26. DÍL: PORUCHY OSOBNOSTI A MÝTUS PSYCHOPATA

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 107

  • @pannikdo5336
    @pannikdo5336 Рік тому +16

    Je to pár let, co jsem se koukal na toto video. Byl jsem totálně na dně. Tak na dně, že jsem si myslel že to dál nejde, málokdo ví co to znamená. Chtěl jsem si vzít život, strašně moc jsem rád za to že jsem takový srab a neudělal to. 😅
    Jediné co chci říct, že po pár letech jsem tady zpět a štastný než kdykoli předtím v mém životě. Lidi neztrácejte naději, všechno může dopadnout dobře. Chce to jen čas a píli. Hodně štěstí všem kdo si prochází podobnými sračkami jako jsem si procházel já, držím palce. ❤❤❤❤

  • @veronikaskodova7154
    @veronikaskodova7154 4 роки тому +49

    Dobrý den, děkuji za velmi hezky zpracované téma. Oceňuji lidský, empatický a odborný přístup. Moc mě bavíte.

  • @MlanJaneka
    @MlanJaneka 11 місяців тому +1

    Velmi hezky zpracovaný a pro mě osobně velmi přínosný díl, děkuji 🙂

  • @ps1473
    @ps1473 4 роки тому +28

    Moc dekuji, ze se temto tematum venujete.

  • @lukasovipribehyazazitkyzdu914
    @lukasovipribehyazazitkyzdu914 2 роки тому +9

    Mě byla diagnostikovaná smíšenu porucha osobnosti, jednoduše řečeno mišmaš, což je dobře specifikované jelikož stále hledám sám sebe a nevím přesně kam patřím, jednoduše řečeno.
    V rozsáhlosti je to daleko rozsáhlejší :))) Na nic se nevymlouvám, je to má cesta a Vy všichni užívejte si co nejvíce vnitřního klidu je to nejlepší co pro Vás a pro celý svět můžete udělat.

  • @Afghan77No1
    @Afghan77No1 4 роки тому +15

    Zatím asi nejlépe zpracovaný dokument, který jsem kdy shlédl. Dozvěděl jsem se z něj spoustu zcela nových nevšedních a kolikrát (alespoň pro mne) důležitých informací za které tvůrci moc děkuji.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  4 роки тому

      Moc Vám děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu!

  • @LionGrylls
    @LionGrylls 10 місяців тому

    To čo ste hovorili o emóciách a impulzoch je úplná pravda, emócia drží niekedy aj týždne, je to o nervy,nieste schopný pomaly nič , schopnosť pracovného života to dosť naštrbuje,niesom v takomto stave ani schopný zavolať do práce že nepridem, úplne sa uzavrem a nikoho nepustím k telu,nedviham telefóny ,prepadám panike..je to boj na celý život,lieky mi nepomôžu vten moment, neurol je akoby lentilka(bez účinku) takysto tiapridal,oxazepam.. proste všetky benzodiazepíny. Video veľmi prepracované a podložené pravdivími faktami..cením,Palec hore😊

  • @emilybartekova7524
    @emilybartekova7524 2 роки тому +7

    Drahocenné informace, děkuji. 😍

  • @pavelpolcak3909
    @pavelpolcak3909 Рік тому +2

    Super video i komentáře. Mám u sebe podezření na narcistickou poruchu osobnosti. Hlavně se projevuje ve vztazích k nejbližším a další zažité mechanizmy. Snažím se o konzultaci s odborníkem, ale jsou velmi dlouhé čekací lhůty na sezení.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Рік тому +1

      Držíme Vám palce, abyste se dostala ke konzultaci s odborníkem co nejdříve. A děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu.

  • @pavlinapetrova5295
    @pavlinapetrova5295 4 роки тому +9

    Velice poučné, děkuji 😊.

  • @jaromirstastny9082
    @jaromirstastny9082 5 років тому +36

    Mimochodem, pan Janíček má moc příjemný hlas.

  • @nejdandy
    @nejdandy 4 роки тому +36

    Pochopil jsem u sebe znaky narcisticke poruchy a za 1.pomohla mi láska k dětem a žena, která mě nikdy nesoudila a tudíž já vždy zůstal sám se svým afektem a vycitkami a časem pochopil, že je něco špatně... V předchozích neúspěšných vztazích i v rodině jsem byl kritizovan a vyzyvan ke změně, což bylo paradoxně jen palivo pro hlubší rozvoj narcismu....cítil jsem jen křivdu, nepochopení, nepřijetí a časem jsem se úplně distancoval od vnějšího světa a víc a víc se zavírál do vlastního světa s pocitem, že pro mě ten svět není dost dobrý. Pak mi také hodně pomohl výkonnostní sport o samotě (hlavně běh), který mě konfrontoval s realitou, propojovat mysl s tělem a pomohl odbourat mýtus, že jsem něco víc....
    Poslední 3 roky se v 32 letech hodně odzivam věci z dětství a dosti to pomáhá.... Ale... Osobně cítím, že odstranit všechny problémy bude dřina ještě na min 10 let. Jsem ale šťastný, že mám vedle sebe někoho, kdo mě nesoudi a dokáže se odprostit od dnes již méně častých prehmatu... Že pochopila, že agresivní, manipulativni projevy, nikdy nebyly útok... Ale spíš křik o pomoc a vnitřní žal...
    Řešit narcismus je dřina, ale největší podíl má v tomto případě fakt to okolí, protože to jen může trpělivě čekat, jestli já ten svůj vnitřní boj zvládnu....

    • @boroviakovadasa2762
      @boroviakovadasa2762 4 роки тому +3

      Ne 10 rokú, ale celej život. Ale holt zivot je boj.

    • @vehlkovjoh2042
      @vehlkovjoh2042 4 роки тому +3

      Dobrý den,
      jste odvážný, když to zde dokážete napsat, máte můj naprostý respekt. Přeji Vám hodně úspěchů do budoucna a klidný život, jenž si zasloužíte.

    • @martingross912
      @martingross912 4 роки тому +5

      Tiše závidím Vám i Vaší ženě. U nás to dopadlo jinak.

    • @simonaprokopcova1419
      @simonaprokopcova1419 4 роки тому +4

      Máte můj obdiv a velikou poklonu, že jste se dokázal dostat do stavu uvědomění si, že něco ve Vás není v pořádku. Přeji Vám hodně síly a hodně prožitku štěstí na Vaši cestě.

    • @Mrpat4747
      @Mrpat4747 3 роки тому +2

      Držím Vám palce a věřím, že to zvládnete co nejlépe.

  • @gulogulo4057
    @gulogulo4057 2 роки тому +1

    Vynikajúce, ďakujem. Prosím, pokračujte.

  • @JanaPechová-w4d
    @JanaPechová-w4d 6 місяців тому

    Ano pořad je velmi obohacující,hledám cestu,jak pochopit dceru,která opustila adoptovanou dceru černošku,kterou přivezla v 7mi měsících a v 10 letech jí opustila a již 6 let žije v Kongu a tam si opět adoptovala dvojčata.Kam dcera patří je člověk s poruchou osobnosti,nebo ten,který má psychopatické sklony.Stále hledám nejvíc ji přiblížil psychiatr Harre ve svých knihách Bez svědomi a Hadi v oblecích.Děkuji Portál vydává opravdu poučné a kvalitní knihy.Děkuji.

  • @julcabastova6242
    @julcabastova6242 Рік тому +1

    Mockrát dekuji❤

  • @orjoki8593
    @orjoki8593 2 роки тому +1

    dekuju🙂

  • @Mrpat4747
    @Mrpat4747 3 роки тому +4

    Dobrý den, moc děkuji za toto vysílání! Po mnoho let mi připadalo, že toto byla zcela opomenutá a zanedbaná oblast, že poruchy osobnosti byly démonizované, a člověk, který někdy dostal tuto nálepku, nevěděl, kudy kam. Že všechny oblasti diagnóz měly svá "hnutí", která byla respektována a v nějaké míře podporována, ale člověk označený touto nálepkou se děsil, aby nakonec nebyl tím všemi odsuzovaným a zavrhovaným psychopatem. Jsem moc rád, že v tomto nastaly příznivé změny a že je zde jasně vysloveno, že člověk s nálepkou porucha osobnosti není žádná zrůda, ale leckdy se trápí nejvíce on sám a že to může být respektované. Moc fandím všem takovýmto vysíláním, která uvádějí věci na pravou míru! Díky.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  3 роки тому +1

      Dobrý den, děkujeme, a když se podíváte na náš YT kanál zhruba za měsíc, najdete tu příspěvek k terapii hraniční poruchy osobnosti.

    • @ilonadvorakova4788
      @ilonadvorakova4788 2 роки тому

      Ale soucítím s hraničáři, poslouchala jsem bolesti dětí s touto poruchou a i je zažila v práci v jednom ústavě a jejich bolest, utrpení je veliké. Zažila jsem jejich řezání atd.

  • @ghostdog8005
    @ghostdog8005 2 роки тому +2

    Jak to vyjádřit…V jeden moment, zkraje, je dobré do věci vnést více jasnosti skrze lékařské termíny, DSM, pojmy co používají psychiatři atd.. Stejně tak můžeme poruchu osobnosti hodnotit z pohledu jak se jeví druhým lidem, jak se lidé s tímto spektrem poruch chovají, jaké vedou životy, co jak zvládají nebo nezvládají… Ale pak mi přijde, že by se toto mělo zcela opustit nebo se z toho stane past. V další fázi. Vnést do věci mnohem více lidskosti a přesnosti v pojmenovávání toho jak se člověk cítí, jaké jsou jeho myšlenky, jak dokáže hospodařit s energií, jak to vše cítí v těle, více to prostě orientovat na vnitřní svět daného člověka. Úplně nejhorší co se může stát a stává se je snažit se lidi “socializovat” bez toho aniž mi rozuměl svému nitru. Cesta není člověka nutit do vztahu, manželství, práce jakékoliv, atd atd…. ale i v případě poruch osobnosti porozumět nitru, potřebám a svým energíím atd , a žít v souladu s tím. Přijde mi, že i přes dobrou vůli odborníků v tom mainstream prostoru stále trochu haprují základní věci v přístupu. Stále to vypadá, že porucha osobnosti je něco tak trochu záhadného i z pohledu jejích vzniku. V podstatě je to vynikající adaptační varianta na drtivé faktory v životech takto postižených lidí. Umí si někdo představit, že porucha osobnosti vznikne v laskavém, srdečném, mírumilovném rodiném prostředí ? Myslím, že laskavost a soucit má obzvlášt zde velký terapeutický potenciál. Každému člověku s touto poruchou bych přál setkávání s terapeutem, který tyto kvality má a vyzařuje je ven. Laskavost, soucit, porozumění ….. Bez toho to bude stále těžko léčitelné a pokroky budou tak trochu na sílu a vůli.

  • @stefanbalaz84
    @stefanbalaz84 2 роки тому +1

    super video

  • @martingross912
    @martingross912 4 роки тому +35

    Problém u poruch je v momentě, kdy si je někdo nic netušící vezme za manželku, manžela. Ano, mimo manželství se poruchy osobnosti neprojevují nijak. Ve vztahu je to o život.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  4 роки тому +5

      Poruchy osobnosti se projevují ve většině vztahů, bez ohledu na to, zda jde o přátelství nebo manželství. A "o život" je to maximálně u disociální poruchy osobnosti, pokud už to tak musíme definovat. Většina těch, kdo trpí např. HPO, velmi trpí, takže nejde rozhodně o jednostranné trápení.

    • @martingross912
      @martingross912 4 роки тому +8

      @@ZIVOTZAZDI Ano. Trápení nemocné osoby nezlehčuji. Mám na mysli nás, kdo jsme svou odchylkou, ano, nemocí, předurčeni vstoupit narcisům a lidem s hraniční poruchou do života. My, co máme zakódováno vyhovět. "udělal, co jí na očích viděl". O tomhle problému by se mělo víc vysílat. Právě končí moje manželství s osobou, která trpí buďto skrytým narcismem, nebo hraniční poruchou. Mám za to, že kdybych věděl víc na začátku, mohl jsem navštívit kurs, sezení, poradit se s psychologem, jak zvládat její narcistní sycení. V klidných chvílích je fajn. Jak zjišťuju, cesta ven existuje. Jen nevím, jak ji, v zmíněné situaci navnadit, aby terapii podstoupila sama.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  4 роки тому +4

      @@martingross912 Otázkou zůstává, jak jste dospěl k diagnóze. Ale k tomu možná o mnoho podstatnějšímu. Podle nás neexistuje žádný návod na to, jak vyjít v intimním vztahu (!) s někým, kdo trpí poruchou HPO či jinou poruchou osobnosti. On neexistuje ani návod či kurs na to, jak (vy)jít životem s kýmkoliv duševně zcela vyrovnaným. Každý vztah je jedinečný. Možné to je např. u panické ataky, kdy jde o stav akutní a časově ohraničený, související s řadou diagnóz nejen úzkostného spektra. Tedy jak se zachovat v určité chvíli, kdy druhý trpí a můžete mu konkrétně pomoci v tom nejhorším. Ale na to, jak milovat a respektovat lidskou bytost, jejíž osobnost je zatížena mnoha bolestmi, obáváme se manuál není. Každý z nás se musí rozhodnout pro terapii sám. HPO ani narcistní porucha přitom není překážkou.

    • @simonaprokopcova1419
      @simonaprokopcova1419 4 роки тому +7

      @@ZIVOTZAZDI Vážený pane, vážená paní, jistě si umíte představit život s partnerem s poruchou osobnosti. Ale žil jste v intimním vztahu s takovou osobností? Já ano narcistická porucha osobnosti s histrionskymi rysy chování, diagnostikována psychiatrem. Nepopírám, že jeho patologické chování směřovalo i vůči širšímu okolí. Ale mohu Vás ujistit, že doma za zavřenými dveřmi slo skutečně o život. Jakkoliv si uvědomuji, že takto postižený človék prožívá vnitřní muka, od kterých nemá ani sekundu ve svém životě klid, musím potvrdit slova pana Grosse, že nikdo se nezabývá psychickým poškozením partnerů těchto lidí. Věřte, že i to je utrpení, následky jsou nesmírné a pokud včas z takového vztahu neodejdete, pozbydete vlastní sílu, odvahu a důstojnost. Děkuji za přínosné video a přeji hodně úspěchů ve vaší práci.

    • @TheFazolinho
      @TheFazolinho 3 роки тому

      @@simonaprokopcova1419 dobrý den, mohu dotaz?

  • @alesprochazka5781
    @alesprochazka5781 3 роки тому +1

    díky

  • @peta6869
    @peta6869 4 роки тому +6

    Dekuji za video..mam smisenou PO a chci zacit chodit do Esetu

  • @pavelbenes1365
    @pavelbenes1365 3 роки тому +4

    Skvělý pořad

  • @tereza7072
    @tereza7072 5 років тому +5

    Dejte sem prosím díl o alkoholu a závislosti jak se léčí děkuji

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  5 років тому +2

      Není to vůbec tak jednoduché, jak se zdá. Díl je již skoro hotový, ale ještě nás čeká zhruba deset dnů na finalizaci.

    • @tereza7072
      @tereza7072 5 років тому +1

      @@ZIVOTZAZDI Chápu hodně by mě to zajímalo.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  5 років тому

      Děkujeme. Snad Vás díl o závislostech zaujme.

    • @RadekPilich
      @RadekPilich 5 років тому

      @@ZIVOTZAZDI Kde to vázne? Nemůžu se dočkat :)

  • @jacquelinenoir8173
    @jacquelinenoir8173 5 років тому +6

    uzasná prace co delate ... dekuji doufam ze se Vam to brzo vrati ...proc to vlastne delate? pomahate z duvodu? ze jste to prozil? prozivate? dekuji moc

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  5 років тому +19

      Dobrý den, děkuji za zpětnou vazbu. Důvodů, proč cyklus vzniká, je více. Primární je ale asi ten, že psychiatrie a psychická onemocnění jsou stále zatížena předsudky, přičemž se jedná o nemoci a medicínský obor jako kterýkoliv jiný. A právě zmíněné předsudky mají negativní dopad na život lidí, kteří trpí duševními strázněmi. Samozřejmě v práci hraje roli i fakt, že mám (bohužel) zkušenost se silnou úzkostí i depresemi. Zdraví J. Janíček

  • @kebwana
    @kebwana 5 років тому +5

    Taketo nieco chyba u nas na Slovensku. Vsetky Vase videa su pre mna velmi prinosne a ocenujem velmi ze sa otvorene hlasite ku panickej a uzkostiam. zaujimalo by ma ci nechystate nahodou aj nieco na temu microdosingu psychedelik a holotropne dychanie. Dost by ma zaujimal nazor vacsej vzorky psychiatrov , nie len tych ktori to propaguju ale aj tych ktoru su proti alebo nemaju k tomu jasne stanovisko. Dakujem krasne a nech sa dari:)

    • @kebwana
      @kebwana 5 років тому +1

      A mate naozaj veeelmi prijemny hlas aj vystupovanie:)

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  5 років тому

      Děkujeme! Téma holotropního dýchání a dalších postupů máme v dlouhodobém plánu. V tuto chvíli nejsme schopni odhadnout, kdy bude téma zpracováno.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  5 років тому

      Děkuji. JJ

  • @zdenekosm864
    @zdenekosm864 3 роки тому +3

    Zdravím všechny, kterým kdy diagnostikovali poruchu osobnosti a zároveň bych rád ocenil, že v tomto dokumentu se snaží ,,odborníci´´ vystupovat empaticky ...K této diagnóze se váže opravdu zlá stigmatizace.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  3 роки тому +2

      Víme o tom. A chystáme k problematice projevů a terapie HPO i vydání dalšího dílu podcastu.

  • @Salziger_Reiter
    @Salziger_Reiter 5 років тому +6

    Děkuji za to co děláte!

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  5 років тому +1

      Děkujeme za zpětnou vazbu!

  • @denisvesley
    @denisvesley 5 років тому +12

    Test s bonbóny se jmenuje Stanford marshmallow experiment
    . :)

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  5 років тому

      Děkujeme za upřesnění!

    • @wolfparade5978
      @wolfparade5978 4 роки тому +2

      Nicméně mám dojem, že jeden experiment s dětmi a bonbony probíhal tak, že děti měly za úkol bonbon nesníst zatím, co byly ponechány s tímto pamlskem o samotě. Některé děti to nevydržely a snědly jej, zatímco další si dokonce daly ruce pod stehna (seděly na židli), aby je nelákalo po bonbonu chmátnout. Po letech se zjistilo, že ty děti, které po bonbonu nesáhly jsou v životě úspěšnější než ty, které bonbon snědly.

    • @jevickaromana6074
      @jevickaromana6074 4 роки тому +3

      Otázka je, zda byly i šťastnější. ;-)

    • @frantisekdemeter
      @frantisekdemeter 3 роки тому

      @@jevickaromana6074 🤣🤣🤣

  • @michaldrgona
    @michaldrgona 5 років тому

    Pekny diel znovu, akurat mi chybalo vysvetlenie k danym spominanym porucham osobnosti. Tolkokrat tam bola zmienena hranicna porucha osobnosti, a ja aj na nokiec videa som nevedel, co vlastne tato porucha je, ako sa prejavuje atd...

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  5 років тому +2

      Děkujeme za zpětnou vazbu. Jen pro upřesnění, o základních projevech hraniční poruchy osobnosti hovoří MUDr. Pěč od 31:33, dále o závislé PhDr. Jílek od 35:57 a od 37:47 navazuje o narcistické poruše MUDr. Sgallová. Schválně jsme se projevům jednotlivých poruch nevěnovali do větší hloubky, neboť jsme je chtěli pojednat spíše jako jedno velké téma. V případě zájmu o hraniční poruchu osobnosti doporučuji debatu s Bárou Žižkovou o životě s touto strázní: ua-cam.com/video/azAIe7ydziU/v-deo.html. Mějte se pěkně!

    • @michaldrgona
      @michaldrgona 5 років тому +1

      ŽIVOT ZA ZDÍ dobry den, dakujem za odpoved, ospravedlnujem sa teda, asi som to nejak prehliadol, len som mal na konci videa pocit, ze ajtak neviem dost :)) ale to je mozno len moja divacka chyba, pozriem si to ked tak este raz ;) prajem pekny den.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  5 років тому +2

      Není diváckých chyb. :-) Ta bude spíše na naší straně.

  • @TheUnoko
    @TheUnoko 5 років тому +6

    Uzasne video, budete niekedy spracovavat aj PTSD a C-PTSD? Velmi by mi to pomohlo

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  5 років тому +1

      Dobrý večer, děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu. Ano, PTSD máme v plánu. V příštím roce nás čeká 13 dílů, abychom mohli cyklus dokončit, přičemž budeme vděčni za jakoukoliv podporu: www.darujme.cz/projekt/1202400 Děkujeme!

  • @blazenacoritarova7023
    @blazenacoritarova7023 Рік тому

    Dobrý den, v rodině řešíme problém fyzického napadání osobou, u které mám podezření na některou z forem poruchy osobnosti. Jedná se o to, že 30ti letá žena bydlí přes rok v generačním domě s rodiči svého manžela. Má určitou představu, jak by mělo soužití vypadá a vyhrocuje potřeby na své soukromí (rodiče žijí celý život ve 2-3 generacích společně, s námi žili dokonce léta v jedné bytové jednotce, takže soukromí dokáží respektovat). Hrotí i jiné chování rodičů, které se neslučuje s její (z mého pohledu nereálnou) představou. Bohužel opakovaně dochází k tomu, že v tomto stavu rodiče fyzicky napadne. Jelikož jsem důchodového věku mám obavy, že situace může velmi špatně dopadnout. Je nějaká možnost jak s takovým člověkem pracovat, případně mě zajímá jestli je schopná splnit výhružky které v afektu rodičům říká? Jen dodám, že obdobné problémy měla před tím v soužití u jejich rodičů, jen tam pravděpodobně nebylo tak vyhrocené, protože měli vlastní domek na pozemku, ne společný dům a její rodiče byli ochotní ji akceptovat její výpady, což moji rodiče nedokáží, a proto se její agrese a výhružky stupňují.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Рік тому +1

      Dobrý den, výslovně uvádíte, že dochází k fyzickému napadání, a to by měla rozhodně řešit Policie České republiky.

  • @dasasoskova2354
    @dasasoskova2354 4 роки тому +1

    Já tim trpim už dloho nekde 4 roky a je to hrozný když mam zachvyty

  • @katerinavlasakova2747
    @katerinavlasakova2747 4 роки тому +3

    Dobrý den, existuje nějaká veřejná statistika, kolik lidí v České republice má poruchu osobnosti, popř. i počet lidí s jednotlivými poruchami? Hledala jsem na internetu, ale nic jsem k tomu nenašla.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  4 роки тому +3

      Žádná taková statistika podle nás neexistuje, jedná se jen o odhady, které nemá význam dále zveřejňovat a interpretovat.

    • @damiankangal2665
      @damiankangal2665 4 роки тому

      Dobrý den máte taky tuhle poruchu , já ano je to peklo , ale moc tomu nerozumím

  • @lisajsmrtihlav127
    @lisajsmrtihlav127 4 роки тому +1

    Trpím DID... Problém s tím má pouze okolí... Už jsem si zvykla... Ale vadí mi když někdo o mojich alterech řekne, že jsou nemocní.

    • @vehlkovjoh2042
      @vehlkovjoh2042 4 роки тому +1

      Dobrý den,
      doufám, že najdete i přes některé překážky, které Vám připravil život, zasloužený klid.

  • @Jeereemyy3
    @Jeereemyy3 3 роки тому

    Pořád mi vychází úzkosti, deprese, ptsd. I když si myslim že depese nemám, střídá se mi to mnohem rychleji. Po tomhle videu mi přijde že mám spíš hraniční poruchu osobnosti plus okrajově spadám i do jiných poruch osobností podle popisu zde ve videu. Moc nevím co si s tou informací počít. Je léčba jiná, jak se to řeší, jak vůbec lze přijít na to co mi opravdu je? Už mě to tu nebaví.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  3 роки тому

      Dobrý den, každopádně doporučujeme vyhledat odborníka a probrat obtíže s ním. Pokud přemýšlíte o nebytí, nebo máte sebevražedné myšlenky, rozhodně kontaktujte některou z anonymních linek pomoci. Doporučujeme tu, která funguje v rámci Centra krizové intervence při Psychiatrické nemocnici Bohnice (můžete volat kdykoliv). Telefonní číslo je 284 016 666 a více informací zjistíte na adrese: bohnice.cz/krizova-pomoc/. Rozhodně kontakt neodkládejte.

  • @simcaj.4474
    @simcaj.4474 4 роки тому +1

    A co obsedantně kompulzivní porucha. To je taky porucha osobnosti?

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  4 роки тому +1

      Ne, jedná se o úzkostnou poruchu, jakou je kupříkladu panická porucha s agorafobií apod. V MKN 10 (Mezinárodní klasifikace nemocí) je porucha definována takto:
      "Hlavním rysem jsou opakované vtíravé myšlenky a nutkavé činy. Vtíravými myšlenkami jsou nápady‚ představy nebo popudy‚ které znovu a znovu vstupují do mysli pacienta ve stále stejné formě. Pro pacienta jsou téměř vždy obtížné. Snaží se jim často klást odpor‚ ale bez úspěchu. Považuje je za své vlastní‚ ačkoliv jsou mimovolní a často odporné. Nutkavé činy nebo rituály jsou stereotypní a stále opakované. Nemusí být ani příjemné‚ ani vést k realizaci užitečných úkolů. Jejich účelem je zabránit nějaké objektivně nepravděpodobné události‚ často znamenající škodu pro postiženého‚ nebo jím vyvolané‚ o níž se postižený domnívá‚ že by jinak nastala. Jedinec obvykle považuje toto chování za bezúčelné nebo nesmyslné a opakovaně se pokouší mu odolat. Úzkost je přítomna téměř vždy a zhoršuje se‚ pokud postižený nutkání odolá."

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  3 роки тому +1

      @DYSTANC Vtíravé myšlenky se mnohdy týkají tabuizovaných témat (ne výlučně). A tak se je člověk snaží zahnat, přičemž tyto myšlenky svými obsahy a intenzitou úzkost způsobují.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  3 роки тому

      @DYSTANC Není. Úzkost (anxietu) je možné charakterizovat jako nepříjemně vnímaný subjektivní pocit tísně různé intenzity (od napětí po paniku), který v sobě zahrnuje jak strach, tak např. obavy. Doporučujeme díl o panické poruše, kde jsou projevy úzkosti (psychické i tělesné) přesně vysvětleny.

    • @xoSophia7412
      @xoSophia7412 3 роки тому +1

      @@ZIVOTZAZDI největší problém vidím v tom, že ta nejlepší péče v psychiatrické potažmo psychologické oblasti (a nejen v nich) je soustředěna v Praze. Lepší finanční podmínky pro odborníky ve všech oblastech, jak jinak. Na Moravě se tolik "nasyslit" nedá

    • @jaroslavmarak830
      @jaroslavmarak830 3 роки тому +2

      Já si také myslel, že mám poruchu osobnosti. Moje terapeutka nechce, abych se škatulkoval. Jako dítě jsem měl OCD velmi silné. Začal s ní bojovat. Po 15-20 letech jsem se jí zbavil. Občas mi zůstavá ve vzpomínkách. Každé stěhování mi pomohlo v tom, že nutkavé jednání bylo vázané i na byt, kde to začalo. Navíc před lidmi jsem se musel překonávat, takže jsem k OCD přistupoval i v soukromí.

  • @peterczech1348
    @peterczech1348 2 роки тому +1

    Bohužel dostupnost psychoterapie pro občas pracujícího hraničáře je stále dost nedostačující. Finanční nebo časová náročnost se zdá občas nedosažitelná. Pak upadá ochota a energie si pomoci…

  • @jaromirstastny9082
    @jaromirstastny9082 5 років тому +3

    Rrakce na mistra Honzáka. :D
    Neměl by s ním někdo o tom promluvit? :D

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  5 років тому +1

      Snad se nám to podaří.

  • @RomanSramko-em5hm
    @RomanSramko-em5hm 3 місяці тому

    Já s Vámi nemůžu souhlasit. Pokud máte v okolí psychopata, neuděláte vůbec nic. Přenese na vás všechny své poruchy, vy mluvíte o schopnosti adaptability, ale nelze jakkoliv tolerovat násilí vědomé, cíleně. Narcistu nelze porazit.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  3 місяці тому

      Nikdo v žádném případě nehovořil o tolerování násilí, kterým se navíc řada poruch osobnosti vůbec neprojevuje. A jen pro upřesnění, existují lidé s narcistickou poruchou osobnosti, kteří na sobě úspěšně pracují v psychoterapii.

  • @Kviza1
    @Kviza1 Рік тому

    Jak to můžu zvládat? Je to opravdu špatný. Ale nemám ani ty peníze. A nevím co mám dělat. Doktor si myslí, že jsem blázen. Už to nezvládám, jelikož mě to vyčerpává a brání mi to v mém životě jak paní říká fungovat. Nevím, kam se obrátit např. Přes VZP...

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Рік тому

      Existují denní stacionáře určené lidem s osobnostními problémy, kde léčbu hradí zdravotní pojišťovny. Doporučujeme se zeptat např. v Psychoterapeutické a psychosomatické klinice ESET: www.klinikaeset.cz

    • @janacizkova5484
      @janacizkova5484 Рік тому

      @@ZIVOTZAZDI v klubu pevného zdraví jsou příspěvky do 5000 kč na terapie , terapeuta lze vybrat