Polskie mity narodowe

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 80

  • @Jastrzab78
    @Jastrzab78 14 років тому

    @vexillifer I na koniec jeśli chodzi język wernakularny ("etniczny", "narodowy", "potoczny") to dopiero Janowi Kochanowskiemu udało się rozwinięcie środków literackiej ekspresji a MIMO TO łacina pozostawała oficjalnym językiem urzędowym Rzeczypospolitej Obojga Narodów aż do roku 1795. Ooo! Ooo!

  • @BogusChmiel
    @BogusChmiel 12 років тому

    Najlepsze są "kaczki" z tekturami i malowaniem poniemieckim ;)

  • @Jastrzab78
    @Jastrzab78 14 років тому

    @vexillifer Mój stary profesor z Uniwersytetu mawiał
    "Nigdy nie kłuć się z głupcem bo ktoś kto stoi obok może nie zauważyć różnicy"
    Jak widać miał rację. Czasu szkoda żeby z tobą rozmawiać. Kiedyś ludzie wierzyli że ziemia jest płaska a część nawet do tej pory wyznaje ten pogląd. Życzę wszystkiego dobrego zarówno im jak i tobie.
    A podsumowując naszą dysputę o Jędrku (bo tu o to chodzi) i wasz sceptycyzm do jego przesłania najlepiej odpowiem tak:
    Oderit insipiens sapientis verba magistri

  • @robertgorgon
    @robertgorgon 14 років тому

    @robertgorgon z końca XVII oczywiście, dokładnie z roku 1694. Z czasów, kiedy husaria jeszcze istniała

  • @hyperhumana
    @hyperhumana 12 років тому

    @johny2471 No raczej chyba nie do końca... Musiałbym zobaczyć, by uwierzyć.
    Ja natomiast pamiętam dobrze, jak w sławetnej scenie z antypolskego filmu A.Wajdy "lotna" jak polska kawaleria atakowała niemieckie czołgi... T-34, które w ZSRR zaczęto produkować w 1940.
    Zastanawiałem się skąd Hitler podpierdzielił Stalinowi te prototypy...

  • @Jastrzab78
    @Jastrzab78 14 років тому

    @vexillifer Widzisz do XVI wieku królowała łacina, modlono się po łacinie, pisano po łacinie, na "polskich" monetach były łacińskie znaki więc nie ma o czym mówić. Do XV wieku nie ma mowy o żadnym języku Polskim

  • @CrusadeNR4
    @CrusadeNR4 14 років тому

    @krzyskow85
    Nie ty decydujesz kto ma rację, tylko historia. Pierwsza notka o stosowaniu skrzydeł przez husarię jest z r.1553, przewija się w zapiskach kronikarzy wiele razy, zachowały się opisy, rysunki i cały rynsztunek husarza. Historii się nie wymyśla i nie głosuje się kto ma rację.

  • @19kristofer95
    @19kristofer95 12 років тому

    Offtopic :)
    Widzę, że panowie zaczęli się kłóci o to z jaką bronią biegali w "Klossie" :)
    Otóż, miały to być StG44, ale realizatorzy serialu użyli AK-47. Czemu ? Nie wiem, może nie mieli "szturmowców" :D. Taka sama sytuacja występuje również w serialu "Czterej pancerni i pies", wydaje mi się, że w odcinku 15 "Wysoka fala", kiedy to Janek i Grześ strzelają z takiego "zamiennika". Oczywiście każdy kto zna się jakkolwiek na broni odróżni StG od AKS z prostych przyczyn, otóż AKS ma składaną lufę ;).

  • @robertgorgon
    @robertgorgon 14 років тому

    Skrzydła husarskie miały niewątpliwie charakter ozdobny, stosowano je w czasie parad i uroczystych wjazdów. Najlepszym tego dowodem jest znakomity dokument z epoki świetności husarii, a mianowicie tzw. Rolka Sztokholmska. Przedstawia ona uroczysty wjazd do Krakowa jaki odbył się 4-XII-1605 z okazji zaślubin króla Zygmunta III Wazy z austriacką arcyksiężniczką Konstancją.

  • @Fuckbarcelona
    @Fuckbarcelona 14 років тому

    Nie ma co się podniecać historią patrzeć w przód a nie w tył!!

  • @Jastrzab78
    @Jastrzab78 14 років тому

    @vexillifer Ja tu nie widzę niezdrowej sensacji tylko propagowanie historii w sposób przystępny dla każdego. Historia nie jest nauką ścisłą jak matematyka i wielu "historyków" to wykorzystuje w "swoich" reprintach a jak się ich przyciśnie to mają problemy z pamięcią co napisali albo skąd te przypisy wzięli. Tak...papier wszystko przyjmie i wielu ludzi nie lubi mnie zwłaszcza za te recenzje gdzie podałem w % ile napisał a ile przepisał i skąd. W taki otóż sposób dowiadujemy o naszych przodkach

  • @robertgorgon
    @robertgorgon 14 років тому

    Dokument ten - zalecający Stefanowi Bielawskiemu sformowanie chorągwi husarskiej - w szczegółowy sposób reguluje kwestie m.in. sposobu uzbrojenia i wyposażenia husarzy. Czytamy w nim:"Każdy rotmistrz ma się starać, aby ...[i tu wymieniona jest długa lista niezbędnego wyposażenia husarza], zaś pióra i inne ozdoby dla okazałości i postrachu nieprzyjaciela zależnie od upodobania każdego."

  • @hyperhumana
    @hyperhumana 12 років тому

    @johny2471 Złoto to o 1942, więc nie jest to tak nierealne, w końcu Niemcy zdobyli ich trochę. A co do Klossa, to zaraz się wezmę do oglądania.
    Jak znajdę to doniosę, w którym odcinku i w której minucie.

  • @Tiget666
    @Tiget666 12 років тому

    @CuriosusLarva "Husaria skrzydeł nigdy nie używała". Żeby podważyć tezę "nigdy nie używała" wystarczy podać jeden przykład, kiedy użyła (było ich więcej, ale wystarczy jeden). Nie powiem dokładnie czy to niemiecki czy turecki kronikarz, ale w każdym razie opisuje jak w 1683 roku pod Wiedniem Polscy Husarze zstąpili na Turków niczym (skrzydlaci) aniołowie.

  • @CrusadeNR4
    @CrusadeNR4 14 років тому

    To jest ogólna tendencja naszych szkół. Umniejszać to co wielkie i piękne w naszej przeszłości, a to co złe powiększać do karykaturalnych rozmiarów.
    Tak się wychowuje kosmopolityczny narybek, który po studiach "odpłaci się" trzaśnięciem drzwiami w Polsce i pracowaniem dla Anglików czy Niemców.
    Żeby się oczyścić z tego chłamu proponuje film o husarii
    watch?v=7LmzbDK2xq8

  • @robertgorgon
    @robertgorgon 14 років тому

    W pierwszej połowie XIX wieku powstało m. in. dzieło profesora Joachima Lelewela "Polska dzieje i rzeczy jej" i wiele innych prac tego wybitnego historyka. Jak można było powiedzieć, że w XIX wieku Polacy nie zajmowali się swoją historią??

  • @Jastrzab78
    @Jastrzab78 14 років тому

    @vexillifer 14 kwietnia 966r to uznawana przez wszystkich, symboliczna data początku chrystianizacji w Polsce. W związku z tym wydarzeniem utworzone zostały biskupstwa - w Poznaniu (968), Krakowie, Wrocławiu, Kołobrzegu (1000), Kruszwicy (około 1034) oraz arcybiskupstwo w Gnieźnie (1000). licznych kościołów nie liczę.
    Skoro data 1136 "jest uznawana za symboliczny początek ery staropolskiej" to kiedy powstały pierwsze szkoły w których uczono po staropolsku (cokolwiek to znaczy)? Ooo..Ooo ??

  • @Jastrzab78
    @Jastrzab78 14 років тому

    @vexillifer... "Nazwy polskobrzmiące" czyli, że musiał być język "polskobrzmiący" czyli po prostu polski.....
    To tak samo jakbyś powiedział "o znalazłem jedna pustą puszkę po piwie w rowie a skoro jest jedna to musi ich być ich w rowie więcej a skoro w rowie leży góra puszek to już blisko mam do sklepu
    To właśnie w ten sposób interpretowali fakty "historycy" dawniej zaiste wspaniała dedukcja.
    Cóż zrobić nawet dziś część ludzi wierzy że ziemia jest płaska
    Nie mam czasu na dysputy z idiotami.

  • @IFA81
    @IFA81 12 років тому

    Karabin StG44 nie jest pierwowzorem AK47. Mają zupełnie inną konstrukcje zamka. Z wierzchu tylko są nieco podobne.

  • @pejzaz6
    @pejzaz6 14 років тому

    Wygląda na to, że cała nasza historia to jeden mit, który ten ,,znawca'' podważa,
    nie wspomnę już o jego wulgarnym przekazie słownym.

  • @SSSMMM1990
    @SSSMMM1990 14 років тому

    Fajne :)

  • @hyperhumana
    @hyperhumana 12 років тому

    @johny2471 Okej.
    Znalazłem cały wykaz błędów w Stawce i jest też i o tym.

  • @BadBoy1986PL
    @BadBoy1986PL 12 років тому

    Apropo zrobienia z dupy jesieni średniowiecza to przez film Pulp Fiction, tam była kwestia "I'm gonna get medieval on your ass". Tego się nie da dosłownie przetłumaczyć na polski, są nawet 3 wersje tego tłumaczenia ;) Jesień średniowiecza wydaje się najbardziej trafna ;D

  • @Jastrzab78
    @Jastrzab78 14 років тому

    @vexillifer To nie jest miejsce na ideologiczno-historyczne dysputy. Tu się dodaje komentarze do filmów za lub przeciw. A jak ktoś chce dyskutować o historii czy poziomie nauczania w Polsce to są inne do tego strony. Posiadanie wiedzy a umiejętność jej przekazania to dwie różne sprawy. Na lekcjach młodzież powinna chłonąć słowa nauczyciela a nie połowa śpi w ławkach czekając na dzwonek a druga spierdoliła oglądać Hanę Montanę lub pić winka na ławce. I po co syna na studia sam go ucz jakieś mocny

  • @johny2471
    @johny2471 12 років тому

    @hyperhumana Co do Klossa to jak boni dydy, cytując Boczka ;-) sam widziałem. A u Wajdy pewnie zawinił siermiężny budżet. Podobnie jak w "Złocie dezerterów" T- 34 przerobione na niemiecki czołg za pomocą paru blach.

  • @MrStaho52
    @MrStaho52 12 років тому

    Co jest najważniejszą częścią wizerunku u husarza?
    4 metrowe propożce zatknięte przy grotach 5-6 metrowych kopii,przecięte w dwa Języki.

  • @CrusadeNR4
    @CrusadeNR4 14 років тому

    @ela1968
    Świetna riposta:)

  • @kamilpersepolis2435
    @kamilpersepolis2435 10 років тому

    To co ten Pan mówi kupy się nie trzyma rozbicie dzielnicowe to żaden dowód na Rusi też było. Naród ukształtował się naszej części Europy w XIX wieku ,ale były grupy etniczno językowe, ważne było za poddanych , którego państwa się uważali.

  • @robertgorgon
    @robertgorgon 14 років тому

    @zagonczyk111 Gdyby tutaj chodziło wyłącznie o skrzydła husarii, można by uznać, że jakiś ekscentryk upiera się przy swojej kontrowersyjnej hipotezie historycznej. Jednak nawet w takim przypadku uczciwość nakazywałaby, aby o tym poinformować wypowiadając się publicznie, zwłaszcza przed młodzieżą.
    Ale ten osobnik podaje wierutne kłamstwa, że w XIX wieku nie mieliśmy wybitnych historyków. A wszystko na pełnym luzie i lekceważącą wszystko i wszystkich ignorancją

  • @Jastrzab78
    @Jastrzab78 14 років тому

    @vexillifer Fakty chcesz faktów no to masz Fakty.
    14 kwietnia 966 to symboliczna data chrztu Polski, świadczą m.in. późnośredniowieczne znaleziska czynnych pogańskich miejsc kultu. Mimo to chrystianizacja rozwijała się prężnie utworzone zostały biskupstwa - w Poznaniu (968), Krakowie, Wrocławiu, Kołobrzegu (1000), Kruszwicy (około 1034) oraz arcybiskupstwo w Gnieźnie (1000).
    Jeżeli Bulla z 1136 roku to symboliczny początek ery Języka Polskiego to kiedy powstały pierwsze szkoły z tym językiem?

  • @kamilpersepolis2435
    @kamilpersepolis2435 10 років тому

    Berlin założyli Słpwianie, co się z nimi stało? Polska dzielnicowa też między sobą walczyła. Prymat cesarza przejął cesarz austriacki.

  • @messerJ4H
    @messerJ4H 14 років тому

    Jędruś ale z ciebie... CHICK MAGNET!

  • @Karto86
    @Karto86 14 років тому

    @habl86 to jeszcze sie zastanow, jak skrzydelka z powtykanymi piorkami mogy tworzyc halas, ktory ploszylby konie. polecam inny jego "wyklad" na temat husarii, gdzie dokladniej ja omawia.

  • @szablotukpolski5201
    @szablotukpolski5201 6 років тому

    A mitów jest sporo wiadomo, brawo :) a z kolei jak by ktoś bardziej chciał posłuchać o obalaniu mitów na temat szabli polskiej to zapraszam na swój kanał - szablotłuk polski

  • @johny2471
    @johny2471 12 років тому

    co peugota i drugiej wojny to pamiętam jak w Klossie biegali kolesie z AK-47 :-)

  • @Volf88
    @Volf88 13 років тому

    @HasharinPL "...Lecz Wiednie Sobieskich i Pskowy Batorych
    Dziś każdy inaczej pamięta!..."

  • @Lakon78
    @Lakon78 14 років тому

    @ela1968 Trzeba mu przyznac ze mowi w jezyku przystepnym dla mlodziezy, szkoda ze uzywa polprawd (w stosunku do skrzydel husari) i ze podaje swoje przemyslenia w formie prawdy (chodzi i o Niemcy ktore byly malymi "panstewkami"). Ale osobiscie popieram taka forme przekazu bo taka forma utrwali sie mlodym ludzia, a nie nudny wyklad pani "profesor" ktora zarzuci ich datami i suchymi faktami:/

  • @92Latrix
    @92Latrix 14 років тому

    @ForcePL Zamek Chojnik, okolice Jeleniej Gory

  • @19kristofer95
    @19kristofer95 12 років тому

    Masz rację, kolbę nie lufę :D Pisałem na szybko ;)

  • @wojsport
    @wojsport 13 років тому

    szacunek dla wykładowcy, potrafić zainteresować współczesną młodzież historią to nie lada sztuka

  • @HasharinPL
    @HasharinPL 14 років тому

    @CrusadeNR4
    Oj, ja drwiłem właśnie z tego kolesia.

  • @Stanislaw93
    @Stanislaw93 12 років тому

    To nie był AK47, tylko jego pierwowzór - Niemiecki Karabin StG44 (Sturmgewehr 44).

  • @robertgorgon
    @robertgorgon 14 років тому

    Skrzydła w zbroi husarskiej były na pewno, jest dyskusyjne, czy używano ich na polu bitwy. Wiele dokumentów wskazuje, że tak. Skrzydła widać na obrazie M. Altomonte "Bitwa pod Wiedniem" z końca XIX wieku. Sprawę tą w pewnym stopniu naświetla treść listu przypowiedniego który wyszedł z kancelarii królewskiej Stefana Batorego.

  • @Jastrzab78
    @Jastrzab78 14 років тому

    Skończ łacinę na UJ to wtedy możesz pogadać żeś historyk.
    1. Geograf Bawarski każdy widzi co chce. Nazwy polsko brzmiące a stricte Polskie to dwie różne sprawy.
    2.Bulla obszerny łaciński tekst ze wplecionymi polsko brzmiącymi nazwami miejscowości, rzek, imion i nazwisk poddanych. Jak to jest zabytek piśmiennictwa polskiego to ja jestem Arab! W dodatku to reprint a nie oryginał.
    3.Bogurodzica, Kazania św. to teksty tworzone po łacinie i "spolszczone" na potrzeby ciemnoty. Nic dodać nic ując.

  • @CrusadeNR4
    @CrusadeNR4 14 років тому

    "Czego byśmy nie tknęli w tej naszej historii to jest popieprzone"- a ci stoją i rechoczą.

  • @hyperhumana
    @hyperhumana 12 років тому

    @Tiget666 A to "skrzydlaci" to sam dopisałeś jak rozumiem, skoro jest w nawiasie, prawda?

  • @Ligia1410
    @Ligia1410 12 років тому

    Tak się składa, że "Słowianie" od "słowa" nie pochodzą :P. To koncepcja mickiewiczowska :P.

  • @MichaRutkowskiEngineering
    @MichaRutkowskiEngineering 14 років тому

    @TheWawrzyniecPruski
    Przyznaj sam, komu 500 lat temu byla potrzebna wiedza z okresu ktory byl 1000 lat temu? Historia jest uniwersalnie niepotrzebna.

  • @antonux100
    @antonux100 12 років тому

    Gość jest mocny...... a te jego sformułowania są boskie.... " Miał tyle do gadania co Żyd na gestapo ...:)

  • @Jastrzab78
    @Jastrzab78 14 років тому

    @vexillifer Phi każdy kręci mniej lub więcej. Ja nie będę wymieniał z nazwiska jacy profesorowie napisali prace swoim doktorantkom tylko dlatego że...albo pomysły na doktorat za pieniądze. A co do Faktów to tu się z tobą nie zgodzę, znajdź mi jakiś dokument pisany po polsku datowany wcześniej niż XV wiek to wtedy pogadamy a w czasie zaborów za pisanie publikacji historycznych można było zmienić strefę klimatyczną więc omijano to pisząc powieści historyczne ale FAKTÓW w nich niewiele. hehehehe

  • @robertgorgon
    @robertgorgon 14 років тому

    Muszę przyznać, że jak na tak krótkie wystąpienie ilość ewidentnych błędów merytorycznych jest po prostu zatrważająca. W dodatku wygłoszonych metodą płynnego bełkotu, pełnego kolokwializmów i prawie rynsztokowych wyrażeń. Trzeba być naprawdę POPIEPRZONYM, by kogoś takiego wybrać na przewodnika dla grupy młodzieży

  • @CrusadeNR4
    @CrusadeNR4 14 років тому

    @TheWawrzyniecPruski
    A ty elektorat Bronka. Jak to od razu można poznać po słownictwie a la Palikot.
    Bo przecież zgoda buduje.

  • @CrusadeNR4
    @CrusadeNR4 14 років тому

    @HasharinPL
    Nie każdy. Argumenta mają tylko obrońcy prawdy historycznej o husarii. I nie jest nim ten przewodnik.

  • @Lakon78
    @Lakon78 14 років тому

    @ela1968 pierwszy raz? przeciez one sa juz w gimnazjum O_o wedlug oswiaty one juz w podstawowce powinny znac podstawy histori,a znajomosc kim byla Husaria niewatpliwie jest podstawa:P

  • @Karto86
    @Karto86 14 років тому

    Obszerniejszy "wyklad" Jedrka na temat husarii:
    /watch?v=VH-Dwxh1y4U
    Wyjasnia w nim o co chodzilo w skrzydlach husarii. Polecam.

  • @Fuckbarcelona
    @Fuckbarcelona 14 років тому

    @ela1968 od wspomnień kieszenie Polaków nie będą się napełniać i kraj nie będzie się rozwijać.

  • @CrusadeNR4
    @CrusadeNR4 14 років тому

    @MrCzarls
    Nie wystarczy opowiadać ciekawie. Trzeba jeszcze mówić prawdę.

  • @Jastrzab78
    @Jastrzab78 14 років тому

    @vexillifer W Bulli nie ma nazw polskich tylko polsko brzmiące ile razy ci będę to powtarzał a argumentację już podałem i wytłumaczyłem dostosowując się do twojego poziomu.
    A skąd się wzięły polsko brzmiące nazwy? A z języka potocznego jakim władali ówcześni mieszkańcy tych ziem. Ale stricte NARODU jeszcze wtedy nie było.
    Ja widziałem fragment Bogurodzicy po łacinie i tyle.
    A co do bajkopisarzy to w czasie zaborów było silne parcie na odkrywanie Polskich korzeni i naginanie faktów do potrzeb.

  • @hyperhumana
    @hyperhumana 12 років тому

    To proste jak walenie gruchy:
    Słowo - Słowianie =/= Niemowy - Niemcy

  • @Asextor
    @Asextor 11 років тому

    tak

  • @HasharinPL
    @HasharinPL 14 років тому

    "Co czub i wąsiska, to wróż i historyk
    I każdy niezbite ma argumenta..." ;)

  • @klatkadlakitki
    @klatkadlakitki 13 років тому

    @HasharinPL Więc Wiednie Sobieskich i Pskowy Batorych dziś każdy inaczej pamięta.

  • @BBombello3
    @BBombello3 12 років тому

    chyba kolbę ?? składanej lufy jeszcze nie widziałem :)

  • @EpickStudio
    @EpickStudio 12 років тому

    To jest pan Jędrek?

  • @Stanislaw93
    @Stanislaw93 12 років тому

    Z karabinem Sturmgewehr...

  • @CrusadeNR4
    @CrusadeNR4 14 років тому

    @HasharinPL
    Najgorsze, że ci stoją i łykają te brednie jak gęś kluski. Ja nie wytrzymałbym.

  • @BBombello3
    @BBombello3 12 років тому

    i ogólnie różnią się drastycznie...

  • @robertgorgon
    @robertgorgon 14 років тому

    @TheWawrzyniecPruski Ten facet opowiada bzdury do młodzieży a oni to biorą za dobrą monetę. To jest wystarczający powód, by zareagować. W ogóle nie rozumiem, czemu ma służyć ta absurdalna uwaga. Chyba chciałeś, aby było śmiesznie, ale wyszło jak zawsze

  • @Jastrzab78
    @Jastrzab78 14 років тому

    @vexillifer Licz się ze słowami bo świń z tobą nie pasałem. A te zabytki o których mówisz są do podważenia. Bogurodzica? Co to ma być modlitwa, pieśń czy pierwszy hymn narodowy? Kazania były po łacinie, dokumenty były po łacinie a tak nawiasem mówiąc co ma Geograf Bawarski do Języka Polskiego? Zaś twoi cenieni "historycy" to bajkopisarze zapomniałeś dodać jeszcze Sienkiewicza i Konopnicką i będzie cały panteon. Z głupcem nie ma co się kłócić bo ten kto to czyta może nie zauważyć różnicy.

  • @marekswidzinski5743
    @marekswidzinski5743 5 років тому

    Lubisz obalać jak nazywasz mity? Jakoś jeszcze nie zauważyłeś, chociaż trwa to już bardzo długo,że podręczniki do historii dla szkół to nic innego jak magazyn "Focus"dla młodzieży? Nie zauważyłeś też,że jest to działanie dobrze zaplanowane,celowe,którego efekty już dzisiaj widać? Ogłupianie młodych,mieszanie im w głowach a co za tym idzie,zniechęcanie do interesowania się własną historią powoduje,że można im wcisnąć wszystko, no nie?Ale co się dziwić,skoro od 89 roku ministrami edukacji są żydki.To po pierwsze nie ich historia.Po drugie nie ma od wielu lat filmów klasy Potopu .Za to jest Korona Królów ,która może być tylko dodatkiem.Tego nie widzisz,że żydkom chodzi cały czas o to,by wykorzenić u młodych pojęcie godności , honoru,poczucie patriotyzmu.A z tymi skrzydłami husarii to przestań pieprzyć.Zresztą skrzydła nosiła nie tylko nasza husaria .na dalekim wschodzie też było to znane i dużo wcześniej.

  • @arsenal14pl
    @arsenal14pl 14 років тому

    co On tam mruczy pod nosem ? ...

  • @johny2471
    @johny2471 12 років тому

    ?????????????

  • @marekswidzinski5743
    @marekswidzinski5743 5 років тому

    On tylko zna język polski,reszta jest obca.

  • @CuriosusLarva
    @CuriosusLarva 13 років тому

    Tiget666 co masz na myśli pisząc pieprzyć co ci się nie podoba

  • @Tiget666
    @Tiget666 13 років тому

    Co on pieprzy...? Po minucie już wyłączyłem, bo tych bzdur się nie da słuchać.

  • @Rizi3N
    @Rizi3N 12 років тому

    Mój były nauczyciel z historii jest lepszy od niego ;D