Bardzo przydatny film, myślę że zrobienie kolejnych filmów z zakresu podstawowej obsługi silnika fiata 126p byłoby strzałem w dziesiątkę. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy
Witam. Całkiem niedawno wymieniałem pompę paliwa w maluchu, a że padł mi telefon to nic nie nagrałem. Tak właśnie myślałem żeby omówić ten temat przy kolejnej okazji. Teraz już nie trzeba 🙂. Myślę że z filmem trafił Pan w 10, brakuje na YT takiej rzeczowej wiedzy. Pozdrawiam
Ja ustawiałem to mierząc suwmiarka taką jak pokazana na filmie. Wyszło wydaje mi się dobrze, fiacik jeździ znakomicie. Co do walka rozrzadu to nie tyle co się wyciera krzywka co zbija końcówka popychacza i wtedy jest problem ale to pewnie dotyczyło silników z dużymi przebiegami. Porady cenne, gdy ustawiałem nie pomyślałem o zastosowaniu blaszek, fajny patent. Cenie Pana filmy, chętnie posłucham o innych trikach związanych z małym fiatem, a wiem że było ich mnóstwo , tata wiele razy stosował i jak jeszcze żył pomagał reanimować fiata, teraz trzeba sobie radzić samemu czytając fora internetowe i książki tematyczne a każda rada cenna, na szczęście po 2latach ciągłej walki jestem pewien na swojego fiata że jak odpale to dojadę dokąd mi się wymarzy 🙂
Witam. Jeśli nawet końcówka popychacza jest sklepana to jest problem z wyjęciem jego. Możemy wykonać ponowną regulację i skok będzie prawidłowy. Pozdrawiam.
Witam właśnie wczoraj wymieniałem pompkę paliwa w moim 126elx. Skorzystałem z Pana wiedzy. Były założone dwie grubsze uszczelki. Tą od pompki po przeliczeniu założyłem cieńszą ( 0.25) Prawdopodobnie jest to oryginalna pompka z 97 roku - wymieniłem na nową bo ciśnienie paliwa było nieodpowiednie - po za tym przerywał na duzych zakrętach ( prawdopodobnie zaworki nie trzymały i się cofało paliwo ) Po rozebraniu starej pompki ( już musiala mieć wymienianą membranę kiedyś bo była nie oryginalna ( inne kolory) - było trosze pyłków na sitku, po za tym twarda membrana, i zardzewiała sprężyna. na nowej pompie zrobiłem póki co około 5 km testów - jakby był delikatnie zrywniejszy ! - teraz trzeba jeździć obserwować - też kolejna rzecz - jak zdejmowałem pompkę to niestety rozerwała się uszczelka - tamtą zerwałem i delikatnie papierkiem ściernym przeczyściłem. Ciekawostka - na wolnych obrotach po rozgrzaniu silnik ma delikatnie większe obroty na jałowym niż miał przed wymianą pompki - czy oznacza to , że była za mała dawka paliwa? Jak Pan skomentuje i czy tylko należy podregulować wolne obroty jak troche pojeżdże?
Witam. Nie trzeba troszkę pojeździć. Gaźnik należy wyregulować już teraz na ciepłym silniku. Na wolnych obrotach stara pompka mogła podawać za małą ilość paliwa i obroty były wolniejsze, a nie gasł? Można poruszać jeszcze ośką przepustnicy gaźnika i sprawdzić jej luz. Jeśli jest duży luz, to regulacja może być trudna i nie do końca możliwa z sukcesem. Pozdrawiam.
Dzien dobry. Moglby Pan nagrac film z regulacji gaznika? Od podstaw. Zakladajac ze wkladam nowy gaznik z zakreconymi srubami regulacji. Dla totalnwgo laika. Znajda sie instrukcje ale sa one niedokladne/niezrozumiale dla mnie
Witam serdecznie. Zakładając, że jest to nowy gaźnik poziom paliwa powinien być ustawiony fabrycznie. Regulacja wolnych obrotów śrubami gdzieś opisywałem w komentarzu - ale gdzie? Jest zima i filmów robię mało. Coś napiszę w skrócie. Po spojrzeniu na zamontowany gaźnik śruba regulacji składu mieszanki wolnych obrotów nr.1 znajduje się najniżej położona, lekko w prawo względem osi gaźnika, blisko śruby mocującej gaźnik. Śruba ta wstępnie powinna wykręcona powinna być 2,5 obrotu. Gaźnik reguluje się tą śrubą i śrubą otwarcia przepustnicy nr.2, czyli tą od cięgna gazu po lewej stronie ze sprężynką. Śrubą nr.1 po przez wkręcanie, lub wykręcanie trzeba uzyskać najwyższe obroty. Jeśli obroty są wysokie to zmniejszamy je wykręcając śrubę nr.2. Jeśli już obroty są zbliżone do odpowiednich to jeszcze raz szukamy najwyższych obrotów śrubą nr.1 i ostateczną szybkość obrotów regulujemy śrubą nr.2. Jeśli dodamy nagle cały gaz do oporu, to silnik nie powinien się zadławić. Jeśli się dławi, to można próbować regulować śrubą nr.1 po przez minimalne pokręcanie { tak jak na zegarze o 2 minuty do 5 w prawo lub w lewo}. Regulację należy przeprowadzać na ciepłym silniku i bez ssania. Jednak proponuję założyć gaźnik nic nie kręcąc i zobaczyć. Wesołych świąt.
Nareszcie ktoś fajnie pokazał jak to ustawić bo jakoś się to dobrze ustawi to Maluszek mniej pali jak jest układ paliwowy dobrze ustawiony mało kto o tym wie że to się wgl ustawia
@@miro59mechanika no mi się wydaje że ma ale mogę się mylić bo raz dałem za grube podkładki to mi 3 biegu już silnik powoli gasł bo paliwa mało się dostawało do gaźnika dałem cieńsze i się poprawiło
@@rafakroczek4506 Witam. Jeśli silnik źle pracuje to nie zastanawiamy się nad zużyciem paliwa, lecz doprowadzeniem go do poprawnych ustawień. Pozdrawiam.
@@jakub7266 Witam. Miałem jeszcze parę narzędzi własnej konstrukcji np; do regeneracji gaźników, do regeneracji zwrotnic, ale to było ponad 30 lat temu. Obecnie zaprezentuję filmy o przeróbkach samego fiata 126p. Pozdrawiam.
Czyli poprostu wystarczy zalozyc nowa uszczelke, plastik, uszczelke i ustawic popychacz aby wystawal na 1,5mm i zamontowac pompe? To wszystko? Chce to zrobic sam a wiedza marna :) dziekuje i pozdrawiam
Witam. Popychacz w pozycji najbardziej cofniętej do wewnątrz silnika ma wystawać 1,5 mm ponad uszczelkę. Wartość tę regulujemy grubością uszczelek. Proszę sprawdzić, czy popychacz lekko się przesuwa w zakresie jego pracy. Podczas kręcenia wałem należy dopychać popychacz, aby się cofał. Niech Pan wierzy w siebie i się nie poddaje. Pozdrawiam.
Witam i odpowiadam. Blaszkę do przyrządu wyszlifował pan Jarecki Swacha - czy zrobił to dobrze? Nie zrobił tego dobrze.... tylko perfekcyjnie , jak na fachowca przystało .Pozdrawiam.
Witam pana serdecznie, posiadam książkę dotyczących napraw Fiata 126p i tam jest napisane żeby uszczelki regulacyjne podmieniać od strony bloku silnika ? W sumie to na jakieś znaczenie od której strony będziemy podmieniać czy od strony pompy czy bloku silnika ?
Witam. Od strony bloku jest większa powierzchnia przylegania i uszczelka zostanie mniej wyciśnięta zachowując bardziej swój wymiar. Pracuję z opóźnieniem ponieważ urlopuje. Pozdrawiam.
W dużym fiacie było to samo. Sprawdzało się maksymalny i minimalny skok trzpienia popychacza dźwigienki pompy paliwa, i jak był za duży, to się pod korpus popychacza dawało odpowiednią ilośc podkładek, a jak za mały, to odejmowało.
@@miro59mechanika Ja to sprawdzałem, czy się zgadza, czasami, jak silnik miał juz przebieg, to ścierał się zarówno mimośród na wałku rozrządu, sam trzepień, a z drugiej strony wybijał w dźwigience pompki dołek. I już trzeba było jakoś działać, zwłaszcza, gdy się chciało, by fiacik ciągnął powyżej 120-tu. Mój miał ledwie 88 kkm przebiegu, tam wszystko z tym było OK.
Witam. Proszę opowiedzieć coś o sobie na moim mailu i po co Panu podstawa jest potrzebna. Wykonałem ją sam i wątpię czy jest do kupienia gdzieś. Zapraszam do komunikacji. Pozdrawiam.
Może udałoby się pokazać, jak prawidłowo ustawić wałek zdawczy, względem koła talerzowego przekładni głównej. Pamiętam, że wielu mechaników ten problem przerastał.
Witam. Ja nie miałem z tym problemu używając czujnika zegarowego z odpowiednią przystawką. Oczywiście należy wyregulować najpierw naciąg łożysk kosza mechanizmu różnicowego, a następnie regulować luz między zębny, kręcąc nakrętkami o tą samą wartość obrotu. Dziękuje za podpowiedź- już to rozważam, choć plan mam inny i będę go realizował. Na razie niektóre filmy jakich nie ma. Pozdrawiam.
@@miro59mechanika Dziękuję za odpowiedź. Mam też pytanie odnośnie uszczelek pompy paliwa od strony bloku, czy mogę zastosować razem grubość 1.2 i 0,7 ? Bo jak zakładam uszczelkę tylko 1.2 to popychacz wystaje za dużo.
Witam może miał Pan taki przypadek że paliwo było w oleju ? Dziś wymieniałem rozrząd spuściłem olej i było go prawie 3.5l w dodatku z bezyną . Różne fora piszą że pompka paliwa.
Witam. Oczywiście fora mają rację. Chodzi o to, że pompka paliwa ma dwie membrany między którymi jest przekładka plastykowa o grubości może 6 mm w której są dwa otworki z boku. Jeśli zdarzy się tak, że w górnej membranie będzie dziura, to paliwo będzie wypływać tymi otworkami z plastykowej przekładki na zewnątrz. Jeśli obie membrany będą dziurawe, to paliwo będzie wypływać na zewnątrz, ale i do miski oleju. Miałem też taki przypadek, ale to było dawno, że nie pamiętam z całą pewnością przyczyny. Wydaje mi się jednak, że był to problem z zaworkiem iglicowym w gaźniku lub poziomem paliwa. Możliwe, że zaworek nie trzymał lub był nieco za wysoki poziom paliwa w gaźniku. Na tak dużą ilość paliwa w oleju nie ma innego powodu oprócz tych dwóch. Uważam za wskazane jest przejrzenie tych obu problemów i ewentualnej naprawie. Odnośnie poziomu paliwa w gaźniku jest też mój film. W razie jeszcze jakiś wątpliwości proszę pytać i pisać. Pozdrawiam.
Przemyślałem sprawę głębiej i radzę zacząć od bez demontażu pompki paliwa tylko wyczyścić przekładkę taj pompki [przeważnie kolor biały] , znaleźć przynajmniej jeden otwór i udrożnić go np. agrafką nie głębiej niż 1cm. Na podstawie obserwacji, czy paliwo wypływa z otworu, czy nie, to łatwiej można będzie ocenić czym się zająć.
Dziękuję Panu serdecznie za odpowiedź . I za poświęcony czas . Bardzo słuszna rada na pewno spróbuję i z pewnością to pomoże. Jednak byłem niecierpliwy i zakupiłem nowa pompkę paliwa . No cóż tą pompkę paliwa co opisywałem , zregeneruje i będzie awaryjnie , bo coraz trudniej jest o części do tych sprzętów. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam . Bardzo ciekawe i przydatne filmy na Pana kanale.
Nie jestem pewien, czy jest sens regeneracji obecnie. Kiedyś, to robiłem. Kupiona obecnie nowa sprężyna membrany może nie spełniać wymogów. Ale podpowiem. Płaszczyzna pompy przylegająca do silnika przeważnie jest wygięta po przez niejedno krotne przykręcanie do silnika. Należy wyrównać ją na papierze ściernym. Papier ścierny położyć na płaskiej powierzchni np. szybie i ręcznie doszlifować, żeby później nie było wycieków oleju. Zaworki można zdemontować po przez nagwintowanie w nich otworów gwintownikiem m8. Trzeba użyć trzeciego od razu gwintownika tak, aby nie gwintować głęboko i nie zniszczyć płytek z tekstolitu odpowiedzialnych za zamykanie. Dobrze przed wyciąganiem pozbyć się w miarę możliwości np. nożykiem ostrych krawędzi, które zabezpieczają zaworki przed wypadaniem. Następnie płaskownik z otworem fi 8,5 położyć płaszczyźnie pompy i śrubę m8 z nakręconą wcześniej nakrętką wkręcić przez otwór w płaskowniku w nagwintowany zaworek. Zaworek nie będzie nagwintowany głęboko i śruba będzie wkręcać się ciężko, ale też nie może być wkręcona głęboko. Kręcąc nakrętką opierającą się o płaskownik można wyciągnąć zaworek. Co dalej? Płaszczyznę zaworka wyrównać na wodnym papierze ściernym o granulacji miń. 600 na szybie, oczywiście najlepiej na mokro. Płytki tekstolitowe można obrócić na drugą stronę i mogą być tam mniejsze odgniecenia, które można doszlifować na papierze. Przed montażem zaworków dobrze jest jeszcze dokładnie pozbyć się zadziorów zabezpieczających zaworki. Później można lekko zabezpieczyć np. punktakiem. Lepsza opcja jest taka, że jeśli ma być to tylko na zapasie można sprawdzić zaworki ustami dmuchając w jedną rurkę, a drugą zasysając. Myślę, że chce się Pan podjąć regeneracji bardziej dla pogłębienie umiejętności, wiedzy, oraz sprawdzenia samego siebie. Pompka nie jest chyba droga, a prawdziwa regeneracja, to wyzwanie. Nie wiem na ile ma Pan wiedzy w naprawie fiacika, ale składam Panu mój szacunek za podjęcie rękawicy.@@mariuszokrzynski2370
@@miro59mechanika nic się nie stało ,mój fiacik ma problem że z podkładki pompy paliwa cieknie paliwo patrzyłem na internecie i są trzy rozmiary uszczelek i nie wiem jaką wybrać pod podkładkę.
Ja wywaliłem pompę, założyłem zaślepkę i zamontowałem pompę elektryczną, takiego klekotka małej mocy. Maluch teraz pali od razu nawet po miesiącu stania.
Witam. Na pewno z elektryczną pompą paliwa tak, jak Pan pisze, nie będzie problemu z odpaleniem po dłuższym postoju, kiedy paliwo potrafi wyparować z gaźnika. Zastanawiam się jednak nad wpływem ciśnienia pompy na zużycie zaworka iglicowego i ośki pływaka. Oczywiście jestem zgodny z Pana rozwiązaniem, ponieważ likwiduje to wiele problemów dawnej motoryzacji. Pozdrawiam.
Witam pana serdecznie . Może mi pan doradzić ? Załączyłem film czy ten popychacz powinien tak hałasować ? ua-cam.com/users/shorts95f6xcSRokU?si=xWMUPotmj054Wv43
Witam. Rozebrał Pan już tyle silnika. Wątpię w Pana niewiedzę. Niech Pan nie robi sobie, ze mnie żartów. Zawsze miło mi jest po korespondować. Pozdrawiam.
@@miro59mechanika silnik rozebrany z pomocą YT . Zakupiłem nowy popychacz dziś będę go wymieniał . Proszę o sugestie czy jest on już wytarty czy to może krzywka na wale
@@figo126pTrudno mi jest diagnozować na odległość. Nie spotkałem się, żeby popychacz miał luz w prowadzeniu, ale może ,to jest przyczyną. Popychacz również nie może zacinać się i musi lekko pracować. To na razie.
kolego nie balamudz mlodym w glowach , od strony bloku idzie cienka podkladka , pozniej plastik , czyli izolacja cieplna , a pozniej w zaleznosci od potrzeb podkladki grubsze i cienkie ,, a ty nic nie rozumiesz i calkiem na odwrot informujesz mlodych , ktorzy pojecia nie maja o maluchu
Witam. Nie docenia Pan młodych. Są zdolniejsi niż nam się wydaje. Mam już swoje lata i nie gniewam się na taki tekst, że nic nie rozumiem. Najważniejszy jest spokój wewnętrzny. Kiedy Pan to zrozumie to będzie Pan wiedział co to znaczy umieć fruwać i wzbić się ponda wszystkimi. I poco Pan robi takie wpisy? Oczywiście rozumiem strategię. Gratulacje.
@@miro59mechanika mlodzi , psuja te autka , bo pojecia nie maja , a pan tez im opowiada nie tak ja trzeba , napisalem , jak reguluje sie skok pompy i nic wiecej , a nie jakies tam szlifowanie izolacji , czy iglicy zadnego czujnika , tylko wielkosc przeplywu , ktory widac w przewodzie , bo w pompie sa juz wyrobine luzy , chyba ze nowa w miejsce starej
Bardzo przydatny film, myślę że zrobienie kolejnych filmów z zakresu podstawowej obsługi silnika fiata 126p byłoby strzałem w dziesiątkę. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy
Witam i dziękuje za dobrą podpowiedź. Na razie muszę iść według własnego planu. Pozdrawiam.
Panie drogi wszystkiego dobrego zdrowia zycze
Dziękuję serdecznie i na wzajem.
Witam. Całkiem niedawno wymieniałem pompę paliwa w maluchu, a że padł mi telefon to nic nie nagrałem. Tak właśnie myślałem żeby omówić ten temat przy kolejnej okazji. Teraz już nie trzeba 🙂. Myślę że z filmem trafił Pan w 10, brakuje na YT takiej rzeczowej wiedzy. Pozdrawiam
Witam. Do tego filmu zbierałem się ponad miesiąc z powodu innych zajęć. Spokojnie może Pan nagrać taki film według swojej koncepcji. Pozdrawiam.
Cenna wiedza od fachowca starej daty ;)
Witam i dziękuje za docenienie. Pozdrawiam.
Dziękuję za wytłumaczenie bo nie mogłem dojść, jakie uszczelki zamontować.
Witam . Miło jest mi że mój film może Panu być pomocny. Pozdrawiam.
Ja ustawiałem to mierząc suwmiarka taką jak pokazana na filmie. Wyszło wydaje mi się dobrze, fiacik jeździ znakomicie. Co do walka rozrzadu to nie tyle co się wyciera krzywka co zbija końcówka popychacza i wtedy jest problem ale to pewnie dotyczyło silników z dużymi przebiegami. Porady cenne, gdy ustawiałem nie pomyślałem o zastosowaniu blaszek, fajny patent. Cenie Pana filmy, chętnie posłucham o innych trikach związanych z małym fiatem, a wiem że było ich mnóstwo , tata wiele razy stosował i jak jeszcze żył pomagał reanimować fiata, teraz trzeba sobie radzić samemu czytając fora internetowe i książki tematyczne a każda rada cenna, na szczęście po 2latach ciągłej walki jestem pewien na swojego fiata że jak odpale to dojadę dokąd mi się wymarzy 🙂
Witam. Jeśli nawet końcówka popychacza jest sklepana to jest problem z wyjęciem jego. Możemy wykonać ponowną regulację i skok będzie prawidłowy. Pozdrawiam.
Kolejny świetny film o małym fiacie, z niecierpliwością czekam na więcej.
Witam. Wkrótce będą nowe filmy, lecz nie mogę ocenić tego ja na ile ciekawe. Będą zróżnicowane pewnie. Pozdrawiam.
Witam właśnie wczoraj wymieniałem pompkę paliwa w moim 126elx. Skorzystałem z Pana wiedzy. Były założone dwie grubsze uszczelki. Tą od pompki po przeliczeniu założyłem cieńszą ( 0.25) Prawdopodobnie jest to oryginalna pompka z 97 roku - wymieniłem na nową bo ciśnienie paliwa było nieodpowiednie - po za tym przerywał na duzych zakrętach ( prawdopodobnie zaworki nie trzymały i się cofało paliwo ) Po rozebraniu starej pompki ( już musiala mieć wymienianą membranę kiedyś bo była nie oryginalna ( inne kolory) - było trosze pyłków na sitku, po za tym twarda membrana, i zardzewiała sprężyna. na nowej pompie zrobiłem póki co około 5 km testów - jakby był delikatnie zrywniejszy ! - teraz trzeba jeździć obserwować - też kolejna rzecz - jak zdejmowałem pompkę to niestety rozerwała się uszczelka - tamtą zerwałem i delikatnie papierkiem ściernym przeczyściłem. Ciekawostka - na wolnych obrotach po rozgrzaniu silnik ma delikatnie większe obroty na jałowym niż miał przed wymianą pompki - czy oznacza to , że była za mała dawka paliwa? Jak Pan skomentuje i czy tylko należy podregulować wolne obroty jak troche pojeżdże?
Witam. Nie trzeba troszkę pojeździć. Gaźnik należy wyregulować już teraz na ciepłym silniku. Na wolnych obrotach stara pompka mogła podawać za małą ilość paliwa i obroty były wolniejsze, a nie gasł? Można poruszać jeszcze ośką przepustnicy gaźnika i sprawdzić jej luz. Jeśli jest duży luz, to regulacja może być trudna i nie do końca możliwa z sukcesem. Pozdrawiam.
Dzien dobry. Moglby Pan nagrac film z regulacji gaznika? Od podstaw. Zakladajac ze wkladam nowy gaznik z zakreconymi srubami regulacji. Dla totalnwgo laika. Znajda sie instrukcje ale sa one niedokladne/niezrozumiale dla mnie
Witam serdecznie. Zakładając, że jest to nowy gaźnik poziom paliwa powinien być ustawiony fabrycznie. Regulacja wolnych obrotów śrubami gdzieś opisywałem w komentarzu - ale gdzie? Jest zima i filmów robię mało. Coś napiszę w skrócie. Po spojrzeniu na zamontowany gaźnik śruba regulacji składu mieszanki wolnych obrotów nr.1 znajduje się najniżej położona, lekko w prawo względem osi gaźnika, blisko śruby mocującej gaźnik. Śruba ta wstępnie powinna wykręcona powinna być 2,5 obrotu. Gaźnik reguluje się tą śrubą i śrubą otwarcia przepustnicy nr.2, czyli tą od cięgna gazu po lewej stronie ze sprężynką. Śrubą nr.1 po przez wkręcanie, lub wykręcanie trzeba uzyskać najwyższe obroty. Jeśli obroty są wysokie to zmniejszamy je wykręcając śrubę nr.2. Jeśli już obroty są zbliżone do odpowiednich to jeszcze raz szukamy najwyższych obrotów śrubą nr.1 i ostateczną szybkość obrotów regulujemy śrubą nr.2. Jeśli dodamy nagle cały gaz do oporu, to silnik nie powinien się zadławić. Jeśli się dławi, to można próbować regulować śrubą nr.1 po przez minimalne pokręcanie { tak jak na zegarze o 2 minuty do 5 w prawo lub w lewo}. Regulację należy przeprowadzać na ciepłym silniku i bez ssania. Jednak proponuję założyć gaźnik nic nie kręcąc i zobaczyć. Wesołych świąt.
Genialne, dziękuję za filmik
Witam. Dziękuje za miły odzew . Ponda 30 lat temu tak wykonywałem usługi dla klientów. Pozdrawiam.
Nareszcie ktoś fajnie pokazał jak to ustawić bo jakoś się to dobrze ustawi to Maluszek mniej pali jak jest układ paliwowy dobrze ustawiony mało kto o tym wie że to się wgl ustawia
Witam. Przepraszam bardzo Pana, ale to nie ma związku z zużyciem paliwa tylko z poprawną pracą pomy i jej wydajności. Pozdrawiam.
@@miro59mechanika no mi się wydaje że ma ale mogę się mylić bo raz dałem za grube podkładki to mi 3 biegu już silnik powoli gasł bo paliwa mało się dostawało do gaźnika dałem cieńsze i się poprawiło
@@rafakroczek4506 Witam. Jeśli silnik źle pracuje to nie zastanawiamy się nad zużyciem paliwa, lecz doprowadzeniem go do poprawnych ustawień. Pozdrawiam.
A propo silnika czy będzie filmik o prawidłowym ustawieniu zapłonu ?
@@rafakroczek4506 Nie mam tego w planie. Oczywiście wiedzę w tym temacie mam, ale chcę pokazać inne filmy, a czasu brak. Pozdrawiam.
I didnt understood one word, but it helped me anyway. 🙏 Thanks
Najważniejsze, żeby emocje były pozytywne. Miłego dnia.
Kolejny świetny film. Czy ten czujnik zegarowy to pańska konstrukcja?
Witam. Czujnik zegarowy jest produkcji chińskiej. Przystawkę w kolorze czarnym do czujnika wykonałem sam. Pozdrawiam.
A ma Pan jeszcze jakieś ciekawe przyrządy samoróbki do malucha? Chętnie bym je zobaczył w kolejnych filmach.
@@jakub7266 Witam. Miałem jeszcze parę narzędzi własnej konstrukcji np; do regeneracji gaźników, do regeneracji zwrotnic, ale to było ponad 30 lat temu. Obecnie zaprezentuję filmy o przeróbkach samego fiata 126p. Pozdrawiam.
@@miro59mechanika dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam i czekam na kolejne filmy.
@@jakub7266Dziękuję i pozdrawiam.
Czyli poprostu wystarczy zalozyc nowa uszczelke, plastik, uszczelke i ustawic popychacz aby wystawal na 1,5mm i zamontowac pompe? To wszystko? Chce to zrobic sam a wiedza marna :) dziekuje i pozdrawiam
Witam. Popychacz w pozycji najbardziej cofniętej do wewnątrz silnika ma wystawać 1,5 mm ponad uszczelkę. Wartość tę regulujemy grubością uszczelek. Proszę sprawdzić, czy popychacz lekko się przesuwa w zakresie jego pracy. Podczas kręcenia wałem należy dopychać popychacz, aby się cofał. Niech Pan wierzy w siebie i się nie poddaje. Pozdrawiam.
Witam. Panie Mirku. Coraz lepsze filmy Pan kręci! Jestem ciekaw kto wyszlifował Panu blaszkę do przyrządu ;) ? Pozdrawiam
Witam i odpowiadam. Blaszkę do przyrządu wyszlifował pan Jarecki Swacha - czy zrobił to dobrze? Nie zrobił tego dobrze.... tylko perfekcyjnie , jak na fachowca przystało .Pozdrawiam.
Witam pana serdecznie, posiadam książkę dotyczących napraw Fiata 126p i tam jest napisane żeby uszczelki regulacyjne podmieniać od strony bloku silnika ? W sumie to na jakieś znaczenie od której strony będziemy podmieniać czy od strony pompy czy bloku silnika ?
Witam. Od strony bloku jest większa powierzchnia przylegania i uszczelka zostanie mniej wyciśnięta zachowując bardziej swój wymiar. Pracuję z opóźnieniem ponieważ urlopuje. Pozdrawiam.
Podoba mi się takie inżynierskie
podejście.
Pomiar jest ważny, bo po to są dane techniczne samochodu.
Wielu mechaników robi wszystko na "oko".
Witam. Słuszne ma Pan spostrzeżenia. Zawsze są różnice między fachowcami. Pozdrawiam.
W dużym fiacie było to samo. Sprawdzało się maksymalny i minimalny skok trzpienia popychacza dźwigienki pompy paliwa, i jak był za duży, to się pod korpus popychacza dawało odpowiednią ilośc podkładek, a jak za mały, to odejmowało.
Witam. No tak . Miałem dużego fiata, ale z pompą paliwa nic nie musiałem robić. Pozdrawiam.
@@miro59mechanika Ja to sprawdzałem, czy się zgadza, czasami, jak silnik miał juz przebieg, to ścierał się zarówno mimośród na wałku rozrządu, sam trzepień, a z drugiej strony wybijał w dźwigience pompki dołek. I już trzeba było jakoś działać, zwłaszcza, gdy się chciało, by fiacik ciągnął powyżej 120-tu. Mój miał ledwie 88 kkm przebiegu, tam wszystko z tym było OK.
Witam serdecznie, mam pytanie do Pana, gdzie można kupić taka podstawę tego czujnika zegarowego jak na filmie ?
Witam. Proszę opowiedzieć coś o sobie na moim mailu i po co Panu podstawa jest potrzebna. Wykonałem ją sam i wątpię czy jest do kupienia gdzieś. Zapraszam do komunikacji. Pozdrawiam.
Mój mężuś działa...!
A Pani, jaka branża zawodowa, jeśli można zapytać?
Nauczyciel wychowania przedszkolnego.
Może udałoby się pokazać, jak prawidłowo ustawić wałek zdawczy, względem koła talerzowego przekładni głównej.
Pamiętam, że wielu mechaników ten problem przerastał.
Witam. Ja nie miałem z tym problemu używając czujnika zegarowego z odpowiednią przystawką. Oczywiście należy wyregulować najpierw naciąg łożysk kosza mechanizmu różnicowego, a następnie regulować luz między zębny, kręcąc nakrętkami o tą samą wartość obrotu. Dziękuje za podpowiedź- już to rozważam, choć plan mam inny i będę go realizował. Na razie niektóre filmy jakich nie ma. Pozdrawiam.
Mam takie pytanko, którą stroną ma być popychacz do pompki paliwa ?
Witam. Ja tam nie widzę różnicy. Pozdrawiam.
@@miro59mechanika Dziękuję za odpowiedź. Mam też pytanie odnośnie uszczelek pompy paliwa od strony bloku, czy mogę zastosować razem grubość 1.2 i 0,7 ? Bo jak zakładam uszczelkę tylko 1.2 to popychacz wystaje za dużo.
@@TRYNDA Oczywiście, że tak. Zakładając najpierw cieńszą , a później grubszą. Pozdrawiam.
Witam może miał Pan taki przypadek że paliwo było w oleju ? Dziś wymieniałem rozrząd spuściłem olej i było go prawie 3.5l w dodatku z bezyną . Różne fora piszą że pompka paliwa.
Witam. Oczywiście fora mają rację. Chodzi o to, że pompka paliwa ma dwie membrany między którymi jest przekładka plastykowa o grubości może 6 mm w której są dwa otworki z boku. Jeśli zdarzy się tak, że w górnej membranie będzie dziura, to paliwo będzie wypływać tymi otworkami z plastykowej przekładki na zewnątrz. Jeśli obie membrany będą dziurawe, to paliwo będzie wypływać na zewnątrz, ale i do miski oleju. Miałem też taki przypadek, ale to było dawno, że nie pamiętam z całą pewnością przyczyny. Wydaje mi się jednak, że był to problem z zaworkiem iglicowym w gaźniku lub poziomem paliwa. Możliwe, że zaworek nie trzymał lub był nieco za wysoki poziom paliwa w gaźniku. Na tak dużą ilość paliwa w oleju nie ma innego powodu oprócz tych dwóch. Uważam za wskazane jest przejrzenie tych obu problemów i ewentualnej naprawie. Odnośnie poziomu paliwa w gaźniku jest też mój film. W razie jeszcze jakiś wątpliwości proszę pytać i pisać. Pozdrawiam.
Przemyślałem sprawę głębiej i radzę zacząć od bez demontażu pompki paliwa tylko wyczyścić przekładkę taj pompki [przeważnie kolor biały] , znaleźć przynajmniej jeden otwór i udrożnić go np. agrafką nie głębiej niż 1cm. Na podstawie obserwacji, czy paliwo wypływa z otworu, czy nie, to łatwiej można będzie ocenić czym się zająć.
Dziękuję Panu serdecznie za odpowiedź . I za poświęcony czas . Bardzo słuszna rada na pewno spróbuję i z pewnością to pomoże. Jednak byłem niecierpliwy i zakupiłem nowa pompkę paliwa . No cóż tą pompkę paliwa co opisywałem , zregeneruje i będzie awaryjnie , bo coraz trudniej jest o części do tych sprzętów. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam . Bardzo ciekawe i przydatne filmy na Pana kanale.
Nie jestem pewien, czy jest sens regeneracji obecnie. Kiedyś, to robiłem. Kupiona obecnie nowa sprężyna membrany może nie spełniać wymogów. Ale podpowiem. Płaszczyzna pompy przylegająca do silnika przeważnie jest wygięta po przez niejedno krotne przykręcanie do silnika. Należy wyrównać ją na papierze ściernym. Papier ścierny położyć na płaskiej powierzchni np. szybie i ręcznie doszlifować, żeby później nie było wycieków oleju. Zaworki można zdemontować po przez nagwintowanie w nich otworów gwintownikiem m8. Trzeba użyć trzeciego od razu gwintownika tak, aby nie gwintować głęboko i nie zniszczyć płytek z tekstolitu odpowiedzialnych za zamykanie. Dobrze przed wyciąganiem pozbyć się w miarę możliwości np. nożykiem ostrych krawędzi, które zabezpieczają zaworki przed wypadaniem. Następnie płaskownik z otworem fi 8,5 położyć płaszczyźnie pompy i śrubę m8 z nakręconą wcześniej nakrętką wkręcić przez otwór w płaskowniku w nagwintowany zaworek. Zaworek nie będzie nagwintowany głęboko i śruba będzie wkręcać się ciężko, ale też nie może być wkręcona głęboko. Kręcąc nakrętką opierającą się o płaskownik można wyciągnąć zaworek. Co dalej? Płaszczyznę zaworka wyrównać na wodnym papierze ściernym o granulacji miń. 600 na szybie, oczywiście najlepiej na mokro. Płytki tekstolitowe można obrócić na drugą stronę i mogą być tam mniejsze odgniecenia, które można doszlifować na papierze. Przed montażem zaworków dobrze jest jeszcze dokładnie pozbyć się zadziorów zabezpieczających zaworki. Później można lekko zabezpieczyć np. punktakiem. Lepsza opcja jest taka, że jeśli ma być to tylko na zapasie można sprawdzić zaworki ustami dmuchając w jedną rurkę, a drugą zasysając. Myślę, że chce się Pan podjąć regeneracji bardziej dla pogłębienie umiejętności, wiedzy, oraz sprawdzenia samego siebie. Pompka nie jest chyba droga, a prawdziwa regeneracja, to wyzwanie. Nie wiem na ile ma Pan wiedzy w naprawie fiacika, ale składam Panu mój szacunek za podjęcie rękawicy.@@mariuszokrzynski2370
Witam czy ten materiał też może dotyczyć silnika 07 z cinqecento ?
Witam. Powiem szczerze, że nie wiem. Pozdrawiam.
@@miro59mechanika dziękuję za odpowiedź pozdrawiam
@@theshadovr617 Przykro mi, że nie pomogłem.
@@miro59mechanika nic się nie stało ,mój fiacik ma problem że z podkładki pompy paliwa cieknie paliwo patrzyłem na internecie i są trzy rozmiary uszczelek i nie wiem jaką wybrać pod podkładkę.
Ja wywaliłem pompę, założyłem zaślepkę i zamontowałem pompę elektryczną, takiego klekotka małej mocy. Maluch teraz pali od razu nawet po miesiącu stania.
Witam. Na pewno z elektryczną pompą paliwa tak, jak Pan pisze, nie będzie problemu z odpaleniem po dłuższym postoju, kiedy paliwo potrafi wyparować z gaźnika. Zastanawiam się jednak nad wpływem ciśnienia pompy na zużycie zaworka iglicowego i ośki pływaka. Oczywiście jestem zgodny z Pana rozwiązaniem, ponieważ likwiduje to wiele problemów dawnej motoryzacji. Pozdrawiam.
Pan nie uwierzy ale ja szlifowałem ten plastik .Wykończyłem wałek rożądu .
Witam. Ja też szlifowałem plastik na papierze ściernym, ale tylko dla wyrównania powierzchni by był szczelny. Oczywiście przed regulacją. Pozdrawiam.
Jak ustawić ten popychacz bez czujnika zegarowego
Witam. Należ obejżeć film do końca. Pozdrawiam.
Witam pana serdecznie . Może mi pan doradzić ? Załączyłem film czy ten popychacz powinien tak hałasować ? ua-cam.com/users/shorts95f6xcSRokU?si=xWMUPotmj054Wv43
Witam. Rozebrał Pan już tyle silnika. Wątpię w Pana niewiedzę. Niech Pan nie robi sobie, ze mnie żartów. Zawsze miło mi jest po korespondować. Pozdrawiam.
@@miro59mechanika silnik rozebrany z pomocą YT . Zakupiłem nowy popychacz dziś będę go wymieniał . Proszę o sugestie czy jest on już wytarty czy to może krzywka na wale
@@miro59mechanika cały czas puka ten popychacz .
@@figo126pTrudno mi jest diagnozować na odległość. Nie spotkałem się, żeby popychacz miał luz w prowadzeniu, ale może ,to jest przyczyną. Popychacz również nie może zacinać się i musi lekko pracować. To na razie.
Madry człowiek. Widac że zjadł zęby na tych silnikach.
Witam. Dziękuję bardzo za docenienie i pozdrawiam.
kolego nie balamudz mlodym w glowach , od strony bloku idzie cienka podkladka , pozniej plastik , czyli izolacja cieplna , a pozniej w zaleznosci od potrzeb podkladki grubsze i cienkie ,, a ty nic nie rozumiesz i calkiem na odwrot informujesz mlodych , ktorzy pojecia nie maja o maluchu
Witam. Nie docenia Pan młodych. Są zdolniejsi niż nam się wydaje. Mam już swoje lata i nie gniewam się na taki tekst, że nic nie rozumiem. Najważniejszy jest spokój wewnętrzny. Kiedy Pan to zrozumie to będzie Pan wiedział co to znaczy umieć fruwać i wzbić się ponda wszystkimi. I poco Pan robi takie wpisy? Oczywiście rozumiem strategię. Gratulacje.
@@miro59mechanika mlodzi , psuja te autka , bo pojecia nie maja , a pan tez im opowiada nie tak ja trzeba , napisalem , jak reguluje sie skok pompy i nic wiecej , a nie jakies tam szlifowanie izolacji , czy iglicy zadnego czujnika , tylko wielkosc przeplywu , ktory widac w przewodzie , bo w pompie sa juz wyrobine luzy , chyba ze nowa w miejsce starej