Jak jet na paddleboardu rovně

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 вер 2024
  • S paddleboardem kličkujete a nedaří se vám udržet přímý směr? Nebo vám zatáčí stále jen na jednu stranu? Máme pro vás tipy, které vám s tímto problémem zaručeně pomohou!
    Nejlepší paddleboardy vybereš ve SNOWBOARDELU!
    O PADDLEBOARDECH VÍME VŠE!
    www.snowboarde...
    👌 Sledujte nás i na dalších kanálech:
    / snowboardelboardshop
    / snowboardel_shop

КОМЕНТАРІ • 4

  • @robertjuhas4943
    @robertjuhas4943 11 місяців тому +3

    Na väčšinu vecí som prišiel sám. Takže som sa teraz uistil, že som sa to naučil dobre. Ale pár vecí by som považoval za vec názoru.
    Ja napríklad ťahám pádlo po celej dĺžke dosky. Nekončím s ťahom pri rovine nôh. Znamená to ale tiež, že aj pádlo mám nastavené dlhšie ako by som mal mať. Ide len o to, aby to chrbát utiahol. Lakte ohýbam pri pádlovaní. Dá sa pádlovať celý čas aj na jednej strane ale považujem to skôr za negatívny ako pozitívny skill na doske.
    Príliš jednostranne zameraná záťaž na telo. Ak nechcete mať ruky ako krab jedno klepeto, tak používajte obe strany približne rovnako často a zapojíte do pádlovania symetrický celé telo.
    Najťažšie pre nováčikov je uvedomiť si, že pádlovanie je naozaj komplexne zaťažovanie celého tela. Pretože na pohyb dopredu, používate celé telo. Nie len ruky. Celé telo!
    Pohyb od vesla až po dosku prechádza celým telom. To znamená, že na ťah veslom reaguje telo protipohybom, ktorý treba kompenzovať nohami až po dosku. Inak by ste sa točili dokolečka na jednom mieste.
    Nepoužívam bezpečnostné viazanie. Považujem to na jazere aj na mori za úplnú zbytočnosť.
    1. má to zmysel na mori či jazere pri silnejšom vetre. Ale na druhej strane sa vo vetre a vlnách veľmi ťažko pádluje - takže vtedy nepádlujem. Problém vyriešený.
    2. viazanie má zmysel pri pádlovaní v riekach. Spadneš a doska ti neodpláve a ak držíš pri páde aj pádlo, tak ti neodpláve ani pádlo.
    Pár praktických skúseností z mora.
    - Neodporúčam pádlovať na mori, ak fúka vietor od pevniny smerom na more. Doska je dlhá viac než tri metre a vysoká niekoľko cm, Vytvára tak dosť veľkú plochu na to, aby vás vietor odfúkol na šíre more a budete mať fakt dosť problém sa vrátiť na breh, aj keby ste si sadli či dokonca ľahli a nejako pádlovali nazad na breh.
    - Odporúčam chodiť pádlovať skoro ráno. Myslím tým fakt skoro ráno. Ja som si zvykol chodiť na more pokojne aj o pol šiestej ráno. More býva ráno často pokojné, niekedy ako zrkadlo. A vtedy je doslova radosť pádlovať v tichu. Aj jazda rýchlo ubieha. Keď vychádza slnko, začína ohrievať povrch a dvíha sa vietor.
    - Dobré je mať surferské tričko, lebo slnko dokáže človeka dosť efektívne spáliť pomerne rýchlo.
    - Pre tých, čo to majú od ubytovania ďalej k brehu vody, kúpte si nejaký vozík alebo buginu na vozenie dosky. Je síce ľahká ale aj 100 metrov s nosením dosky a pádla je dosť fuška.

  • @johns0sk
    @johns0sk Рік тому +5

    Všetko sú dobré, ale druhotné rady a úplne podstatný je *spôsob* pádlovania a *natočenie* pádla v určitých fázach záberu. Pokojne upádlujem naprieč jazerom s pádlovaním na jedinej strane bez prehadzovania pádla na druhú stranu. Dokonca aj otočky či manévre sa dajú po troche cviku zvládať s pádlom na iba jednej strane. Samozrejme po dlhom pádlovaní je potrebné ruky prehodiť kvôli únave, ale pri plavení na pokojnej hladine s kľudným tempom nieje vôbec potrebné pádlo prehadzovať, čo má výhodu že nekvapká voda z pádla na dosku a ostáva suchá, čo oceníme v chladnom počasí či zime.
    Podstata spočíva v natočení pádla, keď pri obyčajnom pádlovaní rovno, má doska snahu uhýbať na opačný smer od strany na ktorej pádlujeme, čo je úplne logické ak na jednej strane pádlujem a na druhej nie, rovnako ako by zatáčalo auto s pohonom na pravej strane kým ľavá brzdí. Ak pri začiatku záberu vkladám veslo do vody natočené akoby z vonka a priťahujem predok dosky k pádlu, počas záberu veslo vyrovnám a ku koncu záberu natáčam veslo na opačnú stranu, akoby opäť som veslom odtláčal zadnú časť dosky od pádla, čím vlastne vyrovnávam snahu dosky prirodzene sa odkláňať. Je to akoby som pádlom robil záber v tvare oblúku, keď začínam v predu ďalej od dosky, v strede záberu som najbližšie k doske a na záver záberu opäť tlačím pádlo od dosky, *ALE* aby som nemusel robiť oblúkový pohyb ale mohol pohodlne pádlovať rovnobežne s doskou, využívam spomínané natočenie pádla na dosiahnutie rovnakého efektu. Dokonca je možné v závere záberu nechať natočené veslo chvíľu dlhšie vo vode, čím dosiahnem efekt kormidla ktoré tlačí zadok proti smeru neželaného otáčania dosky. Chce to cvik ale ide to, keď si to osvojíte už ani nevnímate že by ste potrebovali veslo prehadzovať. Mimochodom mám "allround" čo je náchylnejší na samo-zatáčanie.
    *Veľa šťastia :)*

    • @martin53135
      @martin53135 2 місяці тому +1

      Lepší návod ako vo videu. :)

  • @alexsys11
    @alexsys11 Рік тому +2

    Pekna BABA 🥰