Film instruktażowy: Msza św., w której uczestniczy tylko jeden usługujący (wariant Mszy ze świeckim)
Вставка
- Опубліковано 19 гру 2024
- Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Z wielką radością przedstawiamy Wam nasz pierwszy film instruktażowy! Przedstawia on ryt Mszy św., w której uczestniczy tylko jeden usługujący. W tym przypadku owym usługującym jest świecki ministrant. Zachęcamy Was do obejrzenia tego materiału.
Film został nagrany na bazie ,,Mszału Rzymskiego dla diecezji polskich" (wydanie pierwsze z 1986 roku). Przedstawia on więc ryt Mszy św., sprawowanej według starego mszału dla diecezji polskich (nowe wydanie z innymi rubrykami ukazało się w 2013 roku).
W filmie wykorzystano:
Formularz Mszy św. wotywnej o Najświętszej Eucharystii
Białe szaty liturgiczne
Pierwszy akt pokuty (spowiedź powszechną)
Czytania dostosowane do formularza tej wotywy (Rdz 14, 18-20 + Ps 110(109), 1-2. 3-4 (R.: ,,Jesteś kapłanem, tak jak Melchizedek") + J 6, 51-58).
Drugą prefację o Najświętszej Eucharystii (nr 47)
Drugą Modlitwę Eucharystyczną
Przepisy wspólne dla wszystkich form liturgii:
a) Wymawiając imię Jezusa, Najświętszej Maryi Panny, świętego czczonego w danym dniu oraz wypowiadając nazwę Trzech Osób Boskich równocześnie (np. ,,Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu), osoba, która tego dokonuje, wykonuje pochylenie głowy (CE, nr 68a).
b) Przechodząc przed ołtarzem podczas celebracji Mszy św., osoba mijająca oś świętego stołu, wykonuje pochylenie ciała (CE, nr 68b). Natomiast od konsekracji do końca Komunii św. - przyklęka (CE, nr 69).
c) Jeśli w prezbiterium jest tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, to wówczas przed podejściem do ołtarza na początku celebracji i przed odejściem od ołtarza do zakrystii na jej końcu, wykonuje się gest przyklęknięcia (CE, nr 69). Podczas samej zaś celebracji nie przyklęka się w stronę tabernakulum, lecz skłania się w stronę ołtarza, o czym napisano wyżej.
d) Wymawiając słowa: ,,I za sprawą Ducha Świętego, przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem" (w wyznaniu wiary), wykonuje się gest pochylenia ciała, a w Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25. 12) i Zwiastowania Pańskiego (25. 03) zamiast tego gestu, wykonuje się przyklęknięcie (IGMR, nr 275).
e) Gdy usługujący lub kapłan zajmuje postawę siedzącą, kładzie on swoje dłonie na kolanach (CE, nr 109).
f) Gdy kapłan błogosławi przedmiot lub osobę, stojąc przy ołtarzu, kładzie on swoją lewą dłoń na mensie świętego stołu, a prawą ręką dokonuje błogosławieństwa. Gdy stoi w innym miejscu, lewa ręka spoczywa mu na piersiach (CE, nr 108).
Film powstał dzięki:
ks. Przemysławowi Janickiemu (odgrywającemu rolę kapłana)
Pawłowi Karbownikowi (operatorowi kamery)
Jakubowi Kubiakowi (wykonawcy utworu ,,Dieu regne!")
Dawidowi Makowskiemu (odgrywającemu rolę ministranta, autorowi komentarzy zawartych w filmie oraz reżyserowi i scenarzyście)
Do powstania filmu przyczynił się w dużej mierze również ks. kan. dr Dariusz Orłowski, proboszcz parafii rzymskokatolickiej św. Wojciecha w Czerwieńsku (diecezja zielonogórsko-gorzowska), któremu bardzo serdecznie dziękujemy za udostępnienie kościoła do przeprowadzenia niezbędnych nagrań i zdjęć.
Dziękujemy również p. Łukaszowi Wolańskiemu za pomoc przy ostatecznym sprawdzeniu zgodności materiału z rubrykami ,,Mszału Rzymskiego dla diecezji polskich".
***
Film powstał w ramach działalności projektu liturgicznego ,,Z pasji do liturgii".
***
Podoba Ci się to, co robimy? Możesz nas wspomóc poprzez postawienie nam kawy! Aby to zrobić, klinij w link: buycoffee.to/z....
Odwiedź nas fanpage na Facebooku: / epassioneadl. .
Przeczytaj nasze artykuły i pomoce liturgiczne: zpasjidoliturg...
Odwiedź stronę dotyczącą urzędów kościelnych: swiecenia.zpas...