@@rulanski1 Cooka będzie coś c ale Cc zostanie c i Zaczynam zoo VC oczywiście nas na to ze Covida radę uczestników ruchu czasu do internetu 600 i 9 czy ach ta v. A TO OPOCZNA V v Cc ou Mnie wszystko cx CV oCnic od cou
No dwóch niedouczonych de bili : ) fakt..., nie ma to jak generują większość ilość de bili... . Ja bym się wrócił do czasu kiedy zakładałeś ten durny kanał i bym cię ubiu jak psa.Amen. Pseudo naukowców na tym UA-cam od groma. "Wyobraźnia jest większa od wiedzy", to nie jest cytat Einsteina złodzieja żyda co pracował w Biurze Patentowym i kradł Pomysły (tak jak to kradł pomysły Leonardo da Vinci ze skryptów z Jedwabnego Szlagu, który mu je z Chin dostarczał". Słowa "Wyobraźnia jest potężniejsza od wiedzy" tumany patentowe wypowiedział Ma Jun Administrator jednego z III Królestw Chińskich i Inżyniera Mechanika Wynalazcy (wieki temu). Tumany się znacie na kozich kupach.
Cholernie dobra seria, słuchając was i prasując ubrania, doszedłem do wniosku że sie marnuje na tym bezrobociu. Jutro dzwonię do szkoły o możliwość poprawy matury i podjęcia próby napisania z rozszerzonej fizyki :) Móc studiować techniczny kierunek to moje marzenie! Powodzenia w zdobywaniu większej sławy! Uwaga nauko! Nadchodzę...! :D
Bardzo podziwiam ludzi którzy po jakimś czasie się dokształcają. Czy to rok, czy kilka lat, zawsze daje mi to nadzieję że bycie w tym wyścigu szczurów gdzie TERAZ muszę mieć maturę, staż, studia, jest iluzją i w każdym momencie mogę wyjść. Życzę powodzenia, z całego serca mam nadzieję, że się uda ❤️
@@jarosawciszewski2761 Nie badzmy tacy surowi. Nie każda telewizja to szczujnia. Pamietaj że kiedyś był taki program jak "Sonda" kultowy o podobnym kontencie. Internet to nie koniec świata, kiedys pewnie powstanie jeszcze bardziej przystępne medium np w neourolink. Chociaż ja chyba bym nie chciał miec internetu w głowie mimo że kiedys o tym marzyłem ogladajac film "kosiarz umysłów"
Jeżeli twórcy faktycznie czytają te komentarze, to chciałbym serdecznie podziękować za tak dobre audycje. Świetnie się ich słucha, bardzo wysoka jakość merytoryczna. Wielkie dzięki ❤️
Oglądam cię od samego początku, super rozwinął się twój kanał, jeden z najbardziej wartościowych kanałów na polskim yt, życzę ci dalszego rozwoju bo robisz świetna robotę, co do podcastu jesteście idealnym duetem bardzo przyjemnie się was słucha ;)
Powiem szczerze dziś trafilem na ten materiał od razu lajk, subskrypcja. Trudno uwierzyć ze ten opowiadający pan jest nauczycielem akademickim. Taka łatwość wypowiedzi, merytoryczna zawartość, nie udawany luz. Zero yyyy aaaaa, po prostu ideał wykładowcy mam wrażenie że można by słuchać go na dowolny temat i ciągle czuć niedosyt.. Rewelacja naprawdę
Panowie, bardzo fajnie, że podjęcie tytułu książek i filmów, które warto przeczytać/ obejrzeć, ale ogromna prośba: NIE CISKAJCIE SPOJLERAMI! Człowiek już się cieczy, że znalazł fajna lekturę do odkrywania, a wy mu dajecie spojlerem w twarz. Przez to aż strach Was słuchać.
Ale Panowie... Jak ja słyszę z waszych ust 'żeby nie zanudzić widzów' to mam inne wyobrażenie. Wasze - kończymy Moje - nigdy nie kończą i można oglądać cały czas
22:43 Rotorowiec - statek wodny, wykorzystujący jako napęd główny lub pomocniczy alternatywny napęd aerodynamiczny w postaci wirującego walca zwanego rotorem Flettnera, wystawionego na działanie wiatru i wykorzystującego efekt Magnusa. Walec ten może być wykorzystywany jak żagiel. Nazwa pochodzi od nazwiska wynalazcy Antona Flettnera.
Przedmioty ścisłe zawsze mnie irytowały i męczyły, ale w takim wydaniu są dla mnie fascynujące. W tej chwili irytuje mnie tylko fakt, że opublikowany materiał ma swój określony koniec czasowy i muszę czekać na Panów kolejne spotkanie.
Super ciekawy materiał. Szczególnie zainteresował mnie temat podróży w czasie a konkretnie myśl z 1:09:14 do 1:09:34. Gdyby przyjąć tą koncepcję to istnieje takie prawdopodobieństwo, że wszyscy "ja" z różnych alternatywnych światów równoległych postanawiają zabić swojego dziadka w tym samym momencie. W związku z tym, że cofając się w czasie trafiamy do światów alternatywnych to któryś "ja" i tak zabije mojego dziadka. Zatem paradoks dziadka podtrzymany - podróż w czasie jest nie możliwa :)
Panie Leszku- doskonałym mottem pracy na temat czasu, z jednoczesnym puszczeniem oka, mogła śmiało by być taka sentencja : „Lata mijają a studentki pierwszego roku ciągle w tym samym wieku ”:D PS Ma Pan wielką wiedzę oraz niezwykle rzadki dar prezentowania jej w ultraatrakcyjnej formie. W dzisiejszym potopie ignorancji i odwracania się od nauki jakże błogo zatapiać się w Pańskich wykładach/opowieściach. Dziękuje i wytrwałości w tworzeniu dalszych materiałów życzę :D
co do początku, Dziękuję niby wiedziałam o sile nośnej lecz nie powiązałam tego z ciśnieniem cieczy myślałam że przy zmniejszeniu przekroju ciśnienie wzrasta a tak nie jest i nadal mam w głowie sprzeciw. Dziękuję za wskazanie mojej niewiedzy
I ja również. Często słucham PopScience jako podcast kiedy biegam lub gdzieś idę, zapamiętanie książki autora o którym pierwszy raz słyszę jest niemożliwe ;).
Nie komentuje wszystkich odcinków, ale oglądam od deski do deski. Wasze pogadanki są ReWeLaCyJnE... Jak dla mnie mogą trwać nawet 3 godziny a i tak będę oglądać. Kurcze, Panowie świetna robota. Pozdrawiam.
Dziękuje :) Świetny odcinek, proszę o więcej. Książką która na mnie zrobiła ogromne wrażenie był "Powrót z gwiazd " S. Lema.Tam właśnie astronauci po kilku latach poruszania się z wielkimi prędkościami wracają na Ziemię na której minęło kilkadziesiąt lat. Taka lektura otwiera umysł :)
Genialna seria...wracam wciąż do starszych odcinków. Są jak muzyka, jak ulubiona książka w świecie głupoty, pustki intelektualnej i pajacowania na antenach. Kiedyś słuchałem wieczorami radia, teraz oglądam Wasze dyskusje. Proszę tak dalej! Więcej i częściej. Wasze osobowości Panowie są tak interesujące i tak współgrają, że przypominacie mi legendarnych gospodarzy Sondy. Choć nawet lepiej mi się ogląda Was.
Świetne przejście z nauki w fantastykę. I bardzo fascynujące jest to że niektóre z filmów pokazują fizykę w błędny sposób a dla kogoś kto nie zna fizyki i tych wszystkich paradoksów, otaczającą nas rzeczywistość może się wydawać bardziej fantastyką niż nauką. Taka mi myśl przyszła 😅
ŚMIAŁO POGŁĘBIAĆ TEMATY I ROZBIERAĆ NA CZYNNIKI PIERWSZE, po tylu latach są już luki z wiedzy z podstawówki, a często nie miało się tak fajnie opowiadających nauczycieli.
Fantastyczny odcinek, świetnie poprowadzona dyskusja! Bardzo chętnie posłucham tego rodzaju rozważań na temat czasu jako zjawiska fizycznego - czym tak naprawdę jest - w aspekcie kwantowym i nie tylko 😁
49:56 Czas astronauty krążącego wokół Ziemi z jednej strony spowalnia w stosunku do ziemskiego na powierzchni, ale z drugiej strony przyspiesza z powodu mniejszej grawitacji na orbicie :)
Uwielbiam takie długie rozmowy. Pan Leszek jest idealnym rozmówcą. Mam nadzieję, że powstanie 100 odcinków minimum. Liczę również na podobne rozmowy z innymi naukowcami. Panie Astrofaza zostań Pan polskim Joe Roganem! Już jesteś Pan łysy, jeden krok za nami. Pozdrawiam serdecznie
Uwielbiam tych dwóch panów moglbym sluchac ich godzinami mają ogromną wiedze dodatkowo niesamowite poczucie humoru i w sposób jaki opowiadają bardzo mi odpowiada 😊 Serdecznie was pozdrawiam i mam nadzieję ze takich materiałów bedzie jeszcze wiecej 😊
Q 12:17 Zależy jak szczelnie. Jak absolutnie szczelnie, z błędem jedynie na pojemność przesunięcia membrany anemometru - to jako dziecko miałeś większość racji (zmiany będą pomijalne, jeżeli w ogóle wykrywalne). Ale jeżeli ogólnie szczelne (okna na zimę watą utkane, drzwi co jakiś czas ktoś otworzy), to twoje mniemanie o stałości ciśnienia lokalnego pryśnie jak bańka mydlana (która od wewnątrz nie schnie i trzyma ciśnienie wewnętrzne, a od zewnątrz schnie, traci grubość powłoki - a od zewnątrz ma mniejszy udział ciśnienia parcjalnego pary wodnej). I ta różnica rozsadza bańkę mydlaną, jak na sześciu tysiącach n0pr osiem bar napompowane w Gdańsku może kuku zrobić ciężarówce w Nepalu...
"Nasze" prawa fizyki obowiązują w naszych realiach, nasza gwiazda i tak dalej. Co się stanie z fizyką i prędkością światła w towarzystwie większej masy. Jak będzie wyglądać życie człowieka na planecie o większej grawitacji?
55:22 Na Księżycu jest niższe natężenie pola grawitacyjnego więc wahadło bije wolniej, ale czas bignie szybciej niż na Ziemi. Co więcej pomimo kosmicznych prędkości czas biegnie szybciej już w satelitach GPS niż na Ziemi. 1:39:08 Nawet jak książki nie można już kupić, to istnieje coś takiego jak biblioteka.
Pana Leszka tak się przyjemnie słucha że człowiek traci poczucie czasu, myślałem że oglądam z 30 min a tu prawie 2h zleciało... Pan Leszek audiobooki powinien nagrywać! :)
Bardzo interesujący i ciekawy materiał. Brawo Panowie! Jeśli chodzi o paradoksy w literaturze, gorąco polecam książkę Marcina Ciszewskiego "1939". Rewelacyjna powieść o tym jak współczesny polski oddział wojsk NATO przenosi się w czasie do roku 1939 na front. Niesamowita opowieść!
Cześć dzień dobry tak miło się słucha waszych rozpatrywanych spraw.dobrze wyjaśnione paradoksy naszego życia a oparte na filmach i książkach dają sens że fizyka matematyka niesa głupie tylko ciężko to sklasyfikować do stanu realnego zwykłego Kowalskiego. Pozdrawiam.
Drabina ma 20 m długości i chce ją włożyć do obory ktora ma 16 m długości ale w taki sposób aby cala weszla, jednak musze ją ustawić równolegle do wejscia,czyli nie mogę nią obrażać w środku, czy jeśli będę biegł z nią z prędkością światła- teoretycznie powinna sie skrócić względem obory ale sama obora zwiększyć sie względem nas z drabiną,co by się stało jak bym sie nagle zatrzymał w tej oborze?
Dla Ciebie nic by się nie zmieniło, dalej drabina byłaby o 4 metry za długa a wszystkie efekty relatywistyczne ustały by w momencie Twojego zatrzymania się. A to ze w którymkolwiek punkcie w czasie, zmieściła się cała do obory byłoby dostrzegalne tylko dla zewnętrznego obserwatora.
Wydaje mi się ze to tak samo jakbyś zapytał jak kot Schrödingera moze być jednocześnie żywy i martwy. Dlatego to jest paradoks ze z punktu widzenia człowieka sytuacja jest nie do zrozumienia a mamy realne fizyczne dowody że zachodzi.
Za dzieciaka czytałem komiks "Wieczna Wojna". Ten temat był zupełnie dla mnie niezrozumiały w tamtym okresie. Chętnie sięgnę po ten tytuł. Dziękuję i pozdrawiam pana Leszka!
Panowie, pojęcie czasu własnego zostało wprowadzone przez Hermanna Minkowskiego (w 1907 lub w 1908), a nie przez Einsteina. Również pojęcie czasoprzestrzeni w kontekście teorii względności należy przypisać Minkowskiemu (Einstein w ogóle nie używał tego pojęcia w swoich słynnych publikacjach w 1905 , do czasu i przestrzeni odnosił się wtedy osobno nie ujmując ich jako jeden obiekt). Niestety Minkowski umarł na początku 1909 i może z tego powodu mało kto teraz pamięta że dwa fundamentalne pojęcia teorii względności (czas własny oraz czasoprzestrzeń) pochodzą właśnie od niego. Pozdrawiam. Ciekawa rozmowa.
@@Drax658 kot Schrödingera opowiada o paradoksie kto lub co może byś obserwatorem zjawisk mechaniki kwantowej ( przynajmniej tak mi się wydaje, mogę się mylić)
@@maro4412 Tzn ja wiem na czym polega ten eksperyment, tylko nie wiem gdzie autor widzi paradoks w tym. Eksperyment ma na celu pokazania jak wygląda superpozycja cząstek na przykładzie ze świata makro. Tzn domyślam się, że autor nazywa to paradoksem bo to kompletnie nie jest logiczne ale wtedy większość mechaniki kwantowej jest paradoksem. Chyba, że autor ma na myśli coś o czym nie wiem więc chciałbym się dowiedzieć bo zawsze to jakaś nowa wiedza 😁
Pop science to najlepsze co można obejrzeć na całym tym UA-cam. Amen.
to powinno w TV leciec
Potwierdzam.
@Bruce Lee karate mistrz ? Co Jabłonowski?
@Bruce Lee karate mistrz Aaa... Znam gościa... To taki paradoks czasoprzestrzenny...
@Bruce Lee karate mistrz Bo niby nikt nigdy Putina nie lubił, a Jabłonowski zawsze i wszędzie będzie go lubił:)
Przepis na dobry program popularno-naukowy:
Posadzić Pana Leszka i pozwolić mu opowiadać:)
Świetne są tę podcasty
Mega milo bylo posluchac podczas domowych obowiazkow sobotnich. Prawie 2h, zero przynudzania. Hiper ciekawe, momentami zabawne - majstersztyk
@@rulanski1 Cooka będzie coś c ale Cc zostanie c i Zaczynam zoo VC oczywiście nas na to ze Covida radę uczestników ruchu czasu do internetu 600 i 9 czy ach ta v. A TO OPOCZNA V v Cc ou Mnie wszystko cx CV oCnic od cou
Piotrek fajnie narrację robi i wprowadza dużo humoru, myślę że to wszystko zasługa tego duetu!!!
@@rulanski1 umuunuunuuuum
Unuumuunuuuuuuuuuumuuuuuuuuuuuuumuuuuuuuuuuuumuuumumuuununuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuunuuuuuumu
Uuuuuuumuuuuuuuuuunuuuuuuuuuuumuuuuuuuuuunuuumuuunuuuuuuuuunuu
Zgadzam się, pan Leszek jest nie do pobicia?
Jest! Kolejny odcinek najlepszego duetu popularnonaukowego w internecie!
Dwóch de bili :) fakt.
Pozdrawiam! Ta seria to najlepsze co nam się trafiło w tym roku! :D Super duet!
Dokładnie
Zgadzam się
No dwóch niedouczonych de bili : ) fakt..., nie ma to jak generują większość ilość de bili... . Ja bym się wrócił do czasu kiedy zakładałeś ten durny kanał i bym cię ubiu jak psa.Amen. Pseudo naukowców na tym UA-cam od groma. "Wyobraźnia jest większa od wiedzy", to nie jest cytat Einsteina złodzieja żyda co pracował w Biurze Patentowym i kradł Pomysły (tak jak to kradł pomysły Leonardo da Vinci ze skryptów z Jedwabnego Szlagu, który mu je z Chin dostarczał". Słowa "Wyobraźnia jest potężniejsza od wiedzy" tumany patentowe wypowiedział Ma Jun Administrator jednego z III Królestw Chińskich i Inżyniera Mechanika Wynalazcy (wieki temu). Tumany się znacie na kozich kupach.
Uwielbiam ten cykl z panem Leszkiem :) serdeczne pozdrowienia z Częstochowy
Tomasz- idź na jasną górę i tam pozdrów, opowiedz klasztorowi o paradoksach, niech sie modlą za paradoksy ducha Świętego
Cholernie dobra seria, słuchając was i prasując ubrania, doszedłem do wniosku że sie marnuje na tym bezrobociu. Jutro dzwonię do szkoły o możliwość poprawy matury i podjęcia próby napisania z rozszerzonej fizyki :)
Móc studiować techniczny kierunek to moje marzenie!
Powodzenia w zdobywaniu większej sławy! Uwaga nauko!
Nadchodzę...! :D
Od września możesz ogarniać papierki na poprawę
Do lutego masz czas zanieść wszystko Byqu
Ale jutro nic nie załatwisz chyba
@@szymikjanczi740 dziękuję za info!
No sorry teraz musisz ;)
Bardzo podziwiam ludzi którzy po jakimś czasie się dokształcają. Czy to rok, czy kilka lat, zawsze daje mi to nadzieję że bycie w tym wyścigu szczurów gdzie TERAZ muszę mieć maturę, staż, studia, jest iluzją i w każdym momencie mogę wyjść. Życzę powodzenia, z całego serca mam nadzieję, że się uda ❤️
Ludzie szukaja takich programow z luzna rozmowa na konkretne tematy brakuje tego w internecie i telewizji. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki
Szkoda by w telewizji leciał taki program. To jakby grzebać w śmietniku. Telewizja to nie miejsce na takie wartościowe rzeczy.
@@jarosawciszewski2761 Nie badzmy tacy surowi. Nie każda telewizja to szczujnia. Pamietaj że kiedyś był taki program jak "Sonda" kultowy o podobnym kontencie. Internet to nie koniec świata, kiedys pewnie powstanie jeszcze bardziej przystępne medium np w neourolink. Chociaż ja chyba bym nie chciał miec internetu w głowie mimo że kiedys o tym marzyłem ogladajac film "kosiarz umysłów"
Uwielbiam te odcinki. Zasypiam przy nich na słuchawkach i później odtwarzam to co mnie ominęło i tak muszę oglądać jeden odcinek z 10 razy :D
Tez tak robie
@@marceliszpak5694 Ja to samo😀
Jeżeli twórcy faktycznie czytają te komentarze, to chciałbym serdecznie podziękować za tak dobre audycje. Świetnie się ich słucha, bardzo wysoka jakość merytoryczna. Wielkie dzięki ❤️
Z chęcią bym posłuchał Pana Leszka w formie podcastu , na różne tematy minimum 1,5 h na odcinek
Dobrze że Piotr trzyma Pana Leszka w ryzach jednego tematu, bo jak Pan Leszek się rozgada i zacznie skakać po tematach :)))
Uwielbiam POP SCIENCE
A ja uwielbiam dygresje 😅🤩
@@hankacyganka alegorie 😅
Oglądam cię od samego początku, super rozwinął się twój kanał, jeden z najbardziej wartościowych kanałów na polskim yt, życzę ci dalszego rozwoju bo robisz świetna robotę, co do podcastu jesteście idealnym duetem bardzo przyjemnie się was słucha ;)
Panie Leszku, książka o zarządzaniu czasem Asimova to Koniec Wieczności :) Pozdrawiam i dziękuję za propagowanie literatury SF!
To oddzielna pozycja, czy coś w serii?
@@mateusz-- Ze względu na zakończenie nie ma dalszego ciągu albo inaczej, cała twórczość Asimova to ciąg dalszy, ale nie będę dalej spojlerować :)
Powiem szczerze dziś trafilem na ten materiał od razu lajk, subskrypcja. Trudno uwierzyć ze ten opowiadający pan jest nauczycielem akademickim. Taka łatwość wypowiedzi, merytoryczna zawartość, nie udawany luz. Zero yyyy aaaaa, po prostu ideał wykładowcy mam wrażenie że można by słuchać go na dowolny temat i ciągle czuć niedosyt.. Rewelacja naprawdę
Oczywiście, że nam się podoba taka dyskusja : ) Dzięki.
Panowie, bardzo fajnie, że podjęcie tytułu książek i filmów, które warto przeczytać/ obejrzeć, ale ogromna prośba: NIE CISKAJCIE SPOJLERAMI!
Człowiek już się cieczy, że znalazł fajna lekturę do odkrywania, a wy mu dajecie spojlerem w twarz. Przez to aż strach Was słuchać.
Bardzo przyjemnie się słucha. Ciekawie i przystępnie opowiadacie. A film z 1:06:02 to rzeczywiście "Mroczne miasto" ("Dark City").
Oo, dzięki. Tak podejrzewałem po sugestii, że tytuł znany, ale jednak trochę o nim zapomniałem. Piotrek namówił, wraca na liste 'do obejrzenia'
Uwielbiam tę serię. Bardzo dobrze spędzony czas w internecie 👍💪
Ale Panowie... Jak ja słyszę z waszych ust 'żeby nie zanudzić widzów' to mam inne wyobrażenie.
Wasze - kończymy
Moje - nigdy nie kończą i można oglądać cały czas
Uwielbiam oglądać odcinki z Panem Leszkiem, ma on niesamowity dar do opowiadania i ogromną wiedze. Najlepszy duet popularnonaukowy!
Bardzo lubię ta serie. Wyczekuje każdego odcinka, każdy już obejrzałem.
Czekam na więcej. Dzięki za super kontent!
uwielbiam oglądać filmy naukowe z których i tak nic nie rozumiem, ale jak to mówią mądrego zawsze miło posłuchać :) szacun, czekam na następne odcinki
Zaczniesz rozumieć
Ależ to była uczta! Na Wasze spotkania się czeka.
Najlepsze słowa na końcu, do czego sprowadzono naukę. Ale pięknie było posłuchać
22:43 Rotorowiec - statek wodny, wykorzystujący jako napęd główny lub pomocniczy alternatywny napęd aerodynamiczny w postaci wirującego walca zwanego rotorem Flettnera, wystawionego na działanie wiatru i wykorzystującego efekt Magnusa. Walec ten może być wykorzystywany jak żagiel. Nazwa pochodzi od nazwiska wynalazcy Antona Flettnera.
ludzie próbują też zrobić samolot z wirującym walcami zamiast skrzydeł i była tez jedna elektrownia wiatrowa tego typu
Więcej Pana Leszka poprosimy :). Wódeczka już się mrozi na kolejny odcinek. Będziemy oglądać :)!
Przedmioty ścisłe zawsze mnie irytowały i męczyły, ale w takim wydaniu są dla mnie fascynujące. W tej chwili irytuje mnie tylko fakt, że opublikowany materiał ma swój określony koniec czasowy i muszę czekać na Panów kolejne spotkanie.
Super ciekawy materiał. Szczególnie zainteresował mnie temat podróży w czasie a konkretnie myśl z 1:09:14 do 1:09:34. Gdyby przyjąć tą koncepcję to istnieje takie prawdopodobieństwo, że wszyscy "ja" z różnych alternatywnych światów równoległych postanawiają zabić swojego dziadka w tym samym momencie. W związku z tym, że cofając się w czasie trafiamy do światów alternatywnych to któryś "ja" i tak zabije mojego dziadka. Zatem paradoks dziadka podtrzymany - podróż w czasie jest nie możliwa :)
Rewelacja! Każdy odcinek oglądam z przyjemnością. Mnóstwo wartości, nauki, literatury, a przy tym rozrywki 😀
Pyk i przesunięcie - zegar się przestawił się o 1h49m nawet nie wiem kiedy - super robota.
Panie Leszku- doskonałym mottem pracy na temat czasu, z jednoczesnym puszczeniem oka, mogła śmiało by być taka sentencja :
„Lata mijają a studentki pierwszego roku ciągle w tym samym wieku ”:D
PS
Ma Pan wielką wiedzę oraz niezwykle rzadki dar prezentowania jej w ultraatrakcyjnej formie. W dzisiejszym potopie ignorancji i odwracania się od nauki jakże błogo zatapiać się w Pańskich wykładach/opowieściach.
Dziękuje i wytrwałości w tworzeniu dalszych materiałów życzę :D
co do początku, Dziękuję niby wiedziałam o sile nośnej lecz nie powiązałam tego z ciśnieniem cieczy myślałam że przy zmniejszeniu przekroju ciśnienie wzrasta a tak nie jest i nadal mam w głowie sprzeciw. Dziękuję za wskazanie mojej niewiedzy
Czy jest możliwość aby w opisie pod filmem pojawiała się również lista książek które są w nim polecane?
To samo wlasnie chciałem napisać 😃
podbijam!
I ja również. Często słucham PopScience jako podcast kiedy biegam lub gdzieś idę, zapamiętanie książki autora o którym pierwszy raz słyszę jest niemożliwe ;).
Bump
Nie komentuje wszystkich odcinków, ale oglądam od deski do deski. Wasze pogadanki są ReWeLaCyJnE... Jak dla mnie mogą trwać nawet 3 godziny a i tak będę oglądać. Kurcze, Panowie świetna robota. Pozdrawiam.
Super! Nie mogłem się już doczekać kolejnego odcinka. Uwielbiam!
Dziękuje :) Świetny odcinek, proszę o więcej. Książką która na mnie zrobiła ogromne wrażenie był "Powrót z gwiazd " S. Lema.Tam właśnie astronauci po kilku latach poruszania się z wielkimi prędkościami wracają na Ziemię na której minęło kilkadziesiąt lat. Taka lektura otwiera umysł :)
Najciekawsza seria na UA-cam!! Gratuluję i pozdrawiam porowdzacych oraz wszystkich widzów.
podoba mi sie koszulka P. Leszka z motywem tęczy
Świetny odcinek! Kolejne perełki do domowej biblioteki zamówione
Kurcze... Jak nie przepadam za tak długimi filmami na UA-cam tak Was panowie mogę słuchać i słuchać a te 2 godziny przelatują jak parę minut ;-)
Wspaniały program! Zanim się włucham to się kończy.
Genialna seria...wracam wciąż do starszych odcinków. Są jak muzyka, jak ulubiona książka w świecie głupoty, pustki intelektualnej i pajacowania na antenach. Kiedyś słuchałem wieczorami radia, teraz oglądam Wasze dyskusje. Proszę tak dalej! Więcej i częściej. Wasze osobowości Panowie są tak interesujące i tak współgrają, że przypominacie mi legendarnych gospodarzy Sondy. Choć nawet lepiej mi się ogląda Was.
Mega seria, łyknąłem wszystko podczas pracy w 2 dni, oby tak dalej.
Świetne przejście z nauki w fantastykę. I bardzo fascynujące jest to że niektóre z filmów pokazują fizykę w błędny sposób a dla kogoś kto nie zna fizyki i tych wszystkich paradoksów, otaczającą nas rzeczywistość może się wydawać bardziej fantastyką niż nauką. Taka mi myśl przyszła 😅
9:00 jak Pan Leszek idzie za daleko to nie przerywać tylko słuchać. Dodatkowe 10min renderu was nie zbawi, a content coraz lepszy 😏💪
Przecież to praktycznie jest podcast i tak tego słucham.
Uwielbiam słuchać Pana Leszka oby ta seria trwała wiecznie
Tematyka na którą czekałem już od dłuższego czasu
ŚMIAŁO POGŁĘBIAĆ TEMATY I ROZBIERAĆ NA CZYNNIKI PIERWSZE, po tylu latach są już luki z wiedzy z podstawówki, a często nie miało się tak fajnie opowiadających nauczycieli.
Najlepszy, jak dotąd, odcinek.
Slepowidzenie , Poklatkowa Rewolucja.
Swietne pozycje. Uwielbiam Was jeszcze bardziej :)
Najlepszy kontent na tej platformie
Fantastyczny odcinek, świetnie poprowadzona dyskusja! Bardzo chętnie posłucham tego rodzaju rozważań na temat czasu jako zjawiska fizycznego - czym tak naprawdę jest - w aspekcie kwantowym i nie tylko 😁
49:56 Czas astronauty krążącego wokół Ziemi z jednej strony spowalnia w stosunku do ziemskiego na powierzchni, ale z drugiej strony przyspiesza z powodu mniejszej grawitacji na orbicie :)
Jak mi się tego fajnie słuchało podczas sprzatania i sortowania dokumentów :D
uwielbiam te pop-science :D
Jak zawsze super! W dobie ton ścieku w internecie, wasze konwersacje to diament! :) Czekam na kolejne odcinki!
Bardzo inteligentni Panowie, ciekawe tematy. Szkoda tylko, że nie da sie oglądać, ale mozna słuchac. Pzdr.
2:30 w nocy i doskonale mi się Was słucha 😃 zero nudy, super rozmowa 👌
Chyba ześwirowałem, oglądałem trzy razy!!! Miodzio!
epidemia ... pan science :P
Najlepsza seria rozmów!!!! Nie przestawajcie 👍👍👍👍👍
Uwielbiam takie długie rozmowy. Pan Leszek jest idealnym rozmówcą. Mam nadzieję, że powstanie 100 odcinków minimum. Liczę również na podobne rozmowy z innymi naukowcami. Panie Astrofaza zostań Pan polskim Joe Roganem! Już jesteś Pan łysy, jeden krok za nami. Pozdrawiam serdecznie
u obu Panów także widoczne aktywne zamiłowanie do sztuk walki - Piotr trenuje boks a Joe brazylijskie jiu jitsu ;)
@@Zelaot wszystko składa się w logiczną całość
Cieszę się, że trafiłem na ten kanał. Mnóstwo genialnej treści, a pop science to już w ogóle mistrzostwo! Pozdrawiam
Super znowu pop science 😎 najlepszy program 💪
Oglądam ciurkiem od najnowszych do najstarszych - najlepsza seria!;)
Paradoks sraczki: często ale rzadko
Paradoks Kuby- Kuba=kupa 💩
prawdę głosi!
Paradoks żartu
Śmieszny a jednak niekoniecznie
Wygrałeś haha
Nie sraczki lecz biegunki.
Uwielbiam tych dwóch panów moglbym sluchac ich godzinami mają ogromną wiedze dodatkowo niesamowite poczucie humoru i w sposób jaki opowiadają bardzo mi odpowiada 😊
Serdecznie was pozdrawiam i mam nadzieję ze takich materiałów bedzie jeszcze wiecej 😊
Rewelacyjna seria! Wincyj! 😁 A w temacie zabrakło mi tego suchar: Znasz bajkę o czasie? Cza sie napić!🤪
To chyba jedna z lepszych rzeczy jaka spotkała mnie na UA-cam :)
W końcu nowy odcinek! ❤️ Jestem na 40 minucie i jest bardzo ciekawie, zresztą jak zwykle 😊 Czas zastanowić się nad wspieraniem kanału
Świetny materiał. Prawie 2 godziny i ani chwili przynudzania. Szacunek !
Najlepsza seria ever❤️❤️❤️
Q
12:17 Zależy jak szczelnie. Jak absolutnie szczelnie, z błędem jedynie na pojemność przesunięcia membrany anemometru - to jako dziecko miałeś większość racji (zmiany będą pomijalne, jeżeli w ogóle wykrywalne). Ale jeżeli ogólnie szczelne (okna na zimę watą utkane, drzwi co jakiś czas ktoś otworzy), to twoje mniemanie o stałości ciśnienia lokalnego pryśnie jak bańka mydlana (która od wewnątrz nie schnie i trzyma ciśnienie wewnętrzne, a od zewnątrz schnie, traci grubość powłoki - a od zewnątrz ma mniejszy udział ciśnienia parcjalnego pary wodnej). I ta różnica rozsadza bańkę mydlaną, jak na sześciu tysiącach n0pr osiem bar napompowane w Gdańsku może kuku zrobić ciężarówce w Nepalu...
Jeeeeeeeeeeest! Doczekałem się! :D
filmy o podróżach w czasie zawsze przypominają mi jeden tytuł... powrót do przyszłości.
"Nasze" prawa fizyki obowiązują w naszych realiach, nasza gwiazda i tak dalej.
Co się stanie z fizyką i prędkością światła w towarzystwie większej masy. Jak będzie wyglądać życie człowieka na planecie o większej grawitacji?
fizyka będzie taka sama, konsekwencje z niej płynące mogą być różne
Panowie, uwielbiam Was słuchac. Pozdrawiam
Kolejny super odcinek POP SCIENCE. Tak trzymać
55:22 Na Księżycu jest niższe natężenie pola grawitacyjnego więc wahadło bije wolniej, ale czas bignie szybciej niż na Ziemi. Co więcej pomimo kosmicznych prędkości czas biegnie szybciej już w satelitach GPS niż na Ziemi.
1:39:08 Nawet jak książki nie można już kupić, to istnieje coś takiego jak biblioteka.
"Pearl Harbor raz jeszcze" to ten film z lotniskowcem który się przenosi na chwilę w czasie
Bardzo lubie Pana Leszka słuchać dobrze mądrego posłuchać :)
super, w koncu nowy odcinek. Leszek jest najlepszy
Pana Leszka tak się przyjemnie słucha że człowiek traci poczucie czasu, myślałem że oglądam z 30 min a tu prawie 2h zleciało... Pan Leszek audiobooki powinien nagrywać! :)
Ja mam dokładnie takie same wrażenie ;-)
No jak miło. Czekałem na tą kontynuację. Pozdro
Odleciałam. Rysuję sobie i słucham z namaszczeniem i aż i się smutno zrobiło, że koniec XD Nadrabiam poprzednie.... z radością :D
Dla mnie cała fizyka to jeden wielki paradoks.
Kochana Astrofazo. Oglądam Cię od kilku lat i ta seria jest strzałem w dziesiątkę 🙂
Ależ to jest wciągające! Kocham astrofizykę
Bardzo interesujący i ciekawy materiał. Brawo Panowie!
Jeśli chodzi o paradoksy w literaturze, gorąco polecam książkę Marcina Ciszewskiego "1939". Rewelacyjna powieść o tym jak współczesny polski oddział wojsk NATO przenosi się w czasie do roku 1939 na front. Niesamowita opowieść!
Świetne poczucie humoru.
O taka Astrofaze nic nie robiłem. Szacunek Panowie. Pozdrawiam
smacznej KAWUSI życzę każdej osobie, która to czyta :)
Hehe 👍☕
Szczególnie z kubka "NASRA" xd
Cześć dzień dobry tak miło się słucha waszych rozpatrywanych spraw.dobrze wyjaśnione paradoksy naszego życia a oparte na filmach i książkach dają sens że fizyka matematyka niesa głupie tylko ciężko to sklasyfikować do stanu realnego zwykłego Kowalskiego. Pozdrawiam.
Drabina ma 20 m długości i chce ją włożyć do obory ktora ma 16 m długości ale w taki sposób aby cala weszla, jednak musze ją ustawić równolegle do wejscia,czyli nie mogę nią obrażać w środku, czy jeśli będę biegł z nią z prędkością światła- teoretycznie powinna sie skrócić względem obory ale sama obora zwiększyć sie względem nas z drabiną,co by się stało jak bym sie nagle zatrzymał w tej oborze?
Nie wiem czy jest zrozumiale xD
Dla Ciebie nic by się nie zmieniło, dalej drabina byłaby o 4 metry za długa a wszystkie efekty relatywistyczne ustały by w momencie Twojego zatrzymania się. A to ze w którymkolwiek punkcie w czasie, zmieściła się cała do obory byłoby dostrzegalne tylko dla zewnętrznego obserwatora.
@@mkek7387 no ale wlasnie w jakim kolwiek momencie sie zmiescila,weszla cala obora sie odrszu zamknela i co wtedy?
Wydaje mi się ze to tak samo jakbyś zapytał jak kot Schrödingera moze być jednocześnie żywy i martwy. Dlatego to jest paradoks ze z punktu widzenia człowieka sytuacja jest nie do zrozumienia a mamy realne fizyczne dowody że zachodzi.
no i dlatego przedmioty materialne nie mogą osiągać tej prędkości :)
Niesamowity podcast słuchałem kryminałów ale wy jesteście genialni❤
Kocham tę serię!
Za dzieciaka czytałem komiks "Wieczna Wojna". Ten temat był zupełnie dla mnie niezrozumiały w tamtym okresie. Chętnie sięgnę po ten tytuł. Dziękuję i pozdrawiam pana Leszka!
Panowie, pojęcie czasu własnego zostało wprowadzone przez Hermanna Minkowskiego (w 1907 lub w 1908), a nie przez Einsteina. Również pojęcie czasoprzestrzeni w kontekście teorii względności należy przypisać Minkowskiemu (Einstein w ogóle nie używał tego pojęcia w swoich słynnych publikacjach w 1905 , do czasu i przestrzeni odnosił się wtedy osobno nie ujmując ich jako jeden obiekt). Niestety Minkowski umarł na początku 1909 i może z tego powodu mało kto teraz pamięta że dwa fundamentalne pojęcia teorii względności (czas własny oraz czasoprzestrzeń) pochodzą właśnie od niego. Pozdrawiam. Ciekawa rozmowa.
Ta seria to jest czyste złoto!
Zabrakło mi "Kota Schrödingera", ale i tak miło spędzony czas. Dziękuję.
A co ma kot Schrodingera do paradoksów? Bo chyba coś mnie ominęło 🤔
@@Drax658 kot Schrödingera opowiada o paradoksie kto lub co może byś obserwatorem zjawisk mechaniki kwantowej ( przynajmniej tak mi się wydaje, mogę się mylić)
@@maro4412 Tzn ja wiem na czym polega ten eksperyment, tylko nie wiem gdzie autor widzi paradoks w tym. Eksperyment ma na celu pokazania jak wygląda superpozycja cząstek na przykładzie ze świata makro. Tzn domyślam się, że autor nazywa to paradoksem bo to kompletnie nie jest logiczne ale wtedy większość mechaniki kwantowej jest paradoksem. Chyba, że autor ma na myśli coś o czym nie wiem więc chciałbym się dowiedzieć bo zawsze to jakaś nowa wiedza 😁
Trafiłam przypadkiem na kanał. Sub bez dwóch zdań.
Doskonale się Panów słucha.