Hát ez is nagyon tanulságos volt ! Köszönjük a látóterünk szélesítését, külön köszönet, hogy az etikai oldalára is felhívtad a figyelmet ! További sok sikert És Erőt - Egészséget ! (Most a Covid kapcsdán eszméltem rá, hogy anno a seregben használt kösönés mennyire pozitív tartalmú volt, hiszen ebben semmi ideológiai töltet nincs !
A számítógépek (vagy az inverteres klíma) árán veszek nagyon sok napelemet, felrakom a tetőre, az ég világon semmit nem csinálok vele, nem kell menedzselni, mint a bánygápeket, vagy az inverteres klímát, olyan egyszerű mint a pofon. A hősugárzónál meg nincs olcsóbb fütöberendezés. 9 év után meg visszatermelte az árát, és csak dolgozik nekünk még elég sokáig. Végülis meg lehet bonyolítani az életünket, de minek! A bánya télen fűt... meg nyáron is 😃. Tényleg környezetszennyző módszer, de az senkit nem érdekel. Egyébként érdekes videó, és nagyon jó előadás.
Az inverteres klíma viszont negyedannyit fogyaszt, mint a hősugárzó, tehát kevesebb napelem is elég hozzá. Pl. egy kisebb ház fűtési energiaigénye 10.000 kWh/év, ez kb 380.000ft áram elektromos fűtés esetén, vagy 1110 m3 gáz (120.000 Ft). Ha sima elektromos fűtést szeretnél napelemmel, kell kb. +9kWp napelem azon felül, ami a háztartás többi (nem fűtési) fogyasztását lefedi, klímás/hőszivattyús fűtés esetén pedig csak 2500 kWh áram kell a fűtéshez, ehhez elég +2.3kWp napelem a többi fogyasztást lefedő mennyiségen felül. Vagyis 6,7kWp teljesítménnyel kisebb napelem rendszert kell telepítened, ezen megspórolsz 2.5-2.8m ftot (nem számolva a teljesítménybővítést és a villanyszerelési többletköltséget az elektromos fűtéshez). 3-4 klíma ennek a pénznek a harmadából, feléből kijön, de a hőszivattyús rendszer sem kerül jelentősen többe.
Nagyon érdekes és aktuális téma, várom a folytatását is. Még van egy téma javaslatom is: Mekkora felületű napkollektor és szigetelt víztartály tudná biztositani pl. egy 100 nm, B szintű energiahatékonysági besorolású ház fűtési energia szükségletét a hazai napsütés figyelembevételével egy éves szinten.
Nagyon jó a videó. A bányászás nem hülyeség, illetve a crypto sem, sőt sokkal inkább a jövő, szóval nem árt ha megismerkedik vele az ember egy kicsit. Viszont a bányászásnál nem lehet eléggé kihangsúlyozni, hogy nagyon-nagyon KOCKÁZATOS. Az eszközök ára most 6-8-10-szeres, szóval ha veszel most egy gpu-t 300ezerért és 2 hét múlva beszakad az árfolyam, könnyen lehet, hogy 30-40ezerért fogod csak tudni eladni (ez konkrétan megtörtént 2018-ban). Külön köszönet Gábornak, hogy kihangsúlyozta a kockázatot a videóban és nem valami clickbait, rózsaszín ködös bányászós videót csinált (ahogy mostanában divat). Egyébként fűtésre tényleg nagyon jó, de inkább csak a műhelyben mert nagyon hangos. Illetve nyáron a hűtésüket is meg kell oldani. Érdemes foglalkozni a témával, én ajánlom mindenkinek a cryptot, de abban nagyjából minden, a témában jártas kollega egyetért, hogy most belevágni a bányászásba, kizárólag a pénz miatt, nem túl jó ötlet. Viszont ha érdekel a téma és amúgy is van otthon 1-2 kártyád, hajrá! Nagyon érdekes dolog, főleg az elején. ;)
Nagyon jól megfogalmaztad: érdemes ezzel megismerkedni. Nem kell attól még bányásznak állni, hogy a témában valakinek van infója. Lehet, hogy ez lesz a jövő, akkor meg miért is ne legyen erről tudás alapú ismeretünk.
Két dolog jutott egyből eszembe: 1. Nyáron HMV készítésre lehetne használni, ha vízhűtéses lenne a gép és hőcserélőhöz csatlakozna, persze ott van alternatívának a napkollektor is olyankor. 2. Bár nem lenne annyira hatékony, de peltier modullal még lehetne belőle elektromos áramot előállítani.
Az ethereum árfolyam mozog ugyan de hosszútávon felfelé megy. Egy a gond: át fog állni proof of work ről, proof of stakere. Tehát nem kell majd bányászni. Viszont vannak blokklancon futó szuperszámítógépek, amik ilyen kis otthoni gépekkel működnek, a blokklancon összeadva, szuperszámítógépként használható ki bérelhető.
Néhány gondolat. Jó a téma. A klímánál a jóságfok (cop) nem fix folyamatosan változik a külső hőmérséklet függvényében. Nehéz vele számolni🤔 A a gázkazánok elégetett hője egy része a füstgázzal távozik. Egy része pedig a vizes ,radiátoros rendszerben elvész. Nagyon nehéz meghatározni egy gáz égetés valós hő hasznosítását. Persze valamivel számolni kell!😊 Csak érdemes a valós értékeket egyedileg jól bemérni! Egyébként (ha kivesszük az árfolyamkockázatot) A gondolat zseniális!!
Sajnos a tél mostanában olyan, hogy 0-5 fok között van csak éjjel és hó sincs. Ez van már évek óta. Ritkán van nagyon hideg... Ez mondjuk jót tesz a klímás fűtésnek.
@@ordasigabor Persze... használom is :) Csak, pl: ha kinn +4 fok van sokkal nagyobb hőt tud elvonni a környezetből és azt bent leadni, mint amikor -4 fok van kinn. azonos fogyasztással. Vagy ha megfordítjuk a kérdést! egy azonos hőmenyiség leadásához ( ez van beállítva ) kevesebb fogysztás párosul magasabb külső hőmérséklet esetében. Szinte lehetetlen megsaccolni a fogyasztást , főleg az inverteres klímák esetében. Majd letesztelem a valóságot, mert gyanúsan egyforma scop számokat tüntetnek fel a gyártók.
Szia Gábor, köszi a tanulságos videókat. Ha napelemet használunk energiaforrásként, akkor nem környezetszennyező. Érdekel hogyan kell bányászni és a mindennapokban elkölthető pénzt csinálni belőle.
Gábor! Esetleg arról is lehetne egy videó, hogy hogyan kell készíteni videókártyát egy csomó vashulladékból. 😁 Építenék egy bányagépet, de ekkora videókártya ár mellett kockázatos beruházás.
Nem lehet. A processor a legdrágább benne amit sajnos vagy nem tudsz beszerezni, vagy szintúgy drága lenne. Amit otthon tudnál készíteni még 10 év alatt sem tudna profitot hozni, csak az áramot pazarolná. A processzorokat már nagyon régóta gépek készítik. Ez a youtuber készített egy nagyon egyszerűt, de inkább lásd a saját szemeddel és megérted. ua-cam.com/video/l7rce6IQDWs/v-deo.html
@@menyharttibor9754 Ráadásul a belinkelt videókártyának nincs számítási -"képessége"/ -teljesítménye. (Annó ezt a képességet alapozták meg a vodo-kártyák...) :-)
Sziasztok! Hogyan lesz a virtuális pénzből HUF, amivel kitudom fizetni a számlákat?! Mivel nem foglalkoztam alaposan a témával, hátha kapok itt választ. Köszönöm! :)
tőzsdén fiat-ra lehet váltani, de létezik már közvetlenül olyan crypto pénztárca szolgáltató is, ami VISA kártyát ad és a használat pillanatában váltja a rajta lévő ETH/BTC vagy bármilyen más crypto-t fiat valutára.
@@sprendezveny "Fiat pénznemnek minősülnek a központi bankok vagy más állami hatóságok által kibocsátott és deklarált törvényes fizetőeszközök, mint például az angol font vagy az euró. A fiat pénzek esetében a központi bank vagy állami hatóság gyakorlatilag bármilyen anyagot (például a könnyű, praktikus és könnyen hordozható papírt) felhasználhat fizetőeszközként."
Fantasztikus volt ez az epizód is. Rendszeresen lenyűgöz a szakmai tudásával. Várom nagyon a következő részeket. Ha már fűtési rendszerek a téma, ajánlhatom a elektromos fűtőfóliát mind témát?
Gyakorlatilag mindegy, hogy olajradiátor, vagy fólia. Mindkettő ellenállás fűtés, tehát egy kW hőenergia kinyeréséhez egy kW villamosenergiára van szükség. Sajnos ezt a kis apróságot nem szokták elmesélni a fólia forgalmazok, csak az infra fűtés varázsszóval misztifikálják a terméket.
Kiegészítő fűtésnek, és ha már vannak meglévő cuccaid hozzá, mint a jelen esetben is, akkor el lehet vele szórakozni, de egyébként nem nagyon éri meg, vagy nagyon bizonytalan. Két-három telet is fűtöttem / fűtöttünk rigekkel. Volt, hogy egy jól szigetelt házban, volt, hogy egy műhelyben voltak télen a rigek. Természetesen a fő cél a bányászat volt és a keletkező hőt mint feles mellékterméket akartuk hasznosítani. De a lényeg ha önmagában csak ezzel akarsz fűteni egy házat, műhelyt az baromi sokba kerül. Nem fog megállni 2M forintban a rigek ára. Én 8-10 kártyával "fűtöttem" amik darabja 100-110W-ot fogyasztott. A műhelyt a nagy hidegekben nem tudta 12-14 fok fölé vinni (ami ideális volt, mert virágok tárolására használtuk, így elértem a célt). Fűtés nélkül 4-5 fokra hűl ki ugyan ez a műhely (max napelem inverter és egy nas megy itt ami hőt termel). A házban azt tudom mondani, hogy az átmeneti időben később kellett ráindítani az egyéb fűtést, de ugye kellett. A keletkező hő nagyon koncentrált. Vagy csinálsz több gépet több helyiségbe, vagy meg kell oldani a meleg levegő szállítását (plusz költség). Nálunk egy nagy egyterű nappali. konyha, lépcsőfeljáró az emeletre miatt ideális helyen volt, mert nagy légtérrel volt közvetlen kapcsolatban. Ha csak fűtési időben mennek a rigek az év kb. egyharmada kiesik amikor csak ott áll és növeli a megtérülési időt (ha egyáltalán megtérül), amivel nő a kockázat is. Ha járatod őket termelik a hőt ami nyáron meg plusz probléma. Persze lehet azt a hőt is hasznosítani. Voltak akik vízhűtéses rendszerben gondolkodtak és melegvíz melegítésére fordították a keletkező hőt, de ez is plusz költség. Arról nem is beszélve, hogy egy lakásban nem éppen szépek ezek a berendezések (meg lehet szépre is csinálni, de az plusz költség. nekem is volt egy direkt szépen bedobozolt rigem a lakásba) és valamilyen szinten állandó felügyeletet is megkövetelnek (nem egy rig éget már ki). Távfelügyeletre egyébként vannak remek programok. A lényeg, hogy kiegészítő megoldásnak is kockázatos a mostani GPU árak mellett, önmagában meg erre alapozni egy fűtést nem biztos, hogy "okos" dolog :). Napelem+hőszivattyú egy sokkal rizikómentesebb, szebb, zöldebb megoldás. Perzse ha már amúgy is ott a bánya, akkor vétek elpazarolni a mellékterméket :),
Kösz, hogy ezt leírtad, nagyon hasznos volt. Igazából mindegy mivel fűtünk, mindegyiknek van beruházási igénye. Én is inkább érdekesnek találom a GPU radiátort, nem követendő dolog.
Nagyon örülnék egy bányászattal kapcsolatos videónak még ha egy gpu-val is mutatnád be a bányászatot, nagyon jól és érthetően magyarázól, biztosan sokan megnéznék a videót.
Üdv! Segítséget kérnék egy elméleti kérdésben. Vannak az elektromágnesek, ha jól tudom relativ kis energiával nagy tömeget tudnak megtartani (pl ajtózárak, vastelepeken mágneses emelők, stb) de ez mindegy is. A mágnesek egységnyi áramot vesznek fel. A feltételezés: Van egy tengely (amit forgatni szeretnénk), a tengelyen X darab racsni helyezkedik el (egyik irányban enged a racsni, másik irányban át tudja adni a forgatónyomatékot a tengelyre). A racsnikhoz pedig egyenként csatlakozik egy elem, ami a racsnin keresztül átadja az energiát a tengelynek. A racsniknak energiát átadó elemek függőleges irányban elektromágnesek ellendarabjaihoz vannak kötve, amiknek 2 végállása van, az egyik a mindegyik fölött elhelyezkedő elektromágnes, a másik pedig egy végpont, ami meghatározott távolságba engedi eltávolodni a mágnestől. A rendszer végén pedig elhelyezkedik X darab említett elektromágnes. A mágnes bekapcsol, magához húzza az ellendarabot, ezzel együtt mozog a racsninak energiát átadó elem, a maga a racsni és átkerül az energia a tengelyre forgás formájában (az ellendarab visszaesik gravitáció hatására alapállapotba ha megszűnik az áramforrás). Most jön az amire kíváncsi lennék a fent említettekkel kapcsolatban: Egy elektromágnes Y energiát vesz fel üzem közben és az, (csak a mozgási energiát vesszük figyelembe amit generált) egységnyi Q mozgási energiát ad le a tengelyre. Ha van egy elektronika, ami szabályozza az X mennyiségű fent említett mágnesese rendszert és mindig csak egyet kapcsol be felváltra állandó Y energiafogyasztást használva, akkor jól gondolom, hogy a frekvencia (idő) tényező határozza meg a tengely végső forgási energiáját? Az következő képletben 1 majd 10 ütem per másodperc, illetve E a tengely végső mozgásienergiája): X * Q * 1(ütem) = E ---------> X * Q * 10(ütem) = 10E Tehát állandó Y energiafelvétel mellett a leadott energiának az szab határt, hogy egységnyi idő alatt hányszor kapcsol be egyetlen mágnes függetlenül a mágnes teljesítményétől. Jól látom? Előre is köszi!
Van egy két dolog, ami nem így van. Az energiát mérjük már Joule-ban. És a Joule az W*s. Itt benne van az idő. De nem csak itt van benne, mert a forgás során a fordulatszámmal nő a felvett teljesítmény. Vagyis a teljesítmény az arányos a nyomaték*fordulatszám értékkel. A nyomatékhoz áram kell, ami meg az áram áram négyzetével nő csak. Szóval nem energia kell, hanem energia forrás. A forrás áramot hoz lére, az elektromágneses teret és ha ez még forog is, akkor a forgási sebességgel linerálisan nő egy darabig a feltett teljesítmény.
@@ordasigabor Laikus vagyok, nem ismerem a pontos fogalmakat, képleteket, jelöléseket ezért fogalmaztam meg így. Nem forgó mágneses teret létrehozó elektromágnesekről van szó, hanem pl mint a mágneses ajtózár, tulajdonképpen dugattyú mozgást végez. Az egész pedig egy áramforrásról üzemel amit Y energiafelvételként írtam le a képletben. A nyomatékot maga az elektromágnes vonzereje hozza létre ahogy az ellendarabot magához vonzza és meghajtja a racsnin keresztül a tengelyt. Egyszerre csak egy kapcsol be. Úgy képzelem kb mint egy gépjármű robbanómotort. Az üzemanyag robbanása helyett dugattyúnként egy fix pozícióban lévő elektromágnes által létrehozott mező(nem forgó) vonzaná magához a dugattyút. Egyszerre mindig csak egy mágnes üzemel, ezért az áramfelvétele mindig ugyan annyi (mintha egy mágnes üzemelne folyamatosan). Viszont minél sűrűbben váltogatjuk egységnyi idő alatt (elméletben végtelen számig növelhető) az egyes mágnesek között a működtetést annál sűrűbben adja le mindig ugyanazt a nyomatékot amit egyenként tudnak a mágnesek kifejteni a vonzerejükkel a dugattyúra. De ha ugyan erről írtad le az előbb akkor én voltam kevés az értelmezéshez. Elektromágnes dugattyús motor.
@@ordasigabor jaaaaaaj, de szuper vagy Gáborom..... kíváncsi vagyok ha sikerül szerezni nagyon egy olyan kütyüre :) köszi, hogy gondolsz rám(végül is, egy újabb videó ötlet alanya lehet :) )
Az a fontos, hogy ezt a fútés dolgot meg lehet úgy oldani, hogy gyakorlatilag még pénzt is termel, amennyit fűtesz, nem elfele viszi a pénzedet. A lényeg az, hogy valami hasznosat csinálsz a hő segítségével. CNC gépet építve, 3D nyomtatást csinálva crypto bányászat, alu öntés, szilva aszaló gép építés, ezek mind energiát mellékesen hővé alakítanak, melegben vagy és még bevétel is van, gyakorlatilag dolgozni hagyományos értelemben nem kell , aki okos eléggé, ilyet csinál és a maga ura. Vagy uram bocsá a tehénre egy hőelvonót telepítve azzal fűtód a lakást. :) A sörkollektor is jó, végül is bármi amivel hőt tudsz nyerni valahonnan, persze ezek is némi előmunkálatot igényelnek, de jobb mint a gyárban szalag mellett lenni éjjel nappal. :) Nekem is van vagy 10 db P4 gépem amik egész nap a következő heti 5-ös lottó számokat számolják, eddig még nem sok sikerrel, de majd hátha, addig is fűtenek. Persze szervert lehet így üzemelni otthon és domain nevet veszel hozzá és szolgáltatsz valamit, fantázia kérdése.
Igen érdekel ez az égész bányászat. Szeretném, ha csinálnál róla videót az eleső lépésektől (beüzemeléstől kezdve a programok futtatásán keresztül a pénz szerzésig) az utolsókig. És, ha kitudnál térni arra is, hogy miként működik ez, tehát miből lesz így pénzünk annak nagyon örülnék. Gondolok itt arra... Ha a mezőgazdász dolgozik, akkor van mit eladni, abból van pénz. A piac ezeket a dolgokat továbbítja, rajta a saját haszna, a megélhetés neki is biztosított. Gyárak esetébe ugyan ez van. Termékeket gyártanak, abból van pénz. Van mit eladni, van mivel kereskedni. Ezek a bányász gépek, végül is kinek, minek hoznak hasznot rajtunk kívül? Mi is pontosan ez a kriptobányászat? Mit érünk el vele? Ki az aki ezért nekünk fizet?(Ha a UA-cam-on reklámozunk az nem csak nekünk haszon, hanem a YouTub-nak is.)
Érdekes, amit írsz, bár ahogy látom, sokan nem szeretik a bányászokat. Megértem. De lehet, hogy az is benne van, hogy a témakör elég komplex és nagyon sok szemszögből lehet nézni... és más más lesz az eredmény. Mindenesetre érdemes annak utánajárni, hogy technikai oldalról mi törtét és mi történik. Kicsit olyan, mint anno a mobil telefonok elterjedése.... akkor vágtunk csak bele igazán az ismeretlenbe... de már mindenki zsebében ott lapul egy olyan készülék, amibe olyan számítási teljesítmény van, ami 30 éve 10 pótkocsis IFAra feltett PC-ből sem jött volna ki.
Nagyon örülnék egy videónak a Linuxos bányászgép összeállítás/konfigurálásáról. Nemrég kezdtem cryto-val foglalkozni, de eddig inkább a trading részével, most próbálom kideríteni, hogy az elkövetkező évek szempontjából, bányászás ügyben milyen összeállítás érné meg jobban.
Miért nem kell monitort használni a bányászathoz? Engem nagyon érdekel a (kriptó)bányászat. És a 3 darab ventilátor mennyibe került a készített bányászgépben? (Ez is növeli a beruházás összegét.)
Minek monitor, ha egy telefonos app mindent megmutat? Nem a venti a drága, hanem a videokártya. A Videokártya árához képest minden kb. nulla beruházás.
A dicsérő szavak már megérkeztek a kommentekben, ezeket nem tudom überelni. Örülök, hogy felmerült a morális kérdés. Nem szabad ilyet csinálni. Én nem mertem volna 1000 Wh-t írni a megszokott kilowattóra helyett, biztos van valami rejtett oka. Az 500 W/h viszont értelmetlen kifejezés. A helység mást jelent mint a helyiség. A gyerek ne játsszon a számítógéppel (a felnőtt sem.)
Üveglapos álló konvektornál mi a helyzet? Az rendelkezik időzitővel, nem mindig fogyaszt 1000Wh-t? Van amelyiknek hőmérséklet tartó funkciója is van ezek mondjuk 3 szor drágábbak mint pl. az olajradiátorok.
Az a hősugárzóval egy kategória, pont annyi pénzből tud meleget adni, mint egy hajszárító. Annyi előnye van a konvektornak, hogy azt rá lehet kötni az éjszakai (vezérelt) áramra.
Sziasztok, bocsánat, hogy ide irok ezzel kapcsolatosan de nem tudom hol kaphatnék egy kis segítséget. A témától nem tér el nagyon a kérdésem mivel fütésröl van szó, de nincs köze a crypto valutákhoz. Nagyon amatör szinten barkácsolgatok és az elektromos Renault Kangooba szeretnem a fütést segíteni. Arra gondoltam, hogy a szivargyújtórol egy sor kondenzátort töltenék valamint egy 30 ampos Lifepo4 akkut. Majd ezekre csatlakoztatnek egy 200w fütöszálas ventilators 12vos egységet. Igy az auto szivargyújtós része kellene, hogy bírja a teljesítményt igaz? Most rovid távon ilyesmi megoldások állnak a rendelkezésemre. A kondi sor az 6db 2.7v 500f. Köszönöm
Szia 200Watt egy autóban szinte semmi és az akku védelmére is ügyelni kell. Egy szivargyújtó kb. 100Wattot bír el, az is kevés. A kocsi akkuja sem fogja szeretni ha nem jár a motor. Bocs, de a szuper kondikat is pillanatok alatt leszívja a fűtőbetét. Ha jár a motor, akkor jobb a helyzet, de ekkor sem használnám a szivargyújtót ekkora teljesítményre. Ha fázol és ezért kell, akkor be kell tenni egy ülésfűtést. Egészen kis teljesítménnyel kellemes érzetet okoz. Ha pedig aü üveg párásodása miatt, akkor inkább szappanos vízzel le kell mosni belül az üveget, úgy, hogy a végén nagyon vékony szappan réteg maradjon. Ami a kilátásban nem okoz problémát. Meglátjuk másnak milyen 5lete van.
Sallang hő hasznosítás. Gyakorlatilag azt összes fűtőmű így működik mióta erőmű lett. Kidobálták a kazánokat helyette gázmotorokat telepítettek amivel betáplálnak az elektromos hálózatba a veszteséghővel pedig fűtenek. Kicsit eltúloztam a hasonlatot. Arra mindenképpen jó ötlet, hogy felhívod a figyelmet az amúgy kidobott energiára! Na de mi van nyáron ha nincs medencéd amit fűtenél vele? Akkor még a hűtésről is gondoskodni kell. Tehát egy évre levetítve kicsit változik a matek. A levegő-levegő hőszivattyúk inkább csak 3 cop-t tudnak (az egy dolog, hogy ráírják mit tud optimálisan) ugyanis azt sem lehet egy szeptemberi napon mérni. Mikor lemegy 0 fok alá a külső hőmérséklet akkor plusz energiával időnként le kell olvasztani a kondenzátort illetve 0 fok C alatt a hatásfokuk is igen leromlik a kicsi delta T miatt.
Az SCOP a szezonális jósági fok, van erre egy mérési ciklus, hasonlóan mint az autóknál. Viszont a tapasztalat az, hogy ha nincs alulméretezve a hőszivattyú/klíma teljesítménye, akkor részterhelésen egész jól hozzák a megadott SCOP értéket. Az megint más kérdés, hogy vizes hőszivattyút csak felületfűtés mellé érdemes telepíteni, ha radiátorok vannak, akkor a klíma lesz gazdaságosabb. (50 fokos vízbe történő hőleadáshoz jobban össze kell nyomnia a kompresszornak a hűtőközeget, mintha 23 fokos levegő "hűtené" split klíma beltérijében a kondenzátor egységet.)
Szia Gábor! Én ha megy a cnc marógépem nem fűtök. Van benne egy szekrényklíma és az elég szépen képes befűteni a műhelyt. És tényleg pici teljesítményű a cucc, mégis képes kifűteni átmeneti időszakban s műhelyt.
@@ordasigabor Nem léptetős technika, linket nem enged beszúrni. 2 tápegység, 2 trafó, egy marék relé és frekvenciaváltó/analóg erősítő ami fűt. Nem akartam ventilátoros légkeverést, így klímáztam. Átmeneti időszakban kellemesen fűt, nyáron azért annyira nem.
sok helyen W/h-t írsz mértékegységnek ami helytelen a mértékegység az W*h wattóra a W/h az óránkénti watt teljesítményt jelentene de 1 wattóra elektromos munka az 1 watt teljesítmény 1 órán keresztűl folyamatosan, magyarul ha van egy 1000watt-os mikró ami maxon megy 60 percig az pont 1 kWh-t fogyaszt ami 40ft-ba fog kerülni
idén még én sem kapcsoltam be a fűtést :-D viszont az 5700xt memóriájának a hőfokára nagyon figyelj oda!! soha ne engedd 70 fok fölé mert azt nagyon nem szeretik. saját tapasztalatból mondom. nekem 8 ilyen kértyám van.
molromania.ro/hu/vallalati-ugyfelek/mol-pb-gaz/tartalyos-pb-gaz/ PB gáz Energiatartalom 30,3 kWh/m3, ez 3.2x-ese mint a földgáz. Gondolom az ára is ennek megfelelően többszöröse. Fa esetén a fa típusa és nedvességtartalma nagyon meghatározó. Pl. Az akácnak negyede energiatartalma van a földházhoz képest. És itt az a kérdés, hogy ki mennyiért szerzi a fát.
Vízhűtéssel mondjuk padlófűtésbe is be lehetne nyomni a hőt. Az egyébként mindegy, hogy levegős, vagy vizes. A zajt leszámítva ugyanannyi hő teljesítményt fog leadni.
Nyaron a ventilatorok meleget egy kis regi abszorbcios hutobe vezeted amibe a sorod hutod , vagy egy Peltier elem visszaforditja egy reszet elektromos aramma ...
Üdv még egy megjegyzés amit nem vettél számításba hogy keringető szivatyú kell a hőszivatyú ill. a kazán müködtetéséhez ami ugye egy további villany számlát ereményez.
üdv, engem az érdekelne hogy azt mondod hogy 1kwh gáz energia, 4kwh árammal lehet kiváltani? és csak 4-es scoppal lesz kb 1:1:-ben? csak mert több helyen meg azt irják hogy pont h 4-ed annyi áram kell ugyanakkora gázfütés kiváltásához scop 4 esetén (nyilván ez a rizsacsökkentéstöl független kérdés)
Köszönöm a válaszát és sok sikert a további hiper-szuper videókhoz! Olyan, mintha újra iskolába járhatnék! Imádtam a fizika órákat. A többiek nevében és utólagos engedelmével köszönjük, hogy a szabad ideje egy részét ránk áldozza, sokat segít és reményt ad, főleg ilyen válságos időkben. @@ordasigabora
Egy távolabbi ismerősöm azt meséli, hogy a BitCoin egyik beszakadásakor vett egy rakás bányász gépet, és azzal fűt, kicsit olcsóbbra jön ki, mintha gázzal fűtene.
Esetleg valami ötlet valami reális, energiatakarékos fűtés megoldasra? Régóta gondolkodom a mágneses vagy indukciós megoldasokon... Jó lenne ezekről valami hasznos video, szerintem sokakat érdekelne.
Ezek a sima elektromos fűtéssel azonos költséggel fognak üzemelni, ha egyáltalán működnek. Ha csak nem találod fel az ingyen energiát, elektromos áramból kb 38Ft lesz egy kWh energia, amit hővé alakítasz. 100% feletti hatásfokot csak hőszivattyúval tudsz elérni.
Mert a legtöbb/eddigi kriptobányában nincs hasznosítva a "fölösleg-hő" (s így az erőművek szennyezését tetézik)... Én pártatlan vagyok, de azt gondolom, hogy ez a mögöttes magyarázata.
sokkal több áramot használ plussz aki bányászik az a keletkezett hőt nem fűtésre használja hanem még klímát vesz hozzá hogy ellensúlyozza ezzel méginkább növelve az energia fogyasztást holott az eu-ban jelenleg áramhiány van mivel leépítenek minden környezetszennyező erőművet, beleértve a nem is olyan vészes atomreaktorokat is. (jelenleg az atomhulladákot biztonságosan tudjuk tárolni megfelelő mélységben, a földben és emiatt nem kéne aggódni mert a kitermelt uránium ugyanúgy sugároz mint mikor visszajuttatják. jelenleg az atomenergia a legtisztább energiaforrásunk ameddig nem működik a fúziós erőmű)
@@Agoston_Erno Így van. 😃 // A számítógépben egyébként "csak" a videókártyá(k) és a tápegység ami "nem átlagos", a többi alkatrésznek egyáltalán nem kell átlagon felülinek lennie. Persze egy radiátorhoz képest a mai sz-gépek eleve "csúcs"-ok. 😃 //
@@janoshaasz5219 De abból indultunk ki, hogy ha a bányászatot fűtésre hasznosítjuk, akkor mennyibe kerül és nem csak olcsóbb, mint a többi módszer, hanem hozama van. Vagyis a 3 évente új gép vagy örökélet fűtőszál viszonylatában is megéri. (Feltéve, hogy 3 év múlva még lesz kriptovaluta és az árfolyama sem csökken.)
alapvetően a kriptobányászat egy akkora lutri, hogy kockázatkezelésről gyakorlatilag nem is érdemes beszélni körülbelül olyan, mint a rulettkeréken a piros tétet feketével kockázatcsökkenteni
Hm. Az odáig rendben van, hogy hoz elvileg plusz zsetont a kriptobányászat és télen jó is fűtésnek arról is lehet beszélni, hogy az ilyen konfigurációknak milyen iszonyatosan magas a zaja is. Míg egy egyszerű, olajradiátornak hangja közel zéró addig egy ilyen bányászgép csak akkor és csak olyan helyen üzemelhet, ahol nem számít a zajszennyezés. Persze megoldható nagy radiátorokkal, a hő szállításával...de meh... Amúgy Gábor, ha már összeraktad ezt konfigot akkor szerintem csináld meg szerintem a konfigos videót is - úgysem láttunk még téged számítógép előtt 🙃
Okay.... de itt inkább az ismeretek megszerzése a lényeg. Attól, még, hogy ismerünk valamit nem kell abba az irányba menni. Lehet, hogy ez a jövő... ki tudja...
Évente is tökremennek azok a kártyák, nem szabad ebbe beleállni. Plusz nagyon hangosak a ventillátorok. Plusz nyáron ha nincs jó hőelvezetés tulmelegednek és akkor mennek tönkre. Tehát elzárt jól szellőző helyen kell tartani ahonnét a hő tud távozni a lakásba is meg a szabadba is. Ha áram akkor panelos futotestek kellenek 1000W/10m2. Nem olajradiátor, nem ventillátoros 500ftos vacak. Csakis a panelos ami kb 40-60ezer Ft. Áramellátás az viszont kell mert egy kis lakást is 3-4ezer Watt felfűteni. Előny még hogy ezektől nem fullad meg a lakó. De szerintem csak akkor éri meg ha van mellette kazán. Ha hideg a lakás akkor mindent egyszerre bedurrantani, visszavenni meg csak akkor ha már igen meleg van bent és akkor tartalékra venni mindent. Nekünk fatüzelésu van szigetelt pár éves ház, kb 150m2. 7db fa kell és 60 fokos a víz ami kb fél oráig szinten tart. Max 1 óra mulva meleg van +1fok felett. 1 nap kb 15db fa kell és jo idő van. Keringetőszivattyu ha van lassan kell keringetni, a gyors keringetés hamar kihuti a vizet. De a fa a legolcsóbb, csak okosan kell használni, meg ugye az ember maga vágja össze ugy.
@@andraslukacs6007 igen pl a hőelvezetésen sok múlik, dehát most képzeld el.. a gázt feltekerem, a fát rátszem a tuzre. Nincs bukás, nincs kockázat, nem kell érteni hozzá.
@@MociProgrammer nem kell érteni hozzá, cégem kulcsrakész gépeket ad át, ügyfeleimnek csak a pénz elköltéseével van dolga, adózási tanácsot is tudunk adni.
@@andraslukacs6007 ja hogy Ti megcsináljátok... hát ha marad rajt valami, nemtom elhiszem, de aki nem ért hozzá az szerintem ne kezdjen bele. Gagyi vidikártya vásárlása is nagy bukó lehet. Pl azonos márkánál más-más széria egyik lehet örök másik nulla. Állandó leállás, meghibásodás stb. Pont mint az autószerelés ha nem ért hozzá ne csinálja mert nagyobb kárt csinál. Láttam már ilyet többen voltak akik beleálltak és a végén eladták. De eladás ok az is volt hogy nem is termelt annyit mint amennyit fogyasztott áramot. Asszem van több ilyen coin és rosszra álltak rá vagy valami ilyesmi, nem tudom én csak azt láttam, hogy volt-nincs.
@@MociProgrammer mindenképpen előny hogy vannak akik így látják. Így is ölik egymást az emberek a vga k ért. Ha önnek lenne igaza akkor egy 3060ti kb 60 ezer ft lenne. Nekem nem célom meggyőzni senkit így is hosszú a váró lista.
Folyamatban van az Ethereum blokklánc átállás Proof of Work rendszerről - ez a bányászaton alapul - a Proof of Stake rendszerre (ETH 2.0), ahol az új ether egységek már bányászat nélkül jönnek létre, így a bányász gépekre költött pénz valószínűleg nem fog megtérülni. :(
Itt a "valószínűleg" nagyon lényeges... mert nem tudni. A világ beletett egy csomó pénzt, van olyan ország, ahol a GDP jelentős részét ez hozza. Meglátjuk, hogy kukába dobják-e a technikát. Jó lesz erre visszatekinteni 5-10 év múlva, hogy milyen "különös" dolgot hozott létre a társadalom.
Engem is érdekelne a téma, de valszeg nem építem meg. Kíváncsi vagyok, hogy a vége tényleg nyereség lesz-e.
3 роки тому
Jól értem, hogy 1kW-os teljesítményű fűtést 2millióFt-ból lehet megcsinálni videókártyákkal? :O Mert az télen még egy kis szobát sem tud kifűteni :/ Ha egy egész házat szeretnénk fűteni az ha jól számolom legalább 10millió Ft-ba kerülne :/ Ez így már nem hangzik jól :/
5kW ha megy folyamatosan, akkor ha nem pocsék a szigetelés, az már elég lehet. Ezzel együtt én nem bíztatok senkit erre, ez inkább érdekesség.... bár ahogy én látom, nagyon sokan megélnek ebből.... akik nem fűtésre, hanem kockázatos befektetésként kezelik a bányászatot. Nálam 500Watt 35nm-en egészen kellemes meleget eredményezett.
3 роки тому
@@ordasigabor Még ez sem annyira hangzik jól, hogy 2 millióba kerül 5kW fűtési teljesítmény. Az én tapasztalataim szerint a 10 kW a minimum ami elégséges lehetne nálunk, annak a 4 milliós ára már nem olyan jó. Nyilván én ha ilyet telepítenék csak télen használnám, hozzáteszem télen nem is annyira zavar ha (főként ennél a leamortizált laptopnál) "fölöslegesen" megy (tehát nem ugrok mindig alvóba tenni, ha 2 percre magára hagyom), mert nyilván a meleg amit csinál az nem vész kárba, de ez igen csak koncentráltan, és kis teljesítménnyel fűt (néha le akarja a lábamat égetni, ha ott van). Mindenesetre ha csak annyi pénzt is termel, mint amennyi áramot elfogyaszt, meg amennyibe kerül az alkatrészeinek az időnkénti cseréje az sem rossz. A ngond abból is lehet, hogy pl. egy ilyen 5-10kW-os rendszernek mennyi a helyigénye? Bár egy konvektor helyére biztos elfér 2-3kW-nyi teljesítmény ami egy szobának már elegendő, és nyilván így jobb is mintha csak egy helyen fűt. Meg ha esetleg nem megy tovább ez a kriptopézes dolog, akkor dobhatja ki az ember a fűtési rendszerét úgy kompletten. Meg az a baj, hogy tőlem nagyon távoli ennek az informatikai háttere, meg van is már egy gázos fűtésünk :/
Ismerősöm is jelenleg egy háló ill. Egy nappalit fűt vele ha 150k a villany a megterulesbe ezt is bele kell ám számolni 😁 én nem vágok bele nekem van egy rendes munkám amellett ezt nem lehet csinálni mert ez DD-es meg nem is értek a tőzsdéhez
Többféle kriptovaluta létezik, többféle bányászati módszerrel. Van olyan, ahol a számítás szimplán csak elpazarolódik. Van olyan - az Ethereum is ilyen - ahol a számítási kapacitás részben vagy egészben hasznosul, például hasznosítható/bérbe adható számítási kapacitás, vagy okosszerződések futtatása, végrehajtása formájában.
Jól számolta ki, sőt a gáznál ha nem alacsony hőmérsékletű felületfűtésed van kondenzációs kazánnal, az ennél csak több lesz az égéstermékkel távozó hőveszteség miatt. A hőszivattyús fűtésekhez (split klímához is) még kedvezőbb áramdíj is elérhető, ha igényelsz egy H árszabású mérőt. Folyamatosan van áram ezen is, viszont csak a hőszivattyút szabad rákötni és 40%kal olcsóbb (23ft/kwh), így már 5-6ft/kwh lesz a hőszivattyús fűtési költség.
Érdekes téma , várjuk a folytatást
Azt hiszem, ez a legjobb ötlet a szigetüzemű napelemes rendszer felesleges energiájának az elhasználására.
Kérjük a videót ;) koszonjuk ;)
nincs mit, jó, h megnézted ;)
Hát ez is nagyon tanulságos volt ! Köszönjük a látóterünk szélesítését, külön köszönet, hogy az etikai oldalára is felhívtad a figyelmet ! További sok sikert És Erőt - Egészséget ! (Most a Covid kapcsdán eszméltem rá, hogy anno a seregben használt kösönés mennyire pozitív tartalmú volt, hiszen ebben semmi ideológiai töltet nincs !
Szervusz Gábor, engem is érdekelne a téma... Várjuk a folytatást, a gép építést! :) Köszi!
Nagyon érdekes téma érdekelne a dolog az alapoktol.
Engem is
már nagyon régóta érdekel a cripto téma, várom :D
A számítógépek (vagy az inverteres klíma) árán veszek nagyon sok napelemet, felrakom a tetőre, az ég világon semmit nem csinálok vele, nem kell menedzselni, mint a bánygápeket, vagy az inverteres klímát, olyan egyszerű mint a pofon. A hősugárzónál meg nincs olcsóbb fütöberendezés. 9 év után meg visszatermelte az árát, és csak dolgozik nekünk még elég sokáig. Végülis meg lehet bonyolítani az életünket, de minek! A bánya télen fűt... meg nyáron is 😃. Tényleg környezetszennyző módszer, de az senkit nem érdekel. Egyébként érdekes videó, és nagyon jó előadás.
Nagyon helyes, ebben nulla kockázat van.
Az inverteres klíma viszont negyedannyit fogyaszt, mint a hősugárzó, tehát kevesebb napelem is elég hozzá. Pl. egy kisebb ház fűtési energiaigénye 10.000 kWh/év, ez kb 380.000ft áram elektromos fűtés esetén, vagy 1110 m3 gáz (120.000 Ft). Ha sima elektromos fűtést szeretnél napelemmel, kell kb. +9kWp napelem azon felül, ami a háztartás többi (nem fűtési) fogyasztását lefedi, klímás/hőszivattyús fűtés esetén pedig csak 2500 kWh áram kell a fűtéshez, ehhez elég +2.3kWp napelem a többi fogyasztást lefedő mennyiségen felül. Vagyis 6,7kWp teljesítménnyel kisebb napelem rendszert kell telepítened, ezen megspórolsz 2.5-2.8m ftot (nem számolva a teljesítménybővítést és a villanyszerelési többletköltséget az elektromos fűtéshez). 3-4 klíma ennek a pénznek a harmadából, feléből kijön, de a hőszivattyús rendszer sem kerül jelentősen többe.
Én tátott szájjal néztem végig! Nagyon szépen köszönöm!
Nagyon ötletes megközelítés! Kreatív elgondolás, gratula!!
Kösz! Ma jön a folytatás
Szia Éedekelne a dolog szívesen megnézném a videodat, Köszönöm, ha megcsinálod.
ua-cam.com/video/nXM4jVPH-jM/v-deo.html
Óriási vagy Gabi bácsi, persze hogy várjuk hogy megmutasd a bányászatot a Linuxos op. rendszeren! ;)
Nagyon érdekes és aktuális téma, várom a folytatását is.
Még van egy téma javaslatom is: Mekkora felületű napkollektor és szigetelt víztartály tudná biztositani pl. egy 100 nm, B szintű energiahatékonysági besorolású ház fűtési energia szükségletét a hazai napsütés figyelembevételével egy éves szinten.
Abban biztos lehetsz, hogy ennél olcsóbb megoldás egy levegő/víz hőszivattyú +napelem az egyszeri beruházással kialakított, rezsimentes fűtésre.
Nagyon jó a videó. A bányászás nem hülyeség, illetve a crypto sem, sőt sokkal inkább a jövő, szóval nem árt ha megismerkedik vele az ember egy kicsit. Viszont a bányászásnál nem lehet eléggé kihangsúlyozni, hogy nagyon-nagyon KOCKÁZATOS. Az eszközök ára most 6-8-10-szeres, szóval ha veszel most egy gpu-t 300ezerért és 2 hét múlva beszakad az árfolyam, könnyen lehet, hogy 30-40ezerért fogod csak tudni eladni (ez konkrétan megtörtént 2018-ban). Külön köszönet Gábornak, hogy kihangsúlyozta a kockázatot a videóban és nem valami clickbait, rózsaszín ködös bányászós videót csinált (ahogy mostanában divat). Egyébként fűtésre tényleg nagyon jó, de inkább csak a műhelyben mert nagyon hangos. Illetve nyáron a hűtésüket is meg kell oldani. Érdemes foglalkozni a témával, én ajánlom mindenkinek a cryptot, de abban nagyjából minden, a témában jártas kollega egyetért, hogy most belevágni a bányászásba, kizárólag a pénz miatt, nem túl jó ötlet. Viszont ha érdekel a téma és amúgy is van otthon 1-2 kártyád, hajrá! Nagyon érdekes dolog, főleg az elején. ;)
Nagyon jól megfogalmaztad: érdemes ezzel megismerkedni. Nem kell attól még bányásznak állni, hogy a témában valakinek van infója. Lehet, hogy ez lesz a jövő, akkor meg miért is ne legyen erről tudás alapú ismeretünk.
Kérjük a Kriptós vidit :)
És köszönjük az oktató videókat, nagyon sokat tanulok belőlük!
Két dolog jutott egyből eszembe:
1. Nyáron HMV készítésre lehetne használni, ha vízhűtéses lenne a gép és hőcserélőhöz csatlakozna, persze ott van alternatívának a napkollektor is olyankor.
2. Bár nem lenne annyira hatékony, de peltier modullal még lehetne belőle elektromos áramot előállítani.
Szia, jöjjön a bányász videó! Köszi az ismereteket. :)
Ez nagyon super. Koszi
Az ethereum árfolyam mozog ugyan de hosszútávon felfelé megy.
Egy a gond: át fog állni proof of work ről, proof of stakere. Tehát nem kell majd bányászni.
Viszont vannak blokklancon futó szuperszámítógépek, amik ilyen kis otthoni gépekkel működnek, a blokklancon összeadva, szuperszámítógépként használható ki bérelhető.
Jó a téma, engem is érdekelne.
klasz oltlet, várom a folytatást
Legszebb magyar szó az ingyen! :)
meg az olcsó és akció...
Ha bármit megvizsgálunk ami az "ingyen" alatt fut az igazából soha nincs ingyen.
Legyen még videó, nagyon jó téma ! :)
Legyen bányász videó is!Ha egész évben hideg volna akkor megépítenék egy ilyet.
Néhány gondolat.
Jó a téma.
A klímánál a jóságfok (cop) nem fix folyamatosan változik a külső hőmérséklet függvényében. Nehéz vele számolni🤔
A a gázkazánok elégetett hője egy része a füstgázzal távozik. Egy része pedig a vizes ,radiátoros rendszerben elvész.
Nagyon nehéz meghatározni egy gáz égetés valós hő hasznosítását.
Persze valamivel számolni kell!😊
Csak érdemes a valós értékeket egyedileg jól bemérni!
Egyébként (ha kivesszük az árfolyamkockázatot)
A gondolat zseniális!!
Sajnos a tél mostanában olyan, hogy 0-5 fok között van csak éjjel és hó sincs. Ez van már évek óta. Ritkán van nagyon hideg... Ez mondjuk jót tesz a klímás fűtésnek.
@@ordasigabor Persze... használom is :) Csak, pl: ha kinn +4 fok van sokkal nagyobb hőt tud elvonni a környezetből és azt bent leadni, mint amikor -4 fok van kinn. azonos fogyasztással. Vagy ha megfordítjuk a kérdést! egy azonos hőmenyiség leadásához ( ez van beállítva ) kevesebb fogysztás párosul magasabb külső hőmérséklet esetében. Szinte lehetetlen megsaccolni a fogyasztást , főleg az inverteres klímák esetében. Majd letesztelem a valóságot, mert gyanúsan egyforma scop számokat tüntetnek fel a gyártók.
Hát...ez ropppantúl érdekes volt!
Szia Gábor, köszi a tanulságos videókat. Ha napelemet használunk energiaforrásként, akkor nem környezetszennyező. Érdekel hogyan kell bányászni és a mindennapokban elkölthető pénzt csinálni belőle.
Gábor! Esetleg arról is lehetne egy videó, hogy hogyan kell készíteni videókártyát egy csomó vashulladékból. 😁
Építenék egy bányagépet, de ekkora videókártya ár mellett kockázatos beruházás.
Nem lehet. A processor a legdrágább benne amit sajnos vagy nem tudsz beszerezni, vagy szintúgy drága lenne. Amit otthon tudnál készíteni még 10 év alatt sem tudna profitot hozni, csak az áramot pazarolná. A processzorokat már nagyon régóta gépek készítik. Ez a youtuber készített egy nagyon egyszerűt, de inkább lásd a saját szemeddel és megérted. ua-cam.com/video/l7rce6IQDWs/v-deo.html
@@menyharttibor9754 Ráadásul a belinkelt videókártyának nincs számítási -"képessége"/ -teljesítménye. (Annó ezt a képességet alapozták meg a vodo-kártyák...)
:-)
Sziasztok!
Hogyan lesz a virtuális pénzből HUF, amivel kitudom fizetni a számlákat?!
Mivel nem foglalkoztam alaposan a témával, hátha kapok itt választ. Köszönöm! :)
bankkártyával oda-vissza lehet mozgatni a bankszámlád és a virtuális pénz között. Persze jutalékot kérnek érte.
tőzsdén fiat-ra lehet váltani, de létezik már közvetlenül olyan crypto pénztárca szolgáltató is, ami VISA kártyát ad és a használat pillanatában váltja a rajta lévő ETH/BTC vagy bármilyen más crypto-t fiat valutára.
@@s1tyak a fiat nem tudom mi, de egy ilyen autó márkát ismerek... 😆
@@sprendezveny "Fiat pénznemnek minősülnek a központi bankok vagy más állami hatóságok által kibocsátott és deklarált törvényes fizetőeszközök, mint például az angol font vagy az euró. A fiat pénzek esetében a központi bank vagy állami hatóság gyakorlatilag bármilyen anyagot (például a könnyű, praktikus és könnyen hordozható papírt) felhasználhat fizetőeszközként."
Fantasztikus volt ez az epizód is. Rendszeresen lenyűgöz a szakmai tudásával. Várom nagyon a következő részeket. Ha már fűtési rendszerek a téma, ajánlhatom a elektromos fűtőfóliát mind témát?
Gyakorlatilag mindegy, hogy olajradiátor, vagy fólia. Mindkettő ellenállás fűtés, tehát egy kW hőenergia kinyeréséhez egy kW villamosenergiára van szükség. Sajnos ezt a kis apróságot nem szokták elmesélni a fólia forgalmazok, csak az infra fűtés varázsszóval misztifikálják a terméket.
Kiegészítő fűtésnek, és ha már vannak meglévő cuccaid hozzá, mint a jelen esetben is, akkor el lehet vele szórakozni, de egyébként nem nagyon éri meg, vagy nagyon bizonytalan.
Két-három telet is fűtöttem / fűtöttünk rigekkel. Volt, hogy egy jól szigetelt házban, volt, hogy egy műhelyben voltak télen a rigek. Természetesen a fő cél a bányászat volt és a keletkező hőt mint feles mellékterméket akartuk hasznosítani.
De a lényeg ha önmagában csak ezzel akarsz fűteni egy házat, műhelyt az baromi sokba kerül. Nem fog megállni 2M forintban a rigek ára. Én 8-10 kártyával "fűtöttem" amik darabja 100-110W-ot fogyasztott. A műhelyt a nagy hidegekben nem tudta 12-14 fok fölé vinni (ami ideális volt, mert virágok tárolására használtuk, így elértem a célt). Fűtés nélkül 4-5 fokra hűl ki ugyan ez a műhely (max napelem inverter és egy nas megy itt ami hőt termel). A házban azt tudom mondani, hogy az átmeneti időben később kellett ráindítani az egyéb fűtést, de ugye kellett. A keletkező hő nagyon koncentrált. Vagy csinálsz több gépet több helyiségbe, vagy meg kell oldani a meleg levegő szállítását (plusz költség). Nálunk egy nagy egyterű nappali. konyha, lépcsőfeljáró az emeletre miatt ideális helyen volt, mert nagy légtérrel volt közvetlen kapcsolatban.
Ha csak fűtési időben mennek a rigek az év kb. egyharmada kiesik amikor csak ott áll és növeli a megtérülési időt (ha egyáltalán megtérül), amivel nő a kockázat is. Ha járatod őket termelik a hőt ami nyáron meg plusz probléma. Persze lehet azt a hőt is hasznosítani. Voltak akik vízhűtéses rendszerben gondolkodtak és melegvíz melegítésére fordították a keletkező hőt, de ez is plusz költség. Arról nem is beszélve, hogy egy lakásban nem éppen szépek ezek a berendezések (meg lehet szépre is csinálni, de az plusz költség. nekem is volt egy direkt szépen bedobozolt rigem a lakásba) és valamilyen szinten állandó felügyeletet is megkövetelnek (nem egy rig éget már ki). Távfelügyeletre egyébként vannak remek programok.
A lényeg, hogy kiegészítő megoldásnak is kockázatos a mostani GPU árak mellett, önmagában meg erre alapozni egy fűtést nem biztos, hogy "okos" dolog :). Napelem+hőszivattyú egy sokkal rizikómentesebb, szebb, zöldebb megoldás. Perzse ha már amúgy is ott a bánya, akkor vétek elpazarolni a mellékterméket :),
Kösz, hogy ezt leírtad, nagyon hasznos volt.
Igazából mindegy mivel fűtünk, mindegyiknek van beruházási igénye. Én is inkább érdekesnek találom a GPU radiátort, nem követendő dolog.
Engem határozottan érdekel a bányászati bemutatód, elég hideg van a garázsomban. :)
Nagyon örülnék egy bányászattal kapcsolatos videónak még ha egy gpu-val is mutatnád be a bányászatot, nagyon jól és érthetően magyarázól, biztosan sokan megnéznék a videót.
Készítettem arról, h miként kell egy gépre a bányász SW-t felvarázsolni
@@ordasigabor már nézem is a videót, nem tudok betelni a videókkal, sajnálom, hogy csak most találtam rá a csatornára :D
Üdv! Segítséget kérnék egy elméleti kérdésben. Vannak az elektromágnesek, ha jól tudom relativ kis energiával nagy tömeget tudnak megtartani (pl ajtózárak, vastelepeken mágneses emelők, stb) de ez mindegy is. A mágnesek egységnyi áramot vesznek fel.
A feltételezés:
Van egy tengely (amit forgatni szeretnénk), a tengelyen X darab racsni helyezkedik el (egyik irányban enged a racsni, másik irányban át tudja adni a forgatónyomatékot a tengelyre). A racsnikhoz pedig egyenként csatlakozik egy elem, ami a racsnin keresztül átadja az energiát a tengelynek. A racsniknak energiát átadó elemek függőleges irányban elektromágnesek ellendarabjaihoz vannak kötve, amiknek 2 végállása van, az egyik a mindegyik fölött elhelyezkedő elektromágnes, a másik pedig egy végpont, ami meghatározott távolságba engedi eltávolodni a mágnestől. A rendszer végén pedig elhelyezkedik X darab említett elektromágnes.
A mágnes bekapcsol, magához húzza az ellendarabot, ezzel együtt mozog a racsninak energiát átadó elem, a maga a racsni és átkerül az energia a tengelyre forgás formájában (az ellendarab visszaesik gravitáció hatására alapállapotba ha megszűnik az áramforrás).
Most jön az amire kíváncsi lennék a fent említettekkel kapcsolatban:
Egy elektromágnes Y energiát vesz fel üzem közben és az, (csak a mozgási energiát vesszük figyelembe amit generált) egységnyi Q mozgási energiát ad le a tengelyre. Ha van egy elektronika, ami szabályozza az X mennyiségű fent említett mágnesese rendszert és mindig csak egyet kapcsol be felváltra állandó Y energiafogyasztást használva, akkor jól gondolom, hogy a frekvencia (idő) tényező határozza meg a tengely végső forgási energiáját? Az következő képletben 1 majd 10 ütem per másodperc, illetve E a tengely végső mozgásienergiája):
X * Q * 1(ütem) = E ---------> X * Q * 10(ütem) = 10E
Tehát állandó Y energiafelvétel mellett a leadott energiának az szab határt, hogy egységnyi idő alatt hányszor kapcsol be egyetlen mágnes függetlenül a mágnes teljesítményétől.
Jól látom? Előre is köszi!
Van egy két dolog, ami nem így van.
Az energiát mérjük már Joule-ban. És a Joule az W*s. Itt benne van az idő. De nem csak itt van benne, mert a forgás során a fordulatszámmal nő a felvett teljesítmény. Vagyis a teljesítmény az arányos a nyomaték*fordulatszám értékkel. A nyomatékhoz áram kell, ami meg az áram áram négyzetével nő csak.
Szóval nem energia kell, hanem energia forrás. A forrás áramot hoz lére, az elektromágneses teret és ha ez még forog is, akkor a forgási sebességgel linerálisan nő egy darabig a feltett teljesítmény.
@@ordasigabor Nehezen értelmezem :) ha jól értem akkor forgó mágneses térről beszélsz?
@@ordasigabor Laikus vagyok, nem ismerem a pontos fogalmakat, képleteket, jelöléseket ezért fogalmaztam meg így. Nem forgó mágneses teret létrehozó elektromágnesekről van szó, hanem pl mint a mágneses ajtózár, tulajdonképpen dugattyú mozgást végez. Az egész pedig egy áramforrásról üzemel amit Y energiafelvételként írtam le a képletben. A nyomatékot maga az elektromágnes vonzereje hozza létre ahogy az ellendarabot magához vonzza és meghajtja a racsnin keresztül a tengelyt. Egyszerre csak egy kapcsol be.
Úgy képzelem kb mint egy gépjármű robbanómotort. Az üzemanyag robbanása helyett dugattyúnként egy fix pozícióban lévő elektromágnes által létrehozott mező(nem forgó) vonzaná magához a dugattyút. Egyszerre mindig csak egy mágnes üzemel, ezért az áramfelvétele mindig ugyan annyi (mintha egy mágnes üzemelne folyamatosan). Viszont minél sűrűbben váltogatjuk egységnyi idő alatt (elméletben végtelen számig növelhető) az egyes mágnesek között a működtetést annál sűrűbben adja le mindig ugyanazt a nyomatékot amit egyenként tudnak a mágnesek kifejteni a vonzerejükkel a dugattyúra.
De ha ugyan erről írtad le az előbb akkor én voltam kevés az értelmezéshez. Elektromágnes dugattyús motor.
Gábor, Infra panelről egy videót, bemutatni, esetleg ha tudsz valami rosszat szerválni, szétszedni.... stb szóval az infrapanelből egy videót?
Megnézem, hogy tudok-e szerezni.
@@ordasigabor jaaaaaaj, de szuper vagy Gáborom..... kíváncsi vagyok ha sikerül szerezni nagyon egy olyan kütyüre :) köszi, hogy gondolsz rám(végül is, egy újabb videó ötlet alanya lehet :) )
Kérem szépen a videót! Érdeklődni szeretnék mekkora helyiséget lehet ezzel a módszerrrel befűteni. Egy 50m3 es szobát be lehet vele fűteni?
szinte nincs korlát, csak könnyen milliók mennek el az alkatrészekre
Szuper!
A bányászathoz i1 GPU is elég, A többit radiátorokkal ki lehet váltani. A spekulációnak nemcsak kockázata, költsége is van: spread, swap.
Az a fontos, hogy ezt a fútés dolgot meg lehet úgy oldani, hogy gyakorlatilag még pénzt is termel, amennyit fűtesz, nem elfele viszi a pénzedet. A lényeg az, hogy valami hasznosat csinálsz a hő segítségével. CNC gépet építve, 3D nyomtatást csinálva crypto bányászat, alu öntés, szilva aszaló gép építés, ezek mind energiát mellékesen hővé alakítanak, melegben vagy és még bevétel is van, gyakorlatilag dolgozni hagyományos értelemben nem kell , aki okos eléggé, ilyet csinál és a maga ura. Vagy uram bocsá a tehénre egy hőelvonót telepítve azzal fűtód a lakást. :) A sörkollektor is jó, végül is bármi amivel hőt tudsz nyerni valahonnan, persze ezek is némi előmunkálatot igényelnek, de jobb mint a gyárban szalag mellett lenni éjjel nappal. :) Nekem is van vagy 10 db P4 gépem amik egész nap a következő heti 5-ös lottó számokat számolják, eddig még nem sok sikerrel, de majd hátha, addig is fűtenek. Persze szervert lehet így üzemelni otthon és domain nevet veszel hozzá és szolgáltatsz valamit, fantázia kérdése.
Hatalmas! 😁👍
Kedves Gábor!
Hány köbmétert fűtöttél?
Igen érdekel ez az égész bányászat. Szeretném, ha csinálnál róla videót az eleső lépésektől (beüzemeléstől kezdve a programok futtatásán keresztül a pénz szerzésig) az utolsókig.
És, ha kitudnál térni arra is, hogy miként működik ez, tehát miből lesz így pénzünk annak nagyon örülnék. Gondolok itt arra... Ha a mezőgazdász dolgozik, akkor van mit eladni, abból van pénz. A piac ezeket a dolgokat továbbítja, rajta a saját haszna, a megélhetés neki is biztosított. Gyárak esetébe ugyan ez van. Termékeket gyártanak, abból van pénz. Van mit eladni, van mivel kereskedni. Ezek a bányász gépek, végül is kinek, minek hoznak hasznot rajtunk kívül? Mi is pontosan ez a kriptobányászat? Mit érünk el vele? Ki az aki ezért nekünk fizet?(Ha a UA-cam-on reklámozunk az nem csak nekünk haszon, hanem a YouTub-nak is.)
Érdekes, amit írsz, bár ahogy látom, sokan nem szeretik a bányászokat. Megértem. De lehet, hogy az is benne van, hogy a témakör elég komplex és nagyon sok szemszögből lehet nézni... és más más lesz az eredmény. Mindenesetre érdemes annak utánajárni, hogy technikai oldalról mi törtét és mi történik. Kicsit olyan, mint anno a mobil telefonok elterjedése.... akkor vágtunk csak bele igazán az ismeretlenbe... de már mindenki zsebében ott lapul egy olyan készülék, amibe olyan számítási teljesítmény van, ami 30 éve 10 pótkocsis IFAra feltett PC-ből sem jött volna ki.
Sziasztok ismerős a téma,szoba fűtésre tutti,ruha száritásra is.
De nyáron megoldhato lenne a medence vízfűtés valahogy ?
👍
Javaslom hoszivattyu + processor kombinaciot, es akkor nem kell hallgatni a ventilatorzajt : )
Kérjük a folytatást
Okay
Kell azokat a videokartyakat evente cserelni,meghat rettenetes hangos is,ahoz hogy szobat futsel.
Nagyon örülnék egy videónak a Linuxos bányászgép összeállítás/konfigurálásáról. Nemrég kezdtem cryto-val foglalkozni, de eddig inkább a trading részével, most próbálom kideríteni, hogy az elkövetkező évek szempontjából, bányászás ügyben milyen összeállítás érné meg jobban.
s mi a helyzet a "sörkollektorral" ? pár éve nagyon menő volt olyat építeni
Kérem a videot ! :)
Kérünk egy bányász felhúzós videót
Miért nem kell monitort használni a bányászathoz? Engem nagyon érdekel a (kriptó)bányászat. És a 3 darab ventilátor mennyibe került a készített bányászgépben? (Ez is növeli a beruházás összegét.)
Minek monitor, ha egy telefonos app mindent megmutat? Nem a venti a drága, hanem a videokártya. A Videokártya árához képest minden kb. nulla beruházás.
A dicsérő szavak már megérkeztek a kommentekben, ezeket nem tudom überelni. Örülök, hogy felmerült a morális kérdés. Nem szabad ilyet csinálni. Én nem mertem volna 1000 Wh-t írni a megszokott kilowattóra helyett, biztos van valami rejtett oka. Az 500 W/h viszont értelmetlen kifejezés. A helység mást jelent mint a helyiség. A gyerek ne játsszon a számítógéppel (a felnőtt sem.)
Az alaplap sima pc alaplap vagy direkt bányászatra készült ?
A videóban a legegyszerűbb legolcsóbb 4eFt-os 12 éves PC alaplapot használtam. Nem az alaplapon múlik.
Üveglapos álló konvektornál mi a helyzet? Az rendelkezik időzitővel, nem mindig fogyaszt 1000Wh-t? Van amelyiknek hőmérséklet tartó funkciója is van ezek mondjuk 3 szor drágábbak mint pl. az olajradiátorok.
Az a hősugárzóval egy kategória, pont annyi pénzből tud meleget adni, mint egy hajszárító. Annyi előnye van a konvektornak, hogy azt rá lehet kötni az éjszakai (vezérelt) áramra.
Sziasztok, bocsánat, hogy ide irok ezzel kapcsolatosan de nem tudom hol kaphatnék egy kis segítséget. A témától nem tér el nagyon a kérdésem mivel fütésröl van szó, de nincs köze a crypto valutákhoz. Nagyon amatör szinten barkácsolgatok és az elektromos Renault Kangooba szeretnem a fütést segíteni. Arra gondoltam, hogy a szivargyújtórol egy
sor kondenzátort töltenék valamint egy 30 ampos Lifepo4 akkut. Majd ezekre csatlakoztatnek egy 200w fütöszálas ventilators 12vos egységet. Igy az auto szivargyújtós része kellene, hogy bírja a teljesítményt igaz? Most rovid távon ilyesmi megoldások állnak a rendelkezésemre. A kondi sor az 6db 2.7v 500f. Köszönöm
Szia
200Watt egy autóban szinte semmi és az akku védelmére is ügyelni kell.
Egy szivargyújtó kb. 100Wattot bír el, az is kevés. A kocsi akkuja sem fogja szeretni ha nem jár a motor. Bocs, de a szuper kondikat is pillanatok alatt leszívja a fűtőbetét.
Ha jár a motor, akkor jobb a helyzet, de ekkor sem használnám a szivargyújtót ekkora teljesítményre.
Ha fázol és ezért kell, akkor be kell tenni egy ülésfűtést. Egészen kis teljesítménnyel kellemes érzetet okoz. Ha pedig aü üveg párásodása miatt, akkor inkább szappanos vízzel le kell mosni belül az üveget, úgy, hogy a végén nagyon vékony szappan réteg maradjon. Ami a kilátásban nem okoz problémát.
Meglátjuk másnak milyen 5lete van.
És mit kezdesz nyáron a meleggel?
Legyen videó! lépésről lépésre!
Milyen program kell a bányászathoz? Ezt nem vágom..
Én kíváncsi vagyok a bányára.
Engem érdekelne, hogy hogyan lehetne megcsinálni az egészet mint a videóban.
érdekelne a linux alapú bányászat és pénztárca bevezetése
Sallang hő hasznosítás. Gyakorlatilag azt összes fűtőmű így működik mióta erőmű lett. Kidobálták a kazánokat helyette gázmotorokat telepítettek amivel betáplálnak az elektromos hálózatba a veszteséghővel pedig fűtenek. Kicsit eltúloztam a hasonlatot. Arra mindenképpen jó ötlet, hogy felhívod a figyelmet az amúgy kidobott energiára! Na de mi van nyáron ha nincs medencéd amit fűtenél vele? Akkor még a hűtésről is gondoskodni kell. Tehát egy évre levetítve kicsit változik a matek. A levegő-levegő hőszivattyúk inkább csak 3 cop-t tudnak (az egy dolog, hogy ráírják mit tud optimálisan) ugyanis azt sem lehet egy szeptemberi napon mérni. Mikor lemegy 0 fok alá a külső hőmérséklet akkor plusz energiával időnként le kell olvasztani a kondenzátort illetve 0 fok C alatt a hatásfokuk is igen leromlik a kicsi delta T miatt.
Az SCOP a szezonális jósági fok, van erre egy mérési ciklus, hasonlóan mint az autóknál. Viszont a tapasztalat az, hogy ha nincs alulméretezve a hőszivattyú/klíma teljesítménye, akkor részterhelésen egész jól hozzák a megadott SCOP értéket. Az megint más kérdés, hogy vizes hőszivattyút csak felületfűtés mellé érdemes telepíteni, ha radiátorok vannak, akkor a klíma lesz gazdaságosabb. (50 fokos vízbe történő hőleadáshoz jobban össze kell nyomnia a kompresszornak a hűtőközeget, mintha 23 fokos levegő "hűtené" split klíma beltérijében a kondenzátor egységet.)
Szia Gábor!
Én ha megy a cnc marógépem nem fűtök. Van benne egy szekrényklíma és az elég szépen képes befűteni a műhelyt. És tényleg pici teljesítményű a cucc, mégis képes kifűteni átmeneti időszakban s műhelyt.
Nekem is van kis CNC gépem, ott a 800Wattos maró motor fűt nagyon. A léptetőmotorok csak langyosak.
@@ordasigabor Nem léptetős technika, linket nem enged beszúrni. 2 tápegység, 2 trafó, egy marék relé és frekvenciaváltó/analóg erősítő ami fűt. Nem akartam ventilátoros légkeverést, így klímáztam. Átmeneti időszakban kellemesen fűt, nyáron azért annyira nem.
sok helyen W/h-t írsz mértékegységnek ami helytelen a mértékegység az W*h wattóra a W/h az óránkénti watt teljesítményt jelentene de 1 wattóra elektromos munka az 1 watt teljesítmény 1 órán keresztűl folyamatosan, magyarul ha van egy 1000watt-os mikró ami maxon megy 60 percig az pont 1 kWh-t fogyaszt ami 40ft-ba fog kerülni
W/h-val azt szeretném érzékeltetni, mint a legtöbb árúnál, hogy 1000Ft/db. Noha mértékegység miatt a Wh a helyes.
idén még én sem kapcsoltam be a fűtést :-D viszont az 5700xt memóriájának a hőfokára nagyon figyelj oda!! soha ne engedd 70 fok fölé mert azt nagyon nem szeretik. saját tapasztalatból mondom. nekem 8 ilyen kértyám van.
Ki tudnád számolni palackos gázra, és fára is a forint/1000kw ot?
molromania.ro/hu/vallalati-ugyfelek/mol-pb-gaz/tartalyos-pb-gaz/
PB gáz Energiatartalom 30,3 kWh/m3, ez 3.2x-ese mint a földgáz. Gondolom az ára is ennek megfelelően többszöröse.
Fa esetén a fa típusa és nedvességtartalma nagyon meghatározó. Pl. Az akácnak negyede energiatartalma van a földházhoz képest. És itt az a kérdés, hogy ki mennyiért szerzi a fát.
@@ordasigabor
Én egy 25 literes hagyományos palackot 4200 forintért cseréltem legutóbb.
Engem is érdekelne ez az egész bányászkodás. És levegős hűtés helyett vízhűtéssel a hőmérséklet hogy változna a szobában?
Vízhűtéssel mondjuk padlófűtésbe is be lehetne nyomni a hőt. Az egyébként mindegy, hogy levegős, vagy vizes. A zajt leszámítva ugyanannyi hő teljesítményt fog leadni.
Nyaron a ventilatorok meleget egy kis regi abszorbcios hutobe vezeted amibe a sorod hutod , vagy egy Peltier elem visszaforditja egy reszet elektromos aramma ...
Készítene nekem egy ilyen szerkezetet, és milyen összegért?
nem, mindenki magának épít ilyet, ha úgy gondolja
Ez szép és jó, csak a három vidi kártya jelenleg fél milla minimum...már amivel érdemes is elkezdeni bányászni ;)
Inkább 2 milla...
Üdv még egy megjegyzés amit nem vettél számításba hogy keringető szivatyú kell a hőszivatyú ill. a kazán müködtetéséhez ami ugye egy további villany számlát ereményez.
üdv, engem az érdekelne hogy azt mondod hogy 1kwh gáz energia, 4kwh árammal lehet kiváltani? és csak 4-es scoppal lesz kb 1:1:-ben? csak mert több helyen meg azt irják hogy pont h 4-ed annyi áram kell ugyanakkora gázfütés kiváltásához scop 4 esetén (nyilván ez a rizsacsökkentéstöl független kérdés)
4-ed annyi áram kell azonos fūtôteljesítményhez a gázhoz képest kb 6 fokos küldô levegôig, utána az scop lecsökken, -5 foknál már csak másfél
@@ordasigabor ahha...de gondolom ez fütésre optimaluizált klimáklnál azért megmaradt -15 fokig is
jóóó
Tök zsír! A Linuxos bányagép és pénztárca szintén érdekes lehet!
De nem mostanság, már az ASIC a menő.
antminer s19 xp
Köszönöm a válaszát és sok sikert a további hiper-szuper videókhoz! Olyan, mintha újra iskolába járhatnék! Imádtam a fizika órákat. A többiek nevében és utólagos engedelmével köszönjük, hogy a szabad ideje egy részét ránk áldozza, sokat segít és reményt ad, főleg ilyen válságos időkben. @@ordasigabora
Egy távolabbi ismerősöm azt meséli, hogy a BitCoin egyik beszakadásakor vett egy rakás bányász gépet, és azzal fűt, kicsit olcsóbbra jön ki, mintha gázzal fűtene.
Esetleg valami ötlet valami reális, energiatakarékos fűtés megoldasra? Régóta gondolkodom a mágneses vagy indukciós megoldasokon... Jó lenne ezekről valami hasznos video, szerintem sokakat érdekelne.
Ezek a sima elektromos fűtéssel azonos költséggel fognak üzemelni, ha egyáltalán működnek. Ha csak nem találod fel az ingyen energiát, elektromos áramból kb 38Ft lesz egy kWh energia, amit hővé alakítasz. 100% feletti hatásfokot csak hőszivattyúval tudsz elérni.
Nem az a jó irány, hogy olcsón állítsd elő az energiát. Az a jó irány, hogy ne fogyassz sok energiát.
@@martongabor4791 én sem olcsó energia előállításra gondoltam, hanem jó hatásfokú rendszerre.
@@82levy5 Az elektromos fűtés (pl.: hősugárzó) hatásfoka gyakorlatilag 100%, és a beruházás is alacsony.
Érdekes videó, de miért környezetszennyezőbb a bányászat, mint a villamos fűtés?
Mert a legtöbb/eddigi kriptobányában nincs hasznosítva a "fölösleg-hő" (s így az erőművek szennyezését tetézik)...
Én pártatlan vagyok, de azt gondolom, hogy ez a mögöttes magyarázata.
sokkal több áramot használ plussz aki bányászik az a keletkezett hőt nem fűtésre használja hanem még klímát vesz hozzá hogy ellensúlyozza ezzel méginkább növelve az energia fogyasztást holott az eu-ban jelenleg áramhiány van mivel leépítenek minden környezetszennyező erőművet, beleértve a nem is olyan vészes atomreaktorokat is. (jelenleg az atomhulladákot biztonságosan tudjuk tárolni megfelelő mélységben, a földben és emiatt nem kéne aggódni mert a kitermelt uránium ugyanúgy sugároz mint mikor visszajuttatják. jelenleg az atomenergia a legtisztább energiaforrásunk ameddig nem működik a fúziós erőmű)
Mert egy fűtőszálas radiátor legyártása környezetbarátabb, mint egy csúcskategóriás számítógépé és általában ritkábban kell cserélni is.
@@Agoston_Erno Így van. 😃
// A számítógépben egyébként "csak" a videókártyá(k) és a tápegység ami "nem átlagos",
a többi alkatrésznek egyáltalán nem kell átlagon felülinek lennie.
Persze egy radiátorhoz képest a mai sz-gépek eleve "csúcs"-ok. 😃 //
@@janoshaasz5219 De abból indultunk ki, hogy ha a bányászatot fűtésre hasznosítjuk, akkor mennyibe kerül és nem csak olcsóbb, mint a többi módszer, hanem hozama van. Vagyis a 3 évente új gép vagy örökélet fűtőszál viszonylatában is megéri. (Feltéve, hogy 3 év múlva még lesz kriptovaluta és az árfolyama sem csökken.)
Az árfolyam kockázatot lehet kezelni: hedge pozicióval
alapvetően a kriptobányászat egy akkora lutri, hogy kockázatkezelésről gyakorlatilag nem is érdemes beszélni
körülbelül olyan, mint a rulettkeréken a piros tétet feketével kockázatcsökkenteni
Várjuk a folytatást, engem is inkább a változás érdekelne ami most fog következni a piacon
Azt szerintem senki nem tudja mi jön most... biztosan érdekes lesz.
Hm. Az odáig rendben van, hogy hoz elvileg plusz zsetont a kriptobányászat és télen jó is fűtésnek arról is lehet beszélni, hogy az ilyen konfigurációknak milyen iszonyatosan magas a zaja is. Míg egy egyszerű, olajradiátornak hangja közel zéró addig egy ilyen bányászgép csak akkor és csak olyan helyen üzemelhet, ahol nem számít a zajszennyezés. Persze megoldható nagy radiátorokkal, a hő szállításával...de meh...
Amúgy Gábor, ha már összeraktad ezt konfigot akkor szerintem csináld meg szerintem a konfigos videót is - úgysem láttunk még téged számítógép előtt 🙃
vízhűtéssel kb hangtalan.
Okay.... de itt inkább az ismeretek megszerzése a lényeg. Attól, még, hogy ismerünk valamit nem kell abba az irányba menni. Lehet, hogy ez a jövő... ki tudja...
Lehet még bonyolítani ezt ?
Úgy tűnik :)
Évente is tökremennek azok a kártyák, nem szabad ebbe beleállni. Plusz nagyon hangosak a ventillátorok. Plusz nyáron ha nincs jó hőelvezetés tulmelegednek és akkor mennek tönkre. Tehát elzárt jól szellőző helyen kell tartani ahonnét a hő tud távozni a lakásba is meg a szabadba is.
Ha áram akkor panelos futotestek kellenek 1000W/10m2. Nem olajradiátor, nem ventillátoros 500ftos vacak. Csakis a panelos ami kb 40-60ezer Ft. Áramellátás az viszont kell mert egy kis lakást is 3-4ezer Watt felfűteni. Előny még hogy ezektől nem fullad meg a lakó.
De szerintem csak akkor éri meg ha van mellette kazán. Ha hideg a lakás akkor mindent egyszerre bedurrantani, visszavenni meg csak akkor ha már igen meleg van bent és akkor tartalékra venni mindent.
Nekünk fatüzelésu van szigetelt pár éves ház, kb 150m2. 7db fa kell és 60 fokos a víz ami kb fél oráig szinten tart. Max 1 óra mulva meleg van +1fok felett. 1 nap kb 15db fa kell és jo idő van.
Keringetőszivattyu ha van lassan kell keringetni, a gyors keringetés hamar kihuti a vizet. De a fa a legolcsóbb, csak okosan kell használni, meg ugye az ember maga vágja össze ugy.
én 6 éve ilyen gépekkel fűtök több házat is , és nem egy olyan kártyám van ami 6 éve egyhuzamba megy , csak érteni kell hozzá .
@@andraslukacs6007 igen pl a hőelvezetésen sok múlik, dehát most képzeld el.. a gázt feltekerem, a fát rátszem a tuzre. Nincs bukás, nincs kockázat, nem kell érteni hozzá.
@@MociProgrammer nem kell érteni hozzá, cégem kulcsrakész gépeket ad át, ügyfeleimnek csak a pénz elköltéseével van dolga, adózási tanácsot is tudunk adni.
@@andraslukacs6007 ja hogy Ti megcsináljátok... hát ha marad rajt valami, nemtom elhiszem, de aki nem ért hozzá az szerintem ne kezdjen bele. Gagyi vidikártya vásárlása is nagy bukó lehet. Pl azonos márkánál más-más széria egyik lehet örök másik nulla. Állandó leállás, meghibásodás stb. Pont mint az autószerelés ha nem ért hozzá ne csinálja mert nagyobb kárt csinál. Láttam már ilyet többen voltak akik beleálltak és a végén eladták. De eladás ok az is volt hogy nem is termelt annyit mint amennyit fogyasztott áramot. Asszem van több ilyen coin és rosszra álltak rá vagy valami ilyesmi, nem tudom én csak azt láttam, hogy volt-nincs.
@@MociProgrammer mindenképpen előny hogy vannak akik így látják. Így is ölik egymást az emberek a vga k ért. Ha önnek lenne igaza akkor egy 3060ti kb 60 ezer ft lenne. Nekem nem célom meggyőzni senkit így is hosszú a váró lista.
Folyamatban van az Ethereum blokklánc átállás Proof of Work rendszerről - ez a bányászaton alapul - a Proof of Stake rendszerre (ETH 2.0), ahol az új ether egységek már bányászat nélkül jönnek létre, így a bányász gépekre költött pénz valószínűleg nem fog megtérülni. :(
Itt a "valószínűleg" nagyon lényeges... mert nem tudni. A világ beletett egy csomó pénzt, van olyan ország, ahol a GDP jelentős részét ez hozza. Meglátjuk, hogy kukába dobják-e a technikát. Jó lesz erre visszatekinteni 5-10 év múlva, hogy milyen "különös" dolgot hozott létre a társadalom.
Fontos tudnivaló: az ETH bányászata már csak pár hónapig lehetséges, más kriptopénzek bányászatának bevétele kb. tizede az ETH-bányászatnak.
de utána a bevètel a hálozat üzemeltetèsèbőll lesz mig a bányászoknal.
Engem is érdekelne a téma, de valszeg nem építem meg. Kíváncsi vagyok, hogy a vége tényleg nyereség lesz-e.
Jól értem, hogy 1kW-os teljesítményű fűtést 2millióFt-ból lehet megcsinálni videókártyákkal? :O Mert az télen még egy kis szobát sem tud kifűteni :/ Ha egy egész házat szeretnénk fűteni az ha jól számolom legalább 10millió Ft-ba kerülne :/ Ez így már nem hangzik jól :/
5kW ha megy folyamatosan, akkor ha nem pocsék a szigetelés, az már elég lehet. Ezzel együtt én nem bíztatok senkit erre, ez inkább érdekesség.... bár ahogy én látom, nagyon sokan megélnek ebből.... akik nem fűtésre, hanem kockázatos befektetésként kezelik a bányászatot. Nálam 500Watt 35nm-en egészen kellemes meleget eredményezett.
@@ordasigabor Még ez sem annyira hangzik jól, hogy 2 millióba kerül 5kW fűtési teljesítmény. Az én tapasztalataim szerint a 10 kW a minimum ami elégséges lehetne nálunk, annak a 4 milliós ára már nem olyan jó. Nyilván én ha ilyet telepítenék csak télen használnám, hozzáteszem télen nem is annyira zavar ha (főként ennél a leamortizált laptopnál) "fölöslegesen" megy (tehát nem ugrok mindig alvóba tenni, ha 2 percre magára hagyom), mert nyilván a meleg amit csinál az nem vész kárba, de ez igen csak koncentráltan, és kis teljesítménnyel fűt (néha le akarja a lábamat égetni, ha ott van).
Mindenesetre ha csak annyi pénzt is termel, mint amennyi áramot elfogyaszt, meg amennyibe kerül az alkatrészeinek az időnkénti cseréje az sem rossz. A ngond abból is lehet, hogy pl. egy ilyen 5-10kW-os rendszernek mennyi a helyigénye? Bár egy konvektor helyére biztos elfér 2-3kW-nyi teljesítmény ami egy szobának már elegendő, és nyilván így jobb is mintha csak egy helyen fűt.
Meg ha esetleg nem megy tovább ez a kriptopézes dolog, akkor dobhatja ki az ember a fűtési rendszerét úgy kompletten.
Meg az a baj, hogy tőlem nagyon távoli ennek az informatikai háttere, meg van is már egy gázos fűtésünk :/
CPU mining ?
Nálam a legerősebb gépben X5460 proci van, ami 10 éves... ezzel jelképesen sem lehet...
Amint kimondtad, hogy cpu, máris a bitcoin jutott az agyamban...
Az áram és gázárakat lassan lehet ujra számolni. :-(
Miért nem hasonló tanáraim voltak??
már értem miért kicsi a gáz számlám (átlagnál valamivel erősebb pc megy napi 15 órában + 55colos tévé monitorként) :)))
bár mégse, mert az áram számlám is kicsi :D
Windowsos megoldás érdekel.
Ismerősöm is jelenleg egy háló ill. Egy nappalit fűt vele ha 150k a villany a megterulesbe ezt is bele kell ám számolni 😁 én nem vágok bele nekem van egy rendes munkám amellett ezt nem lehet csinálni mert ez DD-es meg nem is értek a tőzsdéhez
Földgáz fűtés esetén ami a kéménybe ki megy az nem veszteség? Villamos energia esetén ilyen veszteség nincs.
Lagzi Lajcsi óta tudjuk, hogy egy bizonyos népcsoportot kivéve drága és kényelmetlen az olcsó rezsi😂
Ez a bányászat elérhető számitás kapacitás vagy csak szimplán elpazarolodó ⚡. Mert ha ez az utobbi akkor..... Morális és jogilag is támadható.
elvileg a tranzakciók lebonyolításához kellenek a számítások, amiket jóváírnak kriptoban neked. Bár nem nagyon értek hozzá bevallom...
Többféle kriptovaluta létezik, többféle bányászati módszerrel. Van olyan, ahol a számítás szimplán csak elpazarolódik. Van olyan - az Ethereum is ilyen - ahol a számítási kapacitás részben vagy egészben hasznosul, például hasznosítható/bérbe adható számítási kapacitás, vagy okosszerződések futtatása, végrehajtása formájában.
Biztos, hogy jól számoltad hogy gázzal 1000Wh 12 Ft, hőszivattyúval meg 10Ft? Szerintem itt sántít valami.
Nálad mi jött ki, mert szerintem jó.
@@ordasigabor Utána fogok számolni és megírom.
Jól számolta ki, sőt a gáznál ha nem alacsony hőmérsékletű felületfűtésed van kondenzációs kazánnal, az ennél csak több lesz az égéstermékkel távozó hőveszteség miatt. A hőszivattyús fűtésekhez (split klímához is) még kedvezőbb áramdíj is elérhető, ha igényelsz egy H árszabású mérőt. Folyamatosan van áram ezen is, viszont csak a hőszivattyút szabad rákötni és 40%kal olcsóbb (23ft/kwh), így már 5-6ft/kwh lesz a hőszivattyús fűtési költség.
@@qwas207 Igazad van a H tarifát felejtetem el belekalkulálni.
Megtörtént a ETH merge ezzel már biztos nem lehet fűteni😉
2000 másik coin van...
46-an megvásárolták a villamos áram spóroló, konnektorba dugható ketyerét.
Arra fólia kondenzátoros átverésre gondoltál?
@@ordasigabor Nem ismerem a felépítését talán igen az lenne. De látom már eddig 51-re nőtt a csoportjuk