Ingatlanbefektetés hitel nélkül

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 вер 2024
  • Ebben a videóban összehasonlítottuk egy hitelből történő ingatlan vásárlását a tőzsdei REIT ingatlancégek vásárlásával. Mindekettő befektetést a hozam reményében tesszük de mindkettő más-más kockázatokat rejteget magában.
    Nehéz dolog 30 éves horizonton objektíven összehasonlítani valamit, de ennek ellenére a számokból sokat tanulhatunk.
    #REIT #Ingatlanbefektetés #ingatlanvásárlás #lakáshitel #hitel nélkül #tőzsde

КОМЕНТАРІ • 15

  • @istvan368
    @istvan368 2 роки тому +1

    Köszi szépen, hasznos volt :)

  • @kpali888
    @kpali888 4 роки тому +4

    nagyon jo video Arpi! :)

  • @penz-befektetes-fejlodes
    @penz-befektetes-fejlodes 4 роки тому +3

    Érdekes a videó de néhány fontos dolgot kihagysz.
    A REIT esetén csak a befizetett összeged után van nyereséged, ingatlan esetén 80%al több a nyereséged mert hitelre veszed az ingatlant.
    A másik része hogy az ingatlan tulajdonlas a bank elfogadja mint fedezet a következő ingatlanba, vagy akar másba. Míg a részvény esetén nem. Adózás szempontjából az ingatlan tulajdonlás a legtöbb országban adókedvezménnyel is járhat.
    Egyetértek a felújítás és az alberlokkel való problémákkal.
    Ami a számítással nem egyértelmű hogy az albérleti díjat emelheted, és ha előtörlesztesz akkor hamarabb szabadulsz a hiteltől. Tehát a végén kevesebbet fizetsz a banknak.
    De csak úgy mint minden befektetést elemezni kell. (Ingatlant pl feltörekvő részeken érdemes venni.)
    Van ingatlan befektetésed alberlokkel, ha igen akkor hány? (Azt látom hogy REITben 20% a befektetett összeged)

    • @penzugyekmaskeppen
      @penzugyekmaskeppen  4 роки тому +1

      Ahogy a videó leírásába írtam nehéz ügy valamit hasonlítgatni 30 éves időtávon. Előtörlesztés , bérletemelés, kamatváltozás és még rengeteg változó közbejöhet.
      Az adókedvezményt illetve a bérletekből befolyt hasznot leírás formájában fel is tüntettem a táblázatban.
      Igaz, hogy a fizikai ingatlan során több a nyereséged de a hiteltörlesztés miatt ebből szinte semmi nem marad. Tehát a példánkban ezt a nyereséget csak a hitel lefizetése után élvezheted. REIT eknél sem vettünk ki pénzt az osztalékokból, de megtehetjük ha akarjuk. Nagyobb a szabadságunk és a variancialehetőségeink ebből következőleg szélesebb körűek.
      Lényegi mondanivalója az lenne a videónak, hogy aki ingatlanbefektetni szeretne az megteheti másképp is. Nem kell 30 évre eladósítania magát.
      Van egy családi ingatlanbefektetésünk is ahol 4 külön bérleti díj folyik be. Csak azért jobb mert az ingtlanhoz 30 évvel ez előtt jutottunk hozzá. Ha a mostani árát néznék befektetésnek és ehhez viszonyítva számolnánk a hozamot akkor semmivel nem lennék előbbre mint a REIT ekkel.

    • @penz-befektetes-fejlodes
      @penz-befektetes-fejlodes 4 роки тому +2

      @@penzugyekmaskeppen Egyetértek a felsorolt pontjaiddal egyet kivéve és ez szerintem azért van mert más a tapasztalatunk, gondolkodásunk. Ha veszek egy ingatlant befektetés céljából akkor az alberlok nem csak a hitelt fizetik helyettem hanem legalább 1-200€ pluszt. Ha olyan ingatlant veszel ami havi nulla pluszra jön ki akkor azt nem cash flow céljából veszed hanem ingatlan értéknövekedese miatt vagy "house hacking" céljából.

    • @penzugyekmaskeppen
      @penzugyekmaskeppen  4 роки тому +2

      @@penz-befektetes-fejlodes Köszi az észrevételeket Maci :) Magyar oldalon és szlovák oldalon is lehet más-más a helyzet (Én szlovák piaci környezetből írok) . A példában is marad havonta 130 eurónk de az adók és minden egyéb ( lásd táblázat) levonása után már csak 5082 eur marad (alul a táblázatban 30 év után).

    • @danczer1
      @danczer1 3 роки тому

      Ingatlan esetén ha nem csak a karbantartás, szinten tartás a cél, hanem fejlesztés akkor magasabb bérleti árral kiadható. REIT nél nincs erre hatásod.

  • @KurtiSzabolcs
    @KurtiSzabolcs 4 роки тому +2

    Szia Árpi, milyen lehetöség van diverzifikációra REIT befektetések esetén?

    • @penzugyekmaskeppen
      @penzugyekmaskeppen  4 роки тому +3

      Szia Szabi. Miután eldöntötte valaki, hogy portfóliója hány százalékát szeretné REIT ekben tartani ( én 20% körül tartok) vehet több REIT céget. Érdemes belenézni mélyebben a cégek ingatlnaportfóliójába, hogy mit tartanak. Vannak szűkebben diverzifikált RET ek és vannak nagyon szélesen diverzifikáltak is. Tarthat egy REIT üzletláncokat, irodaházakat, öregotthonokat, ipari épületeket, reptereket, kórházakat stb. De van olyan REIT is aki mindenféle épülettípust tart és működted. Az árfolyamingadozásra egyébként is nagyon érzékeny eszköz (REIT) még érzékenyebb ha csak pl. üzletláncokat tart ( ez nyilvánvaló) .
      Ezért kell mindenképp több REIT ben gondolkodni, figyelni a cégeket és akkor vásárolni mikor legalább az ötéves átlagos osztalék legmagasabb ponton van.
      Vagy ott vannak a REIT etf ek melyek csak REIT eket tartanak. Ezzel is megoldható az ingatlanbefektetésre szánt tortaszelet a portfólióban. De én ezeket nem venném mert nem kiszámítható az osztalékhozamuk (ingadozik).

    • @KurtiSzabolcs
      @KurtiSzabolcs 4 роки тому +1

      @@penzugyekmaskeppen Köszönöm szépen a részletes választ, nagyon hasznos volt!

  • @Destanom2
    @Destanom2 Рік тому

    Én olyantól szeretnék tanácsokat kapni, aki jól láthatóan abból él amiről beszél.
    Ne haragudj, de nagyon kevés fogalmad van arról amiről beszélsz, csak azt hiszed nagyon otthon vagy a témában és videót kell készítened róla.

    • @penzugyekmaskeppen
      @penzugyekmaskeppen  Рік тому

      Nem tanácsadás. Ha érdekel a téma akkor van egy magyar REIT tanfolyam Takács Gergely állította össze vedd meg azt. Egyébként mivel nem értesz egyet?