Moje oczko wodne , koi pond . Nowe karpie . Jesień 2022

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 жов 2024
  • ✋ Kolejna jesień w oczku , przybyło kilka nowych roślin , stare dość fajnie ruszyły ale dopiero w ostatnich kilku tygodniach . Jeszcze jakieś 2-3 lata i niedoskonałości powinny zostać zarośnięte . Od poprzedniej jesieni przybyło kolejne 10 szt karpi . Kilka zostanie zastąpione następnymi w przyszłym sezonie . Bambusowy pasują warunki bo pieknie wystrzelił , mnóstwo nowych pędów . Pozostała kwestia połączenia strumienia z oczkiem ale to raczej pozostanie temat na nastepny sezon .

КОМЕНТАРІ • 32

  • @oczkomisiarysia3669
    @oczkomisiarysia3669 Рік тому +1

    Fajne naturalne oczko i piękne karpiki.

  • @salioczkowogrodzie258
    @salioczkowogrodzie258 11 місяців тому

    Witaj wygląda cudownie 🙂🐟🐟 Bardzo naturalne WOW 🙂🙂 Pozdrawiam serdecznie

  • @krzysztofpleskot4216
    @krzysztofpleskot4216 2 роки тому

    Cześć . Piękne rybki , tylko podziwiać . Ja dopiero zaczynam przygodę z ,, kapońcami '' zobaczę co z tego wyjdzie . Pozdrawiam 🙋‍♂👍

    • @mariuszpustelnik
      @mariuszpustelnik  2 роки тому

      Witam , obserwuje właśnie na bierząco coś tam zakupił . Nie ma się czego obawiać 👍

  • @martamagdalena5160
    @martamagdalena5160 Рік тому +1

    Ale pięknie, zazdroszczę 😢

    • @mariuszpustelnik
      @mariuszpustelnik  Рік тому

      Witam , obecnie jest dużo lepiej . Więcej roślin , więcej ryb i więcej pomysłów !

  • @Pitek14
    @Pitek14 4 місяці тому

    Witam co zrobić na zielona wodę i glony nitkowate mam w miarę dużo oczek duża pompę i kupuje dobra chemię ale nadal jest zielona woda 😢

    • @mariuszpustelnik
      @mariuszpustelnik  4 місяці тому +1

      Lampę uv masz , jeśli tak to 3 doby niech jest włączona non stop , każdy kolejny dzień będzie woda się poprawiać

  • @ganglucyny1113
    @ganglucyny1113 2 роки тому +2

    Bardzo ładnie to wygląda 👍

    • @mariuszpustelnik
      @mariuszpustelnik  2 роки тому +1

      Jeszcze ze dwa trzy lata żeby rośliny opanowały zbiornik i powinno to wyglądać .

    • @ganglucyny1113
      @ganglucyny1113 2 роки тому

      @@mariuszpustelnik i tak jest pięknie 😀

    • @mariuszpustelnik
      @mariuszpustelnik  2 роки тому +1

      @@ganglucyny1113 dzięki

  • @ireneuszkugiel6093
    @ireneuszkugiel6093 Рік тому

    Dzień dobry...Jaką silną masz pompę?Jaką długość strumyka i różnicę poziomów....Czy pompa jest na samym dnie...
    Ja planuje zrobić coś podobnego tylko z dwoma odstojnikoami z roślinami po drodze...Zastanawiam się nad mocą pompy...pzdr.Wieliczka

    • @mariuszpustelnik
      @mariuszpustelnik  Рік тому

      Witam , mam dwie pompy z aquanova . Pierwsza 24W 5000l/h do filtra i jest tak pośrodku głębokości czyli na jakiś 50-60 cm . Druga ma 42W , usytuowana na jakiś 30-40 cm . Waż standardowy niebieski taki jak do wody pitnej chyba 1 cal . Długość strumienia to jakieś 8m , przewyższenie jakieś 50-60 cm od tafli wody do wypływu .

    • @ireneuszkugiel6093
      @ireneuszkugiel6093 Рік тому

      @@mariuszpustelnik To masz te pompy połączone trójnikiem czy szeregowo pod jeden wąż?Po co dwie pompy skoro jeden obieg...pozdrawiam

    • @mariuszpustelnik
      @mariuszpustelnik  Рік тому

      @@ireneuszkugiel6093 mam dwa osobne obiegi ale próbowałem je podmieniać i obie dawały sobie rade

  • @King_Dziku
    @King_Dziku 2 роки тому +1

    Zazdro stawiku 😍

    • @mariuszpustelnik
      @mariuszpustelnik  Рік тому

      Dzięki , staram się żeby takie było ale chyba sama natura musi dokończyć .

  • @oczkomisiarysia3669
    @oczkomisiarysia3669 Рік тому +1

    Piękne oczko.

    • @mariuszpustelnik
      @mariuszpustelnik  Рік тому

      Dzięki , staram się . Jest sporo do poprawy.

    • @oczkomisiarysia3669
      @oczkomisiarysia3669 Рік тому

      @@mariuszpustelnik zawsze jest coś do poprawy. Ale i bez tego jest super 🙂

  • @MrArturduda
    @MrArturduda 2 роки тому

    Masz jakieś zabezpieczenie żeby ci ryb jakaś gadzina nie wybrała

    • @mariuszpustelnik
      @mariuszpustelnik  2 роки тому +1

      Właśnie nie i w tym roku ofiarami padły 3 sztuki ( najlepsze zakupy w tym sezonie ) . Bardzo często się pojawiam przy oczku do tego jest blisko domu , widzę go ze salonu . Jak wracam z roboty w nocy to też zawsze muszę podejść zerknąć . Sprawca strat został namierzony 😿 i skarcony . W przyszłym sezonie będą już na tyle duże że nie powinno im się już nic stać .

    • @conanux
      @conanux Рік тому

      U mnie na ryby poluje zaskroniec i ciężko tego dziada upilnować.

  • @tomasztom6304
    @tomasztom6304 2 роки тому

    Jaka robiłeś głębokość wykopu pod strumień? I jak gruba folia jest dana?

    • @mariuszpustelnik
      @mariuszpustelnik  2 роки тому

      Początek był taki że kopałem takie muldy żeby zmieściły się 2-3 wiaderka obok siebie ale był problem z fałdami folii . Zmieniłem na rowek takiej głębokości żeby zakryło wiaderko 20 litrowe z papirusem . Wyłożyłem baner reklamowy i na to folia 1mm. Następnie układałem kamienie żeby uzyskać przegrody do spiętrzenia wody ( zapory ) . Po nich przelewa się woda w najniższych miejscach . Luki pomiędzy kamieniami uszczelniałem pianką ( coś w rodzaju montażowej takiej do okien ) w kolorze szarym . Tym sposobem w dwóch pierwszych przegródkach spokojnie mogę posadzić lilie ,a dalej woda zlewa się po praktycznie bez przeszkód i można sadzić rośliny bardziej bagienne .

    • @tomasztom6304
      @tomasztom6304 2 роки тому

      @@mariuszpustelnik ale kopałeś na całej długości strumienia głębokość ok 40cm (żeby zakryło 20litrowe wiadro) czy tylko w tych miejscach gdzie są te przegrody i posadzone lilie i te inne wysokie rośliny? W innych miejscach wygląda jakby było płyciej, to tam jest gruba warstwa drobnego kamienia czy jednak mniejsza głębokość wykopu?
      I jeszcze jedno pytanie. Czy w tym wykopie robiłeś takie jakby uskoki żeby uzyskać efekt kaskad? Czy ten efekt uzyskałeś tylko dzięki układaniu większych kamieni które zatrzymywały wodę i później po nich woda przelewa niżej?
      Dzieki za odpowiedzi. Wlasnie jestem po pierwszym kopaniu swojego pierwszego strumienia i zastanawiam się jak to wszystko ogarnąć. Zwłaszcza nurtuje mnie kwestia tego efektu kaskad jak i ile folii zamówić na niego.

    • @mariuszpustelnik
      @mariuszpustelnik  2 роки тому

      @@tomasztom6304 zacznijmy od tego że na tych 8 metrach mam różnice poziomu terenu jakieś 50-60 cm . Dlatego na początku kopałem głębiej , a efekt kaskad wynika z przegród wykonanych z większych kamieni . Wykop raczej był w jednym poziomie z minimalnym spadkiem w kierunku oczka . Ograniczał mnie rozmiar folii bo miałem do dyspozycji odcinek 9/2m , a każda mulda , fałda terenu skracała mi długość całkowitą strumienia . Wiadomo im głębsze miejsca tym węższy strumień bo miałem tylko do dyspozycji 2 metrowej szerokości folie . Faktycznie im bliżej oczka tym jest płycej i żwirku jest naprawdę mało , praktycznie tylko zakrywa folie , większe rośliny typu pałka miałyby problem ustać i się ukorzenić w tak płytkim gruncie dlatego posadziłem tam delikatniejsze gatunki . Mam chyba gdzieś jeszcze zdjęcia z prac , postaram się zrobić z nich jakiś pokaz slajdów jak od początku powstawało oczko . Wracając do tematu głębokości strumienia , lepiej byłoby na całej długości wykopać głębiej i wtedy może pełnić funkcje filtra . Rośliny dużo lepiej prezentują się u mnie w strumieniu niż w oczku . Mają tam więcej mułu za sprawą ślimaków które w oczku są tępione przez koi .

    • @tomasztom6304
      @tomasztom6304 2 роки тому

      @@mariuszpustelnik ok, to już wiem że muszę pogłębić koryto pod mój strumień. W tym momencie na początku ma może z 10cm a im dalej to schodzi max do 25cm.. Jakbys dał radę zrobić taki pokaż slajdów z powstawania oczka i strumienia to na pewno byłoby super!
      To w tych płytszych miejscach masz sam drobny żwirek i w nim dają radę ukorzenic się te bagienne rośliny?

    • @mariuszpustelnik
      @mariuszpustelnik  2 роки тому

      @@tomasztom6304 najpierw rozsyłałem żwirek ale średnio mi się to podobało . Z czasem przepływająca woda naniosła sporo mułu i szczątków roślin . Na to nasypałem trochę piasku ( zdecydowanie za mało ) . Przepływająca woda fajnie go rozniosła po tych płytszych obszarach . Piasku będę chciał dosypać . Narazie tym mniejszym roślinom to wystarcza . Nie ukrywam że wszystko robię tak eksperymentalnie i staram się nie robić na gotowo . Jakoś tak mam że z tyłu głowy tli się taki niepokój jak znajdę jakąś nieszczelność gdyby się pojawiła i będzie trzeba wszystko rozbierać żeby ją usunąć . Zrób głębszy wykop , po drodze możesz porobić fałdy z foli , wypełnić je różnymi frakcjami żwiru warstwowo , będą pełnić świetny filtr . Nie będzie trzeba ( ewentualnie ) rozbierać całości gdybys chciał to czyścić np . U mnie rośliny najlepiej rosną w strumieniu, mino że w stawku mają lepiej przygotowany grunt w donicach .