Panie Tomku, jak zwykle mądrze i sensownie. Jest Pan jednym z niewielu ludzi, którzy nie tylko wiedzą co mają powiedzieć, ale jeszcze doskonale wiedzą jak to powiedzieć. Duża łapa w górę.
Witam serdecznie. Jestem również pod wrażeniem jak moi poprzednicy w jaki sposób przekazuje pan swoja wiedzę innym adeptom tej pasji. Doczytałem przypadkiem że prowadzi Pan pasiekę w Zagłębiu ,w którym to i ja mieszkam . Nie ukrywam, ze jeżeli sprzedaje Pan odkłady i matki , chętnie bym w przyszłości skorzystał , na razie muszę doczytać i pooglądać Pana filmy czy taka możliwość istnieje . Pozdrawiam..
Panie Tomku, dziękuję za profesjonalne przekazywanie rzemiosła, bez nadmiaru zbędników, zdobywam wiedzę i uczę się jako początkujący i bardzo dziękuję, że mogę solidny kawał wiedzy otrzymać w pigułce.
Właśnie te konkretne i rzeczowe informacje podawane przez Pana stanowią siłę i wartość Pańskich filmów. Jasno ,przejrzyście, bez zbędnych dygresji. Dobrze się słucha i patrzy. I, sądząc po ilości pozytywów, nie jestem w swojej opinii odosobniona . Proszę tak trzymać! Pozdrawiam .
Panie Tomku gratuluję kolejnego merytorycznego filmu .Doceniam pańskie rzemiosło i zdystansowanie się od filmów sponsorowanych serdecznie pozdrawiam Zdzisław
...szanuje Pana panie Tomku za mase wiedzy jaka pozyskalem od pana ... bo jest pan prawdziwy ..... mowi pan tak jak jest i nic pan nie ubarwia sztucznie .............
To był bardzo dobry pomysł z rozpoczęciem cyklu "Pytanie - odpowiedź". Chwalebną też jest chęć dzielenia się wiedzą. Daję subskrybcję. Niech się darzy. Pozdrawiam.
Poza wiedzą przedstawioną w bardzo jasny i sensowny sposób, bardzo podoba mi sie tło. Drewno jednak uspokaja i wprowadza ciepły klimat, tym bardziej teraz w zime. Co do samych odpowiedzi na pytania, ja jednak stosuje sie do zasad śp J. Tombachera i zacieśniam gniazda na wiosne. Uważam ze jest to korzystne, aczkolwiek badań naukowych nie prowadziłem... Pozdrawiam.
Witam przy okazji pierwszego wiosennego filmiku prosiłbym o pokazania skutecznej metody podłożenia pokarmu w ramce w celu podkarmienia i za razem oczyszczenia z pokarmu ramki do np wycofania , zdaje sobie sprawę że takich opisów jest wiele ale sa zazwyczaj powierzchowne a chciałbym poznać pańską metodę a za całokształt rzemieślniczy bardzo serdecznie dziękuje , to zaleta nie wada ze o takim trudnym temacie jakim jest moim zdaniem pszczelarstwo ktoś umie przekazać zrozumiale wiedzę , właśnie tak rzemieślniczo :)) mądrali jest stanowczo za wiele na YT, jeszcze raz pozdrawiam
Witam serdecznie. Dot. pytania 8 "Jak odymiać pszczoły przy dennicy osiatkowanej". Ja również odymiam dając tabletkę na zakrętkę od słoika. W moim przypadku ja robię kilka otworków po bokach zakrętki, wycinam kółko wielkości nakrętki z siatki. Siatkę tą mocuję drucikiem do wieczka. W mojej ocenie to naprawdę się sprawdza i można to używać bardzo długo.
Na kolejne Q&A mam takie pytania. Jak rozpoznać moment przed wejściem w nastrój rojowy, jak temu zapobiegać (np dokładać ramek w gnieździe a co jak braknie miejsca). Co zrobić gdy już będzie ten nastrój, czy można z tego nastroju rodzinę wyprowadzic? Czy da się coś zrobić by pszczoły wyroily się w besposrednim pobliżu pasieki a nie np u sąsiada :) może jakiś film? Dzięki. :)
@@Pasieka_na_Bradzie skromność jest cnotą. Naprawdę robi Pan dobrą robotę. Nie potrzeba gwiazdorstwa, bo tego mamy gdzie indziej w brud, tylko dobrego rzemiosła do wykorzystania na co dzień.
Mam pytanie do filmiku umieszczonego przez Pana dotyczącego wietrzenia ula. Zauważyłem, że u Pana korpusy ułożone są w jednym kierunku (chodzi mi o otwory na korki styropianowe w korpusach). Czy jest jakaś zasada układania korpusów, czy lepiej każdy korpus z tym otworem z innej strony by była lepsza wentylacja i podobnie z otworami w daszku( czy tylko z jednej strony włożyć korki styropianowe czy może po jednym na skos) ??? Z której strony powinno się układać korpusy i daszek tymi otworami ??? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, początkujący pszczelarz z centrum Polski.
Ja z powyginanych ścinków takiej siatki alu na dennice zrobiłem sobie podstawki na tabletki wysokie na ok 1 cm i to super działa u mnie. Wkładam na wkładkę, zapalam, zasuwam i tyle mnie widzieli przy ulu.
Dodałbym na koniec filmu, ze numer RHD możemy otrzymać nie posiadając pracowni i zgłaszając produkcję miodu w kuchni. Wymagania jak Tomek mówi najlepiej sprawdzić i omówić osobiście.
Dobry wieczór.Mam pytanie odnośnie odkładów jednoramkowych.W jakim czasie muszę poddać matkę nieunasiennioną do odkładu.Chodzi mi o to czy można ją poddać np po kilku godzinach czy nawet po np 4dniach od utworzenia.Drugie pytanie czy tworząc odkład jednoramkowy na jednej pasiece i strzepując pszczołę do odkładówki lotną i nie lotną i zamykając ją ,po wywiezieniu kilka km na drugą pasiekę pszczoła lotna wyjdzie z odkładu bez powrotu do niego?(odkład bez matki na czerwiu krytym)(matka będzie poddana nieunasienniona)
Dzięki za udostępnienie tych cennych informacji. Jeśli chodzi o pytanie 7, naszym priorytetem musi być dobro pszczoły, a nie nasz komfort. MP to sprawdzony ul od setek a moze i tysiecy lat.
Czy półkorpusy gniazda masz zawsze postawione na całym korpusie czy też zdarza Ci się ustawiać połówki pod całym korpusem. Chodzi o konfigurację : dennica-półkorpus-cały korpus. Jeśli tak, to czy zauważyłeś różnice w rozwoju pszczół, w zaczerwianiu takiego gniazda itd?
@@Pasieka_na_Bradzie Dzięki. A czy w konfiguracji cały korpus na dole i połówka na górze ramki całego korpusa zaczerwiane są do samego dołu ramki tak jak to bywa w przypadku gniazda na jednym korpusie? Zainteresowała mnie Twoja gospodarka na gnieździe 1+1/2 i zamierzam tym sezonie popróbować na kilku rodzinach taki system. Nie jestem pewny ale chyba nie używasz krat poziomych? I jeszcze tylko pytanie odnośnie miodni - czy preferujesz 1/2 czy całe korpusy? Oczywiście wiadomo, że zależy od pożytków ale te nie zawsze są przewidywalne i dowiadczony pszczelarz ma swoje preferencje. Ja np. wolę 1/2 niż cały. Jak mało to dodaję kolejne.
używam krat odgrodowych, na miodnię daję wyłącznie połówki. Co do czerwienia na dole ramek - nie zastanawiałem się czy to jest do samego dołu czy nie, matka ma do dyspozycji a zaczerwi gdzie chce. Zapewne były ramki zaczerwione na maxa i były ramki z jakimiś wolnymi komórkami.
Super film! Ma Pan ogromna widzę! Mam pytanie jak dokładnie wygląda to na czym spala Pan tabletki apiwarolu? Może Pan dać jakieś zdjęcie lub film? Pozdrawiam 😁
Panie Tomku mam pytanie jak się powiększa miodnię i kiedy to mnie ciekawi bo jak pół korpus zaleją nakropem drugi gdzie się stawia na kratę czy na korpus ps jak pan będzie przejeżdżał rowerem w okolicy Płocka nad Wisłą zapraszam na nocleg do mojej pasieki
ja kolejny półkorpus stawiam na kracie ale pod już zapełnionym (tak w minimum 70%). Dzięki, jest w planie projekt Wisła ale to chyba dopiero za rok. W tym roku to raczej dojazd wzdłuż Wisły do Tarnobrzegu, potem Chełm i na północ ścianą wschodnią.
Dzień dobry Panie Tomku, mam pytanie odnośnie warrozy, czy warroza pada z starości w ulu na dennicę czy raczej z pszczołą po za ulem? ? chodzi o osyp naturalny warrozy? Czy ma Pan jakieś spostrzeżenie odnośnie tego. Pozdrawiam
występuje zjawisko osypu naturalnego varroa, ale nigdy się nie zastanawiałem ani nie trafiłem na materiały które by określały ile varroa ginie poza ulem, razem z pszczołami
Witam. Nie wiem czy wy panie Tomku stosujecie u siebie podcinanie skrzydełka matce ale myślę że będzie pan znał odpowiedź nammoje pytanie: gdy podetniemy matce skrzydełko i wyjdzie rój a matka spadnie przed ul i gdy ją złapiemy a pszczoły wrócą do macierzaka to co robimy z tą matką z podciętym skrzydełkiem którom złapaliśmy? Podajemy ją z powrotem ścinając mateczniki czy jak? Zgóry dziękuję
nie podcina skrzydełek matce. Po wyjściu roju albo zabieramy matkę z rojem z ziemi, albo gdy pszczoły od niej odlecą i zostania z garstką to ją likwidujemy. Nie widzę celu do ponownego wykorzystywania takiej matki
"Wpływ intensywnego poszerzania rodzin pszczelich wiosną na ich dalszy rozwój i produkcję miodu" Piotr Skubida Oddział Pszczelnictwa ISK w Puławach tel. (046) 833 20 21
Panie Tomku - jest Pan jak dobra encyklopedia. Na każdy Pana filmik czekam z niecierpliwością. Marze tylko o tym, żeby porozmawiać z Panem osobiście. Mam nadzieję, że kiedyś do tego dojdzie. Serdeczne pozdrowienia :):):)
A gdy matki są zaizolowane całkowicie, że nie mogą nigdzie czerwić to pszczoły nie traktują jej jako niesprawnej i nie robią mateczników cichej wymiany?
@@Pasieka_na_Bradzie Czyli mateczniki zrywamy dopiero gdy będziemy chcieli wypuścić matkę, bo jeżeli byśmy zerwali wcześniej, a pszczoły nie miałyby na czym ich odciągnąć to pojawiło by się ryzyko pojawienia trutówek. Dobrze rozumiem?
przyznam, że nie analizowałem tego problemu pod tym kątem. Zaizolowałem matki, po kilku dniach zerwałem mateczniki. Następnie znowu po paru dniach kontrola i zerwanie mateczników no a potem po 7-10 dniach wypuszczenie matki.
Dzień dobry Panie Tomku. Chcislem sie odniść do filmu z dezynfekcji uli. W tym filmie myje Pan ul domedtosem. Moje pytsnie brzmi: Czy myje pan tym środkiem tez ule ze styropianu?? Jeśli tak to w jakich proporcjach??
Witam Panie Tomku.mam pytanie. co zrobić w przypadku zaplesnienia ula z ramkami zewnętrznymi(mój błąd-zla wentylacja).dodam ze mam ule warszawskie drewniane od Sułkowskiego.czy mozna taka ramke z pokarmem po odkarzeniu np.alkoholem podać pszczołom na wiosne i co z ulem.jak pan by radził.z góry dziękuję.
Ja zapleśniałe ramki usuwam, plaster do przetopienia a ramka albo do czyszczenia albo do ognia (zależy jak mocno zapleśniała). Ul proponuję wysuszyć, wyszorować szczotką drucianą i przetrzeć np cagroseptem (w maseczce aby nie wdychać pleśni/grzybów)
@@Pasieka_na_Bradzie bardzo dziękuję za porade.ps.ogladalem większość pana filmów.wypowiedzi pana sa bardzo dobrze przysfajalne* przez wiekszosc widzów[takie mam odczucie].gratuluje postawy i charakteru.jeszcze raz dziękuję
Odnośnie ostatniego punktu: Weterynarz powiatowy to urzędnik. Jak większość urzędników, bywa z natury leniwy. Przeważnie załatwia sprawy zdawkowo. Musiałby być wyjątkowo zmotywowany, aby przeprowadzać kontrolę u drobnego ciułacza, gdzieś za siedmioma .......no tam, gdzie prąd zawraca ;-)))
u nas powiatowy zlecał kontrolę weterynarzowi, który ma własną praktykę i zajmuje się owadami użytkowymi. Pomijam już fakt że pszczelarz sam musi za tą kontrolę zapłacić (u mnie to było parę lat temu nieco ponad 50zł)
Panie Tomku jesteś Wielki covid zmusił mnie do tego aby dalej się kształcić w pszczelarstwie wydawało mi się że naprawdę wiem dużo ale po oglądnięciu Pana filmików wiele jeszcze muszę dopracować w swojej 30 rodzinach pochodzę z pod obornik śląskich.gospodaruje na ulach wielkopolskich korpusowych ale 2 pasieka we Wrocławiu na ulach wielkopolskich leżakach tu brakuje mi trochę wiedzy jak mądrze gospodarzyć może kiedyś mi Pan podpowie życzę dużo zdrowia i odwagi bo pszelarze wokoło mnie to jedna zazdrości a powinno nam wszystkim zależeć aby te cudowne owady żyły jak najdłużej pozdrawiam serdecznie Kazimierz 🐝🐝🐝🌻
Panie Tomku, jak zwykle mądrze i sensownie. Jest Pan jednym z niewielu ludzi, którzy nie tylko wiedzą co mają powiedzieć, ale jeszcze doskonale wiedzą jak to powiedzieć. Duża łapa w górę.
dzięki
Dzięki Panu Panie Tomku pszczelarstwo jest jeszcze piękniejsze ile można się dowiedzieć pięknej wiedzy.
Panie Tomku, pańskie filmy to skarbnica wiedzy, i brak zbędnego wymądrzania się! Oby więcej takich, Pozdrawiam!
Panie Tomku,
Dawno mnie tak nie ucieszył widok nowego filmu na UA-cam.
Łapka w ciemno. Pozdrowienia
Witam serdecznie. Jestem również pod wrażeniem jak moi poprzednicy w jaki sposób przekazuje pan swoja wiedzę innym adeptom tej pasji. Doczytałem przypadkiem że prowadzi Pan pasiekę w Zagłębiu ,w którym to i ja mieszkam . Nie ukrywam, ze jeżeli sprzedaje Pan odkłady i matki , chętnie bym w przyszłości skorzystał , na razie muszę doczytać i pooglądać Pana filmy czy taka możliwość istnieje . Pozdrawiam..
Mnie akurat podoba się ta "rzemieślnicza" wiedza. Pozdrawiam
Panie Tomku, dziękuję za profesjonalne przekazywanie rzemiosła, bez nadmiaru zbędników, zdobywam wiedzę i uczę się jako początkujący i bardzo dziękuję, że mogę solidny kawał wiedzy otrzymać w pigułce.
Właśnie te konkretne i rzeczowe informacje podawane przez Pana stanowią siłę i wartość Pańskich filmów.
Jasno ,przejrzyście, bez zbędnych dygresji. Dobrze się słucha i patrzy. I, sądząc po ilości pozytywów, nie jestem w swojej opinii odosobniona . Proszę tak trzymać! Pozdrawiam .
Panie Tomku gratuluję kolejnego merytorycznego filmu .Doceniam pańskie rzemiosło i zdystansowanie się od filmów sponsorowanych serdecznie pozdrawiam Zdzisław
...szanuje Pana panie Tomku za mase wiedzy jaka pozyskalem od pana ... bo jest pan prawdziwy ..... mowi pan tak jak jest i nic pan nie ubarwia sztucznie .............
Dziękuję za odpowiedź.
Najlepszy kanał w tej tematyce 👍🐝👍
Super ! Pytania i odpowiedzi wnoszą nową wiedzę. Jak dla mnie to dam pszczołom spokój z zawężaniem gniazda na wiosnę...
To był bardzo dobry pomysł z rozpoczęciem cyklu "Pytanie - odpowiedź". Chwalebną też jest chęć dzielenia się wiedzą.
Daję subskrybcję. Niech się darzy. Pozdrawiam.
Poza wiedzą przedstawioną w bardzo jasny i sensowny sposób, bardzo podoba mi sie tło. Drewno jednak uspokaja i wprowadza ciepły klimat, tym bardziej teraz w zime. Co do samych odpowiedzi na pytania, ja jednak stosuje sie do zasad śp J. Tombachera i zacieśniam gniazda na wiosne. Uważam ze jest to korzystne, aczkolwiek badań naukowych nie prowadziłem... Pozdrawiam.
Genialne, szczerze, prosto. Bardzo mi się podoba. Dziękuję bardzo :)
Witam przy okazji pierwszego wiosennego filmiku prosiłbym o pokazania skutecznej metody podłożenia pokarmu w ramce w celu podkarmienia i za razem oczyszczenia z pokarmu ramki do np wycofania , zdaje sobie sprawę że takich opisów jest wiele ale sa zazwyczaj powierzchowne a chciałbym poznać pańską metodę a za całokształt rzemieślniczy bardzo serdecznie dziękuje , to zaleta nie wada ze o takim trudnym temacie jakim jest moim zdaniem pszczelarstwo ktoś umie przekazać zrozumiale wiedzę , właśnie tak rzemieślniczo :)) mądrali jest stanowczo za wiele na YT, jeszcze raz pozdrawiam
Super poziom wiedzy i jak zawsze konkret. Świetne jest to że mówi Pan o swojej praktyce nie wskazując że jest to jedyna prawda.
SUPER kanał. Pozdrawiam
Bardzo mi sie podoba Pański kanał i prosze dalej tak nagrywac
Panie Tomku , Super kanal najlepszy na youtube!!!!! Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy.
Bardzo dziękuję za przekazanie wiedzy praktycznej z własnych doświadczeń
Z każdego odcinka dowiaduję się czegoś nowego. Dziękuję.
Witam serdecznie. Dot. pytania 8 "Jak odymiać pszczoły przy dennicy osiatkowanej".
Ja również odymiam dając tabletkę na zakrętkę od słoika. W moim przypadku ja robię kilka otworków po bokach zakrętki, wycinam kółko wielkości nakrętki z siatki. Siatkę tą mocuję drucikiem do wieczka. W mojej ocenie to naprawdę się sprawdza i można to używać bardzo długo.
Wszystko jest ok mówisz jak robisz, sporo logiki i dużo zdrowego rozsądku powodzenia dzięki
Tak trzymać
Super
Wykłady super. 👍najlepiej oglądać na 1.5x
ale doceń, że nalewanie kawy jest w normalnej prędkości choć miało być w slow motion :)
Doceniam. Pana kanal jest jednym z 3 może 4 który jest merytory i przekazuje konkretna wiedzę. Pozdrawiam
Na kolejne Q&A mam takie pytania. Jak rozpoznać moment przed wejściem w nastrój rojowy, jak temu zapobiegać (np dokładać ramek w gnieździe a co jak braknie miejsca). Co zrobić gdy już będzie ten nastrój, czy można z tego nastroju rodzinę wyprowadzic? Czy da się coś zrobić by pszczoły wyroily się w besposrednim pobliżu pasieki a nie np u sąsiada :) może jakiś film?
Dzięki. :)
po części odpowiedzi są zawarte w filmiku o wyprowadzaniu z nastroju rojowego
Super film
Najlepszy pszczelarz na You Tubie, powinien uczyć pan
w Pszczelej Woli
to by spowodowało tylko zapaść polskiego pszczelarstwa :)
@@Pasieka_na_Bradzie skromność jest cnotą. Naprawdę robi Pan dobrą robotę. Nie potrzeba gwiazdorstwa, bo tego mamy gdzie indziej w brud, tylko dobrego rzemiosła do wykorzystania na co dzień.
Życzę zdrowia i czekam na następne filmy. Pan Ciacho - na pana również liczymy.
Mam pytanie do filmiku umieszczonego przez Pana dotyczącego wietrzenia ula. Zauważyłem, że u Pana korpusy ułożone są w jednym kierunku (chodzi mi o otwory na korki styropianowe w korpusach). Czy jest jakaś zasada układania korpusów, czy lepiej każdy korpus z tym otworem z innej strony by była lepsza wentylacja i podobnie z otworami w daszku( czy tylko z jednej strony włożyć korki styropianowe czy może po jednym na skos) ??? Z której strony powinno się układać korpusy i daszek tymi otworami ??? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, początkujący pszczelarz z centrum Polski.
Generalnie, pszczoły wentylują ul aktywnie, my dbamy o tylko odpowiednie otwory. Trzeba pamiętać, że nie jest naszym celem robienie przeciągu w ulu.
@@Pasieka_na_Bradzie Dziękuję Panu za odpowiedź
Ja dekielki owinołem siatką dennicową, super sprawa w parę minut idzie odymić kilka rodzin, a elektryczny odymiacz poszedł w odstawkę
Ja z powyginanych ścinków takiej siatki alu na dennice zrobiłem sobie podstawki na tabletki wysokie na ok 1 cm i to super działa u mnie. Wkładam na wkładkę, zapalam, zasuwam i tyle mnie widzieli przy ulu.
Bardzo ciekawy materiał ; )
Dodałbym na koniec filmu, ze numer RHD możemy otrzymać nie posiadając pracowni i zgłaszając produkcję miodu w kuchni. Wymagania jak Tomek mówi najlepiej sprawdzić i omówić osobiście.
Dobry wieczór.Mam pytanie odnośnie odkładów jednoramkowych.W jakim czasie muszę poddać matkę nieunasiennioną do odkładu.Chodzi mi o to czy można ją poddać np po kilku godzinach czy nawet po np 4dniach od utworzenia.Drugie pytanie czy tworząc odkład jednoramkowy na jednej pasiece i strzepując pszczołę do odkładówki lotną i nie lotną i zamykając ją ,po wywiezieniu kilka km na drugą pasiekę pszczoła lotna wyjdzie z odkładu bez powrotu do niego?(odkład bez matki na czerwiu krytym)(matka będzie poddana nieunasienniona)
Późne pożytki lipa itd pszczoly do dziewiczego suszu niechca składować miodu Trzeba dać ramke przeczerwiana chodz 1raz Pozdrawiam
mam odmienne zdanie, miodnie u mnie są głównie na dziewiczym suszu który nigdy nie był w gnieździe
@@Pasieka_na_Bradzie ok moje pszczoly tez maja odmienne zdanie i widze roznice na lipie Pozdrawiam
proponuję przejść na kwasy.po co truć twardą chemią produkty pszczele i wętrze ula?
Dzięki za udostępnienie tych cennych informacji.
Jeśli chodzi o pytanie 7, naszym priorytetem musi być dobro pszczoły, a nie nasz komfort. MP to sprawdzony ul od setek a moze i tysiecy lat.
Dziękuję za odpowiedzi👍🐝. Panie Tomku mam jedno pytanie : czy w miodni używa pan plastrów już przeczerwionych.
Proszę o kilka słów na temat zabudowy ula - ziman / ciepła - co Pan o tym zagadnieniu myśli.
Czy półkorpusy gniazda masz zawsze postawione na całym korpusie czy też zdarza Ci się ustawiać połówki pod całym korpusem. Chodzi o konfigurację : dennica-półkorpus-cały korpus. Jeśli tak, to czy zauważyłeś różnice w rozwoju pszczół, w zaczerwianiu takiego gniazda itd?
generalnie mam korpus pod półkorpusem, moim zdaniem matka mniej chętnie schodzi na półkorpus który jest pod korpusem.
@@Pasieka_na_Bradzie Dzięki. A czy w konfiguracji cały korpus na dole i połówka na górze ramki całego korpusa zaczerwiane są do samego dołu ramki tak jak to bywa w przypadku gniazda na jednym korpusie? Zainteresowała mnie Twoja gospodarka na gnieździe 1+1/2 i zamierzam tym sezonie popróbować na kilku rodzinach taki system. Nie jestem pewny ale chyba nie używasz krat poziomych? I jeszcze tylko pytanie odnośnie miodni - czy preferujesz 1/2 czy całe korpusy? Oczywiście wiadomo, że zależy od pożytków ale te nie zawsze są przewidywalne i dowiadczony pszczelarz ma swoje preferencje. Ja np. wolę 1/2 niż cały. Jak mało to dodaję kolejne.
używam krat odgrodowych, na miodnię daję wyłącznie połówki. Co do czerwienia na dole ramek - nie zastanawiałem się czy to jest do samego dołu czy nie, matka ma do dyspozycji a zaczerwi gdzie chce. Zapewne były ramki zaczerwione na maxa i były ramki z jakimiś wolnymi komórkami.
@@Pasieka_na_Bradzie Bardzo dziękuję.
Pod rodnie oczywiście.
Super film! Ma Pan ogromna widzę!
Mam pytanie jak dokładnie wygląda to na czym spala Pan tabletki apiwarolu? Może Pan dać jakieś zdjęcie lub film?
Pozdrawiam 😁
Panie Tomku mam pytanie jak się powiększa miodnię i kiedy to mnie ciekawi bo jak pół korpus zaleją nakropem drugi gdzie się stawia na kratę czy na korpus ps jak pan będzie przejeżdżał rowerem w okolicy Płocka nad Wisłą zapraszam na nocleg do mojej pasieki
ja kolejny półkorpus stawiam na kracie ale pod już zapełnionym (tak w minimum 70%).
Dzięki, jest w planie projekt Wisła ale to chyba dopiero za rok. W tym roku to raczej dojazd wzdłuż Wisły do Tarnobrzegu, potem Chełm i na północ ścianą wschodnią.
Na jaki wymiar tnie Pan folie?
👍
Dzień dobry Super film! Pytanie mam czy pszczoły przenoszą nadmiar pokarmu pozostałego po zimowli w gnieździe po dodaniu nadstawki z suszem (miodni)?
jeśli po zimie zostanie w gnieździe niebieski pokarm po eksperymencie z ciastem to pokażę to na filmie.
Dziękuję za odpowiedź i czekam na nowe nagrania.
Pozdrawiam
Dzień dobry Panie Tomku, mam pytanie odnośnie warrozy, czy warroza pada z starości w ulu na dennicę czy raczej z pszczołą po za ulem? ? chodzi o osyp naturalny warrozy? Czy ma Pan jakieś spostrzeżenie odnośnie tego. Pozdrawiam
występuje zjawisko osypu naturalnego varroa, ale nigdy się nie zastanawiałem ani nie trafiłem na materiały które by określały ile varroa ginie poza ulem, razem z pszczołami
@@Pasieka_na_Bradzie dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam.
Panie Kolego Tomku te wiadomosci to nie srebro ale zloto dla mlodych i niedoswiadczonych pszczelazy z powazaniem Wissi.
Witam, super kolejne filmy. Mam pytanie. Czy wkładki dennicowa na zimę są pozamykane u Pana w pasiece? Czy otwarte z szczeliną 2 cm?? Pozdrawiam
w tej chwili już są wsunięte ze szczeliną około 2 cm
Ok dziękuję
Witam, jakie poleca Pan publikacje bądź filmy dotyczące uli leżaków? Zamierzam pracować na Słowianach po dziadku. Pozdrawiam.
nie mam pojęcia, nie miałem kontaktu z leżakami
28:14 i ta mina...
Szkoda, że u Pana pożytki kończą się w lipcu. Ja mam nawłoć i jest problem z przygotowaniem rodzin do zimy.
Witam. Nie wiem czy wy panie Tomku stosujecie u siebie podcinanie skrzydełka matce ale myślę że będzie pan znał odpowiedź nammoje pytanie: gdy podetniemy matce skrzydełko i wyjdzie rój a matka spadnie przed ul i gdy ją złapiemy a pszczoły wrócą do macierzaka to co robimy z tą matką z podciętym skrzydełkiem którom złapaliśmy? Podajemy ją z powrotem ścinając mateczniki czy jak? Zgóry dziękuję
nie podcina skrzydełek matce.
Po wyjściu roju albo zabieramy matkę z rojem z ziemi, albo gdy pszczoły od niej odlecą i zostania z garstką to ją likwidujemy. Nie widzę celu do ponownego wykorzystywania takiej matki
@@Pasieka_na_Bradzie dzięki piekne
Mam pytanie jaki klej Pan używa do opalitkowania i czy mógłby Pan nagrać filmik jak Pan opalitkuje i kiedy Pan to robi
używam Pattex Ultra żel,
podejrzałem to u p. Chachuły na jego filmie.
@@Pasieka_na_Bradzie dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry czy mógłby mi Pan powiedzieć gdzie kupił tę broszurę z instytutu w Puławach? Jej tytuł ewentualnie.
Kamil Biela
"Wpływ intensywnego poszerzania rodzin pszczelich wiosną na ich dalszy rozwój i produkcję miodu" Piotr Skubida
Oddział Pszczelnictwa ISK w Puławach
tel. (046) 833 20 21
@@Pasieka_na_Bradzie dzięki wielkie
Witam serdecznie chciałbym zapytać czy sprzedaje Pan matki pszczele?
Panie Tomku - jest Pan jak dobra encyklopedia. Na każdy Pana filmik czekam z niecierpliwością. Marze tylko o tym, żeby porozmawiać z Panem osobiście. Mam nadzieję, że kiedyś do tego dojdzie. Serdeczne pozdrowienia :):):)
w lipcu będę robił ponad 1200 km przez Polskę, na rowerze. Więc kto wie, może nasze ścieżki się skrzyżują :)
@@Pasieka_na_Bradzie zapraszam do Krakowa do mojej mini 8- ulowej pasieki na domowej roboty nalewki - rodzaj do wyboru :):):)
Kuszące :)
Tak na marginesie, ponad 20 lat mieszkałem w Krakowie na ul. Praskiej :)
@@Pasieka_na_Bradzie No to ja mieszkam po drugiej stronie Wisły, w Przegorzałach :)
@@Pasieka_na_Bradzie Jak już będziesz jechał przez ten Kraków to obowiązkowo Rzeszów a dokładnie Bratkowice
Gdzie w tym opracowaniu jest napisanie że korpusu pod rośnie?
na stronie 3, drugi akapit od dołu
A gdy matki są zaizolowane całkowicie, że nie mogą nigdzie czerwić to pszczoły nie traktują jej jako niesprawnej i nie robią mateczników cichej wymiany?
robią, szczególnie jak jest zaizolowana na ramce izolacyjnej
@@Pasieka_na_Bradzie Czyli mateczniki zrywamy dopiero gdy będziemy chcieli wypuścić matkę, bo jeżeli byśmy zerwali wcześniej, a pszczoły nie miałyby na czym ich odciągnąć to pojawiło by się ryzyko pojawienia trutówek. Dobrze rozumiem?
przyznam, że nie analizowałem tego problemu pod tym kątem. Zaizolowałem matki, po kilku dniach zerwałem mateczniki. Następnie znowu po paru dniach kontrola i zerwanie mateczników no a potem po 7-10 dniach wypuszczenie matki.
Dzień dobry Panie Tomku. Chcislem sie odniść do filmu z dezynfekcji uli. W tym filmie myje Pan ul domedtosem. Moje pytsnie brzmi: Czy myje pan tym środkiem tez ule ze styropianu?? Jeśli tak to w jakich proporcjach??
tak, styropian i poliuretan też są nim traktowane. O ile pamiętam to rozcieńczyłem zgodnie z etykietą a potem jeszcze trochę dolałem :)
Czy w Polsce stosujecie węzę plastykowā .Pozdrawiam Wladyslaw.
jest dostępna ale nie stała się popularna
Witam Panie Tomku.mam pytanie. co zrobić w przypadku zaplesnienia ula z ramkami zewnętrznymi(mój błąd-zla wentylacja).dodam ze mam ule warszawskie drewniane od Sułkowskiego.czy mozna taka ramke z pokarmem po odkarzeniu np.alkoholem podać pszczołom na wiosne i co z ulem.jak pan by radził.z góry dziękuję.
Ja zapleśniałe ramki usuwam, plaster do przetopienia a ramka albo do czyszczenia albo do ognia (zależy jak mocno zapleśniała). Ul proponuję wysuszyć, wyszorować szczotką drucianą i przetrzeć np cagroseptem (w maseczce aby nie wdychać pleśni/grzybów)
@@Pasieka_na_Bradzie bardzo dziękuję za porade.ps.ogladalem większość pana filmów.wypowiedzi pana sa bardzo dobrze przysfajalne* przez wiekszosc widzów[takie mam odczucie].gratuluje postawy i charakteru.jeszcze raz dziękuję
ile lat jesteś pszczelarzem ?
bo myślę że krótko
Tomek jestem zniesmaczony tym ,że nie nosisz okularów !!!!!!!!a raczej tym ,że ich nie potrzebujesz.Pozdrawiam z Podkarpacia
W zasadzie mam okulary ale zakładam je tylko do obróbki zdjęć na komputerze 😉
@@Pasieka_na_Bradzie i tak Ci nie wierzę🤣🤣🤣
Od kogo stosuje Pan węze?
robi mi ją Kolega z Kwidzyna :), z powierzonego wosku
@@Pasieka_na_Bradzie Andrzej Wadecki?
tak
Odnośnie ostatniego punktu: Weterynarz powiatowy to urzędnik. Jak większość urzędników, bywa z natury leniwy. Przeważnie załatwia sprawy zdawkowo. Musiałby być wyjątkowo zmotywowany, aby przeprowadzać kontrolę u drobnego ciułacza, gdzieś za siedmioma .......no tam, gdzie prąd zawraca ;-)))
u nas powiatowy zlecał kontrolę weterynarzowi, który ma własną praktykę i zajmuje się owadami użytkowymi. Pomijam już fakt że pszczelarz sam musi za tą kontrolę zapłacić (u mnie to było parę lat temu nieco ponad 50zł)
@@Pasieka_na_Bradzie Może w regionie występuje nadpodaż weterynarzy ??? Ci co dobrze żyją, zajmują się kurami i indykami ;-)
Panie Tomku jesteś Wielki covid zmusił mnie do tego aby dalej się kształcić w pszczelarstwie wydawało mi się że naprawdę wiem dużo ale po oglądnięciu Pana filmików wiele jeszcze muszę dopracować w swojej 30 rodzinach pochodzę z pod obornik śląskich.gospodaruje na ulach wielkopolskich korpusowych ale 2 pasieka we Wrocławiu na ulach wielkopolskich leżakach tu brakuje mi trochę wiedzy jak mądrze gospodarzyć może kiedyś mi Pan podpowie życzę dużo zdrowia i odwagi bo pszelarze wokoło mnie to jedna zazdrości a powinno nam wszystkim zależeć aby te cudowne owady żyły jak najdłużej pozdrawiam serdecznie Kazimierz 🐝🐝🐝🌻
Pierwszy 💪💪
Super