9. DÍL: ANTIDEPRESIVA

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 січ 2025
  • V tomto dílu se dozvíte, jaká jsou nejrozšířenější a nejvíce předepisovaná antidepresiva současnosti. Seznámíte se s mechanismem jejich účinku, ale i s jejich vedlejšími účinky.
    Účinkují:
    doc. MUDr. MARTIN BAREŠ, Ph.D.
    psychiatr
    Národní ústav duševního zdraví
    www.nudz.cz/
    MUDr. MARTIN HOLLÝ
    psychiatr
    Psychiatrická nemocnice Bohnice
    www.bohnice.cz/
    Prof. MUDr. CYRIL HÖSCHL, DrSc.
    psychiatr
    Národního ústavu duševního zdraví
    www.nudz.cz/
    Prof. MUDr. PAVEL MOHR, Ph.D.
    psychiatr
    Národní ústav duševního zdraví
    www.nudz.cz/
    Prof. MUDr. JÁN PAVLOV PRAŠKO, CSc.
    psychiatr a psychoterapeut
    Klinika psychiatrie FN Olomouc
    www.fnol.cz/kl...

КОМЕНТАРІ • 91

  • @Quingarde
    @Quingarde 3 роки тому +24

    Viděl jsem snad všechny videa, podcasty, vše skvěle vysvětleno, takto se dělá osvěta o psych. poruchách. Díky za to co děláte.

  • @dadawall
    @dadawall 5 років тому +30

    Děkuju za tyhle videa. Naprosto dokonale vysvětlené. Fandím vám a doufám, že budete pokračovat.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  5 років тому +2

      Děkujeme! A pokračovat budeme.

  • @iweeburyskova9317
    @iweeburyskova9317 5 років тому +8

    Děkuji za ŽIVOT ZA ZDÍ. Moc mi pomáhá chápat sebe, mám ještě dlouhou cestu. Jste úžasní, jak lékaři i Ti co najdou odvahu veřejně mluvit o svém problému. Moc si Vás všech vážím, jste velkou oporou pro spousty lidí kterým není duševně dobře. Ještě jednou děkuji Iveta

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  5 років тому

      Děkujeme za Vaši přízeň!

  • @sacrumify
    @sacrumify 5 років тому +10

    Odebírám vaše videa dlouho a stále máte co říci a je to skvělá pomoc.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  5 років тому

      Děkujeme za zpětnou vazbu! Je pro nás moc cenná.

  • @pavlinaviktoria1649
    @pavlinaviktoria1649 6 років тому +10

    Tohle je opravdu velký počin. Díky za videa. Asi to začínám chápat.

  • @user-vb1pl3hs9e
    @user-vb1pl3hs9e Рік тому +6

    Děkuju za to, co děláte. Má to smysl. Já beru antidepresiva a kvalita života úplně jinde.

  • @KristinaJindrova
    @KristinaJindrova Рік тому +8

    Antidepresiva užívám na doporučení odborníků od min. roku. Nechtěla jsem o tom ze začátku slyšet a chtěla to zvládnout sama, ale nedařilo se a propadala jsem se hloubš a hloubš do propasti smutku a beznaděje. Léky mi pomohly nastartovat takové rozumné uvažování, začít jednat rozumem a ne srdcem a emocemi. Samozřejmě je dobré i hledat příčinu těch obtíží a to jsem věděla, kde je a eliminovala ji. V létě budu postupně léky vysazovat a uvidíme, jak na tom budu. Docházím k psycholožce a jsem pod dohledem prakt. lékařky.

  • @bodkaantolikova1547
    @bodkaantolikova1547 4 роки тому +3

    Super videá, veľmi pekne vysvetlenie,dakujem

  • @maliktibor6712
    @maliktibor6712 2 роки тому +3

    Tak já to mám přesně naopak,bez AD nemám chuť na nic,je pravda že beru ty nejnižší dávky a snažím se i se sebou něco dělat,ale jak hnojivo na zahrádku když tím trpím už tolik let tak nejsou špatné,ale jak u koho.Hodně individuální.

  • @Dianna114
    @Dianna114 6 років тому +5

    Děkuji moc za tento UA-cam kanál. Přišla jsem na něj na seznamu, když tam bylo video s rozhovorem s Vámi, kde jste zmínil tento projekt. Mnoho lidí si plete antidepresiva s anxiolytiky, a z toho pak vznikají ty fámy, že antidepresiva jsou návyková nebo člověka utlumují. To, že antidepresivum nepůsobí okamžitě, je důkaz, že logicky nemůže být návykové, ale opravdu léčí. Beru Cipralex už 2 roky a nemám jediný vedlejší účinek. :) Přibírání z AD je taky spíš pomluva, spíš je to tak, že v depresi člověk nemá chuť k jídlu, AD vrací chuť k jídlu.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  6 років тому +1

      Děkujeme za reakci! S přejídáním a antidepresivy je to trochu složitější. Podívejte se, prosím, na díl o vlivu stravy na duševní nemoci, v němž o tomto tématu velmi dobře hovoří pan doktor Hollý, ředitel PN Bohnice.

    • @Dianna114
      @Dianna114 6 років тому +3

      Ano, zrovna se na něho dívám, ten díl se ale zabývá spíš vlivem stravy na duševní zdraví, já spíš psala o vlivu braní AD na chuť k jídlu, resp. pověře, že se po AD vždy tloustne. Možná některé typy antidepresiv mohou zvyšovat chuť k jídlu, nevím.
      Já se v podstatě držím skoro všech zásad, které jsou zmíněny v dílu o vlivu stravy na duševní nemoci. Ono se říká, že jsou 2 typy lidí, někteří se při splínu přejídají, jiní nemají chuť k jídlu. Já ale neznám v okolí nikoho, kdo by při duševních problémech přibíral a měl chuť k jídlu. :D Díl o stravě se mi moc líbil. Díly o působení léků v mozku jsou na mě až moc odborné. :D

    • @janu413
      @janu413 4 місяці тому +1

      @@Dianna114 ja som pribrala pri užívaní AD bez toho, aby som sa prejedala, a v okolí mám ďalšie dve ženy, ktoré z nich pribrali. takže je to individuálne.

  • @martincuco4006
    @martincuco4006 2 роки тому

    Zaujímavé videá veľmi poučné

  • @kokotko8128
    @kokotko8128 2 роки тому

    moderator je super

  • @janulkakyticka4206
    @janulkakyticka4206 6 років тому +4

    hezký dokument, budu vás odebírat

  • @Feroxing12
    @Feroxing12 4 роки тому +7

    Na AD nedam dopustit vzdy mi pomohli z tezsich stavu uzkosti.

  • @ditatreese4040
    @ditatreese4040 3 роки тому +3

    Bolo by úžasné keby robíte aj webináre o antidepresivach...videá sú veľmi poučné a zaujímavé

  • @lydiamokvanova9641
    @lydiamokvanova9641 3 роки тому +1

    ste skvelí!!! viac videí o antidepresívach prosím

  • @lukasnorson8571
    @lukasnorson8571 6 місяців тому +1

    Moje partnerka bere cipralex již deset let, je běžné takto dlouhodobé užívání? nejedná se již o nějakou závislost, tvrdí že to má na migrény. předepisuje to doktor diabetolog na její celoživotní diabetes. Ovšem na to pije každý den skleničku dvě prosecca. Jaká je s tím zkušenost??? děkuji

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  6 місяців тому +3

      Jelikož nemáme odpovídající vzdělání a kompetence, tak se snažíme na podobné dotazy zásadně neodpovídat. Měl by tak činit vždy lékař, protože ten zná konkrétního pacienta, jeho obtíže a také léky, které příp. ještě užívá. Ale určitě můžeme napsat, že Cipralex je komerčním názvem pro léčivou látku escitalopram, která patří do skupiny moderních antidepresiv SSRI (více najdete ve videu). Závislost na nich nevzniká a pokud je dlouhodobě předepisuje lékař, pak k tomu má jistě důvod. Činí tak nejen psychiatři, ale také internisti, praktici a další. Škála stavů, které antidepresiva SSRI "pokrývají", je opravdu široká, takže to bychom si rozhodně nedovolili jakkoliv komentovat. Jediné, před čím chceme varovat, je Vámi zmíněné kombinování jakýchkoliv psychofarmak a alkoholu. Může přitom časem dojít k poškození některých orgánů (např. jater), ale i narušení účinnosti léčby. Zkrátka antidepresiva a alkohol se nemají a nesmí kombinovat.

    • @lukasnorson8571
      @lukasnorson8571 6 місяців тому +1

      @@ZIVOTZAZDI mnohokrát děkuji

  • @adyala6093
    @adyala6093 Рік тому +1

    Uctivý dobrý den, má psychiatrička mi dala před 4 až 5ti lety do spisu nemoc F200, předávkovala mne aripiprazolem, mohu se zeptat na pomoc? A kde ji seženu? 2021/04 spis: 400mg : 28dní + 15mg + 15mg = na den 44,28mg! Mám to dát na soud, a jak? Velmi děkuji. 🙂

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Рік тому

      Doporučujeme nejprve vše sepsat, připojit lékařské zprávy a zkonzultovat věc s právníkem, který by měl být odborníkem na zdravotnické právo. Ten Vám navrhne další postup. Někdy je nejvhodnější podat stížnost České lékařské komoře, jindy Kanceláři Veřejného ochránce práv. Ale nejpodstatnější je již zmíněná konzultace s právníkem, aby měla Vaše stížnost smysl a tedy naději na úspěch. Konzultace je vždy zpoplatněna, ale může Vám ušetřit spoustu energie a někdy též zbytečné práce.

    • @adyala6093
      @adyala6093 Рік тому

      @@ZIVOTZAZDI Děkuji, ale právníka jsem nenašla, který by se na toto specializoval. Napsala jsem již Veřejnému ochránci práv.

  • @aleskoci-vc3ub
    @aleskoci-vc3ub Рік тому

    Chci se zeptat jak to funguje Rivotril

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Рік тому

      Rivotril (klonazepam) patří do skupiny benzodiazepinů. Kvůli riziku vzniku závislosti není určen k dlouhodobému užívání. Má antikonvulzivní (protikřečové), myorelaxační (uvolňující svaly) i anxiolytické (odstraňující úzkost) účinky. A předepisuje se při epilepsii a silné úzkosti.

  • @kristianhaluska5805
    @kristianhaluska5805 4 роки тому +3

    Dají se léčit úzkosti i bez léků?

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  4 роки тому +4

      Dobrý den, záleží na závažnosti onemocnění a následné dohodě s psychiatrem. V obecné rovině je samozřejmě řada lidí, trpících úzkostmi, léčena pomocí psychoterapie, aniž by užívala antidepresiva. Případně se oba přístupy (farmakoterapie a psychoterapie) kombinují.

  • @tereza7072
    @tereza7072 4 роки тому

    Dobrý den, chci přestat brát úplně Antidepresiva beru Sertralin Actavis 100 mg. Chci žít bez léků ne s nima. Můžu to přestat brát sama od sebe nebo to je blbost. Děkuji za odpověď

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  4 роки тому +1

      Dobrý den, na vysazení léků se určitě dohodněte s lékařem. Musí se nejprve rozhodnout, zda jde o rozumný krok, a pak společně s Vámi stanoví postup snižování dávky. Náhlé vysazení antidepresiv bez konzultace s odborníkem opravdu nezkoušejte.

    • @tereza7072
      @tereza7072 4 роки тому

      @@ZIVOTZAZDI děkuji za radu. To vysazení může mít vedlejší účinky nebo se mi To zhorší ten stav

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  4 роки тому

      @@tereza7072 Při náhlém vysazení antidepresiv bez dohledu lékaře může dojít k výraznému zhoršení psychického i tělesného stavu a rozvoji syndromu z vysazení. Podstatné je, aby se člověk pokaždé dohodl na vysazení se svým psychiatrem či praktickým lékařem, který antidepresiva předepsal, resp. předepisuje. Lékař zná na rozdíl od nás Váš celkový zdravotní stav a podle něj také určí, zda je rozumné léky začít vysazovat. A pokud ano, jakým způsobem.

    • @tereza7072
      @tereza7072 4 роки тому

      Děkuji za odpověď.

    • @ivanasladeckova180
      @ivanasladeckova180 4 роки тому +2

      @@ZIVOTZAZDI Dobrý den, to je to, čemu nerozumím, Ad nejsou návyková, ovšem, když jse vysadíte, tak nastane syndrom z vysazení, takže ro znamená, že tam přece jenom návyk pro organismus musí být..

  • @tomasjurak6184
    @tomasjurak6184 3 роки тому

    Zajímalo by mě jestli antidepresiva léčí i panicke ataky a agorafobie líp než neurol děkuji za odpověd

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  3 роки тому +1

      Panická ataka může být projevem celé řady úzkostných poruch, nicméně pokud máte na mysli léčbu panické poruchy s agorafobií, tak se s úspěchem využívají moderní antidepresiva (SSRI, SNRI). Jinak většina benzodiazepinů, kam Neurol patří, rozhodně neléčí žádné duševní onemocnění, ale cílí na rychlé potlačení symptomů masivní úzkosti. V tom jsou opravdu účinná, ale zároveň nebezpečná, protože na nich vzniká snadno závislost. Proto jsou vhodnější nebenzodiazepinová nebo alespoň modernější benzodiezapinová anxiolytika. Nejefektivnější ale stále je kombinace psychoterapie a léčby antidepresivy. Doporučujeme se podívat na díl o panické poruše, kde je vše podrobně vysvětleno.

    • @tomasjurak6184
      @tomasjurak6184 3 роки тому

      @@ZIVOTZAZDI mě řekly v nemocnici na neurologii panicka ataka nejsem doktor takže tak mě to řekly a pak ke mě došla z nemocnice psychiatricka a ta mě zdelila že kdyz se bojím sám vyjít ven mám tam panicke uskosti tak je to agorafobie už necelé dva týdny beru antidepresiva elicea ale ještě nic jen mě bolí hlava jestly z toho nevím. Chci se ještě zeptat jde toto vyléčit nebo to budu mít navždy tu agorafobii a panickou poruchu ? Moc vám děkuji za odpověď a ještě jak dlouho se to léčí vím že sem na začátku ale nikdy sem stim neprošel ale je to nepříjemné. Mám neurol aj 0.5 a 13.12. Budem vysazovat tak jestly antidepresiva léčí a nejsou jak neurol . Děkuji za odpověď

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  3 роки тому

      To, co Vám v nemocnici řekli, je podle nás úplně v pořádku. Než plně zaberou antidepresiva, tak to několik týdnů trvá. A v začátcích se běžně přidávají anxiolytika, takže je vše OK. Z původního dotazu to nebylo zřejmé. Každopádně naděje na zásadní změnu k lepšímu je při vhodné léčbě u úzkostných poruch opravdu vysoká, ale to Vám musí říci lékař. Důležité je, jak je na tom člověk zdravotně i jinak, jak dlouho s neléčenou úzkostnou poruchou žil atd. Doporučujeme si o tom všem popovídat s psychiatrem, i kdyby to mělo být jen malá chvíle. Držíme Vám palce, ať je Vám brzy lépe a jste bez panik!

    • @tomasjurak6184
      @tomasjurak6184 3 роки тому

      @@ZIVOTZAZDI ty paniky mám 2 měsíce takže já myslím že to bude brzy a zabírá to antidepresiva a co oni vlasne dělají v té hlavě oni ničí tu uskost? Děkuji za odpověď

    • @tomasjurak6184
      @tomasjurak6184 3 роки тому

      @@ZIVOTZAZDI a ještě mi řekly ze to není na léčebnu a že to má většina a tě bývají horší

  • @michaelapechova2496
    @michaelapechova2496 6 років тому

    Omlouvám se že píšu až sem.. ale ukazuje se mi až tento díl jako první na který můžu komentovat.. Našla jsem si váš cyklus dokumentů. mohu se zeptat proč se mi jako nejstarší ukazuje díl 3tí? kde mohu najít i díl 1 a 2. děkuji za odpověd

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  6 років тому

      První a druhý díl byl svým charakterem odlišný od ostatních a svou funkci již splnil. Nyní se soustředíme výhradně na projevy a léčbu depresí a úzkostných poruch.

  • @Korag4
    @Korag4 2 роки тому

    neexistuje ziadne dopaminove antidepresivum okrem bupropionu? Ten jediny mi pomohol ale ololeo ma na hrudi tak som musel vysadit :(

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  2 роки тому

      Nevíme, jestli nedošlo k omylu. Buspiron je nebenzodiazepinové anxiolytikum a nikoliv antidepresivum.

    • @Korag4
      @Korag4 Рік тому

      @@ZIVOTZAZDI nie myslim latku bubropion nie buspiron. Vyrabaju sa z neho lieky ako Wellbutrin alebo elontril spatne vychitava dopamin a serotonin

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Рік тому

      Omlouváme se, přehlédli jsme se. Pokud víme, tak bupropion je jediným zástupcem skupiny DNRI antidepresiv, resp. blokátorů zpětného vychytávání noradrenalinu a dopaminu.

  • @andrejoravec4254
    @andrejoravec4254 3 роки тому

    Dobrý deň.
    Mňa by zaujímalo ako je to s dĺžkou liečby depresie. Konkrétne či pacient, ktorý má ťažkú depresiu dva-tri mesiace sa vylieči skôr alebo liečba prebieha lepšie (úspešnejšie) ako niekto, kto má depresiu 7-8 rokov a tak nejak sa tým naučil "žiť"? Pripadne či platí, že čím dlhšie trvajúca depresia, tým dlhšia a komplexnejšia liečba (AD, psychológ, psychoterapia)? Alebo či aj dlhotrvajúcu depresiu možno vyliečiť v relatívne krátkom čase prostredníctvom AD bez pridanych terapií? Viem, že každý človek je iný, no myslím si, že sa na moje otázky dá aspoň teoreticky odpovedať. Obávam sa, že už žijem s depresiou až moc dlho aby som mohol byť vyliečeny za nejakú rozumnú dobu (zase viem, že pri liečbe s AD nemôžem čakať výsledky po 2 dňoch) Taktiež sa bojím, že AD budem musieť brať do konca života a vyskúšam veľa druhov kým natrafim na tie čo aspoň trochu zafunguju. Každopádne určite do toho idem a chcem dať tomu šancu a aj Vaše videá mi moc pomáhajú.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  3 роки тому +1

      Dobrý den, v tomto případě bychom mohli sdílet jen vlastní subjektivní zkušenosti. Předáme dotaz jednomu z psychiatrů a po víkendu odpověď zveřejníme.

    • @andrejoravec4254
      @andrejoravec4254 3 роки тому

      @@ZIVOTZAZDI Ďakujem pekne. Viem, že nemôžem očakávať 100 percentnú odpoveď a ani ju nečakám. Viem, že na otázky takéhoto typu presné odpovede neexistujú.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  3 роки тому +1

      Přikládáme slíbenou odpověď:
      "Dobrý večer,
      uvádí se, že neléčená deprese by měla samovolně během 6 měsíců odeznít, i to je velmi dlouhá doba a často velké trápení, proto je dobré vyhledat pomoc co nejdříve.
      Záleží vždy na tíži symptomů, osobnostní struktuře, rodinné a osobní historii, aktuální životní situaci, podpoře ze strany blízkého okolí a podobně. Těch proměnných je tam celá řada a jak jsem říkala i ve streamu (zatím náš poslední stream z 22. 4. 2021), vše má určitou dynamiku a může se postupně každým dnem měnit.
      Pokud deprese trvají roky, jak uvádíte, bylo by dobré zaměřit se na to, jestli do toho nevstupuje ještě nějaký nějaký jiný problém, např. úzkosti, osobnostní dysbalance, posttrauma, dlouhodobě tíživá životní situace.
      Vše se musí posuzovat individuálně. Jen snad, že pokud jsou potíže vleklé a závažné, tak je dobré kombinovat farmakoterapii s psychoterapií. Případně zkusit třeba i léčbu světlem, případně i transkraniální magnetickou stimulaci, pokud by nic nepomáhalo (to je už spíš experimentální přístup, stejně tak i ketamin a podobně, které zkoušejí v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech), ale věřím, že se to dá zvládnout běžně dostupnými antidepresivy a psychoterapií.
      Držím Vám moc palce. A věřím, že úleva přijde !
      MUDr. Kateřina Duchoňová"

    • @andrejoravec4254
      @andrejoravec4254 3 роки тому

      @@ZIVOTZAZDI Ďakujem za odpoveď

  • @zdenekb3670
    @zdenekb3670 5 років тому +5

    Nemám trpělivost a energii vyposlechnout si celé video, tak se omlouvám, jestli nepíšu, o čem již byla řeč.
    Antidepresiva (žádná) mě nezbavila úzkosti a deprese, přestože je beru už dlouhá léta a vystřídal jsem jich za tu dobu celou dlouhou řadu.
    A tak jsem se dostal do dvojitého problému, kromě velkých psychických potíží a těžko snesitelných stavů nejsem schopen vysadit ona nefunkční AD. Aktuálně beru mj. Lerivon, který měl asi před rokem a půl výpadek. Bylo to období, kdy jsem byl zralý "na provaz", žádná náhrada nepomáhala.
    Momentálně jsem opět na Lerivonu, ale to, co žiju, není život. Víc to nechci dramatizovat, a ještě jednou se omlouvám, jestli jsem se vlámal, kam nepatřím.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  5 років тому +4

      Možná by stálo za to zkusit absolvovat větší psychologické vyšetření, protože úzkosti a deprese mají celou řadu příčin, včetně psychologických. A poradit se s nezávislým odborníkem, kterému dáte k dispozici svou zdravotnickou dokumentaci, pokud Váš psychiatr popsané obtíže nevnímá jako podstatné. Ale berte to, prosím, pouze jako zamyšlení od lidí se zkušeností s úzkostmi a depresemi.

    • @kebwana
      @kebwana 5 років тому +1

      Dobry den, neskusali ste sa poradit so psychiatrami ohladne elektrokonvulzivnej terapie alebo transkranialnej magnetickej stimulacie?

    • @petrnovotny2073
      @petrnovotny2073 4 роки тому +1

      lecit uzkostne depresivni neurozu nebo depresivni poruchu osobnosti to proste jaksi thymoleptika casto nezvladnou.Thymoleptika se osvedcuji u lehkych poruch takzvane biologicke deprese(endogeni).

  • @propiskabarevna2712
    @propiskabarevna2712 6 років тому +8

    Antidepresiva způsobují vážné zažívací potíže. Alespoň to je moje zkušenost.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  6 років тому +16

      Píšete o vážných zažívacích obtížích. To je hodně široký pojem. Ale k věci. Na začátku léčby může mít člověk (nejen) zažívací obtíže, které během týdnů vymizí. Úzkosti, zvláště neléčené, mohou naopak vést k onemocnění zažívacího traktu, což je prokázaný fakt. Jistě, nikdo nerozporuje Vaši osobní zkušenost, ale je dobré negeneralizovat a neděsit ty, kteří nemají s antidepresivy zkušenost.

    • @propiskabarevna2712
      @propiskabarevna2712 6 років тому +1

      Tak já si myslím že ty obtíže asi později zmírní. Nicméně můj psychiatr mi nakonec předepsal Deanxit, který téměř nezpůsobuje žaludeční potíže. Jenomže moje zkušenost nebyla s těmito antidepresivy moc dobrá, měla jsem pocit, že skoro nemají účinek. Teď užívám přírodní antidepresiva, a jsem docela spokojená. Mírné deprese a úzkosti mám celý život, ale není to nic s čím by se nedalo normálně žít.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  6 років тому +1

      Obtíže později vymizí zcela. Ale Deanxit nepatří mezi SSRI ani SNRI antidepresiva, o nichž jsme pojednávali. Takže k této skupině psychofarmak nemůžeme nic říci.

  • @otakarsalaj7122
    @otakarsalaj7122 4 роки тому

    Jak je prosím možné, že mi SSRI zvýšily sexuální apetenci a rozšířily emoce?

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  4 роки тому

      Tak to opravdu nevíme. Přiznáváme, že si neumíme nic konkrétnějšího představit pod pojmem "rozšíření emocí". Kdybyste byl konkrétnější, pak bychom třeba dokázali odpovědět. Díky.

  • @zoranantipianista8170
    @zoranantipianista8170 6 років тому +6

    Priberanie, potenie, spavosť, padanie vlasov, nezáujem o sex je takmer pravidlom pri AD liekoch. Ale ja beriem lebo musím. Keď má človek panickú poruchu a je mu na odpadnutie ako pri infarkte mu lieky pomôžu aspon ako tak normálne fungovať. Rozhodne by som nebral AD pri nejakých lahších formách depresie, alebo melancholii, ani pri fóbiách... ani pri sociálnej fobii... a dalšia vec alkohol je vec, ktorú tiež budete musieť vylúčiť... čiže sa vám nebude chcieť do spoločnosti, budete sa tam nudiť... ostane len fajčenie, ale fajčenie zužuje cievy a sposobuje úzkosť a nervozitu takže nič moc. Stal sa zo mna kávičkár, ktorú som pred tým nemohol, alebo mi sposobovala strašnú nervozitu, teraz tri denne ani necítim. Benzolieky rýchlo účinkujú ale iba krátko a sú mimoriadne návykové, nemali by ich vobec predpisovať, lebo ťažko sa od nich odnauča a treba ich nahradiť AD.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  6 років тому +4

      Děkujeme za reakci. Jen pár slov k alkoholu. Stačí relativně krátká doba a člověk si už ani nevzpomene, že si dříve dal občas skleničku. A jak píšete, sklenička alkoholu se dá snadno nahradit kávou nebo čajem. Vnímáme to tedy jako jednoznačné plus a ne zápor. Jen pro zajímavost, průměrná roční spotřeba čistého alkoholu v ČR vychází na téměř 7 litrů na jednoho obyvatele, takže se nemůžeme divit vysokému počtu závislých lidí a s tím souvisejících problémů (problémové pití, vznik závažných onemocnění apod.). A právě závislostem (nejen) na alkoholu budeme do konce roku věnovat bonusový díl.

    • @zoranantipianista8170
      @zoranantipianista8170 6 років тому

      ono je to tak, že alkohol má podobné účinky ako benzo, ako, dá sa občas, akurát potom sme na druhý-tretí deň rozhasení, alkohol podporuje metabolizmus a rýchlo odbúrava hladinu lieku, čiže nás rozhasí a bude trvať min. týžden, než sa dáme do stavu pred tým... a to platí aj o radlere, osobitne chmel nie je vhodný. Možná, že ešte lepší je tvrdý alkohol. Ked som pil pred tým, ako som užíval lieky na druhý deň ma nebolela hlava alebo som si dal ibalgin a bolo fajn, teraz trvá dlho kým sa dám do poriadku, AD majú aj svoje výhody, napríklad mám lepšiu trpezlivosť, napríklad vydržím dlho riadiť padláš čo by som pred tým nedokázal a ked som pred tým hodne pil a fajčil, od vtedy ako beriem lieky nepijem a nefajčím.. jediný moj hriech je kávička, ktorá síce na paniku nie je vhodná, ale je to individuálne...záleží na kombináciách ...apropo ja si pridávam ku Alvente 75 x 2 - aj jod, testosteron, taurín, mg, B6, Ca, etc... máte príjemný hlas a robíte fajn relácie palec hore... Nech sa darí...skúste prestať fajčiť mne to pred tým nedalo si nezapáliť ku vínku, pivu, pri opekačke... ale keďže nepijem alkohol, cigarety už mi nejdú.. a ked mi to nedá a občas si s kamaratom zapálim a zrazu na mna sadne nepríjemná nervozita z nikotínu a napatie po pár šlukoch to zahasím, načo ked mi to nič dobré nerobí... nie je to kvoli zdraviu, ale jednoducho má to negatívny účinok na pohodu :) fajčenie sposobuje u mna nepríjemnu uzkost a dokonca aj žaludočnu a crevnu nepohodu.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  6 років тому +2

      Díky moc za podporu ohledně odvykání kouření. Je to neřest, s níž se těžko loučí. Ale například ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice je velkou inspirací v tom, jak se popral se závislostí na nikotinu a jako jeden z prvních z oboru netvrdí, že kouření při duševních onemocněních nevadí. Logicky vadí a zhoršuje je. Ještě jednou díky!

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  6 років тому

      Díky moc!

    • @vajprcz323
      @vajprcz323 5 років тому

      cítím s tebou bro

  • @jankatinkakristinka9165
    @jankatinkakristinka9165 2 роки тому +1

    Ale antidepresívum majú aj veľa vedľajších účinkov

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  2 роки тому

      Vhodně vybraná moderní antidepresiva mají minimum vedlejších účinků. Na počátku léčby se mohou objevit lehčí zažívací obtíže, někdy zvýšené pocení apod. Ale většina těchto subjektivně nepříjemných účinků rychle odezní. Kdyby tomu tak nebylo, těžko by byla nasazovaná na určité poruchy spánku nebo po infarktu myokardu.

    • @janu413
      @janu413 4 місяці тому

      @@ZIVOTZAZDI nasadili mi AD novej generácie pri poruche spánku. nemohla som však zaspať pri ich užívaní kvôli búšeniu srdca, ktoré sa prejavovalo ešte aj cez deň. neodoznelo to ani po mesiaci užívania a problém so srdcom mám doteraz - a je tomu viac ako rok po vysadení a to mi vadí. tiež som po nich pribrala a to bez toho aby som sa prejedala. takže ku problému so spánkom mi pribudli minimálne dve ďalšie. nie som jediná, kto ich musel vysadiť. takže generalizovať sa tu nedá, je to individuálne.

  • @acer9124
    @acer9124 4 роки тому

    Dobrý den.
    Bohužel beru Brintellix už pár let na sociální fobii-uzkosti a problém je jak píše kolega (Priberanie, potenie, spavosť, padanie vlasov, nezáujem o sex je takmer pravidlom pri AD liekoch).
    Nejvíc mě ale štve, že nemůžu zhubnout. Nabral jsem a dělám vše možné, počítání kalorií prcházky a nehnu se z nabrané váhy :(.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  4 роки тому

      Pokud se nejedná o Vaše první antidepresiva v řadě, která zafungovala, resp. jestliže u Vás nebyla zjištěna předchozí farmakorezistence, pak svůj stav prokonzultujte s psychiatrem. Trápení, které popisujete, je opravdu velké a určitě lze nějak zmírnit. I kdybyste musel u Brintellixu zůstat, vyzkoušejte konzultaci s odborníkem - nutričním terapeutem.

    • @acer9124
      @acer9124 4 роки тому +1

      @@ZIVOTZAZDI Dávam LIKE a děkuji. Obtíže už takové jako jsou výše popsané extrémně nemám, řekl bych přibírání ANO, pocení ANO mám ale pouze když něco dělám (částečně asi i z nadváhy), spavost ANO cítím se dost často ospalý, padání vlasů NEmám, nezájem o sex ANO také mám. Ale hlavní je ta nadváha která se nechce hnout směrem dolu. Zkusím někde u nutričních terapeutů. Děkuji

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  4 роки тому

      @@acer9124 K tomu přidáváme doporučení, abyste se vyhnul "výživovým poradcům", ale hledal pomoc mezi nutričními terapeuty. Označení nutriční terapeut totiž může používat pouze člověk, který absolvoval vysokoškolské studium v bakalářském studijním oboru nutriční terapeut na lékařských fakultách v Praze, Brně, Českých Budějovicích a v Ostravě či na vyšší odborné škole. Po úspěšném dokončení bakalářského studia se tedy člověk stává nutričním terapeutem a může poskytovat rady v oblasti výživy, sestavovat jídelníčky a další.
      Pokud se rozhodne na vysoké škole dále pokračovat na magisterském studiu a úspěšně ho dokončí, stává se tak nutričním specialistou.

  • @ivanaspackova3605
    @ivanaspackova3605 11 місяців тому +1

    Léky pomůžou ale i uškodi .... bohužel 🙄

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  11 місяців тому

      Pokaždé je to otázka správné diagnostiky a nalezení nejlepšího možného léku. Pak neškodí.

  • @helenajosefikova1120
    @helenajosefikova1120 2 роки тому +1

    Zoloft