Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Fekete hordó, ami meleg vizet ad. De mennyit, sokat? Az egyszerű dolgokra bátran alapozhatunk.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 сер 2024
  • Hordó vagy tartály segítségével hasznosíthatjuk a napenergiát.
    Függőlegesen vagy vízszintesen legyen ez a hordó, a chat GPT az utóbbira "szavazott"..... meglátjuk igaza van-e.
    Csőspirál: • Spirál napkollektor, h... és • Napkollektor 100m csőb...
    Sík kollektor: • Napkollektor egészen j...
    Napkollektor radiátorból: • Napkollektor házilag. ...
    Vákuumcsöves: • Vákuumcsöves napkollek...
    A rezsicsökkentés mindig olyan, hogy tenni kell valamit érte. Válaszd a gyári megoldásokat, az a biztos. A barkácsolás pedig inkább közérzet javításra "ajánlott".
    ordasigabor.we...

КОМЕНТАРІ • 84

  • @elecking
    @elecking 11 місяців тому +3

    Hát ez totál korrekt volt. Na de csak így lehet fejlődni, ha komolyan van véve a kísérletezés. Teljesen használható eredmények low budget "laborban". Respect.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому +1

      Majd nemsokára látni fogod, hogy mit lehet még hordóból készíteni :)

  • @gergogergo01
    @gergogergo01 11 місяців тому +6

    Fekete teljesen matt festékkel az igazi... Nekem egy előtető tetején van a hordó, ami napvégén megmarad benne melegvíz, azt átszivattyúzom egy régi 180 literes HAJDU forróvíztárolóba és napközben abból veszem ki a melegentartott vizet, miközben a hordóban az újabb adag víz melegszik, így mindig van melegvíz a hétvégi házban.

  • @homokszem1
    @homokszem1 11 місяців тому +5

    Este lehül valamennyit a víz a hordóban. Lehetne tárolni is az energiát, a hűvösebb időkre akár úgy, hogy egy vagy több kiszuperált elektromos bojler tartályt használunk puffertartályként, ezt megfelelően összekötjük a (radiátorból készült) napkollektorunkkal (a napkollektor kerül alulra, és /vagy keringető rendszert iktatunk be)...

  • @alexanderkovacs6072
    @alexanderkovacs6072 11 місяців тому +1

    Ez igen. Szep kiserlet. Koszonom.

  • @uborka1956
    @uborka1956 11 місяців тому +12

    Amikor elhangzik, hogy mindössze napi kb. 190 forint hőenergiát termel a hordó, akkor gondoljunk arra, hogy ha a tavaszt, a nyárt és az őszt figyelembe vesszük, kb. 20 ezer forint hordó a teljes nyeresége.
    Ez azt jelenti, hogy a hordó egy szezon alatt visszahozta a maga és festék árát is.
    Tehát nagyon nyereséges befektetés.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому

      Mire rendesen elkészül, az azért több költség (csővel, tartóval, festékkel, szivattyúval stb). Manapság meg már minden drága 3x190Ft-ért 1 liter benyát sem lehet már venni a kutakon....

    • @uborka1956
      @uborka1956 11 місяців тому +3

      @@ordasigabor : Milyen szivattyú? Kerti slaggal feltölti az ember. Állvány se nagyon kell, ha feltesszük a hordót valami meglévő kerti építményre.
      A hordó alján csinálunk egy kivezetést, oda egy slagdarabot csatlakoztatunk, aminek a végére PET palackból zuhanyrózsát készítünk. Elzáró csap nem kell, mert egyszerűen csak visszahajlítjuk a slagot - megtörve , - és működik a rendszer.
      Az a 3x190 Ft mi akar lenni? Ez a hordó több mint 90 napon át képes melegíteni. 😛

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому

      3x190Ft, azt jelenti, hogy 3 nap alatt nem tud annyit spórolni ezzel az ember, amiből kijön 1 liter benya.

    • @uborka1956
      @uborka1956 11 місяців тому

      @@ordasigabor : A benzin irreálisan drága. Az árának több mint a fele, adó. A hordó vízmelegítése azonban nincs megadóztatva. Így félrevisz az összehasonlítás.

  • @markbrekocki
    @markbrekocki 11 місяців тому +8

    Mamámnál volt kinti zuhany, két fekete hordó műanyag volt kirakva az udvarra, volt olyan nap, amikor nem tudtad megfogni a hordó tetejét mert rendesen sütött. Fürdésre, mosásra ideális

  • @adorjandobra8590
    @adorjandobra8590 11 місяців тому +2

    Ez tök jó kis "zöld" videó és kísérlet volt! Gratula neked. Csak így tovább!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому +6

      jövőhéten homok akku jön, mint videós tartalom

    • @dudaspal
      @dudaspal 11 місяців тому

      uuu de várom - köszi Gábor ezt a sok mindent! 🧡 @@ordasigabor

  • @attilamarko
    @attilamarko 11 місяців тому +6

    A 190 Ft-hoz képest viszont az érzés megfizethetetlen, hogy annak egy részét (ha az ún." lakossági piaci" tarifában mozogsz, akkor meg pláne) a NER-től veszed el, pontosabban vissza. :)

  • @laszlobokodi9600
    @laszlobokodi9600 11 місяців тому +2

    Hasolnó vízmelegítőt használok egy éve. Régi 200L bojler megfosztva a szigetelésétől, matt feketére festve üveggel körbe fedve ( bontott zuhanykabin, nem festett) illetve háztartási alufólia a hötükör ( vékony de nem sérül az üveg alatt) Mosógép mosogató illetve a fürővíz erről megy. most épp12.30 70 fokos víz van benne

  • @belamiezaszar5878
    @belamiezaszar5878 11 місяців тому +1

    Köszi a tesztet, gondolatébresztő volt!
    Nálunk éjszakai áramról megy a bojler és havi 100kwh-t fogyaszt vagyis 2500ft-ot, de akinek csak nappali árama van, az valószínűleg túllépi a rezsi limitet és 75ft-ért veszi az áramot, vagyis 7500ft-ba kerül egy havi meleg víz, ami 4 hónap esetén (amíg biztosan van elég napsütés) 30000Ft. Szóval bármennyire is komoly többhordós, szivattyús, szűrős rendszert épít valaki, néhány év alatt biztosan megtérül, még a jelenlegi áron is, a jövő energiaárain számolva meg pláne... Persze az LPE csöves változat hatékonyabb, ha nincs otthon hordó és mindenképp venni kell valamelyiket, akkor az LPE a jobb, olcsóbb, hatékonyabb.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому +2

      és az érzés mellé megfizethetetlen... amikor valami "ingyen van"

  • @tamasdenem7892
    @tamasdenem7892 11 місяців тому +3

    Ha jó volt az idő, akkor estére kb 30 fokos volt még nekem a hordóban levő víz, bár augusztusban volt olyan nap amikor hozzá kellett hideget keverni, mert túl meleg volt a tusoláshoz. A keringtetés kb napi 50wattot fogyasztott a 10 óra alatt, a hozzá kapcsolt csőkígyó miatt.

  • @dudaspal
    @dudaspal 11 місяців тому +1

    ez a mérés és adatsor szuper volt! köszi a videót! (régóta szerettem volna már mért adatokhoz jutni a 'kerti zuhanyzó'-ról 😀😀😀

    • @PaulusdeKenezy
      @PaulusdeKenezy 11 місяців тому +1

      Én arra azért kíváncsi vagyok, milyen értékeket kaptunk volna egy festetlen rozsdás és egy ugyancsak festetlen, de rozsdamentes (fényes) acélhordóval is.

  • @sastibor727
    @sastibor727 11 місяців тому +3

    Ha már így benne vagy a zöld energia felhasználásban, készíthetnél sörkollektort. Szépen lépésről lépésre. Aztán mérhetnél, akár télen is.

  • @rodrigolaszlomeszaros4475
    @rodrigolaszlomeszaros4475 11 місяців тому +4

    Stimmel a ténnyel, hogy 1 négyzetméter felületre kb. 1000Watt teljesítmény érkezik a napsütés által. A Hordó felülete kb. fél négyzetméter. 🤗

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому +4

      igen, kb. 0.522nm a felület. A hengeres testben az a jó, hogy nagyon sokáig megvan a Nappal szemben ez a felület... a merőleges vetület számít.... Míg ha sík lenne, mint egy szobai radiátor, az bár lehet szintén 0.522nm, de a Napra néző merőleges vetülete jobban változik, mint hordóé.

  • @zoltan.rozgonyi
    @zoltan.rozgonyi 11 місяців тому +3

    minden tiszteletem, nemcsak végignéztem, de egyenesen kedvet csináltál!! egy kérdésem van: ha egy 5-10W-os mini vízforgatót beletennél, nem nőne-e meg drámaian a melegedés. ha a sört percenként forgatom a mélyhűtőben, ~5x gyorsabban hűl, mintha csak bent van. hagyok időt végiggondolni :D
    egyébként meg imádom a csatornádat!! ✌🙏😎

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому +5

      én is gondoltam rá. h egy kis napelemes szivattyúval mozgatni kellene a vizet... 10-15-20% extra power

    • @zoltan.rozgonyi
      @zoltan.rozgonyi 11 місяців тому +1

      @@ordasigabor köszi, hogy válaszoltál. nem tudom, hány watt, hány % energiabefektetés a keringetés, és azzal mennyi energianyereség érhető el a hőfokban.
      a hordón belül így csak az állóvíz mini-turbulenciájával tud keveredni a víz, áramolni a hőmérséklet. ráadásul a fölső, melegebb régiókból ez nem is nagyon akar lefelé megvalósulni. pont a tetejét és az oldalát fűti a nap, ami x cm-es forróvizet hoz létre a hordón héján belül, de beljebb szerintem nagyon nehezen áramlik a hő. szóval ha az alsó hidegebb víz felfelé tudna áramolni, sztem sokat hozna a rendszer hatékonyságán...
      a mélyhűtőben forgatós sörhűtés elvét alapul véve azt gondolom, hogy az áramló folyadék egyszerűen sokkal hatékonyabban hűti belülről a napfénytől felforrósított vashordót. számít a 2 közeg hőkülönbsége is, hidegebb télben exponenciálisan nő ugyanannak a lakás belső 22 foknak az energiaigénye. ahogy a sör is gyorsabban hűl, ha újra és újra megfordítom a mélyhűtőben (ugye az pont fordítva testesíti meg ugyanezt a jelenséget ). kíváncsi vagyok, tényleg így működik-e, de lehet, hogy már az is elég, hogy kedvet kaptam a megépítéshez és kipróbáláshoz 🤓👍🙏
      maxirespect!!

    • @LuighiOne
      @LuighiOne 11 місяців тому +1

      A legjobb/leggyorsbb (sör) hűtő a darabos jégbe rakása, és a jég megsózása!;-)

    • @zoltan.rozgonyi
      @zoltan.rozgonyi 11 місяців тому

      @@LuighiOne és ezen túl még sokat segít a hűtendő objektum (sörösdoboz) forgatása, hengergetése benne. erről volt egy index videó 2-3 éve. többszörözi a hőátadást, hogy mozog a folyadék a hűlő hengerpalást mögött, és így az le is tudja adni a hőt. csak ezért gondoltam. meg mert kipróbáltam én is :)

    • @karolyllh1242
      @karolyllh1242 11 місяців тому

      @@ordasigabor Tulajdonképpe az ötlet nen rossz egy bablin renszerű aquváriumi víz forgatóval talán 1-2 Vatt óra segíthet az áramlásban..
      Buborékolós levegöztető.
      Itt a cél az lenne hogy elszálítsa a hőt és ne legyen pangó meleg víz ami már nem akar tovább melegedni.

  • @janosb.8561
    @janosb.8561 11 місяців тому

    Szia Gábor! Én arra gondoltam, hogy vannak a hőszivattyúk. Ezek 3-4x hatásfokkal dolgoznak. Ugye 1 kW befektetett energiából, kijön 3-4 kW, hő formájában.
    Ezzel meg lehetne hajtani, egy gőzturbinát vagy string motort. Annak a hatásfoka legyen csak 30-40%-os, amit visszacsatolunk, a rendszer meghajtására. Így már önjáró lenne az egész. A veszteség is hő formájában jelentkezik, az is a szobát fűtené. Csak a beindításához kéne energiát befektetni. Utána nulla Ft-ból üzemelne.
    Mit gondolsz, megoldható lenne?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому +2

      jaj.... a hőszivattyú pl 1kg 10 fokos levegőből készít 0.2kg 40 fokosat. Benne van a nevében, egy hő pumpa. Ez azért jó, mer sok nagyon sok 10fokos levegővel nem lehet fűteni, de kevés 40fokossal igen.
      Ezért a teljes energiamérleg veszteséget mutat. Az energiát át lehet alkítani, de többszörözni nem lehet. A hőszivattyú sem teszi, annak forrása van. A környezet és a villamos energia.
      Ennyi erővel gejzírre tett turbina is önfenntartó....

  • @Zoltan74
    @Zoltan74 10 місяців тому +1

    A matt festék szerintem jobb lenne erre, ha hasonló áruk van, inkább ezt preferálnám! A csillogó zománc festék visszaver egy bizonyos fény mennyiséget! 15% körül egész biztos, lehet is látni néhány jeleneten, hogy filmezés közben Gábor is látszik a hordón, 5:33 bár mattosan, de attól még ez tükröződés. Szóval, ha közel hasonló az áruk, akkor én biztos matt festéket használnék + 4 fakaró köré, és folpack szerű, víztiszta csomagoló fóliával /ez vastagabb, és sokkal erősebb, nekem szerencsére egy egész tekercs van/ kezdetleges üvegházat létesítenék köré, így a szél nem érné, vagyis gyorsabban melegedne, mert kevesebb a hőleadás, és valamennyi hőszigetelést is adna az esti órákra, így másnap magasabb lenne a start hőfok! 😀

  • @zsoltzombory8553
    @zsoltzombory8553 11 місяців тому +2

    SD kártyás loggolas helyett javasolhatnam a thingspeak felületet, ingyenes monitoring. Arduinorol lehet küldeni az adatokat. Sokszor használom, ha jól emlékszem 100 meresig ingyenes

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому +2

      Néha én is használom:
      ua-cam.com/video/7AFt7XgkbWE/v-deo.html
      Azért az SD kártyás log is jó, így nem függ a mérés sikeressége a wifi stabilitásától....

  • @zsoltpragai5041
    @zsoltpragai5041 11 місяців тому +1

    Szuper lett a videó. Végül is a chat GPT nek igaza lett?

  • @domellli
    @domellli 11 місяців тому

    Egy 1000 wattos fűtőszál napelemről 1-2 óra alatt felfűtötte volna +25 fokkal. Vagy egy 100 méteres slaggal telecsorgatod a hordót, az még melegebb is lenne. (régen a gyerekmedencét is így töltöttük fel)

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому +1

      egy 100literes bojler 7 órán át 2000Wattal fűti a vizet és az 65 fokkal lesz melegebb.... szóval a példádban az 1000Watt a hordó vizet ilyen gyorsan nem melegítené fel....

  • @jakabgipsz4788
    @jakabgipsz4788 11 місяців тому

    13:40 A "napkövető" görbületen már én is sokat gondolkodtam. Szerintem nem működik. A napelem gyártók szerint sem, mert a mai napig sík felületűek.
    A görbült felület csak egy nagyon szűk felülete merőleges a a napra és így csak egy nagyon szűk rész nyeli el hatékonyan azt. Hiába van mindig olyan része amit "ér" a napfény.
    A sík felületet pont déli tájolásra állítva a legerősebb napfény az egész felületet éri merőlegesen és előtte-utána is meredekebb szögben.
    Mivel itt ez a hordónál adottság, ez van. De amúgy nem előnyösebb, mint a sík felület, jó tájolással.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому +1

      itt az a lényeg, h "szerinted" ;)

    • @jakabgipsz4788
      @jakabgipsz4788 11 місяців тому

      @@ordasigabor Mert nem így van? Magyarázd el akkor.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому

      @@jakabgipsz4788 a videóban képsorokkal szemléltettem

    • @jakabgipsz4788
      @jakabgipsz4788 11 місяців тому

      @@ordasigabor Amiről írtam azt nem szemléltetted. Annyit mondtál el, hogy a görbület jó, mert követi a napot.
      Jó, ha nincs más, mint a hordó. De a sík felületnél nem jobb. Vázoltam miért, de valamiért kitérsz a tények elől...na mindegy.

  • @EndreBarathArt
    @EndreBarathArt 11 місяців тому +1

    fresnel fóliás kísérlet is lehetne. amúgy arra gondoltam, hogy ha egy split klímának a külső egységé mellé fókuszálnánk egy fresnel lencsét (azaz vele a napfényt), attól jobb hatásfokú lenne a split klíma? tehát ha a környékét felmelegítenénk, mondjuk a talajt

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому +1

      félek nagy lencs kellene, ha pl 5kW-t szeretne felvenni a kültéri, mert fűt, akkor több négyzetméterről kell gyűjteni a napsugarakat

    • @EndreBarathArt
      @EndreBarathArt 11 місяців тому

      @@ordasigabor vannak youtube-on olyan videók ahol ilyen nagy méretű, 1-2 nm területű fresnel fóliákkal csinálnak dolgokat. szerintem nem lehet túl drága. szóval simán lehetséges lenne jópár nm-t begyűjteni, persze valami mozgató automatika is kell ami egy helyre fókuszálja

  • @hugi00
    @hugi00 11 місяців тому

    Nem tudom en voltam-e figyelmetlen, de mintha nem hallotam volna az okat, hgy miert az allitott hordo "fogott meg" tobb energiat.
    Mert az allitott hordonak nagyobb a nap altal melegitett felulete az eltelt idointervallumban (8.4 ora).

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому

      igen, az állított hordó nagyobb hasznos felületet mutat

  • @attilavarga-jy1ov
    @attilavarga-jy1ov 11 місяців тому

    Kedves Gábor! Hogy tudom önnel felvenni a kapcsolatot?
    Lenne egy érdekes, és igazán bonyolult kérdésem. Várom megtisztelő válaszát.
    Üdvözlettel.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому

      szia, e-mail címemet nem szeretném megoszani, h a robot progik ne árasszanak el. De a google azért még így is kihozza... szóval google keresést javaslom

  • @djgombi24
    @djgombi24 11 місяців тому +1

    Kint kell hagyni a napon egy 17-19 es villáskulcsot! Na az hogy felmelegszik!!!!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому +3

      gyorsabban is lehet dolgozni ha forró a villáskulcs ;)
      tiszta haszon

    • @djgombi24
      @djgombi24 11 місяців тому +2

      @@ordasigabor Ég a kezünk alatt a munka :D

    • @uborka1956
      @uborka1956 11 місяців тому

      @@ordasigabor : Az biztos! 😝

    • @uborka1956
      @uborka1956 11 місяців тому

      A kulcs mérete miért lényeges? 😉😝

    • @djgombi24
      @djgombi24 11 місяців тому +1

      @@uborka1956 ezt sűrűn van használatban 🤣🤣

  • @istvanszijj7775
    @istvanszijj7775 11 місяців тому +1

    Arra gondoltam a videó nézése közben, hogy lehet, hogy több meleget lehetne kapni, ha a hordó matt fekete festékkel lenne befestve. Vélemény kéretik.

    • @djgombi24
      @djgombi24 11 місяців тому +2

      Mindenképp arra kell festeni! Az a legjobb ha matt!

    • @zsoltzombory8553
      @zsoltzombory8553 11 місяців тому

      Régen, mikor még divat volt S sorkollektor, lehetett kapni spéci festéket, solkote néven.

  • @TothAttila74
    @TothAttila74 11 місяців тому +1

    Lehet készen is kapni kerti zuhanyt, igaz hogy az csak 50-60 literes, de nagyon forró vizet csinál.

  • @janyjozsef
    @janyjozsef 11 місяців тому

    Kedves Gábor!
    Engem az érdekelne, hogy napkollektort használva 500l -es tárolót melegítve 50...60C fokra érek el alacsonyabb befektetési költséget
    vagy néhány napelemmel és egy hőszivattyúval. Telet is figyelembe véve amikor lehet, hogy a napkollektort ki kell egészíteni elektromos fűtésre.
    Ill hosszabb távon melyik éri meg jobban? Természetesen a vizet HMV és fűtési célra is használnám.
    Válaszát előre is köszönöm.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому +1

      sajnos ez olcsón nem megy
      ua-cam.com/video/k4TrbxhuydI/v-deo.html
      ilyen napkollektor, mint a linken van és három bojler van nálam, százezrek mennek el ilyenre... de jól működik. Télen a napelem helyett inkább napkollektort érdemes használni, vagy nagyon sok napelem kell...kb 10

    • @janyjozsef
      @janyjozsef 11 місяців тому

      @@ordasigaborKöszönöm a választ. Nem az olcsóság a lényeg, hanem, hogy mondjuk 10...20 év távlatában melyik a kifizetődőbb.
      Télen melyik ad több energiát. Látom, hogy ön nagyon jól tudja ezeket számolni. Készítene egy videót egy ilyen összehasonlító számításról az eddigi tapasztalatai alapján? A jelzett videót már láttam, de napelem és hőszivattyú tekintetében még nem igen. Pusztán számokban mi lenne az eredmény.
      pl: Melyiknek mekkora tetőfelület kell. A hazai időjárási körülmények melyiknek kedveznek. stb.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому

      utánanézek....

  • @zsoltzombory8553
    @zsoltzombory8553 11 місяців тому +1

    Gábor, az a szintjelzo uvegcso , valamikor nem egy robbanás biztos fénycső armatura volt?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому

      robbanásbiztos az tuti, amikor hozzám került akkor mondták. De azt nem feltételeztem, h fénycső téma miatt két centi vastag az üveg, kösz ;)

    • @zsoltzombory8553
      @zsoltzombory8553 11 місяців тому

      @@ordasigabor faternak volt otthon, sokáig azzal világított a műhyelbe, festőüzembe használták, szétszedtük és kidobtuk a belsejét, az üveg megmaradt, 2db 40-es fénycső volt benne, állítólag egyszer leesett az egész az aknába, a csövek össze törtek benne, de amúgy semmi baja. Holnap megnézem az üveget, de szerintem 1-ről beszélünk.
      Esetleg régi szalmiákos másoló fényhengere lehet.

  • @energiezolee
    @energiezolee 11 місяців тому

    Ponstosan milyen tipusú szenzorok vannak az arduinora kötve?

  • @davidnagy2894
    @davidnagy2894 11 місяців тому

    Nem reggel kell feltölteni vízzel hanem már azt követő este így következő délután gyorsabban melegszik

  • @istvantorok4819
    @istvantorok4819 11 місяців тому +1

    Én ha egyszer alkalmam lesz rá... fekete KPE csőben gondolkodom, a műhely lapos tetejére fektetném egymás mellé a szálakat sorba kötve. Nagyobb felület jut egységnyi vízmennyiségre. Nem tudom mikor lesz erre alkalmam, meg hát mérésekre sem vagyok felkészülve, jó lenne olyan videó, hogy mondjuk 10 m KPE csőből egy téglalapot képezve, feltöltve vízzel mennyire melegíti fel a NAP.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому +1

      ua-cam.com/video/00ndea6vy04/v-deo.html
      ua-cam.com/video/EzW9I6y6HzU/v-deo.html
      10m cső kevés, lásd a videós tartalmat

  • @attilaperlaki2834
    @attilaperlaki2834 11 місяців тому

    Lehet nem igaz, de èn valakitől hallottam, hogy a matt fekete jobb, mert nem veri vissza a sugàrzàs egy rèszèt...ès hogy a hatèkonysàg miatt időnkènt összekeverni a rendszerben lèvő vizet, az egyenletesebb melegedèst biztosítva.

  • @jakabgipsz4788
    @jakabgipsz4788 11 місяців тому

    20:13 Nem lett volna egyszerűbb 200 L vizet tölteni bele, úgy mint az előző két esetben? Úgy nem folyt volna ki....és egyforma számolási alapot adna...

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому

      így is lehet látni, h több víz is jobban felmelegszik.

    • @jakabgipsz4788
      @jakabgipsz4788 11 місяців тому

      @@ordasigabor Persze, de nem ezt mondtam.
      Ha elismered, hogy ez nem jutott eszedbe, azzal nem leszel kisebb..

  • @Fast_fox2000
    @Fast_fox2000 10 місяців тому

    Ha matt fekete festékkel festetted volna le, jobb eredményt érhettél volna el, ugyanis a fényes festék hiába fekete, több napfényt ver vissza, mint a matt fekete. Érdemes lenne ezt is kipróbálnod!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  10 місяців тому

      egy hét alatt a por úgy belepte, hogy matt lett magától :)

  • @robertmedla7059
    @robertmedla7059 7 місяців тому

    Felesleges az egész méricskélés .Tapasutalati úton egy sima feketére festett hordóval meg lehet állapítani,hogy mennyire hatékony .Énkipróbáltam igaz olyan helyen ahol délután 5 után már nem süt rá a nap .Sajnos este 10 re kihül a víz elég rendesen .Így inkább felraktam az oszlopom tetejére egy szigetelt bojlert.Kihúztam a mezőre kaszált területre egy 100 m hosszú 3/4 -es KPE csövet .Az tele van vízzel egész nap .ÖSszekötve a tartállyal .Amikor felmelegszik a víz rányitom a kerti vízcsapot ami a nyomás által a meleg vizet felnyomja a bojler tartályba .Mivel szigetelt így eset 10 kor is kellemes meleg vízben lehet lefürödni . Ez a legolcsóbb megoldás .Minden automatizálás ,hőmérés ,automatizált tartály feltöltés lehetséges lenne ,de az elég sok plusz költség .