji więc też sobie żyrandol podzielą :)
jeżeli lampa jest plastikowa to nie widze problemu
Chyba na wykonanie instalacji jest jakiś projekt. 👾 👽 I w ogóle robi się zgodnie z projektem. Oczywiście zmiany są możliwe. Ale uzgodnione, a nie, że elektryk sobie wymyślił. 👾
@Marek-g2o No właśnie na wykonanie instalacji elektrycznej w domu najczęściej nie ma projektu, bo większość projektów elektryki, które znajdują się w gotowych projektach budowlanych nie odpowiada faktycznym potrzebom klienta. Projekty robione na zamówienie, też nie są bez wad i trzeba je konsultować, branże są nieskoordynowane itp.. Projekty od architektów wnętrz są często robione przez architektów wnętrz i zawierają tylko lokalizację gniazd, oświetlenia itp., a nie są projektem elektrycznym z prawdziwego znaczenia. Niewielu chce korzystać z usług projektanta elektrycznego aby wykonać drugi projekt elektryki, tym razem wykonawczy. Zachęcam do tego, ale jeśli ludzie tną koszty nie korzystając w ogóle z usług elektryka, tylko szwagra, kolegi, który kiedyś wstawiał okna i przez okno nauczył się kłaść kable, albo próbują samemu to wykonywać, to gdzie mowa o projekcie wykonawczym. Większość bazuje na poradach elektryka, który spokojnie ogarnie temat, jeśli rzeczywiście jest fachowcem i nie idzie na skróty. To czy będzie do lampy przewód 3-żyłowy, cztero czy pięcio, to nie są zmiany istotne i nie musi ich zatwierdzać projektant jeśli przekroje, typ przewodu i kolorystyka żył się zgadza. To samo tyczy się liczby gniazdek. Wykonawca musi wiedzieć, gdzie kończą się jego kompetencje i kiedy powinien skorzystać z usług projektanta, ale określenie "robi się zgodnie z projektem" jest bardzo niebezpieczne. Bo za wykonanie błędnie, ale zgodnie z projektem(który może zawierać sprzeczne informacje) wykonawca też może ponosić odpowiedzialność i nie zwalnia go to z myślenia.
Czy uziom fundamentowy ma sens dla domu na płycie fundamentowej odizolowanej od gruntu?
+ co jeśli nie zrobiliśmy bednarki w ławach
U mnie murarz przyspawał płaskownik 60x8 mm do zbrojenia płyty, chętnie się dowiem czy jest to zgodne ze sztuka
Jest zgodne, o ile resztę zbrojenia też zespawał. Jeśli nie, to polecam zrobić dodatkowo uziom sztuczny.
Tak, ale wtedy nazywa się to "przewodem wyrównawczym funkcjonalnym" i musi być uzupełnione o uziom otokowy (jeśli mamy instalację odgromową), lub uziom szpilkowy + bednarka i wszystko połączone ze sobą już powyżej poziomu gruntu.
Jak wyżej, robimy uziom otokowy do odgromówki, lub uziom indywidualny.
Dopytam bo się nie znam. Jeśli chodzi o ten przewód 4x1.5 to go od razu trzeba ciągnąć z rozdzielni do włączników światła, a później do źródła światła, czy mogę pociągnąć do włącznika 3x1.5, a później pójść przewodem 4x1.5 do źródła światła ?
Od wyłącznika do lampy. Zasilania do lączników wystarczy przewodem 3x1,5.
Witam. Jakie przewody muszę zastosować do alarmu i kamer zewnętrznych. Pozdrawiam
do alarmu standardem jest YTDY 6x0,5, ale może być więcej żył, do kamer wystarczy skrętka UTP kat.5e do każdej kamery
jaka powinna być moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego?
Jak każda odpowiedź na tego typu pytanie brzmi, to zależy 😉Nie mniej niż 11kW, ja zalecam 14, 17 lub 22, zależy od tego ile będzie urządzeń w domu i czym będzie ogrzewany. Przy czym należy pamiętać, ze są to wartości dla PGE Warszawa, różne regiony, różne oddziały OSD mają różne przeliczniki kilowatów mocy przyłączeniowej dla konkretnej wartości zabezpieczenia. Dla domu jednorodzinnego różnica między 11 a 22kW jest tylko w jednorazowej opłacie za przyłączenie, warto więc wziąć nieco więcej na starcie, jeśli planujemy pompę ciepła, indukcję, klimę a zwłaszcza samochód elektryczny.
@@wojciechchudzik1383
Dziękuję za odpowiedź .
Ja wystąpiłem o 20kv i się zastanawiałem czy nie za dużo.
@@sebus12341234 Za dużo o tyle, że takie samo zabezpieczenie (32A) dostałbyś przy 17 lub 16 kW (w zależności od lokalnych warunków), należało od razu wystąpić o 21 lub 22 (jak wyżej, do sprawdzenia lokalnie). Jeśli dom będzie w stanie surowym zamkniętym, to najczęściej masz możliwość zawrzeć umowę w taryfie G, więc opłaty stałe nie są uzależnione od mocy przyłączeniowej/umownej. Natomiast jeśli zostaniesz zmuszony do zawarcia umowy w taryfie C, to wtedy co miesiąc będziesz dopłacał około 150zł nawet jeśli nie będzie żadnego zużycia. Dlatego trzeba od razu zawrzeć umowę na taryfę G, lub dążyć do jak najszybszej zmiany z C na G.
@@sebus12341234 dlatego też zawsze polecam brać lokalnego dobrego elektryka, który najlepiej się orientuje w lokalnych realiach i zwyczajach i może, poza porządnym wykonaniem instalacji, załatwić papierkowe tematy za klienta i zdjąć mu to głowy.
Czy są takie wyłączniki hybrydowe, które by do aktywacji oświetlenia zewnętrznego używały luksomierza, a do deaktywacji zegara? Czyli oświetlenie uruchamia się jak już jest szarówka, a wyłącza się np.o 23ciej??
Są takie zegary astronomiczne z czujnikiem zmierzchowym, albo można samodzielnie złożyć taki układ z zegara astronomicznego i automatu zmierzchowego.
albo w układ wpiąć inteligentny sterownik i połączyć go z czujnikiem zmierzchowym. Uruchomienie ustawić na zachód słońca, wyłączenie na określoną godzinę i działa bezobsługowo
Albo najtaniej - zmierzchowy z wyłączeniem czasowym( np ORNO), zapala się po zmierzchu wyłącza po ustawionym czasie
@@niemaco1986 a po co tu jakieś magiczne sterowniki czy inne cuda. Wrzucasz czujnik zmierzchu i zegar astronomiczny w szereg. Zegar załącza obwód na czujniku (np. o 14:00), czujnik załącza stycznik (raczej wolałbyś uniknąć dużych obciążeń na zegarze i czujniku). O ustawionej godzinie zegar wyłącza czujnik i oświetlenie, koniec filozofii.
Zrobisz to na styczniku z przyciskami włącz/wyłącz (standardowy schemat) - tylko zamiast przycisków użyjesz styków NC/NO czujnika oświetlenia i czasówki i gotowe.
Zapomniales wspomnieć że instalacje do.automatyki budynkowej uzywają tez skrętki do wlacznikow swiatla /paneli sterowania. Tez warto je sobie rozprowadzic. Ja tego nie zrobilem i teraz żałuję
Jeśli ktoś planuje automatykę budynkową to jak najbardziej. Natomiast większość prostych automatyzacji da się ogarnąć radiówką i dotąd wystarczały nam pogłębiane puszki.
czy kabel cztery razy półtora muszę ciągnąć do włącznika czy wystarczy od włącznika do lampy? Czy nie lepiej połączyć czujnik dodatkowym kablem trzy razy półtora?
Nie można połączyć czujnika przewodem 3x1,5. Można zarówno 4x1,5 od czujnika do lampy, można od wyłącznika do czujnika, będzie prawidłowo w obu przypadkach, jeśli się prawidłowo podłączy.
W jakim miejscu sugerujesz rozdzielnice ?
Pomieszczenie gospodarcze, jeśli w domu jest garaż, to w garażu. Korytarz/wiatrołap w ostateczności
@@wojciechchudzik1383 w projekcie rozdzielnice mam w wiatrołapie i tam zostawione były aroty w fundamencie, czy mogę przeciągnąć w arocie przewód głowny pod ociepleniem posadzki do garazu i tam zrobić rozdzielnice ?
Oczywiście, ze tak
Co w sytuacji kiedy jest instalacja kładziona na nowo w starym domu, a rezystancja jest za mała nawet po wbiciu pręta w ziemię na 2 metry?
Standardowa sonda do uziomu ma 1,5m, najczęściej wbija się kilka, czasem powyżej 10, aż do uzyskania pożądanej rezystancji. Natomiast sama rezystancja nie jest tak istotna (zwłaszcza w TNC, przy TT jest bardzo istotna), co prawidłowe wykonane wyrównanie potencjałów w obiekcie.
Jak przygotować instalacje pod osobny czujnik ruchu wiatrolapie chciałem taki zainstalowac
Jeśli od wyłącznika do lampy jest przewód 4x1,5 to nic więcej nie trzeba robić, kwestia właściwego połączenia i montażu czujnika obok lampy. Można też ułożyć osobny przewód od wyłącznika tej lampy (jeśli w puszce jest również zasilanie) do czujnika, lub od lampy do czujnika. Wszędzie polecam stosować przewód 4x1,5 z niebieską żyłą(Lumen).
niezły poradnik, kuchnia to wiadomo meble zamysł układ itp.
Nawet nie siedząc w elektryce, domyślałem się, że jak może być wszystko na 1-2 obwodach.
Sam kładę instalacje czyli w swoim domu. Miałem typa od remont łazienki robi, ale to co w łazience zrobił z kablami. Wielkich nie było zmian co do mebli i gdzie ma być wanna itp, tak samo 1 gniazdko (nadmiar kabla zapas zostawiony). Przychodzi "fachowiec", dalsze etapy końcówka remontu. Puszkę wkleił nw na co, krzywo, rurki mi po wywalał (zdrowe) po łamane, bo po co mają się przydać gdzie indziej... Nw jak to zrobił, ale przyciął kabel dosłownie na styk, pytam po co to ruszał i czy odłączył zasilanie.. Typ miał farta albo głupi ma szczęście, powiedział obcinał po kolei. Nie wypowiadam się na to co zrobił.. Żałuję, że nie było mnie jak to robił i patrząc jak ja robię instalację to amator lepiej by to zrobił. (podobno 7 lat robił). [Nie byłem zleceniodawcą remontu, ale kiedy mogłem to sprawdzałem jak tam robił. (ranki/popołudniówki miałem).
Oprawę led nad umywalką też zajebiście zrobił. Uciał PE przy płytkach, a resztę podłączył-połączył drut z linką w wago ("SZACUN" ). Jeśli nie ma pojęcia o instalacji elektr to niech nie rusza. Całe szczęście, że to poprawiłem w puszcze i lampę, a nie wspomnę jak oczka zamontował i jak to łączył....
W kuchni to obwód osobny: lodówka, kuchenka, zmywarka, ekspres, mikrofala i toster, czajnik, (inne tymczasowe urządzenia). Pralnia-pralka, lodówka, może termostat, sterownik etc. Piwnica-pompa c.o. itd. 30-50% mam wymienionej instalacji i RZDZ głowna też. A np. 4x1.5 zastosuje do lampowentylator (w łączniku świecznikowym np. 1klawisz wiatrak 2klawisz światło, niż ciągać za łańcuszki pod sprzętem wiszącym. Ale z czujnikiem ciekawa sprawa, idąc do piwnicy lub wchodząc z garażu do piwnicy korytarz krótki, ale ciemny i nie szukać włącznika.
Ale dobrze, że są dobrzy ludzie co mają pasję i zostawiają "serducho" w tym co robią i dzielą się na yt, czy gdzieś indziej... Zawsze jest szkoda, że takie osoby są bardzo daleko , z przysłowiowo z krańca Polski od nas :P Pozdrawiam
Czyli żeby rozsiać dalej internet z rutera, to można to zrobić za pomocą UTP 6e i kolejnego rutera? Czy 2 rutery mogą tak razem działać?
nie pytaj o budowę sieci komputerowej elektryków, to nie ich specjalizacja. Radość jest jak wejdziesz na budowę po elektrykach i są kable położone, a jak w gwiazdę to już luksus :) i na drugie urządzenie nie potrzebujesz rutera tylko akcesspointa. chcesz zasięg wifi rozszerzyć a nie routować na inną klasę ip czy NAT'a kolejnego stawiać.
W domach stosuje się meshe
@@enzono Czyli robimy luksus 😉
Switch dla kabla lub access point -dla wifi
Tak będzie działał, mam tak zrobione i hula
Wato jeszcze pociągnąć kable do głośników, sygnalizatora od włamaniówki na elewacji, kabla do urządzenia radiowego od włamaniówki gdzie na strych, czujek dymu na suficie, koncentryków do satelity albo rurki, koncentryków do telewizji i rurki lub kabla do projektora. Warto zawsze przypomnieć klientowi o wyłączalnych gniazdach zewnętrznych. Jeśli robisz takie instalacje zawodowo warto zrobić sobie listę pytań do klienta żeby czegoś nie zapomnieć.
Zawsze pytam klienta o wszystko, bo każdy ma inne wymagania, budżet i tryb życia. Ale, żeby nie opowiadać za każdym razem tego samego zacząłem nagrywać filmy dla klientów. Wtedy na spotkaniu mamy już część mojego gadania z głowy 😉
Koncentryki i satelity odchodzą do lamusa, chyba każdy dostawca internetu światłowodowego ma w ofercie telewizję.
wszystko się zgadza, ale skrętka UTP 5e w zupełności wystarczy, nie widzę żadnej zalety w użyciu "szóstki", wady owszem - łatwiej je dostrzec
Masz rację, na dziś i przez najbliższych 5-10 lat wystarczy zdecydowanej większości klientów, ale za 10 lat też wielu nie chciałoby kuć i wymieniać instalacji, bo do czegoś nie wystarcza 😉Postęp technologiczny jest ogromny. Różnica w cenie to kilkadziesiąt groszy, pracy przy tym jest tyle samo, kat 5e to najniższa z dostępnych, jest jeszcze 6, 6A, 7 i 7A. Ja proponuję tylko stopień wyżej od najtańszej opcji, na 100m instalacji klient dopłaci kilkadziesiąt zł. Wady? Może minimalnie trudniej wtyczkę zarobić. Kupując samochód ludzie 100x więcej za felgi dopłacają, przy przeciętnej instalacji wartej 20-30 tys. to różnica mniej niż jednego procenta w kosztach😉
@@wojciechchudzik1383 dopowiedziałbym że 7 i 7a to głównie w urzędach, tam koszty zupełnie nie nie są istotne :)
@@wojciechchudzik1383tak, technika idzie do przodu. Za 10 lat to się ludzie będą zastanawiali co to jest gniazdo LAN.
10 lat temu też to słyszałem i wiesz co? Od tamtej prowadzono nowe standardy przewodów, bo wifi jeszcze długo ich nie zastąpi, a być może nigdy. A z gniazd LAN korzystam i w firmie i w domu, i klienci też z nich korzystają. Zaś najwięcej gniazd LAN ro bimy u informatyków, którzy się po prostu na tym znają. Jakby to było bez sensu, to by nie kazali sobie tych przewodów rozciagać po całym domu.
@@wojciechchudzik1383 😄
6:55 oj żebyś wiedział 😅
My do światła już dawno puszczamy 5x1,5..
Można, dużo można zrobić na zaś, ale to nie licytacja 😉. Raz że ja wciąż się spotykam z instalacjami w całości wykonanymi przewodem 3x1,5 i najważniejsze, żeby tego uniknąć, dwa - chciałem tu opowiedzieć o najprostszych i najtańszych sposobach na zwiększenie funkcjonalności. Też robiliśmy dom, gdzie klient chciał aż tak na zaś i wszystkie lampy 5x1,5, natomiast później z tego nie skorzystał. I zdecydowana większość klientów z tego nie skorzysta, więc nie widzę takich potrzeb u klientów. Różnica między wykonaniem 3x1,5, a 4x1,5 jest minimalna, ale różnica między wykonaniem 3x1,5 mieszane z 4x1,5 a wszystko 5x1,5 już będzie bardziej zauważalna i niekoniecznie uda mi się klienta do tego przekonać, bo nie będzie w tym dla klienta realnej wartości. Raz że płaski 5x1,5 już się tak nie układa, więc zachodzi często konieczność bruzdowania (droższa usługa), puszki już obowiązkowo pogłębiane, więcej będzie kieszeniowych, lub wielokrotnych, bo nie wszystkie systemy mają potrójne klawisze (droższy cały materiał, nie tylko przewody). Co nie znaczy, że czasami się to nie sprawdzi. ale jak to zwykle bywa, zo zależy. Tam gdzie na pewno ma to sens to przewody do napędów bram wjazdowych, dajemy 5x1,5 lub 5x2,5, bo jak się komuś latarnie przypomną po ułożeniu kostki, to ma z czego wydzielić, a przewód już jest na zewnątrz. Podbitki też czasami robiliśmy przewodem 5x1,5, żeby zrobić dwa obwody świateł i gniazda w podbitce do oświetlenia świątecznego, czy w inny sposób wydzielić oddzielne sterowani (dodatkowe kinkiety, zasilanie markizy itp.).
Już 4x1,5 jest trudno upchnąć w małych lampach jak jest przelotowo zrobione, 5x by się nie czasami nie dało. Dlatego lepiej nieraz dać oddzielne 4x1,5 niż jeden 5x1,5 i od oprawy do oprawy go puszczać. W toku doświadczeń na kilkuset instalacjach optymalnie cenowo i funkcjonalnie wychodzi właśnie 4x1,5. Przez ponad 10 lat stosowania tego rozwiązania, dosłownie 3 razy się zdarzyło żeby nam tej piątej żyły zabrakło, ale wtedy duży zakres zmian ze strony klienta nie wywoływał u niego frustracji z powodu kosztów przeróbek. Raczej był świadom, że dużo pozmieniał, a większość zmian ogarnęliśmy właśnie tą czwartą żyłą i z 20, jedna wymagała większego nakładu prac. To taki kompromis wypracowany przez lata. Ale to nie jest jakaś sztywna zasada, każda instalacja, jest inna. A znów przefajnować można w każda stronę, to też już przerobiłem i nabrałem nieco pokory względem własnych genialnych nowatorskich, ale niesprawdzonych rozwiązań🙂 .
Jeśli klient ma projekt wykończenia wnętrza i dobrane konkretne oprawy, to jedna rezerwowa żyła wystarczy, bo wtedy najczęściej nie ma wielu zmian, jeśli jest planowany szynoprzewód 3-kanałowy to też raczej wiemy na etapie wykonywania instalacji i wtedy owszem, od razu idzie 5x1,5. Ale jeśli klient planował żyrandol na środku, a potem chce szynoprzewód, to i tak często czeka go kucie, bo szynoprzewód ma inny sposób przyłączania, a część szynoprzewodów jest jednokanałowa. A jest jeszcze aspekt ergonomiczny. W pewnym momencie zbyt duża liczba wyłączników utrudnia korzystanie z nich, bo klient nie będzie włączał każdej z 50 żarówek w salonie oddzielnie, tylko sekcjami. Często przy czterech podwójnych łącznikach obok siebie już zaczyna się robić mało intuicyjnie. To jest doświadczenie, którego człowiek nabiera z każdą kolejną realizacją, a co trudno jest czasami wytłumaczyć 🙂
10:34 4x1,5? Rany, to jakie jest obciążenie przewodu sterowniczego?! 😲
Takie jakie podłączymy i takie jakie dopuszcza nasze zabezpieczenie nadprądowe 😉. Cieńszy przewód możemy zastosować do sterownia bramą, lub przekaźnikiem niskonapięciowym, gdzie steruje się najczęściej masą. Jeśli zakładamy, że przewód będzie bezpośrednio sterował obciążeniem i pracował na napięciu 230V, a obwód oświetleniowy jest najczęściej zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym B10A, typowe łączniki do oświetlenia mają obciążalność 10A, to zgodnie ze sztuką, normami i dobrymi praktykami stosujemy odpowiedni przewód instalacyjny o przekroju 1,5mm kwadratowego. Oprócz tego, że przewód ma się nie upalić po obciążeniu go dwiema żarówkami led, ma również (a nawet przede wszystkim) wyzwolić w odpowiednim czasie zabezpieczenie w przypadku przeciążenia i zwarcia. A zbyt cienki przekrój na długim odcinku zwyczajnie się zapali, zamiast wyzwolić wyłącznik, bo nie spełni wymogu minimalnej impedancji pętli zwarcia. Do tego dochodzi wytrzymałość mechaniczna. Przyjęte jest stosowanie do oświetlenia 1,5mm kwadratowego, bo nikt nie będzie tego liczył za każdym razem, czy w ramach oszczędności sięgających 20 zł, może zastosować mniejszy przekrój, za to droższy i mniejszy wyłącznik nadprądowy itp. Sprawa wydaję się na pierwszy rzut oka błaha, ale stosowanie się do norm i przepisów prawa budowlanego chroni nasze życie, mienie i zwiększa szansę wypłaty odszkodowania😉. Warto zdawać sobie też sprawę, że wyłączniki nadprądowe służą do ochrony instalacji i urządzeń i do nich są dobierane.
@@wojciechchudzik1383 Dziękuję za odpowiedź. Nie dorozumiałem użytego przez Ciebie pojęcia "sterowania". Do tej pory oznaczało dla mnie sterowanie mniejszym napięciem\prądem większych wartości.
@@s3rverius jeśli mamy ten 4x1,5 z szarą żyłą z rozdzielnicy do wiatrołapu, to możemy na nim podłączyć zarówno sterowanie przyciskiem bramą wjazdową, sterowanie dowolnym przekaźnikiem, jak i sterowanie bezpośrednie oświetleniem w ogrodzie. Taki jego urok, że możemy zrobić to, co akurat nam będzie potrzebne, albo zmienić zdanie po kilku latach bez kucia i ciągnięcia nowych przewodów 🙂 Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej jest to wyłącznik do oświetlenia w ogrodzie, podbitce, lub kinkietów zewnętrznych. Jako że zegar astronomiczny kosztuje dla niektórych astronomiczne pieniądze, zwłaszcza na początku użytkowania domu włączają sobie oświetlenie ręczne. Dołożyć automatykę można w każdej chwili, jak klient przetestuje i sam stwierdzi czy mu to odpowiada, znudzi mu się włączanie i wyłączanie ręczne, zostawi na cały dzień światło kilka razy itp. Zawsze łatwiej wyjść od tańszego rozwiązania i stopniowo przechodzić na droższe wedle potrzeb. Nie mam w zwyczaju wciskać klientowi wszystkiego co najdroższe, a potem patrzeć jak większości tych funkcji nie wykorzystuje i ma poczucie, że został na cos naciągnięty. Dlatego kilka dodatkowych przewodów, dodatkowa żyła w przewodzie, głębsza puszka itp. daje duże możliwości wprowadzania zmian, o których sam klient jeszcze nie wie że będzie je chciał 😉,a kosztuje dodatkowy jeden, góra klika procent do ceny instalacji.
Czy jest sens montażu do oświetlenia przewodu 3 x 2,5 mm2 ???
Nazwa trochę myląca - "ulepszyć" - liczyłem na triki w już istniejącej instalacji, gdy dom jest już zamieszkały, a praktycznie wszystkie dotyczą sytuacji, gdy mamy dopiero budowany, remontowany dom.
Cóż, właśnie stąd właśnie te porady. Spotkałem się z wieloma zapytaniami jak coś zmienić dorobić/przerobić, kiedy wszystkie roboty zanikające już zanikły.😉 Dlatego w swojej pracy stosujemy rozwiązania, które niewielkim nakładem kosztów i przemyślanym dokładaniem "rezerwy" na etapie budowy/remontu mocno ułatwiają modyfikacje instalacji w przyszłości bez konieczności kucia, robienia gigantycznego bałaganu i dużo większych kosztów przeróbek, czy stosowania rozwiązań bezprzewodowych.
@wojciechchudzik1383 pełna zgoda, że tak jest lepiej, tylko filmik powinien się nazywać: "jak uniknąć błędów przy projektowaniu...", "jak dobrze zaprojektować..." itd.
gdzie Pan robi?
Stoczek Łukowski, Łuków, Garwolin, Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Warszawa. Ogólnie województwa lubelskie i mazowieckie.
Czy jest sens kładzenia przewodu do oświetlenia 3 x 2,5 mm2 ?
Jeśli to nie będzie 10 zasilaczy 300W, albo oświetlenie kortu tenisowego w ogrodzie 100m od rozdzielnicy, to nie. Ale to już nie podpada pod typowe oświetlenie i powinno być wtedy rozpatrywane indywidualnie.
@@wojciechchudzik1383 Przy aktualnych wymaganiach ( patrz norma PN 60364- 4-41 do obwodów oświetleniowych w domach i mieszkaniach wymagany jest wyłącznik różnicowoprądowy do 30 mA) to 3 żyły są wskazane nawet jeśli założysz lampy 2 klasy ochronności. Przy popularnych kinkietach ( przedpokój, wejście itp) to mamy I klasę ochronności i tu już trzeba mieć żyłę ochronną PE. Minimum na oświetlenie to 3x1,5mm^2 ( proszę o sprawdzenie)
Skupiłem się na przekroju 2,5mm2, to że trzy żyły są obowiązkowe uważam za tak oczywiste, że nie przyszło mi do głowy żeby to wyjaśniać, aczkolwiek zdarza się, że ludzie robią wciąż dwużyłowymi przewodami. Jeśli to nie jest za zasilaczem 12/24V, to to jest dramat.
Uzom fundamentów. Co będzie za 70 lat.?
Będzie 2095 rok. Czuwaj 😉
no tak tu kilkanascie tam kilkanascie a tam kilkaset i bach 10k wiecej, poaza tym juz widze jak w lazience po polozeniu plytek kujecie w tychze plytkach dziury pod kable.
Kto mówi o kuciu w płytkach? Dokładna lokalizacja gniazd w łazience wychodzi najczęściej przy rozmierzaniu płytek, a wtedy można sobie jeszcze kuć do woli. Poza tym Nie ma obowiązku stosować tych porad, można wybrać jedną, kilka, albo żadną. Nikt tego nie sprawdzi.
Zamiast kuć w płytkach można je zerwać i położyć od nowa lub precyzyjnie i głeboko wyciąć fugę lub wwywiercić się w dany punkt z innego pomieszczenia lub nawet z dworu.
Komentarz dla statystyk
Fajnie mówisz, ale pomyśl nad lepszym dźwiękiem
W drugim filmie mam już mikrofon, lepiej?😉
Najlepsza "czwarta" żyła, to żółtozielony charakteryzowany taśmą na czarno :>
Zaznacz wyraźnie że to żart 🙂, bo niepokojąco spotkamy takie rady w internecie dawane na poważnie. Każdy kolor ma swoją określoną funkcję i musi on być jednakowy na całej długości żyły. Nie ma więc mowy o żadnym znaczeniu na końcach. Do tego pozbywamy się wtedy ochrony, a to już jest narażanie użytkownika na niebezpieczeństwo i ponownie, wykonanie niezgodne z normami i zdrowym rozsądkiem. Spotkałem się wielokrotnie z fazą na obudowie lampy w 1 klasie izolacji, czasem w zasięgu ręki dziecka. Gdyby nie przewód ochronny i różnicówka, to mamy duże ryzyko porażenia prądem.
Zasada jest taka, że nigdy nie ufamy kolorom kabli, których sami nie układaliśmy @@wojciechchudzik1383
@@sebek6543210 owszem, dlatego najlepiej wykonywać instalacje zgodnie z normami, wtedy nie musimy pamiętać, co kombinowaliśmy na danej budowie, bo mamy jeden standard i jesteśmy spokojni, że prokurator się nami nie zainteresuje. Poprawiałem kiedyś schodowe/krzyżowe u klienta, bo elektrycy, którzy robili instalację, sami nie mogli dojść, jak to połączyli, żeby działało. Zajęło mi to prawie godzinę, ale łamigłówkę rozgryzłem i po 10 latach, klient mógł włączać i wyłączać światło na korytarzu z czterech miejsc. 😊
Nie no z tym WiFi to nie do końca trafione. Wystarczy dać taka sama nazwę sieci na nowym routerze i takie samo hasło, rodzaj zabezpieczeń.
Zgadzam się, o ile znamy poprzednie ustawienia, lub mamy je skąd odczytać i jesteśmy samodzielnie w stanie to zrobić, a nie wszyscy sobie z tym radzą, zwłaszcza osoby starsze. Spotkałem się również z sytuacją, gdzie dostawca internetu nie pozwalał zmieniać niektórych ustawień w swoim routerze. Dodam ciekawostkę, że nigdzie nie robimy tylu gniazd internetowych co w domach zawodowych informatyków. Oni chyba coś więcej wiedzą 😉
Słyszałem od kilku elektryków że bednarka w fundamencie powoduje korozję zbrojenia fundamentowego
Całkowita bzdura
Niestety nie jest to całkowita bzdura, rozchodzi sie o reakcje chemiczne ocynku na bednarce. Polecam poszukanie opracowań na ten temat.
@@przemkokozacki8639 Korozja może zachodzić w miejscu wyprowadzenia bednarki ocynkowanej z betonu do gruntu. Ale nie zachodzi w zbrojeniu. Nie zachodzi też, jeśli wyprowadzenie jest szczelne, lub jest wykonane bednarką ze stali nierdzewnej. Czytałem opracowania 😉
Zbrojenie jest ze stali, ktora koroduje w kontakcie z tlenem. Jesli zbrojenie w betonie ma mozliwosc miec kontakt z tlenem to znaczy, ze zbrojenie jest wykonane nieprawidlowo. Korodowac moze co najwyzej bednarka jesli jest z nieodpowiedniego materialu, albo nieprawidlowo 'zrobione" jest miejsce kontaktu bednarki z betonem.
no i jeśli ktoś daje beton w8 to też chyba nie ma racji bytu ?
Internet rzeczy.....Nowa zmora....
:)
Nie trzeba kupować niebieskich puszek bo najnowsze przełączniki i gniazda smart mają standardowe wymiary. Kupowanie i wkładanie osobnych modułów smart to prehistoria 😂
Tylko to dość mocno ogranicza klientowi wybór co do osprzętu. A ja nie lubię ograniczać klientom wyboru. To że są, nie oznacza, że każdemu będą odpowiadać.