Można się tylko cieszyć, że znalazłeś i doceniłeś ten film Wajdy, zresztą dzięki Tobie również inni go poznają. Nie wiem jednak czy wiesz, że ten film ma swoją równie wybitną "kontynuację", albo można powiedzieć historię alternatywną. W 1966 roku Jerzy Has nakręcił film "Szyfry" , niezwykłe dzieło na wpół magiczne i tajemnicze, czasami podobne do snu. Z głównym bohaterem możesz się nawet utożsamić. Tadeusz, podobnie jak Ty, przyjeżdża do Polski, a lata mieszkał na Zachodzie. Maciek, a więc imię z filmu Wajdy, jego syn - można go w jakimś sensie porównać do bohatera z "Popiołu i diamentu" gra go zresztą ponownie sam Cybulski, nie zginął, żyje, marnie egzystując w komunistycznej rzeczywistości. Tadeusz, który teraz niewiele rozumie z "nowej" powojennej Polski musi, szukając drugiego zaginionego w czasie wojny syna, poznać i zrozumieć tą nową polską rzeczywistość, na którą w tak ogromnym stopniu oddziaływują wojenna trauma i komunistyczny czas - akcja filmu toczy się na początku lat 60. On musi, podobnie jak robisz to obecnie Ty, rozwiązać te tytułowe "szyfry" i dojść do prawdy o otaczającym go wokół świecie, w którym wiele rzeczy nie jest takie jak się początkowo wydaje. Zdaje mi się, że ty robisz obecnie to samo i można życzyć Ci tylko sukcesu.
Moim ulubionym filmem Wajdy jest "Kanał". Potem "Popiół i diament", "Polowanie na muchy" i "Ziemia obiecana". W drugiej połowie lat 50. XX wieku zaczął się najlepszy okres dla polskiej kinematografii, później nazwany "polską szkołą filmową". Pewnym kontynuatorem tego nurtu było "kino moralnego niepokoju" z lat 70. w którym Andrzej Wajda też się udzielał. Jestem bardzo zdziwiony tym, że większość Twoich polskich znajomych nie widziała filmu "Popiół i diament". W tej chwili można ten film obejrzeć na Amazonie za 7 PLN albo w abonamencie na Canal Plus Online.
Właśnie chciałem wspomnieć o tym filmie też! Rozmawialiśmy o "Nożu w wodzie" podczas tego śniadania wielkanocnego. Często do niego wracam. Kocham większość filmów Polańskiego...tylko szkoda, że nie nakręcił więcej w języku polskim! 😄
@@williamhehemann3887 To świetny film oglądałem go kilka razy wspaniała gra aktorska w głownej roli Leon Niemczyk wspaniały aktor niestety już po tamtej stronie+
@@williamhehemann3887 A wiesz o tym, ze Polanski podkladal glos pod tego aktora, ktory gral autostopowicza? Bo jego glos byl bardzo gruby i nie pasowal zdaniem Polanskiego do postaci, wiec Polanski podlozyl swoj glos.
Andrzej Wajda's most outstanding work is the film The Promised Land - Ziemia obiecana. The film was nominated for an Academy Award, but unfortunately it was grilled by some American film critics. Film powstał na podstawie powieści laureata Nagrody Nobla Reymonta. To epicka powieść o narodzinach kapitalizmu, zderzeniu kultur, pokoleń i postaw ludzkich w drapieżnej rzeczywistości. Duża część wpływowej amerykańskiej krytyki uważała, że ten film za przesiąknięty antysemityzmem, co jest intelektualną bzdurą, bo ten film i książka są tak samo antypolskie, antyniemieckie itd. Ja lubię bardzo dwa inne filmy Wajdy, to Panny z Wilka i Brzezina.
Z zainteresowaniem Panów wysłuchałem. Lubię stare filmy z czasów PRL także z tego powodu, że wymagają pewnego intelektualnego wysiłku by dopowiedzieć sobie tło prezentowanych w filmie zdarzeń, które nie mogły być w nim wprost artykułowane, ze względu na ingerencje komunistycznej cenzury. To jednak był (tak myślę) jeden z powodów uzyskiwania niezbyt dużej oglądalności polskich filmów wśród zachodniej widowni, która nie w pełni je rozumiała.
Wyobraź sobie, że rozmawiałam dziś z moim mężem i on był kiedyś w Arkansas na szkoleniu w Little Rock i potem jechali autem do Texas, a stamtąd polecieli zwiedzać Nowy Jork 👍 Świat jest mały 😁
From non polish films I'd recommend italian movie "La strada" with Julietta Masina and Anthony Quin. It is from period of the peak of european cinematography.
@@tokenlau7519 Oczywiście, słuszna uwaga. Wyręczę kolegę @Laziorpoleski: "Pętla" z 1957 w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa oraz "Pociąg" z 1959 roku w reż. Jerzego Kawalerowicza.
@tokenlau7519 Oczywiście, słuszna uwaga. Wyręczę kolegę @Laziorpoleski: "Pętla" z 1957 w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa oraz "Pociąg" z 1959 roku w reż. Jerzego Kawalerowicza.
Jesli chodzi o komedie obejrzyj "Vabank" i "Vabank II" oraz "Seksmisja", poza tym "Miś" i serial "Alternatywy 4" sa swietne, ale chyba nie wszytkie sceny beda zrozumiale dla kogos kto nie mieszkal w PRLu, tak wiec to moze byc ciekawe wyzwanie (ktore jednak zdecydowanie warto podjac). A z kultowych seriali wojennych: "Stawka wieksza niz zycie" i "Czterej pancerni i pies". Poza tym "Janosik" jest swietnym serialem, w ktorym mowia czesciowo pseudogwara goralska, wiec to moze byc dla Ciebie Will interesujace.
Słynna scena z kościoła z odwróconym Chrystusem została niemal dosłownie "zacytowana" przez Emira Kusturicę w jednym ze jego filmów osnutych wokół rozpadu Jugosławii. To chyba był "Underground", ale głowy nie dam. Natomiast słynną fotografię sceny Maćka i Andrzeja przed akcją (Maciek w charakterystyczny sposób trzyma niemiecki karabin maszynowy) "zacytował" znów Lars von Trier bodajże w "Królestwie". Takich tropów pewnie jest więcej, bo ten film na przełomie lat 50/60 był mocno dostrzeżony w świecie. Trochę szkoda, że Wajda otrzymał Oscara "pocieszenia", czyli za całokształt twórczości, a nie za jakieś konkretne dzieło - a zebrałoby się co najmniej tak z 5 o wymiarze oscarowym właśnie. Cybulski był bardzo utalentowany - oprócz ról dramatycznych i "egzystencjalnych", z których był najbardziej znany - miał też wielki talent komediowy, który ujawnił np. w filmie "Giuseppe w Warszawie" - bardzo Ci go polecam, bo jest nieprawdopodobnie śmieszny, wiele w nim typowo polskiego humoru, a jednocześnie jest to film łamiący stereotyp, że Polacy nie umieją - na ogół - śmiać się z samych siebie, a o II wojnie światowej potrafią mówić tylko martyrologicznie i poważnie (w podobnym tonie utrzymana jest też wojenna komedia "Jak rozpętałem II wojnę światową" - oparta w ogóle na pomyśle wyśmiania wielu stereotypów narodowych: polskich, niemieckich, włoskich, brytyjskich czy - choć to nieprecyzyjne - jugosłowiańskich). Co do kontroli sztuki za "komuny" - filmy były tak naprawdę kontrolowane 2 razy przed pozwoleniem na wyświetlanie: pierwsza kontrola była przez cenzorów (mieliśmy w Polsce coś, co się nazywało Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, a co było oficjalną instytucją cenzorską), a potem ta komisja, która przeprowadzała "kolaudację" filmu dopuszczając go lub nie do kin. To dość uogólniony opis, ale tak to mniej więcej wyglądało.
Sam film jest bardzo ciężki ale ja chciałem o czymś innym napisać. Niby napisy nie utrudniają odbioru filmu ale przy czytaniu napisów niestety ale wiele umyka z atmosfery filmu i obrazów dlatego Polacy wolą lektora ale to musi być dobrze zrobione bo lektor też musi być aktorem głosu bo nie może zabijać oryginalnej ścieżki dźwiękowej dlatego Polacy wolą oglądać np. amerykańskie filmy z lektorem, a nie z napisami. Ja osobiście chcę słyszeć oryginalne głosy aktorów i wszystkie dźwięki dziejące się w tle, a nie skupiać się na napisach. Jeśli w ten sposób oglądasz filmy to w pewnym momencie ten lektor przestaje ci przeszkadzać i to, że facet mówi dialogi kobiety nie ma znaczenia bo słyszysz oryginalny głos kobiety. Taka ciekawostka, telewizja polska zaczęła emitować zagraniczne filmy w Polsce z lektorem bo na dubbing nie było pieniędzy, a potem kiedy już było ją na to stać i pojawiły się filmy z dubbingiem zaczęły się protesty widzów i awantura narodowa i musieli wrócić do lektora. W Polsce jest grupa lektorów, która czyta konkretne rodzaje filmów, np. był taki świętej pamięci lektor Jan Suzin, który był lektorem westernów i nikt nie wyobrażał sobie westernu w telewizji z innym lektorem.
@@tokenlau7519 To prawda, dziś jest młodsze pokolenie i też jest kilku świetnych, no ale dziś zajmują się tym raczej wykształceni aktorzy, a kiedyś to byli raczej ludzie mówiąc kolokwialnie z różnych łapanek, którzy chcieli sobie dorobić, a potem to stało się ich głównym zajęciem.
Will, jeszcze polecam ten swietny film oraz znakomity serial z Romanem Wilhelmim: serial: "Kariera Nikodema Dyzmy" i film: "Wojna światów - następne stulecie". Koniecznie wybierz serial z Wilhelmim, bo byly tez inne z takim samym lub podobnym tytulem. Zabawnym dla ciebie Will, moze byc to, ze w filmie "Wojna światów - następne stulecie", ktory tak naprawde krytykuje manipulatorskie dzialania mediow i sowietow, to jednak aby cenzura dopuscila ten film do emisji pokazano w nim, ze akcja filmu niby sie dzieje w srodowisku anglojezycznym (domyslnie amerykanskim), ale oczywiscie kazdy widz wiedzial o kogo tak naprawde chodzi. A z komedii jeszcze: "Sami swoi" oraz kontynuacje: "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Natomiast z dzieł Wajdy: "Ziemia obiecana" i "Kanal". Przy okazji, nie wiem czy wiesz, ale "Kariera Nikodema Dyzmy" zostala splagiaryzowana w ksiazce i filmie "Being There". Z wikipedii: "When Kosinski published Being There, historian Monika Adamczyk-Garbowska wrote, "most Polish critics immediately recognized [his book] as a version of Kariera Nikodema Dyzmy (The Career of Nicodemus Dyzma) by Tadeusz Dolega-Mostowicz, a novel from the interwar period, and Kosinski was accused of plagiarism"."
Hi William! Have you ever watched these movies? 1. The Saragossa Manuscript. 2. The Hourglass Sanatorium. 3. The Deluge/Potop (cinema and the longest version). 4. Pociąg. 5. Knife in the Water. What do you think about them?
Jesli lubisz kryminaly to obejrzyj serial "07 zgłoś się". To serial z PRLu wiec przypuszczalnie mial za zadanie ocieplanie wizerunku MO, ale jest zrealizowany mniej wiecej w stylu Kojaka oraz Columbo, wiec dobrze sie go oglada.
Tak ma klimat, w tamtych latach gra aktorska była "bardziej ludzka" i mniej sztywna, a nie jak dzisiaj plastikowe seriale, również polecam warto obejrzeć.
The explanation to your query why Ash and Diamond (should be singular, like in the original poem) was released without being put on a shelf, is that it was completed after the three major events of the 50-ties: 1953-death of Stalin, 1956 - official announcement of the ‘cult of personality, period or errors and distortions’ by Chruszczow in Russia, to name the giant, massive, centrally planned, genocide counted in millions and the total paranoia of the Stalin’s era and, last bnut not least, the triumphant return of Gomółka, togethter with his court, to party and state power, initiated in 1956, officially clapped up in 1957. The period from 1953 till 1957 is called The Thaw in Poland, although since 1953 till 1956 very little changes happened and also some thawed elements persisted longer, even after 1957. But already in the end of that decade many areas of social and political life were frozen again by the party. The film made its way to the screen with such backgroud. The Chruszczow anouncement itself did not change much in people’s life but several small gates could be opened here and there, even only in order to show that life changes at the time anyway. Moreover the message of the film for the Poles, already living in communism, was clearly negative and, as understood by the authorities, it should be deterrent. Maciek, the fighting anti-communist, the Home Army soldier who spend several years fighting the Nazis and finished in fighting the „good men” from the communist party, zapluty karzeł reakcji (self-spitted reaction dwarf), the great looser who went wrong way as he trusted the wrong (London) ideas, finally dies in the waste landfill and his era dies with him. And the next scene after that is a slow dance of the very sad people, young, attrative women mechanically move with no smile on face, in a dance of the dead and powerless. Umarł świat, umarł Maciek i umarły ich marzenia. But probably for the Urząd Cenzury it could be like: umarł zły świat i rodzi się nowy, lepszy, komunistyczny. The sad dance is a sort of a somber ritual, but in fact one may understand it as one likes. This scene reminds me of Wesele by Wyspiański, the dance of the dead and powerless people who failed to recapture their Homeland from the invaders. There are more hints in this film that one should really recognize as they are symbolic and important. Namely Maciek’s outfit is constructed in an extremely symbolic way. He is wearing an M43 US Army field jacket - this is absolutely correct as for the times, these jackets were coming with some aid supplies, maybe UNNRA, but were dissapearing somewhere immediately and one could only buy such a jacket in the bazar and the price was as high as 3000 zł, but some people had to have them anyway. He is wearing the darkened eye-glasses, just following the fashion of the 1950-ties, rather than 40-ties, he is wearing sort of „pionierki” boots on rubber vibram soles, totally unavailable in 1945 but popular 10 or even 20 years later, and, last but not least, he is wearing a pair of American jean trousers, maybe Lee or Wrangler (since 1947), with rivets and zippers in back pockets, the total szał modowy of the 1950-ties, but absolutely non-existing in 1945. The Levi’s jeans were used by the US Army in WW II as work clothing and maybe they were being delivered by UNNRA too, but there was no such fashion in 1945 in Poland, nobody would go out in the workmans clothing for any money. Za żadne pieniądze. Andrzej, Maciek’s partner in execution of a death sentence is clothed absolutely perfectly A.D.1945, he is wearing a dark, sober and humble suit, a tie, leather half-boots and a wide dustcoat, convenient for wearing a machine pistol under it, and basically he is looking like some office clerk or a similar person, in order to misslead the communist services. Drewnowski however (Bogumił Kobiela, the great master!), the underground soldier who decided to become the informer of the communists, wore a much better outfit, also very true as for the middle of 40-ties, his coat is very smart, with a bright lining and he is wearing the very chic riding boots, following the style of pre-war cavalry officers. Such boots were often worn during the German occupation by undergroung soldiers and it was a sort of a „secret message” to the crowd. The propper todays term for such style would be szpan. I think the historically improper outfit of the main character was not a coincidence or a fail of a costume designer. It was done on purpose, to show the continuation of the Maciek’s mission over the times. The end of 50-ties was bearing lots of hope for people already scared and tired of the nascent communism.
Oglądałam ostatnio Easy Rider. Nie czuję podobieństwa gry ani wyglądu Petera Fondy do Cybulskiego (no może okulary), ale teraz widzę podobieństwo filmów Easy Rider oraz Popiół i Diament. W obydwu bohaterzy poruszają się w nieprzyjaznym świecie, do którego kompletnie nie pasują. Walczą o swoje ideały, a potem giną w całkowicie nieprzewidziany i przypadkowy sposób. Maciek przypadkiem na śmietniku, a bohaterzy Easy Rider zastrzeleni na szosie bez sensu przez nieznanego człowieka.
jak dla mnie 'Pociąg' z 1959, choć pod względem ilości powtórek to jednak 'Miś'. kulturowo to najważniejszy polski film, a 'Popiół i diament' przełomowy jeśli chodzi o estetykę filmową w Polsce
Z klasyków polecam : The Exterminating Angel (1962) Picnic at Hanging Rock Polskie:: 1. Wszystko Kieślowskiego (szczególnie trzy kolory , najpierw Biały, potem niebieski, potem czerwony) 2. Sanatorium pod Klepsydrą (zdjęcia) Nowsze: Dziewczyna z szafy Amerykańskie: Basquiat 1996 Fisher King Moscow on the Hudson1984 Drugstore Cowboy1989 Lolita 3 Women1977 Paris, Texas 1984 Henry Fool 1997 Coś jeszcze: The Theory of Flight 1998 Candy 2006
22:00 na polskim filmwebie '12 angry men' zajmuje 5. pozycję w rankingu wszech czasów. właściwie powinien 2. bo filmy z pierwszej trójki są mocno komercyjne i pod względem artystycznym jak na to zestawienie przeciętne.
Pomału stajesz się ambasadorem polskiej kultury w Ameryce. Kontynuuj ten wysiłek a zasluzysz sobie na medal. Brawo! 😊
Sama przyjemność oglądać Twoje vlogi,ciekawie opowiadasz. Jesteś niezwykle utalentowanym człowiekiem , pozdrawiam serdecznie z Trójmiasta😊😊😊
Największym arcydziełem polskiej kinematografii jest.. ZIEMIA OBIECANA Andrzeja Wajdy.
Pozdrawiam - Łodzianin🙂
Bardzo dobry film.
❤
Polecam - Rękopis znaleziony w Saragossie
Można się tylko cieszyć, że znalazłeś i doceniłeś ten film Wajdy, zresztą dzięki Tobie również inni go poznają. Nie wiem jednak czy wiesz, że ten film ma swoją równie wybitną "kontynuację", albo można powiedzieć historię alternatywną. W 1966 roku Jerzy Has nakręcił film "Szyfry" , niezwykłe dzieło na wpół magiczne i tajemnicze, czasami podobne do snu. Z głównym bohaterem możesz się nawet utożsamić. Tadeusz, podobnie jak Ty, przyjeżdża do Polski, a lata mieszkał na Zachodzie. Maciek, a więc imię z filmu Wajdy, jego syn - można go w jakimś sensie porównać do bohatera z "Popiołu i diamentu" gra go zresztą ponownie sam Cybulski, nie zginął, żyje, marnie egzystując w komunistycznej rzeczywistości. Tadeusz, który teraz niewiele rozumie z "nowej" powojennej Polski musi, szukając drugiego zaginionego w czasie wojny syna, poznać i zrozumieć tą nową polską rzeczywistość, na którą w tak ogromnym stopniu oddziaływują wojenna trauma i komunistyczny czas - akcja filmu toczy się na początku lat 60. On musi, podobnie jak robisz to obecnie Ty, rozwiązać te tytułowe "szyfry" i dojść do prawdy o otaczającym go wokół świecie, w którym wiele rzeczy nie jest takie jak się początkowo wydaje. Zdaje mi się, że ty robisz obecnie to samo i można życzyć Ci tylko sukcesu.
A dla mnie filmem ktory bije na glowe amerykanski film kleopatra z burtonem i taylor jest faraon kawalerowicza istne arcydzielo na tamte lata.❤
Moim ulubionym filmem Wajdy jest "Kanał". Potem "Popiół i diament", "Polowanie na muchy" i "Ziemia obiecana".
W drugiej połowie lat 50. XX wieku zaczął się najlepszy okres dla polskiej kinematografii, później nazwany "polską szkołą filmową". Pewnym kontynuatorem tego nurtu było "kino moralnego niepokoju" z lat 70. w którym Andrzej Wajda też się udzielał.
Jestem bardzo zdziwiony tym, że większość Twoich polskich znajomych nie widziała filmu "Popiół i diament". W tej chwili można ten film obejrzeć na Amazonie za 7 PLN albo w abonamencie na Canal Plus Online.
Proponuje film "Nóż w wodzie"reżyseri Polańskiego klasyk
Właśnie chciałem wspomnieć o tym filmie też! Rozmawialiśmy o "Nożu w wodzie" podczas tego śniadania wielkanocnego. Często do niego wracam. Kocham większość filmów Polańskiego...tylko szkoda, że nie nakręcił więcej w języku polskim! 😄
@@williamhehemann3887 To świetny film oglądałem go kilka razy wspaniała gra aktorska w głownej roli Leon Niemczyk wspaniały aktor niestety już po tamtej stronie+
Polecam też film "BAZA LUDZI UMARŁYCH"z 1968r.Klasyk
@@stanisawmorgan492 Bardzo dziękuję za polecenie!
@@williamhehemann3887 A wiesz o tym, ze Polanski podkladal glos pod tego aktora, ktory gral autostopowicza? Bo jego glos byl bardzo gruby i nie pasowal zdaniem Polanskiego do postaci, wiec Polanski podlozyl swoj glos.
Andrzej Wajda's most outstanding work is the film The Promised Land - Ziemia obiecana. The film was nominated for an Academy Award, but unfortunately it was grilled by some American film critics. Film powstał na podstawie powieści laureata Nagrody Nobla Reymonta. To epicka powieść o narodzinach kapitalizmu, zderzeniu kultur, pokoleń i postaw ludzkich w drapieżnej rzeczywistości. Duża część wpływowej amerykańskiej krytyki uważała, że ten film za przesiąknięty antysemityzmem, co jest intelektualną bzdurą, bo ten film i książka są tak samo antypolskie, antyniemieckie itd. Ja lubię bardzo dwa inne filmy Wajdy, to Panny z Wilka i Brzezina.
Z zainteresowaniem Panów wysłuchałem. Lubię stare filmy z czasów PRL także z tego powodu, że wymagają pewnego intelektualnego wysiłku by dopowiedzieć sobie tło prezentowanych w filmie zdarzeń, które nie mogły być w nim wprost artykułowane, ze względu na ingerencje komunistycznej cenzury. To jednak był (tak myślę) jeden z powodów uzyskiwania niezbyt dużej oglądalności polskich filmów wśród zachodniej widowni, która nie w pełni je rozumiała.
The best three Polish films, in my opinion, are "Ashes and Diamonds", "The Saragossa Manuscript" and "Eroica". Have you seen all of them?
Wyobraź sobie, że rozmawiałam dziś z moim mężem i on był kiedyś w Arkansas na szkoleniu w Little Rock i potem jechali autem do Texas, a stamtąd polecieli zwiedzać Nowy Jork 👍 Świat jest mały 😁
What a interesting american Man you are Sir. Best wishes from polish coal miner, God bless you. 👍🇺🇸❤️🇵🇱👍
From non polish films I'd recommend italian movie "La strada" with Julietta Masina and Anthony Quin. It is from period of the peak of european cinematography.
,,Barwy Ochronne ,, - Krzysztof Zanussi , ,, Pociąg ,, - Jerzy Kawalerowicz , świetna muzyka ...
Proponuję film Kazimierza Kuca,, Perła w koronie'' pozdrawiam serdecznie z górnego śląska.
Must see the movies "Pociąg" and "Pętla"
Obejrzenie tych dwóch filmów to dla każdego kinomana nie tylko obowiązek, ale i czysta przyjemność. Wielkie kino!
Ale mow, ze chodzi o Petle z 1957 r. (bo jest jeszcze z 2020).
@@tokenlau7519 Oczywiście, słuszna uwaga. Wyręczę kolegę
@Laziorpoleski: "Pętla" z 1957 w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa oraz "Pociąg" z 1959 roku w reż. Jerzego Kawalerowicza.
@tokenlau7519 Oczywiście, słuszna uwaga. Wyręczę kolegę
@Laziorpoleski: "Pętla" z 1957 w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa oraz "Pociąg" z 1959 roku w reż. Jerzego Kawalerowicza.
Nice chat ! Added a bunch of titles onto my letterboxd watchlist.
Willy, It’s fine that you recorded this video in English .. because I can improve my English skills, thx and Greetings from Gdansk
Jesli chodzi o komedie obejrzyj "Vabank" i "Vabank II" oraz "Seksmisja", poza tym "Miś" i serial "Alternatywy 4" sa swietne, ale chyba nie wszytkie sceny beda zrozumiale dla kogos kto nie mieszkal w PRLu, tak wiec to moze byc ciekawe wyzwanie (ktore jednak zdecydowanie warto podjac). A z kultowych seriali wojennych: "Stawka wieksza niz zycie" i "Czterej pancerni i pies". Poza tym "Janosik" jest swietnym serialem, w ktorym mowia czesciowo pseudogwara goralska, wiec to moze byc dla Ciebie Will interesujace.
Jednymi z najlepszych Polskich filmów jest trylogia Kieślowskiego: Czerwony, Niebieski i Biały.
Watch: Wajda - Niewinni czarodzieje, Morgenstern - Do widzenia do jutra, Stawiński - Rozwodów nie będzie, Ścibor-Rylski - Jutro Meksyk.
Słynna scena z kościoła z odwróconym Chrystusem została niemal dosłownie "zacytowana" przez Emira Kusturicę w jednym ze jego filmów osnutych wokół rozpadu Jugosławii. To chyba był "Underground", ale głowy nie dam. Natomiast słynną fotografię sceny Maćka i Andrzeja przed akcją (Maciek w charakterystyczny sposób trzyma niemiecki karabin maszynowy) "zacytował" znów Lars von Trier bodajże w "Królestwie". Takich tropów pewnie jest więcej, bo ten film na przełomie lat 50/60 był mocno dostrzeżony w świecie. Trochę szkoda, że Wajda otrzymał Oscara "pocieszenia", czyli za całokształt twórczości, a nie za jakieś konkretne dzieło - a zebrałoby się co najmniej tak z 5 o wymiarze oscarowym właśnie.
Cybulski był bardzo utalentowany - oprócz ról dramatycznych i "egzystencjalnych", z których był najbardziej znany - miał też wielki talent komediowy, który ujawnił np. w filmie "Giuseppe w Warszawie" - bardzo Ci go polecam, bo jest nieprawdopodobnie śmieszny, wiele w nim typowo polskiego humoru, a jednocześnie jest to film łamiący stereotyp, że Polacy nie umieją - na ogół - śmiać się z samych siebie, a o II wojnie światowej potrafią mówić tylko martyrologicznie i poważnie (w podobnym tonie utrzymana jest też wojenna komedia "Jak rozpętałem II wojnę światową" - oparta w ogóle na pomyśle wyśmiania wielu stereotypów narodowych: polskich, niemieckich, włoskich, brytyjskich czy - choć to nieprecyzyjne - jugosłowiańskich).
Co do kontroli sztuki za "komuny" - filmy były tak naprawdę kontrolowane 2 razy przed pozwoleniem na wyświetlanie: pierwsza kontrola była przez cenzorów (mieliśmy w Polsce coś, co się nazywało Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, a co było oficjalną instytucją cenzorską), a potem ta komisja, która przeprowadzała "kolaudację" filmu dopuszczając go lub nie do kin. To dość uogólniony opis, ale tak to mniej więcej wyglądało.
Will, wiesz ze slub Zbyszka Cybulskiego i cała ceremonia odbyła się w Chmielnie na Kaszubach
Sam film jest bardzo ciężki ale ja chciałem o czymś innym napisać. Niby napisy nie utrudniają odbioru filmu ale przy czytaniu napisów niestety ale wiele umyka z atmosfery filmu i obrazów dlatego Polacy wolą lektora ale to musi być dobrze zrobione bo lektor też musi być aktorem głosu bo nie może zabijać oryginalnej ścieżki dźwiękowej dlatego Polacy wolą oglądać np. amerykańskie filmy z lektorem, a nie z napisami. Ja osobiście chcę słyszeć oryginalne głosy aktorów i wszystkie dźwięki dziejące się w tle, a nie skupiać się na napisach. Jeśli w ten sposób oglądasz filmy to w pewnym momencie ten lektor przestaje ci przeszkadzać i to, że facet mówi dialogi kobiety nie ma znaczenia bo słyszysz oryginalny głos kobiety.
Taka ciekawostka, telewizja polska zaczęła emitować zagraniczne filmy w Polsce z lektorem bo na dubbing nie było pieniędzy, a potem kiedy już było ją na to stać i pojawiły się filmy z dubbingiem zaczęły się protesty widzów i awantura narodowa i musieli wrócić do lektora. W Polsce jest grupa lektorów, która czyta konkretne rodzaje filmów, np. był taki świętej pamięci lektor Jan Suzin, który był lektorem westernów i nikt nie wyobrażał sobie westernu w telewizji z innym lektorem.
Knapik byl wg wielu uwazany za swietnego lektora, no i do filmow przyrodniczych Czubówna.
@@tokenlau7519 To prawda, dziś jest młodsze pokolenie i też jest kilku świetnych, no ale dziś zajmują się tym raczej wykształceni aktorzy, a kiedyś to byli raczej ludzie mówiąc kolokwialnie z różnych łapanek, którzy chcieli sobie dorobić, a potem to stało się ich głównym zajęciem.
ciężki to jest 'Zeszłego roku w Marienbadzie' albo filmy Tarkowskiego
Will, jeszcze polecam ten swietny film oraz znakomity serial z Romanem Wilhelmim:
serial: "Kariera Nikodema Dyzmy" i film: "Wojna światów - następne stulecie".
Koniecznie wybierz serial z Wilhelmim, bo byly tez inne z takim samym lub podobnym tytulem.
Zabawnym dla ciebie Will, moze byc to, ze w filmie "Wojna światów - następne stulecie", ktory tak naprawde krytykuje manipulatorskie dzialania mediow i sowietow, to jednak aby cenzura dopuscila ten film do emisji pokazano w nim, ze akcja filmu niby sie dzieje w srodowisku anglojezycznym (domyslnie amerykanskim), ale oczywiscie kazdy widz wiedzial o kogo tak naprawde chodzi.
A z komedii jeszcze: "Sami swoi" oraz kontynuacje: "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".
Natomiast z dzieł Wajdy: "Ziemia obiecana" i "Kanal".
Przy okazji, nie wiem czy wiesz, ale "Kariera Nikodema Dyzmy" zostala splagiaryzowana w ksiazce i filmie "Being There". Z wikipedii: "When Kosinski published Being There, historian Monika Adamczyk-Garbowska wrote, "most Polish critics immediately recognized [his book] as a version of Kariera Nikodema Dyzmy (The Career of Nicodemus Dyzma) by Tadeusz Dolega-Mostowicz, a novel from the interwar period, and Kosinski was accused of plagiarism"."
Witam serdecznie. Pozwól, że dołożę swoje trzy grosze i zaproponuję film "Baza ludzi umarłych" pozdrawiam z Gdańska i życzę dalszych sukcesów.
Ulubiony film mojego Ś.P. Dziadka. Najlepszy moment to Salve Regina zagrane na organach jako transkrypcja do utworu Bal Na Gnojnej😅
@@mac_pe zgadzamy się w 100%
Hi William! Have you ever watched these movies?
1. The Saragossa Manuscript.
2. The Hourglass Sanatorium.
3. The Deluge/Potop (cinema and the longest version).
4. Pociąg.
5. Knife in the Water.
What do you think about them?
Jesli lubisz kryminaly to obejrzyj serial "07 zgłoś się". To serial z PRLu wiec przypuszczalnie mial za zadanie ocieplanie wizerunku MO, ale jest zrealizowany mniej wiecej w stylu Kojaka oraz Columbo, wiec dobrze sie go oglada.
Tak ma klimat, w tamtych latach gra aktorska była "bardziej ludzka" i mniej sztywna, a nie jak dzisiaj plastikowe seriale, również polecam warto obejrzeć.
Well, you've chosen a very requiring film. I don't know if americans would understand the historical content.
The explanation to your query why Ash and Diamond (should be singular, like in the original poem) was released without being put on a shelf, is that it was completed after the three major events of the 50-ties: 1953-death of Stalin, 1956 - official announcement of the ‘cult of personality, period or errors and distortions’ by Chruszczow in Russia, to name the giant, massive, centrally planned, genocide counted in millions and the total paranoia of the Stalin’s era and, last bnut not least, the triumphant return of Gomółka, togethter with his court, to party and state power, initiated in 1956, officially clapped up in 1957. The period from 1953 till 1957 is called The Thaw in Poland, although since 1953 till 1956 very little changes happened and also some thawed elements persisted longer, even after 1957. But already in the end of that decade many areas of social and political life were frozen again by the party. The film made its way to the screen with such backgroud.
The Chruszczow anouncement itself did not change much in people’s life but several small gates could be opened here and there, even only in order to show that life changes at the time anyway. Moreover the message of the film for the Poles, already living in communism, was clearly negative and, as understood by the authorities, it should be deterrent. Maciek, the fighting anti-communist, the Home Army soldier who spend several years fighting the Nazis and finished in fighting the „good men” from the communist party, zapluty karzeł reakcji (self-spitted reaction dwarf), the great looser who went wrong way as he trusted the wrong (London) ideas, finally dies in the waste landfill and his era dies with him. And the next scene after that is a slow dance of the very sad people, young, attrative women mechanically move with no smile on face, in a dance of the dead and powerless. Umarł świat, umarł Maciek i umarły ich marzenia. But probably for the Urząd Cenzury it could be like: umarł zły świat i rodzi się nowy, lepszy, komunistyczny. The sad dance is a sort of a somber ritual, but in fact one may understand it as one likes. This scene reminds me of Wesele by Wyspiański, the dance of the dead and powerless people who failed to recapture their Homeland from the invaders.
There are more hints in this film that one should really recognize as they are symbolic and important. Namely Maciek’s outfit is constructed in an extremely symbolic way. He is wearing an M43 US Army field jacket - this is absolutely correct as for the times, these jackets were coming with some aid supplies, maybe UNNRA, but were dissapearing somewhere immediately and one could only buy such a jacket in the bazar and the price was as high as 3000 zł, but some people had to have them anyway. He is wearing the darkened eye-glasses, just following the fashion of the 1950-ties, rather than 40-ties, he is wearing sort of „pionierki” boots on rubber vibram soles, totally unavailable in 1945 but popular 10 or even 20 years later, and, last but not least, he is wearing a pair of American jean trousers, maybe Lee or Wrangler (since 1947), with rivets and zippers in back pockets, the total szał modowy of the 1950-ties, but absolutely non-existing in 1945. The Levi’s jeans were used by the US Army in WW II as work clothing and maybe they were being delivered by UNNRA too, but there was no such fashion in 1945 in Poland, nobody would go out in the workmans clothing for any money. Za żadne pieniądze. Andrzej, Maciek’s partner in execution of a death sentence is clothed absolutely perfectly A.D.1945, he is wearing a dark, sober and humble suit, a tie, leather half-boots and a wide dustcoat, convenient for wearing a machine pistol under it, and basically he is looking like some office clerk or a similar person, in order to misslead the communist services. Drewnowski however (Bogumił Kobiela, the great master!), the underground soldier who decided to become the informer of the communists, wore a much better outfit, also very true as for the middle of 40-ties, his coat is very smart, with a bright lining and he is wearing the very chic riding boots, following the style of pre-war cavalry officers. Such boots were often worn during the German occupation by undergroung soldiers and it was a sort of a „secret message” to the crowd. The propper todays term for such style would be szpan.
I think the historically improper outfit of the main character was not a coincidence or a fail of a costume designer. It was done on purpose, to show the continuation of the Maciek’s mission over the times. The end of 50-ties was bearing lots of hope for people already scared and tired of the nascent communism.
Oglądałam ostatnio Easy Rider. Nie czuję podobieństwa gry ani wyglądu Petera Fondy do Cybulskiego (no może okulary), ale teraz widzę podobieństwo filmów Easy Rider oraz Popiół i Diament.
W obydwu bohaterzy poruszają się w nieprzyjaznym świecie, do którego kompletnie nie pasują. Walczą o swoje ideały, a potem giną w całkowicie nieprzewidziany i przypadkowy sposób. Maciek przypadkiem na śmietniku, a bohaterzy Easy Rider zastrzeleni na szosie bez sensu przez nieznanego człowieka.
jak dla mnie 'Pociąg' z 1959, choć pod względem ilości powtórek to jednak 'Miś'. kulturowo to najważniejszy polski film, a 'Popiół i diament' przełomowy jeśli chodzi o estetykę filmową w Polsce
Z klasyków polecam :
The Exterminating Angel (1962)
Picnic at Hanging Rock
Polskie::
1. Wszystko Kieślowskiego (szczególnie trzy kolory , najpierw Biały, potem niebieski, potem czerwony)
2. Sanatorium pod Klepsydrą (zdjęcia)
Nowsze: Dziewczyna z szafy
Amerykańskie:
Basquiat 1996
Fisher King
Moscow on the Hudson1984
Drugstore Cowboy1989
Lolita
3 Women1977
Paris, Texas 1984
Henry Fool 1997
Coś jeszcze:
The Theory of Flight 1998
Candy 2006
22:00 na polskim filmwebie '12 angry men' zajmuje 5. pozycję w rankingu wszech czasów. właściwie powinien 2. bo filmy z pierwszej trójki są mocno komercyjne i pod względem artystycznym jak na to zestawienie przeciętne.