Bardzo ciekawy odc. :) jednak jestem ciekaw również czy moglibyście nagrać odc. na temat medycyny średniowiecznej. Z wielką chęcią zobaczyłbym jak prowadzący opowiada między innymi o lekarzach z czasów epidemii dżumy XIVw. charakteryzujący się słynnymi maskami w kształcie ptasiego dzioba :) Mimo wszystko na prawdę genialny odc. i z niecierpliwością czekam na następną część :)
Uwielbiam tematy o życiu codziennym w przeszłości- ubiór, jedzenie, życie rodzinne, wychowywanie dzieci, rozrywki itd... To dużo ciekawsze niż wojny i polityka ;) Łapka w górę! P.S. Kiedy odpaliłam filmik, moja pierwsza myśl po zobaczeniu gościa (i usłyszeniu jego głosu) to było "a co tam robi Marek Mostowiak?!" :D
Fajny kanał. Z wielką przyjemnością obejrzałam kilka Waszych odcinków. Najbardziej podobało mi się o strojach kobiecych :-) Na pewno będę tu częściej zaglądać. Serdecznie pozdrawiam ;-)
Ciekawa seria, oczywiście subskrybuję, ale mam kilka pytań: - Czy stroje, które zaprezentowaliście dotyczą Polski czy właśnie Włoch czy Francji? Raczej wątpię, żeby wyglądały podobnie, ale mogę się mylić. - Jakiej warstwy społecznej dotyczą zaprezentowane stroje? Jak ubierali się najbiedniejsi, a jak np. kupcy czy rzemieślnicy? - Stroje, które prezentujecie zostały wykonane dziś. Czy w średniowieczu, szczególnie w tym XII czy XIII wieku można było wyprodukować ubrania tej samej, wysokiej jakości? Mam na myśli te wzmocnienia przy sznurowaniach, obszycia, itd. - Jak ubierano się latem, kiedy temperatura sięgała np. 30*C i trzeba było ciężko, fizycznie pracować? Jedna uwaga - śledzi Was już sporo osób. Może warto polepszyć trochę jakość dźwięku? Jakieś dopinane mikrofony? Zabieram się do oglądania innych filmów i czekam na następne :-)
Szukałam kiedys polskiego sredniowiecznego stroju kobiecego. Latwiej bylo znalezc renesansowy. Jedna firma szyjaca suknie biorac za wzor portrety slawnych Polek zwrocila mi uwage na to, ze wzorowano sie na modzie obcej, np. wloskiej.
Stroje wyprodukowane dzisiaj, te z średniowiecza są w muzeach i nie w takim stanie. Moda miała uniwersalny charakter, wystarczy spojrzeć na obrazy malarzy europejskich. Arystokracja ubierała się podobnie w Europie. Chłopi mieli najprostsze stroje, szybko się zużywały, rzemieślnicy wzorowali się na kupcach, a kupcy na szlachcie, z tym że szlachta mogła nosić określone materiały, futra i ozdoby a niższe warstwy już nie.
+Paweł Sok Młodzież zasadniczo tak jak dorośli :P Koszula, gacie, nogawice + coś wierzchniego. A kobiety? Giezło (wygląda dokładnie jak ta koszula z XIII w), nogawiczki (podobne do tych ale z lnu i są tylko do kolana lub minimalnie nad nie), buty suknia spodnia, suknia wierzchnia (tu trafiało się coś na wzór kieszeni, jeśli pas był na sukni spodniej ,to czasem w luźnych wierzchnich były rozcięcia które miały zapewnić dostęp do pasa i wszystkiego co przy nim), kaptur i coś na głowie.
+Paweł Sok Młodzież, jako wyróżniony, przejściowy etap życia między byciem dzieckiem a dorosłym pojawił się dopiero w latach 60 XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wraz z rewolucją seksualną. We wcześniejszych czasach było się dzieckiem, a potem od razu dorosłym (w średniowieczu 13-14-15 letnie dzieci wchodziły w związki małżeńskie, więc trudno mówić o młodzieży).
Materiał fajny, jak i jego prowadzenie. Natomiast zastanawia mnie jedna kwestia, jeśli to wszystko było wiązane (gacie, nogawice) to chwile zajmował zdjęcie tego, gdy przykładowo zaszła wyższa potrzeba. Czy stosowano jakieś otwory czy inne tego zabiegi?
+XarduneK To wszystko można było bardzo łatwo rozwiązać wbrew temu jak to wygląda. Wystarczy że rozwiążesz pas od gaci i wszystko leci w dół :P A jeśli nosiłeś tak zwany pas gacny to jeszcze prościej
Serio pytasz ?? Takie widoki masz w całej Polsce i znacznej część i Europy. Wyjdź z domu wsiadz w auto i wyjedź za miasto. Tak jest wszędzie tam gdzie nie ma chodnikow
Panie kochany...! Za wyciagniecie cudzego sztyletu z pochwy to wlasciciel mogl w tamtych czasach rece poobcinac! A jeszcze gorzej miecza... I sad by takiego uniewinnil, uznajac, ze czci bronil.
+RAF man Co Ci to przeszkadza? Materiały są identyczne, zostało to samo intro po prostu na tym kanale będzie większy zasięg skoro i Artur i tutaj Pan z tego materiału nalezą do Mediakraftu.
Fajny filmik. Zastanawia mnie tylko na krata, nie jestem pewna, wydawało mi się, że w XIII wieku nie znano jeszcze technologii tkania wielobarwnego, stąd też piętnowanie wszelakiej maści "odmieńców" strojami dwubarwnymi, pasiastymi, zszytymi z kawałków materiałów. Orientuje się ktoś może, kiedy poznano technikę tkania pasów i kraty?
Mała rada ode mnie. Gdy przedstawiacie gości. Zróbcie małe intro o nich. Skąd jest, co robi, czym się zajmuje, od kiedy, imię nazwisko. Potem podajcie mu rękę i powiedzcie "Witam" czy coś w tym stylu. A potem cała reszta, pytania itd. Słabo zaczynacie tak trochę z dupy. (nie chwaląc Z Dupy, bo to co on robi nie można nazwać niczym :P )
Meski dlugi stroj z okrycia wierzchniego nazywany byl Sukmanem ,kobiecy zas Suknia,natomiast meskie krutkie okrycie wierzchnie wowczas nazywano Kurtka lub Kapok ,Zupan.
co do spodni bardzo sporadycznie noszono dwie jednakowe nogawki :) tajemniczy potwór pożerający skarpetki działał chyba też wtedy i noszono dwie różne pończocho-nogawki.
kaptur po ubraniu a potem zdjęciu trzeba było jakoś ułożyć, jeśli był krótki to trzeba było nam pomocnika:) a długi kaptur "gładzono" za pomocą tego ogonka - od razu kładł się po plecach
W dzisiejszych czasach by to nie przeszło z bynajmniej tego powodu że jest zbyd duża otyłość XD i duża część osób w społeczeństwie nie założyła by takiego pasu bo by przeszkadzał bęben HAHAHA
Dlaczego skoro w średniowieczu znane były nogawice (skarpetki) to w czasach II wś (seriale wojenne) chodzono w onucach? chyba były one mniej wygodne niż (krótsze) nogawice?
Tego typu tematy są BARDZO INTERESUJĄCE! Co ubierano, co jedzono, jak wyglądało życie codzienne.
O tak, uwielbiam takie tematy
Pierwszy filmik o modzie jaki w życiu obejrzałem. Póki co, czuję się dobrze. Jak mi nie zaszkodzi, to obejrzę następny.
Apeluję, po raz kolejny, nie potraficie zanudzić nawet jakby odcinek trwał godzinę!
Materiał jak zwykle profesjonalny. Pozdrawiam :)
Masz bardzo fajną pasję. Super materiał! Wielkie dzięki za to że chciałeś się z nami podzielić swoją wiedzą :)
Ubrania lepsze niż dzisiaj 😀😀😀
nareszcie cos co sie da ogladac i jest ciekawe, tak trzymac, dobra robota, dziekuje!!!
Jednym słowem nasi praprzodkowie hasali w sukienkach i z torebkami:) bardzo fajny kanał, subskrybuję i pozdrawiam
Świetny materiał, chętnie obejrzałabym więcej o historycznej modzie! :D
Bardzo ciekawy odc. :) jednak jestem ciekaw również czy moglibyście nagrać odc. na temat medycyny średniowiecznej. Z wielką chęcią zobaczyłbym jak prowadzący opowiada między innymi o lekarzach z czasów epidemii dżumy XIVw. charakteryzujący się słynnymi maskami w kształcie ptasiego dzioba :)
Mimo wszystko na prawdę genialny odc. i z niecierpliwością czekam na następną część :)
Uwielbiam tematy o życiu codziennym w przeszłości- ubiór, jedzenie, życie rodzinne, wychowywanie dzieci, rozrywki itd... To dużo ciekawsze niż wojny i polityka ;) Łapka w górę!
P.S. Kiedy odpaliłam filmik, moja pierwsza myśl po zobaczeniu gościa (i usłyszeniu jego głosu) to było "a co tam robi Marek Mostowiak?!" :D
Fajny kanał. Z wielką przyjemnością obejrzałam kilka Waszych odcinków. Najbardziej podobało mi się o strojach kobiecych :-) Na pewno będę tu częściej zaglądać. Serdecznie pozdrawiam ;-)
Ciekawy temat :P
Thank you for the video and thank you for the translations to English
Kolejny świetny odcinek! Super się was ogląda!
A muzyka w tle - po prostu obłęd! Skąd bierzecie ścieżki dźwiękowe do waszych filmów?
Super odcinek :)
Świetny kanał, świetne ciekawe tematy....super się was ogląda.
Ciekawa seria, oczywiście subskrybuję, ale mam kilka pytań:
- Czy stroje, które zaprezentowaliście dotyczą Polski czy właśnie Włoch czy Francji? Raczej wątpię, żeby wyglądały podobnie, ale mogę się mylić.
- Jakiej warstwy społecznej dotyczą zaprezentowane stroje? Jak ubierali się najbiedniejsi, a jak np. kupcy czy rzemieślnicy?
- Stroje, które prezentujecie zostały wykonane dziś. Czy w średniowieczu, szczególnie w tym XII czy XIII wieku można było wyprodukować ubrania tej samej, wysokiej jakości? Mam na myśli te wzmocnienia przy sznurowaniach, obszycia, itd.
- Jak ubierano się latem, kiedy temperatura sięgała np. 30*C i trzeba było ciężko, fizycznie pracować?
Jedna uwaga - śledzi Was już sporo osób. Może warto polepszyć trochę jakość dźwięku? Jakieś dopinane mikrofony? Zabieram się do oglądania innych filmów i czekam na następne :-)
Szukałam kiedys polskiego sredniowiecznego stroju kobiecego. Latwiej bylo znalezc renesansowy. Jedna firma szyjaca suknie biorac za wzor portrety slawnych Polek zwrocila mi uwage na to, ze wzorowano sie na modzie obcej, np. wloskiej.
Stroje wyprodukowane dzisiaj, te z średniowiecza są w muzeach i nie w takim stanie. Moda miała uniwersalny charakter, wystarczy spojrzeć na obrazy malarzy europejskich. Arystokracja ubierała się podobnie w Europie. Chłopi mieli najprostsze stroje, szybko się zużywały, rzemieślnicy wzorowali się na kupcach, a kupcy na szlachcie, z tym że szlachta mogła nosić określone materiały, futra i ozdoby a niższe warstwy już nie.
Czekam na odcinek o strojach kobiecych :P
+Doro W średniowieczu nie było kobiet.
+mieszkopol xD
+mieszkopol Były, tyle że paliły się na stosach.
+mieszkopol jprdl hahaha
Chyba niewieścich. Co to za nowomowa?
Ciekawy odcinek. Bardzo mi się podoba ten strój. Ładny i funkcjonalny. Ciekawe jak z wygodą w noszeniu.
świetny program, bardzo ciekawy! :D
Solidny materiał, dzięki Drzewiak!
Podobają mi się te średniowieczne stroje. Często były praktyczne.
Pomijając wiedzę i wykonanie (a obejrzałam z prawdziwą przyjemnością!) - to zupełnie zgrabne nóżki w tych nogawicach :)
Luzne gatki rulez. Takie należy nosić chcąc mieć dzieci a nie ciasne jeansy podnoszące temperaturę moszny.
Swietny film.
2:19 Dżinsy gniotą jak huj, tylko wyglądają w miarę. Wygodne to są współczesne dresy.
a jak ubieraly sie kobiety i mlodziez
moze w drugiej czesci ? pozdr ;)
+Paweł Sok Młodzież zasadniczo tak jak dorośli :P Koszula, gacie, nogawice + coś wierzchniego. A kobiety? Giezło (wygląda dokładnie jak ta koszula z XIII w), nogawiczki (podobne do tych ale z lnu i są tylko do kolana lub minimalnie nad nie), buty suknia spodnia, suknia wierzchnia (tu trafiało się coś na wzór kieszeni, jeśli pas był na sukni spodniej ,to czasem w luźnych wierzchnich były rozcięcia które miały zapewnić dostęp do pasa i wszystkiego co przy nim), kaptur i coś na głowie.
+AgraeLpl Nogawiczki były częściej wełniane. Przede wszystkim len nie grzeje ;)
Dobre 5-6 miesięcy w roku to zaleta że nie grzeje ;)
+AgraeLpl Pamiętaj, że w średniowieczu była inna temperatura niż dzisiaj ;)
+Paweł Sok Młodzież, jako wyróżniony, przejściowy etap życia między byciem dzieckiem a dorosłym pojawił się dopiero w latach 60 XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wraz z rewolucją seksualną. We wcześniejszych czasach było się dzieckiem, a potem od razu dorosłym (w średniowieczu 13-14-15 letnie dzieci wchodziły w związki małżeńskie, więc trudno mówić o młodzieży).
Bardzo ciekawe. Gratuluję pomysłu na film.
Genialny odcinek.
Może zróbcie coś o Rajtarach albo Dragonach.
super pomysł
Łukasz Makowiecki :)
+MisterDiego27 raczej bym wolał o dragonach, ale nie tylko o polskich, tylko ogólnie, od przez czasy napoleońskie i xx w.
Świetny odcinek. Widać prowadzący miał dobru humor :D Takie sakwy są wygodniejsze pewnie w użyciu, niż dzisiejsze kieszenie, ale łatwiej okraść.
Przydałaby się dokładniejsze omówienie uwarunkowań technicznych, cen materiałów i artykułów oraz bardziej dynamiczny montaż. Działacie dalej :)
Nagrywane na Fortach Bema?? :)
Ile tego znam z Mount&Blades ;)
+Stalony blade, nie blades
sory literówka
Materiał fajny, jak i jego prowadzenie.
Natomiast zastanawia mnie jedna kwestia, jeśli to wszystko było wiązane (gacie, nogawice) to chwile zajmował zdjęcie tego, gdy przykładowo zaszła wyższa potrzeba. Czy stosowano jakieś otwory czy inne tego zabiegi?
jak dla mnie to trzeba było pomyśleć za wczasu o tym albo w gacie
+Dawid Ścibor
Czyli przed wyprawą/podrożą trzeba było załatwić swoje potrzeby? Hmm dość możliwe aczkolwiek chyba nie takie łatwe do zrealizowania.
+XarduneK To wszystko można było bardzo łatwo rozwiązać wbrew temu jak to wygląda. Wystarczy że rozwiążesz pas od gaci i wszystko leci w dół :P A jeśli nosiłeś tak zwany pas gacny to jeszcze prościej
Gdzie to można zakupić detalicznie ?
cześć mam takie pytanie na jaki rok tak mniej więcej są przedstawiane te rzeczy?
gdzie wy to kręcicie bo fajne widoki
Serio pytasz ?? Takie widoki masz w całej Polsce i znacznej część i Europy. Wyjdź z domu wsiadz w auto i wyjedź za miasto. Tak jest wszędzie tam gdzie nie ma chodnikow
Opisz to w 10zdanjach pls
Paniowie dobra bajerka:) fajny program
"On ma jakiś kompleks" haha dobre!
Dobre!
Sznurówki w bucie? W tamtym okresie? Proszę sprostujcie to bo sam już nie wiem w co wierzyć. :) Zawsze uważałem że jest to młody wynalazek.
Super :)
Panowie, lubię te Wasze materiały, ale kupcie sobie mikroporty bo jakość dźwięku kuleje
fajne
Panie kochany...! Za wyciagniecie cudzego sztyletu z pochwy to wlasciciel mogl w tamtych czasach rece poobcinac! A jeszcze gorzej miecza... I sad by takiego uniewinnil, uznajac, ze czci bronil.
możecie podać tytuły albo linki do muzyki w tle?
Skoro to kanał mediakraftu, to czy widujecie czasami dakanna na żywo? Jesteście jego kolegą?
a jak naszła potrzeba to co :) ??? może pokaz ??? hi :)
Powinniście pozostać na tamtym kanale. Wiem że macie swoje powody, ale twórczość Artura nie pasuje i nie równa sie do was ;(
Bez obrazy dla samego Artura
+RAF man Co Ci to przeszkadza? Materiały są identyczne, zostało to samo intro po prostu na tym kanale będzie większy zasięg skoro i Artur i tutaj Pan z tego materiału nalezą do Mediakraftu.
+mieszkopol Oczywiście... natomiast brakuje tej klasy i tego klimatu ;(
RAF man
Jest to samo cały czas identyczny dobry poziom materiałów chociaż realizacja powinna być lepsza i długość oczywiście.
Fajny filmik. Zastanawia mnie tylko na krata, nie jestem pewna, wydawało mi się, że w XIII wieku nie znano jeszcze technologii tkania wielobarwnego, stąd też piętnowanie wszelakiej maści "odmieńców" strojami dwubarwnymi, pasiastymi, zszytymi z kawałków materiałów. Orientuje się ktoś może, kiedy poznano technikę tkania pasów i kraty?
Rzymianie potrafili, chociaż z drugiej strony po nich przyszli czarni i świat się cofnął lata świetlne wstecz.
Dokładnie, XVII wiek, ubiór szlachty w RON, ubiór pludracki, ubiór Kozaków?
Mała rada ode mnie. Gdy przedstawiacie gości. Zróbcie małe intro o nich. Skąd jest, co robi, czym się zajmuje, od kiedy, imię nazwisko. Potem podajcie mu rękę i powiedzcie "Witam" czy coś w tym stylu. A potem cała reszta, pytania itd. Słabo zaczynacie tak trochę z dupy. (nie chwaląc Z Dupy, bo to co on robi nie można nazwać niczym :P )
Ciekawe jak z tego się szybko rozwiązać w przypadku nagłego ataku sraczki :o
Chłopa jak pod Grunwaldem po fasolce przycisneło to w 3 minuty ze zbroi wyszedł i siedział w klopie
A będzie odcinek o strojach kobiecych.
Meski dlugi stroj z okrycia wierzchniego nazywany byl Sukmanem ,kobiecy zas Suknia,natomiast meskie krutkie okrycie wierzchnie wowczas nazywano Kurtka lub Kapok ,Zupan.
co do spodni bardzo sporadycznie noszono dwie jednakowe nogawki :) tajemniczy potwór pożerający skarpetki działał chyba też wtedy i noszono dwie różne pończocho-nogawki.
Ciekawy odconek.
Oj strasznie dużo sznórków do wiązania.
słuchajcie
Muzyka zagłusza tekst dlaczego taka glosna
♥️💚💛
Te buty były całoroczne?
Very Nice and Handsome
gdzie można zakupić takie stroje?
jak nazywa się owy kaptur? (o ile miał inną nazwę) i gdzie można zdobyć? :D
A nazwy trykoty nie słyszeli?
Przy takich gatkach wspolczuje osobom z biegunka czy tez chorym pecherzem. Ledwo sie pozawijal i posuplal, juz musial rozsznurowywac.
Jak ubierało się duchowieństwo diecezjalne w średniowieczu?
Zróbcie coś o nowożytnych wojnach np: 1 wojna światowa i 1920
kaptur po ubraniu a potem zdjęciu trzeba było jakoś ułożyć, jeśli był krótki to trzeba było nam pomocnika:) a długi kaptur "gładzono" za pomocą tego ogonka - od razu kładł się po plecach
Z ciekawości zapytam, czy to nie Fort Bema przy CWKSie?
A jak to wszystko potem prali 🤔
ciekawi mnie ubiór wczesnych Słowian a buty szczególnie :D
Wyjść tak na miasto :D
Koleś w czerwonym berecie wygląda jak KID ROCK
Ta koszula wygląda jak sukienka
A my ich nazywamy hipsterzy. Może po prostu mają ubrania po pra (...) pra dziadkach.
Może nakręcicie odcinek o butach , meblach (krzesła ,stoły itp ) u bogatych i biednych
To Maciek Zapaśnik czy Historyk sztuki? Zdecydujcie się xd
Wszystko pięknie, ale chłopaki zainwestujcie w mikrofon
na początku myślałam, że koleś wbił się w babską kiecę :D
Co do tego ogonka na kapturze warto nadmienić, że robił za szalik w chłodniejsze dni :)
jak ktoś gra w wiedźmina 3 to wie
I'm sexy and i'm know it?:d
W dzisiejszych czasach by to nie przeszło z bynajmniej tego powodu że jest zbyd duża otyłość XD i duża część osób w społeczeństwie nie założyła by takiego pasu bo by przeszkadzał bęben HAHAHA
coś zostało ze średniowiecza w wojsku polskim tak się op1 buty wiązało jak te gacie
dostałem linka od pani historyczki
Bynajmniej była nieograniczona liczba kieszeni :)
Mowa o średniowieczu i przełomie xiii i xvi wieku, a on ni z gruszki ni z pietruszki wyjeżdża z renesansem.
+Marcin Bajerowicz renesans na zachodzie zaczal sie duzo wczesniej niz u nas
Masz racje. Teraz tylko boli, że w przyszłym roku piszę maturę...
+UEDSquadron Nie?
Nie. Renesans zaczął się równo w 1453 lub 1492 I to we wszystkich państwach Europejskich.
równo to się deski tnie a nie epokę rozpoczyna :)
Very Handsome outfit
Orientuje się ktoś czy można gdzieś taki strój wypożyczyć?
Panowie zainwestujcie w dźwięk. Będzie 10x bardziej profesjonalnie.
Ja wam dam "zanudzić"! Dawać wincyj i dłużej! ;)
Metropia pl-youtube . Fala Mozgowa P300,STOPZET google
myślałem że ten drugi to człowiek warga
Alez ja tęsknie za tymi czasami, tak jak by urodził się o kilkaset lat za późno
OvO
Dlaczego skoro w średniowieczu znane były nogawice (skarpetki) to w czasach II wś (seriale wojenne) chodzono w onucach? chyba były one mniej wygodne niż (krótsze) nogawice?
kto w 2
0
2
0
"okres czasu" ;c serio w programie naukowym? ;c