Do porównania z G.R.R. Martinem dodałbym jeszcze Roberta M. Wegnera i jego cykl "Opowieści z meekhańskiego pogranicza". A "Pan Lodowego Ogrodu" jest faktycznie genialny! Pozdrawiam!
@@WielkiBuk Właśnie chciałam też napisać, że M. Wegner! Właśnie ukazał się kolejny tom i to jest cykl, od którego nie można się oderwać, a do tego przecudowny, skromny człowiek z tego wspaniałego Autora
I dlatego uwielbiam ten kanał, kiedy myślisz że już przeczytałeś wszystko z fantasy wjeżdża R. Salvatore i jak jeszcze porównany z moim ukochanym Wieśkiem to już jest mój!! Szybkie szukanie i seria zamówiona :). Pozdrawiam!
Bardzo mi się podoba taka koncepcja :D Każdy powiew świeżości na BookTube jest zresztą na plus, szczególnie jeśli zmierza do promowania czegoś innego niż tylko nowości wydawnicze :)
Interesujące połączenie i przedstawienie, że my Polacy mamy mnóstwo dobrych książek! Bardzo podoba mi się takie zestawienie, bo pokazuje walory naszej rodzimej literatury :)
Bardzo lubię Kinga i zachęciłaś mnie do sięgnięcia po Stefana Dardę (klimatyczna okładka swoją drogą). Plus, że nie było Katarzyny Bondy. Próbowałam polubić, ale nie dałam rady i nie rozumiem fenomenu. Do Mroza pasowałby też Grisham. Niedawno kupiłam "Firmę", bo nie czytałam, ale pamiętam rewelacyjny film z Tomem Cruise'em.
Andrzej Sapkowski to dla mnie mistrz. Uwielbiam książki podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego. Skończyłam czytać niedawno serię "Kwiat Paproci" pani Miszczuk, nie powaliła mnie, za dużo błędów i niekosekwencji historycznych. Na dniach zabieram się za "Żniwiarza" pani Pauliny Hendel oraz książki Jacka Piekary czekają w kolejce. W Polsce czeka na mnie "Harda" Cherezińskiej, będę teraz w odwiedzinach to ją zabiorę ze sobą oraz "Ślady" Małeckiego i zamówiłam też "opowieści z wilżyńskiej doliny" oraz "wiedźmę z wilżyńskiej doliny" pani Brzezińskiej i oczywiście udam się do księgarni, bo chcę zakupić inne książki tej pani i nie tylko, mam mnóstwo polskich tytułów na oku. Mroza czytałam Behawiorystę. Ogólnie mam i czytałam dość dużo książek polskich autorów, trochę się tego nazbierało i to nie tylko współczesnych. Nigdy jakoś nie oceniałam ze względu na narodowość. Po prostu ciekawi mnie tytuł to czytam i nie zwracam uwagi skąd pochodzi autor. :)
Rewelacyjny pomysł na serię! Zauważyłam, że z wiekiem czytam coraz więcej polskich autorów, jednak nie porównuję ich do tych zagranicznych, bo.. nie potrafię! Chyba dlatego właśnie czytam literaturę polską coraz częściej, bo ma ona w sobie ten "inny ", albo może po prostu "swojski" pierwiastek. I tu mogę polecić całym sercem między innymi Annę Kańtoch, Annę Brzezińską, Wiolettę Grzegorzewską, Joannę Łańcucką, Weronikę Gogolę oraz moje ostatnie największe odkrycie Wita Szostaka. Chyba zbytnio nie pomogłam w tworzeniu serii :P pozdrawiam :))
Co prawda to będzie bardziej klasyka niż współczesność, ale czemu by nie? Edgar Allan Poe vs. Stefan Grabiński - Grabińskiego porównuje się również do Lovecrafta. Ernest Hemingway vs. Marek Hłasko - ponoć Hłasko to nasz polski odpowiednik. Niestety na dzień dzisiejszy tylko tyle jestem w stanie podać swoich propozycji. P.S. Zgadzam się na publikację mojego komentarza jeśli uznasz go za godny uwagi. P.S.2 Przypomniało mi się jeszcze jedno porównanie, aczkolwiek jak dla mnie niezbyt adekwatne, ale takowe występuje więc dodaje na listę. Aleister Crowley vs. Czesław Czyński
Rowlf Cowell Mega porównanie! ❤️❤️❤️ Czy mogłabym wykorzystać Twój komentarz w następnym filmie z serii z oznaczeniem i okazaniem Twojego komentarza? 🙂
Dziękuję. Tak, oczywiście. :) A co ciekawe to sami Amerykanie okrzyknęli Grabińskiego mianem "polskiego Poe" po tłumaczeniach Mirosława Lipińskiego w 1993 roku, gdzie wybrane opowiadania ukazały się w zbiorach zatytułowanych The Dark Domain (1993), a później The Motion Demon (2005).
Ze swojej strony mogę zaproponować Petera Wohllebena i Adama Wajraka. Oboje piszą o przyrodzie, w różny sposób, ale myślę, że fanom jednego twórczość drugiego też się spodoba. Dodatkowo (ale to już bardzo subiektywne odczucie) skojarzyłabym Zafona ("Cień wiatru") i Antoniego Liberę ("Madame"). Może to zbyt daleko idące, ale tak coś mi się kojarzy 😅 Więcej pomysłów nie mam, ale jak na coś wpadnę, to się na pewno podzielę 😉
Hahah świetny materiał! Bawiłem się najlepiej pauzując film i typując kogo z polskich autorów zechcesz nam zaproponować i często trafiałem :D Czekam na kolejny odcinek!!!
Świetny pomysł! Jeżeli komuś podoba się twórczość Marty Kisiel, to są duże szanse, że spodoba się także twórczość Tomasza Kowalskiego, mało znanego autora, o którym staram się pisać, bo naprawdę zasługuje na trochę więcej fanów. Problem tylko z zagranicznym odpowiednikiem, chociaż przychodzi mi na myśl rosyjski pisarz Siergiej Łukjanienko, którego czytałam tylko "Brudnopis", a to za mało do porównania, ale najbliżej gatunkowo to myślę, że urban fantasy/kryminał historyczny, więc może ktoś zna jeszcze jakiegoś autora poza Gaimanem. Tu taka ciekawostka, że ja właściwie w ogóle nie przepadam za fantastyką, a jednak uwielbiam tą polską dwójkę. Coś o twórczości Tomasza Kowalskiego: "Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć" - o śmierci, sztuce, patriotyzmie i wielu innych wartościach z ironią, nieszablonowo. Pełna surrealizmu i absurdu, a przy tym zmuszająca do refleksji. Następnie przeczytałam ,,Mędrca kaźni” o karze śmierci. Czy społeczeństwo przyzwalające na taki wymiar kary nie jest odpowiedzialne razem z katem? Po takiej lekturze z pewnością przyjdzie do głowy wiele pytań na temat natury człowieka. ,,Nie pozwolisz żyć czarownicy”, czyli historia o paleniu na stosie kobiet posądzanych za czary. Oburzające wydarzenia, które pod innymi formami trwają nadal… "- Kiedy to się skończy? Kiedy już nie będą polować na czarownice? Na nas?/- Nie wiem. Może wtedy, kiedy zaśnie Bóg, a obudzi się człowiek"... Nie czytałam jeszcze nic tego autora, ale z opisów książek wnioskuję, że może Ian R. MacLeod?
Pomysł świetny dodałabym porównanie dla wielbicieli Diderot i Kubusia Fatalisty cykl o Jakubie Wędrowyczu Pilipiuka, Dan Brown w polskim wydaniu to Leszek Herman, Dumas po polsku to Sienkiewicz, ale też Hen, specjalistów od kryminałów też mamy wielu np.Chmielarz,Czornyj. Severski pisze o szpiegach w stylu Forsytha .
Bardzo dobry pomysł! :) Pokażmy wszystkim, że polscy autorzy też nie są tacy źli! PS mogę zaprosić cię na swoją grupę na Facebooku pod nazwą Tylko polskie kryminały? Tam aż się od tego roi, ale o to właśnie chodzi ;)
Świetny pomysł na film. Muszę przyznać, że mało czytam książek polskich autorów, a jak już są to reportaże i książki historyczne. W swoim spisie pozycji do przeczytania mam nie jedną polską powieść, ale zawsze to coś, nie wiadomo co, sprawiało, że sięgałam raczej po zagraniczne pozycje. Czas w końcu to zmienić. Pięknie to wszystko przedstawiłaś i przypomniałaś mi jak bardzo zawsze chciałam przeczytać "Pana lodowego ogrodu".
Ja zawsze wolałam polskich autorów, lepiej mi jest się wczuć w klimat kiedy wszystko jest takie swojskie :D A Katarzyna Puzyńska, Stefan Darda i Mróz to moi ulubieni polscy autorzy, chociaż z mrozem mam taką love-hate relationship.
Cieszę się, że postanowiłaś stworzyć taką serię! :) Sama zauważyłam, że czytam mniej powieści polskich autorów niż zagranicznych, chociaż bardzo lubię naszych rodzimych. Nie mam niestety pomysłu na porównanie, ale dobrze by było zamieścić jakiś przykład z literatury kobiecej, bo książki te często są czytane ... :)
przyznam szczerze, że nie jestem fanem polskich autorów (fantastyka), wyjątkami są Zaidel, Lem, Sapkowski, Dukaj. Nie jestem obeznany z innymi nazwiskami dlatego mega fajnym pomysłem są takie porównania do zagranicznych odowiedników. Tak mi się ten pomysł spodobał, że musiałem napisać komentarz :P
Powoli się wyciągam w twórczość polskich autorów. Sapkowskiego pokochałam. Dzieki Tobie poznałam Darde i Kisiel. Teraz muszę dorwać się do Grzedowicza i Cherezinskiej. Genialny pomysł z tym zestawieniem 😘
Świetne zestawienie! Sama ostatnio coraz bardziej dostrzegam, że naprawdę mamy w Polsce świetnych pisarzy, trzeba tylko wiedzieć po jakie nazwiska sięgać. Kiedyś byłam jedną z tych co to narzekali na poziom polskiej literatury i teraz trochę się tego wstydzę. Chociaż porównanie Małeckiego do Marqueza w moim przypadku przyniosłoby skutek odwrotny od zamierzonego, bo "Sto lat samotności" zupełnie mi się nie podobało, a "Rdza" to moja miłość ♥
Dziękuje za ten film ❤️ właśnie dzisiaj tak sobie myślałam, że nie czytam polskich autorów i kupiłam najnowszą książkę pana Remigiusza Mroza i nie mogę się doczekać aż ją przeczytam!! 📚😍
Proponuję: Arnaldur Indridason/ Bernard Minier i nasz Robert Małecki. Całą trójkę Kocham i przeczytałam wszystkie ich powieści ( oprócz Doliny Miniera, ale już wkrótce ją przeczytam, gdyż już kupiłam) oraz Jon Nesbo i nasz Max Czornyj (również przeczytane oprócz najnowszych)
Świadomie sięgam po literaturę polską od kilku zaledwie lat, a właściwie od momentu kiedy to wyemigrowałam. Wtedy to nagle zaczęłam czytać książki w oryginale i zorientowałam się jaki to brak równowagi występuje na rynku wydawniczym. Teraz jak zamawiam książki z Polski to tylko literaturę polską oraz czeską/słowacką tudzież taką, która jest jakoś bliższa językowo w tłumaczeniu. Porównania ciekawe, chociaż sama bym musiała się zastanowić nad porównaniami. Może coś mi przyjdzie do głowy :)
Sophie Kinsella i jej serię zakupoholiczki mogłabym porównać do Joanny Fabickiej i jej serii o Rudolfie (chociaż niektórzy porównują Rufolfa do Adriana Mole'a Sue Townsend) dla mnie ze względu na podobne poczucie humoru (ale tylko ze względu na to) Therry Pratchett i wczesny M.Szczygielski szukam natomiast podobieństwa do naszych rodzimych mistrzów słowa czyli Wiesława Myśliwskiego i Olgi Tokarczuk
Kolejny ciekawy pomysł, czuć jak twój kanał sie rozwija ;) Gratuluję, a co do porównań to według mnie pasowałaby Agatha Christie vs. Joe Alex (pod tym pseudonimem ukrywa sie Maciej Słomczyński ;)). Pozdrawiam serdecznie
Świetna seria❤ Na jesień planuję sobie w końcu (!) lekturę Małeckiego i Aleksandry Zielińskiej. Skojarzenia mam raczej klasyczne, bo uważam, że Prus to nasz polski Dickens;) Dopiero czytając go na studiach, zauważyłam jego rewelacyjne poczucie humoru;) TuCzyTam : Gosia
Zapomniałam dodać Martynę Wojciechowską Zwierzaki Świata i Dzieciaki Świata nie mam pojęcia do czego porównać, oraz Grzegorz Kasdepke i Jego Mity dla Dzieci😊 Myslę że inne kraje powinny sie inspirować🤗Warto też pochwalić się Antologią polskiego reportażu. Brawo Mariusz Szczygieł za dobór i opis sylwetek autorów!! Uważam, że jeśli chodzi o tę pozycję i gatunek literacki to innym krajom nawet ciężko porownać się do nas🤗
Powiem szczerze, że dla mnie mogłabyś nagrać film "odwrócony" ;-) Jeśli czytałeś Mroza, Puzyńską, Sapkowskiego, Grzędowicza, Cherezińską itd to sięgnij po.... . Grzędowicz i Martin? Dla mnie to jednak inny styl i twórczość. Jak przejrzałem swoją listę "przeczytane", zauważyłem, że 70% na niej to książki autorstwa polaków.
Ja mam takie porównanie, jeżeli ktoś lubi książki Sarah j maas, może mu się spodobać Klątwa Przeznaczenia i Korona Przeznaczenia od Sylwii Dubieleckiej i Moniki Suchar. 😁👍
Jeśli chodzi o Mroza to jutro odbieram zamówioną przez siebie "Kasację" więc coś tam ruszę w tej sprawie. "Pana Lodowego Ogrodu" mam z kolei z kolekcji pt. Mistrzowie Polskiej Fantastyki która swoją drogą dalej jest wydawana i muszę przyznać że Grzędowicz jest świetnym autorem. Do Krajewskiego za to nie mogę się jakoś przekonać. Filmik oczywiście świetny i jak najbardziej popieram tą inicjatywę. Może sam coś kiedyś dorzucę ale też niestety nie czytuję zbyt dużo polskiej literatury.
A przecież podpowiadam w tym filmiku po kogo sięgnąć, jeśli lubisz Stephena Kinga! :) W 5.50 minucie podpowiadam nawet ;) I cieszę się, że inicjatywa Ci się spodobała! Dziękuję!
Gdy doszło do powieści historycznych to przewinąłem filmik bo za nimi nie przepadam i wygląda na to że przewinąłem za daleko i przeoczyłem to czego szukałem najbardziej. No to w takim razie filmik perfekcyjny a komentarz muszę żeby edytować żeby innych nie wprowadzić w błąd.
Z całym szacunkiem Olgo, ale Mróz się nie umywa do Cobena, a Puzyńskiej pisaniny nie jestem w stanie znieść. Pana Lodowego Ogrodu nie mogłam zmęczyć, straszne nudy. Z pozostałych propozycji możliwe skorzystam :)
Ja bardzo często wyszukuje w antykwariatach itp. książek polskich, mało znanych autorów. I zastanawiam się dlaczego promuje się beznadziejne książki skoro na naszym, rodzimym podwórku są świetni pisarze.
Wiesz co - zauważyłam dopiero po publikacji, że chyba mi się coś rozjechało przy korekcji dźwięku. Przy następnym filmie będzie już dobrze, bo tutaj to zaszedł jakiś błąd. :) Ale dziękuję mimo wszystko za przemiłe słowa! :)
Super pomysł na filmik, jednak mam jedno ale.. moim zdaniem skojarzenie Pana Mroza i Cobena jest łagodnie mówiąc niewłaściwe.. owszem w "Nieodnalezionej" Pan Mróz inspirował się książką Cobena, ale moim zdaniem to całkiem inna kategoria, jak i nie poziom pisania. Muszę przyznać, ze oboje autorów łączy umiejętność lekkiego pióra oraz szybkiej akcji, ale oprócz tych szczegółów proza Cobena jest o wiele bardziej dopracowana i przemyślana. Uwielbiam Cobena i jakbym nie znała i nie czytała wcześniej książek Pana Remigiusza i ktoś by mi je polecił porównując do Cobena to byłabym zawiedziona. Olga naprawdę dla mnie pomysł na tą serię jest genialny i mam nadzieję, że moja opinia nie stworzy żadnej "dramy", bo sama wiesz jak bardzo Cię cenię i uwielbiam
Przyznam, że ostatnio czytałem Cobena pewnie dekadę temu, może wtedy mi nie przeszkadzało, nie będę się wykłócał. :) Natomiast Mroza czytałem niedawno i... chyba nie chcę więcej sięgać. "Przewieszenie" to jedna z najgorszej napisanych książek jakie czytałem.
Yyyyy... przeczytałam "Rdzę", gdzie tam jest realizm magiczny?... Książka zła nie jest, ale niech mi ktoś powie, dlaczego jest uważana za dobrą, a Małecki za dobrego pisarza? Poważnie pytam. Słyszę opinie, że świetny, znakomite książki - okay, ale dlaczego? "Rdzy" do Marqueza bym nie porównała... a nawet (w moim przypadku) mógłby to być przykład powodu, dla którego jednak wolę pisarzy "obcych". Za pisarzami polskimi przemawia język, pod warunkiem, że potrafią go wykorzystać. Dwa przykłady z brzegu, które akurat przyszły mi do głowy: Marta Kisiel - znakomita zabawa językiem, zdania wręcz nie przekładalne i nie do podrobienia. Z drugiej strony Katarzyna Berenika Miszczuk (seria o szeptusze) - krótkie zdania, jedno po drugim, najprostsze użycie języka - dla mnie masakra. Znakomity film :), a co do porównań to swego czasu czytałam sporo literatury kobiecej (bo ja jestem pełnokrwistym czytelnikiem gorszego sortu!) i tu w zamian za wiele nazwisk pisarek anglojęzycznych polecam Monikę Szwaję! :)
No cóż... Nie wiem czemu, ale uwielbiam prozę Jakuba Małeckiego, porusza co wrażliwsze struny w moim czytelniczym sercu i nic na to nie poradzę. Po prostu moim zdaniem - pisze pięknie. :)
Hm, może z Jill Mansell? Jej książek też dużo czytałam i - jak opowieści Szwai - pełne są ciepłych postaci, pozytywów i są zabawne. Albo z Sharon Owens, choć nie wiem czy ona jest u nas wystarczająco znana. Cykl o szeptusze jest perełką, za pomysł, ale językowo mógłby być lepszy. Małecki - ok, rozumiem, rzecz gustu :)
Do porównania z G.R.R. Martinem dodałbym jeszcze Roberta M. Wegnera i jego cykl "Opowieści z meekhańskiego pogranicza". A "Pan Lodowego Ogrodu" jest faktycznie genialny! Pozdrawiam!
O! "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" miałam kiedyś czytać, ale nie ogarnęłam - muszę sprawdzić. :)
@@WielkiBuk Właśnie chciałam też napisać, że M. Wegner! Właśnie ukazał się kolejny tom i to jest cykl, od którego nie można się oderwać, a do tego przecudowny, skromny człowiek z tego wspaniałego Autora
I dlatego uwielbiam ten kanał, kiedy myślisz że już przeczytałeś wszystko z fantasy wjeżdża R. Salvatore i jak jeszcze porównany z moim ukochanym Wieśkiem to już jest mój!! Szybkie szukanie i seria zamówiona :). Pozdrawiam!
Ooo! Mam nadzieję, że Ci się spodoba! :)
Też na to liczę :)! Ale jestem jakoś spokojny bo jeszcze się nie przejechałem na polecanych tutaj na kanale "pozycjach'' :)
Bardzo mi się podoba taka koncepcja :D Każdy powiew świeżości na BookTube jest zresztą na plus, szczególnie jeśli zmierza do promowania czegoś innego niż tylko nowości wydawnicze :)
Ale mi miło!
Interesujące połączenie i przedstawienie, że my Polacy mamy mnóstwo dobrych książek! Bardzo podoba mi się takie zestawienie, bo pokazuje walory naszej rodzimej literatury :)
Świetne książki pisze Marta Krajewska, np. "Idź i czekaj mrozów" - piękna, słowiańska opowieść, nie mam dla niej porównania
Olga super seria! I te porównania jak najbardziej trafne
Dziękuję!
Bardzo lubię Kinga i zachęciłaś mnie do sięgnięcia po Stefana Dardę (klimatyczna okładka swoją drogą). Plus, że nie było Katarzyny Bondy. Próbowałam polubić, ale nie dałam rady i nie rozumiem fenomenu. Do Mroza pasowałby też Grisham. Niedawno kupiłam "Firmę", bo nie czytałam, ale pamiętam rewelacyjny film z Tomem Cruise'em.
Też myślałam, żeby do Mroza dorzucić jeszcze Grishama i Patersona, ale byłoby za intensywnie! :D
Ja uwielbiam Dardę! Jest naprawdę świetny :D
Super pomysł i trafne porównania.
Mega mega! To będą idealne porówania do odcinka z klasykami!
Andrzej Sapkowski to dla mnie mistrz. Uwielbiam książki podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego. Skończyłam czytać niedawno serię "Kwiat Paproci" pani Miszczuk, nie powaliła mnie, za dużo błędów i niekosekwencji historycznych. Na dniach zabieram się za "Żniwiarza" pani Pauliny Hendel oraz książki Jacka Piekary czekają w kolejce. W Polsce czeka na mnie "Harda" Cherezińskiej, będę teraz w odwiedzinach to ją zabiorę ze sobą oraz "Ślady" Małeckiego i zamówiłam też "opowieści z wilżyńskiej doliny" oraz "wiedźmę z wilżyńskiej doliny" pani Brzezińskiej i oczywiście udam się do księgarni, bo chcę zakupić inne książki tej pani i nie tylko, mam mnóstwo polskich tytułów na oku. Mroza czytałam Behawiorystę. Ogólnie mam i czytałam dość dużo książek polskich autorów, trochę się tego nazbierało i to nie tylko współczesnych. Nigdy jakoś nie oceniałam ze względu na narodowość. Po prostu ciekawi mnie tytuł to czytam i nie zwracam uwagi skąd pochodzi autor. :)
Ale masz wspaniałe plany czytelnicze!
Super filmik. Czekam na więcej takich. Pozdrawiam gorąco!
Rewelacyjny pomysł na serię! Zauważyłam, że z wiekiem czytam coraz więcej polskich autorów, jednak nie porównuję ich do tych zagranicznych, bo.. nie potrafię! Chyba dlatego właśnie czytam literaturę polską coraz częściej, bo ma ona w sobie ten "inny ", albo może po prostu "swojski" pierwiastek. I tu mogę polecić całym sercem między innymi Annę Kańtoch, Annę Brzezińską, Wiolettę Grzegorzewską, Joannę Łańcucką, Weronikę Gogolę oraz moje ostatnie największe odkrycie Wita Szostaka.
Chyba zbytnio nie pomogłam w tworzeniu serii :P pozdrawiam :))
Dziękuję!
Super! Jeśli lubi się Janet Evanovich, to możnaby też sięgnąć po polskiego Alka Rogazińskiego. Kryminał z ciętym poczuciem humoru. :)
O! Super porównanie! Dziękuję! :)
Co prawda to będzie bardziej klasyka niż współczesność, ale czemu by nie?
Edgar Allan Poe vs. Stefan Grabiński - Grabińskiego porównuje się również do Lovecrafta.
Ernest Hemingway vs. Marek Hłasko - ponoć Hłasko to nasz polski odpowiednik.
Niestety na dzień dzisiejszy tylko tyle jestem w stanie podać swoich propozycji.
P.S. Zgadzam się na publikację mojego komentarza jeśli uznasz go za godny uwagi.
P.S.2 Przypomniało mi się jeszcze jedno porównanie, aczkolwiek jak dla mnie niezbyt adekwatne, ale takowe występuje więc dodaje na listę.
Aleister Crowley vs. Czesław Czyński
Rowlf Cowell Mega porównanie! ❤️❤️❤️ Czy mogłabym wykorzystać Twój komentarz w następnym filmie z serii z oznaczeniem i okazaniem Twojego komentarza? 🙂
Dziękuję. Tak, oczywiście. :) A co ciekawe to sami Amerykanie okrzyknęli Grabińskiego mianem "polskiego Poe" po tłumaczeniach Mirosława Lipińskiego w 1993 roku, gdzie wybrane opowiadania ukazały się w zbiorach zatytułowanych The Dark Domain (1993), a później The Motion Demon (2005).
Ze swojej strony mogę zaproponować Petera Wohllebena i Adama Wajraka. Oboje piszą o przyrodzie, w różny sposób, ale myślę, że fanom jednego twórczość drugiego też się spodoba.
Dodatkowo (ale to już bardzo subiektywne odczucie) skojarzyłabym Zafona ("Cień wiatru") i Antoniego Liberę ("Madame"). Może to zbyt daleko idące, ale tak coś mi się kojarzy 😅
Więcej pomysłów nie mam, ale jak na coś wpadnę, to się na pewno podzielę 😉
Kasia K. Cudowne skojarzenia z Wajrakiem! Czy mogłabym wykorzystać Twój komentarz w następnym filmie z tej serii z oznaczeniem Ciebie na filmie? ❤️
@@WielkiBuk Oczywiście, bardzo mi miło, że mogłam pomóc 😊
Hahah świetny materiał! Bawiłem się najlepiej pauzując film i typując kogo z polskich autorów zechcesz nam zaproponować i często trafiałem :D Czekam na kolejny odcinek!!!
Ooo! Jaki godny pomysł! :D Jest mi mega miło, że Ci się spodobało! :D Dziękuję!
Świetny pomysł! Jeżeli komuś podoba się twórczość Marty Kisiel, to są duże szanse, że spodoba się także twórczość Tomasza Kowalskiego, mało znanego autora, o którym staram się pisać, bo naprawdę zasługuje na trochę więcej fanów. Problem tylko z zagranicznym odpowiednikiem, chociaż przychodzi mi na myśl rosyjski pisarz Siergiej Łukjanienko, którego czytałam tylko "Brudnopis", a to za mało do porównania, ale najbliżej gatunkowo to myślę, że urban fantasy/kryminał historyczny, więc może ktoś zna jeszcze jakiegoś autora poza Gaimanem. Tu taka ciekawostka, że ja właściwie w ogóle nie przepadam za fantastyką, a jednak uwielbiam tą polską dwójkę. Coś o twórczości Tomasza Kowalskiego: "Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć" - o śmierci, sztuce, patriotyzmie i wielu innych wartościach z ironią, nieszablonowo. Pełna surrealizmu i absurdu, a przy tym zmuszająca do refleksji. Następnie przeczytałam ,,Mędrca kaźni” o karze śmierci. Czy społeczeństwo przyzwalające na taki wymiar kary nie jest odpowiedzialne razem z katem? Po takiej lekturze z pewnością przyjdzie do głowy wiele pytań na temat natury człowieka. ,,Nie pozwolisz żyć czarownicy”, czyli historia o paleniu na stosie kobiet posądzanych za czary. Oburzające wydarzenia, które pod innymi formami trwają nadal… "- Kiedy to się skończy? Kiedy już nie będą polować na czarownice? Na nas?/- Nie wiem. Może wtedy, kiedy zaśnie Bóg, a obudzi się człowiek"... Nie czytałam jeszcze nic tego autora, ale z opisów książek wnioskuję, że może Ian R. MacLeod?
No właśnie słyszę tyle o Tomaszu Kowalskim, a nic nie kojarzę... Muszę poszukać!
Pomysł świetny dodałabym porównanie dla wielbicieli Diderot i Kubusia Fatalisty cykl o Jakubie Wędrowyczu Pilipiuka, Dan Brown w polskim wydaniu to Leszek Herman, Dumas po polsku to Sienkiewicz, ale też Hen, specjalistów od kryminałów też mamy wielu np.Chmielarz,Czornyj. Severski pisze o szpiegach w stylu Forsytha .
Dumas i Sienkiewicz tak ❤
Bardzo dobry pomysł! :) Pokażmy wszystkim, że polscy autorzy też nie są tacy źli! PS mogę zaprosić cię na swoją grupę na Facebooku pod nazwą Tylko polskie kryminały? Tam aż się od tego roi, ale o to właśnie chodzi ;)
Świetny i ciekawy pomysł na takie porównania ❤
Świetny pomysł !!! Rewelacyjny odcinek ! Ja kocham i czytam polskich pisarzy
Szaleństwo totalne!
Świetny pomysł na film. Muszę przyznać, że mało czytam książek polskich autorów, a jak już są to reportaże i książki historyczne. W swoim spisie pozycji do przeczytania mam nie jedną polską powieść, ale zawsze to coś, nie wiadomo co, sprawiało, że sięgałam raczej po zagraniczne pozycje. Czas w końcu to zmienić. Pięknie to wszystko przedstawiłaś i przypomniałaś mi jak bardzo zawsze chciałam przeczytać "Pana lodowego ogrodu".
Dziękuję!
Polecam z sałego serca Pył Ziemi Rafała Cichowskiego- dziwaczność Gaimana, treściwość Kena Liu, nutka gatsby’ego i niesamowite plot twisty
Ja zawsze wolałam polskich autorów, lepiej mi jest się wczuć w klimat kiedy wszystko jest takie swojskie :D A Katarzyna Puzyńska, Stefan Darda i Mróz to moi ulubieni polscy autorzy, chociaż z mrozem mam taką love-hate relationship.
Cieszę się, że postanowiłaś stworzyć taką serię! :) Sama zauważyłam, że czytam mniej powieści polskich autorów niż zagranicznych, chociaż bardzo lubię naszych rodzimych. Nie mam niestety pomysłu na porównanie, ale dobrze by było zamieścić jakiś przykład z literatury kobiecej, bo książki te często są czytane ... :)
Również ogromnie się cieszę, że pomysł się spodobał!
przyznam szczerze, że nie jestem fanem polskich autorów (fantastyka), wyjątkami są Zaidel, Lem, Sapkowski, Dukaj. Nie jestem obeznany z innymi nazwiskami dlatego mega fajnym pomysłem są takie porównania do zagranicznych odowiedników. Tak mi się ten pomysł spodobał, że musiałem napisać komentarz :P
Koniecznie muszę sięgnąć po Stefana Dardę!Świetny pomysł na filmik Olgo !👍Jestem zachwycona :)
Dziękuję pięknie!
Powoli się wyciągam w twórczość polskich autorów. Sapkowskiego pokochałam. Dzieki Tobie poznałam Darde i Kisiel. Teraz muszę dorwać się do Grzedowicza i Cherezinskiej. Genialny pomysł z tym zestawieniem 😘
Dziękuję!
Świetne zestawienie! Sama ostatnio coraz bardziej dostrzegam, że naprawdę mamy w Polsce świetnych pisarzy, trzeba tylko wiedzieć po jakie nazwiska sięgać. Kiedyś byłam jedną z tych co to narzekali na poziom polskiej literatury i teraz trochę się tego wstydzę. Chociaż porównanie Małeckiego do Marqueza w moim przypadku przyniosłoby skutek odwrotny od zamierzonego, bo "Sto lat samotności" zupełnie mi się nie podobało, a "Rdza" to moja miłość ♥
"Dożywocie" - wspaniała książeczka ktora wywołała tyle uśmiechu/śmiechu na moich ustach. "A żebyś pękł balonie" :D
:D :D :D
Stefan - Stefan. Przypadek? 😆 Świetny pomysł na wskazówki po jakch polskich autorów sięgać.
:D :D :D Przypadek? Nie sądzę! :D :D :D Dziękuję! :*
Świetne zestawienie! 😊
Dziękuję!
Dziękuje za ten film ❤️ właśnie dzisiaj tak sobie myślałam, że nie czytam polskich autorów i kupiłam najnowszą książkę pana Remigiusza Mroza i nie mogę się doczekać aż ją przeczytam!! 📚😍
To ja dziękuję za przemiły komentarz!
Super takie podobienstwa
Proponuję: Arnaldur Indridason/ Bernard Minier i nasz Robert Małecki. Całą trójkę Kocham i przeczytałam wszystkie ich powieści ( oprócz Doliny Miniera, ale już wkrótce ją przeczytam, gdyż już kupiłam) oraz Jon Nesbo i nasz Max Czornyj (również przeczytane oprócz najnowszych)
Wyśmienity pomysł i doskonałe zestawienie💕 Jak zawsze idealnie😍
Dziękuję!
Świadomie sięgam po literaturę polską od kilku zaledwie lat, a właściwie od momentu kiedy to wyemigrowałam. Wtedy to nagle zaczęłam czytać książki w oryginale i zorientowałam się jaki to brak równowagi występuje na rynku wydawniczym. Teraz jak zamawiam książki z Polski to tylko literaturę polską oraz czeską/słowacką tudzież taką, która jest jakoś bliższa językowo w tłumaczeniu. Porównania ciekawe, chociaż sama bym musiała się zastanowić nad porównaniami. Może coś mi przyjdzie do głowy :)
Dla mnie zawsze Anna Kańtoch
Anna Kańtoch w następnych odcinku z serii! :)
Super pomysł :D pod Dana Browna można podpiąć Macieja Siembiedę i jego 444.
Natalie V. Prawda! ❤️ Czy mogę wykorzystać Twój komentarz w następnym filmie z serii z oznaczeniem Twojego komentarza? 🙂
Jasne, będzie mi bardzo miło :)
Sophie Kinsella i jej serię zakupoholiczki mogłabym porównać do Joanny Fabickiej i jej serii o Rudolfie (chociaż niektórzy porównują Rufolfa do Adriana Mole'a Sue Townsend)
dla mnie ze względu na podobne poczucie humoru (ale tylko ze względu na to) Therry Pratchett i wczesny M.Szczygielski
szukam natomiast podobieństwa do naszych rodzimych mistrzów słowa czyli Wiesława Myśliwskiego i Olgi Tokarczuk
Właśnie nie mogłam znaleźć podobieństwa do Olgi Tokarczuk! :D
Kolejny ciekawy pomysł, czuć jak twój kanał sie rozwija ;) Gratuluję, a co do porównań to według mnie pasowałaby Agatha Christie vs. Joe Alex (pod tym pseudonimem ukrywa sie Maciej Słomczyński ;)). Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję pięknie!
Wielki Buk ogromnie dziękuję :D
Świetna seria❤ Na jesień planuję sobie w końcu (!) lekturę Małeckiego i Aleksandry Zielińskiej.
Skojarzenia mam raczej klasyczne, bo uważam, że Prus to nasz polski Dickens;) Dopiero czytając go na studiach, zauważyłam jego rewelacyjne poczucie humoru;)
TuCzyTam : Gosia
To porównanie klasyków aż się prosi o osobny odcinek i będzie taki!
@@WielkiBuk Super! Czekam na wersję klasyczną w takim razie❤ Bardzo chętnie wezmę w niej udział komentarzem😉
👏😍
Gorąco wspieram ten świetny pomysł 😊
Dziękuję!
Zapomniałam dodać Martynę Wojciechowską Zwierzaki Świata i Dzieciaki Świata nie mam pojęcia do czego porównać, oraz Grzegorz Kasdepke i Jego Mity dla Dzieci😊 Myslę że inne kraje powinny sie inspirować🤗Warto też pochwalić się Antologią polskiego reportażu. Brawo Mariusz Szczygieł za dobór i opis sylwetek autorów!! Uważam, że jeśli chodzi o tę pozycję i gatunek literacki to innym krajom nawet ciężko porownać się do nas🤗
W 100% trafne porównanie Stefana Dardy z Kingiem 😊 ja także ich zawsze porównuje 😁
Doskonały pomysł. U mnie ostatnio głównie polscy autorzy. Czytam, czytam i chcę jeszcze więcej. 🙄😉📚
Wspaniale!
Świetny pomysł na serię!
Dziękuję!
Swietny pomysl na serie!!!
Dziękuję!
Terry Pratchett - Tomasz Kowalski
Dziękuję! :)
Akurat dzisiaj zaczęłam trzeci tom Żniwiarza od Pauliny Hendel 😊 również z wątkiem mitologii słowiańskiej 😍
Cudownie!
Olgo znakomity pomysł na film:). Myślę, że zachęcisz wiele osób do czytania polskich autorów:)
Dziękuję Kochana!
Ok, postaram się:)
Powiem szczerze, że dla mnie mogłabyś nagrać film "odwrócony" ;-) Jeśli czytałeś Mroza, Puzyńską, Sapkowskiego, Grzędowicza, Cherezińską itd to sięgnij po.... .
Grzędowicz i Martin? Dla mnie to jednak inny styl i twórczość. Jak przejrzałem swoją listę "przeczytane", zauważyłem, że 70% na niej to książki autorstwa polaków.
Ooo! :D Ale cudownie, że czytasz tylu polskich autorów!
Frank Herbert no i oczywiście JACEK DUKAJ !!! Sci-Fi , kiedy na kanale recenzja książki "Lód" Jacka Dukaja ? Fenomenalna powieść .....
A ja jeszcze "Lodu" nie czytałam! To taka lektura na moją emeryturę, bo grubaśna bardzo! :D
Co to dla Ciebie ;) w 2 dni przeczytasz :) a czyta się na prawdę szybko ,chociaż książka jest wymagająca ;)
Może zrobiła byś recenzję książki Sebastiana Fitzek ODPRYS6
Na Miłoszewskiego się szykuję a Stefana Darde uwielbiam :*
Cudownie!
Ja mam takie porównanie, jeżeli ktoś lubi książki Sarah j maas, może mu się spodobać Klątwa Przeznaczenia i Korona Przeznaczenia od Sylwii Dubieleckiej i Moniki Suchar. 😁👍
Super!
Ten cykl to cudowny pomysł
Może będzie seria filmów o polskich pisarzach ? Było takie coś o Kingu, a może takie coś by było fajnie np. o Katarzynie Grocholi ?
Jeśli chodzi o Mroza to jutro odbieram zamówioną przez siebie "Kasację" więc coś tam ruszę w tej sprawie. "Pana Lodowego Ogrodu" mam z kolei z kolekcji pt. Mistrzowie Polskiej Fantastyki która swoją drogą dalej jest wydawana i muszę przyznać że Grzędowicz jest świetnym autorem. Do Krajewskiego za to nie mogę się jakoś przekonać. Filmik oczywiście świetny i jak najbardziej popieram tą inicjatywę. Może sam coś kiedyś dorzucę ale też niestety nie czytuję zbyt dużo polskiej literatury.
A przecież podpowiadam w tym filmiku po kogo sięgnąć, jeśli lubisz Stephena Kinga! :) W 5.50 minucie podpowiadam nawet ;)
I cieszę się, że inicjatywa Ci się spodobała! Dziękuję!
Gdy doszło do powieści historycznych to przewinąłem filmik bo za nimi nie przepadam i wygląda na to że przewinąłem za daleko i przeoczyłem to czego szukałem najbardziej. No to w takim razie filmik perfekcyjny a komentarz muszę żeby edytować żeby innych nie wprowadzić w błąd.
Rozumiem całkowicie - ten filmik to taki miks gatunkowy, więc mogłeś przeoczyć. :) Dzięki śliczne i cieszę się ogromnie, że Ci się podoba! :)
Przeczytałem jednego Harlana czytałem Camile L czytam MrozaDarda też czytałem jedną książkę Zabij mnie tato Małeckiego chcę zacząć 😀
Wspaniale!
A ja tak się zastanawiam do kogo przyrównać Twardocha? :)
Panna Nikt No właśnie myślałam o Steinbecku, ale nie wiem czy to trafne... 🙂
@@WielkiBuk wstyd przyznać ale jeszcze Steinbecka nie czytałam ;)
Z całym szacunkiem Olgo, ale Mróz się nie umywa do Cobena, a Puzyńskiej pisaniny nie jestem w stanie znieść. Pana Lodowego Ogrodu nie mogłam zmęczyć, straszne nudy. Z pozostałych propozycji możliwe skorzystam :)
Ja bardzo często wyszukuje w antykwariatach itp. książek polskich, mało znanych autorów. I zastanawiam się dlaczego promuje się beznadziejne książki skoro na naszym, rodzimym podwórku są świetni pisarze.
Prawda!
Jeśli jakiegoś autora nie znam to ściągam jego książkę ...i czytam rozdział /2 i wiem czy kupić jego książkę czy usunąć plik i zapomnieć...
Kiedy nowy odcinek ?
Za tydzień. :)
Super ;)
Hymny pokolenia to: Bob Dylan a nasza Kora. Jej ponadczasowe teksty powinny dołączyć do kanonu lektur!😊
Czy tylko ja mam wrażenie, że coś z dźwiękiem jest nie tak? :( A szkoda, bo odcinek bardzo dobry
Wiesz co - zauważyłam dopiero po publikacji, że chyba mi się coś rozjechało przy korekcji dźwięku. Przy następnym filmie będzie już dobrze, bo tutaj to zaszedł jakiś błąd. :)
Ale dziękuję mimo wszystko za przemiłe słowa! :)
Super pomysł na filmik, jednak mam jedno ale.. moim zdaniem skojarzenie Pana Mroza i Cobena jest łagodnie mówiąc niewłaściwe..
owszem w "Nieodnalezionej" Pan Mróz inspirował się książką Cobena, ale moim zdaniem to całkiem inna kategoria, jak i nie poziom pisania. Muszę przyznać, ze oboje autorów łączy umiejętność lekkiego pióra oraz szybkiej akcji, ale oprócz tych szczegółów proza Cobena jest o wiele bardziej dopracowana i przemyślana. Uwielbiam Cobena i jakbym nie znała i nie czytała wcześniej książek Pana Remigiusza i ktoś by mi je polecił porównując do Cobena to byłabym zawiedziona. Olga naprawdę dla mnie pomysł na tą serię jest genialny i mam nadzieję, że moja opinia nie stworzy żadnej "dramy", bo sama wiesz jak bardzo Cię cenię i uwielbiam
Nie no, kurczę, ale nie przypominam sobie, żeby Coben miewał tyle błędów logicznych i fabularnych durnot jak Mróz. :/
Oj no nie wiem, ja Cobena nie zdzierżyłam właśnie przez takie dziwactwa 😉
Za to Coben jest bardzo wtórny. Wystarczy przeczytać kilka książek, a potem każda następna jest taka sama.
Przyznam, że ostatnio czytałem Cobena pewnie dekadę temu, może wtedy mi nie przeszkadzało, nie będę się wykłócał. :)
Natomiast Mroza czytałem niedawno i... chyba nie chcę więcej sięgać. "Przewieszenie" to jedna z najgorszej napisanych książek jakie czytałem.
A to Mróz nie?:)
Yyyyy... przeczytałam "Rdzę", gdzie tam jest realizm magiczny?... Książka zła nie jest, ale niech mi ktoś powie, dlaczego jest uważana za dobrą, a Małecki za dobrego pisarza? Poważnie pytam. Słyszę opinie, że świetny, znakomite książki - okay, ale dlaczego? "Rdzy" do Marqueza bym nie porównała... a nawet (w moim przypadku) mógłby to być przykład powodu, dla którego jednak wolę pisarzy "obcych". Za pisarzami polskimi przemawia język, pod warunkiem, że potrafią go wykorzystać. Dwa przykłady z brzegu, które akurat przyszły mi do głowy: Marta Kisiel - znakomita zabawa językiem, zdania wręcz nie przekładalne i nie do podrobienia. Z drugiej strony Katarzyna Berenika Miszczuk (seria o szeptusze) - krótkie zdania, jedno po drugim, najprostsze użycie języka - dla mnie masakra.
Znakomity film :), a co do porównań to swego czasu czytałam sporo literatury kobiecej (bo ja jestem pełnokrwistym czytelnikiem gorszego sortu!) i tu w zamian za wiele nazwisk pisarek anglojęzycznych polecam Monikę Szwaję! :)
No cóż... Nie wiem czemu, ale uwielbiam prozę Jakuba Małeckiego, porusza co wrażliwsze struny w moim czytelniczym sercu i nic na to nie poradzę. Po prostu moim zdaniem - pisze pięknie. :)
Hm, może z Jill Mansell? Jej książek też dużo czytałam i - jak opowieści Szwai - pełne są ciepłych postaci, pozytywów i są zabawne. Albo z Sharon Owens, choć nie wiem czy ona jest u nas wystarczająco znana.
Cykl o szeptusze jest perełką, za pomysł, ale językowo mógłby być lepszy.
Małecki - ok, rozumiem, rzecz gustu :)
Polecam z sałego serca Pył Ziemi Rafała Cichowskiego- dziwaczność Gaimana, treściwość Kena Liu, nutka gatsby’ego i niesamowite plot twisty
absolutne mistrzostwooooooooo 💙